| Psykologi, Sex och samlevnad, Erotik |
|---|
|
Erotika. Erotisk konst och litteratur från alla tider. Forum, 1992. 160 s. Cartonnageband. Mycket
gott skick. Rikligt illustrerad.
Brusendorff, Ove: Erotikens Historie. Fra Grækenlands oldtid til vore dage. Femte afsnit:
Borgerlighedens tid til vore dage. Universal-Forlaget, u å. På danska. 284 s. Linneband. Gott skick.
Rikligt illustrerad. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Brusendorff, Ove: Erotikens Historie. Fra Grækenlands oldtid til vore dage. Første afsnit:
Oldtidens Grækenland. Universal-Forlaget, u å. På danska. 423 s. Linneband. Gott skick. Rikligt
illustrerad. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Brusendorff, Ove: Erotikens Historie. Fra Grækenlands oldtid til vore dage. Sjette afsnit:
Spredte træk fra vore dage. Universal-Forlaget, u å. På danska. sid 285-475. Linneband. Rikligt
illustrerad. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. sid 445-446 utriven Brusendorff, Ove: Kärlekens bilderbok. Ur Glädjens och Förargelsens Hävder från antiken till
franska revolutionen. Pigalle, 1959. 159 s. Klotryggsband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Cartland, Barbara: Book of Love and Lovers. Michael Joseph, 1978. In English. 160 p. Bound
with dust-wrapper. Richly illustrated. Very good condition. Englisch, Paul: Erotikens historia i Europa. Internationella Förlaget Frans Aldor AB, 1932. 514
s. Dekorerat klotband. Illustrerad. Inlagan fin. Bandet något slitet. Fuchs, Eduard: Illustrierte Sittengeschichte. Vol 1: Renaissance. Albert Langen, 1909?. 500 s.
Dekorerat klotband. Rikligt illustrerad. Inlagan fin. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Bandet något
nött. Fuchs, Eduard: Illustrierte Sittengeschichte. Vol 1: Renaissance. Albert Langen, 1909?. In
German. 500 p. Decorated cloth binding. Richly illustrated. A very fine copy. Coloured edge.
Inscription on endpaper. Fuchs, Eduard: Illustrierte Sittengeschichte. Vol 3: Das bürgerliche Zeitalter. Albert Langen,
1912?. In German. 496 p. Decorated cloth binding. Richly illustrated. Corpus fine. Joints
occasionally cracked. Cover slightly rubbed. Gillois, André: L'art d'Aimer ā travers les âges. André Vial, 1954. In French. 288+278+298 p. 3
vol. Clothbinding. Richly illustrated. Very good condition. Goethe, Johann Wolfgang (von): Das Tagebuch. Verlag der Nation, undated. In German.
Illustrated by Max Schwimmer. 50 p. Clothbinding. Very good condition. Lagercrantz, Olof: Stora kärleksmyter. Natur och kultur, 1952. 82 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Marteau, Pierre: Om erotisk og galant litteratur. Preben Witt, 1948. På danska. 111 s. Häftad.
Illustrerad. Gott skick. Häftesomslaget något slitet. Nefzaoui, Shejk: Den doftande trädgården. Albert Bonniers förlag, 1966. Illustrerad av Ib Spang
Olsen. 190 s. Cartonnageband med skyddsomslag. Inlagan fin. Skyddsomslaget slitet. Piper, Reinhard: Das Liebespaar in der Kunst. R. Piper & Co, c 1918. In German. 167 p.
Decorated boards. Richly illustrated. Browned. Joints occasionally cracked. Rétif de la Bretonne, Nicolas-Ann Edme: Monsieur Nicolas eller Hjärtats anatomi. Wahlström
& Widstrand, 1951. 209 s. Häftad. Illustrerad. Delvis ouppsprättad. Häftesomslag fläckat.
Något sliten. Sade, Donatien Alphonse Francois de: Justine ou Les malheurs de la vertu. Jean-Jacques
Pauvert, 1960. In French. 417 p. Wrappered. Corpus fine. Wrapper rubbed. Smith, Ann: Kärlekshistorier. Bra Böcker, 1984. 277 s. Pappband med skyddsomslag. Gott
skick. Illustrerad. Vatsyayana, Mallanaga: Les Kama Sutra. Le Livre d'Amour de l'Orient, troisičme partie.
Bibliothčque des Curieux, 1912. In French. 278 p. Half-cloth binding. Good condition. Vizinczey, Stephen: Lovsång till den Mogna Kvinnan. Forum, 1990. 185 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Wolinski, Georges: Älskar du mig?. Forum, 1985. 63 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. |