| Reseskildringar, Island, Grönland, Arktis, Antark. |
|---|
|
Iceland The surprising Island of the Atlantic. Iceland Review, 1977. In English. 96 p. . Good
condition. Richly illustrated. Island. Allhems bildbokserie Terra Magica. Allhems Förlag, 1956. 74 s. Dekorerat klotband.
Gott skick. Fotoillustrerad. Island: Bilder från gammal och ny tid. Lundeqvistska bokhandeln, 1931. 102 s. Häftad. Gott
skick. Något nött i kanterna. Ouppsprättad. Ahlmann, Hans W:son: Island. På skidor och till häst i Vatnajökulls rike. Norstedt och söners
förlag, 1936. 204 s. Dekorerat linneband. Gott skick. Något sliten. Fotoillustrerad. Andersson, J. G: Männen kring Sydpolen: Äventyr och forskningar under den vita världsdelens
erövring. Saxon & Lindströms Förlags AB, 1945. 442 s. Häftad. Bandet något slitet.
Fotoillustrerad. Andersson, J. G: Sydpolens hjältar (Männen kring Sydpolen): Äventyr och forskningar under
den vita världens erövring. Saxon & Lindströms Förlags AB, 1954. 332 s. Cartonnageband.
Något nött i kanterna. I övrigt ett fräscht exemplar. Fotoillustrerad. Barthel, Sven: Atlant. Bonniers, 1938. 184 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Fotoillustrerad.
Marmorerade för/eftersättsblad. Något nött i kanterna. Barthel, Sven: Atlant med en återkomst. Bonniers, 1963. 294 s. Häftad. Gott skick.
Fotoillustrerad. Ouppsprättad. Något nött i kanterna. Brehm, A. E.: Från Nordpolen till Eqvatorn. Populära föredrag. Fritzes, 1890. 469 s.
Halvklotband. Något nött i kanterna. Illustrerad. Brehm, A. E.: Från Nordpolen till Eqvatorn: Populära föredrag. Fritzes, 1890. 409 s. Klotband.
Bandet något blekt. Bandet något nött i kanterna. Illustrerad. Dahl, Kai: På isflak längs Ostgrönland. Motorskonaren "Teddys" förlisning i Ishavet och
besättningens underbara räddning. Hugo Gebers förlag, 1925. 213 s. Häftad. Gott skick. Något
nött i kanterna. Fotoillustrerad. Edberg, Rolf: Nansen - europén: En studie i vilja och godvilja. Tidens förlag, 1961. 279 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Häftesomslaget slitet. Ehrström, Inga: Slocknad är elden. Forum, 1953. 182 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Fotoillustrerad. Ehrström, Inga: Slocknad är elden. Forum, 1953. 182 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Något blekt. Skyddsomslaget något trasigt. Frederiksen, Thomas: Grönländska dagboksblad: En grönländsk fångstmans vardagsliv i text
och teckningar. Tidens förlag, 1980. 148 s. Cartonnageband med skyddsomslag. Gott skick.
Rikligt illustrerad. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Freuchen, Peter: Atlant. Bonniers, 1938. 184 s. Halvfranskt band. Gott skick. Ryggen något
blekt. Fotoillustrerad. Marmorerade för/eftersättsblad. Freuchen, Peter: Atlant. Bonniers, 1938. Originalupplaga. 184 s. Halvfranskt band. Gott skick.
Ryggen något blekt. Fotoillustrerad. Marmorerade för/eftersättsblad. Freuchen, Peter: Fortfarande uppriktig. Bonniers, 1956. 318 s. Halvfranskt band. Gott skick.
Främre och bakre häftesomslag medbundna. Marmorerade för/eftersättsblad. Freuchen, Peter: Fortfarande uppriktig. Bonniers, 1956. 313 s. Halvklotband. Gott skick. Något
nött i kanterna. Freuchen, Peter: I all uppriktighet. Bonniers, 1954. 275 s. Häftad. Gott skick. Något nött i
kanterna. Freuchen, Peter: Ivalu. En roman från polareskimåernas land. Bonniers, 1946. 266 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Ryggen lagad. Freuchen, Peter: Ivalu. En roman från polareskimåernas land. Bonniers, 1946. 266 s.
Halvklotband. Gott skick. Namnteckning. Freuchen, Peter: Ivalu. En roman från polareskimåernas land. Bonniers, 271. 217 s.
Cartonnageband. Gott skick. Något nött i kanterna. Freuchen, Peter: Nordkaparen. Bonniers, 1948. 249 s. Häftad. Något nött i kanterna. Ryggen
delvis sprucken i fogarna. Frödin, Bertil: Den okända kontinenten: En bok om Antarktis. Bonniers, 1956. 245 s.
Klotryggsband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Fotoillustrerad. 2 st
kartot i slutet av boken Frödin, Bertil: Till Sydpolen. Hugo Gebers förlag, 1966. 222 s. Häftad med pappersomslag.
Något sliten. Fläckad. Fotoillustrerad. Fuchs / Hillary, Vivian / Edmund: Antarktis besegrat. Norstedt och söners förlag, 1959. 320 s.
Häftad. Något nött i kanterna. I övrigt ett fräscht exemplar. Fotoillustrerad. Gillsäter, Sven: Våg för våg: En resa bland polcirkelns djur. Forum, 1962. 147 s. Pappband
med skyddsomslag. Gott skick. Fotoillustrerad. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint
exemplar. Glaever / Schytt, John / Valter: Antarktisboken. Med Norsel till Maudheim och Anatarktis. Forum,
1952. 381 s. Klotband. Gott skick. Fotoillustrerad. Hofer, Ernst: Arktische Riviera: Ein Bildband über Schönheit Nordost Grönlands. Kümmerly
& Frey, (not dated). In German. 125 p. Leather-imitation binding. Slightly rubbed on the edges.
Dustwrapper torn. Otherwise in good condition. Inscriptions on endpaper. Isaksson, Olov: Färöbilder. LTs förlag, 1976. 175 s. Cartonnageband. Gott skick.
Fotoillustrerad. Isaksson, Olov: Is och eld: en bok om Island. LTs förlag, 1973. Andra upplagan. 229 s. Häftat
originalband. Gott skick. Fotoillustrerad. Knuth, Eigil: Fire mand og solen En tur over Grönlands inlandsis 1936. Gyldendalske
boghandel - Nordisk forlag, 1937. På danska. 123 s. Häftad. Häftesomslaget löst. Häftesomslag
fläckat. Inlagan fin. Anteckningar på smutstitelbladet. Utvikbar karta. Larsen / Norderhaug, Thor / Magnar: Arktis. Trevi, 1979. 142 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Rikligt illustrerad. Ley, Willy: The Poles. Time-Life, 1963. In English. 192 p. . Good condition. Slightly rubbed on
the edges. Richly illustrated. Lindström, Aksel: Kanuk. Medéns, 1947. 246 s. Dekorerat halvklotband. Gott skick. Främre och
bakre häftesomslag medbundna. Lundgren, Stefan: Antarktis i hela mänsklighetens intresse. Wiken, 1990. 160 s. Dekorerat
klotband med skyddsomslag. Gott skick. Rikligt illustrerad. Lundgren m.fl, Stefan: Antarktis i hela mänsklighetens intresse. Wiken, 1990. 160 s. Klotband
med skyddsomslag. Malaurie, Jean: Granne med Nordpolen: Ett år bland grönländska polareskimåer. Forum,
1957. 295 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Fotoillustrerad. Exlibris. Exlibris: Victor Pettersons
Bokindustri May, John: Greenpeace bok om Antarktis En ny bild av den sjunde kontinenten. Streiffert, 1988.
192 s. Cartonnageband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad. Mjöberg, Jöran: Island: Eldens källa - diktens ö. Sagaön runt på tjugo dagar. Natur och kultur,
1984. 177 s. Cartonnageband. Gott skick. Fotoillustrerad. Mörne, Håkan: Väderbitet sagoland. Natur och kultur, 1938. 242 s. Häftad. Häftesomslaget
löst. Häftesomslaget något trasigt. Exlibris. Namnteckning. Exlibris: Waldemar Ditzinger. En karta i
slutet av boken Nielsen, Aage Krarup: På valfångst i södra ishavet. Hugo Gebers förlag, 1922. 162 s.
Halvfranskt band. Gott skick. Fotoillustrerad. Marmorerade för/eftersättsblad. Nielsen, Aage Krarup: På valfångst i Södra ishavet. Hugo Gebers förlag, 1922. 162 s.
Halvklotband. Gott skick. Något nött i kanterna. Fotoillustrerad. Anteckningar. Nielsen, Aage Krarup: På valfångst i södra ishavet. Hugo Gebers förlag, 1922. 162 s.
Halvklotband. Gott skick. Fotoillustrerad. Exlibris. ExLibris Adolf Göran Mörner Holbonäs Nordahl, Else: Reykjavik from the archaeological point of view. Societas Archaeologica
Upsaliensis, 1988. In English. 150 p. Wrappered. Good condition. Slightly rubbed on the edges.
Illustrated with photos. Norrman, Lars: Inok. Bonniers, 1949. 233 s. Klotband. Gott skick. Illustrerad. Främre och bakre
häftesomslag medbundna. Norrman, Lars: Inok. Bonniers, 1949. 233 s. Häftad. Gott skick. Något nött i kanterna.
Illustrerad. Ouppsprättad. Norrman, Lars: Inok. En Grönlandsbok. Tidens förlag, 1957. 188 s. Cartonnageband. Gott
skick. Något nött i kanterna. Riel, Jørn: Sången till livet: En tusenårig släktkrönika från Grönland. Corona, 1987. 482 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Ruhnbro, Rune: Möte med Island: Ett hem i Nordatlanten. Carlsson Bokförlag, 1995. 175 s.
Cartonnageband. Gott skick. Fotoillustrerad. Rünell / Persson, Henrik / Magnus: Framåt. Slaget om Nordpolen: Två män - Ett fruset hav - Ett
världsrekord. Eget förlag, 2000. 143 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Fotoillustrerad.
Schulthess, Emil: Antarctica: Ett bildverk. IPC, (utan årtal). 173 s. Cartonnageband. Gott skick.
Något nött i kanterna. Rikligt illustrerad. Format: liggande 4:o Skinnarmo / Tell, Ola / Johan: Skinnarmo i Shackletons spår. Bokförlaget Max Ström, 2004.
221 s. Klotband. Nyskick. Staib, Björn: På skidor mot Nordpolen. Bonniers, 1965. 199 s. Häftad. Gott skick. Delvis
ouppsprättad. Fotoillustrerad. Sundfeldt / Geijerstam, Jan / Bengt af: Nordkalottboken. Prisma, 1983. 224 s. Cartonnageband
med skyddsomslag. Gott skick. Fotoillustrerad. Sundman, Per Olof: Ingen fruktan, intet hopp: Ett collage kring S. A. Andrée, hans följeslagare
och hans polarexpedition. Bonniers, 1968. 338 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Illustrerad. Skyddsomslaget något nött i kanterna. 1 karta i början av boken. Sundman, Per Olof: Ingenjör Andrées luftfärd. Norstedt och söners förlag, 1967. Tredje
upplagan. 343 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet.
Anteckningar. Unefäldt, Gösta: Lax i Laxá: Om sportfiske på Island. Bonniers, 1967. 195 s. Häftat
originalband. Gott skick. Fotoillustrerad. Ouppsprättad. Wallgren, Lars: Iskallt: Den svenska Grönlands-expeditionen 1988. Wahlström &
Widstrand, 1989. 183 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Fotoillustrerad. Wetterfors, Paul: Finn Malmgren: hans liv och arbete. Natur och kultur, 1928. Andra upplagan.
214 s. Halvfranskt band. Något trasig i hörnen. I övrigt ett fräscht exemplar. Fotoillustrerad.
Namnteckning. Wetterfors, Paul: Finn Malmgren: hans liv och arbete. Natur och kultur, 1928. 216 s. Häftad.
Ryggen något trasig. Något nött i kanterna. Fotoillustrerad. 1 karta i slutet av boken Wulffs, Thorild: Grönländska dagböcker. Utgivna av Axel Elvin. Bonniers, 1934. 419 s.
Halvklotband. Gott skick. Fotoillustrerad. Främre och bakre häftesomslag medbundna. 1 utvikbar
karta. 1 färgplansch |