| Psykologi, Vardags-, Åldrande, Sjukdom, Död |
|---|
|
Dödsorsak: ensamhet Om självmord och självmordsförsök. Pockettidningen Nr 3 Årg 8, 1978.
96 s. Pocket. Namnteckning på försättsbladet. Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Mansbilder om en splittrad verklighet Stålmän, morsgrisar, mansgrisar, karriärister, lipsillar,
tuffingar, hustruplågare, hjältar, veklingar, krutgubbar, toffelhjältar, äventyrare, pappor, patriarker,
befriade män och alla vi andra som har svårt för att få ihop det. Liber Förlag, (utan årtal). 103 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Rikligt illustrerad. Alfredsson, Karin: Det blir aldrig som förr En bok om människor och cancer. Norstedts förlag,
1998. 151 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Almqvist, Josef (red.): Den gyllene åldern Lev lyckligare och längre. Folket i Bilds förlag, 1960.
288 s. Halvfranskt band. Enstaka fläckar på bandet. Gott skick. Illustrerad. Bratteli, Randi: Leva vidare ensam En berättelse om sorgen över en död livskamrat.. Bonniers,
1988. 100 s. Pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Christoffersson, Airi: Det osynliga folket En bok om åldringsvård och livskvalitet. Carlsson
Bokförlag, 1987. 99 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Comfort, Alex: Goda år - en uppslagsbok om åldrandet. Forum, 1980. 184 s. Cartonnageband.
Gott skick. Cosby, Bill: Mitt i livet. Bokförlaget Viva, 1988. 179 s. Klotband. Bandet något slitet. Annars ett
fint exemplar. Cutting, Linda Katherine: Minnet sviker En memoar om musik och helande. Richters, 1997.
202 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Dahl, Tora: När jag var sjuk.. Författarförlaget, 1973. 133 s. Häftad. Häftesomslag fläckat.
Annars ett fint exemplar. Falk, Gunnar: Lär dig höra bättre. Se det du inte hör.. Sveriges Radios Förlag, 1971. 87 s.
Häftad. Gott skick. Illustrerad. Medförfattare: Tim Arrevik, Bengt Runbert. En tv-kurs för
hörselskadade från Sveriges Radios Vuxenundervisning. Farm, Cristina: Handikappindustrin. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1979. 193 s. Häftad.
Stämpel på eftersättsbladet. Något gulnad. Ouppsprättad. Rec.ex. Hedenius, Ingemar: Om dödshjälp, och andra essayer. Albert Bonniers förlag, 1964. 245 s.
Häftad. Namnteckning på försättsbladet. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Kübler-Ross, Elisbeth: Döden är livsviktig Om livet, döden och livet efter döden. Natur och
kultur, 1992. 177 s. Cartonnageband. Gott skick. Myrberg, Gunilla: Kropp & själ En hälsobok för kvinnor över 40. Prisma, 1989. 191 s.
Häftad. Namnteckning på försättsbladet. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Neiman / Goldman, Carol / Emily: Efter livet? Tro ch vetande om livet och döden.. B.
Wahlströms bokförlag, 1995. 224 s. Cartonnageband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad.
Mycket gott skick. Nihlén, Gun: Doftskugga. Brev till Pia. Tidens förlag, 1967. 255 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Recensionsstämpel. Nihlén, Gun: Glädjens katt. Rabén & Sjögren, 1959. 170 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Nihlén, Gun: I osynligt land. Författarförlaget, 1976. 156 s. Häftad. Mycket gott skick. Noll, Peter: Den utmätta tiden Med griftetsal av Max Frisch. Förord Georg Klein. Brombergs,
1985. 238 s. Cartonnageband. Gott skick. Ronge, Kari (red.): När döden drabbar oss Om djup sorg och smärta, om praktiska problem,
om livet som måste gå vidare. Rabén & Sjögren, 1988. 197 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Rikligt illustrerad. Sjögren-Olsson, Margareta: Aldrig mer. Bonniers, 1983. 151 s. Cartonnageband. Mycket gott
skick. Sjögren-Olsson, Margareta: Bli kvar. Bonniers, 1983. 136 s. Cartonnageband. Gott skick.
Bandet något skevt. Sjögren-Olsson, Margareta: Efterlämnad. Bonniers, 1989. 288 s. Cartonnageband. Gott skick.
Namnteckning på smutstitelbladet. Sjögren-Olsson, Margareta: Vad hade du väntat dig!. Bonniers, 1990. 133 s. Cartonnageband.
Nyskick. Vajda, Albert: De tolv mörka åren. Rabén & Sjögren, 1977. 254 s. Häftad. Ouppsprättad.
Något nött i kanterna. Williams, Robert H. (ed.): To Live and To Die: When, Why and How. Springer-Verlag, 1973. In
English. 346 p. Clothbinding. Good condition. |