| Religion, Kristendom, Bibeltexter, Böner, Psalmer |
|---|
|
Barnens Bibel Sammandrag för barn af den hel. skrifts innehåll, framstäldt med de hel.
författarnes egna ord. F. & G. Beijers förlag, 1892. 199 s. Dekorerat klotband. Bandet något
fläckigt. Namnteckning på försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Bibel för barn. Valda stycken ur Den heliga skrift.. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1952. 553
s. Dekorerat klotband. Namnteckning på försättsbladet. Bandet något fläckigt. Inlagan fin.
Illustrerad. Mönstrade för/eftersättsblad. Bibeln Med hela gamla och nya testamemetet. Stegelands, (utan årtal). 404 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Färgat snitt. Gult snitt. Bibeln i urval och bild.. Håkan Ohlssons förlag, 1975. 570 s. Inbunden. Något sliten. Annars ett
fint exemplar. Guldsnitt. De vackraste orden ur bibeln i urval av Gunnar Dahmén. Info Books AB, 1991. 95 s.
Cartonnageband. Mycket gott skick. Illustrerad. Den svenska psalmboken Antagen av 1986 års kyrkomöte. Petra, 1987. 431 s. Klotband. Gott
skick. Evighetsblommor En samling religiösa dikter af nyare svenska författare. C.E. Fritzes K.
Hofbokhandel, 1881. Illustrerad av C. Larsson. 471+VII. Dekorerat klotband. Bandet något fläckigt.
Annars ett fint exemplar. Färgat snitt. Mönstrade för/eftersättsblad. Fyra bibelböcker Nyöversättningar av Markusevangeliet Galaterbrevet Hebréerbrevet Första
Johannesbrevet. Publica, 1975. 143 s. Inbunden. Något sliten. Hilding Pleijels Ex Libris. Gamla testamentet.De apokryfiska böckerna. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1937. 242 s.
Klotband. Gott skick. Rött snitt. Höga visan. Bok-Konsum Stockholm, (utan årtal). Illustrerad av Adolf Hallman. 110 s.
Linneband. Gott skick. I Jobs bog Kampen om forstaalsen af den menneskelige lidelse. Den danske raderforening,
J. Jørgensen & co, 1927. På danska. Pappband. Bandet något fläckigt. Annars ett fint
exemplar. Mannen som förändrade världen De fyra evangelierna om Jesus. Svenska
Bibelsällskapet/Libris, 2004. 118 s. Häftad. Gott skick. Psaltaren I enlighet med svenska bibelkommissionens senaste, af 1903 års kyrkomöte i
princip gillade och antagna bibelöfwersättning. Gumperts/Zachrissons, 1904. 216 s. Dekorerat
linneband. Bandet något slitet. Bandet något fläckigt. Annars ett fint exemplar. 189/250. Svenska Missionsförbundets sångbok. Sånger och psalmer till enskilt och offentligt bruk.
Svenska Missionsförbundets Förlag, Stockholm, 1925. 508 s. Förlagsband. Gott skick. The Bible in Art Miniatures. Paintings. Drawings and Sculptures inspired by The Old
Testament. The Phaidon Press, 1956. In English. 239 p. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper
slightly torn. Else fine. Richly illustrated. Alexander, David: Foto-guide till Gamla testamentet. EFS-förlaget, 1973. 156 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Alexander, David: Foto-guide till Nya testamentet. EFS-förlaget, 1972. 155 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Andrae, Tor: Fader vår. Lars Hökerbergs bokförlag, 1945. Illustrerad av Björn Jonson. 124 s.
Halvklotband. Andrae, Tor: Fader vår förklarande text. Lars Hökerbergs bokförlag, 1945. Illustrerad av Jonson
Björn. 124 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Andrae, Tor: Fader vår. Lars Hökerbergs bokförlag, 1949. Illustrerad av Björn Jonson. 124 s.
Pappband. Andrae, Tor: Fader vår. Lars Hökerbergs bokförlag, 1949. 124 s. Halvklotband. Gott skick.
Guldornerad rygg. Bunyan, John: Kristens resa genom denna världen till den tillkommande, framställd såsom
sedd i en dröm I. Kristens resa. II. Kristinnas resa. Stockholm. Litteraturförlaget, 1916. 328 s.
Klotband. Anteckningar på försättsbladet. Delvis något fuktskadad. Ryggen något blekt. Annars ett
fint exemplar. Illustrerad. Ny fullständig översättning av Vivian Wallenkampf. De versifierade
delarna översatta och John Bunyans levnadsteckning författad av G. Halfdan Liander. Frostenson, Anders: Svenska psalmer Urval och förord: Anders Frostenson. Wahlström &
Widstrand, 1954. Illustrerad av Mark Sylwan. 126 s. Halvklotband. Bandet något slitet. Inlagan fin.
Frostin, Ernst: Skånsk Bilderbibel. Settern, 1983. 159 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Rikligt illustrerad. Hegenbarth, Josef: Ewiges vorbild Zeichnungen zum alten und neuen testament. Verlag Kurt
Desch München Wien Basel, 1962. In German. 98 p. Decorated linen-binding. Spine/backstrip
slightly torn. Cover lightly stained. Else fine. Illustrated. Heyman, Viveka: Höga visan. FIBs Lyrikklubb, 1967. Illustrerad av Arnost Paderlik. 94 s.
Inbunden med skyddsomslag. Nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Heyman, Viveka: Jesajas bok I tolkning från hebreiskan.. Bo Cavefors, 1977. 248 s. Häftad.
Mycket gott skick. Heyman, Viveka: Samuels bok I tolkning från hebreiskan.. Bo Cavefors, 1977. 240 s. Häftad.
Mycket gott skick. Hinz, Paulus: Deus Homo Das Christusbild von seinen Ursprüngen bis zur Gegenwart Band
2. Evangelische Verlagsanstalt Berlin, 1981. In German. 412 p. Linenbinding with dustwrapper.
Inscriptions on endpaper. Dustwrapper slightly worn. Else fine. Richly illustrated. Von der Romanik
bis zum Ausgang der Renaissance. Mit 248 Abbildungen. Hirn, Yrjö: Det heliga skrinet Studier i den katolska kyrkans poesi och konst. Söderström
& C:o Förlagsaktiebolag, 1909. 543 s. Klotband. Något nött i kanterna. Gott skick. Kloetzli, Fr. Godfrey: Det femte evangeliet. Gummessons Bokförlag, Stockholm, 1973. 246 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Skyddsomslaget något slitet.
Annars ett fint exemplar. Rikligt illustrerad. Lessing, Erich: Berättelsen om Noa Skildrad i bild av Erich Lessing. Norstedts förlag, 1968.
117 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Levinger, Ehrlich, Elma: Den vackra lustgården och andra bibliska berättelser. Wilhelmssons
Boktryckeri/ Stockholms Mosaiska församlings lärobokskommitté, 1962. 190 s. Häftad.
Häftesomslag fläckat. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Lindström, Rune: Höga visan. Wahlström & Widstrand, 1946. Illustrerad av Kay
Christensen. 42 s. Pappband med kassett. Lindström, Rune: Johannesnatten Dansspel i fyra tavlor. Wahlström & Widstrand, 1948.
125 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
Mellin, Gustaf: Nunnan i S:t Clara. Gösta Skoogs bokförlag, 1961. 42 s. Pappband. Bandet
något slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Mellin, Gustaf: Nunnan i S:t Clara. Gösta Skoogs bokförlag, 1961. 42 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något slitet. Illustrerad.
Roos, Magnus Fredrik: Huslig Andaktsbok, innehållande Morgon- och Aftonbetraktelser för
hwarje dag i året. Förra delen Januari - Juni.. Gleerups Förlag, Lund, 1860. Andra upplagan. 728 s.
Samtida halvfranskt band. Guldornerad rygg. Marmorerade pärmar. Ryggen blekt. Inlagan nästa
helt loss från pärmarna. Spricka i främre fogen. Rosen, Georg von: Sista dagen. C.E. Fritzes K. Hofbokhandel, 1901. Illustrerad av Olle
Hjortzberg. Dekorerat klotband. Smärre anteckningar med blyerts. Namnteckning på
försättsbladet. Bandet något fläckigt. Rudin, Daniel: Något om De rytmiska koralerna. A. V. Carlsons Bokförlagsaktiebolag., 1909.
93 s. Häftad. Häftesomslaget något gulnat. Häftesomslaget något nött i kanterna. Delvis
ouppsprättad. Bandet något trasigt i nederkanten. Rudskoger, Arne: The Holy Bible Extracts from the Authorized Version. Selected and Annotated.
Svenska bokförlaget/Norstedts, 1961. In English. 59 p. Wrappered. Wrapper slightly spotted. Else
fine. Unopened. Samuelsson, Bengt: Kristna bilder och bibelspråk Sammanställda och kommenterade av
Bengt Samuelsson. Verbum, 1975. 50 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Rikligt illustrerad. Schönermark, Gustav: Der kruzifixus in der bildenden kunst. Strassburg. J.H. Ed. Heitz (Heitz
& Mündel), 1908. In German. 84 p. Decorated cloth binding. Illustrated. Marbeled edges.
Exlibris. Mit 100 abbildungen. Schück, Henrik: De Gammaltestamentliga böckernas tillkomst. Studentföreningen Verdandis
småskrifter, 156. Albert Bonniers förlag, 1908. 50 s. Häftad. Gott skick. Setterlind, Bo: Eviga böner En bönbok sammanställd av Bo Setterlind med vinjetter av Börje
Sandelin. Bernces Förlag, 1956. 155 s. Dekorerat linneband. Mycket gott skick. Spegel, Haquin: Emblemata Inledning och kemmentar av Bernt Olsson. Bokvännerna, 1966.
93 s. Klotryggsband. Gott skick. Rikligt illustrerad. Dekorerat klotryggsband.Tunt genomskingligt
skyddsomslag som är slitet i kanterna. Spörri, Samuel: Den heliga skrift i 64 färgbilder efter Schnorr von Carolsfeld. Solförlaget,
Örebro, 1953. 64 s. Pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint
exemplar. Sundberg, Kurt: Till det härliga land Från folkväckelsens motivvärld. Gummessons, 1968.
Inbunden med skyddsomslag. Stämpel på eftersättsbladet. Skyddsomslaget fläckat och nött.
Annars ett fint exemplar. Rikligt illustrerad. Tegnér, Esaias: Nattvardsbarnen. Norstedt och söners förlag, 1881. Illustrerad av Carl
Larsson. 25 s. Dekorerat klotband. Bandet något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Thomas, Denis: The Face of Christ. Hamlyn, 1979. In English. 157 p. Bound with dust-
wrapper. Dustwrapper slightly torn. Else fine. Richly illustrated. |