| Religion, Kristendom, Allmän |
|---|
|
Aktiva i Svenska Kyrkan - en livsstilsstudie.. Verbum, 1984. 236 s. Häftad. Gott skick. August Hermann Francke 1663-1963. Wort und Tat. Ansprachen und Vorträge zur
dreihundertsten Wiederkehr seines Geburtstages.. Evangelische Verlagsanstalt Berlin, 1966. In
German. 125 p. Cased boards with dustwrapper. Dustwrapper slightly torn. Exlibris. Else fine. En bok om Torsten Bohlin av 40 författare Under redaktion av Bo Bengtson och Gunnar
Åkerstedt. Lindblads, 1950. 414 s. Häftad. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Illustrerad. Med 103 illustrationer. En bok om Torsten Bohlin av 40 författare Under redaktion av Bo Bengtson och Gunnar
Åkerstedt. Lindblads, 1950. 414 s. Halvklotband. Gott skick. Färgat övre snitt. Illustrerad. Främre
häftesomslag medbundet. Med 103 illustrationer. Evangelium und Geschichte. Einheitsband Herausgegeben von Prof. Dr. Hermann Schuster,
Hannover, Oberstudiendirektor Dr. Hans Bartels, Hannover in Verbindung mit Studienrat Artur
Reinemann, Krefeld. Verlag Moritz Diesterweg, 1958. Sixth edition. In German. 207 p. Bound. Good
condition. Hvem var Swedenborg? och Hvad lär Nya Kyrkan? jämte katalog öfver Swedenborgs-Litteratur
till salu å Nykyrkliga Bokförlaget. 1912. Biografi över Emanuel Swedenborg. 35 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Smärre anteckningar. Något nött i kanterna. Kallelse och funktion En bok om Betlehemskyrkan i Göteborg vid 100-årsjubileet 1961. 1961.
328 s. Klotband. Bandet skevt. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Pappersomslag medföljer. Koralbok för svenska kyrkan Band l-ll Den av Konungen gillade och stadsfästa koraklboken av
år 1939. Nordiska Musikförlaget,Stockholm, (utan årtal). Inbunden. Bandet något nött i kanterna.
Annars ett fint exemplar. Gåvotext på försättsbladet. Liv för världen Rapporter och intryck från kyrkornas världsråds sjätte generalförsamling i
Vancouver 1983. Verbum, 1984. 126 s. Häftad. Gott skick. Ögonvittnen om Jesus från Nasaret. EFS, 1968. 179 s. Pocket. Gott skick. Pontus Wikner 1837-1937. Gleerups, 1937. Biografi över Pontus Wikner. 221 s. Häftad.
Ouppsprättad. Religion humanism och morgondagens värld. Natur och kultur, 1942. 147 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Religion, humanism och morgondagens värld. Natur och kultur, 1942. 147 s. Häftad.
Häftesomslag fläckat. Häftesomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Svensk Teologisk Kvartalsskrift 1961 Trettiosjunde årgången. Gleerups, 1961. 272 s.
Klotband. Gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Marmorerade
för/eftersättsblad. Hilding Pleijels Ex Libris. Till Gustaf Aulén 19 15/5 39. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1939. 413 s. Häftad. Något
fläckig. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Till minnet av Nathan Söderblom av 70 utländska författare Under redaktion av Sven Thulin.
J.A. Lindblads förlag, 1933. Biografi över Nathan Söderblom. 504 s. Halvklotband. Namnteckning
på försättsbladet. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Till minnet av Nathan Söderblom av 70 utländska författare Under redaktion av Sven Thulin.
J.A. Lindblads förlag, 1933. Andra upplagan. Biografi över Nathan Söderblom. 504 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något trasigt. Åberg, Thorsten: Vår religion. Ehlins, 1958. 224 s. Inbunden. Bandet något slitet. Illustrerad.
Medförfattare: Paul Terning. Folkbildningsserien. Adamek, Stanislaw A: Die ideologie des rechts I. Ursprung und grundlagen des rechts..
Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1944. In German. 443 p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed.
Unopened. Folding maps/plates. With dedication. Ahlberg, Alf: Odödlighetsproblemet En metafysisk studie. J.A. Lindblads förlag, 1926. 108 s.
Häftad. Häftesomslaget slitet. Stämpel på häftesomslaget. Understrykningar i texten med blyerts.
Annars ett fint exemplar. Alenius, Hans: Den långa resan Bilder av pilgrimer. LiberFörlag, 1981. 167 s.
Cartonnageband. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Rikligt illustrerad. Algård, Nils: Johan Henrik Thomander Kyrkomannen - Personligheten. Svenska Kyrkans
Diakonistyrelse, 1924. Biografi över Joh. Henr. Thomander. 515 s. Häftad. Häftesomslaget något
trasigt. Akademisk avhandling. Algård, Nils: Johan Henrik Thomander Kyrkomannen - Personligheten. Svenska Kyrkans
Diakonistyrelse, 1924. Biografi över Joh. Henr. Thomander. 515 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Annars ett fint exemplar. Almer, Tage: Studier i Shaftesburys Filosofi. Lund, A.-B. Ph. Lindstedts universitetsbokhandel,
1939. 189 s. Häftad. Häftesomslaget trasigt och fläckat. Ouppsprättad. Almquist, Sigfrid: Brev till en begynnande Bibelläsare. Norstedt och söners förlag, 1919. 104 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Alsterlind, Frej: Den gamla kyrkoplatsen Händelser och gestalter ur Stora Kils kyrkas och
sockens historia. Karlstad. Nya Wermlands-tidningens Boktryckeri, 1955. 621 s. Dekorerat
skinnimitationsband. En fläck på snittet. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet.
Marmorerade för/eftersättsblad. Illustrerad. Ammundsen, V: Den kristna kyrkan under nittonde århundradet. Norstedt och söners förlag,
1925. 418 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Smärre anteckningar med blyerts. Ouppsprättad.
Anderson, Erica: Albert Schweitzer - ett vänporträtt. Gummessons, 1965. Andra upplagan.
Biografi över Albert Schweitzer. 151 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet.
Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Andrae, Tor: Det osynligas värld. Lindblads, 1933. Andra upplagan. 280 s. Häftad.
Häftesomslaget löst. Anteckningar. Annars ett fint exemplar. Andrae, Tor: Georg Wallin Resor, forskningar och öden. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse,
1936. 461 s. Häftad. Gott skick. Angervo, Oscar: Stora händelser i en liten värld Vad sker i det som sker?. Skandinaviska
förlagsexpeditionen, 1937. 277 s. Halvfranskt band. Bandet något nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Marmorerat snitt. Mönstrade för/eftersättsblad. Främre häftesomslag medbundet. Aulén, Gustaf: Bref till Henrik Reuterdahl. Norstedt och söners förlag, 1915. 185 s. Marmorerat
pappband. Ryggen blekt. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Stänksnitt. Backman, Helge P:son: Eskatologiska motiv i svensk predikan under 1800-talets första hälft
Typstudier med särskild hänsyn till Lehnberg, Schartau och Sellergren. Svenska Kyrkans
Diakonistyrelse, 1941. 361 s. Häftad. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Häftesomslaget något
slitet. Understrykningar i texten. Bamm, Peter: Am Rande der Schöpfung. Deutsche Verlags-Anstalt, 1974. In German. 238 p.
Bound with dust-wrapper. Dustwrapper slightly worn. Else fine. Bamm, Peter: Frühe stätten der christenheit. Deutscher bücherbund, 1955. In German. 348 p.
Decorated cloth binding. Good condition. Bamm, Peter: Frühe stätten der christenheit. Im Kösel-verlag zu München, 1955. In German.
372 p. Clothbinding with dustwrapper. Dustwrapper slightly torn. Else fine. Bamm, Peter: Så började kristendomen Historia och konst berättar. Forum/Diakonistyrelsens
bokförlag, 1960. 367 s. Inbunden med skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet.
Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. 365 illustrationer. 18 färgplanscher. Bamm, Peter: Welten des glaubens Aus den frühzeiten des christentums. Droemersche
Verlagsanstalt Th. Knaur Nachf. München Zürich, 1959. In German. 368 p. Clothbinding. Cover
slightly rubbed on the edges. Sporadic underlining of text. Else fine. Richly illustrated. 365
Abbildungen, 18 Farbtafeln. Barth, Fritz: Einleitung in das Neue Testament. Gütersloh, 1914. Third edition. In German. 490
p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed at the edges. Unopened. Barton, Bruce: Vad kan en nutidsmänniska tro?. Natur och kultur, 1928. 230 s. Häftad.
Namnteckning på försättsbladet. Gulnad. Ouppsprättad. Beijer, Erik: Bibelns land - resans mål. 1967. 261 s. Pocket. Häftesomslaget slitet. Annars ett
fint exemplar. Rikligt illustrerad. Bell, G.K.A. (ed.): Mysterium Christi Christological studies by British and German Theologians.
Longmans, Green and Co, 1930. In English. 287 p. Clothbinding. Inscription on endpaper.
Sporadic underlining of text in pencil. Slightly spotted. Else fine. With four illustrations. Berggrav, Eivind: Biskop ovan polcirkeln. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1937. 148 s.
Inbunden. Gott skick. Illustrerad. Färgat övre snitt. Berggrav, Eivind: Biskop ovan polcirkeln. Almqvist & Wiksell, 1937. 148 s. Häftad.
Namnteckning på försättsbladet. Häftesomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Berggrav, Eivind: Biskop ovan polcirkeln. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1937. Tredje
upplagan. 148 s. Inbunden. Enstaka fläckar inuti boken. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
Marmorerade för/eftersättsblad. Främre häftesomslag medbundet. Bergquist, Lars: Ansiktets ängel och Den stora människan Emanuel Swedenborg om livet och
lyckan - en sammanfattning. Natur och kultur, 2001. Biografi över Emanuel Swedenborg. 102 s.
Häftad. Bergquist, Lars: Biblioteket i lusthuset Tio uppsatser om Swedenborg. Natur och kultur, 1996.
Biografi över Emanuel Swedenborg. 286 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något
slitet. Annars ett fint exemplar. Bergquist, Lars: Swedenborgs hemlighet Om Ordets betydelse, änglarnas liv och tjänsten hos
Gud.. Natur och kultur, 1999. 558 s. Pappband med skyddsomslag. Illustrerad. Obetydligt
fuktskadad. Karta på insidan pärm och försättsblad. Bergqvist, Olof: Bland svenskar finnar och lappar. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1939. 319
s. Häftad. Stämpel på häftesomslaget. Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
Beskow, Natanael: Den heliga striden. Lindblads, 1943. 194 s. Klotband. Namnteckning på
försättsbladet. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Marmorerade för/eftersättsblad.
Främre häftesomslaget medbundet. Beskow, Natanael: DEN KYRKLIGA STRIDEN.. Wahlström & Widstrand, 1910. 32 s.
Häftad. Gott skick. Beskow, Natanael: Fyra predikningar/Tron på Jesu uppståndelse. Predikan på påskdagen/Ett
konsekvent lif. Tal. Särtryck ur Läsning för Hemmet 1901/Guds förvaltare. Särtryck ur Läsning för
Hemmet 1898/För Dig. Predikan på Palmsöndagen 1907 i Djursholms kapell/ Sådd och Skörd.
Predikan för ungdom i Jakobs kyrka den 23 mars 1907. 1898,1902,1901,1907,1907. Privatband.
Gott skick. Med dedikation. 5 mindre skrifter sammanbundna. Beskow, Natanael: Jesu liknelser. Birkagårdens förlag., 1922. 230 s. Klotband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar. Bjerre, Poul: Korset och livsbägaren Den efterkristna människans tro och krav. Natur och
kultur, 1927. 246 s. Häftad. Namnteckning på försättsbladet. Häftesomslaget något slitet. Björkhem, John: Livet och människan En bok om själavård. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse,
1960. 229 s. Häftad. Ouppsprättad. Boalt, Gunnar: Religionspsykologi Några hypoteser och data. Natur och kultur, 1960. 139 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Boalt, Gunnar: Religionssociologi Några hypoteser och data. Natur och kultur, 1960. 139 s.
Klotband. Namnteckning på försättsbladet. Understrykningar i texten. Något nött i kanterna. Annars
ett fint exemplar. Boas, M.I: Hedendom i kristendomen. Natur och kultur, 1964. 246 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Annars ett fint exemplar. Boëthius, Bertil: Samlingar och studier till Svenska Kyrkans historia 39. Daniel Edvard
Boëthius. Levnadsminnen och valda brev. Verbum, 1970. 199 s. Inbunden. Exlibris. Bandet något
fläckigt. Annars ett fint exemplar. Bohlin, Torsten: Lars Landgren Människan Folkuppfostraren Kyrkomannen. Svenska Kyrkans
Diakonistyrelse, 1942. 324 s. Häftad. Häftesomslaget löst. Häftesomslaget slitet. Ouppsprättad.
Bohlin, Torsten: Liv och arbete i Härnösands stift 1932-1939. Svenska Kyrkans
Diakonistyrelse, 1939. 132 s. Häftad. Anteckningar på titelbladet. Annars ett fint exemplar. Bohlin, Torsten: Liv och arbete i Härnösands stift 1940-1945. Svenska Kyrkans
Diakonistyrelse, 1946. 221 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Ouppsprättad. Med dedikation. Bohlin, Torsten: Profiler. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1946. 315 s. Häftad. Bovet, T.H: Fruktan för levande Gud Läkarsynpunkter på den religiösa krisen. Natur och kultur,
1951. 220 s. Inbunden. Sliten. Anteckningar. Färgat övre snitt. Inplastad. Brockes, F: Gajus från Derbe Pauli följeslagare. Lifsbild från apostoliska tiden. Gleerups,
1914. 525 s. Häftad. Häftesomslaget trasigt. Browne, Thomas: Religio Medici samt Ett brev till en vän i anledning av hans nära väns död
Översatt och försedd med en levnadsteckning över författaren av Ernst Abramson. Gleerups, 1948.
225 s. Häftad. Stämpel på eftersättsbladet. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Brun, Lyder: Paulus´ kristelige tanker En studiebok. Oslo, H. Aschehoug & Co, 1929.
Andra upplagan. På norska. 200 s. Linneband. Anteckningar. Understrykningar i texten med
blyerts. Exlibris. Marmorerade för/eftersättsblad. Buchwald, Georg: Doktor Martin Luther Ein Lebensbild für das deutsche haus. Druck und
Verlag von B.G. Teubner, Leipzig und Berlin, 1902. In German. 530 p. Decorated cloth binding.
Spine/backstrip slightly torn at the top. Cover lightly stained. Inscription on endpaper. Sticker on the
inside of the cover. Folded. Else fine. Patterned endpaper. Coloured edge. Mit zahlreichen
Abbildungen im Text sowie dem Bildnis Luthers in heliogravüre nach einem Gemälde von L.
Cranach zu Nürnberg. Bunyan, John: Kristens och Kristinnas Resa.. Wilh. Siléns Förlag, Stockholm, 1904. XXXV +
435 sidor. Guldornamenterat klotband. Blindpressad. Rikligt illustrerad. Lätt nött i ryggens över-
och underdel, annars i mycket gott skick. Cellerier, J.I.S: Sermons homélies, discours familiers et pričres Nouveau recueil avec une
notice biographique par M. le professeur Diodati. Cherbuliez et Cie, Genčve, 1845. In French. 433
p. Half -leather binding. Covers slightly worn. Stained. Else fine. Gilt-Ornamented Spine. Cesarini, Luca: I den heliga Birgittas fotspår. Bilda, 2003. 256 s. Inbunden med
skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Gott skick. Namnteckning på titelbladet. Chambers, Arthur: Människan och andevärlden enligt bibeln. Övfersättning från engelskan af
H.Flygare.. Lars Hökerbergs bokförlag, 1910. Andra upplagan. 275 s. Samtida halvfranskt band.
Guldornerad rygg. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerade pärmar. Gott skick. Chambers, Arthur: Vårt lif efter döden eller bibelns lära om den osynliga världen. Från ett
exemplar af originalets sextionionde upplaga. Öfversatt af H. Flygare.. Lars Hökerbergs Förlag,
Stockholm, 1903. Andra upplagan. 195 s. Samtida halvfranskt band. Guldornerad rygg.
Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerade pärmar. Gott skick. Colliander, Selma: Joh. Henr. Thomanders Skrifter Bibliografi. Gleerups, 1942. Biografi över
Joh. Henr. Thomander. 293 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Med dedikation. Conradson, Ivar: Om kristendomens betydelse i mänskilghetsödet.. LTs förlag, 1976. 452 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Crespy, Georges: El pensamiento teolķgico deTeilhard de Chardin. Editorial Estela, 1970. In
Spanish. 257 p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Else fine. Dahlbeck, Eva: Serveto och den eviga elden.. Bokförlaget Korpen, 1988. 316 s.
Cartonnageband. Dahlby, Frithiof: En guldgruva. Bilder och aforismer samlade av Frithiof Dahlby. Harriers
Bokförlag AB, Stockholm, 1937-38. 200+189 sidor. 2 vol. Pappband. Upphöjda bind. Dedikation
från författaren bortklippt på titelbladet i del 1. Annars i mycket gott skick Danell, Sven: Arbete och salighet En bok om Hjalmar och Maria Danell, deras grogrund, arbete
och salighetshopp enligt uppdrag skriven av Sven Danell. EFS-förlaget, 1976. 172 s. Inbunden
med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Doig, Desmond: Moder Teresa Hennes folk och hennes arbete. Gummessons, 1977. 151 s.
Klotband. Namnteckning på försättsbladet. En fläck på pärmen. Annars ett fint exemplar. Rikligt
illustrerad. Duff, Mildred: Konung Hiskia eller Den av Gud beskyddade staden. Stockholm, Evangeliska
Fosterlands-Stiftelsens Förlags-Expedition, 1915. 125 s. Häftad. Stämpel på häftesomslaget.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Dymling, Carl: Martin Luther. J.A. Lindblads förlag, Uppsala, 1917. 328 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Med 120 illustrationer. Edin, Erik: Barmhärtighetens segrar. Harriers, 1981. 176 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Edman, Gunnar: Närvaro. Frågor med personliga svar.. Verbum, 1974. 178 s. Pocket.
Namnteckning på försättsbladet. Anteckningar. Något fläckig. Inplastad. Edquist, Märta: Petrus Diderici Arenbechius och hans tid Bilder ur Stockholms kyrko- och
församlingsliv på 1600-talet. Lindfors, 1943. 464 s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Ett hörn
något stött. Delvis ouppsprättad. Illustrerad. Eklund, Harald: Personligt och sakligt i religionsfrågor. Natur och kultur, 1958. 174 s. Häftad.
Namnteckning på försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Elstad, Gunnar: Vet du vem du är? Enkel psykologi för vardagskristna. EFS-förlaget, 1988. 119
s. Häftad. Gott skick. Erup, Ebba: På gränsen. Louws bogtrykkeri, Glostrup, u.å.. 180 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Annars ett fint exemplar. Evander, Sven: Londonsvenskarnas kyrka Genom 250 år. With a Summary in English.
Berlingska boktryckeriet, 1960. 223 s. Inbunden. Namnteckning på försättsbladet. Ett hörn något
stött. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Fahlén, Olof: Nåsbönderna i Jerusalem. Berättelsen om en märklig utvandring. Wiken, 1988.
265 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Fotoillustrerad. Fahlgren, Karl: I katolsk tid/Den andliga odlingen Särtryck ur Bygdeå sockens historia. u.å.. 77-
97, 411-462. Häftad. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Med
dedikation. Fairbairn, A.M: The Philosophy of the Christian Religion. London; Hodder and Stoughton, 1902.
Second edition. In English. 583 p. Clothbinding. Inscripion. Slightly rubbed on the edges. Else
fine. Fangen, Ronald: Paulus. Albert Bonniers förlag, 1937. 159 s. Häftad. Häftesomslaget löst.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Inlagan fin. Farrar, F.W.: JESU LIF.. Fahlcrantz & Co, 1878. XXXI sidor +1254 spalter. Klotband. Rikligt
illustrerad. Guldornerad rygg. Lätt nötta kanter. Kartan saknas. Fogelklou, B: Människor i missionens värld Andra delen. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse,
1965. 191 s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Fogelklou, B: Människor i missionens värld Första delen. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse,
1962. 194 s. Inbunden. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Franck, Frederick: Dagar med Albert Schweitzer. Tidens förlag, 1961. Biografi över Albert
Schweitzer. 167 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint
exemplar. Illustrerad av författaren. Gierow, Karl Ragnar: Johan Henrik Thomander. Fysionomi i tre belysningar.. Norstedts förlag,
1975. Biografi över Joh. Henr. Thomander. 357 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet.
Anteckningar på försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Anteckningarna på försättsbladet i
blyerts. Glemme, Ingemar: Kungar och fariseer Porträtt ur Jesu samtid. Verbum, 1984. 123 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Göranson, N.J: Evangelisk dogmatik I-II. Norstedt och söners förlag, 1914. 297+296. 2 vol.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Med dedikation.
Delvis ouppsprättad. Göranson, N.J: Gudsförhållandets kristologiska grund I-II. Uppsala. A.-B. Akademiska
bokförlaget, 1909, 1910. 226+244. 2 vol. Häftad. Bandet något trasigt. Delvis ouppsprättad. Med
dedikation. Göranson, N.J: Undersökning af religionen I. II.1. II.2.. Uppsala. W. Schultz, 1904, 1905, 1906.
228+221+264. 3 vol. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Delvis ouppsprättad. Göranson, N.J: Utkast till en Undersökning af religionen med hänsyn till moralen Akademisk
afhandling, som med tillstånd af Högvördiga Teologiska Fakulteten i Upsala framställes till
offentlig granskning å Lärosalen n:o 4 Onsdagen den 6 December 1899 kl. 4 e.m.. Sköfde,
Boktryckeribolaget, 1899. 140 s. Häftad. Häftesomslag fläckat. Häftesomslaget något trasigt.
Annars ett fint exemplar. Grønbech, Vilhelm: Paulus Jesu Kristi apostel. Natur och kultur, 1941. 281 s. Inbunden.
Namnteckning på försättsbladet. Exlibris. Smärre anteckningar. Understrykningar i texten. Något
nött i kanterna. Annars i gott skick. Färgat övre snitt. Guardini, Romano: Aus dem leben des herrn Erster band. Verlag der Rothenfelser Stiftung e.
V., 1933/34. In German. 299 p. Clothbinding. Spine/backstrip slightly torn at the top. Minor
inscriptions. Guardini, Romano: Sorge um den menschen. Im Werkbund-Verlag Würzburg, 1963. In
German. 270 p. Clothbinding with dustwrapper. Inscription on endpaper. Dustwrapper stained and
worn. Else fine. Gustafsson, Berndt: Världskristenheten idag Försök till religionsgeografisk översikt. Gleerups,
1965. 124 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Ett hörn något stött. Annars ett fint
exemplar. Illustrerad. Gustavson, Sigurd: Biskop Runestam och Geijersamfundet Särtryck ur Karlstads Stifts Julbok
1963. 1963. 41-50. Häftad. Anteckningar. Häftesomslaget något slitet. Med dedikation. Gyllenkrok, Axel: A.E. Biedermanns grundlegung der dogmatik. Almqvist & Wiksell, 1943.
In German. 193 p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Else fine. With dedication. Hagberg, Knut: Den kristna tanken Från kyrkofäderna till T.S. Eliot. Natur och kultur, 1946. 679
s. Halvklotband. Något nött i kanterna. En fläck på ryggen. Annars ett fint exemplar. Färgat övre
snitt. Hagberg, Knut: Kung Davids arv. Natur och kultur, 1955. 116 s. Inbunden. Namnteckning på
försättsbladet. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Stänksnitt. Med 16 planscher. Häll, Jan: I Swedenborgs labyrint. Atlantis Förlag, 1995. Biografi över Emanuel Swedenborg.
511 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något fläckat. Annars ett fint exemplar.
Studier i de gustavianska swedenborgarnas liv och tänkande. Hallberg, H.E: Stockholmspräster Minnesteckningar hållna vid prästmöte år 1925 över i
Stockholm under åren 1907-1924 bortgångna, i församlingstjänst anställda präster. Svenska
Kyrkans Diakonistyrelse, 1925. 101 s. Häftad. Sliten. Stämpel på häftesomslaget. Ryggen något
lös. Något fuktskadad. Raderad namnteckning på titelblad. Inlagan fin. Fotoillustrerad. Hansen, Marius: Om trosbegrebet hos Paulus. G.E.C. Gads Forlag, 1937. På danska. 446 s.
Häftad. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Häftesomslaget något fläckigt. Annars ett fint
exemplar. Hansson, Karl F: Lundabiskopen Peder Winstrup före 1658. Gleerup/Ejnar Munksgaard, 1950.
391 s. Häftad. Häftesomslaget något fläckigt. Häftesomslaget något trasigt. Annars ett fint
exemplar. Illustrerad. Skånsk senmedeltid och renässans. Skriftserie utgiven av Vetenskaps-
Societeten i Lund 3. With a Summary in English. Hedmark, G. Richard: Till Gävles äldre kyrkohistoria. 1954. 38 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Annars ett fint exemplar. Gefle dagblads hembygdsbibliotek IV. Heer, Friedrich: Die tragödie des heiligen reiches Kommentarband. Kohlhammer, 1953. In
German. 148 p. Wrappered. Worn. Wrapper torn. Hellerström, A.O.T: Liturgik. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1932. 353 s. Häftad. Bandet
något slitet. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Namnteckning på titelbladet. Annars ett fint
exemplar. Hellerström, A.O.T: Liturgik. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1954. Tredje upplagan. 571 s.
Klotband. Bandet något nött i kanterna. Illustrerad. Anteckningar och understrykningar ( med
blyerts ) i texten. Heman, Richard: Mysterium Sanctum Magnum um die auslegung des abendmahls Zwingli?
Calvin? Luther? Rom? Historisch-philosophische studie. Verlag Räber & cie, Luzern und
Leipzig, 1937. In German. 171 p. Wrappered. Wrapper slightly torn. Stamp on end-paper. Covers
occasionally stained. Else fine. Henriksen, Vera: Hellig Olav Historien om vår nasjonalhelgen, kongen som ble en myte og et
symbol - og et speilbilde av menneskers tro og følelser, kultur og tradisjon gjennom et årtusen.
Aschehoug, Oslo, 1985. På norska. 326 s. Inbunden med skyddsomslag. Stämpel på snittet.
Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Rikligt illustrerad. Herrmann, W: Etik Till svenska av August Carr. Hugo Gebers förlag, 1926. Andra upplagan.
216 s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Heufelder, M: Eins in Christus Altabt Emmanuel M. Heufelder zum 80. geburtstag 30 märz
1978. 1978. In German. 97 p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Else fine. Herausgegeben von
der abtei niederaltaich. Heufelder, M: Hören sein wort Abtei niederaltaich festgabe abt Emmanuel Heufelder zum 70.
geburtstag. 1968. In German. 188 p. Wrappered. Wrapper slightly torn. Wrapper slightly rubbed.
Page slightly torn. Else fine. With dedication. Hildebrand, Albin: Lifsbilder ur Kyrkans Historia. Skolan och hemmet tillegnade. Med 191
träsnitt.. I. Haeggströms Förlagsexpedition, Stockholm, 1877. 464 s. Klotryggsband. Rikligt
illustrerad. Liten ytskada på bakre pärmen, annars i mycket gottskick. Hjälm, Alexander: Tankar kring andedråpets tema. Natur och kultur, 1961. 103 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Hjelm, C. G.: August Strindbergs och Sven Lidmans väg till korset Två monumenttalgestalter i
svensk omvändelsehistoria.. Evangeliipress, Örebro, 1944. 87 s. Häftad. Bandet något nött i
kanterna. Hjern, Olle: Swedenborg och hans vänner i Göteborg. Nykyrkliga
bokförlaget/Swedenborgsförlaget, 1991. Biografi över Emanuel Swedenborg. 46 s.
Cartonnageband. Gott skick. Høffding, Harald: Religionsfilosofi. Gyldendalske boghandel, 1924. Tredje upplagan. På
danska. 255 s. Halvfranskt band. Bandet något skevt. Ryggen något trasig i övre och nedre kanten.
Annars ett fint exemplar. Upphöjda bind. Stänksnitt. Høffding, Harald: Religionsfilosofi. Gyldendalske boghandel, 1924. Tredje upplagan. På
danska. 255 s. Häftad. Sliten. Med dedikation till "Esaias Tegnér". Holkers, Anders: Athenagoras. En apologet från andra århundradet.. Göteborg, 1906. 159 s.
Häftad. Häftesomslag fläckat. Något nött i kanterna. Holmquist, Hjalmar: Martin Luther Minnesskrift till reformationsjubileet 1917. Sveriges kristliga
studentrörelses förlag, 1917. Sjunde upplagan. 291 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars
ett fint exemplar. Betydligt utvidgad och rikt illustrerad praktupplaga. Isaacs, Alan: Gud i vetenskapens tidsålder. Norstedts förlag, Pan, 1969. 194 s. Pocket. Gott
skick. Namnteckning på försättsbladet. Jarrick, Arne: Den himmelske älskaren Herrnhutisk väckelse, vantro och sekularisering i 1700-
talets Sverige. Ordfronts förlag, 1987. 173 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Johannesson, Gösta: Den skånska kyrkan och reformationen. Gleerups/Ejnar Munksgaard,
1947. 454 s. Häftad. Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. With a summary in
English. Skånsk senmedeltid och renässans. Skriftserie utgiven av Vetenskaps-Societeten i
Lund. Johannesson, Lechard: Henric Schartau. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1957. 220 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Johansson, Nils: Bibelns värld och vår. Gleerups, 1949. 211 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Annars ett fint exemplar. Johnsson, Joh. W.: Du och den andra världen.. Stadsmissionens Förlag, Stockholm, 1941.
160 s. Häftad. Gott skick. Jonsson, Inge: Swedenborgs skapelsedrama De Cultu et Amore Dei En studie av motiv och
intellektuell miljö. Natur och kultur, 1961. Biografi över Emanuel Swedenborg. 324 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Jörälv, Lennart: Reliker och mirakel. Den heliga Birgitta och Vadstena. Wahlström &
Widstrand, 2003. 255 s. Inbunden med skyddsomslag. Illustrerad. Gott skick. Namnteckning på
titelbladet. Josefson, Ruben: Herdabrev till Härnösands stift. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1959. 93
s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Kagawa, Toyohiko: Se människan. J.A. Lindblads förlag, 1950. 348 s. Halvklotband. Gott skick.
Främre häftesomslag medbundet. Kagawa, Toyohiko: Solskytten Skildringar ur livet i slummen. Sveriges kristliga studentrörelses
förlag, 1934. Andra upplagan. 351 s. Halvklotband. Namnteckning på insidan av pärmen. En fläck
på ryggen. Annars ett fint exemplar. Färgat övre snitt. Karlén, Barbro: I begynnelsen skapade Gud. Wezäta Förlag, 1967. 102 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Kempis, Thomas ā: The Imitation of Christ Translated by William C. Creasy. Book-of-the-
month club, New York, 1995. In English. 192 p. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper slightly
worn. Covers occasionally stained. Else fine. Keyser, Leander S.: Alltings ursprung.. Evangeliepress, Örebro, 1942. 319 s. Häftad. Bandet
något nött i kanterna. Kilström, Bengt Ingmar: I Jesu sällskap Perspektiv på Ignatius och hans orden.
Studiebokförlaget, 1979. 269 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Illustrerad. Kjäll, Thorsten: Halleluja En bok om frälsningsarmén. Albert Bonniers förlag, 1963. Inbunden
med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Bild: Lennart
Nilsson. Kjellberg, Knut: SJÄLSKULTUR. Professor Knut Kjellbergs etiska söndagsföreläsningar
sammanförda av Ingeborg Kjellberg-Theil. Med ett förord av H.K.H. Prins Eugen.. Hugo Gebers
förlag, 1922. 155 s. Häftad. Bandet något fläckigt. Något nött i kanterna. Kleen, Emil A.G: Swedenborg En lefnadsskildring I-II. A.-B. Sandbergs bokhandel, 1917, 1920.
Biografi över Emanuel Swedenborg. 940 s. 2 vol. Halvfranskt band. Ryggen blekt. Nött i kanterna.
Namnteckning på titelbladet. Mönstrade för/eftersättsblad. Upphöjda bindningar. Stänksnitt. Ex
Libris Karl Petrén. Koch, Hal: Grundtvig Människan Diktaren Folkledaren. Natur och kultur, 1941. 249 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Krook, Isak: Viktor Rydbergs lära om Kristus. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1935. 301 s.
Häftad. Häftesomslaget slitet. Ouppsprättad. Krook, Oscar: "Hemmet var hennes borg" Särtryck ur "Min Mor" Fyrtiofem svenska män och
kvinnor om sina mödrar under redaktion av Ivan Oljelund. J.A. Lindblads förlag, u.å. 113-119.
Häftad. Gott skick. Med dedikation till Klas Lönn. Krook, Oscar: Luthers bröllop och äktenskap. u.å. 47-60. Häftad. Gott skick. Särtryck. Med
dedikation till Klas Lönn. Krook, Oscar: Ordet och kyrkan Avhandling till Stockholms Stifts första prästmöte den 18-20
sept. 1945. Norstedt och söners förlag, 1945. 109 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars
ett fint exemplar. Ouppsprättad. Med dedikation till Klas Lönn. Laestadius, Petrus: Journal av Petrus Laestadius för Första året af hans tjänstgöring såsom
missionär i Lappmarken Förra Delen + Senare delen. Norstedt och söners förlag, 1928. 264+250
sidor. 2 vol. Pappband. Namnteckning på försättsbladet. Bandet något slitet. Annars ett fint
exemplar. Lagerborg, Rolf: Fallet Swedenborg i belysning av nyare undersökningar. Hugo Gebers förlag,
1924. Biografi över Emanuel Swedenborg. 68 s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Lagerfeldt, Greta (red.): Fyrbåken i urskogen Albert Schweitzer i Lambarene 1925-1950.
Lindblads, 1950. Biografi över Albert Schweitzer. 279 s. Häftad. Ouppsprättad. Lange, Kurt: Bibliskt arv. Gleerups, 1950. 413 s. Häftad. Namnteckning på försättsbladet.
Understrykningar i texten. Enstaka fläckar inuti boken. Häftesomslaget något nött i kanterna.
Eftersättsblad saknas. Lange, Kurt: Den drömde guden. Gleerups, 1951. 240 s. Häftad. Namnteckning på
försättsbladet. Något fuktskadad. Annars ett fint exemplar. Inplastad. Lange, Kurt: Glädjen förenar. Gleerups, 1959. 165 s. Häftad. Namnteckning på försättsbladet.
Understrykningar i texten. Häftesomslaget något slitet. Lasserre, Pierre: La jeunesse d´Ernest Renan Histoire de la crise religieuse au XIX sičcle.
Librairie Garnier Frčres, Paris, 1925. In French. 370 p. Half -leather binding. Covers slightly faded.
Exlibris. Slightly rubbed on the edges. Stamp on end-paper. Else fine. Front and rear covers bound
in. Raised bands. Gilt-Ornamented Spine. Marbeled endpaper. De Tréguier ā Saint-Sulpice. Laurén, Christer: Predikanten som översättare Mechtilds uppenbarelser i Jöns Buddes
fornsvenska version - handskrift och översättningsteknik. Borgå, 1972. 162 s. Häftad. Gott skick.
Särtryck ur Folkmålsstudier XXI. Ak. avh. Lehmann, Edvard: Inledning till religionsvetenskapen Religionsvetenskapen. Första delen.
Hugo Gebers förlag, 1914. 200 s. Halvklotband. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Marmorerade för/eftersättsblad. Religionsvetenskapligt bibliotek. Lehmann, Edvard: Tvedräkt och endräkt. Gleerups, 1922. 288 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Liedgren, Emil: Kyrka och Dikt Några uppsatser. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1917. 143
s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Liedgren, Emil: Präster och poeter Med 8 planscher. Lindblads, Uppsala, 1933. 191 s. Häftad.
Ryggen delvis sprucken i fogarna. Namnteckning på försättsbladet. Häftesomslaget något slitet.
Enstaka fläckar inuti boken. Annars ett fint exemplar. Lindberg, Alf: Människans väg En bok om människans väg från det jordiska paradiset till det
himmelska. Eget förlag, 1996. 299 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Lindblad, Gustaf: Ett anonymt prelatbrev från Sturetiden En filologisk författarbestämning av
aktstycket nr 1613 i Sturearkivet. u.å.. 34-71. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Med dedikation till Gunnar Drougge. Lindblom, Joh: Die Jesaja-apokalypse Jes. 24-27. Gleerups/Otto Harrassowitz, 1938. In
German. 119 p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Unopened. Lunds universitets årsskrift N.F.
Avd. 1. Bd 34. Nr 3. Lindblom, Joh: Jesu religion och historisk kristendom. Sveriges kristliga studentrörelses
förlag, Stockholm, 1919. 200 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Stämpel på häftesomslaget.
Ouppsprättad. Sveriges kristliga studentrörelses skriftserie N:r 105. Lindeberg, G.W: Protestantismen i Japan 1859-1913 Historisk-principiell undersökning.
Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1918. 246 s. Häftad. Stämpel på häftesomslaget. Något sliten.
Annars ett fint exemplar. Linder, Erik Hjalmar: Mänskligt och kristet Litterära betraktelser, mer eller mindre. Lindblads,
1940. 179 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Linder, Erik Hjalmar: Religiöst minimum. Wahlström & Widstrand, 1945. 259 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Lindroth / Norbrink, Fred / Sven: Den Svenska Kyrkan Läsebok i kyrkokunskap för Kyrka, Skola
och Hem. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1943. Andra upplagan. 456 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
Lippert, Peter: Briefe in ein Kloster. Im Kösel - verlag zu München, 1950. Third edition. In
German. 246 p. Clothbinding. Page slightly torn. Sporadic underlining of text in pencil. Sporadic
inscriptions in pencil. Slightly rubbed on the edges. Else fine. Ljungdahl, Axel: Profetrörelser, deras orsaker, innebörd och förutsättningar. Almqvist &
Wiksell, 1969. 278 s. Häftad. Enstaka anteckningar i blyerts. Häftesomslaget något slitet. Annars
ett fint exemplar. Acta universitatis stockholmiensis/Stockholm Studies in Comparative Religion
10. Med dedikation till Lilli Larson. Ljungdell, Ragna: Det oförstörbara Studier, skisser, profiler. Ljus, 1945. 279 s. Häftad. Sliten.
Namnteckning på försättsbladet. Lokrantz, Gunnar: Maria i svensk litteratur Antologi. Liber, 1980. 166 s. Cartonnageband.
Bandet något slitet. Klisterlapp på pärmen. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Lönnroth, Erik: Biskop Thomas av Strängnäs. Norstedts förlag, 1966. 101 s. Klotryggsband
med skyddsomslag. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Lövgren, Oscar: Ur väckelserörelsens historia II. Värmländskt fromhetsliv. Svenska
Missionsförbundets förlag, 1940. 248 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Lundberg, Gustaf: Gudstro i atomåldern. Gleerups, 1962. 85 s. Häftad. Namnteckning på
försättsbladet. Häftesomslaget något slitet. En fläck på snittet. Annars ett fint exemplar. Lundström, Herman: Kyrkohistorisk Årsskrift Andra årgången 1901. Norstedt och söners
förlag, 1901. 328+15. Häftad. Sida trasig. Fuktskadad. Häftesomslaget något slitet. Malmström, Evald: Femtio års fälttåg Frälsningsarmén i Sverige 1882-1932. Stockholm.
Frälsningsarméns högkvarter, 1932. 496 s. Halvfranskt band. Bandet något nött i kanterna. Annars
ett fint exemplar. Illustrerad. Främre häftesomslag medbundet. Mönstrade för/eftersättsblad.
Marmorerat snitt. Gulddekorerad rygg. Mannerheim, Augustin: Gamla Psalmisters Röst 21 överföringar utförda och kommenterade.
Pro Veritate, 1982. 81 s. Häftad. Gott skick. Månsson, Fabian: Rättfärdiggörelsen genom tron Skildringar från den frikyrkliga rörelsens
genombrott. Tidens förlag, 1938. 538 s. Halvfranskt band. Något nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Övre guldsnitt. Guldornerad rygg. Marmorerade för/eftersättsblad. Martensen-Larsen, H.: Stjärnevärlden och vår tro En undersökning av den modrerna
världsbilden och dess förhållande till kristendomen.. J.A. Lindblads förlag, Uppsala, 1915. 262 s.
Häftad. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Ouppsprättad. Martinus, : Kosmiska lektioner. Stiftelsen Martinus Institut i Sverige Hälsans förlag, 1981. 159
s. Inbunden. Smärre anteckningar med blyerts. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Martinus, : Logik. Stiftelsen Martinus Institut i Sverige/Hälsans Förlag, 1976. 320 s. Inbunden.
Smärre anteckningar med blyerts. Bandet något fläckigt. Gott skick. Matthes, Kurt: Luther und die obrigkeit Die obrigkeitsanschauung des reifen Luther in
systematischer darstellung. Verlag Ernst Reinhardt in München, 1937. In German. 169 p.
Wrappered. Wrapper slightly torn. Unopened. Mayhew, Christopher: Människor som söker Gud. Gleerups, 1955. 125 s. Linneband.
Namnteckning på försättsbladet. Understrykningar i texten. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
Färgat övre snitt. Mellberg, Gust.: Medelpads-kyrkan vid mitten av 1800-talet Ett bidrag till den kyrkliga
hembygdskunskapen. Uppsala; Appelbergs boktryckeriaktiebolag, 1939. 261 s. Häftad. Något nött
i kanterna. Gott skick. Montell, Vilh: Finska församlingen i Stockholm och dess kyrka Några anteckningar. Stockholm,
1925. 23 s. Häftad. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Häftesomslaget något fläckigt.
Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Mosbech, Holger: Talt og skrevet Foredrag og artikler om nytestamentlige emner. Gyldendal,
1941. På danska. 140 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Murray, Robert: Johan Olof Wallin under åren i Adolf Fredrik. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse,
1958. 124 s. Häftad. Häftesomslaget löst. Annars ett fint exemplar. Med dedikation. Murray, Robert: Till Jorsala Svenska pilgrimsresor och andra färder till det Heliga landet under
tusen år. Proprius, 1984. Andra upplagan. 370 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett
fint exemplar. Illustrerad. Skrifter utgivna av Samfundet Pro Fide et Christianismo 7. Murray, Robert: Till Jorsala Svenska färder under tusen år.. Verbum, 1969. Andra upplagan.
306 s. Häftad. Något nött i kanterna. Ryggen något sliten. Inlagan fin. Illustrerad. Mustelin, Olof: Euterpe Tidskriften och kretsen kring den. En kulturhistorisk skildring. Svenska
litteratursällskapet i Finland, 1963. 415 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Skrifter utgivna av Svenska litteratursällskapet i Finland Nr 398. Newman, Ernst: Tegnér inför teologien och folkfromheten. Gleerups, 1946. 53 s. Häftad. Några
sidor trasiga. Häftesomslaget vikt. Ouppsprättad. Lunds universitets årsskrift N.F. Avd. 1. Bd. 42.
Nr 7. Nilsson, John: KYRKOHISTORIER. Noveller av John Nilsson.. Svenska Kyrkans
Diakonistyrelse, 1937. 133 s. Klotryggsband. Marmorerade pärmar. Gott skick. Nilsson, John: Omkring en kyrka. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1964. 324 s. Inbunden
med skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar. Färgat snitt.
Fotografier av Sten Didrik Bellander. Norbäck, Alf: Vårdkasen på Blasieholmen Blasieholmskyrkan 75 år 1868-1943. Evangeliska
Fosterlands-Stiftelsens Bokförlag, 1942. 162 s. Inbunden. Något nött i kanterna. Gott skick.
Illustrerad. Norlind, Ernst: Franciscusår Legender och händelser från Assisi. Gleerups, 1941. 240 s.
Halvklotband. Anteckningar på försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Marmorerade
för/eftersättsblad. Stänksnitt. Främre häftesomslag medbundet. Norlind, Ernst: I helgonets spår Franciscusnoveller. Albert Bonniers förlag, 1934. 185 s.
Häftad. Namnteckning på försättsbladet. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Nørregaard, Jens: Augustinus´ väg till kristendomen. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1928.
215 s. Häftad. Namnteckning på titelbladet. Understrykningar i texten med blyerts. Stämpel på
häftesomslaget. Annars ett fint exemplar. Norrel, Anders: Avkristnas Sverige? Ett diskussionsinlägg. Vad jag sände Heidenstam våren
1934. Bröderna Lagerströms förlag, 1936. 32 s. Häftad. Något nött i kanterna. Sida något trasig.
Annars ett fint exemplar. Nyberg, H.S: Johan Adam Tingstadius. Norstedts förlag, 1953. 395 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. En fläck på snittet. Annars ett fint exemplar.
Svenska Akademiens Minnesteckningar. Nylund, Ingmar: Heliga enfald Roman. Albert Bonniers förlag, 1992. 362 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Gott skick. Nystedt, Hans: Max Schelers religionsfilosofi, med särskild hänsyn till dess utveckling och
dess plats i hans totalåskådning. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1947. 285 s. Häftad. Ryggen
blekt. Ouppsprättad. Med dedikation. Nystedt, Olle: Nathan Söderblom Kort levnadsteckning. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse,
1931. Biografi över Nathan Söderblom. 237 s. Halvfranskt band. Gott skick. Övre guldsnitt.
Marmorerade för/eftersättsblad. Illustrerad. Nyström, Anton: Kristendomen Dess uppkomst, utveckling och upplösning. Tidens förlag,
1926. 304 s. Häftad. Häftesomslaget något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Oaks, Dallin H: The Wall Between Church and State Views on Problems that Bedevil our
Generation. The University of Chicago Press, 1963. In English. 178 p. Bound with dust-wrapper.
Dustwrapper stained and worn. Else fine. Ohlmarks, Åke: Nya himlar jag skådar Versparafras på Uppenbarelseboken. Gummessons
bokförlag, 1963. 96 s. Inbunden med skyddsomslag. Stämpel på eftersättsbladet.
Skyddsomslaget fläckat och nött. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Färgat
övre snitt. Ölander, Sverker: Anton Niklas Sundberg före ärkebiskopstiden. Almqvist & Wiksell, 1951.
335 s. Häftad. Ouppsprättad. Enstaka fläckar på bandet. Skrifter utgivna av Svenska
kyrkohistoriska föreningen, II. Ny följd. Oljelund, Ivan: Okänd gud En berättelse om Paulus i Aten och Korint. LTs förlag, 1964. 255 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Ollén, N.P: Paul Peter Waldenström En levnadsteckning. Svenska Missionsförbundets förlag,
1917. Andra upplagan. Biografi över Paul Peter Waldenström. 327 s. Dekorerat klotband. Gott
skick. Mönstrade för/eftersättsblad. Illustrerad. Med förord av J.P. Norberg. Ollén, N.P: Paul Peter Waldenström En levnadsteckning. Svenska Missionsförbundets förlag,
1917. Andra upplagan. Biografi över Paul Peter Waldenström. 327 s. Dekorerat klotband. Mycket
gott skick. Mönstrade för/eftersättsblad. Illustrerad. Med förord av J.P. Norberg. Olofsson, Runa: Hon, prästen. Rabén & Sjögren, 1979. 127 s. Häftad. Stämpel på
insidan av pärmen. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Teckningar av Ulla
Zimmerman. Ingår i serien "Lättläst för vuxna". Olsson, Fanny: Legend och Krönika. Wahlström & Widstrand, 1923. 160 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Med dedikation till Gunnar Björkman. Oosterzee, I.I. v.: Emanuel Svedenborg.Den nordiske andeskådaren. historiskt skildrad.
Gleerups, 1873. 75 s. Häftad. Ryggen blekt. Något gulnad. Främre falsen något sprucken. Sid.24-
33 något fläckiga. Origo, Iris: The World of San Bernardino. The Reprint Society London, 1963. In English. 302 p.
Bound with dust-wrapper. Dustwrapper slightly worn. Else fine. Palm, Carl Wilhelm: Minnen från prästhem i Ärkestiftet ny samling. Gleerups, 1960. 241 s.
Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Ryggen blekt. Inlagan fin. Illustrerad. Palmqvist, Arne: Kyrkonytt från fyra landskap. Verbum, 1970. 254 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Payne, Robert: Schweitzer Hero of Africa. Robert Hale, London, 1958. In English. Biography
over Albert Schweitzer. 199 p. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper stained and worn. Else fine.
Pernow, Birger: Till Bibelns länder En resehandbok. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1963.
Tredje upplagan. 140 s. Pocket. Anteckningar. Något nött i kanterna. Illustrerad. Översedd
upplaga. Pethrus, Lewi: Den goda vägen Tankar och bilder. Åhlén & Åkerlunds förlag (Albert
Bonnier), 1933. 216 s. Inbunden. Ryggen något lös. Sida trasig. Smärre anteckningar med blyerts.
Petri, Olaus: Skrifter i urval Urval, inledning och kommentarer av Gunnar T. Westin. Natur och
kultur, 1968. 334 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. "Levande litteratur", Natur och Kulturs klassikerserie. Pettersson, Thorleif: The retention of religious experiences. Almqvist & Wiksell, 1975. In
English. 159 p. Wrappered. Good condition. With dedication. ACTA UNIVERSITATIS UPSALIENSIS.
Psychologia Religionum 3. Phillips, J.B: Letters to Young Churches A Translation of the New Testament Epistles. With an
Introduction by C.S. Lewis. Geoffrey Bles, 1957. Second edition. In English. 224 p. Bound with
dust-wrapper. Dustwrapper torn. Else fine. Pleijel, Hilding: "En låfsång för din förlossning" Några märkliga trosdokument - från Henric
Schartau till Nathan Söderblom. Särtryck ur Växjö Stifts Hembygdskalender, 1985. 27 s. Häftad.
Gott skick. Pleijel, Hilding: Husandakten i svenskt kyrkoliv Några utvecklingslinjer. Särtryck ur Svensk
teologisk kvartalsskrift, u.å.. 231-242. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Med dedikation. Pleijel, Hilding: Samlingar och studier till Svenska kyrkans historia 41. Gottfrid Billings
levnadsminnen. Biskopstiden i Lund. Håkan Ohlssons förlag, Lund, 1975. 241 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Ouppsprättad. Pleijel, Hilding: Växjöbiskoparnas prästbrev Från Olof Wallquist till Sven Lindegård. En
pilotstudie. Växjö Stiftshistoriska sällskap Meddelande nr 6, 1984. 80 s. Cartonnageband. Bandet
något slitet. Annars ett fint exemplar. Ex Libris Hilding Pleijel. Pollock, John: The Apostle A Life of Saint Paul. Hodder and Stoughton, 1969. In English. 244 p.
Bound with dust-wrapper. Raymond, Ernest: Den helige Franciscus från Assisi. Lars Hökerbergs bokförlag, 1938. 448 s.
Halvklotband. Gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Illustrerad. Anteckningar på
försättsbladet. Read, Piers Paul: Tempelriddarna och korstågen till det heliga landet. Prisma, 2003. 389 s.
Inbunden med skyddsomslag. Något fuktskadad. Illustrerad. Inga fuktfläckar i inlagan. Read, W.R: Latin American Church Growth. Eerdmans, 1969. In English. 421 p. Bound with
dust-wrapper. Dustwrapper slightly torn. Sticker on the inside of the cover. Co-authors: V.M.
Monterroso, H.A. Johnson. Reuterdahl, Henrik: Ärkebiskop Henrik Reuterdahls memoarer. Gleerups, 1920. 424 s.
Halvfranskt band. Nött i kanterna. Guldornerad rygg. Ribbner, Torvald: De svenska traktatsällskapen 1808-1856 Verksamhet och litteratur.
Gleerups, 1957. 308 s. Häftad. Ryggen något lös. Häftesomslaget något slitet. Med dedikation.
With A Summary in English. Ringström, Sven: Prosten Bohms krönika 1886-1900. Hembygdsföreningen Noraskogs
skriftserie nr 4, 1967. 176 s. Häftad. Rolle, Richard: Den brinnande kärleken Incendium amoris. Artos, 1992. Inbunden med
skyddsomslag. Fint exemplar. Innehåller även Levnadsråd Forma uiuendi och Själens förkovran
Emendatio uite, cap. xii. I översättning från latinet och medelengelskan av Bengt Ellenberger. Rönning, F: Til karakteristik af N.F.S. Grundtvig. J.W. Cappelen, Kristiania, u.å.. På norska. 132
s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Delvis ouppsprättad. Forord Juli 1915. Rosendahl, Gunnar: Hymn till glädjen. Wahlström & Widstrand, 1959. 137 s. Häftad.
Namnteckning på försättsbladet. Rössborn, Sten: En bok om Ruben Josefsson. Larson, 1970. 115 s. Häftad. Rydbeck, Monica: Den helige Sigfrid En rikets skyddspatron. S:t Sigfrids Gille, Växjö, 1957.
33+33 planscher. Häftad. Fint exemplar. Med dedikation. Rydeman, Stig: Från vallgosse till prost Om Johan Rydeman (1796-1869) och hans
verksamhet inom Odensjö pastorat. Vadstena, 1987. 55 s. Häftad. Mycket gott skick. Sahlin, Margit: Jesus återupptäckt?. Albert Bonniers förlag, 1973. 167 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Samuelsson, Kurt: Ekonomi och religion. Kooperativa Förbundets förlag, 1957. 174 s. Häftad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Inlagan fin. Ouppsprättad. Namnteckning på
smutstitelbladet. Scheffer, Henrika: Johannes Rudbeckius En kämpagestalt från Sveriges storhetstid. Norstedt
och söners förlag, 1914. 166 s. Häftad. Stämpel på häftesomslaget. Ouppsprättad. Illustrerad. Schiller, Harald: Morgonandakter. Wahlström & Widstrand, 1959. 108 s. Häftad.
Namnteckning på försättsbladet. Något fläckig. Enstaka anteckningar. Inplastad. Schlink, M.Basilea: När grundvalarna vacklar Ledfyrar i tidens tecken. EFS-förlaget, 1967.
Andra upplagan. 130 s. Häftad. Mycket gott skick. Schmidt, Wilhelm: Religionen hos urkulturens folk Olaus-Petri-föreläsningar vid Uppsala
universitet. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1936. 156 s. Häftad. Ryggen något lös. Schmidt-Lauber, Hans-Christoph: Die eucharistie als entfaltung der verba testamenti Eine
formgeschichtlich-systematische Einführung in die Probleme des lutherischen Gottesdienstes
und seiner Liturgie. Johannes Stauda-Verlag Kassel, 1957. In German. 234 p. Wrappered.
Inscription on the inside of the cover. Exlibris. Wrapper slightly rubbed. Else fine. Schreckenbach/Neubert, Paul/Frans: Martin Luther Ein Bild seines Lebens und Wirtens. Mit
384 Abblidungen, vorwiegend nach alten Quellen. Weber, Leipzig, 1916. In German. 184 p. Bound.
Covers slightly worn. Stamp on the titlepage. Else fine. Richly illustrated. Schück, Henrik: Olaus Petri. Hugo Gebers förlag, 1922. Fjärde upplagan. 72 s. Häftad.
Häftesomslaget trasigt. De största märkesmännen. I. Bakre häftesomslag saknas. Sheldon, Charles M.: Filip Strongs korsfästelse. Berättelse af Charles M. Sheldon. Bohlin
& Co, Förlag, Stockholm, 1899. 281+4 sidor. Samtida klotband. Illustrerad. Guldornerad.
Mycket gott skick. Simon, Paul: Aurelius Augustinus Sein geistiges profil. Ferdinand Schöningh, 1953. In
German. 202 p. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper slightly torn. Sjöberg, Anders: Vem är den mannen? En guide till evangelierna. Libris, Örebro, 1998. 205 s.
Häftad. Gott skick. Smirnoff, Peter: Instruction in God´s Law. Eastern Orthodox Books, 1976. In English. 159 p.
Wrappered. Wrapper slightly spotted. Wrapper slightly rubbed. Else fine. Söderblom, Nathan: Från Upsala till Rock Island En predikofärd i nya världen. Svenska
Kyrkans Diakonistyrelse, 1924. 387 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Söderblom, Nathan: Kristenhetens möte i Stockholm Ekumeniska mötet Augusti
nittonhundratjugufem. Historik, aktstycken, grundtankar, personligheter, eftermäle. Svenska
Kyrkans Diakonistyrelse, 1926. 964 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Stämpel på
häftesomslaget. Nött i kanterna. Illustrerad. Erik Eklunds Ex Libris. Söderblom, Nathan: Om religionsurkunder Med inledning av professor Erland Ehnmark.
Gleerups, 1954. 219 s. Häftad. Söderblom, Nathan: Om religionsurkunder. Gleerups, 1954. 219 s. Linneband. Exlibris.
Främre och bakre häftesomslag medbundna. Mycket gott skick. Söderblom, Nathan: Svenskars fromhet Ny följd. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1941. 214
s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Stämpel på häftesomslaget. I bearbetning och med förord
av Anna Söderblom. Söderblom, Nathan: Tal och Skrifter Tal. Åhlén & Söners Förlag, 1933. 235 s. Halvfranskt
band. Gott skick. Färgat övre snitt. Söderblom, Nathan: Vaksamhet.. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1918. 16 s. Häftad. Gott
skick. Söderholm, G.E: Den svenska pingstväckelsens historia 1907-1927 Del II. Förlaget Filadelfia,
Stockholm, 1928. 647 s. Halvfranskt band. Namnteckning på titelbladet. Nött i kanterna. Ryggen
något blekt. Annars ett fint exemplar. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt.
Illustrerad. Söderlind, Ulf: Helighet och mänsklighet Lyrik, dramatik och prosa ur Ulf Söderlinds litterära
kvarlåtenskap. Norma, 2001. 230 s. Häftad. Mycket gott skick. Red: Christian Braw. Söderlund, Hans: Mosaik Glimtar av en personlig Gud. EFS-förlaget, 1991. 99 s.
Cartonnageband. Gott skick. Steingrímsson, Jķn: Prosten Jķn Steingrímssons självbiografi. Carl Bloms boktryckeri, Lund,
1956. 322 s. Häftad. Ouppsprättad. Stockholm Studies in Scandinavian Philology 15. Stenius, Göran: Vatikanen. Fahlcrantz & Gumaelius bokförlag, 1947. 245 s. Inbunden.
Något nött i kanterna. Anteckningar på försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Stepun, Fedor: Der bolschewismus und die christliche existenz. Kösel-verlag München, 1959.
In German. 297 p. Clothbinding. Ström, Ingmar: Bibelljus. Albert Bonniers förlag, 1992. 207 s. Cartonnageband. Bandet något
slitet. Annars ett fint exemplar. Strömberg, Th.: Mårten Luther 1483-10 November-1883. En minnesskrift.. Fahlcrantz &
Co, Stockholm, 1883. 80 s. Samtida halvfranskt band. Illustrerad. Ryggen något sliten. Sundén, Hjalmar: Gud - Ödet - Slumpen. Natur och kultur, 1947. 256 s. Halvklotband. Gott
skick. Sundén, Hjalmar: Människan och religionen. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1961. 94 s.
Häftad. Namnteckning på försättsbladet. Anteckningar. Sliten. Inplastad. Sundmark, Stina Fallberg: Sjukbesök och dödsberedelse Sockenbudet i svensk medeltida
och reformatorisk tradition. Artos, 2008. 308 s. Häftad. Mycket gott skick. Illustrerad. Författarinnans
namn och adress på insidan bakre häftesomslaget. Sundström, Erland: Med Paulus i Grekland. Gummessons, 1951. 127 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Sundström, Erland: På liv och död Svar på grubbelfrågor om kristen livsåskådning.
Gummessons, 1957. 145 s. Häftad. Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Svenson, Sven: Det började i Tarsus. Harriers förlag, 1967. 310 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Swedenborg, Emanuel: Änglavisheten om Den gudomliga försynen. Skandinaviska
Swedenborgssällskapet, Sthlm, 1981. Biografi över Emanuel Swedenborg. 588 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Swedenborg, Emanuel: Änglavisheten om Den Gudomliga Kärleken och Den Gudomliga
Visheten. Nykyrkliga bokförlaget, 1926. Andra upplagan. Biografi över Emanuel Swedenborg. 329
s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Ouppsprättad. Swedenborg, Emanuel: Den sanna kristna religionen som innehåller hela läran om Gud för
den nya kyrkan, hvilken är af Herren förutsagd hos Daniel 7:13, 14 och i Uppenbarelseboken
21:1,2. Nykyrkliga bokförlaget, 1935. Biografi över Emanuel Swedenborg. 944 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Swedenborg, Emanuel: Det nya Jerusalem och dess Himmelska Lära. 250-års
Jubileumsupplaga 1688-1938.. Swedenborg Society (Inc), London, 1937. Originalupplaga. 103 s.
Dekorerat klotband. Ryggen blekt. Annars ett fint exemplar. Swedenborg, Emanuel: Drömboken Journalanteckningar 1743-1744. Wahlström &
Widstrand, 1952. Biografi över Emanuel Swedenborg. 77 s. Häftad. Gott skick. Swedenborg, Emanuel: Invärtes meningen af profeterna och psalmerna i hufvuddrag Med
tillägg: Ordets historiska saker. Nykyrkliga bokförlaget, 1909. Biografi över Emanuel Swedenborg.
155 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Swedenborg, Emanuel: Läran om Herren. Nykyrkliga bokförlaget, 1948. Biografi över Emanuel
Swedenborg. 136 s. Häftad. Enstaka fläckar på häftesomslaget. Annars ett fint exemplar. Swedenborg, Emanuel: Om Guds dyrkan och kärleken till Gud (De Cultu et Amore Dei). Natur
och kultur, 1961. Biografi över Emanuel Swedenborg. 260 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något trasigt. Namnteckning på försättsbladet. Swedenborg, Emanuel: Om Guds dyrkan och kärleken till Gud (De Cultu et Amore Dei). Natur
och kultur, 1988. Biografi över Emanuel Swedenborg. 260 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Inledning av Inge Jonsson. Swedenborg, Emanuel: Om Vita Hästen i Apokalypsens nittonde kapitel. Skandinaviska
Swedenborgssällskapet, 1994. Biografi över Emanuel Swedenborg. 56 s. Häftad. Gott skick. Talbot, Neville S: Den kristna trons pånyttfödelse. J.A. Lindblads förlag, Uppsala, 1925. 173 s.
Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något trasigt. Toksvig, Signe: Emanuel Swedenborg Vetenskapsman och mystiker. Natur och kultur, 1949.
Biografi över Emanuel Swedenborg. 389 s. Halvklotband. Gott skick. Främre och bakre
häftesomslag medbundna. Färgat övre snitt. Vallquist, Gunnel: Den oförstådda kärleken. Albert Bonniers förlag, 1961. 133 s. Häftad. Gott
skick. Vallquist, Gunnel: Giorgio La Pira Borgmästare och profet. Natur och kultur, 1957. 155 s.
Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Vallquist, Gunnel: Kyrkligt Värdsligt Kvinnligt Dagbok från Rom. Del III. Albert Bonniers förlag,
1965. 292 s. Häftad. Sliten. Klisterlapp på insidan av pärmen. Klisterlapp på häftesomslaget. Vallquist, Gunnel: Något att leva för. Albert Bonniers förlag, 1956. 146 s. Häftad. Gott skick. Vallquist, Gunnel: Till dess dagen gryr Anteckningar 1950-1958. Albert Bonniers förlag, 1959.
91 s. Häftad. Namnteckning på försättsbladet. Häftesomslaget slitet. Vallquist, Gunnel: Uppbrott Dagbok från Rom. Del IV. Albert Bonniers förlag, 1966. 339 s.
Häftad. Ouppsprättad. Vallquist, Gunnel: Vägar till Gud. Albert Bonniers förlag, 1960. 159 s. Häftad. Namnteckning på
smutstitelbladet. Understrykningar i texten. Häftesomslaget något slitet. Vinterhed, Kerstin: Luther - vår samtida. Verbum, 1997. Biografi över Martin Luther. 125 s.
Cartonnageband. Namnteckning på försättsbladet. Stämpel på insidan av pärmen. Något nött i
kanterna. Annars ett fint exemplar. Vossler, Karl: Peire Cardinal Ein Satiriker aus dem Zeitalter der Albigenserkriege. 1916. In
German. 195 p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Else fine. Sitzungsberichte der Königlich
Bayerischen Akademie der Wissenschaften. Philosophisch-philologische und historische Klasse
Jahrgang 1916, 6. Abhandlung. Wadensjö, Bengt: Kyrkans framtidsväg Diakonin.. Verbum, 1986. 134 s. Pappband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Wagner-Groben, C.: BÖNENS MAKT. ETT BIDRAG TILL FÖRSTÅENDET AF JESU LÖFTEN OM
BÖNHÖRELSE...Öfversättning från originales tredje upplaga af Erik Stave. Med ett förord af
professor Martin Johansson.. M.W. Wallbergs Förlag, Norrköping, 1888. Andra upplagan. 6+171
sidor. Samtida klotband. Namnteckning. Guldornerad. Blindpressad. Bandet något nött. Wahlgren, Josef: Såningsmän och sändebud III Minnesteckningar till prästmötet i Växjö 1965.
Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1965. 189 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Delvis
ouppsprättad. Illustrerad. Warns, Johannes: Döparerörelsen under och efter Reformationen. Dop-Serien N:o 4. B-Ms
Bokförlags AB, Stockholm, 1924. 74 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Wermlund, Sven: Det religiösa språket. Almqvist & Wiksell, 1955. 193 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Wessén, Elias: Tor Andrae. Norstedts förlag, 1947. 27 s. Häftad. Gott skick. Svenska
Akademiens Inträdestal. Westin, Gunnar: De frikyrkliga samfunden i Sverige Historia och trosåskådning i kortfattad
översikt. Nya Bokförlags Aktiebolaget, 1934. 184 s. Häftad. Ryggen sliten. Något nött i kanterna.
Häftesomslag fläckat. Något fuktskadad i nedre kanten. Wetter, Gillis P:son: Johannes´ uppenbarelse Några religionshistoriska studier till förståelsen
av den sista skriften i det Nya Testamentet. Hugo Gebers förlag, 1924. 136 s. Häftad. Illustrerad.
Widding/Harrie, Lars/Ivar: Jesus vem var han?. Diakonistyrelsens bokförlag, 1962. 92 s.
Klotryggsband. Gott skick. Illustrerad. Wikman, K.L: Själens revolution. Nybloms, Uppsala, 1967. Andra upplagan. 176 s. Inbunden
med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Wikman, K.L: Själens revolution. Nybloms, Uppsala, 1967. Andra upplagan. 176 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Wikmark, Gunnar: Kyrkobyggaren på Blasieholmen Gustaf Emanuel Beskows liv och gärning.
Natur och kultur, 1950. 187 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Wikner, Pontus: I mensklighetens lifsfrågor Populär-filosofiska och religions-filosofiska
föredrag, uppsatser och bref. Förra + Senare delen. Oscar L. Lamms förlag, 1889. 334+294.
Dekorerat klotband. Namnteckning på försättsbladet. Namnteckning på titelbladet. Anteckningar.
Wikner, Pontus: Religiösa meditationer och föredrag av Pontus Wikner. III. 1. Sex predikningar.
2. Om själisk och andlig lekamlighet.. F & G Beijers Bokförlags AB, Stockholm, 1898. Andra
upplagan. 169 s. Häftad. Gott skick. Wikner, Pontus: Tankar och frågor inför menniskones son. F. & G. Beijers
bokförlagsaktiebolag, Stockholm, 1899. Femte upplagan. 294 s. Dekorerat klotband.
Namnteckning på försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Mönstrade för/eftersättsblad. Wilson, Edmund: Skriftrullarna vid Döda havet. Strömbergs, 1956. 134 s. Inbunden med
skyddsomslag. Bandet skevt. Skyddsomslaget något slitet. Winter, Eduard und Maria: Domprediger Johann Emanuel Veith und kardinal Friedrich
Schwarzenberg Der Günther-Prozess in unveröffentlichten Briefen und Akten. Hermann Böhlaus
nachf./Wien-Köln-Graz, 1972. In German. 178 p. Wrappered with dustwrapper. Dustwrapper
slightly worn. Else fine. Mit 4 abbildungen und 2 schriftproben. Österreichische akademie der
wissenschaften. Philosophisch-historische klasse. Sitzungsberichte, 282. Band 2. Abhandlung.
Veröffentlichungen der kommission für geschichte der erziehung und des unterrichts heft 13. Wobbermin, Georg: Den evangeliska teologins kris och dess övervinnande. J.A. Lindblads
förlag, Uppsala, 1931. 212 s. Häftad. Stämpel på häftesomslaget. Häftesomslaget något slitet.
Annars ett fint exemplar. Wollmer, Lars: Pehr Eklund som dogmatiker. Gleerups, 1918. 330 s. Häftad. Med dedikation
till Professor Einar Billing. Wrede, Gösta: Vittnena berättar En antologi. Libris, 1993. 239 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. |