| Reseskildringar, Grekland |
|---|
|
Greece: Travels through time. Greece through the works of foreign travellers and images of
modern Greece. Hellenic National Tourist Organisation, 2000. In English. 172 p. . Good condition.
Richly illustrated. Kreta: Knossos - Festos - Museer. Ny Turistguide. Tolios Edition, u. å.. 247 s. Häftad. Gott
skick. Rikligt illustrerad. Vikmärke på häftesomslaget. Mitt Grekland. Natur och kultur, 1958. 214 s. Dekorerat klotband. Något nött i kanterna. I övrigt
ett fräscht exemplar. Fotoillustrerad. Backes / Daum, Ingrid / Gabriela: Resa på annat sätt GREKLAND. Alfabeta, 1985. 287 s.
Pappband. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Berg, Yngve: Grekiskt. Albert Bonniers förlag, 1929. 132 s. Häftad. Ryggen något trasig i övre
och nedre kanten. Häftesomslaget något nött i kanterna. Inlagan fin. Illustrerad. Hamrin, Agne: En vår i Grekland. Bonniers, 1960. 246 s. Klotband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget trasigt. Fotoillustrerad. Namnteckning. Hamrin, Agne: Hem till Grekland. Bonniers, 1975. 248 s. Cartonnageband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Fotoillustrerad. Hamrin, Agne: Hem till Grekland. Bonniers, 1975. 248 s. Pappband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något trasigt. Ryggen något trasig. Inlagan fin. Fotoillustrerad. Heland, Madeleine von: Förändrad värld: resor i tid och rum. Akademilitteratur, 1977. 142 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Fotoillustrerad. Hill Miller, Helen: Grekisk Horisont: En resa genom det levande förflutna. Bonniers, 1962. 230
s. Dekorerat klotband. Gott skick. Fotoillustrerad. Hirdman, Arne: Kreta: Labyrinten i våld. Tidens förlag, 1960. 202 s. Dekorerat pappband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget lagat. Gott skick. Fotoillustrerad. Holmqvist, Bengt: Gudinnornas öar Feriebrev från Molos och Samothráki.. Alba, 1978.
Illustrerad av Björn Berg. 93 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Holmqvist, Bengt: Gudinnornas öar. Feriebrev från Milos och Samothràki illustrerade av Björn
Berg. Alba, 1978. 95 s. Häftad. Illustrerad. Mycket gott skick. Holmqvist, Bengt: Tretungad halvö Tio feriebrev från Chalkidiki med omnejd. Alba, 1977.
Illustrerad av Björn Berg. 76 s. Häftad. Mycket gott skick. Illustrerad. Karpodini-Dimitriadi, E.: Grekiska övärlden: Reseguide till Greklands alla öar. Ekodite Athenon
S. A., 1995. 237 s. Cartonnageband. Gott skick. Fotoillustrerad. Lancaster, Osbert: Klassiskt landskap. Med figurer. Natur och kultur, 1948. 205 s. Häftat
originalband. Gott skick. Något nött i kanterna. Illustrerad. Exlibris. Ex libris: Curt
vonWachenfeldt Linnér, Sture: Mulåsnan på Akropolis. Mitt Hellas genom tiderna. Norstedts förlag, 1996. 361 s.
Inbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick. Illustrerad. Melas (Ed.), Evi: Greek Islands. The Webb & Bower Du Mont Guide. Webb & Bower,
1985. In English. 400 p. . Good condition. Richly illustrated. Miller, Henry: Mitt första intryck av Grekland. Mosquito, 1987. 50 s. Pocket. Gott skick. Ohlmarks, Åke: Resa till Greklands Gudar. Wahlström & Widstrand, 1962. 207 s.
Dekorerat halvklotband. Något nött i kanterna. I övrigt ett fräscht exemplar. Fotoillustrerad. Rideland, Gull-May & Finn: Den kluvna ön. Norstedt och söners förlag, 1971. 150 s. Dekorerat
pappband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något trasigt. Fotoillustrerad. Säflund, Gösta: Det odödliga Grekland. Rabén & Sjögren, 1964. 113 s. Klotband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. I övrigt ett fräscht exemplar. Illustrerad. Segerborg, Ebba: Hemma i Grekland Med bidrag av grekiska och svenska författare..
Norstedts förlag, 1989. 192 s. Inbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Wahlberg, Mikael: Grekland. Brevskolan, 1983. 143 s. Cartonnageband. Gott skick. Rikligt
illustrerad. Widehag, Bengt: Eruptivt Grekland. Gleerups, 1957. 160 s. Klotryggsband. Gott skick.
Fotoillustrerad. Exlibris. Zilliacus, Emil: Pilgrimsfärder i Hellas. Hugo Gebers förlag, 1951. 204 s. Dekorerat
halvklotband. Gott skick. Illustrerad. |