| Reseskildringar, Sjöromaner |
|---|
|
Conrad, Joseph (Jósef Konrad Korzeniowski): Negern på Narcissus. Tyfon. Forumbiblioteket
32. Forum, 1948. 273 s. Halvfranskt band. Upphöjda bind. Endast lätt nötta pärmar, annars i gott
skick Cooper, James Fenimore: Sjötrollet eller Smugglarskeppet. Bearbetning för ungdom af Otto
Hoffman.. Adolf Johnsons Förlag, 1900. 208 s. Klotryggsband. Något nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Illustrerad. Namnteckning. Ungdomens Bibliotek No 60. Forester, Cecil Scott: Den gode herden. Bonniers, 1956. 273 s. Klotband. Mycket fint exemplar.
Främre och bakre häftesomslag medbundna. Gozzens, James Gould: S/S San Pedro. En berättelse från havet. Albert Bonniers förlag, 1934.
172 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Hägg, Eric: Fregatten Draken: En skildring från segelflottornas, kaparnas och piraternas dagar.
Ljus, 1948. Andra upplagan. 369 s. Halvfranskt band. Gott skick. Marmorerade för/eftersättsblad.
Något gulnad. Hägg, Eric: Fregatten Draken: En skildring från segelflottornas, kaparnas och piraternas dagar.
Ljus, 1948. Andra upplagan. 369 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Understrykningar i texten.
Namnteckning på försättsbladet. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Hägg, Eric: Till Västindien.. Ljus, 1949. Originalupplaga. 300 s. Halvklotband. Gott skick.
Främre och bakre häftesomslag medbundna. Hölzgen, Paul: Vågskvalp.. Smålänningens Förlag, 1963. 222 s. Häftat originalband. Gott skick.
Ryggen något trasig. Omslag och illustrationer av konstnären Olle Snismark Holzhausen, Carl Johan: Achilles häl: Samtidsroman.. Nautisk Litteratur AB, 1964. 251 s.
Häftat originalband. Något nött i kanterna. I övrigt ett fräscht exemplar. Jacobs, W. W.: Skepparhistorier.. Wilh. Siléns, 1912. Originalupplaga. 248 s. Häftat
originalband. Något blekt. Något sliten. Matthiessen, Peter: Far Tortuga. Forum, 1975. 412 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Illustrerad. Kartor på främre och bakre försättsbladet. Melville, Herman: Redburn. Söderström & Co, 1950. 294 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott
skick. Queffélec, Henri: Ett kungarike under havet. Wahlström & Widstrand, 1957. 258 s.
Dekorerat halvklotband. Ryggen trasig. Främre häftesomslag medbundet. Schendel, Arthur van: Fregatten Johanna Maria.. Bonniers, 1937. 236 s. Häftad med
pappersomslag. Gott skick. Något nött i kanterna. Skyddsomslaget något trasigt. Namnteckning.
Solemdal, Martin: Minerva seglar på Västindien. Wahlströms, 1938. Illustrerad av Birger
Lundquist. 213 s. Häftad. Något nött i kanterna. Thiess, Frank: Tsushima: Romanen om ett sjökrig. Bonniers, 1937. Andra upplagan. 412 s.
Linneband. Gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. 6 st kartor i slutet av
boken. Wallert, Evert: Blå horisont. Wahlström & Widstrand, 1946. 208 s. Häftat originalband.
Något sliten. Dedikation, tryckt. Omslagsmålning av Harald Lindberg. Wallert, Evert: Blå horisont. Wahlström & Widstrand, 1946. 208 s. Dekorerat halvklotband.
Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Marmorerade för/eftersättsblad. Omslagsmålning
Harald Lindberg. Witt, Otto: Ett drama på havet: Romantiserad skildring från världskriget 1914.. Wahlström
& Widstrand, 1914. 102 s. Dekorerat halvklotband. Gott skick. Något gulnad. Främre
häftesomslag medbundet. |