| Reseskildringar, Upptäcktsresor |
|---|
|
Främmande och förbjudna världar. Det bästa, 1979. 447 s. Skinnimitationsband. Gott skick.
Rikligt illustrerad. The Discovery of North America by W. P. Cumming, R. A. Skelton and D. B. Quinn. Elek
London, 1971. In English. 304 p. Clothbinding with dustwrapper. Good condition. Richly illustrated.
Åberg, Alf: När svenskarna upptäckte världen: Från vikingar till gustavianer. Natur och kultur,
1981. 327 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna.
Rikligt illustrerad. Bergman, Sten: Berömda upptäcktsfärder Ny samling. Albert Bonniers förlag, 1949. 180 s.
Halvklotband. Bandet något skevt. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
Utsuddad namnteckning på försättsbladet. Bergman, Sten: Stenålder och grön urskog. Bonniers, 1954. 252 s. Halvklotband. Gott skick.
Fotoillustrerad. Främre häftesomslag medbundet. Berrill, N. J.: Resa i undrens värld. Tidens förlag, 1956. 285 s. Dekorerat pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Skyddsomslaget fläckat och nött. Recensionsstämpel. Bertin, Charles: Christophe Colomb. André de Rache, 1966. In French. 71 p. Wrappered. Good
condition. Slightly rubbed on the edges. Inscriptions. Brongersma / Venema, L. D. / G. F.: Kaga mok-mok. Med den holländska expeditionen till Nya
Guinea. Rabén & Sjögren, 1961. 252 s. Klotryggsband. Gott skick. Fotoillustrerad. Clark, William R: Explorers of the World. Aldus Books, 1964. In English. 252 p. Decorated cloth
binding. Good condition. Slightly rubbed on the edges. Richly illustrated. Clark, William R: När jorden erövrades. Bra Böcker, 1964. 253 s. Dekorerat klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Rikligt illustrerad. Danielsson, Bengt: I James Cooks kölvatten. Bra Böcker, 1991. 303 s. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Rikligt illustrerad. Debenham, Frank: Världens erövring: En upptäckternas historia genom 50 000 år. Forum,
1962. 262 s. Dekorerat klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget trasigt. Rikligt
illustrerad. Dyson, John: Columbus för rikedom och ära På spaning efter den verklige Christofer
Columbus. A Wiken / Madison Press Book, 1991. 228 s. Inbunden med skyddsomslag. Mycket
gott skick. Rikligt illustrerad. Enterline, James Robert: Erikson, Eskimos & Columbus Medieval European Knowledge
of America. The Johns Hopkins University Press, 2002. 342 s. Klotband med skyddsomslag.
Fuktskadad. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. Farwell, Byron: Stanley. Norstedt och söners förlag, 1960. 350 s. Häftad. Gott skick. Något nött i
kanterna. Ouppsprättad. Fawcett, Brian: Försvunna städer försvunna spår.. Forum, 1953. 331 s. Häftat originalband.
Något sliten. Fotoillustrerad. Frändén, C. A.: Haya Safari!. Bonniers, 1954. 129 s. Halvklotband med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något slitet. Fredriksen, Knud: Columbus och Amerikas upptäckt. Liber Förlag, 1964. 30 s. Klotryggsband.
Gott skick. Något nött i kanterna. Gustafson, G. A.: David Livingstone. Afrikas apostel. Efter engelska källor. Lindblads, 1919.
302 s. Klotryggsband. Gott skick. Något nött i kanterna. Hamnström, Erik: De geografiska upptäckarbragderna genom tiderna. Första delen. Nordiska
bokförlaget, 1927. 527 s. 2 vol. Halvfranskt band. Gott skick. Något nött i kanterna. Rikligt
illustrerad. Herrmann, Paul: Mot okända kuster. Sohlmans, 1957. 500 s. Halvfranskt band. Gott skick.
Rikligt illustrerad. Herrmann, Paul: Mot okända kuster: De tidiga upptäckternas äventyr. Sohlmans, 1957. 500 s.
Häftad. Något trasig i hörnen. Rikligt illustrerad. Ouppsprättad. Irving, Washington: Columbus. Niloe, 1980. 320 s. Skinnimitationsband. Gott skick.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Illustrerad. Lequenne, Michel: Christofer Columbus: upptäckaren och äventyraren. Berghs Förlag, 1992.
160 s. Häftad. Gott skick. Rikligt illustrerad. Ley, Charles David (red.): De seglade österut: Portugisiska resenärer och äventyrare 1498 -
1585.. Biblioteksförlaget, 1961. 266 s. Dekorerat pappband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något trasigt. Lindqvist, Herman: Christofer Columbus. Var han riktigt klok?. Fischer & Co, 1992. 191 s.
Dekorerat klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Kartor
på insidan av pärmarna Livingstone, David: Livingstones resor Andra delen. Victoriafallen. Niloe, u. å.. 313 s.
Dekorerat klotband med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Namnteckning. 12
helsidesillustrationer Lundqvist, Eric: Vildarna finns i väst. Bonniers, 1951. 251 s. Häftad. Något sliten.
Fotoillustrerad. MacLean, Alistair: Kapten Cook. Forum, 1981. Fjärde upplagan. 182 s. Inbunden med
skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. MacLean, Alistair: Kapten Cook.. Forum, 1972. 183 s. Förlagsband med pappersomslag.
Illustrerad. Gott skick. Madariaga, Salvador de: Christopher Columbus. Being the Life of The Very Magnificent Lord
Don Christóbal Colón. The Four Voyages of Columbus. Hodder and Stoughton, 1939. In English.
524 p. Leather-imitation binding. Good condition. Illustrated. Exlibris. Exlibris: Reinberg Marlowe, Stephen: Christofer Columbus memoarer i samarbete med Stephen Marlowe.
Norstedt och söners förlag, 1988. 583 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Moorehead, Alan: Den vita Nilen. Forum, 1961. 362 s. Häftad. Gott skick. Något nött i kanterna.
Illustrerad. Moorehead, Alan: Ödestigert möte: Kapten Cooks resor till Tahiti, Australien, Aantarktis. Forum,
1967. 206 s. Dekorerat klotband med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Illustrerad med 33
konsttrycksbilder, 5 kartor samt 8 teckningar Norlind, Arnold: De stora geografiska upptäckternas tidevarv. Norstedt och söners förlag, 1923.
164 s. Häftad. Gott skick. O´Brien, Frederick: Vita skuggor på Söderhavet. Bonniers, 1927. 504 s. Dekorerat klotband.
Gott skick. Fotoillustrerad. Ohlmarks, Åke: Vår väg genom världen. De geografiska upptäckternas historia. Del I-III. Hugo
Gebers förlag, 1947. 613, 679,. 3 vol. Dekorerat klotband. Gott skick. Rikligt illustrerad. Orup, Lars: Nya världen och dess upptäckare. Svensk bearbetning Lars Orup. Bra Böcker,
1969. 153 s. Dekorerat klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något trasigt.
Rikligt illustrerad. Ottoson, Lars-Henrik: Kabissa. Hugo Gebers förlag, 1957. 161 s. Klotryggsband. Gott skick.
Fotoillustrerad. Främre häftesomslag medbundet. Peary, Robert: Nordpolens upptäckt. Åhlén & Söners Förlag, 1910. 355 s. Gott skick.
Något nött i kanterna. Fotoillustrerad. Marmorerade för/eftersättsblad. Rugoff, Milton: Stora resenärer genom tiderna: Reseupplevelser nedtecknade av berömda
färdmän till lands och sjöss, i Rymden och Djupen från 1000-talet till våra dagar.. Natur och kultur,
1960. 486 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Samhaber, Ernst: Upptäcktsresornas historia.. LTs förlag, 1964. 463 s. Klotband. Bandet
något slitet. Understrykningar i texten med blyerts. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Schwerin, H. H. von: De geografiska upptäckternas historia. Forntiden och medeltiden. Ljus,
1905. 474 s. Halvfranskt band. Gott skick. Ryggen något blekt. Något nött i kanterna. Illustrerad. Schwerin, H. H. von: De geografiska upptäckternas historia. Forntiden och medeltiden. Ljus,
1905. 474 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Något nött i kanterna. Illustrerad. Smuul, Juhan: Antarktisk dagbok. Progress, 1958. 274 s. Dekorerat klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget fläckat och nött. Ryggen blekt. Storm, Gustav: Christofer Columbus og Amerikas opdagelse. J. W. Cappelens forlag, 1893.
På danska. 152 s. Pappband. Något nött i kanterna. Illustrerad. Anteckningar. Townson, W D: Upptäcktsresornas värld. Liber Förlag, 1982. 61 s. Cartonnageband. Gott
skick. Rikligt illustrerad. Vaca, Alvar Núñez Cabeza de: Skeppsbrott. Alfabeta, 1992. 143 s. Häftad. Gott skick. Wallström, Tord: Svenska upptäckare. Bra Böcker, 1982. 294 s. Dekorerat klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Rikligt illustrerad. Zweig, Stefan: Magellan, mannen och hans bragd. Aktiebolaget Skoglunds Bokförlag,
Stockholm, 1940. 388 s. Vackert halvfranskt band. Upphöjda bind. Främre och bakre häftesomslag
medbundna. Marmorerade pärmar. Illustrerad. Övre guldsnitt. Nyskick |