| Skönlitteratur, Deckare & Rysare |
|---|
|
Alfred Hitchcock berättar skräckrysare om spioner. B. Wahlströms bokförlag, 1972. Tredje
upplagan. 155 s. Klotryggsband. Gott skick. Bevingade mord av Alfred Hitchcock. B. Wahlströms bokförlag, 1977. 239 s. Inbunden. Gott
skick. Exlibris. Den illa gör ... han illa dör, sa Alfred Hitchcock. B. Wahlströms bokförlag, 1973. 237 s.
Inbunden. Gott skick. Stämpel på titelbladet. En hemsk natt. Tretton rusiga historier. Legenda, 1987. Illustrerad av omslag av Hans Arnold.
177 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Frankensteins dagbok. Redigerad av Pastor Hubert Venables. Bokia, 1980. 120 s. Dekorerat
skinnimitationsband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Hitchcock's Bästa - tionde samlingen. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1969. 142 s. Pocket. Gott
skick. Hitchcocks bästa under 10 år. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1971. 383 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Mord och inga visor, sa Alfred Hitchcock. B. Wahlströms bokförlag, 1971. 255 s. Inbunden. Gott
skick. Ord för mord, sa Alfred Hitchcock. B. Wahlströms bokförlag, 1979. 236 s. Pocket. Gott skick.
Poe-klubben årsbok 1966. Bonniers, 1966. 117 s. Häftad. Gott skick. Poe-klubben årsbok 1967-68. Bonniers, 1968. 145 s. Häftad. Gott skick. Skräckrysare om demoner. B. Wahlströms bokförlag, 1973. 159 s. Klotryggsband. Något nött i
kanterna. Små, små mord av kärlek, sa Alfred Hitchcock. B. Wahlströms bokförlag, 1972. 239 s.
Inbunden. Bandet något skevt. Titelsidan saknas Små, små mord av kärlek, sa Alfred Hitchcock. B. Wahlströms bokförlag, 1977. 239 s.
Inbunden. Gott skick. Exlibris. Sveriges kusligaste spökhistorier. Semic, 2001. 112 s. Cartonnageband. Gott skick. Anthony, Evelyn: Avhopparen. Bonniers, 1984. 328 s. Pocket. Gott skick. Anthony, Evelyn: En främling vid porten. Bonniers, 1978. 263 s. Häftad. Gott skick. Balderson, Bo: Statsrådet i tiden. Bonniers, 1980. 266 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget trasigt. Baldersson, Bo: Statsrådet och döden. Aldus/Bonniers, 1971. 202 s. Pocket. Gott skick. Baldersson, Bo: Statsrådet sitter kvar. Bonniers, 1978. 255 s. Pappband med skyddsomslag.
Bandet något skevt. Baldersson, Bo: Statsrådets verk. Bonniers, 1977. 234 s. Pocket. Bandet något skevt. Ballard, Robert D.: Uppdrag Bright Shark. Bonniers Alba, 1993. 479 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Baxter, Gregory: Dödens ring. Favorit-böcker AB, 1948. 174 s. Häftad. Något nött i kanterna. Belfrage, Sally: Ett rum i Moskva. Berghs Förlag, 1959. 240 s. Häftad. Anteckningar på
häftesomslaget. Bentley, E.C.: Trents sista detektivbragd. Hugo Gebers, 1938. 246 s. Häftad. Anteckningar på
försättsbladet. Blake, Nicholas: Mitt mord är ditt. Norstedt och söners förlag, 1958. 250 s. Inbunden.
Anteckningar på försättsbladet. Blake, Nicholas: Mitt mord är ditt. Norstedt och söners förlag, 1958. 250 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Blake, Nicholas: Mörkt spel. Norstedt och söners förlag, 1968. 256 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Blake, Nicholas: Såret. Norstedt och söners förlag, 1970. 209 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Bodelsen, Anders: Fryspunkten. Wahlström & Widstrand, 1983. 215 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Borge, Bernhard: Dolt mönster. C.E. Fritzes Bokförlag, 1951. 254 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Samtida/Äldre anteckningar. Bornemark, Kjell - Olof: Legat till en trolös. Norstedts förlag, 1982. 228 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Fläckar på snittet Bornemark, Kjell - Olof: Legat till en trolös. Norstedt och söners förlag, 1982. 228 s. Häftad.
Gott skick. Borniche, Roger: Ärkeängeln. Albert Bonniers förlag, 1983. 318 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Borniche, Roger: Snuten. En fransk kriminalare om sitt svåraste uppdrag. Forum, 1974. 249 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Buchan, John: De trettionio stegen. Bra Böcker, 1978. 134 s. Skinnimitationsband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Carlsson, Ebbe: Liket i lådan. Bonniers, 1991. 226 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Carr, John Dickson: Den ihålige mannen. Albert Bonniers förlag, 2001. 298 s. Inbunden.
Mycket gott skick. Carr, John Dickson: Handsken är kastad. Albert Bonniers förlag, 1960. 240 s. Pappband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Carr, John Dickson: Hattmysteriet. Tidens förlag, 1963. 247 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Charteris, Leslie: Helgonets Vendetta. Bra Böcker, 1972. 278 s. Klotband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något slitet. Bandet något skevt. Färgat övre snitt. Chesterton, G.K. (Gilbert Keith): Fader Browns hemlighet. Bra Böcker, 1980. 152 s.
Skinnimitationsband. Gott skick. Chrichton, Michael: Det stora tågrånet. Norstedt och söners förlag, 1976. 281 s. Klotband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Chrichton, Michael: Det stora tågrånet. Norstedt och söners förlag, 1978. 281 s. Inbunden med
skyddsomslag. Christie, Agatha: ABC-morden. Albert Bonniers förlag, 1984. 222 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Christie, Agatha: ABC-morden. Albert Bonniers förlag, 1951. 253 s. Pocket. Inlagan fin. Ryggen
lagad. Något nött i kanterna. Christie, Agatha: Begravningar är farliga. Albert Bonniers förlag, 2000. 311 s. Cartonnageband.
Nyskick. Christie, Agatha: Cyankalium och Champagne. Albert Bonniers förlag, 1985. 280 s. Klotband
med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Christie, Agatha: Det stumma vittnet. Bonniers, 1961. 250 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Christie, Agatha: Det stumma vittnet. Bonniers, 1978. 230 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Christie, Agatha: Döden till mötes. Albert Bonniers förlag, 1986. 255 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Christie, Agatha: Dolken från Tunis. B. Wahlströms bokförlag, 1995. 253 s. Cartonnageband.
Gott skick. Christie, Agatha: Ett mord annonseras. Bonniers folkbibliotek, 1957. 254 s. Dekorerat
pappband. Gott skick. Christie, Agatha: Ett mord annonseras. Albert Bonniers förlag, 1983. 251 s. Klotband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Christie, Agatha: Fem små grisar. Bonniers, 1991. 197 s. Inbunden. Gott skick. Christie, Agatha: Fem små grisar. Albert Bonniers förlag, 1951. 270 s. Klotryggsband. Bandet
något skevt. Något gulnad. Något nött i kanterna. Anteckningar på insidan av pärmen. Christie, Agatha: Fem små grisar. Bonniers, 1987. 208 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något slitet. Christie, Agatha: Konstiga huset. Albert Bonniers förlag, 1980. 220 s. Klotband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Christie, Agatha: Korten på bordet. Albert Bonniers förlag, 1947. 273 s. Halvklotband. Bandet
skevt. Annars ett fint exemplar. Privatband Christie, Agatha: Liket i biblioteket. Bonniers, 1979. 156 s. Pocket. Häftesomslaget något slitet.
Christie, Agatha: Mord klockan fem?. Bonniers, 1988. 235 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Christie, Agatha: Mord på ljusan dagen. Bonniers, 1969. 181 s. Pocket. Något nött i kanterna.
Anteckningar på häftesomslaget. Christie, Agatha: Mord per korrespondens. Albert Bonniers förlag, 1951. 255 s. Pocket. Något
nött i kanterna. Christie, Agatha: Nemesis. Fontana/Collins, 1981. In English. 192 p. Paperback. Wrapper
slightly rubbed at the edges. Christie, Agatha: Prövad oskuld. Bonniers, 1990. 204 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Christie, Agatha: Spegeln sprack från kant till kant. Bonniers, 1984. 236 s. Klotband. Ryggen
sned, annars gott skick Christie, Agatha: The Moving Finger. Collins, u å. In English. 160 p. Paperback. Inscriptions on
half-title. Spine/backstrip slightly rubbed. Christie, Agatha: Trick med speglar. Bonniers, 1973. 220 s. Klotband med skyddsomslag.
Namnteckning på smutstitelbladet. Skyddsomslaget något slitet. Inlagan fin. Collins, Michael: Tigerns skugga. Bra Böcker, 1974. 204 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Cooney, Caroline B.: Vampyrens löfte. B. Wahlströms bokförlag, 1995. 156 s.
Cartonnageband. Gott skick. Anteckningar på försättsbladet. Coppel, Alfred: Kodnamn Hastings. Forum, 1980. 337 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget slitet. Coxe, George Harmon: Kameraskott mot mördaren. Hugo Gebers förlag, 1947. 259 s.
Klotryggsband. Gott skick. Coxe, George Harmon: Tredje gången gillt. ICA bokförlag, 1951. 238 s. Klotryggsband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Crofts, F. Willis: Smuggelbolaget. Skoglunds, 1950. 254 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Demouzon, Alain: Spader dam. Forum, 1979. 297 s. Häftad med pappersomslag.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Läsexemplar utan pärmar Dewey, Thomas B.: Ballad. Spektra, 1979. 179 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Recensionsstämpel. Dickson, Carter (John Dixon Carr): Det slutna rummet. B. Wahlströms bokförlag, 1960. 251 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Anteckningar på titelbladet. Häftesomslaget något slitet.
Dickson, Carter (John Dixon Carr): Nio och döden blir tio. Tidens förlag, 1945. 285 s.
Klotryggsband. Gott skick. Doyle, Arthur Conan: En studie i rött. Richters, 1990. 151 s. Cartonnageband. Gott skick. Doyle, Arthur Conan: Mästerdetektiven Sherlock Holmes En studie i rött.De fyras tecken.
Baskervilles hund.Fruktans dal.. Albert Bonniers förlag, 1964. 481 s. Klotryggsband med
skyddsomslag. Gott skick. Färgat övre snitt. Doyle, Arthur Conan: Rodney Stone. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1925. 335 s. Klotband.
Ryggen någon löst Doyle, Arthur Conan: Rodney Stone. Nordin & Josephson, 1897. 298 s. Klotband. Gott
skick. Marmorerat snitt. Doyle, Arthur Conan: Sherlock Holmes äventyr. Lindqvists Förlag, 1961. 220 s. Pappband. Gott
skick. Durbridge, Francis: Skjuten ur en kanon. Berghs, 1974. 184 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Edlund, Mårten: Rysare från när och fjärran. Folket i Bilds Förlag, 1961. 318 s.
Skinnimitationsband. Gott skick. Edlund, Mårten: Sanningen och andra noveller. Nobelpristagare från Kipling till Singer skriver
om brott. Bra Böcker, 1979. 284 s. Dekorerat skinnimitationsband med skyddsomslag. Gott skick.
Ellin, Stanley: Bakom fasaden. Spektra, 1979. 192 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Ellington, Richard: Tio miljoner vittnen. Tidens förlag, 1954. 190 s. Klotband med
skyddsomslag. Inlagan fin. Skyddsomslaget något slitet. Ellroy, James: Nåd för de döda. Bra Böcker, 2003. 316 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Fagerberg, Sven: Sankte Pers nattklubb. En berättelse om livet efter döden.. Alba, 1990. 222 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Recensionsstämpel. Annars ett fint
exemplar. Fitzgerald, Kevin: Hett under solen. Albert Bonniers förlag, 1957. 236 s. Dekorerat pappband.
Gott skick. Fleming, Ian: Döden spelar falskt. Albert Bonniers förlag, 1966. 183 s. Cartonnageband. Gott
skick. Fleming, Ian: Goldfinger. Bonniers, 1966. 204 s. Dekorerat pappband. Något nött i kanterna. I
övrigt ett fräscht exemplar. Fleming, Ian: You Only Live Twice. Signet, u å. In English. 160 p. Paperback. Slightly rubbed on
the edges. Inscription on endpaper. Corpus fine. Forbes, Colin: Lavinexpressen. Forum, 1978. 307 s. Pappband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Forsyth, Frederick: Det fjärde protokollet. Bonniers, 1984. 383 s. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Franzén, Nils-Olof: Brunkebergsmorden. Bonniers, 1971. 218 s. Häftad. Inlagan fin. Franzén, Nils-Olof: Dödens ängel. Albert Bonniers förlag, 1972. 192 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Franzén, Nils-Olof: Dödens ängel. Albert Bonniers förlag, 1972. 192 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslag fläckat. Frich, Ovre Richter: De röda glasögonen. Äventyrsroman. Bokförlaget Ardor, Stockholm, 1944.
128 s. Häftad. Bandet något nött i kanterna. Frost, Martin: Farväl, Mr President!. Forum, 1975. 237 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något slitet. Fruttero / Lucentini, Carlo / Franco: Söndagskvinnan. Norstedt och söners förlag, 1975. 393 s.
Dekorerat pappband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Gadney, Reg: Dödsjakten. Berghs, 1975. 212 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Gardner, Erle Stanley: Fallet med den skrikande kvinnan. Albert Bonniers förlag, 1960. 213 s.
Pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars i gott skick. Garve, Andrew: Två mot döden. Hugo Gebers förlag, 1954. 215 s. Häftad. Inlagan fin. George, Elizabeth: Aska och ära. Rabén Prisma, 1997. 612 s. Cartonnageband. Gott skick. George, Elizabeth: Det innersta rummet. Prisma, 2003. 599 s. Klotband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. George, Elizabeth: What came before he shot her.. Hodde & Stoughton, (not dated). In
English. 501 p. Cased boards with dustwrapper. Very good condition. Goldman, William: Illusionisten. Norstedt och söners förlag, 1977. 235 s. Klotband med
skyddsomslag. Anteckningar på försättsbladet. Skyddsomslaget något slitet. Inlagan fin. Grierson, Francis D.: Mannen med klumpfoten. B. Wahlströms bokförlag, 1935. 250 s.
Dekorerat halvfranskt band. Bandet slitet. Inlagan fin. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat
övre snitt Gruber, Frank: Mordet på kapplöpningsbanan. Sörlins förlag, Norrköping, 1949. 250 s. Häftad.
Guillou, Jan: I nationens intresse. Bra Böcker, 1988. 436 s. Skinnimitationsband med
skyddsomslag. Gott skick. Hailey, Arthur: Banken. Albert Bonniers förlag, 1977. 367 s. Klotband. Gott skick. Hailey, Arthur: Krisen. Bonniers, 1979. 350 s. Pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget
något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Hartland, Michael: Ner bland de döda. Wahlström & Widstrand, 1984. 294 s. Klotband
med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Hawkey / Bingham, Raymond / Roger: Ingreppet. Trevi, 1975. 307 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget lagat. Klisterlapp med Expressens telefonnummer på
försättsbladet Hayter, Sparkle: Hårda bullar. Ordfronts förlag, 1999. 328 s. Pappband med skyddsomslag.
Gott skick. Hedman-Morelius, Iwan: Kriminallitteratur på svenska 1749-1985. Dast Förlag, 1986.
Originalupplaga. 473 s. Cartonnageband. Illustrerad. Gott skick. Hedman-Morelius, Iwan: Kriminallitteratur på svenska 1749-1985. Dast Förlag, 1986. 473 s.
Klotband. Illustrerad. Gott skick. Hedman-Morelius, Iwan: Kriminallitteratur på svenska 1986-1990. Dast-Magazine, 1992.
Originalupplaga. 475-580. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Herbert, James: Det magiska huset. Bonniers, 1988. 334 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Highsmith, Patricia: Skuggan av ett ansikte. Wahlström & Widstrand, 1981. 221 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Hill, Susan: Skuggan av Rebecca. Forum, 1994. 314 s. Inbunden. Gott skick. Holt, Victoria: Demonälskaren. Wahlström & Widstrand, 1983. 307 s. Klotband. Inlagan
fin. Holt, Victoria: Den indiska solfjädern. Wahlström & Widstrand, 1990. 342 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Holt, Victoria: Menfreyas klocka. Tidens förlag, 1969. 237 s. Inbunden. Gott skick. Holt, Victoria: Tigerns språng. Wahlström & Widstrand, 1988. 316 s. Cartonnageband.
Gott skick. Ex LIbris: Sara Hägg Hougan, Carolyn: Blodsbarn. Bonniers, 1994. 289 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Household, Geoffrey: Dvärgarnas dans. Sjöstrands, 1981. 234 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Huggins, Roy: Farligt möte. Hugo Gebers förlag, 1954. 153 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Hume, David: Pansarvalvets hemlighet. Aktiebolaget J. Hasselgrens Förlagsbokhandel,
Stockholm, 1945. 93 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Iams, Jack: Störningar i etern. Hugo Gebers förlag, 1953. 208 s. Häftad. Häftesomslaget något
nött i kanterna. Irving, Clifford: I rättvisans namn. Tidens förlag, 1992. 371 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. James, Phyllis Dorothy: Arvsynd. Wahlström & Widstrand, 1995. 438 s. Cartonnageband.
Gott skick. James, Phyllis Dorothy: Böjelser och begär. Wahlström & Widstrand, 1998. 427 s. Pocket.
Gott skick. Jansson, Anna: Alla de stillsamma döda. Prisma, 2001. 263 s. Skyddsomslaget fläckat och
nött. Saknar pärmar, men med skyddsomslag Kallifatides, Theodor: Ett enkelt brott. Albert Bonniers förlag, 2000. 259 s. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. King, Stephen: Lida. Legenda, 1990. 352 s. Häftad. Något nött i kanterna. King, Stephen: Staden som försvann. Legenda, 1986. 476 s. Cartonnageband. Gott skick. King, Stephen: Stark. Bra Böcker, 1990. 459 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Konsalik, Heinz G.: Drömmarnas dal. Bra Spänning, 1985. 320 s. Inbunden. Gott skick. Lanchester, John: Njutningens pris. Bonniers, 1996. 209 s. Klotband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Lang, Maria: De röda kattorna. Norstedt och söners förlag, 1970. 208 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Lang, Maria: En främmande man. Norstedt och söners förlag, 1962. 205 s. Häftad. Inlagan fin.
Något nött i kanterna. Lang, Maria: Inte flera mord. Vingförlaget, 1953. 212 s. Häftad. Gott skick. Lang, Maria: Ofärd i huset bor. Norstedt och söners förlag, 1959. 235 s. Häftad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Lang, Maria: Se, döden på dig väntar. Norstedt och söners förlag, 1955. 235 s. Klotband. Gott
skick. Lang, Maria: Vår sång blir stum. Norstedt och söners förlag, 1960. 223 s. Klotband. Gott skick.
Lanoux, Armand: Det avhuggna huvudet eller Vad leker bödelns barn?. Norstedt och söners
förlag, 1977. 196 s. Inbunden med skyddsomslag. Inlagan fin. Namnteckning på försättsbladet.
Häftesomslag fläckat. Lantz, Åsa: Splitta nota. Albert Bonniers förlag, 2000. 236 s. Inbunden med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Lawton, John: Mörkläggning. B. Wahlströms bokförlag, 1998. 364 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Levin, Ira: Bädda för död. Albert Bonniers förlag, 1956. 312 s. Dekorerat pappband. Lourie, Richard: Kod för liv och död. Legenda, 1986. 285 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Lundin, Roger: Mord vid Lichtplatz. Norstedts förlag, 1994. 213 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Lundwall, Sam J: Gäst i Frankensteins hus. Delta Förlag, 1976. 78 s. Häftad. Gott skick. MacDonald, John D.: Illdåd planeras. B. Wahlströms bokförlag, 1959. Originalupplaga. 222 s.
Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. MacDonald, John D.: Illdåd planeras. B. Wahlströms bokförlag, 1980. 239 s. Dekorerat
skinnimitationsband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. MacInnes, Helen: Uppdrag i Bern. Bokklubben vår bok, 1962. 255 s. Dekorerat pappband.
Bandet något nött i kanterna. Något fuktskadad. Mankell, Henning: Brandvägg. Ordfronts förlag, 1998. 453 s. Inbunden med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Mankell, Henning: Den femte kvinnan. Ordfronts förlag, 1997. 473 s. Cartonnageband. Något
nött i kanterna. Mankell, Henning: Steget efter. Ordfronts förlag, 1997. 537 s. Inbunden med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Marklund, Liza: Paradiset. Pirat, 2002. Tredje upplagan. 426 s. Pocket. Mycket gott skick. Marklund, Liza: Sprängaren. Ordupplaget, 1999. Tredje upplagan. 376 s. Pocket. Gott skick. Marklund, Liza: Sprängaren. Ordupplaget, 1998. 370 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket
gott skick. Marklund, Liza: Studio Sex. Pirat, 2002. Fjärde upplagan. 414 s. Pocket. Mycket gott skick. Marlowe, Stephen: Mannen utan skugga. Norstedt och söners förlag, 1975. 238 s. Klotband
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Mårtenson, Jan: Neros bägare. Wahlström & Widstrand, 1988. 234 s. Cartonnageband
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. McBain, Ed: Blixt. Bra Spänning, 1985. Översatt av Sam J Lundwall. 305 s. Klotband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. McBain, Ed: Blodsband. Delta, 1976. Översatt av Sam J Lundwall. 175 s. Skinnimitationsband
med skyddsomslag. Inlagan fin. Skyddspappret något fläckigt, nött och med anteckningar på McBain, Ed: Deckarna. Norstedts förlag, 1976. 219 s. Pocket. Gott skick. McBain, Ed: Dockan. Norstedts förlag, 1969. 168 s. Pocket. Mycket gott skick. McBain, Ed: Dråpet. Norstedts förlag, 1969. 165 s. Pocket. Mycket gott skick. McBain, Ed: Dröjaren. Norstedts förlag, 1969. 156 s. Pocket. Mycket gott skick. McBain, Ed: Kulor. Bra Böcker, 1975. 253 s. Skinnimitationsband. Gott skick. McBain, Ed: Länge sen vi sågs. Norstedt och söners förlag, 1978. Översatt av Sam J Lundwall.
268 s. Klotband med skyddsomslag. Häftesomslaget något slitet. En fläck på snittet. McDermid, Val: Crackjakt Kate Brannigans tredje fall.. Anamma, 1995. 222 s. Inbunden med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Milton, Nancy Dall: Det kinesiska kortet. Ordfronts förlag, 1983. 341 s. Klotband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget trasigt. I övrigt ett fräscht exemplar. Morgenroth, Kate: Fångad av ondskan. Albert Bonniers förlag, 2000. 298 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Nesser, Håkan: Fallet G. Albert Bonniers förlag, 2003. 498 s. Inbunden med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Nesser, Håkan: Kvinna med födelsemärke. Albert Bonniers förlag, 1999. 310 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Namnteckning på försättsbladet. Skyddsomslaget något nött i kanterna.
Nielsen, Torben: Galgsången. Berghs, 1975. 204 s. Häftad. Något nött i kanterna. Ohlmarks, Åke: Spökhistorier från alla länder och tider. Tidens förlag, 1980. Illustrerad av Hans
Arnold. 263 s. Inbunden. Inlagan fin. Bandet något nött i kanterna. Parsons, Julie: Friargåvan. Albert Bonniers förlag, 2000. 332 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Parsons, Julie: Mary, Mary. Albert Bonniers förlag, 1999. 362 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Patrick, Quentin (psed för Hugh C.Wheeler): Ladys lusthus. B. Wahlströms bokförlag, 1957.
253 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Pelecanos, George P.: Ren som snö. Natur och kultur, 2003. Översatt av Einar Heckscher. 342
s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Recensionsstämpel. Med recensentens
kommentarer i blyerts Persson, Leif GW: Mellan sommarens längtan och vinterns köld. Pirat, 2002. 574 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Pitts, Denis: Staden är vår. Rabén & Sjögren, 1976. 233 s. Klotband med skyddsomslag.
Inlagan fin. Skyddsomslaget något slitet. Player, Robert: Blodiga Marias örhängen. Rabén & Sjögren, 1977. 242 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Poe, Edgar Allan: Guldbaggen. Tidens förlag, 1951. Illustrerad av Mark Sylwan. 61 s. Häftad.
Gott skick. Poe, Edgar Allan: Sällsamma berättelser. Niloe, 1981. Illustrerad av Arthur Rackham. 384 s.
Dekorerat skinnimitationsband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget lagat. Quentin, Patrick (pseud. för Hugh C. Wheeler): Fångad i nätet. Skoglunds, 1957. 255 s. Häftad.
Gott skick. Quentin, Patrick (pseud. för Hugh C. Wheeler): I de bästa familjer. Skoglunds, 1966. 302 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Quentin, Patrick (pseud. för Hugh C. Wheeler): Peter Duluth möter en rival. Skoglunds, 1947.
322 s. Häftad. Gott skick. Quentin, Patrick (pseud. för Hugh C. Wheeler): Sensation på scenen. Skoglunds, 1954. 389 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Quentin, Patrick (pseud. för Hugh C. Wheeler): Spindeln. Holger Schildts förlagsaktiebolag,
1953. 300 s. Häftad. Gott skick. Remar, Frits: Överskridet konto. Berghs, 1975. 160 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i
kanterna. Rendell, Ruth: Demoner. Legenda, 1997. 213 s. Häftad. Gott skick. Rendell, Ruth: Drömmar till döds. Askild & Kärnekull, 1981. 227 s. Cartonnageband. Gott
skick. Rice, Craig: Brottsligt livat. Albert Bonniers förlag, 1956. 322 s. Dekorerat pappband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Rice, Craig: Död man hälsar på. Albert Bonniers förlag, 1952. 196 s. Klotryggsband. Något
fläckig. Rice, Craig: Död man hälsar på. Albert Bonniers förlag, 1952. 1906 s. Häftad. Gott skick.
Gulnad. Rice, Craig: Lik förbannat. Albert Bonniers förlag, 1957. 255 s. Inbunden. Gott skick. Rice, Craig: Mord och kalkoner. Tidens förlag, 1968. 254 s. Inbunden. Gott skick. Rice, Craig: Söndagsduvan försvinner. Albert Bonniers förlag, 1960. 250 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget lagat. Richter-Frich, Övre: Ambassadören från U.S.A.. B. Wahlströms bokförlag, 1937. 222 s.
Halvfranskt band. Något nött i kanterna. Roszak, Theodore: The Memoirs of Elizabeth Frankenstein. Random House, 1995. In English.
425 p. Cloth-spine binding with dust-wrapper. Mint. Salinger / Gross, Pierre / Leonard: Riskabelt rollspel. Bonniers, 1990. 296 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Sayers, Dorothy: Lord Peters största affär. Wahlströms, 1960. 251 s. Dekorerat klotband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget trasigt. Annars ett fint exemplar. Namnteckning på försättsbladet.
Sayers, Dorothy: Pinsamt intermezzo på Bellonaklubben. Månpocket, 1982. 195 s. Pocket.
Något nött i kanterna. Anteckningar på försättsbladet. Seymour / Neligan, St. John D. / Harry L. (ed.): True Irish Ghost Stories. Causeway Books,
1974. In English. 273 p. Bound with dust-wrapper. Good condition. Shreve, Anita: Sällsamma utbrott av kärlek. Bonniers, 1993. 300 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Simenon, Georges: 2 Simenon: Maigret på fel spår. Hasselbusken.. Bonniers, 1971. 289 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Simenon, Georges: Liberty Bar. Albert Bonniers förlag, 1971. 153 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget fläckat och nött. Simenon, Georges: Liberty Bar. Albert Bonniers förlag, 1971. 155 s. Skinnimitationsband.
Bandet något skevt. Annars ett fint exemplar. Simenon, Georges: Maigret and the gangsters. Book Club Associates, 1974. In English. 156 p.
Bound with dust-wrapper. Slightly rubbed on the edges. Simenon, Georges: Maigret på nattklubb. Albert Bonniers förlag, 1956. 218 s. Inbunden. Gott
skick. Bandet något nött i kanterna. Sjöwall & Wahlöö, Maj, Per: Den skrattande polisen. Norstedt och söners förlag, 1968. 240 s.
Häftad. Bandet något nött. Uppsprättningen slarvig Sjöwall & Wahlöö, Maj, Per: Den skrattande polisen.. Norstedts förlag, 1994. 241 s.
Cartonnageband. Gott skick. Sjöwall & Wahlöö, Maj, Per: Det slutna rummet. Norstedt och söners förlag, 1972. 291 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Sjöwall & Wahlöö, Maj, Per: Det slutna rummet. Norstedts förlag, 1976. 253 s. Pocket. Gott
skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Sjöwall & Wahlöö, Maj, Per: Polis, polis, potatismos!. Norstedt och söners förlag, 1970. 231 s.
Häftad. Bandet något slitet. Ett knivhack genom halva boken, utan textförlust. Sjöwall & Wahlöö, Maj, Per: Polis, polis, potatismos.. Norstedts förlag, 1977. 230 s.
Förlagsband med pappersomslag. Gott skick. Sjöwall & Wahlöö, Maj, Per: Polismördaren. Norstedt och söners förlag, 1974. 285 s. Häftad.
Bandet mycket slitet. Inlagan fin. Sjöwall & Wahlöö, Maj, Per: Polismördaren. Norstedt och söners förlag, 1974. Tredje
upplagan. 285 s. Häftad. Gott skick. Något nött i kanterna. Sjöwall & Wahlöö, Maj, Per: Polismördaren.. Norstedts förlag, 1978. 286 s. Förlagsband med
pappersomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Gott skick. Sjöwall & Wahlöö, Maj, Per: Terroristerna. Norstedt och söners förlag, 1975. Tredje upplagan.
419 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Sjöwall & Wahlöö, Maj, Per: Terroristerna. Norstedt och söners förlag, 1975. Tredje upplagan.
419 s. Häftad. Gott skick. Smith, Alexander McCall: Tears of the Giraffe. Abacus, 2003. 217 s. Pocket. Gott skick. Smith, Alexander McCall: The No. 1 Ladies' Detective Agency. Abacus, 2003. 250 s. Pocket.
Några sidor fuktskadade. Annars i gott skick. Smith, Peter Moore: Fällan. Albert Bonniers förlag, 2001. 444 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Sörmark, Sven: I morgon din fiende. Forum, 1981. 222 s. Inbunden. Gott skick. Stefansson / Falkenstam, O. Pontus / Curt: Ulv i fårakläder. Hugo Gebers förlag, 1962. 348 s.
Häftad. Något sliten. Några sidor dubblerade i början Stenhagen, Jan-Jöran: Datadyrkarna. Wahlström & Widstrand, 1982. 245 s. Klotband
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något trasigt. Stevenson, Robert Louis: Dr Jekyll och Mr Hyde. Saga/Svensk Läraretidnings Förlag, 1967.
Illustrerad av Erik Prytz. 100 s. Klotryggsband. Gott skick. Stevenson, Robert Louis: Dr Jekyll och Mr Hyde och andra noveller. Niloe, 1980. 222 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Illustrerad. Guldornerad rygg. Bokhandelsmärke på insidan främre pärmen, Stewart, Mary: De nio karosserna. Bonniers, 1960. 321 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget
något slitet. Stewart, Mary: Förhäxad ö. Wahlström & Widstrand, 1993. 261 s. Pocket. Gott skick. Stewart, Mary: Förhäxad ö. Albert Bonniers förlag, 1967. 300 s. Inbunden. Gott skick.
Namnteckning på försättsbladet. Stewart, Mary: Månspinnerskorna. Albert Bonniers förlag, 1963. 244 s. Häftad. Något
brunfläckig. Anteckningar på smutstitelbladet. Häftesomslaget något slitet. Stewart, Mary: Min bror Michael. Albert Bonniers förlag, 1965. 287 s. Inbunden. Något nött i
kanterna. Stig, Sture: Sherlock Holmes andra sidan. Lindqvists Förlag, 1976. 143 s. Häftad. Gott skick.
Namnteckning på insidan av pärmen. Strandberg, Olof (red.): Kalla kårar. Rabén & Sjögren, 1944. Andra upplagan. 455 s.
Klotband. Gott skick. Strandberg, Olof (red.): Kalla kårar. Rabén & Sjögren, 1944. Originalupplaga. 455 s.
Linneryggsband. Bandet något slitet. Inlagan fin. Stänksnitt. Namnteckning på försättsbladet. Stubbs, Jean: Porträttet. Rabén & Sjögren, 1977. 284 s. Inbunden med skyddsomslag.
Häftesomslaget något slitet. Svedelid, Olov: Concept på villovägar. Hanser, Larsson & Röstlund AB, 1977. 116 s.
Häftad. Gott skick. Svedelid, Olov: Skål för döden!. Bonniers, 1971. 209 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Svedelid, Olov: Utpressarna. Forum, 1992. 372 s. Cartonnageband. Gott skick. Symons, Julian: Mordets färg. Sven-Erik Berghs förlag, 1958. 218 s. Klotband. Gott skick. Thomas, Ross: En gudsförgäten stad. Wiken, 1993. 287 s. Pocket. Gott skick. Trenter, Stieg: Aldrig näcken. Albert Bonniers förlag, 1953. 266 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Trenter, Stieg: Farlig fåfänga. Albert Bonniers förlag, 1987. 293 s. Klotband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Trenter, Stieg: Roparen. Albert Bonniers förlag, 1978. 244 s. Inbunden. Gott skick. Trenter, Stieg: Sjöjungfrun. Bonniers, 1987. 212 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Trenter, Stieg: Sjöjungfrun. Albert Bonniers förlag, 1969. 221 s. Klotband. Gott skick. Turow, Scott: The Burden of Proof. Farrar Straus Giroux, 1990. In English. 515 p. Cloth-spine
binding with dust-wrapper. Good condition. Turow, Scott: Vållande. Legenda, 2000. 437 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget
något slitet. Enstaka recensentnoteringar i blyerts Wallace, Edgar: Den blå handen. Lindqvists Förlag, 1938. 192 s. Häftad. Något sliten. Walters, Minette: Eko. Albert Bonniers förlag, 1998. 356 s. Inbunden. Vattenskadad Walters, Minette: Eko. Albert Bonniers förlag, 1998. 356 s. Inbunden med skyddsomslag.
Inlagan fin. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Ett hörn något stött. Walters, Minette: Fox Evil. Macmillan, 2002. In English. 414 p. Bound with dust-wrapper. Good
condition. Dustwrapper slightly rubbed on the edges. Weiss, Lars: Notisen. Norstedt och söners förlag, 1983. 248 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Recensionsstämpel. Werkmäster, Barbro (red.): Nya Spöktimmen. Bonniers, 1987. 191 s. Cartonnageband.
Illustrerad. Gott skick. Något nött i kanterna. Wheatley, Dennis: Liv eller död. Skoglunds, 1957. 346 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet.
Namnteckning på smutstitelbladet. Wilding, Sten: Soldaten i fält. Detektivroman. Zindermans, 1974. 239 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Young, Collier: Fallet Todd. Bra Böcker, 1971. 184 s. Skinnryggsband med skyddsomslag.
Häftesomslaget något nött i kanterna. |