Tillbaka

Psykologi, Vardags-, Allmän

Adrienne, Carol: Finn ditt livsändamål Upptäck dig själv med hjälp av synkronicitet, intuition och ovanlig klokhet!. Richters, 2001. 361 s. Inbunden med skyddsomslag. Nyskick.
Medförfattare till Nionde och Tionde insiktens personliga guider. Förord av James .
ID Nr: 205764, SEK 250.

Ambjörnsson, Gunilla: PAPPA - en kärlekshistoria En antalogi sammanställd av Gunila Ambjörnsson.. Legenda, 1986. Andra upplagan. 196 s. Pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Illustrerad.
Förord av Sara Lidman. Av bl.a. Channa Bankier, Heidi von Born, Ulla Isaksson, Margareta Strömstedt m. fl.
ID Nr: 101517, SEK 100.

Bronsberg, Barbro: Bränn inte ut dig!. Forum, 1992. 225 s. Cartonnageband. Stämpel på eftersättsbladet. Gott skick.
Medförfattare: Nina Vestlund
ID Nr: 205767, SEK 120.

Curre, : Porträtt av en människa. Corona, 1967. Häftad. Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Med dedikation. Ett hörn trasigt
"Bakom signaturen 'Curre' döljer sig en i tekniska och litterära kretsar känd person med mångsidig erfarenhet av samlevnads- och samarbetsproblemen. I 'Porträtt av en människa' har han roat sig med att formulera sina iakttagelser och funderingar i en serie enkla åskådliga teckningar. Opretentiöst - men underfundigt - kanske en hälsning till en kär vän, som kan känna igen sig själv och sin omgivning!"
ID Nr: 205792, SEK 90.

Engelstad, Vibeke: Människoriket Mentalhygien till vardags. Albert Bonniers förlag, 1973. 152 s. Häftad. Gott skick.
Första pris i Skandinavisk faktabok-pristävling 1973
ID Nr: 205774, SEK 90.

Faludi, Susan: Ställd. Förräderiet mot mannen. Ordfronts förlag, 2000. 644 s. Inbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick.
ID Nr: 15086, SEK 140.

Fant, Maj: Ensamliv Med studiehandledning. Natur och kultur, 1990. Andra upplagan. 215 s. Häftad. Klisterlapp på häftesomslaget. Annars ett fint exemplar.
Medförfattare: Johannes Olivegren
ID Nr: 205763, SEK 130.

Gernandt, Ninnie: Solo-liv. Norstedts förlag, 1994. 180 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
ID Nr: 205762, SEK 125.

Jacobsson, Bengt: Livets längtan efter sig självt Den skapande människan. Forum, 1999. 314 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick.
ID Nr: 205787, SEK 120.

Keen, Sam: Från leda till livsglädje En resa i ditt inre. Svenska Dagbladet, 1993. 222 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. En fläck på snittet. Gott skick.
ID Nr: 205803, SEK 110.

Kingston, Karen: RENSA I RÖRAN med feng shui. Forum, 1998. 228 s. Cartonnageband. Mycket fint exemplar.
Det enkla sättet att skapa ordning och harmoni i ditt hem.
ID Nr: 200764, SEK 140.

Ladberg, Gunilla: Om människors utveckling. Liber Förlag, 1995. Illustrerad av Cecilia Torudd. 164 s. Häftad. Klisterlapp på häftesomslaget. Annars ett fint exemplar.
ID Nr: 205812, SEK 200.

Lorayne, Harry: Minnesteknik. Trevi, 1985. 174 s. Cartonnageband. Gott skick.
ID Nr: 13355, SEK 110.

Lundgren, Gustaf: Levnadskonstens bok Hur livet får mening och innehåll. Natur och kultur, 1944. 371 s. Halvklotband. Något fuktskadad. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Redaktion: Lundgren. Medarbetare bl.a. Torsten Bohlin, Emilia Fogelklou, Knut Hagberg, Rolf Lagerborg, John Landquist, Alf Nyman, Gertrud Serner, Sven Stolpe.
ID Nr: 205801, SEK 130.

McGinnis, Alan Loy: Vänskkapsfaktorn Om vänskap relationer och samliv.. Libris, Örebro, 1986. Fjärde upplagan. 192 s. Cartonnageband. Något gulnad. Gott skick.
ID Nr: 104804, SEK 80.

Meares, Ainslie: Finn ditt inre lugn En metod för fysisk och psykisk avspänning. Natur och kultur, 1985. 210 s. Cartonnageband. En fläck på pärmen. Gott skick.
ID Nr: 205818, SEK 125.

Moser / Björkegren, Vanja / Ingrid: Stress som möjlighet. Previa - rikshälsan, 1993. 111 s. Häftad. Mycket gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 105686, SEK 90.

Ödman, Maj: Även en vuxen kan ha svårt att läsa och skriva. En skrift om dyslexi. Johansson & Skyttmo, 1997. 110 s. Cartonnageband. Nyskick.
Medarbetare: Bertil Persson, Curt von Euler
ID Nr: 14788, SEK 75.

Ogéus, Björn: Läkebok för trasiga själar. Libris, 2003. 96 s. Häftad. Gott skick.
ID Nr: 105596, SEK 90.

Sandström, Ulf: Du blir vad du drömmer om Handbok i konsten att förverkliga sina drömmar. ICA bokförlag, 2000. 32 s. Häftad. Något nött i kanterna. Enstaka fläckar på häftesomslaget. Gott skick.
ID Nr: 205830, SEK 50.

Söderberg, Susanne: Första Mooseboken Högmod, Otukt, Girgighet, Vrede, Frosseri, Lättja, Avund. Och några andra olater som medelålders män - hoppsan, älgar - ägnar sig åt.... B. Wahlströms bokförlag, 2001. Illustrerad av Marie Abrahamsson. 62 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Gott skick.
ID Nr: 205790, SEK 90.

Steinem, Gloria: Förändring inifrån En bok om självkänsla. Natur och kultur, 1993. 421 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget slitet. Annars ett fint exemplar.
ID Nr: 205809, SEK 140.

Sundbaum-Melin, Annika: Singel i Sumpan Hur man överlever första året som ensamstående mamma med hjälp av snälla grannar, treo och ett och annat ragg. Norstedts förlag, 2001. 262 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick.
ID Nr: 205761, SEK 125.

Tiruvalluvar, : Tirukkural Sydindisk levnadsvisdom, statskunskap och kärlekskonst sammanfattad i 1330 epigram av tamilskalden Tiruvalluvar (omkring 300-talet e.Kr.). Forum, 1971. 162 s. Pocket. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
"Den sydindiske skalden Tiruvalluvar, som levde omkring 300 e.Kr., skapade med Tirukkural inte bara ett poetiskt konstverk av hög klass utan också ett intressant kulturhistoriskt dokument. Vi får veta hur dygdiga hustrur kunde befordra familjeliv och kärlekslycka, hur man uppnådde sinnesfrid och andlig hälsa och hur man med tålamod, klokhet och kunskaper kunde vinna framgång i affärer, politik och kärlek. De 1330 epigrammen har nu för första gången översatts direkt till svenska av Yngve Frykholm."
ID Nr: 205813, SEK 90.

Tudor-Sandahl, Patricia: Tid att vara ensam.. Wahlström & Widstrand, 2003. 219 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick.
ID Nr: 210973, SEK 130.

Wallin / Thorburn, Mats / Robert: Inner life design. Din personliga guide i den nya tiden. Ekerlids, 2000. 213 s. Cartonnageband. Nyskick.
ID Nr: 11843, SEK 130.

Tillbaka