Tillbaka

Reseskildringar, Emigration & Utvandring

Hem i Sverige Kvartalsskrift 9 Årg. Häft. 2.. Nationalföreningen mot emigration, 1916. 30 s. Häftad. Gulnad.
ID Nr: 104225, SEK 50.

Hem i Sverige Kvartalsskrift 7 Årg. Häft. 4.. Nationalföreningen mot emigration, 1914. 20 s. Häftad. Illustrerad. Gulnad i kanterna.
ID Nr: 104224, SEK 50.

Om emigrationen från Sverige. Avant Förlagewt, 1975. opaginerad. Häftad. Gott skick.
ID Nr: 104223, SEK 40.

Åberg, Alf: Drömmen om Vinland. Natur och kultur, 1996. 231 s. Cartonnageband med skyddsomslag. Mycket fint exemplar.
Svenskarna och Amerika 1637-1800
ID Nr: 201225, SEK 130.

Beijbom, Ulf: Drömmen om Amerika. Forum, 1971. 116 s. Cartonnageband. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad.
Medförfattare: Rolf Johansson. Bokklubben Svalan.
ID Nr: 104217, SEK 90.

Beijbom, Ulf: Drömmen om Amerika. Forum, 1971. 116 s. Klotryggsband. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad.
Medförfattare: Rolf Johansson. Bokklubben Svalan.
ID Nr: 104218, SEK 90.

Beijbom, Ulf: Guldfeber En bok omguldrusherna till Kalifpornien och Klondike.. Natur och kultur, 1979. 223 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 104212, SEK 140.

Beijbom, Ulf: Svenskamerikanskt Människor och förhållanden i Svensk-Amerika. Emigrantinstitutets vänner,Växjö, 1990. 248 s. Pappband. Fotoillustrerad. Namnteckning på försättsbladet. Bakre pärmen skadad i nedre hörnet mot ryggen.
Emigrantinstitutets Vänners skriftserie, 3.
ID Nr: 104197, SEK 70.

Beijbom, Ulf: Utvandrarna och Svensk-Amerika. LTs förlag, 1986. 253 s. Pappband. Gott skick. Fotoillustrerad.
ID Nr: 104194, SEK 95.

Bolin, Sture: En skånsk prästson i Amerika.. Gleerups, 1960. 131 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Illustrerad.
ID Nr: 104207, SEK 95.

Collin, Nils: Dagbok från New Jersey 1770-86. Proprius Förlag, Stockholm, 1988. 160 s. Häftad. Gott skick. Sparsamt illustrerad.
Med inledning av Robert Murray om den siste svenske prästen i Nya Sverige.
ID Nr: 216980, SEK 90.

Doyle, Arthur Conan: Andra Amerikaresan. Chelius & Co., 1930. 238 s. Häftad. Ouppsprättad. Sprickor i fogarna.
ID Nr: 104209, SEK 110.

Franklin, Benjamin: Benjamin Franklins sjelfbiografi och brefvexling ånyo utgifne af Edouard Laboulaye. Albert Bonniers förlag, 1883. 266 s. Dekorerat pappband. Något sliten. Något gulnad. Andra svenska upplagan.
ID Nr: 104140, SEK 120.

Henriksson, Fritz: Sveriges deltagande i Nya Sverige Jubileet. Albert Bonniers förlag, 1939. 201 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Delvis ouppsprättad.
ID Nr: 104204, SEK 175.

Hildebrand, Karl: Svenskarna i Amerika, populär historisk skildring l i ord och bild av svenskarnas liv och underbara öden i Förenta Staterna och Canada.. Historiska Förlaget, 1924. 368 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Marmorerat snitt. Illustrerad. Blått klotband.
Medredaktör: Axel Fredenholm och medverkan av ett stort antal av svensk-amerikanska och Sveriges förnämsta personligheter.
ID Nr: 104215, SEK 220.

Hildebrand, Karl: Svenskarna i Amerika, populär historisk skildring l-ll i ord och bild av svenskarnas liv och underbara öden i Förenta Staterna och Canada.. Historiska Förlaget, 1925-26. 368+367. Klotband. Bandet något nött. Inlagan fin. Illustrerad. Blått klotband.
Medredaktör: Axel Fredenholm och medverkan av ett stort antal av svensk-amerikanska och Sveriges förnämsta personligheter.
ID Nr: 104200, SEK 275.

Holm, Thomas Campanius: Kort beskrivning om provinsen Nya Sverige uti Amerika. Rediviva, 1988. 142 s. Pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Recensionsstämpel.
Faksimilutgåva.
ID Nr: 104208, SEK 140.

Hultin, Måns: Resa till Amerika 1864 med emigrantskeppet Ernst Merck Med inledning om författaren och den tidiga 1800-talsemigrationen till Amerika utgiven av Erik Gamby.. Bokgillet, 1958. 179 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Illustrerad. Dedikation till Vilhelm Moberg + Fru från Erik Gamby.
ID Nr: 104284, SEK 75.

Jacobsson, Nils ( red.): Per Lindeströms resa till nya Sverige 1653-1656 Skildrad av honom själv i hans handskrift "Geographia Americae" med 27 illustrationer och 3 kartor.. Wahlström & Widstrand, 1923. 200 s. Häftad. Något nött i kanterna. Illustrerad. Ouppsprättad.
ID Nr: 104195, SEK 95.

Kalm, Pehr: Americanska Näfwerbåtar beskrefna Under Pehr Kalms inseende för magisterkransens erhållande utgifne och till allmänt ompröfvande öfverlämnade af Anders Chydenius. Rediviva, 1971. 7 s. Häftad. Gott skick.
Exakt facsimile av originalupplagan som utgavs i Åbo 1753. Summery in English.
ID Nr: 104222, SEK 110.

Kälvemark, Ann-Sofie ( red. ): Utvandring Den svenska emigrationen till Amerika i historiskt perspektiv. En antologi.. Wahlström & Widstrand, 1973. 288 s. Häftad. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
ALMAserien 55.
ID Nr: 104206, SEK 95.

Ljungmark, Lars: Svenskarna i Winnipeg Porten till prärien 1872-1940. Emigranrinstitutets Vänner, Växjö, 1994. 241 s. Pappband. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Namnteckning på försättsbladet.
Emigrantinstitutets Vänners skriftserie, 5 .
ID Nr: 104205, SEK 95.

Nelson, Helge: Nordamerika. Natur, bygd och svenskbygd.Första delen.. A.-B. Magn. Bergvalls förlag, 1926. 258 s. Häftad. Nött i kanterna. Fotoillustrerad. Namnteckning på smutstitelbladet. Utvikbar karta.
ID Nr: 104294, SEK 90.

Nordahl, Per: De sålde sina penslar om några svenska målare som emigrerade till USA. Stockholm, 1987. 134 s. Cartonnageband. Gott skick.
ID Nr: 204613, SEK 90.

Nordahl, Per: De sålde sina penslar om några svenska målare som emigrerade till USA. Svrenska Målareförbundet / Tidens Förlag, 1987. 134 s. Inbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick. Fotoillustrerad.
ID Nr: 104216, SEK 90.

Olin, K-G: Våra första första amerikafarare Historioen om finlandssvenskarna i Nya Sverige.. Ab Olimex Oy, Jakobstad, 1988. 144 s. Inbunden. Bandet något slitet. Inlagan fin. Illustrerad.
ID Nr: 104198, SEK 110.

Roos, Rosalie: Resa till Amerika 1851-55 Brev utgivna av Sigrid Laurell.. Almqvist & Wiksell, 1969. 236 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 104201, SEK 75.

Runwall / Hagert, Anders / Bertil: Lindsborg - svenskstaden i USA:s mitt. Harriers, 1979. 78 s. Pappband. Mycket gott skick. Fotoillustrerad.
ID Nr: 104211, SEK 110.

Sjunnesson, Kalle: Visitors' views Swedish Travellers in the US from the Seventeenth to the Twentieth Century.. Gumaelius, 1976. In English. 139 p. Bound with dust-wrapper. Good condition. Illustrated with photos.
ID Nr: 104220, SEK 110.

Unonius, Gustaf: MINNEN från en sjuttonårig vistelse i nordvästra Amerika med inledning av Nils Runeby. Gidlunds, 1983. 424 s. Dekorerat pappband. Gott skick. Den klassiska skildringen av livet och kulturen i Nordamerikas gamla svenskbygder vid 1800-talets mitt.
ID Nr: 104203, SEK 110.

Unonius, Gustaf: Utvandrarens första jul i det nya landet Hämtat ur " Minnen från en sjuttonårig vistelse i nordvestra Amerika.". Bokvännerna, 1980. 15 s. Häftad. Gott skick.
ID Nr: 104196, SEK 40.

Widén, Albin: Amandus Johnson Svenskamerikan. Norstedt och söners förlag, 1970. 250 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick.
Med företal av Prins Bertil.
ID Nr: 208431, SEK 95.

Tillbaka