| Religion, Kristendom, Bibelkunskap & Handböcker |
|---|
|
Apostlagärningarna Breven Uppenbarelseboken. Nya Testamentet på vår tids språk Del 2..
Evangeliska Fosterlands-Stiftelsens Bokförlag, 1965. 430 s. Klotband. Stämpel på försättsbladet.
Bandet något slitet. Bibel-atlas. En handbok för religionslärare och bibelvänner utarbetad av Schulrat D:r
Frohnmeyer och D:r I. Benzinger.. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1905. 179 s. Inbunden. Gott skick.
500 afbildningar med förklarande text. De fyra evangelierna Med bilder av målningskonstens främste. Svenska Journalen, Stockholm,
1930. 140 s. Halvklotband. Nött i kanterna. Några sidor vikta. Annars ett fint exemplar. Evangelium enligt Matteus. Gebers, 1965. Illustrerad av Björn Jonson. 133 s. Linneband med
skyddsomslag. Titelbladet saknas. Skyddsomslaget något slitet. Enstaka fläckar inuti boken.
Annars ett fint exemplar. Gamla Testamentets apokryfiska böcker I överensstämmelse med den av konungen år 1921
gillade och stadfästa översättningen. P. Herzog & Söner, Stockholm, 1958. Helt skinnband
med kassett. Gott skick. Guldsnitt. Omslag till band något trasigt. Handbok för Svenska kyrkan. Stadfäst av konungen år 1917. C.W.K. Gleerups förlag, 1930. 262
s. Dekorerat klotband. Gott skick. Kulturen 1955. Bibeln En årsbok. 1956. 205 s. Pappband. Bandet något slitet. Annars ett fint
exemplar. Illustrerad. Kulturen 1955. Bibeln En årsbok. 1956. 205 s. Pappband. Ryggen något trasig i övre och
nedre kanten. Bandet något slitet. Illustrerad. Litvrgia Svecanae Ecclesiae Catholicae & Orthodoxae Conformis (Johan III:s Röda Bok)
Tryckt i Stockholm 1576. Faksimiledition. Malmö, 1953. Dekorerat klotband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något slitet. Mycket gott skick. Färgat snitt. Nya Testamentet Bibelkommissionens utgåva. Libris, 1981. Originalupplaga. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Klisterlapp på insidan av pärmen. Annars ett fint
exemplar. Svenska Kyrkans Diakonistyrelses bokförlag Huvudkatalog N:o 1 1911 - 1931. Svenska
Kyrkans Diakonistyrelse, 1931. 171 s. Halvklotband. Bandet något slitet. Inlagan fin. Hilding
Pleijels Ex Libris. Tre Bibelböcker Första Moseboken Ordspråksboken Jeremia. Atlantis Förlag, 1991. 363 s.
Cartonnageband. Mycket gott skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Ur Bibeln Undervisning i Den heliga skrift för skola och hem. A.-B. Svensk litteratur, 1940. 522
s. Helt skinnband. Enstaka fläckar inuti boken. Gott skick. Guldornerad. Guldsnitt. Marmorerade
för/eftersättsblad. Med utvikbara planscher. Illustrerad. Avi-Yonah / Kraeling, Michael / Emil G.: Bibelns Värld. Rabén & Sjögren, 1963. 383 s.
Cartonnageband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Skyddsomslaget något trasigt. Annars i
gott skick. Brody, Abraham: Der misna-traktat Tamid Text nach einer vatikan-handschrift nebst variae
lectiones aus 8 talmud- und misnahandschriften sowie ältesten drucken mit erstmaliger
anführung von parallelltexten aus beiden talmuden, tosaepta, midras und anderen. Almqvist
& Wiksell, 1935. In German. 109 p. Wrappered. Unopened. Wrapper slightly rubbed. With
dedication. Inaugural-diss. Collijn, Isak: Bibliografiska Miscellanea. Almqvist & Wiksell, 1912. 185 s. Häftad.
Namnteckning på försättsbladet. Stämpel på försättsbladet. Häftesomslaget trasigt och fläckat.
Cornfeld, Gaalyahu: Gamla testamentets värld Från Adam till Daniel. Allhems Förlag, 1963.
569 s. Klotband. Namnteckning på försättsbladet. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar.
Övre guldsnitt. Rikligt illustrerad. Dummelow, J.R: Inledning och kommentar till Bibeln I- VI. J.A. Lindblads förlag, Uppsala,
1927-1931. 293+412+305+372+483+457. 6 vol. Halvfranskt band. Ryggen något blekt. Enstaka
fläckar på bandet. Mycket gott skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Guldornerad
rygg. Ebbe, Axel: Bibelst historie. ARBETET, 1977. 99 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars
ett fint exemplar. Illustrerad. Gyllenberg, Rafael (red.): Våra fäders Bibel 1541-1941 Minnesskrift utgiven av Teologiska
fakulteten vid Åbo akademi. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1941. 170 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Hansen, Per Faye: Bibeln i arkeologiens ljus. Fosterlands-stiftelsen, 1944. 192 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Stämpel på häftesomslaget. Annars ett fint exemplar. Delvis
ouppsprättad. Illustrerad. Hellsten, Stig: Mitt i världen Vad säger bibeln om församlingens samhällsansvar?. InterSkrift,
1983. 51 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Jaggi, Paul: Die geschichten der bibel Eine Wegleitung zu ihrer Erzählung in Sonntagsschule,
Religionsunterricht und Familie. Band II: Neues Testament. Christliches verlagshaus Berlin, 1950.
Second edition. In German. 360 p. Clothbinding. Good condition. König, Eduard: Hebräisches und aramäisches Wörterbuch zum Alten Testament mit
Einschaltung und Analyse aller schwer erkennbaren Formen Deutung der Eigennamen sowie der
massoretischen Randbemerkungen und einem deutsch-hebräischen Wortregister.
Dieterich´sche Verlagsbuchhandlung, Theodor Weicher, Leipzig, 1910. In several languages. Half-
cloth binding. Worn. Covers slightly torn. Inscription on endpaper. Marbeled endpapers. Lindblom, Joh: Handbok till Nya Testamentet I-II Andra delen. Första avdelningen:
Matteusevangeliet. Andra avdelningen: Markusevangeliet, Lukasevangeliet. Norstedt och söners
förlag, 1917, 1918. 219+452. 2 vol. Häftad. Häftesomslaget något upprivet i kanterna.
Häftesomslaget något slitet. Delvis ouppsprättad. Ex Libris från Midsommarkransens skola.
Stämplar. Lundqvist, Sven: Synerna på Patmos. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1927. 233 s. Häftad.
Stämpel på häftesomslaget. Ouppsprättad. Handledning vid bibelstudium, utgiven av Samfundet
Pro fide et christianismo. Magister Mathias, : Homo conditus Ed. A. Piltz. 1984. In Latin. 271 p. Wrappered. Wrapper
slightly rubbed. Else fine. Samlingar utgivna av Svenska fornskriftsällskapet Andra serien Latinska
skrifter Band IX:1. Morton, H.V: Genom Bibelns länder. J.A. Lindblads förlag, Uppsala, 1939. 463 s. Halvklotband.
Något nött i kanterna. Mycket gott skick. Stänksnitt. Främre häftesomslag medbundet.
Marmorerade för/eftersättsblad. Med 12 planscher och 2 kartor. Nachmanson, Ernst: Nya Testamentet En översikt av dess yttre historia. Hugo Gebers förlag,
1931. 162 s. Häftad. Häftesomslaget löst. Häftesomslaget något trasigt. En fläck inuti boken. Riesenfeld, Harald (red.): Svensk exegetisk årsbok XXI. Gleerups, 1956. 162 s. Häftad. Gott
skick. Saarisalo/Hedegård, Aapeli/David: Biblisk Uppslagsbok En handbok för bibelläsare.
Evangeliska Fosterland-Stiftelsens bokförlag, 1939. 1296 s. Klotband. Gott skick. Ryggen något
blekt. Illustrerad. Bandet något skevt. Schmid, Josef: Evangeliesynops Jämte paralleller i Johannesevangeliet. Verbum, 1972. Andra
upplagan. 199 s. Dekorerat klotband. Namnteckning på försättsbladet. Stave, Erik: Inledning till Gamla Testamentets kanoniska skrifter Till studerandes och
bibelläsares tjänst. Norstedt och söners förlag, 1912. 325 s. Klotband. Understrykningar i texten
med blyerts. Gott skick. Ex Libris Hilding Pleijel. Stave, Erik: Inledning till Gamla Testamentets kanoniska skrifter Till studerandes och
bibelläsares tjänst. Norstedt och söners förlag, 1912. 325 s. Häftad. Häftesomslaget trasigt. Något
fläckig. Handböcker i teologi I. Weber, Otto: Bibelkunde des Alten Testaments I-II Ein Arbeitsbuch. Im Furche-Verlag,
Tübingen, 1948. In German. 272+295. 2 vol. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper slightly torn.
Minor inscriptions. Erster Halbband: Gesetz und prophetische Geschichte (Genesis bis 2. Könige).
Sechste völlig neu bearbeitete Auflage. Zweiter Halbband: Prophetenbücher und "Schriften"
(Jesaja bis zum Schluss des Alten Testaments). Fünfte völlig neu bearbeitete Auflage. Wendland, Paul: Handbuch zum Neuen Testament Erster band: Zweiter und dritter teil. Die
hellenistisch-römische kultur in ihren beziehungen zu judentum und christentum. Die
urchristlichen literaturformen. Tübingen. Verlag von JCB Mohr (Paul Siebeck), 1912. In German.
448 p. Half-cloth binding. Covers worn. Corpus fine. Illustrated. Patterned edges. Zweite und dritte
auflage. Mit 5 abbildungen im text und 14 tafeln. |