| Samhälle & Politik, Allmän |
|---|
|
Att vägra döda, att vägra värnplikt.. Zindermans, 1965. 125 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något slitet. Behövs hybrid-DNA-kontrollen? Betänkande av utredningen om hybrid-DNA-kontrollen.. Liber
Förlag, 1984. 202 s. Häftad. Bekänna färg. Kommissionen mot rasism och främlingsfientlighet, Utbildningsradion, Statens
Invandrarverk, 1988. 80 s. Häftad. Något sliten. Illustrerad. Bekänna färg. Utbildningsradion,Statens invandrarverk, 1988. 80 s. Häftad. Gott skick.
Illustrerad. Omslagsteckning Helga Henschen. Brobyggare En vänbok till Nils Andrén. Nerenius & Santérus Förlag, 1997. 417 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Civiltjänsteplikt 23 förslag Fredsorganisationernas utredning i värnpliktsfrågan. Zindermans,
1965. 118 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. De 50 åren I-IV Sverige 1900-1950.. Forum, 1950. 243+243. 2 vol. Halvfranskt band. Nött i
kanterna. Annars ett fint exemplar. Rikligt illustrerad. Disarmament - but how? Driving forces behind the nuclear arms race, ways to reverse this
race and efforts for common security. 1988, (not dated). In English. 150 p. Wrappered. Wrapper
slightly rubbed. Else fine. Illustrated. Swedish professionals against nuclear arms: architects,
engineers, journalists, lawyers, meteorologists, physicians, psychologists, scientists and
teachers. Fakta och myter om globaliseringen En artikelserie ur The Economist. Timbro, 1998. 105 s.
Häftad. Gott skick. Fritt sinne Om liberalism & frisinne, kultur- & kyrkoliv, folkrörelser &
massmedier. Atlantis Förlag, 1992. 254 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något
slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Krönika över 20:e århundrandet.. Albert Bonniers förlag, 1988. 1247 s. Klotband med
skyddsomslag och kassett. Gott skick. Rikligt illustrerad. Kassetten något trasig. Kulturaktivt samhälle. Rapport från TCOs kulturutredning.. Prisma, 1970. 304 s. Häftad. Gott
skick. Kungl. Maj:ts kanslis historia. Almqvist & Wiksell, 1935, 1934. 374+149. 2 vol. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslag fläckat. Häftesomslaget något nött i kanterna. Lycksalighetens halvö Den svenska välfärdsmodellen och Europa.. FRN - Framtidsstudier,
1987. 150 s. Häftad. Gott skick. Överståthållarämbetet 1634 16/10 1934. Norstedt och söners förlag, 1934. 557 s. Halvfranskt
band. Ryggen något blekt. Bandet något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Marmorerade
för/eftersättsblad. Främre och bakre häftesomslag medbundet. Upphöjda bind. Överståthållarämbetet 1634 16/10 1934. Norstedt och söners förlag, 1934. 557 s. Halvfranskt
band. Bandet något nött i kanterna. Annars ett mycket fint exemplar. Marmorerade
för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Främre häftesomslag medbundet. Upphöjda bind. Postures for Non-Proliferation Arms Limitation and Security Policies to Minimize Nuclear
Proliferation.. Taylor & Francis Ltd, (not dated). In English. 168 p. Bound with dust-wrapper.
Dustwrapper rubbed. Else fine. Program för Sovjetunionens kommunistiska parti.. Sovjetunionens informationsbyrå, 1961.
129 s. Klotband. Recept mot inflation Sex professorer har ordet. A.-B. Nordiska bokhandeln i distr Sthlm, 1957.
132 s. Häftad. Stockholms läns landsting 1863-1912. A.-B. Hasse W. Tullbergs boktryckeri, Sthlm, 1914. 214
s. Häftad. Namnteckning på insidan av pärmen. Blekt. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad. Sveriges Riksdag Historisk och statsvetenskaplig framställning, utgiven enligt beslut av 1926
års riksdag.. Victor Pettersons bokindustriaktiebolag, 1931-1935. 17 vol. Halvfranskt band. Något
nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Guldornerad rygg. Upphöjda bind. Delvis fuktfläckad. Vissa
ryggar blekta. Illustrerad. Färgat snitt. Mönstrade för/eftersättsblad. Tidskriften Mosaik ' 80 Krönika för det mångkulturella Sverige. Nr. 4 1981 Nr. 1 1982 Nr. 2-3
1982. Invandrarnas Kulturcentrum, 1981,1982. 64+84+104. 3 vol. Häftad. Häftesomslaget något
fläckigt. Inlagan fin. Utsikt mot Europa.. Bra Böcker, Utbildningsradion, 1991. 323 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Agebjörn, Anika: Samvetet som kompass Människorätt i praktiken. Arbetets museum,
Folksam, Bäckström Förlag, 1995. 266 s. Cartonnageband. Bandet något slitet. Annars ett fint
exemplar. Illustrerad. Red. Ahlberg, Harry: Legenden som aldrig slutar En skönlitterär dokumentation av ett rättsfall..
Tidens förlag, 1981. 249 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Åhnberg, Annika: Isprinsessa. Hjalmarson & Högberg, 1999. 216 s. Klotband med
skyddsomslag. Bandet något skevt. Annars ett fint exemplar. Ahnlund, Nils: Dokument och vittnesbörd till vår tids historia. Kooperativa förbundets bokförlag,
1950. 182 s. Häftad. Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Skrifter utgivna av
Utrikespolitiska institutet 7. Åkerman, Nordal: Det krökta rummet. En antologi. Bo Cavefors, 1966. 66 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Alberoni, Francesco: Privat och offentligt. Bokförlaget Korpen, 1988. 140 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Alcalá, Jesús: Att långsamt lära sig övervinna lusten att förenkla Essäer och artiklar i urval
1992-1997. Ordfronts förlag, 1997. 293 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Stämpel på
snittet. Rec.ex. Alexander, Robert J: Today´s Latin America. Fredrick A Praeger, 1968. Second edition. In
English. 261 p. Bound with dust-wrapper. Inscription on endpaper. Dustwrapper rubbed.
Dustwrapper slightly torn. Else fine. Ali, Tariq: Nehrus & Gandhis En indisk dynasti med inledning av Salman Rushdie.
Norstedts förlag, 1986. 316 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i
kanterna. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad. Allilujeva, Svetlana: Tjugo brev till en vän. Albert Bonniers förlag, 1967. 239 s. Häftad. Gott
skick. Häftesomslaget något slitet. Alopaeus, Marianne: Drabbad av Sverige. Brombergs, 1984. 368 s. Klotband. Ett hörn något
stött. Några sidor vikta. Annars ett fint exemplar. Andrén, Mats: Upprätt gång Människosyner i 1960-, 70- och 80-talens vänsterradikalism.
Symposion, 1989. 108 s. Häftad. Gott skick. Arhén, Gunilla: Skulle jag vara en bråkstake? Om inflytande i facket. Timbro, 1985. 151 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Arnetz, Ulf: Strategisk IT Den nya dimensionen.. Informationsförlaget, 1995. 129 s. Häftad. Gott
skick. Med Lars G. Ivarsson. Aronsson, Gunnar: Arbetets krav och mänsklig utveckling Socialpsykologisk
arbetslivsforskning. Prisma, 1983. 260 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Red. Psykologi i teori och praktik 4. Arrabal, Fernando: Brev till Fidel Castro år 1984. Askelin & Hägglund, 1984. 93 s. Häftad.
Gott skick. Häftesomslaget något slitet. Arrabal, Fernando: Brev till general Franco. Bo Cavefors, 1976. 69 s. Häftad. Klisterlapp på
häftesomslaget. Annars ett fint exemplar. Arrabal, Fernando: Brev till general Franco. Bo Cavefors, 1976. Översatt av Lasse Söderberg.
69 s. Häftad. Ouppsprättad. Arvidsson, Claes: Öststatsstudier Teori och metod. Liber Förlag, 1984. 116 s. Häftad.
Klisterlapp på häftesomslaget. Red. Ash, Garton, Timothy: Folket, det är vi. Albert Bonniers förlag, 1990. 379 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Asklund, Erik: Människor under jorden Europa runt i bil. Wahlström & Widstrand, 1947.
246 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Annars ett
fint exemplar. Baade, Fritz: ... denn sie sollen satt werden Strategie des Weltkampfes gegen den Hunger.
Stalling, 1964. In German. 334 p. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper stained and worn. Else
fine. Illustrated. Bartholomew, James: The richest man in the world The Sultan of Brunei.. Viking, 1989. In
English. 198 p. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper slightly worn. Else fine. Barzun, Jacques: Intellektets villkor Om ett västerländskt dilemma. Albert Bonniers förlag,
1959. 226 s. Häftad. Häftesomslaget slitet. Understrykningar i texten med blyerts. Bauer, Edgar: Konfidentenberichte über die europäische Emigration in London 1852-1861
Schriften aus dem Karl-Marx-Haus Nr 38. 1989. In German. 630 p. Bound with dust-wrapper. Good
condition. Herausgegeben von Erik Gamby. Beltzikoff, Boris: Farlig kristendom En studie i sambandet mellan religionoch politik.. Eremit-
Press, 1977. 146 s. Häftad. Mycket gott skick. Namnteckning på insidan av pärmen. Beltzikoff, Boris: Kultur & demokrati. Folkbildningsförlaget, 1980. 221 s. Häftad. Stämpel
på titelbladet. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Bengtsson, Bengt Olle: Genetik och politik Berättelser om en vetenskap mitt i samhället.
Norstedts förlag, 1999. 141 s. Häftad. Gott skick. Berendt, Mogens: Fallet Sverige Förmyndarsamhället får en dansk skalle. BonnierFakta, 1983.
166 s. Häftad. Namnteckning på insidan av pärmen. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Berg, Lasse: Vem hjälper biståndet ?. Rabén & Sjögren, 1987. 234 s. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Berlanstein, Lenard R: The Industrial Revolution and Work in Nineteenth-Century Europe.
Routledge, 1992. In English. 175 p. Wrappered. A fine copy. Sticker on the wrapper. Rewriting
Histories. Berrigan, Daniel: Motståndets dunkla natt. Forum, 1972. 153 s. Häftad. Ouppsprättad. Bertell, Rosalie: Ingen omedelbar fara. Prognos för en radioaktiv värld.. Symposion, 1986. 622
s. Pocket. Sparsamt illustrerad med figurer och tabeller. Bienek, Horst: Den första polkan. Norstedt och söners förlag, 1977. 285 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Biernacka, Jadwiga: Osända brev. Verbum, 1973. 286 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Bildt, Carl: Uppdrag Europa. Norstedt och söners förlag, 2003. 301 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Klisterlapp på pappersomslag. Björklöf, Sune: Journalistik som sämst Om kreativt förtal och paperpotjournalistik. Förlaget
Sune Björklöf, Leksand, 1995. 181 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Björkstén, Ingemar: Leopardväckning. Tio författare och den utsatta borgerligheten.. Rabén
& Sjögren, 1979. 306 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars
ett fint exemplar. Björnsson, Anders: Den korta marschen Betraktelser över svensk och europeisk historia.
Carlsson Bokförlag, 1996. 194 s. Häftad. Gott skick. Björnsson, Anders: Efter partistaten - uppsatser om politiska kulturer igår, idag och imorgon.
Hjalmarson & Högberg, 2000. 224 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något slitet. Red. Medredaktör: Peter Luthersson. Björnsson, Anders: Efter partistaten - uppsatser om politiska kulturer igår, idag och imorgon.
Hjalmarson & Högberg, 2000. 224 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Dedikation,
handskriven. Blumsztajn, Seweryn: Från röda scouterna till Solidarnosc. Ordfronts förlag, 1986. 159 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. I samarbete med Patrick Michel och
Georges Mink. Översättning, förord och efterord av Anders Bodegård. Bobbio, Norberto: Vänster och höger Essä om en politisk distinktion. Atlas, 1998. 179 s.
Häftad. Stämpel på försättsbladet. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Introduktion av Anders Ehnmark. Rec.ex. Boëthius, Maria-Pia: Makt och ärlighet En bok om politik, medier, män & kvinnor. Bonnier
Alba, 1994. 161 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Boëthius, Maria-Pia: Mediernas svarta bok En kriminografi. Ordfronts förlag, 2001. 274 s.
Inbunden. Gott skick. Stämpel på snittet. Rec.ex. Boëthius, S.J: Om statslivet Förra häftet. Norstedt och söners förlag, 1916. 128 s. Häftad.
Namnteckning på titelbladet. Understrykningar i texten med blyerts. Häftesomslaget något trasigt.
Bohman, Agneta: På månens obelysta sida Bilder och röster från intifadans Gaza. Norstedt
och söners förlag, 1991. 259 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet.
Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad. Bohman, Gösta: Tankar om mitt Sverige. Askild & Kärnekull, 1974. 227 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Teckningar av Stig Rydén. Bok, Sissela: Secrets On the Ethics of Concealment & Revelation. Oxford University
Press, 1984. In English. 332 p. Bound with dust-wrapper. Good condition. Bonde, Jens-Peter: Europeiska unionen Fakta och analyser. En introduktion. Norstedt och
söners förlag, Pan Express, 1992. 129 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Anteckningar på
eftersättsbladet. Annars ett fint exemplar. Förord av Anders Ehnmark. Borgelin, Margareta: Kolla kulturen Ungdoms-och fritidsledarna som hälso-och kulturarbetare.
Liber Förlag, 1979. 80 s. Häftad. Gott skick. Borgström, Aug: Jungfrutalare i riksdagen. Natur och kultur, 1947. 361 s. Halvklotband. Bandet
något slitet. Annars ett fint exemplar. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Illustrerad. Med
dedikation. Brandt, Willy: Det organiserade vansinnet Kapprustning och världssvält. Norstedt och söners
förlag, 1986. 197 s. Häftad. Gott skick. Branting, Hjalmar: Tal och skrifter. Tidens förlag, 1930. 11 vol. Vackert helt skinnband med
kassett. Mycket gott skick. Brantingson, Charlie: De många Samtalen om EU Så grundlades JA-segern i
folkomröstningen 1994. Ekerlids Förlag, 1995. 209 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Breytenbach, Breyten: Bokslut Sydafrika. Norstedt och söners förlag, 1987. 183 s. Inbunden
med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Brogan, D.W: Politiska mönster i dagens värld. Aldus/Bonniers, 1970. 323 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Medförfattare: Douglas V. Verney. Bryntesson, Bodil: Bostadsmarknaden Allt utom marknad.. Timbro, 2001. 86 s. Häftad. Gott
skick. Pejling Nr 35. Budak, Ivan: Härkomst Jugoslavien. Skriptor AB, 1979. 32 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad.
Inplastad. Läs - exemplar.Tillhör utställningen Jugoslaviens Norrbotten. Skall medfölja
utställningen till nästa ort. Riksutställningar. Bukovsky (Bukovskij), Vladimir: To Build a Castle My Life As A Dissenter. Andre Deutsch, 1978.
In English. 352 p. Bound with dust-wrapper. Good condition. Bygdén, Leonard: G. Benzelstjernas censorsjournal 1737-1746. Norstedt och söners förlag,
1884-1885. Halvfranskt band. Gott skick. Upphöjda bind. Främre häftesomslag medbundet. Carlberg, Anders: Generationsklyftan hotar demokratin. Hjalmarson & Högberg, 2008.
Fjärde upplagan. 295 s. Pappband. Nyskick. Carlson, Joel: Det finns ingen neutral mark Om tjugo års kamp mot apartheid mot tortyr och
brutalt förtryck i polisstaten Sydafrika. Wahlström & Widstrand, 1975. 304 s. Häftad.
Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Chomsky, Noam: 11/9. Ordfronts förlag, 2002. 141 s. Häftad. Gott skick. Churchill, Winston S.: Förenade Europa Tal hållna 1947 och 1948. Aktiebolaget Skoglunds
bokförlag, Sthlm, 1950. 366 s. Klotband. Enstaka fläckar på bandet. Annars ett fint exemplar.
Främre och bakre häftesomslag medbundna. Walter Behrmans Ex Libris. Churchill, Winston S.: Till västs försvar. Contra, 1983. 199 s. Häftad. Stämpel på försättsbladet.
Stämpel på titelbladet. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Churchill, Winston S.: Världskrisen 1911-1918 Vol. II. Aktiebolaget Skoglunds bokförlag, Sthlm,
1931. 452-888. Linneband. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Illustrerad. Cornell, Richard: The Soviet Political System A Book of Readings. Prentice-Hall, 1970. In
English. 392 p. Wrappered. Wrapper rubbed. Sticker on the wrapper. Ed. Crankshaw, Edward: Khrushchev A Biography. Collins, 1966. In English. 315 p. Clothbinding.
Good condition. Illustrated. Coloured upper edge. Crouzet, Maurice: L´Epoque contemporaine A la recherche d´une civilisation nouvelle..
Presses Universitaires de France, 1957. In French. 821 p. Decorated cloth binding.
Spine/backstrip slightly torn at the bottom. Cover lightly stained. Else fine. Illustrated. Histoire
générale des civilisations, publiée sous la direction de Maurice Crouzet. Dahl, Ann-Sofie: Svenskarna och Nato. Timbro, 1999. 283 s. Häftad med pappersomslag. Gott
skick. Dahlgren/Nordlund/Sjövall, (red): HANDBOK I ALKOHOLFRÅGAN. PÅ KUNGL.MAJ:ts
UPPDRAG UTGIVEN AV KUNGL. SKOLÖVERSTYRELSEN.. Norstedt och söners förlag, 1924. 347
s. Samtida klotband. Innehåller understrykningar i början av boken. Annars gott skick. Dahlström, Ingvar: K!. Egen utgivning, 1971. 159 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars
ett fint exemplar. Dahlström, Jan Håkan: Folkvalda Bilder från Riksdagen.. Carlsson Bokförlag, 1989. 191 s.
Cartonnageband. Bandet något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Medförfattare: Staffan Söderblom.
Försättsblad saknas. Dammann, Erik: Tio steg mot framtiden Om samhällsutvecklingen från en ny och bättre livsstil
till en ny och bättre värld. Askild & Kärnekull, 1978. 221 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet.
Annars ett fint exemplar. Davezies, Robert: Fronten Dokument från kriget i Algeriet. Bo Cavefors, 1960. 142 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Davidson, Basil: In the Eye of the Storm Angola´s People. Longman, 1972. In English. 355 p.
Bound with dust-wrapper. Dustwrapper slightly worn. Else fine. Debray, Régis: Essäer om Latinamerika. Lilla Partisanserien 2, 1969. 158 s. Häftad. Gott
skick. Med debutessän "Castrismen - Latinamerikas långa marsch". Djilas, Milovan: Landet utan rättvisa En självbiografisk berättelse. Natur och kultur, 1958. 345 s.
Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Dobers, Peter: Organising Strategies of Environmental Control - Towards a decentralisation of
the Swedish environmental control repertoire. Nerenius & Santérus förlag, 1997. In English.
316 p. Wrappered. Good condition. Donner, Jörn: Sverigeboken.. Wahlström & Widstrand, 1973. 275 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Edén, Nils: Sveriges Riksdag Förra avdelningen. Riksdagens historia intill 1865. Första
bandet Riksdagens uppkomst och utveckling intill medeltidens slut. Stockholm, 1931. 224 s.
Halvfranskt band. Bandet något nött i kanterna. Annars ett mycket fint exemplar. Upphöjda bind.
Red. Edén, Nils: Sveriges Riksdag. Historisk och statsvetenskaplig framställning. Utgiven enligt
beslut av 1926 års Riksdag. Del I-V. Victor Pettersons Bokindustri AB, Stockholm, 1931-1934.
224+373+591+251+306 sidor. 5 vol. Linneband. Illustrerad. Bandet något fläckigt. Inlagan fin.
Endast de fem första delarna Ehn, Anna: Syns du inte, finns du inte.. Tidens förlag, 1997. 140 s. Häftad. Gott skick.
Fotoillustrerad. Medförfattare: Sara Larsson. Ehrenkrona, Olof: En öppen tid. Moderaterna/Medborgarskolan, 1996. 161 s. Cartonnageband.
Gott skick. Eis, Egon: Drömmen om trygghet Från KInesiska muren till rymdsatellit - de stora
försvarsverkens öde. Hörsta förlag, Sthlm, 1960. 365 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget
något slitet. Ryggen något lös. Annars ett fint exemplar. Stämpel på häftesomslagets baksida:
Rec. ex. Illustrerad. Eisenhower, Dwight D.: Crusade in Europe. Dolphin Books, 1961. In English. 550 p.
Paperback. Wrapper rubbed. Wrapper slightly torn at the edges. Inscriptions on endpaper. Corpus
fine. Enander, Crister: Uppbrottstider En brevväxling om det rämnande folkhemmet. Hägglunds
förlag, 1994. 204 s. Häftad. Gott skick. Medförfattare: Jan Fogelbäck. Engelbrecht, H.C: Civilisationens dödgrävare Krigsindustriens och den internationella
vapenhandelns metoder. Natur och kultur, 1934. 268 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet.
Ryggen något sliten. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad. Medförfattare: F.C. Hanighen. Engellau, Patrik: Berättelsen om jobben - om behovet av drömmar, dygder, lönsamhet och
konkurrens. Författaren och Den Nya Välfärden, 1996. 77 s. Häftad. Gott skick. Engellau, Patrik: Molnstoden - en vision för svenska folket. Författaren/Den Nya Välfärden,
1994. 192 s. Häftad. Klisterlapp på insidan av pärmen. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Engelmann, Bernt: Mina vänner vapenhandlarna Små krig - stora affärer. Natur och kultur,
1966. 229 s. Klotband. Bandet något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad. Engelmann, Bernt: Stora förtjänstkorset. Tidens förlag, 1979. 234 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar. Engels, Friedrich: Socialismens utveckling från utopi till vetenskap. Arbetarkulturs förlag, 1943.
Andra upplagan. 111 s. Häftad. Ryggen något lös. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Marxismens klassiker Band 3. En liten reva på häftesomslagets framsida. Engman, Max: När imperier faller Studier kring riksupplösningar och nya stater. Atlantis Förlag,
1994. 374 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Red. Enzensberger, Hans Magnus: Ack Europa! Iakttagelser från sju länder med en epilog från år
2006. Norstedts förlag, 1988. 318 s. Inbunden med skyddsomslag. Namnteckning på
försättsbladet. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Enzensberger, Hans Magnus: Inbördeskrig. Norstedts förlag, 1993. 87 s. Pocket. Gott skick.
Eriksson, Erik: Konsumenthandboken Bättre råd för alla. utbildningsförlaget, 1971. 141 s.
Pocket. Gott skick. Illustrerad. Fagrell, Gunnar: Mellan många världar. Tidens förlag, 1975. 265 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad. Feldman, Wulff: Konflikt eller samarbete på arbetsplatsen. ICA bokförlag, 1969. 162 s. Häftad.
Gott skick. Illustrerad. Fichtelius, Erik: Nyhetsjournalistik. Tio gyllene regler.. Utbildningsradion, 1997. 128 s. Häftad.
Namnteckning på titelbladet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Fimmerstad, Lars: Att vara förmer En tidsbild av Sverige. Tidens förlag, 1984. 134 s.
Skinnimitationsband. Mycket gott skick. Findahl, Theo: Ryssland i dag Glimtar av S.S.S.R. i revolutionens tredje skede. Hugo Gebers
förlag, 1930. 212 s. Halvklotband. Gott skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Med 20
planscher. Freivalds, Osvalds: De internerade balternas tragedi i Sverige år 1945-1946. Lettiska
föreningen Daugavas Vanagi, Sthlm, 1967. 432 s. Klotband. Bandet något fläckigt. Annars ett fint
exemplar. Friesen, Bertil von: Med amatörkamera Tretton politiska porträtt. Albert Bonniers förlag, 1928.
83 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Gahrton, Per: Handbok för EU-tvivlare. Ordfronts förlag, 1994. 225 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något slitet. Gelder, Stuart och Roma: Nya vindar över Tibet. Albert Bonniers förlag, 1965. 247 s. Häftad.
Namnteckning på smutstitelbladet. Häftesomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar.
Illustrerad. Gerhard, Karl: I SKUGGAN AV EN STÖVEL.. C.E. Fritzes Bokförlag, 1945. 176 sidor+planscher.
Häftad. Limmningen släpper i ryggen. Drygt 5 cm stor bit borta av ryggen i nederkanten. Gevorkjan, Natalija: Putin direkt Samtal med Vladimir Putin.. Samtid, 2001. 187 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Medförfattare: Natalja Timakova och Andrej Kolesnikov. Gobetti, Ada: Partisandagbok. Cavefors, 1981. Häftad. Något nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Ouppsprättad. Golendorf, Pierre: Kuba - misstänksamhetens ö. Coeckelberghs, 1978. 321 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Gorbatjov, Michail: Perestrojka Ett nytt sätt att se på vårt land och världen. Forum, 1988. 245 s.
Cartonnageband. Gorbatjov, Michail: Perestrojka Ett nytt sätt att se på vårt land och världen. Forum, 1987. 245 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Gould, Carruthers, F: Political Caricatures 1903.. London: Edward Arnold, 1904. In English.
104 p. Cased boards. Inscription on the inside of the cover. Covers worn. Covers slightly torn.
Upper gilt-edging. 49/100. Grass, Günter: Dokumente zur politischen Wirkung. Richard Boorberg Verlag, 1971. In
German. 415 p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Else fine. Herausgegeben von Heinz Ludwig
Arnold und Franz Josef Görtz. Edition Text + Kritik. Grass, Günter: Tankefoster eller Tyskarna dör ut. Albert Bonniers förlag, 1981. 178 s. Inbunden
med skyddsomslag. Stämpel på eftersättsbladet. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Greene, Graham: J´Accuse. The Dark Side of Nice. The Bodley Head, 1982. First edition. In
English/French. 69 p. Wrappered with dustwrapper. Good condition. Dustwrapper slightly rubbed
on the edges. Gubarev, Vladimir: Sarkofagen. En tragedi.. Prisma, 1987. 143 s. Pocket. Gott skick. Gulbrandsen, Kerstin: Ny kraft Reserapport från en underjordisk rörelse i Sverige 1989. Tidens
förlag, 1989. 200 s. Inbunden med skyddsomslag. Stämpel på försättsbladet. Skyddsomslaget
något slitet. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad. Rec.ex. Gunnarson, Gunnar: Ryssland 1917 En revolutionskrönika månad för månad. Tidens förlag,
1967. 293 s. Klotband. Gott skick. Rikligt illustrerad. Ryska revolutionen i ord och bild. Dokument i
urval av A.N. Nenarokov och Gunnar Gunnarson. Svensk text och redigering Gunnar
Gunnarson. Gyllensten, Lars: Klipp i 70-talet. Alba, 1979. 188 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet.
Annars ett fint exemplar. Hadenius, Stig: Massmedier En bok om press, radio och TV. Albert Bonniers förlag, 1989.
Fjärde upplagan. 380 s. Cartonnageband. Klisterlapp på insidan av pärmen. Hadenius, Stig: Nyheter från TT Studier i 50 års nyhetsförmedling. Albert Bonniers förlag, 1971.
293 s. Häftad. Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Hadenius, Stig: Riksdagen En svensk historia.. Sveriges Riksdag, 1994. 217 s. Häftad. Gott
skick. Rikligt illustrerad. Hadenius, Stig: Svensk politik under 1900-talet Konflikt och samförstånd. Rabén Prisma,
1996. Fjärde upplagan. 305 s. Cartonnageband. Gott skick. Hadenius, Stig: Sverige efter 1900 En modern politisk historia. Albert Bonniers förlag, 1991.
12:e upplagan. 396 s. Cartonnageband. Klisterlapp på pärmen. Gott skick. Hadenius, Stig: Sverige efter 1900. En modern politisk historia. Bonniers, 1974. Sjätte
upplagan. 339 s. Häftad. Gott skick. Hagberg, Knut: Efter storhetstiden.. Norstedt och söners förlag, 1932. 115 s. Häftad. Gott skick.
Hagermark, Klas: Tredje bordet från höger - över gränser i Östeuropa. Liber Förlag, 1981. 251
s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Hallingberg, Gunnar: Kultur för miljoner. Gummessons, 1963. 276 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Understrykningar i texten med blyerts. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Hamrin, Agne: Medelhavskorrespondent. Albert Bonniers förlag, 1980. 283 s. Inbunden med
skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Illustrerad. Hård af Segerstad, Peder: Information och kommunikation En bok om människans förmåga
att tänka, tala och förstå. Studieförlaget, 1982. 268 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet.
Understrykningar i texten. Annars ett fint exemplar. Klisterlapp på titelblad. Håstad, Disa: En elit far västerut Den nya emigrationen från Sovjetunionen. Norstedt och
söners förlag, 1984. 382 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. En fläck
på snittet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Håstad, Elis: Regeringssättet i den schweiziska demokratien. Almqvist & Wiksell, 1936.
735 s. Häftad. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Häftesomslaget något fläckigt.
Understrykningar i texten med blyerts. Annars ett fint exemplar. Skrifter utgivna av
statsvetenskapliga föreningen i Uppsala VI. Hattersley, Roy: Politics Apart A Selection of "Listener" Endpieces. BBC, 1982. In English. 184
p. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper slightly worn. Else fine. Havel, Václav: Fjärrförhör Samtal med Karel Hvizdala Bonn-Prag 1985-6. Ordfronts förlag,
1987. 183 s. Inbunden med skyddsomslag. Bandet något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Havemann, Robert: Från Hitler till Honecker.. Ordfronts förlag, 1980. 154 s. Häftad.
Namnteckning på titelbladet. Något sliten. Utgiven av Manfred Wilke. Med förord av Joachim Israel.
Med efterskrift av Lucio Lombardo Radice. Heckscher, Eli F: Bidrag till Sveriges ekonomiska och sociala historia Under och efter
världskriget I-II. Norstedt och söners förlag, 1926. Klotband. Bandet något slitet. Annars ett fint
exemplar. Utvikbara kartor/planscher. Under medverkan av Kurt Bergendal, Olof Edström, Olof
Ekblom, Otto Järte, Fabian von Koch, Carl Mannerfelt, K.G. Tham. Flertalet stämplar.
Biblioteksanteckning på ryggen. Heckscher, Eli F: Bidrag till Sveriges ekonomiska och sociala historia Under och efter
världskriget Del II. Norstedt och söners förlag, 1926. Häftad. Häftesomslaget löst. Häftesomslaget
slitet. Annars ett fint exemplar. Utvikbara kartor/planscher. Heckscher, Eli F: Svenskt arbete och liv Från medeltiden till nutiden. Albert Bonniers förlag,
1941. 403 s. Häftad. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
Utvikbara kartor/planscher. Hederberg, Hans: Detta fantastiska land Fakta och reportage om 70-talets Sverige. Albert
Bonniers förlag, 1973. 270 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt.
Annars ett fint exemplar. Hedlund, Oscar: Drömmen om Sverige 1985. Askild & Kärnekull, 1971. 303 s. Inbunden.
Bandet något nött i kanterna. Fläckad. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Med dedikation. Hedlund, Oscar: Drömmen om Sverige 1985. Askild & Kärnekull, 1971. 303 s. Inbunden
med skyddsomslag. Skyddsomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Hedlund, Stefan: Hur många Ryssland efter Sovjet?. Bokförlaget T. Fischer & Co, 1993.
306 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Hegge, Per Egil: Solsjenitsyn kan inte komma. Wahlström & Widstrand, 1971. 109 s.
Häftad. Ouppsprättad. Stämpel på eftersättsbladet. Helldén, Arne: Social arrogans Också ett kulturarv.... Carlsson Bokförlag, 1994. 250 s. Häftad.
Gott skick. Illustrerad. Henriksson, Benny: Pengarna eller livet. Liber Förlag, 1982. 208 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Understrykningar i texten. Enstaka anteckningar. Illustrerad. Sid. 27 lös. Herlitz, Gillis: Kulturgrammatik hur du ökar din förmåga att umgås med människor från andra
kulturer. Uppsala Publishing House, 1999. 146 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Hersey, John: Hiroshima. Norstedt och söners förlag, 1946. 166 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Inlagan fin. Fotoillustrerad. Namnteckning på smutstitelbladet. Hettne, Björn: Kultur Säkerhet Hållbar samhällsutveckling Områdesgruppen för forskning om
kultur säkerhet hållbar samhällsutveckling. Riksbankens Jubileumsfond/Gidlunds förlag, 2001. 96
s. Häftad. Gott skick. Hildebrand, Karl: De svenska statsmakterna och krigstidens folkhushållning I-V.. Norstedt och
söners förlag, 1916-1920. 5 vol. Halvfranskt band. Ryggen blekt. Nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Marmorerade för/eftersättsblad. Torsten Nothins Ex Libris. Övre guldsnitt. Upphöjda
bind. Himmelstrand, Ulf: Sverige - vardag och struktur Sociologer beskriver det svenska samhället..
Norstedts förlag, 1988. 806 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i
kanterna. Gott skick. Red. Medred: Göran Svensson. Hofmann, Hans: Toward a Sane Nuclear Policy. Clarke & Way, Inc., 1960. In English.
opaginerad. Wrappered. Wrapper slightly rubbed at the edges. Illustrated. Hofrén m.fl, Erik: 70-talets museum Samspel kontakt kommunikation. LTs förlag, 1970. 132 s.
Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Inlagan fin. Höjer, Torgny: Sockenstämmor och kommunalförvaltning i Stockholm fram till 1864. Almqvist
& Wiksell, Monografier utgivna av Stockholms kommunalförvaltning 29, 1967. 509 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Färgat övre snitt.
Illustrerad. Holm, Ingvar: Politik som teater Från Bastiljen till Helgeandsholmen. Carlsson Bokförlag,
1991. 361 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Holm, Torsten: Kriget och kulturutvecklingen i historiskt perspektiv. J.A. Lindblads förlag,
Uppsala, 1941. 194 s. Halvklotband. Namnteckning på häftesomslag. Annars ett fint exemplar.
Främre häftesomslag medbundet. Färgat övre snitt. Horney, Nils: Stora män och tidningsmän En reporters minnen från fem decennier. Natur och
kultur, 1969. 223 s. Klotband. En fläck på pärmen. Annars ett fint exemplar. Huldt, Bo: Bevara eller skapa fred FN:s nya roll. Norstedts förlag, 1995. 489 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Red. Medredaktörer. Gustaf
Welin, Torsten Örn. Humble, Sixten: Svenska stadsförbundet 1908-1958. Norstedt och söners förlag, 1958. 170 s.
Halvklotband. Bandet något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illich, Ivan: Det gemensamskapande samhället. Federativs Förlag, 1982. 130 s. Häftad. Gott
skick. Isaksson, Olov: Utvandrare och invandrare i Sveriges historia 1846-1996.
Migratitionskommittén&Svenska Emigrantinstitutet, 1997. 378 s. Häftad. Mycket gott skick.
Illustrerad. Jägerskiöld, Olof: 1809 års regeringsform Faksimilåtergivning av originalurkunden och första
editionen i kongl. maj:ts förordningar 1809 jämte en undersökning om urkundens tillkomst.. A.B.
Malmö Ljustrycksanstalt, 1941. 56 s. Inbunden. Bandet något slitet. Bandet något nött i kanterna.
Inlagan fin. Utgivare: John Kroon. Jervas, Gunnar E: Från kärnvapen till gerilla Om modern strategi. Almqvist & Wiksell,
1972. 155 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något slitet. Johansson, Folke: BONDE I VÄRMLAND.. Operation Sverige, Mullsjö, 1978. 133 s.
Klotryggsband. Gott skick. Johansson, Gösta: Från Sorglösa gatan till Pressen i Klara Gösta Johansson bland
hantverkare, bönder, sjöfolk och journalister. LTs förlag, 1973. 207 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Annars ett fint exemplar. Johansson, Lage: Arbetets mening? En dagbok om miljöer och känslor. Askild &
Kärnekull, 1975. Andra upplagan. 240 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Efterskrift av Bertil
Gardell. Johansson, Thord: 1988 -11 -07 En möjlig historia. Rabén & Sjögren, 1981. 148 s.
Häftad. Gott skick. Johansson, Thord: En nödvändig historia.. Rabén & Sjögren, 1982. 236 s. Häftad. Gott
skick. Dedikation, handskriven. Jonason, Jan: Sverigefakta Ditt land i fickformat. Bra Böcker, 1983. 447 s. Pocket. Jonsson, Gustav (Skå): Att bryta det sociala arvet. Tiden/Folksam, 1974. 226 s. Häftad. Gott
skick. Häftesomslaget något slitet. Jonsson, Gustav (Skå): Det sociala arvet. Tidens förlag, 1970. Andra upplagan. 318 s. Häftad.
Gott skick. Josefsson, Jan: Behöver vänstern gå i terapi?. Forum, 1976. 217 s. Häftad. Gott skick. Källström, Ulf: Ryttaren av den elektroniska hästen Om ekonomi, juridik, politik i nya medier.
Tidens förlag, 1986. 196 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Illustrerad. Kaplan, Karel: I centralkommitténs hemliga arkiv Sanningen om Slanskyprocessen. Ordfronts
förlag, 1982. 311 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Karlson, Nils: Can The Present Problems of Mature Welfare States Such as Sweden Be
Solved?. City University Press, 1995. In English. 142 p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Else
fine. Ed. Karlsson, Ewert: Bilder. LTs förlag, 1970. opaginerd. Cartonnageband. Gott skick. Dedikation,
handskriven. Karlsson, Ewert: EWK:s Bildrapport. LTs förlag, 1976. 142 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Karlsson, Ewert: Världens store. Wiken, 1987. 158 s. Cartonnageband. Gott skick. Dedikation,
handskriven. Karlsson, Ewert: Världens store. Askild & Kärnekull, 1975. Cartonnageband. Gott skick.
Karlsson, SvenOlof ( red. ): Frihetens källa Nordens betydelse för Europa. En antologi..
Nordiska Rådet, 1992. 217 s. Cartonnageband. Nyskick. Illustrerad. Karlsson, Adler, Gunnar: Lärobok för 90-talet Om vår överlevnads villkor. Prisma, 1990. 371 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Reviderad upplaga. Pappersomslag något upprivet i
kanterna. Kedourie, Elie: NATIONALISMEN. En studie av nationalismen som ideologi.. SNS Förlag,
Stockholm, 1995. 213 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Kihlberg, Leif: I annonsernas spegel. En revy över samhällets förvandling under hundra år.
Albert Bonniers förlag, 1964. 253 s. Häftad. Häftesomslag fläckat. Annars ett fint exemplar.
Illustrerad. Knebel, Fletcher: No High Ground. Harper & Brothers, 1960. In English. 272 p. Bound with
dust-wrapper. Dustwrapper stained and worn. Dustwrapper slightly torn. One stain on edge. Else
fine. Co-author: Charles W. Bailey II. Koblik, Steven ( red. ): Från fattigdom till överflöd En antologi om Sverige från frihetstiden till
våra dagar.. Wahlström & Widstrand, 1973. 350 s. Häftad. Något nött i kanterna. Inlagan fin.
Koivisto, Mauno: Politik & statskonst 1979-1981. Schildts, 1988. 279 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget trasigt. Annars ett fint exemplar. Korbel, Josef: I fiendens läger. Harriers, 1981. 203 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget trasigt. Annars ett fint exemplar. Medförfattare: Frank Allnutt. Förord av Broder
Andreus. Korsström, Tuva: Tidsresor. Rapporter om förändringen. Symposion, 1997. 141 s. Häftad. Gott
skick. Kramer, Jane: Européer Reportage i urval. Ordfronts förlag, 1991. 221 s. Inbunden med
skyddsomslag. Krogh, Torben: Den mørkeste gåde Viggo Hørup ved skillevejen. Gyldendal, 1983. På danska.
139 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något slitet. Gyldendals julebog 1983. Kroll, Hans: Ambassadör i Moskva 1958-1962. Norstedt och söners förlag, 1968. 241 s.
Klotband. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Kropotkin, Peter: En anarkists minnen. 1962. 393 s. Dekorerat skinnimitationsband. Gott skick.
Mönstrade för/eftersättsblad. Stora ryska berättare. Kumar, Satish: Alternativa synsätt på morgondagens samhälle Åtta föredrag i E.F.
Schumachers anda. Wahlström & Widstrand, 1980. 192 s. Häftad. Gott skick. Något nött i
kanterna. Red. Küng, Andres: Jordens förtryckta - etniska minoriteter i världen. Aldus/Bonniers, 1970. 265 s.
Pocket. Häftesomslaget något slitet. Klisterlapp på häftesomslaget. Annars ett fint exemplar.
Medförfattare: Olof G. Tandberg. Kyncl, Karel & Ivan: Efter vår kommer vinter. Askelin & Hägglund, 1983. 103 s.
Cartonnageband. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Rikligt illustrerad. Översättning av
Katarina Janouch. Lagercrantz, Bo: Ögon att se med. Rabén & Sjögren, 1976. 173 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Illustrerad. Illustrerad av författaren Lagercrantz-Ohlin, Anita: Antecknat. Svenska Dagbladet, 1986. 236 s. Cartonnageband. Lagerlöf, Karl Erik: Idyll & polemik. Alba, 1985. 151 s. Cartonnageband. Bandet något
slitet. Annars ett fint exemplar. Lagerlöf, Selma: Hem och stat Ett föredrag vid rösträttskongressen den 13 juni 1911.. Albert
Bonniers förlag, 1911. Andra upplagan. 20 s. Häftad. Något nött i kanterna. Namnteckning på
omslaget. Landelius, Peter: Europa och tjuren. Fischer & Co, 1991. 157 s. Häftad. Gott skick. Lapierre, Dominique: Brinner Paris? - Adolf Hitler 25 augusti 1944.. Tidens förlag, 1966. 294 s.
Inbunden. Ett hörn något stött. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Medförfattare: Larry Collins. Larsson, Reidar: Politiska ideologier i vår tid. Studentlitteratur, 1994. 182 s. Häftad.
Överstrykningar med färgpenna i texten Larsson, Tomas: Asiatiska utmaningar.. Timbro Tendens, 1996. 85 s. Häftad. Gott skick.
Red. Larsson, Yngve: Mitt liv i Stadshuset l-ll Första delen. Från fåvälde till demokratisk ordning
(1900-1954).Andra delen.I tjänst hos denna stolta stad. Almqvist & Wiksell, 1977. 342+343-
673. 2 vol. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Främre och bakre häftesomslag medbundna. Stockholms utveckling under de senaste hundra
åren. Monografier utgivna av Stockholms kommunalförvaltning. Larsson, Yngve: På marsch mot demokratin Från hundragradig skala till allmän rösträtt (1900-
1920).. Almqvist & Wiksell, 1967. 585 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget
trasigt. Annars ett fint exemplar. Med dedikation. Främre och bakre häftesomslag medbundna.
Stockholms utveckling under de senaste hundra åren. Monografier utgivna av Stockholms
kommunalförvaltning. Illustrerad. Lee, Eric: The labour movement and the internet The New Internationalism. Pluto Press, 1997.
212 s. Häftad. Gott skick. Leimar, Tord: AMS-arbete Minnen från arbetsmarknadsverkets beredskapsarbeten i egen regi.
Arbetsmarknadsstyrelsen, 1990. 116 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Illustrerad. Leiser, Erwin: Samtal i Berlin.. Norstedt och söners förlag, 1969. 138 s. Pocket.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Lelyveld, Joseph: Move Your Shadow South Afica, Black and White. Times Books, 1985. In
English. 390 p. Cloth-spine binding with dust-wrapper. Good condition. Inscription on half-title. Lemmel, Margit: Möte med flyktingar tillägnad Rädda barnen. godrings tr. ab, Visby, 1984. 120
s. Häftad. Anteckningar på titelbladet. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Illustrerad. Lenin, V.I: Selected Works A One-Volume Selection of Lenin´s Most Essential Writings..
Lawrence and Wishart, London, 1968. In English. 798 p. Clothbinding. Spine/backstrip slightly
faded. Inscription on titlepage. Else fine. Levine, Don, Isaac: Mordet på Trotskij. Tidens förlag, 1963. 262 s. Halvklotband. Lewis, Oscar: Fem familjer En studie av fattigkulturen i Mexico.. Rabén & Sjögren, 1970.
Originalupplaga. 334 s. Pocket. Häftesomslaget något slitet. Klisterlapp på häftesomslaget.
Annars ett mycket fint exemplar. Med förord av Oliver La Farge. Lidbom, Carl: Ett uppdrag. Wahlström & Widstrand, 1990. 208 s. Pappband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars i gott skick. Fotoillustrerad. Lied, Jonas: Den långa vägen hem.. Albert Bonniers förlag, 1955. 284 s. Halvklotband. Lindahl, Rutger: Utländska politiska system.. Dialogos, 1985. 342 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något slitet. Red. Linde, Ebbe: Inre memoarer Retrospektivt.. Zindermans, 1976. 206 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Lindgren, Lena: Kan en filthatt stärka demokratin? Om mål och ideal i folkbildning. Carlsson
Bokförlag, 1996. 203 s. Häftad. Understrykningar i texten med blyerts. Annars ett fint exemplar. Lindgren, Stefan: I vargens gap Resa till Herat.. Ordfronts förlag, 1986. 204 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Fotoillustrerad. Lindgren / Hellman, Ann / Jonas: Vad varje 40-talist bör veta ! Hälsa, ekonomi, pension,
boende, livets goda. Månpocket, 2006. 176 s. Pocket. Gott skick. Lindorm, Per-Erik: Carl XVI Gustaf och hans tid Bokfilmen om 1973.. Svensk bokfilm AB, 1974.
272 s. Inbunden. Ryggen något sliten. Annars ett fint exemplar. Lindorm, Per-Erik: Ett folk på marsch 1960-1977 En bokfilm.. Albert Bonniers förlag, 1978. 255
s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Rikligt illustrerad. Lindquist, Bosse: Förädlade svenskar - drömmen om att skapa en bättre människa.. Alfabeta
Bokförlag, 1991. 199 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Lindquist, Hans: Men det regnar ju i Moskva! Den svenska ultravänsterns relation till
Sovjetunionen.. Natur och kultur, 1992. 183 s. Cartonnageband. Namnteckning på försättsbladet.
Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Lindqvist, Sven: Hamiltons slutsats Politiska artiklar från 70-talet.. Albert Bonniers förlag, 1980.
206 s. Häftad. Namnteckning på smutstitelbladet. Ryggen något sliten. Annars ett fint exemplar.
Lindqvist, Sven: Myten om Wu Tao-tzu. Bonniers, 1968. 156 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslag fläckat. Nött i kanterna. Lindqvist, Sven: Myten om Wu Tao-tzu. Aldus/Bonniers, 1969. 146 s. Häftad. Gott skick. Lindqvist, Sven: Myten om Wu Tao-tzu. Albert Bonniers förlag, 1987. 156 s. Pocket. Gott skick.
Lindqvist, Sven: Praktika. Bonniers, 1982. 147 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något
slitet. Lindstedt, Gunnar: Glömskans tid. Bokförlaget DN, 2002. 249 s. Inbunden med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Ljungdal, Arnold: Marxismens världsbild. Norstedts förlag, 1967. 224 s. Pocket.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Löfgren, Mikael: Svenska tönteriets betydelse och andra samtidsdiagnoser.. Bonnier Alba,
1994. 275 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Lohmann, Hans: Låt inte lura er. Den teknologiska mentaliteten bakom kärnkraftens
utbyggnad - sedd med en läkares ögon.. Rabén & Sjögren, 1974. 190 s. Häftad. Något blekt.
Lönborg, Sven: Fostran till demokrati Inlägg i kulturdebatten.. Wezäta, 1951. 127 s. Pappband.
Bandet något fläckigt. Ryggen något trasig i övre och nedre kanten. Annars ett fint exemplar. Till
författarens åttioårsdag den 16 mars 1951. Hilding Pleijels Ex Libris. Lundberg, Birger: Svensk i Sovjet.. KF:s Bokförlag, 1948. 198 s. Halvklotband. Bandet något
fläckigt. Annars ett fint exemplar. Med dedikation. Utgiven av veckotidningen Vi. Lundberg, Dan: Individen och massmedia.. Norstedt och söners förlag, 1968. 425 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Medförfattare: Olof Hultén. Ekonomiska
Forskningsinstitutet vid Handelshögskolan i Stockholm. Luthuli, Albert: Släpp mitt folk!. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1962. 276 s. Halvklotband.
Lyttkens, Lorentz: Politikens klichéer och människans ansikte.. Akademeja, 1988. 234 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar. Mahnaimi, Uzi: Min fiende, min vän.. Ordfronts förlag, 1996. 268 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Medförfattare: Bassam Abu-Sharif. Malmström, Åke: Tjugufem år med riksdagen. Tidens förlag, 1975. 266 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Månson, Per: Båten i parken Introduktion till samhällsstudier.. Prisma, 2000. Tredje upplagan.
155 s. Häftad. Gott skick. Reviderad upplaga. Marbut, F.B: News from the Capital The Story of Washington Reporting.. Southern Illinois
University Press, 1971. In English. 304 p. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper slightly worn.
Else fine. Foreword by Howard Rusk Long. Martinez, Ana: Inte långt från Rio de la Plata. Integration som konst och plåga. Ekerlids, 2003.
169 s. Cartonnageband. Gott skick. En sida med hundöra Martz, John D: The Dynamics of Change in Latin American Politics.. Prentice-Hall, 1965. In
English. 283 p. Bound with dust-wrapper. Inscriptions. Dustwrapper rubbed. Dustwrapper torn. Ed.
A systematically organized volume of readings on Latin American politics, emphasizing
contemporary political science. Marx, Karl: Till kritiken av det socialdemokratiska gotha-programmet.. Partiförlaget/Frams
förlag, 1928. Andra upplagan. 46 s. Häftad. Namnteckning på smutstitelbladet. Något nött i
kanterna. Annars ett fint exemplar. Mehnert, Klaus: Sovjetmänniskan Försök till porträtt efter tretton resor till Sovjetunionen 1929-
1959. Albert Bonniers förlag, 1959. 425 s. Halvklotband. Ryggen något sliten. Annars ett fint
exemplar. Miller, Jack: Life in Russia today.. B.T. Batsford Ltd/G.P. Putnam´s Sons, 1969. In English. 198
p. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper rubbed. Else fine. Illustrated. Moberg, Åsa: Så började 80-talet Dagbok från Folkkampanjen Nej till Kärnkraft.. Prisma, 1980.
168 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Moberg, Eva: Trollcirkel och andra artiklar.. Rabén & Sjögren, 1974. 183 s. Häftad.
Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Moberg, Vilhelm: Därför är jag republikan. Folket i Bilds Förlag, 1955. 110 s. Häftad.
Häftesomslaget något gulnat. Häftesomslaget något nött i kanterna. Inlagan fin. Namnteckning på
försättsbladet. Moberg, Vilhelm: I egen sak. Obekväma inlägg i det offentliga samtalet. Ordfronts förlag, 1987.
315 s. Inbunden med skyddsomslag. Inlagan fin. Skyddsomslaget fläckat och nött. Molander, Per: Akvedukten vid Zaghouan En essä om stat, moral och liberalismens framtid..
Atlantis Förlag, 1994. 139 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Mulgan, Geoff: Politik i en antipolitisk tid. Timbro Tendens, 1996. 75 s. Häftad. Gott skick. Myrdal, Alva: Spelet om nedrustningen. Rabén & Sjögren, 1976. 443 s. Klotband. Gott
skick. Myrdal, Gunnar: Asiatiskt drama. En undersökning om nationernas fattigdom: Arbetskraftens
utnyttjande i sammandrag av Kjell Eriksson, Horst Hart, Benny Hjern.. Rabén & Sjögren,
1971. 316 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Klisterlapp på
pappersomslag. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Färgat övre snitt. Myrdal, Gunnar: Vägvisare. Norstedts förlag, 1998. 429 s. Inbunden med skyddsomslag. Fint
exemplar. Myrdal, Jan: Turkmenistan en revolutions övergångsår. PAN/Norstedts, 1972. 126 s. Pocket.
Häftesomslaget något slitet. Häftesomslaget vikt. Namnteckning på titelbladet. Annars ett fint
exemplar. Nerman, Ture: Allt var ungt Minne och redovisning.. Kooperativa förbundets bokförlag, 1948.
368 s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Sida något trasig. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
Nerman, Ture: Cyrano de Bergerac/Olympen.. Ljungbergs förlag, Sthlm, 1930. Andra
upplagan. Helt skinnband. Något nött i kanterna. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet.
Guldornerad. Marmorerat snitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Skrifter III. Nerman, Ture: I Vilda Västern En Amerika-tripp i värdskrigstid.. Ljungbergs förlag, Sthlm, 1935.
204 s. Häftad. Ryggen blekt. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Skrifter IX 1. Nerman, Ture: Småskrifter.. Ljungbergs förlag, Sthlm, 1930. 432 s. Halvklotband. Färgat övre
snitt. Newton, Kenneth: The Sociology of British Communism.. Allen Lane The Penguin Press,
London, 1969. In English. 213 p. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper stained and worn.
Browned. Else fine. Nexø, Martin Andersen: Kommunistisk aand.. 1966. På danska. 18 s. Häftad. Gott skick. Nilson, Ulf: Bråkmakarna.. Bra Böcker, 1981. 174 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något slitet. Rikligt illustrerad. Nilsson, Torsten: Människor och händelser i Europa.. Tidens förlag, 1978. Andra upplagan.
300 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar.
Illustrerad. Nitti, Francesco Fausto: Flykten Hur politiska fångar behandlas på fascisternas djävulsöar..
Natur och kultur, 1930. 226 s. Häftad. Namnteckning på smutstitelbladet. Namnteckning på
häftesomslag. Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Mina upplevelser som politisk fånge
och vår flykt från Lipari, fascisternas "djävulsö". Med förord av förre italienske premiärministern
Francesco Nitti. Med 8 planscher. Norberg, Johan: Den svenska liberalismens historia.. Timbro, 1998. 357 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Nothin, Torsten: Svenskar under ämbetsmän och fogdevälde.. Wahlström & Widstrand,
1956. 168 s. Halvklotband. Namnteckning på försättsbladet. Något sliten. Annars ett fint exemplar.
Främre häftesomslag medbundet. Nowak, Kjell: Kommunikation och påverkan En bok om målinriktad masskommunikation..
Prisma, 1971. 150 s. Häftad. Något nött i kanterna. Understrykningar i texten. Sparsamt
illustrerad. Nowakowski, Marek: Polen: Krigstillstånd. Brombergs, 1982. 166 s. Häftad. Häftesomslaget
slitet. Annars ett fint exemplar. Nyberg, Mikael: kapitalet.se Myten om det postindustriella paradiset.. Ordfronts förlag, 2001.
463 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Nycop, Carl-Adam: 75 år Sverige.. Bra Böcker, 1976. 267 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget
något slitet. Nyman, Magnus: Upplysningens spegel Götheborgs Allehanda om Frankrike och världen
1774-1789.. Atlantis Förlag, 1994. 268 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat
och nött. Annars ett fint exemplar. Odensten, Per: Václav Havel och Tystnaden. Norstedt och söners förlag, 1983. 135 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Klisterlapp på häftesomslaget.
Annars ett fint exemplar. Ofstad, Harald: Vi kan ändra världen. Hur bör vi ställa frågorna?. Prisma, 1990. 278 s. Pocket.
Gott skick. Ofstad, Harald: Vi kan ändra världen. Hur bör vi ställa frågorna?. Prisma Magnum, 1990. 278 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Olsson, Åke: Modernare tider - ett sätt att se Sverige.. Författarförlaget, 1987. 212 s.
Cartonnageband. Stämpel på insidan av pärmen. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Olsson, John: Svensk kommunalförvaltning. K.G. Bertmarks förlag AB, 1957. 475 s. Dekorerat
helskinnband. Nött i kanterna. En fläck på pärmen. Annars ett fint exemplar. Övre guldsnitt. Oravsky, Vladimir: Den lyckliga ockupationen Sensuella recept från naturens eget kök och en
läsebok för alla åldrar och många smakriktningar. Om honom själv och om invandrade och
inhemska människor och djur.. Nya Doxa, 2000. 430 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något
slitet. Ortmark, Åke: Skuld och makt En kapitalistisk historia.. Wahlström & Widstrand, 1981.
409 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar.
Familjerna Medici, Rothschild, Rockefeller, Wallenberg. Ossietzky, von, Carl: Osaliga äro de fridsamma Artiklar 1918-33.. Ordfronts förlag, 1988. 208 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Demokratiskt bibliotek. I
svensk översättning av Hans O. Sjöström. I urval och med en inledning av Ingegerd Lundgren.
Efterskrift av Rosalinda von Ossietzky-Palm. Ottosson / Magnusson, Jan / Lars: Hemliga Makter. svensk militär underrättelsetjänst från
unionskrisen till det kalla kriget.. Tidens förlag, 1991. 207 s. Klotband med skyddsomslag.
Fotoillustrerad. Packard, Vance: Det nakna samhället Hur staten, affärslivet och skolväsendet hotar den
enskildes rätt till privatliv.. Natur och kultur, 1965. 216 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget trasigt. Packard, Vance: The Status Seekers An Exploration of Class Behavior in America and the
Hidden Barriers That Affect You, Your Community, Your Future.. David McKay Company, 1960. In
English. 376 p. Clothbinding. Cover lightly stained. Else fine. Palm, Göran: En orättvis betraktelse.. Norstedts förlag, 1966. Tredje upplagan. 206 s. Häftad.
Namnteckning på smutstitelbladet. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Palme, Olof: Med egna ord Samtal med Serge Richard och Nordal Åkerman.. Brombergs,
1978. 139 s. Pocket. Något nött i kanterna. Pålsson, Roland: Den tredje supermakten Massmedia ibland oss.. Carlsson Bokförlag, 1991.
143 s. Häftad. Gott skick. Red. Papandreou, Andreas G.: Dödsdömd demokrati?. Norstedts förlag, 1970. 318 s. Inbunden
med skyddsomslag. Stämpel på insidan av pärmen. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Papandreou, Margaret: Mardröm i Aten.. Tidens förlag, 1971. 284 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Perez, Kristina: Att träffas på nätet (Intervjuer och fakta).. Bonnier Icon, 1998. 352 s. Häftad. Gott
skick. Peterson, Bo: Mannaminne Människor Medier Miljöer En svensk mediehistoria.. Norstedts
förlag, 1988. 364 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint
exemplar. Pilger, John: Den dolda dagordningen Reportage från bedrägeriernas tidsålder.. Ordfronts
förlag, 1999. 633 s. Inbunden med skyddsomslag. Fint exemplar. Pontara, Giuliano: Etik, politik, revolution Vol. 2 En antologi.. Bo Cavefors, 1971. 183-406.
Pocket. Understrykningar i texten. Anteckningar. Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar.
Red. Pradervand, Pierre: När myror bär elefanter De afrikanska böndernas tysta revolution - nya
vägar mot självtillit och ansvar.. Wahlström & Widstrand, 1990. 186 s. Häftad. Fint exemplar.
Förord av Per Wästberg. Ramel, Stig: Tyckt & tryckt. Om Campanella, Keynes cyklar och annat. Atlantis Förlag,
1987. 147 s. Cartonnageband. Gott skick. Något nött i kanterna. Ranelid, Björn: Krigaren Roman.. Albert Bonniers förlag, 2001. 493 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Med dedikation. Rauschning, Hermann: Nihilismens revolution Kuliss och verklighet i tredje riket.. Natur och
kultur, 1939. Tredje upplagan. 360 s. Häftad. Häftesomslaget slitet. Häftesomslaget något trasigt.
Ouppsprättad. Reed, Douglas: Vanvettets marknad.. Albert Bonniers förlag, 1938. 326 s. Halvlinneband.
Namnteckning på smutstitelbladet. Gott skick. Stänksnitt. Elis Jäderbergs Ex Libris. Reed, John: Mexiko i uppror och andra reportage.. Norstedts förlag, (utan årtal). 222 s.
Inbunden med skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet. Skyddsomslaget slitet. Klisterlapp
på pappersomslag. Annars ett fint exemplar. Norstedts klassiker. Ressner, Ulla: Den dolda hierarkin - om demokrati och jämställdhet.. Rabén & Sjögren,
1985. 202 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Rieff, David: A bed for the night humanitarianism in crisis. Simon & Schuster, 2002. In
English. 367 p. Cased boards with dustwrapper. Very good condition. Roberts, Frank: Dealing with Dictators The Destruction & Revival of Europe 1930-70..
Weidenfeld & Nicolson, 1991. In English. 294 p. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper
slightly worn. Else fine. Illustrated with photos. Rönnegård, Sam: En liten Palestina-bok Med teckningar av Ethel Swahn-Luutonen och
tonsättning av Anders Bond.. Lutherhjälpen, Sthlm, 1962. 31 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget
något slitet. Med dedikation. Rosenberg, Göran: Friare kan ingen vara Den amerikanska idén från revolution till Reagan.
Norstedts Storpocket, 1993. 350 s. Häftad. Gott skick. Rudebeck, Lars: Ideologier i tredje världen Politiska dokument i urval och med inledning..
Wahlström & Widstrand, 1969. 367 s. Häftad. Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar.
Red. ALMA-serien 13. Rüdiger, Helmut: Federalismen. Federativs förlag, 1947. 678 s. Halvfranskt band. Gott skick.
Övre guldsnitt. Medförfattare: Karl Bergkvist. Runestam, Staffan: Förstakammarhögern och rösträttsfrågan 1900-1907.. Svenska
bokförlaget/Norstedts förlag, 1966. 345 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Ruth, Arne: Trans Europe Express Spår och stickspår i europeiskt 70-tal.. Liber Förlag, 1979.
200 s. Häftad. Saarinen, Aline B: The Proud Possessors.. Weidenfeld and Nicolson, 1959. In English. 423 p.
Clothbinding. Inscription on endpaper. Slightly rubbed on the edges. Else fine. Illustrated with
photos. Sæther, Wera: Sol över onda och goda. Kärnvapen och människan. Petra Bokförlag, 1985. 127
s. Häftad. Gott skick. Sampson, Anthony: De nya europeerna.. Wahlström & Widstrand, 1968. 430 s. Klotband.
Samuelsson, Kurt: Från stormakt till välfärdsstat Svensk samhällsutveckling under 300 år..
Rabén & Sjögren, 1968. 348 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet.
Annars ett fint exemplar. En jubileumsskrift utgiven med anledning av Sveriges Riksbanks 300-
åriga tillvaro. Satin, Mark: Politik för en ny tid New Age-rörelsens grunder, idéer och handlingsprogram..
Wahlström & Widstrand, 1981. 399 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något slitet. Schell, Jonathan: Jordens öde En bok om människans framtid.. Albert Bonniers förlag, 1982.
252 s. Häftad. Gott skick. Schnibben, Cordt: Den här gången dör jag, syster Tolv sällsamma reportage.. Ordfronts förlag,
1996. 240 s. Inbunden med skyddsomslag. Anteckningar. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett
fint exemplar. Schori, Pierre: I orkanens öga Om den kommande revolutionen i Centralamerika.. Tidens
förlag, 1981. 135 s. Häftad. Namnteckning på smutstitelbladet. Häftesomslaget något slitet.
Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Schurmann, Franz: Ideology and organization in communist China.. University of California
Press, 1968. Second edition. In English. 642 p. Wrappered. Sporadic underlining of text. Wrapper
rubbed. Else fine. Illustrated. Enlarged edition. Scorita / Robinson, Thomas N. / Frank M.: Dödsskuggans Dal. LäsaBra, 1975. 312 s. Klotband
med skyddsomslag. Gott skick. Semitjov, Eugen: Viktor Somovs Dagbok Ryssland - från drömmar till mardröm. Presenterad
av Volodja och Eugen Semitjov.. Askild & Kärnekull, 1982. 326 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Semitjov, W: Ett land försvann Ödesveckor i Polen.. Natur och kultur, 1939. 192 s. Häftad.
Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Semjonow, Juri: Jordens rikedomar Om varornas ursprung och den ekonomiska
utvecklingens banbrytare.. Kooperativa förbundets bokförlag, Sthlm, 1949. Femte upplagan. 518 s.
Klotband. Något fuktskadad. Något sliten. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Omarbetad och
utvidgad upplaga. Shaw, George Bernard: Bernard Shaws funderingar om freden. Albert Bonniers förlag, 1919.
127 s. Häftad. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Anteckningar på häftesomslaget. Annars
ett fint exemplar. Siesjö, Merker, Christina: På väg mot arbete - idéer och möjligheter.. Utbildningsförlaget
Brevskolan, 1996. 166 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något slitet. Sjevtjenko, Arkadij N: Att bryta med Moskva.. Albert Bonniers förlag, 1985. 401 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Sjöquist, Eric: Raoul Wallenberg.. Den Kristna Bokringen, Sthlm, (utan årtal). 216 s. Inbunden
med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Klisterlapp på pappersomslag. Annars ett fint
exemplar. Skytte, Göran: Om Franco-Spanien.. Bo Cavefors, 1970. 156 s. Häftad. Häftesomslag fläckat.
Klisterlapp på häftesomslaget. Annars ett fint exemplar. Smith, Hedrick: Ryssarna.. Albert Bonniers förlag, 1977. 479 s. Klotband. Gott skick. Sörbom, Göran: BILDVÄRLDAR. Om bilder och bildkonst, forskning och kulturpolitik.. Statens
Kulturråd, 1984. 157 s. Häftad. Något nött i kanterna. Sparre, Victor: Lågan i mörkret Kampen för de mänskliga rättigheterna i Sovjetunionen - som
jag har sett den.. Bokförlaget Pro Veritate, Uppsala., 1983. 197 s. Häftad. Häftesomslaget slitet.
Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Förord av Sven Stolpe. Staaff, Karl: Det demokratiska statsskicket I-II Jämförande politiska studier efter författarens
manuskript utgivna av Nils Edén och Erik Staaff. Wahlström & Widstrand, 1917. 408+390. 2
vol. Halvfranskt band. Gott skick. Stänksnitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Häftesomslaget ej
medbundet. Staaff, Karl: Det demokratiska statsskicket I-II Jämförande politiska studier efter författarens
manuskript utgivna av Nils Edén och Erik Staaff. Wahlström & Widstrand, 1917. 408+390. 2
vol. Bunden av hofbokbindare Gustaf Hedberg. Ryggen blekt. Något nött i kanterna. Namnteckning
på smutstitelbladet. Annars ett fint exemplar. Främre häftesomslag medbundet. Marmorerade
för/eftersättsblad. Övre guldsnitt. Guldornerad rygg. Karl Petréns Ex Libris. Stål, Göran: Rikedomsön och fattigdomshavet. Forum, 1974. 196 s. Häftad. Stämpel på
försättsbladet. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Stearns, Peter N: Samhälle i förvandling 2 Europas socialhistoria från 1870-talet till våra
dagar.. Wahlström & Widstrand, 1972. 274 s. Häftad. Understrykningar i texten med blyerts.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. ALMA-serien 41. I denna volym presenteras
kapitel 4 t.o.m. 7 ur den amerikanska upplagan. Kapitel 1 t.o.m. 3 kommer att publiceras under
1972. Stenberg, Ulf: Maktens objektiv Film och filmpolitik i tredje världen.. Almqvist & Wiksell,
1973. 147s + 22 planscher. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Häftesomslaget något upprivet i
kanterna. Annars ett fint exemplar. Medförfattare: Ove Säverman. Stenius, Yrsa: Vår tids hjältar.. Tidens förlag, 1986. 133 s. Häftad. Häftesomslaget slitet.
Annars ett fint exemplar. Stiernlöf / Ingelstam, Sture / Margareta: Ordet är fritt Debatt, bakgrund om arbetarrörelsen och
massmedierna. Arbetet/ ABF Brevskolan, 1977. 176+48. 2 vol. Häftad. Något nött i kanterna. Något
gulnad. Illustrerad. Stjernquist, Nils (red.): Riksdagen inifrån Tolv riksdagsledamöters hågkomster, erfarenheter,
och lärdomar.. Gidlunds, 1991. 289 s. Cartonnageband. Stämpel på försättsbladet. Gott skick.
Riksbankens Jubileumsfond. Stolpe, Sven: EN SVENSK DREYFUS-SKANDAL. Torsten Kreuger ännu en gång.. Norlin Förlag
AB, Stockholm, 1951. Fjärde upplagan. 140 s. Häftad. Gott skick. Stoop, de, Chris: Utan papper Människohantering i dagens Europa.. Ordfronts förlag, 1997.
188 s. Häftad. Gott skick. Stoop, de, Chris: Utan papper Människohantering i dagens Europa.. Ordfronts förlag, 1997.
188 s. Häftad. Gott skick. Ström / Lewenhaupt / Nilson / Polgren, Björn / Krister / Claes / Roland: Utlandstjänst. Svenska
arbetsgivareföreningen, 1981. Andra upplagan. 644 s. Inbunden med skyddsomslag. Enstaka
anteckningar. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Strömmer, Gunnar: Verktyg mot vanmakt.. Timbro, 2000. 41 s. Häftad. Fint exemplar. Pejling nr
31. Sundelin, Anders: Afghanistan Nyckeln till en kontinent.. Ordfronts förlag, 1985. 166 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Sundgren, Nils Petter: Moster Svea i tidsspegeln.. Askelin & Hägglund, 1984. 231 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Svanberg, Lasse: Stålsparven Om 90-talets medier och om "informationssamhället".. Prisma,
1991. 171 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Svedelid, Olov: Viskningar och skrik Information i samspel.. Informationsförlaget, 2000. 71 s.
Cartonnageband. Gott skick. Svenning, Olle: Tillhör Sverige Europa?. Författarförlaget, 1988. 255 s. Inbunden med
skyddsomslag. Smärre anteckningar med blyerts. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint
exemplar. Swartz, Richard: Room service Berättelser från det östra Europa.. Norstedts förlag, 1997. 293
s. Inbunden med skyddsomslag. En fläck inuti boken. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Swedenborg, Birgitta: Makten över politiken Om konstitutionella spelregler och politikens
innehåll.. SNS Förlag, 1999. 175 s. Cartonnageband. Fint exemplar. Red. Sydow, Waldemar von: Det händelserika året 1939 Årets händelser i bilder och text..
Uddevalla, Bohusläningens Tryckeri, 1940. 192 s. Linneband. Ryggen delvis sprucken i fogarna.
Ryggen något lös. Annars ett fint exemplar. Rikligt illustrerad. Tamas, Gellert: De apatiska om makt, myter och manipulation. Natur och kultur, 2009. 622 s.
Pappband med skyddsomslag. Nyskick. Tham, Carl: När tiden vänder.. Norstedt och söners förlag, 1994. 308 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Klisterlapp på pappersomslag. Theodorakis, Mikis: Att erövra friheten.. PAN/Norstedts, 1970. 117 s. Pocket. Gott skick.
Häftesomslaget något slitet. Thomaeus, Jan: Vart tar alla begåvade barn vägen ? En bok om skapande och teori.. Esselte
Studium, 1974. 122 s. Häftad. Thörnberg, E.H: Från det moderna samhället.. Albert Bonniers förlag, 1935. 373 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget slitet. Fläckad. Inlagan fin. Dagens ansikte. Böcker i aktuella
ämnen. Thylefors, Ingela: Syndabockar Om mobbning och kränkande särbehandling i arbetslivet..
Natur och kultur, 1999. Andra upplagan. 235 s. Cartonnageband. Bandet något fläckigt. Annars ett
fint exemplar. Timm, Mikael: Trollspegel Om makt, magi och myter i televisionen.. Carlsson Bokförlag, 1989.
195 s. Cartonnageband. Gott skick. Tingsten, Herbert: Flyktförsök Notiser 1971-1972.. Norstedts förlag, 1972. 184 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Tingsten, Herbert: När skymningen faller på.. Norstedt och söners förlag, 1970. 199 s.
Klotband. Tingsten, Herbert: När skymningen faller på.. Norstedt och söners förlag, 1970. 199 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Skyddsomslaget något trasigt.
Annars ett fint exemplar. Tingsten, Herbert: När skymningen faller på/Notiser om liv och död.. Norstedt och söners
förlag, 1972. Cartonnageband. Namnteckning. Gott skick. Tingsten, Herbert: Notiser om liv och död.. Norstedt och söners förlag, 1967. 186 s. Häftad.
Gott skick. Häftesomslaget något slitet. Tingsten, Herbert: Notiser om liv och död.. Norstedt och söners förlag, 1967. 186 s. Inbunden
med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Tjernavin, Vladimir V: Jag talar för de stumma.. Wahlström & Widstrand, 1935. 299 s.
Inbunden. Namnteckning. Nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Mönstrade för/eftersättsblad.
Främre häftesomslag medbundet, dock löst. Törnqvist, Gunnar: Sverige i nätverkens Europa Gränsöverskridandets former och villkor..
Liber/Hermods, 1993. 285 s. Cartonnageband. Gott skick. Trotskij, Leo: Arbetarklassen och världsläget. Frams förlag, 1927. Halvfranskt band. Ryggen
blekt. Annars ett fint exemplar. Färgat övre snitt. Trotskij, Leo: Den Förrådda Revolutionen.. Bokförlaget Röda rummet, 1983. Andra upplagan.
232 s. Häftad. Namnteckning på titelbladet. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Tubin, Eino: Förfäras ej 50 år med det psykologiska försvaret - en biografi om en svensk
myndighet.. Styrelsen för psykologiskt försvar, 2003. 281 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Tucker, Robert W.: The Inequality of Nations. Basic Books , Inc., Publishers, 1977. In English.
214 p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed at the edges. Light browning. Lightly dampstained. Uddhammar / Erixon, Emil / Fredrik: Kapitalism, nätverk och demokrati. Förutsättningar för
samarbete och myter om socialt kapital. City-Universitetet, 2002. 222 s. Häftad. Nyskick. Unckel, Per: Ingen åt sitt öde. Timbro, 2002. 102 s. Häftad. Gott skick. Vogel-Jørgensen, T.: Världen sedan 1914 I-II.. Stockholms-tidningen/Natur och Kultur, 1939.
256+250 sidor. Dekorerat linneband. Anteckningar på försättsbladet. Något fläckig. Annars ett fint
exemplar. Rikligt illustrerad. Wallraff, Günter: Störning pågår Uppsatser/kritik/tal 1959-1994.. Legus, 1995. 183 s. Häftad.
Gott skick. Förord av Ulla Berglindh och kommentar av Sargut Sölcun. Wärneryd, Karl-Erik: Konsumtionens ekonomiska psykologi.. Natur och kultur, 1986. 359 s.
Häftad. Understrykningar i texten. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Wattrang, Hans: Det kalla kriget.. Prisma, 1968. 185 s. Häftad. Understrykningar i texten med
blyerts. Häftesomslaget något slitet. Namnteckning på försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Weiss, Peter: Diskurs över det långvariga befrielsekriget i Vietnam dess förhistoria och förlopp
som exempel på nödvändigheten av de undertrycktas väpnade kamp mot sina förtryckare likaså
över Amerikas Förenta Staters försök att förinta revolutionens grundvalar.. Bo Cavefors, 1968. 247
s. Pocket. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. West, Richard Samuel: Satire on Stone The Political Cartoons of Joseph Keppler.. University of
Illinois Press, 1988. In English. 465 p. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper slightly worn.
Dustwrapper slightly torn. Else fine. Richly illustrated. Weyland, Petra: Inside the third world village.. Routledge, 1993. In English. 257 p. Wrappered.
Good condition. Wheen, Francis: Karl Marx En biografi. Norstedts förlag, 2001. 399 s. Pappband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. White, Theodore H: På jakt efter historia.. Brombergs, 1980. 431 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Wickbom, T.G: Mandariner i blåställ Kina under Mao Tse-tung.. Norstedt och söners förlag,
1964. 183 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Wigforss, Harald: Korsdrag Reflexioner kring maktens problem.. Natur och kultur, 1974. 214 s.
Häftad. Gott skick. Wiio, Osmo A: kommunikation - vad är det ? En grundbok om information, språk och
massmedier. Natur och kultur, 1976. 194 s. Häftad. Häftesomslaget något gulnat. Inlagan fin. Wijk, Erik: Göteborgskravallerna och Processerna. Manifest, Sthlm, 2002. 763 s. Pocket. Gott
skick. Wijk, Johnny: Svarta börsen - samhällslojalitet i kris Livsmedelsransoneringarna och den
illegala handeln i Sverige 1940-1949.. Almqvist & Wiksell, 1992. 326 s. Häftad. Gott skick.
Illustrerad. Acta universitatis stockholmiensis/Stockholm Studies in History 46. Willers, Uno: Med bibliotekssylfen som riktrote Till den vetenskapliga bokservicens
problematik.. Almqvist & Wiksell, 1956. 334-372. Häftad. Häftesomslaget något upprivet i
kanterna. Sidor vikta. Annars ett fint exemplar. Med dedikation. Särtryck ur Festskrift till
utrikesminister Östen Undén. Illustrerad. Wirtén, Per: Berättelserna Mellanöstern efter kolonialismen.. Norstedts förlag, 1996. 257 s.
Häftad. Gott skick. Zaremba, Maciej: Minken i folkhemmet. timbro, 1992. 212 s. Häftad. Mycket gott skick. Zennström, Per-Olof: Z:s bekännelser I-II.. Bo Cavefors, 1977. Originalupplaga. Biografi över
Per-Olov Zennström. 433+56. 2 vol. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Ouppsprättad. |