| Samhälle & Politik, Den Svenska Arbetarrörelsen |
|---|
|
Affischernas kamp. Socialdemokraterna 90 år. Socialdemokraterna, 1979. 96 s. Häftad. Rikligt
illustrerad. Gott skick. Med Ingemar Odlanders namnteckning Arbetets Söner I-III. Text och bilder ur den svenska arbetarrörelsens saga.. Lindfors Bokförlag
AB, 1944, 1946. 570+511+559. 3 vol. Halvfranskt band. Nött i kanterna. Något fläckig. Annars ett fint
exemplar. Rikligt illustrerad. Mönstrade för/eftersättsblad. Guldornerad rygg. Festskrift tillägnad Zeth Höglund Utgiven vid hans 60-årsdag 29 april 1944.. Stockholm, 1944.
214 s. Häftad. Ouppsprättad. Illustrerad. Festskrift tillägnad Zeth Höglund Utgiven vid hans 60-årsdag 29 april 1944.. K.L. Beckmans
Boktryckeri, Stockholm, 1944. 214 s. Linneband. Gott skick. Färgat övre snitt. Illustrerad.
Marmorerade för/eftersättsblad. Folkets hus i Stockholm Historik och beskrifning utgifven af styrelsen genom K.A. Tengdahl
byggnadstekniker, Folkets hus´ ombudsman.. A.-B. Arbetarnes tryckeri, Folkets hus, 1902. 97 s.
Häftad. Häftesomslaget slitet. Häftesomslaget lagat. Annars ett fint exemplar. Rikligt illustrerad.
1898 1901. Ljus över landet! Sverige i tiden 1900-1920.. Kulturhuset, 1977. 48 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Steg för steg 1945-1973 En krönika i text och bild om den svenska fackföreningsrörelsens
utveckling under efterkrigstiden.. Prisma/LO, 1973. 223 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet.
Annars ett fint exemplar. Rikligt illustrerad. Svensk arbetarrörelse under hundra år.. Tidens förlag, 1938. 516 s. Inbunden. Anteckningar på
försättsbladet. Gott skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Rikligt illustrerad. Färgat övre snitt.
Stänksnitt i övrigt. Till Gustav Möller på femtioårsdagen 1884 6/6 1934.. Tryckeriaktiebolaget Framtiden, Malmö,
1934. 36 s. Klotband. Något sliten. Annars ett fint exemplar. Från socialdemokratiska tidningsmän.
Hilding Pleijels Ex Libris. 71/250. Ahlberg, Harry: Arbetets ära, arbetets villkor Prosastycken.. Tidens förlag, 1979. 295 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Andersson, Leif: Beslut (S) fattarna Socialdemokratiska riksdagsgruppen 100 år.. PM
Bäckström förlag, 1996. 653 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Med
dedikation. Andersson, Sven O: Journalisten Sven O Andersson I urval av Gunilla Stahre Andersson..
Vädurens förlag, u.å.. 270 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Arnborg, Lars: (S)pelarna.. Sellin, 1993. 192 s. Cartonnageband. Gott skick. Bengtsson, Raimond: Arbetets söner.. Zindermans, 1978. 160 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något slitet. Beskow, Natanael: Arbetarerörelsens bildningsideal. Tidningen Studiekamraten, 1935. Andra
upplagan. 188 s. Häftad. Bandet något slitet. Gåvotext på försättsbladet. Beyer, Nils: Den unge Hjalmar Branting.. Norstedt och söners förlag, 1985. 223 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Branting, Hjalmar: Ekonomisk och social arbetarpolitik Tal och skrifter VII.. Tidens förlag, 1928.
316 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Branting, Hjalmar: Ekonomisk och social arbetarpolitik Tal och skrifter VII.. Tidens förlag, 1928.
316 s. Halvfranskt band. Ryggen något trasig i nedre kanten. Enstaka fläckar på bandet. Annars
ett fint exemplar. Illustrerad. Marmorerat snitt. Branting, Hjalmar: Ekonomisk och social arbetarpolitik Tal och skrifter VII.. Tidens förlag, 1928.
314 s. Halvfranskt band. Något fuktskadad. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Marmorerat snitt. Illustrerad. Branting, Hjalmar: Internationalen Tal och skrifter IX.. Tidens förlag, 1929. 325 s. Häftad.
Ouppsprättad. Illustrerad. Branting, Hjalmar: Internationalen Tal och skrifter IX.. Tidens förlag, 1929. 327 s. Halvfranskt
band. Ryggen något trasig i övre kanten. Bandet något nött i kanterna. Något fläckig. Annars ett fint
exemplar. Illustrerad. Marmorerat snitt. Branting, Hjalmar: Socialdemokratiens århundrade I-2.. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1904,
1906. 496+603. 2 vol. Halvfranskt band. Nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Rikligt illustrerad.
Upphöjda bind. Guldornerad rygg. Branting, Hjalmar: Socialdemokratiens århundrade I-2.. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1904,
1906. 496+604. 2 vol. Halvklotband. Enstaka fläckar på bandet. Något nött i kanterna. Annars ett
fint exemplar. Rikligt illustrerad. Mönstrade för/eftersättsblad. Branting, Hjalmar: Socialistisk samhällssyn I-II Tal och skrifter I-II.. Tidens förlag, 1926, 1927.
341+351. 2 vol. Halvfranskt band. Ryggen något trasig i nedre kanten. Enstaka fläckar på bandet.
Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Marmorerat snitt. Branting, Hjalmar: Stridsfrågor inom arbetarrörelsen Tal och skrifter VIII.. Tidens förlag, 1929.
337 s. Halvfranskt band. Gott skick. Något nött i kanterna. Illustrerad. Marmorerat snitt. Branting, Hjalmar: Stridskamrater och vänner Tal och skrifter X.. Tidens förlag, 1929. 316 s.
Häftad. En fläck på ryggen. Sida något trasig. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Branting, Hjalmar: Stridskamrater och vänner Tal och skrifter X.. Tidens förlag, 1929. 316 s.
Halvfranskt band. Gott skick. Ryggen något trasig i övre kanten. Marmorerat snitt. Illustrerad. Branting, Hjalmar: Stridskamrater och vänner Tal och skrifter X.. Tidens förlag, 1929. 316 s.
Halvfranskt band. Gott skick. Något nött i kanterna. Illustrerad. Marmorerat snitt. Branting, Hjalmar: Svensk försvars- och fredspolitik Tal och skrifter V.. Tidens förlag, 1927. 381
s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Enstaka fläckar på bandet.
Illustrerad. Branting, Hjalmar: Tal och skrifter I-XI.. Tidens förlag, 1926-1930. 11 vol. Klotband. Gott skick.
Något nött i kanterna. Färgat övre snitt. Klisterlapp på insidan av pärmen. Danielsson, Axel: Axel Danielssons Skrifter Levnadsteckning Karaktäristik Urval av Skrifter av
Bengt Lidforss.. Aktiebolaget Framtidens Bokförlag, Malmö, 1908. 764 s. Dekorerat
originalklotband. Bandet något skevt. Enstaka fläckar på bandet. Annars ett fint exemplar. Färgat
snitt. Enander, Crister: Andra tider Läsebok för folkhemmet. Novellantologi.. Utbildningsförlaget
Brevskolan, 1994. 303 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Klisterlapp
på pappersomslag. Anteckningar på försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Red. Engberg, Arthur: Tal och skrifter ll I urval och redigering av Rolf Edberg. Tidens förlag, 1945.
381 s. Klotryggsband. Gott skick. Färgat övre snitt. Fotoillustrerad. Engberg, Arthur: Tal och skrifter lll I urval och redigering av Rolf Edberg. Tidens förlag, 1945.
374 s. Klotryggsband. Gott skick. Färgat övre snitt. Färm, Göran: Carlsson En samtalsbok med Ingvar Carlsson.. Tidens förlag, 1991. 241 s.
Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Gidlund, Alfons: Rörelsen Mina år i arbetarrörelsens tjänst.. Gidlunds, 1989. 141 s.
Cartonnageband. Bandet något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Gjöres, Axel: Före "Stockholm".. Konsumtionsföreningen Stockholm med omnejd u.p.a./Oskar
Eklunds boktr., 1930. 101 s. Häftad. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Häftesomslaget
lagat. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad. Gunnarson, Gunnar: Arbetarrörelsens krönika i ord och bild I-II En bokfilm.. Tidens förlag,
1973. 316+318. 2 vol. Linneband med skyddsomslag. Exlibris. Skyddsomslaget något trasigt.
Annars ett fint exemplar. Rikligt illustrerad. 1881-1938, 1939-1972. Gunnarson, Gunnar: Arbetarrörelsens krönika i ord och bild I-II.. Tidens förlag, 1970. 300+320.
2 vol. Linneband. Gott skick. Rikligt illustrerad. Hallvarsson, Mats: De första 100 åren Svenska företagsbilder.. Timbro, 1986. 199 s. Klotband
med kassett. Gott skick. Rikligt illustrerad. Kassetten något sliten. Medförfattare: Rune Svensk.
Efterord: Professor Erik Dahmén. Rådgivare: Fil dr Bengt Nyström. SAF Svenska
Arbetsgivareföreningen. Hansson, Sigfrid: Landsorganisationens första kvartsekel 1898-1923. Minnesskrift. Tidens
förlag, 1923. Helt skinnband med kassett. Ryggen något sliten. Annars ett fint exemplar. Kassetten
något sliten. Guldsnitt. Höglund, Zeth (Zäta): Härliga tider 1900-1911.. Tidens förlag, 1951. 310 s. Linneband. Gott
skick. Färgat övre snitt. Illustrerad. Minnen i fackelsken. Höglund, Zeth (Zäta): Hjalmar Branting och hans livsgärning. Tidens förlag, 1939. 660 s.
Halvfranskt band. Gott skick. Övre guldsnitt. Marmorerade pärmar. Illustrerad. Upphöjda bind.
Tredje förkortade upplagan. Höglund, Zeth (Zäta): Hjalmar Branting och hans livsgärning Första delen.. Klara Civiltryckeri
A.-B., 1934. 557 s. Halvfranskt band. Något nött i kanterna. Ryggen något sliten. Annars ett fint
exemplar. Illustrerad. Höglund, Zeth (Zäta): Hjalmar Branting och hans livsgärning I-II.. Tidens förlag, 1929. 2 vol.
Halvfranskt band med skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar.
Marmorerade för/eftersättsblad. Övre guldsnitt. Illustrerad. Jensen, C.E: Socialdemokratiens aarhundrede I-II Fremstillinger af arbejderbevægelsens
historie fra revolutionen 1789 indtil vore dage.. A. Christiansens forlag, København, 1904. På
danska. 2 vol. Dekorerat originalklotband. Ryggen något lös. Bandet något fläckigt. Annars ett fint
exemplar. Illustrerad. Medförfattare: F.J. Borgbjerg. Mönstrade för/eftersättsblad. Marmorerat
snitt. Johansson, Anders L: Gunnar Sträng Landsvägsagitatorn. Tidens förlag, 1992. 427 s.
Förlagsband med pappersomslag. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Kraemer, Vera von: Brantings på Norrtullsgatan. Albert Bonniers förlag, 1939. 354 s. Häftad
med pappersomslag. Skyddsomslaget trasigt. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Delvis
ouppsprättad. Kratz, Anita: Ingvar Carlsson Erlanders siste pojke.. Bonnier Alba, 1996. 271 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Fotoillustrerad. Landin, Sven: Stockholms byggnadsarbetare 100 års facklig idealitet och kampvilja.. Svenska
Byggnadsarbetareförbundet avdelning 1/Sjuhäradsbygdens Tryckeri, Borås, 1985. 301 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
Lindbom, Tage: Svenska Kommunalarbetareförbundet 1910-1935 Historik..
Tryckeriaktiebolaget Tiden, Stockholm, 1935. 252 s. Halvfranskt band. Något nött i kanterna.
Annars ett fint exemplar. Övre guldsnitt. Illustrerad. Marmorerade för/eftersättsblad. Lindbom, Tage: Utländsk litteratur i Arbetarrörelsens arkiv i Stockholm.. Victor Pettersons
Bokindustriaktiebolag, Sthlm, 1948. In several languages. 320 p. Half-cloth binding. Good
condition. Patterned edges. Marbeled endpapers. Med dedikation till Klas Lönn. Lindorm, Erik: Ett folk på marsch 1872-1914 En bokfilm.. Bonniers Folkbibiotek, 1962. 320 s.
Klotband med skyddsomslag och kassett. Gott skick. Rikligt illustrerad. Lindorm, Erik: Ett folk på marsch 1914-1931 En bokfilm.. Bonniers Folkbibliotek, 1959. 319 s.
Klotband med skyddsomslag och kassett. Något nött i kanterna. Kassetten något sliten. Annars ett
fint exemplar. Rikligt illustrerad. Lundgren, Karl Hjalmar: Från den politiska Rännare-banan Brev till hemmet av
Riksdagsmannen Johannes Bengtzén.. E. Lundquists bokförlag, 1914. 156 s. Häftad.
Häftesomslaget slitet. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Annars ett fint exemplar. Nerman, Ture: Kampdikter.. Folket i Bilds Förlag, 1947. 213 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Annars ett fint exemplar. Nerman, Ture: Ögonvittnen om Hjalmar Branting.. Wahlström & Widstrand, 1961. 220 s.
Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Illustrerad. Red. Nerman, Ture: Svensk arbetarrörelse under hundra år. Tidens förlag, 1938. Guldornamenterat
skinnband. Gott skick. Guldsnitt. Ryggen något blekt. Marmorerade för/eftersättsblad. Norman, Birger: Ådalen 31. Rabén & Sjögren, 1969. Fjärde upplagan. 215 s. Klotband
med skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad.
Dedikation, handskriven. Norman, Birger: Ådalen 31 En berättelse.. Rabén & Sjögren, 1981. Sjunde upplagan. 204
s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Utvidgad upplaga. Nothin, Torsten: Från Branting till Erlander.. Wahlström & Widstrand, 1955. Tredje
upplagan. 391 s. Halvklotband. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Marmorerade
för/eftersättsblad. Nothin, Torsten: Från Branting till Erlander.. Wahlström & Widstrand, 1955. Tredje
upplagan. 390 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Olsson, Reinhold: En krönika om Sundsvalls arbetarkommun.. Sundsvalls
arbetarkommun/Sundsvalls bokhandlare, 1972. 138 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet.
Annars ett fint exemplar. Östergren, Bertil: Vem är Olof Palme? Ett politiskt porträtt.. Timbro, 1984. 372 s. Inbunden med
skyddsomslag. Understrykningar i texten. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint
exemplar. Fotoillustrerad. Palmgren, Yngve: Född till agitator En studie i August Palms politiska utveckling och
verksamhet.. Rabén & Sjögren, 1971. 454 s. Häftad. Häftesomslaget något upprivet i
kanterna. Häftesomslag fläckat. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Palmgren, Yngve: Född till agitator En studie i August Palms politiska utveckling och
verksamhet.. Rabén & Sjögren, 1971. 454 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget
något slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Persson, Christer: Axel, främling, människa.. Alba, 1981. 233 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Annars ett fint exemplar. Peterson, Thage G.: Resan till Berg Ska hela Sverige leva? - En tidsresa.. Albert Bonniers
förlag, 2000. 223 s. Inbunden med skyddsomslag. Fint exemplar. Sjölin, Walter: Med förenade krafter Kooperativa förbundet 1899-1949. Kooperativa Förbundets
förlag, 1949. 272 s. Klotryggsband. Inlagan fin. Rikligt illustrerad. Pärmarna ojämt blekta. Stahre, Sven-Arne: Arbetarrörelsen. En uppslagsbok. Svensk översättning och bearbetning av
Sven-Arne Stahre.. Forum, 1978. 376 s. Cartonnageband. Fotoillustrerad. Gott skick. Svärd, Jan: August Palm - skräddaren som förvandlade Sverige!. Skrivareförlaget i Skåne,
1995. 95 s. Cartonnageband. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Medförfattare: Bertil
Persson. Serietecknad. Vallberg, Viktor: Samtal mellan en folkförbundare och en socialist.. Svenska folkförbundets
förlag, Sthlm, 1910. 86 s. Häftad. Häftesomslaget trasigt. Annars ett fint exemplar. Westerståhl, Jörgen: Svensk fackföreningsrörelse Organisationsproblem Verksamhetsformer
Förhållande till staten.. Tidens förlag, 1945. 486 s. Inbunden. Bandet något slitet. Annars ett fint
exemplar. Färgat övre snitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Wigforss, Ernst: Minnen I Före 1914.. Tidens förlag, 1950. 426 s. Häftad med pappersomslag.
Namnteckning på titelbladet. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar. Zamore, Karl Otto: Från springpojke till statsman En berättelse om Per Albin Hansson..
Harriers, 1948. 153 s. Halvklotband. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Anteckningar på
försättsbladet. Zennström, Per-Olof: Lucifer En bok om Axel Danielsson.. Norstedts förlag, 1967. 334 s.
Häftad. Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Häftesomslag ngt löst. Zennström, Per-Olof: Lucifer En bok om Axel Danielsson.. Norstedts förlag, 1967. 334 s.
Klotband. Enstaka fläckar på bandet. Gott skick. |