| Reseskildringar, Allmänt |
|---|
|
Äventyr jorden runt: Tjugosju storresenärer berättar.. Natur och kultur, 1961. 337 s. Häftat
originalband. Gott skick. Något nött i kanterna. Ouppsprättad. (från redaktören) Äventyr jorden runt: Tjugosju storresenärer berättar.. Natur och kultur, 1961. Andra upplagan.
337 s. Klotryggsband. Gott skick. Illustrerad. Berömda berättare om världsstäder.. Folket i Bilds Förlag, 1956. Illustrerad av Adolf Hallman.
248 s. Linneband. Gott skick. Illustrerad. Främre häftesomslag medbundet. Finland. Land folk rike I-III. Albert Bonniers förlag, 1923. 3 vol. Klotband. Gott skick. Bandet
något nött i kanterna. Jorden runt i ord och bild. Det Bästa, 1967. 367 s. Dekorerat klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något trasigt. Rikligt illustrerad. Jorden runt i ord och bild. Det Bästa, 1967. 367 s. Dekorerat klotband. Gott skick.
Fotoillustrerad. Kjøbenhavn som den er og som den burde være. Köpenhamn, 1914. På danska. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Ryggen sliten. Tanke og tone. Til Knut Tvedt. H. Aschehoug & Co, 1976. På norska. Häftad med kassett.
Gott skick. Under halvmånen Lösa blad ur en gammal flanörs dagbok framletade av John R-n.. Nya
Wermlandstidningens AB, Karlstad, 1918. 210 s. Häftad. Bandet något slitet. Dekorationer av A.
Goës. Ur Äventyrens värld Reseskildringar. Ur djurens liv. Jakter. Vildmarksliv. Holmquists
boktryckeris förlag, Stockholm, 1927. 308 s. Inbunden. Bandet något nött. Annars ett fint exemplar.
Marmorerade för/eftersättsblad. Med talrika teckningar och fotografier. Ur äventyrens värld: Reseskildringar. Ur djurens liv. Jakter. Vildmarksliv.. Holmquists
Boktryckeris Förlag, 1927. 308 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Något nött i kanterna. Rikligt
illustrerad. Världens Huvudstäder, jämte fullständig internationell flaggkarta. Vårt Hems Presentalbum
1936.. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1936. 32+4. Häftad. Rikligt illustrerad. Samlingsalbum med
inklistrade foton. Något tush-kladd på bakre pärmen, annars i mkt gott skick. Adelborg, Fredrik: Från vida världen.. Bonniers, 1943. 249 s. Halvklotband. Gott skick. Främre
häftesomslag medbundet. Exlibris. Exlibris: Estrid och Einar Borenius Ahrén, Oscar: Med "Emperess of Britain" Jorden runt 1938: Dagboksanteckningar. Svenska
Tryckeriaktiebolaget, 1938. 303 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Fotoillustrerad. Åkerbladh, Ernst: Till Medelhavet med "Gripsholm" 1928. Eget förlag, 1928. Häftad. Något nött i
kanterna. Opaginerad. Rikligt illustrerad med helsides planscher i sv/v. En plansch,
"Passagerarnas egen concert" i färg Andersson, Gunnar: Australien: Natur och Kultur. Studier och minnen.. Hugo Gebers förlag,
1915. 264 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Bandet något fläckigt. Bandet något nött i kanterna.
Innehåller planscher i färg. Andersson, Gunnar: Australien: Natur och Kultur. Studier och minnen.. Hugo Gebers förlag,
1915. 264s + 48 planscher. Dekorerat klotband. Något nött i kanterna. Utvikbara kartor/planscher.
Marmorerade för/eftersättsblad. Andersson / Edgren, Edgar P. / Nils: 40 graders resfeber: Äventyr i krig och fred bland svarta
och vita.. Bonniers, 1938. 238 s. Halvfranskt band. Gott skick. Exlibris. Exlibris: Maj Öberg Asplund, Karl: Orient. Reseminnen i ord av Karl Asplund i bild av Kurt Jungstedt. Albert
Bonniers förlag, 1934. Originalupplaga. 210 s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Illustrerad.
Asplund, Karl: Orient: Reseminnen i ord av Karl Asplund, i bild av Kurt Jungstedt.. Bonniers,
1934. Originalupplaga. Illustrerad av Kurt Jungstedt. 210 s. Häftat originalband. Något nött i
kanterna. Illustrerad. Attorps, Gösta: Genom de stora portarna. Rabén & Sjögren, 1976. Illustrerad av Gunnar
Brusewitz. 125 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Backlund, Percival (Percy): Orientalisk vagabond. Siesta, Uppsala, 1957. 115 s. Häftad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Inlagan fin. Fotoillustrerad. Beijbom, Ulf: I Antipodiska utvandrarspår. Emigrantinstitutet, 1988. 107 s. Dekorerat
pappband. Gott skick. Fotoillustrerad. Belloc, Hilaire: Many Cities. Constable & Co Ltd, 1928. In English. Illustrated by Edmond
L. Warre. 261 p. Clothbinding. Slightly rubbed on the edges. Bendix, Hans: Resa i Medelhavet. AWE/ Gebers, 1957. 179 s. Dekorerat pappband. Gott skick.
Illustrerad. Med teckningar av författaren Berge / Wysham Lanier, Victor / Henry: Pärlfiskaren: Äventyr på och under söderhavet.
Bonniers, 1938. 308 s. Halvfranskt band. Gott skick. Något blekt. Övre guldsnitt. Bernadotte, Wilhelm, Prins: Skärvor från fyra världsdelar. Norstedt och söners förlag, 1949.
Andra upplagan. 361 s. Linneband. Gott skick. Fotoillustrerad. Främre och bakre häftesomslag
medbundna. Bjellerup, Sven: Resa genom tusen år: en vägvisare till kulturen i Provence, Toscana och på
Mallorca.. Carlsson Bokförlag, 1994. 274 s. Dekorerat pappband. Nyskick. Illustrerad. Blomberg, Rolf: Tropisk utsikt. Bra Böcker, 1977. 179 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Bonde, Knut: Hit och dit. Illustrerad med konsttrycksplanscher. Lars Hökerbergs bokförlag,
okänt. 247 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Inlagan fin. Illustrerad. Bonde, Knut: Hit och dit. Illustrerad med konsttrycksplanscher. Lars Hökerbergs bokförlag,
saknas. 247 s. Privatband. Mycket gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna.
Illustrerad. Börge, Göran: Från Ararat till Eufrat Färder mellan nu och då. Carlsson Bokförlag, 1992. 333 s.
Dekorerat originalpappband. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Börge, Göran: Kring Medelhavet. Carlsson Bokförlag, 1989. 239 s. Pappband. Gott skick.
Fotoillustrerad. Bristow, Philip: Through the Dutch and Belgian Canals. Nautical Books, 1988. 205 s. Häftad.
Gott skick. Fotoillustrerad. Bure, Kristjan: Den Vest- og Sønderjydske kreditforening hundrede aar. Ringkjøbing, 1960. På
danska. Häftad. Ryggen något lös. Häftesomslaget något slitet. Carr, Archie: Vägen över vinden: En zoologs äventyr på Karibiska havets avlägsna stränder..
Tidens förlag, 1958. 191 s. Häftat originalband. Något nött i kanterna. Christensson, Jakob: Konsten att resa. Essäer om lärda svenska resenärer. Atlantis Förlag,
2001. 265 s. Pappband med skyddsomslag. Nyskick. Christophersen, Erling: Tristan da Cunha. Den ensamma ön.. Norstedt och söners förlag,
1946. 244 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Cohen, Daniel: Gåtfulla platser. Rabén & Sjögren, 1970. 202 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Fotoillustrerad. Danielsson, Bengt: Den lyckliga ön. Forum, 1951. Originalupplaga. 265 s. Linneband. Inlagan
fin. Fotoillustrerad. Dedikation, handskriven. Ryggen blekt. Danielsson, Bengt: Den lyckliga ön. Forum, 1951. 265 s. Häftat originalband. Gott skick.
Fotoillustrerad. Danielsson, Bengt: Gaugins Söderhavsår. Forum, 1964. 301 s. Klotband med skyddsomslag.
Rikligt illustrerad. Gott skick. Danielsson, Bengt: Resare-Bengt berättar.. Saxon & Lindströms Förlags AB, 1955.
Illustrerad av Mark Sylwan. 239 s. Klotryggsband. Gott skick. Danielsson, Bengt: Söderhavets glömda öar. Folket i Bilds Förlag, 1962. 205 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Fotoillustrerad. Danielsson, Bengt: Söderhavets glömda öar. Reseskildringar från Marquesasöarna. Saxon
& Lindströms Förlags AB, 1952. 263 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Danielsson, Bengt: Söderhavets glömda öar. Reseskildring från Marquesesöarna. Saxon
& Lindströms Förlags AB, 1956. Andra upplagan. 222 s. Klotryggsband. Inlagan fin.
Fotoillustrerad. Främre pärmen något sliten Donner, Jörn: Nya boken om vårt land. Wahlström & Widstrand, 1967. Pappband. Gott
skick. Edschmid, Kasimir: Zauber und Grösse des Mittelmeers.. Societäts-Verlag, 1932. In German.
387 p. Clothbinding. Good condition. Slightly faded. Illustrated with photos. Edschmidt, Kasimir: Vom Mittelmeer zum Nordkap. Europa in 120 Farbaufnahmen. Wilhelm
Andermann Verlag, 1961. In German. 183s. Clothbinding with dustwrapper. Illustrated with photos.
Good condition. Dustwrapper slightly rubbed on the edges. Ehrensvärd, Carl August: Resa till Italien 1780, 1781, 1782. Sällskapet bokvännerna, 1948.
Illustrerad av Carl August Ehrensvärd. Häftad. Gott skick. Eje, Anders: Färgade friherrar: Andra jorden-runtboken.. Bonniers, 1923. 237 s. Häftat
originalband. Något nött i kanterna. Fotoillustrerad. Ouppsprättad. Eje, Anders: Folk, Fä och Fakirer: Första jorden-runtboken.. Bonniers, 1922. 293 + 183
illustrationer. Häftat originalband. Gott skick. Fotoillustrerad. Ouppsprättad. Eje, Anders: I Phileas Foggs fotspår: Berättelsen om en kapplöpning Jorden runt.. Bonniers,
1928. 218 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Fotoillustrerad. Främre häftesomslag medbundet. Eje, Anders: I Phileas Foggs fotspår: Berättelsen om en kapplöpning Jorden runt.. Bonniers,
1928. 218 s. Häftat originalband. Något nött i kanterna. Illustrerad. Ekerlid, Bertil: resa med Evert Taube Från Samborombon till Malö Strömmar. Sellin &
Blomquist, 1990. 101 s. Cartonnageband. Gott skick. Fotoillustrerad. Ekman, E. J.: Reseminnen från Tyrolen, Italien, Schweiz och Nordafrika.. E. J. Ekmans
Förlagsexpedition, 1892. 239 + 195 illustrationer. Halvfranskt band. Ryggen något sliten.
Illustrerad. Marmorerade för/eftersättsblad. Ekstrand, Eric Einar: Jorden runt på 30 år.. Norstedt och söners förlag, 1944. 339 +467. 2 vol.
Halvlinneband. Gott skick. Något nött i kanterna. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Elmberg, John-Erik: Morgondagens öar.. Hugo Gebers förlag, 1953. 223 s. Dekorerat
pappband. Gott skick. Fotoillustrerad. Främre häftesomslag medbundet. Elmberg, John-Erik: Morgondagens öar.. Hugo Gebers förlag, 1953. 223 s. Häftat originalband.
Gott skick. Fotoillustrerad. Engström, Albert: Med Kaaparen till Afrika.. Bonniers, 1937. Sjunde upplagan. 315 s.
Klotryggsband. Gott skick. Fotoillustrerad. Marmorerade för/eftersättsblad. Främre häftesomslag
medbundet. Ersson, Valter: På gröna vägar i Europa.. LTs förlag, 1981. 205 s. Pappband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Bandet något skevt. Fotoillustrerad. Inlagan fin. Falk-Rønne, Arne: Vägen till Betlehem.. Forum, Diakonistyrelsens Bokförlag, 1965. 189 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget trasigt. Fotoillustrerad. Ferrner, Bengt: Resa i Europa 1758-1762: En astronom, industrispion och teaterhabitué
genom Danmark, Tyskland, Holland, England, Frankrike och Italien. Almqvist & Wiksell, 1956.
572 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Något blekt. Något nött i kanterna. Karta i bakre pärmen Fogelström, Per Anders: Idyll och explosion: Resor 1948 - 1970.. Legus, 1992. 217 s. Klotband
med skyddsomslag. Gott skick. Franzén, Frans Michael: Resedagbok 1795-1796. LTs förlag, 1977. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Fries, Carl: Arkadien: Värld i förvandling. Wahlström & Widstrand, 1970. 298 s. Klotband
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något trasigt. Fotoillustrerad. Fries, Carl: Arkadien: Värld i förvandling. Wahlström & Widstrand, 1970. 298 s. Klotband
med skyddsomslag. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Fries, Carl: Europa och tjuren. Wahlström & Widstrand, 1961. Originalupplaga. 224 s.
Klotryggsband. Gott skick. Fotoillustrerad. Främre häftesomslag medbundet. Fries, Carl: Europa och tjuren: Vägar över Medelhavet. Wahlström & Widstrand, 1961. 224
s. Häftat originalband. Gott skick. Fotoillustrerad. Fries, Carl: Europa och tjuren: Vägar över Medelhavet.. Wahlström & Widstrand, 1961.
224 s. Privatbundet halvfranskt band. Gott skick. Fotoillustrerad. Främre och bakre häftesomslag
medbundna. Fries, Carl: Europas morgon En medelhavsbok. Wahlström & Widstrand, 1974. 269 s.
Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Illustrerad. Funch, Elsbeth: Korta bref från en lång resa. Wahlström & Widstrand, 1909.
Originalupplaga. 366 s. Halvfranskt band. Gott skick. Något blekt. Något nött i kanterna.
Marmorerade för/eftersättsblad. Gillsäter, Sven: Öga mot öga en reseskildring.. Forum, 1959. 166 s. Häftad. Fotoillustrerad.
Ouppsprättad. Gott skick. Grimble, Arthur: Ett smycke av öar. Bonniers, 1953. 261 s. Klotryggsband. Gott skick.
Namnteckning på försättsbladet. Grimble, Arthur: Return to the Islands. John Murray, 1957. In English. 214 p. Decorated cloth
binding. Good condition. Illustrated. Hagberg, Carl August: Resa i Europa på 1830-talet. Skildringar i brev till föräldrahemmet.
Natur och kultur, 1927. 264 s. Halvklotband. Bandet något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Häftesomslaget ej medbundet. Hagberg, Carl August: Resa i Europa på 1830-talet. Skildringar i brev till föräldrahemmet.
Natur och kultur, 1927. 264 s. Klotryggsband. Bandet något nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Hagberg, Carl August: Resa i Europa på 1830-talet. Skildringar i brev till föräldrahemmet.
Natur och kultur, 1927. 264 s. Häftad. Något sliten. Ouppsprättad. Halliburton, Richard: Sjumilastövlar. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1936. 315 s. Klotband.
Gott skick. Fotoillustrerad. Marmorerade för/eftersättsblad. Hallman, Adolf: Litteratur i Maria Galante. Albert Bonniers förlag, 1936. Illustrerad av Adolf
Hallman. 173 s. Häftad. Gott skick. Anteckningar på försättsbladet. Hallman, Adolf: Världsstad. Bokkonsum, 1960. 39 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Hamrin, Agne: Medelhavskorrespondent. Bonniers, 1980. 283 s. Klotband med
skyddsomslag. Nyskick. Fotoillustrerad. Hanski, Eino: Den överkörda kängurun.. Bra Böcker, 1975. 160 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något trasigt. Fotoillustrerad. Medförfattare: Tore
Zetterholm. Hartmann, Godfred: Matr. Nr. 8 - Rosenborg kvt. Den Gyldendalske Gaard. Gyldendal, 1978. På
danska. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Gott skick. Hass, Hans: Bland hajar och bläckfiskar Illustrerad med unika undervattensfotografier. AB
Lindqvists förlag, 1951. 186 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick. Hausen, Hans: Över kontinenter och oceaner: En geolog ser på världen. Söderström &
Co, 1945. 461 s. Häftat originalband. Något nött i kanterna. Fotoillustrerad. Ouppsprättad. Hawkesworth, John (red.): Över okänd ocean: Kapten Philip Carterets världsomsegling åren
1766-1769. Sammanställd efter kapten Carterets journal av John Hawkesworth, LLD.. Natur och
kultur, 1946. 210 s. Häftat originalband. Mycket sliten. Heimerson, Staffan: Sarajevo och tusen platser till. Wahlström & Widstrand, 1996. 247 s.
Pocket. Gott skick. Heimerson, Staffan: Sarajevo och tusen platser till.. Wahlström & Widstrand, 1995. 247 s.
Cartonnageband. Gott skick. Heimerson, Staffan: Vilsen i världen.. Wahlström & Widstrand, 1994. 260 s.
Cartonnageband. Nyskick. Hesselberg, Erik: KON-TIKI och jag. Teckningar och text påbörjade på Stilla Havet ombord på
den preinkaiska flotten "Kon-Tiki" och avslutade på Solbacken i Borre.. Forum, (1950). 76 s.
Häftad. Rikligt illustrerad. Bandet något nött i kanterna. Holmqvist, Stig: 13 resor värre. Svenska författare på villovägar. Carlsson Bokförlag, 1997. 195
s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna.
Recensionsstämpel. Horn, Brita: Folk och färg. Hugo Gebers förlag, 1939. 206 s. Halvklotband. Gott skick.
Illustrerad. Høst, Per: Från ishav till djungel.. Hugo Gebers förlag, 1952. 253 s. Klotryggsband. Gott skick.
Illustrerad. Hulugalle, H.A.J.: Ceylon igår - Sri Lanka idag. Stureförlaget, 1976. Dekorerat helskinnband.
Mycket gott skick. Guldsnitt. Hylinger, Claes: TILL FRÄMMANDE LAND. Berättelser, dikter, anteckningar.. Albert Bonniers
förlag, 1998. Originalupplaga. 142 s. Förlagsband med pappersomslag. Mycket gott skick. Jannes, Elly: Människor därute: Ögonblicksbilder från Europa 1945/46.. Kooperativa
förbundets bokförlag, 1947. 256 s. Häftat originalband. Något nött i kanterna. I övrigt ett fräscht
exemplar. Janson, Oscar: Jorden runt med ryggsäck Sverge-Japan. Några ögonblicksbilder från en resa..
Nordisk Rotogravyr, 1932. 126 s. Häftad. Något nött i kanterna. Fotoillustrerad. Janson, Oscar: Med ryggsäck JORDEN RUNT ( genom Australien, Nya Zeeland, Fidji- och
Hawajiöarna samt U.S.A. till Sverige ).Ögonblicksbilder från en mångtusenmilafärd.. Norrköping,
AktiebolagetTrycksaker, 1933. 143 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Namnstämpel på
försättsbladet. Jönsson, Gabriel: Än sjunger Öresund.. Bonniers, 1954. Illustrerad av Bergholtz, Ralph. 188 s.
Häftat originalband. Något sliten. Illustrerad. Kaudern, Walter: I Celebes obygder.. Bonniers, 1921. 557 + 424. 2 vol. Dekorerat klotband.
Något nött i kanterna. I övrigt ett fräscht exemplar. Illustrerad. Kindblom, Maria o Johan: Där tiden stått stilla.Klassiska semesterorter i Europa. Bonniers,
1998. 159 s. Dekorerat klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Kjellgren, Josef: Pank och fågelfri. På luffen genom 8 länder. Folket i Bilds Förlag, 1941. 256 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Kjølbye, Bente: København 1914-1939. Gullasch- og jazztiden set med samtidens øjne. Herluf
Stokholms forlag, (utan årtal). På danska. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Gott skick.
Med dedikation. Kutscher, Franz Jacob: America, i sitt fordna och närwarande tillstånd.. Carl Erik Ekmarck,
Strängnäs, 1813-1815. 3+545+2+412. 2 vol. Samtida halvfranskt band. Guldornerad rygg. Del 1-4 i
2 band. De 8 sista arken i band 1 samt sid 29-32 i band 2 , med gamla fläckar, utan textförlust.
Register i del 1. Banden något nötta. Landström, Björn: Reseskildring: Rapport från en resa till världens ändar september 1967 -
april 1968.. Forum, 1968. 207 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något
trasigt. Illustrerad. Länsberg, Olle: 2 x Kuba. Bra Böcker, 1975. 239 s. Inbunden med skyddsomslag.
Fotoillustrerad. Skyddsomslaget fuktskadat, men i övrigt i gott skick. Larsson, Katarina: Hövdingen. Del 1.. Carlsson Bokförlag, 1992. 201 s. Cartonnageband. Gott
skick. Fotoillustrerad. Laurin, Carl G.: Stamfränder: Reseminnen och skildringar.. Norstedt och söners förlag, 1925.
Andra upplagan. 283 s. Halvfranskt originalband. Något blekt. I övrigt ett fräscht exemplar.
Fotoillustrerad. Marmorerade för/eftersättsblad. Le Bas, Philippe: Anno 1800.. Zindermans, 1962. 59 s. Förlagsband. Illustrerad. Lebech, Mogens: Om ad Nørregade. C A Reitzels forlag, 1960. På danska. Pappband. Ryggen
något sliten. Levertin, Oscar: Resebref. Bonniers, 1920. 250 s. Häftat originalband. Något sliten.
Ouppsprättad. Lindhagen, Carl: Balkanbilder. Tidens förlag, 1930. 164 s. Häftad med pappersomslag.
Skyddsomslaget slitet. Fotoillustrerad. Ouppsprättad. Halva bakre falsen loss annars är inlagan
fin. Lindqvist, Herman: Europa är vi allihopa.. Bra Böcker, 1991. 212 s. Dekorerat
originalpappband. Gott skick. Lundborg, Ragnar: Vida världen: Dess länder och folk. Kortfattade skildringar.. J.A. Lindblads
förlag, Uppsala, 1912. 512 s. Dekorerat klotband. Något nött i kanterna. I övrigt ett fräscht
exemplar. Marmorerade för/eftersättsblad. Lundgren, Egron: Italien och Spanien. Del 1- 2: En målares anteckningar. Utdrag ur dagböcker
och brev.. Norstedt och söners förlag, 1928. Fjärde upplagan. 248 + 252. 2 vol. Halvfranskt band.
Gott skick. Något blekt. Något fläckig. Lundqvist, Åke: Ingen vet vad Europa betyder: Resor, möten och reportage.. Carlsson
Bokförlag, 1995. 182 s. Cartonnageband. Mycket fint exemplar. Illustrerad. Mangs, Karin / Frank: Till Orienten: Reseskildring. Harriers bokförlag, 1938. 203 s. Dekorerat
klotband. Gott skick. Fotoillustrerad. Mårtenson, Gunnar: Gamla gårdar i Borgå. WSOY, 1946. Illustrerad av Frans Nyberg. Häftad.
Häftesomslaget slitet. Mayle, Peter: Alltid Provence. Richters, (utan årtal). 256 s. Cartonnageband. Gott skick. Mayle, Peter: Ett år i Provence. Richters, 1989. 239 s. Cartonnageband. Gott skick. Melander, Emil (1856-1930): Underliga land. Norstedt och söners förlag, 1912. 416 s.
Klotband. Fläckad. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Marmorerade för/eftersättsblad. Möller, Carl: Söderhavssynder: Sanna berättelser ur livet på Söderhavsöarna.. Norstedt och
söners förlag, 1932. Tredje upplagan. Illustrerad av Anders Sten. 229 s. Dekorerat pappband.
Något nött i kanterna. Marmorerade för/eftersättsblad. Illustrerad. Monö, Rune: Synlinjer. Carlsson Bokförlag, 1990. opag. Dekorerat pappband. Gott skick.
Ryggen lagad. Mörner, Birger: Från Aráfis irrfärder. Norstedt och söners förlag, 1915. 199 s. Halvfranskt band.
Illustrerad. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Bandet slitet. Motraye, Aubry de La: Seigneur A. De La Motrayes resor 1711-1725 i vilka man finner en stor
mängd geografiska, historiska och politiska forskningar över .... Rediviva, 1988. 352 s. Pappband
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget fläckat och nött. Illustrerad. Newby, Eric: Vid Medelhavets stränder.. Forum, 1984. 462 s. Pappband. Gott skick. Illustrerad.
Nielsen, Aage Krarup: Från en helt annan värld.. Bonniers, 1949. 155 s. Häftat originalband.
Något nött i kanterna. Ryggen något lös. Fotoillustrerad. Nielsen, Aage Krarup: I Doktorbaad og Karriol. Lægeoplevelser i Nordland. C A Reitzels forlag,
1929. På norska. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Nihlén, John: Vår vackra värld. Resor upptäckter äventyr.. AB Kulturhistoriska Förlagen,
Göteborg, 1970. 628+576+196 sidor. Skinnimitationsband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Nilsson, Ulf Ivar: 1001 skäl att stanna hemma på semestern. Semic, 2003. 142 s.
Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Nørgaard, Erik: Titta en ballong. Rabén & Sjögren, 1971. 198 s. Klotband med
skyddsomslag och kassett. Nyskick. Rikligt illustrerad. O´Brien, Frederick: Solskensöar i Söderhavet.. Bonniers, 1928. 504 s. Halvfranskt band. Gott
skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Fotoillustrerad. Olsen, Örjan: I Söderhavets paradis.. Natur och kultur, 1931. 281 s. Halvfranskt band. Gott
skick. Något nött i kanterna. Namnteckning. Örjangård, Sigurd: I danska gårdar och byar. LTs förlag, 1958. Häftad. Häftesomslaget något
nött i kanterna. Örsan, Rasin: Istanbul - staden i mitt hjärta. En Tursan publication, 1976. 211 s. Pappband
med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Fotoillustrerad. Palm, Björn: Mina oaser.. Tomas förlag AB, 1954. 191 s. Inbunden. Gott skick. Främre och
bakre häftesomslag medbundna. Något nött i kanterna. Fotoillustrerad. Med 25 illustrationer och 1
karta. Peissel, Michel: Vatten som väg: Med svävfarkost på på Himalayas floder.. Forum, 1975. 255 s.
Klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Persson, Folke: Arabesk Teckningar - Målningar - Minnen. Hugo Gebers förlag, 1940. 121 s.
Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Inlagan fin. Illustrerad. Platen, Gustaf von: Underverkens tid är inte förbi. Svenska Dagbladet, 1986. Illustrerad av
Tecknar-Anders. 142 s. Cartonnageband. Gott skick. Något nött i kanterna. Illustrerad. Pontán / Brenner, : Porkalabygden och dess minnen. Holger Schildts förlag, 1945. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Anteckningar på försättsbladet. Ouppsprättad. Pontán / Brenner, : Porkalabygden och dess minnen. Holger Schildts förlag, 1945. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Anteckningar på försättsbladet. Pontán / Brenner, : Porkalabygden och dess minnen. Holger Schildts förlag, 1945. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Pontán / Brenner, : Porkalabygden och dess minnen. Holger Schildts förlag, 1945. Klotband.
Anteckningar på försättsbladet. Mycket gott skick. Poulsen, Frederik: I det gästfria Europa.. Skoglunds Bokförlag, 1948. 325 s. Klotryggsband.
Gott skick. Fotoillustrerad. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Marmorerade pärmar. Poulsen, Frederik: Liv och resor omkring sekelskiftet.. Skoglunds Bokförlag, 1947. 283 s.
Klotryggsband. Gott skick. Fotoillustrerad. Främre och bakre häftesomslag medbundna.
Marmorerade pärmar. Poulsen, Frederik: Vår i Spanien Sommar i England.. Skoglunds, 1951. 328 s. Häftat
originalband. Något nött i kanterna. Fotoillustrerad. Poulsen, Frederik: Vår i Spanien Sommar i England.. Skoglunds bokförlag, 1951. 328 s.
Klotryggsband. Gott skick. Fotoillustrerad. Främre och bakre häftesomslag medbundna.
Marmorerade pärmar. Poutvaara, Matti: Suomi Finland. Söderström & Co, 1952. In several languages. Half -
leather binding. Good condition. Inscription on half-title. Rådström, Niklas: I Egypten däremot En resa. Wahlström & Widstrand, 1984. 197 s.
Pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Illustrerad. Rasmussen, Steen Eiler: Steen Eiler Rasmussens Københav. G. E. C. Gads forlag, 1969. På
danska. Klotband. Med kassett. Kassetten trasig. Gott skick. Reimers, Gerd: Erasmus: portar mot Europa. Edition Reimers, 1993. 147 s. Cartonnageband.
Nyskick. Illustrerad. Rohde, Johan: Journal fra en Rejse i 1892. Forening for boghaandværk, 1955. På danska.
Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Romdahl, Axel L.: Gamla städer: Sommarbrev av Axel L. Romdahl. Medéns Bokhandels
Aktiebolag, 1923. Andra upplagan. 102 s. Häftat originalband. Något nött i kanterna. Ryggen lös.
Fotoillustrerad. Namnteckning. Roncière, Ch. de La: Histoire de la Découverte de la Terre: Explorateurs det Conquérants.
Larousse, 1938. In French. 304 p. Leather-back binding. Good condition. Slightly rubbed on the
edges. Richly illustrated. 586 gravures et cartes, 8 planches hors de texte en couleurs, Vackert
dekorerade pärmar. Rubenson, Mauritz: Vid Mälaren och Neva. Reseskildringar i bref under ett sommarbesök i
Sveriges och Rysslands hufvudstäder jemte några betraktelser om möjligheten af en närmare
handelsförbindelse mellan de båda länderna. Bonniers, 1869. 201 s. Häftat originalband.
Illustrerad. Bandet något slitet. Nött i kanterna. Rydelius, Ellen: Prag, Wien, Budapest på 3 x 8 dagar. Albert Bonniers förlag, 1935. 266 s.
Dekorerat klotband. Gott skick. Illustrerad. Utvikbara kartor/planscher. Guldornerad. Titeltext i
guld.Med 60 planscher och 7 kartor.Namnteckning, i blyerts, på försättsbladet Sandgren, Gustav: Sköna landet Annorlunda Resor i Jugoslavien. Tidens förlag, 1961. 159 s.
Dekorerat pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något fläckat. Annars ett fint exemplar.
Fotoillustrerad. Saxon, Lars: Peter i Europas minsta riken: Minnen från färder i Liechtenstein, San Marino,
Andorra, Luxemburg, Monaco och Vatikanstaden.. Saxon & Lindströms Förlags AB, 1945. 256
s. Klotryggsband. Gott skick. Fotoillustrerad. Marmorerade pärmar. Schildt, Göran: Kontrakurs. Wahlström & Widstrand, 1963. 285 s. Pappband. Gott skick.
Serventy, Vincent: Dryandra: The story of an Australian forest... A. H. & A. W. Reed, 1970. In
English. 205 p. Clothbinding. Good condition. Illustrated with photos. Shackleton, M. R: Europe. A Regional Geography. Longmans, 1959. In English. 525 p.
Clothbinding with dustwrapper. Good condition. Dustwrapper slightly torn. Illustrated with photos.
Illustrated. Sigaux, Gilbert: Histoire du Tourisme. Edito-Service S.A, Geneve, 1965. In French. 128 p. .
Richly illustrated. Good condition. Sitwell, Osbert: The Four Continents. Being more discursions on travel, art and life.. Macmillan
& Co, London, 1954. 282 s. Klotband med skyddsomslag. Illustrerad. Mycket gott skick. Siwertz, Sigfrid: Lata latituder. Bonniers, 1924. 407 s. Häftat originalband. Något sliten.
Fotoillustrerad. Siwertz, Sigfrid: Lata latituder. Förra delen. Senare delen. Bonniers, 1938. 187 + 208. 2 vol.
Klotband. Gott skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Fotoillustrerad. Sjöman, Vilgot: Flygblad: Resereportage. Norstedt och söners förlag, 1956. 179 s. Häftad.
Något fläckad och sliten Skeel, Christen: Resedagbok 1619-1627. Allhems Förlag, 1962. Häftad. Gott skick. Svenson, Sven: Världen är så stor, så stor: En skildring av en resa runt jorden.. Harriers Förlag,
1956. 342 s. Klotband. Gott skick. Fotoillustrerad. Tollet, Håkan: Resa i Balkanluft.. Bonniers, 1933 + 1930. 207 + 297. Halvfranskt band. Gott
skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Fotoillustrerad. Tollet, Håkan: Resa i Balkanluft.. Bonniers, 1933 + 1932. 207 + 262. Halvfranskt band. Gott
skick. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Marmorerat snitt. Marmorerade för/eftersättsblad.
Fotoillustrerad Utrio, Untamo (red.): Väinö Tanner 60 vuotta 12.3 1941. Helsingfors, 1941. In Finnish. Half -
leather binding. Cover slightly rubbed on the edges. Wachtmeister, H.: Nya Turistskizzer från Indien, Birma, Java, Palestina.. Norstedt och söners
förlag, 1896. 280 s. Dekorerat klotband. Guldornerad. Blindpressad. Rikligt illustrerad. Gott skick.
Innehåller utvikbar karta. Wachtmeister, H.: Turistskizzer från Indien.. Norstedt och söners förlag, 1894. 4+191 sidor.
Dekorerat klotband. Guldornerad. Blindpressad. Rikligt illustrerad. Gott skick. Innehåller utvikbar
färgkarta över Indien. Wachtmeister, H.: Turistskizzer från Indien.. Norstedt och söners förlag, 1894. 4+191 sidor.
Dekorerat klotband. Guldornerad. Blindpressad. Rikligt illustrerad. Gott skick. Wallström, Tord: Drömmen om en ö.. Norstedt och söners förlag, 1972. 193 s. Klotband.
Något nött i kanterna. I övrigt ett fräscht exemplar. Fotoillustrerad. Wästberg, Per: En dag på världsmarknaden. Wahlström & Widstrand, 1967. 231 s. Häftat
originalband. Något nött i kanterna. Watanabe, Mamoru: Japan. Skandinavisk bogforlag, 1961. På danska. 132 s. Klotband.
Ryggen något lös. Bandet något fläckigt. Inlagan fin. Westin, Harald: Tjugo års djungel- och tropikliv.. Bonniers, 1933. 242 s. Halvfranskt band. Gott
skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Fotoillustrerad. |