| Religion, Kristendom, Den heliga Birgitta |
|---|
|
Birgittas Finsta.. Carl Henning Ryttarson, (utan årtal). 62 s. Häftad. Fläckad. Enstaka
anteckningar i blyerts. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Den Heliga Birgitta - Himmelska Uppenbarelser. Fjärde bandet. Allhems Förlag, 1959. 315 s.
Klotband med skyddsomslag. Färgat övre snitt. Illustrerad. Skyddsomslaget något nött i kanterna.
Annars i gott skick. Den Heliga Birgitta och Vadstena Ett sexhundraårsminne. Norstedt och söners förlag, Almqvist
& Wiksell, 1970. 70 s. Cartonnageband. Klisterlapp på pärmen. Annars ett fint exemplar.
Illustrerad. Färgat övre snitt. Vår frälsares orden Birgittinordens svenska gren. Birgittasystrarna, Djursholm, 1983. 16 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Birgitta, Den heliga, : Opera minora I. Regula Salvatoris Edited by Sten Eklund. The Royal
Academy of Letters History and Antiquities, 1975. In Latin/English. 244 p. Wrappered. Unopened.
Birgitta, Den heliga, : Opera minora II. Sermo angelicvs Samlingar utgivna av Svenska
Fornskriftsällskapet. Andra Serien. Latinska Skrifter Band VIII:2. Utgiven av Sten Eklund. Almqvist
& Wiksell, 1972. In Latin/English. 133 p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Unopened. Birgitta, Den heliga, : Ord av den Heliga Birgitta på vår tids språk utgivna av Birgittasystrarna i
Vadstena.. Vadstena, 1969. 26 s. Häftad. Gott skick. Birgitta, Den heliga, : Revelaciones Book V. Edited by Birger Bergh. Almqvist & Wiksell,
1971. In Latin/English. 184 p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Else fine. Unopened. Birgitta, Den heliga, : Revelaciones. Book I Samlingar utgivna av Svenska Fornskriftsällskapet.
Andra Serien. Latinska Skrifter Band VII:1. Ed. by Carl-Gustaf Undhagen. Almqvist & Wiksell,
1978. In Latin/English. 509 p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Unopened. Birgitta, Den heliga, : Revelaciones. Book IV Samlingar utgivna av Svenska
Fornskriftsällskapet. Andra Serien. Latinska Skrifter Band VII:4. Ed. by Hans Aili. Graphic Systems,
Göteborg, 1992. In Latin/English. 416 p. Wrappered. Good condition. Birgitta, Den heliga, : Uppenbarelser. Norstedt och söners förlag, Kongl. boktryckeriet, 1862,
1874, 1861, 1884, 1883, 1860, 1858, 1857. 9 vol. Häftad. Mycket sliten. Bygdén, Artur: Heliga Birgittas reliker. Gleerups, 1954. 111 s. Häftad med pappersomslag.
Namnteckning på försättsbladet. Skyddsomslaget trasigt. Illustrerad. Klockars, Birgit: Birgitta och böckerna en undersökning av den heliga Birgittas källor..
Stockholm, 1966. 363 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Ouppsprättad. Summary in English. Klockars, Birgit: Birgitta och hennes värld. Almqvist & Wiksell, 1971. 200 s. Häftad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Summary in
English. Lindblom, Andreas: Johan III och Vadstena nunnekloster. Almqvist & Wiksell, 1961. 47 s.
Häftad med pappersomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad.
Illustrerad. Öberg, Jan: Kring Birgitta Avec un resumé en francais: Autour de Sainte Brigitte. Almqvist
& Wiksell, 1969. 18 s. Häftad. Smärre anteckningar med blyerts. En fläck på häftesomslaget.
Annars ett fint exemplar. Med dedikation. Öberg, Jan: Kring Birgitta Avec un resumé en francais: Autour de Sainte Brigitte. Almqvist
& Wiksell, 1969. På svenska/franska. 18 s. Häftad. Gott skick. Schück, Henrik: Några anmärkningar om Birgittas revelationer. Norstedt och söners förlag,
1901, (utan årtal). 102 s. Häftad. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Häftesomslaget något
fläckigt. Ouppsprättad. Stolpe, Sven: Birgitta På svenska. In English. Auf Deutsch. Askild & Kärnekull, 1973. In
several languages. 123 p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Else fine. Stolpe, Sven: Birgitta i Rom. Askild & Kärnekull, 1980. 257 s. Klotband med
skyddsomslag. Illustrerad. Stolpe, Sven: Birgitta i Rom. Askild & Kärnekull, 1973. 257 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Stolpe, Sven: Birgitta i Sverige. Askild & Kärnekull, 1973. Fjärde upplagan. 223 s.
Klotband. Gott skick. Stolpe, Sven: Birgitta i Sverige. Askild & Kärnekull, 1973. Tredje upplagan. 223 s.
Inbunden med skyddsomslag. Något sliten. Annars ett fint exemplar. Undhagen, Carl-Gustaf ( red. ): Sancta Birgitta Revelaciones book l. Almqvist & Wiksell,
1978. In English. 510 p. Wrappered. Good condition. Unopened. Wessén, Elias: Svensk medeltid. En samling uppsatser om svenska medeltidshandskrifter
och texter II. Birgitta-texter. Almqvist & Wiksell, 1968. 161 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Ouppsprättad. Wessén, Elias: Svensk medeltid. En samling uppsatser om svenska medeltidshandskrifter
och texter III. De fornsvenska handskrifterna av Heliga Birgittas Uppenbarelser. Almqvist &
Wiksell, 1976. 49 s. Häftad. Ouppsprättad. |