| Reseskildringar, Sjöresor |
|---|
|
Segel Sällskapet Brunnsviken. Årsbok 1951.. Segel sällskapet Brunnsviken, 1951. 207 s.
Häftad. Ryggen något trasig. Något nött i kanterna. Vikmärke på häftesomslaget. Brandsten, Felix: Till havs med äventyret.. Hugo Gebers förlag, 1950. 253 s. Häftat
originalband. Gott skick. Något nött i kanterna. Fotoillustrerad. Brassey, Lady A.: En sjöresa i tropikerna. Oscar L. Lamms förlag, 1885. 451 s. Halvfranskt
band. Illustrerad. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Bandet något nött i kanterna. Kartan
saknas. Danielsson, Bengt: Aloha: Resare-Bengt berättar.. Tidens förlag, 1964. 220 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Danielsson, Bengt: Det stora vågspelet: Thahiti Nui-expeditionen.. Carlsson Bokförlag, 1994.
231 s. Cartonnageband. Gott skick. Fotoillustrerad. Edberg, Rolf: ...och de seglade ständigt.. Norstedt och söners förlag, 1985. 281 s. Pappband
med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Eskolin, Guido: Svarta örn.. Söderströms, 1945. 151 s. Häftat originalband. Ryggen delvis
sprucken i fogarna. Bandet mycket slitet. Forsell, Karl: Äventyr till sjöss: Fjorton gånger jorden runt.. Natur och kultur, 1945. 191 s.
Häftad. Fotoillustrerad. Ryggen lagad. Gadd, Arne: Sjöresa.. Forum, 1980. Illustrerad av Arne Gadd. 164 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Teckningar och akvareller av författaren. Gyllenstierna, Eva: På världsomsegling med "Herzogin Cecile".. Bonniers, 1938. 159 s.
Dekorerat klotband. Gott skick. Något fläckig. Fotoillustrerad. Haeger, Knut: Ögonkast på Öresund. AWE/ Gebers, 1977. 188 s. Cartonnageband. Gott skick.
Illustrerad. Exlibris. Hansen, Thorkild: Kunglig sjökapten: Jens Munk mannen som på Kristian IV:s order för snart
350 år sedan seglade i Hudson Bay på spaning efter Nordvästpassagen.. Forum, 1967. 330 s.
Dekorerat klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något trasigt. Illustrerad.
Illustrerad med 14 samtida träsnitt och kopparstick samt 1 karta. Hässler / Blomqvist, Lars / Marie: Medelhavet tur och retur. Nautiska Förlaget, 2004. 287 s.
Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Heyerdahl, Thor: Aku-Aku: Påsköns hemlighet.. Forum, 1957. 338 s. Klotband. Gott skick.
Fotoillustrerad. Anteckningar på försättsbladet. Heyerdahl, Thor: Aku-Aku: Påsköns hemlighet.. Forum, 1957. 338 s. Klotband. Gott skick.
Fotoillustrerad. Bandet något nött i kanterna. Heyerdahl, Thor: Expedition KON-TIKI. Albert Bonniers förlag, 1952. 218 s. Klotband. Ryggen
blekt. Fotoillustrerad. Heyerdahl, Thor: Fatuhiva: Tillbaka till naturen.. Forum, 1974. 357 s. Klotband. Gott skick.
Fotoillustrerad. Holm, Ingvar: Segla med stormen.. Carlsson Bokförlag, 1990. 614 s. Cartonnageband. Gott
skick. Illustrerad. Humble, Richard: The Seafarers. The Explorers. Time-Life, 1978. In English. 176 p. Leather-
imitation binding. Good condition. Richly illustrated. Indebetou, Govert Adolf: Resa till Levanten: Ångkorvetten "Danzig" år 1853. Bonniers, 1952.
210 s. Dekorerat pappband. Gott skick. Illustrerad. Landström, Björn: Reseskildring: Rapport från en resa till världens ändar september 1967 -
april 1968.. Forum, 1968. 207 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något
trasigt. Illustrerad. Lindsström, Claës: Bragd och brott på haven.. Hugo Gebers förlag, 1956. 317 s. Häftat
originalband. Något nött i kanterna. Illustrerad. Namnteckning. Med 49 bilder och 20 kartor. Mytinger, Caroline: Med pensel och penna runt Korallhavet. Ljus, 1943. 330 s. Häftat
originalband. Ryggen något sliten. Något gulnad. Illustrerad. Nathorst, A.G.: Två somrar i Norra Ishafvet l-ll. 1900. Originalupplaga. 352+ 414. 2 vol.
Halvfranskt band. Bandet något nött. Marmorerade pärmar. Illustrerad. 1 titelporträtt. 3 litografiska
utvikbara kartor. Nilsson, Gustaf-Adolf: Sjöfarare: Kåserier om sjöskildrare genom tiderna.. Allhems Förlag,
1957. 222 s. Dekorerat klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något trasigt.
Rikligt illustrerad. Nyberg / Zacke, Ragnar / Alvar: I drakens farvatten: En sjömans äventyr i Fjärran Östern..
Bonniers, 1933. 286 s. Halvfranskt band. Gott skick. Något nött i kanterna. Fotoillustrerad. Österling, Anders: Levant: Skildringar från en medelhavsresa våren 1924. Bonniers, 1924.
Tredje upplagan. 101 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Något nött i kanterna. Fotoillustrerad.
Marmorerade för/eftersättsblad. Sparre, Erik: Den heliga ormen: Sjö- och skärgårdshistorier.. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1924.
164 s. Häftat originalband. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Något sliten. Namnteckning. Svensson, Roland: Hav och människor.. Vingförlaget, 1960. Illustrerad av Roland Svensson.
215 s. Dekorerat klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något trasigt. Omslag
och teckningar av författaren. Utökad upplaga. Svensson, Roland: Hav och människor.. Rabén & Sjögren, 1957. Originalupplaga.
Illustrerad av Roland Svensson. 133 s. Linneband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något trasigt. Med sju teckningar och omslag av författaren. Thorburn, Uno: Med Fidra på världsomsegling.. Bonniers, 1938. 215 s. Halvfranskt band. Gott
skick. Något nött i kanterna. Understrykningar i texten. Marmorerade för/eftersättsblad. Utvikbara
kartor/planscher. Tovås, Carl-Erik: På inre vatten: Med egen båt mot svarta havet - en reseskildring med
historiska utblickar och en utförlig handledning för färder på tyska floder och kanaler..
Affärsinformation AB, 1996. 272 s. Cartonnageband. Gott skick. Fotoillustrerad. Ulff, Gustaf: En långresa med korvetten Freja för omkring 30 år sedan.. Wahlström &
Widstrand, 1922. 125 s. Häftat originalband. Något gulnad. Fotoillustrerad. Namnteckning. |