| Reseskildringar, Spanien & Portugal |
|---|
|
Sevilla & Andalusien: Första Klass Reseguider. Streiffert, 1998. 272 s. Häftad. Gott skick.
Rikligt illustrerad. Turen går till Spanien. Hugo Gebers förlag, 1957. 64 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Illustrerad. Åkesson, Bengt: Det nya Spanien: Guide till Sevilla, Barcelona, Madrid. Norstedts förlag, 1992.
203 s. Häftad. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Årlin, Richard: Libro de Horas de anto Domingo de Silos. Kalejdoskop förlag, 1988. 45 s.
Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Inlagan fin. Illustrerad. Berg, Yngve: Spanskt. Albert Bonniers förlag, 1915. Illustrerad av författaren. 131 s.
Halvklotband. Gott skick. Stänksnitt. Bandet något nött i kanterna. Marmorerade för/eftersättsblad.
Berg, Yngve: Spanskt. Albert Bonniers förlag, 1915. Häftad. Ryggen något trasig. Ryggen något
sliten. Annars ett fint exemplar. Börjesson, Lars: Bergvärld En samling andalusiska skisser.. Slöjdföreningens skola,
Göteborg, 1959. 75 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Cela, Camilo José: Barcelona. Alfaguara, 1970. In Spanish. Illustrated by Federico Lloveras.
79 p. Bound with dust-wrapper. Corpus fine. Binding slightly warped. Collins / Lapierre, Larry / Dominique: Sol och skugga. Tre spanska decennier - och El
Cordobés. Forum, 1967. 351 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något
slitet. Cooper, Gordon: Your Holiday in Spain and Portugal. Alvin Redman Limited, 1952. In English.
234 p. Clothbinding. Good condition. Slightly rubbed on the edges. Illustrated with photos. Edlund, Mårten: På don Quijotes vägar. AWE/ Gebers, 1958. 164 s. Klotryggsband med
skyddsomslag. Fotoillustrerad. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Ex Libris: Ingegerd
Granlund Edlund, Mårten: På don Quijotes vägar. AWE/ Gebers, 1958. 164 s. Klotryggsband med
skyddsomslag. Fotoillustrerad. Inlagan fin. Skyddsomslaget fläckat och nött. Falk, Christer: Min bok om Gran Canaria. Ö-nytts förlag, 1996. 159 s. Cartonnageband. Gott
skick. Rikligt illustrerad. Hemingway, Ernest: Döden på eftermiddagen. Bokförlaget Aldus, 1973. 363 s. Pocket.
Fotoillustrerad. Gott skick. Kjellberg, Sven T.: Iberisk skärva Resa med motiv i Spanien och Portugal. Allhems Förlag,
1955. 144 s. Häftad med pappersomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Illustrerad. Utvikbar karta. Lundgren, Egron: Italien och Spanien. Del 1- 2: En målares anteckningar. Utdrag ur dagböcker
och brev. Norstedt och söners förlag, 1928. Fjärde upplagan. 248+252s. 2 vol. Pappband. Inlagan
fin. Främre häftesomslag medbundet. Bandet något slitet. Lundquist, Birger: Ned till Spanien. Wahlström & Widstrand, 1953. Illustrerad av
författaren. 135 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Namnteckning på
försättsbladet. Lundquist, Birger: Ned till Spanien. Wahlström & Widstrand, 1953. 135 s. Klotryggsband.
Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Bandet något nött i kanterna. Namnteckning på
försättsbladet. Nordkvist, Karl Rune: Spansk dagbok. Rabén & Sjögren, 1961. 102 s. Häftad. Illustrerad.
Något nött i kanterna. Norrman, Lars: Målare bland matadorer. Tidens förlag, 1958. 66 s. Pappband. Ryggen något
trasig i övre kanten. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Dedikation, handskriven. Ribbing, Gerd: Sicksack i Spanien. Albert Bonniers förlag, 1950. 234 s. Häftad. Fotoillustrerad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Sitwell, Sacheverell: Spain. B.T. Batsford, 1950. Originalupplaga. 148 s. Klotband med
skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Stidom, Will: Mallorca and Menorca. New Holland, 2001. In English. 128 p. Wrappered. Good
condition. Illustrated. Velander-Philip, Alma: Spanien. Studier från Don Quijotes land. Wahlström & Widstrand,
1931. 263 s. Halvklotband. Illustrerad. Inlagan fin. Främre häftesomslag medbundet. Bandet något
nött i kanterna. |