| Reseskildringar, Kartverk |
|---|
|
Allhems Världsatlas. Ett kartografiskt uppslagsverk om vår värld i dag .... Allhems Förlag, 1959.
180 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Antique maps by famous mapmakers. Sörmlands Grafiska, (not dated). In English. 46 p.
Wrappered. Richly illustrated. Good condition. Bonniers stora världsatlas. Bonnier lexikon, 1996. 266 s. Cartonnageband. Mycket gott skick.
Bonniers Universal Atlas. Bonniers, 1976. 176 + 94. Dekorerat klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Jordens naturtillgångar. Generalstabens litografiska anstalt, 1980. 207 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Rikligt illustrerad. Lilla Världsatlasen. Forskning och Framsteg. Liber Förlag, 1993. 182 s. Cartonnageband. Gott
skick. Illustrerad. Oxford Economic Atlas of the World. Oxford University Press, 1965. In English. 286 p.
Clothbinding with dustwrapper. Good condition. Dustwrapper slightly torn. Oxford Economic Atlas of the World. Prepared by The Economist Intelligence Unit and The
Cartographic Department of The Clarendon Press. Oxford University Press, 1965. Third edition. In
English. 286 p. Bound with dust-wrapper. Good condition. Dustwrapper slightly torn. Sveriges National Atlas. Sveriges kartor.. Sveriges National Atlas, 1990. 205 s.
Skinnimitationsband. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Rikligt illustrerad. The Multum in Parvo Atlas of the World with descriptive text and complete index. New and
revised edition.. W & A K Johnston, Limited, Edinburgh and London, 1907. In English.
112+106+74 pages. Contemporary decorated boards. Covers slightly worn. Inscription on
titlepage. Else fine. V Kartförlagets Världsatlas. Kartcentrum, 1998. 199 s. Skinnimitationsband. Gott skick. Vägar och vägkunskap i Mellaneuropa under trettioåriga krigets sista skede. Generalstabens
Litografiska Anstalt, 1948. 96 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Världsatlas: En skildring av jorden och stjärnhimmeln i kartor, ord och bilder. Åhlén och
Åkerlunds förlag, Bonniers, 1934. 50 kartblad + 248 sid. Skinnryggsband. Bandet mycket slitet.
Marmorerade för/eftersättsblad. Fotoillustrerad. Alving m. fl, Yngve: Studieatlas för gymnasieskolan och högstadiet. Biblioteksförlaget, 1981. 32
s. Cartonnageband. Gott skick. Rikligt illustrerad. Bratt, Einar: En krönika om kartor över Sverige.. Generlastabens Litografiska Anstalt,
Stockholm, 1958. 132 s. Klotryggsband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Debenham, Frank: Jorden är rund. Natur och kultur, 1959. 96 s. Dekorerat halvfranskt band.
Gott skick. Något nött i kanterna. Rikligt illustrerad. Ehrenswärd / Frithz, Ulla / Hugo: Sveriges sjökarteväsende 1643 1993.. Sjöfartsverket, 1993.
På svenska/engelska. 138 s. Skinnimitationsband. Gott skick. Illustrerad. Gellerstedt, Nils: Om gamla kartor. Norrköpings Tidningars Aktiebolag, Norrköping, 1939. 11 s.
Häftad. Främre häftesomslaget trasigt i övre kanten. Annars gott skick. Gerster, Georg: Människans värld i fågelperspektiv: En redovisning i flygbilder översatt av
Roland Adlerberth. Generalstabens Litografiska Anstalt, (utan årtal). 311 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Fotoillustrerad. Hoffmann, José A. J.: Atlas climático de América del Sur 1 - Climatic Atlas of South America 1
Mapas de temperaturas y precipitaciones medias - Maps of mean temperatures and precipitation.
OMM WMO Unesco Cartographia, 1975. In Spanish/English/French/Portugese. 6 p + 1 p + 31 very
large foldouts. Leather-imitation binding. A very fine copy. Elephant Folio. Brass protectors on
corners.Includes 30 large color maps (foldouts). Cover measures 42,5 x 60 cm. Weight: 3 kgs
approx. Kidron / Segal, Michael / Ronald: Atlas över världen nu. Bonniers, 1981. opag. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Putzger, F.W.: F.W. Putzgers Historischer Schul-Atlas zur Alten, Mittleren und Neuen
Geschichte in 324 Haupt- und Nebenkarten. Einundvierzigste Auflage. Velhagen & Klafing,
Bielefeld und Leipzig, 1918. In German. XVI+58 pages. Contemporary cased boards. Richly
illustrated. Good condition. Includes folding maps in colour Zetterstrand / Rosén, S. / Karl D. P.: Nordisk Världsatlas. Nordisk Världsatlas Förlag, 1926.
96+46+48s+ 50 kartblad. Klotband. Inlagan fin. Bandet något nött i kanterna. Fotoillustrerad. |