| Religion, Allmänt |
|---|
|
Festskrift till Poul Bjerres 70-årsdag. Festskrift för Poul Bjerre 24 Maj 1946. Bokförlaget
Centrum, Stockholm, (utan årtal). På svenska/norska. 214 s. Vackert halvfranskt band.
Guldornerad rygg. Främre häftesomslag medbundet. Övre guldsnitt. Mycket fint exemplar.
Numrerad bibliofilupplaga, 61 av 100 numrerade exemplar La liberté religieuse dans le judaïsme, le christianisme et l´islam Préface de Claude Geffré.
Actes mis en forme par Éric Binet et Roselyne Chenu. Les Éditions du Cerf, Paris, 1981. In French.
288 p. Wrappered. Pages folded. Else fine. SÅNGER FÖR VINTERFÄLTTÅGET 1898-1899. Frälsningsarméns Högkvarter/Stridsropets
tryckeri, Stockholm, 1899. Andra upplagan. 32 s. Häftad. Något sliten. The book on The Taboo against knowing who you are. London, 1973. In English. 143 p.
Wrappered. Wrapper slightly spotted. Inscription on endpaper. Corpus fine. Trons eldar. Historiens milstolpar 312 e.Kr.-1204. Bernces förlag, 1971. 160 s. Dekorerat
klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Vad jag tror på Radioföredrag 1948. Radiotjänst, 1949. 123 s. Häftad. Gott skick. WEXIÖ Stifts-Tidningar, 1 - 12.. Smålandspostens Boktryckeri, Wexiö, 1898-1912. 96 s.
Klotband. Marmorerat snitt. Bladet, sidan 41-42, lagat med stor textförlust. Blyertsanteckningar på
sidan 46. Annars endast mindre fläckar. Almkvist, Herman: Den semitiska språkforskningens strid mot gällande dogm.
Studentföreningen Verdandis småskrifter, 133. Albert Bonniers förlag, 1905. 23 s. Häftad. Berdjajev, Nikolaj: Historiens mening.. Artos, 1990. 216 s. Häftad. Nytt exemplar. Björklund, Ingeborg: Folkets käraste böcker. Koncentrerad religionsöversikt. Förenade
Författare, Stockholm, 1967. 45 s. Häftad. Gott skick. Briem, Efraim: Kultur och religion i Babylonien och Assyrien. Natur och kultur, 1926. 135 s.
Klotband. Gott skick. Illustrerad. Marmorerade för/eftersättsblad. Browne, Lewis: Den troende världen En enkel skildring av de stora religionerna i världen.
Albert Bonniers förlag, 1929. 342 s. Klotband. Anteckningar. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
Marmorerade för/eftersättsblad. Häftesomslag medbundet. Stänksnitt. Dock flertalet stämplar inuti
boken. Crottet, Robert: Sankt Mikolai Ett avsnitt ur Forêts de la Lune.. LTs förlag, 1953. 21 s. Häftad.
Gott skick. Eddy, Mary Baker: Den gudomliga vetenskapens grunddrag- Nej och ja Rudimental divine
science- No and yes. Mary Baker G. Eddy's, 1928. På svenska/engelska. 17+46. Klotband. Gott
skick. Edgar, John: Var äro de döda ? Svar från vetenskapen, filosofien och bibeln.. Hugo Karléns
förlag., 1932. Tredje upplagan. 48 s. Häftad. Gott skick. Ehnmark, Erland: Levande religioner Naturfolken, Indien, Islam. Liber Förlag, 1966. 224 s.
Häftad. Gott skick. Ek, Arvid: Kristi tillkommelse. Kalmar Tryckeri Aktiebolag, 1937. 32 s. Klammerhäftad. Gott
skick. Gibran, Kahlil: The prophet. Alfred A. Knopf, 1947. In English. 107 p. Bound. Good condition.
Heller, Frank (Gunnar Serner): Lund - språngbrädan till kontinenten och andra reseberättelser.
Settern, 1986. 135 s. Pappband. Mycket gott skick. Hof, Hans: Livsåskådningar i konfrontation. Almqvist & Wiksell, 1972. 294 s. Häftad.
Understrykningar i texten. Häftesomslaget slitet. Hultman, Jan: Religionsfrihet. Proprius, 1994. 140 s. Häftad. Gott skick. Kaplinski, Jaan: På gränsen som inte finns. Anteckningar om kunskap, medvetande och tro..
Natur och kultur, 1993. 132 s. Klotband med skyddsomslag. Nyskick. Kimball, Charles: När religionen blir ond. Natur och kultur, 2004. 298 s. Klotband med
skyddsomslag. Nyskick. Lehmann, Edvard: Illustrerad religionshistoria. Albert Bonniers förlag, 1924. 588 s.
Halvklotband. Understrykningar i texten med blyerts. Anteckningar. Namnteckning på
smutstitelbladet. Annars ett fint exemplar. Lehmann, Edvard: Illustrerad religionshistoria. Albert Bonniers förlag, 1924. 588 s. Dekorerat
klotband. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Leonard, Edwin S. Jr: As the sowing. The first fifty years of the principia.. The principia, 1951. In
English. 290 p. Linenbinding. Slightly rubbed on the edges. Else fine. Lindberg, O.E.: Gudsordets utvecklingsgång i världen II. De religiösa och etiska ideerna. Oskar
Eklunds boktryckeri, Stockholm, 1911. 639 s. Halvfranskt band. Nött i kanterna. En fläck på snittet.
Smärre anteckningar med blyerts. Annars ett fint exemplar. Mönstrade för/eftersättsblad. Upphöjda
bindningar. Linderholm, Emanuel: Evangelisk tros- och Sedelära. För skolans lärjungar.. Skolornas
Läroboksförlag, Stockholm, 1925. 80 s. Pappband. Martling, Carl Henrik: Det kungliga stiftet. Några blad ur det svenska hovets kyrkohistoria..
Artos, 2002. 223 s. Klotband med skyddsomslag. Nytt exemplar. Nyang, Sulayman S.: Islam, christianity, and african identity. Amana books, 1990. In English.
106 p. Wrappered. Good condition. Pettersson, Olof: Tro och rit Religionsfenomenologisk översikt. Almqvist & Wiksell, 1972.
358 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Raudvere / Stenberg, Chatarina / Leif: Röster. Religionsantropologiska perspektiv..
Symposion, 1998. 237 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Ringgren, Helmer: Religionens form och funktion. Liber Förlag, 1968. 170 s. Häftad.
Anteckningar. Klisterlapp på häftesomslaget. Robertson, John M: Christianity and Mythology. Watts & Co, London, 1936. Second
edition. In English. 471 p. Clothbinding. Covers slightly worn. Second impression of second
edition, revised and expanded. Short, A. Rendle: Why believe ?. The Inter-Varsity Fellowship of Evangelical Unions, 1938. In
English. 109 p. Wrappered. Spine/bakstrip slightly embossed. Notes in the Book Smith, Huston: Mänsklighetens religioner. Rabén & Sjögren, 1966. 351 s. Inbunden med
skyddsomslag. Söderblom, Nathan: FRÄMMANDE RELIGIONSURKUNDER I URVAL OCH ÖFVERSÄTTNING..
Hugo Gebers förlag, 1908. 14+224+988+328 sidor. 4 vol. Samtida klotband. Marmorerade
för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Ryggen blekt. 3 delar i 4 band. Del 2 består av två
sampaginerade band. Söderblom, Nathan: När stunderna växla och skrida. Hugo Gebers förlag, 1921. 215 s.
Halvfranskt band. Gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Marmorerat snitt.
Anteckningar på försättsbladet. Hedbergband. Thorsell, Gustaf: Det heliga äkta ståndet. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1930. 15 s.
Klammerhäftad. Gott skick. Anteckningar på titelbladet. Vicedom, G.F: Världsreligionerna marscherar upp. Gummessons, 1959. 188 s. Häftad. Delvis
ouppsprättad. Understrykningar i texten med blyerts. Widengren, Geo: Religionens ursprung En kort framställning av de evolutionistiska
religionsteorierna och kritiken mot dessa. Aldus/Bonniers, 1963. 88 s. Pocket. Häftesomslaget
något slitet. Anteckningar. Widengren, Geo: Religionens ursprung En kort framställning av de evolutionistiska
religionsteorierna och kritiken mot dessa. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1946. 103 s. Häftad.
En fläck inuti boken. Understrykningar i texten med blyerts. Häftesomslaget något slitet. |