| Reseskildringar, Frankrike |
|---|
|
Michelin - France. Pneu Michelin-Services de tourism, 1990. In English/French. 1231 p.
Clothbinding. Slightly rubbed on the edges. Mitt Paris. Natur och kultur, 1954. 239 s. Pappband. Ryggen något fuktfläckad. Främre
häftesomslag medbundet. Främre häftesomslag medbundet. Fotoillustrerad. Souvenir de Paris: Photographies en Couleurs. Notice in English and French. LiP, J. Cormault
Imp., (not dated). In French. 15 planscher. Cloth-spine binding. Cover slightly rubbed. Corpus fine.
Illustrated. Visages de la Touraine. Horizons de France, 1948. 213 s. Dekorerat pappband.
Fotoillustrerad. Gott skick. Ahlgren, Stig: Paris ske pris. Wahlström & Widstrand, 1949. Illustrerad av Birger
Lundquist. 188 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Ahlgren, Stig: Paris ske pris. Wahlström & Widstrand, 1949. Illustrerad av Lundquist,
Birger. 188 s. Klotryggsband. Något blekt. I övrigt ett fräscht exemplar. Anholm, M.: Normandie och dess Nordiska minnen: Studier och skildringar. Gleerups, 1898.
271 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Ryggen något blekt. Fotoillustrerad. Marmorerade
för/eftersättsblad. Exlibris: "Uncas" Englund. Arenander, Britt: Anais Nins förlorade värld. Trevi, 1995. 143 s. Klotband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Aurell, Tage: Liten fransk stad. Rabén & Sjögren, 1954. Illustrerad av Lagerstedt, Georg.
159 s. Häftad. Bandet något nött i kanterna. Inlagan fin. Illustrerad. Medförfattare: Aurell,
Kathrine Aurell, Tage: Liten fransk stad. Rabén & Sjögren, Vi, 1954. Illustrerad av Lagerstedt,
Georg. 159 s. Klotryggsband. Bandet något nött i kanterna. Inlagan fin. Medförfattare: Aurell,
Kathrine Aurén, Sven: Annorlunda: Ett litet hus nära Paris. Wahlström & Widstrand, 1952. 205 s.
Häftad. Bandet något nött i kanterna. I övrigt ett fräscht exemplar. Ouppsprättad. Namnteckning. Aurén, Sven: Annorlunda: Ett litet hus nära Paris. Wahlström & Widstrand, 1952. 207 s.
Dekorerat halvklotband. Gott skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Privatband Aurén, Sven: Dag och natt i Monte Carlo. Wahlström & Widstrand, 1960. 138 s. Häftad.
Bandet något nött i kanterna. I övrigt ett fräscht exemplar. Fotoillustrerad. Exlibris: Getten Tunell Aurén, Sven: Dag och natt på Champs-Elysées. Wahlström & Widstrand, 1954. 220 s.
Häftad. Bandet något slitet. Ryggen delvis sprucken i fogarna. I övrigt ett fräscht exemplar. Exlibris:
Getten Tunell Aurén, Sven: Fransk metamorfos. Wahlström & Widstrand, 1965. 146 s. Häftad. Ryggen
lös. Bandet något trasigt. Fotoillustrerad. Aurén, Sven: Gubben i lådan. Natur och kultur, 1953. 124 s. Häftat originalband. Ryggen lös.
Något nött i kanterna. Namnteckning. Illustrerad. Aurén, Sven: Hallarna i Paris. Wahlström & Widstrand, 1967. 131 s. Dekorerat klotband
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Fotoillustrerad. Foto:
Johnson, Tore Aurén, Sven: Hallarna i Paris. Wahlström & Widstrand, 1967. 131 s. Dekorerat klotband.
Bandet något fläckigt. I övrigt ett fräscht exemplar. Fotoillustrerad. Foto: Johnson, Tore. Exlibris:
Getten Tunell Aurén, Sven: Min boulevard i Paris. Wahlström & Widstrand, 1970. 147 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket fint exemplar. Aurén, Sven: Min pudel i Paris. Wahlström & Widstrand, 1959. 145 s. Klotryggsband. Gott
skick. Aurén, Sven: Mitt fönster i Paris. Wahlström & Widstrand, 1949. Fjärde upplagan. 214 s.
Klotryggsband. Bandet något blekt. I övrigt ett fräscht exemplar. Främre och bakre häftesomslag
medbundna. Aurén, Sven: Paris kontra Paris. Wahlström & Widstrand, 1963. 182 s. Klotryggsband.
Bandet något fläckigt. Skyddsomslaget fläckat och nött. Namnteckning. Aurén, Sven: Paris kontra Paris. Wahlström & Widstrand, 1963. 182 s. Häftad. Något
blekt. Något nött i kanterna. Dedikation, handskriven. Aurén, Sven: Paris och parisarna. Wahlström & Widstrand, 1957. 194 s. Klotryggsband.
Gott skick. Fotoillustrerad. Främre häftesomslag medbundet. Aurén, Sven: Paris och parisarna. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1957. 194 s. Häftat
originalband. Något nött i kanterna. Fotoillustrerad. Aurén, Sven: Select: Mitt café i Paris. Wahlström & Widstrand, 1951. 206 s. Häftad. Bandet
något fläckigt. Bandet något trasigt. Bernhard, Kerstin: Till Frankrike med kamera och kärlek. Carlsson Bokförlag, 1991. 104 s.
Cartonnageband. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Bolander, Carl-August: Blasius i Paris. Wahlström & Widstrand, 1952. 317 s. Häftat
originalband. Häftesomslaget slitet. Castel, Yves-Pascal: Eglises et Chapelles en Cornouaille. A la Découverte. Guide Salmon.
Yves Salmon, 1991. In French. 40 p. Wrappered. Richly illustrated. Very good condition. Cavling, Henrik: Paris. Henrik Cavling, 1900. 492 s. Dekorerat klotband. Fotoillustrerad.
Mönstrade för/eftersättsblad. Färgat övre snitt. Dhejne, Hans: Resa i Avignon. Allhems Förlag, 1954. 183 s. Häftad med pappersomslag.
Skyddsomslaget något slitet. Ouppsprättad. Illustrerad. Dimier, Louis: Fontainebleau. H. Laurens, 1911. In French. 167 p. Decorated cloth binding.
Illustrated with photos. Dunlop, Fiona: Paris Art Guide. Art Guide, 1981. 130 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Enault, Louis: Paris - salon 1885. E. Bernard, 1885. In French. 77 p. Wrappered. Covers
slightly worn. Inscription on the wrapper. Escholier, Raymond: Paris. Editions Alpina, 1929. In French. 157 p. Cloth-spine binding.
Spine/backstrip slightly rubbed. Illustrated with photos. Front and rear covers bound in. Gauthiez, Pierre: Paris. Wahlström & Widstrand, 1929. 220 s. Dekorerat klotband.
Fotoillustrerad. Gautiez, Pierre: Paris. Wahlström & Widstrand, 1929. 220 s. Dekorerat pappband.
Fotoillustrerad. Anteckningar på försättsbladet. Gott skick. George, André: Paris. Nicholas Kaye, 1957. In English. 248 p. Clothbinding with dustwrapper.
Illustrated with photos. Inscriptions on endpaper. Hallman, Adolf: Express till och från Paris. Albert Bonniers förlag, 1932. 233 s. Häftad.
Illustrerad. Övre delen av ryggen och bakre häftesomslaget något slitna. Bakre häftesomslaget en
bit borta utan textförlust.Främre häftesomslaget och inlagan i gott skick. Hallman, Adolf: Mest om Paris Ett urval reseberättelser och memoarkapitel med förord av Jan
Olof Olsson och en inledning av Iwan Fischerström.. Bonniers, 1969. 151 s. Pappband. Gott skick.
Illustrerad. Hjort, Harriet: Paris och mer därtill. Rabén & Sjögren, 1975. Illustrerad av Bibbe
Lindström. 240 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Anteckningar på
försättsbladet. Hjorth, Harriet: Paris Möten och minnen längs Seine. Carlsson Bokförlag, 1988. Andra
upplagan. Illustrerad av Lindström-Wallert Bibbe. 283 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad.
Hommerberg, Sigge: Om ni reser till Paris. Allhems Förlag, 1964. Fjärde upplagan. 281 s.
Dekorerat klotband. Gott skick. Mönstrade för/eftersättsblad. Fotoillustrerad. 2 lösa kartor Hommerberg, Sigge: Om ni reser till Paris. Allhems Förlag, 1969. Femte upplagan. 269 s.
Dekorerat klotband. Gott skick. Fotoillustrerad. Mönstrade för/eftersättsblad. Kaufmann, Richard: Paris under Eiffeltornet. Albert Bonniers förlag, 1889. 384 s. Dekorerat
klotband. Illustrerad. La Brévine / Verroust, Thomas / Jacques: Paris, ville enchantée. Arthaud, 1959. In French. 174
p. Cloth-spine binding with dust-wrapper. Dustwrapper slightly torn. Slightly spotted. Illustrated
with photos.
Lindqvist, Herman: Gallfeber. Norstedts förlag, 1988. Illustrerad av Honoré Daumier. 230 s.
Cartonnageband. Inlagan fin. Namnteckning på försättsbladet. Bandet något slitet. Lindqvist, Herman: Rapport från Mittens Rike. Bra Böcker, 1989. 235 s. Cartonnageband.
Fotoillustrerad. Gott skick. Löfgren, Svante: Parisreporter. Wahlström & Widstrand, 1962. '238. Klotband.
Fotoillustrerad. Gott skick. Lo-Johansson, Ivar: Vagabondliv i Frankrike. Folket i Bilds Förlag, 1950. 233 s. Inbunden. Gott
skick. Lo-Johansson, Ivar: Vagabondliv i Frankrike. Folket i Bilds Förlag, 1950. 233 s. Häftad. Bandet
något nött i kanterna. Anteckningar på insidan av pärmen. Norrman, Lars: Sagans kust: Bretagne. Tidens förlag, 1960. 61 s. Dekorerat pappband.
Ryggen något trasig. Inlagan fin. Rikligt illustrerad. Osvald-Sirén, Rose: Paris toujours Paris. Ljus, 1946. In French. Illustrated by Y. Michelle
Dubreuil. opag. Wrappered. Cover slightly rubbed on the edges. Else fine. Osvald-Sirén, Rose: Paris toujours Paris. Ljus, 1946. In French. Illustrated by Y. Michelle
Dubreuil. opag. Half-cloth binding. Slightly rubbed on the edges. Roberts, Nesta: The Companion Guide to Normandy. Collins, 1986. In English. 317 p.
Wrappered. Good condition. Slightly rubbed on the edges. Richly illustrated. Sadolin, Ebbe: Vandringer i Paris. Carit Andersens Forlag, (utan årtal). På danska. 165 s.
Halvfranskt band. Illustrerad. Ryggen något trasig i övre kanten. Annars ett fint exemplar. Schildt, Göran: Paris hemliga tecken. Wahlström & Widstrand, 1959. Illustrerad av Roland
Kempe. 48 s. Linneband med kassett. Kassetten något sliten. Några sidor trasiga. Shaw, Irwin: Paris ! Paris !. Wiedenfeld and Nicolson, 1977. In English. Illustrated by Ronald
Searle. 211 p. Clothbinding with dustwrapper. Good condition. Strömberg, Kjell: En gammal parisares minnen. Albert Bonniers förlag, 1969. 269 s. Klotband.
Gott skick. Strömberg, Kjell: Paris i närbild. Albert Bonniers förlag, 1934. 433 s. Häftad. Fotoillustrerad.
Bandet något nött i kanterna. Svensson, Roland: Ö och människa. En resa till Napoleons ö Sankt Helena. Bonniers, 1968.
192 s. Dekorerat klotband med skyddsomslag. Illustrerad. Fotoillustrerad. Skyddsomslaget fläckat
och nött. Taube, Evert: Svarta tjurar.. Rabén & Sjögren, 1958. 174 s. Privatband. Främre och bakre
häftesomslag medbundna. Illustrerad. Gott skick. Tell, Lillemor: Mitt kvarter i Paris hörn för rastande vagabonder. Strömbergs, (utan årtal). ej
uppgivet. Dekorerat klotband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Unger / Strömholm, Pelle / Joakim: Helt fel i Paris. Askild & Kärnekull, 1987. 94 s. Häftad.
Fotoillustrerad. Gott skick. Velander-Philip, Alma: Paris. Wahlström & Widstrand, 1932. 315 s. Halvklotband. Något
nött i kanterna. Fotoillustrerad. Velander-Philip, Alma: Paris. Wahlström & Widstrand, 1932. 315 s. Häftad.
Fotoillustrerad. Bandet mycket slitet. Wahlgren, Olof: Motsols genom Frankrike. Allhems Förlag, 1962. 184 s. Klotband.
Fotoillustrerad. Gott skick. Wrangel, F. U.: Resor och resenärer i Frankrike. Norstedt och söners förlag, 1928. 256 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Ouppsprättad. Ryggen något lös. Wrangel, F. U.: Vandringar i Paris. Almqvist & Wiksell, 1925. 168 s. Häftad. Fotoillustrerad.
Bandet mycket slitet. Wrangel, F.U.: Vandringar i Paris. Almqvist & Wiksell, 1925. 168 s. Dekorerat sidenband.
Gott skick. Fotoillustrerad. |