| Reseskildringar, Italien |
|---|
|
Mitt Rom. Natur och kultur, 1956. 238 s. Dekorerat pappband. Gott skick. Fotoillustrerad. På klassisk mark: Målare i Rom på 1780-talet. Nationalmuseum, 1982. 142 s. Häftad. Gott
skick. Fotoillustrerad. Sicily in your pocket. Michelin, 1998. In English. 128 p. Wrappered. Good condition. Illustrated.
Altman, Jack: This way Sicily. J. P. M., 2000. In English. 94 p. Wrappered. Good condition.
Illustrated. Andrén, Arvid: Italiensk mosaik: En antologi sammanställd av Arvid Andrén. Norstedts förlag,
1970. 301 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna.
Fotoillustrerad. Bargellini, Piero: Florence An appreciation of her beauty. Florence ARNAUD publisher, 1965. In
English. 314 p. Wrappered. Wrapper stained. Corpus fine. Berti, Luciano von: Florenz: Die stadt und ihre Kunst. Becocci, 1979. In German. 159 p.
Wrappered. Good condition. Richly illustrated. Cesarini, Luca: Den Heliga Birgittas Rom. Norma, 1999. 217 s. Cartonnageband. Rikligt
illustrerad. Mycket gott skick. Charles-Roux, Edmonde: Glömma Palermo. Bonniers, 1969. 287 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Fries, Carl: Romersk ordning: En medelhavsbok. Wahlström & Widstrand, 1975. 311 s.
Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Fries, Carl: Romersk ordning: En medelhavsbok. Wahlström & Widstrand, 1975. 311 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något trasigt. Fotoillustrerad. Fries, Carl: Romerska vägar. Wahlström & Widstrand, 1957. 218 s. Klotryggsband. Gott
skick. Något nött i kanterna. Främre häftesomslag medbundet. Fotoillustrerad. Fries, Carl: Romerska vägar. Wahlström & Widstrand, 1957. 218 s. Häftad. Gott skick.
Något nött i kanterna. Fotoillustrerad. Fries, Carl: Vägen till Rom. Wahlström & Widstrand, 1953. 203 s. Häftad. Gott skick.
Något nött i kanterna. Fotoillustrerad. Gullers, K. W.: Italien. KooperativaFörbundet, 1949. 158 s. Klotband. Ryggen blekt. I övrigt ett
fräscht exemplar. Rikligt illustrerad. Hamrin, Agne: Italiens levande landskap. Bonniers, 1967. 200 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Hamrin, Agne: På egna vägar i Italien. Bonniers, 1957. 303 s. Klotryggsband. Gott skick.
Fotoillustrerad. Färgat övre snitt. Hentzel, Roland (red.): Mitt Rom. Natur och kultur, 1955. 238 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Inlagan fin. Främre häftesomslag medbundet.
Fotoillustrerad. Klotförstärkt i nedre och övre ryggen. Hielscher, Kurt: ITALIEN. BAUKUNST UND LANDSCHAFT. GELEITWORT VON WILHELM VON
BODE.. Verlag von Ernst Wasmuth A. G. Berlin, 1925. In German. 304 p. Clothbinding. Illustrated
with photos. Spine/back-strip faded. Good condition. All photos in black and white. Kumlien, Gunnar: Italien inpå livet. Hökerbergs Bokförlag, 1959. 248 s. Klotryggsband. Gott
skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Sparsamt illustrerad Lewan, Bengt: Svenskar i Rom Ur brev och reseminnen från sjutton-och artonhundratalen.
Rubicon, 1987. 239 s. Förlagsband. Mycket gott skick. Illustrerad. Lewenhaupt, C. A. C.: Impen och Taffy: På resa i södra talien. Endast för hundvänner.
Bonniers, 1908. 394 s. Halvfranskt band. Gott skick. Något blekt. Fotoillustrerad. Lindwall, Bo: Venetianskt: En konstbok från Nationalmuseum. Rabén & Sjögren, 1962.
156 s. Halvklotband. Gott skick. Rikligt illustrerad. Lundgren, Egron: En målares anteckningar: Utdrag ur dagböcker och bref. Italien och Spanien.
Norstedt och söners förlag, 1874. 424 s. Dekorerat klotband. Något nött i kanterna. I övrigt ett
fräscht exemplar. Anteckningar. Lundin, Bo: Om Rom. Carlsson Bokförlag, 1991. Tredje upplagan. 367 s. Cartonnageband.
Gott skick. Fotoillustrerad. Magnuson, Torgil: Sommar i Toscana. Wahlström & Widstrand, 1962. 173 s.
Klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget slitet. Annars ett fint exemplar.
Fotoillustrerad. Massani, Giuseppe: LA SICILIA e il suo popolo. Testo e fotografie di Giuseppe Massani. Il
Rubicone. Roma Casella Postale 208, Anno VII, Numeri 1-6, 1938 XVI. Roma, 1938. In Italian. 109
p. Linenbinding. Richly illustrated. Some pages lose from binding, else fine Mauduit, Caroline: An Architect in Italy. Clarkson N. Potter, 1988. In English. 112 p. Cloth-spine
binding. Good condition. Richly illustrated. Oliv, Josef: Axel Munthes San Michele En vägledning för besökare. Allhems Förlag, 1954. 45 s.
Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Författarens namnteckning på smutstitelbladet. Oliv, Josef: Axel Munthes San Michele: En vägledning för besökare. Allhems Förlag, 1964.
Tredje upplagan. 45 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Dedikation, handskriven. Olson, Ingrid: Italien Himmel och Helvete Text och bild.. Öppna Ögon, 1982. 52 s. Pappband.
Mycket gott skick. Illustrerad. Recensionsstämpel. Romdahl, Axel L.: Venezia: Glimtar ur nuet och det förgångna. Natur och kultur, 1949. Andra
upplagan. 166 s. Häftat originalband. Gott skick. Något nött i kanterna. Fotoillustrerad.
Namnteckning. Sadolin, Ebbe: Från Florens till Rom. Hugo Gebers förlag, 1956. 163 s. Klotryggsband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något trasigt. Rikligt illustrerad. Sadolin, Ebbe: På vandring i Venedig. Hugo Gebers förlag, 1957. 171 s. Dekorerat halvfranskt
band. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Illustrerad. Främre häftesomslag
medbundet. Sadolin, Ebbe: På vandring i Venedig. Hugo Gebers förlag, 1957. Illustrerad av Författaren. 171
s. Häftat originalband. Något sliten. Sadolin, Ebbe: Vandringer i Italien: Napoli Capri Ischia Procida Pomei, Hercilanum, sorrento
Positano Amalfi Ravello. Carit Andersens Forlag, 1958. På danska. 163 s. Klotryggsband. Gott
skick. Rikligt illustrerad. Sandgren, Gustav: Jag längtar till Italien. Tidens bokklubb, 1959. Illustrerad av Skymne Evert.
211 s. Pappband. Gott skick. Illustrerad. Santini, Loretta: Rome and Vatican in colour. Fotorapidacolor, 1972. In English. 127 p.
Wrappered. Good condition. Slightly rubbed on the edges. Richly illustrated. Scheffler, Karl: Italien: En resedagbok. Norstedt och söners förlag, 1920. 282 s. Klotryggsband.
Gott skick. Något nött i kanterna. Fotoillustrerad. Scheffler, Karl: Italien: En resedagbok. Norstedt och söners förlag, 1920. 282 s. Häftad. Något
sliten. Fotoillustrerad. Namnteckning. Schück, Henrik: Från Campagnan och Sierran. Hugo Gebers förlag, 1926. 216 s. Häftad. Nött i
kanterna. Fotoillustrerad. Schück, Henrik: Rom: En vandring genom seklerna. Senmedeltiden och Renässansen.
Norstedt och söners förlag, 1956. 350 s. Häftad. Något nött i kanterna. Fotoillustrerad. Sjöstedt, Lennart: Rom annorlunda. Bernces, 1980. 165 s. Cartonnageband. Gott skick.
Fotoillustrerad. Sjöstrand, Östen: Där rosen ler: Italien i svensk dikt. Bonniers, 1956. 114 s. Dekorerat
pappband. Gott skick. Illustrerad. Stark, Freya: Freya Stark in Asolo. Magnifica ComunitaPedemontana Dal Piave Al Brenta, 1982.
In Italian. 153 p. Wrappered. Good condition. Illustrated with photos. Vallquist, Gunnel: Dagbok från Rom: Journalistminnen från Vatikankonciliet. Bonniers, 1964.
161 s. Häftad. Något nött i kanterna. I övrigt ett fräscht exemplar. Fotoillustrerad. Wilton, Stig: Sardinien. Generalstabens Litografiska Anstalts, 1967. 128 s. Pappband. Gott
skick. Illustrerad. |