| Skönlitteratur, Svensk, Originalupplagor |
|---|
|
Ahlin, Gunnel: Hannibal sonen. Bonniers, 1974. Originalupplaga. 283 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Ahlin, Lars: Bark och löv. Bonniers, 1961. Originalupplaga. 329 s. Klotryggsband med
skyddsomslag. Främre häftesomslag medbundet. Färgat övre snitt. Skyddsomslaget något nött i
kanterna. En fläck på snittet. Ahlin, Lars: Bark och löv. Bonniers, 1961. Originalupplaga. 329 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Enstaka anteckningar i blyerts. Ahlin, Lars: Fångnas glädje. Tidens förlag, 1947. Originalupplaga. 218 s. Häftad. Exlibris.
Namnteckning på försättsbladet. Gott skick. Ahlin, Lars: Fromma mord. Tidens förlag, 1952. Originalupplaga. 291 s. Häftad. Något gulnad.
Ahlin, Lars: Gilla gång. Bonniers, 1958. Originalupplaga. 323 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Ahlin, Lars: Hannibal segraren. Bonniers, 1982. Originalupplaga. 331 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Ahlin, Lars: Huset har ingen filial. Tidens förlag, 1949. Originalupplaga. 312 s. Häftad. Gott
skick. Ahlin, Lars: Min död är min. Tidens förlag, 1945. Originalupplaga. 476 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Ahlin, Lars: Om. Tidens förlag, 1946. Originalupplaga. 510 s. Klotryggsband. Gott skick. Ahlin, Lars: Stora glömskan. Zackarias' första bok. Tidens förlag, 1954. Originalupplaga. 320 s.
Häftad. Något gulnad. Ahlman, Axel: Mareld - dikter från havet. Albert Bonniers förlag, 1912. Originalupplaga. 94 s.
Halvfranskt band. Främre häftesomslag medbundet. Marmorerade för/eftersättsblad. Gott skick.
Andersson, Paul: Elegi över en förlorad sommar. Metamorfos, 1953. Originalupplaga. 72 s.
Häftad. Handskriven dedikation från Paul Andersson till Paul Andersson. Numrerad 26/500. Gott
skick Andersson, Paul: Ode till okänd konstellation. Metamorfos, 1952. Originalupplaga. 16 s. Ou
och debut. Numrerad 62/100. Häftad med lumppappersomslag. Boken signerad av författaren.
Innehåller två linoleumsnitt av Björn Lundegård, varav ett signerat. Litet riss på främre pärmen
annars i mycket gott skick Arnér, Sivar: Knekt och klerk. Albert Bonniers förlag, 1945. Originalupplaga. 366 s. Främre och
bakre häftesomslag medbundna. Färgat övre snitt. Marmorerade pärmar. Mycket fint exemplar.
Vackert halvklotband, bundet hos Edith Welinder Arnér, Sivar: Skon som krigaren bar. Albert Bonniers förlag, 1943. Originalupplaga. 277 s.
Främre och bakre häftesomslag medbundna. Marmorerade pärmar. Färgat övre snitt. Mycket fint
exemplar. Vackert halvklotband, bundet hos Edith Welinder Arnér, Sivar: Verandan. Albert Bonniers förlag, 1947. Originalupplaga. 280 s. Främre och bakre
häftesomslag medbundna. Marmorerade pärmar. Ryggen något blekt. Annars ett fint exemplar.
Vackert halvklotband, bundet hos Edith Welinder Aspenström, Werner: Förberedelse. Albert Bonniers förlag, 1943. Originalupplaga. 73 s.
Häftad. Gott skick. Aspenström, Werner: Förebud. Bonniers, 1953. Originalupplaga. 78 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Aspenström, Werner: Hundarna. Albert Bonniers förlag, 1954. 66 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Aspenström, Werner: Oändligt är vårt äventyr. Noveller och sagor av Werner Aspenström. Albert
Bonniers förlag, 1945. Originalupplaga. 188 s. Främre och bakre häftesomslag medbundna.
Mycket fint exemplar. Dekorerat halvklotbandband bundet av Edith Welinder Asplund, Karl: ORIENT. Reseminnen i ord av Karl Asplund. I bild av Kurt Jungstedt.. Albert
Bonniers förlag, 1934. 210 s. Förlagets dekorerade klotband. Främre häftesomslag medbundet.
Gott skick. Rikligt illustrerad, delvis i färg. Tillskrift på titelbladet från Karl Asplund till Erik
Sundbärg. Aurell, Tage: Tre Berättelser av Tage Aurell. Tybergs Gård - Till och från Högåsen - Martina.
Bonniers, 1943. Originalupplaga. 230 s. Färgat övre snitt. Främre och bakre häftesomslag
medbundna. Vackert klotryggband med marmorerade pärmar, bundet hos Edith Welinder. Mycket
gott skick Aurell, Tage: Tybergs gård. Bonniers, 1932. Originalupplaga. 132 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Bengtsson, Frans G.: Folk som sjöng och andra essayer. Norstedt och söners förlag, 1955.
Originalupplaga. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. 318 s. Klotryggsband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Bengtsson, Frans G.: Silversköldarna och andra essayer. Albert Bonniers förlag, 1931.
Originalupplaga. 330 s. Häftad. Gott skick. Bandet något blekt. Ryggen blekt. Namnteckning på
häftesomslag. Bengtsson, Frans G.: Tärningkast + Legenden om Babel. Albert Bonniers förlag, 1923, 1925.
Originalupplaga. 68+119. Halvklotband. Främre häftesomslag medbundet. Exlibris. Mycket gott
skick. 2 originalupplagor i ett band Berg, Ruben G:son: Bröderna. Bröderna Lagerström, Stockholm, 1918. 4 s. Vikt ark med 4
sidor text. Numrerad 466/500. Två genomgående, centimeterlånga riss i höger marginal Berger, Henning: Drömlandet. Albert Bonniers förlag, 1909. Originalupplaga. 403 s.
Privatband. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Oskurna snitt. Berger, Henning: Fata Morgana. Albert Bonniers förlag, 1911. Originalupplaga. 464 s.
Privatband. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Oskuret snitt. Berger, Henning: Järntrappan. Albert Bonniers förlag, 1918. Originalupplaga. 522 s. Vackert
halvfranskt band. Upphöjda bind. Guldornerad rygg. Marmorerade pärmar. Främre och bakre
häftesomslag medbundna. Övre guldsnitt. Inbunden hos Knut Hässlers Bokbinderi AB,
Stockholm. Mycket gott skick Berger, Henning: Ysaïl. En berättelse från Chicago. Albert Bonniers förlag, 1905.
Originalupplaga. 263 s. Vackert halvfranskt band. Guldornerad. Marmorerade pärmar. Exlibris.
Främre häftesomslag medbundet. Omslaget illustrerat av Carl Larsson. Endast lätt nötta
kanter Bergman, Hjalmar: Amourer. Albert Bonniers förlag, 1910. Originalupplaga. 308 s. Klotband.
Övre guldsnitt. Främre häftesomslag medbundet. Bergman, Hjalmar: Dollar - komedi i tre akter. Albert Bonniers förlag, 1926. Originalupplaga.
177 s. Häftad. Något nött i kanterna. Ouppsprättad. Gul-gröna pärmar Bergman, Hjalmar: Eros begravning. Albert Bonniers förlag, 1922. Originalupplaga. 305 s.
Häftad. Gott skick. Bergman, Hjalmar: Ett experiment - komedi i tre akter. Albert Bonniers förlag, 1918.
Originalupplaga. 162 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Bergman, Hjalmar: Film. Albert Bonniers förlag, 1940. Originalupplaga. 420 s. Privatband.
Främre och bakre häftesomslag medbundna. Mycket gott skick. Bergman, Hjalmar: Film. Albert Bonniers förlag, 1940. Originalupplaga. 420 s. Häftad.
Ouppsprättad. Något nött i kanterna. Bergman, Hjalmar: Junker Erik - berättelse för gossar. Fr. Skoglunds Förlag, 1908.
Originalupplaga. 216 s. Dekorerat pappband. Något trasig i hörnen. Ex Libris: Waldemar
Ditzinger Bergman, Hjalmar: Kerrmans i Paradiset. Albert Bonniers förlag, 1927. Originalupplaga. 317 s.
Klotband. Övre guldsnitt. Främre häftesomslag medbundet. Bergman, Hjalmar: Kerrmans i Paradiset. Albert Bonniers förlag, 1927. Originalupplaga. 317 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Namnteckning på häftesomslag. Bergman, Hjalmar: Knutmässo marknad. Albert Bonniers förlag, 1916. Originalupplaga. 239 s.
Häftad. Ryggen blekt. Bergman, Hjalmar: Labyrinten. Albert Bonniers förlag, 1931. 273 s. Halvfranskt band. Gott
skick. Marmorerade pärmar. Marmorerat snitt. Upphöjda bind. Marmorerade snittet något blekt. Bergman, Hjalmar: Labyrinten. Albert Bonniers förlag, 1931. Originalupplaga. 273 s. Häftad.
Gott skick. Bergman, Hjalmar: Loewen-historier. Albert Bonniers förlag, 1913. Originalupplaga. 265 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Bergman, Hjalmar: Lotten Brenners ferier. Albert Bonniers förlag, 1928. Originalupplaga. 203
s. Klotband. Illustrerad. Övre guldsnitt. Främre häftesomslag medbundet. Bergman, Hjalmar: Maria Jesu moder. Albert Bonniers förlag, 1905. Originalupplaga. 151 s.
Häftad. Nött i kanterna. Ouppsprättad. Bergman, Hjalmar: MARIA Jesu Moder. Drama. Albert Bonniers förlag, 1905. Originalupplaga.
151 s. Häftad. Något nött i kanterna. Ouppsprättad. Bergman, Hjalmar: Maria, Jesu moder. Albert Bonniers förlag, 1905. Originalupplaga. Häftad.
Gott skick. Ouppsprättad. Ryggen något sliten. Bergman, Hjalmar: Marionettspel. Albert Bonniers förlag, 1917. Originalupplaga. 233 s.
Klotband. Övre guldsnitt. Främre häftesomslag medbundet. Bergman, Hjalmar: Nya sagor. Med teckningar av Annicka Lindeberg. Albert Bonniers förlag,
1924. Originalupplaga. 192 s. Klotryggsband. Bandets pärmar lagerfläckade och inlagan nästan
lös från bindningen. Bergman, Hjalmar: PARISINA. Skådespel i tre akter.. Albert Bonniers förlag, 1915.
Originalupplaga. 107 s. Häftad. Ouppsprättad. Bergman, Hjalmar: Spelhuset, Vävaren i Bagdad, Porten - Teater. Albert Bonniers förlag, 1923.
Originalupplaga. 270 s. Häftad. Något nött i kanterna. Bergman, Hjalmar: Spelhuset, Vävaren i Bagdad, Porten - Teater. Albert Bonniers förlag, 1923.
Originalupplaga. 270 s. Klotband. Övre guldsnitt. Främre häftesomslag medbundet. Bergman, Hjalmar: Swedenhielms - komedi i fyra akter. Albert Bonniers förlag, 1925.
Originalupplaga. 159 s. Halvfranskt band. Övre guldsnitt. Marmorerade för/eftersättsblad.
Upphöjda bind. Främre häftesomslag medbundet. Något fläckig. Bergman, Hjalmar: Swedenhielms - komedi i fyra akter. Albert Bonniers förlag, 1925.
Originalupplaga. 159 s. Häftad. Namnteckning på häftesomslag. Något fläckig. Bergman, Hjalmar: Swedenhielms - komedi i fyra akter. Albert Bonniers förlag, 1925.
Originalupplaga. 159 s. Häftad. Nött i kanterna. Ouppsprättad. Gul-gröna pärmar. Bergman, Hjalmar: Vi Bookar, Krokar och Rothar (ur en stadskrönika). Albert Bonniers förlag,
1912. Originalupplaga. 416 s. Klotband. Övre guldsnitt. Främre häftesomslag medbundet. Bergman, Petter: Årstiderna. Bonniers, 1979. Originalupplaga. 94 s. Häftad. Gott skick.
Dedikation på försättsbladet: "Axel och Nora från deras Petter". Bergman, Petter: Den 20 december och andra dikter. Bonniers, 1968. Originalupplaga. 35 s.
Häftad. Gott skick. Bergman, Petter: Det oundvikliga. Bonniers, 1960. Originalupplaga. 72 s. Häftad. Gott skick.
Bergman, Petter: Dikter. Metamorfos, 1953. Originalupplaga. 62 s. Häftad. Häftesomslag
delvis missfärgat. Bergman, Petter: Dikter. Metamorfos, 1953. Originalupplaga. 62 s. Häftad. Delvis
ouppsprättad. Gott skick. Bergman, Petter: Ord till musiken. Bonniers, 1956. Originalupplaga. 79 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Bergman, Petter: Varje skiftande gestalt. Metamorfos, 1952. Originalupplaga. 18 sidor text.
Författarens debut. Numrerat exemplar 72/100. Innehåller två linoleumsnitt av Erik-Gunnar Olson
samt författarens signatur. Trådhäftad med lumppappersomslag. Lätt nötta kanter annars i gott
skick Bergman, Ted: Nästan blind. Metamorfos, 1953. Originalupplaga. 36 s. Häftad. Författarens
signatur. Gott skick. Numrerad 59/100. Innehåller linoleumsnitt Bergman, Ted: Nästan blind. Metamorfos, 1953. 35 s. Häftad. Gott skick. Författarens signatur.
Björling, Gunnar: Angelägenhet. Söderström & Co, 1940. Originalupplaga. Häftad.
Häftesomslaget något gulnat. Annars ett fint exemplar. Björling, Gunnar: Att i sitt öga. Söderström & Co, 1954. Originalupplaga. Häftad.
Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Björling, Gunnar: Att i sitt öga. Wahlström & Widstrand, 1954. Originalupplaga. Häftad.
Häftesomslaget något gulnat. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Annars ett fint exemplar. Björling, Gunnar: Du går de ord. Wahlström & Widstrand, 1955. Originalupplaga. Häftad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Häftesomslaget något gulnat.
Björling, Gunnar: Kiri-Ra!. Utgiven på eget förlag, 1930. Originalupplaga. 111 s. Häftad. Något
sliten. Delvis något fuktskadad. Annars ett fint exemplar.
Björling, Gunnar: Ohört blott. Wahlström & Widstrand, 1948. Originalupplaga. Häftad.
Något nött i kanterna. Häftesomslaget något gulnat. Med dedikation.
Björling, Gunnar: Som alla dar. Söderström & Co, 1953. Originalupplaga. Häftad.
Häftesomslaget något gulnat. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Björling, Gunnar: Vårt kattliv timmar. Söderström & Co, 1949. Originalupplaga. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Namnteckning på försättsbladet. Författarens signatur på
försättsbladet.
Bohman, Gunnar: Katharsis. Metamorfos, 1954. Originalupplaga. Häftad. Gott skick. Numrerad
115/190. Signerad. Illustration av Leif Thollander och omslag av Gunnar Fornell. Opaginerad med
21 tryckta sidor Boye, Karin: Bebådelse. Noveller. Albert Bonniers förlag, 1941. Originalupplaga. 364 s. Häftad.
Gott skick. Boye, Karin: De sju dödssynderna. Albert Bonniers förlag, 1941. Originalupplaga. 120 s.
Häftad. Namnteckning på smutstitelbladet. Ex libris: Elof Gustrin Boye, Karin: De sju dödssynderna. Albert Bonniers förlag, 1941. Originalupplaga. 120 s.
Häftad. Häftesomslag fläckat. Ex libris: Margit Traneus Widman Boye, Karin: För lite. Albert Bonniers förlag, 1936. Originalupplaga. 244 s. Häftad. Gott skick.
Boye, Karin: Uppgörelser. Albert Bonniers förlag, 1934. Originalupplaga. 223 s. Häftad. Gott
skick. Namnteckning på smutstitelbladet. Boye, Karin: Ur funkion. Albert Bonniers förlag, 1940. Originalupplaga. 266 s. Häftad. Något
nött i kanterna. Colliander, Tito: Bojorna. Söderström & Co, Helsingfors, 1933. Originalupplaga. 224 s.
Häftad. Mindre rest av prislapp på främre pärmen, annars i gott skick
Dagerman, Stig: Bröllopsbesvär. Norstedt och söners förlag, 1949. Originalupplaga. 296 s.
Klotryggsband. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Färgat övre snitt. Mycket gott skick.
Dagerman, Stig: De dömdas ö. Norstedt och söners förlag, 1955. 303 s. Häftad. Delvis
ouppsprättad. Något nött i kanterna. Dagerman, Stig: Judasdramer: Streber/Ingen går fri. Norstedt och söners förlag, 1949.
Originalupplaga. 331 s. Häftad. Gott skick. Namnteckning på smutstitelbladet. Dahlberg, Folke: Cartesiansk dykare. Wahlström & Widstrand, 1948. Originalupplaga.
Illustrerad av Folke Dahlberg. 209 s. Häftad. Gott skick. Dahlberg, Folke: Lustvandrare utan trädgård. Wahlström & Widstrand, 1953.
Originalupplaga. Illustrerad av Folke Dahlberg. 77 s. Häftad. Gott skick. Något gulnad. Didring, Ernst: Malm I-III. I : Männen som gjorde det. II : Bergets sång. III : Spelarna. Albert
Bonniers förlag, 1914-1919. Originalupplaga. 276+332+287 sidor. Vackert halvfranskt band.
Upphöjda bind. Marmorerade pärmar. Främre häftesomslag medbundet. Mycket fint exemplar.
Exlibris Karin Rylander Diktonius, Elmer: GRÄS OCH GRANIT. Valda dikter och nya.. Holger Schildts förlagsaktiebolag,
1936. Originalupplaga. 189 s. Häftad. Ouppsprättad. Något nött i kanterna. Diktonius, Elmer: Medborgare i republiken Finland. Novelliad.. Holger Schildts
förlagsaktiebolag, 1935. Originalupplaga. 187 s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Diktonius, Elmer: Medborgare.. Wahlström & Widstrand, 1940. Originalupplaga. 126 s.
Häftad. Gott skick.
Ekelöf, Gunnar: Blandade kort. Essäer. Bonniers, 1957. Originalupplaga. 175 s. Häftad.
Ouppsprättad. Gott skick. Ekelöf, Gunnar: Brevet till Maj Sandman. Atlantis Förlag, 1989. Originalupplaga. 21 s. Häftad
med pappersomslag. Nyskick.
Ekelöf, Gunnar: En natt i Otocac. Albert Bonniers förlag, 1961. Originalupplaga. 79 s. Klotband
med skyddsomslag. Gott skick. En reva i pappersomslaget. Lagat Ekelöf, Gunnar: En natt i Otocac. Albert Bonniers förlag, 1961. Originalupplaga. 79 s. Häftad.
Understrykningar i texten med blyerts. Något nött i kanterna. Förhandsexemplar Ekelöf, Gunnar: En röst - Efterlämnade dikter och anteckningar. Albert Bonniers förlag, 1973.
Originalupplaga. 146 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Ekelöf, Gunnar: FÄRJESÅNG.. Bonniers, 1941. Originalupplaga. 85 s. Häftad. Något gulnad.
Något fläckig. Ekelöf, Gunnar: Grotesker. OrdStröm, 1981. 97 s. Häftad. Mycket gott skick.
Ekelöf, Gunnar: KÖP DEN BLINDES SÅNG. Albert Bonniers förlag, 1938. Originalupplaga. 84
s. Häftad. Bandet något slitet. Ekelöf, Gunnar: Lägga patience Essäer.. Albert Bonniers förlag, 1969. Originalupplaga. 195 s.
Häftad. Gott skick. Ekelöf, Gunnar: Om hösten Dikter.. Albert Bonniers förlag, 1951. Originalupplaga. 98 s.
Halvklotband. Gott skick. Bandet något skevt. Främre häftesomslag medbundet. Ekelöf, Gunnar: Opus Incertum. Albert Bonniers förlag, 1959. Originalupplaga. 87 s. Häftad.
Gott skick. Ekelöf, Gunnar: Partitur - Ett urval efterlämnade dikter 1965-1968. Albert Bonniers förlag, 1969.
Originalupplaga. 75 s. Häftad. Häftesomslaget något fläckigt. Ouppsprättad. Ekelöf, Gunnar: Partitur - Ett urval efterlämnade dikter 1965-1968. Albert Bonniers förlag, 1969.
Originalupplaga. 75 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Recensionsstämpel. Ekelöf, Gunnar: Promenader Småprosa. Med illustrationer av Bertil Bull Hedlund.. Bonniers,
1941. Originalupplaga. 219 s. Häftad. Gott skick. Ekelöf, Gunnar: Sent på jorden med Appendix 1962 och En natt vid horisonten. Albert Bonniers
förlag, 1962. 172 s. Klotband med skyddsomslag. Häftesomslag fläckat. Häftesomslaget något
trasigt. Främre häftesomslag medbundet. Ekelöf, Gunnar: Sent på Jorden med Appendix 1962 och En natt vid horisonten. Bonniers,
1962. Originalupplaga. 172 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Ekelöf, Gunnar: Strountes. Dikter av Gunnar Ekelöf. Bonniers, 1955. Originalupplaga. 120 s.
Dekorerat klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Ekelöf, Gunnar: Utflykter. Albert Bonniers förlag, 1947. 174 s. Häftad. Gott skick. Ekelöf, Gunnar: Vägvisare till underjorden. Albert Bonniers förlag, 1967. Originalupplaga. 112
s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Ekelöf, Gunnar: Valfrändskaper. Omdiktningar. Albert Bonniers förlag, 1960. Originalupplaga.
129 s. Häftad. Gott skick. Ekelöf, Gunnar: Verklighetsflykt - Valda promenader och utflykter. Albert Bonniers förlag, 1958.
183 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Ekelund, Vilhelm: Agenda. Dagbok 13.6 1913 - 12.6 1914. Albert Bonniers förlag, 1966.
Originalupplaga. 149 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Ekelund, Vilhelm: Attiskt i fågelperspektiv. Albert Bonniers förlag, 1919. Originalupplaga. 193 s.
Häftad. Gott skick. Ekelund, Vilhelm: Båge och Lyra 1932. Tryckeriaktiebolaget Demokraten, Hälsingborg, 1932.
Originalupplaga. 189 s. Häftad. Gott skick. Namnteckning på försättsbladet. Ekelund, Vilhelm: Båge och Lyra. Aforismer. Framtidens Bokförlag, Malmö, 1912.
Originalupplaga. 83 s. Marmorerade pärmar. Övre guldsnitt. Främre och bakre häftesomslag
medbundna. Gott skick. Vackert halvfranskt band bundet hos C.J. Påhlmans, Stockholm.
Redaktionsstämpel med Strix signatur Ekelund, Vilhelm: Böcker och vandringar. AB Framtidens Förlag, 1910. Originalupplaga. 218 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Namnteckning på häftesomslag. Understrykningar i texten med
blyerts. Ekelund, Vilhelm: Böcker och vandringar. Albert Bonniers förlag, 1923. Andra upplagan. 285 s.
Häftad. Nött i kanterna. Ouppsprättad. Ekelund, Vilhelm: Böcker och vandringar Aforismer, Dikter, Essays.. Aktiebolaget Framtidens
Förlag, Malmö, 1910. 218 s. Halvfranskt band. Marmorerade pärmar.
Ekelund, Vilhelm: Elegier + In Candidum + Hafvets Stjärna + Dithyramber i aftonglans. Albert
Bonniers förlag, Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1903, 1905, 1906. Originalupplaga. 60+74+68+88
sidor. Samtida klotband. Mycket gott skick. 4 originalutgåvor sammanbundna i ett band Ekelund, Vilhelm: Grekisk bukett. Wahlström & Widstrand, 1906. Originalupplaga.
Illustrerad av Ernst Norlind. 94 s. Häftad. Häftesomslag fläckat. Inlagan fin. Ekelund, Vilhelm: GREKISK BUKETT. Med vignetter af Ernst Norlind. Wahlström &
Widstrand, 1906. 94 s. Häftad. Delvis ouppsprättad. Ryggen lätt nött, annars i gott skick. Waldemar
Ditzingers Exlibris. Ekelund, Vilhelm: Lyra och Hades. Albert Bonniers förlag, 1930. Originalupplaga. 178 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Ekelund, Vilhelm: METRON.. Albert Bonniers förlag, 1918. 129 s. Häftad. Ekelund, Vilhelm: På hafsstranden. Albert Bonniers förlag, 1922. Originalupplaga. 245 s.
Häftad. Sliten. Namnteckning på smutstitelbladet. Ekelund, Vilhelm: På hafsstranden. Albert Bonniers förlag, 1922. Originalupplaga. 245 s.
Häftad. Nött i kanterna. Ekelund, Vilhelm: Passioner emellan, Flykten till naturen, Tydlighetens genius. Albert Bonniers
förlag, 1927. Originalupplaga. 264 s. Häftad. Häftesomslag fläckat. Sliten. Något fuktskadad. Ekelund, Vilhelm: Plus salis -. Tryckeriaktiebolaget Demokraten, 1945. Originalupplaga. 199 s.
Häftad. Mycket gott skick. Delvis ouppsprättad. Ekelund, Vilhelm: Sak och sken. Albert Bonniers förlag, 1922. Originalupplaga. 177 s. Häftad.
Häftesomslag fläckat. Inlagan fin. Ekelund, Vilhelm: Sak och sken. Albert Bonniers förlag, 1922. Originalupplaga. 177 s.
Dekorerat halvfranskt band. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Främre
häftesomslag medbundet. Upphöjda bind. Ex Libris: Emil Heijne. Namteckning på
häftesomslaget. Ekelund, Vilhelm: Sak och sken. Albert Bonniers förlag, 1922. Originalupplaga. 177 s. Häftad.
Namnteckning på häftesomslag. Något nött i kanterna. Ekelund, Vilhelm: Skoltal - Aforismer i urval av Sven Lindqvist. Folket i Bilds Förlag, 1961. 90 s.
Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Ekelund, Vilhelm: Spår och tecken. Albert Bonniers förlag, 1934. Andra upplagan. 187 s.
Häftad. Gott skick. Namnteckning på smutstitelbladet. Ekelund, Vilhelm: Spår och Tecken. Tryckeri-Aktiebolaget Demokraten, Hälsingborg, 1930.
Originalupplaga. 179 s. Häftad. Häftesomslaget något gulnat. Nött i kanterna. Inlagan fin. Ekelund, Vilhelm: SYNER. Dikter.. Albert Bonniers förlag, 1901. Originalupplaga. 130 s. Häftad.
Ryggen något trasig. Ekelund, Vilhelm: Tyska utsikter. Nytt och gammalt om Emerson m.m + Nordiskt och Klassiskt.
Aforismer. Albert Bonniers förlag, 1913+1914. Originalupplaga. 183+117 sidor. Vackert halvfranskt
band. Övre guldsnitt. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Marmorerade pärmar. Mycket
fint exemplar. 2 1:a upplagor i ett vackert halvfranskt band bundet hos C.J. Påhlmans,
Stockholm Ekelund, Vilhelm: Valda sidor och essayer 1908-1930. Albert Bonniers förlag, 1933.
Originalupplaga. 310 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Ekelund, Vilhelm: Väst-östligt - Tankar till en minnesdag. Albert Bonniers förlag, 1925.
Originalupplaga. 91 s. Häftad. Något sliten. På smutstitelbladet finns en stämplad fågel med ett
F. Ekelund, Vilhelm: Väst-östligt - Tankar till en minnesdag. Albert Bonniers förlag, 1925.
Originalupplaga. 91 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Ekelund, Vilhelm: Veri similia II - Nya meditationer. Albert Bonniers förlag, 1916.
Originalupplaga. 162 s. Häftad. Gott skick. Ekelund, Vilhelm: Veri similia I-II. Albert Bonniers förlag, 1915-16. Originalupplaga. 172+162 s.
2 vol. Häftad. Vol 1 sliten rygg, recensionsstämpel på häftesomslaget. Vol 2 delvis ouppsprättad,
namteckning på smutstitelbladet. Eklund, R.R. (Ragnar Rudolf): Det unga ögat. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1927.
Originalupplaga. 49 s. Häftad. Ouppsprättad. Pärmarna lätt mörknade annars i gott skick Eklund, R.R. (Ragnar Rudolf): Rymd och Människa - Dikter, aforismer, småprosa. Sällskapet
Bokvännerna, 1950. Originalupplaga. 157 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad.
Elgström, Ossian: Chikagobohéme - 13 noveller. Albert Bonniers förlag, 1924.
Originalupplaga. 164 s. Häftad. Illustrerad. Sliten. Delvis ouppsprättad. Elgström, Ossian: Chikagobohéme - 13 noveller. Albert Bonniers förlag, 1924.
Originalupplaga. 164 s. Häftad. Illustrerad. Något nött i kanterna. Namnteckning på
smutstitelbladet. Enckell, Rabbe: Ett porträtt. Söderström & Co, 1931. Originalupplaga. 97 s. Häftad. Mycket
gott skick. Ouppsprättad. Enckell, Rabbe: Herrar till natt och dag. Noveller. Söderström & Co, 1937.
Originalupplaga. 131 s. Häftad. Ouppsprättad. Mycket gott skick. Enckell, Rabbe: Relation i det personliga. Wahlström & Widstrand, 1950.
Originalupplaga. 197 s. Häftad. Gott skick. Enckell, Rabbe: Tonbrädet. Söderström & Co, 1935. Originalupplaga. 53 s. Häftad.
Ouppsprättad. Gott skick. Eng, Uno: Bister och träden. (Bister III) En annorlunda generalkonsuls anteckningar.
Zindermans, 1964. Originalupplaga. 87 s. Häftad. Dedikation, handskriven. Gott skick. Eriks, Gustaf Rune: Hänryckningens tid. Noveller. Lars Hökerbergs bokförlag, 1944.
Originalupplaga. 173 s. Häftad. Gott skick. Erikson, Bernt: Gudarnas omöjliga syntes. Opus VI, 1947. Bernt Erikson, 1948.
Originalupplaga. 89 s. Häftad. Ouppsprättad. Mycket gott skick. Tryckt i 200 exemplar. Erikson, Bernt: Namnet är människan. Albert Bonniers förlag, 1941. Originalupplaga. 119 s.
Häftad. Gott skick.
Ferlin, Nils: En gammal cylinderhatt. Bonniers, 1962. Originalupplaga. 83 s. Häftad. Gott skick.
Ferlin, Nils: En gammal cylinderhatt. Bonniers, 1962. Originalupplaga. 83 s. Klotryggsband
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Ferlin, Nils: Från mitt ekorrhjul. Albert Bonniers förlag, 1957. Originalupplaga. 99 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Fogelström, Per Anders: Barn av sin stad. Albert Bonniers förlag, 1962. Originalupplaga. 334 s.
Häftad. Främre och bakre fals lagade annars i gott skick. Fogelström, Per Anders: En borg av trygghet. Albert Bonniers förlag, 1957. Originalupplaga.
364 s. Häftad. Något sliten. Namnteckning på smutstitelbladet. Fogelström, Per Anders: En natt ur nuet. Albert Bonniers förlag, 1955. Originalupplaga. 213 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Fogelström, Per Anders: Möten i skymningen. Albert Bonniers förlag, 1952. Originalupplaga.
275 s. Häftad. Något sliten. Något fläckig. Fogelström, Per Anders: Möten i skymningen. Albert Bonniers förlag, 1952. Originalupplaga.
275 s. Häftad. Gott skick. Namnteckning på smutstitelbladet. Forss, Harald: Den vittnesgille vaganten. Eget förlag, 1947. Originalupplaga. 109 s. Häftad.
Gott skick. Dedikation " Till min gamle vän, Erik Gösta Elf, d 23 Okt 47". Illustrerad av Marianne
Hägerstrand-Forss Forss, Harald: Jag är nyansernas älskare. Dikter.. Harald Forss, 1943. Originalupplaga. 85 s.
Häftad. Gott skick. Handskriven dedikation av författaren. Forss, Harald: Portalen. Eget förlag, 1941. Originalupplaga. 69 s. Häftad. Dedikation,
handskriven. Gott skick. Forssell, Lars: Kröningen. Ett drama av Lars Forssell. Bonniers, 1956. Originalupplaga. 71+1
sidor. Dekorerat pappband. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Något gulnad. Annars
ett fint exemplar. Fredin, Lars: Det blå rummet. Dikter av Lars Fredin. Eget förlag, 1955. Originalupplaga.
Opaginerad. Totalt 17 sidor text. Klammerhäftad. Numrerad 27/100. Omslaget något gulnat,
annars i gott skick Fridegård, Jan: Den svarta lutan. Tidens förlag, 1931. Originalupplaga. 105 s. Vackert
halvfranskt band. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Upphöjda bind. Marmorerade
pärmar. Mycket fint exemplar. Debut. Bandet bundet hos Ivar Hanssons Bokbinderi, Stockholm Fridegård, Jan: Den svarta lutan. Tidens förlag, 1931. Originalupplaga. 104 s. Häftad. Något
nött i kanterna. Fridegård, Jan: Fäderna - Stenåldern. Wahlström & Widstrand, 1947. Andra upplagan.
Illustrerad av Björn Landström. 268 s. Klotryggsband. Mycket gott skick. Främre och bakre
häftesomslag medbundna. Färgat övre snitt. Ex libris: Gösta Bornewall Fridegård, Jan: Kvinnoträdet. Wahlström & Widstrand, 1950. Andra upplagan. 210 s.
Klotryggsband. Mycket gott skick. Färgat övre snitt. Främre och bakre häftesomslag medbundna.
Ex libris: Gösta Bornewall Fridegård, Jan: Lars Hård. Wahlström & Widstrand, 1948. Femte upplagan. 318 s.
Klotryggsband. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Färgat övre snitt. Mycket gott skick.
Ex libris: Gösta Bornewall Fridegård, Jan: Lyktgubbarna. Wahlström & Widstrand, 1956. Andra upplagan. 298 s.
Klotryggsband. Gott skick. Färgat övre snitt. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Ex libris:
Gösta Bornewall. Några sidor har ett stött hörn. Fridegård, Jan: Lyktgubbarna. Wahlström & Widstrand, 1955. Originalupplaga. 298 s.
Klotryggsband. Främre häftesomslag medbundet. Fridegård, Jan: Offer. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1937. Originalupplaga. 253 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Fridegård, Jan: Soldathustrun. Wahlström & Widstrand, 1960. Originalupplaga. 274 s.
Klotryggsband. Mycket gott skick. Färgat övre snitt. Ex libris: Gösta Bornewall Fridegård, Jan: Sommarorgel. Wahlström & Widstrand, 1954. Originalupplaga. 277 s.
Klotryggsband. Mycket gott skick. Färgat övre snitt. Främre och bakre häftesomslag medbundna.
Ex libris: Gösta Bornewall Fridegård, Jan: Svensk soldat. Wahlström & Widstrand, 1959. Originalupplaga. 290 s.
Klotryggsband. Mycket gott skick. Färgat övre snitt. Ex libris: Gösta Bornewall Fröding, Gustaf: Gralstänk. Ett Dikthäfte. Albert Bonniers förlag, 1898. Originalupplaga. 89 s.
Häftad. Namnteckning på häftesomslag. Gott skick. Fröding, Gustaf: Gralstänk. Ett Dikthäfte. Albert Bonniers förlag, 1898. Originalupplaga. 89 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Ryggen trasig.
Fröding, Gustaf: Stänk och Flikar. Dikter. (Tredje samlingen). Albert Bonniers förlag, 1896.
Originalupplaga. 177 s. Häftad. Ryggen lagad. Annars ett fint exemplar. Glaser, Werner Wolf: Fabler. Mest för stora. Almqvist & Wiksell, 1975. Originalupplaga. 22
s. Häftad. Numrerad 135/300. Handskriven dedikation på bakre pärmens insida. Övre, högra
hörnet något stött, annars i mycket gott skick Grundström, Helmer: Dyhavet blommar. Dikter. Albert Bonniers förlag, 1934. Originalupplaga.
88 s. Häftad. Dedikation, handskriven. Gott skick. Grundström, Helmer: Här nere på jorden. Dikter. Tidens förlag, 1931. Originalupplaga. 85 s.
Häftad. Gott skick. Gullberg, Hjalmar: I en främmande stad. Dikter av Hjalmar Gullberg.. Norstedt och söners
förlag, 1927. 100 s. Dekorerat pappband. Främre häftesomslag medbundet. Något gulnad. Annars
ett fint exemplar. Gullberg, Hjalmar: Sonat. Norstedt och söners förlag, 1929. Originalupplaga. 112 s. Häftad.
Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Gullberg, Hjalmar: Sonat. Dikter. Norstedt och söners förlag, 1929. Originalupplaga. 112 s.
Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Tillskrift "Till Elsie 30/5 H G" Gullberg, Hjalmar: Terziner i okonstens tid. Norstedts förlag, 1958. Originalupplaga. 111 s.
Bunden av hofbokbindare Gustaf Hedberg. Mycket gott skick. Gullberg, Hjalmar: Terziner i okonstens tid. Norstedt och söners förlag, 1958. Originalupplaga.
111 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Gyllensten, Lars: Det blå skeppet. Albert Bonniers förlag, 1950. Originalupplaga. Häftad.
Mycket gott skick. Gyllensten, Lars: Kains memoarer. Bonniers, 1963. Originalupplaga. 183 s. Häftad.
Dedikation, handskriven. Ouppsprättad. Mycket gott skick. Gyllensten, Lars: Senatorn. En melodram En bildningsroman En bildningsmelodram.
Bonniers, 1958. Originalupplaga. 240 s. Klotband. Främre och bakre häftesomslag medbundna.
Mycket gott skick. Gyllensten, Lars: Senilia. Mimisk Essay. Bonniers, 1956. Originalupplaga. 272 s. Häftad. Gott
skick. Handskriven dedikation till Olof Lagercrantz Gyllensten, Lars: Sokrates död. Roman. Bonniers, 1960. Originalupplaga. 216 s. Häftad.
Enstaka anteckningar. Gott skick. Med handskriven dedikation till Olof Lagercrantz Hansson, Ola: LITTERÄRA SILHOUETTER. Z. Haeggströms Förlagsexpedition, Stockholm,
1885. Originalupplaga. 133 s. Klotband. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Mycket fint
exemplar. Hedberg, Olle: Att få tillhöra dig. Norstedt och söners förlag, 1943. Originalupplaga. 294 s.
Häftad med kassett. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Hedberg, Olle: Dan före dan. Norstedt och söners förlag, 1948. Originalupplaga. 399 s.
Halvfranskt band. Marmorerade för/eftersättsblad. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet.
Hedberg, Olle: Den felande länken. Norstedt och söners förlag, 1945. Originalupplaga. 374 s.
Häftad med kassett. Mycket gott skick. Hedberg, Olle: Den felande länken. Norstedt och söners förlag, 1945. Andra upplagan. 374 s.
Halvfranskt band. Marmorerade för/eftersättsblad. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet.
Hedberg, Olle: Dockan dansar klockan slår. Norstedt och söners förlag, 1955.
Originalupplaga. 327 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Hedberg, Olle: Foto von Blomberg. Norstedts förlag, 1953. Originalupplaga. 407 s. Vackert
halvfranskt band. Guldornerad rygg. Övre guldsnitt. Marmorerade pärmar. Främre häftesomslag
medbundet. Mycket gott skick Hedberg, Olle: Häxan i pepparkakshuset. Norstedt och söners förlag, 1950. Originalupplaga.
411 s. Häftad. Något nött i kanterna. Exlibris. Hedberg, Olle: Mera vild än tam. Norstedt och söners förlag, 1949. Originalupplaga. 338 s.
Halvfranskt band. Marmorerade för/eftersättsblad. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet.
Hedberg, Olle: Slå dank. Norstedt och söners förlag, 1944. Originalupplaga. 427 s. Halvfranskt
band. Marmorerade för/eftersättsblad. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Hedberg, Olle: Slå dank. Norstedt och söners förlag, 1944. Originalupplaga. 427 s. Häftad
med kassett. Mycket gott skick. Hedberg, Olle: Vackta vita tänder. Norstedt och söners förlag, 1943. Originalupplaga. 350 s.
Häftad med kassett. Mycket gott skick.
Hedenvind-Eriksson, Gustav: En bondes dagbok. Albert Bonniers förlag, 1937.
Originalupplaga. 283 s. Häftad. Stämpel på häftesomslaget. Gott skick.
Hedenvind-Eriksson, Gustav: Tidens offerväsen. Bokförlaget Brand, 1920. Originalupplaga.
Häftad. Mycket gott skick. Ouppsprättad. Författarens signatur på smutstitelbladet. Hedenvind-Eriksson, Gustav: Ur en fallen skog. Axel Holmströms förlag, 1910.
Originalupplaga. 182 s. Häftad. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Debut Heller, Frank (Gunnar Serner): Ballader till bröderna. Albert Bonniers förlag, 1926.
Originalupplaga. Illustrerad av Kurt Jungstedt. 104 s. Klotband. Främre häftesomslag medbundet.
Marmorerade för/eftersättsblad. Gott skick. Heller, Frank (Gunnar Serner): Ballader till bröderna. Albert Bonniers förlag, 1926.
Originalupplaga. Illustrerad av Kurt Jungstedt. 104 s. Halvfranskt band. Gott skick. Marmorerade
för/eftersättsblad. Heller, Frank (Gunnar Serner): Ballader till Bröderna. Albert Bonniers förlag, 1926.
Originalupplaga. Illustrerad av Kurt Jungstedt. 104 s. Halvklotband. Marmorerade
för/eftersättsblad. Färgat övre snitt. Främre häftesomslag medbundet. Mycket gott skick. Heller, Frank (Gunnar Serner): Den stora filmen om Attila. Albert Bonniers förlag, 1934.
Originalupplaga. 276 s. Halvklotband. Främre häftesomslag medbundet. Marmorerade
för/eftersättsblad. Färgat övre snitt. Mycket gott skick. Heller, Frank (Gunnar Serner): Gladiatorernas uttågsmarsch - Anteckningar från Italien 1939-
43. Albert Bonniers förlag, 1943. 242 s. Halvklotband. Främre och bakre häftesomslag
medbundna. Marmorerade för/eftersättsblad. Färgat övre snitt. Mycket gott skick.
Hellsing, Lennart: Absaloms död. Stockholm, 1949. Originalupplaga. 32 s. Häftad med
pappersomslag. Skyddsomslaget något fläckat. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Illustrerad.
Högberg, Olof: Den stora vreden. Nordsvenska öden ur Häfd och Sägen af Olof Högberg.
Belönad med högsta priset vid Iduns pristäfling 1905. Iduns Romanbibliotek XL. Iduns Redaktion,
Stockholm, 1906. Originalupplaga. 416 s. Dekorerat originalklotband. Liten skada i knaten på
bakre pärmen annars i mycket gott skick Jändel, Ragnar: Heden och havet. Dikter. Tidens förlag, 1925. Originalupplaga. 99 s.
Privatbundet helt skinnband. Upphöjda bind. Övre guldsnitt. Marmorerade för/eftersättsblad.
Främre häftesomslag medbundet. Inbunden hos Nils Ericsons Bokbinderi, Stockholm. Förgyllda
ägarinitsialer på bakre pärmen. Ett mycket fint exemplar Johnson, Eyvind: Än en gång, kapten!. Albert Bonniers förlag, 1934. Originalupplaga. 281 s.
Häftad. Något sliten. Exlibris. Namnteckning på smutstitelbladet. Något fuktskadad. Johnson, Eyvind: Lägg undan solen. Albert Bonniers förlag, 1951. Originalupplaga. 312 s.
Halvfranskt band. Främre häftesomslag medbundet. Övre guldsnitt. Gott skick. Johnson, Eyvind: Lägg undan solen Roman.. Albert Bonniers förlag, 1951. 312 s. Häftad med
pappersomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Handskriven dedikation
från författaren. Johnson, Eyvind: Minnas. Albert Bonniers förlag, 1928. Originalupplaga. 302 s. Dekorerat
halvklotband. Främre häftesomslag medbundet. Marmorerade för/eftersättsblad. Gott skick. Johnson, Eyvind: Minnas. Albert Bonniers förlag, 1928. Originalupplaga. 302 s. Häftad. Något
fuktskadad. Johnson, Eyvind: Natten är här. Albert Bonniers förlag, 1932. Originalupplaga. 243 s. Häftad.
Något sliten. Johnson, Eyvind: Natten är här. Albert Bonniers förlag, 1932. Originalupplaga. 243 s. Häftad.
Delvis ouppsprättad. Något sliten. Johnson, Eyvind: Regn i gryningen. Albert Bonniers förlag, 1933. Originalupplaga. 285 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Johnson, Eyvind: Stad i mörker. Albert Bonniers förlag, 1927. Originalupplaga. 289 s. Häftad.
Gott skick. Namnteckning på försättsbladet. Johnson, Eyvind: Timans och rättfärdigheten. Albert Bonniers förlag, 1925. Originalupplaga.
200 s. Häftad. Något sliten. Jonsson, Thorsten: Dimman från havet. Albert Bonniers förlag, 1950. Originalupplaga. 215 s.
Häftad. Gott skick. Jonsson, Thorsten: Utflykt. Albert Bonniers förlag, 1933. Originalupplaga. 68 s. Häftad. Gott
skick. Ouppsprättad.
Kjellberg m fl, Bengt: Ljungby Skrivarklubb: Brev 2, årgång 1. Ljungby Skrivarklubb, 1976. 19 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Kjellgren, Josef: Occident. Tidens förlag, 1933. Originalupplaga. 144 s. Häftad. Gott skick. Kjellgren, Josef: På snålskjuts genom Europa. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1930.
Originalupplaga. 208 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Namnteckning på insidan
av pärmen. Knepler, Gertrud: Tema. Metamorfos, 1954. Originalupplaga. 17 s. Häftad. Numrerad 28/190.
Signerad av författaren. Omslag och illustration av Gunnar Fornell Kyrklund, Willy: Aigaion. Albert Bonniers förlag, 1957. Originalupplaga. 107 s. Häftad. Gott
skick. Illustrerad. Kyrklund, Willy: Polyfem förvandlad. Albert Bonniers förlag, 1964. Originalupplaga. 99 s. Häftad.
Gott skick. Kyrklund, Willy: Till Tabbas. Albert Bonniers förlag, 1959. Originalupplaga. 95 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något gulnat. Lagerkvist, Pär: ÅNGEST.. Albert Bonniers förlag, 1916. Originalupplaga. 76 s. Häftad.
Pärmsidorna lösa. Ryggen saknas. Inlagan annars i gott skick.
Lagerkvist, Pär: Den osynlige - skådespel i tre akter. Albert Bonniers förlag, 1923.
Originalupplaga. 123 s. Dekorerat halvfranskt band. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat
snitt. Namnteckning på försättsbladet. Lagerkvist, Pär: I DEN TIDEN -. Albert Bonniers förlag, 1935. Originalupplaga. 168 s. Häftad.
Ouppsprättad. Gott skick. Lagerkvist, Pär: JÄRN OCH MÄNNISKOR. Noveller.. Albert Bonniers förlag, 1915.
Originalupplaga. 139 s. Halvklotband. Bandet något nött.
Lagerkvist, Pär: MOTIV.. Albert Bonniers förlag, 1914. Originalupplaga. 71 s. Häftad. Något
gulnad. Bandet något nött i kanterna. Lagerkvist, Pär: Sång och strid. Albert Bonniers förlag, 1940. Originalupplaga. Häftad. Gott
skick. Häftesomslaget något gulnat. Lagerkvist, Pär: TEATER. Den svåra stunden, tre enaktare. Modern teater, synpunkter och
angrepp.. Albert Bonniers förlag, 1918. Originalupplaga. 183 s. Häftad. Gott skick. Lagerkvist, Pär: TEATER. Den svåra stunden, tre enaktare. Modern teater, synpunkter och
angrepp.. Albert Bonniers förlag, 1918. Originalupplaga. 183 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Liffner, Axel: Baobab - Vardagsbilder och röster från Västafrika. Bonniers, 1975.
Originalupplaga. 49 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Liffner, Axel: Frivaro. Bonniers, 1962. Originalupplaga. 69 s. Häftad. Gott skick. Liffner, Axel: Glanslöst. Bonniers, 1956. Originalupplaga. 71 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Liffner, Axel: Opus 0,09. Albert Bonniers förlag, 1947. 74 s. Häftad. Mycket gott skick. Debut.
Liffners handskrivna dedikation samt citat av Kirkegaard. Omslag och marginalteckningar av Arne
Jones Liffner, Axel: Semikolon. Albert Bonniers förlag, 1951. Originalupplaga. 97 s. Häftad. Gott skick.
Lindegren, Erik: Herr von Hancken. Bonniers, 1965. Originalupplaga. 91 s. Häftad. Illustrerad.
Något nött i kanterna.
Lindegren, Erik: Tangenter - Recensioner och essäer i urval. Bonniers, 1974. 206 s. Häftad.
Gott skick.
Ljungquist, Walter: Azalea. Albert Bonniers förlag, 1948. Originalupplaga. 350 s. Häftad. Delvis
ouppsprättad. Något nött i kanterna. Ljungquist, Walter: I stormen. Bonniers, 1960. Originalupplaga. 344 s. Häftad. Gott skick. Ljungquist, Walter: Ombyte av tåg. Albert Bonniers förlag, 1933. Originalupplaga. 183 s.
Dekorerat klotband. Främre häftesomslag medbundet. Färgat övre snitt. Gott skick. Ljungquist, Walter: Vägskäl. Bonniers, 1943. Originalupplaga. 523 s. Häftad. Ouppsprättad.
Något nött i kanterna. Lundegård, Björn: Spegelväggar. Metamorfos, 1952. Originalupplaga. Opaginerad. Förutom
snitten, totalt 18 tryckta sidor. Häftad med lumppappersomslag. Numrerad 50/100, och av
författaren signerat exemplar. Inneåller två linoliumsnitt av författaren, varav ett är signerat. Ryggen
lätt nött. Lundkvist, Artur: Darunga eller Varginnans mjölk. Albert Bonniers förlag, 1954.
Originalupplaga. 267 s. Häftad. Gott skick. Lundkvist, Artur: Diktare och avslöjare i Amerikas moderna litteratur. Kooperativa Förbundets
Bokförlag, 1942. Originalupplaga. 266 s. Klotryggsband. Gott skick. Färgat övre snitt.
Häftesomslag inklistat längst bak. Lundkvist, Artur: Dikter mellan djur och gud. Albert Bonniers förlag, 1944. Originalupplaga.
Illustrerad av Adja Yunkers. Häftad. Ryggen något sliten. Ryggen något trasig i nedre kanten.
Namnteckning på försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Lundkvist, Artur: Eldtema. Albert Bonniers förlag, 1939. Originalupplaga. Illustrerad av E.
Thorén. 102 s. Linneband. Främre häftesomslag medbundet. Något fuktskadad. Namnteckning på
smutstitelbladet. Lundkvist, Artur: Glöd. Albert Bonniers förlag, 1928. Originalupplaga. Häftad. Något nött i
kanterna. Annars ett fint exemplar. Lundkvist, Artur: GLÖD + NAKET LIV + SVART STAD.. Bonniers, 1928-30. Originalupplaga.
72+84+86 sidor. Främre häftesomslag medbundet. 3 originalupplagor, inbundna i ett
velinderband. Med Magnus von Platens exlibris. Lundkvist, Artur: Himmelsfärd. Albert Bonniers förlag, 1935. Originalupplaga. 287 s. Häftad.
Gott skick. Lundkvist, Artur: Himmelsfärd. Albert Bonniers förlag, 1935. Originalupplaga. 287 s.
Halvklotband. Främre häftesomslag medbundet. Marmorerade för/eftersättsblad. Färgat övre snitt.
Mycket gott skick. Lundkvist, Artur: Komedi i Hägerskog. Tidens förlag, 1959. Andra upplagan. 324 s.
Halvklotband. Färgat övre snitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Mycket gott skick. Pappersomslag
medbundet Lundkvist, Artur: Malinga. Albert Bonniers förlag, 1952. Originalupplaga. 277 s. Häftad. Något
nött i kanterna. Ex Libris: Nils Berman
Lundkvist, Artur: Nattens broar. Albert Bonniers förlag, 1936. Originalupplaga. 78 s. Häftad. Gott
skick. Lundkvist, Artur: Orians upplevelser. Tidens förlag, 1960. Originalupplaga. 277 s. Halvklotband.
Främre och bakre häftesomslag medbundna. Marmorerade för/eftersättsblad. Färgat övre snitt.
Mycket gott skick. Lundkvist, Artur: Spegel för dag och natt. Albert Bonniers förlag, 1953. Originalupplaga. 253 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Lundkvist, Artur: Spegel för dag och natt. Albert Bonniers förlag, 1953. Originalupplaga. 253 s.
Halvklotband. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Marmorerade för/eftersättsblad.
Färgat övre snitt. Mycket gott skick.
Lundkvist, Artur: Ur en befolkad ensamhet - Roman kring ett jag. Tidens förlag, 1958.
Originalupplaga. 257 s. Halvklotband. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Marmorerade
för/eftersättsblad. Färgat övre snitt. Mycket gott skick. Lundkvist, Artur: Vandrarens träd. Albert Bonniers förlag, 1941. Originalupplaga. 274 s.
Halvklotband. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Marmorerade för/eftersättsblad.
Färgat övre snitt. Mycket gott skick. Lundkvist, Artur: Vidingevals. Tidens förlag, 1957. Tredje upplagan. 311 s. Halvklotband.
Främre och bakre häftesomslag medbundna. Marmorerade för/eftersättsblad. Färgat övre snitt.
Mycket gott skick. Lundkvist, Artur: Vit man. Albert Bonniers förlag, 1932. Originalupplaga. 138 s. Häftad. Gott
skick. Illustrerad. Lundkvist, Artur: Vit man. Albert Bonniers förlag, 1932. Originalupplaga. Häftad. Gott skick. Lundkvist, Artur: Vit man + Eldtema + Korsväg. Bonniers, 1932, 1939, 1942. Originalupplaga.
138+102+135 sidor. Klotband. Mycket gott skick. Illustrerad. Tre förstaupplagor i samma band.
Inbunden hos Edith Welinder. Magnus von Platens exlibris. Främre häftesomslagen till "Vit man"
och "Korsväg" medbundna. Främre och bakre omslagen till "Eldtema" löst bifogade Lundkvist, Artur: Vulkanisk kontinent - En resa i Sydamerika. Tidens förlag, 1957.
Originalupplaga. 411 s. Halvklotband. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Marmorerade
för/eftersättsblad. Färgat övre snitt. Mycket gott skick. Lyttkens, Alice: Lyckans tempel. Norstedt och söners förlag, 1946. Illustrerad av Yngve Berg.
514 s. Linneryggsband. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Gott skick. Ryggen lätt
fläckad. Stor 8:a
Malmberg, Bertil: Flöjter ur ödsligheten. Albert Bonniers förlag, 1941. Originalupplaga. 100 s.
Häftad. Gott skick. Ouppsprättad.
Martinson, Harry: Aniara. En revy om människan i tid och rum. 1956. Originalupplaga. 103+3
sidor. Klotband med skyddsomslag. Liten skada i övre kanten på skyddsomslagets rygg, annars i
myckat gott skick Martinson, Harry: Cikada. Albert Bonniers förlag, 1953. Originalupplaga. 152 s. Klotryggsband
med skyddsomslag. Främre häftesomslag medbundet. Färgat övre snitt. Gott skick. Martinson, Harry: Cikada. Albert Bonniers förlag, 1953. 152 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Något fuktskadad. Martinson, Harry: Cikada. Albert Bonniers förlag, 1953. Originalupplaga. 152 s.
Skinnryggsband. Främre häftesomslag medbundet. Bandet något nött i kanterna. Martinson, Harry: Den förlorade jaguaren. Norstedt och söners förlag, 1941. 266 s. Dekorerat
klotband. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Färgat övre snitt. Mycket gott skick. Martinson, Harry: Det enkla och det svåra. Albert Bonniers förlag, 1939. Originalupplaga.
Illustrerad av H.M.. 160 s. Häftad. Något nött i kanterna. Namnteckning på smutstitelbladet. Martinson, Harry: Dikter om ljus och mörker. Bonniers, 1971. Originalupplaga. 133 s. Klotband
med skyddsomslag. Mycket gott skick. Martinson, Harry: Gräsen i Thule. Bonniers, 1958. Originalupplaga. 106 s. Klotryggsband med
skyddsomslag. Gott skick. Martinson, Harry: Gräsen i Thule. Bonniers, 1958. Originalupplaga. 106 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Martinson, Harry: Natur. Albert Bonniers förlag, 1934. Originalupplaga. 147 s. Häftad. Något
nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Martinson, Harry: Natur. Albert Bonniers förlag, 1934. Originalupplaga. 147 s. Häftad. Något
nött i kanterna. Martinson, Harry: NATUR.. Albert Bonniers förlag, 1934. Originalupplaga. 147 s. Klotband.
Främre häftesomslag medbundet. Gott skick. Martinson, Harry: Passad. Dikter av Harry Martinson. Bonniers, 1945. Originalupplaga. 148+4
sidor. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Med deikation : "Till Olof Lagercrantz från Harry Martinson
med vänskap"
Martinson, Harry: Svärmare och harkrank. Albert Bonniers förlag, 1937. Originalupplaga. 129 s.
Häftad. Gott skick. Martinson, Harry: Vagnen. Bonniers, 1960. 129 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott
skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Främre häftesomslag medbundet. Martinson, Moa: Armén vid horisonten. Tidens förlag, 1942. Originalupplaga. 350 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Recensionsstämpel. Martinson, Moa: Brandliljor. Tidens förlag, 1941. Originalupplaga. 620 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. En fläck på snittet. Inlagan fin. Martinson, Moa: Brandliljor. Tidens förlag, 1941. Originalupplaga. 620 s. Halvklotband. Främre
häftesomslag medbundet. Färgat övre snitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Namnteckning på
försättsbladet. Gott skick. Martinson, Moa: Klockor vid sidenvägen. Tidens förlag, 1957. Originalupplaga. 203 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Dedikation, handskriven. Martinson, Moa: Motsols. Tidens förlag, 1937. Originalupplaga. 80 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Moberg, Vilhelm: Giv oss jorden!. Albert Bonniers förlag, 1939. Originalupplaga. 330 s.
Dekorerat linneband. Gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Färgat övre snitt.
Namnteckning på försättsbladet. Moberg, Vilhelm: Sänkt sedebetyg. Folket i Bilds Förlag, 1952. 445 s. Halvklotband. Mycket gott
skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Färgat övre snitt. Myrdal, Jan: Jubelvår. Tidens förlag, 1955. Originalupplaga. 199 s. Häftad. Gott skick. Nerman, Ture: I brynja och brånad. Albert Bonniers förlag, 1913. Originalupplaga. 119 s.
Halvfranskt band. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Övre guldsnitt. Marmorerade
för/eftersättsblad. Gott skick. Ryggen bleknad. Ex Libris: C.E. + Stellan Lindskog Nerman, Ture: I brynja och brånad. Albert Bonniers förlag, 1913. Originalupplaga. 119 s.
Dekorerat halvfranskt band. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Övre guldsnitt. Gott
skick. Ex LIbris: Stellan Lindskog
Nilsson Piraten, Fritiof: Bobi Bitt och hans mor.. Bonniers, 1974. Originalupplaga. 173 s.
Förlagsband med pappersomslag. Mycket fint exemplar. Nilsson Piraten, Fritiof: Bock i örtagård. Albert Bonniers förlag, 1933. 227 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något slitet. Häftesomslaget något trasigt. 6-7:e tus. Nilsson Piraten, Fritiof: Flickan med bibelspråken och andra historier. Albert Bonniers förlag,
1959. Originalupplaga. 273 s. Häftad. Något nött i kanterna. Nilsson Piraten, Fritiof: Vers på växel och andra bankhistorier. Skandinaviska Banken, 1964.
Originalupplaga. Illustrerad av Stig Claesson. 155 s. Dekorerat pappband. Gott skick.
Namnteckning på insidan av pärmen. Nordström, Ludvig: Fiskare. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1907. Originalupplaga. 181 s.
Häftad. Något sliten. Fuktskadad. Namnteckning på titelbladet: "H. Nordström". Norén, Lars: Biskötarna. Bonniers, 1970. Originalupplaga. 192 s. Häftad. Något sliten. Norén, Lars: Dagliga och nattliga dikter. Bonniers, 1974. Originalupplaga. 140 s. Häftad.
Mycket gott skick.
Norén, Lars: I den underjordiska himlen - Biskötarna II. Bonniers, 1972. Originalupplaga. 192
s. Häftad. Något nött i kanterna. Norén, Lars: Kung Mej och andra dikter. Bonniers, 1973. Originalupplaga. 119 s. Häftad. Gott
skick. Ryggen blekt. Norén, Lars: Murlod. Bonniers, 1979. Originalupplaga. 50 s. Klotband med skyddsomslag.
Nyskick. Norén, Lars: Och ge oss skuggorna. Bonniers, 1991. Originalupplaga. 228 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Namnteckning på försättsbladet. Norén, Lars: Viltspeglar. Författarförlaget, 1972. Originalupplaga. 45 s. Häftad. Nyskick.
Orre, Ingvar: Utgångspunkt. Metamorfos, 1952. Originalupplaga. Numrerat exemplar 69/100.
Trådhäftad med lumppappersomslag. Signerad av författaren, samt innehåller två linoliumsnitt av
Leif Thollander. Bakre pärmen skadad och löst. Annars i gott skick. Ossiannilsson (Ossian-Nilsson), K.G. (Karl Gustav): Hedningar, Örnar, Orkester,
Kärleksdikter. Albert Bonnier och Åhen & Åkerlund, 1901-2, 1907, 1918. Originalupplaga.
132+169+147+92 s. Dekorerat pappband. Främre och bakre häftesomslag medbundna.
Marmorerade för/eftersättsblad. Bandet något slitet. Inlagan fin. Österling, Anders: Bäckahästen; Årets Visor. Albert Bonniers förlag, 1909 + 1920. Illustrerad av
Tora Holmström. 89+111. Dekorerat pappband. Mycket gott skick. Namnteckning på
häftesomslag. Österling, Anders: De sju strängarna. Albert Bonniers förlag, 1922. Originalupplaga. 175 s.
Dekorerat halvfranskt band. Mycket gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Marmorerade
för/eftersättsblad. Färgat övre snitt. Österling, Anders: Jordens heder. Albert Bonniers förlag, 1927. Originalupplaga. 169 s.
Halvfranskt band. Gott skick. Upphöjda bind. Främre och bakre häftesomslag medbundna.
Anteckningar på försättsbladet. Österling, Anders: Jordens heder. Albert Bonniers förlag, 1927. Originalupplaga. 169 s.
Dekorerat halvfranskt band. Mycket gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Marmorerade
för/eftersättsblad. Färgat övre snitt. Oswald, Gösta: En privatmans vedermödor. Albert Bonniers förlag, 1949. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget vikt. Oswald, Gösta: Rondo. Albert Bonniers förlag, 1951. 289 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Rådström, Pär: Ballong till månen. Norstedt och söners förlag, 1958. Originalupplaga. 227 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Rådström, Pär: Greg Bengtsson & kärleken. Norstedt och söners förlag, 1953.
Originalupplaga. 208 s. Häftad. Gott skick. Delvis ouppsprättad. Ruthström, Olga: Svarta Penséer. Dikter af Olga Alexandra. Sahlins Boktryckeri, Sundsvall,
1910. Originalupplaga. 62 s. Häftad. Pärmarna något fläckade och med nötta kanter. Mycket
ovanlig Sand, Arne: Förföljaren. Albert Bonniers förlag, 1949. Originalupplaga. 316 s. Häftad. Gott
skick. Sand, Arne: Förföljaren. Albert Bonniers förlag, 1949. Originalupplaga. 316 s. Klotryggsband.
Främre häftesomslag medbundet. Färgat övre snitt. Mycket gott skick. Siwertz, Sigfrid: GATANS DRÖMMAR. Dikter.. Albert Bonniers förlag, 1905. Originalupplaga. 76
s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Häftesomslag fläckat. Sjöberg, Birger: Fridas andra bok. Albert Bonniers förlag, 1929. Originalupplaga. 118 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Noter ingår. Sjöberg, Birger: Fridas bok, Fridas andra bok. Albert Bonniers förlag, 1923, 1929. 100+118 s.
Halvfranskt band. Främre häftesomslag medbundet. Gott skick. Sjöberg, Birger: Kriser och kransar. Albert Bonniers förlag, 1926. Originalupplaga. 170 s.
Dekorerat halvfranskt band. Främre häftesomslag medbundet. Marmorerat snitt. Upphöjda bind.
Något nött i kanterna. Söderberg, Hjalmar: Aftonstjärnan. Pjäs i en akt.. F. Englunds Boktryckeri, Stockholm, 1912.
Originalupplaga. 32 s. Häftad. Något nött i kanterna. Namnteckning på främre pärmen, "Arvid Hj.
Uggla, Upsala 2 April 1912" Söderberg, Hjalmar: DEN TALANGFULLA DRAKEN.. Albert Bonniers förlag, 1913.
Originalupplaga. 233 s. Häftad. Bandet något slitet. Fläckad. Söderberg, Hjalmar: Forntid och saga; Vers och varia. Albert Bonniers förlag, 1921. 222+373s.
Dekorerat halvfranskt band. Övre guldsnitt. Namnteckning på försättsbladet. Marmorerade
för/eftersättsblad. Bandet något nött i kanterna. Söderberg, Hjalmar: Jahves eld. Albert Bonniers förlag, 1918. Originalupplaga. 224 s. Häftad.
Häftesomslaget något fläckigt. Något nött i kanterna.
Söderberg, Hjalmar: Ödestimmen - skådespel i tre akter. Albert Bonniers förlag, 1922.
Originalupplaga. 150 s. Häftad. Gott skick. Söderberg, Hjalmar: Vers och varia. Albert Bonniers förlag, 1921. Originalupplaga. 373 s.
Häftad. Något nött i kanterna.
Söderholm, Kerstin: Rödgula vägar. Söderström & Co, 1928. Originalupplaga. 79 s.
Häftad. Gott skick. Ouppsprättad.
Taube, Evert: Bröllopsballader och rosenrim. En Gyldene Fredens bok. Norstedt och söners
förlag, 1925. Originalupplaga. Illustrerad av Evert Taube. 99 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet.
Inlagan fin. Ex libris: Greta & Ragnar Ågren. Noter ingår. Taube, Evert: Den Gyldene Fredens ballader. Albert Bonniers förlag, 1946. Originalupplaga.
Illustrerad av Evert Taube. 80 s. Klotryggsband. Gott skick. Noter ingår. Taube, Evert: Förlustelse och frid. Bonniers, 1957. Originalupplaga. Illustrerad av Stig
Södersten. 47 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Främre häftesomslag
medbundet. Namnteckning på försättsbladet. Noter ingår.
Taube, Evert: Sjösalaboken. Albert Bonniers förlag, 1947. Illustrerad av Roland Svensson. 81
s. Klotryggsband. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Något gulnad. Noter ingår, arr Lille
Bror Söderlund Taube, Evert: Sjösalaboken. Albert Bonniers förlag, 1950. Illustrerad av Roland Svensson. 81
s. Häftad. Mycket gott skick. Noter ingår, arr Lille Bror Söderlundh
Thiel, Tage: Öar. Spektrum, 1934. Originalupplaga. 121 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget
slitet. Thomson, Anna-Lisa: Eko av dagars ljusa klang. LTs förlag, 1955. Illustrerad av Anna-Lisa
Thomson. 55 s. Häftad. Mycket gott skick. Värnlund, Rudolf: Döda människor. Albert Bonniers förlag, 1924. Originalupplaga. 203 s.
Häftad. Gott skick. Vennberg, Karl: Halmfacklan. Albert Bonniers förlag, 1944. 85 s. Häftad. Gott skick. En fläck på
ryggen.
Vennberg, Karl: I väntan på pendeltåget. Bonniers, 1990. Originalupplaga. 71 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Vennberg, Karl: Längtan till Egypten. Bonniers, 1987. Originalupplaga. 73 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Recensionsstämpel. Vennberg, Karl: Sju ord på tunnelbanan. Bonniers, 1971. Originalupplaga. 72 s. Häftad. Mycket
gott skick. Ouppsprättad. Vennberg, Karl: Sju ord på tunnelbanan. Bonniers, 1971. 72 s. Klotband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Vennberg, Karl: Tideräkning. Albert Bonniers förlag, 1945. Originalupplaga. 95 s. Häftad. Gott
skick. Namnteckning på smutstitelbladet. Vennberg, Karl: Tillskrift. Bonniers, 1960. Originalupplaga. 53 s. Klotband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Vennberg, Karl: Vårövning. Albert Bonniers förlag, 1953. Originalupplaga. 74 s. Häftad. Gott
skick. Viksten, Hans: Dikter på liv och död. Bonniers, 1966. Originalupplaga. Illustrerad av författaren.
51 s. Häftad. Mycket gott skick. Viksten, Hans: Resa med livstecken - Dagbok dikter teckningar. Bonniers, 1976.
Originalupplaga. 147 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Warren, Stig: Livets höga visa. Dikter. Tidens förlag, 1937. Originalupplaga. 80 s. Häftad.
Ouppsprättad. Ou och debut. Veck på bakre pärmen, annars i gott skick
Wästberg, Per: Pojke med såpbubblor. Wahlström & Widstrand, 1949. Originalupplaga.
167 s. Häftad. Gott skick. Insidan av pärmen missfärgad av medföljande tidningsutklipp -
recension av boken av sign. O.L.
Weiss, Peter: Marat (Jean Paul Marat förföljd och mördad så som det framställs av patienterna
på hospitalet Charenton under ledning av herr de Sade). Bo Cavefors, 1965. Originalupplaga.
Översatt av Britt G. Hallqvist. 159 s. Häftad. Gott skick. Weiss, Peter: Rapporte. Suhrkamp Verlag, 1968. First edition. In German. 186 p. Wrappered.
Slightly rubbed on the edges. Weiss, Peter: Skuggan av kuskens kropp. Tidens förlag, 1966. Originalupplaga. Illustrerad av
författaren. 95 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Wine, Maria: Vinden ur mörkret. Albert Bonniers förlag, 1943. Originalupplaga. 63 s. Häftad.
Gott skick. Recensionsstämpel. Wolgers, Beppe: Jag sjunger i skon. Albert Bonniers förlag, 1953. Originalupplaga. Illustrerad
av Omslag av Arne Jones. 28 s. Häftad. Mycket gott skick. Ouppsprättad. Zehlin, Lennart: Patience. Metamorfos, 1953. Originalupplaga. 19 s. Häftad. Mycket gott skick.
Författarens signatur. |