Tillbaka

Reseskildringar, Asien

Kronprinsparets Orientresa: En minnesbok i bilder 1934-1935. Saxon & Lindströms Förlags AB, 1935. 244 s. Pergamentryggband. Inlagan fin. Något fläckig. Något nött i kanterna. Övre guldsnitt. Marmorerade för- och eftersättsblad
ID Nr: 13214, SEK 190.

Buchanan, Keith: Kina. Natur och kultur, 1982. 519 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad.
Medförfattare: Charles P FitzGerald och Colin A Ronan.
ID Nr: 101951, SEK 300.

Ericson, Uno Myggan: Gator i Dubrovnik. Iltryck, 1967. 67 s. Häftad. Något nött i kanterna.
ID Nr: 212987, SEK 150.

Hámori, Laszlo: DET OMSKAPADE LANDET. Japan - modern stat med gammal livsstil.. Bonniers, 1966. 63 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 214642, SEK 40.

Harrison, Dick: I skuggan av Cathay Västeuropéers möte med Asien 1400-1600. Historiska Media, 1999. 274 s. Pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Illustrerad med några kartor, Banderoll " Nominerad till Augustpriset 1999 " som gördel.
ID Nr: 216890, SEK 130.

Hedin, Sven: ÖFVER LAND TILL INDIEN. GENOM PERSIEN, SEISTAN OCH BELUTJISTAN.. Albert Bonniers förlag, 1910. 564+553 s. Dekorerat klotband. Rikligt illustrerad. Ryggen lätt fläckad. Innehåller utvikbara kartor.
" Med nära 300 illustrationer ( hvaraf 90 hel- och dubbelsidesbilder ) samt 2 kartor."
ID Nr: 209716, SEK 750.

Laidlaw, Jill A: Singapore. Dorling Kindersley, 2000. In English. 208 p. . Good condition. Richly illustrated.
ID Nr: 213014, SEK 220.

Lindqvist, Cecilia: Tecknens Rike En berättelse om kineserna och deras skrivtecken. Bonniers, 1999. Originalupplaga. 424 s. Dekorerat klotband med skyddsomslag. Nyskick. Rikligt illustrerad. 7:e tryckningen
ID Nr: 103420, SEK 200.

Maahs / Bronowski, Rita / Heinz: Asien. Brockhaus Verlag, 1974. 214 s. Cartonnageband. Gott skick. Rikligt illustrerad. Något nött i kanterna.
ID Nr: 14684, SEK 75.

Myrdal, Jan: Sidenvägen. Norstedt och söners förlag, 1977. 387 s. Pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad.
ID Nr: 217222, SEK 95.

Näsström, Gustaf: Flyg mot soluppgången. Norstedt och söners förlag, 1956. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. 129 s. Häftad. Inlagan fin. Illustrerad. Häftad med skyddsomslag.Skyddsomslaget gulnat. Något trasigt främre häftesomslaget.
ID Nr: 105145, SEK 90.

Näsström, Gustaf: Flyg mot soluppgången. Norstedt och söners förlag, 1956. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. 129 s. Dekorerat pappband. Gott skick. Färgat övre snitt. Illustrerad.
ID Nr: 100792, SEK 90.

Parry, Richard Lloyd: Japan: three cities. Tokyo, Kyoto & ancient Nara including the definitive guide to business culture and etiquette. Cadogan, 1999. In English. 312 p. Wrappered. Good condition. Illustrated.
ID Nr: 213265, SEK 110.

Rice, Christopher o Melanie: Moskva. Streiffert, 1999. 256 s. Cartonnageband. Gott skick. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 213016, SEK 200.

Said, Zahr K.: Let´s Go: Middle East. Macmillan, 2000. In English. 719 p. Wrappered. Good condition. Illustrated.
ID Nr: 213272, SEK 100.

Schulthess, Emil: Kina. IPC, 1966. opag.. Klotband med skyddsomslag och kassett.
ID Nr: 15901, SEK 300.

Scott, David: Japan: Allt du behöver veta. Norstedt och söners förlag, 1992. 128 s. Häftad. Gott skick. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 212991, SEK 80.

Shridharani, Krishnalal: Mitt Indien. Albert Bonniers förlag, 1942. 341 s. Dekorerat halvfranskt band. Främre häftesomslag medbundet. Övre guldsnitt. Gott skick.
ID Nr: 17468, SEK 150.

Tiurikov, Vladimir: Buchara: resehandbok. Fram, 1985. 79 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 213262, SEK 70.

Tillbaka