| Religion, Österländsk |
|---|
|
Bhagavad-Gita - Herrens sång. Björck & Börjesson, Stockholm, 1944. Tredje upplagan.
Översatt av Nino Runeberg. 151 s. Häftad. Något nött i kanterna. Briem, Efraim: Indiska gestalter. Svenska kyrkans diakonistyrelses bokförlag, 1935. 339 s.
Häftad. Något sliten. Briem, Efraim: Indiska gestalter. Svenska kyrkans diakonistyrelses bokförlag, 1935. 339 s.
Halvklotband. Något nött i kanterna. Inlagan fin. Färgat övre snitt. Namnteckning på försättsbladet.
Stämpel " Tillhör ej förlaget " på bakre pärmens insida. Causton, Richard: Nichiren Shoshu Buddhism. London, 1990. In English. 296 p. . Good
condition. Charpentier, Jarl: Ur Indiens klassiska litteratur. Norstedt och söners förlag, 1920. 239 s.
Häftad. Häftesomslaget slitet. Fläckad. Conze, Edward (ed.): Buddhist Scriptures. Albin Michel, Penguin, 1960. In English. 250 p.
Paperback. Good condition. Dalai Lama, : Etik för ett nytt millennium. Richters, 2002. 237 s. Häftad. Mycket gott skick. Dalai Lama, : Lycka. En handbok I konsten att leva.. Richters, 2002. 316 s. Pocket. Gott skick.
Dürrenmatt, Friedrich: Vinterkriget i Tibet. Tidskriften Janus, 1983. 102 s. Häftad. Gott skick. Fitch, Florence Mary: Their search for God, ways of worship in the orient. Lothrop, Lee &
Shepard, N. Y., 1947. In English. Illustrated by Bozyan, Creighton. 160 p. Decorated cloth binding.
Inscriptions on endpaper. Stamp on end-paper. Else fine. Hammer, Raymond: Japans religioner i smältdegeln. Diakonistyrelsens bokförlag, 1967. 181
s. Häftad. Gott skick. Harrer, Heinrich: Sept ans d'aventures au Tibet. Arthaud, 1953. In French. 271 p. Bound. Good
condition. Hoff, Benjamin: Te enligt Nasse. Wahlström & Widstrand, 1998. 252 s. Inbunden med
skyddsomslag. En fläck inuti boken. Skyddsomslaget något fläckat. Annars ett fint exemplar.
Illustrationer Ernest H. Shepard. Humphreys, Christmas: Buddhism. Pelican, 1952. 255 s. Pocket. Fotoillustrerad. Gott skick.
Juliusson, Per: The Gonds and their religion. Norstedt och söners förlag, 1974. In English. 248
p. Wrappered. Inscription on the inside of the cover. Else fine. Konow, Sten: Hinduismen Det religiösa livet i Indien ll.. Natur och kultur, 1927. 272 s. Häftad.
Något sliten. Inlagan fin. Ouppsprättad. Maneri, Sharafuddin: The hundred letters. The classics of western spirituality, 1980. In English.
458 p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed at the edges. Else fine. Morand, Paul: Den levnde Buddha. Albert Bonniers förlag, 1928. 226 s. Häftad. Nött i kanterna.
Öhman, Fia: Den indiska kvinnan, och andra orientaliska skisser. Almqvist & Wiksell,
1925. 108 s. Häftad. Något sliten. Anteckningar på smutstitelbladet. Prabhupada, A.C. Bhaktivedanda Swami: En mästares ledning. The Bhaktivedanda book trust,
1981. 269 s. Häftad. Gott skick. Prabhupada, A.C. Bhaktivedanda Swami: Krsna. All glädjes källa. Del 1. The bhaktivedanda
book trust, 1981. 259 s. Häftad. Gott skick. Râ, Bô yin: Mina lärjungars väg. Widings förlag, 1975. 203 s. Häftad. Gott skick. Romanov, I.N.: I Tibet vishetens källa. Norstedts förlag, 1949. 199 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Anteckningar på försättsbladet. Inlagan fin. Snodin / Stavenow-Hidemark, Michael / Elisabet: Från Indus till Hindukush. Alhambra, 1994.
162 s. Klotband. Anteckningar. Annars ett fint exemplar. Suyin, Han: Lhasa, den öppna staden. En resa till Tibet. Norstedt och söners förlag, 1978. 176
s. Klotband. Bandet något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Swami Prabhupâda, A.C. Bhaktivedanta: Bhagavad Gîtâ som den är. The Bhaktivedanta Book
Trust, 1979. 922 s. Häftad. Ryggen något sliten. Annars ett fint exemplar. Tiruvalluvar, : Tirukkural. Forum, 1971. Översatt av Tord Bæckström. 161 s. Häftad. Mycket fint
exemplar. Tuneld, Ebbe: Recherches sur la valeur des traditions bouddiques palie et non-palie. AB Ph.
Lindstedts Univ-.Bokhandel, 1915. In French. 239 p. Wrappered. Slightly rubbed on the edges. Tuxen, Poul: Buddha och hans lära. Natur och kultur, 1930. 166 s. Inbunden. Namnteckning på
försättsbladet. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Urquhart, Margaret M.: Bengalens kvinnor. Wahlström & Widstrand, 1929. Översatt av
Tord Bæckström. 216 s. Häftad. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Wilson Ross, Nancy: Vägen till vishet. Hinduismen, buddhismen, zen och deras betydelse för
Västerlandet. Rabén & Sjögren, 1966. 194 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget
trasigt. Annars ett fint exemplar. Yogi, Maharishi Mahesh: Vetenskapen om varandets och livets konst. SRM International
publication AB, Stockholm, 1973. Andra upplagan. Översatt av Tord Bæckström. 284 s. Häftad.
Häftesomslaget något fläckigt. |