| Skönlitteratur, Svensk, Lyrik |
|---|
|
100 Svenska dikter En antologi sammanställd av Erik Blomberg.. FIB:s Lyrikklubb, 1958.
Illustrerad av Beckman Kaj. 222 s. Klotryggsband. Anteckningar på försättsbladet. Illustrerad.
Främre pärmen ojämt blekt. 40 år finlandssvensk lyrik från Edith Södergran till 50-talet. Folket i Bilds Förlag, 1955.
Originalupplaga. Illustrerad av Björn Landström. 184 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. 5 unga - Erik Asklund, Josef Kjellgren, Artur Lundkvist, Harry Martinson, Gustav Sandgren.
Albert Bonnier/Vekerum, 1993. 152 + X s. Häftad. Mycket gott skick. Ouppsprättad. 80-tal - en lyrisk antologi - August Strindberg, Ola Hansson, A.U. Bååth. Albert Bonniers förlag,
1956. Illustrerad av Gösta Kriland. 109 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. 90-tal - en lyrisk antologi - Heidenstam, Levertin, Fröding, Karlfeldt. Albert Bonniers förlag,
1956. Illustrerad av Ulla Sundin-Wickman. 121 s. Dekorerat pappband. Något fläckig. Berättande dikt från 1700-talet. Norstedts förlag, 1959. 97 s. Dekorerat pappband. Mycket gott
skick. Bilder till dikten - en antologi. Folket i Bilds Förlag, 1969. Illustrerad av Inga-Lill Dahlin. 62 s.
Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Bilder till dikten - en antologi med teckningar. Folket i Bilds Förlag, 1969. Illustrerad av Inga-Lill
Dahlin. 55 s. Häftad. Häftesomslag fläckat. Caféboken. Rallarros, 1981. Originalupplaga. 128 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick. Diktaren om sin dikt (Del 2). FIBs Lyrikklubb/Tidens Förlag, 1982. 126 s. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Diktbok, Dikter till tusen vol 5. Föreningen Dikter till Tusen, 1981. 64 s. Häftad. Gott skick. Dikten finns överallt - Svensk poesi idag. Prisma, 1973. 122 s. Häftad. Mycket gott skick. Dikter från kv. Nynäs Gröndal. Stockholm, 1976. 17 s. Häftad. Illustrerad. Något nött i kanterna.
Dikter om folket och friheten, samlade av Ture Nerman. Tidens förlag, 1933. 168 s. Dekorerat
klotband. Gott skick. Namnteckning på försättsbladet. Dikter om kärleken från svensk rokoko. Wahlström & Widstrand, 1959. Illustrerad av
Niclas Lafrensen d.y.. 82s+8 planscher. Häftad. Något nött i kanterna. Din bok, kära vän! Ord om kärleken, kvinnan och livet. Lars Hökerbergs bokförlag, 1963.
Illustrerad av Birger Lundquist. 115 s. Pappband med skyddsomslag. Du vars hjärta är hos vänstern. Kulturarbetarnas Socialdemokratiska Förening, 1973. 47 s.
Häftad. Gott skick. Ett decennium ung svensk lyrik. Universal Press, Stockholm, 1935. 166 s. Häftad. Något sliten.
Femton poeter ur 90-talet. Folket i Bilds Förlag, 1998. 214 s. Dekorerat skinnimitationsband.
Nyskick. Frihet!? - Dikter och Berättelser av ungdomar i samarbete med Gunilla Lundgren. Norstedts
förlag, 1992. In several languages. 112 p. . Mint. Inscriptions on endpaper. Grupp 66. Wahlström & Widstrand, 1966. 234 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i
kanterna. Gustaviansk lyrik. Bonniers, 1941. 411 s. Dekorerat klotband. Något nött i kanterna. I övrigt ett
fräscht exemplar. Illustration: Bertil Lundberg En lyrikantologi kring Bertil Lundbergs bilder.. Bo Cavefors, 1974.
opaginerad. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Recensionsstämpel. Jag tänker alltid läsa långsamt för dig. Poesidagarna i Malmö, 2001. In several languages. 61
p. Wrappered. Good condition. Lösa blad. Silhuetter af Paul Konewka.. C.E. Fritzes, u å. ej paginerat. Inbunden. Något nött i
kanterna. Lyrik från Sekelskiftet. Albert Bonniers förlag, 1945. 377 s. Dekorerat halvfranskt band. Främre
häftesomslag medbundet. Övre guldsnitt. Maneten. Litterär kalender utgiven av Göteborgs Författarsällskap. Hugo Gebers förlag, 1946.
103 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Morgon över Sverige och 106 andra dikter ur FiB/Kulturfront. Kulturfront Förlag, 1976. 150 s.
Häftad. Gott skick. Mot alla odds - poesi på 70-talet. Bo Cavefors, 1977. 61 s. Häftad. Ett hörn något stött. Nordens Stämma. Kooperativa Förbundets Bokförlag, 1941. Sjätte upplagan. 474 s. Dekorerat
klotband. Bandet något nött. Bandet något fläckigt. Illustrerad. Nordens stämma. Samling av nordiska dikter för skola och hem, utgiven av Nordens Frihet.
Kooperativa Förbundets förlag, 1941. Tredje upplagan. 474 s. Skinnimitationsband. Illustrerad.
Gott skick. Nordisk poetisk årsbok 1964. Folket i Bilds Förlag, 1964. På svenska/norska/danska. 58 s.
Cartonnageband. Gott skick. Ny lyrik 1946. Albert Bonniers förlag, 1946. 120 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Ny lyrik 1947. Albert Bonniers förlag, 1947. 137 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Överlever sången - en lyrikantologi. Litteraturfrämjandet, 1982. På svenska/norska/finska. 125
s. Pappband. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Plejaderna -77. René Coeckelberghs, 1977. 230 s. Häftad. Något nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Poeter på resa - ett urval av Birger Norman. Folket i Bilds Förlag, 1959. 80 s. Häftad. Något nött
i kanterna. Ouppsprättad. Romantiska Sånger och Visor. Albert Bonniers förlag, 1944. 287 s. Dekorerat halvfranskt band.
Främre häftesomslag medbundet. Övre guldsnitt. Romantiska Sånger och Visor. Albert Bonniers förlag, 1944. 285 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Samlade värk. Copyklassen 85, RMI-Berghs, 1985. 180 s. Häftad med pappersomslag.
Illustrerad. Anteckningar på smutstitelbladet. Häftesomslaget något nött i kanterna. Språkbruk - Några dikter om språket. Bildförlaget Öppna Ögon, 1983. 18 s. Häftad. Gott skick.
Städer. Legenda, 1990. 60 s. Häftad. Delvis ouppsprättad. Något nött i kanterna. Stoffet, alltid lånat, ger vi åter. Poersidagarna i Malmö, 2000. In several languages. 64 p.
Wrappered. Good condition. Svenska folkets egna dikter. Bra Böcker, 1980. 70 s. Häftad. Gott skick. Svenska prosadikter. Folket i Bilds Förlag, 1983. Illustrerad av Eric Grate. 184 s. Pappband
med skyddsomslag. Mycket gott skick. Sveriges Stämma utgiven av Nordens Frihet. Albert Bonniers förlag, 1942. 108 s. Häftad. Något
nött i kanterna. Ouppsprättad. Tolv moderna poeter. Folket i Bilds Förlag, 1953. Illustrerad av Stig Åsberg. 167 s. Häftad.
Något gulnad. Två tecken - en antologi med svensk poesi och bildkonst sammanställd av Sune Nordgren.
Folket i Bilds Förlag, 1987. 79 s. Dekorerat pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Unga diktare. Inferni, 1979. 79 s. Häftad. Något nött i kanterna. Ur svenska hjärtans djup. Bokförlaget EKO, 1994. 528 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Uutta Lyriikkaa - Ny Lyrik. Finlands och Sveriges Författarcentra/Föreningarna Norden, 1984.
På Svenska/finska. 134 s. Häftad. Gott skick. Vind med fåglar som jag är okunnig om. Poesidagarna i Malmö, 1999. In several languages.
64 p. Wrappered. Good condition. Vox. Gleerups, 1947. Illustrerad av Kristian Romare & Sven Sandström. 43 s. Häftad. Gott
skick. Ouppsprättad. Vox II. Gleerups, 1947. Illustrerad av Kristian Romare & Sven Sandström. 79 s. Häftad. Gott
skick. Ouppsprättad. Abram-Nilsson, Kerstin: Porträtt inifrån. Folket i Bilds Förlag, 1963. 62 s. Häftad. Rikligt
illustrerad. Gott skick. Aggestam, Rolf: Foder. Wahlström & Widstrand, 1992. 103 s. Klotband med
skyddsomslag. Något fläckig. Aggestam, Rolf: Glimmer. Wahlström & Widstrand, 1975. 57 s. Häftad. Häftesomslaget
något fläckigt. Aggestam, Rolf: Häpp Hopp. Wahlström & Widstrand, 1980. Originalupplaga. 100 s.
Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Aggestam, Rolf: Med handen om pennan. Wahlström & Widstrand, 1986.
Originalupplaga. 100 s. Häftad. Mycket gott skick. Ahlman, Axel: Gruvan och Havet. C.W.K. Gleerup, 1937. 156 s. Häftad. Gott skick. Ahlman, Axel: Snäckan. Norstedt och söners förlag, 1924. 166 s. Häftad. Gott skick.
Namnteckning på insidan av pärmen. Ahnland, Erik: Det pansrade vanvettet. Zindermans, 1977. Illustrerad av Erik Ahnland. 83 s.
Häftad. Gott skick. Ahrling, Karl: Ve härasskälled. Albin Michel, Framtidens Bokförlag, 1948. 72 s. Häftad. Gott
skick. Åkerhielm, Helge: Kärlek, vin och sång. Lars Hökerbergs bokförlag, 1949. Illustrerad av Nils
Ameck. 112 s. Dekorerat helskinnband. Övre guldsnitt. Inre denteller. Marmorerade
för/eftersättsblad. Sliten. Åkerlund, Eric: Kring omformaren. Albert Bonniers förlag, 1968. 54 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Anteckningar på försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Åkesson, Elof (red.): Hjärtats röst - Lyrik till andakt och meditation. J.A. Lindblads förlag, 1956.
106 s. Häftad. Gott skick. Aleby, Anders: Dikt från tre decennier. I urval av Stig Carlson. Svanbäck & Nyman,
Stockholm, 1971. 61 s. Häftad. Ouppsprättad. Mycket gott skick. Aleby, Anders: I Vattenlinjen. Albin Michel, Bokgillet, 1961. 70 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott
skick. Aleby, Anders: Intervju med Hamlet. Vers om vår tid. Albin Michel, Lyrans, 1944. 96 s. Häftad.
Gott skick. Aleby, Anders: Tredje Opponenten. Tidens förlag, 1937. 98 s. Häftad. Gott skick.
Namnteckning. Alexandrova, Vera: Femina Sum. Albin Michel, Lindfors, 1944. 74 s. Häftad. Gott skick. Alfons, Sven: Ängelens bild. Bonniers, 1961. Originalupplaga. 101+2 sidor. Häftad.
Ouppsprättad. Alfons, Sven: Ensamhetens himmelshuva. Bonniers, 1942. Originalupplaga. 83 s. Häftad. Gott
skick. Alfons, Sven: Om vistelsen i trädens kronor. Albin Michel, Fischer & Co, 1990. Illustrerad
av Sven Alfons. 174 s. Cartonnageband. Nyskick. Alfons, Sven: Sommaren och Döden. Bonniers, 1943. Originalupplaga. 73 s. Häftad.
Ouppsprättad. Gott skick. Allwood, Martin: Bildande konst - Liberal Arts. Marston Hill, 1975. På svenska/engelska. 169 s.
Häftad. Gott skick. Allwood, Martin: Valda svenska dikter del 1, 1940-1965. Persona Press, 1982. Illustrerad av
Igor Janczuk. 420 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Innehåller några visor med
noter Almqvist, Carl Jonas Love: Dikter i landsflykt. I urval utgivna jämte en inledning om
Almqvistkatastrofen av Erik Gamby. Bokgillet, Uppsala, 1956. 103 s. Häftad. Gott skick. Alving, Fanny (Maja X): Andra Visboken. Albert Bonniers förlag, 1915. 129 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Amble, Lolo: Jag vet vad det kostar när man får nåt gratis i den här stan. Bonniers, 1993. 64 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Amnefors, Ewert: Lågt flyger höstens svalor. Albin Michel, Gummessons, 1962. 80 s. Häftad.
Ouppsprättad. Gott skick. Anderberg, Bengt: Den känslofulle vargen. Bonniers, 1952. Originalupplaga. 71 s. Häftad.
Ouppsprättad. Gott skick. Anderberg, Bengt: Fåglar. Bonniers, 1946. Originalupplaga. 52 s. Häftad. Gott skick. Anderberg, Bengt: Kristofer. Bonniers, 1947. Originalupplaga. 65 s. Häftad. Gott skick. Anderberg, Bengt: Kristofer. Bonniers, 1947. Originalupplaga. 65 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott
skick. Anderberg, Bengt: Nattljus. Valda dikter 1945-1985. Bonniers, 1985. 192 s. Dekorerat klotband.
Gott skick. Anderberg, Niklas: Ett glas himmel. Bonniers, 1981. 54 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Andersson, Bernt-Olov: Mellan hammarslag och bandbyte. Albin Michel, CEWE-förlaget, 1978.
48 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Andersson, Dan: Visor och Ballader. Tidens förlag, 1950. Sjunde upplagan. Illustrerad av
Forseth Einar. 269 s. Häftad. Bandet något nött i kanterna. Gulnad. Delvis ouppsprättad.
Illustrerad. Andersson, Elis: Västkusten i dikten - En lyrisk antologi från Bohuslän, Göteborgstrakten och
Halland. Albert Bonniers förlag, 1949. Illustrerad av Einar Ström. 214 s. Halvklotband. Färgat övre
snitt. Anteckningar på försättsbladet. Gott skick. Andersson, Gunder: Djävulen i Notre-Dame. Albin Michel, Legenda, 1987. 273 s. Klotband
med skyddsomslag. Mycket gott skick. Andersson, Ingemar: Vattenflöjt. Bonniers, 1948. 53 s. Häftad. Gott skick. Andersson, Paul: Berättarna. Kantat i fyra partier för kör och soli av Paul Andersson. Bonniers,
1955. Originalupplaga. 97+1 sidor. Häftad. Gott skick. Andersson, Paul: Judiska motiv. Bonniers, 1956. Originalupplaga. 40 s. Häftad. Gott skick.
Något gulnad. Aneer, Birgitta: Bannlyst. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1958. 56 s. Häftad. Något sliten.
Anker, Dan: Verklighetsförsök. Zindermans, 1967. 55 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Antonsson, Görgen: Rummet. Albin Michel, Janus, 1982. 31 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott
skick. Apelqvist, Anders: Det bortvända ansiktet. Tidens förlag, 1964. 55 s. Häftad. Gott skick. Arb (Arb-Andersson), Siv: Nattens sömmerskor. Dikter och bilder 1990-93. Norstedts förlag,
1994. 78 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Arenander, Britt: Dröm om verkligheten utanför Stockholm. Författarförlaget, 1974. 42 s. Häftad.
Gott skick. Arendorff, Victor: De valkiga händernas folk och andra dikter. Bokförlaget Brand, 1928. 95 s.
Häftad. Gott skick. Arenhill, Monica: Kärlekens märken. Bonniers, 1989. 99 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Omslagsbild av Åke Arenhill Arfwedson, Gerhard: Långt från bilden. Norstedt och söners förlag, 1966. 68 s. Häftad. Gott
skick. Ouppsprättad. Arkman, Svea: Ljusbro. Sven Alsparr, 1958. 106 s. Häftad. Gott skick. Arlert, Jonas: In mellan stammarna. Albert Bonniers förlag, 1996. 59 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Armini, Nils: Trettiofyra stycken. Bonniers, 1965. 78 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Arte, Barbro: Sandflykt. Albin Michel, Pedagogförlaget, 1983. 57 s. Häftad. Gott skick. Arvidson, Stellan: Fredlös. Albert Bonniers förlag, 1940. Originalupplaga. 82 s. Häftad. Något
nött i kanterna. Arvidson, Stellan: Gränslandet. Albert Bonniers förlag, 1929. Originalupplaga. 102 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Arvidson, Stellan: Havet är nära. Albert Bonniers förlag, 1952. 84 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Arvidson, Stellan: Spiral. Folket i Bilds Förlag, 1958. 74 s. Pappband med skyddsomslag. Gott
skick. Främre häftesomslag medbundet. Arvidsson, Ingrid: Danser. Albert Bonniers förlag, 1951. 75 s. Häftad. Gott skick. Arvidsson, Ingrid: Under ytan. Bonniers, 1986. 57 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Askegård, Eric: Den rike ynglingen. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1949. 58 s. Häftad. Gott
skick. Åslund, Ragnar: Främmande språk. Tidens förlag, 1964. 90 s. Häftad. Mycket gott skick.
Recensionsstämpel. Åslund, Ragnar: Resor i tiden. Tidens förlag, 1963. 71 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Aspenström, Werner: Dikter under träden. Bonniers, 1956. Originalupplaga. 61 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Ouppsprättad. Aspenström, Werner: Litania. Albert Bonniers förlag, 1952. Originalupplaga. 68 s. Häftad. Gott
skick. Aspenström, Werner: Om dagen om natten. Dikter. Bonniers, 1961. Originalupplaga. 67 s.
Häftad. Ouppsprättad. Aspenström, Werner: Skäl. Albert Bonniers förlag, 1970. 110 s. Dekorerat pappband. Mycket
gott skick. Aspenström, Werner: Skriket och tystnaden. Dikter av Werner Aspenström. Albert Bonniers
förlag, 1946. Originalupplaga. 82 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Aspenström, Werner: Snölegend. Dikter av Werner Aspenström. Albert Bonniers förlag, 1949.
Originalupplaga. 70 s. Häftad. Gott skick. Asplund, Karl: Att överleva. Albert Bonniers förlag, 1948. Originalupplaga. 95 s. Häftad. Gott
skick. Ouppsprättad. Asplund, Karl: Att överleva. Albert Bonniers förlag, 1948. 95 s. Klotband med skyddsomslag.
Inlagan fin. Anteckningar på försättsbladet. Skyddsomslaget blekt och nött i kanterna. Asplund, Karl: Augusti. Albert Bonniers förlag, 1952. Originalupplaga. 72 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Asplund, Karl: Dagarna. Dikter i urval. Albert Bonniers förlag, 1938. Illustrerad av Yngve Berg.
142 s. Häftad. Något fläckig. Något nött i kanterna. Asplund, Karl: Dagen kommer. Albert Bonniers förlag, 1943. Originalupplaga. 124 s. Häftad.
Gott skick. Asplund, Karl: Det brinner en eld. Albert Bonniers förlag, 1940. Originalupplaga. 119 s. Häftad.
Ouppsprättad. Något nött i kanterna. Asplund, Karl: Harlequins kappa. Albert Bonniers förlag, 1915. Originalupplaga. 89 s.
Inbunden. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Asplund, Karl: Harlequins kappa. Albert Bonniers förlag, 1915. Originalupplaga. 89 s. Häftad.
Gott skick. Asplund, Karl: Hjältarna. Bonniers, 1963. 84 s. Pappband. Gott skick. Asplund, Karl: Medan det mörknar
Medan det mörknar. Wahlström & Widstrand, 1975. Originalupplaga. 61 s. Häftad.
Ouppsprättad. Något nött i kanterna. Asplund, Karl: Septemberskyar. Bonniers, 1957. Originalupplaga. 107 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Asplund, Karl: Silverbron. Albert Bonniers förlag, 1936. Originalupplaga. 126 s. Häftad. Delvis
ouppsprättad. Något nött i kanterna. Asplund, Karl: Skuggorna. Albert Bonniers förlag, 1929. Originalupplaga. 110 s. Linneband.
Mycket gott skick. Asplund, Karl: Timglaset. Bonniers, 1965. Originalupplaga. 92 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott
skick. Åström, Yngve: I ditt leende. LTs förlag, 1960. 66 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Avén, Göran: Monolog och balett. Studio Paravan, Stockholm, 1954. Originalupplaga. 49 s.
Häftad. Gott skick. Axelson, Sture: Som i en immig spegel. Bonniers, 1952. 70 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Backberger, Barbro: Goddag, yxskaft. Bonniers, 1965. 33 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad.
Backberger, Barbro: Goddag, yxskaft. Bonniers, 1965. 33 s. Häftad. Gott skick. Delvis
ouppsprättad. Backlund, Percival (Percy): Kontinenter. Norstedt och söners förlag, 1961. 84 s. Häftad. Gott
skick. Ouppsprättad. Bäckman, Anna-Lisa: Spillkråka. Bo Cavefors, 1975. Illustrerad av Anna-Lisa Bäckman. 111 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Bäckström, Lars: Den som flyr det privata kan inte förstå det allmänna. Dikter 1957-67. Rabén
& Sjögren, 1971. 109 s. Häftad. Gott skick. Bäckström, Lars: Dikten om David, min far och andra tilltal och samtal (1976-78). Rabén
& Sjögren, 1979. Illustrerad av Joaquin Rosell. 85 s. Häftad. Gott skick. Bäckström, Lars: Hjärnskakning och andra frihetsdikter. Rabén & Sjögren, 1976. 73 s.
Häftad. Mycket gott skick. Bäckström, Lars: Poetik?. Baskerville, 1998. Illustrerad av Bengt Böckman. 31 s. Häftad.
Mycket gott skick. Bäckström, Lars: Sammanfattning. Dikter 1946-1954. Rabén & Sjögren, 1963. 57 s.
Häftad. Mycket gott skick. Ouppsprättad. Bäckström, Lars: Världen omkring oss. Rabén & Sjögren, 1962. 68 s. Häftad. Gott skick.
Bao' Ma, (Barbro Carlman): I berget ser barnet. Bao' Ma, 1975. 61 s. Häftad. Fotoillustrerad.
Gott skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Författarens signatur. Bengtson, Allan: Hälsning till Fåglar. Zindemans, 1964. 8 s. Häftad. Något nött i kanterna. Bengtson, Allan: Strax före regnet. Malung, 1973. 51 s. Häftad. Gott skick. Författarens signatur.
Ouppsprättad. Bengtsson, Bertil: Den inåtvände resenären. Gleerups, 1958. 59 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Bengtsson, Bertil: Dialoger med min ensamhet. Settern, 1981. 63 s. Häftad. Ett hörn något
stött. Bengtsson, Frans G.: Inför kvinnan ställd. Efterlämnade dikter i urval av Hjalmar Gullberg.
Norstedt och söners förlag, 1964. Illustrerad av Eric Johannesson. 70 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Ouppsprättad. Bengtsson, Frans G.: Legenden om Babel. Albert Bonniers förlag, 1925. Originalupplaga. 119
s. Häftad. Något nött i kanterna. Bengtsson, Frans G.: Legenden om Babel. Albert Bonniers förlag, 1925. Originalupplaga. 119
s. Häftad. Något nött i kanterna. Bengtsson, Ragnar: Förvandlingar. Dikter. Bonniers, 1948. Originalupplaga. 56 s. Häftad. Gott
skick. Bengtsson, Ragnar: Till en glömd juni. Bonniers, 1946. Originalupplaga. 78 s. Häftad. Gott
skick. Berg, Anne Sofie (pseud.): Ögontröst. Rabén & Sjögren, 1967. 64 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Berg, Bengt: Februaribrev. Kalejdoskop förlag, 1982. 32 s. Häftad. Gott skick. Berg, Bengt: Frihetens tyglar. Tidens förlag, 1977. 80 s. Häftad. Gott skick. Berg, Bengt: Katta är som Leeds. Tidens förlag, 1979. 71 s. Häftad. Ett hörn något stött. Berg / Helge, Bengt / Per: Av skog är du kommen. Norstedt och söners förlag, 1980. 94 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Ouppsprättad. Berg / Nydal, Bengt / Thomas: I hundens tecken. Bra Lyrik, 1987. Illustrerad av Leif Nelson. 134
s. Dekorerat klotband. Gott skick. En fläck på pärmen. Bergengren, Göran: En mayaindian gick över bäcken. Albin Michel, Stenströms, 1984. 57 s.
Dekorerat klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Bergengren, Göran: Innan trottoarerna torkat. Fyra resor i Sovjetunionen. Stenströms, 1985. 63
s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick. Berggren, Tobias: Bergsmusik. Bonniers, 1978. 108 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Berggren, Tobias: Den främmande tryggheten. Bonniers, 1971. 59 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Delvis ouppsprättad. Berggren, Tobias: Den främmande tryggheten. Bonniers, 1971. 59 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Stämpel på insidan av pärmen. Berggren, Tobias: Det nödvändiga är inte klart. Bonniers, 1969. 40 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Berggren, Tobias: Namn och grus. Bonniers, 1973. 76 s. Häftad. Gott skick. Namnteckning på
smutstitelbladet. Berggren, Tobias: Namn och grus. Bonniers, 1973. 76 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Berggren, Tobias: Resor i din tystnad. Bonniers, 1976. 86 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Berggren, Tobias: Threnos. Bonniers, 1981. 83 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något
nött i kanterna. Bergh, Ingrid: Medan timmarna förflyter. Bonniers, 1964. 46 s. Häftad. Mycket gott skick. Bergh, Ingrid: Världen fortsätter våra samtal. Bonniers, 1964. 50 s. Häftad. Gott skick. Berglie, Per-Arne: Earle Nelson. Bonniers, 1968. 83 s. Häftad. Gott skick. Bergman, Bo: Äventyret. Bonniers, 1969. Originalupplaga. 143 s. Häftad med pappersomslag.
Gott skick. Bergman, Bo: Gamla Gudar. Albert Bonniers förlag, 1939. Originalupplaga. 192 s. Dekorerat
helskinnband. Bandet något nött i kanterna. Inlagan fin. Bergman, Bo: Gamla Gudar. Albert Bonniers förlag, 1939. Originalupplaga. 192 s. Häftad. Gott
skick. Bergman, Bo: Gamla Gudar. Albert Bonniers förlag, 1939. Originalupplaga. 192 s. Häftad. Gott
skick. Anteckningar på smutstitelbladet. Bergman, Bo: Makten. Bonniers, 1962. 131 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något slitet. Bergman, Bo: Makten. Bonniers, 1962. Originalupplaga. 131 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott
skick. Bergman, Bo: Riket. Albert Bonniers förlag, 1944. Originalupplaga. 218 s. Häftad. Gott skick.
Anteckningar på smutstitelbladet.
Bergman, Bo: Stockholmsdikter. Bonniers, 1947. Originalupplaga. Illustrerad av Yngve Berg.
116 s. Häftad. Gott skick. Bergman, Bo: Stockholmsdikter. Bonniers, 1947. Originalupplaga. Illustrerad av Yngve Berg.
116 s. Inbunden med skyddsomslag. Främre och bakre häftesomslag medbundna.
Skyddsomslaget något slitet. Bergman, Bo: Stunder. Albert Bonniers förlag, 1952. Originalupplaga. 204 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Bergman, Bo: Trots allt. Albert Bonniers förlag, 1931. Originalupplaga. 238 s. Häftad. Gott
skick. Ouppsprättad. Bergman, Bo: Valda dikter. Albert Bonniers förlag, 1923. Tredje upplagan. 224 s. Dekorerat
klotband. Bandet något fläckigt. Anteckningar på försättsbladet. Bergman, Bo: Väntan. Albert Bonniers förlag, 1957. 175 s. Häftad med pappersomslag.
Häftesomslaget något trasigt. Enstaka anteckningar i blyerts. Bergman, Johan: Samlade Dikter I-II. Albert Bonniers förlag, 1933-34. 191+150. Halvfranskt
band. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Anteckningar på smutstitelbladet. Bergman, Johan: Samlade dikter I-II. Albert Bonniers förlag, 1933-34. 191+159. 2 vol. Häftad.
Ouppsprättad. Bergman, Johan: Samlade dikter I-II. Albert Bonniers förlag, 1933. 191+159. 2 vol. Häftad.
Anteckningar på smutstitelbladet. Gott skick. Ouppsprättad. Bergman, Petter: Barndomens gator. Bonniers, 1983. 89 s. Pappband med skyddsomslag.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Bergman, Petter: Den 20 december och andra dikter. Bonniers, 1968. 35 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Häftesomslag fläckat. Bergman, Petter: Om inte vi. Bonniers, 1969. Originalupplaga. 59 s. Häftad. Gott skick. Bergman, Petter: Ord till musiken. Bonniers, 1956. Originalupplaga. 79 s. Häftad. Gott skick.
Bergman, Petter: Tilltal. Bra Lyrik, 1987. 80 s. Cartonnageband. Gott skick. Anteckningar på
försättsbladet. Bergner, Tor: Nasarbox. Albin Michel, CEWE-förlaget, 1981. Illustrerad av Bert Olls. 85 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Bergquist, Magda: Intet är som Livet. Lars Hökerbergs bokförlag, u å. Illustrerad av Hjördis
Nordin-Tengbom. 117 s. Häftad. Något nött i kanterna. Bergqvist, Karl-Erik: Älska och älskas. Balett förlag, 1960. Andra upplagan. Illustrerad av Stig
Södersten. 47 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Bergqvist, Ulf: Förr eller senare. Rabén & Sjögren, 1977. 118 s. Häftad. Mycket gott skick.
Bergqvist, Ulf: Reson. Rabén & Sjögren, 1978. 107 s. Häftad. Mycket gott skick. Bergqvist, Ulf: Skog. Rabén & Sjögren, 1981. 69 s. Häftad. Mycket gott skick. Bergström, Berit: Dimensioner, dissektioner. Bonniers, 1967. 32 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Bergström, Magdalena: O, att leva. Albin Michel, Diakonistyrelsen, 1961. 48 s. Häftad. Gott
skick. Bergwall, Sten-Ove: Tunneln från mitt hjärta. Rabén & Sjögren, 1962. 39 s. Häftad. Gott
skick. Ouppsprättad. Bernadotte, Wilhelm, Prins: Selene. Norstedt och söners förlag, 1922. Andra upplagan. 105 s.
Häftad. Gott skick. Beskow, Gunnar: Gud och Jord. Bonniers, 1943. 102 s. Häftad. Gott skick. Beskow, Gunnar: Havstulpanerna andas. Bonniers, 1961. 90 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Beskow, Gunnar: Nu. Albert Bonniers förlag, 1930. 98 s. Häftad. Gott skick. Anteckningar på
smutstitelbladet. Beskow, Gunnar: Öppen jord. Albert Bonniers förlag, 1937. 127 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Beskow, Gunnar: Parnassglimtar - 18 svenska lyriker i urval - för skolornas bruk sammanställt
av en av de 18. Bonniers, 1931. Illustrerad av Boncoeur. 85 s. Halvklotband. Främre häftesomslag
medbundet. Färgat snitt. Mycket gott skick. Beskow, Gunnar: Parnassglimtar - 18 svenska lyriker i urval - för skolornas bruk sammanställt
av en av de 18. Albert Bonniers förlag, 1931. Originalupplaga. Illustrerad av Boncoeur. 85 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Beskow, Gunnar: Septemberstrand. Bonniers, 1952. 98 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad.
Beskow, Gunnar: Skapelsefabler. Bonniers, 1975. 87 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Bing, Hans: Det goda gräset flyr. Rabén & Sjögren, 1961. 54 s. Häftad. Gott skick. Bing, Hans: Kommen från gjuteriet. Rabén & Sjögren, 1960. 43 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Bing, Hans: Vem sålde dig mitt landskap?. Zindermans, 1976. 47 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Birkstam, Maj: Något annat. Tidens förlag, 1958. 63 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Björkegren, Hans: Legenden om ett regn. Wahlström & Widstrand, 1952. 86 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Björkegren, Hans: Under djävulens sol. Wahlström & Widstrand, 1932. Originalupplaga.
106 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Namnteckning på smutstitelbladet. Björklund, Ingeborg: Erotikon. Valda dikter. Steinsvik, 1945. 94 s. Häftad. Gott skick. Björklund, Ingeborg: Famn. Bonniers, 1934. 125 s. Häftad. Gott skick. Björklund, Ingeborg: Kärleksdikt - En symfoni. Bonniers, 1932. 115 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Björklund, Ingeborg: Ropet efter lycka. Albert Bonniers förlag, 1928. 87 s. Häftad. Gott skick. Björkman, Carl: Domaredans. Wahlström & Widstrand, 1956. 80 s. Häftad. Gott skick. Björling, Gunnar: Dikter. Allhems Förlag, 1959. Illustrerad av Elisabet Hermodsson. 30 s.
Klotryggsband. Gott skick. Namnteckning på försättsbladet. Björling, Gunnar: Ett blyertsstreck. Söderström & Co, 1951. 110 s. Häftad. Gott skick.
Ryggen något fuktfläckad. Ouppsprättad. Björling, Gunnar: ETT BLYERTSSTRECK. Söderström & Co, 1951. Originalupplaga. 110
s. Häftad. Gott skick. Björling, Gunnar: Och leker med skuggorna i sanden. Urval lyrik 1937-1947. Bonniers, 1947.
260 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Björling, Gunnar: SOM ALLA DAR.. Söderström & Co, 1953. 76 s. Häftad. Häftesomslaget
något gulnat.
Björnberg, Björn: Motiv från ett språng. Bonniers, 1964. 30 s. Häftad. Nött i kanterna. Blom, Lennart: Dikter från ett tak. Norstedt och söners förlag, 1964. 70 s. Häftad. Gott skick. Blom, Lennart: Ekotempel. Dikter av Lennart Blom med teckningar av Jan Stenvinkel. 1952.
Originalupplaga. 40 s. Dekorerat pappband med skyddsomslag. Bakre pärmen med ett veck,
annars i gott skick Blom, Lennart: I trädskuggans djup. Norstedt och söners förlag, 1959. 63 s. Häftad. Gott skick.
: Till Sven Stolpe med beundran och tillgivenhet Blom, Lennart: Skalbaggens ur. Norstedt och söners förlag, 1963. 60 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Blomberg, Erik: Den fångne guden. Albert Bonniers förlag, 1927. 75 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Blomberg, Erik: Dikter. Albert Bonniers förlag, 1944. 160 s. Häftad. Enstaka markeringar med
blyerts, annars i mycket gott skick Blomberg, Erik: Jorden. Albert Bonniers förlag, 1929. Andra upplagan. 74 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Blomberg, Erik: Människan och guden. Dahlbergs, 1919. Originalupplaga. 90 s. Häftad. Gott
skick. Blomberg, Erik: Nattens ögon. Bonniers, 1943. Originalupplaga. 76 s. Häftad. Gott skick.
Dedikation, handskriven. Blomberg, Erik: Nattens ögon. Albert Bonniers förlag, 1943. Originalupplaga. 76 s. Dekorerat
klotband. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Blomberg, Erik: Öppna er, ögon. Dikter av Erik Blomberg. Norstedt och söners förlag, 1962.
Originalupplaga. 78 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Blomberg, Erik: Visor. Albert Bonniers förlag, 1924. Originalupplaga. 85 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Bodén, Bertil: Återvändo (dikter). Norstedt och söners förlag, 1949. 86 s. Häftad. Gott skick. Boëthius, Anna: Flykt och vila. Bonniers, 1959. 31 s. Häftad. Gott skick. Bohlin, Knut: En midsommarnatt. C.E. Fritzes, 1948. 150 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad.
Bohlin, Sara: Fuchsia. Dikter i urval. LTs förlag, 1951. 119 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad.
Bohman, Gunnar: Katharsis. Metamorfos, 1954. Originalupplaga. Häftad. Författarens
signatur. Gott skick. Numrerad 114/190. Opaginerad Bohman, Nils: Den onda elden - En stockholmssägen. Wahlström & Widstrand, 1935.
Illustrerad av Einar Forseth. 146 s. Häftad. Något nött i kanterna. Ouppsprättad. Bohman, Nils: Kalliope i staden / Den onda elden. Wahlström & Widstrand, 1932+1935.
Illustrerad av Einar Forseth. 157+146. Klotband. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Boij, Hans: Icke rörliga bilder. Janus, 1982. 16 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick. Bolay, Karl H: Mirebel - Dikter från Provence. Zindermans, 1970. På svenska/franska. 27 s.
Häftad. Delvis ouppsprättad. Gott skick. Bolay, Karl H: Mullvadsmusik. Cuprimontanus, 1962. 76 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad.
Bolay, Karl H: Poppoesi. Zindermans, 1964. 60 s. Häftad. Något nött i kanterna. Ouppsprättad.
Borelius, Aron: Korpens vingar. Dikter från fyrtio år. Hæmon, 1964. 91 s. Häftad. Gott skick. Born, Heidi von: Jordväxling. Norstedt och söners förlag, 1983. 78 s. Häftad. Gott skick. Boye, Karin: De sju dödssynderna och andra efterlämnade dikter. Albert Bonniers förlag, 1942.
120 s. Häftad. Gott skick. Boye, Karin: Dikter. Albert Bonniers förlag, 1949. 292 s. Guldornamenterat klotband. Främre
häftesomslag medbundet. Gott skick. Boye, Karin: Dikter. Albert Bonniers förlag, 1955. 291 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Främre
häftesomslag medbundet. Porträtt av Karin Boye efter målning av Arne Cassel. Branting, Jacob: Huller. Albin Michel, Ord och Visor, 1998. Illustrerad av Bengt Malmström. 213
s. Skinnimitationsband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Branting, Jacob: Idag röd. Rabén & Sjögren, 1960. 37 s. Häftad. Gott skick.
Författardedikation. Branting, Jacob: Idag röd. Rabén & Sjögren, 1960. 37 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad.
Branting, Jacob: Lilla läseboken. Rabén & Sjögren, 1966. Andra upplagan. 72 s. Häftad.
Något fläckig. Ouppsprättad. Branting, Jacob: Lilla läseboken. Rabén & Sjögren, 1966. 72 s. Häftad. Något fläckig. Branting, Jacob: Sova ifred. Rabén & Sjögren, 1962. 53 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Braw, Christian: Baltiska sånger. Albin Michel, Norma, 1992. 111 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Rikligt illustrerad. Bredberg, Ernst C:son: Landsvägsvers. Svenska Andelsförlaget, 1924. Illustrerad av Omslag
av Einar Jolin. 157 s. Häftad. Något nött i kanterna. Bruce, Lennart: Förskingringen. Symposion, 1989. 80 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Bruce, Lennart: Utan synbar anledning. Norstedts förlag, 1988. 107 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Brunner, Ernst: Jag ändrar ställning klockan tre. Bonniers, 1979. Originalupplaga. 47 s. Häftad.
Mycket gott skick. Brunner, Ernst: Mr Skylight - Oratorium. Bonniers, 1995. 93 s. Klotband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Brunner, Ernst: Separator -19 repetitioner. Bonniers, 1986. 51 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Brunner, Ernst: Söderväggar. Bonniers, 1980. 58 s. Häftad. Gott skick. Brunner, Ernst: Söderväggar. Bonniers, 1980. 58 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Brunner, Ernst: Sorgen per capita. Bonniers, 1990. 150 s. Klotband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Brynnel, Gustaf: Utvandring. Fabel, 1962. 62 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Dedikation
från "förf." Buchman, Asta Linden: Under livsträdets krona. Erik Höglunds, 1944. Illustrerad av Asta
Linden Buchman. 148 s. Häftad. Häftesomslag fläckat. Häftesomslaget något nött i kanterna.
Inlagan fin. Anteckningar på försättsbladet. Carger, Ivan: En livstid. Retrospektiva dikter 1947-1982. Bonniers, 1986. 137 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Utvikbara kartor/planscher. Carlberg, Gösta: Välsignelsens gissel.. LTs förlag, 1948. 100 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Carlson, Stig: Dikter och retoriska texter. Norstedt och söners förlag, 1965. Originalupplaga.
112 s. Häftad. Försättsbladet saknas, annars i gott skick Carlson, Stig: Dikter 1945-1971. Folket i Bilds Förlag, 1971. 107 s. Häftad. Gott skick.
Anteckningar på titelbladet. Carlson, Stig: Folket i bild. Norstedt och söners förlag, 1965. 109 s. Häftad. Gott skick. Carlson, Stig: Folket i bild. Norstedt och söners förlag, 1965. Originalupplaga. 109 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Carlson, Stig: Frågaren. Norstedt och söners förlag, 1961. Originalupplaga. 101 s. Häftad.
Något sliten. Carlson, Stig: Men mina nätters skålar. Norstedts förlag, 1948. Originalupplaga. 84 s. Häftad.
Gott skick. Ouppsprättad. Carlson, Stig: Men mina nätters skålar. Norstedt och söners förlag, 1948. Originalupplaga. 87
s. Häftad. Gott skick. Namnteckning på insidan av pärmen. Carlson, Stig: Men mina nätters skålar. Norstedt och söners förlag, 1948. Originalupplaga. 84
s. Häftad. Gott skick. Carlson, Stig: Sjukjournal. Norstedt och söners förlag, 1945. 75 s. Häftad. Gott skick. Carlson, Stig: Sorgens testamente. Norstedt och söners förlag, 1946. Originalupplaga. 65 s.
Häftad. Gott skick. Carlson, Stig: Sorgens testamente. Dikter av Stig Carlson. Norstedts förlag, 1946.
Originalupplaga. 68 s. Häftad. Ryggen något sned Carlson, Stig: Svarta motiv. Norstedt och söners förlag, 1953. 77 s. Häftad. Gott skick. Carlsson, Lennart: Samtal mellan husen. LTs förlag, 1976. 67 s. Häftad. Gott skick. Cavefors, Bo: Helvetet. Janus, 1985. Originalupplaga. 59 s. Häftad. Mycket gott skick. Chorell, Walentin: Spegling. Dikter.. Schildts, 1943. 73 s. Häftad. Något fläckig.
Häftesomslaget något slitet. Ett hörn något stött. Ouppsprättad. Colmar, Andrea: Den rörliga girlanden. Gleerups, 1959. 46 s. Häftad. Gott skick. Stämpel på
häftesomslaget. Connor, Herbert: Observationer (1933-1979). Kooperativa Bokgillet, 1980. Illustrerad av EWK.
59 s. Häftad. Gott skick. Conradson, Ivar: Dikter ur de tre samlingarna. Wahlström & Widstrand, 1950. 86 s.
Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Conradson, Ivar: Samlade dikter. LTs förlag, 1979. 206 s. Häftad. Nyskick. Cornell, Henrik: Morgonen. Norstedt och söners förlag, 1920. 57 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Curman, Peter: Ännu spinner tiden. Wahlström & Widstrand, 1978. 63 s. Häftad. Gott
skick. Curman, Peter: Fåglarna. Wahlström & Widstrand, 1977. 73 s. Häftad. Gott skick. Curman, Peter: Fönstren. Wahlström & Widstrand, 1972. 51 s. Häftad. Gott skick. Curman, Peter: Genom nålsögat. Wahlström & Widstrand, 1967. 40 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Curman, Peter: Hemmaliv. Wahlström & Widstrand, 1970. 57 s. Häftad. Gott skick. Curman, Peter: Obs! Viktigt!. Wahlström & Widstrand, 1965. Andra upplagan. 61 s. Häftad.
Gott skick. Dahlander, Torbjörn: Biodlaren varsam bland sina kupor. LTs förlag, 1980. 47 s. Häftad.
Mycket gott skick. Dahlberg, Folke: Havet slutar. Wahlström & Widstrand, 1966. Originalupplaga. 71 s.
Häftad. Delvis ouppsprättad. Gott skick. Dahlberg, Folke: Sjöförklaring. Wahlström & Widstrand, 1962. Originalupplaga. Illustrerad
av Folke Dahlberg. 65 s. Häftad. Något nött i kanterna. Ouppsprättad. Dahlberg, Folke: Vattenår. Folket i Bilds Förlag, 1963. Originalupplaga. Illustrerad av Folke
Dahlberg. 91 s. Dekorerat pappband. Mycket gott skick. Dahlin, Barbro: Dikter från Carlslund. Norstedt och söners förlag, 1975. 61 s. Häftad. Något
nött i kanterna. Några sidor trasiga. Dahllöf, Sigurd: Göteborgsbilder. Oscar Isacsons, 1924. Originalupplaga. Illustrerad av Albert
Eldh. 108 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Dahllöf, Sigurd: Gudsfågeln. Oscar Isacsons, 1961. 38 s. Häftad. Något nött i kanterna. Dahllöf, Sigurd: Jungfru Marie hand. Medéns, 1920. 78 s. Häftad. Namnteckning på
försättsbladet. Något fläckig. Dahllöf, Sigurd: Jungfru Marie hand. Medéns, 1920. 78 s. Dekorerat pappband. Gott skick.
Bandet något fläckigt. Övre guldsnitt. Dedikation från förläggaren Dahllöf, Sigurd: Kristusdikter. Oscar Isacsons Boktryckeri AB, Göteborg, 1954.
Originalupplaga. 58 s. Häftad. Ouppsprättad. Mycket gott skick. Dahlman, Axel: Vår och Höst. Nya Wermlandstidningen, 1931. 110 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Dahlquist-Ljungberg, Ann Margret: Anaphe. Norstedt och söners förlag, 1964. 162 s. Häftad.
Gott skick. Dahlquist-Ljungberg, Ann Margret: Barnen i stenen. Norstedt och söners förlag, 1983.
Illustrerad av förf. 195 s. Häftad. Gott skick. Dahlquist-Ljungberg, Ann Margret: Brudbuketten. Bonniers, 1954. Illustrerad av förf.. 119 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Dahlquist-Ljungberg, Ann Margret: Djävulsdans. Bonniers, 1950. Originalupplaga. 129 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Dahlquist-Ljungberg, Ann Margret: Du i den omvända bilden. Norstedt och söners förlag, 1959.
52 s. Häftad. Gott skick. Dahlquist-Ljungberg, Ann Margret: Glömskans barn. Norstedts förlag, 1992. 197 s. Häftad.
Gott skick. Ouppsprättad. Dahlquist-Ljungberg, Ann Margret: Goddag och adjö av Lotten Lovell-Svensson. Albert
Bonniers förlag, 1956. Originalupplaga. Illustrerad av författarinnan. 90 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Dahlquist-Ljungberg, Ann Margret: Homo Atomicus. Författarförlaget, 1980. Illustrerad av
författaren. 96 s. Häftad. Något nött i kanterna. Dahlquist-Ljungberg, Ann Margret: Insekt mot ljuset. Mörka och ljusa sagor. Bo Cavefors,
1962. Originalupplaga. Illustrerad av Ann Margret Dahquist-Ljungberg. 103 s. Inbunden med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Dahlquist-Ljungberg, Ann Margret: Isöga. Norstedt och söners förlag, 1978. 183 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Dahlquist-Ljungberg, Ann Margret: Jungfrun i berget. Bonniers, 1947. Originalupplaga. 95 s.
Häftad. Gott skick. Dahlquist-Ljungberg, Ann Margret: Rapport om öar. Bonniers, 1957. 118 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Namnteckning på smutstitelbladet. Dahlquist-Ljungberg, Ann Margret: Rapport om öar. Bonniers, 1957. Originalupplaga. 118 s.
Häftad. Gott skick. Dedikation med originalteckning Dahlquist-Ljungberg, Ann Margret: Strålen. Norstedts förlag, 1969. 178 s. Pocket. Gott skick.
Dahlquist-Ljungberg, Ann Margret: Strålen. Norstedt och söners förlag, 1958. 246 s. Häftad.
Gott skick. Dahlquist-Ljungberg, Ann Margret: Teckningar och dikter. Almlöfs förlag, 1999. 23 s. Häftad.
Mycket gott skick. Illustrerad. Dahlquist-Ljungberg, Ann Margret: Tyngdlagen eller Nedstörtad ängel. Morkullan, 1988.
Illustrerad av författaren. 53 s. Häftad. Mycket gott skick. Dalquist, Valdemar: Vardagsvers. Hugo Gebers förlag, 1936. 114 s. Halvfranskt band. Inlagan
fin. Främre häftesomslag medbundet. Marmorerade för/eftersättsblad. Bandet något nött. Danielsson, Bernt: Scenanvisning. Alba, 1983. 107 s. Häftad. Gott skick. Dicander, Jörgen: En stråle av mörker. Bokboden, 2000. 109 s. Häftad. Nyskick. Dickson, Walter: Hammare och sälgpipa. Bonniers, 1947. 122 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Dickson, Walter: Sacco & Vanzetti - En lyrisk krönikeberättelse. Federativs, 1977. 72 s.
Häftad. Gott skick. Diktonius, Elmer: Gräs och granit. Valda dikter och nya. Holger Schildts förlagsaktiebolag,
1936. Originalupplaga. 189 s. Häftad. Något sliten. Diktonius, Elmer: Hård början, Min dikt, Hårda sånger. Wahlström & Widstrand, 1946.
Originalupplaga. 152 s. Häftad. Understrykningar i texten med blyerts. Diktonius, Elmer: Jordisk ömhet. Wahlström & Widstrand, 1938. Originalupplaga. 99 s.
Häftad. Ouppsprättad. Endast lätt nötta kanter, annars i gott skick Diktonius, Elmer: Stark men mörk. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1930. Originalupplaga.
125 s. Häftad. Ouppsprättad. Något nött i kanterna. Diktonius / Enckell, Elmer / Rabbe: 20 år ung dikt. Fahlcrantz & Co, Tammerfors, 1936.
Originalupplaga. 139 s. Häftad. Ryggen något trasig. Nött i kanterna. Dubois, Louise: Barnets ögon. LTs förlag, 1982. 63 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Edberg, Rolf: Jordens öga. Nyströms Tryckeri AB, Bollnäs, 1989. 46 s. Häftad. Mycket gott
skick. Edberg, Ulla Britt: Min hatt, min skärm. Askild & Kärnekull, 1983. 89 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Eddegren, Gunnar: Bland de vilda djuren. Albert Bonniers förlag, 1958. 25 s. Häftad. Något nött
i kanterna. Eddegren, Gunnar: Metoder vid avsked. Albert Bonniers förlag, 1959. 44 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Edfelt, Johannes: Ådernät. Bonniers, 1968. 76 s. Häftad. Gott skick. Edfelt, Johannes: Aftonunderhållning. Albert Bonniers förlag, 1932. Originalupplaga. 76 s.
Häftad. Gott skick. Författarens signatur. Edfelt, Johannes: Ansikten. Albert Bonniers förlag, 1929. Originalupplaga. 116 s. Häftad. Gott
skick. Edfelt, Johannes: Brådjupt eko. Albert Bonniers förlag, 1947. Andra upplagan. Illustrerad av
Folke Dahlberg. 101 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Främre och bakre häftesomslag
medbundna. Edfelt, Johannes: Brådjupt eko. Albert Bonniers förlag, 1947. Originalupplaga. Illustrerad av
Folke Dahlberg. 101 s. Häftad. Gott skick. Edfelt, Johannes: Brännpunkter. Albert Bonniers förlag, 1996. 76 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Edfelt, Johannes: Dagar och nätter. Bonniers, 1983. 81 s. Klotband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Edfelt, Johannes: Ekolodning - Dikter från sex decennier. Bra Lyrik, 1986. Illustrerad av Petter
Zennström. 252 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Edfelt, Johannes: Elden och klyftan. Albert Bonniers förlag, 1943. Originalupplaga. 99 s.
Häftad. Gott skick. Edfelt, Johannes: Elden och klyftan. Dikter av Johannes Edfelt. Bonniers, 1943.
Originalupplaga. 100 s. Klotband. Främre häftesomslag medbundet. Gott skick. Edfelt, Johannes: Etsningar och skuggspel. Albert Bonniers förlag, 1976. 91 s. Pappband.
Mycket gott skick. Edfelt, Johannes: Hemliga slagfält. Albert Bonniers förlag, 1952. Originalupplaga. Illustrerad av
Folke Dahlberg. 117 s. Häftad. Något nött i kanterna. Edfelt, Johannes: Hemliga slagfält. Albert Bonniers förlag, 1952. Illustrerad av Folke Dahlberg.
117 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Edfelt, Johannes: Högmässa. Albert Bonniers förlag, 1948. Illustrerad av Folke Dahlberg. 99 s.
Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Edfelt, Johannes: Högmässa. Albert Bonniers förlag, 1934. Originalupplaga. 100 s. Häftad.
Dedikation, handskriven. Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Edfelt, Johannes: I denna natt. Albert Bonniers förlag, 1936. Illustrerad av Bertil Bull Hedlund.
96 s. Häftad. Något gulnad. Edfelt, Johannes: Järnålder. Albert Bonniers förlag, 1937. Originalupplaga. 23 s. Häftad. Gott
skick. Edfelt, Johannes: Järnålder. Albert Bonniers förlag, 1937. Originalupplaga. 23 s. Häftad.
Namnteckning på insidan av pärmen. Understrykningar i texten. Annars ett fint exemplar. Edfelt, Johannes: Poetisk bilderbok - Svenska dikter under hundra år. Albert Bonniers förlag,
1937. Illustrerad av Adolf Hallman. 276 s. Dekorerat klotband. Bandet något fläckigt. Anteckningar
på försättsbladet. Edfelt, Johannes: Poetisk Bilderbok. Svenska dikter under hundra år sammanställda av
Johannes Edfelt, med illustrationer av Adolf Hallman.. Albert Bonniers förlag, 1937. 276 s.
Halvfranskt band. Guldornerad rygg. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Marmorerade
pärmar. Övre guldsnitt. Inbunden hos Herzogs, Stockholm. Gott skick. Edfelt, Johannes: Sång för reskamrater. Albert Bonniers förlag, 1941. Illustrerad av Bertil Bull
Hedlund. 115 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Edfelt, Johannes: Stövtåg. Bonniers, 1941. 178 s. Häftad. Mycket gott skick. Ouppsprättad. Edfelt, Johannes: Under Saturnus. Albert Bonniers förlag, 1956. Originalupplaga. 73 s. Häftad.
Gott skick. Edfelt, Johannes: Under Saturnus. Bonniers, 1956. 73 s. Häftad. Gott skick. Edfelt, Johannes: Unga dagar. Albert Bonniers förlag, 1925. Originalupplaga. 75 s. Häftad.
Mycket gott skick. Edfelt, Johannes: Vintern är lång. Albert Bonniers förlag, 1939. Illustrerad av Bertil Bull
Hedlund. 125 s. Häftad. Något gulnad. Edfelt, Johannes: Vintern är lång. Albert Bonniers förlag, 1939. Illustrerad av Bertil Bull
Hedlund. 125 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Edgardh, Bertil: Hoc est. Bo Cavefors, 1966. Originalupplaga. 107 s. Häftad. Gott skick.
Recensionsexemplar Edmar, Birger: Om. Harriers, 1976. 80 s. Häftad. Mycket gott skick. Edvardson, Lis: Genom fönstren. Norstedt och söners förlag, 1963. 90 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Edvardson, Ragnar: Avlägset förtroligt. Bonniers, 1991. 92 s. Klotband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Edvardson, Ragnar: Skuggors leende. Albert Bonniers förlag, 1953. 27 s. Häftad. Eggehorn, Ylva: Hjärtats knytnävsslag. Dikter 1976-1980. Bonniers, 1980. 90 s. Häftad. Gott
skick. Eggehorn, Ylva: Lydia i lampans skern. Dikter 1986-89. Bonniers, 1990. 85 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Eggehorn, Ylva: Maria gick genom törneskog. Oratorium tonsatt av Uno Sandén. Bonniers,
1987. 53 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Ehnberg, Maj-Lis: De är inte ensamma. Boklaget, 1975. 65 s. Häftad. Gott skick. Ehrenberg, Erik: Eldbegängelse. Gleerups, 1944. 85 s. Häftad. Gott skick. Handskriven
betraktelse på smutstitelbladet daterad 1946 Ehrenberg, Erik: Epitafium. Sonetter. Gleerups, 1941. 93 s. Häftad. Gott skick. Handskriven dikt
på smutstitelbladet daterad 1942 Ehrling, Erik Vincent: Sot och honung. 52 sonettes modernes. Wahlström & Widstrand,
1994. 71 s. Häftad. Mycket gott skick. Ekelöf, Gunnar: Dikter 1932-1951. Bonniers, 1956. 221 s. Dekorerat klotband. Gott skick.
Främre häftesomslag medbundet. Ekelöf, Gunnar: En Mölna-elegi. Metamorfoser. Albert Bonniers förlag, 1960. Originalupplaga.
61 s. Häftad. Gott skick. Ekelöf, Gunnar: Grotesker. Ordström, 1981. 97 s. Häftad. Gott skick. Ekelöf, Gunnar: Om hösten. Dikter.. Bonniers, 1951. 99 s. Häftad. Gott skick. Ekelöf, Gunnar: Opus Incertum. Albert Bonniers förlag, 1959. Originalupplaga. 87 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Namnteckning på försättsbladet. Ekelöf, Gunnar: Skrifter 2 Dikter 1955-1962.. Albert Bonniers förlag, 1991. 221 s. Inbunden
med skyddsomslag. Fint exemplar. Ekelöf, Gunnar: Variationer. Ellerströms, 1986. 161 s. Cartonnageband. Gott skick. Ekelund, Lova: Den ljusa underjorden. Wahlström & Widstrand, 1978. 100 s. Häftad. Gott
skick. Ekelund, Ragnar: Ljust i mörkt. Wahlström & Widstrand, 1942. 131 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Ekelund, Vilhelm: Elegier. Albert Bonniers förlag, 1903. Originalupplaga. 58 s. Häftad. Delvis
ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Något fuktskadad. Ekelund, Vilhelm: Elpidi. Tryckeriaktiebolaget Demokraten, 1939. Originalupplaga. 327 s.
Häftad. Ouppsprättad. Veck på bakre häftesomslaget Ekelund, Vilhelm: Elpidi. Tryckeriaktiebolaget Demokraten, 1939. Originalupplaga. 327 s.
Häftad. Gott skick. Numrerat exemplar 113/200 Ekelund, Vilhelm: Vilhelm Ekelunds Dikter I-III. Albert Bonniers förlag, 1921. 181+129+191
sidor. 3 vol. Häftad. Ouppsprättad. Mycket gott skick. Ekman, Anders: Om det här. Norstedts förlag, 1986. 129 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad.
Ekner, Reidar: Andhämtning, bilder. Norstedt och söners förlag, 1969. 62 s. Häftad. Gott skick.
Ekner, Reidar: Etnografika. Norstedts förlag, 1960. 67 s. Häftad. Gott skick. Ekner, Reidar: Halvvägs mot mörkret. Norstedt och söners förlag, 1979. 109 s. Häftad.
Häftesomslaget något trasigt. Inlagan fin. Ekner, Reidar: Mellan polerna. Norstedt och söners förlag, 1982. Illustrerad av Jan Ewemo. 47
s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget fläckat och nött. Ekner, Reidar: Skiljaktigheter. Norstedt och söners förlag, 1963. 69 s. Häftad. Delvis
ouppsprättad. Gott skick. Ekner, Reidar: Varje meddelande att motståndet skall uppges är falskt. Norstedts förlag, 1974.
73 s. Häftad. Gott skick. Ett hörn något stött. Ekström, Margareta: Beringön. Bonniers, 1965. 90 s. Häftad. Gott skick. Klisterlapp på
häftesomslaget. Ekström, Ragnar: Du fagra Östergyllen. Ekströms, 1974. Illustrerad av Inga Ekström. 126 s.
Häftad. Gott skick. Eldsing, Knut: De fyra punkterna. Stockholm, 1959. 45 s. Häftad. Författarens signatur. Något
nött i kanterna. Elf, Erik Gösta: Skuggland. Örebro, 1951. 54 s. Häftad. Något nött i kanterna. Ouppsprättad. Enckell, Rabbe: Agamemnon. Söderström & Co, 1949. 86 s. Häftad. Något gulnad. Enckell, Rabbe: Alkman. Wahlström & Widstrand, 1959. Originalupplaga. 89 s. Häftad.
Ouppsprättad. Gott skick. Enckell, Rabbe: Alkman. Söderström & Co, 1959. Originalupplaga. 89 s. Häftad. Gott
skick. Dedikation till Axel Liffner, eftersättsbladet missfärgat Enckell, Rabbe: Det är dags. Söderström & Co, 1965. Originalupplaga. 75 s. Häftad. Gott
skick. Enckell, Rabbe: Hekuba. Wahlström & Widstrand, 1952. Originalupplaga. 132 s. Häftad.
Gott skick. Anteckningar på smutstitelbladet. Enckell, Rabbe: Hekuba. Söderström & Co, 1952. Originalupplaga. 132 s. Häftad. Gott
skick. Enckell, Rabbe: Iokasta. Söderström & Co, 1939. Originalupplaga. 61 s. Häftad.
Ouppsprättad. Enckell, Rabbe: Landskapet med den dubbla skuggan. Wahlström & Widstrand, 1958.
323 s. Häftad. Något fuktskadad. Ouppsprättad. Enckell, Rabbe: Ljusdunkel. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1930. Originalupplaga. 117 s.
Häftad. Inlagan fin. Namnteckning på smutstitelbladet. Häftesomslaget något slitet. Ryggen lätt
fläckad. Enckell, Rabbe: Lutad över brunnen. Söderström & Co, 1942. Originalupplaga. 118 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Ouppsprättad. Enckell, Rabbe: Mordet på Kiron. Wahlström & Widstrand, 1954. Originalupplaga. 118 s.
Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Enckell, Rabbe: Mordet på Kiron. Wahlström & Widstrand, 1954. Originalupplaga. 118 s.
Häftad. Gott skick. Enckell, Rabbe: Och sanningen?. Wahlström & Widstrand, 1966. Originalupplaga. 149 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Ouppsprättad. Enckell, Rabbe: Sett och återbördat. Söderström & Co, 1950. Originalupplaga. 110 s.
Häftad. Enckell, Rabbe: Sett och återbördat. Wahlström & Widstrand, 1950. 110 s. Häftad. Gott
skick. Ouppsprättad. Enckell, Rabbe: Skuggors lysen. Wahlström & Widstrand, 1953. 91 s. Häftad. Gott skick.
Namnteckning på försättsbladet. Enckell, Rabbe: Strån över backen. Wahlström & Widstrand, 1958. 111 s. Häftad. Gott
skick. Namnteckning på smutstitelbladet. Enckell, Rabbe: Tapetdörren. Wahlström & Widstrand, 1968. 173 s. Häftad. Gott skick. Enckell, Rabbe: Tonbrädet. Söderström & Co, 1935. 53 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Enckell, Rabbe: Traktat. Söderström & Co, 1953. Originalupplaga. 93 s. Häftad. Gott
skick. Enckell, Rabbe: Traktat. Söderström & Co, 1953. Originalupplaga. 93 s. Häftad. Något
nött i kanterna. Något gulnad. Enckell, Rabbe: Valvet. Söderström & Co, 1937. Originalupplaga. 57 s. Häftad.
Ouppsprättad. Gott skick. Enckell, Rabbe: Vårens cistern. Söderström & Co, 1931. Originalupplaga. 92 s. Häftad.
Ouppsprättad. Enckell, Rabbe: Vårens cistern. Söderström & Co, 1931. Originalupplaga. 92 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Eneroth, Bo: Otrohetens manifest. Bo Cavefors, 1976. Originalupplaga. 39 s. Häftad. Gott
skick. Eneroth, Bo: Otrohetens manifest. Bo Cavefors, 1976. Originalupplaga. 39 s. Häftad. Ett hörn
något stött. Eneroth, Bo: Vardagsliv. Bo Cavefors, 1977. Originalupplaga. 42 s. Häftad. Gott skick. Eng, Uno: I vågskålen. Fahlcrantz & Gumælius, 1944. Originalupplaga. 80 s. Häftad.
Något gulnad. Något nött i kanterna. Englund, Carl-Emil: Alla går vi mot tystnaden. Albert Bonniers förlag, 1936. Originalupplaga.
100 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Englund, Carl-Emil: Det mörknar under träden. KF/Vi, 1951. Originalupplaga. 81 s. Häftad. Gott
skick. Ouppsprättad. Englund, Carl-Emil: Dröm och hägring. Rabén & Sjögren, 1990. Illustrerad av Knut
V.Pettersson. 160 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Englund, Carl-Emil: Ödslighet. Albert Bonniers förlag, 1949. 65 s. Inbunden. Bandet skevt.
Inlagan fin. Namnteckning på försättsbladet. Englund, Carl-Emil: Ödslighet. Bonniers, 1949. 65 s. Häftad. Gott skick. Englund, Carl-Emil: Ödslighet. Vi/KF, 1950. Andra upplagan. Illustrerad av Knut V. Pettersson.
78 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Lång dedikation till Åke Wrangle Englund, Carl-Emil: Skymningen blåser över moln och vatten. Albert Bonniers förlag, 1946.
Andra upplagan. 72 s. Inbunden. Gott skick. Englund, Carl-Emil: Spillror ur gårdagen. Bonniers, 1944. Originalupplaga. 152 s. Häftad. Gott
skick. Delvis ouppsprättad. Englund, Carl-Emil: Spillror ur gårdagen. Rabén & Sjögren, 1959. 119 s. Häftad. Något
gulnad. Delvis ouppsprättad. Englund, Carl-Emil: Trasiga sagor. Albert Bonniers förlag, 1931. Originalupplaga. 89 s. Häftad.
Gott skick. Englund, Carl-Emil: Trasiga sagor. Albert Bonniers förlag, 1931. 89 s. Häftad. Exlibris.
Häftesomslaget något trasigt. Englund, Carl-Emil: Vid nattens tröskel. Rabén & Sjögren, 1961. Originalupplaga. 77 s.
Häftad. Mycket gott skick. Ouppsprättad. Englund, Carl-Emil: Vid nattens tröskel Dikter i urval. Litteraturfrämjandet, 1983. Illustrerad av
Gunnar Brusewitz. 147 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Englund, Carl-Emil: Vid nattens tröskel. Dikter i urval. Litteraturfrämjandet, 1983. Illustrerad av
Gunnar Brusewitz. 147 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Englund, Lars: Bränning av ljus. LTs förlag, 1954. Originalupplaga. 57 s. Häftad med kassett.
Gott skick. Englund, Lars: Handfågel. Kärlekslyrik. Hugo Gebers förlag, 1946. Originalupplaga. 61 s.
Häftad. Gott skick. Englund, Lars: Säg du. Lyrik av Lars Englund. Wahlström & Widstrand, 1941.
Originalupplaga. 41 s. Häftad. Gott skick. Stämplad "Friex" Englund, Lars: Snö i juni Lyrik i urval. Fripress bokförlag, 1986. 141 s. Cartonnageband. Mycket
gott skick. Englund, Lars: STARK DAGG. Lyrik av Lars Englund.. Hugo Gebers förlag, 1945.
Originalupplaga. 59 s. Häftad. Gott skick. Englund, Lars: Stark dagg. Lyrik av Lars Englund. Hugo Gebers förlag, 1943. Originalupplaga.
63 s. Häftad. Gott skick. Englund, Lars: Tre kortdiktens klassiker - Geijer, Almquist, Runeberg i urval. LTs förlag, 1959.
72 s. Pappband. Gott skick. Engström, Kenneth: Stenar sköra av sol. Bo Cavefors, 1977. 59 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Engström, Kenneth: Tystnadens sånger. LTs förlag, 1980. 59 s. Häftad. Gott skick. Ett hörn
något stött. Enqvist, Elvin: Skrivstycken. Cewe, 1977. 53 s. Cartonnageband. Gott skick. Enroth, Erik: Hornkarlens sånger. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1950. Illustrerad av Erik
Enroth. 72 s. Häftad. Något nött i kanterna. Något gulnad. Erasmie, Bengt: På jorden. Atlantis Förlag, 1979. 62 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Erdtman, Sigurd: Sav och sälta. Dikter och visor. Lars Hökerbergs bokförlag, 1927. 215 s.
Halvpergamentband. Guldornerad. Marmorerade pärmar. Främre och bakre häftesomslag
medbundna. Ericsson, John O.: Hugenott och martyr. Tidens förlag, 1918. 79 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Ouppsprättad. Erikson, Bernt: Gudarnas omöjliga syntes. Stockholm, 1949. Andra upplagan. 89 s. Häftad.
Gott skick. Ouppsprättad. Erikson, Bernt: Gudarnas omöjliga syntes. Stockholm, 1949. Andra upplagan. 89 s. Häftad.
Gott skick. Erikson, Bernt: Harens vägar äro icke Herrens vägar. Stockholm, 1952. Originalupplaga. 239 s.
Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Erikson, Bernt: Helheternas identitet. Rabén & Sjögren, 1975. 78 s. Häftad. Mycket gott
skick. Erikson, Bernt: Järnnätter odlas i byarns. Tidens förlag, 1947. Originalupplaga. 149 s. Häftad.
Gott skick. Ouppsprättad. Erikson, Bernt: O heliga enfald, jag hittar ut själv. Tidens förlag, 1989. 76 s. Häftad. Gott skick.
Erikson, Bernt: Om mässingen vaknar. Bonniers, 1949. Originalupplaga. 84 s. Häftad. Gott
skick. Delvis ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Erikson, Bernt: Om mässingen vaknar. Opus VII 1947-1948. Lyriskt skådespel utan spel :
medvetandets sekundära resa I. Bonniers, 1949. Originalupplaga. 85 s. Häftad. Omslaget något
fläckat Erikson, Bernt: Sagan om mördarriket Jorden. Nymans, 1946. Originalupplaga. 141 s. Häftad.
Något gulnad. Erikson, Bernt: Se världshjärtat. Stockholm, 1949. Andra upplagan. 111 s. Häftad. Något
gulnad. Eriksson, Christer: Går i dag. Norstedt och söners förlag, 1978. 65 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Eriksson, Christer: Observatörens dagbok. Norstedt och söners förlag, 1977. Originalupplaga.
69 s. Häftad. Gott skick. Debut Eriksson, Christer: Privata essäer. Norstedt och söners förlag, 1979. 73 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Eriksson, Edwin: Nödår. Albert Bonniers förlag, 1934. 112 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad.
Eriksson, Elis Ernst: Muffa - Bok 1 & 2. Galleri Lars Bohman, 2001. ej paginerat. 2 vol.
Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Eriksson, Ulf: Brevet. En dikt. Bonniers, 1985. 50 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott
skick. Eriksson / Gummesson, Helena / Maria ( red. ): Femton poeter ur 90-talet. FIB:s lyrikklubb,
1998. 214 s. Pappband. Nyskick. Blindpressad dekor. Erixson, Ingeborg: Aftonens alfabet. Bonniers, 1957. Illustrerad av Sven Erixson. 63 s. Häftad.
Gott skick. Ouppsprättad. Erixson, Ingeborg: Aftonens alfabet. Bonniers, 1957. Illustrerad av Sven Erixson. 63 s.
Privatband. Gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Erixson, Ingeborg: Dikter i urval. Folket i Bilds Förlag, 1962. Illustrerad av Erixson, Aulie, Gram,
Hedqvist, Mörner m fl. 77 s. Dekorerat pappband. Mycket gott skick. Främre och bakre
häftesomslag medbundna. Erixson, Ingeborg: Dikter i urval. Folket i Bilds Förlag, 1962. Illustrerad av Erixson, Aulie, Gram,
Hedqvist, Mörner m fl. 77 s. Häftad. Gott skick. Erixson, Ingeborg: Ebb och Flod. Bonniers, 1948. 89 s. Häftad. Gott skick. Erixson, Ingeborg: Främling i eget landskap. Albert Bonniers förlag, 1951. 84 s. Häftad. Gott
skick. Delvis ouppsprättad. Erixson, Ingeborg: Kustlandskap. Bonniers, 1946. 86 s. Häftad. Gott skick. Erixson, Ingeborg: Landskap för länge sedan. Bonniers, 1980. 59 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Erixson, Ingeborg: Spegelbild. Bonniers, 1955. 75 s. Häftad. Gott skick. Erixson, Ingeborg: Tjällossning. Bonniers, 1945. 57 s. Häftad. Gott skick. Erlandsson, Elis: Liknelser. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1957. 96 s. Häftad. Gott skick.
Erlandsson, Elis: Vindar Vågor. Bonniers, 1961. 68 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Ernvik, Arvid: Murbräcka. Nermans, 1976. 55 s. Häftad. Gott skick. Espmark, Kjell: Den hemliga måltiden. Norstedts förlag, 1984. 59 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Espmark, Kjell: Den motsträviga skapelsen. Dikter 1956-1984. Norstedts förlag, 1987. 325 s.
Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Espmark, Kjell: Det obevekliga paradiset. Norstedt och söners förlag, 1975. Originalupplaga.
52 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Espmark, Kjell: Försök till liv. Norstedt och söners förlag, 1979. Originalupplaga. 85 s. Häftad.
Gott skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Espmark, Kjell: Mordet på Benjamin. Norstedt och söners förlag, 1956. Originalupplaga. 54 s.
Häftad. Gott skick. Espmark, Kjell: Samtal under jorden 1-25. Norstedt och söners förlag, 1972. Originalupplaga.
47 s. Häftad. Gott skick. Espmark, Kjell: Världen genom kameraögat. Norstedt och söners förlag, 1958.
Originalupplaga. 58 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Evensen, Leif: Gatusång Efraims visor. Zindermans, 1975. 34 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Falck, Peter: Premiär. Poesiförlaget, 1975. Andra upplagan. Illustrerad av Lars-Erik Forslund.
48 s. Häftad. Gott skick. Falck, Peter: Repliker. Bo Cavefors, 1978. 96 s. Häftad. Något nött i kanterna. Falk, Göran: Härfågel. Wahlström & Widstrand, 1955. 73 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Namnteckning på smutstitelbladet. Falk, Göran: Trädgårdens afton. Wahlström & Widstrand, 1954. 91 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Fallberg, Sören: Dikter från Torö. Rabén & Sjögren, 1971. 76 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Fallström, Daniel: Fontänen sjunger. Albert Bonniers förlag, 1912. 143 s. Dekorerat klotband.
Något nött i kanterna. Fallström, Daniel: Hvita syrener. Albert Bonniers förlag, 1905. 228 s. Dekorerat klotband. Något
nött i kanterna. Anteckningar på försättsbladet. Fallström, Daniel: Svalor. Albert Bonniers förlag, 1909. Originalupplaga. 142 s. Häftad. Något
nött i kanterna. Ouppsprättad. Fallström, Daniel: Svalor. Albert Bonniers förlag, 1909. 142 s. Dekorerat klotband. Nött i
kanterna. Fallström, Daniel: Valda dikter vol 1. C. & E. Gernandts förlagsaktiebolag, 1899. 339 s.
Dekorerat klotband. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Färgat snitt. Blindpressad. Samtida/Äldre
anteckningar. Ferlin, Nils: Barfotabarn. Albert Bonniers förlag, 1941. Originalupplaga. 98 s. Häftad. Bandet
något nött i kanterna. Annars i gott skick. Ferlin, Nils: Dikter. Bonniers, 1974. 394 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget
fläckat och nött. Inlagan fin. Ferlin, Nils: Dikter. Albert Bonniers förlag, 1966. 295 s. Klotband. Gott skick. Ferlin, Nils: Dikter. Bonniers, 1964. Illustrerad av Sven Erixson. 166 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Illustrerad. Rött klotband. Ferlin, Nils: En döddansares visor, Barfotabarn, Goggles, Med många kulörta lyktor. Albert
Bonniers förlag, 1948. 81+97+152+108. Dekorerat helskinnband med guldsnitt. Bandet något
slitet. Ryggen blekt. Inre denteller. Inlagan fin. Ferlin, Nils: En döddansares visor.. Albert Bonniers förlag, 1966. Illustrerad av Lars Wellton. 87
s. Pappband. Gott skick. Ferlin, Nils: Goggles. Dikter. Bonniers, 1943. Originalupplaga. 152 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Ferlin, Nils: Kejsarens papegoja. Bonniers, 1951. 101 s. Häftad. Anteckningar på
försättsbladet. Gott skick. Ferlin, Nils: Kejsarens papegoja. Albert Bonniers förlag, u å. 94 s. Dekorerat pappband. Mycket
gott skick. Fernlund, Siegrun: Landskap med träd. René Coeckelberghs, 1977. 96 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Stämpel på försättsbladet. Ouppsprättad. Fischer, Stig: Sonetter. Norstedt och söners förlag, 1946. 74 s. Häftad. Ouppsprättad. Något
fläckig. Fjellström, Roger: År Blås. OrdStröm, 1986. Illustrerad av Rogerr Fjellström. ej paginerat.
Häftad. Gott skick. Fjellström, Roger: Maja ång. Ordström, 1988. 94 s. Häftad. Fjelner, Alfred ("Sic"): Typer och tillfällen. Förlagsaktiebolaget, 1923. 136 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslag fläckat. Florén, Uno: År som dessa. Bonniers, 1941. 101 s. Häftad. Gott skick. Foerster, Svante: Gränstid. Bonniers, 1955. Originalupplaga. 102 s. Häftad. Gott skick. Foerster, Svante: Kärleken upphäver tiden dikter 1952-1981. Symposion, 1987. 142 s. Häftad.
Gott skick. Foerster, Svante: Nederland Mindre. Billbergs Bokhandel, 1972. Illustrerad av Björn Lindroth.
20 s. Häftad. Gott skick. Foerster, Svante: Solmässa. Metamorfos, 1954. Originalupplaga. 55 s. Häftad. Mycket gott
skick. Debut Foerster, Svante: Sommarens landsflykt. Rabén & Sjögren, 1966. Illustrerad av Svenolov
Ehrén. 97 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Foerster, Svante: Sommarens landsflykt. Rabén & Sjögren, 1966. Illustrerad av Svenolov
Ehrén. 97 s. Häftad. Mycket gott skick. Ouppsprättad. Foerster, Svante: Staden. Tidens förlag, 1959. Originalupplaga. 83 s. Häftad. Gott skick. Folcke, Lars: Höstvandring. Stockholm, 1990. 56 s. Häftad. Häftesomslag fläckat. Inlagan fin.
Folcke, Nils-Magnus: Bland människorna. Albert Bonniers förlag, 1918. Originalupplaga. 65 s.
Häftad. Namnteckning på smutstitelbladet. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Folcke, Nils-Magnus: Bland människorna. Albert Bonniers förlag, 1918. 65 s. Häftad. Något
nött i kanterna. Folcke, Nils-Magnus: Diktare och kvinnan. Tidens förlag, 1974. 64 s. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Folcke, Nils-Magnus: En vår igen. Aktiebolaget Ljus, 1919. 72 s. Häftad. Sliten. Gulnad. Folcke, Nils-Magnus: Stockholmsår. Albert Bonniers förlag, 1928. Originalupplaga. 101 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Något fläckig. Forsberg, Arne: Årsringar. Gummessons, 1972. Illustrerad av Ingela Forsberg. 66 s. Häftad.
Mycket gott skick. Forsberg, Lasse: Jag har längtan känt. Eget Förlag, 1952. 44 s. Häftad. Gott skick. Forsberg, Lasse: Medan dagen varar. Eget Förlag, 1955. 29 s. Häftad. Gott skick. Forsberg, Lasse: Som en sakta susning. Federativ, 1957. 29 s. Häftad. Gott skick. Forsell, Sven: Äppelblom. (utan årtal). Tredje upplagan. 15 s. Klotryggsband. Gott skick.
Dedikation, handskriven. Exlibris. Forss, Harald: Adanoi. Vi/KF, 1950. Originalupplaga. 132 s. Häftad. Något nött i kanterna. Forss, Harald: Arpeggio. Rabén & Sjögren, 1956. Originalupplaga. 70 s. Häftad. Gott
skick. Ouppsprättad. Forss, Harald: Bortöver havets långa smärta. Harald Forss' förlag, 1945. 85 s. Häftad. Något
nött i kanterna. Ouppsprättad. Forss, Harald: Den vittnesgille vaganten. Harald Forss' Förlag, 1947. Originalupplaga.
Illustrerad av Marianne Hägerstrand-Forss. 109 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Forss, Harald: Den vittnesgille vaganten. Harald Forss' Förlag, 1947. Originalupplaga.
Illustrerad av Marianne Hägerstrand-Forss. 109 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Forss, Harald: Dikter. KF, 1950. 167 s. Häftad. Något nött i kanterna. Forss, Harald: Dikter 1939-1950. Bonniers, 1955. 211 s. Häftad. Gott skick. Delvis
ouppsprättad. Forss, Harald: I vågens tecken. Rabén & Sjögren, 1986. 67 s. Häftad. Gott skick. Forss, Harald: Jag är nyansernas älskare. Rabén & Sjögren, 1954. Andra upplagan. 77 s.
Häftad. Gott skick. Forss, Harald: Kärlekens ögon. Poesi. Eget förlag, 1962. Originalupplaga. 71 s. Häftad.
Ouppsprättad. Gott skick. Forss, Harald: Portalen. Harald Forss, 1941. Originalupplaga. 69 s. Häftad. Häftesomslaget
något gulnat. Forss, Harald: Portalen. Rabén & Sjögren, 1953. Andra upplagan. Illustrerad av Bengt
Lindroos. 69 s. Häftad. Gott skick. Forss, Harald: Rannsakan. Bonniers, 1946. Originalupplaga. 110 s. Häftad. Gott skick. Forss, Harald: Romantisk återkomst. Rabén & Sjögren, 1971. 61 s. Häftad. Forss, Harald: Svenska landskapsdikter samlade av Harald Forss. Rabén & Sjögren,
1960. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. 110 s. Inbunden med skyddsomslag. Anteckningar på
försättsbladet. Skyddsomslaget fläckat och nött. I övrigt ett fräscht exemplar. Forss, Harald: Svenska landskapsdikter samlade av Harald Forss. Rabén & Sjögren,
1960. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. 110 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Forss, Harald: Valda dikter. Wahlström & Widstrand, 1943. 89 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Något fläckig. Delvis ouppsprättad. Forss, Harald: Violetta skuggor. Harald Forss' Förlag, 1952. Andra upplagan. 71 s. Häftad. Gott
skick. Forssberg, Lars Ragnar: Ett 70-tal. Norstedt och söners förlag, 1978. 66 s. Häftad. Gott skick.
Forssell, Lars: Ändå. Aldus/Bonniers, 1970. 91 s. Pocket. Gott skick. Exlibris. Forssell, Lars: Axplockerskan eller Den främmande kvinnan. Bonniers, 1984. 43 s. Klotband
med skyddsomslag. Mycket gott skick. Forssell, Lars: Det möjliga. Bonniers, 1974. Originalupplaga. 141 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Forssell, Lars: Dikter. Bonniers, 1975. 255 s. Linneband med skyddsomslag. Mycket fint
exemplar. Forssell, Lars: En kärleksdikt. Albert Bonniers förlag, 1960. Originalupplaga. 59 s. Klotband
med skyddsomslag. Gott skick. Forssell, Lars: En kärleksdikt. Bonniers, 1960. Originalupplaga. 58 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Något gulnad. Forssell, Lars: F.C. Tietjens En bild ur den samtida intelligentians liv dikter och imitationer av
Lars Forssell med ett tillägg i form av ett brev. Albert Bonniers förlag, 1954. 56 s. Häftad. Gott skick.
Forssell, Lars: Försök. Bonniers, 1972. Originalupplaga. 48 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Forssell, Lars: Försök. Bonniers, 1972. 48 s. Häftad. Gott skick. Forssell, Lars: Jack Uppskäraren och andra visor tryckta i år. Albert Bonniers förlag, 1966. 68
s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Forssell, Lars: Kentaur - våren 1959. Bonniers, 1959. 125 s. Häftad. Mycket gott skick. Forssell, Lars: Narren. Bonniers, 1952. Originalupplaga. 78 s. Häftad. Ouppsprättad. Forssell, Lars: Oktoberdikter. Bonniers, 1971. 120 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Forssell, Lars: Oktoberdikter. Bonniers, 1971. Originalupplaga. 120 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Forssell, Lars: Röster. Bonniers, 1964. Originalupplaga. 150 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Forssell, Lars: Ryttaren. Bonniers, 1949. Originalupplaga. 70 s. Häftad. Gott skick. Sida utan
text trasig Forssell, Lars: Samtal vid Ganges. En dikt. Bonniers, 1967. Originalupplaga. 7 s. Häftad.
Mycket gott skick. Forssell, Lars: Snurra min jord och andra visor. Bonniers, 1958. Originalupplaga. 96 s.
Dekorerat pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Forssell, Lars: Snurra min jord och nya visor. Folket i Bilds Förlag, 1966. 107 s. Dekorerat
klotband. Gott skick. Forssell, Lars: Stenar. Bonniers, 1980. 106 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Forssell, Lars: Telegram. Bonniers, 1957. Originalupplaga. Illustrerad av Carl-Fredrik
Reuterswärd. 105 s. Häftad. Gott skick. Forssell, Lars: Telegram. Dikter av Lars Forssell. Bonniers, 1957. Originalupplaga. 107 s.
Häftad. Gott skick. Forssell, Lars: Visa stenar. Bonniers, 1987. Illustrerad av Carl Fredrik Reuterswärd. 93 s.
Pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Forsslund, Karl Erik: FRÅN VALBORGSMÄSSA TILL KORSMÄSSA. GAMMALMODIGA DIKTER
AV KARL ERIK FORSSLUND.. Albert Bonniers förlag, 1932. 145 s. Häftad. Dedikation från
författaren på främre pärmens insida. Fransén, Wilhelmina: Aning och hugskott. AB Seelig & Co, 1932. 96 s. Häftad.
Häftesomslag fläckat. Anteckningar på titelbladet. Fredenholm, Axel: Hopisång. LTs förlag, 1955. Illustrerad av Vidar Forsberg. 49 s. Dekorerat
klotband. Gott skick. Fredin, Lars: Båtöga. LTs förlag, 1981. 44 s. Häftad. Mycket gott skick. Fredin, Lars: Bilden. Folket i Bilds Förlag, 1967. 38 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Anteckningar på insidan av pärmen. Fredin, Lars: Fågelsprånget. LTs förlag, 1972. 53 s. Häftad. Häftesomslag fläckat.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Fredin, Lars: I åderträdet. LTs förlag, 1975. 74 s. Häftad. Gott skick. Fredin, Lars: I kväll i natt. LTs förlag, 1970. 46 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Fredin, Lars: Rosen. LTs förlag, 73. 70 s. Häftad. Gott skick. Delvis ouppsprättad. Fredin, Lars: Sången om stranden i havet. Bonniers, 1946. 56 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Ouppsprättad. Lång dedikation Fredin, Lars: Ur gräsboken. LTs förlag, 1971. 61 s. Häftad. Gott skick. Fredin, Lars: Ur trädet. LTs förlag, 1968. 64 s. Häftad. Något nött i kanterna. Fredin, Lars: Vindbrygga. LTs förlag, 1954. 62 s. Dekorerat pappband. Bandet skevt. Bandet
något fläckigt. Friberg, Gösta: Furia. Bonniers, 1964. 45 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i
kanterna. Friberg, Gösta: Sav. Nya dikter. Bonniers, 1989. 76 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott
skick. Friberg, Gösta: Växandet. Bonniers, 1976. 97 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Frick, Lennart: Innan mörkret. Fripress, 1982. 47 s. Häftad. Mycket gott skick. Frick, Lennart: Myrhålet. Fripress, 1986. Andra upplagan. Illustrerad av Rolf Erling Nygren. 150
s. Dekorerat klotband. Gott skick. Frick, Lennart: Naknare. Zindermans, 1968. 47 s. Häftad. Gott skick. Frick, Lennart: Självsyn. Rabén & Sjögren, 1975. 64 s. Häftad. Mycket gott skick.
Anteckningar på försättsbladet. Frick, Lennart: Vara någon. Fripress, 1981. Illustrerad av Jean Carlbrand. 124 s. Häftad. Gott
skick. Frick, Lennart: Vindsvalt. Hugo Gebers förlag, 1960. 30 s. Häftad. Gott skick. Fröding, Gustaf: Återkomsten och andra okända dikter. Albert Bonniers förlag, 1964. 195 s.
Förlagsband med pappersomslag. Främre häftesomslag medbundet. Mycket fint exemplar. Fröding, Gustaf: Dikter av Gustav Fröding. Med illustrationer av Birger Ljungquist. Forum, 1975.
265 s. Klotband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Frostenson, Anders: Mässa vid Mälaren. Rabén & Sjögren, 1954. Illustrerad av Mark
Sylwan. 62 s. Häftad. Häftesomslaget något fläckigt. I övrigt ett fräscht exemplar. Frostenson, Anders: På väg. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1935. 64 s. Häftad. Gott skick.
Anteckningar på smutstitelbladet. Frostenson, Katarina: Korallen. Wahlström & Widstrand, 1999. 98 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Furumark, Erik: Omaka. Norstedt och söners förlag, 1968. 158 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Fylkeson, Eric: Dandy. Främlingens diktsamling om att upphöra i 20:e seklet. Bo Cavefors,
1975. Illustrerad av Leif Elggren. 122 s. Häftad. Något nött i kanterna. Fylkeson, Eric: En far åt mina tankar. Prosadikter 1972-1979. Janus, 1980. 30 s. Häftad. Gott
skick. Fylkeson, Eric: I tjänst. Janus, 1983. 56 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Fylkeson, Eric: Maskinerna ska dö - en poetisk thriller om inträdet i världen. Bo Cavefors, 1974.
Originalupplaga. 50 s. Häftad. Något nött i kanterna. Gabrielsson, Samuel (Sam): Kväden från hembygdens dal. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse,
1933. 63 s. Häftad. Gott skick. Gabrielsson, Samuel (Sam): Kyrkovisor. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1953. 73 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Gamby, Erik: Årsgång. Wahlström & Widstrand, 1945. 124 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Ouppsprättad. Garp-Stolpe, Staffan: Den döende. Askild & Kärnekull, 1974. 58 s. Häftad. Gott skick. Garp-Stolpe, Staffan: Linser. Bonniers, 1971. 52 s. Häftad. Gott skick. Gedda, Bertil: Daggryning. Bonniers, 1937. 102 s. Häftad. Häftesomslaget trasigt.
Ouppsprättad. Gedda, Bertil: Människors dag. Bonniers, 1954. 66 s. Häftad. Gott skick. Gedda, Bertil: Över djupet. Bonniers, 1941. 68 s. Häftad. Något nött i kanterna. Gehlin, Jan: Att gripa varligt. Albert Bonniers förlag, 1943. 81 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Gehlin, Jan: Fågelnätet. Albert Bonniers förlag, 1999. 91 s. Klotband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Gehlin, Jan: Till de maktlösa. Bonniers, 1963. 58 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Gehlin, Jan: Vandring mot ett vägskäl. Albert Bonniers förlag, 1946. 93 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Gehlin, Jan: Växelsång. Albert Bonniers förlag, 1951. 91 s. Häftad. Gott skick. Gellerfelt, Mats: Hemlösheter. Bonniers, 1986. 145 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket
gott skick. Skyddsomslaget lagat. Gentili, Bo: Ingenting annat och Den sista sommaren. Två diktsamlingar. Symposion, 1994. 70
s. Häftad. Mycket gott skick. Anteckningar på smutstitelbladet. Gierow, Karl Ragnar: Den fjärde vise mannen. Triptyk med förspel. Norstedt och söners förlag,
1970. 93 s. Häftad. Mycket gott skick. Ouppsprättad. Gierow, Karl Ragnar: Den gyllene ungdomen. Norstedt och söners förlag, 1928.
Originalupplaga. 109 s. Häftad. Gott skick. Gierow, Karl Ragnar: I daggkåpans mantelfåll. Norstedt och söners förlag, 1983. Illustrerad av
Gunnar Brusewitz. 89 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Gierow, Karl Ragnar: Kvar på bryggan. Norstedt och söners förlag, 1981. Illustrerad av Gunnar
Brusewitz. 91 s. Inbunden. Gott skick. Ex Libris: Eva och Sten Heile Gierow, Karl Ragnar: Ödletid. Norstedt och söners förlag, 1937. Originalupplaga. 100 s.
Häftad. Gott skick. Gierow, Karl Ragnar: Ödletid. Norstedt och söners förlag, 1937. Originalupplaga. 100 s.
Häftad. Gott skick. Anteckningar på smutstitelbladet. Gierow, Karl Ragnar: Om livet är dig kärt. Norstedt och söners förlag, 1963. 87 s. Pappband
med skyddsomslag. Gott skick. Gierow, Karl Ragnar: Skall jag taga vara på min broder?. Norstedt och söners förlag, 1968.
Originalupplaga. 98 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Gierow, Karl Ragnar: Solen lyser. Albert Bonniers förlag, 1925. Originalupplaga. 65 s. Häftad.
Gott skick. Gierow, Karl Ragnar: Vid askens rötter. Norstedt och söners förlag, 1940. Originalupplaga. 128
s. Häftad. Något nött i kanterna. Namnteckning på smutstitelbladet. Gierow, Karl Ragnar: Vid askens rötter. Norstedt och söners förlag, 1940. Originalupplaga. 128
s. Häftad. Gott skick. Glans, Kay: Människans art. Bonniers, 1980. 69 s. Häftad. Gott skick. Delvis ouppsprättad.
Namnteckning på smutstitelbladet. Göranson, Johannes: Långa heta dagar. Anteckningar från en genomskinlig matsal. Bonniers,
1972. 75 s. Häftad. Gott skick. Göranson, Johannes: Nolldikter. Bonniers, 1973. 150 s. Häftad. Gott skick. Göransson-Ljungman, Kjerstin: Snäckan. Wahlström & Widstrand, 1961. 45 s. Häftad.
Gott skick. Gottlieb, Björn: Blåklintsmelodier. En hembygdsbok på vers från Östergötland. Förlag Björn
Gottlieb, Lidingö, 1961. Illustrerad av Olle von Schewen. 63 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något trasigt. Granat, Helge: Den stora oron. Albert Bonniers förlag, 1923. 83 s. Häftad. Gott skick. Granlid, Hans: Färden till Llandudno. Rabén & Sjögren, 1971. 133 s. Häftad. Något sliten.
Granlid, Hans O: Färden till Llanduno. Rabén & Sjögren, 1971. 133 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Granlid, Hans O: Gyllene stunder. Rabén & Sjögren, 1974. 58 s. Häftad. Gott skick. Granlid, Hans O: Polska dikter. Zindermans, 1968. 45 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Granlund, Ingegerd: Balladen om herrans beläte. Bonniers, 1943. 64 s. Häftad. Gott skick. Granlund, Sten: Skärfvor. Wahlström & Widstrand, 1907. 150 s. Halvskinnimitationsband.
Övre guldsnitt. Bandet något slitet. Anteckningar på försättsbladet. Granqvist, Ida: Fadersgärning. In memoriam. Albert Bonniers förlag, 1907. 116 s. Häftad.
Häftesomslaget trasigt och fläckat. Anteckningar på häftesomslaget. Granqvist, Ida: Från Fjällvidden. Albert Bonniers förlag, 1934. 96 s. Häftad. Gott skick. Granqvist, Ida: Glimtar. Albert Bonniers förlag, 1908. 74 s. Häftad. Ryggen lagad. Inlagan fin.
Granqvist, Ida: Hjärteslag. Albert Bonniers förlag, 1913. 199 s. Häftad. Gott skick. Enstaka blad
lösa. Granqvist, Ida: Runor. Albert Bonniers förlag, 1916. 188 s. Häftad. Något sliten. Bit av
försättsbladet bortklippt. Granqvist, Ida: Skiftande röster. Albert Bonniers förlag, 1905. 168 s. Dekorerat klotband. Gott
skick. Blindpressad. Guldornerad. Granvik, Erik: Rimmat och ristat. Skillingtryck. Söderström & Co, 1979. 61 s. Häftad. Något
nött i kanterna. Författarens signatur. Illustrerad med bomärken från Terjärv Grave, Elsa: 9 elegier. Albert Bonniers förlag, 1953. 78 s. Häftad. Något nött i kanterna. Grave, Elsa: Avskedsövning. Albert Bonniers förlag, 1951. Originalupplaga. 62 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Grave, Elsa: Avskedsövning. Dikter av Elsa Grave. Bonniers, 1951. Originalupplaga. 63 s.
Häftad. Innehåller markeringar med blyerts, annars i gott skick Grave, Elsa: Bortförklaring. Albert Bonniers förlag, 1948. 72 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslag fläckat. Något nött i kanterna. Grave, Elsa: Bortförklaring. Dikter av Elsa Grave. Bonniers, 1948. Andra upplagan. 73 s. Häftad.
Gott skick. Grave, Elsa: För isdemoner är fan en snögubbe. Norstedt och söners förlag, 1985. 158 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Grave, Elsa: Höstfärd. Norstedt och söners förlag, 1961. 99 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Grave, Elsa: Inkräktare. Albert Bonniers förlag, 1943. 111 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Anteckningar på insidan av pärmen. Grave, Elsa: Lufthav. Norstedt och söners förlag, 1956. 76 s. Häftad. Häftesomslag fläckat.
Något sliten. Grave, Elsa: Sataneller. Norstedts förlag, 1989. 132 s. Klotband med kassett. Nyskick. Stämpel
på snittet. Grave, Elsa: Slutförbannelser. Dikter av Elsa Grave. Norstedt och söners förlag, 1977. 195 s.
Häftad. Gott skick. Gredell, Gunnar E: Trädet i kronans stam. Bo Cavefors, 1974. Originalupplaga. Illustrerad av
Marika Engwall. 98 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Greider, Göran: Världen efter kommunismen. Dikter. Albert Bonniers förlag, 2000. 232 s.
Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Grey, Joar: Djävulsgräs. Lyrisk dramatik. Eremit-Press, 1974. 48 s. Häftad. Gott skick. Stämpel
på häftesomslaget. Gripenberg, Bertel: Aftnar i Tavastland. Björck & Börjesson, Stockholm, 1911.
Originalupplaga. 122 s. Häftad. Något nött i kanterna. Häftesomslaget lagat. Gripenberg, Bertel: Gallergrinden, Rosenstaden. Björck & Börjesson, Stockholm, 1918.
92 s. Halvfranskt band. Gott skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Gripenberg, Bertel: Skuggspel. Björck & Börjesson, Stockholm, 1912. 123 s. Häftad.
Något brunfläckig. Gripenberg, Bertel: Spillror. Björck & Börjesson, Stockholm, 1917. Originalupplaga. 76 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Gripenberg, Bertel: Tjugofem år 1903-1928. Björck & Börjesson, Stockholm, 1928.
Originalupplaga. 131 s. Häftad. Nött i kanterna. Gripenberg, Bertel: Under fanan. Björck & Börjesson, Stockholm, 1918. 88 s. Häftad.
Häftesomslaget lagat. Ryggen något trasig i övre kanten. Grundström, Helmer: Bort i skogen. LTs förlag, 1956. 47 s. Dekorerat pappband. Något nött i
kanterna. Recensionsstämpel. Grundström, Helmer: Från myr och mo. Dikter. Wahlström & Widstrand, 1943.
Originalupplaga. 110 s. Häftad. Gott skick. Grundström, Helmer: I Torparskogen. Dikter. Wahlström & Widstrand, 1945.
Originalupplaga. 99 s. Häftad. Understrykningar i texten med blyerts. Ryggen något sned, annars i
gott skick Grundström, Helmer: Och ängens blomma dör. LTs förlag, 1977. 61 s. Häftad. Gott skick.
Anteckningar på insidan av pärmen. Gullberg, Berit: Nakna kvinnor. Trevi, 1985. 79 s. Häftad. Gott skick. Gullberg, Hjalmar: 100 dikter. Norstedt och söners förlag, 1947. Tionde upplagan. 188 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Häftesomslag fläckat. Anteckningar på smutstitelbladet. Gullberg, Hjalmar: 50 dikter. Norstedt och söners förlag, 1961. 114 s. Häftad. Gott skick. Gullberg, Hjalmar: 50 dikter. Norstedt och söners förlag, 1961. Tredje upplagan. 114 s.
Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Gullberg, Hjalmar: Andliga övningar. Norstedt och söners förlag, 1932. Originalupplaga. 104 s.
Häftad. Mycket sliten. Gullberg, Hjalmar: Andliga övningar. Norstedt och söners förlag, 1955. Femte upplagan. 88 s.
Häftad. Häftesomslag fläckat. Gullberg, Hjalmar: Att övervinna världen. Norstedt och söners förlag, 1937. 133 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Något gulnad. Gullberg, Hjalmar: Den heliga vägen och andra tolkningar av främmande lyrik. Norstedt och
söners förlag, 1949. Originalupplaga. 110 s. Pappband med skyddsomslag. Främre och bakre
häftesomslag medbundna. Gott skick. Gullberg, Hjalmar: Den heliga vägen och andra tolkningar av främmande lyrik. Norstedt och
söners förlag, 1949. Originalupplaga. 110 s. Häftad. Något nött i kanterna. Ouppsprättad. Gullberg, Hjalmar: Dödsmask och lustgård. Norstedt och söners förlag, 1952.
Originalupplaga. 92 s. Häftad. Gott skick. Gullberg, Hjalmar: Dödsmask och lustgård. Norstedt och söners förlag, 1952. Andra
upplagan. 92 s. Halvfranskt band. Gott skick. Övre guldsnitt. Främre häftesomslag medbundet.
Exlibris. Gullberg, Hjalmar: Dödsmask och lustgård. Norstedt och söners förlag, 1952. Tredje
upplagan. 92 s. Privatband. Gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Gullberg, Hjalmar: Ensamstående bildad herre. Tragikomisk vers. Dikter av Hjalmar Gullberg
med teckningar av Thorvald Gahlin. Norstedts förlag, 1942. Tredje upplagan. 75 s. Halvfranskt
band. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Färgat snitt. Gott skick. Gullberg, Hjalmar: Fem kornbröd och två fiskar. Norstedt och söners förlag, 1942. Andra
upplagan. 130 s. Häftad. Gott skick. Gullberg, Hjalmar: Fem kornbröd och två fiskar. Norstedt och söners förlag, 1943. Sjätte
upplagan. 130 s. Dekorerat pappband. Gott skick. Färgat snitt. Främre och bakre häftesomslag
medbundna. Gullberg, Hjalmar: Fem kornbröd och två fiskar. Dikter. Norstedts förlag, 1944. Sjunde
upplagan. 130 s. Vackert halvfranskt band. Guldornerad rygg. Upphöjda bind. Främre och bakre
häftesomslag medbundna. Mycket fint exemplar. Gullberg, Hjalmar: Ögon, läppar. Norstedt och söners förlag, 1959. Andra upplagan. 93 s.
Häftad. Något blekt. Ouppsprättad. Anteckningar på försättsbladet. Gullberg, Hjalmar: Ögon, läppar. Norstedts förlag, 1959. Tredje upplagan. 93 s. Pappband.
Bandet något blekt. Inlagan fin. Främre häftesomslag medbundet. Gullberg, Hjalmar: Samlade dikter: Den heliga vägen, Dödsmask och lustgård. Norstedt och
söners förlag, 1955. 195 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Klisterlapp på insidan av
pärmen. Gullberg, Hjalmar: Terziner i okonstens tid. Norstedt och söners förlag, 1958. Originalupplaga.
111 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Gummesson, maria: Om Grundämnen. Albert Bonniers förlag, 1998. 110 s. Häftad. Nyskick.
Gunnar, Carl: Tänk om revolutionen kommer på en söndag. Dikter och visor. Ny
Dag/Arbetarkultur, 1980. 78 s. Häftad. Något nött i kanterna. Gustafson, Christian: Indiansommar. Bonniers, 1994. 52 s. Klotband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Gustafson, Christian: Vardagsresa. Bonniers, 1989. 58 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Namnteckning på försättsbladet. Gustafson, Ingemar: Andra riter. Bonniers, 1951. Originalupplaga. 91 s. Häftad. Ouppsprättad.
Gott skick. Debut Gustafson, Ingemar: Bumerang. Bonniers, 1952. 30 s. Häftad. Gott skick. Gustafson, Ingemar: Den hemliga metern. Bonniers, 1956. Originalupplaga. 53 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Gustafson, Ingemar: Ravin av ljus. Bonniers, 1960. Originalupplaga. 63 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Gustafsson, Åke: Den förhäxade triangeln. Bonniers, 1968. 111 s. Häftad. Gott skick. Gustafsson, Bo: Ljuskantring. Bonniers, 1962. 28 s. Häftad. Något nött i kanterna. Gustafsson, Bo: Mest liv. Bonniers, 1963. 55 s. Häftad. Gott skick. Gustafsson, Irja: Flygfiskar. Zindermans, 1971. 43 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Gustafsson, Lars: Där alfabetet har tvåhundra bokstäver. Samlade dikter 1981-1991. Natur och
kultur, 1992. 280 s. Pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Gustafsson, Lars: En privatmans dikter. Norstedts förlag, 1967. 130 s. Pocket. Gott skick. Gustafsson, Lars: En resa till jordens medelpunkt och andra dikter. Norstedt och söners
förlag, 1966. Originalupplaga. 76 s. Häftad. Något nött i kanterna. Bläckklotter på omslag och
några sidor Gustafsson, Lars: Fåglarna och andra dikter. Bra Lyrik, 1984. Originalupplaga. Illustrerad av
Peter Tillberg. 91 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Gustafsson, Lars: Förberedelser för vintersäsongen. Elegier och andra dikter. Natur och kultur,
1990. 81 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Gustafsson, Lars: Fosterlandet under jorden. Albert Bonniers förlag, 1973. 85 s. Pappband.
Gott skick. Namnteckning på insidan av pärmen. Gustafsson, Lars: Kärleksförklaring till en sefardisk dam. Bonniers, 1970. Originalupplaga. 67
s. Häftad. Gott skick. Gustafsson, Lars: Konsten att segla med drakar och andra scener ur privatlivet. Norstedt och
söners förlag, 1969. Originalupplaga. 96 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Gustafsson, Lars: Svensk dikt.Från trollformler till Lars Norčn en antologi. Wahlström &
Widstrand, 1978. 756 s. Häftad. Gott skick. Gustafsson, Lars: Varma rum och kalla. Bonniers, 1972. Originalupplaga. 87 s. Häftad. Gott
skick. Gustafsson, Madeleine: Fång-lada. Norstedts förlag, 1993. 68 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Gustafsson, Madeleine: Solida byggen. Norstedt och söners förlag, 1979. 43 s. Häftad. Gott
skick. Gustafsson, Sigge: 26 dikter. Hjalmar Sundström, 1969. Häftad. Gott skick. Gustavson, Iris: Sländorna. Bonniers, 1966. 24 s. Häftad. Något nött i kanterna. Gustavsson, Bo: I änglarnas tid. Symposion, 1994. 60 s. Häftad. Gott skick. Gustavsson, Claes Johan: Humbug. Bonniers, 1992. Illustrerad av Claes Johan Gustavsson.
ej paginerad. Cartonnageband. Bandet något nött. Inlagan fin. Hagerfors, Lennart: Grus och vitt linne. Bonniers, 1979. 46 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad.
Hagerfors, Lennart: Morgondag. Bonniers, 1980. 53 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Hagergård, Sture: Bröllop. Norstedt och söners förlag, 1964. 95 s. Häftad. Gott skick. Hägg, Göran: Ögon. Wahlström & Widstrand, 1972. 92 s. Häftad. Gott skick. Häggkvist, Birgit: Vargarnas andning. Bonniers, 1983. 52 s. Klotband med skyddsomslag.
Nyskick. Häggström, Lars: Ansikten. Författarförlaget, 1984. 52 s. Häftad. Nyskick. Hagliden, Sten: Bomärke. Norstedt och söners förlag, 1965. Originalupplaga. 57 s. Häftad.
Gott skick. Något blekt. Hagliden, Sten: Bundens åtbörder. Norstedt och söners förlag, 1948. Originalupplaga. 69 s.
Häftad. Mycket gott skick. Hagliden, Sten: Djur kring människa. Dikter urval. Norstedt och söners förlag, 1979. 58 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Hagliden, Sten: Klackjärn, klockjärn. Norstedt och söners förlag, 1962. Originalupplaga. 76 s.
Häftad. Gott skick. Hagliden, Sten: Kvällsordat. Norstedt och söners förlag, 1976. 83 s. Häftad. Något blekt. Något
nött i kanterna. Anteckningar på smutstitelbladet. Hagliden, Sten: Livsgeråd. Norstedt och söners förlag, 1967. Originalupplaga. 69 s. Häftad.
Inlagan fin. Klotter på framsidan Hagliden, Sten: Rastgård. Norstedt och söners förlag, 1946. Originalupplaga. 79 s. Häftad.
Gott skick. Hagliden, Sten: Rop. Norstedt och söners förlag, 1975. Originalupplaga. 77 s. Häftad. Gott
skick. Ouppsprättad. Hagliden, Sten: Stickspår. Norstedt och söners förlag, 1970. Originalupplaga. 72 s. Häftad.
Gott skick. Något nött i kanterna. Hagliden, Sten: Tillrygga. Dikter 1932-1977. Norstedts förlag, 1977. 166 s. Pocket. Gott skick.
Hagliden, Sten: Tvärträ. Norstedt och söners förlag, 1958. 75 s. Häftad. Gott skick. Hagliden, Sten: Utmarks. Norstedt och söners förlag, 1978. Originalupplaga. 113 s. Häftad.
Gott skick. Haglund, Leif: Fri att glesna. Bokförlaget Settern, 1981. 54 s. Häftad. Flera hörn stötta Haglund, Leif: Tystnaden och träden. Norstedt och söners förlag, 1977. 59 s. Häftad. Gott
skick. Häglund, Karl-Axel: Brev till Markus. Rabén & Sjögren, 1963. 55 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Häglund, Karl-Axel: Varandra. Studio Paravan, 1954. Illustrerad av Torbjörn Thörngren. 75 s.
Häftad. Mycket gott skick. Hagström, Emil: Brudbloss och jungfrulin. LTs förlag, 1949. 63 s. Häftad. Gott skick. Delvis
ouppsprättad. Hagström, Emil: Gökklocka. LTs förlag, 1954. 59 s. Pappband. Gott skick. Hagström, Emil: Gröna kransar och röda band. LTs förlag, 1951. 78 s. Häftad. Häftesomslag
fläckat. Ouppsprättad. Hagström, Emil: Jordrök. LTs förlag, 1960. Originalupplaga. 58 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Hagström, Emil: Sabbatsår. LTs förlag, 1967. 53 s. Häftad. Gott skick. Hagström, Emil: Visor i Tidlösa. Folket i Bilds Förlag, 1959. Illustrerad av Svenolov Ehrén. 90 s.
Pappband. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Håkanson, Björn: Bevisa vår demokrati! Dikter 1960-1968. Bonniers, 1969. 127 s. Häftad. Gott
skick. Håkanson, Björn: Fisken i ögat. Bonniers, 1987. 63 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket
gott skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Håkanson, Björn: Fronter i Tredje Världskriget. Replik till Ekelöf. Bonniers, 1975. 71 s. Häftad.
Mycket gott skick. Håkanson, Björn: Jakten på Jangdark. Språkstakar i poseringscellen.. Bonniers, 1989. 36 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något trasigt. Håkanson, Björn: Kärlek i Vita Huset. Bonniers, 1967. 84 s. Häftad. Gott skick. Håkanson, Björn: Mot Centrum. Debattpoesi, lyrik och andra texter. Bonniers, 1963. 92 s.
Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Håkanson, Björn: När stenen brinner. Albert Bonniers förlag, 1998. 82 s. Klotband med
skyddsomslag. Nyskick. Håkanson, Björn: Nyheter från evigheten. Författarförlaget, 1985. 105 s. Häftad. Gott skick. Håkanson, Björn: Rymd för ingenting. Bonniers, 1962. Originalupplaga. 34 s. Häftad. Något
nött i kanterna. Namnteckning på försättsbladet. Inlagan fin. Sprucken i främre falsen. Håkanson, Björn: Stängt för sammanträde. Bonniers, 1976. 59 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Håkansson, Gunnar: Den osynlige pianisten. Albert Bonniers förlag, 1931. 67 s. Häftad. Gott
skick. Ouppsprättad. Halldén, Ruth: Hus utan trädgård. Bonniers, 1959. Originalupplaga. 29 s. Häftad. Gott skick.
Halldén, Ruth: Landskap i gult och guld. Norstedt och söners förlag, 1963. 44 s. Häftad. Något
nött i kanterna. Hamilton, John A.W.: Ljusa låtar och mörka kväden. Almqvist & Wiksell, 1965. 68 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Ouppsprättad. Hammarberg-Åkesson, Jarl: ÄNTRA VARDAGEN.. Författarförlaget, 1973. 177 s. Häftad. Hammarberg-Åkesson, Jarl: Bord duka er!. Albert Bonniers förlag, 1. . 58 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Hammarberg-Åkesson, Jarl: Ja ja ja ja ja ja ja ja. Albert Bonniers förlag, 1966. ej paginerad.
Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick. Hammarberg-Åkesson, Jarl: Samverkan - kontrast. Debut 69. Rabén & Sjögren, 1969. 94
s. Häftad. Något nött i kanterna. Hammargren, Gunnar: Kärleksförklaring. Zindermans, 1961. 44 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Hamrin, Agne: En liten stad. Albert Bonniers förlag, 1931. 75 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget slitet. Hansson, Bo: Hembygdsminnen och andra dikter. Västerås, 1948. 119 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Harding, Gunnar: Ballader. Wahlström & Widstrand, 1975. Originalupplaga. 62 s. Häftad.
Gott skick. Ouppsprättad. Harding, Gunnar: Bilddikt. Alba, 1978. Illustrerad av Kåks Olle. opaginerad. Cartonnageband.
Något gulnad. Inlagan fin. Illustrerad. Harding, Gunnar: Blommor till James Dean. Wahlström & Widstrand, 1969.
Originalupplaga. 66 s. Häftad. Gott skick. Harding, Gunnar: Den svenske cyklistens sång. Wahlström & Widstrand, 1968.
Originalupplaga. 45 s. Häftad. Gott skick. Harding, Gunnar: Gasljus. Wahlström & Widstrand, 1983. Originalupplaga. 80 s. Häftad.
Gott skick. Ouppsprättad. Harding, Gunnar: Guillaume Apollinaires fantastiska liv. Wahlström & Widstrand, 1971.
Originalupplaga. 55 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Harding, Gunnar: Lokomotivet som frös fast. Wahlström & Widstrand, 1967.
Originalupplaga. 65 s. Häftad. Något gulnad. Något nött i kanterna. Harding, Gunnar: Mitt Vinterland. Gedins, 1990. 69 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott
skick. Harding, Gunnar: Örnen har landat. Wahlström & Widstrand, 1970. Originalupplaga. 60 s.
Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Harding, Gunnar: Poesi 1980. Folket i Bilds Förlag, 1980. 144 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Harding, Gunnar: Skallgång. Wahlström & Widstrand, 1972. 63 s. Häftad. Gott skick. Harding, Gunnar: Starnberger See. Wahlström & Widstrand, 1977. Originalupplaga. 80 s.
Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Harding, Gunnar: Stjärndyrkaren. Gedins, 1987. ej paginerad. Klotband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Harding, Gunnar: Stora scenen. Gedins, 195. 64 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott
skick. Harding, Gunnar: Tillbaka till dig. Wahlström & Widstrand, 1980. Originalupplaga. 80 s.
Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Hasselblad, Lars: Fedorovska. Bonniers, 1970. 47 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Hasselblad, Lars: Moln med lysande kanter. Bonniers, 1967. 27 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Hasselmark, Nils-Åke: Dagar i enrum. Författarförlaget, 1971. 47 s. Häftad. Gott skick. Hasselmark, Nils-Åke: Den oroliges sömn. Läppläsarens avsikter I-III. Författarförlaget, 1980.
165 s. Häftad. Något nött i kanterna. En fläck på snittet. Sida lagad. Smutstitelbladet utrivet Hasselmark, Nils-Åke: Läppläsarens avsikter. Författarförlaget, 1974. 64 s. Häftad. Gott skick.
Hasselmark, Nils-Åke: Natt med arkipelager. Författarförlaget, 1985. 68 s. Dekorerat klotband.
Mycket gott skick. Hasselmark, Nils-Åke: Ögats andra natt. Norstedts förlag, 1992. 140 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Hasvén, Gunn: Huvudets flykt. Croquis, 1998. Illustrerad av Gunn Hasvén. 39 s. Häftad.
Häftesomslag fläckat. I övrigt ett fräscht exemplar. Hed, Kerstin (Hilda Olsson): Blommande mark. LTs förlag, 1951. 63 s. Häftad. Anteckningar
på smutstitelbladet. Gott skick. Hed, Kerstin (Hilda Olsson): Efterlämnat. LTs förlag, 1971. 49 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Hed, Kerstin (Hilda Olsson): För flod och vind - dikter i urval. LTs förlag, 1950. 209 s. Dekorerat
pappband. Gott skick. Anteckningar på försättsbladet. Hed, Kerstin (Hilda Olsson): Över sjunkna land. LTs förlag, 1945. 126 s. Inbunden. Främre
häftesomslag medbundet. Anteckningar på försättsbladet. Bandet något trasigt. Hed, Kerstin (Hilda Olsson): Träblåsare. LTs förlag, 1948. 90 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Hed, Kerstin (Hilda Olsson): Tre orgelpipor. LTs förlag, 1960. 68 s. Häftad. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Häftesomslag fläckat. Hedberg, Tor: Hemmets sånger. Albert Bonniers förlag, 1922. 115 s. Guldornamenterat
skinnband. Bandet något nött i kanterna. Anteckningar på försättsbladet. Övre guldsnitt.
Marmorerade för/eftersättsblad. Hedberg, Tor: Hemmets sånger. Albert Bonniers förlag, 1922. Andra upplagan. 115 s. Häftad.
Gott skick. Anteckningar på smutstitelbladet. Hedberg, Tor: Valda dikter. Albert Bonniers förlag, 1912. 135 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Anteckningar på smutstitelbladet. Hedberg, Tor: Vandraren och andra dikter. Albert Bonniers förlag, 1910. 114 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Ouppsprättad. Hedberg, Tor: Vandraren och andra dikter. Albert Bonniers förlag, 1910. Andra upplagan. 114
s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Hedberg, Tor: Vandraren och andra dikter. Albert Bonniers förlag, 1910. Andra upplagan. 114
s. Halvklotband. Mycket gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Marmorerade
för/eftersättsblad. Marmorerade pärmar. Hedén, Pontus: Glimt och Hugskott. Svenska Allmogeförlaget, Hvetlanda, 1929. 73 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Hedendahl, Linda: En vild och fantastsik kväll i uppgång A. Albert Bonniers förlag, 1994. 76 s.
Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Hedendahl, Linda: Sökfält. Albert Bonniers förlag, 1988. 67 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Bandet något skevt. Hedin, Benkt-Erik: Brottytor. Bo Cavefors, 1963. 46 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Hedin, Benkt-Erik: Efter tystnaden. Bo Cavefors, 1971. 53 s. Häftad. Gott skick. Hedin, Benkt-Erik: Jag måste tala tydligt. Bo Cavefors, 1975. 67 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Hedin, Benkt-Erik: Spår. Bo Cavefors, 1965. 53 s. Häftad. Något nött i kanterna. Hégarat, Irene le: Stenspiror. Zindermans, 1973. 47 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Hégarat, Irene le: Tunnlarna. Zindermans, 1977. 47 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Hégarat, Irene le: Tunnlarna. Zindermans, 1977. 47 s. Häftad. Gott skick. Heidenstam, Verner von: Dikter. Albert Bonniers förlag, 1940. 426 s. Dekorerat halvfranskt
band. Övre guldsnitt. Ryggen något trasig i övre kanten. Helka, Leena: Fosterbarn. Bonniers, 1965. 55 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Helka, Leena: Halva djurriket. Albert Bonniers förlag, 1963. 50 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Helka, Leena: Sju systrar. Bonniers, 1962. 29 s. Häftad. Något nött i kanterna. Ouppsprättad.
Heller, Frank (Gunnar Serner): Ballader till Bröderna. Albert Bonniers förlag, 1951. Andra
upplagan. Illustrerad av Kurt Jungstedt. 140 s. Halvklotband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något trasigt. Heller, Frank (Gunnar Serner): Ballader till Bröderna. Albert Bonniers förlag, 1926. Illustrerad
av Kurt Jungstedt. 104 s. Häftad. Bandet något slitet. Illustrerad. Sprucken i främre falsen. Heller, Frank (Gunnar Serner): Ballader till Bröderna. Albert Bonniers förlag, 1951. Andra
upplagan. Illustrerad av Kurt Jungstedt. 140 s. Häftad. Något nött i kanterna. Hellgren, Folke: Ballader från Staden. Tidens förlag, 1943. Andra upplagan. 84 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Namnteckning på insidan av pärmen. Hellgren, Folke: Gula trubadurer. Tidens förlag, 1944. 121 s. Häftad. Gott skick. Hellgren, Folke: Samtal mellan tre röster. Tidens förlag, 1944. 62 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Hellsing, Lennart: Absaloms död. KF, Rabén & Sjögren och Ehlins, 1949.
Originalupplaga. Illustrerad av Knut V. Pettersson. 32 s. Häftad. Ouppsprättad. Något nött i
kanterna. Hellsing, Lennart: På avvägar. Anteckningar från strövtåg i Occidenten. Rabén & Sjögren,
1952. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. 121 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna.
Inlagan fin. Illustrerad. Hellsing, Lennart: Sandstoder. Rabén & Sjögren, 1957. 44 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Inlagan fin. Omslag och illustrationer av Börje Sandelin. Hellsing, Lennart: Strandbok. Folket i Bilds Förlag, 1964. Illustrerad av Fritz Sjöström. ej
paginerat. Dekorerat pappband med skyddsomslag. Gott skick. Anteckningar på försättsbladet.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Hellström, Lars Gustav: Här på jorden. AB Seelig & Co, 1941. 58 s. Häftad. Författarens
signatur. Häftesomslaget något trasigt. Hellström, Lars Gustav: I stället för självporträtt. Albert Bonniers förlag, 1947. 79 s. Häftad. Gott
skick. Ouppsprättad. Hellström, Lars Gustav: Skuggans fånge. Albert Bonniers förlag, 1949. 82 s. Häftad. Exlibris.
Gott skick. Lång poetisk dedikation Hemmer, Jarl: Nordan. Albert Bonniers förlag, 1936. 125 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad.
Hemmer, Jarl: Rågens rike. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1922. 170 s. Halvfranskt band.
Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerade pärmar. Marmorerat snitt. Något nött i kanterna. Hemmer, Jarl: Rågens rike. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1922. 170 s. Halvklotband. Främre
häftesomslag medbundet. Marmorerade för/eftersättsblad. Stänksnitt. En fläck på ryggen. Hemmer, Jarl: Rågens rike. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1922. 170 s. Häftad. Häftesomslaget
något trasigt. Hemmer, Jarl: Skärseld. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1925. 124 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Henmark, Kai: Säg farväl till de döda. Rabén & Sjögren, 1961. 83 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Henmark, Kai: Spott i ditt öga. Dikter 1961-63. Rabén & Sjögren, 1963. 122 s. Häftad. Gott
skick. Ouppsprättad. Henning, Albert: Den oroliga lågan. Norstedt och söners förlag, 1929. 147 s. Häftad.
Häftesomslaget trasigt och fläckat. Henning, Albert: Det beständiga. Gleerups, 1953. 91 s. Häftad. Sliten. Henning, Albert: Meditationer. Norstedt och söners förlag, 1919. 128 s. Häftad. Häftesomslag
fläckat. Henningsson, Ronney: Fåglar med eller utan. Bo Cavefors, 1967. 59 s. Häftad. Gott skick. Henrikson, Alf: Samlade dikter del 1: Vers, Glam, Varvet kring solen.. Atlantis Förlag, 1996.
Illustrerad av Birger Lundquist & Björn Berg. 285 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott
skick. Henrikson, Alf: Samlade dikter del 2: Medan göken tiger, Aftonkvist, Sakta mak.. Atlantis Förlag,
1997. Illustrerad av Björn Berg. 304 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Henrikson, Alf: Tveggehanda Bilder och vers. Bonniers, 1985. Illustrerad av Björn Berg. 197 s.
Inbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick. Illustrerad. Henrikson, Alf: Tveggehanda. Bilder och vers.. Bonniers, 1985. Illustrerad av Björn Berg. 197 s.
Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. I övrigt mycket gott skick. Henriksson, Anders: Tillvaro, Riktning. Dikter av Anders Henriksson. Wahlström &
Widstrand, 1962. 43 s. Häftad. Gott skick. Debut Henriksson, Sixten: Spillror. Zindermans, 1971. 60 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Ouppsprättad. Hermodsson, Elisabet: Dikt-ting. Zindermans, 1966. Illustrerad av Elisabet Hermodsson. 83 s.
Dekorerat pappband. Mycket gott skick. Författarens signatur. Hermodsson, Elisabet: Gör dig synlig. Rabén & Sjögren, 1980. 111 s. Häftad. Gott skick.
Hermodsson, Elisabet: Skapelse utlämnad. Samlade dikter. Rabén & Sjögren, 1988.
Illustrerad av Elisabet Hermodsson. 221 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något slitet. Hernlund, Margaretha: Leopardvilan. Författarförlaget, 1986. 88 s. Häftad. Mycket gott skick.
Författarens signatur. Hernlund, Margaretha: Livs. Författarförlaget, 1988. 85 s. Häftad. Mycket gott skick. Hernlund, Margaretha: Oavsiktligt. Bonniers, 1963. 29 s. Häftad. Gott skick. Hernlund, Margaretha: Ovan permafrosten. Artemis, 1993. 63 s. Häftad. Gott skick. Herrlin, Karin: Din väg . . .. Nya Tankars Föerlag, 1958. 78 s. Häftad. Gott skick. Hessler, Ole: Historien om den Andre. Bonniers, 1987. 77 s. Lösa blad i mapp. Gott skick. Hessler, Ole: Ordens rum. Bonniers, 1983. 133 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott
skick. Hessler, Ole: Rörelser Hos Den Andra Kroppen. Bonniers, 1979. 79 s. Häftad. Gott skick. Heyman, Viveka: Får jag ha julgran?. Bonniers, 1955. 29 s. Häftad. Gott skick. Hichens-Bergström, Dick: Aktstycken. Bonniers, 1965. 60 s. Häftad. Gott skick. Hichens-Bergström, Dick: Vad vill man mig i denna lustgård. Bonniers, 1968. 55 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Hildebrand, Karl-Gustaf: Djupt under ishöljet. Wahlström & Widstrand, 1950. 80 s. Häftad.
Anteckningar. Exlibris. Något nött i kanterna. Hildebrand, Karl-Gustaf: Nödvärn. Wahlström & Widstrand, 1933. Originalupplaga. 110 s.
Dekorerat helskinnband. Ryggen något blekt. Ryggen något trasig i övre kanten. Marmorerade
för/eftersättsblad. Övre guldsnitt. Hildebrand, Karl-Gustaf: Nödvärn. Wahlström & Widstrand, 1933. Andra upplagan. 110 s.
Dekorerat helskinnband. Övre guldsnitt. Något sliten. Marmorerade för/eftersättsblad.
Namnteckning på smutstitelbladet. Lång handskriven text om "Karlsson" av okänd författare på
eftersättsbladet. Hildebrand, Karl-Gustaf: Nödvärn. Wahlström & Widstrand, 1935. Tredje upplagan. 110 s.
Häftad. Något fuktskadad. Namnteckning på smutstitelbladet. Hillbäck, Ella: 12 blickar på verkligheten. Bonniers, 1972. 60 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Sida trasig. Hillbäck, Ella: En mörk blå redovisning. Bonniers, 1969. 77 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Ouppsprättad. Hillbäck, Ella: Förgäves - men ej förgäves. Bonniers, 1966. 85 s. Häftad. Gott skick.
Namnteckning på smutstitelbladet. Häftesomslag fläckat. Hirdman, Arne: Aforismer. Bonniers, 1941. 137 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Hirsch, E.: Koraller. C.E. Fritzes, 1957. Illustrerad av Gunnar F. Ericsson. 40 s. Häftad. Mycket
gott skick. Hjälm, Alexander: Maktspråk om älskog och kvinnan, om korsfästelse och om Gud. Eget
Förlag, 1967. 80 s. Häftad. Något nött i kanterna. Hjern, Kjell: Ett decennium. Dikter 1949-59. Hugo Gebers förlag, 1963. 198 s. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Hjern, Kjell: Kalifens guldfågel. Hugo Gebers förlag, 1959. 92 s. Pappband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Hjern, Kjell: Måspredikan. Hugo Gebers förlag, 1949. 47 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad.
Hjern, Kjell: Neros ansikte. Hugo Gebers förlag, 1960. 101 s. Pappband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Hjertén, Hanserik: Blå jord. Bonniers, 1948. 81 s. Häftad. Gott skick. Delvis ouppsprättad.
Anteckningar på titelbladet. Hjertén, Hanserik: Drömmen om ett liv. Bonniers, 1957. 48 s. Häftad. Något nött i kanterna. Hjertén, Hanserik: Hem bland träden. Bonniers, 1965. 70 s. Häftad. Gott skick. Hjertén, Hanserik: Hjärnan kommer i en vind. Bonniers, 1966. 53 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Hjorth, Daniel: Diktare från Skåne. Bonniers, 1964. 98 s. Dekorerat pappband. Gott skick. Hjorth, Daniel: Lyrisk backspegel - en dikt från varje år 1893-1968 samlade till Sveriges
Författareförenings 75-årsjubileum. Albert Bonniers förlag, 1968. 162 s. Dekorerat pappband. Gott
skick. Hjorth, Daniel: Lyrisk backspegel - En dikt från varje år samlade till Sveriges
Författareförenings 75 årsjubileum. Bonniers, 1968. 162 s. Pappband. Gott skick. Hjorth, Daniel: Nittonhundratal: Sekelskiftet. Bonniers, 1964. 312 s. Häftad. Häftesomslag
fläckat. Recensionsstämpel. Hodder, Bengt G.: Karta, Memnons fåglar del 1. Norstedt och söners förlag, 1980. 55 s. Häftad.
Gott skick. Ouppsprättad. Hodder, Bengt G.: Offerland, Memnons fåglar del 2. Norstedt och söners förlag, 1981. 71 s.
Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Hodder, Bengt G.: Vägskäl, Memnons fåglar del 3. Norstedt och söners förlag, 1983. 81 s.
Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Höglund, Zeth (Zäta): Bläck och Blod. Bokförlaget Lyrik, 1921. Illustrerad av Martin Nilsson. 69
s. Häftad. Något sliten. Höglund, Zeth (Zäta): Småvers. Stockholm, 1944. Illustrerad av Ivar Starkenberg & Ruth
Nyström. 64 s. Häftad. Gott skick. Högnäs, Kurt: En handfull ljus. Söderström & Co, 1981. 87 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Inlagan fin. Författarens signatur. Höijer, Björn-Erik: Ännu några vackra timmar. Bonniers, 1975. 135 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Ouppsprättad. Höijer, Björn-Erik: Ännu några vackra timmar. Bonniers, 1975. 135 s. Klotband med
skyddsomslag. Nyskick. Hollmerus, Viveca: Ingenmanstid. Bonniers, 1954. 54 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Ouppsprättad. Holm, Axel: I mitt öga. Folket i Bilds Förlag, 1954. Illustrerad av Axel Holm. 72 s. Pappband.
Gott skick. Holm, Axel: I mitt öga. Folket i Bilds Förlag, 1954. Illustrerad av Axel Holm. 72 s. Häftad. Något
nött i kanterna. Ouppsprättad. Holma, Birgit: Detta varma rum - en tillfällighet. Boklaget, 1975. 73 s. Häftad. Gott skick. Holmberg, Bo: Angripen. Rabén & Sjögren, 1961. 30 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Ouppsprättad. Holmberg, Bo: I havets spegel. Rabén & Sjögren, 1959. 31 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Holmberg, Bo: Sjukdomen. Rabén & Sjögren, 1970. 24 s. Häftad. Gott skick. Holmberg, Maj-Lis: Bålet. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1948. 61 s. Häftad. Häftesomslag
fläckat. Något nött i kanterna. Inlagan fin. Holmberg, Margit: Den läkande örten. Rabén & Sjögren, 1961. 45 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Ouppsprättad. Holmberg, Margit: Månkvinnan. Rabén & Sjögren, 1963. 54 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Holmberg, Margit: Regnharpa. Rabén & Sjögren, 1957. 47 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Ouppsprättad. Holmberg, Mona: Detta hände mig hos psykoterapeuten. Dikter. Fria Förlaget, 1975. 29 s.
Häftad. Gott skick. Anteckningar på häftesomslaget. Holmberg, Olle: Hundra dikter ur Svensk/Dansk/Norsk och Finlandssvensk lyrik. Norstedt och
söners förlag, 1929. På svenska/norska/danska. 188 s. Dekorerat pappband. Något nött i
kanterna. Främre häftesomslag medbundet. Holmgren, Selma: Under vandringen. Evangeliska Fosterlands-Stiftelsens Förlag, 1912. 108
s. Dekorerat klotband. Mycket gott skick. Holmsen, Guri B.: Grundton. Rabén & Sjögren, 1977. 71 s. Häftad. Mycket gott skick. Holmström, Ragnar: Dårarnas park. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1936. 141 s. Häftad. Ett
hörn något stött. Häftesomslag fläckat. Ouppsprättad. Holmström, Ragnar: Dårarnas park. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1936. Originalupplaga.
141 s. Guldornamenterat skinnband. Mycket gott skick. Övre guldsnitt. Främre och bakre
häftesomslag medbundna. Hörberg, Bengt: Nerverna i skeden. Bonniers, 1968. 55 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Huldén, Lars: Judas Iskariot Samfundets Årsbok 1987. Fripress, 1987. 119 s. Häftad. Gott
skick. Huldén, Lars: Långa Vimplar, Stinna Segel eller Svenska skalders ärekrans - Dikter från
Sveriges stormaktstid. Folket i Bilds Förlag, 1992. 254 s. Pappband med skyddsomslag. Nyskick.
Hultkrantz, Ingeborg: Gläd Dig Tanke. Bergendahls, 1972. 61 s. Häftad. Gott skick. Humble, Lars: Årsring. Kooperativa Bokgillet, 1979. 44 s. Häftad. Gott skick. Iliste, Ivo: Lergods. Bo Cavefors, 1975. 66 s. Häftad. Gott skick. Isaksson, Folke: Blått och svart. Bonniers, 1957. Originalupplaga. 89 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Isaksson, Folke: Det gröna året. Albert Bonniers förlag, 1954. 84 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Isaksson, Folke: Dikter från ett årtionde. Bonniers, 1962. 126 s. Häftad. Gott skick. Isaksson, Folke: Eldflugorna. Albert Bonniers förlag, 1998. 91 s. Klotband med skyddsomslag.
Nyskick. Isaksson, Folke: Hos mormor. Bonniers, 1993. 62 s. Klotband med skyddsomslag.
Författarens signatur. Mycket gott skick. Isaksson, Folke: Teckenspråk. Bonniers, 1959. 77 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Isaksson, Folke: Terra magica. Albert Bonniers förlag, 1963. Originalupplaga. 92 s. Häftad.
Gott skick. Ouppsprättad. Isaksson, Folke: Vingslag. Bonniers, 1986. 134 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Isaksson, Folke: Vinterresa. Albert Bonniers förlag, 1951. Andra upplagan. 52 s. Häftad. Gott
skick. Ouppsprättad. Isaksson, Folke: Vinterresa. Dikter av Folke Isaksson. Bonniers, 1951. Originalupplaga. 53 s.
Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Debut Isaksson, Roy: I detta nu. Norstedt och söners förlag, 1978. 85 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Jacobson, Harald: Geyser. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1906. 77 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Mönstrade för/eftersättsblad. Jacobson, Harald: Valda Vers. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1907. 111 s. Häftad. Gott skick.
Jacobsson, Gudrun: Silverne löv. Rabén & Sjögren, 1960. 75 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Jacobsson, Gudrun: Små blå ord. Rabén & Sjögren, 1957. 32 s. Häftad. Gott skick. Jacobsson, Hilding: Vinden och Blomman. Wahlström & Widstrand, 1958. 79 s. Häftad.
Gott skick. Jacobsson, Magnus: Furst Kropotkin. Dikter. Bonniers, 1982. 131 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Jacobsson, Sten: Rummet och tiden. Alba, 1977. 60 s. Häftad. Mycket gott skick. Jacobsson, Sten: Väktarnas natt. Alba, 1979. 65 s. Häftad. Gott skick. Jahnsson, Bengt: Dikter för sig själva. Rabén & Sjögren, 1979. 91 s. Häftad. Mycket gott
skick. Jahnsson, Bengt: Döden växer som ett barn. Bonniers, 1960. Originalupplaga. 61 s. Häftad.
Gott skick. Ouppsprättad. Jahnsson, Bengt: Rättvisans sol. Bonniers, 1962. 60 s. Häftad. Gott skick. Klisterlapp på
häftesomslaget. Jahnsson, Bengt: Reserverade platser. Bonniers, 1965. 81 s. Häftad. Gott skick. Jändel, Bengt: Som ett kastell. Norstedt och söners förlag, 1942. 80 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Jändel, Bengt: Verklighet. Norstedt och söners förlag, 1945. 71 s. Häftad. Gott skick. Jändel, Ragnar: Dikter i urval av Olof Lagercrantz. Folket i Bilds Förlag, 1955. 78 s. Häftad. Gott
skick. Jändel, Ragnar: Franciscus med pilbåge. Tidens förlag, 1927. Originalupplaga. 79 s. Häftad.
Gott skick. Jändel, Ragnar: Havets klockor. Tidens förlag, 1924. 85 s. Häftad. Något sliten. Jändel, Ragnar: Heden och havet. Tidens förlag, 1925. Originalupplaga. 99 s. Häftad. Gott
skick. Jändel, Ragnar: Poesi och Prosa. Efterlämnat. Tidens förlag, 1944. 439 s. Halvfranskt band.
Främre och bakre häftesomslag medbundna. Övre guldsnitt. Upphöjda bind. Exlibris. Mycket gott
skick Jändel, Ragnar: Släkt och bygd. Tidens förlag, 1926. 73 s. Häftad. Något nött i kanterna. Jändel, Ragnar: Vägledare. Tidens förlag, 1928. Femte upplagan. 90 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Jändel, Ragnar: Vårt rike. Tidens förlag, 1931. 80 s. Häftad. Något sliten. Janson, Yngve: Dikter i urval av Nils Ferlin. Bonniers, 1955. Illustrerad av Harald Lindberg. 93
s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Järegård, Johannes: Vattringar. Bonniers, 1979. 51 s. Häftad. Något nött i kanterna. Sida
trasig. n Jarl, Catharina: En av fyra brinner. Norstedts förlag, 1987. 39 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Järlestad, Lars: Stilla bilder. Fripress/Legenda, 1991. Originalupplaga. 53 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Järrel, Stig: Det rinner så mörka floder. Wahlström & Widstrand, 1940. 61 s. Häftad.
Ouppsprättad. Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Järrel, Stig: Vers. Zindermans, 1962. Originalupplaga. 67 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Järvheden, Björn: Höst vid Urumea. Bonniers, 1970. 22 s. Häftad. Mycket gott skick. Jedenberg, Helge: Bortom grönskan. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1949. 70 s. Häftad.
Gott skick. Jedenberg, Helge: Ingivelser. Atlantis Förlag, 1985. 59 s. Dekorerat pappband. Gott skick. Jedenberg, Helge: Mörkrets och glädjens bilder. Forum, 1972. 53 s. Häftad. Gott skick. Jedenberg, Helge: Ord av lysande mörkt silver. Forum, 1973. 47 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Jerring, Sven: Den stora tiden. Albert Bonniers förlag, 1922. 63 s. Häftad. Gott skick. Något nött
i kanterna. Jochnick, Katarina: Svalor, grus och elefanter. Poesiförlaget, 1975. Originalupplaga. 48 s.
Häftad. Gott skick. Johanson, Anita: Flykta vind. Zindermans, 1971. 45 s. Häftad. Gott skick. Johanson, Anita: Ord av dig. Zindermans, 1969. 46 s. Häftad. Gott skick. Johanson, Anita: På växande fot. Zindermans, 1976. 69 s. Häftad. Gott skick. Johansson, Anders: Den nerlagda blosteraffären. LTs förlag, 1989. 66 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Johansson, Anders: Ur Stad och Land. LTs förlag, 1984. 62 s. Dekorerat klotband. Nyskick. Johansson, Arthur: Exekution. Rabén & Sjögren, 1961. 73 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Johansson, Bo: Om sommarn om hösten bittida sent. Dikter om myrodlarmödor och
gräsbärardrömmar. LTs förlag, 1981. 86 s. Dekorerat klotband. Nyskick. Johansson, Bo: Ord från Baksjöby. LTs förlag, 1979. Illustrerad av Lennart Jäger. 71 s. Häftad.
Gott skick. Ouppsprättad. Johansson, Clara: Fröken Johansson och Jag. Några allvarliga och glada dikter.. Årjäng, u å.
Tredje upplagan. 85 s. Häftad. Författarens signatur. Gott skick. Johansson, Göran B.: Pappershjärtat. Bonniers, 1950. 64 s. Häftad. Något nött i kanterna. Johansson, Gunde: Lanthandlarrim-och andra. Zindermans, 1984. 64 s. Inbunden. Mycket gott
skick. Johansson, Gunnar V.: Vril. Tidens förlag, 1980. 42 s. Häftad. Gott skick. Johansson, Gustaf: Jägarvisor och Landsvägsballader. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1913.
223 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Johansson, Gustaf: Jägarvisor och landsvägsballader. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1913.
223 s. Halvklotband. Mycket gott skick. Namnteckning på insidan av pärmen. Johansson, Gustaf: Skeppare och Skärgårdsfolk. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1915. 130 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Johansson, Hans Olof: Res Servata. Anteckningar av en borondonist. Bonniers, 1970. 46 s.
Häftad. Gott skick. Johansson, Majken: Andens undanflykt. Bonniers, 1958. Originalupplaga. 35 s. Häftad. Gott
skick. En fläck inuti boken. Häftesomslaget något nött i kanterna. Johansson, Majken: Buskteater. Bonniers, 1952. Originalupplaga. 29 s. Häftad. Gott skick. Johansson, Majken: Buskteater. Lilla Lyrikserien 6. Albert Bonniers förlag, 1952.
Originalupplaga. 32 s. Häftad. Gott skick. OU och debut. Etikett med texten "Recensionsexemplar"
på fyra språk på främre pärmen Johansson, Majken: I grund och botten. Bonniers, 1956. 41 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad.
Johansson, Majken: Liksom överlämnad. Bonniers, 1965. 55 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Johansson, Majken: Omtal.. Bonniers, 1969. 41 s. Häftad. Något nött i kanterna. Johansson, Solveig: Inte var det för solen. Tidens förlag, 1980. 63 s. Häftad. Mycket gott skick.
Johansson, Tora: Om kärleken och dig. Albert Bonniers förlag, 1927. 58 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Johansson, Tora: Om kärleken och dig. Albert Bonniers förlag, 1927. 58 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Recensionsstämpel. Johnson, Bengt Emil: Avlyssnat. Bonniers, 1974. 42 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Johnson, Bengt Emil: Bland orrar och kor. Bonniers, 1989. 109 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Johnson, Bengt Emil: Efter vanligheten. Bonniers, 1978. 63 s. Häftad. Gott skick. Johnson, Bengt Emil: För resten. Improviserade dikter o dyl. Bonniers, 1987. 118 s. Klotband
med skyddsomslag. Gott skick. Johnson, Bengt Emil: Ordens fest. Bonniers, 1986. 77 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket
gott skick. Johnson, Bengt Emil: Rötmånad. Bonniers, 1976. 69 s. Häftad. Gott skick. Johnson, Bengt Emil: Skuggsång. Bonniers, 1973. 61 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Ouppsprättad. Johnson, Bengt Emil: Stycken. Gidlunds, 1989. 167 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Johnson, Bengt Emil: Tal till folket. Albert Bonniers förlag, 1975. Originalupplaga. 43 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Ouppsprättad. Johnson, Bengt Emil: Vinterminne. Bonniers, 1980. 94 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick.
Ouppsprättad. Johnsson, Gösta: Abatraktioner. Falköping, 1964. 96 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Jonsson, Bo: Med en själ på jakt och fiske. Bonniers, 1964. 26 s. Häftad. Gott skick. Jonsson, Ingeborg: I skuggan av en stjärna. Zindermans, 1975. Illustrerad av Karl Petermann.
150 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Jonsson, Ingeborg: Sjungande hav. Litteraturförlaget, 1971. Illustrerad av Karl Petermann. 141
s. Häftad. Gott skick. Jonsson, Runer: I litet format. Dikter och aforismer. Albert Bonniers förlag, 1950. 53 s. Häftad.
Gott skick. Jonsson, Thorsten: Som ett träd. Dikter. Albert Bonniers förlag, 1938. Originalupplaga. 80 s.
Häftad. Mindre skada på främre pärmen, annars i gott skick Jönsson, Gabriel: Än sjunger Öresund. Albert Bonniers förlag, 1954. Illustrerad av Ralph
Bergholtz. 188 s. Halvklotband. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Anteckningar på
försättsbladet. Skyddsomslaget något slitet. Jönsson, Gabriel: Diktens Skåne. Albert Bonniers förlag, 1948. Illustrerad av Emil Johanson-
Thor. 135 s. Halvklotband. Färgat övre snitt. Bandet något skevt. Jönsson, Gabriel: Flaskpost. Albert Bonniers förlag, 1920. Originalupplaga. 82 s. Häftad. Gott
skick. Jönsson, Gabriel: Flaskpost. Bonniers, 1942. Tredje upplagan. Illustrerad av Emil Johanson-
Thor. 100 s. Häftad. Mycket gott skick. Jönsson, Gabriel: Himmel och Blandsäd. Gleerups, 1946. Originalupplaga. Illustrerad av
Martin Emond. 125 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Jönsson, Gabriel: Min strand. Bonniers, 1956. Originalupplaga. 88 s. Klotband med
skyddsomslag. Främre häftesomslag medbundet. Gott skick. Skyddsomslaget trasigt. Jönsson, Ivar: Dikt och bygdemål. Gleerups, 1944. 77 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick. Joos, Gunnar: Verksamhetsberättelse. Rabén & Sjögren, 1976. 67 s. Häftad. Gott skick.
Josephson, Erland: Cirkel. Albert Bonniers förlag, 1946. 88 s. Häftad. Gott skick. Josephson, Erland: Lyssnarpost. Albert Bonniers förlag, 1949. 100 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Josephson, Ernst: Svarta rosor och gula i urval av Erik Blomberg.. Albert Bonniers förlag, 1945.
127 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Inlagan fin. Ouppsprättad. Illustrerad.
Illustrerad av författaren. Infällt porträtt på häftesomslaget. Josephson, Ernst: Svarta rosor och gula. Albert Bonniers förlag, 1945. Illustrerad av Ernst
Josephson. 127 s. Halvklotband. Mycket gott skick. Främre häftesomslag medbundet.
Marmorerade pärmar. Josephson, Ernst: Svarta rosor och gula. Albert Bonniers förlag, 1927. 237 s. Häftad. Gott
skick. Josephson, Ragnar: En bukett svenska kärleksdikter. Natur och kultur, 195. Illustrerad av Björn
Jonson. 71 s. Halvklotband med kassett. Gott skick. Kassetten något sliten. Josephson, Ragnar: Kedjan. Albert Bonniers förlag, 1912. 90 s. Häftad. Gott skick. Josephson, Ragnar: Valda judiska dikter. Bonniers, 1943. 88 s. Häftad. Gott skick. Julén, Björn: Ingens hundar. Dikter från indien. Bonniers, 1978. 65 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Kaerma, Sirje: Pizza. Norstedts förlag, 1986. 128 s. Häftad. Gott skick. Kalin, Mona: Inga goda ord. Wahlström & Widstrand, 1965. 59 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Källberg, Marianne: Mitt fantastiska självporträtt. Rabén & Sjögren, 1962. 57 s. Häftad.
Gott skick. Ouppsprättad. Karlfeldt, Erik Axel: Dikter. Albert Bonniers förlag, 1939. Illustrerad av Albert Engström. 142 s.
Häftad med pappersomslag. Gott skick. Karlfeldt, Erik Axel: Flora och Bellona. Wahlström & Widstrand, 1918. Originalupplaga.
178 s. Häftad. Något nött i kanterna. Karlfeldt, Erik Axel: Flora och Bellona. Åhlén & Söners Förlag, 1932. 170 s.
Guldornamenterat skinnband. Guldsnitt. Inre denteller. Marmorerade för/eftersättsblad. Ryggen
något blekt. Karlfeldt, Erik Axel: Flora och Bellona. Wahlström & Widstrand, 1918. Originalupplaga.
178 s. Halvklotband. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Marmorerade
för/eftersättsblad. Marmorerade pärmar. Karlfeldt, Erik Axel: Flora och Bellona. Wahlström & Widstrand, 1931. Sjunde upplagan.
174 s. Häftad. Något nött i kanterna. Karlfeldt, Erik Axel: Flora och Bellona, Vildmarks- och kärleksvisor (Dikter II). Wahlström &
Widstrand, 1945. 171+126. Halvfranskt band. Bandet något nött. Karlfeldt, Erik Axel: Flora och Pomona. Wahlström & Widstrand, 1921. Fjärde upplagan.
124 s. Halvfranskt band. Mycket gott skick. Övre guldsnitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Ryggen
något blekt. Karlfeldt, Erik Axel: Flora och Pomona. Åhlén & Söners Förlag, 1931. 117 s. Dekorerat
helskinnband med guldsnitt. Inre denteller. Marmorerade för/eftersättsblad. Ryggen blekt. Karlfeldt, Erik Axel: Fridolins Lustgård och Dalmålningar på rim. Wahlström & Widstrand,
1901. Originalupplaga. 144 s. Guldornamenterat klotband. Mycket gott skick. Främre häftesomslag
medbundet. Anteckningar på smutstitelbladet. Karlfeldt, Erik Axel: Fridolins lustgård och dalmålningar på rim. Åhlén & Söners Förlag,
1931. 143 s. Guldornamenterat skinnband. Guldsnitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Ryggen
något blekt. Inre denteller. Karlfeldt, Erik Axel: Fridolins Lustgård och Dalmålningar på rim. Wahlström & Widstrand,
1984. 140 s. Klotband. Gott skick. Karlfeldt, Erik Axel: Fridolins poesi och Dalmålningar på rim. Wahlström & Widstrand,
1905. Femte upplagan. 258 s. Halvklotband. Mycket gott skick. Karlfeldt, Erik Axel: Fridolins visor och andra dikter. Åhlén & Söners Förlag, 1931. 122 s.
Guldornamenterat skinnband. Guldsnitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Ryggen något blekt. Inre
denteller. Karlfeldt, Erik Axel: Fridolins Visor och andra dikter. Wahlström & Widstrand, 1917.
Åttonde upplagan. 120 s. Halvklotband. Marmorerade för/eftersättsblad. Färgat snitt. Karlfeldt, Erik Axel: Fridolins visor och andra dikter, Fridolins lustgård och dalmålningar på rim.
Wahlström & Widstrand, 1931. 120+140. Halvfranskt band. Övre guldsnitt. Marmorerade
för/eftersättsblad. Bandet något nött i kanterna. Karlfeldt, Erik Axel: Poetisk Minnesbok. Wahlström & Widstrand, 1922. 159 s. Pappband.
Gott skick. Karlfeldt, Erik Axel: Vildmarks- och kärleksvisor. Åhlén & Söners Förlag, 1931. 136 s.
Guldornamenterat skinnband. Guldsnitt. Inre denteller. Marmorerade för/eftersättsblad.
Skyddsomslaget något slitet. Karlfeldt, Erik Axel: Vildmarks- och kärleksvisor. Åhlén & Söners Förlag, 1931. 136 s.
Guldornamenterat skinnband. Guldsnitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Ryggen något blekt. Inre
denteller. Karmi, Ulf: Din undran. Mänsklighetens aktuellaste inre drama. Skaldens Förlag, 1961.
Illustrerad av Hans Larsson. 85 s. Häftad. Något nött i kanterna. Karmi, Ulf: Hemmets extas. Författarens Förlag, 1956. 19 s. Häftad. Mycket gott skick. Karmi, Ulf: Närvaro I. Författarens Förlag, 1956. 23 s. Häftad. Något nött i kanterna. Något
gulnad. Karmi, Ulf: Växande > inspirationens höga visa. Absalons Förlag, 1961. Illustrerad av Hans
Larsson. 101 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Kellerman, Roger: Frans Oskar Andersson. Dikter omkring en narkoman. LTs förlag, 1978. 53
s. Häftad. Häftesomslaget slitet. Ouppsprättad. Kellgren, Ragna: Runtomkringet. Bonniers, 1961. 61 s. Häftad. Mycket gott skick.
Ouppsprättad. Kellgren, Ragna: Storsjälar. Zindermans, 1978. 55 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Ouppsprättad. Kellgren, Ragna: Uppror eller Nya Lärodikter. Bonniers, 1963. 63 s. Häftad. Gott skick. Några
sidor missfärgade av inbladade tidningsutklipp. Kempe, Roland: Intryck Uttryckta. Folket i Bilds Förlag, 1965. Illustrerad av Roland Kempe. ej
paginerat. Häftad. Något nött i kanterna. Key-Åberg, Sandro: Barnet i enklykan. Bonniers, 1957. Originalupplaga. 66 s. Häftad. Gott
skick. Exlibris. Key-Åberg, Sandro: Bildade människor. Bonniers, 1965. ej paginerad. Häftad. Gott skick. Key-Åberg, Sandro: Bittergök. Albert Bonniers förlag, 1954. 72 s. Häftad. Gott skick. Key-Åberg, Sandro: En stor dikt till dej. Albert Bonniers förlag, 1968. Originalupplaga. 91 s.
Häftad. Mycket gott skick. Key-Åberg, Sandro: Livet en stor sak. Bonniers, 1963. Originalupplaga. 107 s. Häftad. Något
nött i kanterna. Key-Åberg, Sandro: Livet en stor sak. Bonniers, 1963. Originalupplaga. 111 s. Häftad.
Häftesomslag fläckat. Key-Åberg, Sandro: Skrämdas lekar. Bonniers, 1950. 57 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad.
Key-Åberg, Sandro: Vattenträd. Albert Bonniers förlag, 1952. Originalupplaga. 28 s.
Klammerhäftad. Gott skick. Key-Åhusen, Owe: Milt mellanspel. Gutenbergförlaget, 1955. 78 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Kihlén, Åke: Att så tankar. Slite, 1973. ej paginerad. Häftad. Anteckningar på försättsbladet. Ett
hörn något stött. Kjellgren, Josef: Dikter. Natur och kultur, 1951. 311 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Kjellgren, Josef: Fyrsken. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1931. Originalupplaga. 102 s.
Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Ex Libris: Ingegerd Granlund Kjellgren, Josef: Lyrisk årsbok - en antologi 1938-1939. Albert Bonniers förlag, 1939. 218 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Kjellgren, Josef: Occident. Tidens förlag, 1933. Originalupplaga. 144 s. Häftad.
Häftesomslaget något fläckigt. Häftesomslaget något nött i kanterna. Kjellgren, Thomas: Sankt Adolf och tystnaden. Bo Cavefors, 1975. Illustrerad av Adolf Wölfli m
fl. 91 s. Häftad. Gott skick. Kjellgren, Thomas: Slagrutemännen. Kalejdoskop förlag, 1978. Illustrerad av Sune Nordgren.
25 s. Häftad. Gott skick. Kjellqvist, Else-Britt: Lögnen har ögon. Bonniers, 1981. 62 s. Häftad. Gott skick. Klintberg, Bengt af: Stigar. Norstedt och söners förlag, 1959. Originalupplaga. 65 s. Häftad.
Gott skick. Klintberg, Bengt af: Stigar. Norstedt och söners förlag, 1959. Originalupplaga. 65 s. Häftad.
Gott skick. Klintberg, Bengt af: Svensk folkpoesi. Folket i Bilds Förlag, 1984. Femte upplagan. 308 s.
Dekorerat skinnimitationsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint
exemplar. Klintberg, Bengt af: Svensk folkpoesi. Folket i Bilds Förlag, 1979. Fjärde upplagan. 308 s.
Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Anteckningar på försättsbladet. Klintberg, Bengt af: Svensk folkpoesi. Folket i Bilds Förlag, 1977. 308 s. Pocket.
Häftesomslaget något slitet. Klintberg, Bengt af: Svensk folkpoesi. Tidens förlag, 5. 308 s. Skinnimitationsband. Gott skick.
Anteckningar på försättsbladet. Klintberg, Bengt af: Svensk folkpoesi. Tidens förlag, 1979. Fjärde upplagan. 308 s. Inbunden.
Gott skick. Klintberg, Bengt af: Till naturen. Folket i Bilds Förlag, 1972. 126 s. Häftad. Gott skick. Klyvare, Berndt: Öppen bok. Bonniers, 1954. Originalupplaga. 29 s. Häftad. Gott skick. Klyvare, Berndt: Öppen bok. Bonniers, 1954. Originalupplaga. 29 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Knepler, Gertrud: Tema. Metamorfos, 1954. Illustrerad av Gunnar Fornell. ej paginerad. Häftad.
Gott skick. Författarens signatur. Knutsson, Per: Scener. Författarförlaget, 1974. Originalupplaga. 46 s. Häftad. Gott skick. Knutsson, Rolf: Dagarna med Schnittke. Studiekamraten, 1993. 47 s. Häftad. Nyskick. Knutsson, Rolf: Poesi. Rallarros, 1982. 79 s. Häftad. Gott skick. Köllerström, Richard: Procession. Bo Cavefors, 1961. 60 s. Häftad. Gott skick. Kreuger, Sven: Självporträtt. Stockholm, 1957. 63 s. Häftad. Gott skick. Kristensson, Yngve (red.): Grannar. Föreningen Norden, Umeå, 1955. På svenska/norska.
Illustrerad av C.M. Lindqvist. 63 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Kumlien, Akke: I exil. Norstedt och söners förlag, 1912. 91 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad.
Kumlien, Akke: Trädet. Norstedt och söners förlag, 1934. 109 s. Häftad. Bandet något slitet. Kumlien, Axel: Stigar och stråk. Wahlström & Widstrand, 1905. 111 s. Häftad. Gott skick.
Lagerblad, Ingeborg: Tecken. Ragnar Lagerblads Förlag, 1963. 67 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Ouppsprättad. Lagercrantz, Olof: Den döda fågeln. Wahlström & Widstrand, 1935. Originalupplaga. 94 s.
Häftad. Gott skick. Lagercrantz, Olof: Den enda sommaren. Wahlström & Widstrand, 1937. Originalupplaga.
78 s. Häftad. Gott skick. Lagercrantz, Olof: Dikter från mossen. Wahlström & Widstrand, 1943. 85 s. Häftad. Något
nött i kanterna. Vignetter av Stig Åsberg Lagercrantz, Olof: Linjer. Wahlström & Widstrand, 1962. Illustrerad av Martin Lamm. 63 s.
Inbunden. Gott skick. Lagercrantz, Olof: Linjer. Wahlström & Widstrand, 1962. Originalupplaga. Illustrerad av
Martin Lamm. 63 s. Häftad. Något nött i kanterna. Lagercrantz, Olof: Svensk lyrik. Ehlins, u å. 254 s. Inbunden. Gott skick. Lagerkvist, Pär: Aftonland. Albert Bonniers förlag, 1953. Originalupplaga. 93 s. Klotryggsband
med skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött.
Lagerkvist, Pär: Dikter. Albert Bonniers förlag, 1952. 429 s. Gott skick. Främre häftesomslag
medbundet. Upphöjda bind. Övre guldsnitt. Rött skinnband med författarnamn och titel i guld. Lagerkvist, Pär: Dikter. Albert Bonniers förlag, 1944. 384 s. Halvfranskt band. Guldornerad rygg.
Upphöjda bind. Övre guldsnitt. Gott skick.
Lagerkvist, Pär: Genius. Albert Bonniers förlag, 1937. Originalupplaga. 80 s. Inbunden. Gott
skick. Mönstrade textilpärmar Lagerkvist, Pär: Hemmet och stjärnan. Albert Bonniers förlag, 1942. Originalupplaga. 97 s.
Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Lagerkvist, Pär: Motiv. Albert Bonniers förlag, 1965. Andra upplagan. 71 s. Häftad. Gott skick.
Lagerkvist, Pär: Pär Lagerkvist läser egna dikter. Sveriges Radio, 1965. Gott skick. Vinyl / LP-
skiva Lagerkvist, Pär: Vid lägereld. Albert Bonniers förlag, 1932. Originalupplaga. 72 s. Häftad.
Häftesomslaget lätt fläckat och något trasigt, delvis lagat. Namnteckning i blyerts på
försättsbladet. Lagrup, Knut: Mänskliga rättigheter. Dikter. Bonniers, 1966. 58 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Landquist, Solveig: Färd i Gröna Gången. Wahlström & Widstrand, 1950. 69 s. Häftad.
Gott skick. Deditaktion tillägnad Margit och Sigfrid Siwertz Landsort, Frida: Rytmer och rim. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1905. 85 s. Häftad. Gott skick.
Mönstrade för/eftersättsblad. Lång, Helmer: Älska/s. En lyrisk roman. Förlagstjänst, 1977. 72 s. Pocket. Något nött i
kanterna. Lång, Helmer: Baksidor. Politiska metadikter. Litteraturtjänst, 1980. 62 s. Häftad. Gott skick.
Larson, Sven: Sommarland. Albert Bonniers förlag, 1946. 85 s. Häftad. Gott skick. Delvis
ouppsprättad. Larsson, Hans: På vandring. Albert Bonniers förlag, 1909. 62 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Larsson, Knut: Av jord. Albert Bonniers förlag, 1959. 45 s. Häftad. Gott skick. Larsson, Knut: Det röda och det blå. Bonniers, 1961. 57 s. Häftad. Gott skick. Larsson, Knut: Eldslägga. Bonniers, 1951. 69 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Larsson, Maj: Blågul akvarell. LTs förlag, 1968. 69 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Larsson, Maj: Möte på perrong. LTs förlag, 1963. 63 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Larsson, Maj: Staffli vid vägkanten. LTs förlag, 1977. 85 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Larsson, Martha: De svåra orden på t. Norstedt och söners förlag, 1964. 55 s. Häftad. Gott
skick. Ouppsprättad. Larsson, S. Roger I.: Ett. Zindermans, 1977. 45 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Larsson, Staffan: Gallerrum. Albert Bonniers förlag, 1948. 94 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Larsson, Staffan: Grind i fåglar. Albert Bonniers förlag, 1949. 75 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Larsson, Staffan: Grodnattvard. Albert Bonniers förlag, 1951. 53 s. Häftad. Gott skick. Larsson, Staffan: Kardiogram. Albert Bonniers förlag, 1955. 77 s. Häftad. Gott skick. Larsson, Staffan: Remi. Bonniers, 1959. 81 s. Häftad. Ouppsprättad. Något nött i kanterna. Larsson, Staffan: Sub rosa. Albert Bonniers förlag, 1953. 70 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Larsson, Staffan: Vårens anatomi. Dikter 1948-1959. Bonniers, 1963. 136 s. Häftad. Gott skick.
Larsson, Staffan: Via negativa. Författarförlaget, 1972. 77 s. Häftad. Gott skick. Larsson, Stig: Deras ordning. Alba, 1987. Originalupplaga. 70 s. Häftad. Gott skick. Larsson, Stig: En andra resa. Bonniers, 1992. Andra upplagan. 118 s. Klotband med
skyddsomslag. Nyskick. Larsson, Stig: Minuterna före blicken. Alba, 1981. Originalupplaga. 85 s. Häftad. Mycket gott
skick. Larsson, Stig: Samtidigt, på olika platser. Alba, 1985. Originalupplaga. 79 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Lauth, Carin: Förvandlingar. Göteborg, 1978. Illustrerad av Carin Lauth. 50 s. Häftad. Gott skick.
Leck, Jan: Nu och sommar. Albert Bonniers förlag, 1952. 27 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Leckius, Ingemar: I öknen går de vilda fåren. Bonniers, 1968. 27 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Leidhammar, Kjell: Gula och blå dikter. Norstedt och söners förlag, 1976. 58 s. Häftad. Gott
skick. Leijonhufvud, Åke: Ge dem deras ögon tillbaka!. Wahlström & Widstrand, 1968. 54 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Leijonhufvud, Åke: Potatisplockarna ger sig av för dagen. Wahlström & Widstrand, 1967.
85 s. Häftad. Gott skick. Delvis ouppsprättad. Lenning, Alvar: Harp- och lyrik. Spridda tankar av Jalmar Jämmerdal. Stockholm, 1979. 80 s.
Häftad. Nyskick. Lewenhaupt, Ebba: Hemligt möte. Wahlström & Widstrand, 1957. 48 s. Häftad. Något nött
i kanterna. Lidén, Lars: Hitom reviren. Symposion, 1994. 63 s. Häftad. Gott skick. Lidman, Sven: Dikter. Natur och kultur, 1953. 114 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Lidman, Sven: Elden och altaret. Albert Bonniers förlag, 1907. Originalupplaga. 137 s.
Halvfranskt band. Något nött i kanterna. Ryggen något trasig i övre kanten. Marmorerade
för/eftersättsblad. Liffner, Axel: Vardagsbilder. Bonniers, 1969. Originalupplaga. 73 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Lilliestierna, Christina: De fyra årstiderna. Rabén & Sjögren, 1976. 54 s. Häftad. Gott
skick. Lillpers, Birgitta: Igenom: härute. Wahlström & Widstrand, 1984. 83 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Lind, Margareta: Bebar Ketina. Bonniers, 1967. 67 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Lind, Margareta: Kafkafantasi. Forum, 1977. 55 s. Häftad. Något sliten. Namnteckning på
smutstitelbladet. Lindahl, Ingemar: Den Andra Resan. Wahlström & Widstrand, 1970. 73 s. Häftad. Gott
skick. Lindahl, Ingemar: ffånetter. Wahlström & Widstrand, 1965. 69 s. Häftad. Gott skick. Lindahl, Katarina: Ensamstånd. Författarens Bokmaskin, 1994. Illustrerad av Katarina Lindahl.
55 s. Häftad. Nyskick. Lindahl, Nils V.: Denna sida upp. Bonniers, 1964. 49 s. Häftad. Gott skick. Lindberg, K. Sivert: Kvast. Bonniers, 1966. Originalupplaga. 68 s. Häftad. Gott skick. Klisterlapp
på häftesomslaget. Lindberg, K. Sivert: Skola. Albert Bonniers förlag, 1961. 69 s. Häftad. Gott skick. Lindblad, Göran: PAN - Vers och prosa. Norstedt och söners förlag, 1927. Illustrerad av Akke
Kumlien. 180 s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Inlagan fin. Linde, Ebbe: Bräsch. Albert Bonniers förlag, 1924. Originalupplaga. 90 s. Häftad. Något sliten.
Linde, Ebbe: Dikter III. Albert Bonniers förlag, 1936. Originalupplaga. 118 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Linde, Ebbe: Ur den magiska kitteln. Albert Bonniers förlag, 1932. Originalupplaga. 98 s.
Häftad. Gott skick. Linde, Ebbe: Vision och eko. Dikter i urval. Folket i Bilds Förlag, 1975. Illustrerad av Per Linde.
72 s. Häftad. Gott skick. Lindegren, Erik: Dikter 1940-1954. Ett urval. Vår tids lyrik. Bonniers, 1954. 167 s. Dekorerat
klotband. Anteckningar. Annars ett fint exemplar. Blyertsanteckningar inne i boken Lindegren, Erik: Vinteroffer. Albert Bonniers förlag, 1954. Originalupplaga. 81 s. Klotryggsband
med skyddsomslag. Färgat övre snitt. Bandet något skevt. Lindfors, Pia: Någonstans behöver vi en spegel. Rundqvists, 1972. Illustrerad av Einar
Nerman. 36 s. Häftad. Något nött i kanterna. Lindforss, Peter: Krigets barn. Författarens Bokmaskin, 1977. Illustrerad av Peter Lindforss. 96
s. Häftad. Gott skick. Lindgren, Rune: De´gror-de´ växå bonn går å gnool Antologi med landmålsdiktning från
Norrbotten, Ångermanland, Härjedalen. Hälsingland, Jämtland och Medelpad.. Cewe-förlaget,
1976. Illustrerad av Lönn Eje. 111 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Lindgren, Sören G.: Moln, som slits sönder. Rabén & Sjögren, 1977. 100 s. Häftad. Gott
skick. Lindh, Anders: Skallig vår. Författarens Bokmaskin, 1975. Illustrerad av Jan-Eric Martinsson.
48 s. Häftad. Gott skick. Lindholm, Carl: Sänt i klartext. Rehnbergs Bokhandel, 1966. 67 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Lindholm, Disa: Djupare. Söderström & Co, 1948. 92 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Anteckningar. Lindkvist, Karl Gustav: Parentesernas skog. LTs förlag, 1969. 47 s. Häftad. Gott skick. Lindkvist, Karl Gustav: Regnängeln. LTs förlag, 1963. 42 s. Häftad. Gott skick. Lindner, Sven: Jag färdas länge. Norstedt och söners förlag, 1980. 73 s. Häftad. Häftesomslag
fläckat. Något nött i kanterna. Lindner, Sven: Mitt i det vanskliga. Bonniers, 1988. 71 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket
gott skick. Lindorm, Erik: Bekännelser. Albert Bonniers förlag, 1922. Originalupplaga. 76 s. Häftad. Gott
skick. Ouppsprättad. Lindorm, Erik: Bekännelser. Albert Bonniers förlag, 1922. Originalupplaga. 76 s. Häftad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Inlagan fin. Lindorm, Erik: Dikter. Albert Bonniers förlag, 1963. 298 s. Klotband. Gott skick. Främre
häftesomslag medbundet. Lindorm, Erik: Domedagar. Albert Bonniers förlag, 1920. Originalupplaga. 69 s. Häftad. Gott
skick. Lindorm, Erik: Min värld. Albert Bonniers förlag, 1918. Originalupplaga. 61 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Lindorm, Erik: På marsch. Albert Bonniers förlag, 1934. Tredje upplagan. 124 s. Häftad. Något
nött i kanterna. Lindorm, Erik: Sångerna om Stockholm, ett urval. Albert Bonniers förlag, 1930. Illustrerad av
Yngve Berg. 163 s. Halvklotband. Främre häftesomslag medbundet. Namnteckning på insidan av
pärmen. Ryggen något sliten. Lindqvist, Ebba: Labyrint. Albert Bonniers förlag, 1949. Originalupplaga. 56 s. Häftad. Gott
skick. Exlibris. Lindqvist, Ebba: Lava. Albert Bonniers förlag, 1933. Originalupplaga. 64 s. Häftad. Ett hörn
något stött. Lindqvist, Ebba: Sången om Fedra. Albert Bonniers förlag, 1952. Originalupplaga. 83 s. Häftad.
Gott skick. Lindström, Åke: Herre med hund. Expressen, 1955. Originalupplaga. Illustrerad av Edward
Lindahl. 29 s. Häftad. Lindström, Sigfrid "Tristan": De besegrade. Hugo Gebers förlag, 1927. Originalupplaga. 85 s.
Häftad. Bandet något nött. Anteckningar på smutstitelbladet. Lindström, Sigfrid "Tristan": De besegrade. Hugo Gebers förlag, 1927. Originalupplaga. 85 s.
Halvfranskt band. Marmorerade för/eftersättsblad. Bandet något nött. Lindström, Sigfrid "Tristan": De besegrade. Hugo Gebers förlag, 1927. Originalupplaga. 85 s.
Häftad. Ryggen något trasig i övre kanten. Lindström, Sofia: Plats, spela död. Natur och kultur, 1999. Originalupplaga. 85 s. Häftad.
Nyskick. Anteckningar på insidan av pärmen. Littorin, Cecilia: Havsväv. Wahlström & Widstrand, 1996. Originalupplaga. 77 s. Häftad.
Nyskick. Liungman, Annie: Ljusspegling. AB Vald Litteratur, 1965. Illustrerad av Torsten Föllinger. 84 s.
Häftad. Häftesomslag fläckat. Något nött i kanterna. Ouppsprättad. Ljungdal, Arnold: Eld och aska. Ett dikturval 1926-1960. Folket i Bilds Förlag, 1963. 82 s.
Häftad. Exlibris. Gott skick. Ljungdal, Arnold: Ett decennium ung svensk lyrik. Universal Press, 1935. 166 s. Häftad. Gott
skick. Ljungdal, Arnold: Ungdom. Albert Bonniers förlag, 1931. Originalupplaga. 77 s. Häftad.
Namnteckning på smutstitelbladet. Bandet något nött i kanterna. Ljungdal, Arnold: Ungdom. Albert Bonniers förlag, 1931. Originalupplaga. 77 s. Häftad. Exlibris.
Gott skick. Löfgren, Lars: För det brinnande. Albert Bonniers förlag, 1993. Illustrerad av Gao Xingjian. 103
s. Klotband med skyddsomslag. Nyskick. Lo-Johansson, Ivar: Tisteldalen. Wiken, 1992. 207 s. Klotband med skyddsomslag. Nyskick.
Loos, Viggo: De släkta ljusen. Wahlström & Widstrand, 1946. 90 s. Häftad. Gott skick. Loos, Viggo: Ensamhet. Ilion Förlag, 1973. 46 s. Häftad. Gott skick. Lovander, Lasse: Minnesång, poesier i urval av Ingvar Högman. Norlin Förlag, 1950. 84 s.
Häftad. Gott skick. Löwenhjelm, Harriet: Dikter av Harriet Löwenhjelm. Norstedts förlag, 1946. 146 s. Halvfranskt
band. Övre guldsnitt. Guldornerad rygg. Marmorerade pärmar. Främre och bakre häftesomslag
medbundna. Inbunden hos P. A. Norstedt & Söners Bokbinderi. Endast lätt nötta kanter annars ett
fint exemplar Löwenhjelm, Harriet: Dikter. Norstedt och söners förlag, 1956. 11:e upplagan. Illustrerad av
författarinnan. 142 s. Dekorerat pappband. Mycket gott skick. En fläck på ryggen. Namnettikett på
pärmens insida. Löwenhjelm, Harriet: Dikter. Norstedt och söners förlag, 1927. Tredje upplagan. Illustrerad av
Författarinnan. 115 s. Dekorerat pappband. Ryggen något trasig i övre kanten. Något gulnad.
Inlagan fin. Illustrerad. Främre häftesomslaget medbundet. Dikt skriven i blyerts på baksidan
smutstitelbladet. Löwenmark / Ståhlbrand, Ragnhild / Stig Arne (red.): Poesidagbok. Dag för dag under hela
året. Fabel, 1985. Illustrerad av Åke Gustavsson. Pappband med skyddsomslag. Gott skick.
Häftesomslag fläckat. Lugn, Kristina: Bekantskap önskas med äldre bildad herre. Alba, 1989. 43 s. Häftad. Mycket
gott skick. Lundberg, Ellen: Nya dikter. Wahlström & Widstrand, 1902. 107 s. Halvklotband. Mycket
gott skick. Ryggen något sliten. Främre häftesomslag medbundet. Lundberg, Kerstin M.: Psykodrama. Bonniers, 1966. 30 s. Häftad. Gott skick. Lundegård, Axel: Tillvarataget. Gamla och nya dikter. Bröderna Lagerström, 1918. 138 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Ouppsprättad. Lundegård, Björn: Väktare. Norstedt och söners förlag, 1956. 53 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Lundegård, Björn: Vandrare. Metamorfos, 1953. 34 s. Häftad. Gott skick. Lundegård, Björn: Variationer. Metamorfos, 1954. 88 s. Häftad. Mycket gott skick.
Ouppsprättad. Lundgren, Arne: Havstulpan. Folket i Bilds Förlag, 1955. Illustrerad av Arne Lundgren. 64 s.
Häftad. Gott skick. Lundgren, Arne: Havstulpan. Folket i Bilds Förlag, 1955. 64 s. Pappband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Lundgren, Arne: Sånger till havet. Albert Bonniers förlag, 1949. 73 s. Häftad. Gott skick. Lundgren, Caj "Kajenn": Marginalvers. Folket i Bilds Förlag, 1965. Illustrerad av Fibben Hald.
105 s. Häftad. Gott skick. Lundgren, Hjalmar: Kamé och medaljong. Sonetter. Norstedt och söners förlag, 1919. 116 s.
Häftad. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Annars ett fint exemplar. Lundholm, Lars: Marmorstrupen. Dikt och bildsvit. Virgo, 1980. Illustrerad av Örjan Wikström.
51 s. Häftad. Något nött i kanterna. Lundholm, Lars: Regnräven. Wahlström & Widstrand, 1980. 79 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Lundin, Gunnar: Dikter för ett öppet fönster. Norstedt och söners förlag, 1973. 41 s. Häftad.
Gott skick. Lundin, Gunnar: Energier. Norstedt och söners förlag, 80. 94 s. Häftad. Gott skick. Lundin, Gunnar: Etyd. Norstedt och söners förlag, 1975. 49 s. Häftad. Gott skick. Lundin, Gunnar: Ögonblick, dagar. Norstedt och söners förlag, 1976. 59 s. Häftad. Gott skick.
Lundin, Gunnar: Vid gräsets fot. Norstedt och söners förlag, 1978. 46 s. Häftad. Gott skick. Lundin, Viola: Dikter. Skurup, 1957. 190 s. Häftad. Gott skick. Lundkvist, Artur: Agadir. En dikt av Artur Lundkvist. Bonniers, 1961. Originalupplaga. 110 s.
Häftad. Gott skick. Lundkvist, Artur: Brottställen. Albert Bonniers förlag, 1968. 126 s. Häftad. Gott skick. Lundkvist, Artur: Fotspår i vattnet. Albert Bonniers förlag, 1949. Originalupplaga. 126 s. Häftad.
Gott skick. Lundkvist, Artur: Gryningstrumpet och skymningsflöjt. Bra Lyrik, 1983. Illustrerad av C.O.
Hultén. 167 s. Cartonnageband. Nyskick. Lundkvist, Artur: Liv som gräs. Albert Bonniers förlag, 1954. Originalupplaga. 99 s. Häftad. Gott
skick. Lundkvist, Artur: Ögonblick och vågor. Bonniers, 1962. Originalupplaga. 94 s. Häftad. Gott
skick. Ouppsprättad. Lundkvist, Artur: Skinn över sten. Albert Bonniers förlag, 1947. Originalupplaga. 126 s. Häftad.
Gott skick. Ouppsprättad. Lundkvist, Artur: Texter i snön. Bonniers, 1964. Originalupplaga. 101 s. Häftad. Gott skick. Lundkvist, Artur: Vindrosor, moteld. Albert Bonniers förlag, 1955. Originalupplaga. 116 s.
Häftad. Gott skick. Lundkvist, Lars: Korn. Norstedt och söners förlag, 1985. 192 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Lundkvist, Lars: Skrot. Norstedts förlag, 1988. 130 s. Pappband med skyddsomslag. Nyskick.
Lundkvist, Lars: Tittskåp. Norstedts förlag, 1994. 84 s. Klotband med skyddsomslag. Nyskick.
Lundqvist, Gyrit Strand: Bytet. Rabén & Sjögren, 1978. 46 s. Häftad. Gott skick. Lundström, Evert: Leende handlare. Studio Paravan, 1952. Illustrerad av Terence Florell. 29 s.
Häftad. Något gulnad. Häftesomslaget något slitet. Häftesomslaget lagat. Debut Lybeck, Sebastian: Dikter från Bohuslän. Permanent Press, 1980. Originalupplaga. 71 s.
Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Lybeck, Sebastian: Dikter från Lofoten. Albert Bonniers förlag, 1961. 78 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Lybeck, Sebastian: Fågel över sju floder. Söderström & Co, 1956. 128 s. Häftad. Något
nött i kanterna. Ouppsprättad. Lybeck, Sebastian: Jorden har alltid sitt ljus. Albert Bonniers förlag, 1958. 85 s. Häftad. Något
nött i kanterna. Ryggen något gulnad. Ouppsprättad. Lybeck, Sebastian: Råttansikte eller Sub specie necessitatis. Författarförlaget, 1981. 115 s.
Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Lybeck, Sebastian: Vi ska slå upp portarna!. Författarförlaget, 1978. 91 s. Häftad. Gott skick. Lysholm, Gustaf Adolf: En skådespelares anteckningar. Bonniers, 1957. 82 s. Häftad. Gott
skick. Lysholm, Gustaf Adolf: Fänrik Malmgrens minnen från fälttåget i Finland 1788 - 1790.
Bonniers, 1964. Originalupplaga. 129 s. Häftad. Gott skick. Lysholm, Gustaf Adolf: Näktergalens bur. Albert Bonniers förlag, 1953. 72 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Lysholm, Gustaf Adolf: Teater och poesi - Contes fantastiques. Bonniers, 1958.
Originalupplaga. 67 s. Häftad. Gott skick. Lysholm, Gustaf Adolf: Träd och vattenspeglar. Albert Bonniers förlag, 1955. 56 s. Häftad. Gott
skick. Ouppsprättad. Malm, Einar: Än flyga svanarna. Albert Bonniers förlag, 1937. 133 s. Häftad. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Malm, Einar: Årsvarvet - en antologi ur svensk 1900-talslyrik. Natur och kultur, 1968. Illustrerad
av Björn Nelstedt. 74 s. Dekorerat pappband. Gott skick. Malm, Einar: Bländverk. Almqvist & Wiksell, 1926. Originalupplaga. 82 s. Häftad. Något
nött i kanterna. Exlibris. Malm, Einar: Dikter. Albert Bonniers förlag, 1956. 175 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Malm, Einar: Fäste i vinden. Albert Bonniers förlag, 1965. Originalupplaga. 68 s. Häftad. Gott
skick. Ouppsprättad. Malm, Einar: Gästspel. Svenska Andelsförlaget, 1924. Originalupplaga. 74 s. Häftad. Något
sliten. Malm, Einar: Hemland sökes. Rabén & Sjögren, 1979. 144 s. Pappband med
skyddsomslag. Nyskick. Malm, Einar: Ingenting lever länge. Albert Bonniers förlag, 1950. Originalupplaga. 85 s. Häftad.
Gott skick. Ouppsprättad. Malm, Einar: Något att förlora. Albert Bonniers förlag, 1945. Originalupplaga. 126 s. Häftad.
Gott skick. Malm, Einar: Något att förlora. Albert Bonniers förlag, 1945. 126 s. Klotband. Främre
häftesomslag medbundet. Exlibris. Ryggen något blekt. Malm, Einar: Pejlingar. Albert Bonniers förlag, 1939. Originalupplaga. 121 s. Klotband. Främre
häftesomslag medbundet. Bandet något fläckigt. I övrigt ett fräscht exemplar. Malm, Einar: Pejlingar. Albert Bonniers förlag, 1939. Originalupplaga. 121 s. Häftad. Något
sliten. Malm, Einar: Räcker din synrand. Albert Bonniers förlag, 1947. Originalupplaga. 99 s. Häftad.
Gott skick. Ouppsprättad. Malm, Einar: Sprängda horisonter. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1964. Illustrerad av Evert
Skymne. 82 s. Häftad. Något nött i kanterna. Ouppsprättad. Namnteckning på försättsbladet. Malm, Einar: Stormvarning. Norstedt och söners förlag, 1935. Originalupplaga. 104 s. Häftad.
Gott skick. Ouppsprättad. Malm, Einar: Stormvarning. Norstedt och söners förlag, 1935. Originalupplaga. 104 s. Häftad.
Gott skick. Malm, Einar: Tomten till salu. Norstedt och söners förlag, 1932. Originalupplaga. 113 s.
Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Malm, Einar: Under bar himmel. Norstedt och söners förlag, 1930. Originalupplaga. 87 s.
Häftad. Gott skick. Malm, Einar: Ur askan i elden. Norstedt och söners förlag, 1934. Originalupplaga. 88 s. Häftad.
Gott skick. Malm, Einar: Valda dikter. Albert Bonniers förlag, 1940. 256 s. Klotband. Främre och bakre
häftesomslag medbundna. Mycket gott skick. Malmberg, Bertil: Dikter vid gränsen. Albert Bonniers förlag, 1935. 86 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Malmberg, Bertil: Med Cyklopöga. Albert Bonniers förlag, 1950. 103 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Malmberg, Bertil: Men bortom marterpålarna. Albert Bonniers förlag, 1948. Originalupplaga.
129 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Malmberg, Bertil: Men bortom marterpålarna. Dikter av Bertil Malmberg. Bonniers, 1948.
Originalupplaga. 130 s. Häftad. Gott skick. Malmberg, Bertil: Sångerna om samvetet och ödet. Albert Bonniers förlag, 1938. 96 s. Häftad.
Gott skick. Ouppsprättad. Malmberg, Bertil: Under månens fallande båge. Albert Bonniers förlag, 1947. Originalupplaga.
99 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Malmberg, Bertil: Vinden. Albert Bonniers förlag, 1929. Originalupplaga. 73 s. Häftad. Gott
skick. Ouppsprättad. Malmgren, Margareta (red.): Följeslagare. EFS-förlaget, 1981. 168 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Malmsten, Bodil: Inte med den eld jag har nu. Dikt för annan dam. Albert Bonniers förlag, 1993.
Originalupplaga. 74 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Malmström, Nicken: Mot morgonportar. Söderström & Co, 1946. 92 s. Häftad. Något
sliten. Manker, Ernst: Lyhört. LTs förlag, 1952. 111 s. Häftad. Gott skick. Manner, Eeva-Liisa: Lekar för enslingar. Dikter och etyder i urval. FIBs lyriksklubbs bibliotek Nr
86. Folket i Bilds Förlag, 1963. 100 s. Häftad. Gott skick. Martinson, Harry: Cikada. Albert Bonniers förlag, 1953. 152 s. Halvklotband. Gott skick. Främre
häftesomslag medbundet. Martinson, Harry: Dikter 1929-1953. Albert Bonniers förlag, 1974. 231 s. Klotband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Martinson, Harry: Dikter 1929-1953. Albert Bonniers förlag, 1974. 231 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick.
Martinson, Harry: Doriderna. Bonniers, 1980. 92 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Martinson, Harry: Längs ekots stigar. Ett urval efrterlämnade dikter. Bonniers, 1978. 82 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Martinson, Harry: Mellan pelarna. Bokvännerna, 1983. 16 s. Häftad. Gott skick. Martinson, Harry: Nomad. Albert Bonniers förlag, 1931. Originalupplaga. 131 s. Häftad. Inlagan
fin. Häftesomslaget något slitet. Martinson, Harry: Nomad. Bonniers, 1943. 103 s. Häftad. Gott skick. Martinson, Harry: Nya bestiarium. Bra Lyrik/Bra böcker, 1984. 107 s. Cartonnageband. Nyskick.
Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. Ny utökad upplaga. Martinson, Harry: Passad. Albert Bonniers förlag, 1945. Originalupplaga. 148 s. Häftad. Något
nött i kanterna. Martinson, Harry: Spökskepp. Albert Bonniers förlag, 1988. 71 s. Häftad. Mycket gott skick. Martinson, Harry: Utsikt från en grästuva. Albert Bonniers förlag, 1963. 116 s. Dekorerat
pappband. Mycket gott skick. Enstaka anteckningar i blyerts. Martinsson, Christina: Född. Alba, 1987. 50 s. Häftad. Gott skick. Mattson, Olle: Amatörastronom. Albert Bonniers förlag, 1956. 103 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Ouppsprättad. Melin, Roger: Under träden pågår samtal. Norstedts förlag, 1994. Originalupplaga. 58 s.
Häftad. Nyskick. Moberg, Carl-Axel: Fågelsaga. Rabén & Sjögren, 1963. 54 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Moberg, Carl-Axel: Udde mot havet. Rabén & Sjögren, 1962. 54 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Moberg, Kaj: Trots allt. Rabén & Sjögren, 1979. 69 s. Häftad. Gott skick. Moberg, Rolf: Om det jag aldrig har sett. Författarens Förlag, 1975. 59 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Moberg, Tomas ik: Kvar bland kvinnorna. Bonniers, 1971. Originalupplaga. 72 s. Häftad. Gott
skick. Klisterlapp på häftesomslaget. Moelv, Bjarne: Bohagen - Ett lyrikreportage. LTs förlag, 1973. 63 s. Häftad. Gott skick. Moelv, Bjarne: Nålbrev och helgonbilder - Ur en gårdfarihandlares udda sortiment. LTs förlag,
1974. 79 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Möller, Artur: Avsked till ungdomen. Dahlbergs Förlags AB, 1918. Originalupplaga. 80 s.
Häftad. Gott skick. Möllerstedt, Gunnar: Apteringar. Rabén & Sjögren, 1963. 50 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Möllerstedt, Gunnar: Dikter betydligt ur näsvissla boken. Tidens förlag, 1960. 47 s. Häftad. Gott
skick. Mörne, Arvid: Den förborgade källan. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1930. Originalupplaga.
103 s. Häftad. Gott skick. Mörne, Arvid: Hjärtat och svärdet. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1935. 86 s. Häftad. Något
nött i kanterna. Mörne, Arvid: Sfinxen och pyramiden. Albert Bonniers förlag, 1944. 125 s. Häftad. Gott skick. Mörne, Arvid: Solbärgning. Albert Bonniers förlag, 1946. Originalupplaga. 129 s. Häftad. Gott
skick. Mörner, Birger: Gyllene bin. E. Lundquists Bokförlag, 1911. 142 s. Klotband. Något nött i
kanterna. Främre häftesomslag medbundet. Nelson, Leif: Den poetiska cykeln. Heidruns Förlag, 1994. Illustrerad av Leif Nelson. 127 s.
Dekorerat klotband med skyddsomslag. Gott skick. Nerman, Ture: Dikter i urval av Bengt Nerman. Sober Förlag, 1993. 65 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Recensionsstämpel. Nerman, Ture: Fruntimmer. Albert Bonniers förlag, 1918. 64 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Något gulnad. Recensionsstämpel. Bindningen lös Nerman, Ture: I brynja och brånad. Albert Bonniers förlag, 1913. Originalupplaga. 119 s.
Häftad. Något sliten. Namnteckning på smutstitelbladet. Nerman, Ture: Kampdikter. Folket i Bilds Förlag, 1947. 213 s. Dekorerat klotband. Mycket gott
skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Färgat snitt. Marmorerade för/eftersättsblad.
Nerman, Ture: Kärleksdikter och andra vers i våren. Folket i Bilds Förlag, 1946. 192 s.
Dekorerat klotband. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Färgat snitt. Marmorerade
för/eftersättsblad. Nerman, Ture: Samlad Vers I & II. Tidens förlag, 1922. 193+192. Halvklotband. Främre
häftesomslag medbundet. Mönstrade för/eftersättsblad. Färgat snitt. Gott skick. Nicklasson, Marianne: Mellan tystnader. Norstedts förlag, 1987. 43 s. Häftad. Gott skick. Niklasson, Christer: En poets bekännelser. Norstedt och söners förlag, 1984. 118 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Ouppsprättad. Niklasson, Christer: En självbiografi. Norstedts förlag, 1986. 67 s. Häftad. Gott skick. Nilsén-Somre, Lennart: Men ljuset finns. Förlag M-60, 1959. 31 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Nilson, Lars: Nattlig dagbok. Dikter. Eget förlag, 1953. Originalupplaga. 43 s. Häftad. Gott
skick. Nilsson, Bo Sigvard: Undinas horn. Bonniers, 1967. 48 s. Häftad. Gott skick. Klisterlapp på
häftesomslaget. Nilsson, Eric: Vinge mot nådens rike. Wilhelmssons Förlag, 1960. 72 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Recensionsstämpel. Nilsson, Lars: Mord av obekant gärningsman. Bonniers, 1968. 64 s. Häftad. Gott skick. Nilsson, Lars: Plåtmagasinet. Bonniers, 1966. 28 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Nisser, Peter: Irrande liv. Albert Bonniers förlag, 1948. 244 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Nordbeck, Johan: Musiken stäkller fram ett par skor. Wahlström & Widstrand, 1999.
Illustrerad av Nordström Jockum. 62 s. Häftad. Nyskick. Illustrerad. Nordelius, Birger: Fråga. Sobrius, 1961. Andra upplagan. 31 s. Häftad. Gott skick. Nordelius, Birger: Svar. Sobrius, 1961. Originalupplaga. 59 s. Häftad. Gott skick. Nordenstrand, Sekel: Fasad. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1937. 103 s. Häftad.
Häftesomslag fläckat. Ouppsprättad. Nordenstrand, Sekel: Vi. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1934. 94 s. Häftad.
Häftesomslaget något trasigt. Ouppsprättad. Nordgren, Ralf: Idyll och program. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1972. 84 s. Häftad. Något
nött i kanterna. Recensionsstämpel. Nordin, Åke: Blåeld. Albert Bonniers förlag, 1947. 102 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Ouppsprättad. Anteckningar på titelbladet. Nordlöf, Sven Thomas: Den oinbjudne (En bestulen tjuvs bekännelse). Janus, 1981. 31 s.
Häftad. Gott skick. Nordström, Ludvig: Landsorts-Bohčme. Albert Bonniers förlag, 1928. 416 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Norell, Gösta: Gömda vägar. Hässleholm, 1968. 68 s. Häftad. Gott skick. Norell, Gösta: Himlens ruiner. Hässleholm, 1975. 133 s. Häftad. Gott skick. Norell, Gösta: Metamorfoser. Hässleholm, 1968. 55 s. Häftad. Gott skick. Norell, Gösta: Syskonbrev. Propirus, 1978. 76 s. Häftad. Gott skick. Norlander, Emil: I allvar som i skämt. Allvarsvers och ordensvisor. Stockholm, 1918. 172 s.
Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Norlind, Ernst: Dikter. Bonniers, 1907. 48 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet.
Namnteckning. Norlind, Ernst: Gyldengranathen. En klok och förståndig Ballad, Människorna till straff, varning
och väckelse hopaskreven av E. Norlind. Bonniers, 1930. 100 s. Häftad. Gott skick. Vignetter av
författaren Norlind, Ernst: Nya dikter och visor. Bonniers, 1914. 64 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet.
Namnteckning. Norman, Birger: Frånvarons ring. Rabén & Sjögren, 1956. 77 s. Häftad. Något fläckig. Norman, Birger: Medan sommaren ännu är sommar. Rabén & Sjögren, 1979. 89 s.
Häftad. Norman, Birger: Resa genom dagrar. Rabén & Sjögren, 1960. 70 s. Häftad. Gott skick.
Norman, Birger: Stjärnan och fisken. Ett urval dikter 1950-1960. Rabén & Sjögren, 1962.
91 s. Inbunden. Ouppsprättad. Norman, Birger: Sverige - Orientering för infödda. Rabén & Sjögren, 1966. 135 s. Pocket.
Gott skick. Norman, Birger: Våg under vinden Dikter. FIB:s Lyrikklubbs Bibliotek nr 31, 1957. Illustrerad av
Jurgen Konow, von. 75 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Norman, Birger: Våg under vinden. Folket i Bilds Förlag, 1957. 72 s. Inbunden. Gott skick. Norman, Birger: Vandringsutställning. Rabén & Sjögren, 1953. 91 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Norming, Jan: Steg i vinden - Anteckningar från en portugisisk resa. Kalejdoskop förlag, 1982.
Illustrerad av Lennart Karlsson. 32 s. Häftad. Gott skick. Recensionsstämpel. Nyberg, Helmer V.: Under Nyet. Dikter. Norstedts förlag, 1942. 93 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Nycander, Fredrik: Fäst Dikter, fjärde samlingen. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1904. 94 s.
Häftad. Häftesomslaget slitet. Ouppsprättad. Nydahl, Thomas: Framåt och aldrig glömma . . .. Folket i Bilds Förlag, 1977. Illustrerad av
Charlotte Sjöblom. 44 s. Häftad. Gott skick. Nygren, Lars: Parlör. Norstedts förlag, 1977. 43 s. Häftad. Gott skick. Nygren, Ulf: Astor: En människas inre bild. Dikter från Polen. Wahlström & Widstrand,
1985. 72 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Nylén, Leif: Skalor och mätningar. Bonniers, 1965. 70 s. Häftad. Inlagan fin. Namnteckning på
smutstitelbladet. Häftesomslaget något slitet. Nyman, Arne: Den dolda bilden. Bonniers, 1939. 78 s. Häftad. Gott skick. Nyman, Arne: Till en flyende. Bonniers, 1945. 74 s. Häftad. Gott skick. Nyman, Arne: Tvivlets timma. Bonniers, 1940. 100 s. Häftad. Gott skick. Nyman, Inga: Mörka villkor - en resa genom hösten. Söderström & Co, 1950. 81 s. Häftad.
Gott skick. Nyström, Bengt E.: Floderna sjunga. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1944. 76 s. Dekorerat
klotband. Gott skick. Nyström, Bengt E.: Floderna sjunga. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1944. Andra upplagan.
76 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Ouppsprättad. Nyström, Bengt E.: Jord och himmel. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1942. 79 s. Dekorerat
klotband. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Bandet något skevt. Nyström, Bengt E.: Jordens röst. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1950. 94 s. Häftad. Gott
skick. Nyström, Bengt E.: Levande jord. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1938. 85 s. Dekorerat
klotband. Gott skick. Namnteckning på försättsbladet. Nyström, Bengt E.: Min örtagård. Albert Bonniers förlag, 1920. 71 s. Häftad. Nött i kanterna. Nyström, Bengt E.: Nådatid. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1940. 79 s. Dekorerat klotband.
Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Nyström, Bengt E.: Rymden klarnar. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1934. 83 s. Häftad. Gott
skick. Nyström, Bengt E.: Stjärnor och träd. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1956. 56 s. Dekorerat
klotband. Gott skick. Nyström, Bengt E.: Under vår herres himmel. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1936. Tredje
upplagan. 82 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Nyström, Bengt E.: Under vår herres himmel. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1936.
Originalupplaga. 82 s. Häftad. Något sliten. Namnteckning på smutstitelbladet. Nyström, Bengt E.: Under vår herres himmel. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1936. Andra
upplagan. 82 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Nyström, Bengt E.: Valda dikter. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1946. Andra upplagan. 157
s. Häftad med pappersomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något trasigt. Nyström, Bengt E.: Valda dikter. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1959. Åttonde upplagan.
157 s. Halvklotband. Mycket gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Nyström, Bengt E.: Vilsna vindar. Albert Bonniers förlag, 1907. Originalupplaga. 101 s. Häftad.
Gott skick. Ouppsprättad. Nyström, Lars: I natten mot norr. Zindermans, 1962. 31 s. Häftad. Gott skick. Ogebratt, Eva: Goddag Åsa Ollsson. Bonniers, 1969. 54 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad.
Recensionsstämpel. Öhlén, Ingvar: Månsken och staffli. Eget Förlag, 1955. 30 s. Häftad. Något sliten. Ohlson, Manfred: Roslagsår. Rådmansö hembygdsförening, 1978. 47 s. Häftad. Gott skick.
Oijens, Holger: Drömvaka. Zindermans, 1977. 63 s. Häftad. Något nött i kanterna. Oijens, Holger: Sagan om det värdelösa och andra dikter.. Zindermans, 1976. 54 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Olausson, Rune: Mozarts död och andra dikter. Rabén & Sjögren, 1980. 55 s. Häftad. Gott
skick. Oldberg, Ragnar: Mörkret ljuger. Hugo Gebers förlag, 1941. 68 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Oliv, Josef: Dikter - ett urval. Allhems Förlag, 1955. Illustrerad av Lasse Johnson. 91 s. Häftad.
Gott skick. Oljelund, Ivan: Åska. Albert Bonniers förlag, 1919. 62 s. Häftad. Något gulnad. Oljelund, Ivan: Åska. Albert Bonniers förlag, 1919. Originalupplaga. 62 s. Häftad. Något gulnad.
Något nött i kanterna. Anteckningar på häftesomslaget. Olls, Bert: I bergsmäns rike. Rabén & Sjögren, 1968. Illustrerad av Författaren.
opaginerad. Pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Illustrerad. Olls, Bert: I fiskgjusens rike. Rabén & Sjögren, 1966. Illustrerad av Författaren.
opaginerad. Pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Illustrerad. Olls, Bert: Stockkanot och vätternskuta. Rabén & Sjögren, 1967. Illustrerad av Författaren.
opaginerad. Pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Illustrerad. Olofsson, Runa: Mitt i livet. Rabén & Sjögren, 1977. 87 s. Häftad. Gott skick. Olofsson, Tommy: Sol utan datum. Wahlström & Widstrand, 1979. 54 s. Häftad. Gott
skick. Ouppsprättad. Olofsson, Tommy: Under solen över havet. Atlantis Förlag, 1993. 93 s. Dekorerat pappband.
Mycket gott skick. Olsson, Albert: Verser från Harplinge. Tidens förlag, 1930. 125 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Olsson, Anders: Bellerofontes resa. Bonniers, 1988. Originalupplaga. 123 s. Specialdesignat
originalpappband. Gott skick. Olsson, Anders: Dagar, aska. Bonniers, 1984. 46 s. Klotband med skyddsomslag. Nyskick.
Olsson, Anders: De antända polerna. Bonniers, 1986. 45 s. Häftad. Gott skick. Smärre
anteckningar. Olsson, Eva-Mi: Föränderliga händer Vattenliljor. Askim, 1981. 31 s. Häftad. Gott skick. Olsson, Göran: Alla vanliga ord. Bonniers, 1969. 90 s. Häftad. Gott skick. Olsson, Jan: Europa - Dikter. Bra Lyrik, 1984. Illustrerad av Dan Jonsson. 112 s.
Cartonnageband. Något nött i kanterna. Öman, Rolf: Ballad om en bankrånare av honom själv författad i häktet till sitt försvar i rätten.
Wahlström & Widstrand, 1976. 47 s. Häftad. Mycket gott skick. Orefjärd, Sisko: Något. Författarens Bokmaskin, 1978. 63 s. Häftad. Något sliten. Orre, Ingvar: Fiskaren. Bonniers, 1957. 53 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Orre, Ingvar: Sierskan. Bonniers, 1955. 79 s. Häftad. Mycket gott skick. Ouppsprättad. Orre, Ingvar: Trubaduren. Metamorfos, 1953. Originalupplaga. 64 s. Häftad. Mycket gott skick.
Orrje, Olle: Ett hav av himmel. Albert Bonniers förlag, 1996. Illustrerad av Curt Asker. 115 s.
Klotband med skyddsomslag. Nyskick. Orrje, Olle: Förövningar till landsomfattande vårväder. Bonniers, 1993. 98 s. Klotband med
skyddsomslag. Enstaka anteckningar i blyerts. Annars ett fint exemplar. Orrje, Olle: Prosa från Zinkensdamm. Bonniers, 1984. 77 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Orrje, Olle: Sommar i september. Bonniers, 1991. 99 s. Klotband med skyddsomslag. Nyskick.
Ortman, Peter: Öglan. Albert Bonniers förlag, 1999. 84 s. Klotband med skyddsomslag.
Nyskick. Orwin, Charlotte: Ett litet korsdrag. Bonniers, 1998. 53 s. Häftad. Nyskick. Osmi, Einar: Strimmor och strålar. K.L. Svenssons Eftr:s Bokindustri-AB:s Förlag, 1925. 63 s.
Häftad. Delvis ouppsprättad. Ossiannilsson (Ossian-Nilsson), K.G. (Karl Gustav): Den gamle och den unge - nya dikter.
Albert Bonniers förlag, 1950. 85 s. Häftad. Något nött i kanterna. Ouppsprättad. Ossiannilsson (Ossian-Nilsson), K.G. (Karl Gustav): Samlade dikter 1900-1905. Albert
Bonniers förlag, u å. 569 s. Halvklotband. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Ossiannilsson (Ossian-Nilsson), K.G. (Karl Gustav): Sång - nya dikter. Albert Bonniers förlag,
1925. Originalupplaga. 103 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Östberg, Bengt: Herrens lilla plantering. Albert Bonniers förlag, 1936. 146 s. Dekorerat
halvfranskt band. Främre häftesomslag medbundet. Upphöjda bind. Övre guldsnitt. Något nött i
kanterna. Österberg, Axel "Kluck": Det var år 1945 . . .. Federativs Förlag, 1970. Illustrerad av Margareta
Sylwan. 117 s. Häftad. Gott skick. Österberg, Axel "Kluck": Domaredans. Federativs Förlag, 1941. 64 s. Häftad. Gott skick. Österberg, Axel "Kluck": Trumma. Federativs Förlag, 1936. 62 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något trasigt. Österberg, Axel "Kluck": Trumma. Federativs Förlag, 1936. 62 s. Häftad. Gott skick. Österberg, Axel "Kluck": Visor tryckta i fjol. Federativs Förlag, 1942. 160 s. Häftad. Gott skick.
Österberg, Sture: O människa nå fram till. eget förlag, 1963. Andra upplagan. Illustrerad av
Frédčric Wakim. 61 s. Häftad. Gott skick. Österberg, Sture: Till en drottning i landsflykt. Forum, 1976. 41 s. Häftad. Gott skick. Östergren, Jan: Bardernas Irland. Symposion, 1993. Illustrerad av Ingeborg Nilsson. 55 s.
Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Häftesomslaget något trasigt. Östergren, Jan: Boeing 707 och andra dikter. Bo Cavefors, 1974. 31 s. Häftad. Sliten. Östergren, Jan: Indiansommar. Bo Cavefors, 1976. 67 s. Häftad. Något nött i kanterna. Östergren, Jan: Regnmakare. Bo Cavefors, 1975. 74 s. Häftad. Något fläckig. Östergren, Jan: Svavel mot ditt hjärtas plån. Bo Cavefors, 1977. 83 s. Häftad. Gott skick. Östergren, Jan: Travers mellan ordprakt och förfall . . .. Bo Cavefors, 1981. 95 s. Häftad. Gott
skick. Österling, Anders: All Nordens lyrik. Albert Bonniers förlag, 1954. Originalupplaga. 589 s.
Halvklotband. Gott skick. Österling, Anders: Årets visor. Albert Bonniers förlag, 1907. Originalupplaga. Illustrerad av Tora
Holmström. 111 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Österling, Anders: Bäckahästen - Skånskt sagospel i fyra upptåg. Albert Bonniers förlag, 1918.
Illustrerad av Einar Forseth. 86 s. Häftad. Något nött i kanterna. Ouppsprättad. Österling, Anders: De sju strängarna. Albert Bonniers förlag, 1922. Originalupplaga. 175 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Österling, Anders: De sju strängarna. Albert Bonniers förlag, 1922. Originalupplaga. 175 s.
Dekorerat klotband. Gott skick. Österling, Anders: En fläkt av Indien - Skildringar från en orientresa våren 1923. Albert Bonniers
förlag, 1924. Fjärde upplagan. 187 s + 24 planscher. Häftad. Häftesomslag fläckat. Något nött i
kanterna. Anteckningar på smutstitelbladet. Österling, Anders: Facklor i stormen.. Albert Bonniers förlag, 1913. Originalupplaga. 109 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Österling, Anders: Grinden åt havet Ett urval dikter 1904-1978 sammanställt av Karin
Österling.. Bonniers, 1985. 203 s. Pappband. Mycket gott skick. Illustrerad. Österling, Anders: Hälsningar. Albert Bonniers förlag, 1907. Illustrerad av Ernst Norlind. 133 s.
Dekorerat halvklotband. Mycket gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Marmorerade
för/eftersättsblad. Mönstrat snitt. Österling, Anders: Hälsningar. Albert Bonniers förlag, 1907. Originalupplaga. 133 s. Häftad.
Bandet mycket slitet. Österling, Anders: Jordens heder. Albert Bonniers förlag, 1927. 169 s. Häftad. Mycket gott
skick. Österling, Anders: Jordens heder. Albert Bonniers förlag, 1927. Originalupplaga. 169 s.
Klotband. Gott skick. Bandet något skevt. Främre häftesomslag medbundet. Österling, Anders: Livets värde. Albert Bonniers förlag, 1940. 175 s. Häftad. Gott skick. Österling, Anders: Lyriska tolkningar: Fränder och främlingar, tredje samlingen. Albert
Bonniers förlag, 1937. 105 s. Häftad. Gott skick. Österling, Anders: Nya Tolkningar. Albert Bonniers förlag, 1952. 115 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Österling, Anders: Sånger i krig. Albert Bonniers förlag, 1917. Originalupplaga. 34 s. Häftad.
Nött i kanterna. Ouppsprättad. Österling, Anders: Sent i livet. Bonniers, 1970. 105 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Österling, Anders: Tonen från havet. Albert Bonniers förlag, 1933. Originalupplaga. 171 s.
Häftad. Nött i kanterna. Oterdahl, Jeanna: Dansa, min visa... J.A. Lindblads förlag, Uppsala, 1954. Illustrerad av
Kerstin Frykstrand. 62 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Oterdahl, Jeanna: Några dikter. Ernst Bauers Förlag, 1915. 86 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Samtida/Äldre anteckningar. Paetau, Kurt: Frihet för hästar. Söderström & Co, 1959. 60 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Ouppsprättad. Paetau, Kurt: Havslöparen. Söderström & Co, 1954. 78 s. Häftad. Gott skick. Påhlman, A.E.: Med apan på mitt positiv. Almqvist & Wiksell, 1942. 79 s. Häftad. Gott
skick. Författarens signatur. Påhlman, A.E.: Med apan på mitt positiv. Almqvist & Wiksell, 1942. 79 s. Häftad. Gott
skick. Påhlman, A.E.: Sommar vid Sången - Bergslagsskildringar. Almqvist & Wiksell, 1941. 95
s. Häftad. Gott skick. Palm, Göran: Hundens besök. Norstedt och söners förlag, 1961. Originalupplaga. 63 s.
Häftad. Gott skick. Palm, Jan-Eric: Medpassagerare. Bonniers, 1965. 51 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Ouppsprättad. Palm, Jan-Eric: På stället marsch. LTs förlag, 1976. 54 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Papakongos, Kostis: Brantväxter. Norstedt och söners förlag, 1984. 81 s. Häftad. Gott skick.
Papakongos, Kostis: Myter. Författarförlaget, 1976. 74 s. Häftad. Gott skick. Parland, Heli: Fågelvinge ur dunklet. KF:s Bokförlag, 1949. Illustrerad av Ötje Kjellbom. 61 s.
Häftad. Gott skick. Parland, Ralf: Eolita. LTs förlag, 1956. 75 s. Häftad. Något nött i kanterna. Ouppsprättad. Parland, Ralf: Hymner från Santsche-Pi. LTs förlag, 1959. 106 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Parland, Ralf: Nattens eldar - Dikter 1938-1948. Albert Bonniers förlag, 1949. 117 s. Häftad.
Gott skick. Parland, Ralf: Oavslutad människa. Dikter och legender. Söderström & Co, 1946. 65 s.
Häftad. Gott skick. Parland, Ralf: Relief. KF:s Bokförlag, 1950. Illustrerad av Erik Prytz. 58 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Parland, Ralf: Sonat för fallskärm och kalebass. Söderström & Co, 1964. 80 s. Häftad.
Gott skick. Parland, Ralf: Zodiaken En diktsvit om solårets tolv stjärntecken.. Bokkonsum, 1961. Illustrerad
av Börje Sandelin. opaginerad. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. Paulsson, Georg "Den blyge": Dikter. Albert Bonniers förlag, 1930. 160 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Pawlo, Hilding: Ge oss de seende. Norstedt och söners förlag, 1952. 67 s. Häftad. Gott skick.
Pawlo, Hilding: Vulkansömnen. Författarens Bokmaskin, 1979. 112 s. Häftad. Dedikation,
handskriven. Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Percival, : Tema på tiden. Bo Cavefors, 1971. 306 s. Pocket. Illustrerad. Mycket gott skick. Percival, : Tjugonio texter. Björkmans, 1976. 45 s. Häftad. Illustrerad. Något nött i kanterna. Persson, Maj: Huggögonblicket. Axplock, 1994. 56 s. Häftad. Gott skick. Persson, Ola: Förfluten framtid. Albert Bonniers förlag, 1974. 56 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Persson, Ola: Plocka en blommande Cadillac! - USA-dikter. Bo Cavefors, 1975. 36 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Persson, Ola: Vykort från Aisopos. Albert Bonniers förlag, 1975. 57 s. Häftad. Gott skick.
Recensionsstämpel. Persson, Per: Havspredikan. Zindermans, 1965. 53 s. Häftad. Gott skick. Persson, Roland: Stjärnorna är klara i kväll. Procyon, 1981. 119 s. Häftad. Gott skick. Pettersson, Astrid: I tidlös tid. LTs förlag, 1975. 71 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Pettersson, Astrid: Tionde. LTs förlag, 1968. 74 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Pettersson, Gunbritt: Det lilla vattnet gnolar. Rabén & Sjögren, 1962. 68 s. Häftad. Gott
skick. Ouppsprättad. Pihlström, Bengt: Askes. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1953. 30 s. Häftad. Gott skick. Pilkrog, Barbro: Dikter från det himmelska Egypten och satser om döden. Bonniers, 1965. 64
s. Häftad. Gott skick. Printz-Påhlson, Göran: Dikter för ett barn i vår tid. Bonniers, 1956. Originalupplaga. 52 s.
Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Printz-Påhlson, Göran: Gradiva och andra dikter with a summary in English. Bonniers, 1966.
Originalupplaga. På svenska/engelska. 68 s. Häftad. Gott skick. Printz-Påhlson, Göran: Säg minns du skeppet Refanut? Samlade dikter 1950-1983. Bonniers,
1984. 153 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Quarnström, Lo: Damen Siang-Kou och hösten. LTs förlag, 1965. 138 s. Häftad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Rådström, Karl Johan: Medan jag lever. Tidens förlag, 1929. Originalupplaga. 59 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Rådström, Niklas: Den helige Antonius frestelser. Wahlström & Widstrand, 1986. 245 s.
Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Rådström, Niklas: Det leva. Gedins Förlag, 1987. 155 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Rådström, Niklas: Dikt inför folkomröstningen om kärnkraft. Wahlström & Widstrand,
1980. 31 s. Häftad. Gott skick. Rådström, Niklas: Dikter kring Sandro della Quercias liv. Wahlström & Widstrand, 1979.
174 s. Häftad. Något nött i kanterna. Rådström, Niklas: Dikter kring Sandro della Quercias liv. Wahlström & Widstrand, 1979.
174 s. Häftad. Gott skick. Rådström, Niklas: Dikter och Andetag. Wahlström & Widstrand, 1977. Originalupplaga.
92 s. Häftad. Mycket gott skick. Ouppsprättad. Rådström, Niklas: Med tystnad närbesläktade dikter. Wahlström & Widstrand, 1975.
Originalupplaga. 60 s. Häftad. Mycket gott skick. Rådström, Niklas: Postumunkulus. Kalejdoskop förlag, 1981. Originalupplaga. 24 s. Häftad.
Rikligt illustrerad. Gott skick. Rådström, Niklas: Skuggan. Wahlström & Widstrand, 1982. Illustrerad av Niklas
Rådström. 135 s. Häftad. Mycket gott skick. Delvis ouppsprättad. Ragnar, Per: Kärlekar. Zindermans, 1977. 52 s. Häftad. Gott skick. Ränkedahl, Jan: Vilstenen. Albert Bonniers förlag, 1980. 84 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad.
Ransemar, Erik: Främlingstid. Rabén & Sjögren, 1962. 46 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Rehnman, Mats: Kräftgång. Norstedt och söners förlag, 1978. 51 s. Häftad. Gott skick. Rein, Carolus: Färd genom verkligheter. Söderström & Co, 1954. 93 s. Häftad. Något nött
i kanterna. Rein, Carolus: Seende. Albert Bonniers förlag, 1960. 77 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Ouppsprättad. Rein, Carolus: Världen är endast du. Bonniers, 1964. 90 s. Häftad. Gott skick. Renling, Halvdan: Kringkänning - Diktsvit vid gammal Stockholms-gård. Presens, 1981. 69 s.
Häftad. Gott skick. Renling, Halvdan: Ögon ljus / Ljus ögon - stockholmsdikter i or-tida. Metamorfos, 1977. 57 s.
Häftad. Gott skick. Rhyming, Margot: Månen var inte hemma. Författarens Bokmaskin, 1976. Illustrerad av Margot
Rhyming. 94 s. Häftad. Gott skick. Rikner, Susanne: Röd på svartvit film. Verbum, 1996. 93 s. Häftad. Gott skick. Ringqvist, Sture: Ett leende etsat. Wahlström & Widstrand, 1954. 45 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Rippe, Inga: Additionstecken. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1964. Illustrerad av Gerry
Eckhardt. 40 s. Häftad. Gott skick. Rippe, Inga: Ljusbrytning. Albert Bonniers förlag, 1951. 76 s. Häftad. Gott skick. Risberg, Bernhard: Fresker och reliefer - Forngrekiska bilder på vers. Saxon &
Lindströms, 1937. Illustrerad av Yngve Berg. 62 s. Häftad. Något nött i kanterna. Ouppsprättad. Rolf, Filippa: Omärkligt. Bonniers, 1960. 44 s. Häftad. Gott skick. Recensionsstämpel. Roos, Alarik: I väntan på katarakterna. Kooperativa bokgillet, 1974. 32 s. Häftad. Anteckningar
på försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Roos, Alarik: Ljuset och vi. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1955. Illustrerad av Wilma Roos.
52 s. Häftad. Gott skick. Roos, Anna Maria: Några dikter. Malmö, 1923. 31 s. Häftad. Gott skick. Roosval, Johnny: Från en kyrkas kor och orgel - dikter 1907-1937. Medéns Förlags AB, 1956.
21 s. Häftad. Mycket gott skick. Rosenius, Josef: Ur hävderna - historiska dikter. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1931. 189
s. Dekorerat halvklotband. Något nött i kanterna. I övrigt ett fräscht exemplar. Rothoff, Anna Maria: Dikter till mor... och efteråt. Textab, 1994. 80 s. Häftad. Gott skick. Rundquist, Per E.: Men störst av allt är kärleken till vem. Norstedt och söners förlag, 1977. 91
s. Häftad. Gott skick. Rundquist, Per E.: Oss cirkusfolk oss älskande emellan. Norstedt och söners förlag, 1976. 78
s. Häftad. Gott skick. Rundt, Joel: Allt talar till ditt hjärta. Söderström & Co, 1939. 109 s. Häftad. Ouppsprättad.
Ryggen något trasig. Bit av försättsbladet bortklippt. Rundt, Joel: Den gröna muren. Söderström & Co, 1934. 119 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Anteckningar på smutstitelbladet. Runnquist, Åke: Diktaren i dikten - en lyrisk litteraturhistoria. Sällskapet Bokvännerna, 1954.
125 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Runnquist, Åke: Diktaren i dikten - en lyrisk litteraturhistoria. Sällskapet Bokvännerna, 1954.
125 s. Häftad. Något nött i kanterna. Ouppsprättad. Exlibris. Rydberg, Viktor: Dikter. Albert Bonniers förlag, 1952. 261 s. Dekorerat halvfranskt band. Främre
häftesomslag medbundet. Övre guldsnitt. Gott skick. Rydne, Elsa: Dikter ur vardagen. Settern, 1978. 63 s. Häftad. Gott skick. Rydqvist, Oscar: Tidens visor. Svenska Andelsförlaget, 1916. 78 s. Häftad. Gott skick. Rying, Matts: Blodskontur. Albert Bonniers förlag, 1952. 47 s. Häftad. Gott skick. Rying, Matts: Midnattsmässa. Rabén & Sjögren, 1962. 70 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Rysten, Catharina: Ormsömn. Albert Bonniers förlag, 1995. 84 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Sahlin, Essie: Narren i katedralen. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1959. Illustrerad av Fritz
Sjöström. 74 s. Häftad. Gott skick. Säll, Arne: Bortom gryningen. Ordfronts förlag, 1978. 72 s. Häftad. Gott skick. Säll, Arne: Ekon, signaler. Dikter & aforismer. Ordfronts förlag, 1985. 88 s. Häftad. Gott
skick. Ouppsprättad. Recensionsstämpel. Samuelsson, Sigurd: Drömkuddar. Tidens förlag, 1955. 35 s. Häftad. Något nött i kanterna. Sandahl, Olof: På tidens flotte. Sandahl Olof, 1977. Illustrerad av Författaren. 48 s. Häftad. Gott
skick. Illustrerad. Sandelin, Börje: Det speglande ansiktet. Folket i Bilds Förlag, 1965. Illustrerad av Börje
Sandelin. 60 s. Häftad. Något nött i kanterna. Sandelin, Börje: Granarna. Folket i Bilds Förlag, 1964. Originalupplaga. 73 s. Dekorerat
pappband. Mycket gott skick. Sandelin, Börje: Ristningar. FIBs Lyrikklubb, 1963. Illustrerad av Författaren. 105 s. Pappband
med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Sandell, Håkan: Sjungande huvud. Gedins Förlag, 1996. 83 s. Häftad. Nyskick. Ouppsprättad.
Sandell, Håkan: Skampåle. Gedins Förlag, 1990. 50 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Sandgren, Gustav: Partisan. Albert Bonniers förlag, 1944. 109 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Sandgren, Gustav: Scholæ Naturæ. Albert Bonniers förlag, 1951. Originalupplaga. 91 s.
Häftad. Gott skick. Delvis ouppsprättad. Sandmark, Björn: Alpskugga. Carlsson Bokförlag, 2001. Originalupplaga. Illustrerad av
Lennart Didoff. 116 s. Häftad. Gott skick. Recensionsstämpel. Sandström, Bengt-Åke: I varianten. Bonniers, 1963. 30 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet.
Schager-Engdahl, Greta: Svenska epigram och befryntade strofer från tre århundraden.
Carlsson Bokförlag, 1992. 160 s. Cartonnageband. Gott skick. Schmidt, Torbjörn: Svarta jord. Bonniers, 1978. 51 s. Häftad. Något nött i kanterna. Schmidt, Torsten Måtte: På vägen - Sånger och porträtter. Norstedt och söners förlag, 1917. 92
s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Schöier, Ingrid: Kariakoo. Gummessons, 1971. 101 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i
kanterna. Recensionsstämpel. Schröder, Gustaf E.: Dröm och vandring. Svenska Andelsförlaget, 1924. 71 s. Häftad. Något
nött i kanterna. Schwarz, Johanna: Glas. Dikter. Norstedt och söners förlag, 1960. 59 s. Häftad. Gott skick. Sehlin, Tuula: Bakhållet. Bonniers, 1967. 29 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Selander, Sten: Avsked - efterlämnade dikter. Bonniers, 1957. 43 s. Klotband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Anteckningar på försättsbladet. I övrigt ett
fräscht exemplar. Selander, Sten: Den unga lyriken - en antologi. Albert Bonniers förlag, 1939. Tionde upplagan.
139 s. Klotband. Mycket gott skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Selander, Sten: Den unga lyriken - en antologi. Albert Bonniers förlag, 1939. Tionde upplagan.
139 s. Häftad. Ryggen något trasig. Något nött i kanterna. Selander, Sten: Den unga lyriken - ett urval från tre decennier. Albert Bonniers förlag, 1950. 251
s. Helt skinnband. Övre guldsnitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Inre denteller. Ryggen något
trasig i övre och nedre kanten. Selander, Sten: Den unga lyriken - ett urval från tre decennier. Albert Bonniers förlag, 1951. 251
s. Dekorerat klotband med skyddsomslag. Främre häftesomslag medbundet. Färgat övre snitt.
Häftesomslaget något slitet. Selander, Sten: Den unga lyriken - ett urval från tre decennier. Albert Bonniers förlag, 1950. 251
s. Halvfranskt band med skyddsomslag. Främre häftesomslag medbundet. Skyddsomslaget
något nött i kanterna. Något fläckig. Selander, Sten: En dag. Albert Bonniers förlag, 1931. Tredje upplagan. 131 s. Dekorerat
klotband. Gott skick. Namnteckning på försättsbladet. Selander, Sten: En dag. Albert Bonniers förlag, 1931. Originalupplaga. 131 s. Häftad. Något
nött i kanterna. Selander, Sten: En dag. Albert Bonniers förlag, 1931. Tredje upplagan. 131 s. Halvklotband.
Mycket gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Selander, Sten: Fågelsång. Albert Bonniers förlag, 1943. Illustrerad av Harald Sallberg. 246 s.
Dekorerat klotband. Gott skick. Illustrerad. Främre häftesomslag medbundet. Anteckningar på
försättsbladet. Selander, Sten: Levande svensk dikt från fem sekel 1. Albert Bonniers förlag, 1948. Sjätte
upplagan. 514 s. Dekorerat helskinnband. Något nött i kanterna. Övre guldsnitt. Marmorerade
för/eftersättsblad. Selander, Sten: Sommarnatten. Albert Bonniers förlag, 1941. Originalupplaga. 106 s. Häftad
med pappersomslag. Häftesomslaget något nött i kanterna. I övrigt ett fräscht exemplar. Selander, Sten: Tystnadens torn och andra dikter. Dahlbergs Förlags AB, 1918.
Originalupplaga. 133 s. Häftad. Något sliten. Selander, Sten: Vägen hem. Dahlbergs Förlags AB, 1920. Originalupplaga. 65 s. Häftad. Något
nött i kanterna. Något brunfläckig. Selander, Sten: Vår herres hage - kåserier på vers. Albert Bonniers förlag, 1923.
Originalupplaga. 130 s. Häftad. Något nött i kanterna. Selin, Åke G.: Avi. Zindermans, 1961. 47 s. Häftad. Gott skick. Selin, Åke G.: Dårlandskap. Eget förlag, 1960. ej paginerat. Häftad. Gott skick. Seth, Carl Magnus von: Dikter hela tiden. Rabén & Sjögren, 1966. 81 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Seth, Carl Magnus von: En vacker dag. Rabén & Sjögren, 1979. 73 s. Häftad. Gott skick.
Seth, Carl Magnus von: Förflutnas återkomst. Albert Bonniers förlag, 1952. 48 s. Häftad. Gott
skick. Seth, Carl Magnus von: Förståndsförbättringsapparaten. Rabén & Sjögren, 1969. 59 s.
Häftad. Gott skick. Seth, Carl Magnus von: Ögats sång. Albert Bonniers förlag, 1947. Originalupplaga. 55 s.
Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Setterlind, Bo: Brev. Bonniers, 1950. 62 s. Häftad. Gott skick. Setterlind, Bo: Det ringer på dörren. Bonniers, 1976. 101 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Namnteckning på försättsbladet. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Setterlind, Bo: Dikter 1948 - 1984 i urval av författaren. Albert Bonniers förlag, 1988. 414 s.
Skinnimitationsband. Guldornerad. Övre guldsnitt. Mycket fint exemplar. Setterlind, Bo: Dikter från Gotland. Albert Bonniers förlag, 1963. Illustrerad av David Ahlqvist. 71
s. Dekorerat pappband. Mycket gott skick. Setterlind, Bo: Förnekarens bild. Albert Bonniers förlag, 1969. 90 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Setterlind, Bo: Främling på stranden. Albert Bonniers förlag, 1964. Originalupplaga. 90 s.
Häftad. Gott skick. Setterlind, Bo: Främling på stranden. Albert Bonniers förlag, 1964. Originalupplaga. 90 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Setterlind, Bo: Hjärtat och trafiken - Sista dikter. Albert Bonniers förlag, 1951. 82 s. Häftad. Gott
skick. Setterlind, Bo: Hjärtat och trafiken - Sista dikter. Albert Bonniers förlag, 1951. 82 s. Häftad. Gott
skick. Ouppsprättad. Setterlind, Bo: Jord och himmel Dikter i urval. Bonniers, 1981. Illustrerad av Wellton Lars. 94 s.
Dekorerat klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Illustrerad. Setterlind, Bo: Klockorna. Bonniers, 1960. 69 s. Häftad. Gott skick. Setterlind, Bo: Landet i höjden. Bonniers, 1972. 86 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Setterlind, Bo: Mitt språk. Dikter i urval 1948-1961. Folket i Bilds Förlag, 1963. 108 s. Pappband
med skyddsomslag. Gott skick. Setterlind, Bo: Mörkret och lovsången. Ballader och dikter. Bonniers, 1978. 115 s. Klotband
med skyddsomslag. Gott skick. Setterlind, Bo: Naturen i våra hjärtan. Bernces, 1980. Illustrerad av Gunnar Norrman. 84 s.
Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Anteckningar på försättsbladet. Skyddsomslaget
något nött i kanterna. Setterlind, Bo: Också fåglarna är fångar i sorgespelet. Bonniers, 1979. 59 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Setterlind, Bo: Ögon av aska. Dikter och tolkningar. Bonniers, 1970. 53 s. Häftad. Gott skick.
Setterlind, Bo: På detta stoftkorn. Albert Bonniers förlag, 1974. 59 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Setterlind, Bo: Paus i snöskottningen. Albert Bonniers förlag, 1958. 169 s. Häftad. Gott skick.
Setterlind, Bo: Poeternas himmel. Albert Bonniers förlag, 1950. Originalupplaga. 74 s. Häftad.
Gott skick. Setterlind, Bo: Rapport från Madame Tussaud's vaxkabinett. Albert Bonniers förlag, 1967.
Originalupplaga. 76 s. Häftad. Gott skick. Setterlind, Bo: Resa i ditt inre. Albert Bonniers förlag, 1949. Originalupplaga. 76 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Ett hörn något stött. Setterlind, Bo: Ros bland törnen tuktad. Bonniers, 1990. 97 s. Klotband med skyddsomslag.
Anteckningar på titelbladet. Skyddsomslaget något fläckat. Setterlind, Bo: Stryk molnen från din panna. Nya dikter och ballader. Bonniers, 1979. 113 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Recensionsstämpel. Setterlind, Bo: Svävande över paniken. Bonniers, 1956. 52 s. Häftad. Gott skick. Setterlind, Bo: Via Dolorosa. Albert Bonniers förlag, 1964. Originalupplaga. Illustrerad av Sven
Ljungberg. 136 s. Dekorerat pappband. Gott skick. Setterlind, Bo: Via Dolorosa. Bonniers, 1977. 109 s. Dekorerat pappband med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Sigbjörnsdotter, Katarina: Anteckningar i porten. Isis Förlag, 1995. Illustrerad av Marie Anikķ
Györi. 108 s. Cartonnageband. Nyskick. Silfverstolpe, Gunnar Mascoll: Dagsljus. Albert Bonniers förlag, 1923. 98 s. Häftad. Gott skick.
Silfverstolpe, Gunnar Mascoll: Efteråt. Albert Bonniers förlag, 1932. 109 s. Häftad. Gott skick.
Silfverstolpe, Gunnar Mascoll: Valda dikter. Albert Bonniers förlag, 1934. 205 s. Häftad. Något
nött i kanterna. Silfverstolpe, Gunnar Mascoll: Vardag. Albert Bonniers förlag, 1926. 87 s. Häftad. Gott skick.
Silverstolpe, Gunnar Westin: Ornament och anfanger. Tidens förlag, 1923. 89 s. Häftad. Något
nött i kanterna. Ouppsprättad. Simon, Ludvig: Planeten och vi. Norstedt och söners förlag, 1974. 46 s. Häftad. Gott skick. Simonsson, Nils: Ord att minnas - dagar att fira. Tre Tryckare, 1963. Originalupplaga.
Illustrerad av Åke Gustavsson & Rune Bågmark. ej paginerad. Dekorerat pappband. Gott skick. Sirén, Osvald: Accord (Dikter). Söderström & Co, 1902. 85 s. Häftad. Nött i kanterna. Siwertz, Sigfrid: Den unga lönnen. Albert Bonniers förlag, 1906. Originalupplaga. 101 s. Häftad.
Ryggen något sliten. Siwertz, Sigfrid: Dikter. Albert Bonniers förlag, 1920. 129 s. Häftad. Gott skick. Siwertz, Sigfrid: Ekotemplet. Albert Bonniers förlag, 1930. Originalupplaga. 131 s. Häftad. Gott
skick. Ouppsprättad. Siwertz, Sigfrid: Lördagskvällar. Albert Bonniers förlag, 1917. Originalupplaga. Illustrerad av
Thorsten Schonberg. 95 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Siwertz, Sigfrid: Minnas. Albert Bonniers förlag, 1937. Originalupplaga. 108 s. Dekorerat
klotband. Mycket gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Siwertz, Sigfrid: Minnas. Albert Bonniers förlag, 1937. Originalupplaga. 108 s. Häftad. Gott
skick. Ryggen något trasig i övre kanten. Siwertz, Sigfrid: Samlade Dikter. Albert Bonniers förlag, 1944. 295 s. Dekorerat klotband.
Främre häftesomslag medbundet. Färgat övre snitt. Siwertz, Sigfrid: Samlade Dikter. Albert Bonniers förlag, 1944. 295 s. Dekorerat halvfranskt
band. Främre häftesomslag medbundet. Övre guldsnitt. Något nött i kanterna. Siwertz, Sigfrid: Vindros. Albert Bonniers förlag, 1919. Originalupplaga. 142 s. Häftad. Mycket
gott skick. Siwertz, Sigfrid: Vindros. Albert Bonniers förlag, 1919. Originalupplaga. 142 s. Dekorerat
klotband. Mycket gott skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Sjöberg, Birger: Dikter. Albert Bonniers förlag, 1972. 115 s. Pappband. Gott skick. Sjöberg, Birger: Fridas bok. Albert Bonniers förlag, 1923. 100 s. Dekorerat klotband. Mönstrade
för/eftersättsblad. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Sjöberg, Birger: Fridas bok. Albert Bonniers förlag, 1924. 94 s. Inbunden. Exlibris. Bandet
något fläckigt. Sjöberg, Birger: Fridas bok. Albert Bonniers förlag, 1924. Illustrerad av Eigil Schwab. 94 s.
Inbunden. Gott skick. Sjöberg, Birger: Fridas bok. Albert Bonniers förlag, 1939. 173 s. Halvklotband. Mycket gott
skick. Främre häftesomslag medbundet. Marmorerade för/eftersättsblad. Sjöberg, Birger: Fridas bok. Albert Bonniers förlag, 1924. Illustrerad av Eigil Schwab. 94 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Sjöberg, Birger: Fridas bok. Vårt Hems Förlag, 1931. 175 s. Dekorerat klotband. Mönstrade
för/eftersättsblad. Färgat snitt. Sjöberg, Birger: Fridas tredje bok. Folket i Bilds Förlag, 1956. 66 s. Häftad. Mycket gott skick.
Sjöberg, Birger: Fridas tredje bok. Folket i Bilds Förlag, 1956. 66 s. Pappband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Sjöberg, Birger: Syntaxupproret. Folket i Bilds Förlag, 1955. 124 s. Pappband. Gott skick. Sjögren, Lennart: 1452 och dikter från vår tid. LTs förlag, 1977. 87 s. Häftad. Gott skick. Sjögren, Lennart: Kopparkrukan. Bonniers, 1987. 57 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket
gott skick. Sjöman, Vilgot: I hennes rum. Norstedt och söners förlag, 1952. 129 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Sjöman, Vilgot: I hennes rum och andra versnoveller. Norstedt och söners förlag, 1952. 129 s.
Häftad. Gott skick. Sjöstrand, Ingrid: Nattbok. Bonniers, 1970. 44 s. Häftad. Gott skick. Sjöstrand, Östen: Återvändo. Albert Bonniers förlag, 1953. 94 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Sjöstrand, Östen: Där rosen ler . . . Italien i svensk dikt. Bonniers, 1956. 114 s. Dekorerat
pappband. Gott skick. Illustrerad. Sjöstrand, Östen: Dikter. Albert Bonniers förlag, 1981. 251 s. Klotband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något trasigt. Sjöstrand, Östen: Dikter 1949-1955. Albert Bonniers förlag, 1958. 160 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Sjöstrand, Östen: Dikter 1949-1955. Albert Bonniers förlag, 1958. 160 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Sjöstrand, Östen: Drömmen är ingen fasad. Albert Bonniers förlag, 1971. 59 s. Häftad. Något
nött i kanterna. Sjöstrand, Östen: Drömmen är ingen fasad. Albert Bonniers förlag, 1971. Originalupplaga. 59
s. Häftad. Gott skick. Sjöstrand, Östen: Drömmen är ingen fasad. Bonniers, 1971. 55 s. Häftad. Ouppsprättad. Sjöstrand, Östen: En vinter i norden. Albert Bonniers förlag, 1963. 107 s. Häftad. Gott skick. Sjöstrand, Östen: Ensamma stjärnor - en gemensam horisont. Albert Bonniers förlag, 1970.
104 s. Pappband. Mycket gott skick. Exlibris. Sjöstrand, Östen: Främmande mörker främmande ljus. Albert Bonniers förlag, 1955. 83 s.
Häftad. Gott skick. Sjöstrand, Östen: I vattumannens tecken. Albert Bonniers förlag, 1967. Originalupplaga. 102 s.
Häftad. Gott skick. Sjöstrand, Östen: Invigelse. Albert Bonniers förlag, 1950. 66 s. Häftad. Gott skick. Anteckningar
på försättsbladet. Sjöstrand, Östen: Sprickorna i stenen. Dikter, trolkningas, essäer. Albert Bonniers förlag, 1994.
333 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Sjöstrand, Östen: Strömöverföring. Bonniers, 1977. 51 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket
gott skick. Skjöld, Roger: Akt. Wahlström & Widstrand, 1979. 55 s. Häftad. Gott skick. Skjöld, Roger: Leva som snö. Wahlström & Widstrand, 1978. 72 s. Häftad. Gott skick. Skjöld, Roger: Stilla hav. Wahlström & Widstrand, 1981. 52 s. Häftad. Mycket gott skick.
Ouppsprättad. Smedberg, Åke: Stenvind. Rabén & Sjögren, 1977. 58 s. Häftad. Gott skick. Smedberg, Sven: Digitalis - Förhör om Sonja. Wahlström & Widstrand, 1966. 85 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Smith, Ann: Kvad. Rye, 2002. 71 s. Klotryggsband. Mycket gott skick. Smith, Ann: Två i stjärnan kärleksdikter. Bonniers, 1963. 88 s. Häftad. Gott skick. Söderberg, E.N.: Idyller och tidsbilder. Albert Bonniers förlag, 1923. 98 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Söderberg, E.N.: Lyra och psaltare. Albert Bonniers förlag, 1910. 104 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Söderberg, E.N.: Rytmer och runor. Albert Bonniers förlag, 1907. 122 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Söderberg, E.N.: Vårreflexer och höstdagrar. J.A. Lindblads förlag, Uppsala, 1919. 153 s.
Häftad. Gott skick. Söderberg, Hjalmar: JAHVES ELD.. Albert Bonniers förlag, 1918. Originalupplaga. 224 s.
Häftad. Gulnad. Något sliten. Söderberg, Lasse: En dörr med lås. Wahlström & Widstrand, 1965. Originalupplaga. 57
s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Söderberg, Lasse: Fågeln i handen. Wahlström & Widstrand, 1959. 53 s. Häftad. Gott
skick. Ouppsprättad. Söderberg, Lasse: Generalens måltid och andra dikter. Wahlström & Widstrand, 1969. 41
s. Häftad. Gott skick. Söderberg, Lasse: Ögats läppar sluter sig - Surrealism i svensk poesi. Folket i Bilds Förlag,
1993. 159 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Söderberg, Lasse: Undrens tid. Galleri C, Malmö, 1974. Originalupplaga. Illustrerad av
Svensson Uno. 20 s. Häftad. Mycket gott skick. Trådhäftad. Söderblom, Staffan: Dikterna. Norstedts förlag, 1986. 37 s. Häftad. Mycket gott skick.
Ouppsprättad. Södergran, Edith: Samlade dikter. Wahlström & Widstrand, 1949. 421 s. Klotryggsband.
Inlagan fin. Främre häftesomslag medbundet. Färgat övre snitt. Bandet något nött i kanterna. Söderlund, Mats: Inte ens fågelns öga. Albert Bonniers förlag, 1998. 58 s. Klotband med
skyddsomslag. Nyskick. Söderlund-Marcus, Anne-Marie: Barnet och fågeln. Albert Bonniers förlag, 1952.
Originalupplaga. 27 s. Häftad. Mycket gott skick. Söderström, Ole: Det - om dikten och ensamheten. Norstedts förlag, 2001. 148 s. Pappband
med skyddsomslag. Nyskick. Söderström, Ole: Elegier för cello i en gammal brunnspark. Norstedts förlag, 1994. 129 s.
Häftad. En fläck på snittet. Annars ett fint exemplar. Söderström, Ole: En sommarsöndag vid havet. Norstedts förlag, 1996. 107 s. Häftad. Gott
skick. Sohlberg, Kjell Walter: Barrikad. Studio Paravan, 1954. 52 s. Häftad. Bandet något slitet. Sonnevi, Göran: Det gäller oss. Dikter 1959-1968. Bonniers, 1969. 167 s. Häftad. Mycket gott
skick. Sonnevi, Göran: Det måste gå. Dikter 1963 och 1966-1970. Bonniers, 1970. 68 s. Häftad.
Mycket gott skick. Sonnevi, Göran: Det oavslutade språket. Dikter 1963 och 1968-1972. Bonniers, 1972. 140 s.
Häftad. Mycket gott skick. Sonnevi, Göran: Det omöjliga. Dikter 1958-1975. Bonniers, 1975. Originalupplaga. 431 s.
Häftad. Gott skick. Sonnevi, Göran: Dikter utan ordning. Bonniers, 1983. Originalupplaga. 189 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket fint exemplar. Sonnevi, Göran: Ingrepp - modeller. Bonniers, 1965. Originalupplaga. 47 s. Häftad. Fläckad.
Enstaka anteckningar i blyerts. Sonnevi, Göran: Oavslutade dikter. Bonniers, 1987. 105 s. Klotband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något fläckat. Sonnevi, Göran: och nu!. Bonniers, 1967. 48 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Sonnevi, Göran: Små klanger; en röst. Bonniers, 1981. 59 s. Klotband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Sonnevi, Göran: Språk; Verktyg; Eld. Bonniers, 1979. 336 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Sörbom, Ebba: Det drömda livet. Dikter & bilder. Ordfronts förlag, 1991. 56 s. Häftad.
Nyskick. Recensionsstämpel. Spitzer, Albert: Ur efterlämnade papper. Tryckt och otryckt. E. Olofssons Boktryckeri, 1934. 303
s. Häftad. Delvis ouppsprättad. Något fläckig. Spong, Berit: Högsal och örtagård. Norstedt och söners förlag, 1924. Andra upplagan. 110 s.
Häftad. Gott skick. Spong, Berit: Högsal och örtagård. Norstedt och söners förlag, 1924. Andra upplagan. 110 s.
Dekorerat pappband. Gott skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Namnteckning på
smutstitelbladet. Spong, Berit: Högsal och örtagård. Norstedt och söners förlag, 1925. Tredje upplagan. 110 s.
Dekorerat pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Skyddsomslaget slitet. Spong, Berit: Lärkornas land. Norstedt och söners förlag, 1929. Andra upplagan. 155 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Spong, Berit: Lärkornas Land. Norstedt och söners förlag, 1929. 155 s. Pappband. Inlagan fin.
Främre häftesomslag medbundet. Ryggen fläckad och blekt Stangenberg, Knut: Skämtdikter. Norstedt och söners förlag, 1921. Illustrerad av Knut
Stangenberg. 122 s. Häftad. Gott skick. Stangenberg, Knut: Skämtdikter. Norstedt och söners förlag, 1921. Illustrerad av Knut
Stangenberg. 122 s. Halvpergamentband. Bandet något skevt. Inlagan fin. Stannow, Christian: Dikter. Metamorfos, 1954. 33 s. Häftad. Mycket gott skick. Stannow, Christian: Erövrarna - en indianbok. Författarförlaget, 1971. 39 s. Häftad. Gott skick.
Stannow, Christian: Familjebok - småborgerliga dikter, idyller och epigram. Wahlström &
Widstrand, 1977. 49 s. Häftad. Gott skick. Stannow, Christian: Rådande förhållanden. Dikter från Gamla Världen. Arkturus, 1981. 45 s.
Häftad. Gott skick. Stannow, Henrik: Dagar ā la grecque. Bonniers, 1964. 42 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad.
Stark, Ulf: Ett hål till livet. Albert Bonniers förlag, 1964. 61 s. Häftad. Delvis ouppsprättad.
Klisterlapp på häftesomslaget. Något nött i kanterna. Stenbeck, Manne: Svenska värsar åren 1945-68. Wahlström & Widstrand, 1973. 256 s.
Pocket. Mycket gott skick. Stenberg, Bernt: Omgivningarna. Dikter och kortprosa. Bonniers, 1990. 115 s. Klotband med
skyddsomslag. Nyskick. Stenberg, Birgitta: Det skuddade stoftet. Norstedt och söners förlag, 1985. 103 s. Häftad. Gott
skick. Stenberg, Dagmar: Dikter. Stockholm, 1960. 28 s. Häftad. Gott skick. Delvis ouppsprättad. Stiernstedt, W. Gordon: Den entoniga melodien. Dikter och meditationer. Albert Bonniers
förlag, 1947. 142 s. Häftad. Häftesomslag fläckat. Ouppsprättad. Stjerne, Oscar: Sångerna om hemmet. Norstedt och söners förlag, 1920. Fjärde upplagan. 81
s. Häftad. Något sliten. Fläckad. Stolpe, Pär: Soldis speglar. Bonniers, 1961. 27 s. Häftad. Gott skick. Stolpe, Staffan: Persberg 1869. Dokument kring en av Sveriges första strejker uppsatta efter
poetiska principer. Askild & Kärnekull, 1977. 137 s. Inbunden. Gott skick. Stormbom, Nils-Börje: Notiser. Söderström & Co, 1966. 98 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Recensionsstämpel. Strandberg, Carl Wilhelm August (Talis Qualis): Dikter i urval. Gleerups, 1933. 109 s. Häftad.
Ouppsprättad. Gott skick. Strandberg, Ingela: Blues för snöigt landskap. Norstedts förlag, 1994. 51 s. Häftad. Gott skick.
Strandberg, Ingela: Ett rum för natten. Bra Lyrik, 1984. 83 s. Dekorerat klotband. Nyskick. Strandberg, Ingela: Lilla svarta hjärta. Norstedts förlag, 1999. 72 s. Häftad. Nyskick. Strindberg, August: Dikter. Albert Bonniers förlag, 1941. 295 s. Dekorerat halvfranskt band.
Främre häftesomslag medbundet. Övre guldsnitt. Något nött i kanterna. Ström, Carl-Erik: Åtta till fem. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1974. 95 s. Häftad. Strömberg, Ragnar: Den levande spegeln. Norstedt och söners förlag, 1983. 84 s. Häftad.
Mycket gott skick. Strömberg, Ragnar: I händernas tid. Dikter 1971-1991. Norstedts förlag, 1992. 177 s. Klotband
med skyddsomslag. Mycket gott skick. Strömholm, Stig: Folk. Sex berättelser. Norstedt och söners förlag, 1976. 220 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget fläckat och nött. Strömholm, Stig: Från ett museum - svit för fyra röster. Norstedt och söners förlag, 1980. 88 s.
Häftad. Gott skick. Strömstedt, Adolf: Dikter. Göteborg, 1929. 110 s. Mockaband. Mycket gott skick. Marmorerade
för/eftersättsblad. Färgat snitt. Suber, Margareta: Böljegång. Norstedt och söners förlag, 1980. 86 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Sundblad, Ulf: Stoft och låga. K/B Sterno-Coordinato, 1976. 60 s. Häftad. Gott skick. Sundelin, Arne: Vagabond Poem från ett underjordiskt tåg. Författarens bokmaskin, 1977.
Illustrerad av Sven-Arne Hökenström. 79 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Svanberg, Nils: Dagbok (dikter). Albert Bonniers förlag, 1934. 96 s. Häftad. Gott skick. Svanberg, Nils: Sångoffer. Albert Bonniers förlag, 1930. 89 s. Häftad. Gott skick. Svedelius, Julia: Makter. Norstedt och söners förlag, 1932. 131 s. Häftad. Gott skick. Svenson, Carl Otto: Min bilderbok. Tidens förlag, 1939. 115 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Svensson, Lars-Håkan: Tio anteckningar efter ett avsked. Kalejdoskop förlag, 1979. Illustrerad
av Sune Nordgren. 24 s. Häftad. Gott skick. Svensson, Sven-Ove: Leendet i vedlådan. Bonniers, 1980. 78 s. Häftad. Gott skick. Svenstedt, Carl Henrik: Ōnoma. Dikter 1971-86. Bonniers, 1986. 146 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Swahn, Sven Christer: Den långa lördagskvällen. Bonniers, 1959. 42 s. Häftad. Gott skick. Swahn, Sven Christer: Genom många portar. Bonniers, 1957. 59 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Swahn, Sven Christer: Olwen. Wiken, 1992. 82 s. Klotband med skyddsomslag. Nyskick. Swahn, Sven Christer: Om en hård tid . . .. Ellerströms, 1989. 201 s. Dekorerat pappband.
Något nött i kanterna. Recensionsstämpel. Swahn, Sven Christer: Stormlyktans hemliga sken. 100 sonetter om jubel och elände. Wiken,
1993. 126 s. Klotband med skyddsomslag. Nyskick. Taube, Evert: Och skulle det så vara - Ballader och visor. Albert Bonniers förlag, 1959.
Originalupplaga. Illustrerad av Ellinor Taube. 42 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Tegengren, Jacob: Dikter i urval. AB Lindqvists förlag, 1959. 156 s. Klotryggsband. Mycket gott
skick. Tegengren, Jacob: Ny vår - dikter, femte samlingen. Björck & Börjesson, Stockholm,
1913. 96 s. Häftad. Gott skick. Anteckningar på titelbladet. Tellvid, Claes: Sång och andra läten. Norstedt och söners förlag, 1985. 71 s. Häftad. Gott
skick. Tersmeden, Gustaf: Liv. Bildförlaget Öppna Ögon, 1985. Illustrerad av Åse Marstrander. ej
paginerat. Dekorerat pappband. Mycket gott skick. Theander, Georg: Ordföljder. LTs förlag, 1958. 61 s. Häftad. Något sliten. Thiel, Tage: Brudbröd. Nordisk Rotogravyr, 1949. 126 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Thiel, Tage: Brudbröd. Nordisk Rotogravyr, 1949. 126 s. Häftad. Delvis ouppsprättad.
Häftesomslaget något slitet. Thiel, Tage: Livets liv. Nordisk Rotogravyr, 1947. Originalupplaga. 212 s. Häftad. Ett hörn något
stött. Häftesomslaget något nött i kanterna. Thiel, Tage: Vedanta. Nordisk Rotogravyr, 1947. 119 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget
något slitet. Thiel, Tage: Vedanta. Nordisk Rotogravyr, 1947. Originalupplaga. 119 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Thorék, Kerstin: Anatomiska sånger. LTs förlag, 1980. 62 s. Häftad. Gott skick. Thorék, Kerstin: I stället för album. LTs förlag, 1977. 94 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Thörngren, Ina: Och tigern dansar i solen. Alba, 1979. 121 s. Häftad. Gott skick. Thörngren, Ina: Sånger om den osäkra hanteringen. Alba, 1983. 91 s. Häftad. Mycket gott skick.
Thörngren, Torbjörn: Röster ur Allo. Tidens förlag, 1958. 67 s. Häftad. Gott skick. Thunman, Olof: Valda dikter. Hugo Gebers förlag, 1954. 152 s. Häftad. Gott skick. Thunvik, Sten: Fri fast fånge. Boksamarbete, 1960. 77 s. Häftad. Gott skick. Längre
dedikation Thunvik, Sten: Fri fast fånge. Boksamarbete, 1960. 77 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Ouppsprättad. Recensionsstämpel. Tidholm, Thomas: Oroliga historier. Wahlström & Widstrand, 1998. 77 s. Häftad. Gott
skick.
Tikkanen, Märta: Arnaía kastad i havet. Bokförlaget Trevi, 1992. 102 s. Klotband med
skyddsomslag. Nyskick. Torhamn, Urban: Amor animosus. Metamorfos, 1954. Originalupplaga. 73 s. Häftad. Mycket
gott skick. Ouppsprättad. Torhamn, Urban: Dikter 1957. Bonniers, 1957. Originalupplaga. 94 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Torhamn, Urban: Hund (dikter). Bonniers, 1970. Originalupplaga. 39 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Torhamn, Urban: Kockans sånger. Bonniers, 1961. Originalupplaga. 76 s. Häftad. Något
sliten. Förhandsexemplar Torhamn, Urban: Lisbet! Kärleksdikter. Bonniers, 1975. 177 s. Klotband med skyddsomslag.
Nyskick. Torhamn, Urban: Mellan våra ansikten. Bonniers, 1979. Originalupplaga. 201 s. Häftad. Gott
skick. Ouppsprättad. Torhamn, Urban: Mr Heron efter detta. Bonniers, 1960. Originalupplaga. Illustrerad av Urban
Torhamn. 88 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Torhamn, Urban: Vi kommer att träffas i morgon . . .. Bonniers, 1963. 88 s. Häftad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Lång dedikation med originalteckningar i början och
slutet. Törnqvist, Arne: Om vädret tillåter. Bonniers, 1988. 72 s. Klotband med skyddsomslag.
Nyskick. Torsson, Jerker: Svarta pukor. Bo Cavefors, 1964. 31 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Tovoté, Hans: Aschelflöjten. Swedala, 1982. Illustrerad av Andrzej Plotski. ej paginerat.
Cartonnageband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Anteckningar på
försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Tovoté, Hans: De misskända djurens ABC. Kalejdoskop förlag, 1984. Illustrerad av Andrzej
Plotski. opaginerad. Pappband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Gott skick. Trotzig, Birgitta: Anima. Bonniers, 1983. Originalupplaga. 88 s. Klotband med skyddsomslag.
Nyskick. Trotzig, Birgitta: Ordgränser. Bonniers, 1968. Originalupplaga. 63 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Tunström, Göran: Det sanna livet. Hedengrens Bokhandel, Stockholm, 1987. 46 s. Häftad med
pappersomslag. Ouppsprättad. Mycket gott skick. Ullén, Jan Olov: Comoedia (dikter). Albert Bonniers förlag, 1957. 29 s. Häftad. Häftesomslag
fläckat. Något nött i kanterna. Ulvede, Robert: Målningens ögon. Gedins, 1987. 72 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Ulvede, Robert: När mödrar dör. Gedins, 1994. 57 s. Häftad. Gott skick. Recensionsstämpel.
Umblia, Peeter: . . . och tågen fortsätter att gå. Författarens bokmaskin, 1977. 47 s. Häftad. Gott
skick. Umblia, Peeter: Har dig nära. Författarens Bokmaskin, 1979. 47 s. Häftad. Gott skick. Ustar, Stanislav: Brev till svenskarna. Bo Cavefors, 1976. ej paginerad. Häftad. Gott skick. Utvik, Magnus: Jorden (dikter). Gedins, 1989. 79 s. Häftad. Gott skick. Valdén, Nils Gösta: Prometheus förbunden - ett versdrama. Bonniers, 1960. 63 s. Häftad. Gott
skick. Ouppsprättad. Valdén, Nils Gösta: Skuggstycken - diktutställning. Bonniers, 1964. 53 s. Häftad. Gott skick. Valdén, Nils Gösta: Strödda dikter (ludibria ventis). Bonniers, 1961. 81 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Valentin, Guido: Vers. Lars Hökerbergs bokförlag, 1919. 96 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Slarvigt uppsprättad Värme, Mary: De hängdas gud. Wiken, 1992. 97 s. Cartonnageband med skyddsomslag.
Nyskick. Vendelfelt, Erik: Över djupa vatten. Stockholm, 1982. 35 s. Häftad. Gott skick. Dedikation till
Sven Stolpe, "gammal vän och trätobroder" Vennberg, Karl: Bilder I-XXVI. Bonniers, 1981. Originalupplaga. 72 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Recensionsstämpel. Vennberg, Karl: Dikter 1944-1960. Ett urval. Bonniers, 1962. 205 s. Dekorerat klotband. Gott
skick. Främre häftesomslag medbundet. Vennberg, Karl: Fiskefärd. Fripress, 1983. Illustrerad av Kristina Eriksson. 107 s. Dekorerat
pappband. Nyskick. Vennberg, Karl: Fiskefärd. Albert Bonniers förlag, 1949. 93 s. Häftad. Gott skick. Vennberg, Karl: Fiskefärd. Dikter av Karl Vennberg. Albert Bonniers förlag, 1949.
Originalupplaga. 94 s. Häftad. Understrykningar i texten med blyerts. Annars ett fint exemplar. Vennberg, Karl: Gatukorsning. Albert Bonniers förlag, 1952. Originalupplaga. 74 s. Häftad.
Mycket gott skick. Ouppsprättad. Vennberg, Karl: Synfält. Albert Bonniers förlag, 1954. Originalupplaga. 66 s. Klotryggsband
med skyddsomslag. Mycket gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Vennberg, Karl: Synfält. Albert Bonniers förlag, 1954. Originalupplaga. 66 s. Häftad.
Häftesomslag fläckat. Namnteckning på smutstitelbladet. Annars ett fint exemplar. Vennberg, Karl: Synfält. Albert Bonniers förlag, 1954. Originalupplaga. 66 s. Häftad. Gott skick.
Vennberg, Karl: Tillskrift. Dikter av Karl Vennberg. Bonniers, 1960. Originalupplaga. 54+IV
sidor. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Vennberg, Karl: Vägen till Spånga Folkan. Bonniers, 1976. Originalupplaga. 72 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Ouppsprättad. Vennberg, Karl: Vid det röda trädet. Bonniers, 1955. Originalupplaga. 84 s. Klotryggsband med
skyddsomslag. Främre häftesomslag medbundet. Liten reva i övre kanten på skyddsomslagets
framsida Vennberg, Karl: Vid det röda trädet. Albert Bonniers förlag, 1955. Originalupplaga. 83 s. Häftad.
Gott skick. Vestin, Frances: Min vän trottoar. Wahlström & Widstrand, 1966. 81 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Vestlund, Alfred (Gunnar Ljusterdal): Guldregn. Wahlström & Widstrand, 1965. Illustrerad
av Birger Lundquist. 115 s. Dekorerat klotband. Mycket gott skick. Vestlund, Alfred (Gunnar Ljusterdal): Guldregn. Wahlström & Widstrand, 1965. Illustrerad
av Birger Lundquist. 115 s. Dekorerat klotband. Mycket gott skick. Illustrerad. Vestlund, Alfred (Gunnar Ljusterdal): Guldregn. Wahlström & Widstrand, 1948. Illustrerad
av Birger Lundquist. 122 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Vestlund, Alfred (Gunnar Ljusterdal): Guldregn. Wahlström & Widstrand, 1935. Andra
upplagan. 96 s. Häftad. Något nött i kanterna. Ouppsprättad. Vestlund, Alfred (Gunnar Ljusterdal): Sånger till min harpa. Täml. nya dikter. Legenda, 1986. 67
s. Dekorerat klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Viksten, Albert: Idyll och florett. Albert Bonniers förlag, 1927. Originalupplaga. 97 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Viksten, Hans: Från mina sinnen. Alba, 1978. Häftad. Gott skick. Viksten, Hans: Nedräkning. Bonniers, 1968. Originalupplaga. Illustrerad av Hans Viksten. 61 s.
Häftad. Gott skick. Viksten, Sven: I väntan på tåg. Tidens förlag, 1956. 49 s. Häftad. Gott skick.
Recensionsstämpel. Viksten, Sven: Livshjulet - dikter i urval. CEWE-Förlaget, 1985. Illustrerad av foto: Hilding
Mickelsson. 107 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Virdhall, Ingemar: Från årstid till årstid. Bo Cavefors, 1961. 42 s. Häftad. Mycket gott skick. Vongheer, Erik: Vattenvandring. Tidens förlag, 1961. 56 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Wahlund, Per Erik: Flaskskepp - dikter och tolkningar i urval. LTs förlag, 1962. Illustrerad av
Gunnar Brusewitz. 107 s. Häftad. Något nött i kanterna. Delvis ouppsprättad. Wahlund, Per Erik: Japansk sommar Miniatyrsvit. Teckningar av Edward Lindahl.
Kungsbokhandeln, Stockholm, 1948. 11 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Wahlund, Per Erik: Röstlägen - dikter och omdiktningar. Rabén & Sjögren, 1971. 77 s.
Häftad. Häftesomslag fläckat. Häftesomslaget något slitet. Ouppsprättad. Wall, Bengt V.: Det inåtvända leendet. Tidens förlag, 1949. 99 s. Häftad. Gott skick. Wallander, Hjalmar: Spånor - en diktsamling. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1909. 95 s. Häftad.
Något sliten. Wallbeck-Hallgren, Thorgny (Waldeck): Smädesånger och botvisor till Karlsson med foten och
andra, enkannerligen Gioconda Mia. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1915. 103 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Warburton, Thomas: Bröd av lera. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1945. 70 s. Häftad. Gott
skick. Häftesomslag fläckat. Anteckningar på smutstitelbladet. Wästberg, Per: Enkel resa. Wahlström & Widstrand, 1964. Originalupplaga. 93 s.
Klotband med skyddsomslag. Färgat snitt. Skyddsomslaget slitet. Wästberg, Per: Enkel resa. Wahlström & Widstrand, 1964. Originalupplaga. 93 s. Häftad.
Gott skick. Ouppsprättad. Wästberg, Per: Förtöjning. Wahlström & Widstrand, 1995. 85 s. Klotband med
skyddsomslag. Nyskick. Wästberg, Per: Frusna tillgångar. Wahlström & Widstrand, 1990. 110 s. Pappband med
skyddsomslag. Nyskick. Wästberg, Per: Tio atmosfärer. Wahlström & Widstrand, 1963. Originalupplaga. 75 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Wästberg, Per: Tio atmosfärer. Wahlström & Widstrand, 1963. Originalupplaga. 75 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Wedberg, Gösta: Skepp kommer lastat. LTs förlag, 1953. 96 s. Häftad. Gott skick. Weidar, Anders: Drömhus. Ledgenda, 1990. 70 s. Häftad. Mycket gott skick. Wellander, Carl: Verser - samlade av vännerna till författarens 60-årsdag den 4 januari 1943.
privat, 1942. 164 s. Häftad. Något nött i kanterna. Wellander, Carl: VERSER, samlade av vännerna till författarens 60-årsdag den 4 januari 1943..
Almqvist & Wiksell, 1942. 165 s. Guldornamenterat skinnband. Guldornerad. Upphöjda bind.
Främre häftesomslag medbundet. Mycket fint exemplar. Werup, Jacques: 48 dikter från Österlen. Bonniers, 1980. 68 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Werup, Jacques: Det stora preludiet. Albert Bonniers förlag, 1997. 77 s. Klotband med
skyddsomslag. Nyskick. Werup, Jacques: Ett å ... två å ... tre å ... fyr!. Bonniers, 1971. Originalupplaga. 63 s. Häftad.
Mycket gott skick. Ouppsprättad. Werup, Jacques: Mellan rotfrukt och måne - ett dikturval 1971-1982. Bra Lyrik, 1983. 176 s.
Dekorerat pappband. Gott skick. Werup, Jacques: Tiden i Malmö, på jorden. Bonniers, 1974. 64 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Westermark, Per: Solställd. Albert Bonniers förlag, 1954. 43 s. Häftad. Mycket gott skick. Wibling, Jöran: Dikter från Småland och andra landskap. Bonniers, 1960. 83 s. Häftad. Gott
skick. Ouppsprättad. Recensionsstämpel. Wibling, Jöran: Glas för tunna läppar. Albert Bonniers förlag, 1947. 70 s. Häftad. Gott skick.
Recensionsstämpel. Wickman, Bertil: Hymner i hyreshus. Gleerups, 1950. 119 s. Häftad. Gott skick. Wide, Anna Greta: Broar. Norstedts förlag, 1956. Originalupplaga. 65 s. Häftad. Ouppsprättad.
Gott skick. Wige, Reidar: Det fanns visionär och utopisk agitation. Wahlström & Widstrand, 1970. 74
s. Häftad. Gott skick. Wikander, Bonnie: Möte med min dotter. Svenska förlaget, 1997. 119 s. Klotband med
skyddsomslag. Nyskick. William-Olsson, Magnus: O' (dikter). Gedins, 1987. 59 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Windahl, Olof: En klirrande trängsel. Bonniers, 1970. 36 s. Häftad. Gott skick. Wine, Maria: Ögat som vakar. Malmö, (utan årtal). Illustrerad av Axel Olson. 159 s.
Cartonnageband. Mycket fint exemplar. Wine, Maria: Ögat som vaknar. Edition gkm, 1981. Illustrerad av Axel Olson. 159 s. Dekorerat
klotband. Mycket gott skick. Wine, Maria: Skuggan av molnet.. Bonniers, 1984. 98 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något trasigt. Wirén, Folke: Oklart nu. Lagerblads, 1972. 79 s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Annars
ett fint exemplar. Ouppsprättad. Wirsén, Ragnar: Manfred Perssons underbara resa - hjältedikt i tre sånger. Skolförlaget,
Förening UPA, 1927. Illustrerad av Paul Nordlund. 61 s. Häftad. Gott skick. Wirtanen, Atos: Stoft och öde. Söderström & Co, 1941. Originalupplaga. 139 s. Häftad.
Ouppsprättad. Mycket gott skick. Numrerad 150/150 Wistrand, Pär: Dikter under tiden. Bonniers, 1962. 35 s. Häftad. Gott skick. Wistrand, Pär: Ker men. Bo Cavefors, 1966. 86 s. Häftad. Gott skick. Wistrand, Pär: Rörelser. Albert Bonniers förlag, 1959. 53 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i
kanterna. Ouppsprättad. Wistrand, Pär: Tidskrift - dikter i urval 1956-1976. Bo Cavefors, 1976. Illustrerad av Sune
Nordgren. 143 s. Häftad. Gott skick. Witting, Claes: Jagbunkern. Albert Bonniers förlag, 1949. 77 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Wivallius, Lars: En tor och kall wåhr. Norstedt och söners förlag, 1958. Illustrerad av Kriland
Gösta. opaginerad. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Inlagan fin. Illustrerad.
Häftesomslag omjämt gulnat. Ryggen gulnad. Wohlin, Åsa: Mellan ja och nej. Bonniers, 1965. 113 s. Häftad. Gott skick. Wohlin, Åsa: Strofer från en sovstad. Albert Bonniers förlag, 1957. 29 s. Häftad. Gott skick. Wohlin, Nils: Oro (dikter). Albert Bonniers förlag, 1903. 63 s. Häftad. Häftesomslaget något
trasigt. Wretholm, Eugen: Det vilsna gräset. Albert Bonniers förlag, 1949. 57 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Namnteckning på insidan av pärmen. Recensionsstämpel. Wretholm, Eugen: Journal. Albert Bonniers förlag, 1952. 26 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad.
Yrlid, Rolf: Tidsbilder. Bo Cavefors, 1975. Originalupplaga. 84 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslag fläckat. Recensionsstämpel. Zern, Leif: Omvänd kikare. Bonniers, 1963. 24 s. Häftad. Gott skick. Zilliacus, Emil: Brunnarna. Valda dikter 1915-1950. Hugo Gebers förlag, 1958. 172 s. Häftad.
Gott skick. Ouppsprättad. Zilliacus, Emil: Hellas och Hesperien - ett dikturval. Albert Bonniers förlag, 1935. Illustrerad av
Yngve Berg. 157 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Zilliacus, Emil: Hellenika. Albert Bonnier/Holger Schildt, 1917. Originalupplaga. 105 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Delvis ouppsprättad. Enstaka anteckningar i blyerts. Zilliacus, Emil: I grottan. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1920. Originalupplaga. 82 s.
Häftad. Häftesomslaget något gulnat. Något nött i kanterna. Zilliacus, Emil: Offereld. Albert Bonniers förlag, 1938. Andra upplagan. Illustrerad av Yngve
Berg. 83 s. Häftad. Något nött i kanterna. Zilliacus, Emil: Runebergsdagar. Hugo Gebers förlag, 1940. Originalupplaga. 21 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Zilliacus, Emil: Silverhöst. Hugo Gebers förlag, 1943. 108 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad.
Zilliacus, Emil: Vandring. Hugo Gebers förlag, 1938. 85 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Ouppsprättad. |