| Skönlitteratur, Svensk, Prosa |
|---|
|
Abrahamsson, Hans Olof: Saknaden. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1976. 189 s. Häftad.
Stämpel på eftersättsbladet. Ouppsprättad. Abrahamsson, Hans Olof: Till en ö. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1972. 161 s. Häftad.
Ouppsprättad. En fläck på häftesomslaget. Åbrink, Håkan: Caféinteriör. Bonniers, 1983. 206 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick.
Adolfsson, Evert: Hyttebud och andra prosor.. Norstedts förlag, 1959. 95 s. Häftad.
Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Annars ett fint exemplar. Adolfsson, Evert: Kröka rygg.. Norstedt och söners förlag, 1975. 178 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Klisterlapp på häftesomslaget. Annars ett fint exemplar. Adolfsson, Gunnar: Människobukett. Berättelse.. Zindermans, 1981. 238 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget trasigt. Annars ett fint exemplar. Adolfsson, Gunnar: Stolpar med röd ring.. Zindermans, 1966. 227 s. Klotband med
skyddsomslag. Klisterlapp på pappersomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. En fläck på
snittet. Annars ett fint exemplar. Ahlberg, Harry: Arbetets ära, arbetets villkor. Prosastycken.. Tidens förlag, 1979. 295 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Ahlberg, Harry: Den galne europén. Reportage, svarta humoresker, dagboksblad.. Tidens
förlag, 1975. 179 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något fläckat. Annars ett fint
exemplar. Ahlgren, Ernst: Berättelser och utkast. Albert Bonniers förlag, 1900. Andra upplagan. Illustrerad
av Aspelin Carl. 239 s. Halvklotband. Bandet något slitet. Illustrerad. Namnteckning på insidan av
pärmen. Mönstrade för/eftersättsblad. Ryggen blekt Ahlgren, Ernst: Folklif och småberättelser. Albert Bonniers förlag, 1900. Andra upplagan.
Illustrerad av Aspelin Carl. 206 s. Halvklotband. Bandet trasigt. Illustrerad. Mönstrade
för/eftersättsblad. Ryggen blekt. Del av främre pärmen borta.Namnteckning på insidan av
pärmen.Inlagan i gott skick. Ahlgren, Ernst: Folkliv och småberättelser samt valda berättelser ur Från Skåne.. Vårt Hems
Förlag, 1930. 239 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Namnteckning. Ahlgren, Ernst: Samlade berättelser l Från Skåne. Albert Bonniers förlag, 1900. Andra
upplagan. Illustrerad av Aspelin Carl. 142 s. Halvklotband. Bandet något slitet. Illustrerad.
Namnteckning på insidan av pärmen. Mönstrade för/eftersättsblad. Ryggen blekt. Ahlin, Göran: Hitta hem. Roman.. Forum, 1981. 219 s. Häftad. Häftesomslaget slitet. Annars ett
fint exemplar. Klisterlapp på smutstitelblad. Ahlin, Gunnel: Hannibal segraren. Albert Bonniers förlag, 1982. Originalupplaga. 331 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Ahlin, Gunnel: Puls. Albert Bonniers förlag, 1964. 180 s. Häftad. Namnteckning på titelbladet.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Ahlin, Lars: Bark och löv. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1961. Originalupplaga. 329 s.
Inbunden med skyddsomslag. Bandet något skevt. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Färgat övre snitt. Främre häftesomslag medbundet. Ahlin, Lars: De sotarna! De sotarna! Zackarias´andra bok.. Albert Bonniers förlag, 1990. 296 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Ahlin, Lars: Det florentinska vildsvinet. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1991. 299 s. Inbunden
med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Gott skick. 8-10:e tus. Ahlin, Lars: Egen spis. Roman.. Tidens förlag, 1953. 254 s. Dekorerat klotband. Anteckningar
på försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Tidens Bokklubb. Ahlin, Lars: Fromma mord. Roman.. Tidens förlag, 1952. Originalupplaga. 290 s. Häftad.
Stämpel på häftesomslaget. Häftesomslaget trasigt. Annars ett fint exemplar. Rec.ex. Ahlin, Lars: Gilla gång. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1959. 323 s. Klotryggsband. Gott skick.
Bandet något slitet. Främre häftesomslag medbundet. Sjunde-nionde tusendet. Ahlin, Lars: Huset har ingen filial.. Tidens förlag, 1949. Andra upplagan. 312 s. Häftad.
Häftesomslaget slitet. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Annars ett fint exemplar. Ahlin, Lars: Huset har ingen filial.. Tidens förlag, 1949. Originalupplaga. 312 s. Häftad.
Namnteckning på smutstitelbladet. Häftesomslaget något trasigt. Ahlin, Lars: Jungfrun i det gröna. Roman.. Tidens förlag, 1947. Originalupplaga. 303 s.
Halvklotband. Stämpel på snittet. Något nött i kanterna. Ryggen lätt fläckad. Annars ett fint
exemplar. Färgat övre snitt. Ahlin, Lars: Jungfrun i det gröna. Roman.. Tidens förlag, 1947. Tredje upplagan. 303 s.
Halvklotband. Ahlin, Lars: Jungfrun i det gröna.. Folket i Bilds Förlag, 1951. 235 s. Klotryggsband. Gott skick.
Ahlin, Lars: Jungfrun i det gröna. Roman.. Tidens förlag, 1947. Fjärde upplagan. 301 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslag fläckat. Ahlin, Lars: Kvinna kvinna. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1955. Originalupplaga. 231 s.
Halvklotband. Främre häftesomslag medbundet. Gott skick. Ahlin, Lars: Kvinna kvinna. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1955. 231 s. Häftad. Häftesomslag
fläckat. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Omslag av Arne Jones. Sjätte-
åttonde tusendet. Ahlin, Lars: Kvinna kvinna. Roman.. Alba, 1979. 231 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget fläckat och nött. Ahlin, Lars: Min död är min.. Albert Bonniers förlag, 1845. 476 s. Klotryggsband. Gott skick.
Främre häftesomslag medbundet. Färgat övre snitt. Ahlin, Lars: Min död är min. Roman.. Tidens förlag, 1945. Tredje upplagan. 476 s. Häftad.
Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Ahlin, Lars: Natt i marknadstältet. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1957. 461 s. Halvklotband
med skyddsomslag. Sliten. Anteckningar. 7-10:e tus. Ahlin, Lars: Nattens ögonsten. En berättelse.. Albert Bonniers förlag, Bokklubben Svalan, 1958.
75 s. Pappband. Ryggen något trasig. Ryggen sliten. Annars ett fint exemplar. Ahlin, Lars: Nattens ögonsten. En berättelse.. Albert Bonniers förlag, Bokklubben Svalan, 1958.
75 s. Pappband. Gott skick. Ahlin, Lars: Stora glömskan. Zackarias´första bok.. Tidens förlag, 1954. Originalupplaga. 319
s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Häftesomslag fläckat. Annars ett fint exemplar. Ahlin, Lars: Stora glömskan. Zackarias´första bok.. Tidens förlag, 1954. Andra upplagan. 320
s. Häftad. Häftesomslag fläckat. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Ahlin, Lars: Tåbb med manifestet. Historien om hur Tåbbs livsstil växte fram.. Folket i Bilds
Förlag, 1954. 254 s. Inbunden. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars i gott skick. Ahlstedt, Ivar: Matchen. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1945. 258 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Annars ett fint exemplar. Ahndoril, Alexander: Den magiska disciplinen. Roman.. Norstedt och söners förlag, 1993. 197
s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Ahnland, Erik: Det pansrade vanvettet.. Zindermans, 1977. 81 s. Häftad. Stämpel på
försättsbladet. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Illustrerad av
förf. Ahnlund, Knut: Jordens skönhet. Singalesiska minnen och myter.. Brombergs, 1980.
Illustrerad av Björn Dal. 104 s. Inbunden med skyddsomslag. Anteckningar på försättsbladet. Gott
skick. Ahnlund, Knut: Vännerna. En berättelse från hem och skola.. Norstedt och söners förlag, 1963.
353 s. Häftad. Stämpel på eftersättsbladet. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Ahrne, Marianne: Och tänk den fagra prinsessan.... Norstedt och söners förlag, 1994. 239 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Åkerhielm, Erik: Jungfru Gertrud En berättelse från reformationstiden ur en gammal stads
hävder.. J.A. Lindblads förlag, Uppsala, 1917. 323 s. Inbunden. Marmorerade pärmar. Något blekt.
Namnteckning på titelbladet. Vignetter av Öllegård och Margaretha Åkerhielm. Åkerhielm, Erik: Margaretha Cosfeldt Historisk roman från Visby medeltid. Norstedt och söners
förlag, 1923. 287 s. Halvklotband. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Privatband. Åkerhielm, Helge: Förgången stad. Självbiografisk prosa. Hörsta Förlag, 1958. Illustrerad av
Mark Sylwan. 176 s. Klotryggsband. Gott skick. Dedikation, handskriven. Främre häftesomslag
medbundet. Bandet något nött i kanterna. Åkerlund, Eric: Brandvakt. Bonniers, 1981. 199 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något
nött i kanterna. Åkerman, Olly: Musen som väckte upp de döda. Zindermans, 1966. 60 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Åkesson, Anne Marie: Blåbärsexpeditionen. AWE/ Gebers, 1988. Illustrerad av Pyk Madeleine.
86 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Anteckningar på försättsbladet. Alexanderson, Eva: Fyrtio dagar i öknen. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1964. 277 s. Häftad.
Ouppsprättad. Alexandersson, Eric S: Pensionär i rutig kostym.. Stegelands, 1979. 91 s. Inbunden med
skyddsomslag. Stämpel på försättsbladet. Gott skick. Alexandersson, Erik: Mänskligt och medmänskligt. Gummessons Bokförlag, Stockholm, 1955.
100 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Alfredson, Hans: Tiden är ingenting. En släktsaga. Månpocket, 1982. 307 s. Pocket. Gott skick.
Exlibris. Alfvén, Inger: Arvedelen. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1981. 419 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Alfvén, Inger: Det blå skåpet och andra berättelser.. Albert Bonniers förlag, 1999. 236 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Alfvén, Inger: Dotter till en dotter.. Bonniers, 1983. 294 s. Pappband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Gott skick. Alfvén, Inger: Elefantens öga. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1992. 416 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Fjortonde-artonde tusendet. Alfvén, Inger: En moder har fyra döttrar. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1996. 302 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Alfvén, Inger: Judiths teater. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1990. 496 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Bokklubben Svalan. Alfvén, Inger: Judiths teater. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1989. 496 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Alfvén, Inger: Lyckans galosch. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1986. 251 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar. Alfvén, Inger: När jag tänker på pengar. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1998. 303 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Larmremsa inklistrad på insidan av pärmen. Alfvén, Inger: s/y Glädjen. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1979. 321 s. Inbunden med
skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint
exemplar. Sextiosjunde-sjuttionde tusendet. Alopaeus, Marianne: Drabbad av Sverige.. Brombergs, 1984. 368 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Alverfors, Ann-Charlotte: Aldrig.. Arena, 1993. 384 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Alverfors, Ann-Charlotte: Linneas resor. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1979. 259 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Alverfors, Ann-Charlotte: Midvintersaga. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1982. 177 s. Inbunden
med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Alverfors, Ann-Charlotte: Snabelros. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1977. 242 s. Häftad.
Klisterlapp på insidan av pärmen. Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Alverfors, Ann-Charlotte: Stjärneklok.. Norstedt och söners förlag, 1986. 207 s. Inbunden med
skyddsomslag. Bandet något slitet. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar. Alverfors, Ann-Charlotte: Stjärneklok.. Bra Böcker, 1986. 207 s. Inbunden med skyddsomslag.
Anderberg, Bengt: Amorina. Albert Bonniers förlag, 1999. 472 s. Pappband med
skyddsomslag. Nyskick. Prislapp kvar på skyddsomslagets baksida. Anderberg, Bengt: En kväll om våren. Noveller.. Albert Bonniers förlag, 1945. 139 s. Häftad.
Ouppsprättad. Anderberg, Bengt: Fanny.. Albert Bonniers förlag, 1946. Originalupplaga. 164 s. Häftad.
Klisterlapp på insidan av pärmen. Annars ett fint exemplar. Anderberg, Bengt: Kain.. Albert Bonniers förlag, 1948. Originalupplaga. 253 s. Häftad. Sliten.
Fläckad. Häftesomslaget lagat. Häftesomslaget något trasigt. Anderberg, Bengt: Nisse bortom.. Albert Bonniers förlag, 1946. Originalupplaga. 249 s. Häftad.
Sliten. Anderberg, Bengt: Nisse bortom.. Albert Bonniers förlag, 1946. Originalupplaga. 249 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Anderberg, Bengt: Pittoreskt album.. Albert Bonniers förlag, 1963. 109 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. En reva i pappersomslag. Anderberg, Bengt: Poas sagobok.. Zindermans, 1964. 83 s. Klotryggsband. Namnteckning på
försättsbladet. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Anderson, Hans: För vårens skull.. LTs förlag, 1968. 63 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad med teckningar av förf.
Klisterlapp på smutstitelblad. Anderson, Hans: Höstdagar.. LTs förlag, 1969. 64 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något trasigt. Stämpel på eftersättsbladet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad
med teckningar av förf. Anderson, Hans: Minns du sommaren?. LTs förlag, 1971. 44 s. Inbunden med skyddsomslag.
Stämpel på eftersättsbladet. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad
med teckningar av förf. Anderson, Hans: Talve-Vinter.. LTs förlag, 1974. 47 s. Inbunden med skyddsomslag. Stämpel
på eftersättsbladet. Namnteckning på smutstitelbladet. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Illustrerad med teckningar av förf. Andersson, Bo: Rune. Roman.. Inferi, 1981. 187 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars
ett fint exemplar. Andersson, Carl Erland: Kråksång. En historia.. Wahlström & Widstrand, 1985. 181 s.
Häftad. Stämpel på eftersättsbladet. Ouppsprättad. Andersson, Carl Erland: Pecka Privat. Roman.. Wahlström & Widstrand, 1979. 117 s.
Häftad. Gott skick. Andersson, Claes: En mänska börjar likna sin själ. Roman.. Alba, 1983. 174 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Andersson, Dan: Brödkortsromantik. Reportage och artiklar publicerade i Ny Tid 1917-1918..
Zindermans, 1972. 84 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Klisterlapp på häftesomslaget.
Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Förord av Gunde Johansson. Andersson, Dan: Chi-mo-ka-ma. Bakhåll, 2002. 78 s. Häftad. Fint exemplar. Efterord av Peter
Glas. Andersson, Dan: Chi-mo-ka-ma. Berättelser från Norra Amerika.. Zindermans, 1978. 107 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. En fläck inuti boken. Annars ett fint
exemplar. Dan Andersson Sällskapet. Andersson, Dan: De tre hemlösa.. Tidens förlag, 1974. 143 s. Cartonnageband. Bandet något
fläckigt. Annars ett fint exemplar. Arbetarberättare I. Andersson, Dan: De tre hemlösa.. Tidens förlag, 1936. 178 s. Halvfranskt band. Fint exemplar.
Marmorerade för/eftersättsblad. Guldornerad rygg. Något nött i kanterna. Marmorerat övre snitt. Andersson, Dan: De tre hemlösa.. Bra klassiker/Bra böcker, 1977. 134 s. Dekorerat
skinnimitationsband. Gott skick. Något nött i kanterna. Guldornerad. Förord Gunde Johansson. Andersson, Dan: Fragment ur den underbara byttans berättelse.. Sällskapet Bokvännerna,
1954. Illustrerad av Ture Lidström. 59 s. Pappband. Gott skick. Något nött i kanterna. Färgat övre
snitt. Bokvännens bibliotek 19. Andersson, Dan: Kolarhistorier.. Tidens förlag, 1978. Illustrerad av Eric Palmquist. 190 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Färgat övre
snitt. Andersson, Dan: Posthuma noveller. Korta historier - Efterlämnade noveller - Chi-mo-ka-ma -
Litteraturkritik.. Tidens förlag, 1930. Halvfranskt band. Nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Övre
guldsnitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Samlade skrifter. Minnesupplaga IV. Andersson, Dan: Tjärbrännare och andra kåserier och berättelser.. Zindermans, 1986. 119 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Stämpel på försättsbladet.
Illustrerad. Förord av Gunde Johansson. Andersson, Dan: Vildmarksliv och andra berättelser.. Zindermans, 1971. 93 s. Häftad.
Ouppsprättad. Förord: Gunde Johansson. Andersson, Gunder: Bränningar. Berättelse om en resa.. Norstedt och söners förlag, 1981.
257 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Medförfattare: Anna-Karin Norlin. Andersson, Gunder: Djävulen i Notre-Dame.. Legenda, 1987. 273 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Andersson, Gunder: Köttets lust och själens. Historier.. LTs förlag, 1987. 222 s.
Cartonnageband. Stämpel på eftersättsbladet. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Andersson, Ingemar: I stället för en död.. Albert Bonniers förlag, 1955. 255 s. Häftad. Gott
skick. Häftesomslag något löst. Andersson, Ingemar: Rökträdet. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1954. 262 s. Häftad. Stämpel
på eftersättsbladet. Häftesomslaget något slitet. Ouppsprättad. Andersson, Ingemar: Sommar över mörkt vatten. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1957. 269 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Delvis ouppsprättad. Andersson, Lars: Artemis. Roman.. Norstedt och söners förlag, 1995. 139 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Andersson, Lars: Berget. Roman.. Albert Bonniers förlag, 2002. 420 s. Inbunden med
skyddsomslag. Fint exemplar. 6-10:e tus. Andersson, Lars: Bikungskupan. Roman.. Författarförlaget, 1982. 308 s. Klotband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Något fuktskadad. Annars ett fint exemplar. Andersson, Lars: Jorsalafärder. Ett reportage 1984-1991.. Norstedt och söners förlag, 1991.
149 s. Inbunden med skyddsomslag. Andersson, Lars: Kavita.. Norstedt och söners förlag, 2001. 173 s. Inbunden med
skyddsomslag. Andersson, Lars: Pestkungens legend.. Norstedt och söners förlag, 1988. 150 s. Inbunden
med skyddsomslag. Med bilder av Peter Tillberg. Andersson, Lars: Snöljus. Roman.. Litteraturfrämjandet, 1980. 342 s. Cartonnageband. Gott
skick. Andersson, Lars: Snöljus. Roman.. Norstedt och söners förlag, 1998. 342 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något fläckigt. Andersson, Lars: Vattenorgeln. Roman.. Norstedt och söners förlag, 1993. 349 s. Inbunden
med skyddsomslag. Andersson, Lars: Vi lever våra spel. Brev från Oslo till Amherst, Massachusetts.. Zindermans,
1976. 345 s. Häftad. Ouppsprättad. Andersson, Lena: Du är alltså svensk?. Månpocket, 2005. 225 s. Pocket. Nyskick. Anrell, Lasse: Den hemliga kvinnligheten.. Wahlströms, 1996. 221 s. Inbunden med
skyddsomslag. Stämpel på snittet. Gott skick. Antti, Gerda: Bara lite roligt.... Bonnier Alba, 1995. 237 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Antti, Gerda: Det är mycket med det jordiska. Roman.. Alba, 1987. 291 s. Inbunden med
skyddsomslag. Antti, Gerda: Ett ögonblick i sänder. Roman.. BonnierAlba, 1993. 235 s. Cartonnageband.
Bandet något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Antti, Gerda: Fjärrvärme. Roman.. Alba, 1991. 358 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick.
Antti, Gerda: Fjärrvärme. Roman.. BonnierAlba, 1994. 358 s. Cartonnageband. Smärre
anteckningar med blyerts. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Antti, Gerda: Inte värre än vanligt.. Albert Bonniers förlag, 1979. 198 s. Inbunden. Bandet något
slitet. Annars ett fint exemplar. Ardelius, Lars: Gösta Berglunds saga.. Norstedt och söners förlag, 1970. 264 s. Häftad.
Ouppsprättad. Något nött i kanterna. Ardelius, Lars: Krafter och spel.. Norstedt och söners förlag, 1962. 212 s. Häftad. Nött i
kanterna. Annars ett fint exemplar. Delvis ouppsprättad. Ardelius, Lars: Kronprinsarna. Roman.. Norstedt och söners förlag, 1972. 375 s. Häftad.
Fläckad. Häftesomslaget slitet. Häftesomslaget något trasigt. Ardelius, Lars: Kurage!. Norstedt och söners förlag, 1993. 355 s. Inbunden med
skyddsomslag. Anteckningar på försättsbladet. Gott skick. Ardelius, Lars: Lilla sockerstunden. Berättelser.. Norstedt och söners förlag, 1998. 201 s.
Inbunden med skyddsomslag. Fint exemplar. Ardelius, Lars: Och kungen var kung.. Norstedt och söners förlag, 1976. 550 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint
exemplar. Ardelius, Lars: Ogjort. Vari berättas om Märkvärdigheter författaren ännu ej utfört, såsom
Försäljning av Flyttblock, Ny tillverkning av Labyrinter, Sedeskildringar av Landets Kulturliv m m..
Författarförlaget, 1983. 145 s. Cartonnageband. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar.
Illustrerad. Ardelius, Lars: Provryttare.. Norstedt och söners förlag, 1981. 471 s. Inbunden med
skyddsomslag. Bandet något fläckigt. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar.
Ardelius, Lars: Provryttare.. Norstedts Magnum, 1982. 471 s. Pocket. Gott skick.
Häftesomslaget något slitet. Ardelius, Lars: Resandes ensak.. Norstedt och söners förlag, 1995. 287 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Ardelius, Lars: Rök är en roman om några människor under en sommareftermiddag i ett
mindre svenskt samhälle. Detta samhälle kan heta Rök.. Norstedt och söners förlag, 1964. 180 s.
Häftad. Häftesomslag fläckat. Gulnad. Annars ett fint exemplar. Ardelius, Lars: Smorgasbordet.. Norstedt och söners förlag, 1974. 307 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Månadens Bok. Ardelius, Lars: Smorgasbordet.. Norstedt och söners förlag, 1974. 307 s. Inbunden. Sliten.
Inlagan fin. Månadens Bok. Ardelius, Lars: Svävningar.. Norstedt och söners förlag, 1963. 124 s. Häftad. Anteckningar på
eftersättsbladet. Annars ett fint exemplar. Arenander, Britt: Affären som inte fanns.. Alba, 1982. 178 s. Inbunden med skyddsomslag.
Recensionsstämpel. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Arenander, Britt: Egen karta. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1979. 196 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Klisterlapp. Arendorff, Victor: Begär. En bohems upplevelser.. Allmänna förlaget, 1949. 158 s. Häftad.
Häftesomslaget något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Torsten Nilssons Ex Libris. Namntillägg
skrivet bredvid. Årestad, Gun: Ingen dag förlorad. Roman om Lillie Langtry. Askild & Kärnekull, 1980. 349
s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Armand, Paul: Monte-Christos son. Paris 1848. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1971. 287 s.
Inbunden med skyddsomslag. Recensionsstämpel. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Arnberg, Sverker: Kartet. En anarkistisk saga.. Carlsson Bokförlag, 1990. 231 s. Häftad med
pappersomslag. Gott skick. Arnér, Sivar: Byta människa. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1972. Originalupplaga. 256 s.
Häftad. Recensionsstämpel. Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Arnér, Sivar: Där är han.. Albert Bonniers förlag, 1975. Originalupplaga. 270 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Arnér, Sivar: Där är han.. Albert Bonniers förlag, 1975. Originalupplaga. 270 s. Häftad.
Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Med dedikation. Arnér, Sivar: Du själv.. Albert Bonniers förlag, 1946. 297 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något slitet. Arnér, Sivar: Du själv.. Albert Bonniers förlag, 1946. Originalupplaga. 297 s. Halvklotband.
Namnteckning på försättsbladet. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Främre
häftesomslag medbundet. Färgat övre snitt. Arnér, Sivar: Egil. Albert Bonniers förlag, 1948. 235 s. Halvfranskt band. Guldornerad rygg.
Färgat snitt. Delvis blekt i främre pärmens nederkant, annars i gott skick Arnér, Sivar: Egil.. Schildts, 1948. 234 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Arnér, Sivar: ett ett ett. Dagboksblad funna och utgivna av Sivar Arnér.. Albert Bonniers förlag,
1964. 255 s. Inbunden med skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet. Skyddsomslaget
slitet. Annars ett fint exemplar. Arnér, Sivar: ett ett ett. Dagboksblad funna och utgivna av Sivar Arnér.. Albert Bonniers förlag,
1964. 255 s. Häftad. Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Arnér, Sivar: Finnas till.. Albert Bonniers förlag, 1961. Originalupplaga. 232 s. Häftad. Gott
skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Arnér, Sivar: Finnas till.. Albert Bonniers förlag, 1961. Originalupplaga. 232 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Arnér, Sivar: Fyra som var bröder. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1955. Originalupplaga. 255
s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Skyddsomslaget något trasigt.
Annars ett fint exemplar. Främre häftesomslag medbundet. Arnér, Sivar: Fyra som var bröder. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1955. Originalupplaga. 255
s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Häftesomslaget något fläckigt. Annars ett fint exemplar.
Arnér, Sivar: Han - Hon - Ingen.. Albert Bonniers förlag, 1951. Originalupplaga. 237 s. Häftad.
Ryggen delvis sprucken i fogarna. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Arnér, Sivar: Knekt och klerk.. Albert Bonniers förlag, 1945. Originalupplaga. 365 s. Häftad.
Ryggen något trasig i övre och nedre kanten. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
G & H Dallmanns Ex Libris. Arnér, Sivar: Knekt och klerk.. Albert Bonniers förlag, 1945. Originalupplaga. 365 s.
Halvklotband. Enstaka fläckar inuti boken. Bandet något nött i kanterna. Annars ett mycket fint
exemplar. Främre häftesomslag medbundet. Arnér, Sivar: Nätet.. Albert Bonniers förlag, 1962. 265 s. Inbunden. Gott skick. Främre
häftesomslag medbundet. Arnér, Sivar: Nätet.. Albert Bonniers förlag, 1962. 265 s. Häftad. Namnteckning på insidan av
pärmen. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Arnér, Sivar: Öppna dörrar.. Albert Bonniers förlag, 1978. 244 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Arnér, Sivar: Säkert till sommaren.. Albert Bonniers förlag, 1954. Originalupplaga. 271 s.
Häftad. Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Med dedikation. Häftesomslag något
löst. Arnér, Sivar: Säkert till sommaren.. Albert Bonniers förlag, 1954. 270 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Främre häftesomslag medbundet.
6:e tus. Arnér, Sivar: Skön och god.. Albert Bonniers förlag, 1969. 244 s. Häftad. Namnteckning på
försättsbladet. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Arnér, Sivar: Skon som krigaren bar.. Albert Bonniers förlag, 1943. Originalupplaga. 276 s.
Häftad. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Häftesomslaget något slitet. Arnér, Sivar: Solgata.. Albert Bonniers förlag, 1967. 295 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Arnér, Sivar: Som svalorna.. Alba, 1980. 255 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Arnér, Sivar: Tvärbalk. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1963. 283 s. Häftad. Något fläckig.
Något sliten. Annars ett fint exemplar. Arnér, Sivar: Vackert väder.. Albert Bonniers förlag, 1950. 211 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Bandet något fläckigt. Annars ett fint exemplar. 3-6:e tus. Arnér, Sivar: Vackert väder.. Albert Bonniers förlag, 1950. Originalupplaga. 213 s. Halvklotband.
Bandet något nött i kanterna. Enstaka fläckar inuti boken. Annars ett fint exemplar. Främre
häftesomslag medbundet. Arnér, Sivar: Vargkotletter.. Albert Bonniers förlag, 1968. 172 s. Häftad. Recensionsstämpel.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Arnér, Sivar: Vargkotletter.. Albert Bonniers förlag, 1968. 172 s. Inbunden med skyddsomslag.
Bandet något skevt. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Färgat övre
snitt. Arnér, Sivar: Vattenvägar.. Albert Bonniers förlag, 1973. 220 s. Häftad. Recensionsstämpel.
Häftesomslaget något slitet. Ouppsprättad. Arnér, Sivar: Vattenvägar.. Albert Bonniers förlag, 1973. 220 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Arnér, Sivar: Verandan.. Albert Bonniers förlag, 1947. Originalupplaga. 279 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. En liten reva på häftesomslagets framsida. Arnér, Sivar: Verkligen.. Albert Bonniers förlag, 1965. 274 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar. Främre häftesomslag medbundet. Arnér, Sivar: Verkligen.. Albert Bonniers förlag, 1965. 274 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Annars ett fint exemplar. Arnér, Sivar: Vilken kämpe.. Albert Bonniers förlag, 1976. 232 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar. Arnstberg, Karl-Olov: Bevakningsmannen. Liber Förlag, 1980. 255 s. Cartonnageband.
Stämpel på titelbladet. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Arnstberg, Karl-Olov: Charadens lösning. Albert Bonniers förlag, 1980. 229 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Recensionsstämpel. Arnstberg, Karl-Olov: Ekstasis. Carlsson Bokförlag, 1984. 171 s. Cartonnageband. Något nött i
kanterna. Bandet något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Aronson, Stina: Gossen på tröskeln. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1942. Originalupplaga.
466 s. Privatband. Mycket fint exemplar. Färgat övre snitt. Främre och bakre häftesomslag
medbundna. Aronson, Stina: Medaljen över Jenny. Roman.. Natur och kultur, 1935. 278 s. Halvfranskt band.
Smärre anteckningar med blyerts. Fint exemplar. Övre guldsnitt. Marmorerade för/eftersättsblad.
Främre och bakre häftesomslag medbundna. Aronson, Stina: Medaljen över Jenny. Roman.. Natur och kultur, 1935. 278 s. Häftad.
Häftesomslaget lagat. Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Aronson, Stina: Sång till polstjärnan. Noveller.. Norstedt och söners förlag, 1949. Tredje
upplagan. 183 s. Privatband. Mycket fint exemplar. Färgat övre snitt. Främre och bakre
häftesomslag medbundna. Marmorerade för/eftersättsblad. Aronson, Stina: Sång till polstjärnan. Noveller. Författarförlaget, 1984. 183 s. Pappband. Mycket
gott skick. Aronson, Stina: Sång till polstjärnan. Noveller.. Norstedt och söners förlag, 1948. Andra
upplagan. 183 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Ryggen något lös. Annars ett fint exemplar.
Försättsbladet något trasigt och fläckat. Arvidson, Gunnar: Arvidsons blandning.. Legenda, 1989. 131 s. Cartonnageband. Gott skick.
Arvidsson, Ingrid: Solfeber. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1952. 131 s. Häftad. Gott skick. Arvidsson, Ingrid: Vårens ruiner. Noveller.. Albert Bonniers förlag, 1949. 155 s. Häftad. Gott
skick. Häftesomslaget något slitet. Asklund, Erik: Bara en början. Ett romanpuzzle.. Albert Bonniers förlag, 1929. 177 s. Inbunden.
Klisterlapp på insidan av pärmen. Bandet något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Mönstrade för/eftersättsblad. Marmorerat övre snitt. Asklund, Erik: Boken om Manne.. Rabén & Sjögren, 1959. 487 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Asklund, Erik: Boken om Manne.. Rabén & Sjögren, 1959. 487 s. Klotband. Gott skick. Asklund, Erik: Brokigt sällskap. Med böcker och vänner.. Rabén & Sjögren, Vi, 1958. 238
s. Klotryggsband. Asklund, Erik: En kille från Hornstull. Stockholmsbilder.. Rabén & Sjögren, 1968.
Illustrerad av Mats Nilsson. 229 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött.
Annars ett fint exemplar. Asklund, Erik: Ensamma lyktor. Studier och skisser.. Kooperativa förbundets bokförlag, 1947.
Illustrerad av Charles Gl. Behrens. 161 s. Häftad. Häftesomslaget något upprivet i kanterna.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Asklund, Erik: Fanfar med fem trumpeter. Albert Bonniers förlag, 1934. Originalupplaga. 486 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Asklund, Erik: Fattigkrans. En bok om den gamla förstaden.. Albert Bonniers förlag, 1943.
Illustrerad av Björn Jonson. 93 s. Häftad. Namnteckning på försättsbladet. Klisterlapp på insidan
av pärmen. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Asklund, Erik: Frukt. Lyrisk prosa. Albert Bonniers förlag, 1932. 200 s. Häftad. Gott skick. Asklund, Erik: Frukt. Lyrisk prosa.. Albert Bonniers förlag, 1932. Originalupplaga. 200 s. Häftad.
Ryggen något lös. Häftesomslaget något trasigt. Namnteckning på insidan av pärmen. Annars ett
fint exemplar. Tejpad på häftesomslagets insida. Asklund, Erik: Gäst i naturen. Åtta brev från Trosa skärgård.. Rabén & Sjögren, Vi, 1958.
Illustrerad av Mats Nilsson. 120 s. Pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget trasigt.
Skyddsomslaget något fläckat. Annars ett fint exemplar. Asklund, Erik: Kvarteret Venus. Rabén & Sjögren, 1957. 269 s. Häftad. Ouppsprättad.
Mycket gott skick. Asklund, Erik: Kvarteret Venus. Roman.. Rabén & Sjögren/Vi, 1957. Originalupplaga. 268
s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Häftesomslaget något fläckigt.
Asklund, Erik: Kvinnan är stor. Albert Bonniers förlag, 1931. Originalupplaga. 265 s. Häftad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Asklund, Erik: Kvinnan är stor. (Roman).. Albert Bonniers förlag, 1931. Originalupplaga. 265 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. En fläck inuti boken. Annars ett fint exemplar. Asklund, Erik: Lilla land. Epos med parenteser.. Albert Bonniers förlag, 1933. Originalupplaga.
282 s. Häftad. Sliten. Häftesomslaget något trasigt. Asklund, Erik: Lilla land. Epos med parenteser.. Albert Bonniers förlag, 1933. Originalupplaga.
282 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget slitet. Asklund, Erik: Livsdyrkarna. Roman.. Rabén & Sjögren, 1963. Originalupplaga. 332 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Asklund, Erik: Manne.. Vingförlaget, u.å.. 278 s. Häftad. Ryggen något sliten. Annars ett fint
exemplar. Asklund, Erik: Manne. Berättelser.. Kooperativa förbundets bokförlag, Sthlm, 1949.
Originalupplaga. 173 s. Halvklotband. Gott skick. Stämpel på snittet. Asklund, Erik: Manne.. Vingförlaget, u.å.. 278 s. Halvklotband med skyddsomslag.
Namnteckning på försättsbladet. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Asklund, Erik: Människor under jorden. Europa runt i bil.. Wahlström & Widstrand, 1947.
246 s. Häftad. Anteckningar på eftersättsbladet. Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Asklund, Erik: Mormon boy. Roman.. Kooperativa förbundets bokförlag, 1951. Originalupplaga.
173 s. Häftad. Ouppsprättad. Asklund, Erik: Ogifta. Kanske en roman.. Albert Bonniers förlag, 1931. Originalupplaga. 183 s.
Häftad. Sliten. Asklund, Erik: Ogifta.. Folket i Bilds Förlag, 1947. 239 s. Klotryggsband. Gott skick. Färgat övre
snitt. Asklund, Erik: Söder om Trosa.. Rabén & Sjögren/Vi, 1956. Illustrerad av Reinhold
Ljunggren. 140 s. Häftad. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Asklund, Erik: Solo i kör. Dikter, prosa, kåserier.. Albert Bonniers förlag, 1938. Originalupplaga.
219 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något slitet. Asklund, Erik: Stad i Norden.. Albert Bonniers förlag, 1941. Originalupplaga. Illustrerad av
Georg Lagerstedt. 148 s. Häftad. Gott skick. Asklund, Erik: Yngling i spegel. Roman.. Rabén & Sjögren, 1955. Originalupplaga. 261 s.
Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Asklund, Erik: Ynglingaresan.. Albert Bonniers förlag, 1941. Originalupplaga. 164 s. Häftad.
Ouppsprättad. Åslund, Ragnar: Vara i fred. Bokgillet, 1965. 76 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Aspenström, Werner: Bäcken. Bonniers, 1958. Originalupplaga. 127 s. Klotband. Gott skick.
Främre och bakre häftesomslag medbundna. Ryggen något blekt. Aspenström, Werner: Förebud.. Albert Bonniers förlag, 1953. Originalupplaga. 78 s. Häftad.
Gott skick. Häftesomslaget något slitet. Aspenström, Werner: Fragmentarium. Bonniers, 1987. 44 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick.
Aspenström, Werner: Fragmentarium. Bonniers julbok 1987.. Albert Bonniers förlag, 1987. 43
s. Häftad med pappersomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Asplund, Karl: De ljusa timmarna. Minneskåserier.. Albert Bonniers förlag, 1959. 242 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. 8:o. Asplund, Karl: Livets smultronställen. Minneskåserier.. Albert Bonniers förlag, 1945. 199 s.
Häftad. Namnteckning på smutstitelbladet. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Tejp på smutstitelblad. Vignetter av Yngve Berg. Asplund, Karl: Skydrag. Noveller.. Wahlström & Widstrand, 1971. 232 s. Inbunden med
skyddsomslag. Fint exemplar. Färgat övre snitt. Asplund, Karl: Skydrag. Noveller.. Wahlström & Widstrand, 1971. 232 s. Häftad.
Anteckningar på smutstitelbladet. Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Asplund, Karl: Studentrum. Bagateller.. Albert Bonniers förlag, 1942. 224 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Asplund, Karl: Zephyr och sunnan. Minneskåserier.. Albert Bonniers förlag, 1964. 133 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar. Färgat
övre snitt. Assaf-Tengroth, Leyla: Jag är martyr. En roman från krigets Libanon.. Bra Böcker, 1989. 171 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Medförfattare: Bo Bjelfvenstam. Attorps, Gösta: De små stegen.. Wahlström & Widstrand, u.å.. Illustrerad av Mark Sylwan.
137 s. Pappband. Ryggen något trasig i övre och nedre kanten. Bandet något fläckigt. Annars ett
fint exemplar. Attorps, Gösta: Genom de stora portarna.. Rabén & Sjögren, 1976. Illustrerad av Gunnar
Brusewitz. 125 s. Inbunden med skyddsomslag. Attorps, Gösta: Gubben Noak i Venedig.. Rabén & Sjögren, 1965. Illustrerad av Gunnar
Brusewitz. 182 s. Inbunden med skyddsomslag. Stämpel på eftersättsbladet. Skyddsomslaget
något slitet. Annars ett fint exemplar. Färgat övre snitt. Augustsson, Lars Åke: Bakom ryggen. Noveller.. Ordfronts förlag, 1996. 234 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Augustsson, Lars Åke: En enkel fråga. Roman.. Ordfronts förlag, 1988. 248 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Klisterlapp på pappersomslag. Annars ett fint
exemplar. Augustsson, Lars Åke: Imago.. Ordfronts förlag, 1995. 171 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Augustsson, Lars Åke: Inre ansikten. Noveller.. Norstedt och söners förlag, 1989. 153 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Augustsson, Lars Åke: Maj; Tre svenska sagor.. Ordfronts förlag, 1988. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Föreningen Ordfronts Årsskrift. Augustsson, Lars Åke: Orostid.. Norstedt och söners förlag, 1978. 264 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Augustsson, Lars Åke: Under och låga. En roman i fem berättelser.. Norstedt och söners
förlag, 1992. 265 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Bortsuddad anteckning på försättsblad. Aurell, Tage: Berättelser. En samlingsvolym.. Albert Bonniers förlag, 1976. 349 s. Inbunden
med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Färgat övre snitt. Aurell, Tage: Bilderbok.. Kooperativa förbundets bokförlag, 1950. Andra upplagan. 98 s. Häftad.
Häftesomslaget något trasigt. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad.
Erik Prytz. Utgiven av veckotidningen Vi. Aurell, Tage: Bilderbok.. Kooperativa förbundets bokförlag, 1950. Originalupplaga. 97 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Häftesomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad.
Erik Prytz. Aurell, Tage: Martina. Albert Bonniers förlag, 1937. Originalupplaga. 120 s. Klotband. Gott
skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Aurell, Tage: Martina.. Albert Bonniers förlag, 1948. Illustrerad av Thord Fagerkvist. 100 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Häftesomslaget löst. Ouppsprättad. Ingegerd Granlunds Ex
Libris. Aurell, Tage: MARTINA.. Albert Bonniers förlag, 1948. Illustrerad av Lagerkvist Thor. 100 s.
Häftad. Gott skick. Illustrerad. Aurell, Tage: Nya berättelser. Albert Bonniers förlag, 1949. 131 s. Häftad. Mycket gott skick. Aurell, Tage: Nya berättelser.. Albert Bonniers förlag, 1949. Originalupplaga. Häftad. Något nött
i kanterna. En fläck på ryggen. Annars ett fint exemplar. Aurell, Tage: Pingstbrud och andra berättelser.. Albert Bonniers förlag, 1952. 203 s. Inbunden.
Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Färgat övre snitt. Aurell, Tage: Pingstbrud och andra berättelser.. Albert Bonniers förlag, 1952. 203 s. Inbunden.
Delvis fuktskadad. Annars i gott skick. Aurell, Tage: Samtal önskas med sovvagnskonduktören.. Albert Bonniers förlag, 1976. 129 s.
Inbunden med skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet. Skyddsomslaget fläckat och nött.
Annars ett fint exemplar. Aurell, Tage: Samtal önskas med sovvagnskonduktören.. Albert Bonniers förlag, 1969.
Originalupplaga. 129 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Aurell, Tage: Skillingtryck. Albert Bonniers förlag, 1943. Originalupplaga. 133 s. Häftad.
Ouppsprättad. Mycket gott skick. Aurell, Tage: Skillingtryck.. Albert Bonniers förlag, 1943. Originalupplaga. 133 s. Häftad.
Namnteckning på smutstitelbladet. Ryggen något lös. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Aurell, Tage: Smärre berättelser.. Albert Bonniers förlag, 1946. Originalupplaga. 157 s. Häftad.
Gott skick. Aurell, Tage: Till och från Högåsen Martina.. Albert Bonniers förlag, 1960. Cartonnageband
med skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet. Skyddsomslaget något trasigt. Gott skick.
Färgat övre snitt. Aurell, Tage: Tre berättelser.. Albert Bonniers förlag, 1943. 229 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Färgat övre snitt. Tybergs
gård/Till och från Högåsen/Martina. Aurell, Tage: Tybergs gård Viktor.. Albert Bonniers förlag, 1960. Cartonnageband. Bandet något
slitet. Annars ett fint exemplar. Färgat övre snitt. Aurell, Tage: Victor... Albert Bonniers förlag, 1955. Originalupplaga. 159 s. Halvlinneband. Fint
exemplar. Främre häftesomslag medbundet. Namnteckning på försättsbladet. Aurell, Tage: Viktor.. Albert Bonniers förlag, 1955. Originalupplaga. 159 s. Häftad. Gott skick.
Ryggen något blekt. Austin, Paul Britten: Om jag vore du .... Rabén & Sjögren, 1982. 193 s. Inbunden med
skyddsomslag. Austin, Paul Britten: Val & kval. Fantasier, fugor.. Legenda, 1986. 189 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Axelson, Sture: Vår segers dag. Gummessons, 1964. 160 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Namnteckning på smutstitelbladet. Axelson, Sture: Vår segers dag. Gummessons, 1964. 160 s. Häftad. Ouppsprättad. Stämpel
på häftesomslaget. Häftesomslaget något slitet. Axelsson, Åke: I Teknikens Skugga. Sandströms, Karlskrona, u.å.. 185 s. Häftad.
Häftesomslag fläckat. Annars ett fint exemplar. Axelsson, Majgull: Aprilhäxan. Roman.. Rabén Prisma, 1998. Andra upplagan. 424 s.
Cartonnageband. Gott skick. Axelsson, Sun: Drömmen om ett liv. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1978. 226 s. Klotband.
Namnteckning på försättsbladet. Bandet något fläckigt. Något nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Axelsson, Sun: Nattens årstid. Autofiktiv roman.. Albert Bonniers förlag, 1989. 316 s. Inbunden
med skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar. Axelsson, Sun: Opera Komick. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1965. Originalupplaga. 201 s.
Häftad. Häftesomslaget slitet. Häftesomslag fläckat. Stämpel på häftesomslag samt på
eftersättsblad. Axelsson, Sun: Svalornas tid. Julboken Produktion, 1996. 45 s. Häftad. Nyskick. Axelsson, Sun: Tystnad och eko. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1994. 286 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. En reva i pappersomslag. Axelsson, Sun: Väktare. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1963. 141 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Annars ett fint exemplar. Axelsson, Sun: Vindarnas barn. Bonniers julbok 1991.. Albert Bonniers förlag, 1991. 53 s.
Häftad. Ouppsprättad. Axelsson, Sven: Jordens oro. Roman.. LTs förlag, 1961. 214 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något slitet. Backberger, Barbro: Inga träd växer in i himlen.. Zindermans, 1977. 358 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Bäckström, Lars: Författarliv. Noveller och dagbok, 1979-80.. Settern, 1982. 104 s. Häftad med
pappersomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Stämpel på titelbladet. Bäckström, Lars: Minnen från den nya klassen. (1925-43, och 1970).. Författarförlaget, 1972.
102 s. Häftad. Fint exemplar. Bærendtz, Maj-Britt: Döden en dröm.. Norstedt och söners förlag, 1959. 201 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Båge, Ragnar: Bagateller.. Aktiebolaget Framtidens bokförlag, Malmö, 1923. 217 s. Häftad.
Häftesomslaget något trasigt. Sidor vikta. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Delvis
ouppsprättad. Balten, Ode (Per Freudenthal): I narrkåpa och harnesk. Sagolika berättelser; Döddansare.
Skuggspel. Framtidens Bokförlag, 1915. 183+174. Halvklotband. Något fuktskadad. Anteckningar
på försättsbladet. Balten, Ode (Per Freudenthal): Kulturblommor. Framtidens Bokförlag, 1913. Originalupplaga.
178 s. Häftad. Gott skick. Balten, Ode (Per Freudenthal): Selecta.. KF:s Bokförlag, 1950. 190 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något slitet. Ryggen blekt. Bargum, Johan: Charlie Boy. Noveller. Söderströms, 1995. 163 s. Inbunden med
skyddsomslag. Bargum, Johan: Den privata detektiven. Roman.. Norstedt och söners förlag, 1981. 164 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Bargum, Johan: Finsk rulett.. Norstedt och söners förlag, 1971. 168 s. Häftad. Häftesomslaget
slitet. Annars ett fint exemplar. Bargum, Johan: Resor. Noveller.. Norstedt och söners förlag, 1988. 150 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Barrvik, Monica: Vägen till och från.. Rabén & Sjögren, 1980. 261 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Barthel, Sven: Den förtrollade trädgården.. Albert Bonniers förlag, 1958. 183 s. Pappband.
Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Beckman, Birger: Älskade tokmåns. Roman.. Rabén & Sjögren, 1979. 237 s. Häftad.
Ouppsprättad. Beckman, Birger: Kentauren Nilsson.. Rabén & Sjögren, 1976. 265 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget slitet. Beckman, Birger: Kvinnomiraklet. Roman.. Rabén & Sjögren, 1981. 254 s. Häftad. Bandet
något slitet. Stämpel på insidan av pärmen. Annars ett fint exemplar. Beckman, Staffan: Damen i röd hatt på Epas bar. Roman.. Rabén & Sjögren, 1966. 262 s.
Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Beckman, Staffan: En fantast vid namn Brown. En roman.. Rabén & Sjögren, 1965. 143 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Med dedikation. Beckman, Staffan: En galnings anteckningar.. Askild & Kärnekull, 1974. 169 s. Häftad.
Namnteckning på smutstitelbladet. Häftesomslaget något slitet. Ryggen något sliten. Klisterlapp
på häftesomslaget. Annars ett fint exemplar. Beckman, Staffan: Garfunkel.. Askild & Kärnekull, 1978. 274 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Beckman, Staffan: Habers sista dagar. Roman.. Proletärkultur, Gbg, 1983. 128 s. Häftad. Beckman, Staffan: Hur jag lärde känna fru Dallmar. En roman.. Raptus Förlag, 2000. 215 s.
Pocket. Beckman, Staffan: Ovanför gladorna. En roman.. Rabén & Sjögren, 1964. 177 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Beckman, Staffan: Till Jerusalem. Roman.. Arbetarkultur, 1989. 273 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. En reva i pappersomslag. Beijer, Harald: Ångaren Rättfärdigheten. Roman.. Norstedt och söners förlag, 1936. Andra
upplagan. 570 s. Häftad. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Annars ett fint exemplar. Beijer, Harald: Brita Burenberg. Roman.. Norstedt och söners förlag, 1943. Andra upplagan.
602 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Beijer, Harald: Den goda gärningen. Roman.. Norstedt och söners förlag, 1934. 416 s. Häftad.
Gott skick. Ryggen lätt fläckad. Beijer, Harald: Elena Akkermann. Roman.. Norstedt och söners förlag, 1944. 342 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Beijer, Harald: Guds ogärningsman. Roman.. Norstedt och söners förlag, 1933. 205 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något trasigt. Beijer, Harald: Johannes och Trubbnos.. Norstedt och söners förlag, 1949. 374 s. Häftad.
Häftesomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Beijer, Harald: Joos Riesler. Roman.. Norstedt och söners förlag, 1939. 613 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Beijer, Harald: Labyrinten.. Norstedt och söners förlag, 1953. 260 s. Häftad. Stämpel på
häftesomslaget. Något sliten. Gulnad. Annars ett fint exemplar. Beijer, Harald: Mordbrand. Roman.. Norstedt och söners förlag, 1946. 337 s. Häftad.
Namnteckning på smutstitelbladet. Sliten. Bengtsson, Frans G.: Folk som sjöng. Och andra essayer.. Norstedt och söners förlag, 1955.
Andra upplagan. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. 318 s. Klotryggsband. Gott skick. Ryggen lätt
fläckad. Främre häftesomslag medbundet. Bengtsson, Frans G.: Folk som sjöng. Och andra essayer.. Norstedt och söners förlag, 1955.
Fjärde upplagan. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. 318 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet.
Annars ett fint exemplar. Bengtsson, Frans G.: För nöjes skull. Essayer.. Norstedt och söners förlag, 1947. Fjärde
upplagan. 215 s. Halvklotband. Bandet något slitet. Namnteckning på försättsbladet. Främre
häftesomslag medbundet. Bengtsson, Frans G.: Karl XII:s levnad. Till uttåget ur Sachsen.. Norstedt och söners förlag,
1980. 319 s. Inbunden. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Bengtsson, Frans G.: Karl XII:s levnad. Till uttåget ur Sachsen.. Norstedt och söners förlag,
1994. 358 s. Cartonnageband. Gott skick. Bengtsson, Frans G.: Litteratörer och militärer. Essayer. Albert Bonniers förlag, 1941. 293 s.
Halvfranskt band. Marmorerade pärmar. Övre guldsnitt. Gott skick. Missfärgad efter ett
tidningsurklipp i boken Bengtsson, Frans G.: Litteratörer och militärer. Essayer.. Albert Bonniers förlag, 1948. 291 s.
Klotband. Färgat övre snitt. 11-13:e tus. Bengtsson, Frans G.: Litteratörer och militärer. Essayer.. Albert Bonniers förlag, 1944. 293 s.
Halvfranskt band. Nött i kanterna. Namnteckning på smutstitelbladet. Annars ett fint exemplar.
Marmorerade för/eftersättsblad. 7-10 tus. Övre guldsnitt. Bengtsson, Frans G.: Röde orm Sjöfarare i västerled/ En berättelse från okristen tid.. Bra
Böcker, 1975. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. 215 s. Häftad. Mycket gott skick. Illustrerad. Bengtsson, Frans G.: Röde orm. Sjöfarare i västerled. En berättelse från okristen tid.. Svenska
bokförlaget/Norstedts, 1962. 305 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. En fläck på
ryggen. Annars ett fint exemplar. Tredje tryckn. Bengtsson, Frans G.: Röde orm. Hemma och i österled/Sjöfarare i västerled.. Norstedt och
söners förlag, 1979. 287+316. Dekorerat pappband med skyddsomslag. Gott skick. Bengtsson, Frans G.: Sällskap för en eremit. Essayer.. Albert Bonniers förlag, 1938. 327 s.
Häftad. Häftesomslaget lagat. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Annars ett fint exemplar.
5:e tus. Bengtsson, Frans G.: Sällskap för en eremit. Essayer.. Albert Bonniers förlag, 1938. 329 s.
Linneband. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Främre och bakre häftesomslag
medbundna. Marmorerade för/eftersättsblad. 5:e tus. Bengtsson, Frans G.: Sällskap för en eremit. Essayer.. Albert Bonniers förlag, 1939. 325 s.
Dekorerat linneband. Enstaka fläckar på bandet. Annars ett fint exemplar. Främre och bakre
häftesomslag medbundna. Färgat övre snitt. 6:e tus. Bengtsson, Frans G.: Silversköldarna. Och andra essayer.. Norstedt och söners förlag, 1958.
Illustrerad av Gunnar Brusewitz. 283 s. Häftad. Häftesomslaget något fläckigt. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Bengtsson, Frans G.: Silversköldarna. Och andra essayer.. Norstedt och söners förlag, 1982.
281 s. Inbunden. Något fläckig. Annars ett fint exemplar. Bengtsson, Frans G.: Silversköldarna. Och andra essayer.. Albert Bonniers förlag, 1944. 291 s.
Dekorerat klotband. Gott skick. Färgat övre snitt. Ryggen blekt. 8-10:e tus. Berg, Bengt: De rikas hunger I-II. Berättelse från den nya tiden.. Åhlén och Åkerlunds förlag,
1918. 505 s. 2 vol. Halvfranskt band. Bandet något skevt. Något nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Marmorerade för/eftersättsblad. Övre guldsnitt. Berg, Bengt: En german. Berättelse från den nya tiden.. Norstedt och söners förlag, 1916.
Åttonde upplagan. 230 s. Halvfranskt band. Bandet något nött i kanterna. Namnteckning på
försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Marmorerade för/eftersättsblad. Upphöjda bind. Med
dedikation. Berg, Bengt: Vid Frykens ände. LTs förlag, 1997. 176 s. Häftad. Nyskick. Fotoillustrerad. Berg, Eva: Hjärtans fröjd.. Wahlström & Widstrand, 1956. 252 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Annars ett fint exemplar. Bergdahl, Anders: Som ingenting.. Alba, 1985. 178 s. Häftad. Gott skick. Bergegren, Hinke: Bältespännarna. Äktenskapshistorier.. Bokförlaget Brand, 1920. 139 s.
Häftad. Något sliten. Annars ett fint exemplar. Berger, Henning: De fördömda.. Albert Bonniers förlag, 1919. Originalupplaga. 359 s. Häftad.
Ryggen delvis sprucken i fogarna. Häftesomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Berger, Henning: Fata Morgana. En Stockholmsnovell.. Albert Bonniers förlag, 1911.
Originalupplaga. 464 s. Halvfranskt band. Gott skick. Något nött i kanterna. Ryggen något blekt.
Främre och bakre häftesomslag medbundna. Mönstrade för/eftersättsblad. Stänksnitt. Berger, Henning: Films.. Albert Bonniers förlag, (utan årtal). Originalupplaga. 298 s.
Halvklotband. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Främre häftesomslag medbundet.
Häftesomslaget något slitet. Omslaget av Yngve Berg. Stänksnitt. Berger, Henning: Films. Noveller.. Albert Bonniers förlag, 1914. Originalupplaga. 298 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något löst. Omslaget av Yngve Berg. Berger, Henning: Hörnfelt. En novellroman.. Albert Bonniers förlag, 1915. Originalupplaga. 312
s. Häftad. Stämpel på häftesomslaget. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Berger, Henning: Hörnfelt. En novellroman.. Albert Bonniers förlag, 1915. 312 s. Halvklotband.
Något nött i kanterna. Bandet något skevt. Annars ett fint exemplar. Stänksnitt. Berger, Henning: Järntrappan. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1918. Originalupplaga. 520 s.
Halvfranskt band. Gott skick. Bandet något nött i kanterna. Enstaka fläckar inuti boken.
Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Berger, Henning: John Claudius´ äventyr.. Albert Bonniers förlag, 1923. 302 s. Häftad.
Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Annars ett fint exemplar. Skrifter i urval. Nionde
delen. Berger, Henning: John Claudius´ äventyr. En rapsodi.. Albert Bonniers förlag, 1923. 302 s.
Dekorerat klotband. Namnteckning på försättsbladet. Något nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Mönstrade för/eftersättsblad. Skrifter i urval. Nionde delen. Guldornerad rygg. Berger, Henning: John Claudius´ äventyr. En rapsodi.. Albert Bonniers förlag, 1912.
Originalupplaga. 424 s. Halvklotband. Gott skick. Något nött i kanterna. Marmorerade
för/eftersättsblad. Berger, Henning: John Claudius´ äventyr. En rapsodi.. Albert Bonniers förlag, 1912.
Originalupplaga. 424 s. Halvfranskt band. Ryggen blekt. Något nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Mönstrade för/eftersättsblad. Upphöjda bind. Stänksnitt. Berger, Henning: Pedanten.. Albert Bonniers förlag, 1922. Originalupplaga. 171 s. Halvfranskt
band. Bandet något nött i kanterna. Något fläckig. Annars ett fint exemplar. Främre och bakre
häftesomslag medbundna. Berger, Henning: Pedanten.. Albert Bonniers förlag, 1922. Originalupplaga. 171 s. Häftad.
Bandet något fläckigt. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Annars ett fint exemplar. Berger, Henning: Ur en ensams dagbok.. Albert Bonniers förlag, 1908. Originalupplaga. 239 s.
Halvpergamentband. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Dekorerat bd. Berger, Henning: Ur larmet.. Albert Bonniers förlag, 1913. Andra upplagan. 325 s. Inbunden.
Ryggen blekt. En fläck på ryggen. En fläck inuti boken. Annars ett fint exemplar. Berger, Henning: Ur larmet.. Albert Bonniers förlag, 1923. 211 s. Klotband. Bandet något skevt.
Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Mönstrade för/eftersättsblad. Skrifter i urval. Åttonde
delen. Berger, Henning: Valda noveller.. Albert Bonniers förlag, 1924. 332 s. Häftad. Häftesomslaget
något upprivet i kanterna. Annars ett fint exemplar. Skrifter i urval. Tionde delen. Berger, Henning: Ysaïl. En berättelse från Chicago. Albert Bonniers förlag, 1905.
Originalupplaga. 263 s. Halvklotband. Enstaka fläckar på bandet. Bandet något skevt. Annars ett
fint exemplar. Mönstrade för/eftersättsblad. Omslagsvignett av Carl Larsson. Stänksnitt Berger, Henning: Ysaïl. En berättelse från Chicago.. Albert Bonniers förlag, 1906. 265 s.
Halvklotband. Bandet något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Mönstrade för/eftersättsblad.
Namnteckning på försättsblad bortklippt. Berger, Henning: Ysaïl. En berättelse från Chicago.. Albert Bonniers förlag, 1923. 188 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. En fläck inuti
boken. Annars ett fint exemplar. Skrifter i urval. Fjärde delen. Bergh, Augusta Katarina: Från Förgångna Tider.. Albert Bonniers förlag, 1916. 134 s. Häftad.
Häftesomslag fläckat. Häftesomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Bergh, Ingrid: En patience. I en poetisk variant utan destination.. Albert Bonniers förlag, 1966.
77 s. Häftad. Delvis ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Bergkvist, Sven O: Syndaren. Roman.. Tidens förlag, 1965. 223 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något slitet. Bergkvist, Sven O: Vandring till Ljusbacken. Roman.. Tidens förlag, 1992. 124 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Efterskrift av författaren. Berglund, Björn: Trampstenar. Nittionio korta prosastycken.. Atlantis Förlag, 1987. 146 s.
Cartonnageband. Bergman, Bo: Epiloger.. Albert Bonniers förlag, 1946. Originalupplaga. 340 s. Häftad.
Anteckningar på smutstitelbladet. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Bergman, Bo: Inför rätta.. Albert Bonniers förlag, 1965. Originalupplaga. 176 s. Häftad med
pappersomslag. Sida trasig. Annars ett fint exemplar. Bergman, Bo: Inför rätta.. Albert Bonniers förlag, 1965. Originalupplaga. 176 s. Privatband.
Mycket fint exemplar. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Bergman, Bo: Liv och läsning.. Albert Bonniers förlag, 1953. 243 s. Häftad. Namnteckning på
smutstitelbladet. Inplastad. Bergman, Bo: Noaks ark.. Albert Bonniers förlag, 1968. Originalupplaga. 224 s. Häftad med
pappersomslag. Klisterlapp på pappersomslag. Klisterlapp på insidan av pärmen.
Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar. Bergman, Bo: Öden.. Albert Bonniers förlag, 1963. 253 s. Klotryggsband. Något fläckig. Något
nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Främre häftesomslag medbundet. 7-9:e tus. Bergman, Bo: Predikare.. Albert Bonniers förlag, 1967. 120 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Bergman, Bo: Skulden.. Albert Bonniers förlag, 1948. 234 s. Halvklotband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något trasigt. Enstaka fläckar inuti boken. Annars ett fint exemplar. Nionde tus.
Pappersomslaget fläckat. Bergman, Bo: Skulden.. Albert Bonniers förlag, 1948. 234 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Något fläckig. Annars ett fint exemplar. Sjunde tus. Häftesomslaget något löst. Bergman, Bo: Trasmattan.. Albert Bonniers förlag, 1964. 180 s. Häftad med pappersomslag.
Namnteckning på försättsbladet. Häftesomslaget lagat. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett
fint exemplar. Bergman, Bo: Trasmattan.. Albert Bonniers förlag, 1964. 180 s. Klotryggsband. Bandet något
slitet. Annars ett fint exemplar. Färgat övre snitt. Främre häftesomslag medbundet. Bergman, Bo: Vi vandrare.. Albert Bonniers förlag, 1961. Originalupplaga. 208 s. Häftad med
pappersomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Bergman, Bo: Vi vandrare.. Albert Bonniers förlag, 1967. 206 s. Cartonnageband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Klisterlapp på pappersomslag. Annars ett fint
exemplar. Bokklubben Svalan. Bergman, Bo: Vi vandrare.. Albert Bonniers förlag, 1961. 208 s. Häftad med pappersomslag.
Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar. 8-11:e tus. Bergman, Bo: Vi vandrare.. Albert Bonniers förlag, 1961. 208 s. Klotryggsband. En fläck på
pärmen. Annars ett fint exemplar. Främre häftesomslag medbundet. Bergman, Hjalmar: Amourer.. Albert Bonniers förlag, 1919. Halvfranskt band. Sliten. Nött i
kanterna. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Guldornerad rygg. Bergman, Hjalmar: Chefen fru Ingeborg.. Bra klassiker, 1986. 303 s. Inbunden. Gott skick.
Bandet något fläckigt. Förord Hans Levander. Bergman, Hjalmar: Clownen Jac.. Bra Böcker, 1982. 298 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar. Bergman, Hjalmar: Dansen på Frötjärn. (Komedier i Bergslagen II).. Albert Bonniers förlag,
1926. 278 s. Halvfranskt band. Gott skick. Ryggen något sliten. Marmorerat snitt. Skrifter. Bergman, Hjalmar: Det har berättats mig - -. Albert Bonniers förlag, 1935. Originalupplaga. 191
s. Häftad. Häftesomslaget lagat. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Bergman, Hjalmar: Ett experiment. Komedi i tre akter.. Albert Bonniers förlag, 1918.
Originalupplaga. 162 s. Häftad. Ryggen blekt. Häftesomslaget något trasigt. Ouppsprättad. Bergman, Hjalmar: Flickan i frack.. Svenska bokförlaget/Bonniers, 1948. 128 s. Häftad.
Namnteckning på häftesomslag. Sliten. Med inledning, förklaringar och arbetsuppgifter av John
Berg. Bergman, Hjalmar: Flickan i frack.. Albert Bonniers förlag, 1926. Fjärde upplagan. 171 s.
Häftad. Namnteckning på smutstitelbladet. Häftesomslaget något trasigt. Något fläckig. Bergman, Hjalmar: Friarna på Rockesnäs och annan dramatik.. Albert Bonniers förlag, 1954.
Halvklotband. Fint exemplar. Färgat övre snitt. Namnteckning på försättsbladet. En fläck på snittet.
Upplagan redigerad av Johannes Edfelt. Bandet något missfärgat i kanterna. Bergman, Hjalmar: Herr von Hancken.. Albert Bonniers förlag, 2000. 251 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Bergman, Hjalmar: Jonas och Helen. En studie över fantasi och ungdom.. Albert Bonniers
förlag, 1926. Tredje upplagan. 324 s. Häftad. Namnteckning på smutstitelbladet. Häftesomslaget
trasigt och fläckat. Delvis ouppsprättad. Bergman, Hjalmar: Jonas och Helen. En studie över fantasi och ungdom.. Albert Bonniers
förlag, 1926. Sjunde upplagan. 324 s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Häftesomslaget något
slitet. Annars ett fint exemplar. Bergman, Hjalmar: Jonas och Helen. En studie över fantasi och ungdom.. Albert Bonniers
förlag, 1946. 324 s. Klotryggsband. Klisterlapp på insidan av pärmen. Bandet något slitet. Annars
ett fint exemplar. Bokklubben Svalan. Bergman, Hjalmar: Jonas och Helen/Kerrmans i paradiset.. Albert Bonniers förlag, 1926,
1927. 324+317. Halvklotband. Något fuktskadad. Ryggen blekt. Marmorerade för/eftersättsblad.
Stänksnitt. Bergman, Hjalmar: Junker Erik.. Fr. Skoglunds förlag, 1908. Originalupplaga. 216 s. Häftad.
Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Fr. Skoglunds Ungdomsböcker. Utan
häftesomslag, med brunt pappersomslag. Bergman, Hjalmar: Junker Erik. Sagor 1909-1916. Albert Bonniers förlag, 1949. 468 s. Häftad.
Gott skick. Ouppsprättad. Bergman, Hjalmar: Kärlek genom ett fönster och andra berättelser.. Albert Bonniers förlag,
1931. 261 s. Häftad. Fel häftesomslag: Loewenhistorier. Häftesomslaget något löst och slitet. Bergman, Hjalmar: Kerrmans i paradiset.. Albert Bonniers förlag, 1952. 317 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Bokklubben Svalan. Bergman, Hjalmar: Klockeberga och Ryglinge. Två släkter (Komedier i Bergslagen I).. Albert
Bonniers förlag, 1927. 204 s. Halvfranskt band. Recensionsstämpel. Nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Marmorerat snitt. Skrifter. Bergman, Hjalmar: Knutmässo marknad; Mor i Sutre. Albert Bonniers förlag, 1952. Halvfranskt
band. Mycket fint exemplar. Övre guldsnitt. Guldornerad rygg. Upplagan redigerad av Johannes
Edfelt. Bandet något missfärgat i kanterna. Bergman, Hjalmar: Lotten Brenners ferier.. Albert Bonniers förlag, 1928. 293 s. Häftad.
Namnteckning på insidan av pärmen. Häftesomslaget trasigt. Häftesomslaget slitet. Bergman, Hjalmar: Markurells i Wadköping. Vårt Hems Förlag, 1931. 244 s. Dekorerat
klotband. Gott skick. Namnteckning på försättsbladet. Bergman, Hjalmar: Markurells i Wadköping.. Vårt hems förlag, 1930. 244 s. Dekorerat
klotband. Gott skick. Mönstrade för/eftersättsblad. Färgat övre snitt. Guldornerad. Vårt hems gyllene
bibliotek.Namnteckning påförsättsbladet. Bergman, Hjalmar: Mor i Sutre/Eros´ begravning/Flickan i frack.. Albert Bonniers förlag, 1931,
1925. 213+305+171. Halvklotband. Ryggen blekt. Bandet något slitet. Marmorerade
för/eftersättsblad. Stänksnitt. Bergman, Hjalmar: Nya sagor. Sagor 1919-1927. Albert Bonniers förlag, 1954. 396 s. Häftad.
Gott skick. Ouppsprättad. Sida trasig. Bergman, Hjalmar: Savonarola/Amourer.. Albert Bonniers förlag, 1949. Häftad. Namnteckning
på smutstitelbladet. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Häftesomslaget något slitet.
Ouppsprättad. Samlade skrifter. Upplagan redigerad av Johannes Edfelt. Bergman, Hjalmar: Vi Bookar, Krokar och Rothar. Ur en stadskrönika.. Albert Bonniers förlag,
1931. 393 s. Halvfranskt band. Gott skick. Något nött i kanterna. Marmorerat snitt. Skrifter. Bergman, Petter: Rader från Hässelby. Reflektioner på prosa.. Albert Bonniers förlag, 1986.
Originalupplaga. 197 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Bergquist, Janne: Esko. En berättelse.. Metamorfos, 1954. 88 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något slitet. Bergquist, Lars: Annas smak. Roman.. Alba, 1977. 130 s. Häftad. Nött i kanterna. Något sliten.
Annars ett fint exemplar. Bergquist, Lars: Minnets skafferier. Berättelser.. Norstedt och söners förlag, 1991. 160 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Bergquist, Olle: Duellen i Göttingen 1780. Roman.. Atlantis Förlag, 1991. 135 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Bergrahm, Hans: Förföraren.. Rabén & Sjögren, Vi, 1958. 101 s. Cartonnageband. Bandet
något slitet. Annars ett fint exemplar. Partisanserien. Bergsten, Staffan: Olyckan. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1982. 212 s. Inbunden med
skyddsomslag. Recensionsstämpel. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Bergström, Berit: Brödet och stenarna. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1973. 117 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Bergström, Berit: En svensk dröm. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1970. 169 s. Häftad.
Häftesomslaget löst. Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Bergström, Berit: Stackars karl. Roman.. Alba, 1977. 156 s. Inbunden med skyddsomslag.
Namnteckning på försättsbladet. Skyddsomslaget något trasigt. Bergström, Johan: Kom närmare. Roman.. Albert Bonniers förlag, 2001. 301 s. Inbunden med
skyddsomslag. Fint exemplar. Bergström, Kerstin: Tveljus. En ond saga.. Legenda, 1990. 125 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Bergström, Sven: Det gröna huset.. Albert Bonniers förlag, 1952. 237 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något slitet. Bergvall, Helga: Jungfru skär. En roman från 20-talets Stockholm.. Lindblads, 1976. Sjätte
upplagan. 253 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Bergvall, Helga: Livslögnen. B. Wahlströms, 1982. 286 s. Pocket. Gott skick. Berman, Jules: Arvet från Sinai. Roman.. Fritzes, 1956. 329 s. Halvlinneband. Gott skick. Sida
något trasig. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Färgat övre snitt. Bernadotte, Wilhelm, Prins: Obekant stad och andra berättelser. Norstedt och söners förlag,
1964. Originalupplaga. Illustrerad av Claes Bäckström. 146 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick.
Bernhard, Carl Johan: Luren. En berättelse.. Albert Bonniers förlag, 1973. 216 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Bernhardt, Sarah: Den tillbedda. Thure Wahledows, 1921. Andra upplagan. 259 s. Halvfranskt
band. Bandet något nött i kanterna. Ryggen något sliten. Upphöjda bind. Marmorerade pärmar. Beskow, Bo: Isebel.. Albert Bonniers förlag, 1982. 141 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Beskow, Bo: Janne i Rom. Text och teckningar.. Albert Bonniers förlag, 1927. 88 s. Häftad.
Ouppsprättad. Bandet något slitet. Bandet något fläckigt. Beskow, Bo: Och vattnet stod på jorden. Roman.. Rabén & Sjögren, 1978. 160 s.
Inbunden med skyddsomslag. Beskow, Bo: Rösten är Jakobs.. Albert Bonniers förlag, 1980. 209 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Bjelfvenstam, Birgitta: Så vore jag intet.. Norstedt och söners förlag, 1955. 154 s. Häftad. Björk, Monika: Nike. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1987. 197 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. En reva i pappersomslag. Björkegren, Hans: Den blå lyktgubben.. Wahlström & Widstrand, 1950. 190 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Häftesomslag något löst. Björkegren, Hans: Till skymningen. En roman om händelselösa återresor.. Wahlström &
Widstrand, 1951. Originalupplaga. 181 s. Häftad. Namnteckning på smutstitelbladet.
Ouppsprättad. Björkholm, Edit: Två kvinnor.. Söderström & Co, 1974. 248 s. Häftad. Ouppsprättad.
Bandet något nött i kanterna. Björklund, Kristina: Barnen i spegeln.. LTs förlag, 1988. 200 s. Inbunden med skyddsomslag.
Björkman, Anna: Höst och vår. Roman.. Bokförlaget Norden, Malmö, 1945. 255 s. Inbunden.
Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Färgat övre snitt. Guldornerad rygg. Marmorerade
för/eftersättsblad. Björkman, Anna: Medvind. Roman.. Bokförlaget Norden, Malmö, 1944. 264 s. Halvklotband.
Färgat övre snitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Björkman, Gun: En ängel slutar sjunga. Roman.. Trevi, 1992. 244 s. Inbunden med
skyddsomslag. Björkstén, Ingemar: Alla. En kärleksroman.. Albert Bonniers förlag, 1983. 191 s. Inbunden med
skyddsomslag. Recensionsstämpel. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Björkstén, Ingemar: Brytningar. Noveller.. Rabén & Sjögren, 1981. 178 s.
Cartonnageband. Björkstén, Ingemar: Hemkomster. Noveller.. Albert Bonniers förlag, 1989. 123 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Björkstén, Ingemar: Krigsbarnet - en Helsingforsroman.. Albert Bonniers förlag, 1991. 205 s.
Inbunden med skyddsomslag. Recensionsstämpel. Björkstén, Ingemar: Smärtprovet. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1987. 197 s. Inbunden med
skyddsomslag. Recensionsstämpel. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Björn, Michael: En som ljög.. Ellerströms, 1988. 151 s. Häftad. Björnstam, Yngve: Frestelsen. Roman.. LTs förlag, 1959. 319 s. Klotryggsband. Björnstam, Yngve: Gallergrinden. Roman.. LTs förlag, 1955. 252 s. Pappband. Björnstrand, Lillie: Mellan fågel och äng.. Tidens förlag, 1978. 138 s. Inbunden med
skyddsomslag. Blom, K. Arne: Nödvärn. En roman om skuld.. Zindermans, 1977. 118 s. Inbunden med
skyddsomslag. Stämpel på försättsbladet. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint
exemplar. Blom, Lennart: Min svarta mamba. Roman.. Norstedt och söners förlag, 1965. 106 s. Häftad.
Namnteckning på smutstitelbladet. Stämpel på eftersättsbladet. Häftesomslag fläckat. Något nött i
kanterna. Annars ett fint exemplar. Blom, Lennart: Stenligan. Prosa.. Norstedt och söners förlag, 1962. 112 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslag fläckat. Blom, Lennart: Stenligan. Prosa.. Norstedt och söners förlag, 1962. 112 s. Häftad.
Häftesomslaget något fläckigt. Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Med
dedikation. Blom, Tomas: ... du lilla hop. Äventyrlig Berättelse Från Trettioåriga Kriget.. Norstedt och
söners förlag, 1993. 409 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Ett hörn av pappersomslag
stött och något upprivet. Blomberg, Harry: Floden stiger. Roman.. Wahlström & Widstrand, 1937. Tredje upplagan.
334 s. Dekorerat helskinnband. Ryggen blekt. Annars ett fint exemplar. Guldsnitt. Marmorerade
för/eftersättsblad. Skrifter. Blomberg, Harry: Grund av granit.. Wahlström & Widstrand, 1941. 240 s. Häftad. Blomberg, Harry: Hon hette Eva.. Saxon & Lindströms Förlags AB, 1952. 286 s. Inbunden
med skyddsomslag. Färgat övre snitt. Blomqvist, Anni: I stormens spår.. LTs förlag, 1975. 170 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Blomqvist, Anni: I stormens spår.. LTs förlag, 1974. 170 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något slitet. Klisterlapp på pappersomslag. Annars ett fint exemplar. Böhm, Tomas: Fjällturen. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1980. 209 s. Häftad.
Recensionsstämpel. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Bolander, Carl-August: Rymdloppor. Wahlström & Widstrand, 1964. 148 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Bonnevie, Lars: En grav i vinden.. Legenda, 1987. 250 s. Inbunden med skyddsomslag. Bonnier, Jonas: Sedan levde de lyckliga. Roman.. Alba, 1989. 230 s. Inbunden med
skyddsomslag. Recensionsstämpel. Gott skick. Pappersomslag något upprivet i kanterna. Boo, Sigrid: Även i tider som dessa -. Hugo Gebers förlag, 1933. 17:e upplagan. 195 s.
Halvfranskt band. Namnteckning på smutstitelbladet. Ryggen blekt. Annars ett fint exemplar.
Främre häftesomslag medbundet. Upphöjda bind. Marmorerat snitt. Marmorerade
för/eftersättsblad. Böök, Fredrik: Ebbe Tuneld. Minnesteckning.. Norstedt och söners förlag, 1960. 205 s. Häftad
med pappersomslag. Ouppsprättad. Illustrerad. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Böök, Fredrik: Sommarleken. Roman.. Norstedt och söners förlag, 1927. 336 s. Privatband.
Bandet något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Stänksnitt. Främre häftesomslag
medbundet. Bortskrapade anteckningar på försättsblad samt smutstitelblad. Elly Bells Ex Libris.
Upphöjda bind. Guldornerad rygg. Böök, Fredrik: Sommarleken. Roman.. Norstedt och söners förlag, 1927. 336 s. Halvklotband.
Namnteckning på försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Främre häftesomslag medbundet. Böök, Fredrik: Viktor Lejon. En roman från Hallandsåsen.. Norstedt och söners förlag, 1935.
Illustrerad av Gunnar Lindvall. 418 s. Halvfranskt band. Något nött i kanterna. Namnteckning på
försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Övre
guldsnitt. Guldornerad rygg. Marmorerade för/eftersättsblad. Böök, Fredrik: Viktor Lejon. En roman från Hallandsåsen.. Norstedt och söners förlag, 1935.
Illustrerad av Gunnar Lindvall. 418 s. Halvklotband. Ryggen något blekt. Bandet något nött i
kanterna. Annars ett fint exemplar. Färgat övre snitt. Borelius, Aron: Tugar En berättelse från forn tid. Heamon, 1978. Illustrerad av Öberg Barbara.
190 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Illustrerad. Börge, Göran: Agenten. "Black Entertainment".. Norstedt och söners förlag, 1967. 209 s.
Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Börge, Göran: En svensk tiger. Roman.. Coeckelberghs, 1975. Originalupplaga. 465 s.
Inbunden med skyddsomslag. Stämpel på försättsbladet. Börge, Göran: I kärlekens landskap. Noveller.. Coeckelberghs, 1976. Originalupplaga. 156 s.
Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något slitet. Börge, Göran: Jaktens fjärde dag och andra noveller.. Norstedt och söners förlag, 1962. 201 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Börge, Göran: Lipsillen (1936-1939). Roman. Norstedt och söners förlag, 1971. 199 s.
Cartonnageband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Bokklubben Vår bok. Börjeson, Lena: Familjen Forsgren. Roman.. Norstedt och söners förlag, 1978. 217 s. Häftad.
Ouppsprättad. Born, Heidi von: Aldrig mer tillbaka.. Norstedt och söners förlag, 1975. 160 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Enstaka fläckar på häftesomslaget. Annars ett fint exemplar. Born, Heidi von: Den tredje handen.. Norstedt och söners förlag, 1974. 173 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Delvis ouppsprättad. Born, Heidi von: Martinas dagar.. Norstedt och söners förlag, 1962. 189 s. Häftad. Delvis
ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Born, Heidi von: Om solen vill.. Norstedt och söners förlag, 1993. 251 s. Inbunden med
skyddsomslag. Born, Heidi von: Simulantens liv.. Norstedt och söners förlag, 1977. 231 s. Häftad. Born, Heidi von: Spårhunden.. Norstedt och söners förlag, 1968. 187 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar. Boström, Håkan: Något blir alltid över. Roman.. Tidens förlag, 1991. 214 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Boström, Håkan: Slaktarns öga - roman om Marsjödramat -. Tidens förlag, 1988. 323 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Boström, Håkan: Sommartid. Roman.. Litteraturfrämjandet/Författarförlaget, 1983. 254 s.
Cartonnageband. Boström, Mathias: Ulrika Hand. Roman.. Rabén Prisma, 1996. 195 s. Inbunden med
skyddsomslag. Recensionsstämpel. Botwid, Hans: Det finns så många frestelser. Roman.. Tidens förlag, 1942. 287 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Botwid, Hans: Klostret utan nunna och munk. Roman.. Tidens förlag, 1943. 245 s. Häftad.
Häftesomslaget något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Botwid, Hans: Mor och älskarinna. Roman.. Tidens förlag, 1948. 271 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Ouppsprättad. Botwid, Hans: Nedtystat. Roman.. Norstedt och söners förlag, 1933. 272 s. Häftad.
Häftesomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Botwid, Hans: Paret Dyssegaard. Roman.. Tidens förlag, 1955. 271 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget slitet. Skyddsomslaget något trasigt. Färgat övre snitt. Botwid, Hans: Sätt livet på plats. Roman.. Tidens förlag, 1969. 221 s. Häftad. Ouppsprättad.
Botwid, Hans: Sista oskulden vaknar. Fyra unga män kring ett dunkelt kvinnoöde.. Tidens
förlag, 1958. 196 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Botwid, Hans: Slå följe. Roman.. Tidens förlag, 1946. 351 s. Klotryggsband. Ryggen något
blekt. Något fuktskadad. Annars ett fint exemplar. Marmorerade för/eftersättsblad. Färgat övre
snitt. Botwid, Hans: Slå följe. Roman.. Tidens förlag, 1946. 353 s. Häftad. Häftesomslaget något
fläckigt. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Annars ett fint exemplar. Botwid, Hans: Snälla demoner. Roman.. Tidens förlag, 1961. 233 s. Häftad. Anteckningar på
eftersättsbladet. Häftesomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Med dedikation. Botwid, Hans: Unna dem deras synder. Roman.. Tidens förlag, 1950. 248 s. Häftad.
Recensionsstämpel. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Boye, Karin: Bebådelse. Noveller.. Albert Bonniers förlag, 1948. 387 s. Häftad. Något
fuktskadad. Häftesomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Samlade skrifter. Boye, Karin: För lite. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1949. 243 s. Halvskinnimitationsband.
Färgat övre snitt. Bokklubben Svalan. Boye, Karin: För lite. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1951. 243 s. Häftad. Häftesomslaget vikt.
Häftesomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Samlade skrifter. Brita Ingmans Ex Libris.
Fotografi på förf. inklistrat på eftersättsblad. Boye, Karin: Samlade skrifter av Karin Boye. Uppgörelser - Ur Funktion - Bebådelse - Tendens
och Verkan - Varia - Kris - För Lite - Astarte - Merit Vaknar. Albert Bonniers förlag, 1948-1952.
223+266+387+235+211+272+244+205+169 sidor. 5 vol. Vackert halvfranskt band. Övre guldsnitt.
Guldornerad rygg. Exlibris. Mycket fint exemplar. 9 volymer i 5 band Braw, Monica: Innan jag dog. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1980. 208 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Browallius, Irja: Elida från Gårdar.. Albert Bonniers förlag, 1978. 255 s. Dekorerat
skinnimitationsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Browallius, Irja: Elida från Gårdar.. Albert Bonniers förlag, 1938. 367 s. Privatband. Fint
exemplar. Stänksnitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Främre häftesomslag medbundet. 4-5:e
tus. Browallius, Irja: Karusellen. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1949. 379 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Ryggen något lös. Några sidor vikta. Annars ett fint exemplar. 4:e
tus. Browallius, Irja: Om sommaren sköna. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1961. 313 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Browallius, Irja: Skur på gröna knoppar.. Albert Bonniers förlag, 1967. 277 s. Pappband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Bokklubben Svalan. Browallius, Irja: Ung. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1954. 410 s. Häftad.
Recensionsstämpel. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. 6-8:e tus. Browallius, Irja: Ung.. Albert Bonniers förlag, 1958. 332 s. Pappband. Browallius, Irja: Vänd ryggen åt Sivert. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1951. 325 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. 7-9:e tus. Browallius, Irja: Vårbräckning. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1962. 297 s. Pappband med
skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Bokklubben Svalan. Browallius, Irja: Vårbräckning. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1959. 322 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Namnteckning på försättsbladet. Annars ett fint
exemplar. Färgat övre snitt. Brunius, Göran: Blå luft.. Gebers, 1967. 243 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget
något trasigt. Annars ett fint exemplar. Färgat övre snitt. Teckningar av förf. Brunius, Göran: Komiska konturer. Tecknade ur minnet.. Norstedt och söners förlag, 1975.
206 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Brunius, Göran: Målardagar.. Gebers, 1971. 290 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Färgat övre snitt. Teckningar av förf. Brunius, Göran: Stenar i vattnet.. Gebers, 1969. 270 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Teckningar av förf. Brunner, Ernst: Dans på rovor. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1983. 240 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Brunner, Ernst: Den vilde svensken. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1997. 307 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Brunner, Ernst: Edith. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1992. 281 s. Inbunden med
skyddsomslag. Bandet något skevt. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Brunner, Ernst: Känneru brorsan? Roman.. Albert Bonniers förlag, 1980. 213 s. Häftad. Gott
skick. Brunner, Ernst: Kocksgatan. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1991. 344 s. Inbunden med
skyddsomslag. Brunner, Ernst: Maison Londa hade en palmträdgård mot havet. Bonniers julbok 1994.. Albert
Bonniers förlag, 1994. 45 s. Häftad. Fint exemplar. Brunner, Ernst: Svarta villan. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1988. 409 s. Inbunden med
skyddsomslag. 6-10:e tus. Brunner, Ernst: Vallmobadet. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1999. 391 s. Inbunden med
skyddsomslag. Brusewitz, Gunnar: Hemma vid Fågelsången.. Wahlström & Widstrand, 1979. 216 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Klisterlapp på pappersomslag. Brusewitz, Gunnar: Silverlöjan och den fattiges tröst.. Wahlström & Widstrand, 1977. 175
s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Skyddsomslaget något fläckat. Brusewitz, Gunnar: Sommardagbok. Blad ur naturens kalender.. Wahlström & Widstrand,
1966. 191 s. Häftad. Gott skick. Stämpel på häftesomslaget. Illustrerad. Brusewitz, Gunnar: Sommardagbok. Blad ur naturens kalender.. Wahlström & Widstrand,
1966. 190 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Illustrerad.
Burman, Carina: Cromwells huvud. Antropologisk komedi.. Albert Bonniers förlag, 1998. 335 s.
Inbunden med skyddsomslag. Anteckningar på försättsbladet. Skyddsomslaget något fläckat.
Annars ett fint exemplar. Burman, Carina: Den tionde sånggudinnan. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1996. 425 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Skyddsomslaget lagat. Annars ett fint
exemplar. Burman, Edor: De bodde nära Saivo.. Smålänningens förlag, 1978. 204 s. Inbunden med
skyddsomslag. Fint exemplar. Byström, Ella: Fiorenzia.. J.A. Lindblads förlag, Uppsala, 1936. 223 s. Klotryggsband. Bandet
något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Främre häftesomslag medbundet. Med 19
illustrationer efter teckningar av författarinnan. Carlberg, Gösta: Den sparade ynglingen. Roman.. LTs förlag, 1954. 211 s. Klotryggsband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Något fläckig. Annars ett fint exemplar. Med
dedikation. Carlberg, Gösta: Den sparade ynglingen. Roman.. LTs förlag, 1954. 211 s. Häftad.
Namnteckning på försättsbladet. Häftesomslaget något fläckigt. Häftesomslaget något upprivet i
kanterna. Annars ett fint exemplar. Carlberg, Gösta: Facklor. Tre berättelser.. LTs förlag, 1949. 336 s. Häftad. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Några sidor något trasiga i kanterna. Carlberg, Gösta: Facklor. Tre berättelser.. LTs förlag, 1949. 336 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Färgat övre snitt. Främre
häftesomslag medbundet. Carlberg, Gösta: Simons kvinna. Roman.. Bokförlaget Norden, Malmö, 1944. 381 s.
Halvskinnimitationsband. Gott skick. Bandet något nött i kanterna. Marmorerade för/eftersättsblad.
Färgat övre snitt. Guldornerad rygg. Carlberg, Gösta: Vi vilja se Jesus. Roman. Vol. I-II.. Natur och kultur, 1938. Originalupplaga.
721 s. 2 vol. Häftad. Häftesomslag fläckat. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Några sidor något lösa. Carlbring, Magnus: Folk i centrum. Prosa.. Wahlström & Widstrand, 1988. 149 s.
Inbunden med skyddsomslag. Stämpel på eftersättsbladet. Något fläckig. Skyddsomslaget något
nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Carlson, Bertil: Måndag efter kriget.. Gidlunds, 1973. 315 s. Häftad. Namnteckning på
smutstitelbladet. Understrykningar i texten med blyerts. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Carlsson, Lasse: Fröjden. En roman.. Prisma, 1980. 209 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Carpelan, Bo: Din gestalt bakom dörren. En roman.. Albert Bonniers förlag, 1975. 188 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Carpelan, Bo: Du mörka överlevande.. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1947. 75 s. Häftad.
Häftesomslaget slitet. Ryggen nästan lös. Annars ett fint exemplar. Carpelan, Bo: Urwind. Bonniers, 1993. 243 s. Inbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick.
Casparsson, Ragnar: Adelberga bruk. Roman.. Folket i Bilds Förlag, 1963. 269 s. Pappband
med skyddsomslag. Skyddsomslaget något fläckat. Annars ett fint exemplar. Charpentier, C-J: Himmel av bläck noveller. Symposion, 1987. 76 s. Häftad. Gott skick. Charpentier, C-J: JAG SKITER I GARDINEN. Korta berättelser.. Janusbiblioteket nr. 4, 1985.
Originalupplaga. 89 s. Häftad. Ouppsprättad. Christofferson, Birger: Resor i det sinnliga.. Albert Bonniers förlag, 1955. 221 s. Häftad.
Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Ouppsprättad. Christofferson, Birger: Resor i det sinnliga.. Albert Bonniers förlag, 1955. 221 s. Häftad.
Ouppsprättad. Christofferson, Birger: Sista sommaren.. Norstedt och söners förlag, 1960. 179 s. Häftad.
Ryggen något lös. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Christofferson, Birger: Slutet tillhör dig.. Bo Cavefors, 1975. 215 s. Häftad. Namnteckning på
smutstitelbladet. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Claeson, Stewe: Pigan i Arras. Roman.. Norstedt och söners förlag, 1993. 253 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Några sidor vikta i hörnet. En reva i pappersomslag. Claesson, Göran C O: Läget under kontroll. Roman.. Askelin & Hägglund, 1985. 219 s.
Cartonnageband. Gott skick. Claesson, Stig "Slas": Allt står i lågor. Albert Bonniers förlag, 1979. Originalupplaga. 193 s.
Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Claesson, Stig "Slas": En mörts drömmar. Albert Bonniers förlag, 1990. Originalupplaga. 209
s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Anteckningar på försättsbladet.
Annars ett fint exemplar. Claesson, Stig "Slas": En vandring i solen. Albert Bonniers förlag, 1976. 194 s. Häftad.
Namnteckning på insidan av pärmen. Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Claesson, Stig "Slas": Henrietta ska du också glömma Roman.. Albert Bonniers förlag, 1977.
Originalupplaga. 177 s. Häftad. Namnteckning på smutstitelbladet. Häftesomslaget något slitet.
Annars ett fint exemplar. Claesson, Stig "Slas": Ni har inget liv att försäkra Roman.. Albert Bonniers förlag, 1978.
Originalupplaga. 189 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Claesson, Stig "Slas": Vandring med mig själv. Legus, 1996. 266 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Cleland, John: Fanny Hill. En glädjeflickas memoarer.. Albert Bonniers förlag, 1965. 255 s.
Pappband. Bandet något trasigt. Annars ett fint exemplar. Hörnen något stötta. Cleve, Anders: Vit eld. En paradoxal saga.. Albert Bonniers förlag, 1962. 504 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Häftesomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Collarp, Björn: Ut till öarna. Berättelser.. Albert Bonniers förlag, 1988. 171 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Recensionsstämpel. Combüchen, Sigrid: Byron. En roman.. Norstedt och söners förlag, 1989. 495 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Combüchen, Sigrid: Parsifal. En berättelse.. Norstedt och söners förlag, 1998. 334 s.
Inbunden med skyddsomslag. Fint exemplar. Anteckningar på försättsbladet. Connor, Herbert: Sanningshuset.. Kooperativa bokgillet, 1980. 46 s. Häftad. Conradson, Ivar: Om djur. Och om människan och djurvärlden.. LTs förlag, 1977. 92 s.
Cartonnageband. Bandet något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Bandet något upprivet i en
hörna. Cornell, Jonas: Hindret. Roman. Albert Bonniers förlag, 1962. Originalupplaga. 137 s. Häftad.
Klisterlapp på insidan av pärmen. Understrykningar i texten med blyerts. Häftesomslaget slitet.
Annars ett fint exemplar. Cornell, Jonas: Kall oktober. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1963. 234 s. Häftad. Klisterlapp
på insidan av pärmen. Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Crona, Åsa: Västerbrogatan 7 En uppstigning i helvetet 2 tr.. Prisma, 1993. 120 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Cronström, Lotta: Smält-is. Roman.. Askild & Kärnekull, 1979. 243 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Daagarsson, Stefan: ... är att berätta allt. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1968. 125 s. Häftad.
Recensionsstämpel. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Dagerman, Stig: Bröllopsbesvär.. Norstedt och söners förlag, 1970. 246 s. Cartonnageband
med skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar. Märken efter tejp
på för/eftersättsblad. Med illustrationer i linoleumsnitt av Svenolov Ehrén. Dagerman, Stig: Bröllopsbesvär.. Vingförlaget, Sthlm, 1954. 216 s. Klotryggsband. Gott skick.
Dagerman, Stig: Bröllopsbesvär.. Norstedt och söners förlag, 1949. Originalupplaga. 296 s.
Häftad. Häftesomslaget något fläckigt. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Eric Östmans Ex Libris. Dagerman, Stig: Föräldrabesvär.. Norstedt och söners förlag, 1965. 34 s. Häftad.
Namnteckning på försättsbladet. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Ouppsprättad. Norstedts julbok. Dagerman, Stig: Judasdramer. Streber. Ingen går fri.. Norstedt och söners förlag, 1949.
Originalupplaga. 330 s. Häftad. Ouppsprättad. Fint exemplar. Inplastad. Dahl, Christer: Herr M kommer. Noveller.. Albert Bonniers förlag, 1964. 189 s. Häftad.
Recensionsstämpel. Enstaka anteckningar i blyerts. Häftesomslaget något fläckigt. Annars ett fint
exemplar. Dahl, Christer: Pojken i mörkret. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1964. 120 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Stämpel på häftesomslaget. Annars ett fint exemplar. Dahl, Georg: Under min grannes träd.. Albert Bonniers förlag, 1970. 201 s. Häftad.
Recensionsstämpel. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Dahl, Tora: ... när du kommer ut i livet.. Tidens förlag, 1966. 325 s. Häftad. Ouppsprättad. Dahl, Tora: ... när du kommer ut i livet.. Tidens bokklubb, 1969. 325 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Dahl, Tora: Besynnerliga värld.. Tidens förlag, 1960. Originalupplaga. 243 s. Häftad.
Häftesomslag fläckat. Annars ett fint exemplar. Dahl, Tora: De sju gånger dömda.. Tidens förlag, 1941. Originalupplaga. 178 s. Häftad. Gott
skick. Ryggen lätt fläckad. Dahl, Tora: Den befriade ön.. Tidens förlag, 1939. Originalupplaga. 261 s. Klotband. Ryggen
blekt. Bandet något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Främre häftesomslag medbundet.
Marmorerade för/eftersättsblad. Dahl, Tora: Den befriade ön.. Tidens förlag, 1939. Originalupplaga. 262 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Häftesomslaget något fläckigt. Dahl, Tora: Förvandlingar.. Tidens förlag, 1976. 276 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Dahl, Tora: Inte riktig kärlek.. Tidens bokklubb., 1967. 280 s. Inbunden. Dahl, Tora: Inte riktig kärlek.. Tidens förlag, 1963. Originalupplaga. 298 s. Halvklotband. Bandet
något slitet. Annars ett fint exemplar. Dahl, Tora: Sådan hemlighet. Albert Bonniers förlag, 1943. 181 s. Häftad. Gott skick. Dahl, Tora: Sådan hemlighet.. Albert Bonniers förlag, 1943. Originalupplaga. 180 s. Häftad.
Häftesomslaget något fläckigt. Ryggen något lös. Recensionsstämpel. Annars ett fint exemplar.
Dahl, Tora: Sommar och vinter.. Tidens bokklubb, 1968. 332 s. Inbunden med skyddsomslag.
Pappersomslag fläckat och nött. Annars ett fint exemplar. Dahl, Tora: Sommar och vinter.. Tidens förlag, 1964. Originalupplaga. 332 s. Klotryggsband.
Namnteckning på försättsbladet. Något fläckig. Annars ett fint exemplar. Dahl, Tora: Tuppen och solfågeln. Fabler - Sagor - Minnesbilder.. Tidens förlag, 1965.
Originalupplaga. 183 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars
ett fint exemplar. Dahlbeck, Eva: Med seende ögon. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1972. 256 s. Häftad. Något
sliten. Recensionsstämpel. Dahlbeck, Eva: Med seende ögon. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1972. 256 s. Häftad.
Ouppsprättad. Dahlbeck, Eva: Saknadens dal. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1976. 228 s. Häftad.
Häftesomslag något fläckat och nött. Annars ett fint exemplar. Dahlbeck, Eva: Serveto och den eviga elden.. Bokförlaget Korpen, 1988. 316 s.
Cartonnageband. Stämpel på försättsbladet. Gott skick. Med dedikation. Dahlberg, Folke: Cartesiansk dykare.. Wahlström & Widstrand, 1948. Originalupplaga.
209 s. Häftad. Häftesomslag fläckat. Annars ett fint exemplar. Dahlberg, Folke: Tal på Övralid 1960. Heidenstamsällskapet, 1976. 14 s. Häftad. Gott skick.
Dahlberg, Folke: Vättern.. Wahlström & Widstrand, 1964. Illustrerad av Folke Dahlberg. 90
s. Pocket. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Dahlberg, Folke: Vättern.. Wahlström & Widstrand, 1949. Originalupplaga. Illustrerad av
Folke Dahlberg. 132 s. Dekorerat pappband. Ryggen något trasig i övre och nedre kanten. Inlagan
fin. Dahlberg, Folke: Vättern. Med teckningar av författaren. Wahlström & Widstrand, 1949.
Andra upplagan. 134 s. Häftad. Sällsynt handskriven dedikation samt anteckningar i boken av
författaren Dahlberg, Folke: Vättern/Leva vid Vättern.. Wahlström & Widstrand, 1978. Illustrerad av
Folke Dahlberg. 189 s. Pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Dahlin, Barbro: Den fjärde frestelsen. Roman.. Norstedt och söners förlag, 1984. 287 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Dahlin, Barbro: Hatbubblan.. Norstedt och söners förlag, 1966. 96 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Annars ett fint exemplar. Dahlin, Barbro: Laga förfall.. Norstedt och söners förlag, 1964. 100 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget slitet. Dahlin, Barbro: Soldansen. Roman.. Norstedt och söners förlag, 1983. 292 s. Inbunden med
skyddsomslag. Recensionsstämpel. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Dahlquist-Ljungberg, Ann Margret: Att lära gamla hundar sitta. Abstraktioner för bredvidläsning
i storskolan.. Norstedt och söners förlag, 1962. 156 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget
något slitet. Dahlquist-Ljungberg, Ann Margret: Brudbuketten. Prosadikter och fabler.. Albert Bonniers
förlag, 1954. 116 s. Häftad. Häftesomslag fläckat och nött. Annars ett fint exemplar. Dahlquist-Ljungberg, Ann Margret: Ja eller nej - en kärlekssaga. En kärleksmyt, en parodram,
en gammal historia, innehållande dels sannfärdiga, dels trolösa berättelser.. Norstedt och söners
förlag, 1966. 281 s. Häftad. Dahlquist-Ljungberg, Ann Margret: Strålen.. Norstedt och söners förlag, 1958. 246 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Dahlström, Ingvar: Besvikelsen. Berättelsen om en man som väntar på ett läkarbesked.. Albert
Bonniers förlag, 1970. 157 s. Häftad. Ouppsprättad. Dahlström, Ingvar: Försent. Berättelsen om en 23-åring och hans uppbrott 7.14 - 12.52 en dag
i maj.. Albert Bonniers förlag, 1970. 163 s. Häftad. Recensionsstämpel. Häftesomslaget något
slitet. Annars ett fint exemplar. Dahlström, Ingvar: Ingen tid att förlora.. Zindermans, 1976. 331 s. Inbunden med
skyddsomslag. Något fläckig. Skyddsomslaget något trasigt. Recensionsstämpel. Annars ett fint
exemplar. Dahlström, Rolf: Det växte blommor. Noveller.. Albert Bonniers förlag, 1964. 118 s. Häftad.
Klisterlapp på häftesomslaget. Fläckad. Ouppsprättad. Dahlström, Rolf I: Nu eller aldrig. Roman.. Prisma, 1984. 188 s. Cartonnageband. Danielsson, Bernt: Både och.. Tiden, u.å.. 245 s. Cartonnageband med skyddsomslag. Fint
exemplar.
Dardel, Thora: Kung Eriks son. Roman.. Wahlström & Widstrand, 1960. 239 s. Inbunden
med skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar. Främre
häftesomslag medbundet. Dardel, Thora: Kungens frilla Roman om 1560-talet. Wahlström & Widstrand, 1958. 257
s. Privatband. Mycket gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Davidsson, Cecilia: Utan pengar, utan bikini. Berättelser.. Albert Bonniers förlag, 1998. 118 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Degenius, Emilia: Inbjudan till festen.. Norstedt och söners förlag, 1995. 138 s. Inbunden med
skyddsomslag. Stämpel på eftersättsbladet. Gott skick. Delblanc, Sven: Agnar.. Albert Bonniers förlag, 1994. 181 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Pappersomslag något upprivet i kanterna. Delblanc, Sven: Änkan. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1988. 281 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Delblanc, Sven: Åsnebrygga. En dagboksroman.. Albert Bonniers förlag, 1969.
Originalupplaga. 208 s. Häftad. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Häftesomslaget lagat.
Annars ett fint exemplar. Delblanc, Sven: Grottmannen. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1977. Originalupplaga. 327 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Delblanc, Sven: Gunnar Emmanuel. En tidlös berättelse.. Albert Bonniers förlag, 1978. 223 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Recensionsstämpel. Gott skick. Delblanc, Sven: Kanaans land. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1984. 375 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Delblanc, Sven: Kära farmor. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1985. 306 s. Inbunden. Delblanc, Sven: Kära farmor. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1979. Originalupplaga. 306 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Delblanc, Sven: Kastrater. En romantisk berättelse.. Albert Bonniers förlag, 1975. 148 s.
Häftad. En fläck inuti boken. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Delblanc, Sven: Kastrater. En romantisk berättelse.. Albert Bonniers förlag, 1975.
Originalupplaga. 148 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Delblanc, Sven: Livets ax. Barndomsminnen.. Albert Bonniers förlag, 1993. 233 s. Inbunden
med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Delblanc, Sven: Livets ax. Barndomsminnen.. Albert Bonniers förlag, 1991. 233 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. 44-48:e tus. Delblanc, Sven: Maria ensam. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1985. Originalupplaga. 328 s.
Inbunden med skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet. Skyddsomslaget något slitet. Gott
skick. Delblanc, Sven: Maria ensam. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1986. 328 s. Inbunden med
skyddsomslag. Delblanc, Sven: Moria land. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1987. Originalupplaga. 259 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Delblanc, Sven: Nattresa. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1967. Originalupplaga. 260 s.
Häftad. En fläck på ryggen. Annars ett fint exemplar. Delblanc, Sven: Prästkappan. En heroisk berättelse.. Albert Bonniers förlag, 1978. 271 s.
Inbunden med skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet. Skyddsomslaget något slitet. En
fläck på snittet. Annars ett fint exemplar. Delblanc, Sven: Primavera. En konstnärlig berättelse.. Albert Bonniers förlag, 1973. 158 s.
Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något slitet. Delblanc, Sven: Primavera. En konstnärlig berättelse.. Albert Bonniers förlag, 1973. 158 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget lagat. Delblanc, Sven: Slutord.. Bonniers, 1991. 77 s. Inbunden med skyddsomslag. Mycket gott
skick. Delblanc, Sven: Speranza. En samtida berättelse.. Albert Bonniers förlag, 1980.
Originalupplaga. 186 s. Inbunden. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Delblanc, Sven: Stadsporten. En berättelse från Sörmland.. Albert Bonniers förlag, 1976.
Originalupplaga. 346 s. Häftad. Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Klisterlapp på
försättsblad. Delblanc, Sven: Stadsporten. En berättelse från Sörmland.. Albert Bonniers förlag, 1976.
Originalupplaga. 345 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i
kanterna. Namnteckning på försättsbladet. Delblanc, Sven: Stenfågel. En berättelse från Sörmland.. Albert Bonniers förlag, 1973. 240 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. 33-40:e tus. Delblanc, Sven: Stenfågel. En berättelse från Sörmland.. Albert Bonniers förlag, 1973.
Originalupplaga. 240 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Delblanc, Sven: Ung man på havet. Bonniers julbok 1979.. Albert Bonniers förlag, 1979. 50 s.
Häftad med pappersomslag. Delblanc, Sven: Zahak. Persiska brev.. Albert Bonniers förlag, 1971. Originalupplaga. 189 s.
Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något slitet. Dickson, Walter: Batteristen. Roman.. Tidens förlag, 1959. 233 s. Häftad. Enstaka fläckar inuti
boken. Annars ett fint exemplar. Dickson, Walter: Carmania. Roman.. Tidens förlag, 1952. 241 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Annars ett fint exemplar. Dickson, Walter: Händerna.. Tidens förlag, 1950. 180 s. Häftad. Dickson, Walter: Livsens dag. Roman.. Tidens förlag, 1959. 199 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Annars ett fint exemplar. Dickson, Walter: Månresa. Roman om tecken i en ny tid.. Tidens förlag, 1962. 201 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Dickson, Walter: Oceanisk hemfärd. Roman.. Tidens förlag, 1955. 312 s. Häftad. Dickson, Walter: Solgömma.. Tidens förlag, 1957. 264 s. Häftad. Recensionsstämpel. Gott
skick. Häftesomslaget något fläckigt. Didring, Ernst: Mästerlotsen. Roman.. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1926. 284 s. Halvfranskt
band. Ryggen något trasig i övre och nedre kanten. Annars ett fint exemplar. Marmorerade
för/eftersättsblad. Övre guldsnitt. Didring, Ernst: Skådespelerskan. Roman.. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1928. 239 s. Häftad.
Ryggen lagad. Häftesomslaget något slitet. En fläck inuti boken. Med dedikation. Sidor något
trasiga. Didring, Ernst: Två vägar. Roman.. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1923. 364 s. Dekorerat
klotband. Bandet något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Marmorerade för/eftersättsblad. Övre
guldsnitt. Diktonius, Elmer: Prosa. 1925-1943.. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1955. 356 s. Häftad.
Häftesomslaget något trasigt. Enstaka fläckar inuti boken. Annars ett fint exemplar. Donner, Jörn: Angela och kärleken. Roman.. Wahlström & Widstrand, 1981. 272 s.
Inbunden med skyddsomslag. Bandet något skevt. Skyddsomslaget något fläckat. Annars ett fint
exemplar. Donner, Jörn: Angelas krig. Roman.. Wahlström & Widstrand, 1976. 301 s. Klotband med
skyddsomslag. Donner, Jörn: En kärleks historia. Roman.. Wahlström & Widstrand, 1995. 224 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något fläckat. Annars ett fint exemplar. Donner, Jörn: Frihetens fångar.. Wahlström & Widstrand, 1989. 308 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Enstaka fläckar inuti boken. Annars ett fint
exemplar. Donner, Jörn: Huset där jag bor. Finis Finlandiae.. Brombergs, 1992. 173 s. Inbunden med
skyddsomslag. Pappersomslag något upprivet i kanterna. Annars ett fint exemplar. Donner, Jörn: Nu måste du. En roman om kärlek och den sista sommaren i Finland 1939..
Wahlström & Widstrand, 1974. 268 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något slitet. Donner, Jörn: Nu måste du. En roman om kärlek och den sista sommaren i Finland 1939..
Wahlström & Widstrand, 1974. 269 s. Inbunden. Donner, Jörn: Sommar av kärlek och sorg.. Wahlström & Widstrand, 1971. 233 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Donner, Jörn: Sverigeboken.. Wahlström & Widstrand, 1973. 275 s. Inbunden med
skyddsomslag. Bandet något skevt. Något sliten. Annars ett fint exemplar. Drougge, Lise: Albatrossen.. Lars Hökerbergs bokförlag, 1958. 255 s. Klotryggsband. Gott
skick. Ryggen lätt fläckad. Främre häftesomslag medbundet. Färgat övre snitt. Drougge, Lise: Staden under regnbågen.. Lars Hökerbergs bokförlag, 1962. 272 s.
Klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget trasigt. Annars ett fint exemplar. Främre
häftesomslag medbundet. Färgat övre snitt. Eckerbom, Nils-Peter: Borgen och tältet. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1962. 181 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Eckerbom, Nils-Peter: De saligas öar.. Albert Bonniers förlag, 1968. 153 s. Häftad.
Recensionsstämpel. Häftesomslaget något slitet. Ouppsprättad. Eckerbom, Nils-Peter: Rikskanslerns fest. En barock historia.. Albert Bonniers förlag, 1973.
309 s. Klotband. En fläck på ryggen. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Edberg, Ulla Britt: Promenader i inre landskap. Roman.. Trevi, 1979. 127 s. Häftad. Gott skick.
Edling, Stig: Utvandraren. Roman.. Norstedt och söners förlag, 1992. 204 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Edlund, Mårten: Bestsellern. Rabén & Sjögren, 1969. 197 s. Inbunden med
skyddsomslag. Pappersomslag något upprivet i kanterna samt lätt fläckat. Annars ett fint
exemplar. Edlund, Mårten: Byta skinn. Roman. Albert Bonniers förlag, 1951. 280 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något fläckigt. Edlund, Mårten: Den frusna våren. Roman. Albert Bonniers förlag, 1950. 348 s. Häftad.
Häftesomslag fläckat. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Annars ett fint exemplar. Edlund, Mårten: Folket. Rabén & Sjögren, 1971. 189 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Annars ett fint exemplar. Med dedikation. Edlund, Mårten: Jägaren. Roman. Albert Bonniers förlag, 1953. 160 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något fläckigt. Ryggen något sliten. Edlund, Mårten: Jägaren. Roman. Albert Bonniers förlag, 1953. 160 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Annars ett fint exemplar. Ett jack i häftesomslagets främre nedre hörn. Edlund, Mårten: Tag vad du vill ha.... Albert Bonniers förlag, 1944. 283 s. Häftad. Namnteckning
på försättsbladet. Häftesomslaget något slitet. Ryggen något lös. Annars ett fint exemplar.
Häftesomslag lagat på ryggens övre del. Ett litet jack i häftesomslagets framsida. Edman, Gunnar: Genom nålsögat.. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1945. 467 s. Häftad.
Gott skick. Häftesomslaget något fläckigt. En sida med en liten reva. Edman, Gunnar: Georg diktaren.. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1944. 482 s.
Klotryggsband. Nött i kanterna. Bandet något skevt. Namnteckning på försättsbladet. En fläck på
snittet. Annars ett fint exemplar. Färgat övre snitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Edman, Gunnar: Georg diktaren.. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1944. Andra upplagan.
481 s. Häftad med pappersomslag. Enstaka fläckar inuti boken. Skyddsomslaget något trasigt.
Annars ett fint exemplar. Edman, Gunnar: Osårbar.. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1955. 249 s. Klotryggsband.
Ryggen blekt. Annars ett fint exemplar. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Färgat snitt.
Edman, Gunnar: Skandalen. Ur Christer Bäcks liv och anteckningar.. Svenska Kyrkans
Diakonistyrelse, 1949. 340 s. Häftad med pappersomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna.
Annars ett fint exemplar. Edqvist, Dagmar: Efter flykten. Nutidsroman.. Albert Bonniers förlag, 1977. 270 s. Inbunden
med skyddsomslag. En fläck inuti boken. Annars ett fint exemplar. Sida vikt. Edqvist, Dagmar: Eldflugorna. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1964. 302 s. Klotband. Gott
skick. Främre häftesomslag medbundet. Edqvist, Dagmar: Människor på en ö. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1971. 261 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. 8-9:e tus. Edqvist, Dagmar: Möten i Marocko. Nutidsroman.. Albert Bonniers förlag, 1974. 252 s. Häftad.
Gott skick. Häftesomslaget något slitet. Med dedikation till Ulla Bonnier. Edqvist, Dagmar: Penelope väntar inte.. Albert Bonniers förlag, 1951. 280 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något slitet. Edqvist, Dagmar: Romeo i stallet och andra noveller.. Albert Bonniers förlag, 1948. 184 s.
Dekorerat klotband. Bandet något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Edqvist, Dagmar: Skuggan blir kortare. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1958. 323 s. Häftad.
Ryggen något lös. Något sliten. Något fläckig. Annars ett fint exemplar. Edwall, Britt: Aj. Noveller.. Albert Bonniers förlag, 1994. 142 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Edwall, Britt: Darra lagom. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1998. 176 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. En fläck på pärmen. 3:e tus. Edwall, Britt: ja eller ja? Noveller.. Albert Bonniers förlag, 1995. 166 s. Inbunden med
skyddsomslag. Något fläckig. Annars ett fint exemplar. Edwardson, Åke: Jukebox. Roman.. Norstedt och söners förlag, 2003. 398 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Anteckningar på försättsbladet. Klisterlapp på pappersomslag. Eggehorn, Ylva: Förvandlingen. Information som ledningsinstrument. Informationsförlaget,
2000. 73 s. Cartonnageband. Nyskick. Eggehorn, Ylva: På marken. Albert Bonniers förlag, 1974. 140 s. Cartonnageband. Gott skick.
Bandet något fläckigt. Bandet något nött i kanterna. Eggehorn, Ylva: På marken. Albert Bonniers förlag, 1974. 140 s. Cartonnageband. Gott skick.
Bandet något nött i kanterna. Ehrenberg, Johan: Bara lite kärlek. Roman.. AWE/ Gebers, 1986. 301 s. Klotband. Gott skick.
Enstaka fläckar på bandet. Ehrenberg, Johan: Löjliga familjen. Roman.. AWE/ Gebers, 1987. 185 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Klisterlapp på pappersomslag. Ehrström, Inga: Slocknad är elden.. Forum, 1953. 182 s. Klotband. Blekt. Namnteckning på
försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad. Ek, Bengt: Hos morfar i Getapulien.. Bra Böcker, 1981. 212 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Ekarv, Margareta: Leran. Roman.. Norstedt och söners förlag, 1984. 233 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Ekarv, Margareta: Pelargonerna ska skäras om hösten. Noveller.. Norstedt och söners förlag,
1982. 165 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Ekarv, Margareta: Tinnar och gyllene torn.. Norstedt och söners förlag, 1993. 233 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Ekarv, Margareta: Tio öre vatten. Roman.. Brombergs, 1987. 195 s. Inbunden med
skyddsomslag. Recensionsstämpel. Ekelund, Fredrik: Jag vill ha hela världen !. Bonniers, 1996. 400 s. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Dedikation, handskriven. Skyddsomslaget med en liten reva. Ekelund, Fredrik: Nina och sundet. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1999. 296 s. Inbunden med
skyddsomslag. Ekelund, Vilhelm: Antikt ideal. Albert Bonniers förlag, 1932. Andra upplagan. 209 s. Häftad.
Namnteckning på smutstitelbladet. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Enstaka fläckar på
häftesomslaget. Annars ett fint exemplar. Ekelund, Vilhelm: ANTIKT IDEAL.. Albert Bonniers förlag, 1932. Andra upplagan. 209 s.
Dekorerat pappband. Främre häftesomslag medbundet. Mycket gott skick. Ekelund, Vilhelm: Nordiskt och Klassiskt. Aforismer. Albert Bonniers förlag, 1914.
Originalupplaga. 117 s. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Gott skick.
Pergamentimmitationsband av Edith Welinder Ekelund, Vilhelm: Nordiskt och klassiskt/Veri Similia I-II.. ellerströms., 1999. Häftad. Gott skick.
Ekelund, Vilhelm: Prosa I-II. Albert Bonniers förlag, 1952. 245+260. 2 vol. Häftad.
Namnteckning på försättsbladet. Smärre anteckningar. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Ekelund, Vilhelm: Prosa I-II. Albert Bonniers förlag, 1952. 245+260. 2 vol. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något trasigt. En fläck på snittet. Främre häftesomslag
medbundet. Färgat övre snitt. Ekelund, Vilhelm: Valda sidor och essays. 1908-1930. Albert Bonniers förlag, 1933.
Originalupplaga. 310 s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Häftesomslaget något fläckigt.
Annars ett fint exemplar. Ekelund, Vilhelm: Veri Similia I-II. Albert Bonniers förlag, 1963. 182 s. Klotryggsband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Färgat övre snitt. Ekerwald, Carl-Göran: Citronpressen. Rabén & Sjögren, 1976. Originalupplaga. 226 s.
Häftad. Gott skick. Namnteckning på försättsbladet. Ekerwald, Carl-Göran: Elden och fågelungen Noveller.. Albert Bonniers förlag, 1959.
Originalupplaga. 181 s. Häftad. Gott skick. Klisterlapp på insidan av pärmen. Klisterlapp på
häftesomslaget. Något nött i kanterna. Ekerwald, Carl-Göran: Flugfångaren Roman.. Rabén & Sjögren, /Litteraturfrämjandet,
1980. 230 s. Inbunden med skyddsomslag. Ekerwald, Carl-Göran: Motljus Marginalanteckningar. Carlsson Bokförlag, 1999. 233 s. Häftad.
Mycket gott skick. Ekerwald, Carl-Göran: Polskt socker från Norge. En bok för alla, 1967. 158 s. Pocket. Gott
skick. Ekerwald, Carl-Göran: Polskt socker från Norge Roman.. Albert Bonniers förlag, 1967.
Originalupplaga. 177 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslag fläckat. Ekerwald, Carl-Göran: Saltstampen. Roman. Albert Bonniers förlag, 1969. Originalupplaga.
203 s. Häftad. Ouppsprättad. Något nött i kanterna. Recensionsstämpel. Ekerwald, Carl-Göran: Stenlimpan. Roman. Albert Bonniers förlag, 1965. Originalupplaga. 235
s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Ryggen fläckad. Eklöf, Mats: Pojken som blev Simson.. Natur och kultur, 1991. 272 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Eklöf, Mats: Sländans dag. Roman.. LTs förlag, 1986. 335 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Eklund, R.R. (Ragnar Rudolf): Loggbok på landbacken.. Holger Schildts förlagsaktiebolag,
1945. Originalupplaga. 106 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Eklund, R.R. (Ragnar Rudolf): Ny dag börjar.. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1945. Andra
upplagan. 182 s. Häftad. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Med dedikation. Eklund, R.R. (Ragnar Rudolf): Ny dag börjar.. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1945. Andra
upplagan. 182 s. Häftad. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Eklund, R.R. (Ragnar Rudolf): Rymd och Människa. Dikter. Aforismer. Småprosa.. Sällskapet
Bokvännerna, 1950. 157 s. Halvklotband. 103/300. Eklund, R.R. (Ragnar Rudolf): Rymd och Människa. Dikter. Aforismer. Småprosa.. Sällskapet
Bokvännerna, 1950. 157 s. Häftad. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Enstaka fläckar på
häftesomslaget. Annars ett fint exemplar. Med inledning av Per Erik Wahlund. Eklund, R.R. (Ragnar Rudolf): Rymd och Människa.. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1938.
88 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Ekman, Kerstin: Änglahuset. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1979. Originalupplaga. 302 s.
Inbunden med skyddsomslag. Anteckningar på försättsbladet. Skyddsomslaget något trasigt.
Annars ett fint exemplar. Ekman, Kerstin: Änglahuset.. Albert Bonniers förlag, 1980. 302 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Svalans bokklubb. Ekman, Kerstin: Gör mig levande igen. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1996. Originalupplaga.
525 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Ekman, Kerstin: Kvinnorna och staden.. Albert Bonniers förlag, 1994. 494 s. Cartonnageband.
Gott skick. Ekman, Kerstin: Menedarna. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1970. 210 s. Häftad. Delvis
ouppsprättad. Häftesomslaget slitet. Ekman, Kerstin: Urminnes tecken. Albert Bonniers förlag, 2000. Originalupplaga. 205 s.
Förlagsband med pappersomslag. Gott skick. Ekstrand, Johannes G: Segnälkab Roman. Albert Bonniers förlag, 1930. 165 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Utgiven och försedd med förord av Arnold
Gelin. Ekström, Arthur: Utflyktståg.. KF:s Bokförlag, 1951. Illustrerad av Stig Wirde. 116 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Med dedikation. Ekström, Arthur: Utflyktståg.. KF:s Bokförlag, 1951. 116 s. Häftad. Sidor vikta. Häftesomslaget
något slitet. Annars ett fint exemplar. Ekström, Margareta: Den femte årstiden. Noveller i urval.. Albert Bonniers förlag, 1983. 271 s.
Inbunden. Gott skick. Recensionsstämpel. Skyddsomslaget något slitet. Ekström, Margareta: Dödens barnmorskor. Noveller.. Albert Bonniers förlag, 1976. 155 s.
Häftad. Namnteckning på smutstitelbladet. Ekström, Margareta: Flickorna. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1963. 131 s. Häftad.
Häftesomslaget något fläckigt. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Ekström, Margareta: Födelseboken. Noveller.. Albert Bonniers förlag, 1967. 148 s. Häftad.
Fläckad. Margit Norells Ex Libris. Ekström, Margareta: Förhållandet till främmande makter.. Albert Bonniers förlag, 1972. 205 s.
Häftad. Häftesomslag fläckat. Annars ett fint exemplar. Ekström, Margareta: Kvinnan som reste med Montaigne. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1981.
141 s. Cartonnageband. Ekström, Margareta: Människodjuren.. Albert Bonniers förlag, 1974. 161 s. Häftad. Sliten. Ekström, Margareta: När de red omkring. En skojjarroman om allvaret.. Albert Bonniers förlag,
1969. 181 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något fläckigt. Häftesomslaget något nött i
kanterna. Ekström, Margareta: Ord i det fria. DAGBOK 1979-1982.. Albert Bonniers förlag, 1982. 228 s.
Cartonnageband. Bandet något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Ekström, Margareta: Överfallet och andra gränsintermezzon.. Albert Bonniers förlag, 1963. 190
s. Häftad. Något fläckig. Annars ett fint exemplar. Ekström, Margareta: Pendeln. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1962. 125 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Ekström, Margareta: Sagor från Sjötullen.. Askild & Kärnekull, 1972. Illustrerad av Martin
Lamm. 93 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Klisterlapp på
pappersomslag. Annars ett fint exemplar. Elf, Erik Gösta: Fragment ur gårdagen.. Nya A/B Örebro Dagblads Tryckeri, 1953. 116 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något fläckigt. Häftesomslaget något nött i kanterna. Elf, Erik Gösta: Idéer och människor. En berättelse från trettiotalet.. Elf Förlag, 1960. 77 s.
Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Elgström, Anna-Lenah: Den målade öknen.. Norstedt och söners förlag, 1948. Andra
upplagan. 235 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Med dedikation. Elgström, Anna-Lenah: Ett fritt hjärta. Valda noveller.. Norstedt och söners förlag, 1946. 367 s.
Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Elgström, Anna-Lenah: Resenär. Skisser, noveller och essayer.. Albert Bonniers förlag, 1932.
328 s. Häftad. Elgström, Ossian: Chikagobohéme. 13 noveller.. Albert Bonniers förlag, 1924.
Originalupplaga. 164 s. Häftad. Häftesomslaget slitet. Häftesomslaget lagat. Något fläckig. Annars
ett fint exemplar. Elkan, Sophie: Drömmen om österlandet. Albert Bonniers förlag, 1920. Tredje upplagan. 184
s. Halvklotband. Gott skick. Privatband Enckell, Olof: Solnedgång.. Söderström & Co, 1945. 229 s. Häftad. Häftesomslaget något
trasigt. Ouppsprättad. Enckell, Rabbe: Landskapet med den dubbla skuggan. Ungdomsprosa. 1928-1937..
Söderström & Co, 1958. 323 s. Häftad. Häftesomslaget slitet. Något fuktskadad. Annars ett
fint exemplar.
Enckell, Rabbe: Landskapet med den dubbla skuggan.. Söderström & Co, 1933. 188 s.
Häftad. Bandet något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Enckell, Rabbe: Tapetdörren.. Wahlström & Widstrand, 1968. Andra upplagan. 173 s.
Häftad. Namnteckning på smutstitelbladet. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Delvis ouppsprättad. Eneroth, Bo: Förnekelsen. Roman.. Liber Förlag, 1980. 271 s. Cartonnageband.
Recensionsstämpel. Anteckningar på försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Eng, Uno: Antares. Historietter.. Fahlcrantz & Gumælius, 1946. Originalupplaga. 79 s.
Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget slitet. Eng, Uno: Den understrukna munnen.. Nuet, 1953. Originalupplaga. 185 s. Häftad. Eng, Uno: Historietter. Ett urval.. Hedengrens bokhandel, Sthlm, i distr., 1956. 131 s. Häftad.
Eng, Uno: Sommarön. Roman.. Fahlcrantz & Gumælius, 1949. 173 s. Häftad.
Anteckningar på titelbladet. En fläck inuti boken. Häftesomslaget något trasigt. Annars ett fint
exemplar. Ouppsprättad. Engelstad, Carl Fredrik: De levandes land.. Bra Böcker, 1989. 346 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Englund, Carl-Emil: Dröm och hägring. Efterlämnade brev och dikter sammanställda av Harald
Forss.. Rabén & Sjögren, Litteraturfrämjandet, 1990. Illustrerad av Knut V Pettersson. 160 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Englund, Carl-Emil: Minnet sliter i spindelväv. Albert Bonniers förlag, 1946. Originalupplaga.
191 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Englund, Carl-Emil: Minnet sliter i spindelväv.. Folket i Bilds Förlag, 1951. Illustrerad av Ulla
Sundin. 191 s. Klotryggsband. Englund, Carl-Emil: Minnet sliter i spindelväv.. Folket i Bilds Förlag, 1951. Illustrerad av Ulla
Sundin. 191 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Sidor vikta. Annars ett fint exemplar. Englund, Carl-Emil: Remsor Ur Norrland.. Axel Holmströms Förlag, 1935. 144 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Något fuktskadad. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Englund, Carl-Emil: Spillror ur gårdagen.. Albert Bonniers förlag, 1944. 152 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något fläckigt. Häftesomslaget något trasigt. Stort format. Englund, Carl-Emil: Spillror ur gårdagen. Med inledning av Artur Lundkvist.. Rabén &
Sjögren, 1959. 119 s. Häftad. Ouppsprättad. Med dedikation. Engström, Albert: Agnarna och Vetet. Albert Bonniers förlag, 1925. Andra upplagan. 159 s.
Dekorerat klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Främre
häftesomslag medbundet. Namnteckning på försättsbladet. Illustrerad. Engström, Albert: Albert Engströms bästa. Albert Bonniers förlag, 1952. 252 s. Klotband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Guldornerad rygg. Illustrerad.
Stämpel " Forssa kommuns skolbibliotek". Engström, Albert: ÄVENTYR OCH HUGSKOTT + EN BOK TILL.. Albert Bonniers förlag, 1946.
161+166 sidor. Samtida halvfranskt band. Marmorerade pärmar. Övre guldsnitt. Gott skick. Engström, Albert: ÄVENTYR OCH HUGSKOTT + EN BOK TILL. Ur SAMLADE BERÄTTELSER..
Albert Bonniers förlag, 1922. 161+166 sidor. Samtida halvfranskt band. Upphöjda bind.
Marmorerade pärmar. Övre guldsnitt. Mycket fint exemplar. Engström, Albert: En gyldenne book. Beijers Bokförlagsaktiebolag, Stockholm, 1911.
Opaginerad. Häftad med pappersomslag. Gott skick. Engström, Albert: Genom mina guldbågade glasögon. Vårt Hems Förlag, 1928. 269 s.
Guldornamenterat klotband. Gott skick. Engström, Albert: LUKAS MOSAK. Albert Engströms första bok. Förord av Ernst Malmberg. Ditt
Lands Förlag, Stockholm, 1944. 12 s. Lösa blad i mapp. Illustrerad. Gott skick. Engström, Albert: MIN 12e BOK + HEMSPÅNAD OCH TAGGTRÅD. Ur SAMLADE
BERÄTTELSER.. Albert Bonniers förlag, 1924. 183+228 sidor. Samtida halvfranskt band.
Upphöjda bind. Marmorerade pärmar. Övre guldsnitt. Mycket fint exemplar. Engström, Albert: MIN 5te BOK + GENOM MINA GULDBÅGADE GLASÖGON. Ur SAMLADE
BERÄTTELSER.. Albert Bonniers förlag, 1922. 166+168 sidor. Samtida halvfranskt band.
Upphöjda bind. Marmorerade pärmar. Övre guldsnitt. Mycket fint exemplar. Engström, Albert: Mitt liv och leverne. Vårt Hems Förlag, 1928. 256 s. Guldornamenterat
klotband. Gott skick. Engström, Albert: MOT AFTONGLÖDEN + NAKET O.S.V.. Albert Bonniers förlag, 1942. 226+344
sidor.. Samtida halvfranskt band. Illustrerad. Marmorerade pärmar. Övre guldsnitt. Gott skick. Engström, Albert: Naket o.s.v.. Bonniers, 1934. Originalupplaga. Häftad. Gott skick.
Namnteckning på försättsbladet. Ryggen något trasig. Engström, Albert: RÄNNINGEHUS + ADEL, PRÄSTER, SMUGGLARE, BÖNDER. Ur SKRIFTER
AV ALBERT ENGSTRÖM.. Albert Bonniers förlag, 1946. 163+260+16 sidor.. Samtida halvfranskt
band. Marmorerade pärmar. Övre guldsnitt. Illustrerad. Gott skick. Engström, Albert: Svensk Natur. Bonniers, 1939. Halvfranskt band. Gott skick. Främre
häftesomslag medbundet. Engström, Albert: Ur mina memoarer och annat. Med penna och tallpipa. Albert Bonniers
förlag, 1948. 279+211. Klotryggsband. Ryggen blekt. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
Utsorterad från Forsa Skolbibliotek. Biblioteksstämpel på försättsbladet, Engström, Albert: Vid en milstolpe + Med Kaaparen till Afrika. Albert Bonniers förlag, 1952-
1953. 240+295 sidor. Vackert halvfranskt band. Rikligt illustrerad. Mycket fint exemplar. Engström, Clas: Förrädare mördare.. Albert Bonniers förlag, 1965. 208 s. Häftad.
Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Något fläckig. Annars ett fint exemplar. Engström, Clas: Insändaren.. Albert Bonniers förlag, 1966. 171 s. Häftad. Namnteckning på
smutstitelbladet. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Engström, Clas: Ön sjunker. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1968. 116 s. Häftad.
Namnteckning på försättsbladet. Klisterlapp på häftesomslaget. Häftesomslaget något slitet.
Annars ett fint exemplar. 2-3:e tus. Enmark, Loka: Bedrägeriet. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1960. 143 s. Häftad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Häftesomslaget något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Enmark, Loka: Fisken och Krokodilen. Roman.. Trevi, 1991. 197 s. Häftad. Gott skick. En fläck
på snittet. Enmark, Loka: Inkassererskan. Roman.. Trevi, 1987. 221 s. Inbunden med skyddsomslag.
Understrykningar i texten. Stämpel på eftersättsbladet. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett
fint exemplar. Enmark, Loka: Isgrottan. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1961. 183 s. Häftad. Häftesomslaget
slitet. Delvis ouppsprättad. Enmark, Loka: Kattfötterna. Triptyk.. Trevi, 1988. 166 s. Inbunden med skyddsomslag.
Klisterlapp på insidan av pärmen. Stämpel på eftersättsbladet. Annars ett fint exemplar. Enmark, Loka: Lackmusögonen. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1969. 209 s. Häftad. Stämpel
på eftersättsbladet. Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad.
Enmark, Loka: På jakt. Nycklar till nya rum.. Trevi, 1996. 201 s. Inbunden med skyddsomslag.
Klisterlapp på insidan av pärmen. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Enmark, Loka: Rofferiets Höga Visa.. Trevi, 1993. 196 s. Häftad. Gott skick. Stämpel på
eftersättsbladet. Enmark, Loka: Skelettkusten. En familjeroman.. Trevi, 1980. 255 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Annars ett fint exemplar. Enquist, Per Olov: Lewis resa. Roman.. Norstedt och söners förlag, 2001. 597 s. Klotband.
Andra tryckn. Enquist, Per Olov: Lewis resa. Roman.. Norstedt och söners förlag, 2001. 597 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Enquist, Per Olov: Magnetisörens femte vinter. Norstedt och söners förlag, 1964. 247 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Enquist, Per Olov: Magnetisörens femte vinter.. Bra Böcker, 1975. 261 s. Klotband. Bandet
något slitet. Bandet något skevt. Annars ett fint exemplar. Ericson, Bengt: Victor & Los.. Fischer & Co, 1991. 279 s. Inbunden med
skyddsomslag. Ericson, Johannes: Stordalsfolket.. Saxon & Lindströms Förlags AB, 1938. 304 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Häftesomslag något trasigt i kanterna. Ericson, Thyra: Stängselns väktare.. Norstedt och söners förlag, 1956. 109 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Paul Anderssons stämpel på insidan av pärmen. Ericsson, Gustaf: Mannen som du dödat. Roman.. Tidens förlag, 1932. 317 s. Häftad.
Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Häftesomslaget något fläckigt. Anteckningar på
smutstitelbladet. Annars ett fint exemplar. Ericsson, Thore: I sista ögonblicket.. Ljus, 1946. 320 s. Häftad med pappersomslag.
Skyddsomslaget något trasigt. Häftesomslaget löst. Eriks, Gustaf Rune: Bortom orden. Noveller. Lars Hökerbergs bokförlag, 1950.
Originalupplaga. 232 s. Häftad. En mindre fläck på bakre pärmen, annars i mycket gott skick Eriks, Gustaf Rune: Bortom orden. Noveller.. Lars Hökerbergs bokförlag, 1950.
Originalupplaga. Illustrerad av Toye Sandberg. 232 s. Halvlinneband. Gott skick. Främre och bakre
häftesomslag medbundna. Färgat övre snitt. Eriks, Gustaf Rune: Lindansarens väg.. Bo Cavefors, 1965. 141 s. Häftad. Ouppsprättad. Eriks, Gustaf Rune: Stadens ljus. Novellurval av författaren. Inledningar av Ingemar Wizelius..
Folket i Bilds Förlag, 1957. Illustrerad av Erik Prytz. 171 s. Pappband. Namnteckning på
försättsbladet. Stämpel på försättsbladet. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Eriks, Gustaf Rune: Stadens ljus. Novellurval av författaren. Inledningar av Ingemar Wizelius..
Folket i Bilds Förlag, 1957. Illustrerad av Erik Prytz. 169 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget
något fläckigt. Eriks, Gustaf Rune: Städer och skeenden. Valda noveller från ett kvartssekel.. Bo Cavefors,
1969. 204 s. Häftad. Eriks, Gustaf Rune: Stenen och trädet. Noveller.. Lars Hökerbergs bokförlag, 1954.
Originalupplaga. 207 s. Häftad. Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Erikson, Bernt: Gudarnas omöjliga syntes. Opus VI, 1947.. Bernt Erikson, Stockholm Sö., 1949.
89 s. Häftad. Ryggen blekt. Ouppsprättad. Med dedikation. Medvetandets primära resa VI. Erikson, Bernt: Harens vägar äro icke Herrens vägar. Opus IX 1949-1952.. Bernt Erikson,
Stockholm Sö., 1952. 237 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Med dedikation.
Medvetandets sekundära resa II. Erikson, Bernt: Järnnätter odlas i byarna. En ofattbar universalitet. Opus V, 1946-1947.. Tidens
förlag, 1947. Originalupplaga. 149 s. Häftad. Ouppsprättad. Ett jack i häftesomslaget. Erikson, Bernt: Namnet är människan. Albert Bonniers förlag, 1941. Originalupplaga. 119 s.
Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Erikson, Bernt: Namnet är människan. Albert Bonniers förlag, 1941. Originalupplaga. 119 s.
Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Namnteckning på insidan av pärmen. Annars ett fint
exemplar. Erikson, Bernt: Porträtt av diktaren som oändligt universum. Opus VIII 1948-1949.. Bernt
Erikson, Stockholm Sö., 1950. Originalupplaga. 147 s. Häftad. Ryggen blekt. Annars ett fint
exemplar. Med dedikation. Medvetandets sekundära resa II. Erikson, Bernt: Sagan om mördarriket Jorden. Opus III 1944-45.. Nymans bokförlag, Edsviken,
1946. Originalupplaga. 141 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Häftesomslaget något fläckigt.
Erikson, Bernt: Succéboken eller Kaos är granne med Gud. "Maskerader ur livsromanen"..
Tidens förlag, 1959. Originalupplaga. 102 s. Häftad. Häftesomslaget något upprivet i kanterna.
Annars ett fint exemplar. Opus XI. 1952-1957. Medvetandets sekundära resa V. Erikson, Bernt: Svarta solens salamander. Opus X. 1952-1955.. Rabén & Sjögren, Vi,
1955. Originalupplaga. 94 s. Pappband. Gott skick. Ryggen något sliten. Medvetandets sekundära
resa IV. Erikson, Bernt: Vårt dagliga språk giv oss icke i dag. Opus XII 1958-1966.. Proprius, 1967. 114
s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Med dedikation. Medvetandets
sekundära resa VI. Eriksson, Christer: Betraktelser under spelets gång.. Norstedt och söners förlag, 1992. 230 s.
Inbunden med skyddsomslag. Eriksson, Christer: Bruno öppnar dörren och kommer hem. Roman.. Norstedt och söners
förlag, 1983. 218 s. Häftad. Eriksson, Christer: Genom tröjans maskor ser han havet. Roman.. Norstedt och söners förlag,
1988. 159 s. Inbunden med skyddsomslag. Anteckningar på försättsbladet. Skyddsomslaget
något slitet. Annars ett fint exemplar. Eriksson, Christer: Hängd. Roman.. Norstedt och söners förlag, 1990. 306 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Eriksson, Christer: Harry, det som skiljer oss åt är ett hårstrå. En berättelse.. Norstedt och
söners förlag, 1981. 184 s. Häftad. Understrykningar i texten. Häftesomslaget något trasigt. Annars
ett fint exemplar. Eriksson, Christer: Luften är full av S. Roman.. Norstedt och söners förlag, 1986. 222 s.
Inbunden med skyddsomslag. Eriksson, Christer: Privata essäer.. Norstedt och söners förlag, 1979. 73 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Eriksson, Erik: Min mördares barndom. Berättelser om förlorad kärlek.. Rabén Prisma, 1995.
237 s. Inbunden med skyddsomslag. Något fuktskadad. Eriksson, Ing-Marie: De övergivna. Berättelser. Albert Bonniers förlag, 1975. 241 s. Inbunden
med skyddsomslag. Eriksson, Ing-Marie: De övergivna. Berättelser.. Albert Bonniers förlag, 1975. 241 s. Häftad.
Gott skick. Häftesomslaget något slitet. Eriksson, Ing-Marie: I Getsemane. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1968. 286 s. Häftad.
Namnteckning på smutstitelbladet. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Eriksson, Ing-Marie: Märit. Roman.. Albert Bonniers förlag, Litteraturfrämjandet, 1977. 256 s.
Cartonnageband. Eriksson, Ing-Marie: Segerhuva. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1969. 239 s. Häftad. Stämpel
på häftesomslaget. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Eriksson, Ulf: Äppelaffärer. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1987. 79 s. Inbunden med
skyddsomslag. Anteckningar på försättsbladet. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Eriksson, Ulf: Beröring under oväder. Noveller.. Albert Bonniers förlag, 2003. 191 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Smärre anteckningar med blyerts. Eriksson, Ulf: Byte. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1988. 203 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar. Eriksson, Ulf: Is. Noveller.. Albert Bonniers förlag, 1999. 161 s. Inbunden med skyddsomslag.
Fint exemplar. Eriksson, Ulf: Ulrike ler. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1986. 286 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar. Eriksson, Ulf: Xaviers hemlighet. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1993. 334 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Erkelius, Lina: Tio meter luft. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1990. 135 s. Inbunden med
skyddsomslag. Recensionsstämpel. Erkelius, PerAgne: Drömmen om Johannes.. Norstedt och söners förlag, 1978. 223 s.
Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Erkelius, PerAgne: Final för otrogna.. Norstedt och söners förlag, 1974. 216 s. Häftad. Bandet
något slitet. Erkelius, PerAgne: Himlavagnen.. Natur och kultur, 1991. 133 s. Inbunden med skyddsomslag.
Erkelius, PerAgne: Johannes resa. En berättelse.. Fripress Bokförlag, 1987. Illustrerad av
Lars-Olov Wiberg. 133 s. Cartonnageband. Gott skick. Enstaka fläckar på bandet. Med dedikation.
Lättläst för vuxna. Erkelius, PerAgne: Min svåger och jag. En samtidsroman.. Norstedt och söners förlag, 1983.
290 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Erkelius, PerAgne: Resan till Kristin. En kärleksroman.. Norstedt och söners förlag, 1980. 232
s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. En fläck inuti boken. Anteckningar på försättsbladet.
Skyddsomslaget något slitet. Erkelius, PerAgne: Såsom av eld.. Norstedt och söners förlag, 1989. 352 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något trasigt. Espmark, Kjell: Glädjen. Roman.. Norstedt och söners förlag, 1997. 119 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Espmark, Kjell: Hatet. Roman.. Norstedt och söners förlag, 1995. 124 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Eurelius, Anna-Karin: Lyckans smed. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1987. 180 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Evander, Per Gunnar: Ängslans boningar. En dagboksroman.. Albert Bonniers förlag, 1980.
253 s. Inbunden med skyddsomslag. Stämpel på eftersättsbladet. Skyddsomslaget något slitet.
Annars ett fint exemplar. Evander, Per Gunnar: Fallet Lillemor Holm. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1977. 312 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Evander, Per Gunnar: Härlig är jorden. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1975. 272 s. Häftad.
Sliten. Felaktigt uppskuren. Evander, Per Gunnar: Himmelriket är nära. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1986. 309 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Evander, Per Gunnar: Medan dagen svalnar. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1990. 267 s.
Inbunden med skyddsomslag. Evander, Per Gunnar: Se mig i mitt friska öga. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1980. 302 s.
Inbunden med skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet. Skyddsomslaget fläckat och nött.
Annars ett fint exemplar. Evander, Per Gunnar: Tegelmästare Lundin och stora världen. Roman.. Albert Bonniers förlag,
1970. 158 s. Häftad. Namnteckning på smutstitelbladet. Klisterlapp på insidan av pärmen.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Evander, Per Gunnar: Veronikas vrede. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1993. 333 s. Inbunden
med skyddsomslag. Evander, Per Gunnar: Veronikas vrede. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1995. 335 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något fläckat. Evers, Carl-Otto: Ur Peder Jonas sista försök att plocka blommor.. Wahlström &
Widstrand, 1967. 118 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Något fläckig. Annars ett fint
exemplar. Fagerberg, Sven: De blindas rike. Roman.. Alba, 1982. 187 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något fläckat. Annars ett fint exemplar. Fagerberg, Sven: Det mänskliga uppdraget.. Alba, 1981. 264 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Fagerberg, Sven: Det vitmålade hjärtat. Wahlström & Widstrand, 1966. Andra upplagan.
238 s. Klotband. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Färgat övre snitt. Getten Tunells Ex
Libris. Fagerberg, Sven: Det vitmålade hjärtat.. Wahlström & Widstrand, 1966. Originalupplaga.
237 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något slitet. Fagerberg, Sven: Dialog i det fria. Wahlström & Widstrand, 1968. Originalupplaga. 298 s.
Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Fagerberg, Sven: Dialog i det fria.. Wahlström & Widstrand, 1968. Andra upplagan. 297 s.
Häftad. Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Fagerberg, Sven: Kostymbalen.. Wahlström & Widstrand, 1961. Andra upplagan. 267 s.
Häftad. Namnteckning på smutstitelbladet. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Fagerberg, Sven: Kostymbalen.. Wahlström & Widstrand, 1961. Tredje upplagan. 267 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Främre
häftesomslag medbundet. Fagerberg, Sven: Kostymbalen.. Wahlström & Widstrand, 1961. Originalupplaga. 267 s.
Häftad. Något fläckig. Häftesomslaget slitet. Recensionsstämpel. Annars ett fint exemplar. Fagerberg, Sven: Los Angeles. Alba, 1984. 319 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar. Fagerberg, Sven: Revolt inifrån.. Wahlström & Widstrand, 1969. 222 s. Häftad. Något
fläckig. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Fagerberg, Sven: Sankte Pers nattklubb. En berättelse om livet efter döden.. Alba, 1990. 222 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Fagerberg, Sven: Svärdfäktarna.. Wahlström & Widstrand, 1966. 158 s. Pocket.
Häftesomslaget något fläckigt. Häftesomslaget vikt. Annars ett fint exemplar. Fagerberg, Sven: Svärdfäktarna.. Wahlström & Widstrand, 1963. 200 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något slitet. Fagerberg, Sven: Svärdfäktarna.. Wahlström & Widstrand, 1963. 200 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Fagerberg, Sven: Svärdfäktarna.. Wahlström & Widstrand, 1963. 200 s. Klotband. Enstaka
fläckar på bandet. Annars ett fint exemplar. Fahlman, Erik: Firman Åbergson. Vårt Hems Förlag, 1929. 281 s. Dekorerat klotband. Gott
skick. Falk, Ann-Mari: Lyckospindeln.. B. Wahlströms bokförlag, 1976. Andra upplagan. 253 s.
Skinnimitationsband. Falk, Gunnar: Ingenting skall hända ditt liv.. Författarförlaget, 1976. 293 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något slitet. Recensionsstämpel. Falkenland, Christine: Min skugga. Roman.. Wahlström & Widstrand, 1998. 123 s.
Inbunden med skyddsomslag. Fint exemplar. Klisterlapp på pappersomslag. Falkman, Kaj: Orden och Bergen.. Atlantis Förlag, 1981. 326 s. Cartonnageband. Gott skick.
Recensionsstämpel. Fant, Kenne: Intränglingen. Roman.. Norstedt och söners förlag, 1981. 304 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något fläckat. Farm, Cristina: Handikappindustrin. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1979. 195 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Recensionsstämpel. Annars ett fint exemplar. Fitinghoff, Laura: I fjälluft eller systrarna Furustams roman. Bokförlaget Minerva, 1911. Tredje
upplagan. 478 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Mönstrade för/eftersättsblad. Namnteckning på
titelbladet. Fjällstedt, Linnéa: Hungerpesten.. LTs förlag, 1975. 176 s. Inbunden med skyddsomslag.
Namnteckning på försättsbladet. Skyddsomslaget något trasigt. Något fläckig. Annars ett fint
exemplar. Flygare - Carlén, Emilie: Ett köpmanshus i skärgården.. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1928.
304+338+337 sidor. 3 vol. Dekorerat klotband. Färgat övre snitt. Band 3 med fogspricka i ryggens
ytskikt. Flygare - Carlén, Emilie: ROSEN PÅ TISTELÖN.1+2. Enhetsprisförlaget, 1949,1950. 316+315.
2 vol. Inbunden. Bandet något nött i kanterna. Band 2 har lös rygg. Flygt, Torbjörn: Underdog.. Norstedt och söners förlag, 2001. 398 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något fläckat. Foconi, Stefan: Inga vildar.. Albert Bonniers förlag, 1992. 108 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Foconi, Stefan: Vitahusår.. Albert Bonniers förlag, 1993. 160 s. Inbunden med skyddsomslag.
Foerster, Svante: En djävel på att vara människa. Kåserier sammanställda av Lil Yunkers..
Carlsson Bokförlag, 1989. 341 s. Cartonnageband. Foerster, Svante: Förälska mig!. Rabén & Sjögren, 1969. 273 s. Klotband. Namnteckning
på försättsbladet. Ryggen blekt. Annars ett fint exemplar. Foerster, Svante: Jag saknar dig på ett mumlande sätt. Brev 1952-1980 i urval av Alvar
Altsterdal.. Symposion, 1987. 304 s. Cartonnageband. Bandet något fläckigt. Annars ett fint
exemplar. Foerster, Svante: Klasskämpen.. Rabén & Sjögren, 1975. Tredje upplagan. 370 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Namnteckning på försättsbladet. Skyddsomslaget något
slitet. Foerster, Svante: Klasskämpen.. Rabén & Sjögren, 1964. Originalupplaga. 364 s.
Klotband. Foerster, Svante: Klasskämpen.. Rabén & Sjögren, 1964. 364 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Fjärde ed. Första tryckn. Fogelklou, Emilia: Barhuvad. Albert Bonniers förlag, 1950. Originalupplaga. 258 s.
Halvklotband. Mycket gott skick. Fogelklou, Emilia: Barhuvad.. Albert Bonniers förlag, 1951. 257 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Häftesomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. 10-11:e tus. Fogelklou, Emilia: Resfärdig.. Albert Bonniers förlag, 1954. Originalupplaga. 292 s. Häftad.
Gott skick. Häftesomslaget något fläckigt. Fogelqvist, Torsten: Minnen, meningar, melodier. Prosa och vers.. Albert Bonniers förlag, 1930.
232 s. Häftad. Något fläckig. Något sliten. Annars ett fint exemplar. Fogelström, Per Anders: Barn av sin stad. Albert Bonniers förlag, 1962. 334 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Namnteckning på försättsbladet. Fogelström, Per Anders: Barn av sin stad. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1962.
Originalupplaga. 333 s. Häftad. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Enstaka fläckar inuti
boken. Annars ett fint exemplar. Fogelström, Per Anders: Barn av sin stad. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1962.
Originalupplaga. 333 s. Häftad. Något fläckig. Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Fogelström, Per Anders: Café Utposten. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1972. 213 s.
Klotband. Bandet något fläckigt. Anteckningar på försättsbladet. Annars ett fint exemplar.
Bokklubben Svalan. Fogelström, Per Anders: Café Utposten. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1970.
Originalupplaga. 231 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött.
Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Fogelström, Per Anders: Dolly. En skälmroman.. Folket i Bilds Förlag, 1962. 237 s. Pappband
med skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett
fint exemplar. Fogelström, Per Anders: Hem, till sist.. Albert Bonniers förlag, 1993. 269 s. Inbunden med
skyddsomslag. Sida trasig. Häftesomslag fläckat. Häftesomslaget något upprivet i kanterna.
Annars ett fint exemplar. Fogelström, Per Anders: I en förvandlad stad. Albert Bonniers förlag, 1968. 278 s. Inbunden
med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Guldornerad rygg. Fogelström, Per Anders: I en förvandlad stad. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1966.
Originalupplaga. 285 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Fogelström, Per Anders: I kvinnoland. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1954. 271 s. Häftad.
Bandet något slitet. Häftesomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. 4-5:e tus. Fogelström, Per Anders: I kvinnoland. Roman.. Folket i Bilds Förlag, 1956. 252 s. Klotband.
Ryggen något blekt. Bandet något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Fogelström, Per Anders: I kvinnoland. Roman.. Folket i Bilds Förlag, 1956. 252 s. Häftad.
Namnteckning på smutstitelbladet. Häftesomslag fläckat. Häftesomslaget något upprivet i
kanterna. Annars ett fint exemplar. Fogelström, Per Anders: Komikern Roman om en teaterfamilj. Bonniers, 1990. Biografi över
Fredrik Deland. 317 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Fogelström, Per Anders: Komikern. Roman om en teaterfamilj.. Albert Bonniers förlag, 1989.
Originalupplaga. 318 s. Inbunden med skyddsomslag. Fogelström, Per Anders: Mina drömmars stad. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1961. 289 s.
Klotband. Gott skick. Bandet något nött i kanterna. En fläck på snittet. 23-25:e tus. Fogelström, Per Anders: Minns du den stad. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1964.
Originalupplaga. 313 s. Häftad. Anteckningar. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Delvis
ouppsprättad. Fogelström, Per Anders: Minns du den stad.. Albert Bonniers förlag, 1966. 315 s. Inbunden.
Sidor vikta. Anteckningar på smutstitelbladet. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Fogelström, Per Anders: Minns du den stad. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1964.
Originalupplaga. 313 s. Inbunden med skyddsomslag. Ett hörn något stött. Några sidor vikta.
Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Färgat övre snitt. Fogelström, Per Anders: Mödrar och söner. Bonniers, 1991. 323 s. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Fogelström, Per Anders: Prosten - en roman som inte blev skriven. Bonniers Julbok 1989..
Albert Bonniers förlag, 1989. 33 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något slitet. Fogelström, Per Anders: Stad i världen. Albert Bonniers förlag, 1970. 294 s.
Skinnimitationsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Guldornerad rygg. Fogelström, Per Anders: Stad i världen. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1968. 313 s. Häftad.
Gott skick. Något nött i kanterna. Bortsuddad namnteckning på smutstitelblad. Fogelström, Per Anders: Svenssons.. Albert Bonniers förlag, 1979. 253 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. 28-32:a tus. Fogelström, Per Anders: Upptäckarna (Pojkar, 1927). Roman.. Albert Bonniers förlag, 1972.
314 s. Klotband. Fokker, Nicolas: Där växer inga rosor i sågspånet. Roman.. Askild & Kärnekull, 1973. 344
s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar. Folcke, Nils-Magnus: Arkitekt Cergius. Roman.. Norstedt och söners förlag, 1927. 188 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Bandet något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Forsberg, Astrid: Den förlorade fadern. Roman.. Tidens förlag, 1960. 173 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Forsberg, Astrid: I skuggan av Bert. Roman.. Tidens förlag, 1958. 229 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslag vikt i bakre hörn. Forsell, Loulou: Sångarbarn.. Wahlström & Widstrand, 1953. Tredje upplagan. 242 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Forsgren, Inga: Vallflickan Ylva.. Ylvaförlaget, 1968. 189 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något slitet. Forss, Harald: Skomakarstan.. Rabén & Sjögren, 1965. 189 s. Pappband. Gott skick. Med
plastomslag. Forss, Harald: Skomakarstan.. Rabén & Sjögren, 1985. Tredje upplagan. 189 s.
Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Forss, Harald: Snabba klipp. Prosa.. Rabén & Sjögren, 1988. 156 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Forssell, Lars: Brokigheten. Minnen, uppsatser, kåserier 1974-80 i urval och med inledning av
Björn Nilsson.. Albert Bonniers förlag, 1980. 237 s. Häftad. Delvis ouppsprättad. Häftesomslaget
något slitet. Forssell, Lars: Dagbrott. Texter från trettiosju år i urval av Kerstin Forssell.. Albert Bonniers
förlag, 1988. 259 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint
exemplar. Forssell, Lars: De rika. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1976. Originalupplaga. 134 s.
Inbunden med skyddsomslag. Forssell, Lars: En bok för alla människor. Minnen, uppsatser, kåserier 1969-74 i urval av Björn
Nilsson.. Albert Bonniers förlag, 1975. 205 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet.
Forssell, Lars: Nedslag. Om Rhodesia, USA, Sverige, Tati, Taube, teater, T.S. Eliot, toner,
narrar, divor, Oscar Wilde, 50-tal och ett otal andra ämnen.. Albert Bonniers förlag, 1969. 229 s.
Häftad. Namnteckning på smutstitelbladet. Klisterlapp på häftesomslaget. Annars ett fint
exemplar. Essäer och journalistik 1949-68 i urval och med en inledande not av Björn Nilsson. Forssell, Lars: Vänner.. Wiken, 1991. 409 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Forsslund, Karl Erik: Blomsterskisser och annat.. Wahlström & Widstrand, 1913. 136 s.
Häftad. Häftesomslaget ngt trasigt och nästan löst. Något sliten. Annars ett fint exemplar. Forsslund, Karl Erik: DJUR. SKISSER OCH HISTORIER FRÅN STORGÅRDEN.. Wahlström
& Widstrand, 1914. Fjärde upplagan. 207 s. Häftad. Dedikation från författaren på främre
pärmens insida. Franzén, Lars-Olof: De rätta älskarna. Roman.. Wahlström & Widstrand, 1983. 317 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Franzén, Lars-Olof: Instrumentmakarna. Roman.. Wahlström & Widstrand, 1981. 257 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något fläckat. Skyddsomslaget något
trasigt. Franzén, Lars-Olof: Omskrivningar.. Wahlström & Widstrand, 1968. 177 s. Häftad.
Häftesomslag fläckat. Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Franzén, Nils-Olof: Se då kom där en kvinna. Ljus, 1944. 358 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslag fläckat. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Fredelius, Claes: Leva objektivt. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1968. 209 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Fredrikson, Arvid: Hård var tiden. Berättelser och jakthistorier.. LTs förlag, 1960. 151 s. Häftad.
Gott skick. Häftesomslaget något slitet. Klisterlapp på insidan av pärmen. Fredriksson, Marianne: Blindgång. Wahlström & Widstrand, 1992. 436 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Pappersomslaget något upprivet i kanterna. Fredriksson, Marianne: Om kvinnor vore kloka skulle världen stanna. Wahlström &
Widstrand, 1993. 156 s. Cartonnageband. Gott skick. Fredriksson, Marianne: Syndafloden. Bokklubben Svalan, 1992. 348 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Freudenthal, Per: Resa till Venus. Wahlström & Widstrand, 1923. 206 s. Häftad. Något
sliten. Freudenthal, Per: Resa till Venus. Wahlström & Widstrand, 1923. Originalupplaga. 206 s.
Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Friberg, Margit: Nu seglar Adonia. LTs förlag, 1970. 224 s. Häftad. Gott skick. Frick, Lennart: Egen talan. En arbetsjournal.. Kvints, 1994. 165 s. Cartonnageband. Gott skick.
Frick, Lennart: Kräftgång. Roman.. Rabén & Sjögren, 1979. 225 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Frick, Lennart: Lögnaren. Roman.. Rabén & Sjögren, 1975. 269 s. Cartonnageband. Frick, Lennart: Något annat. En arbetsbok.. Rabén & Sjögren, 1979. 284 s. Inbunden med
skyddsomslag. Något nött i kanterna. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Frick, Lennart: Snälla kuratorn... Roman.. Rabén & Sjögren, 1975. 253 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Fridegård, Jan: Äran och hjältarna.. Wahlström & Widstrand, 1938. Originalupplaga. 271
s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Häftesomslag fläckat. Waldemar Ditzingers Ex Libris. Fridegård, Jan: Äran och hjältarna.. Folket i Bilds Förlag, 1953. 237 s. Klotryggsband. Fridegård, Jan: Äran och hjältarna.. Folket i Bilds Förlag, 1953. 237 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Ryggen något lös. Annars ett fint exemplar. Fridegård, Jan: Arvtagarna.. Wahlström & Widstrand, 1957. Originalupplaga. 264 s.
Klotryggsband. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Främre häftesomslag medbundet.
Färgat övre snitt. Fridegård, Jan: Arvtagarna.. Wahlström & Widstrand, 1957. Originalupplaga. 264 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Fridegård, Jan: Den blå dragonen. Självbiografiska berättelser.. Wahlström & Widstrand,
1971. 169 s. Häftad. Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Redigerad av Ebbe Schön. Fridegård, Jan: En natt i juli.. Folket i Bilds Förlag, 1949. 237 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något slitet. Fridegård, Jan: Fäderna. Stenåldern.. Wahlström & Widstrand, 1947. Originalupplaga.
Illustrerad av Björn Landström. 268 s. Klotryggsband. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar.
Främre häftesomslag medbundet. Färgat övre snitt. Fridegård, Jan: Flyttfåglarna.. Wahlström & Widstrand, 1956. Originalupplaga. 281 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Fridegård, Jan: From och hård. Ett urval noveller.. Folket i Bilds Förlag, u.å.. Illustrerad av Per
Engström. 150 s. Pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint
exemplar. Färgat övre snitt. Fridegård, Jan: Kvinnoträdet.. Wahlström & Widstrand, 1950. Andra upplagan. 210 s.
Häftad. Häftesomslag fläckat. Nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Fridegård, Jan: Lars Hård går vidare.. Wahlström & Widstrand, 1951. Originalupplaga.
277 s. Häftad. Sliten. Fridegård, Jan: Lars Hård går vidare.. Wahlström & Widstrand, 1951. Originalupplaga.
277 s. Klotryggsband. Ryggen sliten. Ryggen något trasig. Annars ett fint exemplar. Främre och
bakre häftesomslag medbundna. Färgat övre snitt. Fridegård, Jan: Lars Hård.. Ordfronts förlag, 1992. Illustrerad av Acke Janson. 252 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Klisterlapp på
pappersomslag. Förord Carl-Göran Ekerwald. Fridegård, Jan: Lättingen. Minnen 2.. Wahlström & Widstrand, 1965. Originalupplaga. 231
s. Häftad. Häftesomslag fläckat. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Fotoillustrerad. Fridegård, Jan: Lyktgubbarna.. Wahlström & Widstrand, 1956. Andra upplagan. 298 s.
Häftad. Namnteckning på smutstitelbladet. Ryggen något lös. Häftesomslaget något slitet. Annars
ett fint exemplar. Fridegård, Jan: Lyktgubbarna.. Wahlström & Widstrand, 1955. Originalupplaga. 298 s.
Klotryggsband. Gott skick. Färgat övre snitt. Främre häftesomslag medbundet. Marmorerade
för/eftersättsblad. Fridegård, Jan: Offer.. Folket i Bilds Förlag, 1949. 239 s. Klotryggsband. Gott skick. Bandet
något nött i kanterna. Fridegård, Jan: Offer.. Bra Böcker, 1968. 182 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Färgat övre snitt. Fridegård, Jan: Offer.. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1937. Originalupplaga. 253 s. Häftad.
Namnteckning på smutstitelbladet. Ryggen något lös. Häftesomslaget slitet. Fläckad. Fridegård, Jan: Offerrök.. Folket i Bilds Förlag, 1952. 222 s. Klotryggsband. Fridegård, Jan: På oxens horn.. Folket i Bilds Förlag, 1967. 214 s. Klotband. Fridegård, Jan: På oxens horn. Minnen I.. Wahlström & Widstrand, 1965. Andra upplagan.
214 s. Dekorerat klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint
exemplar. Fridegård, Jan: Soldatens kärlek.. Wahlström & Widstrand, 1962. 246 s. Klotryggsband.
Gott skick. Ryggen något bucklig. Färgat övre snitt. Fridegård, Jan: Soldathustrun.. Wahlström & Widstrand, 1973. 217 s.
Skinnimitationsband. Enstaka fläckar på bandet. Ryggen något lös. Annars ett fint exemplar.
Guldornerad. Fridegård, Jan: Trälsagan. Trägudars land/Gryningsfolket/Offerrök.. Folket i Bilds Förlag, 1961,
1962, 1963. Illustrerad av Eric Palmquist. 3 vol. Skinnimitationsband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något fläckat. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Fridegård, Jan: Vägen heter smal. Wahlström & Widstrand, 1953. Originalupplaga. 229 s.
Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Fridell, Folke: Död mans hand.. Federativs Förlag, 1946. Originalupplaga. 240 s. Häftad. Sliten.
Fläckad. Bandet något trasigt. Fridell, Folke: Greppet hårdnar.. Folket i Bilds Förlag, 1956. 234 s. Inbunden. Gott skick. Fridell, Folke: Nattfjäril.. LTs förlag, 1966. Andra upplagan. 141 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Annars ett fint exemplar. Fridell, Folke: Tack för mig - grottekvarn.. Federativs Förlag, 1945. Originalupplaga. 303 s.
Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Häftesomslaget något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Fritsch, Lars: Undanflykten eller en annan historia. Roman.. Norstedt och söners förlag, 1984.
250 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Fröding, Anna: Djävlarna. Albert Bonniers förlag, 1975. 142 s. Cartonnageband. Bandet något
slitet. Annars ett fint exemplar. Fröjdh, Maria: Blåeld. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1993. 181 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Frost / Jay, David P. / Anthony R.: Till England med hjärtlig hälsning. Albert Bonniers förlag,
1969. 203 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Frostegård, Johan: Salomos vikarie. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1991. 222 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Frostenson, Katarina: Berättelser från dom. Wahlström & Widstrand, 1992. 98 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Fuchs, Rickard: Silverpennan. Roman.. Bra Böcker, 1990. 302 s. Inbunden med
skyddsomslag. Fura, Ason, Erik: Den vidlyftiga zigenerskan. En rövarroman.. Liber Förlag, 1980. 289 s.
Cartonnageband. Furumark, Erik: Alltid pågår fadosången någonstans.. Symposion, 1988. 71 s. Häftad. Furumark, Erik: Tremanna. Roman.. Arbetarkultur, 1983. 433 s. Häftad. Stämpel på
försättsbladet. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Gärde, Styrbjörn: Avant Garde.. Gardese Förlag, 2000. 224 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Gardell, Jonas: Ett ufo gör entré. Norstedt och söners förlag, 2001. 315 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gardell, Jonas: Frestelsernas berg. Norstedt och söners förlag, 1995. 226 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Gauffin, Bengt Göran: Ta fatt.. Rabén & Sjögren, Vi, 1954. 186 s. Häftad. Namnteckning på
försättsbladet. Bandet något trasigt. Något fläckig. Gehlin, Jan: De ståndaktiga. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1957. 246 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något slitet. Gehlin, Jan: Gränstrakter. Roman.. Bonniers Folkbibliotek, 1956. 253 s. Cartonnageband.
Anteckningar på försättsbladet. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Färgat övre snitt. Gehlin, Jan: Gränstrakter. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1953. 254 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Gehlin, Jan: Skärvor av en spegel. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1983. 206 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något fläckat. Geijerstam, Gustaf af: Boken om lille-bror. En äktenskapsroman.. C. & E. Gernandts
förlagsaktiebolag, 1900. 283 s. Häftad. Något fläckig. Häftesomslaget något upprivet i kanterna.
Annars ett fint exemplar. Geijerstam, Gustaf af: Boken om lille-bror. En äktenskapsroman.. Aktiebolaget Ljus,
Stockholm, 1905. 15:e upplagan. 166 s. Halvfranskt band. Nött i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Färgat snitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Upphöjda bindn. Geijerstam, Gustaf af: Boken om lille-bror. En äktenskapsroman.. C. & E. Gernandts
förlagsaktiebolag, 1900. Andra upplagan. 283 s. Halvklotband. Bandet något slitet. Annars ett fint
exemplar. Geijerstam, Gustaf af: Boken om lille-bror. En äktenskapsroman.. C. & E. Gernandts
förlagsaktiebolag, 1902. 13:e upplagan. 280 s. Häftad. Ouppsprättad. Fint exemplar. En fläck på
häftesomslaget. Geijerstam, Gustaf af: Lyckliga människor. Roman.. C. & E. Gernandts förlagsaktiebolag,
1899. 272 s. Halvklotband. Namnteckning på försättsbladet. En fläck på ryggen. Gott skick.
Marmorerat snitt. Geijerstam, Gustaf af: Samlade allmogeberättelser I-II.. C. & E. Gernandts
förlagsaktiebolag, 1898, 1899. Illustrerad av Albert Engström. 2 vol. Dekorerat klotband. Nött i
kanterna. Namnteckning på försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Första delen med ett förord av
Jonas Lie. Geijerstam, Gustaf af: Samlade allmogeberättelser. Första delen.. C. & E. Gernandts
förlagsaktiebolag, 1899. Illustrerad av Albert Engström. 455 s. Dekorerat klotband. Gott skick.
Något nött i kanterna. Mönstrade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Med ett förord av Jonas
Lie. Geijerstam, Gustaf af: Thora. Roman från gamla dagar.. Albert Bonniers förlag, 1909.
Originalupplaga. 274 s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar.
Ouppsprättad. Geijerstam, Gustaf af: Vilse i lifvet.. C. & E. Gernandts förlagsaktiebolag, 1897. 179 s.
Klotband. Namnteckning på titelbladet. Enstaka fläckar inuti boken. Gott skick. Främre
häftesomslag medbundet. Marmorerade för/eftersättsblad. Geijerstam, Gustaf af: Vilse i livet.. Albert Bonniers förlag, 1909. Fjärde upplagan. 128 s.
Häftad. Fläckad. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Samlade berättelser. Gellerfelt, Mats: I höstens sköra ljus. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1983. 374 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Gierow, Karl Ragnar: Helgonsaga. Skådespel i tre akter. Norstedt och söners förlag, 1943. 195
s. Häftad. Gott skick. Ryggen något sliten. Giertz, Bo: Riddarna på Rhodos. Askild & Kärnekull, 1973. Tredje upplagan. 278 s.
Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Exlibris. Giöbel-Lilja, Ingrid: Tegeltaket.. Norstedt och söners förlag, 1991. 152 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Giron, Tage: Begravd i tysthet.. Norstedt och söners förlag, 1975. 244 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar. Goldman, Anita: Mållös. Roman.. Natur och kultur, 2000. 243 s. Inbunden med skyddsomslag.
Fint exemplar. Golowanjuk, Jascha: Främmande fågel.. Wahlström & Widstrand, 1944. Andra upplagan.
389 s. Klotryggsband. Bandet något slitet. Något fläckig. Annars ett fint exemplar. Färgat övre snitt.
Främre häftesomslag medbundet. Golowanjuk, Jascha: Josef den lycklige.. Tidens förlag, 1948. 302 s. Klotryggsband. Gott skick.
Färgat övre snitt. Golowanjuk, Jascha: Lilla Grand Hôtel.. Wahlström & Widstrand, 1949. 266 s.
Klotryggsband. Gott skick. Bandet något blekt. Färgat övre snitt. Främre och bakre häftesomslag
medbundna. Golowanjuk, Jascha: Mimosan blommar om vintern.. Wahlström & Widstrand, 1954. 229
s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Golowanjuk, Jascha: Storfursten.. Wahlström & Widstrand, 1951. 279 s. Klotryggsband.
Gott skick. Något nött i kanterna. Färgat övre snitt. Främre häftesomslag medbundet. Golowanjuk, Jascha: Svansjön.. B. Wahlströms bokförlag, 1970. 259 s. Skinnimitationsband.
Gott skick. Marmorerat övre snitt. Golowanjuk, Jascha: Svansjön. Roman.. Wahlström & Widstrand, 1950. Andra upplagan.
283 s. Klotryggsband. Något fläckig. Annars ett fint exemplar. Färgat snitt. Främre häftesomslag
medbundet. Göranson, Valfrid: Avrättningen. Roman.. Bokförlaget Settern, 1977. 182 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar. Göransson, Lars: Den förvirrade guden. Noveller.. Albert Bonniers förlag, 1944.
Originalupplaga. 247 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Göransson, Lars: Sälla jaktmarker.. Albert Bonniers förlag, 1949. Originalupplaga. 205 s.
Häftad. Gott skick. Något gulnad. Något nött i kanterna. Göransson, Matts: Motljus. Roman.. LTs förlag, 1984. 223 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något slitet. Recensionsstämpel. Annars ett fint exemplar. Göransson-Ljungman, Kjerstin: Så blankt havet ligger.. Wahlström & Widstrand, 1941.
297 s. Linneband. Ryggen något sliten. Namnteckning på insidan av pärmen. Något nött i
kanterna. Annars ett fint exemplar. Främre häftesomslag medbundet. Färgat övre snitt. 1-10:e
tus. Göransson-Ljungman, Kjerstin: Så blankt havet ligger.. Wahlström & Widstrand, 1941.
Tredje upplagan. 297 s. Häftad. Anteckningar på smutstitelbladet. Häftesomslag fläckat. Görling, Lars: 491. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1964. 270 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget fläckat och nött. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Görling, Lars: Amorin med avslaget huvud. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1969. 217 s.
Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Ryggen blekt. Klisterlapp på
insidan av pärmen. Görling, Lars: En lans för godheten. I urval av Birger Karlsson.. Alfabeta, 1986. 191 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Ett hörn något stött. Annars ett fint exemplar. Görling, Lars: Hela apparaten. Noveller.. Albert Bonniers förlag, 1964. 118 s. Häftad. Något
fläckig. Sidor vikta. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Göth, J.A: Av gamla stammen. Folklivsskildringar i urval.. Oskar Eklunds bokförlag, Stockholm,
1942. 259 s. Inbunden. Fint exemplar. Färgat övre snitt. Främre häftesomslag medbundet.
Anteckningar på försättsbladet. Göth, J.A: En opptecknare av småfolkets historia. Folklivsskildringar. Urval och inledning av
Stig Tornehed.. LTs förlag, 1981. 203 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något
slitet. Stämpel på eftersättsbladet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Svenska bokskatter. Göth, J.A: Karl Larssons Kalle. Nutida folklivsskildring.. Författarens förlag, Braås., 1934. 150
s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Med dedikation. Göth, J.A: Knektar.. Oskar Eklunds förlag, Stockholm, 1944. 148 s. Inbunden. Gott skick. En
fläck på ryggen. Namnteckning på försättsbladet. Bandet något skevt. Färgat övre snitt. Främre
häftesomslag medbundet. Gottfarb, Suzanne: Systrarna Blaumans hemlighet. Roman.. Brombergs, 1987. 322 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något fläckat. Græns, Isaac Albert: Den elektriska haren. Noveller.. LTs förlag, 1952. 191 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint
exemplar. Färgat övre snitt. Grafström, Axel V: Skånska baron.. Wahlström & Widstrand, 1915. 251 s. Inbunden. Gott
skick. Ryggen något sliten. Mönstrade för/eftersättsblad. Stänksnitt. Grafström, Gottfried: Våra kvävda kompetenser - idébok för tvärtänkare.. Akademilitteratur,
1983. 248 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Grandien, Bo: Hem till stallet.. Wahlström & Widstrand, 1959. 222 s. Häftad med
pappersomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar. Granlid, Hans: Dårskap. Märklig 1800-talshandskrift funnen och utgiven av Hans Granlid..
Rabén & Sjögren, 1991. 250 s. Häftad. Smärre anteckningar med blyerts. Häftesomslaget
något slitet. Annars ett fint exemplar. Granlid, Hans: Direkt från ugnen. Författarförlaget, 1978. 194 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något slitet. Granlid, Hans: Födelse. Rabén & Sjögren, 1989. 187 s. Häftad. Gott skick. Granlid, Hans: Gyllene stunder. Rabén & Sjögren, 1974. 58 s. Häftad. Mycket gott skick.
Granlid, Hans: Mottagning. Rabén & Sjögren, 1970. 308 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Annars ett fint exemplar. Granlid, Hans: Nertrappning. Rabén & Sjögren, 1969. 270 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Annars ett fint exemplar. Granlid, Hans: Noll. Rabén & Sjögren, 1976. 172 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet.
Annars ett fint exemplar. Granlid, Hans: Själasörjaren. Rabén & Sjögren, 1978. 393 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Granlid, Hans: Tusen och en timme. Mellersta Östern-intryck. Rabén & Sjögren, 1976.
192 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något slitet. Granlid, Hans: Varma fiskar. Rabén & Sjögren, 1981. 278 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Stämpel på insidan av pärmen. Granqvist, Willy: Det blåser i min kropp. En textbok.. Wahlström & Widstrand, 1978. 170 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Granqvist, Willy: Tiden har inget namn.. Wahlström & Widstrand, 1984. 93 s. Häftad.
Stämpel på försättsbladet. Stämpel på eftersättsbladet. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Ouppsprättad. Grave, Elsa: Ariel. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1955. Originalupplaga. 252 s. Häftad. Gott
skick. Häftesomslaget något slitet. Maj Kåresons Ex Libris. Grave, Elsa: Luciafirarna.. Norstedt och söners förlag, 1959. 177 s. Häftad. Häftesomslaget
slitet. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Grave, Elsa: Medan vi låg och sov.. Norstedt och söners förlag, 1966. 151 s. Häftad.
Häftesomslaget löst. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Gripe, Maria: Sebastian och skuggan. Tre sagor. Bonniers, 1957. Illustrerad av Harald Gripe.
127 s. Klotryggsband. Inlagan fin. Bandet något nött i kanterna. Tillsrift i ägarrutan Groth, Joakim: Världen enligt Edi.. Albert Bonniers förlag, 1987. 289 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något slitet. Gudmundsson, Jan: Hövagnen.. Norstedt och söners förlag, 1971. 224 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Något fläckig. Annars ett fint exemplar. Guillou, Jan: Arvet efter Arn. Pirat, 2001. 424 s. Pappband. Bandet något skevt. Annars ett fint
exemplar. Guillou, Jan: Ondskan. Norstedt och söners förlag, 1999. 284 s. Cartonnageband. Mycket gott
skick. Guillou, Jan: Vägen till Jerusalem. Norstedt och söners förlag, 1999. 366 s. Cartonnageband.
Gott skick. Bandet något fläckigt. Larmremsa inklistrad på pärmens insida. Gullberg, Berit: Änglar i sanden. En handfull berättelser.. Albert Bonniers förlag, 1989. 175 s.
Inbunden med skyddsomslag. Recensionsstämpel. Skyddsomslaget något fläckat. Annars ett fint
exemplar. Gullberg, Berit: Elfrida. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1980. 260 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Klisterlapp på
pappersomslag. Med dedikation. Dedikationen lyder "Till mina kära släktingar från tillgivna Berit
13.8.1980". Gullberg, Berit: Knöcklor. Från Östermalm till Paris.. Carlsson Bokförlag, 1989. Illustrerad av
Hasse Erikson. 140 s. Cartonnageband. Recensionsstämpel. Fint exemplar. Gullberg, Berit: Lifsens krona. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1986. 335 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar. Gummerus, E.R: Bråddjupet.. LTs förlag, 1975. 186 s. Cartonnageband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något fläckat. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Gummerus, Teddy: Romanen om Jorg.. Rabén & Sjögren, 1977. 213 s. Inbunden.
Namnteckning på försättsbladet. Gott skick. Månadens Bok. Gunnarsson, Hans: Februari. Två berättelser.. Albert Bonniers förlag, 1999. 205 s. Inbunden
med skyddsomslag. Fint exemplar. Günther, Johan: Ett förtjusande sällskap. En uppbrottsroman.. Alba, 1979. 247 s. Häftad. Gott
skick. Günther, Johan: Ginger. Roman.. Norstedt och söners förlag, 1986. 223 s. Inbunden. Bandet
har flertalet små hål och jack längs kanterna. Något fläckig. Annars ett fint exemplar. Günther, Johan: Och den ljusnande framtid. Roman.. Alba, 1978. 187 s. Häftad. Namnteckning
på smutstitelbladet. Häftesomslaget något slitet. Klisterlapp på häftesomslaget. Annars ett fint
exemplar. Günther, Johan: Ödlans tideräkning. Roman.. Alba, 1983. 116 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Recensionsstämpel. Datum skrivet i bläck på försättsblad. Günther, Johan: Ödlans tideräkning. Roman.. Alba, 1983. 116 s. Inbunden med
skyddsomslag. Günther, Johan: Svarta fåglar. Roman.. Alba, 1977. 239 s. Häftad. Gott skick. Något nött i
kanterna. Klisterlapp på häftesomslaget. Gustaf-Janson, Emmy: I liv och död.. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1915. 256 s. Häftad.
Namnteckning på smutstitelbladet. Fläckad. Häftesomslaget något trasigt. Annars ett fint
exemplar. Gustaf-Janson, Gösta: Att vända åter. Memoarer 1902-1921.. Albert Bonniers förlag, 1981. 241
s. Inbunden med skyddsomslag. Fint exemplar. Gustaf-Janson, Gösta: Då lasten var en häxa. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1969. 350 s.
Inbunden med skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet. Skyddsomslaget något trasigt.
Annars ett fint exemplar. Gustaf-Janson, Gösta: I sommarns friska vind. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1970. 323 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Klisterlapp på insidan av
pärmen. Gustaf-Janson, Gösta: Kärlekens decimaler.. Albert Bonniers förlag, 1962. 268 s.
Cartonnageband. Gott skick. Något nött i kanterna. Gustaf-Janson, Gösta: Konsuln gör helt om.. Albert Bonniers förlag, 1975. 366 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Enstaka fläckar på snittet. Gustaf-Janson, Gösta: Mosters millioner.. Albert Bonniers förlag, 1978. 318 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Gustaf-Janson, Gösta: Över onda och goda. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1957. 412 s.
Inbunden. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Främre häftesomslag medbundet. 14-19:e
tus. Gustaf-Janson, Gösta: Pärlemor. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1960. 327 s. Klotband.
Bandet något slitet. Ryggen något lös. Sida något trasig. Namnteckning. Annars ett fint exemplar.
Främre häftesomslag medbundet. Gustaf-Janson, Gösta: Stampen.. Albert Bonniers förlag, 1964. 254 s. Inbunden. Gott skick.
Bandet något slitet. Gustaf-Janson, Gösta: Stampen.. Albert Bonniers förlag, 1951. 271 s. Halvklotband. Gott skick.
Färgat övre snitt. Främre häftesomslag medbundet. 10-13:e tus. Gustaf-Janson, Gösta: Stampen.. Albert Bonniers förlag, 1951. 271 s. Häftad. Sliten.
Häftesomslaget lagat. Med dedikation. 6-9:e tus. Gustaf-Janson, Gösta: Stora famnen.. Albert Bonniers förlag, 1952. 573 s. Klotryggsband.
Något sliten. Annars ett fint exemplar. Bonniers Folkbibliotek. Gustaf-Janson, Gösta: Stora famnen.. Albert Bonniers förlag, 1958. 473 s. Halvfranskt band.
Bandet något nött i kanterna. En fläck på pärmen. Annars ett fint exemplar. Övre guldsnitt.
Bonnierbiblioteket. Gustafson, Bosse: Ingen i hela världen.. Norstedt och söners förlag, 1967. 239 s. Klotband.
Något fläckig. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Gustafson, Bosse: Inspelningen.. Norstedt och söners förlag, 1968. 192 s. Cartonnageband
med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Gustafson, Bosse: Systemet.. Norstedt och söners förlag, 1971. 145 s. Inbunden med
skyddsomslag. Sliten. Gustafsson, Åke: Så dog Rocinante. Fantasier i rött och svart.. Albert Bonniers förlag, 1958.
102 s. Häftad. Gott skick. Gustafsson, Lars: Den lilla världen. Om märkvärdigheter uti människorna. Alba, 1977.
Originalupplaga. 88 s. Häftad. Gott skick. Gustafsson, Lars: Det sällsamma djuret från norr och andra Science Fiction-berättelser..
Norstedt och söners förlag, 1989. 193 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något slitet. Anteckningar på försättsbladet. Gustafsson, Lars: Familjefesten. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1975. 252 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Månadens Bok. Gustafsson, Lars: Familjefesten. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1975. Originalupplaga. 252
s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Stämpel på eftersättsbladet. Gustafsson, Lars: Förberedelser till flykt och andra berättelser.. Norstedt och söners förlag,
1967. Originalupplaga. 160 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Gustafsson, Lars: Sigismund. Ur en polsk barockfurstes minnen.. Norstedt och söners förlag,
1976. 284 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något fläckat. Skyddsomslaget något
trasigt. Annars ett fint exemplar. Gustafsson, Lars: Sorgemusik för frimurare.. Norstedt och söners förlag, 1983. 223 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Gustafsson, Lars: Spegelskärvor.. Norstedt och söners förlag, 1987. 99 s. Häftad. Klisterlapp
på insidan av pärmen. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Gustafsson, Lars: Tjänarinnan. En kärleksroman.. Natur och kultur, 1996. 198 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Gustafsson, Lars: Vägvila. Ett mysteriespel på prosa. Till det förflutna och minnet av vindar..
Siesta, 1957. Originalupplaga. 126 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett mycket fint
exemplar. Gustafsson, Lars: Valda Skrifter 1. Ur bild i bild/Där alfabetet har tvåhundra
bokstäver/Stenkista/Variationer över ett tema av Silfverstolpe.. Natur och kultur, 1998. 653 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Gustafsson, Lars: Windy berättar. Om sitt liv, om de försvunna och om dem som ännu finns
kvar.. Natur och kultur, 1999. 124 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget
något slitet. Gustafsson, Lars: Yllet. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1973. 218 s. Inbunden med
skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Gustafsson, Stig Göran: Dyvelsten. Roman.. Symposion, 1992. 131 s. Häftad. Gustavsson, Anita: Testamentet. Roman.. LTs förlag, 1983. 244 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Pappersomslag något upprivet i kanterna. Guttorp, Peter: President de Huslund. En parisroman.. Bo Cavefors, 1978. Originalupplaga.
183 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Klisterlapp på häftesomslaget. Annars ett fint
exemplar. Gyllenhak, Ulf: Odjuret. Roman.. Fripress, 1984. 149 s. Cartonnageband. Bandet något fläckigt.
Annars ett fint exemplar. Gyllensten, Lars: Baklängesminnen. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1978. 178 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något fläckat. Gyllensten, Lars: Barnabok. Romantiska artefakter.. Albert Bonniers förlag, 1960. 153 s.
Klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Namnteckning. Annars ett
fint exemplar. Färgat övre snitt. Bonnierbiblioteket. Gyllensten, Lars: Carnivora. Konversationsövningar i mänskligt röstläge. Albert Bonniers
förlag, 1953. Originalupplaga. 144 s. Häftad. Gott skick. Gyllensten, Lars: Carnivora. Konversationsövningar i mänskligt röstläge.. Albert Bonniers
förlag, 1953. Originalupplaga. 143 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Gyllensten, Lars: Carnivora. Konversationsövningar i mänskligt röstläge.. Albert Bonniers
förlag, 1953. Andra upplagan. 143 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Stämpel på
eftersättsbladet. Annars ett fint exemplar. Gyllensten, Lars: Carnivora. Konversationsövningar i mänskligt röstläge.. Aldus/Bonniers,
1967. 111 s. Pocket. Gott skick. Klisterlapp på häftesomslaget. Delfinserien. Gyllensten, Lars: Desperados. Noveller.. Albert Bonniers förlag, 1962. Originalupplaga. 197 s.
Häftad. Namnteckning på smutstitelbladet. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Gyllensten, Lars: Desperados. Noveller.. Albert Bonniers förlag, 1962. Originalupplaga. 197 s.
Klotband. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Färgat övre snitt. Främre häftesomslag
medbundet.
Gyllensten, Lars: Det himmelska gästabudet. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1991. 312 s.
Inbunden med skyddsomslag. Något fuktskadad. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. 5-7:e tus. Gyllensten, Lars: Diarium spirituale. Roman om en röst.. Albert Bonniers förlag, 1968. 182 s.
Häftad. Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Gyllensten, Lars: Diarium spirituale. Roman om en röst.. Albert Bonniers förlag, 1968. 182 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Färgat övre snitt. Skyddsomslaget något slitet. Gyllensten, Lars: Grottan i öknen. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1973. Originalupplaga. 321
s. Häftad. Inplastad. Gyllensten, Lars: Grottan i öknen. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1973. Originalupplaga. 321
s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Gyllensten, Lars: Huvudskallebok. Roman i tre turer.. Albert Bonniers förlag, 1981. 293 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något fläckat. Smärre anteckningar. Annars ett fint
exemplar. Vindsmannen/Kurri Kulum/Huvudskallebok. Gyllensten, Lars: I skuggan av Don Juan. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1975. 222 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Klisterlapp på insidan av pärmen. Gyllensten, Lars: I skuggan av Don Juan. Roman.. Albert Bonniers förlag, 1975. 222 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Klisterlapp på pappersomslag.
Annars ett fint exemplar. Månadens Bok. Gyllensten, Lars: Juvenilia. Inkarnationer och exorcismer.. Albert Bonniers förlag, 1965.
Originalupplaga. 228 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Färgat övre snitt. Häftesomslag
fläckat. Gyllensten, Lars: Juvenilia. Inkarnationer och exorcismer.. Alba, 1978. 228 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Namnteckning på försättsbladet. Albatross moderna klassiker. Gyllensten, Lars: Kains memoarer.. Albert Bonniers förlag, 1963. Originalupplaga. 182 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Färgat övre snitt. Främre häftesomslag medbundet. Gyllensten, Lars: Kains memoarer.. Albert Bonniers förlag, 1963. 182 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. 5-7:e tus. Gyllensten, Lars: Lapptäcken Livstecken. Ur arbetsanteckningarna.. Författarförlaget, 1976.
228 s. Häftad. Gott skick. Enstaka fläckar på häftesomslaget. Gyllensten, Lars: Lotus i Hades.. Albert Bonniers förlag, 1966. Originalupplaga. 131 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Stämpel på häftesomslaget. Gyllensten, Lars: Lotus i Hades.. Albert Bonniers förlag, 1966. Originalupplaga. 131 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Namnteckning på försättsbladet.
Annars ett fint exemplar. Främre häftesomslag medbundet. Gyllensten, Lars: Mänskan djuren all naturen. Läsefrukter och kompotter.. Albert Bonniers
förlag, 1971. 204 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något fläckat. Annars ett fint
exemplar. En reva i pappersomslagets överkant. Gyllensten, Lars: Nihilistiskt credo. Estetiskt, moraliskt, politiskt m.m.. BLM biblioteket, 1964.
Originalupplaga. 99 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Namnteckning på smutstitelbladet.
Annars ett fint exemplar. Gyllensten, Lars: Palatset i parken. Retoriskt porträtt i Giuseppe Arcimboldos manér.. Albert
Bonniers förlag, 1970. 213 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Häftesomslaget något upprivet i
kanterna. Annars ett fint exemplar. 9-11:e tus. Gyllensten, Lars: Palatset i parken. Retoriskt porträtt i Giuseppe Arcimboldos manér.. Albert
Bonniers förlag, 1970. Originalupplaga. 213 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslag fläckat. Gyllensten, Lars: Palatset i parken. Retoriskt porträtt i Giuseppe Arcimboldos manér.. Albert
Bonniers förlag, 1970. Originalupplaga. 213 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något slitet. Klisterlapp på pappersomslag. Färgat övre snitt. Gyllensten, Lars: Provdockan. Bonniers julbok 1983.. Albert Bonniers förlag, 1983. 61 s.
Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något slitet. Med dedikation. Gyllensten, Lars: Rätt och slätt. Anteckningar från det där pensionatet som jag bodde på när
jag skulle lära upp mig till en bättre människa.. Albert Bonniers förlag, 1983. 205 s. Inbunden med
skyddsomslag. Anteckningar på försättsbladet. Gott skick. Gyllensten, Lars: Senatorn. En melodram En bildningsroman En bildningsmelodram.. Albert
Bonniers förlag, 1958. Originalupplaga. 239 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något slitet. Gyllensten, Lars: Senilia. Mimisk essay.. Albert Bonniers förlag, 1956. Originalupplaga. 271 s.
Häftad. Smärre anteckningar med blyerts. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Gyllensten, Lars: Senilia. Mimisk essay.. Alba, 1978. 271 s. Inbunden med skyddsomslag.
Albatross moderna klassiker. Gyllensten, Lars: Senilia. Mimisk essay.. Albert Bonniers förlag, 1956. 271 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. 3-4:e tus. Gyllensten, Lars: Senilia. Mimisk essay.. Albert Bonniers förlag, 1956. Originalupplaga. 271 s.
Klotband. Gott skick. Något fläckig. Främre häftesomslag medbundet. Färgat övre snitt. Gyllensten, Lars: Sokrates död Roman.. Albert Bonniers förlag, 1960. 215 s. Häftad. Gott skick.
Något sliten. Hagerfors, Lennart: Jag heter Eva.. Norstedt och söners förlag, 1995. 243 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Hagerfors, Lennart: Triumfen. Roman.. Norstedt och söners förlag, 1993. 325 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Hägg, Göran: Hjärtats diktatur Roman. Wahlström & Widstrand, 1990. 402 s. Inbunden
med skyddsomslag. Skyddsomslaget slitet. Några sidor vikta. Annars ett fint exemplar. Andra
tryckningen. Hägg, Göran: Lejontecknet Roman. Wahlström & Widstrand, 1977. 211 s. Inbunden med
skyddsomslag. Namnteckning på titelbladet. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint
exemplar. Hägg, Göran: Sommarön Roman. Wahlström & Widstrand, 2001. 214 s. Inbunden med
skyddsomslag. Häglund, Karl-Axel: Klockan sex kvällen efter kriget. Rabén & Sjögren, 1962. 218 s.
Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Häglund, Karl-Axel: Kvarteret Brandenburg. Rabén & Sjögren, 1961. 191 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Håkanson, Björn: Generalsekreteraren En bildningsroman. Albert Bonniers förlag, 1965. 226
s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Håkanson, Hans: Henri! Roman. Hugo Gebers förlag, 1942. 279 s. Inbunden. Gott skick.
Färgat övre snitt. Hällgren, Harry M: Kött Roman. Norstedt och söners förlag, 1966. 155 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Hallström, Per: De fyra elementerna. Berättelser.. Albert Bonniers förlag, 1923. 205 s. Häftad.
Något fläckig. Ryggen något lös. Annars ett fint exemplar. Hallström, Per: De fyra elementerna. Berättelser.. Albert Bonniers förlag, 1906. 307 s.
Inbunden. Bandet något slitet. Ryggen blekt. Annars ett fint exemplar. Mönstrade för/eftersättsblad.
Hallström, Per: Döda fallet/En skälmroman.. Albert Bonniers förlag, 1923. 242 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Hallström, Per: En gammal historia. Allhems Förlag, 1956. Illustrerad av Gunnar Brusewitz.
130 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Anteckningar på försättsbladet. Hallström, Per: En gammal historia.. Albert Bonniers förlag, 1922. 135 s. Häftad.
Ouppsprättad. Anteckningar på insidan av pärmen. Hallström, Per: En gammal historia.. Allhems Förlag, 1980. Illustrerad av Gunnar Brusewitz.
130 s. Marmorerat pappband. Fint exemplar. Främre häftesomslag medbundet. Färgat snitt.
390/444. Signerad. Med marmorerad kassett. Hallström, Per: En gammal historia.. Albert Bonniers förlag, 1922. 135 s. Halvfranskt band. Fint
exemplar. Något nött i kanterna. Upphöjda bind. Marmorerade för/eftersättsblad. Hallström, Per: En skälmroman. Vårt Hems förlag, 1930. 241 s. Dekorerat klotband. Gott skick.
Hallström, Per: En skälmroman.. Albert Bonniers förlag, 1912. Andra upplagan. 149 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Hallström, Per: Händelser. Noveller.. Albert Bonniers förlag, 1927. 344 s. Häftad.
Ouppsprättad. Hallström, Per: Italienska Bref.. C. & E. Gernandts förlagsaktiebolag, 1901. 224 s. Häftad.
Namnteckning. Häftesomslaget något fläckigt. Häftesomslaget något trasigt. Annars ett fint
exemplar. Hallström, Per: Leonora och andra noveller.. Albert Bonniers förlag, 1928. 334 s. Häftad. Gott
skick. Häftesomslaget något slitet. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Hallström, Per: Noveller.. Svenska bokförlaget, Albert Bonnier, 1947. 115 s. Häftad. Klisterlapp
på häftesomslaget. Namnteckning på försättsbladet. Stämpel på försättsbladet. Annars ett fint
exemplar. Övre högra hörn vikt. Hallström, Per: Nya noveller.. Albert Bonniers förlag, 1923. 227 s. Häftad. Ouppsprättad. Hallström, Per: Per Hallström. Den svenska prosan. I urval av Örjan Lindberger och Nils
Sylvan.. Albert Bonniers förlag, 1951. 291 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget slitet. Hallström, Per: Reseboken. Noveller.. Albert Bonniers förlag, 1923. Fjärde upplagan. 196 s.
Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Hallström, Per: Reseboken. Noveller.. Wahlström & Widstrand, 1898. Originalupplaga.
277 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Bandet något slitet. Anteckningar på försättsbladet.
Mönstrade för/eftersättsblad. Hallström, Per: Reseboken. Noveller.. Wahlström & Widstrand, 1898. Originalupplaga.
277 s. Halvklotband. Gott skick. Mönstrade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Sidor något
lösa. Hallström, Per: Reseboken. Noveller.. Wahlström & Widstrand, 1898. Originalupplaga.
277 s. Privatband. Fint exemplar. Mönstrade för/eftersättsblad. Hallström, Per: Reseboken. Noveller.. Albert Bonniers förlag, 1908. Andra upplagan. 239 s.
Klotband. Gott skick. Något nött i kanterna. Marmorerade för/eftersättsblad. A. Wiréns Ex Libris. Hallström, Per: Thanatos.. Albert Bonniers förlag, 1916. Femte upplagan. 209 s. Häftad.
Häftesomslaget något trasigt. Namnteckning på titelbladet. Anteckningar. Annars ett fint exemplar.
Hallström, Per: Våren. En roman från 1890-talet.. Wahlström & Widstrand, 1898.
Originalupplaga. 211 s. Halvfranskt band. Bandet något nött i kanterna. Namnteckning på
försättsbladet. Enstaka fläckar inuti boken. Annars ett fint exemplar. Marmorerade
för/eftersättsblad. Upphöjda bindningar. Hallström, Per: Våren. En roman från 1890-talet.. Wahlström & Widstrand, 1898.
Originalupplaga. 211 s. Bunden av hofbokbindare Gustaf Hedberg. Fint exemplar. Något nött i
kanterna. Marmorerat snitt. Hambraeus, Axel: Den stora glädjen och andra noveller.. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse,
1962. Andra upplagan. 159 s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Något fläckig. Annars ett fint
exemplar. Hambraeus, Axel: Myren brinner. En sommarfantasi.. Verbum, 1967. 173 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Klisterlapp på pappersomslag. Annars ett fint
exemplar. Hambraeus, Axel: Prästen i Uddarbo. Sången om en vän.. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse,
1957. 11:e upplagan. 288 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars
ett fint exemplar. Färgat övre snitt. Illustrerad. Hammarberg-Åkesson, Jarl: AJN - senvortajoj kaj aliaj poemoj, poemaro de Jarlo Martel-
Monto. Författarens Bokmaskin, 1983. Originalupplaga. På esperanto/svenska. 142 s. Häftad.
Illustrerad. Något nött i kanterna. Häftesomslag fläckat. Hammenhög, Waldemar: Älsken varandra.. Wahlström & Widstrand, 1955. Andra
upplagan. 378 s. Häftad. Hammenhög, Waldemar: Älsken varandra.. Wahlström & Widstrand, 1955.
Originalupplaga. 347 s. Häftad. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Hammenhög, Waldemar: Anna Sevardt. Roman.. Natur och kultur, 1937. Originalupplaga. 309
s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Hammenhög, Waldemar: Esther och Albert. Roman.. Natur och kultur, 1930. Tredje upplagan.
367 s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Namnteckning på smutstitelbladet. Annars ett fint
exemplar. Med dedikation. Ingegerd Granlunds Ex Libris. Hammenhög, Waldemar: Gustav Tjäder.. Wahlström & Widstrand, 1969. 206 s. Klotband
med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Namnteckning på försättsbladet. Annars ett
fint exemplar. Färgat övre snitt. Hammenhög, Waldemar: Halvbröderna.. Wahlström & Widstrand, 1947. Originalupplaga.
335 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något slitet. Hammenhög, Waldemar: Herr Anderson med ett s.. Wahlström & Widstrand, 1971. 241
s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Hammenhög, Waldemar: Herr Anderson med ett s.. Wahlström & Widstrand, 1971. 241
s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Hammenhög, Waldemar: Lindbergs. Roman.. Natur och kultur, 1934. 267 s. Halvklotband.
Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Färgat övre snitt. 8-12:e tus. Hammenhög, Waldemar: Omne animal. Roman.. Wahlström & Widstrand, 1952. 201 s.
Häftad. Hammenhög, Waldemar: Pettersson & Bendel. Tidsroman.. Natur och kultur, 1931.
Tredje upplagan. 627 s. Halvklotband. Bandet något nött i kanterna. Namnteckning på
försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Färgat övre snitt. 7:e tus. Hammenhög, Waldemar: Pettersson & Bendel. Tidsroman.. Natur och kultur, 1933.
Sjunde upplagan. 628 s. Vackert halvfranskt band. Gott skick. Något nött i kanterna. Marmorerade
för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. 16-20:e tus. Hammenhög, Waldemar: Pettersson & Bendel. Tidsroman.. Natur och kultur, 1933. Sjätte
upplagan. 627 s. Halvfranskt band. Gott skick. Något nött i kanterna. Enstaka fläckar på bandet.
Övre guldsnitt. Marmorerade för/eftersättsblad. 14-15:e tus. Hammenhög, Waldemar: Pettersson & Bendel. Tidsroman.. Natur och kultur, 1983. 432
s. Cartonnageband. Gott skick. Bandet något slitet. Hammenhög, Waldemar: Svenske Apollo. Roman.. Natur och kultur, 1935. Andra upplagan.
471 s. Halvklotband. Gott skick. Färgat övre snitt. Hammenhög, Waldemar: Svenske Apollo. Roman.. Natur och kultur, 1935. Andra upplagan.
472 s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Hammenhög, Waldemar: Svenske Apollo. Roman.. Natur och kultur, 1935. 471 s.
Halvklotband. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Hanski, Eino: Barfotamiljonärer.. Bra Böcker, 1978. 227 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Hanski, Eino: Drömlös.. Bra Böcker, 1987. 229 s. Inbunden med skyddsomslag. Hanski, Eino: Onda själar.. Bra Böcker, 1981. 170 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick.
Hanski, Eino: Timmar av frihet.. Bra Böcker, 1975. 199 s. Inbunden med skyddsomslag. Hansson, Carola: De två trädgårdarna.. Norstedt och söners förlag, 1989. 211 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Hansson, Carola: Resan till det blå huset.. Norstedt och söners förlag, 1991. 193 s. Inbunden
med skyddsomslag. Hansson, Ola: Från de döda. Novell.. Tidens förlag, 1960. Originalupplaga. Illustrerad av Ulla
Sundin-Wickman. 51 s. Häftad. Gott skick. Harding, Gunnar: Luffaren Svarta Hästen och det hemska rånmordet i Leksand.. Wahlström
& Widstrand, 1978. 200 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet.
Namnteckning på försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Harding, Gunnar: Luffaren Svarta Hästen och det hemska rånmordet i Leksand.. Wahlström
& Widstrand, 1977. 195 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött.
Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Harning, Anderz: Tidningslorden.. Rabén & Sjögren, 1977. 178 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något fläckigt. Klisterlapp på häftesomslaget. Harrie, Ivar: Minnesgallring i betstycket. Svenska Sockerfabriks AB, 1969. Illustrerad av Edward
Lindahl. 56 s. Häftad. Hartman, Olov: Brusande våg. Rabén & Sjögren, 1959. 221 s. Häftad. Skyddsomslaget
fläckat och nött. Annars ett fint exemplar. Med dedikation till Axel Liffner. Hartman, Olov: Brusande våg. Rabén & Sjögren, 1977. 212 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. En reva i pappersomslag. Hartman, Olov: Innanför Roman. Rabén & Sjögren, 1958. 217 s. Häftad. Häftesomslag
fläckat. Annars ett fint exemplar. Med dedikation. Hartman, Olov: Jordbävningen i Lissabon. Rabén & Sjögren, 1968. 165 s. Häftad.
Ouppsprättad. Hartman, Olov: Stenfisken Noveller. Rabén & Sjögren/Vi, 1954. 148 s. Klotryggsband. Gott
skick. Något nött i kanterna. Stämpel på insidan av pärmen. Hartman, Olov: Stormvarning. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1947. 205 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Häftesomslag nästan löst. Hasselmark, Nils-Åke: Vindarna kring Arholma. Norstedt och söners förlag, 1999. 107 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Enstaka fläckar på bandet. Hasso, Signe: Kom slott. Askild & Kärnekull, 1978. 221 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något trasigt. Klisterlapp på pappersomslag. Annars ett fint exemplar. Hedberg, Olle: Allt vad du säjer kommer att användas emot dej. Norstedt och söners förlag,
1964. Originalupplaga. 307 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Hedberg, Olle: Då bleknar bruden Roman. Norstedt och söners förlag, 1951. Tredje upplagan.
419 s. Häftad. Häftesomslaget något fläckigt. Häftesomslaget lagat. Annars ett fint exemplar. Hedberg, Olle: Dan före dan Roman. Norstedt och söners förlag, 1948. Femte upplagan. 397
s. Häftad. Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Hedberg, Olle: Den felande länken Roman. Norstedt och söners förlag, 1945. Andra upplagan.
374 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Häftesomslaget något fläckigt.
Hedberg, Olle: Den felande länken Roman. Norstedt och söners förlag, 1945. Andra upplagan.
374 s. Halvklotband. Gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Färgat övre snitt.
Sida något trasig. Hedberg, Olle: Den ståndaktige tennsoldaten. Norstedt och söners förlag, 1972. 159 s. Häftad.
Gott skick. Något nött i kanterna. Något fläckig. Hedberg, Olle: Den svenska dygden. Norstedt och söners förlag, 1965. Originalupplaga. 213
s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Hedberg, Olle: Djur i bur. Norstedt och söners förlag, 1975. 151 s. Cartonnageband med
skyddsomslag. Hedberg, Olle: Djur i bur. Norstedt och söners förlag, 1959. Originalupplaga. 245 s. Häftad.
Ouppsprättad. Hedberg, Olle: Drömtydning. Norstedt och söners förlag, 1952. Sjätte upplagan. 444 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Hedberg, Olle: Foto von Blomberg Roman. Norstedt och söners förlag, 1953. Originalupplaga.
406 s. Klotryggsband. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Färgat övre snitt. Enstaka
fläckar på bandet. Hedberg, Olle: Häxan i pepparkakshuset Roman. Norstedt och söners förlag, 1950. Sjätte
upplagan. 411 s. Klotryggsband. Namnteckning på försättsbladet. Bandet något slitet. Annars ett
fint exemplar. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Färgat övre snitt. Hedberg, Olle: Iris och löjtnantshjärta. Folket i Bilds Förlag, 1947. 238 s. Klotryggsband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Hedberg, Olle: Iris och löjtnantshjärta Roman. Folket i Bilds Förlag, 1954. 244 s. Inbunden.
Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Hedberg, Olle: Iris och löjtnantshjärta Roman. Norstedt och söners förlag, 1934.
Originalupplaga. 351 s. Häftad. Sliten. Häftesomslaget något trasigt. Namnteckning på
smutstitelbladet. Hedberg, Olle: Iris och löjtnantshjärta Roman. Norstedt och söners förlag, 1944. 244 s.
Inbunden. Bandet något skevt. Ryggen något sliten. Annars ett fint exemplar. Färgat övre snitt. Hedberg, Olle: Iris och löjtnantshjärta Roman. Norstedt och söners förlag, 1944. 244 s.
Inbunden. Gott skick. Färgat övre snitt. Namnteckning på försättsbladet. Hedberg, Olle: Iris och löjtnantshjärta. Bra Böcker, 1976. 208 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Hedberg, Olle: Josefine eller Säg det med blommor. Norstedt och söners förlag, 1940.
Originalupplaga. 417 s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Stämpel på häftesomslaget. En
fläck inuti boken. Annars ett fint exemplar. Hedberg, Olle: Josefine eller Säg det med blommor. Norstedt och söners förlag, 1970. 243 s.
Cartonnageband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Hedberg, Olle: Josefine eller säg det med blommor! Roman. Vingförlaget, 1950. 215 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Hedberg, Olle: Josefine eller säg det med blommor! Roman. Vingförlaget, 1950. 215 s.
Klotryggsband med skyddsomslag. Färgat övre snitt. Hedberg, Olle: Josefine eller säg det med blommor! Roman. Vingförlaget, 1950. 215 s.
Klotryggsband. Gott skick. Färgat övre snitt. Bandet något skevt. Hedberg, Olle: Liv - var är din tagg?. Norstedt och söners förlag, 1963. Originalupplaga. 282 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Hedberg, Olle: Mera vild än tam Roman. Vingförlaget, 1957. 224 s. Klotryggsband. Gott skick.
En fläck på ryggen. Hedberg, Olle: Mera vild än tam Roman. Norstedt och söners förlag, 1949. Originalupplaga.
338 s. Halvklotband. Gott skick. Färgat övre snitt. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Hedberg, Olle: Mera vild än tam Roman. Norstedt och söners förlag, 1949. Femte upplagan.
338 s. Halvklotband. Gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Färgat övre snitt. Hedberg, Olle: Mera vild än tam Roman. Norstedt och söners förlag, 1949. Andra upplagan.
338 s. Häftad. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Något fläckig. Annars ett fint exemplar.
Hedberg, Olle: Öppna fågelburen!. Norstedt och söners förlag, 1967. Originalupplaga. 262 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Hedberg, Olle: Storken i Sevilla. Norstedt och söners förlag, 1957. Originalupplaga. 393 s.
Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Hedberg, Olle: Tack och farväl. Norstedt och söners förlag, 1973. Originalupplaga. 143 s.
Klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Med
dedikation. Hedberg, Olle: Upp till kamp emot kvalen. Norstedt och söners förlag, 1968. Originalupplaga.
218 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Enstaka fläckar. Hedberg, Olle: Vänstra kinden eller en svensk tiger. Norstedt och söners förlag, 1954.
Originalupplaga. 441 s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Hedberg, Olle: Varför vill ingen leka med mej?. Norstedt och söners förlag, 1970.
Originalupplaga. 240 s. Häftad. Häftesomslaget något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Hedenvind-Eriksson, Gustav: Befrielse Den morgon som bidar bortom natten. Albert Bonniers
förlag, 1958. Originalupplaga. 181 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något slitet. Hedenvind-Eriksson, Gustav: Befrielse Den morgon som bidar bortom natten. Albert Bonniers
förlag, 1958. Originalupplaga. 181 s. Häftad. Gott skick. Hedenvind-Eriksson, Gustav: De förskingrades arv. Albert Bonniers förlag, 1926.
Originalupplaga. 264 s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Hedenvind-Eriksson, Gustav: Det bevingade hjulet. Albert Bonniers förlag, 1928.
Originalupplaga. 306 s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Ett hörn något stött. Annars ett fint
exemplar. Hedenvind-Eriksson, Gustav: Det stora rusthållet. Albert Bonniers förlag, 1943.
Originalupplaga. 249 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Hedenvind-Eriksson, Gustav: En dröm i seklets natt. LTs förlag, 1950. Illustrerad av I.N.
Romanov. 131 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Hedenvind-Eriksson, Gustav: Gästabudet. LTs förlag, 1951. Originalupplaga. 267 s.
Klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Skyddsomslaget trasigt.
Annars ett fint exemplar. Färgat övre snitt. Omslagsteckning av Bror Hjorth. Hedenvind-Eriksson, Gustav: Gismus jägares saga (Jämtländska sagor IV). Albert Bonniers
förlag, 1959. Originalupplaga. 244 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. En fläck inuti boken.
Anteckningar på försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Hedenvind-Eriksson, Gustav: Jämtländska sagor "Jamtristningar". Albert Bonniers förlag,
1941. Originalupplaga. 324 s. Häftad. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Enstaka fläckar
på häftesomslaget. Annars ett fint exemplar.
Hedenvind-Eriksson, Gustav: Jorms saga. Albert Bonniers förlag, 1949. Originalupplaga. 177
s. Häftad. Gulnad. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Hedenvind-Eriksson, Gustav: Med dikten mot befrielse. LTs förlag, 1955. 235 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Namnteckning på försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Hedenvind-Eriksson, Gustav: Med rallarkärra mot dikten Drömmar och dagsverken.
Kooperativa förbundets bokförlag, Sthlm, 1944. Originalupplaga. 184 s. Häftad. Häftesomslaget
trasigt. Annars ett fint exemplar. Hedenvind-Eriksson, Gustav: Med rallarkärra mot dikten Drömmar och dagsverken. Folket i
Bilds Förlag, 1950. 236 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Hedenvind-Eriksson, Gustav: Med rallarkärra mot dikten Drömmar och dagsverken. Folket i
Bilds Förlag, 1950. 236 s. Halvfranskt band. Bandet något nött i kanterna. Ryggen något blekt.
Annars ett fint exemplar. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmomerat övre snitt. Hedenvind-Eriksson, Gustav: På friköpt jord Roman. Albert Bonniers förlag, 1930.
Originalupplaga. 265 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Något fläckig. Annars ett fint
exemplar. Hedenvind-Eriksson, Gustav: På friköpt jord. Albert Bonniers förlag, 1942. 268 s. Helt
skinnband. Gott skick. Ryggen något blekt. Guldsnitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Hedenvind-Eriksson, Gustav: På friköpt jord. Albert Bonniers förlag, 1935. Andra upplagan. 267
s. Dekorerat klotband. Gott skick. En fläck på pärmen. Färgat övre snitt. Hedenvind-Eriksson, Gustav: Sagofolket som kom bort Jämtländska sagor II. Albert Bonniers
förlag, 1946. Originalupplaga. 239 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något slitet. Några sidor
något slitna. Hedenvind-Eriksson, Gustav: Silverskogen sydväst om månen. Albert Bonniers förlag, 1950.
Originalupplaga. 169 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Hedenvind-Eriksson, Gustav: Silverskogen sydväst om månen. Bonniers Folkbibliotek, 1956.
225 s. Cartonnageband med skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint
exemplar. Färgat övre snitt. Hedenvind-Eriksson, Gustav: Snöskottning i paradiset. Albert Bonniers förlag, 1952.
Originalupplaga. 217 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Häftesomslaget något upprivet i
kanterna. Annars ett fint exemplar. Hedenvind-Eriksson, Gustav: Tiden och en natt Vid Elivågor Järnets gåta. LTs förlag, 1948.
Klotryggsband. Bandet något slitet. Namnteckning på insidan av pärmen. Annars ett fint exemplar.
Hedenvind-Eriksson, Gustav: Tiden och en natt Vid Elivågor och Järnets gåta. LTs förlag, 1948.
Häftad. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad.
Ingegerd Granlunds Ex Libris. Hedenvind-Eriksson, Gustav: Tidens offerväsen. Bokförlaget Brand, 1920. Originalupplaga.
120 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Ryggen något trasig i övre kanten.
Annars ett fint exemplar. Hedenvind-Eriksson, Gustav: Ur en fallen skog Roman. Folket i Bilds Förlag, u.å. 252 s.
Halvklotband. Gott skick. Ryggen något sliten. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat övre
snitt. Hedenvind-Eriksson, Gustav: Vid Elivågor Roman. Fripress, 1981. Illustrerad av Rolf Erling
Nygren. 190 s. Cartonnageband. Gott skick. Hedvall, Anders: Tvärsnitt genom författaren som äldre. Trevi, 1985. 126 s. Cartonnageband.
Gott skick. Heimer, Astri: De mörka åren från skånsk horisont. Norstedt och söners förlag, 1967. 162 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Smärre anteckningar med blyerts. Något sliten. Annars ett fint
exemplar. Fotoillustrerad. Heineman, Hans-Erland: Barbara Roman. Brombergs, 1979. 207 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Heland, Madeleine von: Från Aquilonia Ett panoramabygge. Trevi, 1994. 330 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Hellbeck, Gösta: Hunden Roman. Albert Bonniers förlag, 1960. 113 s. Häftad. Gott skick. Något
fläckig. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Recensionsstämpel. Heller, Frank (Gunnar Serner): Du dåre i denna natt.... Albert Bonniers förlag, 1949. 206 s.
Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något slitet. Häftesomslaget lagat. Heller, Frank (Gunnar Serner): Förbannelse över de otrogna!/I hasardens huvudstad. Albert
Bonniers förlag, 1923. 208+246. Halvfranskt band. Ryggen blekt. Nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Främre häftesomslag medbundna.
Upphöjda bindn. Heller, Frank (Gunnar Serner): Från Leroux i luften/Storhertigens finanser. Albert Bonniers
förlag, 1922. 195+393. Halvfranskt band. Ryggen blekt. Något fläckig. Nött i kanterna. Ryggen
nästan lös. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Främre häftesomslag medbundna.
Upphöjda bindn. Heller, Frank (Gunnar Serner): Gladiatorernas uttågsmarsch Anteckningar från Italien 1939-43.
Albert Bonniers förlag, 1943. 242 s. Häftad. Häftesomslaget något fläckigt. Häftesomslaget något
trasigt. Namnteckning på smutstitelbladet. Annars ett fint exemplar. 7:e tus. Heller, Frank (Gunnar Serner): Gladiatorernas uttågsmarsch Anteckningar från Italien 1939-43.
Albert Bonniers förlag, 1943. Originalupplaga. 242 s. Häftad. Häftesomslaget något fläckigt.
Häftesomslaget något trasigt. Häftesomslaget lagat. Annars ett fint exemplar. Försättsblad limmat
mot häftesomslaget. Heller, Frank (Gunnar Serner): Herr Collin kontra Napoleon. Albert Bonniers förlag, 1924.
Originalupplaga. 259 s. Inbunden. Gott skick. Något nött i kanterna. Enstaka fläckar inuti boken.
Häftesomslaget ej medbundet. Heller, Frank (Gunnar Serner): Herr Collins affärer i London. Albert Bonniers förlag, 1941. 279
s. Häftad. Något sliten. Häftesomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad.
Nordiska nutidsromaner. Heller, Frank (Gunnar Serner): Herr Collins sällsamma äventyr. A.-B. Dahlberg & Co:s
förlag, Stockholm, 1916. Originalupplaga. 294 s. Klotband. Gott skick. Något fläckig. Något nött i
kanterna. Häftesomslaget ej medbundet. Marmorerade för/eftersättsblad. Stänksnitt. Heller, Frank (Gunnar Serner): Herr Collins sällsamma äventyr/Herr Collins affärer i London.
Albert Bonniers förlag, 1923, 1922. 259+281. Halvfranskt band. Ryggen blekt. Något fläckig. Nött i
kanterna. Ryggen nästan lös. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Främre
häftesomslag medbundna. Upphöjda bindn. Heller, Frank (Gunnar Serner): Inled mig i frestelse/Min vän Signor Origoni. Albert Bonniers
förlag, 1923. 291+157. Halvfranskt band. Ryggen blekt. Nött i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Främre häftesomslag medbundna. Upphöjda
bindn. Heller, Frank (Gunnar Serner): Min vän Signor Origoni/Kejsarens gamla kläder. Albert Bonniers
förlag, 1923. 157+343. Halvklotband. Bandet något nött i kanterna. Klisterlapp på insidan av
pärmen. Annars ett fint exemplar. Färgat övre snitt. Heller, Frank (Gunnar Serner): Storhertigens finanser Roman. Albert Bonniers förlag, 1915.
Tredje upplagan. 393 s. Häftad. Häftesomslag fläckat. Häftesomslaget något upprivet i kanterna.
Annars ett fint exemplar. Heller, Frank (Gunnar Serner): Storhertigens finanser Roman. Albert Bonniers förlag, 1948.
322 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Något fläckig. Namnteckning på insidan av pärmen.
Annars ett fint exemplar. Heller, Frank (Gunnar Serner): Yussuf Khans giftermål/Unge Karl Bertil von Birck. Albert
Bonniers förlag, 1922. 284+200. Halvfranskt band. Ryggen blekt. Nött i kanterna. Marmorerat snitt.
Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Främre häftesomslag medbundna. Upphöjda
bindn. Ryggen nästan lös. Hellström, Gustaf: Bengt Blancks sentimentala resa. Albert Bonniers förlag, 1917.
Originalupplaga. 214 s. Häftad. Något sliten. Häftesomslaget något trasigt.
Hellström, Gustaf: Carl Heribert Malmros. Albert Bonniers förlag, 1938. 352 s. Halvfranskt
band. Ryggen blekt. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Marmorerade för/eftersättsblad.
Svensk litteraturspegel under redaktion av Marika Stiernstedt, XII. Hellström, Gustaf: I morgon är en skälm Roman. Albert Bonniers förlag, 1952.
Originalupplaga. 409 s. Klotband. Fläckad. Namnteckning på försättsbladet. Annars ett fint
exemplar. Främre häftesomslag medbundet. Nils Viklunds Ex Libris. Hellström, Gustaf: I morgon är en skälm Roman. Albert Bonniers förlag, 1952.
Originalupplaga. 409 s. Halvfranskt band. Nött i kanterna. Ryggen något trasig i övre och nedre
kanten. Annars ett fint exemplar. Främre häftesomslag medbundet. Hellström, Gustaf: Kärlek och politik. Albert Bonniers förlag, 1943. 518 s. Häftad.
Häftesomslaget något fläckigt. Häftesomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. 19:e tus.
Några sidor något trasiga. Hellström, Gustaf: Kärlek och politik. Albert Bonniers förlag, 1942. 518 s. Halvfranskt band. Gott
skick. Något nött i kanterna. Övre guldsnitt. Guldornerad rygg. 7:e tus. Främre häftesomslag
medbundet. Hellström, Gustaf: Kring en kvinna. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1914. Originalupplaga.
258+561. Klotband. Gott skick. Något nött i kanterna. Enstaka fläckar inuti boken. Främre
häftesomslag medbundet. Marmorerade för/eftersättsblad. Nils Viklunds Ex Libris. Hellström, Gustaf: Mannen vid ratten Noveller. Albert Bonniers förlag, 1926. Originalupplaga.
305 s. Häftad. Häftesomslaget trasigt och fläckat. Annars ett fint exemplar. Några sidor något
slarvigt uppskurna. Hellström, Gustaf: Mannen vid ratten Noveller. Albert Bonniers förlag, 1926. Originalupplaga.
305 s. Privatband. Gott skick. Något nött i kanterna. En fläck på snittet. Klisterlapp på insidan av
pärmen. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Marmorerade för/eftersättsblad.
Stänksnitt. Hellström, Gustaf: Noveller. De nya berättarna. Ur Sveriges litteratur 1900-1925 urval och
redigering av Fredrik Böök. Albert Bonniers förlag, 1927. 272 s. Häftad. Gott skick. Hellström, Gustaf: Olsson går i land Berättelser. Albert Bonniers förlag, 1924. Originalupplaga.
248 s. Inbunden. Fuktskadad. Ryggen blekt. Främre häftesomslag medbundet. Marmorerade
för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Hellström, Gustaf: Olsson går i land Berättelser. Albert Bonniers förlag, 1924. Originalupplaga.
248 s. Häftad. Häftesomslag fläckat. Häftesomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Hellström, Gustaf: Storm över Tjurö Berättelse. Albert Bonniers förlag, 1935. Andra upplagan.
440 s. Häftad. Något fläckig. Något nött i kanterna. Häftesomslaget lagat. Hellström, Gustaf: Storm över Tjurö Berättelse. Albert Bonniers förlag, 1935. Originalupplaga.
440 s. Halvklotband. Bandet något slitet. Bandet något skevt. Något fläckig. Annars ett fint
exemplar. Marmorerade för/eftersättsblad. Främre häftesomslag medbundet. Helsing, Helena: Privatliv. Roman. Bonniers, 1989. Originalupplaga. 139 s. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Hemberg, Claes: some, none, few, any & all en svensk romantext. Ambrosia, 2002. 200
s. Cartonnageband. Hemberg, Eug.: Boris Godunóv Ett märkligt livsöde. C.E. Fritzes Bokförlag, 1927. Illustrerad av
John Sjösvärd. 282 s. Halvklotband. Gott skick. Något fläckig. Främre häftesomslag medbundet.
Marmorerade för/eftersättsblad. Färgat övre snitt. Torsten Laurells Ex Libris. Hemer, Oscar: Cosmos & Aska en kärlekssaga. Atlantis Förlag, 2000. 280 s. Inbunden
med skyddsomslag. Hemer, Oscar: Coyote. Nordan, 1983. 297 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något nött i
kanterna. Förord: Anders Cullhed. Hemmer, Jarl: En man och hans samvete. Bonniers, 1934. Nionde upplagan. 285 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Annars i gott skick. Hemmer, Jarl: Fantaster. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1915. Originalupplaga. 124 s.
Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Något fläckig. Annars ett fint exemplar. Hemmer, Jarl: Onni Kokko Berättelse. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1922. Andra
upplagan. 218 s. Häftad. Namnteckning på smutstitelbladet. Häftesomslaget något trasigt. Något
fläckig. Hemmer, Jarl: Onni Kokko och andra berättelser. Vårt Hems förlag, Stockholm, 1931. 328 s.
Halvfranskt band. Gott skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Övre guldsnitt. Guldornerad rygg. Vårt
Hems Nordiska Bibliotek med Pärlor ur Sveriges, Norges, Danmarks, Finlands och Islands
Nutida Litteratur. Henmark, Kai: Det vackra odjuret. Rabén & Sjögren, 1963. 191 s. Häftad. Häftesomslag
fläckat. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Med dedikation. Henmark, Kai: En fågel av eld Essäer om dikt och engagemang. Rabén & Sjögren, 1962.
364 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Häftesomslaget något slitet. Några sidor något vikta. Henmark, Kai: En fallgrop som noll En moralitet om den enskilde. Rabén & Sjögren,
1962. 153 s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Med dedikation. Henmark, Kai: Kärleken är ett träd En övning i det kristna språket. Zindermans, 1976. 257 s.
Häftad. Gott skick. Recensionsstämpel. Henmark, Kai: Konsten att erövra Danmark En nationell operetta!. Rabén & Sjögren,
1971. 172 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Henmark, Kai: Menuett för elefanter En berättelse om människors möten och elefanters.
Rabén & Sjögren, 1961. 261 s. Häftad. Delvis ouppsprättad. Gott skick. Häftesomslaget
något slitet. Med dedikation. Henmark, Kai: Mitt liv med Emil, av Jenny Punctell. Författarförlaget, 1971. 203 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Något fläckig. Annars ett fint exemplar. Henmark, Kai: Resandets ensak. Rabén & Sjögren, 1960. 126 s. Pappband med
skyddsomslag. Namnteckning på titelbladet. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint
exemplar. Henmark, Kai: Språkstakar. Rabén & Sjögren, 1968. 205 s. Häftad. Gott skick. Delvis
ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Med dedikation. Henmark, Kai: T. Bullo. Rabén & Sjögren, 1965. 220 s. Häftad. Häftesomslag fläckat.
Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Henmark, Kai: Uppbrott Berättelsen om en resenär. Rabén & Sjögren, 1960. 215 s.
Häftad. Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Med dedikation. Hergin, Hans: Brännoffer En komposition. Rabén & Sjögren, 1964. 201 s. Häftad. Gott
skick. Häftesomslaget något slitet. Hergin, Hans: Catharina. Rabén & Sjögren, 1970. 235 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något slitet. Hergin, Hans: Glissando Noveller. Hugo Gebers förlag, 1947. 237 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något slitet. Hergin, Hans: Gränstema Noveller. Tidens förlag, 1960. 158 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott
skick. Häftesomslaget något slitet. Hergin, Hans: I nattens tecken Roman. Rabén & Sjögren, 1966. 236 s. Häftad.
Häftesomslaget något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Hergin, Hans: Så fjärran, så nära Roman. Tidens förlag, 1962. 255 s. Häftad. Ouppsprättad.
Hermanson, Marie: Kärlekshjärtan. Hedengrens Bokhandels julhälsning, 1999. 47 s. Häftad
med pappersomslag. Gott skick. Något fläckig. Hermanson, Marie: Kärlekshjärtan. Älvsjö, 1999. 47 s. Häftad. Nyskick. Hermansson, Christer: Cilliman Roman. Symposion, 1994. 83 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Hermodsson, Elisabet: Samtal under tiden Roman. Författarförlaget, 1983. 277 s. Inbunden
med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Understrykningar i texten med blyerts.
Recensionsstämpel. Annars ett fint exemplar. Herne, Tord: Talismanen. Tidens förlag, 1958. 110 s. Häftad. Gott skick. Herne, Tord: Torn i nuet. Tidens förlag, 1957. 250 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslag
fläckat. Recensionsstämpel. Herngren, Per: Plogbillsaktion nr. 8 En dokumentärroman. Albert Bonniers förlag, 1987. 244 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Recensionsstämpel. Annars ett fint
exemplar. Herrgård, Elin: Slättbygd. Söderström & Co, 1963. 104 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Hertzman-Ericson, Gurli: En hand i min. Folket i Bilds Förlag, 1962. 258 s. Klotband. Gott skick.
Hertzman-Ericson, Gurli: Huset med vindskuporna. Norstedt och söners förlag, 1923. 265 s.
Halvklotband. Gott skick. Något nött i kanterna. Främre häftesomslag medbundet. Färgat övre snitt.
Hertzman-Ericson, Gurli: Norrifrån Noveller. Norstedt och söners förlag, 1926. 155 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Några sidor vikta. Annars ett fint exemplar. Hessel, Hadar: Gustafsson med Muntascherna Landskap- vandringar. Askelin &
Hägglund, 1986. Illustrerad av Birger Lundquist. 280 s. Cartonnageband. Bandet något fläckigt.
Annars ett fint exemplar. Förord av Staffan Björck. Hessérus, Madeleine: Den döda drottningen. Forum, 2001. 222 s. Inbunden med
skyddsomslag. Hesslander, Ingrid: Den heta sommaren. Rabén & Sjögren/Vi, 1957. 248 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Häftesomslaget tejpat en aning på
baksidan. Hessler, Ole: Minnen av en ängel i sovsäck. Albert Bonniers förlag, 1998. 177 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Hesslind, Lars: Befriaren. Bra Böcker, 1988. 349 s. Inbunden med skyddsomslag. Hildebrand, Karl-Gustaf: Medan natten varar. Wahlström & Widstrand, 1940. 265 s.
Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Häftesomslaget nästan löst. Hillarp, Rut: Kustlinje Berättelsen om en resa. Norstedt och söners förlag, 1963.
Originalupplaga. 110 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Hirdman, Arne: Olympia - lek på liv och död. Norstedt och söners förlag, 1980. Illustrerad av
Hasse Erikson. 220 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något fläckat. Annars ett
fint exemplar. Illustrerad. Med lång dedikation till Sven Stolpe. Hirdman, Arne: Tydor. Norlin Förlag, Stockholm, u.å. 157 s. Häftad. Illustrerad. Hirdman, Maj: Hemlandens saga Roman. Bokförlaget Norden, Malmö, 1945. 294 s.
Halvklotband. Gott skick. Något nött i kanterna. Marmorerade för/eftersättsblad. Färgat övre snitt.
Hirdman, Maj: I törn och i blomma Roman. Bokförlaget Norden, Malmö, 1944. 317 s.
Halvklotband. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Marmorerade för/eftersättsblad.
Färgat övre snitt. Hirdman, Maj: Uppror i Järnbärarland Roman. Kooperativa förbundets bokförlag, 1945. 195 s.
Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Något fläckig. Annars ett fint exemplar. Hjertén, Kristina: Rättegången Roman. Alba, 1978. 251 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet.
Annars ett fint exemplar. Hjorth, Harriet: Den tomma famnen Roman. KF:s bokförlag, 1951. 157 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Bandet något skevt. Något fläckig. Annars ett fint
exemplar. Färgat övre snitt. Hjorth, Harriet: Den tomma famnen Roman. KF:s bokförlag, 1951. 157 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Något fläckig.
Namnteckning på smutstitelbladet. Annars i gott skick. Hjorth, Harriet: Kring ett gammalt hus i Sigtuna En dokumentärroman om livet i Sigtuna.
Adertonhundratalet. Del V av Staden. Rabén & Sjögren, 1978. 309 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Anteckningar på försättsbladet. Stämpel
på snittet. Hjorth, Harriet: Sigtuna i nöd och lust En dokumentärroman om livet i Sigtuna.
Sjuttonhundratalet. Del IV av Staden. Rabén & Sjögren, 1973. 230 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar. Hjorth, Harriet: Staden En dokumentärroman om livet i Sigtuna. Del I: åren 1000-1400. Rabén
& Sjögren, 1967. 215 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Hjorth, Harriet: Vägen till dig En vandringsroman. Rabén & Sjögren/Vi, 1954. 239 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Något fläckig. Annars ett fint exemplar. Omslag av Lars-Erik
Falk. Hjorth, Harriet: Vem rörde vid mig. Rabén & Sjögren, 1960. 224 s. Häftad. Häftesomslaget
något upprivet i kanterna. Häftesomslaget något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad.
Hjorth, Harriet: Veronica. Rabén & Sjögren/Vi, 1957. 185 s. Häftad. Häftesomslaget något
trasigt. Häftesomslaget något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Omslag av Ingrid Rosell-
Lindahl. Högberg, Olof: Baggbölingar. C.E. Fritzes Bokförlag, 1949. 389 s. Halvklotband. Bandet något
nött i kanterna. Ett hörn något stött. Enstaka fläckar inuti boken. Annars ett fint exemplar. Högberg, Olof: Baggbölingar. C.E. Fritzes Bokförlag, 1911. 190 s. Halvklotband. Bandet något
slitet. Annars ett fint exemplar. Mönstrade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Guldornerad rygg. Högberg, Olof: Den stora vreden I-II Nordsvenska öden ur hävd och sägen. Albert Bonniers
förlag, 1938. 411+374. 2 vol. Häftad. Något sliten. Annars ett fint exemplar. Det ena häftesomslaget
något tejpat i nedre kanten. Högberg, Olof: Den stora vreden I-III. Nordsvenska öden ur hävd och sägen. Albert Bonniers
förlag, 1906. Originalupplaga. 378+382+440 sidor. 3 vol. Dekorerat halvklotband. Guldornerad
rygg. Marmorerade för/eftersättsblad. Något nött i kanterna. Annars i gott skick. Exlibris Johan
Widmark Högberg, Olof: Under "Jesu bröders" spira I-II Ur Nya världens romantik, en förgången stats
historia, ett samhälles väg till döden. C.E. Fritzes Bokförlag, 1915. 224+273. 2 vol. Halvklotband.
Mönstrade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Guldornerad rygg. Högvik, Lisbeth: En akt av ömhet. Gedins, 1995. 173 s. Klotryggsband med skyddsomslag.
Nyskick. Höijer, Björn-Erik: Det är något bortom bergen. Bonniers, 1971. 272 s. Häftad. Gott skick.
Recensionsstämpel. Höijer, Björn-Erik: Djävulens kalsonger. Bonniers, 1974. 251 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Höijer, Björn-Erik: Djävulens kalsonger. Bonniers, 1974. 251 s. Häftad. Gott skick. Höijer, Björn-Erik: Erik Storms idé. Bonniers, 1992. 188 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Stämpel på försättsbladet. Höijer, Björn-Erik: Harsprånget. Bonniers, 1967. 263 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Höijer, Björn-Erik: Innan änkorna kom. Albert Bonniers förlag, 1955. 253 s. Dekorerat
pappband med skyddsomslag. Gott skick. Höijer, Björn-Erik: Johan Blom håller ut. Tidens förlag, 1948. 328 s. Häftad. Bandet något slitet.
Höijer, Björn-Erik: Komedi i norr. Tidens förlag, 1948. Andra upplagan. 372 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Höijer, Björn-Erik: Lavinen. Bonniers, 1961. 247 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något
nött i kanterna. Höijer, Björn-Erik: Lavinen. Bonniers, 1968. 229 s. Pappband. Gott skick. Höijer, Björn-Erik: Mannen på myren. Bonniers, 1965. 191 s. Häftad. Något nött i kanterna. Höijer, Björn-Erik: Martin går i gräset. Tidens förlag, 1950. 278 s. Häftad med pappersomslag.
Hårt skuren. Skyddsomslaget något slitet. Höijer, Björn-Erik: Mot kylan. Bonniers, 1968. 191 s. Klotband med skyddsomslag. Höijer, Björn-Erik: Rallarens ros. Bonniers, 1966. 287 s. Häftad. Gott skick. Höijer, Björn-Erik: Rosenkransen. Bonniers, 1953. 218 s. Häftad. Gott skick. Höijer, Björn-Erik: Rosenkransen. Bonniers, 1953. 218 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Höijer, Björn-Erik: Se din bild. Tidens förlag, 1946. 408 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Höijer, Björn-Erik: Se din bild. Tidens förlag, 1946. 408 s. Klotryggsband. Mycket gott skick.
Främre häftesomslag medbundet. Marmorerade för/eftersättsblad. Färgat övre snitt. Höijer, Björn-Erik: Spegeln med guldramen. Albert Bonniers förlag, 1963. 357 s. Klotryggsband
med skyddsomslag. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Skyddsomslaget något slitet.
Höijer, Björn-Erik: Sydlig odyssé. Bonniers, 1991. 206 s. Inbunden med skyddsomslag.
Nyskick. Höijer, Björn-Erik: Trettio silverpengar. Tidens förlag, 1949. Andra upplagan. 322 s. Häftad.
Ouppsprättad. Skyddsomslaget något slitet. Höijer, Björn-Erik: Trettio silverpengar. Tidens förlag, 1952. 250 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Höijer, Björn-Erik: Vår kära stad. Albert Bonniers förlag, 1962. 329 s. Häftad. Gott skick. Höijer, Björn-Erik: Videvisan. Bonniers, 1958. 225 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Hökby, Bertil: En vecka i en konungs liv. Söderström & Co, 1968. 130 s. Häftad. Gott skick.
Holdfeldt, Christina: En dag att minnas Noveller. LTs förlag, 1958. 219 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Namnteckning på försättsbladet. Hollmerus, Viveca: Glasflötet. Söderström & Co, 1951. 133 s. Häftad. Häftesomslag
fläckat. Häftesomslaget något nött i kanterna. Ouppsprättad. Holm, Ingvar: Folket i Bassakull. Carlsson Bokförlag, 1996. 286 s. Inbunden med
skyddsomslag. Något fläckig. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Holm, Ingvar: Häxan Sycorax Sången från Västerhavet. Liber Förlag, 1984. 293 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Holmberg, Bo: Kniven. Rabén & Sjögren, 1969. 129 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Holmberg, Bo: Sjukdomen. Rabén & Sjögren, 1970. Häftad. Häftesomslaget något slitet.
Häftesomslag fläckat. Annars ett fint exemplar. Holmberg, Bo: Sondering. Rabén & Sjögren, 1965. 113 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Holmer, Ingvar: När ljuset kom till byn Roman. KF:s bokförlag, 1950. 168 s. Häftad.
Häftesomslaget något fläckigt. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Holmer, Per: Allmänheten Roman. Albert Bonniers förlag, 1976. 478 s. Häftad. Ryggen något
sliten. Något fläckig. Annars ett fint exemplar. Holmer, Per: Flamländska berättelser. Norstedt och söners förlag, 1984. 205 s. Inbunden med
skyddsomslag. Något fläckig. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Recensionsstämpel. Annars
ett fint exemplar. Holmer, Per: Ingen kan köpa ditt liv. Tidens förlag, 1982. 449 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar. Holmer, Per: Kriget om sommaren Roman. Albert Bonniers förlag, 1979. 274 s. Häftad.
Häftesomslaget slitet. Recensionsstämpel. Annars ett fint exemplar. Holmer, Per: Trast En fördömd berättelse. Norstedt och söners förlag, 1987. 116 s. Häftad.
Något sliten. Något fläckig. Annars ett fint exemplar. Delvis ouppsprättad. Holmlöv, Olle: Rödlögaborna Roman. LTs förlag, 1984. 185 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Omslagsbild av Björn von Rosen. Holmqvist, Petter: I en stund som denna Berättelser. Natur och kultur, 1999. 127 s. Häftad. Gott
skick. Namnteckning på insidan av pärmen. Holmqvist, Stig: På andra sidan floden Roman. Carlsson Bokförlag, 1985. 237 s.
Cartonnageband. Fläckad. Inlagan fin. Holmsen, Egil: Solblot Roman. Albert Bonniers förlag, 1962. 182 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Sidor vikta. Annars ett fint exemplar. Holmsen, Egil: Solblot Roman. Albert Bonniers förlag, 1962. 182 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Annars ett fint exemplar. Med dedikation. Holmsen, Egil: Sprängämne Romanen om familjen Kijl. Askild & Kärnekull, 1981. 182 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Holmsen, Sverre: Vit vilde. Folket i Bilds Förlag, 1948. 239 s. Klotryggsband. Bandet något
skevt. Annars ett fint exemplar. Färgat övre snitt. Holmström, Ragnar: Barn/mödrar och manfolk. Norstedt och söners förlag, 1928. 277 s.
Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget slitet. Häftesomslaget lagat. Holmström, Ragnar: Benjamin Roman. Albert Bonniers förlag, 1939. 318 s. Klotband. Gott
skick. Gulnad. Några sidor vikta. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat övre snitt. Holmström, Ragnar: Benjamin Roman. Albert Bonniers förlag, 1932. 318 s. Häftad. Fläckad.
Häftesomslaget vikt. Annars ett fint exemplar. Holmström, Ragnar: Den långa resan. Norstedt och söners förlag, 1924. 118 s. Häftad.
Häftesomslaget löst. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Holmström, Ragnar: Ensamma människor Roman. Norstedt och söners förlag, 1924. 179 s.
Häftad. Sliten. Ouppsprättad. Holmström, Ragnar: Flyktingarna Roman. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1931. 265 s.
Häftad. Ouppsprättad. Holmström, Ragnar: Hårt väder Noveller. Norstedt och söners förlag, 1929. 199 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Holmström, Ragnar: Jonas Ödmarks Historia Berättelse. Norstedt och söners förlag, 1926.
161 s. Häftad. Något sliten. Något fläckig. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Holmström, Ragnar: Jonas Ödmarks historia och Jonas Ödmarks söner. Vårt Hems Förlag,
1931. 314 s. Inbunden. Gott skick. Färgat övre snitt. Guldornerad rygg. Holmström, Ragnar: Jonas Ödmarks Söner Berättelse. Norstedt och söners förlag, 1927. 242
s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Holmström, Ragnar: Kråkslottet En krönika. Norstedt och söners förlag, 1926. 239 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Några sidor vikta. Annars ett fint exemplar. Holmström, Ragnar: Kråkslottet En krönika. Norstedt och söners förlag, 1926. 239 s.
Halvklotband. Något sliten. Bandet något skevt. Annars ett fint exemplar. Främre häftesomslag
medbundet. Färgat övre snitt. Holmström, Ragnar: Någonting händer. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1933. 249 s.
Häftad. Fläckad. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Holmström, Ragnar: Oväder. Wahlström & Widstrand, 1940. 247 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något slitet. Holmström, Ragnar: Resa till Jorden Roman. Norstedt och söners förlag, 1929. 198 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något fläckigt. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Holmström, Ragnar: Tony och hennes vänner. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1934.
Illustrerad av Adolf Hallman. 134 s. Häftad. Gott skick. Något sliten. Häftesomslaget något upprivet
i kanterna. Holmström, Ragnar: Tony och hennes vänner. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1934.
Illustrerad av Adolf Hallman. 134 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Häftesomslaget något
upprivet i kanterna. Annars ett fint exemplar. Hornborg, Eirik: Länder och hav Färdminnen 1900-1912. Lindqvists förlag, 1954. 221 s.
Häftad. Häftesomslaget något fläckigt. Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Hornborg, Harald: Den okände karolinen. Wahlström & Widstrand, 1942. 326 s. Häftad.
Något sliten. Ryggen något lös. Något fläckig. Nött i kanterna. Hornborg, Harald: Herr von Loewenecks kamp Skildrad i hans memoarer från hovet i Alt-
Sonnenburg. Wahlström & Widstrand, 1949. Tredje upplagan. 286 s. Häftad. Gott skick.
Något nött i kanterna. Något fläckig. Namnteckning på smutstitelbladet. Hülphers, E. Walter: Efter herrens hästar och andra berättelser från Norrland. Aktiebolaget
Ljus, Stockholm, 1907. 147 s. Häftad. Bandet slitet. Bandet något skevt. Hultén, Lars J: Johan Gottfrids morgondröm - en fars -. LTs förlag, 1979. 195 s. Häftad. Gott
skick. Något fläckig. Anteckningar på titelbladet. Husáhr, Owe: Ack som ett fjun Noveller. Ljus, 1948. 186 s. Häftad. Bandet något trasigt. Något
fläckig. Annars ett fint exemplar. Husáhr, Owe: Gör mitt mörker ljust. Norstedt och söners förlag, 1945. 358 s. Häftad.
Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Häftesomslaget vikt. Ryggen något lös. Ouppsprättad.
Husáhr, Owe: Nattens väv. LTs förlag, 1977. 342 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något slitet. Goda berättare. Husáhr, Owe: Nattens väv. Folket i Bilds Förlag, 1954. 247 s. Inbunden. Färgat övre snitt. Husáhr, Owe: Rullstolen. Norstedt och söners förlag, 1947. 233 s. Halvklotband. Något fläckig.
Smärre anteckningar. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Främre och bakre
häftesomslag medbundna. Färgat övre snitt. Husáhr, Owe: Rullstolen. Norstedt och söners förlag, 1947. 233 s. Häftad. Häftesomslaget
något upprivet i kanterna. Något fläckig. Namnteckning på smutstitelbladet. Annars ett fint
exemplar. Ibáñez, Miguel: Brev till mina ögon. Interculture, 1977. 104 s. Cartonnageband. Gott skick. Idivuoma, Per: Rövarvind. Bonniers, 1973. 158 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något nött
i kanterna. Ingel, Paul Michael: Byn lever. Wahlström & Widstrand, 1938. 226 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Ingel, Paul Michael: Byn vid havet. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1936. 267 s. Häftad med
pappersomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Ingel, Paul Michael: Jordens röst. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1935. Femte upplagan.
267 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Ingel, Paul Michael: Ryskt monument. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1933. 239 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Isacson, Gunnar: Hem till min skog. Tidens förlag, 1978. 193 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Isaksson, Folke: Irrfärder. Albert Bonniers förlag, 1953. Originalupplaga. 151 s. Häftad.
Ouppsprättad. Gott skick. Isaksson, Folke: Irrfärder. Albert Bonniers förlag, 1953. Originalupplaga. 151 s. Häftad. Delvis
ouppsprättad. Dåligt sprättad Isaksson, Ulla: Amanda eller den blå spårvagnen. Albert Bonniers förlag, 1969. 213 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Isaksson, Ulla: Amanda eller den blå spårvagnen. Albert Bonniers förlag, 1969. 213 s. Häftad.
Inlagan fin. Häftesomslag fläckat. Något nött i kanterna. Isaksson, Ulla: Amanda eller den blå spårvagnen. Alba, 1980. Andra upplagan. 213 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Recensionsstämpel. Isaksson, Ulla: Återfunnet. Bonniers, 1982. 64 s. Klotband. Mycket gott skick. Illustrerad. Isaksson, Ulla: Återfunnet. Bonniers, 1982. 64 s. Häftad. Inlagan fin. Illustrerad.
Häftesomslaget något slitet. Isaksson, Ulla: Av krukmakarens hand. Svenska Missionförbundets Förlag, 1945.
Originalupplaga. 347 s. Häftad. Inlagan fin. Anteckningar på smutstitelbladet. Häftesomslaget
något slitet. Isaksson, Ulla: De två saliga. Alba, 1980. Andra upplagan. 253 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Isaksson, Ulla: Dödens faster. Rabén & Sjögren, 1954. 203 s. Häftad. Gott skick. Isaksson, Ulla: Födelsedagen. Bonniers, 1988. 235 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Isaksson, Ulla: Paradistorg. Bonniers, 1983. 289 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Isaksson, Ulla: Paradistorg. Alba, 1980. Andra upplagan. 249 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget fläckat och nött. Isaksson, Ulla: Trädet. Evangeliska Fosterlandsstiftelsens Bokförlag, 1941. Tredje upplagan.
239 s. Häftad. Gott skick. Isaksson, Ulla: Ytterst i havet. Norlin, 1950. Originalupplaga. 276 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något slitet. Iseborg, Harry: Blå backe förbi. Blå Backes Förlag, 1953. Illustrerad av Hans-Erik Eriksson.
149 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något slitet. Iseborg, Harry: Bukett till Birgit. Rabén & Sjögren, 1955. 265 s. Klotryggsband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Iseborg, Harry: Neonhjärtat. Tidens förlag, 1957. 318 s. Dekorerat pappband. Gott skick. Jacobsson, Arne: Mellan träden. Bonniers, 1966. 110 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Jacobsson, Arne: Nelle och jag. Albert Bonniers förlag, 1968. 121 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Jacobsson, Malte: Från Ararat till Vintergatan. Tidens förlag, 1953. 117 s. Häftad.
Ouppsprättad. Något nött i kanterna. Jacobsson, Nils: En man i hopen. Hugo Gebers förlag, 1940. 367 s. Linneband. Mycket gott
skick. Färgat övre snitt. Främre häftesomslag medbundet. Jacobsson, Odd: Regnstigen. Prisma, 1981. 209 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Jahnsson, Bengt: Att vara sig själv. Albert Bonniers förlag, 1963. 161 s. Häftad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Jahnsson, Bengt: Gullivers sjätte resa. Bonniers, 1960. 196 s. Häftad. Häftesomslaget något
nött i kanterna. Jahnsson, Bengt: Prinsen och tiggarpresidenten. Albert Bonniers förlag, 1969. 205 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Recensionsstämpel. Jändel, Ragnar: Barndomstid. Tidens förlag, 1936. 266 s. Häftad. Gott skick. Jändel, Ragnar: Den trånga porten. Tidens förlag, 1933. 239 s. Häftad. Häftesomslaget något
gulnat. Ouppsprättad. Jändel, Ragnar: Det stilla året. Tidens förlag, 1929. Femte upplagan. 124 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Jändel, Ragnar: Det stilla året. Tidens förlag, 1923. 124 s. Halvpergamentband. Gott skick. Jändel, Ragnar: Poesi och Prosa. Tidens förlag, 1944. 439 s. Häftad. Ouppsprättad.
Recensionsstämpel. Häftesomslaget något slitet. Janson, Gustaf: Abrahams offer. C. & E. Gernandts förlagsaktiebolag, 1901. Illustrerad av
Garibaldi Lindberg m fl. 459 s. Dekorerat klotband. Marmorerat snitt. Mycket gott skick. Janson, Gustaf: Affären Costa Negra. Tidens förlag, 1950. 314 s. Klotryggsband. Gott skick.
Janson, Gustaf: Berättelser och skisser I-II. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1915. 207+208s. 2 vol.
Häftad. Gott skick. band 2 ouppsprättad Janson, Gustaf: De första människorna. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1906. Originalupplaga.
200 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Namnteckning på häftesomslag. Janson, Gustaf: Humoresker. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1915. 224 s. Häftad. Gott skick. Janson, Gustaf: Kotteriet. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1911. 185 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något slitet. Janson, Gustaf: Öns herre. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1913. Originalupplaga. 189 s. Häftad.
Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Janson, Gustaf: Segrare. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1913. Originalupplaga. 352 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Janson, Ture: Hotell Universum. Fahlcrantz & Gumælius, 1946. 197 s. Häftad. Inlagan fin.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Janson, Ture: Verkligheten. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1923. 214 s. Häftad. Gott skick.
Bandet något nött i kanterna. Jansson, Tove: Resa med lätt bagage. Bonniers, 1992. 174 s. Pocket. Gott skick. Jansson, Tove: Solstaden. Bonniers, 1974. Originalupplaga. 191 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Jansson, Tove: Solstaden. Bonniers, 1974. 191 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslag
fläckat. Något nött i kanterna. Järhult, Ragnar: Bakslaget. Liber Förlag, 1981. 258 s. Häftad. Mycket gott skick. Järhult, Ragnar: Snigelposten. Carlsson Bokförlag, 1987. 159 s. Cartonnageband. Mycket gott
skick. Jarnlo, Sven: Skolresa. LTs förlag, 1960. 304 s. Klotryggsband. Mycket gott skick. Jarnlo, Sven: Skolresa. LTs förlag, 1960. 304 s. Häftad. Delvis ouppsprättad. Bandet något nött
i kanterna. Jernström, Väring: Efter Onkel Edvard. En inte helt sann berättelse. Albert Bonniers förlag,
1969. 234 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Jersild, P.C. (Per Christian): Barnens Ö. Bonniers, 1976. 301 s. Inbunden. Inlagan fin.
Anteckningar på försättsbladet. Bandet något fläckigt. Jersild, P.C. (Per Christian): Bokens begravning och andra sanna historier. Bonniers, 1980. 47
s. Häftad. Gott skick. Jersild, P.C. (Per Christian): Calvinols resa genom världen. Alba, 1982. Andra upplagan. 211 s.
Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Jersild, P.C. (Per Christian): Den femtionde frälsaren. Bonniers, 1984. 248 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Jersild, P.C. (Per Christian): Djurdoktorn. Bonniers, 1973. 284 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Jersild, P.C. (Per Christian): Geniernas återkomst. Bonniers, 1987. Originalupplaga. 398 s.
Inbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Jersild, P.C. (Per Christian): Holgersons. Bonniers, 1991. 287 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Anteckningar på försättsbladet. Skyddsomslaget något slitet. Jinder, Åsa: Kärlek störst av allt, smärtsammast. Sellin, 1996. 119 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Johanson, Georg: Propriska museet. Bonniers, 1966. 166 s. Häftad. Mycket gott skick.
Ouppsprättad. Johanson-Thor, Emil: Från slätt och backafall. Hugo Gebers förlag, 1948. 126 s. Häftad. Gott
skick. Illustrerad. Ouppsprättad. Johanson-Thor, Emil: Från slätt och backafall. Hugo Gebers förlag, 1948. Andra upplagan.
Illustrerad av Författaren. 126 s. Klotryggsband. Gott skick. Illustrerad. Johansson, Adolf: De röda huvudena. En vildmarks-och släkthistoria I-III. Albert Bonniers
förlag, 1917. 197+318. Klotband. Mycket gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna.
Färgat övre snitt. Johansson, Anders: Under träden. LTs förlag, 1983. 62 s. Inbunden. Mycket gott skick.
Fotoillustrerad. Johansson, Björn Axel: Människoslukarna. Liber Förlag, 1978. 380 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Recensionsstämpel. Johansson, Elsie: Mosippan. Albert Bonniers förlag, 2001. Originalupplaga. 263 s. Klotband
med skyddsomslag. Nyskick. Johansson, Erik: Fabriksmänniskan. Zindermans, 1976. Andra upplagan. 136 s. Häftad. Något
nött i kanterna. Johansson, Kjell: Sju huvudens historia. Norstedts förlag, 1992. 339 s. Inbunden med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Johansson, Lennart: Sista tåget. Tidens förlag, 1984. 289 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Johansson, Lennart: Varför dog Justus Haerling?. Tidens förlag, 1879. 234 s. Häftad. Inlagan
fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Johansson, Lennart F.: Den ofullbordade. Bonniers, 1963. 161 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något slitet. Johansson, Lennart F.: Tre män. Albert Bonniers förlag, 1963. 176 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Johansson, Lennart F.: Under himlen. Bonniers, 1962. 236 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Johansson, Rolf: Det var jag som älskade Percy. Bonniers, 1986. 163 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Recensionsstämpel. Johansson, Rolf: Halm. Bonniers, 1991. 193 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick.
Anteckningar på eftersättsbladet. Johansson, Rolf: Murarna kring mina ägor. Bonniers, 1985. 67 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Johansson, Rolf: Nådatid. LTs förlag, 1981. 274 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick.
Johansson, Rolf: Nådatid. LTs förlag, 1981. 275 s. Inbunden. Gott skick. Johansson, Rolf: Skyddslingen. LTs förlag, 1983. 313 s. Inbunden. Gott skick. Johansson, Rune: Tvenne hamnar. LTs förlag, 1965. 127 s. Häftad. Inlagan fin.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Johnson, Clas G.: Maktspelarna. Askild & Kärnekull, 1977. 206 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Recensionsstämpel. Johnson, Eyvind: Dagbok från Schweiz 1947-1949. Albert Bonniers förlag, 1949.
Originalupplaga. 292 s. Häftad. Fotoillustrerad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Johnson, Eyvind: Den trygga världen. Albert Bonniers förlag, 1940. Originalupplaga. 382 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Johnson, Eyvind: Den trygga världen. Albert Bonniers förlag, 1940. Originalupplaga. 382 s.
Häftad. Gott skick. Delvis ouppsprättad. Johnson, Eyvind: Drömmar om rosor och eld. Albert Bonniers förlag, 1949. 392 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Slarvigt uppsprättad Johnson, Eyvind: Drömmar om rosor och eld. Albert Bonniers förlag, 1954. 392 s. Dekorerat
pappband. Mycket gott skick. Johnson, Eyvind: Favel ensam. Albert Bonniers förlag, 1968. Originalupplaga. 246 s.
Klotryggsband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Johnson, Eyvind: Hans nådes tid. Bonniers, 1960. Originalupplaga. 590 s. Klotryggsband. Gott
skick. Johnson, Eyvind: Kommentar till ett stjärnfall. Albert Bonniers förlag, 1937. 315 s. Halvklotband.
Bandet något nött i kanterna. Ryggen något lös. Färgat övre snitt. Ex Libris: Tage Bentzer Johnson, Eyvind: Kommentar till ett stjärnfall. Albert Bonniers förlag, 1950. 379 s.
Klotryggsband. Mycket gott skick. Johnson, Eyvind: Livsdagen lång. Bonniers, 1964. Originalupplaga. 329 s. Häftad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Johnson, Eyvind: Minnas. Folket i Bilds Förlag, 1950. 239 s. Klotryggsband. Mycket gott skick.
Färgat övre snitt. Johnson, Eyvind: Några steg mot tystnaden. Albert Bonniers förlag, 1973. 461 s. Halvfranskt
band. Inlagan fin. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Bandet slitet. Johnson, Eyvind: Några steg mot tystnaden. Albert Bonniers förlag, 1973. 461 s. Häftad. Gott
skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Johnson, Eyvind: Några steg mot tystnaden. Albert Bonniers förlag, 1973. Originalupplaga. 461
s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Johnson, Eyvind: Natten är här. Noveller. Albert Bonniers förlag, 1932. Originalupplaga. 243 s.
Häftad. Bandet något slitet. Johnson, Eyvind: Nattövning. Albert Bonniers förlag, 1938. Originalupplaga. 320 s. Häftad.
Ouppsprättad. Gott skick. Johnson, Eyvind: Nattövning. Albert Bonniers förlag, 1950. 255 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Johnson, Eyvind: Nu var det 1914. Albert Bonniers förlag, 1961. 167 s. Klotryggsband. Gott
skick. Johnson, Eyvind: Olibrius och gestalterna. Tidiga berättelser. Bonniers, 1986. 188 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget lagat. Johnson, Eyvind: Regn i gryningen. Albert Bonniers förlag, 1950. 221 s. Klotryggsband. Mycket
gott skick. Färgat övre snitt. Johnson, Eyvind: Romantisk berättelse. Albert Bonniers förlag, 1953. 499 s. Klotryggsband.
Namnteckning på försättsbladet. Gott skick. Johnson, Eyvind: Se dig inte om!. Albert Bonniers förlag, 1950. 211 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Johnson, Eyvind: Sju liv. Albert Bonniers förlag, 1944. 484 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något slitet. Johnson, Eyvind: Slutspel i ungdomen. Albert Bonniers förlag, 1957. 267 s. Dekorerat
pappband. Mycket gott skick. Johnson, Eyvind: Soldatens återkomst. Albert Bonniers förlag, 1940. Originalupplaga. 316 s.
Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Johnson, Eyvind: Spår förbi Kolonos. Albert Bonniers förlag, 1961. Originalupplaga. 324 s.
Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Johnson, Eyvind: Stad i mörker. Albert Bonniers förlag, 1938. 289 s. Halvfranskt band. Inlagan
fin. Marmorerade för/eftersättsblad. Bandet något nött i kanterna. Johnson, Eyvind: Strändernas svall. Aldus, 1974. 439 s. Pocket. Gott skick. Johnson, Eyvind: Stunder, vågor. Berättelser från resor. Albert Bonniers förlag, 1963.
Originalupplaga. 346 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Johnson, Eyvind: Tidens gång. Albert Bonniers förlag, 1955. Originalupplaga. 471 s.
Klotryggsband. Gott skick. Bandet något skevt. Johnson, Eyvind: Tidens gång. Albert Bonniers förlag, 1955. Originalupplaga. 471 s. Häftad
med pappersomslag. Gott skick. Johnson, Eyvind: Vägar över Metaponto. En resedagbok. Albert Bonniers förlag, 1959. 78 s.
Pappband. Mycket gott skick. Johnson, Eyvind: Vinterresa i Norrboten. Albert Bonniers förlag, 1955. 130 s. Pappband. Mycket
gott skick. Johnson, Molly: Morbror Anders. Rabén & Sjögren, 1984. 152 s. Inbunden med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Johnsson, Gerd: Jag, Leonardo. Libris, 1992. 139 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott
skick. Johnsson, Melker: Arons död. Rabén & Sjögren, 1971. 230 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något slitet. Jonason, Olov: Parabellum. Noveller.. Bonniers, 1943. Originalupplaga. 243 s. Häftad.
Ouppsprättad. Mycket gott skick. Jonsson, Runer: Den vita linnedräkten. Askild & Kärnekull, 1978. 159 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget lagat. Jonsson, Runer: Fyrifyra arga munkar. Humorsker och aforismer. LTs förlag, 1955. 145 s.
Häftad. Gott skick. Jonsson, Runer: Fyrifyra arga munkar. Humorsker och aforismer. LTs förlag, 1955. 145 s.
Klotryggsband. Mycket gott skick. Jonsson, Runer: Kämpa, Göte!. Albert Bonniers förlag, 1975. 116 s. Inbunden med
skyddsomslag. Inlagan fin. Något nött i kanterna. Recensionsstämpel. Jonsson, Runer: Mannen som jagade medelmåttor. LTs förlag, 1958. 104 s. Häftad. Inlagan
fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Ryggen lagad. Jonsson, Sune: Brobyggarna. LTs förlag, 1969. Andra upplagan. 255 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Jonsson, Sune: Stationskarl Albin E. Anderssons minnen. Askild & Kärnekull, 1974. 282
s. Inbunden. Bandet något fläckigt. Jonsson, Thorsten: Konvoj. Roman. Albert Bonniers förlag, 1947. 266 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Jönsson, Gabriel: Skånska somrar. Albert Bonniers förlag, 1950. Tredje upplagan. Illustrerad
av Emil Johanssob-Thor. 22 s. Halvklotband med skyddsomslag. Främre häftesomslag
medbundet. Färgat övre snitt. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Jönsson, Gabriel: Skånska somrar. Albert Bonniers förlag, 1935. Originalupplaga. 225 s.
Häftad. Delvis ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Jönsson, Nine Christine: I det långa loppet. Tidens förlag, 1974. 178 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Jönsson, Nine Christine: Likvaka. Bonniers, 1962. 269 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Jönsson, Reidar: En borgares död. Norstedt och söners förlag, 1971. 205 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Jönsson, Reidar: En hund begraven. Norstedts förlag, 1988. 285 s. Inbunden med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Jönsson, Reidar: Hemmahamn. Norstedt och söners förlag, 1973. 179 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Jönsson, Reidar: Levanfe livet!. Norstedt och söners förlag, 1977. 213 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Jönsson, Reidar: Svenska hjältar. Norstedts förlag, 1993. 166 s. Inbunden med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Josef på Råö, (Mats Länsberg): Lyckobåten. Zindermans, 1977. Illustrerad av Peter Lamberg.
161 s. Häftad. Gott skick. Josephson, Erland: De vuxna barnen. Albert Bonniers förlag, 1952. 159 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Josephson, Erland: Ensam och fri. Albert Bonniers förlag, 1948. 171 s. Häftad. Gott skick. Josephson, Erland: Loppans kvällsvard. Brombergs, 1986. 276 s. Inbunden. Mycket gott skick.
Josephson, Erland: Spegeln och en portvakt. Albert Bonniers förlag, 1946. 118 s. Häftad. Gott
skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Josephson, Erland: Spel med bedrövade artister. Albert Bonniers förlag, 1947. 155 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Kai-Larsen, Inga: Chandragupta. En son av Indien. Askild & Kärnekull, 1978. 322 s.
Inbunden med skyddsomslag. Inlagan fin. Skyddsomslaget fläckat och nött. Kalin, Mona: Den bamhärtige Hemsamariten. Alba, 1983. 172 s. Inbunden med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Källberg, Sture: Agnarna i vinden (Vandringarna till städerna, del 1). Norstedt och söners
förlag, 1976. 262 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Kallifatides, Theodor: En lång dag i Athen. Bonniers, 1989. 165 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Kangas, Robert: Du frågar vad jag heter. Anamma, 1999. 257 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Karabuda, Barbro: Olivkusten. Gidlunds, 1980. 165 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Karabuda, Barbro: Rosenkullen sanna berättelser från Turkiet. Bonniers, 1966. 114 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Karlén, Barbro: En stund i blomrike. Wezäta, 1969. Originalupplaga. 85 s. Häftad. Gott skick.
Recensionsstämpel. Karlén, Barbro: En stund i blomrike. Wezäta, 1970. Andra upplagan. 85 s. Häftad. Gott skick.
Anteckningar på smutstitelbladet. Karlén, Barbro: I begynnelsen skapade Gud. Wezäta, 1968. Tredje upplagan. 102 s. Häftad.
Inlagan fin. Häftesomslag fläckat. Karlén, Barbro: Lärarinnans brev. Wezäta, 1968. 89 s. Häftad. Gott skick. Karl-Oskarsson, Otto: Berättelser för blåsten. Bonniers, 1954. 155 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Karlsson, Sune: Evakueringen. Bra Böcker, 1977. 222 s. Skinnimitationsband med
skyddsomslag. Karlzén, John: Bokgranskaren. Zindermans, 1968. Originalupplaga. 157 s. Häftad. Gott skick.
Karlzén, John: Råttan. LTs förlag, 1961. Originalupplaga. 247 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Karlzén, John: Så gör man inte. Fripress, 1981. 253 s. Inbunden. Gott skick. Karlzén, John: Så gör man inte (Blad ur en förspilld ungdom). Albert Bonniers förlag, 1942.
Originalupplaga. 278 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Karlzén, John: Si, detta är nytt. Albert Bonniers förlag, 1940. Originalupplaga. 326 s. Häftad.
Gott skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Karlzén, John: Vägen till paraplyet. Fripress, 1983. 199 s. Inbunden. Gott skick. Karmi, Ulf: Många plan. Författarens förlag, 1959. Illustrerad av Hans Larsson. 118 s. Häftad.
Gott skick. Kejne, Karl-Erik: Gubbar och gränder. J.A. Lindblads förlag, Uppsala, 1954. 245 s. Häftad. Gott
skick. Kellgren, Nils: Fyra ur leken. Tidens förlag, 1956. 303 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Kellgren, Nils: Kärlek går hem. Tidens förlag, 1954. 293 s. Klotryggsband. Mycket gott skick.
Kellgren, Nils: Tro i alla påsar. Tidens förlag, 1953. 322 s. Häftad. Gott skick. Kellgren, Ragna: Elisabet och Clara. Pensionärer på resa under det brutalaste av
århundraden. Zindermans, 1977. 93 s. Häftad. Gott skick. Anteckningar på smutstitelbladet. Kemal, Yasar: Myrornas ö. Ordfronts förlag, 2003. 329 s. Pappband med skyddsomslag. Gott
skick. Klisteretikett på pappersomslaget Kernell, Yngve: Anden i silverkannan. Norstedt och söners förlag, 1953. 247 s. Häftad. Kernell, Yngve: Blå vandringsman. Norstedt och söners förlag, 1950. 315 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Kernell, Yngve: Det började med lek. Norstedt och söners förlag, 1949. Illustrerad av
författaren. 290 s. Klotryggsband. Gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Kernell, Yngve: Det började med lek. Norstedt och söners förlag, 1949. Andra upplagan.
Illustrerad av författaren. 290 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Kernell, Yngve: En lögn i rosenrött. Norstedt och söners förlag, 1957. 186 s. Dekorerat
pappband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Illustrerad. Kernell, Yngve: Konsert om natten. Mauritzons, 1945. Illustrerad av författaren. 206 s. Dekorerat
pappband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Kernell, Yngve: Tur i dödsdansen. Norstedt och söners förlag, 1969. 197 s. Inbunden. Gott
skick. Kernell, Yngve: Utfärd i grön gobeläng. Norstedt och söners förlag, 1942. Illustrerad av
författaren. 326 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något slitet. Key-Åberg, Sandro: De goda människorna. Bonniers, 1976. Originalupplaga. 220 s. Häftad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Key-Åberg, Sandro: De goda människorna. Bonniers, 1976. 220 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Key-Åberg, Sandro: Sagolik. Tre kortromaner. Bonniers, 1964. 203 s. Häftad. Gott skick. Key-Åberg, Sandro: Som om ingenting har hänt. Författarförlaget, 1980. 201 s. Häftad. Gott
skick. Kihlman, Christer: Dyre prins. Wahlström & Widstrand, 1975. Andra upplagan. 255 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget lagat. Kihlman, Christer: Gerdt Bladhs undergång. Alba, 1987. 345 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Kihlman, Christer: Madeleine. Albert Bonniers förlag, 1965. 177 s. Häftad. Gott skick. Kihlman, Christer: Människan som skalv. En bok om det oväsentliga. Albert Bonniers förlag,
(1971). 218 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Kihlman, Christer: Se upp Salige!. Albert Bonniers förlag, 1960. Andra upplagan. 290 s. Häftad.
Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Anteckningar på smutstitelbladet. Kjellgren, Josef: En gång i livet och andra noveller. Natur och kultur, 1950. 222 s. Häftad.
Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Kjellgren, Josef: Guldkedjan. Folket i Bilds Förlag, 1948. 239 s. Klotryggsband. Mycket gott
skick. Färgat övre snitt. Kjellgren, Josef: Guldkedjan; Kamratskap mellan män; Nu seglar jag. Natur och kultur, 1951.
303 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Kjellgren, Josef: Kamratskap mellan män. Natur och kultur, 1947. Originalupplaga. 89 s.
Häftad. Illustrerad. Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Kjellgren, Josef: Nu seglar jag. KFs Bokförlag, 1948. 136 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Kjellgren, Josef: Pank och fågelfri; Okänd svensk soldat. Natur och kultur, 1951. 353 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Kjellgren, Josef: Skott i vattenlinjen. Natur och kultur, 1936. Originalupplaga. 232 s.
Halvklotband. Främre häftesomslag medbundet. Färgat övre snitt. Mycket gott skick. Kjellgren, Josef: Skott i vattenlinjen. Natur och kultur, 1936. 232 s. Häftad. Gott skick. Kjellgren, Josef: Smaragden. Natur och kultur, 1951. Illustrerad av Esaias Thorén. 309 s.
Halvklotband. Mycket gott skick. Färgat övre snitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Främre och
bakre häftesomslag medbundna. Kjellgren, Josef: Spansk odyssé. Tidens förlag, 1932. Originalupplaga. 208 s. Klotryggsband.
Fotoillustrerad. Främre häftesomslag medbundet. Färgat snitt. Bandet något nött i kanterna. Kjellgren, Josef: Spansk odyssé. Tidens förlag, 1932. Originalupplaga. 208 s. Halvklotband.
Fotoillustrerad. Främre häftesomslag medbundet. Marmorerade för/eftersättsblad. Bandet något
slitet. Privatband Kjellgren, Josef: Themsen flyter förbi. Natur och kultur, 1937. Originalupplaga. 122 s. Häftad.
Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Kjellgren, Josef: Themsen flyter förbi. Natur och kultur, 1937. Originalupplaga. 122 s.
Halvklotband. Mycket gott skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Färgat övre snitt. Främre
häftesomslag medbundet. Privatband Kjellgren, Lars-Eric: Santa Maria. Tidens förlag, 1960. 284 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Kjellgren, Lennart: Utblick från stugfönstret. LTs förlag, 1978. Illustrerad av Torbjörn Stålmarck.
157 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Klinkmann, Sven-Erik: Gnagarna. Janus, 1987. 90 s. Häftad. Gott skick. Knöfel, Thorsten: Efterspaningen. Norstedt och söners förlag, 1963. 157 s. Häftad. Gott skick.
Koch, Martin: Februaridagarna 1914. Ögonblicksbilder från kristiden. Tidens förlag, 1914. 80 s.
Häftad. Inlagan fin. Häftesomslag fläckat. Något sliten. Koch, Martin: Fromma männsikor.Sklisser och studier från den kristna föreställningsvärlden i
Sverige. Albert Bonniers förlag, 1918. Originalupplaga. 437 s. Halvfranskt band. Främre och bakre
häftesomslag medbundna. Stänksnitt. Bandet något slitet. Koch, Martin: Guds vackra värld. En historia om rätt och orätt. Albert Bonniers förlag, 1923.
409+398s. 2 vol. Häftad. Inlagan fin. Något gulnad. Något nött i kanterna. Koch, Martin: Guds vackra värld. En historia om rätt och orätt. Albert Bonniers förlag, 1964.
351+338. 2 vol. Klotryggsband. Gott skick. Färgat övre snitt. Ex Libris: Lennart Lindman Koch, Martin: Guds vackra värld. En historia om rätt och orätt. Albert Bonniers förlag, 1916-17.
409+398s. Klotband. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Marmorerade
för/eftersättsblad. Koch, Martin: Legend. Albert Bonniers förlag, 1920. Originalupplaga. 357 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Koch, Martin: Mauritz. Albert Bonniers förlag, 1939. Originalupplaga. 263 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Koch, Martin: Mauritz. Gidlunds, 1987. 262 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Koch, Martin: Mauritz. Albert Bonniers förlag, 1939. Originalupplaga. 263 s. Halvklotband.
Främre häftesomslag medbundet. Färgat övre snitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Mycket gott
skick. Koch, Martin: Mauritz; Självbiografisk journalistik. Albert Bonniers förlag, 1941. 323 s.
Halvfranskt band. Inlagan fin. Övre guldsnitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Ryggen blekt. Koch, Martin: Svart på vitt. J.A. Lindblads förlag, Uppsala, 1930. Originalupplaga. 229 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Koch, Martin: Timmerdalen. Albert Bonniers förlag, 1941. 419 s. Klotryggsband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Koch, Martin: Tinmmerdalen. En historia om kultur. Albert Bonniers förlag, 1946. 419 s.
Halvklotband. Mycket gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Färgat övre snitt.
Marmorerade för/eftersättsblad. Koch, Martin: Ungdom och dårskap; Ellen; Vattendroppen; Litterära storverk i västficksformat.
Albert Bonniers förlag, 1940. 251 s. Halvfranskt band. Gott skick. Marmorerade för/eftersättsblad.
Övre guldsnitt. Ryggen blekt. Konn, Henry: Född i en lövhydda. Bonniers, 1973. 246 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket
gott skick. Krusenstjerna, Agnes von: Delat rum på Kammakaregatan. Albert Bonniers förlag, 1945. 285
s. Klotryggsband. Gott skick. Färgat övre snitt. Krusenstjerna, Agnes von: Delat rum på Kammakaregatan. Albert Bonniers förlag, 1934.
Sjunde upplagan. 285 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget slitet. Krusenstjerna, Agnes von: En dagdriverskas anteckningar. Albert Bonniers förlag, 1923. Tredje
upplagan. 266 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget slitet. Krusenstjerna, Agnes von: En dagdriverskas anteckningar; Händelser på vägen. Albert
Bonniers förlag, 1944. 546 s. Halvfranskt band. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt.
Bandet något slitet. Krusenstjerna, Agnes von: En dagdriverskas anteckningar; Händelser på vägen. Albert
Bonniers förlag, 1944. 546 s. Klotryggsband. Gott skick. Bandet något nött i kanterna. Krusenstjerna, Agnes von: En dagdriverskas anteckningar; Händelser på vägen. Albert
Bonniers förlag, 1944. 546 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget
lagat. Krusenstjerna, Agnes von: En ung dam far till Djurgårdsbrunn. Albert Bonniers förlag, 1933.
Originalupplaga. 280 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Krusenstjerna, Agnes von: Fattigadel ll : Dunklet mellan träden. Albert Bonniers förlag, 1936.
Originalupplaga. 520 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget slitet. Krusenstjerna, Agnes von: Fröknarna von Phalen, del III: Höstens skuggor. Albert Bonniers
förlag, 1940. 297 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Krusenstjerna, Agnes von: Fröknarna von Phalen, del III: Höstens skuggor. Albert Bonniers
förlag, 1945. 308 s. Häftad. Inlagan fin. Namnteckning på smutstitelbladet. Häftesomslaget något
slitet. Krusenstjerna, Agnes von: Fru Esters pensionat. Albert Bonniers förlag, 1927.
Originalupplaga. 317 s. Häftad. Bandet mycket slitet. Krusenstjerna, Agnes von: Fru Esters pensionat. Albert Bonniers förlag, 1927.
Originalupplaga. 317 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget slitet. Ex Libris: Waldemar
Ditzinger Krusenstjerna, Agnes von: Fru Esters pensionat. Albert Bonniers förlag, 194. 333 s.
Klotryggsband. Gott skick. Krusenstjerna, Agnes von: Händelser på väg. Albert Bonniers förlag, 1929. Originalupplaga.
292 s. Guldornamenterat halvfranskt band. Främre häftesomslag medbundet. Marmorerade
för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Bandet något slitet. Krusenstjerna, Agnes von: Händelser på väg. Albert Bonniers förlag, 1929. Originalupplaga.
292 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Krusenstjerna, Agnes von: Ninas dagbok. Albert Bonniers förlag, 1917. Originalupplaga. 168 s.
Klotband. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Gott skick. Stänksnitt. Stämpel på insidan
av pärmen. Utrangerad biblioteksbok Krusenstjerna, Agnes von: Tony växer upp. Albert Bonniers förlag, 1938. 370 s. Häftad. Inlagan
fin. Häftesomslaget slitet. Krusenstjerna, Agnes von: Tony växer upp; Tonys läroår; Tonys sista läroår. Albert Bonniers
förlag, 1944. 395+420+352s. 3 vol. Halvfranskt band. Inlagan fin. Marmorerade för/eftersättsblad.
Marmorerat snitt. Bandet slitet. Band 2 något vattenskadat Krusenstjerna, Agnes von: Tony växer upp; Tonys läroår; Tonys sista läroår. Albert Bonniers
förlag, 1938. 370+401+322s. 3 vol. Skinnryggsband. Inlagan fin. Övre guldsnitt. Främre och bakre
häftesomslag medbundna. Bandet något nött i kanterna. Krusenstjerna, Agnes von: Tonys läroår. Albert Bonniers förlag, 1961. 248 s. Häftad. Inlagan
fin. Häftesomslaget slitet. Krusenstjerna, Agnes von: Tonys läroår. Albert Bonniers förlag, 1924. Originalupplaga. 401 s.
Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget slitet. Krusenstjerna, Agnes von: Tonys läroår. Albert Bonniers förlag, 1938. 401 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något slitet. Krusenstjerna, Agnes von: Tonys läroår. Albert Bonniers förlag, 1947. 419 s. Klotryggsband.
Gott skick. Krusenstjerna, Agnes von: Tonys läroår. Albert Bonniers förlag, 1924. Originalupplaga. 401 s.
Häftad. Gott skick. Krusenstjerna, Agnes von: Tonys sista läroår. Albert Bonniers förlag, 1926. Originalupplaga.
322 s. Häftad. Inlagan fin. Namnteckning på titelbladet. Häftesomslaget något slitet. Krusenstjerna, Agnes von: Tonys sista läroår. Albert Bonniers förlag, 1926. Originalupplaga.
322 s. Häftad. Gott skick. Krusenstjerna, Agnes von: Vivi, flicka med melodi. Albert Bonniers förlag, 1936.
Originalupplaga. 281 s. Linneband. Mycket gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Krusenstjerna, Agnes von: Vivi, flicka med melodi. Albert Bonniers förlag, 1936.
Originalupplaga. 281 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Krusenstjerna, Agnes von: Vivi, flicka med melodi; Dikter; Ur Bästa noveller. Albert Bonniers
förlag, 1945. 305 s. Halvfranskt band. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Bandet
något slitet. Küchen, Maria: Leoniderna. Bonniers, 2002. 40 s. Häftad. Ouppsprättad. Nyskick. Kullenberg, Annette: Annette på sista sidan. Bokförlaget Atlas, 2001. 170 s. Inbunden med
skyddsomslag. Nyskick. Kullenberg, Annette: Den enögde älskaren. Lind & Co, 2003. 311 s. Inbunden med
skyddsomslag. Nyskick. Kullenberg, Annette: Diamanten som log i skymningen. Albert Bonniers förlag, 1993. 223 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Kullenberg, Annette: Pappa mamma barn. Albert Bonniers förlag, 1968. 140 s. Häftad. Gott
skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Recensionsstämpel. Kumm, Elfred: Under kalla stjärnor. LTs förlag, 1951. 197 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något slitet. Recensionsstämpel. Kusán, Frank: Reseffekter. Rabén & Sjögren, 1975. 173 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Kuylenstierna-Wenster, Elisabeth: FÖR LÄNGE SEDAN. Iduns Romanbibliotek LXXVIII.. Iduns
Redaktion, Stockholm, 1925. 310 s. Halvklotband. Gott skick. Kuylenstierna-Wenster, Elisabeth: Krokvägar. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1916. 224 s. Häftad.
Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Kuylenstierna-Wenster, Elisabeth: Sophie Ottosdotter Berättelsen om ett kvinnoöde. C.E.
Fritzes Bokförlag, 1907. 269 s. Halvklotband. Mycket gott skick. Främre häftesomslag medbundet.
Namnteckning på titelbladet. Privatband. Kyrklund, Willy: Den överdrivne älskaren. Bonniers, 1957. Originalupplaga. 138 s. Häftad.
Delvis ouppsprättad. Gott skick. Tredje tusendet Kyrklund, Willy: Den rätta känslan. Bonniers, 1974. 98 s. Häftad. Gott skick. Kyrklund, Willy: Den rätta känslan.. Bonniers, 1974. Originalupplaga. 98 s. Häftad. Gott skick.
Kyrklund, Willy: Hermelinens död. Bonniers, 1954. Andra upplagan. 99 s. Häftad.
Ouppsprättad. Mindre fläckar på främre omslaget, annars i gott skick Labba, Andreas: Anta. Albert Bonniers förlag, 1969. 229 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet.
Inlagan fin. Namnteckning på smutstitelbladet. Labba, Andreas: Anta och Mari. Albert Bonniers förlag, 1971. 207 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Recensionsstämpel. Lack, Dekius: Glidarchiefens son. Bakhåll, 1996. 153 s. Häftad. Gott skick. Lagerberg, Hans: En sneglare. Teatralisk analys av politiska ideologier. Bonniers, 1970. 212
s. Häftad. Gott skick. Lagerberg, Hans: För att vi ska leva. Förlaget Barrikaden, 1975. Originalupplaga. 202 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Lagercrantz, David: Stjärnfall. Pirat, 2001. 359 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick.
Recensionsstämpel. Lagercrantz, Olof: Trudi. Wahlström & Widstrand, 1939. Originalupplaga. 200 s. Häftad.
Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Lagercrantz, Rose: Sång för en svart fe. Bonniers, 1987. 105 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Lagerkvist, Pär: Ahasverus död. Albert Bonniers förlag, 1960. 132 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Lagerkvist, Pär: Barabbas. Albert Bonniers förlag, 1955. 238 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något slitet. Lagerkvist, Pär: Bödeln. Atlantis Förlag, 1998. Illustrerad av Hans Eliasson. 78 s. Dekorerat
klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Recensionsstämpel. Lagerkvist, Pär: Bödeln. Bonniers, 1968. Illustrerad av Staffan Hallström. 80 s. Klotband.
Mycket gott skick. Lagerkvist, Pär: Bödeln. Litteraturfrämjandet, 1979. Illustrerad av Staffan Hallström. 79 s.
Inbunden. Mycket gott skick. Lagerkvist, Pär: Den befriade människan. Albert Bonniers förlag, 1939. Originalupplaga. 73 s.
Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Lagerkvist, Pär: Den svåra resan (Gäst hos verkligheten, andra delen). Albert Bonniers förlag,
1985. 94 s. Inbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick. Lagerkvist, Pär: Gäst hos verkligheten. Albert Bonniers förlag, 1947. 202 s. Dekorerat klotband.
Färgat övre snitt. Mycket gott skick. Ny upplaga Lagerkvist, Pär: I den tiden. Albert Bonniers förlag, 1935. Originalupplaga. 168 s. Klotband. Gott
skick. Främre häftesomslag medbundet. Stänksnitt. Ryggen blekt. Lagerkvist, Pär: Pilgrim på havet. Albert Bonniers förlag, 1962. Originalupplaga. 150 s. Häftad.
Mycket gott skick. Lagerkvist, Pär: Pilgrim på havet. Albert Bonniers förlag, 1962. Illustrerad av Lars Wellton. 185
s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Lagerkvist, Pär: Prosa. Kämpande ande. Albert Bonniers förlag, 1949. Originalupplaga. 242 s.
Klotband. Gott skick. Saknar skyddsomslag. Lagerkvist, Pär: Skrifter ll Den lyckliges väg, Den osynlige, Onda sagor, Gäst hos verkligheten..
Albert Bonniers förlag, 1932. 346 s. Häftad. Gulnad. Sprickor i fogarna. Lagerkvist, Pär: Valda sidor. Albert Bonniers förlag, 1925. 199 s. Häftad. Gott skick. Lagerlöf, Selma: Antikrists mirakler. Albert Bonniers förlag, 1943. 306 s. Helt skinnband.
Guldsnitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Ryggen blekt. Lagerlöf, Selma: Antikrists mirakler. Albert Bonniers förlag, 1920. Åttonde upplagan. 430 s.
Dekorerat klotband. Gott skick. Lagerlöf, Selma: Antikrists mirakler. Albert Bonniers förlag, 1949. 306 s. Halvfranskt band. Gott
skick. Övre guldsnitt. Lagerlöf, Selma: Antikrists mirakler. Albert Bonniers förlag, 1904. Tredje upplagan. 427 s.
Dekorerat klotband. Marmorerat snitt. Något fuktskadad. Lagerlöf, Selma: Charlotte Löwensköld. Albert Bonniers förlag, 1925. Originalupplaga. 381 s.
Halvfranskt band. Inlagan fin. Marmorerade för/eftersättsblad. Ryggen blekt. Ex Libris: Gerda
Hultgren Lagerlöf, Selma: Dagbok Mårbacka lll. Albert Bonniers förlag, 1932. 229 s. Häftad. Ryggen
blekt. Bandet något skevt. Inlagan fin. Främre falsen sprucken Lagerlöf, Selma: Dagbok Mårbacka lll. Albert Bonniers förlag, 1932. 229 s. Guldornamenterat
klotband. Guldornerad rygg. Främre häftesomslag medbundet. Obetydligt fuktskadad. Lagerlöf, Selma: En herrgårdssägen. Albert Bonniers förlag, 1913. Illustrerad av Einar
Nerman. 100 s. Klotryggsband. Inlagan fin. Bandet något nött i kanterna. Tillskrivelse på
försättsbladet Lagerlöf, Selma: En herrgårdssägen. Albert Bonniers förlag, 1924. 18:e upplagan. 149 s.
Halvklotband. Inlagan fin. Främre häftesomslag medbundet. Bandet något slitet. Lagerlöf, Selma: En herrgårdssägen. Vårt Hems förlag, 1930. 279 s. Dekorerat klotband. Gott
skick. Lagerlöf, Selma: En herrgårdssägen. Albert Bonniers förlag, 1925. Illustrerad av Einar
Nerman. 100 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Lagerlöf, Selma: En herrgårdssägen. Albert Bonniers förlag, 1956. 29:e upplagan. 149 s.
Häftad. Häftesomslaget slitet. Namnteckning på smutstitelbladet. Stämpel från Södermalm
kommunala flickskola Lagerlöf, Selma: En herrgårdssägen - Herr Arnes penningar. Albert Bonniers förlag, 1910.
Åttonde upplagan. 106 s. Dekorerat klotband. Ryggen blekt. Lagerlöf, Selma: En herrgårdssägen m.fl. Drottningar i Kungahälla. Legender.Stenen i sjön
Rottnen.. Albert Bonniers förlag, 1904,1914. 149+132+104+47. Halvklotband. Gott skick. Bandet
något skevt. Privatband. Lagerlöf, Selma: En saga om en saga. Albert Bonniers förlag, 1935. Illustrerad av Einar
Nerman. ej paginerad. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget lagat. Lagerlöf, Selma: En saga om en saga och andra sagor / Liljecronas hem. Albert Bonniers
förlag, 1939. 198 s. Helt skinnband. Guldsnitt. Inre denteller. Marmorerade för/eftersättsblad.
Bandet något nött. Lagerlöf, Selma: Gösta Berlings saga. Albert Bonniers förlag, 1950. 407 s. Helt skinnband.
Inlagan fin. Guldsnitt. Inre denteller. Bandet något slitet. Lagerlöf, Selma: Gösta Berlings saga. Albert Bonniers förlag, 1910. 13:e upplagan. 578 s.
Dekorerat klotband. Gott skick. Lagerlöf, Selma: Gösta Berlings saga. Albert Bonniers förlag, 1978. 407 s. Skinnryggsband.
Gott skick. Övre guldsnitt. Lagerlöf, Selma: Gösta Berlings saga. Semic, 1994. 336 s. Klotband. Gott skick. Bandet något
fläckigt. Lagerlöf, Selma: Gösta Berlings saga l-ll. Vårt Hems förlag, 1927. 272 + 277-579. 2 vol.
Dekorerat klotband. Gott skick. Guldornerad rygg. Band 1 något skevt Lagerlöf, Selma: GÖSTA BERLINGS SAGA.. Albert Bonniers förlag, 1938. 408 s. Helt
skinnband. Guldsnitt. Inre denteller. Ryggen blekt. Ryggen något nött, annars i gott skick Lagerlöf, Selma: Gösta Berlings saga.. Albert Bonniers förlag, 1909. 11:e upplagan. 578 s.
Dekorerat klotband. Guldornerad rygg. Namnteckning på titelbladet. Rött band.Obetydligt skevt
annars i gott skick. Lagerlöf, Selma: GÖSTA BERLINGS SAGA. I - 2.. Albert Bonniers förlag, 1923. 578 s. 2 vol.
Guldornamenterat skinnband. Övre guldsnitt. Ryggen något trasig i övre kanten. Lagerlöf, Selma: Gösta Berlings saga. Ur Osynliga länkar. Ur Kristuslegender. Wahlström
& Widstrand, 1998. 382 s. Pappband med skyddsomslag. Nyskick. Lagerlöf, Selma: Herr Arnes penningar; Körkarlen; En herrgårdssägen och andra berättelser.
Albert Bonniers förlag, 1967. 366 s. Dekorerat pappband. Gott skick. Lagerlöf, Selma: I DALARNE. JERUSALEM I.. Albert Bonniers förlag, 1937. 229 s. Helt
skinnband. Guldsnitt. Inre denteller. Ryggen blekt. Lagerlöf, Selma: Jerusalem. Albert Bonniers förlag, 1930. 18:e upplagan. Illustrerad av
Nerman Einar. 556 s. Häftad. Illustrerad. Bandet slitet. Främre häftesomslaget fattas. Bindningen
dålig fram till sid 33. Inlagan annars i gott skick. Lagerlöf, Selma: Jerusalem. Albert Bonniers förlag, 1918. 11:e upplagan. 325+373s. 2 vol.
Dekorerat halvfranskt band. Gott skick. Övre guldsnitt. Bandet något nött i kanterna. Lagerlöf, Selma: Jerusalem. Albert Bonniers förlag, 1909-10. Sjunde upplagan. 325+373s. 2
vol. Dekorerat klotband. Gott skick. Samtida/Äldre anteckningar. Lagerlöf, Selma: Jerusalem l-ll. Albert Bonniers förlag, 1905,1908. Sjätte upplagan. 325 + 356.
Halvklotband. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Namnteckning. Dekorerade för och
eftersättsblad. Lagerlöf, Selma: Jerusalem l-ll. Vårt Hems Förlag, 1928. 263, 292 s. 2 vol. Dekorerat klotband.
Gott skick. Guldornerad rygg. Lagerlöf, Selma: Jerusalem l-ll I Dalarne. I det heliga landet.. Albert Bonniers förlag, 1909.
Sjunde upplagan. 325+373. 2 vol. Dekorerat klotband. Ryggen blekt. Annars ett fint exemplar. Lagerlöf, Selma: Jerusalem l-ll I Dalarne , I det heliga landet.. Albert Bonniers förlag, 1908.
Sjätte upplagan. 325+356. Halvfranskt band. Bandet något nött. Inlagan fin. Lagerlöf, Selma: Kejsarn av Portugallien En värmlandsberättelse. Albert Bonniers förlag, 1929.
223 s. Dekorerat klotband. Bandet något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Tryckt dedikation. Lagerlöf, Selma: Kejsarn av Portugallien En värmlandsberättelse. Albert Bonniers förlag, 1930.
223 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Färgat övre snitt. Tryckt dedikation. Lagerlöf, Selma: Kejsarn av portugallien/Körkarlen. Bonnierförlagen, Svalans klassiker, 1993.
112 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Lagerlöf, Selma: Körkarlen. Albert Bonniers förlag, 1912. Originalupplaga. 216 s. Dekorerat
klotband. Gott skick. Lagerlöf, Selma: Körkarlen. Albert Bonniers förlag, 1917. 216 s. Dekorerat klotband. Gott skick.
Lagerlöf, Selma: Liljecronas hem. Albert Bonniers förlag, 1911. 292 s. Halvfranskt band.
Bandet något nött. Något fuktskadad. Främre häftesomslag medbundet. Lagerlöf, Selma: Liljecronas hem. Albert Bonniers förlag, 1911. 292 s. Inbunden. Gott skick.
Lagerlöf, Selma: Liljecronas hem. Albert Bonniers förlag, 1911. 292 s. Dekorerat halvfranskt
band. Gott skick. Färgat snitt. Bandet något nött i kanterna. Främre häftesomslag medbundet. Lagerlöf, Selma: LILJECRONAS HEM.. Albert Bonniers förlag, 1911. 292 s. Klotryggsband.
Marmorerade pärmar. Något nött i kanterna. Lagerlöf, Selma: Löwensköldska ringen. Albert Bonniers förlag, 1928. 136 s. Häftad. Bandet
något skevt. Namnteckning på smutstitelbladet. Lagerlöf, Selma: LÖWENSKÖLDSKA RINGEN.. Albert Bonniers förlag, 1937. 259 s. Helt
skinnband. Guldsnitt. Inre denteller. Ryggen blekt. Lagerlöf, Selma: Löwensköldska ringen; Charlotte Löwensköld. Albert Bonniers förlag, 1951.
259 s. Helt skinnband. Guldsnitt. Inre denteller. Bandet något slitet. Lagerlöf, Selma: Mårbacka. Albert Bonniers förlag, 1922. 327 s. Klotband. Gott skick. Bandet
något nött i kanterna. Namnteckning på smutstitelbladet. Främre häftesomslag medbundet. Lagerlöf, Selma: Mårbacka. Bonniers, 1963. 247 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Lagerlöf, Selma: Mors porträtt och andra noveller.. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1930. 224 s.
Dekorerat klotband. Bandet något skevt. Färgat övre snitt. Anteckningar på försättsbladet.
Namnstämpel på insidan av pärmen. Lagerlöf, Selma: Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige. Albert Bonniers förlag,
1996. 631 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Något gulnad. Lagerlöf, Selma: Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige Första bandet. Albert
Bonniers förlag, 1950. Illustrerad av Bertil Lybeck. 425 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Färgat
övre snitt. Ryggen något blekt. Illustrerad. Lagerlöf, Selma: Osynliga länkar. Albert Bonniers förlag, 1917. Sjunde upplagan. 405 s.
Dekorerat halvfranskt band. Inlagan fin. Övre guldsnitt. Bandet något slitet. Lagerlöf, Selma: Osynliga länkar. Albert Bonniers förlag, 1910. Femte upplagan. 405 s.
Halvklotband. Mycket gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Namnteckning på
häftesomslag. Namnteckning på titelbladet. Privatband. Billighetsupplaga. Lagerlöf, Selma: Osynliga länkar. Albert Bonniers förlag, 1939. 252 s. Helt skinnband. Gott
skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Guldsnitt. Ryggen sliten Lagerlöf, Selma: Osynliga länkar. Albert Bonniers förlag, 1917. Sjunde upplagan. 405 s.
Halvfranskt band. Inlagan fin. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Bandet något slitet.
Lagerlöf, Selma: Osynliga länkar. Albert Bonniers förlag, 1907. Fjärde upplagan. 405 s.
Guldornamenterat klotband. Ryggen något blekt. Spricka i främre innerfogen. Annars i gott
skick Lagerlöf, Selma: Skrifter + Efterlämnade skrifter. Albert Bonniers förlag, 1945, 1949-51. 4637 s.
8 vol. Halvfranskt band. Mycket gott skick. Övre guldsnitt. Upphöjda bind. Lagerlöf, Selma: Skrifter I-VIII. Albert Bonniers förlag, 1978.
228+261+301+406+83+73+102+62+158+186+112+224+95+259s. 8 vol. Dekorerat
skinnimitationsband med skyddsomslag. Gott skick. Guldsnitt. Skyddsomslaget något nött i
kanterna. Lagerlöf, Selma: Stenen i sjörn Rottnen. Stockholm, 1914. Originalupplaga. 47 s. Häftad.
Inlagan fin. Häftesomslaget slitet. Lagerlöf, Selma: Troll och Människor noveller. Albert Bonniers förlag, 1915. Originalupplaga.
336 s. Halvfranskt band. Gott skick. Marmorerade pärmar. Upphöjda bind. Främre häftesomslag
medbundet. Ryggen blekt. Färgat snitt. Lagerlöf, Selma: Troll och människor. Albert Bonniers förlag, 1939. 368 s. Helt skinnband.
Inlagan fin. Guldsnitt. Inre denteller. Marmorerade för/eftersättsblad. Ryggen trasig i övre kanten Landell, Nils-Erik: Stackars man. Stenströms, 1978. 194 s. Inbunden med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Landquist, Solveig: Själar på utflykt. Albert Bonniers förlag, 1946. 236 s. Häftad. Gott skick.
Något nött i kanterna. Lång, Öjevind: Kapten Dynamit. Zindermans, 1976. 170 s. Häftad. Något nött i kanterna. Lång, Öjevind: Resa till Ekbatana. Zindermans, 1975. 121 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Recensionsstämpel. Lång, Öjevind: Själens ghetton. Norstedt och söners förlag, 1971. 137 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Langer, Bibi: Den röda filten. Bra Böcker, 1988. 174 s. Pappband med skyddsomslag. Gott
skick. Lantz, Åsa: Skrud. Bonniers, 1996. 175 s. Pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Lärn, Viveca: Den blå vänthallen.. Wahlström & Widstrand, 1996. 229 s. Förlagsband med
pappersomslag. Gott skick. Lärn, Viveca: En fröjdefull jul. Wahlström & Widstrand, 2004. 234 s. Pappband. Gott skick.
Lärn, Viveca: Kvinnan som var en fyr. Norstedts förlag, 2007. 223 s. Pocket. Gott skick. Larsmo, Ola: Engelska Parken. Bonniers, 1988. 334 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Larsmo, Ola: Maroonberget. Albert Bonniers förlag, 1996. 292 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något fläckat. Larsmo, Ola: Norra Vasa 133. Albert Bonniers förlag, 1999. 252 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Larsmo, Ola: Stumheten. Sju berättelser. Bonniers, 1991. 160 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Larson, Kate: Himlen över platsen. Bokförlaget Lejd, 1998. 223 s. Dekorerat pappband. Gott
skick. Larsson, Bo: Mörka rum och ögonstenar. Verbum, 1996. 144 s. Pappband. Gott skick.
Recensionsstämpel. Larsson, Elisabet: Det okända barnets grav. Bonniers, 1988. Originalupplaga. 153 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Larsson, Elisabet: Förberedelse inför besök av en japan. Bonniers, 1987. 178 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Larsson, Hans: Hemmabyarna. Världsbetraltelser i femton kapitel. Albert Bonniers förlag,
1916. Andra upplagan. 314 s. Klotband. Inlagan fin. Bandet något fläckigt. Färgat övre snitt.
Marmorerade för/eftersättsblad. Ex LIbris: Eva och Sten Heile Larsson, Hans: Idéerna i Stabberup. Albert Bonniers förlag, 1918. Originalupplaga. 333 s.
Klotryggsband. Gott skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Färgat övre snitt. Larsson, Hans: Per Ståstdräng och de andra. Albert Bonniers förlag, 1924. Originalupplaga.
300 s. Klotband. Gott skick. Färgat övre snitt. Larsson, Inga-Lena: Snölykta. Wahlström & Widstrand, 1956. 190 s. Halvfranskt band.
Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Larsson, Maj: Finlandsresa. Skisser och reportage. LTs förlag, 1971. Illustrerad av Gunilla
Hansson. 143 s. Häftad. Gott skick. Larsson, Martha: I drömmen var det så. Albert Bonniers förlag, 1946. 209 s. Häftad. Larsson, Zenia: Brev från en ny verklighet. Rabén & Sjögren, 1972. 230 s. Häftad. Gott
skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Larsson, Zenia: Mejan. Rabén & Sjögren, 1966. 284 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Larsson, Zenia: Skuggorna vid träbron. Bra Böcker, 1985. 271 s. Cartonnageband. Gott skick.
Larsson i By, Carl: Vår i Folkare Noveller. Vårt Hems Förlag, 1931. 222 s. Dekorerat klotband.
Gott skick. Ledin, Kjell: Holkningen. Bonniers, 1971. 127 s. Häftad. Gott skick. Namnteckning på
smutstitelbladet. Ledin, Kjell: Resningen. Bonniers, 1972. 115 s. Häftad. Gott skick. Leijer, Nils: Bilburen. Norstedt och söners förlag, 1963. 94 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Enstaka anteckningar. Leijer, Nils: Köpsugen. Norstedt och söners förlag, 1965. 161 s. Häftad. Gott skick. Leijonhufvud, Åke: Anna och Christian. Wahlström & Widstrand, 1978. 282 s. Klotband
med skyddsomslag. Inlagan fin. Skyddsomslaget något slitet. Leijonhufvud, Åke: Christian, Christian!. Wahlström & Widstrand, 1995. 255 s. Klotband
med skyddsomslag. Gott skick. Leijonhufvud, Åke: Felix upplevelser. Wahlström & Widstrand, 1984. 370 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Leijonhufvud, Åke: Förförarens nya dagbok. Wahlström & Widstrand, 1980. 215 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Leijonhufvud, Åke: Hemresan. Wahlström & Widstrand, 1974. 188 s. Häftad. Gott skick.
Leijonhufvud, Åke: Lamechs resa. Wahlström & Widstrand, 1993. 302 s. Inbunden med
skyddsomslag. Inlagan fin. Ett hörn något stött. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Levander, Hans: Fridlyst park. Albert Bonniers förlag, 1956. 246 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Recensionsstämpel. Levander, Hans: Näckrossjön. Albert Bonniers förlag, 1953. 160 s. Häftad. Levin, Harry: Brännmärkt i statens tjänst. Askild & Kärnekull, 1971. 222 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget lagat. Recensionsstämpel. Lewenhaupt, Ebba: De älskandes borg. Wahlström & Widstrand, 1954. 274 s. Privatband.
Mycket gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Lewenhaupt, Ebba: God afton vackra mask. Wahlström & Widstrand, 1953. Tredje
upplagan. 318 s. Privatband. Mycket gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Lewenhaupt, Ebba: Kung Märta. Gothia, 1960. 277 s. Privatband. Mycket gott skick. Främre och
bakre häftesomslag medbundna. Lewin, Holger: Tistelår. Författarens bokmaskin, 1977. 173 s. Häftad. Gott skick. Lidforss, A-M: Valkfiskhonan eller Fetmans blommor. Symposion, 1993. 111 s. Inbunden. Gott
skick. Lidman, Sara: Bära mistel. Bonniers, 1960. 264 s. Dekorerat klotband med skyddsomslag.
Främre häftesomslag medbundet. Något fläckad och sliten Lidman, Sara: Bära mistel. Bonniers, 1960. Originalupplaga. 264 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Lidman, Sara: Din tjänare hör. Bonniers, 1977. Originalupplaga. 256 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Lidman, Sara: Hjortronlandet. Albert Bonniers förlag, 1957. 264 s. Dekorerat originalpappband.
Mycket gott skick. Lidman, Sara: Hjortronlandet. Albert Bonniers förlag, 1955. Originalupplaga. 251 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Annars i gott skick. Lidman, Sara: Jag och min son. Bonniers, 1961. Originalupplaga. 222 s. Klotband. Inlagan fin.
Ryggen blekt. Lidman, Sara: Jag och min son. Bonniers, 1961. Originalupplaga. 222 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Lidman, Sara: Jag och min son. Bonniers, 1961. Originalupplaga. 222 s. Häftad. Gott skick.
Delvis ouppsprättad. Lidman, Sara: Med fem diamanter. Bonniers, 1964. 282 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget
något slitet. Kritstreck på bakre häftesomslag Lidman, Sara: Med fem diamanter. Albert Bonniers förlag, 1967. 234 s. Cartonnageband med
skyddsomslag. Gott skick. Anteckningar på försättsbladet. Skyddsomslaget något nött i kanterna.
Lidman, Sara: Nabots sten. Albert Bonniers förlag, 1983. 277 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Lidman, Sara: Nabots sten. Bonniers, 1982. 311 s. Pocket. Gott skick. Lidman, Sara: Tjärdalen. Albert Bonniers förlag, 1953. Originalupplaga. 207 s. Häftad. Inlagan
fin. Häftesomslag fläckat. Något sliten. Lidman, Sven: Gossen i grottan. Natur och kultur, 1952. 303 s. Klotryggsband. Gott skick.
Fotoillustrerad. Lidman, Sven: Huset med de gamla fröknarna. Albert Bonniers förlag, 1955. 314 s.
Klotryggsband. Mycket gott skick. Färgat övre snitt. Lidman, Sven: Huset med de gamla fröknarna. Albert Bonniers förlag, 1927. 256 s. Häftad.
Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Namnteckning på häftesomslag. Lidman, Sven: Huset med de gamla fröknarna. En berättelse om helgon och hjältar. Albert
Bonniers förlag, 1940. 256 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Färgat övre snitt. Lidman, Sven: Köpmän och krigare. Albert Bonniers förlag, 1911. Tredje upplagan. 436 s.
Halvfranskt band. Marmorerade för/eftersättsblad. Främre häftesomslag medbundet. Inlagan fin.
Bandet något nött i kanterna. Ex Libris: Tor och Greta Bonnier Lidman, Sven: Köpmän och krigare. Albert Bonniers förlag, 1927. 304 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Ryggen lagad med yttre tejp Lidman, Sven: Köpmän och krigare. Vårt Hems Förlag, 1931. 284 s. Dekorerat klotband. Gott
skick. Lidman, Sven: Stensborg. Albert Bonniers förlag, 1924. 185 s. Häftad. Inlagan fin. Ryggen
lagad. Lidman, Sven: Vällust och vedergällning. Natur och kultur, 1957. 275 s. Häftad med
pappersomslag. Ouppsprättad. Skyddsomslaget något slitet. Lidström, John: Aprilstaden. Bonniers, 1963. 199 s. Häftad. Gott skick. Något nött i kanterna.
Lilja, Gertrud: Bergakungen. Albert Bonniers förlag, 1930. 265 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Namnteckning på smutstitelbladet. Lilja, Gertrud: Bergakungen. Albert Bonniers förlag, 1931. Tredje upplagan. 265 s. Halvfranskt
band. Marmorerade för/eftersättsblad. Mycket gott skick. Lilja, Gertrud: Det hemlösa hjärtat. Albert Bonniers förlag, 1946. 358 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Lilja, Gertrud: Fröken Andersson och ungdomen. Albert Bonniers förlag, 1935. 253 s. Häftad.
Inlagan fin. Häftesomslag fläckat. Lilja, Gertrud: Hök och duva. Albert Bonniers förlag, 1952. 363 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslag fläckat. Något nött i kanterna. Lilja, Gertrud: Hök och duva. Albert Bonniers förlag, 1942. 363 s. Klotryggsband. Mycket gott
skick. Lilja, Gertrud: Karl-Uno och sångerskan. Albert Bonniers förlag, 1932. 297 s. Häftad. Något nött
i kanterna. Häftesomslag fläckat. Lilja, Gertrud: Men somt föll på hälleberget. Albert Bonniers förlag, 1955. 232 s. Häftad. Gott
skick. Häftesomslag fläckat. Lilja, Gertrud: Ovädret drar förbi. Saxon & Lindströms Förlags AB, 1952. 287 s. Klotband
med skyddsomslag. Gott skick. Häftesomslaget något slitet. Färgat övre snitt. Lilja, Gertrud: Ovädret drar förbi. Albert Bonniers förlag, 1944. Originalupplaga. 399 s. Häftad.
Gott skick. Lilja, Gertrud: Ovädret drar förbi. Albert Bonniers förlag, 1944. 399 s. Linneryggsband. Gott
skick. Främre häftesomslag medbundet. Överstruken namnteckning på försättsbladet Lilja, Gertrud: Vid vägkanten. Albert Bonniers förlag, 1931. 166 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något gulnat. Lilliestierna, Christina: Sju år är nog. En roman om Algeriet. Wahlström & Widstrand,
1963. 299 s. Häftad. Inlagan fin. Bandet något slitet. Lillpers, Birgitta: Alla dessa liv och våder. Wahlström & Widstrand, 2002. 265 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Lind, Margareta: Barnet som inte dog. Bonniers, 1981. 167 s. Häftad. Gott skick. Lind, Ove: Brassa för fyllning. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1950. Andra upplagan. 340 s.
Halvklotband med skyddsomslag. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Gott skick.
Skyddsomslaget fläckat och nött. Lindahl, Claes: Hotell Intim. Interculture, 1988. 231 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Lindberg, Pirkko: Byte. Alba, 1990. 487 s. Häftad. Gott skick. Lindbergh, Sonja: Bågen i skyn. Bra Böcker, 1981. 181 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Lindblad, Göran: PAN - Vers och prosa. Norstedt och söners förlag, 1927. Illustrerad av
Kumlien Akke. 180 s. Inbunden. Något nött i kanterna. Illustrerad. Exlibris. Även
fotoillustrationer.. Lindblad, Göran: PAN - Vers och prosa. Norstedt och söners förlag, 1925. Illustrerad av
Kumlien Akke. 175 s. Inbunden. Något nött i kanterna. Illustrerad. Främre häftesomslag
medbundet. Exlibris. Även fotoillustrationer. Lindblom, Bo: Djävla nuläge. Författarförlaget, 1970. Andra upplagan. 143 s. Häftad. Gott skick.
Lindblom, Paul: Ofarlig kollision. Norstedt och söners förlag, 1950. 242 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Ryggen något gulnad. Lindbom, Louise: Svindelväv. Legenda, 1988. 116 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något slitet. Linder, Lars: Hoppet. En hjältesaga. Norstedts förlag, 1989. 258 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Linderholm, Helmer: Bagarfar berättar. Bokförlaget Plus, 1978. 204 s. Inbunden med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Linderholm, Helmer: Med floden mot väster. Folket i Bilds Förlag, 1961. 377 s. Inbunden.
Inlagan fin. Bandet något fläckigt. Lindgren, Arne H.: Vägen till Kamien-Pomorski. Prisma, 1974. 182 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Lindgren, Lars: De förvisade. Albert Bonniers förlag, 1969. 123 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Förhandsexemplar Lindgren, Lars: Kretsgång. Albert Bonniers förlag, 1968. 140 s. Pocket. Inlagan fin.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Recensionsstämpel. Lindgren, Lars: Ledarna. Bonniers, 1967. 166 s. Häftad. Ouppsprättad. Något nött i kanterna.
Förhandsexemplar Lindgren, Torgny: Hummelhonung. Norstedts förlag, 1995. Originalupplaga. 166 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget slitet. Lindgren, Torgny: Ljuset. Norstedts förlag, 1987. Originalupplaga. 336 s. Inbunden. Inlagan fin.
Bandet något fläckigt. Lindgren, Torgny: Till sanningens lov. Rammakaren Theodor Marklunds egen redogörelse.
Norstedts förlag, 1991. Originalupplaga. 270 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Lindh, Anders: Jag letade efter Marie Jones. Författarens Bokmaskin, 1977. 184 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Understrykningar i texten. Lindhe, Thorbjörn: Ta ljuset. Bonniers, 1991. 223 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick.
Lindhe, Thorbjörn: Utställningen. Bonniers, 1985. 115 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Recensionsstämpel. Lindholm, Valdemar: Fjället, Skogen och Myren. Tre Norrlandssägner. Albert Bonniers förlag,
1930. 220 s. Häftad. Något sliten. Lindkvist, Karl Gustav: Katten. LTs förlag, 1955. Originalupplaga. 166 s. Häftad. Gott skick.
Recensionsstämpel. Lindmark, Algot: Ingvar Fryle. J.A. Lindblads förlag, Uppsala, 1928. 214 s. Häftad. Gott skick.
Lindorm, Erik: Mellan himmel och jord. Albert Bonniers förlag, 1924. Originalupplaga. 209 s.
Häftad. Inlagan fin. Delvis ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Lindquist, Harry: Storstadens son. Harriers Bokförlag AB, Stockholm, 1935. Sjunde upplagan.
288 s. Häftad. Gott skick. Lindqvist, Ebba: Vägen till Jeriko. Albert Bonniers förlag, 1946. 204 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Lindqvist, Sven: En älskares dagbok. Bonniers, 1981. 258 s. Inbunden. Gott skick. Bandet
något fläckigt. Lindqvist, Sven: En älskares dagbok. Bonniers, 1981. 258 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något fläckat. Lindqvist, Sven: Ett förslag. Albert Bonniers förlag, 1981. 161 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Lindroth, Bengt: Wagners papegojor. Norstedt och söners förlag, 1984. 207 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Lindström, Aksel: Kanuk. Medéns, 1947. 246 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något
slitet. Lindström, Fredrik: Vad gör alla superokända människor hela dagarna?. Albert Bonniers
förlag, 2001. Illustrerad av Molly Bartling. 214 s. Häftad. Nyskick. Lindström, Rikard: Jakob Tengberghs Öde. Almqvist & Wiksell, 1923. 150 s. Häftad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Lindström, Sigfrid "Tristan": Leksaksballonger. Hugo Gebers förlag, 1931. 209 s. Häftad.
Inlagan fin. Namnteckning på häftesomslag. Häftesomslaget slitet. Lindström, Sigfrid "Tristan": Leksaksballonger; Vindsröjning; Sagor och meditationer; De
besegrade. Hugo Gebers förlag, 1965. 289 s. Pocket. Lindström, Sigfrid "Tristan": Sagor på vers och prosa. Hugo Gebers förlag, 1948. 367 s. Häftad.
Gott skick. Lindström, Sigfrid "Tristan": Sagor på vers och prosa. Hugo Gebers förlag, 1948. 367 s.
Klotryggsband. Gott skick. Färgat övre snitt. Främre häftesomslag medbundet. Anteckningar på
försättsbladet. Ljungquist, Ivar: Bittenbergarna. Albert Bonniers förlag, 1948. 357 s. Klotryggsband. Gott skick.
Ljungquist, Ivar: Bittenbergarna. Albert Bonniers förlag, 1948. 357 s. Häftad. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Delvis slarvigt uppsprättad Ljungquist, Walter: Dam i svart. Janus, 1983. 78 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Ljungquist, Walter: Kammarorgel. Albert Bonniers förlag, 1954. Originalupplaga. 287 s. Häftad.
Inlagan fin. Ouppsprättad. Häftesomslag fläckat. Ljungquist, Walter: Nycklar till okänt rum. Albert Bonniers förlag, 1950. Originalupplaga. 231 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Ljungquist, Walter: Ombyte av tåg. Albert Bonniers förlag, 1933. Originalupplaga. 183 s.
Dekorerat klotband. Inlagan fin. Främre häftesomslag medbundet. bandet något solkigt Ljungquist, Walter: Ossian. Bonniers, 1958. Originalupplaga. 325 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Ljungquist, Walter: Ossian. Alba, 1978. 324 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Ljungquist, Walter: Sörj dina träd. Bonniers, 1975. 325 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Ljungquist, Walter: Sörj dina träd. Bonniers, 1975. 325 s. Klotband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Skyddsomslaget gulnat i kanterna
och ryggen. Ljungquist, Walter: Väggarna har ögon. Bonniers, 1965. Originalupplaga. 294 s.
Klotryggsband. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Ljungquist, Walter: Vandring med månen. Albert Bonniers förlag, 1948. 332 s. Klotryggsband.
Gott skick. Lobråten, Gunnar: Ge oss en gud. Wahlström & Widstrand, 1944. 224 s. Häftad. Inlagan
fin. Anteckningar på smutstitelbladet. Häftesomslag fläckat. Något sliten. Lockowandt, Ulf: Utsteg. Albert Bonniers förlag, 1999. 120 s. Inbunden med skyddsomslag.
Nyskick. Lodin, Nils: Terroristen. Norstedt och söners förlag, 1976. 219 s. Inbunden. Löfström, Tomas: Minnet av en by. En bok om Sturup. LTs förlag, 1978. 309 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Pappersomlaget något fuktskadat Löfström, Tomas: President de Huslund. Bo Cavefors, 1978. Originalupplaga. 183 s. Häftad.
Gott skick. Ouppsprättad. Löfström, Tomas: Rörelsen. Roman om en senare verklighet. Wahlström & Widstrand,
1974. 161 s. Häftad. Gott skick. Löfvendahl, Erik: Hon kommer från Tartu. Prisma, 2000. 280 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Lo-Johansson, Ivar: Ålderdoms-Sverige. Albert Bonniers förlag, 1952. 181 s. Klotryggsband
med skyddsomslag. Gott skick. Färgat övre snitt. Bandet något skevt. Lo-Johansson, Ivar: Asfalt. Bonniers, 1979. 464 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Lo-Johansson, Ivar: Astronomens hus. En roman om kärleken och äran. Albert Bonniers
förlag, 1966. Originalupplaga. 361 s. Häftad med pappersomslag. Gott skick. Skyddsomslaget
något nött i kanterna. Delvis slarvigt sprättad Lo-Johansson, Ivar: Bara en mor (Rya-Rya). Albert Bonniers förlag, 1948. 512 s. 2 vol.
Klotryggsband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget fläckat och nött. Lo-Johansson, Ivar: Dagar och dagsverken. Debatter och memoarer. Albert Bonniers förlag,
1975. 255 s. Häftad med pappersomslag. Gott skick. Lo-Johansson, Ivar: Dagar och dagsverken. Debatter och memoarer. Albert Bonniers förlag,
1975. 255 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet.
Dedikation, handskriven. Färgat övre snitt. Lo-Johansson, Ivar: Dagbok från 20-talet. Liber Förlag, 1982. 462 s. Pappband. Gott skick.
Efetrskrift av författaren. Lo-Johansson, Ivar: Elektra: Kvinna år 2070. Albert Bonniers förlag, 1967. 315 s. Klotband.
Mycket gott skick. Lo-Johansson, Ivar: Författaren. Albert Bonniers förlag, 1957. Originalupplaga. 314 s.
Klotband. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Lo-Johansson, Ivar: Författaren. Albert Bonniers förlag, 1957. Originalupplaga. 314 s. Häftad
med pappersomslag. Något nött i kanterna. Lo-Johansson, Ivar: Författaren. Albert Bonniers förlag, 1957. Originalupplaga. 314 s. Klotband
med skyddsomslag. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Skyddsomslaget något slitet.
Lo-Johansson, Ivar: Frihet. Bonniers, 1985. 456 s. Klotband. Gott skick. Lo-Johansson, Ivar: Furstarna. En krönika från Gustav Vasa till Karl XII. Albert Bonniers förlag,
1974. Originalupplaga. 289 s. Häftad med pappersomslag. Inlagan fin. Häftesomslaget något nött
i kanterna. Lo-Johansson, Ivar: Furstarna. En krönika från Gustav Vasa till Karl XII. Atlantis Förlag, 1979.
Illustrerad av Sven Ljungberg. 256 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Lo-Johansson, Ivar: Gårdfarihandlaren. Albert Bonniers förlag, 1953. 329 s. Klotband. Inlagan
fin. Främre häftesomslag medbundet. Färgat övre snitt. Bandet något fläckigt. Lo-Johansson, Ivar: Geniet. En roman om pubertet. Albert Bonniers förlag, 1951. 667 s. 2 vol.
Häftad. Något sliten. Lo-Johansson, Ivar: Geniet. En roman om pubertet. Albert Bonniers förlag, 1949. 510 s.
Klotryggsband. Gott skick. Bandet något skevt. Lo-Johansson, Ivar: Geniet. En roman om pubertet. Albert Bonniers förlag, 1947. 668 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Lo-Johansson, Ivar: Geniet. En roman om pubertet. Albert Bonniers förlag, 1964. 481 s. Häftad.
Något sliten. Lo-Johansson, Ivar: Girigbukarna. Albert Bonniers förlag, 1980. 296 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Lo-Johansson, Ivar: Godnatt, Jord. Albert Bonniers förlag, 1962. 420 s. Klotryggsband.
Pärmarna något slagna Lo-Johansson, Ivar: Jordproletärerna. Albert Bonniers förlag, 1941. Originalupplaga. 340 s.
Klotband med skyddsomslag. Inlagan fin. Skyddsomslaget något trasigt. Färgat övre snitt. Lo-Johansson, Ivar: Jordproletärerna. Folket i Bilds Förlag, 1942. 237 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Lo-Johansson, Ivar: Journalisten. Albert Bonniers förlag, 1956. 284 s. Häftad med
pappersomslag. Gott skick. Lo-Johansson, Ivar: Kungsgatan. Bonniers, 1955. Illustrerad av Claes Bäckström. 350 s.
Cartonnageband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Lo-Johansson, Ivar: Kvinna år 2070. Oktoberförlaget, 1977. 218 s. Häftad. Gott skick. Lo-Johansson, Ivar: Lögnhalsarna. Albert Bonniers förlag, 1980. 275 s. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Lo-Johansson, Ivar: Lyckan. Albert Bonniers förlag, 1962. 386 s. Klotband. Gott skick. Främre
häftesomslag medbundet. Lo-Johansson, Ivar: Måna är död. Albert Bonniers förlag, 1942. 320 s. Klotryggsband. Färgat
övre snitt. Bandet något nött. Lo-Johansson, Ivar: Martyrerna. Bonniers, 1971. 299 s. Skinnimitationsband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget slitet. Annars i gott skick. Lo-Johansson, Ivar: Mina städers ansikten. Wahlström & Widstrand, 1930. 268 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Lo-Johansson, Ivar: Nunnan i Vadstena. Albert Bonniers förlag, 1973. 288 s. Häftad med
pappersomslag. Gott skick. Ouppsprättad. Lo-Johansson, Ivar: Nunnan i Vadstena. Albert Bonniers förlag, 1983. 288 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Lo-Johansson, Ivar: Nunnan i Vadstena. Sedeskildringar. Albert Bonniers förlag, 1973.
Originalupplaga. 289 s. Klotband. Skyddsomslaget saknas. Gott skick Lo-Johansson, Ivar: Oxgraven och andra statarnoveller. Gidlunds, 1984. 179 s. Dekorerat
pappband. Gott skick. Lo-Johansson, Ivar: Passioner i urval. Bra Böcker, 1976. 382 s. Skinnimitationsband med
skyddsomslag. Illustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget lagat. Lo-Johansson, Ivar: Passionerna. Albert Bonniers förlag, 1970. 280 s. Skinnimitationsband.
Mycket gott skick. Lo-Johansson, Ivar: Romanen om Måna. Bra Böcker, 1976. 502 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Lo-Johansson, Ivar: Soldaten. Albert Bonniers förlag, 1959. Originalupplaga. 240 s. Häftad
med pappersomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna.
Förhandsexemplarsetikett Lo-Johansson, Ivar: Statarliv. Folket i Bilds Förlag, 1941. 252 s. Halvklotband. Gott skick.
Marmorerade för/eftersättsblad. Färgat övre snitt. Ryggen något nött Lo-Johansson, Ivar: Statarna. Albert Bonniers förlag, 1961. Illustrerad av Sven Ljungberg. 501
s. Inbunden. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Lo-Johansson, Ivar: Statarna l-ll med trägravyrer av Sven Ljungberg. Atlantis Förlag, 1989. 501
s. Inbunden med skyddsomslag. Nyskick. Illustrerad. Lo-Johansson, Ivar: Statarnoveller. Albert Bonniers förlag, 1945. 592 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Ryggen lagad. Lo-Johansson, Ivar: Statarnoveller. Albert Bonniers förlag, 1945. 592 s. Klotryggsband. Gott
skick. Färgat övre snitt. Främre häftesomslag medbundet. Lo-Johansson, Ivar: Statarnoveller - andra samlingen. Litteraturfrämjandet, 1975. 281 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Lo-Johansson, Ivar: Statarnoveller - tredje samlingen. Litteraturfrämjandet, 1975. 340 s.
Inbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick. Lo-Johansson, Ivar: Statarnoveller (Statarna 2). Forum, 1975. 281 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Lo-Johansson, Ivar: Statarnoveller. Statarna I-II + Jordproletärerna. Albert Bonniers förlag,
1945. 593 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Lo-Johansson, Ivar: Stockholmaren. Albert Bonniers förlag, 1954. Originalupplaga. 326 s.
Klotband. Gott skick. Färgat övre snitt. Främre häftesomslag medbundet. Lo-Johansson, Ivar: Traktorn. Albert Bonniers förlag, 1951. 574 s. 2 vol. Häftad. Delvis
ouppsprättad. Något nött i kanterna. Lo-Johansson, Ivar: Traktorn. Bra Böcker, 1973. 363 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något slitet. Lo-Johansson, Ivar: Vagabondliv i Frankrike. Folket i Bilds Förlag, 1950. 233 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslag fläckat. Något fuktskadad. Lo-Johansson, Ivar: Vällustingarna. Albert Bonniers förlag, 1970. Originalupplaga. 275 s.
Klotband. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Lo-Johansson, Ivar: Vishetslärarna. Albert Bonniers förlag, 1972. Originalupplaga. 298 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Skyddsomslaget
något slitet. Lo-Johansson, Ivar: Vishetslärarna. Albert Bonniers förlag, 1972. 298 s. Häftad med
pappersomslag. Gott skick. Dedikation, handskriven. Lo-Johansson, Ivar: Zigenare. Prisma, 1963. 222 s. Pocket. Fotoillustrerad. Några fotosidor
lösa. Lo-Johansson, Ivar: Zigenare. Folket i Bilds Förlag, 1955. 231 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Något fuktskadad. Lorentzen, Sven Olof: Komma tillbaks. Albert Bonniers förlag, 1992. 203 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Lorentzen, Sven Olof: Nittonhundrasjuttiosex. Bonniers, 1978. 187 s. Häftad. Ouppsprättad.
Något nött i kanterna. Recensionsstämpel. Lorentzen, Sven Olof: Undergång. Bonniers, 1979. 221 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Ludvig, Nils: Mål i sikte. Gleerups, 1963. Illustrerad av Marianne Nordström. 153 s. Häftad.
Ouppsprättad. Något nött i kanterna. Ludvig, Nils: Valda sidor. Gleerups, 1970. 100 s. Häftad. Illustrerad. Något nött i kanterna. Lund, Dagny: Bakom portarna. Albert Bonniers förlag, 1932. 145 s. Häftad. Ouppsprättad.
Bandet något nött i kanterna. Lund, Inge (Ingeborg Lundström): Midinetter. Saxon & Lindströms Förlags AB, 1947. 224
s. Klotryggsband. Mycket gott skick. Färgat övre snitt. Lundberg, Ingemar: Anush. Albert Bonniers förlag, 1952. 171 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Lundberg, Madeleine: Förspel: En oskuldsfull flickas minnen. Bonniers, 1971. 223 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Lundegård, Björn: Kvällar. Norstedt och söners förlag, 1959. 118 s. Häftad. Gott skick. Lundell, Ulf: En varg söker sin flock. Wahlström & Widstrand, 1989. 300 s. Inbunden. Gott
skick. Lundell, Ulf: Jack. Wahlström & Widstrand, 1976. 425 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Lundell, Ulf: Sömnen. Wahlström & Widstrand, 1977. 330 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Lundell, Ulf: Tårpilen. Wahlström & Widstrand, 1987. 323 s. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Namnteckning på eftersättbladet. Försättsbladet urrivet. Lundell, Ulf: Tårpilen. Wahlström & Widstrand, 1987. 323 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Lundell, Ulf: Vinter i paradiset. Wahlström & Widstrand, 1983. 328 s. Cartonnageband.
Gott skick. Lundgren, Åke: Gudaberget. Bra Böcker, 1982. 267 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Lundgren, Åke: Långa lappflickan. Sägnen om Stor-Stina. Bra Böcker, 1981. 182 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Pappersomslaget något gulnat och nött Lundgren, Arne: Att överleva. Norstedt och söners förlag, 1964. 224 s. Cartonnageband. Gott
skick. Lundgren, Arne: Kärlek 0. Norstedt och söners förlag, 1973. 183 s. Häftad. Mycket gott skick.
Lundgren, Arne: Man överbord. Wahlström & Widstrand, 1958. 153 s. Häftad med
pappersomslag. Ouppsprättad. Skyddsomslaget något slitet. Lundgren, Arne: Nyckelbarn. Norstedt och söners förlag, 1961. 215 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Lundgren, Arne: Örnarna på Kalvaroberget. Rabén & Sjögren, 1958. 130 s.
Cartonnageband. Gott skick. Lundgren, Hjalmar: Kuhlmans. Pasteller från den borgerliga empiren. Åhlén och Åkerlunds
förlag, 1917. 154 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Ex Libris: Waldemar Ditzinger Lundgren, Lars: Port Bou. Norstedts förlag, 1990. 140 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Lundgren, Max: Alla barns ansikten. Bonniers, 1964. 183 s. Häftad. Gott skick. Delvis
ouppsprättad. Lundgren, Max: Hunden som äntligen visslade. Bonniers, 1962. 190 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Lundh, Nils Wilhelm: Bleik. Roman från Yttersta Thule. Albert Bonniers förlag, 1915. Andra
upplagan. 320 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Lundh, Nils Wilhelm: Från Etna och Vesuvius. F.C. Askerbergs Bokförlagsaktiebolag, 1912.
252 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Lundh, Paul: Den eviga lustgården. Skisser och berättelser. Tidens förlag, 1928. 185 s. Häftad.
Gott skick. Lundin, Göran: Guldmakarens hemlighet. Ordfronts förlag, 1990. 254 s. Dekorerat pappband
med skyddsomslag. Gott skick. Lundin, Gunnar: Klienterna. Fem reportagenoveller. Symposion, 1990. 78 s. Häftad. Gott skick.
Lundin, Roger: Nu börjar dagen. Norstedts förlag, 1995. 193 s. Inbunden med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Lundin, Roger: Tolvhundra dagar till världens början. Norstedts förlag, 1992. 165 s. Inbunden
med skyddsomslag. Mycket gott skick. Lundkvist, Artur: Antipodien. Bonniers, 1971. 238 s. Häftad. Gott skick. Recensionsstämpel.
Lundkvist, Artur: Antipodien. Bonniers, 1971. 238 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Lundkvist, Artur: Berättelser för vilsekomna. Tidens förlag, 1961. Originalupplaga. 305 s.
Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Lundkvist, Artur: Berget och svalorna. Tidens förlag, 1957. Originalupplaga. 301 s.
Klotryggsband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget fläckat och nött. Lundkvist, Artur: Berget och svalorna. Tidens förlag, 1957. Originalupplaga. 301 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Lundkvist, Artur: Darunga eller Varginnans mjölk. Prisma, 1964. 224 s. Häftad. Mycket gott
skick. Exlibris. Lundkvist, Artur: Den förvandlade draken. En resa i Kina. Tidens förlag, 1955. 281 s. Häftad.
Fotoillustrerad. Utvikbara kartor/planscher. Inlagan fin. Häftesomslaget trasigt. Lundkvist, Artur: Det talande trädet. Bonniers, 1960. Originalupplaga. 165 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Lundkvist, Artur: Det talande trädet. Bonniers, 1960. Originalupplaga. 165 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Lundkvist, Artur: Drakblod. Albert Bonniers förlag, 1936. Originalupplaga. 220 s. Häftad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Lundkvist, Artur: Drömmar i ovädrens tid. Bonniers, 1963. Originalupplaga. 274 s. Häftad. Gott
skick. Lundkvist, Artur: En gång i Nineve. René Coeckelberghs, 1977. Originalupplaga. 287 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Lundkvist, Artur: Floderna flyter mot havet. Folket i Bilds Förlag, 1952. 254 s. Halvfranskt band.
Gott skick. Lundkvist, Artur: Flykten och överlevandet. Bonniers, 1977. 214 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott
skick. Lundkvist, Artur: Hägringar i handen. En resa i Israel. Tidens förlag, 1964. 203 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget fläckat och nött. Lundkvist, Artur: Himlens vilja. En berättelse om Djingis Khan. Albert Bonniers förlag, 1983.
219 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget fläckat och nött. Lundkvist, Artur: Himlens vilja. En berättelse om Djingis Khan. Albert Bonniers förlag, 1970.
Originalupplaga. 219 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Häftesomslag fläckat. Lundkvist, Artur: Jordisk prosa. Albert Bonniers förlag, 1930. Originalupplaga. 136 s. Häftad.
Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Lundkvist, Artur: Komedi i Hägerskog. Tidens förlag, 1959. Originalupplaga. 324 s. Häftad.
Mycket gott skick. Ouppsprättad. Lundkvist, Artur: Krigarens dikt. Bonniers, 1976. 229 s. Inbunden. Gott skick. Namnettikett på
insidan av pärmen Lundkvist, Artur: Krigarens dikt. Bonniers, 1976. 229 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar. Lundkvist, Artur: Långt borta, mycket nära. Författarförlaget, 1970. 226 s. Häftad. Gott skick. Lundkvist, Artur: Livsälskare, svartmålare. En fantasi om Goya. Bonniers, 1974. 211 s. Häftad.
Gott skick. Lundkvist, Artur: Livsälskare, svartmålare. En fantasi om Goya. Bonniers, 1974. 211 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Lundkvist, Artur: Livsfris. René Coeckelberghs, 1976. Originalupplaga. 273 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Lundkvist, Artur: Lustgårdens demoni. Bonniers, 1973. 218 s. Häftad. Gott skick. Lundkvist, Artur: Malinga. Albert Bonniers förlag, 1952. 277 s. Häftad. Häftesomslaget något
nött i kanterna. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Lundkvist, Artur: Mörkskogen. I stället för dagbok. Albert Bonniers förlag, 1967.
Originalupplaga. 244 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Lundkvist, Artur: Negerkust. Albert Bonniers förlag, 1933. Originalupplaga. 210 s. Häftad.
Fotoillustrerad. Gott skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Lundkvist, Artur: Orians upplevelser. Tidens förlag, 1960. Originalupplaga. 277 s. Häftad.
Häftesomslag fläckat. Något nött i kanterna. Lundkvist, Artur: Orians upplevelser. Tidens förlag, 1960. 277 s. Klotband. Gott skick. Lundkvist, Artur: Orians upplevelser. Tidens förlag, 1960. Originalupplaga. 277 s. Häftad. Gott
skick. Recensionsstämpel. Försättsbladet missfärgat av tidningsutklipp Lundkvist, Artur: Sällskap för natten. Bonniers, 1965. Originalupplaga. 266 s. Häftad. Gott skick.
Namnteckning på smutstitelbladet. Lundkvist, Artur: Sett i det strömmande vattnet och hört i den viskande vinden. Bonniers, 1978.
200 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Lundkvist, Artur: Sida vid sida - en livsfris. Tidens förlag, 1962. Originalupplaga. 284 s. Häftad.
Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Lundkvist, Artur: Sinnebilder. Bonniers, 1982. 214 s. Häftad. Gott skick. I övrigt ett fräscht
exemplar. Lundkvist, Artur: Självporträtt av en drömmare med öppna ögon. Bonniers, 1966. 266 s. Häftad.
Gott skick. Lundkvist, Artur: Självporträtt av en drömmare med öppna ögon. Bonniers, 1966.
Originalupplaga. 266 s. Klotband. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Färgat övre snitt.
Lundkvist, Artur: Skrivet mot kvällen. Bonniers, 1980. Originalupplaga. 190 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Lundkvist, Artur: Snapphanens liv och död. Albert Bonniers förlag, 1968. 237 s. Häftad. Gott
skick. Lundkvist, Artur: Spegel för dag och natt. Albert Bonniers förlag, 1953. Originalupplaga. 253 s.
Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Lundkvist, Artur: Tvivla, korsfarare! En sannolik berättelse. Bonniers, 1972. Originalupplaga.
241 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Lundkvist, Artur: Ur en befolkad ensamhet - Roman kring ett jag. Tidens förlag, 1958.
Originalupplaga. 257 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Lundkvist, Artur: Ur en befolkad ensamhet - Roman kring ett jag. Tidens förlag, 1958.
Originalupplaga. 257 s. Häftad. Gott skick. Lundkvist, Artur: Utvandring till paradiset. Albert Bonniers förlag, 1979. 207 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Lundkvist, Artur: Utvandring till paradiset. Albert Bonniers förlag, 1979. 207 s. Häftad med
pappersomslag. Gott skick. saknar både inbindning och häftesomslag Lundkvist, Artur: Vallmor från Taschkent. En resa i Sovjet-Unionen. Albert Bonniers förlag,
1952. Originalupplaga. 229 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Lundkvist, Artur: Vandrarens träd. Albert Bonniers förlag, 1941. Originalupplaga. 274 s. Häftad.
Gott skick. Ouppsprättad. Lundkvist, Artur: Världens härlighet. Prosadikter och andra texter följda av Elegi för Pablo
Neruda. Bonniers, 1975. 237 s. Häftad. Gott skick. Lundkvist, Artur: Världens hjärtlighet. Bonniers, 1975. 236 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad.
Lundkvist, Artur: Vidingevals. Tidens förlag, 1957. 299 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Lundkvist, Artur: Vidingevals. Tidens förlag, 1956. Originalupplaga. 311 s. Häftad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Inlagan fin. Lundkvist, Artur: Vulkanisk kontinent - En resa i Sydamerika. Tidens förlag, 1957. 411 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Fotoillustrerad. Namnteckning på försättsbladet. Exlibris. Lundmark, Per Erik: Karldagen. Arbetarkultur, 1980. 236 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Anteckningar på försättsbladet. Recensionsstämpel. Lundström, Evert: Dockebarn. Norstedt och söners förlag, 1964. 178 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Lundström, Evert: Draken. Bonniers, 1976. 250 s. Inbunden med skyddsomslag. Inlagan fin.
Bandet något skevt. Lundström, Evert: Drömresan. Norstedt och söners förlag, 1959. 231 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Lundström, Evert: Silvernålen. Bokklubben Vår Bok, 1962. 222 s. Inbunden. Gott skick. Lundström, Evert: Stormsvalan. Albert Bonniers förlag, 1976. 229 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Lundström, Evert: Stormsvalan. Bonniers, 1974. 265 s. Häftad. Något nött i kanterna. Lundström, Evert: Stormsvalan. Bonniers, 1974. 265 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något slitet. Lundström, Evert: Vargatid. Bonniers, 1975. 279 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick.
Lunner, Sven F.: Stormarna dit ej når. LTs förlag, 1975. 286 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Lysholm, Gustaf Adolf: Anno 1792. Ur löjtnant Gustaf Rosenborgs efterlämnade papper. Albert
Bonniers förlag, 1961. 169 s. Häftad. Lysholm, Gustaf Adolf: Bostonvalsernas stad. Ur Dagmar Skoglunds dagbok från 1909 eller
En kärleksförklaring till en försvunnen stad. Bonniers, 1966. 147 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Lysholm, Gustaf Adolf: Våren 1916. Dagboksanteckningar och monologer av ett antal äldre
damer. Albert Bonniers förlag, 1970. 152 s. Pappband. Inlagan fin. Författarens signatur. Bandet
något gulnat Lytsy, Anna: Genom ön. Bonnier Alba, 1997. 205 s. Pappband med skyddsomslag. Mycket gott
skick. Lyttkens, Alice: Falskt vittnesbörd. Saxon & Lindströms Förlags AB, 1947. Illustrerad av
Arvid Fougstedt. 398 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Gott skick. Lyttkens, Alice: Guld och goda ord. Albert Bonniers förlag, 1959. 316 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Lyttkens, Alice: Hasard med guldmynt. Bonniers, 1965. 325 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Lyttkens, Alice: Kärleksbesvär. Albert Bonniers förlag, 1956. 302 s. Klotryggsband. Gott skick.
Främre häftesomslag medbundet. Lyttkens, Alice: Ljug mej en saga. Bonniers, 1971. 306 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Lyttkens, Alice: Lyckans tempel. Norstedt och söners förlag, 1943. Femte upplagan. 514 s.
Dekorerat halvklotband. Gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Lyttkens, Alice: Lyckans tempel. Norstedt och söners förlag, 1943. Sjätte upplagan. 514 s.
Halvlinneband. Främre häftesomslag medbundet. Stänksnitt. Inlagan fin. Ryggen något trasig i
övre kanten. Ryggetiketter saknas Lyttkens, Alice: På villostig. Bonniers, 1963. 256 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Gott
skick. Främre häftesomslag medbundet. Namnteckning på försättsbladet. Lyttkens, Alice: Syndafall. Albert Bonniers förlag, 1947. 250 s. Klotryggsband. Gott skick. Magnusson, Gustaf: Utkantsgrabb. Albert Bonniers förlag, 1949. Illustrerad av författaren. 181
s. Klotryggsband. Bandet något skevt. Anteckningar på försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Malling, Mathilda: Skyttes på Munkeboda. Albert Bonniers förlag, 1930. 207 s. Dekorerat
klotband. Gott skick. Malling, Mathilda: Skyttes på Munkeboda - Hemliv i Skåne 1830; Malin Skytte. Albert Bonniers
förlag, 1922. 176+230s. Dekorerat klotband. Inlagan fin. Marmorerade för/eftersättsblad. Något
brunfläckig. Malmberg, Bertil: Åke och hans värld. Litteraturfrämjandet, 1978. Illustrerad av Adolf Hallman.
181 s. Cartonnageband. Gott skick. Bandet något nött i kanterna. Malmberg, Bertil: Åke och hans värld. Albert Bonniers förlag, 1965. 157 s. Klotryggsband.
Häftesomslag fläckat. Flera sidor vikta Malmberg, Bertil: Åke och hans värld. Albert Bonniers förlag, 1955. Illustrerad av Adolf Hallman.
181 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Tionde -
tolfte tusendet. Malmberg, Bertil: Åke och hans värld. Albert Bonniers förlag, 1960. 157 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Enstaka anteckningar i blyerts. Malmberg, Bertil: Åke och hans värld. Ordfronts förlag, 1991. Illustrerad av Adolf Hallman. 181
s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Skyddsomslaget något buckligt. Malmberg, Bertil: Åke och hans värld. Albert Bonniers förlag, 1965. 157 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Malmberg, Bertil: Åke och hans värld. Albert Bonniers förlag, 1955. Illustrerad av Adolf Hallman.
181 s. Halvklotband. Främre häftesomslag medbundet. Namnteckning på försättsbladet. Bandet
något skevt. Något nött i kanterna. Malmberg, Bertil: Åke och hans värld. Albert Bonniers förlag, 1943. Illustrerad av Adolf Hallman.
181 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Inlagan fin. Illustrerad. Tredje - fjärde tusendet. Malmquist, Eva: Lustgården. Rabén & Sjögren, 1957. 264 s. Häftad. Gott skick. Malmsten, Bodil: B-ställningar. Bonniers, 1987. 147 s. Inbunden med skyddsomslag. Inlagan
fin. Bandet något skevt. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Malmsten, Bodil: Den dagen kastanjerna slår ut är jag långt härifrån. Bonniers, 1994. 363 s.
Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Malmsten, Bodil: En julsaga 1993. Sandbergs Bok & Papper, Eskilstuna, 1993. 42 s.
Häftad. Gott skick. Mankell, Henning: Innan frosten.. Leopard Förlag, Sthlm, 2002. 501 s. Förlagsband med
pappersomslag. Gott skick. Márky, Ildikó: Beckasinens öga. Norstedts förlag, 1990. 157 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Martens, Paul von: Ömt älskade. Söderström & Co, 1987. 295 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Mårtenson, Jan: Sparkad. Norstedt och söners förlag, 1984. 220 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Mårtensson, Sigvard: Älskaren. Albert Bonniers förlag, 1955. 200 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Recensionsstämpel. Martinez, Ana: Ana i Sverige. Brombergs, 1993. 236 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Martins, Gideon: Granit. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1926. Andra upplagan. 246 s. Häftad.
Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Martinson, Harry: Den förlorade jaguaren. Norstedt och söners förlag, 1941. Originalupplaga.
266 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Martinson, Harry: Förlorade sonen och andra berättelser. Bokkluben Svalan, 1956. Illustrerad
av Börje Sandelin. 87 s. Pappband. Inlagan fin. Bandet något nött i kanterna. Martinson, Harry: Kap farväl!. Albert Bonniers förlag, 1947. 247 s. Klotryggsband. Gott skick. Ex
Libris: Irene Fogelqvist Martinson, Harry: Nässlorna blomma. Bonniers, 1956. 271 s. Häftad. Inlagan fin.
Namnteckning på smutstitelbladet. Häftesomslag fläckat och nött Martinson, Harry: Nässlorna blomma. Albert Bonniers förlag, 1944. 324 s. Klotryggsband. Gott
skick. Klisterlapp på insidan av pärmen. Martinson, Harry: Resor utan mål / Kap farväl!. Bonniers, 1960. 287 s. Klotryggsband. Gott
skick. Martinson, Harry: Vägen till klockrike. Albert Bonniers förlag, 1951. 362 s. Klotband. Gott skick.
Martinson, Harry: Vägen till Klockrike. Albert Bonniers förlag, 1949. 362 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Martinson, Harry: Vägen ut. Albert Bonniers förlag, 1951. 423 s. Klotryggsband. Bandet skevt.
Några sidor vikta Martinson, Harry: Vägen ut. Albert Bonniers förlag, 1936. Femte upplagan. 424 s.
Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Färgat övre snitt. Skyddsomslaget gulnat.
Grönt klotband med författarens namnteckning i guld på främre pärmen. Martinson, Harry: Vögen till Klockrike. aldus, 1967. 243 s. Pocket. Gott skick. Martinson, Moa: Bakom svenskvallen. Tidens förlag, 1944. Originalupplaga. 294 s. Häftad.
Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Martinson, Moa: Den osynlige älskaren. Tidens förlag, 1943. Originalupplaga. 374 s. Häftad.
Inlagan fin. Recensionsstämpel. Häftesomslaget något slitet. Martinson, Moa: Drottning Grågyllen. Folket i Bilds Förlag, 1964. 311 s. Dekorerat pappband.
Inlagan fin. Bandet något nött i kanterna. Exlibris. Martinson, Moa: Drottning Grågyllen. Tidens förlag, 1947. Andra upplagan. 311 s.
Klotryggsband. Gott skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Färgat övre snitt. Martinson, Moa: Du är den enda. Tidens förlag, 1952. Originalupplaga. 354 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Recensionsstämpel. Martinson, Moa: Du är den enda. Tidens förlag, 1954. 251 s. Dekorerat pappband. Gott skick.
Martinson, Moa: Du är den enda. Tidens förlag, 1952. Andra upplagan. 354 s. Häftad. Inlagan
fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Martinson, Moa: Du är den enda. Tidens förlag, 1952. Originalupplaga. 354 s. Klotryggsband.
Gott skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Färgat övre snitt. Martinson, Moa: Hemligheten. Askild & Kärnekull, 1976. 207 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Anteckningar på insidan av pärmen. Skyddsomslaget något nött i
kanterna. Martinson, Moa: Kungens rosor. Bra Böcker, 1974. 232 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget fläckat och nött. Martinson, Moa: Livets fest. Folket i Bilds Förlag, 1952. 447 s. Häftad. Inlagan fin.
Namnteckning på försättsbladet. Häftesomslaget slitet. Martinson, Moa: Livets Fest. Folket i Bilds Förlag, 1952. 447 s. Klotryggsband. Gott skick.
Numrerad Martinson, Moa: Rågvakt. Albert Bonniers förlag, 1935. Originalupplaga. 235 s. Häftad. Inlagan
fin. Häftesomslaget något slitet. Martinson, Moa: Vägen under stjärnorna. Tidens förlag, 1954. 462 s. Klotryggsband. Något
gulnad. Namnteckning på insidan av pärmen. Martinsson, Erik: Komma tillbaka. Harriers, 1980. 242 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Recensionsstämpel. Skyddsomslaget något slitet. Masser, Bo: Lyckliga bröder. Bonniers, 1990. 217 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick.
Mattson, Olle: Älskaren i Gröna tornet. Albert Bonniers förlag, 1962. 354 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Mattson, Olle: Gallionsbilden. Albert Bonniers förlag, 1964. 224 s. Häftad. Gott skick. Mattson, Olle: Johannesblodet. Albert Bonniers förlag, 1955. 279 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Mattson, Olle: Johannesblodet. Albert Bonniers förlag, 1955. 279 s. Häftad. Gott skick. Mattson, Olle: Sommarens korta blomning. Bra Böcker, 1980. 223 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Mattson, Olle: Vår dotter Merete. Bonniers, 1959. 254 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Mattson, Olle: Vår dotter Merete. Bonniers, 1959. 254 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget fläckat och nött. Mattson, Olle: Vargstocken. Bonniers, 1957. 236 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Mattsson, Eva: Familjenotiser. Albert Bonniers förlag, 1999. 147 s. Inbunden med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Mattsson, Eva: Hundarna i Ask. Albert Bonniers förlag, 2000. 211 s. Inbunden med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Mattsson, Gustaf: I dag. Hugo Gebers förlag, 1950. 144 s. Häftad. Inlagan fin. Namnteckning
på smutstitelbladet. Häftesomslaget något slitet. Mattsson, Gustaf: Strödda resebref. Albert Bonniers förlag, 1915. 205 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslag fläckat. Något nött i kanterna. Melander, Richard: Under Södra korset. Berättelse från Indiska oceanen. C.E. Fritzes
Bokförlag, 1912. 320 s. Dekorerat halvfranskt band. Marmorerat snitt. Mönstrade för/eftersättsblad.
Bandet något nött. Melberg, Arne: Ett två tre. En resonemangsroman om kärlek och politik. Rabén & Sjögren,
1980. 247 s. Inbunden med skyddsomslag. Inlagan fin. Något nött i kanterna. Melberg, Enel: Månbrunnen. Hammarström & Åberg, 1981. 237 s. Inbunden med
skyddsomslag. Recensionsstämpel. Skyddsomslaget slitet. Melberg, Enel: Månbrunnen. Hammarström & Åberg, 1981. 237 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Millroth, Thomas: Kritikern - en osannolik berättelse. Inferi, 1986. 82 s. Häftad. Mycket gott
skick. Dedikation, handskriven. Moberg, Kaj: Dörrlåset. Inferi, 1977. 53 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Moberg, Vilhelm: A.P. Rosell, Bankdirektör + Mans Kvinna, roman från Värend på 1700 - talet..
Albert Bonniers förlag, 1946. 365+226 sidor. Halvfranskt band. Guldornerad rygg. Marmorerade
pärmar. Övre guldsnitt. Mycket fint exemplar. Moberg, Vilhelm: Berättelser ur min levnad. Albert Bonniers förlag, 1969. 226 s. Pappband
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Moberg, Vilhelm: Brudarnas källa. En legend om de bofasta. Albert Bonniers förlag, 1946. 233
s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Moberg, Vilhelm: Brudarnas källa. En legend om de bofasta. Albert Bonniers förlag, 1946.
Originalupplaga. 233 s. Inbunden. Gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna.
Marmorerade för/eftersättsblad. Ryggen lätt fläckad. Moberg, Vilhelm: Det gamla riket. Albert Bonniers förlag, 1953. 207 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Moberg, Vilhelm: Förrädarland. En berättelse om människor som historien har glömt. Albert
Bonniers förlag, 1967. Originalupplaga. 299 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något nött i
kanterna. Moberg, Vilhelm: Förrädarland. En berättelse om människor som historien har glömt. Albert
Bonniers förlag, 1967. Originalupplaga. 299 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslag fläckat. Moberg, Vilhelm: Förrädarland. En berättelse om människor som historien har glömt. Albert
Bonniers förlag, 1967. Originalupplaga. 299 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Moberg, Vilhelm: Förrädarland. En berättelse om människor som historien har glömt. Albert
Bonniers förlag, 1967. Originalupplaga. 299 s. Klotband. Gott skick. Moberg, Vilhelm: Giv oss jorden!. Folket i Bilds Förlag, 1956. 446 s. Dekorerat klotband. Gott
skick. Moberg, Vilhelm: I vapenrock och linnebyxor av Ville i Momåla. En krigsmans intryck och
upplevelser. Rediviva, 1973. 119 s. Häftad. Gott skick. Moberg, Vilhelm: Invandrarna. Bonniers, 1961. 171 s. Häftad. Understrykningar i texten med
blyerts. Häftesomslag fläckat. Moberg, Vilhelm: Invandrarna. Albert Bonniers förlag, 1954. 539 s. Cartonnageband. Inlagan
fin. Häftesomslaget något slitet. Moberg, Vilhelm: Långt från landsvägen. Bonniers, 1974. 295 s. Inbunden med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Moberg, Vilhelm: Långt från landsvägen. Bra Böcker, 1971. 272 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Moberg, Vilhelm: Mans kvinna Roman från Värend på 1790-talet. Albert Bonniers förlag, 1940.
252 s. Halvfranskt band. Bandet något slitet. Upphöjda bind. Inlagan gulnad men i gott skick. Moberg, Vilhelm: Mans kvinna. Albert Bonniers förlag, 1948. 225 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslag fläckat. Något nött i kanterna. Moberg, Vilhelm: Mans kvinna. Bonniers, 1974. 196 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Moberg, Vilhelm: Nybyggarna. Bonniers, 1956. Originalupplaga. 628 s. Häftad med
pappersomslag. Fuktskadad. Något nött i kanterna. Ouppsprättad. Moberg, Vilhelm: Nybyggarna. Bonniers, 1956. Originalupplaga. 628 s. Häftad med
pappersomslag. Något sliten. Inlagan fin. Moberg, Vilhelm: Nybyggarna. Albert Bonniers förlag, 1956. 627 s. Häftad. Gott skick. Moberg, Vilhelm: Nybyggarna. Bonniers, 1956. Originalupplaga. 628 s. Häftad. Något
fuktskadad. Skyddsomslaget saknas Moberg, Vilhelm: Raskens. Albert Bonniers förlag, 1951. 471 s. 2 vol. Häftad. Något gulnad.
Häftesomslaget något slitet. Moberg, Vilhelm: Raskens del l+ll. Albert Bonniers förlag, 1951. 240+471. 2 vol. Häftad.
Gulnad. Delvis ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Ryggen sliten. Moberg, Vilhelm: Rid i natt. Albert Bonniers förlag, 1941. Originalupplaga. 357 s. Dekorerat
linneband. Färgat övre snitt. Gott skick. Åttonde tusendet Moberg, Vilhelm: Rid i natt. Folket i Bilds Förlag, 1958. 480 s. Pappband. Gott skick. Moberg, Vilhelm: Rid i natt. Roman från Värend 1650. Albert Bonniers förlag, 1952. 358 s.
Klotryggsband. Gott skick. Moberg, Vilhelm: Romanen om Knut Toring: Sänkt sedebetyg, Sömnlös, Gov oss jorden!.
Bonniers, 1961. 316+334+233s. 3 vol. Skinnryggsband. Inlagan fin. Bandet något nött. Övre
guldsnitt. Moberg, Vilhelm: Sänkt sedebetyg.. Albert Bonniers förlag, 1946. 404 sidor. Samtida
halvfranskt band. Guldornerad rygg. Marmorerade pärmar. Övre guldsnitt. Mycket fint exemplar. 2
delar i ett band. Moberg, Vilhelm: Sista brevet till Sverige. Albert Bonniers förlag, 1959. Originalupplaga. 366 s.
Häftad med pappersomslag. Gott skick. Moberg, Vilhelm: Sista brevet till Sverige. Albert Bonniers förlag, 1959. 366 s. Häftad. Bandet
slitet. Namnteckning på försättsbladet. Skyddsomslag och dekor häftesomslag av Roland
Svensson. Bandet något fuktskadat. Moberg, Vilhelm: Soldat med brutet gevär. Bonniers, 1961. 254+238+254s. 3 vol. Halvfranskt
band. Övre guldsnitt. Inlagan fin. Bandet något nött i kanterna. Moberg, Vilhelm: Soldat med brutet gevär. Norstedt och söners förlag, 1972. 597 s. Klotband
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Moberg, Vilhelm: Soldat med brutet gevär. Folket i Bilds Förlag, 1955. 601 s. Dekorerat
pappband. Gott skick. Bandet något nött i kanterna. Moberg, Vilhelm: Soldat med brutet gevär I - III.. Albert Bonniers förlag, 1946. 938 s. 3 vol.
Halvfranskt band. Guldornerad rygg. Marmorerade pärmar. Övre guldsnitt. Mycket fint exemplar. 3
sampaginerade delar. Moberg, Vilhelm: Sömnlös. Albert Bonniers förlag, 1953. 492 s. Dekorerat
skinnimitationsband. Gott skick. Färgat övre snitt. Moberg, Vilhelm: Sömnlös. Bra Böcker, 1972. 354 s. Klotband. Gott skick. Moberg, Vilhelm: Sömnlös. Bra Böcker, 1972. 354 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Moberg, Vilhelm: Sömnlös.. Albert Bonniers förlag, 1946. 433 s. Halvfranskt band. Guldornerad
rygg. Marmorerade pärmar. Övre guldsnitt. Mycket fint exemplar. Molin, Lars: Lassas. Bonniers, 1975. 202 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i
kanterna. Recensionsstämpel. Molin, Lars: Träkusten. Alba, 1979. 248 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick.
Häftesomslaget något slitet. Molin, Lars: Träkusten. Alba, 1979. 248 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget fläckat och nött. Recensionsstämpel. Molin, Lars: Vildhussen. Bonniers, 1973. 211 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Häftesomslaget något nött i kanterna. En fläck på snittet. Molin, Pelle: Ådalens poesi. Wahlström & Widstrand, 1941. Andra upplagan. 207 s.
Halvfranskt band. Inlagan fin. Marmorerade pärmar. Marmorerat snitt. Främre häftesomslag
medbundet. Något sliten rygg och något slitna hörn, kanter.Upphöjda bind. Molin, Pelle: Ådalens poesi. Wahlström & Widstrand, 1952. Illustrerad av Schwab Eigil.
207 s. Klotryggsband. Gott skick. Illustrerad. Främre häftesomslag medbundet. Femte illustrerade
upplagan. Molin, Pelle: Ådalens poesi. Wahlström & Widstrand, 1899. Tredje upplagan. 195 s.
Halvklotband. Inlagan fin. Bandet något slitet. Namnteckning på försättsbladet. Molin, Pelle: Ådalens poesi Skisser och berättelser. Vårt Hems Förlag, 1929. 236 s. Dekorerat
klotband. Gott skick. Namnteckning på titelbladet. Molin, Pelle: Ådalens poesi. Wahlström & Widstrand, 1912. Sjunde upplagan. 214 s.
Halvklotband. Gott skick. Försättsbladet bortklippt. Molin, Pelle: Ådalens poesi. Wahlström & Widstrand, 1917. Åttonde upplagan. 213 s.
Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Molin, Pelle: Ådalens poesi. Wahlström & Widstrand, 1952. Illustrerad av Schwab Eigil.
207 s. Ryggen lagad. Övre guldsnitt. Namnteckning på häftesomslag. Främre häftesomslag
medbundet. Rött skinnband med guldtext.Femte Illustrerade upplagan. Molin, Pelle: En ringdans medan mor väntar. Bergendahls, 1975. 25 s. Häftad. Gott skick. Molin, Pelle: Från Ådal och Norrlandskust. En efterskörd samlad och utgiven av Maria Rieck-
Müller. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1916. 347 s. Klotband. Gott skick. Exlibris. Marmorerade
för/eftersättsblad. Främre häftesomslag medbundet. Molin, Pelle: Från Ådal och Norrlandskust. En efterskörd samlad och utgiven av Maria Rieck-
Müller. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1916. 247 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet.
Molin, Pelle: Samlade skrifter. Bokgillet, 1964. 547 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Molin, Pelle: Samlade skrifter. Bokgillet, 1964. 547 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något slitet. Möller, Artur: Bonneval Pascha. En ärans kavaljer. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1921. 235 s.
Klotband. Mycket gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Marmorerade för/eftersättsblad.
Marmorerat snitt. Möllerstedt, Gunnar: Vikarien. Rabén & Sjögren, 1962. 156 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Molnár, István: Fjärilens tredje val. Ordfronts förlag, 1996. 314 s. Pappband med
skyddsomslag. Nyskick. Montell, Vilh: Gubben Larsson och hans by jämte andra berättelser. Svenska Kyrkans
Diakonistyrelse, 1915. 108 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget slitet. Mörk, Hans: Lunchpianisten. Rabén & Sjögren, 1984, (utan årtal). 142 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Mörk, Hans: Paradisgatan. Albert Bonniers förlag, 1955. 167 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Mörk, Hans: Svansång. Bonniers, 1959. 117 s. Häftad. Delvis ouppsprättad. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Mörne, Arvid: Det förlorade landet och andra berättelser. Albert Bonniers förlag, 1945. 215 s.
Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Mörne, Arvid: Ett liv. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1993. 202 s. Häftad. Gott skick. Något
nött i kanterna. Mörne, Arvid: Klas-Kristians julnatt. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1923. 191 s.
Halvklotband. Gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Stänksnitt. Mörne, Arvid: Kristina Bjur. Albert Bonniers förlag, 1922. 303 s. Klotryggsband. Mycket gott
skick. Främre häftesomslag medbundet. Färgat övre snitt. Mörne, Håkan: Ärans vinter. Wahlström & Widstrand, 1940. 284 s. Häftad. Bandet slitet.
Namnteckning på titelbladet. Rester av etikett på insidan pärmen. Bandet skevt. Mörne, Håkan: Ärans vinter. Wahlström & Widstrand, 1940. 284 s. Linneband. Gott skick.
Främre och bakre häftesomslag medbundna. Färgat övre snitt. Utvikbara kartor/planscher. Fläck
på bandet Mörner, Birger: Dess höga plaisir; Fru Brahe till Erichsholm. Wahlström & Widstrand,
1909. Andra upplagan. 159 s. Klotband. Gott skick. Mörner, Birger: Söderhavets sagor; Ti Ri Ti Rí. Albert Bonniers förlag, 1930. 167+147s.
Halvklotband. Mycket gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Marmorerade för/eftersättsblad.
Stänksnitt. Mörner, Birger: Ti Ri Ti Rí En berättelse från Ceylon. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1917. Fjärde
upplagan. 202 s. Häftad med pappersomslag. Ouppsprättad. Skyddsomslaget något nött i
kanterna. Ryggen lagad. Mörner, Birger: Ti Ri Ti Rí En berättelse från Ceylon. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1917. Tredje
upplagan. 205 s. Klotband. Inlagan fin. Namnteckning på försättsbladet. Marmorerade
för/eftersättsblad. Bandet något nött i kanterna. Mörner, Birger / Wilhelm: Två Exotiska Noveller. Magegi. Tindalo. Illustrationerna och den
dekorativa utstyrseln av Helmer Hedberg. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1923. 147 s. Dekorerat
originalpappband. Illustrerad. Gott skick. Mörner, Stellan: Resa med flaggstång. Wahlström & Widstrand, 1956. Originalupplaga.
62 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något gulnat. Mörner, Stellan: Timmarna innan. Wahlström & Widstrand, 1948. Illustrerad av författaren.
66 s. Häftad. Dedikation, handskriven. Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Mörner, Stellan: Timmarna innan. Wahlström & Widstrand, 1948. Illustrerad av författaren.
66 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Mosskin, Peter: Vägen mot Hägra. Tidens förlag, 1987. 210 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Müller, Erik: Fuga. Bra Böcker, 1987. 192 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Müller, Erik: Monolog. Tidens förlag, 1947. 209 s. Häftad. Gott skick. Munthe, Axel "Puck": Boken om San Michele. Forum, 1960. 377 s. Dekorerat pappband. Bandet
något fläckigt. Inlagan fin. Ryggen något gulnad. Munthe, Axel "Puck": Boken om San Michele. Albert Bonniers förlag, 1931. 12:e upplagan. 481
s. Samtida halvfranskt band. Övre guldsnitt. Upphöjda bind. Marmorerade pärmar. Gott skick.
Häftesomslaget medbundet. Munthe, Axel "Puck": Boken om San Michele. Forum, 1949. 371 s. Halvklotband. Gott skick. Munthe, Axel "Puck": Boken om San Michele. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1934.
232+224+207s. 3 vol. Dekorerat klotband. Inlagan fin. Bandet något fläckigt. Ryggen blekt.
Munthe, Axel "Puck": En gammal bok om människor och djur. Albert Bonniers förlag, 1931.
Fjärde upplagan. 230 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Bandet något nött i kanterna. Munthe, Axel "Puck": En gammal bok om människor och djur. Albert Bonniers förlag, 1932.
Sjätte upplagan. 230 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslag fläckat. Något blekt. Munthe, Gustaf: Carl Michael. En roman om den unge Bellman. Natur och kultur, 1958. 362 s.
Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Munthe, Gustaf: Tre grevar i Venedig. Natur och kultur, 1951. 286 s. Klotryggsband. Inlagan fin.
Bandet något skevt. Färgat övre snitt. Myrberg, Barbro: Bara borta. Bonniers, 1977. 221 s. Häftad. Gott skick. Recensionsstämpel.
Myrberg, Barbro: De bara e' så. Bonniers, 1979. 167 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Myrberg, Barbro: De bara e' så. Bonniers, 1979. 167 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Myrdal, Jan: En annan värld. Norstedt och söners förlag, 1984. 248 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Myrdal, Jan: Garderingar. Norstedt och söners förlag, 1969. Originalupplaga. Illustrerad av Gun
Kessle. 199 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslag fläckat. Myrdal, Jan: Karriär. Norstedt och söners förlag, 1975. Originalupplaga. 220 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget lagat. Myrdal, Jan: Klartexter. Oktoberförlaget, 1978. 236 s. Häftad. Gott skick. Myrdal, Jan: Moraliteter och Garderingar. Norstedts förlag, 1970. 148 s. Pocket. Gott skick.
Namnteckning på smutstitelbladet. Myrdal, Jan: När morgondagarna sjöng. Från glömda år. Norstedts förlag, 1994. 371 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Myrdal, Jan: Ord och avsikter. Norstedts förlag, 1986. 287 s. Häftad. Gott skick. Myrdal, Jan: Söndagsmorgon. Norstedt och söners förlag, 1965. Originalupplaga. 199 s.
Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Myrdal, Jan: Tolv på det trettonde. Bra Böcker, 1989. 236 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Naeselius, Jan: Guden och jag. LTs förlag, 1953. 140 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget
något slitet. Nagler, Kaija: Stängslet. Zindermans, 1975. 154 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Recensionsstämpel. Nässil, Bo: Gitarren. Bo Cavefors, 1963. 152 s. Häftad. Ouppsprättad. Dedikation, handskriven.
Häftesomslaget något slitet. Neander, Eva: Dimman. Albert Bonniers förlag, 1946. Originalupplaga. 97 s. Häftad. Inlagan
fin. Häftesomslaget något slitet. Neander, Eva: Staden. Albert Bonniers förlag, 1947. 97 s. Häftad. Gott skick. Neiman, Eva-Lena: Astrid och Ambrosius. Bonniers, 1991. 437 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Nerman, Einar: Middagen på Traneholm. eget förlag, Karlstad, 1968. 151 s. Häftad. Inlagan fin.
Författarens signatur. Häftesomslaget något nött i kanterna. Nielsen, Anne-Sofie: Förnekelse. Bonniers, 1980. 206 s. Häftad. Gott skick. Nielsen, Anne-Sofie: Fredagkväll. Bonniers, 1983. 163 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Recensionsstämpel. Niemi, Mikael: Populärmusik från Vittula. Norstedts förlag, 2000. 237 s. Inbunden med
skyddsomslag. Inlagan fin. Ett hörn något stött. Nilson, Gert: En historia. Bokförlaget Korpen, 1980. 132 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget
något slitet. Nilsson, Alf: Kammarliv. Albert Bonniers förlag, 1967. 156 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Nilsson, Alf: Motresa. Albert Bonniers förlag, 1970. 164 s. Häftad. Gott skick. Nilsson, Bo Sigvard: År av drömmar. Peters bok. Norstedts förlag, 1991. 308 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Nilsson, Bo Sigvard: Arabesk. Bonniers, 1966. 126 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget
något slitet. Nilsson, Bo Sigvard: Dom svenska flickorna. Wahlström & Widstrand, 1970. 133 s.
Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Ett hörn något stött. Nilsson, Bo Sigvard: Min morfar Egen. Wahlström & Widstrand, 1984. 217 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Nilsson, Karl Johan: Kvicksilver. Albert Bonniers förlag, 2000. 113 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Nilsson, Macke: Bordet är dukat mina herrar. Prisma, 1980. 211 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Recensionsstämpel. Nilsson, Nils: Kärleken till livet. Folket i Bilds Förlag, 1942. 256 s. Halvklotband. Gott skick. Nilsson, Ulf: Flytande järn. Oktoberförlaget, 1980. 242 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något slitet. Nilsson Piraten, Fritiof: Bokhandlaren som slutade bada. Litteraturfrämjandet, 1979. 281 s.
Cartonnageband. Gott skick. Nilsson Piraten, Fritiof: Bombi Bitt och jag. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1939. 192 s. Klotband.
Gott skick. Nilsson Piraten, Fritiof: Bombi Bitt och jag. Bonniers, 1967. 229 s. Cartonnageband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Nilsson Piraten, Fritiof: Bombi Bitt och Nick Carter. Albert Bonniers förlag, 1950. 255 s.
Klotryggsband. Bandet något nött i kanterna. Namnteckning. Nilsson Piraten, Fritiof: Bombi Bitt och Nick Carter. Albert Bonniers förlag, 1968. 202 s.
Klotband. Gott skick. Nilsson Piraten, Fritiof: Flickan med bibelspråken och andra historier. Albert Bonniers förlag,
1964. 220 s. Cartonnageband med skyddsomslag. Inlagan fin. Skyddsomslaget fläckat och nött.
Nilsson Piraten, Fritiof: Vänner emellan. Albert Bonniers förlag, 1957. 281 s. Cartonnageband.
Gott skick. En fläck på snittet. Nilsson Piraten, Fritiof: Vänner emellan. Albert Bonniers förlag, 1957. 281 s. Cartonnageband
med skyddsomslag. Gott skick. Nilsson-Tannér, Per: Vart hjärta har sin saga. Saxon & Lindströms Förlags AB, 1952. 271
s. Klotryggsband med skyddsomslag. Gott skick. Nisser, Peter: Det glödande tornet. Albert Bonniers förlag, 1944. 214 s. Häftad. Gott skick. Ex
Libris: Waldemar Ditzinger Nisser, Peter: Sällskapsdamens dilemma. Albert Bonniers förlag, 1950. 221 s. Häftad. Gott
skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Nordenberg, Reidar: Du Joakim. Wahlström & Widstrand, 1966. 98 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Nordenberg, Reidar: Lönnträdet. Wahlström & Widstrand, 1965. 122 s. Häftad. Inlagan
fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Nordgren, Ralf: Det har aldrig hänt. Wahlström & Widstrand, 1977. 176 s. Häftad.
Ouppsprättad. Nordgren, Ralf: Fjärilsörat. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1971. 212 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Recensionsstämpel. Nordgren, Ralf: Med. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1968. 179 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Nordh, Bernhard: Kämpa mot ödet. B. Wahlströms bokförlag, 1978. Sjunde upplagan. 255 s.
Dekorerat skinnimitationsband. Gott skick. Nordh, Bernhard: Leker farligt. B. Wahlströms bokförlag, 1967. 255 s. Dekorerat
skinnimitationsband. Gott skick. Nordh, Bernhard: Tösen på Valtomta. Saxon & Lindströms Förlags AB, 1947. 287 s.
Klotryggsband med skyddsomslag. Inlagan fin. Färgat övre snitt. Skyddsomslaget något nött i
kanterna. Nordin, Birger: Stormdagar. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1916. 159 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Något fuktskadad. Nordkvist, Karl Rune: Att vänta någon hem. Vi/KF, 1950. Originalupplaga. 160 s. Häftad. Delvis
ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Nordkvist, Karl Rune: De älskandes tid. Rabén & Sjögren, 1962. 283 s. Klotryggsband
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget lagat. Nordkvist, Karl Rune: En dag i oktober. Litteraturfrämjandet/Norstedts, 1972. 196 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Nordkvist, Karl Rune: Flyktvägen. Rabén & Sjögren, 1959. 200 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Nordkvist, Karl Rune: Huset i världens mitt. Författarförlaget, 1973. 132 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något fläckigt. Nordkvist, Karl Rune: Kattens död. Liber Förlag, 1980. 200 s. Inbunden. Mycket fint exemplar.
Nordkvist, Karl Rune: Sången om saligheten. Norstedt och söners förlag, 1975. 201 s. Häftad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Nordkvist, Karl Rune: Sanningens träd. Norstedt och söners förlag, 1965. 134 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Nordkvist, Karl Rune: Slaktarens hus. Norstedt och söners förlag, 1985. 220 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Nordkvist, Karl Rune: Sommar i Sodom. Rabén & Sjögren, 1956. Originalupplaga. 226 s.
Häftad. Gott skick. Nordkvist, Karl Rune: Vårens ljus. Rabén & Sjögren, 1954. 206 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Nordlander, Karl: Erik och dagsnyheterna. LTs förlag, 1988. 146 s. Inbunden med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Nordling, Johan: Quasi una fantasia. C.E. Fritzes Bokförlag, 1911. Fjärde upplagan. 398 s.
Halvpergamentband. Gott skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Stänksnitt. Främre häftesomslag
medbundet. Nordling, Johan: Quasi una fantasia. C.E. Fritzes Bokförlag, 1921. Åttonde upplagan. 196 s.
Halvklotband. Mycket gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Namnstämpel på
smutstitelbladet. Författarnamn och titel maskinskrivet och klistrat på ryggen. Nordling, Johan: Quasi una fantasia. C.E. Fritzes Bokförlag, 1911. Tredje upplagan. 338 s.
Dekorerat klotband. Marmorerat snitt. Mönstrade för/eftersättsblad. Inlagan fin. Bandet något slitet.
Nordlinger, Carl Georg: Fädernas missgärningar. Teckningar ur hälsingelivets skuggsidor.
Petrus Nordlinger, Runemo, 1933. 503 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Nordström, Knut: Barfotingen. Bonniers, 1961. 101 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Nordström, Knut: Doktor Mirakels medicin. Albert Bonniers förlag, 1957. 172 s. Häftad. Gott
skick. Ouppsprättad. Nordström, Knut: Mister B. och glömskan. Norstedts förlag, 1975. 170 s. Häftad. Gott skick. Nordström, Knut: Tristan. Bonniers, 1958. 186 s. Häftad. Gott skick. Nordström, Ludvig: Ankarsparre En fin och oskyldig roman. Albert Bonniers förlag, 1912.
Originalupplaga. 336 s. Halvklotband. Marmorerade för/eftersättsblad. Främre häftesomslag
medbundet. Namnteckning på häftesomslag. Mycket gott skick. Nordström, Ludvig: Ankarsparre En fin och oskyldig roman. Albert Bonniers förlag, 1912.
Originalupplaga. 336 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Nordström, Ludvig: Bönder och herrar. Albert Bonniers förlag, 1923. 238 s. Häftad. Gott skick.
Namnteckning på smutstitelbladet. Häftesomslaget något nött i kanterna. Nordström, Ludvig: Bonjour-striden. Albert Bonniers förlag, 1926. Originalupplaga. 311 s.
Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Nordström, Ludvig: Bonjour-striden. Albert Bonniers förlag, 1926. Originalupplaga. 311 s.
Häftad. Delvis ouppsprättad. Något nött i kanterna. Nordström, Ludvig: Borgare. Albert Bonniers förlag, 1911. Fjärde upplagan. 302 s. Häftad.
Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Nordström, Ludvig: Borgare. Albert Bonniers förlag, 1927. 319 s. Halvfranskt band. Gott skick.
Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Nordström, Ludvig: Borgare 2. Albert Bonniers förlag, 1923. 208 s. Häftad. Gott skick. Nordström, Ludvig: Bottenhavsfiskare. Albert Bonniers förlag, 1941. 273 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Nordström, Ludvig: Bottenhavsfiskare. Albert Bonniers förlag, 1939. 273 s. Helt skinnband.
Guldsnitt. Mönstrade för/eftersättsblad. Gott skick. Nordström, Ludvig: Bottenhavsfiskare 2. Albert Bonniers förlag, 1923. 174 s. Häftad. Gott skick.
Nordström, Ludvig: De tolv söndagarna. Albert Bonniers förlag, 1928. 216 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Nordström, Ludvig: De tolv söndagarna. Albert Bonniers förlag, 1942. Illustrerad av Bertil Bull
Hedlund. 264 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Nordström, Ludvig: De tolv söndagarna. Albert Bonniers förlag, 1928. 216 s. Häftad. Något nött
i kanterna. Nordström, Ludvig: Det okända Sverige. Albert Bonniers förlag, 1924. 321 s. Häftad. Illustrerad.
Något sliten. Nordström, Ludvig: En dag av mitt liv. Lite vardagsdemokrati. Kooperativa Förbundets förlag,
1943. Tredje upplagan. 155 s. Häftad. Gott skick. Nordström, Ludvig: En dag av mitt liv. Lite vardagsdemokrati. Kooperativa Förbundets förlag,
1942. Originalupplaga. 155 s. Häftad. Gott skick. Ryggen lätt fläckad. Nordström, Ludvig: En dag av mitt liv. Lite vardagsdemokrati. Kooperativa Förbundets förlag,
1943. Tredje upplagan. 155 s. Klotryggsband. Gott skick. Namnteckning på titelbladet. Nordström, Ludvig: En gammal stockholmsfirmas historia. Albert Bonniers förlag, 1930. 395 s.
Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Nordström, Ludvig: Firman Nordhammare gifter sig. Albert Bonniers förlag, 1927. Andra
upplagan. 307 s. Halvklotband. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Marmorerade
för/eftersättsblad. Nordström, Ludvig: Firman Nordhammare gifter sig. Albert Bonniers förlag, 1927.
Originalupplaga. 306 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Nordström, Ludvig: Fiskare. Vårt Hems förlag, 1930. 245 s. Dekorerat klotband. Gott skick.
Marmorerade för/eftersättsblad. Nordström, Ludvig: Herrar. Albert Bonniers förlag, 1923. 200 s. Häftad. Gott skick. Nordström, Ludvig: Historier. Albert Bonniers förlag, 1926. 319 s. Halvklotband. Gott skick.
Främre häftesomslag medbundet. Marmorerade för/eftersättsblad. Nordström, Ludvig: Historier. Albert Bonniers förlag, 1926. 319 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Nordström, Ludvig: I sitt eget sällskap. Albert Bonniers förlag, 1953. Originalupplaga. 128 s.
Pappband. Gott skick. Namnteckning på försättsbladet. Nordström, Ludvig: I sitt eget sällskap. Albert Bonniers förlag, 1953. Originalupplaga. 128 s.
Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Nordström, Ludvig: I sitt eget sällskap. Albert Bonniers förlag, 1953. Originalupplaga. 128 s.
Klotryggsband. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Marmorerade för/eftersättsblad. Nordström, Ludvig: Idyller från kungariket Öbacka. Albert Bonniers förlag, 1916. 356 s. Häftad.
Recensionsstämpel. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Nordström, Ludvig: Jobbarfamiljen Gobsman. Albert Bonniers förlag, 1912. 405 s. Klotband.
Gott skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Nordström, Ludvig: Jobbarfamiljen Gobsman. Albert Bonniers förlag, 1913. Andra upplagan.
405 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Nordström, Ludvig: Kapten Åbygges vita väst. Albert Bonniers förlag, 1941. Originalupplaga.
320 s. Häftad. Ouppsprättad. Mycket gott skick. Nordström, Ludvig: Kapten Åbygges vita väst. Albert Bonniers förlag, 1941. Originalupplaga.
320 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Nordström, Ludvig: Lloyd-George. Albert Bonniers förlag, 1916. 312 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Nordström, Ludvig: Öbacka-bor. Albert Bonniers förlag, 1921. 317 s. Häftad. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Nordström, Ludvig: På hemväg till Öbacka. Albert Bonniers förlag, 1934. Originalupplaga. 238
s. Häftad. Något sliten. Nordström, Ludvig: På hemväg till Öbacka. Albert Bonniers förlag, 1934. Originalupplaga. 238
s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Nordström, Ludvig: På stället marsch - uppbrott!. Albert Bonniers förlag, 1936. 337 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Nordström, Ludvig: Planeten Markattan; Tomas Lack och hans familj; Noveller. Albert Bonniers
förlag, 1970. 40 s. Dekorerat pappband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något
nött i kanterna. Nordström, Ludvig: Pyramiden Sverige. Om den nationella enheten. Albert Bonniers förlag,
1934. Originalupplaga. 275 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Nordström, Ludvig: Svenskar. Albert Bonniers förlag, 1929. 311 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Ryggen lagad. Nordström, Ludvig: Tomas Lack och hans familj. Albert Bonniers förlag, 1966. 267 s.
Klotryggsband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Nordström, Ludvig: Tomas Lack och hans familj. Albert Bonniers förlag, 1966. 267 s. Häftad.
Gott skick. Nordström, Ludvig: Tomas Lack och hans familj. Albert Bonniers förlag, 1960. 267 s.
Halvklotband. Mycket gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Färgat övre snitt.
Privatband Nordström, Ludvig: Tomas Lack och hans familj. Albert Bonniers förlag, 1930. 282 s. Klotband.
Mycket gott skick. Nordström, Ludvig: Världs-Sverige. Albert Bonniers förlag, 1928. 352 s. Häftad. Ouppsprättad.
Något nött i kanterna. Nordström, Ludvig: Världs-Sverige. Albert Bonniers förlag, 1928. 352 s. Häftad. Illustrerad.
Något sliten. Nordström-Bonnier, Tora: Juninatten. Albert Bonniers förlag, 1944. 279 s. Klotryggsband. Gott
skick. Norén, Katarina: Stillsam utveckling. Trevi, 1984. 183 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Norén, Kjerstin: Anna-Klara Larssons lidande och glädje. Norstedts förlag, 1990. 107 s.
Häftad. Gott skick. Norén, Lars: Salome, Sfinxerna. Bonniers, 1968. Originalupplaga. 188 s. Häftad. Gott skick.
Anteckningar på försättsbladet. Norén, Lars: Salome, Sfinxerna. Roman om en tatuerad flicka. Albert Bonniers förlag, 2001.
188 s. Pocket. Gott skick. Norin, Wiktor: Land i sikte. Harriers Förlag, 1973. 286 s. Skinnimitationsband med
skyddsomslag. Gott skick. Norin, Wiktor: Syster Goldy. Gummessons, 1975. 217 s. Klotband. Gott skick. Norlander, Emil: Anderssonskans Kalle. Pojkstreck och Käringskvaller. C.L. Gullbergs Förlag,
1918. Sjätte upplagan. Illustrerad av O.A. Oscar Andersson. 176 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget slitet. Norlander, Emil: En stockholmspojkes historia. Bokförlaget Ardor, 1932. 160 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Norlind, Arnold: Det osynliga bygget. Dagböcker i urval av Klara Johanson. Albert Bonniers
förlag, 1930. 251 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Norlind, Arnold: Från min veranda. Meditationer av Arnold Norlind. Albert Bonniers förlag, 1950.
Femte upplagan. Illustrerad av Folke Karlson. 88 s. Klotryggsband. Illustrerad. Gott skick. Norlind, Arnold: Skapande liv. Studier och bekännelser. Albert Bonniers förlag, 1929. 205 s.
Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Norlind, Ernst: Akvamarinen. Albert Bonniers förlag, 1928. Originalupplaga. 334 s. Häftad. Gott
skick. Ouppsprättad. Norlind, Ernst: Den dödas arv. Albert Bonniers förlag, 1918. 183 s. Halvfranskt band.
Dedikation, handskriven. Marmorerade för/eftersättsblad. Färgat snitt. Bandet något slitet. Norlind, Ernst: Fönsterljuset. Albert Bonniers förlag, 1912. Originalupplaga. 181 s. Häftad. Gott
skick. Ouppsprättad. Norlind, Ernst: Intermezzon och Bagateller. Albert Bonniers förlag, 1907. 134 s. Klotband. Gott
skick. Namnettikett bortsliten Norlind, Ernst: Johan Fredrik Hell. Gestalter och händelser ur en barndom och ungdom. Albert
Bonniers förlag, 1912-13. Originalupplaga. 285+220s. 2 vol. Häftad. Gott skick. Delvis
ouppsprättad. Norlind, Ernst: Minnena. Albert Bonniers förlag, 1929. Originalupplaga. 285 s. Häftad. Inlagan
fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Recensionsstämpel. Norlind, Ernst: Silvermaljan. Albert Bonniers förlag, 1924. Originalupplaga. 238 s. Häftad.
Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Norlind, Ernst: Tystnadens hus. Gleerups, 1950. 175 s. Häftad. Ouppsprättad.
Recensionsstämpel. Häftesomslaget slitet. Norlind, Ernst: Vindflöjeln sjunger. Gleerups, 1948. 184 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Norman, Birger: Ådalen 31. Rabén & Sjögren, 1975. Sjätte upplagan. 210 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Fotoillustrerad. Skyddsomslaget något slitet. Norman, Birger: Kalenderblad från Korsnäsgården. Rabén & Sjögren, 1973. Illustrerad av
Gunnar Brusewitz. 82 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Norman, Birger: Korallrevet. Sex samtal om tidens flykt. ABF, 1962. 31 s. Häftad. Gott skick.
Dedikation, handskriven. Norman, Birger: Löken. Rabén & Sjögren, 1972. 177 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Norman, Birger: Mannen i backspegeln. Rabén & Sjögren, 1969. 125 s. Häftad. Gott
skick. Norman, Birger: Noveller 1969-1978. Rabén & Sjögren, 1980. 156 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget fläckat och nött. Norman, Birger: Sista natten på Nordstjernan. Eget förlag, 1978. 192 s. Häftad. Gott skick.
Delvis ouppsprättad. Norman, Birger: Sista natten på Nordstjernan. Rabén & Sjögren, 1979. 192 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Norman, Eva: Eftersläckning. Bonniers, 1973. 167 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Norman, Eva: Status quo. Bonniers, 1970. 125 s. Häftad. Gott skick. Norrbo, Elf: Ett hjärtats saga. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1915. 232 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Norrbo, Elf: Noveller. Hälsingborg, 1920. 193 s. Häftad. Ouppsprättad. Anteckningar på
häftesomslaget. Häftesomslaget något slitet. Norrlid, Carl-Anders: Knivkastarens pojke. Rabén & Sjögren, 1976. 231 s. Häftad. Mycket
gott skick. Ouppsprättad. Norrlid, Carl-Anders: Knivkastarens pojke. Rabén & Sjögren, 1974. 231 s. Häftad. Gott
skick. Norström, Göran: Glasburen. Författarförlaget, 1974. 128 s. Häftad. Mycket gott skick. Norström, Göran: Syrenbersån och andra noveller. Norstedt och söners förlag, 1976. 171 s.
Häftad. Gott skick. Anteckningar på smutstitelbladet. Numers, Lorenz von: Konungariket Mallorca. Wahlström & Widstrand, 1951. Illustrerad av
Gunnar Brusewitz. 170 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Numers, Lorenz von: Snäckans bröder. Fahlcrantz & Gumælius, 1946. Andra upplagan.
346 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Namnteckning. Numers, Lorenz von: Spel med fyra knektar. Wahlström & Widstrand, 1948. 251 s. Häftad.
Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Namnteckning på försättsbladet. Numers-Snellman, Gund von: Legenden om Iserim. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1946.
263 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Ryggen lagad. Nyblom, Elsa: Flickan som inte sa nej. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1949. 337 s. Häftad.
Inlagan fin. Häftesomslaget slitet. Nyblom, Elsa: Kvinna u.p.a. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1948. Originalupplaga. 377 s.
Klotband. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Nyblom, Elsa: Kvinna u.p.a. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1948. Tredje upplagan. 377 s.
Klotband. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Nyblom, Elsa: När hjärtat var ungt. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1946. 356 s. Klotband. Gott
skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Nykvist, Ingmar: Hård vardag. Söderström & Co, 1959. 176 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Nylinder, Åke: Blindgångare. Bo Cavefors, 1969. 115 s. Häftad. Inlagan fin.
Recensionsstämpel. Häftesomslaget något nött i kanterna. Nylund, Ingmar: Heliga enfald. Albert Bonniers förlag, 1992. 362 s. Häftad. Nyskick. Nyreröd, Christian: Dagar med Nick. Vagabond, 1995. 190 s. Häftad. Ett hörn något stött.
Annars ett fint exemplar. Nyström, Bengt E.: Kring en dagbok. Wahlström & Widstrand, 1945. 275 s. Häftad.
Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Nyström, Bengt E.: Var som en människa. Wahlström & Widstrand, 1941. 284 s. Häftad.
Gott skick. Nyström, Gunnar: Innaför Röda staketet. Ordfronts förlag, 1977. 150 s. Inbunden. Gott skick.
Öberg, Hugo: Makter. Wahlström & Widstrand, 1906. 165+207s. 2 vol. Klotband. Gott
skick. Färgat snitt. Odensten, Per: En lampa som gör mörker. Norstedts förlag, 1999. 449 s. Inbunden med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Oftedal, Ma: Älskad. Bonniers, 1987. 215 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Ohlmarks, Åke: Dubbelörnen. Bokförlaget Plus, 1980. 224 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Ohlson, Olle: ... förrän du välsignat mig. Norstedt och söners förlag, 1963. 124 s. Häftad. Gott
skick. Ohlson, Olle: ... förrän du välsignat mig. Norstedt och söners förlag, 1963. 124 s. Häftad. Gott
skick. Ouppsprättad. Ohlson, Olle: Den långa sommaren. Norstedt och söners förlag, 1962. 140 s. Häftad. Gott
skick. Ryggen lagad. Ohlson, Olle: Det hemliga spelet. Norstedt och söners förlag, 1966. 195 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Ohrlander, Gunnar: Åsas journal. Bra Böcker, 1986. 205 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Ohrlander, Gunnar: Katten spelar silverflöjt. Bra Böcker, 1985. 286 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Olausson, Rune: Veteranen. Bonniers, 1962. 198 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Oldberg, Ulf: Borgen. Bonniers, 1964. Originalupplaga. 230 s. Häftad. Gott skick. Oldberg, Ulf: Grustaget. Albert Bonniers förlag, 1966. 211 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Oldberg, Ulf: Hunden. Norstedt och söners förlag, 1977. 182 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Oldberg, Ulf: Något att börja med. Bonniers, 1965. 140 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Oléhn, Märta: Askeholm. Lars Hökerbergs bokförlag, 1952. 256 s. Häftad. Gott skick. Oléhn, Märta: Var det värt allt detta?. Lars Hökerbergs bokförlag, 1946. 304 s. Klotryggsband.
Främre och bakre häftesomslag medbundna. Marmorerade för/eftersättsblad. Namnteckning på
försättsbladet. Bandet något nött i kanterna. Oljelund, Ivan: Allvar och löje. J.A. Lindblads förlag, Uppsala, 1930. 180 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Oljelund, Ivan: Avfällingen. LTs förlag, 1958. Originalupplaga. 255 s. Halvklotband. Mycket gott
skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Färgat övre snitt. Marmorerade
för/eftersättsblad. Privatband Oljelund, Ivan: Ett. Albert Bonniers förlag, 1929. 266 s. Häftad. Gott skick. Oljelund, Ivan: Från Sorrento till Akropolis. Några utlandsbilder. Tidens förlag, 1925. 153 s.
Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Oljelund, Ivan: Gubbar jag mött. LTs förlag, 1950. Andra upplagan. Illustrerad av Uno
Stallarholm. 202 s. Pappband. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Oljelund, Ivan: I gudarnas knän. LTs förlag, 1956. Andra upplagan. 303 s. Häftad. Delvis
ouppsprättad. Recensionsstämpel. Oljelund, Ivan: I gudars knän. LTs förlag, 1956. 303 s. Klotryggsband med skyddsomslag.
Anteckningar på insidan av pärmen. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Skyddsomslaget slitet. Oljelund, Ivan: Mästaren. LTs förlag, 1960. 407 s. Klotryggsband. Gott skick. Bandet något nött i
kanterna. Oljelund, Ivan: Mästaren. LTs förlag, 1960. 407 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något nött
i kanterna. Oljelund, Ivan: Med två ögon. J.A. Lindblads förlag, Uppsala, 1928. 158 s. Häftad. Gott skick.
Oljelund, Ivan: Okänd gud. En berättelse om Paulus i Aten och Korint. LTs förlag, 1964. 255 s.
Klotryggsband. Gott skick. Oljelund, Ivan: Okänd gud. En berättelse om Paulus i Aten och Korint. LTs förlag, 1964. 255 s.
Häftad. Gott skick. Oljelund, Ivan: Svenska brev. Tidens förlag, 1923. Andra upplagan. 196s+1 plansch. Klotband.
Gott skick. Oljelund, Ivan: Utanför min gärdsgård. Tidens förlag, 1961. Illustrerad av Eric Palmquist. 191 s.
Pappband. Mycket gott skick. Oljelund, Ivan: Utanför min gärdsgård. Tidens förlag, 1961'. Illustrerad av Eric Palmquist. 191
s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Oljelund, Ivan: Vägar och mål. Brand, 1919. 108 s. Häftad. Gott skick. Olofsson, Rune Pär: Blomsterkungen. Norstedt och söners förlag, 1979. 283 s. Inbunden med
skyddsomslag. Dedikation, handskriven. Gott skick. Olofsson, Rune Pär: Dynamitkungen. En roman om Alfred Nobel. Norstedts förlag, 1990. 356
s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Olofsson, Rune Pär: En kung i varje tum. Roman om Oscar II. Bra Böcker, 1987. 212 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Olofsson, Rune Pär: Kopparberget. Litteraturfrämjandet, 1981. 289 s. Cartonnageband. Gott
skick. Olofsson, Rune Pär: Min hjärtans aller käresta fränka Roman om Ebba Brahe och Gustav ll
Adolf.. Bra Böcker, 1981. 287 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Olofsson, Rune Pär: Min lysande konung. Bra Böcker, 1987. 226 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Inlagan fin. Olofsson, Rune Pär: Och. Norstedt och söners förlag, 1969. 203 s. Cartonnageband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Namnteckning på försättsbladet. Olofsson, Tommy: Mina tankar känner inte varandra. Atlantis Förlag, 1986. 91 s.
Cartonnageband. Mycket gott skick. Olofsson, Tommy: Små pratologier. Wahlström & Widstrand, 1970. 53 s. Häftad. Gott
skick. Dedikation, handskriven. Olson, Erik Wilhelm: Black Bottom. Norstedt och söners förlag, 1930. 191 s. Halvlinneband.
Gott skick. Dedikation, handskriven. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Olson, Erik Wilhelm: Jan Petris gulasch-år En småstadshistoria från den stora tiden. Åhlén
och Åkerlunds förlag, 1918. 223 s. Halvklotband. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet.
Privatband. Olsson, Albert: Goda Gudar. Folket i Bilds Förlag, 1954. 473 s. Inbunden. Gott skick. Olsson, Albert: Katederfolk. Tidens förlag, 1952. 338 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget
något slitet. Olsson, Albert: Stjärnorna har sagt. Tidens förlag, 1962. 424 s. Dekorerat pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Olsson, Albert: Striden om Karlsson. Tidens förlag, 1954. 278 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något slitet. Olsson, Fanny: Legend och Krönika. Wahlström & Widstrand, 1923. 160 s. Klotband. Gott
skick. Olsson, Hagar: Arbetare i natten. Natur och kultur, 1935. Originalupplaga. 243 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Olsson, Hagar: Chitambo. Natur och kultur, 1933. 316 s. Häftad. Hårt skuren. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Olsson, Hagar: Drömmar. Natur och kultur, 1966. 222 s. Häftad. Delvis ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Olsson, Hagar: Hemkomst. Natur och kultur, 1961. Originalupplaga. 218 s. Häftad. Gott skick.
Olsson, Hagar: Kinesisk utflykt. Albert Bonniers förlag, 1949. Originalupplaga. 104 s. Häftad.
Gott skick. Olsson, Hagar: Kvinnan och nåden. Albert Bonniers förlag, 1919. Originalupplaga. 73 s.
Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Olsson, Hagar: På Kanaanexpressen. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1929.
Originalupplaga. 231 s. Häftad. Häftesomslaget slitet. Inlagan fin. Olsson, Hagar: Ridturen och andra berättelser. Natur och kultur, 1968. 111 s. Häftad.
Häftesomslag fläckat. Något sliten. Olsson, Hagar: Träsnidaren och döden. Natur och kultur, 1940. Originalupplaga. 226 s. Häftad.
Gott skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Olsson, Hagar: Träsnidaren och döden. Natur och kultur, 1940. 226 s. Halvklotband. Gott skick.
Främre och bakre häftesomslag medbundna. Olsson, Jan Olof "Jolo": 1914. Bonniers, 1970. 411 s. Inbunden. Fotoillustrerad. Gott skick. Olsson, Jan Olof "Jolo": 1914: Sarajevo. Aldus, 1975. 411 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick.
Olsson, Jan Olof "Jolo": 1914: Vårens oro. Aldus, 1975. 210 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott
skick. Olsson, Jan Olof "Jolo": 20:e århundradet. Världshistoria i vårt sekel, sjätte delen, 1951-1960.
Bengt Forsbergs Förlag, Malmö, 1967. 179 s. Klotband. Fotoillustrerad. Gott skick. Olsson, Jan Olof "Jolo": Amerikafeber. Bonniers, 1962. 247 s. Häftad. Något sliten.
Fotoillustrerad. Namnteckning på försättsbladet. Sjunde-tionde tusendet. Olsson, Jan Olof "Jolo": Amerikafeber. Bonniers, 1962. 247 s. Klotband. Fotoillustrerad. Mycket
gott skick. Olsson, Jan Olof "Jolo": Chicago. Bonniers, 1958. 239 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet.
Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad. femte-sjätte tusendet. Olsson, Jan Olof "Jolo": De tre från Haparanda. Stiftelsen Litteraturfrämjandet, 1977. 255 s.
Cartonnageband. Illustrerad. Inlagan fin. Bandet något skevt. Olsson, Jan Olof "Jolo": De tre från Haparanda. Litteraturfrämjandet, 1987. 255 s.
Cartonnageband. Gott skick. Olsson, Jan Olof "Jolo": De tre från Haparanda. Albert Bonniers förlag, 1969. 236 s. Klotband
med skyddsomslag. Illustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget något fläckat. Olsson, Jan Olof "Jolo": De tre mot Petrograd. Bonniers, 1973. 387 s. Häftad. Illustrerad.
Häftesomslaget något slitet. Olsson, Jan Olof "Jolo": Den okände soldaten 1914-1918. Albert Bonniers förlag, 1965. 397 s.
Klotband. Fotoillustrerad. Gott skick. Olsson, Jan Olof "Jolo": Den okände soldaten 1914-1918. Albert Bonniers förlag, 1996. 397 s.
Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Olsson, Jan Olof "Jolo": Den okände soldaten 1914-1918: Alla de unga lejonen. Aldus, 1975.
197 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick. Olsson, Jan Olof "Jolo": Den okände soldaten 1914-1918: The Yanks are Coming. Aldus,
1975. 397 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick. Olsson, Jan Olof "Jolo": Engelska mil. Wahlström & Widstrand, 1951. Illustrerad av Birger
Lundquist. 131 s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
Namnteckning på försättsbladet. Olsson, Jan Olof "Jolo": Eviga följeslagare. Bonniers, 1979. 238 s. Klotband med
skyddsomslag. Illustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Olsson, Jan Olof "Jolo": Eviga följeslagare. Bonniers, 1981. 238 s. Pocket. Häftesomslag
fläckat. Något nött i kanterna. Illustrerad. Olsson, Jan Olof "Jolo": Fritt Nyhavn. Albert Bonniers förlag, 1955. Illustrerad av Edward
Lindahl. 204 s. Pappband. Inlagan fin. Namnteckning på insidan av pärmen. Bandet något slitet.
Olsson, Jan Olof "Jolo": Generaler och likställda. Albert Bonniers förlag, 1970. Originalupplaga.
256 s. Klotband. Bandet något fläckigt. Inlagan fin. Fotoillustrerad. Olsson, Jan Olof "Jolo": i Dublins vackra stad. Bonniers, 1968. Originalupplaga. 187 s.
Klotband. Bandet något fläckigt. Inlagan fin. Fotoillustrerad. Understrykningar och markeringar i
texten. Olsson, Jan Olof "Jolo": Jolo i Europa. Bonniers, 1985. 161 s. Klotband med skyddsomslag.
Nyskick. Olsson, Jan Olof "Jolo": Jolo i London. En reseguide. Aldus, 1971. 111 s. Häftad. Illustrerad.
Gott skick. Olsson, Jan Olof "Jolo": Jolo i Sverige. Bonniers, 1976. 208 s. Klotband med kassett. Gott
skick. Olsson, Jan Olof "Jolo": Människor. Albert Bonniers förlag, 1993. 287 s. Klotband med
skyddsomslag. Nyskick. Olsson, Jan Olof "Jolo": Mina städer. Bonniers, 1993. 330 s. Klotband med skyddsomslag.
Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Olsson, Jan Olof "Jolo": Mittåt. Albert Bonniers förlag, 1963. 247 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Olsson, Jan Olof "Jolo": Någonstans i Sverige. Bonniers, 1982. 255 s. Klotband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Inlagan fin. Fotoillustrerad. Olsson, Jan Olof "Jolo": Någonstans i Sverige. Bonniers, 1975. 255 s. Klotband med
skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Olsson, Jan Olof "Jolo": Ner till Bosporen. Bonniers, 1966. 156 s. Klotband med
skyddsomslag. Inlagan fin. Skyddsomslaget något slitet. Olsson, Jan Olof "Jolo": Österut: Människor Resor Historia. Bonniers, 1981. 225 s. Klotband
med skyddsomslag. Mycket gott skick. Olsson, Jan Olof "Jolo": Rivna fanor. Människor och händelser 1919. Bonniers, 1975. 280 s.
Pappband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Olsson, Jan Olof "Jolo": Slipsen i Krakow. Bonniers, 1971. 172 s. Skinnimitationsband. Gott
skick. Illustrerad. Olsson, Jan Olof "Jolo": Stockholmsluft. Bonniers, 1974. 162 s. Klotband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget fläckat och nött. Olsson, Jan Olof "Jolo": Ur välunderrättad källa. Bonniers, 1980. 194 s. Pocket. Fotoillustrerad.
Gott skick. Tillskrift på smutstitelbladet från "Margareta" (Sjögren?) Olsson, Jan Olof "Jolo": Ur välunderrättad källa. Albert Bonniers förlag, 1971. 194 s. Klotband
med skyddsomslag. Illustrerad. Skyddsomslaget något slitet. Olsson, Vibeke: Kastellet. Albert Bonniers förlag, 1992. 267 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Anteckningar på smutstitelbladet. Olsson, Vibeke: Vinden går över gräset. Albert Bonniers förlag, 1997. 238 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Olsson Anderberg, Lotta: Rekviem över de alltjämt levande. Albert Bonniers förlag, 1998. 125
s. Inbunden med skyddsomslag. Nyskick. O-Nils, Sven: Bilden av Monica. Bonniers, 1966. 136 s. Häftad. Ouppsprättad.
Recensionsstämpel. Häftesomslaget något nött i kanterna. Onsjö-Strömer, Anna-Greta: Berättelser kring Bäcklunda by. Anna-Greta Onsjö-Strömers
Vänner, 1976. 287 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Örnberg, Sune: Återställaren. Atlantis Förlag, 1984. 200 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Örngrim, Karl: Nattlöparens starka hustru. Askild & Kärnekull, 1976. 183 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Orre, Ingvar: Elitleken. Rabén & Sjögren, 1969. 219 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Orre, Ingvar: En lek. Albert Bonniers förlag, 1955. 212 s. Häftad. Gott skick. Orrje, Olle: Frasgördeln. Bo Cavefors, 1976. Illustrerad av Harald Lyth. 145 s. Häftad. Mycket
gott skick. Oscarsson, Per: Nattens färger. Zindermans, 1960. 169 s. Häftad. Gott skick. Oskarsson, Thure: Styvbarn. Saxon & Lindströms Förlags AB, 1952. 287 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Ossiannilsson (Ossian-Nilsson), K.G. (Karl Gustav): Barbarskogen. Albert Bonniers förlag,
1927. Nionde upplagan. 354 s. Häftad. Gott skick. Ossiannilsson (Ossian-Nilsson), K.G. (Karl Gustav): Drottningens kurir. Saxon &
Lindströms Förlags AB, 1951. 255 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Gott skick. Ossiannilsson (Ossian-Nilsson), K.G. (Karl Gustav): En ung mans väg. Albert Bonniers förlag,
1914. 312 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Ossiannilsson (Ossian-Nilsson), K.G. (Karl Gustav): Göken. Albert Bonniers förlag, 1930. 359
s. Häftad. Gott skick. Ossiannilsson (Ossian-Nilsson), K.G. (Karl Gustav): Havet. Albert Bonniers förlag, 1910. 383
s. Häftad. Gott skick. Ostelius, Hans: Pludrik på galejan. Natur och kultur, 1946. 142 s. Häftad. Gott skick. Östergren, Klas: Fattiga riddare och stora svenskar. Bonniers, 1983. 451 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Namnteckning på försättsbladet.
Östergren, Klas: Gangsters. Albert Bonniers förlag, 2005. 439 s. Pappband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Östergren, Klas: Handelsmän och partisaner. Bonniers, 1991. 255 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Östergren, Klas: Handelsmän och partisaner. Bonniers, 1991. 255 s. Klotband. Mycket gott
skick. Östlundh, Håkan: Sommarsnö. Rabén & Sjögren, 1985. 235 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Oswald, Gösta: Christinalegender. Albert Bonniers förlag, 1963. Originalupplaga. 242 s.
Häftad. Gott skick. Ryggen blekt. Oswald, Gösta: Rondo. Albert Bonniers förlag, 1966. 313 s. Häftad. Ryggen blekt. Gott skick.
Oterdahl, Jeanna: Bukett i november. J.A. Lindblads förlag, Uppsala, 1949. Tredje upplagan.
233 s. Häftad. Gott skick. Oterdahl, Jeanna: En av oss. J.A. Lindblads förlag, Uppsala, 1927. Tredje upplagan. 250 s.
Klotryggsband. Gott skick. Bandet något nött i kanterna. Oterdahl, Jeanna: Ett gammalt borgarhem. Skoglunds Förlag, 1926. Sjunde upplagan. 344 s.
Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Ryggen lagad. Oterdahl, Jeanna: Fågel Vinglös. J.A. Lindblads förlag, Uppsala, 1941. 327 s. Klotryggsband.
Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Färgat övre snitt. Oterdahl, Jeanna: Jag hör hans röst. J.A. Lindblads förlag, Uppsala, 1939. 197 s.
Klotryggsband. Gott skick. Oterdahl, Jeanna: Lavendel och salivia. J.A. Lindblads förlag, Uppsala, 1929. Tredje upplagan.
268 s. Klotryggsband. Gott skick. Bandet något nött i kanterna. Oterdahl, Jeanna: Lavendel och salivia. J.A. Lindblads förlag, Uppsala, 1930. Fjärde upplagan.
268 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Oterdahl, Jeanna: Trädet som växer. J.A. Lindblads förlag, Uppsala, 1924. Andra upplagan.
150 s. Klotryggsband. Enstaka anteckningar i blyerts. Bandet något nött i kanterna. Oterdahl, Jeanna: Ute båser sommarvind... J.A. Lindblads förlag, Uppsala, 1932. 356 s.
Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Oterdahl, Jeanna: Ute blåser sommarvind... J.A. Lindblads förlag, Uppsala, 1932. Tredje
upplagan. 356 s. Klotryggsband. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Anteckningar på
försättsbladet. Oterdahl, Jeanna: Vardagsvägar. J.A. Lindblads förlag, Uppsala, 1921. Andra upplagan. 144 s.
Klotryggsband. Gott skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Oterdahl, Jeanna: Vårdträdet. J.A. Lindblads förlag, Uppsala, 1938. 363 s. Halvfranskt band.
Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt.
Bandet något nött Ottelin, Odal: Bortom sorlet. Hugo Gebers förlag, 1904. 139 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Otter, Birgitta von: Glömskans flod. Norstedts förlag, 1994. 282 s. Inbunden med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Otto, Elsa Maria: Ändå blommar träden. LTs förlag, 1972. 221 s. Klotband. Gott skick. Otto, Elsa Maria: Varför blommar inte jungfrulinet?. LTs förlag, 1979. 221 s. Inbunden med
skyddsomslag. Nyskick. Palm, Jan-Eric: En elektriker gick bort på fest. Zindermans, 1967. 143 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något slitet. Palm, Jan-Eric: Husesyn. Författarförlaget, 1973. 137 s. Häftad. Gott skick. Palm, Jan-Eric: Skilsmässotypen. LTs förlag, 1978. 139 s. Häftad. Gott skick. Palmær, Gunhild: Broderskap. J.A. Lindblads förlag, Uppsala, 1926. 235 s. Halvklotband. Gott
skick. Främre häftesomslag medbundet. Marmorerade för/eftersättsblad. Stänksnitt. Palmær, Henrik Bernhard: Lustresor. Wahlström & Widstrand, 1953. 226 s. Häftad.
Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Palmær, Margit: Ängeln i Menton. Legenda, 1985. 137 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Palmær, Margit: Histrorien om den yngste Sjunnesson. Albert Bonniers förlag, 1929. 202 s.
Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Palmlund, Evald: Version och andra texter. Framtidens Förlag, 1954. Illustrerad av Ludvig
Johnson. 41 s. Häftad. Gott skick. Parland, Oscar: Den förtrollade vägen. Natur och kultur, 1987. 233 s. Inbunden. Mycket gott
skick. Parland, Oscar: Den förtrollade vägen. Natur och kultur, 1953. 250 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Parland, Oscar: Förvandlingar. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1945. 358 s. Häftad. Inlagan
fin. Häftesomslaget något slitet. Ryggen lagad. Parland, Oscar: Tjurens år. Natur och kultur, 1988. 221 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Parland, Oscar: Tjurens år. Natur och kultur, 1962. Andra upplagan. 221 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Parland, Ralf: Ebonit. Söderström & Co, 1937. Originalupplaga. 187 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Parland, Ralf: En apa for till himmelen. LTs förlag, 1961. 116 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Parland, Ralf: Eros och elektronerna. LTs förlag, 1954. 136 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Parland, Ralf: Hem til sitt hav. LTs förlag, 1957. 181 s. Häftad. Delvis ouppsprättad.
Häftesomslaget något slitet. Parland, Ralf: Himlens stenar. Söderström & Co, 1947. 117 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Recensionsstämpel. Parland, Ralf: i. En roman om förhävelsen. LTs förlag, 1973. 193 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Parling, Nils: Allhelgonabrand. Zindermans, 1980. 209 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Parling, Nils: Faraogrynen och andra berättelser från Finnmarken. Zindermans, 1976. 160 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Parling, Nils: Inte som andra. Zindermans, 1977. 165 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Parling, Nils: Kringränd. Författarförlaget, 1970. 185 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Parling, Nils: Sodom. Tidens förlag, 1956. Originalupplaga. 211 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Paulsen, Marit: Sju sorters blommor. Gidlunds, 1981. 258 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Påwals, Per-Hakon: Om vintern och om våren. Wahlström & Widstrand, 1962. 154 s.
Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Recensionsstämpel. Percival, : Den röde riddaren och hans drömda världar. Carlsson Bokförlag, 1992. 239 s.
Inbunden med skyddsomslag. Nyskick. Fotoillustrerad. Percival, : Min vän hedningen. Berättelser och bekännelser, efterlämnade papper. Tidens
förlag, 1969. 159 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Percival, : Mitt liv är mitt. AWE/ Gebers, 1978. 202 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något
nött i kanterna. Perne, Martin: Mot förtyckarnas våld. Berghs Förlag, 1975. 275 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Perrolf, Anna-Greta: Dessa korta timmar. Bonniers, 1961. 154 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Recensionsstämpel. Persson, Arne: Vattenlöparen och andra humoresker. Bokförlaget Settern, 1982. 129 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Persson, Christer: Den inre fienden. Bonniers, 1971. 197 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad.
Persson, Christer: Fäder söner mödrar. Alba, 1988. 128 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Recensionsstämpel. Persson, Göran: Samuel: Berättelsen om ett barn som dog. Bonniers, 1986. 104 s. Inbunden.
Gott skick. Recensionsstämpel. Persson, Ingvar: Alla tretton. LTs förlag, 1982. 176 s. Häftad. Gott skick. Persson, Ingvar: Ingenting att bråka om Johansson. LTs förlag, 1980. 161 s. Häftad med
pappersomslag. Mycket gott skick. Persson, Örjan: Nygården, Sweden. LTs förlag, 1989. 280 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Persson, Per: Den romantiske gasellen. Wahlström & Widstrand, 1954. 135 s. Häftad.
Gott skick. Ouppsprättad. Persson, Per Fritjof: Korpralerna. Norstedt och söners förlag, 1963. 214 s. Häftad. Bandet
något slitet. Inlagan fin. Persson, Stig: Bestulen. Askild & Kärnekull, 1979. 210 s. Inbunden med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Peterson, Hans: Älskaren. Norstedt och söners förlag, 1968. 213 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Peterson, Hans: Bröderna. Albert Bonniers förlag, 1947. 159 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Peterson, Hans: De ensamma. Albert Bonniers förlag, 1947. 161 s. Häftad. Ouppsprättad. Peterson, Hans: Den uppdämda ravinen. Albert Bonniers förlag, 1949. 214 s. Häftad. Inlagan
fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Recensionsstämpel. Peterson, Hans: Elise ensam - en kärlekshistoria. AWE/ Gebers, 1972. 307 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Peterson, Hans: Historien om en by. Norstedt och söners förlag, 1963. 203 s. Häftad. Gott
skick. Peterson, Hans: Kvinnorna. Norstedt och söners förlag, 1962. 171 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Peterson, Hans: Nästan en idyll. Bra Böcker, 1970. 251 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Peterson, Hans: Resebidrag. Norstedt och söners förlag, 1961. 130 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Peterson, Hans: Skådespelaren. Bra Böcker, 1971. 223 s. Klotband. Gott skick. Peterson, Hans: Skådespelaren. Norstedts förlag, 1957. 197 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Peterzén, Elisabet: Mamsell Caroline. Bra Böcker, 1986. 239 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Petterkvist, Lovisa: Hemma i Jockmock. En skildring ur småstadslifvet sådan den är. Fr.
Skoglunds förlag, 1896. 306 s. Linneband. Gott skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Stänksnitt.
Pettersson, Astrid: Smederna. LTs förlag, 1961. 267 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Pettersson, Astrid: Smederna. LTs förlag, 1961. Andra upplagan. 267 s. Klotryggsband med
skyddsomslag. Gott skick. Pettersson, Bertil: Ut ur människan. Sexton paniska stycken. Albert Bonniers förlag, 1959. 66 s.
Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Recensionsstämpel. Pettersson, Gunnar: Idiotikon. Janus, 1985. 78 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något nött
i kanterna. Pettersson, Joel: Eldtände. LTs förlag, 1973. 150 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslag
fläckat. Något nött i kanterna. Pettersson, Rune: Diplomaternas mästare. Aquilaförlaget, 1981. 96 s. Häftad. Gott skick. Pettersson, Waltraut: När åren gått. Bonniers, 1987. 151 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Philipson, Hariet: Thalias tunna luft. privat utgåva, 1959. 77 s. Häftad. Gott skick. Något trasigt
genomskinligt originalomslag. Dedikation från Siv Arb Planhammar, Per: Tims bok. Wahlström & Widstrand, 2001. 245 s. Inbunden med
skyddsomslag. Nyskick. Pleijel, Agneta: Drottningens chirurg. Norstedts förlag, 2006. 224 s. Pappband med
skyddsomslag. Obetydligt fuktskadad. Pleijel, Agneta: Fungi. Norstedts förlag, 1993. 306 s. Inbunden med skyddsomslag. Mycket gott
skick. Pleijel, Agneta: Hundstjärnan. Norstedts förlag, 1989. 209 s. Inbunden med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Pontoppidan, Erik: Grevinnan av Arboga. Saxon & Lindströms Förlags AB, 1947.
Illustrerad av Bertil Bull Hedlund. 367 s. Klotryggsband. Gott skick. Posse, Amelie: Bygga upp ej riva ner. Natur och kultur, 1942. Illustrerad av Jan Brázda. 389 s.
Häftad. Inlagan fin. Något nött i kanterna. Puide, Peeter: Till Bajkal, inte längre. Bonniers, 1983. 235 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Stämplade siffror på titelsidan och sista
sidan Qvarnström, Emanuel: Säg mig att jag ljuger... AWE/ Gebers, 1975. 203 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Rådström, Karl Johan: Patient hos livet. Tidens förlag, 1942. 305 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Rådström, Karl Johan: Vänskapsgatan. Albert Bonniers förlag, 1944. Originalupplaga. 386 s.
Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något fläckigt. Nött i kanterna. Rådström, Karl Johan: Vinterbadaren. Albert Bonniers förlag, 1949. 166 s. Häftad. Dedikation,
handskriven. Inlagan fin. Häftesomslaget fläckat och nött Rådström, Niklas: Ängel bland skuggor. Gedins, 1995. 410 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Rådström, Niklas: Drivved från Arkadien. Wahlström & Widstrand, 1999. 274 s. Inbunden
med skyddsomslag. Nyskick. Rådström, Niklas: Landskap. Wahlström & Widstrand, 1983. 293 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Rådström, Niklas: Månen vet inte. Gedins, 1989. 238 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Namnteckning på försättsbladet. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Rådström, Niklas: Terrass med druvor. Hedengrens, 1990. 43 s. Häftad. Mycket gott skick. Rådström, Niklas: Vad du vill. Gedins, 1995. 385 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Recensionsstämpel. Rådström, Niklas: Vitnatt. Wahlström & Widstrand, 1976. 138 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Rådström, Pär: Ärans portar. Norstedt och söners förlag, 1954. Originalupplaga. 217 s. Häftad.
Namnteckning på smutstitelbladet. Häftesomslaget något slitet. Rådström, Pär: Ärans portar. Norstedt och söners förlag, 1954. Originalupplaga. 217 s. Häftad.
Inlagan fin. Häftesomslaget slitet. Rådström, Pär: Ärans portar. Vingförlaget, 1957. 215 s. Klotryggsband. Gott skick. Rådström, Pär: Ballong till månen. Legus, 1996. 218 s. Pocket. Gott skick. Rådström, Pär: Mordet - en sörmländsk herrgårdsroman. Norstedt och söners förlag, 1964.
212 s. Pappband. Gott skick. Rådström, Pär: Mordet - en sörmländsk herrgårdsroman. Norstedt och söners förlag, 1962.
209 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Gott skick. Rådström, Pär: Mordet - en sörmländsk herrgårdsroman. Norstedt och söners förlag, 1962.
209 s. Klotryggsband. Gott skick. Rådström, Pär: Sommargästerna (Provisoriska memoarer), Ro utan åror (Noveller).
Bokklubben Vår Bok, 1962. 238 s. Pappband. Gott skick. Rådström, Pär: Stjärnan under kavajslaget. Kooperativa Förbundets förlag, 1949.
Originalupplaga. 159 s. Häftad. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Skyddsomslaget något slitet.
Ragnerstam, Bunny: Innan dagen gryr. Dokumentärroman från hösten 1881. Gidlunds, 1987.
401 s. Inbunden. Gott skick. Namnetikett Ragnerstam, Bunny: Uppbrottets timme. Dokumentärroman från år 1883. Gidlunds, 1975.
Andra upplagan. 290 s. Häftad. Gott skick. Ragnerstam, Bunny: Vredens dag. Dokumentärroman från 1884. Gidlunds, 1978. 401 s.
Häftad. Gott skick. Ragnerstam, Bunny: Vredens dag. Dokumentärroman från år 1884. Gidlunds, 1977. 401 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Ranelid, Björn: Min son fäktas mot världen. Albert Bonniers förlag, 2000. 479 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Ranelid, Björn: Till alla männsikor på jorden och i himlen. Bonniers, 1997. 381 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Rassing, Karl-Erik: Faraos skrivare. Albert Bonniers förlag, 1952. 309 s. Klotryggsband. Gott
skick. Främre häftesomslag medbundet. Rassing, Karl-Erik: Faraos skrivare. Albert Bonniers förlag, 1952. 309 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Rayner, Anders: Isebel. Wahlström & Widstrand, 2003. 338 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Reberg, Arne: Ditt rike. Legenda, 1986. 254 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Reberg, Arne: Klockan är mycket. Askild & Kärnekull, 1975. 303 s. Inbunden med
skyddsomslag. Inlagan fin. Skyddsomslaget fläckat och nött. Renling, Halvdan: Johan Vnadringsman. Berättelse ur romansvit. Mare Förlag, 1987. 69 s.
Häftad. Gott skick. Richert, Ebba: En anständig kvinna. Saxon & Lindströms Förlags AB, 1952. 285 s.
Klotryggsband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Rickhamre, K.G.: Skuggan i rövarbaronernas tid. Fischer & Co, 1996. 270 s. Häftad. Gott
skick. Rickson, Levi (Jeremias i Tröstlösa): GODA VÄNNER, TROGNA GRANNAR och mera sådant..
Saxon & Lindströms Förlags AB, 1930. Originalupplaga. 174 s. Häftad. Rickson, Levi (Jeremias i Tröstlösa): Mera sådant och annat. Historier, kåserier, sagor och
dikter.. Saxon & Lindströms Förlags AB, 1965. 224 s. Förlagsband med pappersomslag.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Gott skick. Rieck-Müller, Maria: Mellan Haf och Fjäll. C. & E. Gernandts förlagsaktiebolag, 1901. 285
s. Halvklotband. Något nött i kanterna. Bandet något skevt. Inlagan fin. Rogberg, Martin: Livet på sex tunnland. Aktiebolaget Skoglunds Bokförlag, 1941. Illustrerad av
Britta Stenström-Rogberg. 237 s. Klotband. Gott skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Román, Jan-Olov: Kring Linn och Henry. Norstedt och söners förlag, 1974. 174 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Rönn, Gunnar: Nära fjället. Bokförlaget Settern, 1983. 260 s. Inbunden. Gott skick. Bandet
något nött i kanterna. Rönnberg, Maria: Den svarta haren. Albert Bonniers förlag, 1969. 215 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Roos, Anna Maria: Ett diktaröde. En roman om P.B. Shelley. Norstedt och söners förlag, 1919.
168 s. Häftad. Mycket gott skick. Ouppsprättad. Rörling, Arnold: Facklan i min hand. Tidens förlag, 1964. 243 s. Klotryggsband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Rörling, Arnold: Facklan i min hand. Tidens förlag, 1964. 243 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Recensionsstämpel. Ros, Katarina: Utsikt över gården. Albert Bonniers förlag, 1995. 176 s. Inbunden med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Rosander, Lars: Sommarskymnings svalka. En oscarisk episod ur kapten Gustaf Malcolms
efterlämnade handlingar. Bra Böcker, 1980. 272 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Rosander, Lars: Vargarna från Elba eller Handledning i konsten att förföra en kejsarinna. Bra
Böcker, 1978. 320 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Rosander, Lars: Vargarna och påfågelskungen eller Invitation till furstligt biläger. Bra Böcker,
1979. 340 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Rosen, Björn von: Byta hand. Albert Bonniers förlag, 1975. 171 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Recensionsstämpel. Rosen, Björn von: Samlade berättelser Berättelser om det osäkra livet. Alba, 1985. 162 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Rosen, Hans von: I frack och vit halsduk. Lars Hökerbergs bokförlag, 1930. 271 s. Privatband.
Mycket gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Inlagan något gulnad. Rosén, Robert: Passet. Askild & Kärnekull, 1971. 125 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Rosendahl, Sven: Av hav är du kommen. Albert Bonniers förlag, 1962. Illustrerad av Björn
Gidstam. 300 s. Häftad. Delvis ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Rosendahl, Sven: De onda dagarna. Hugo Gebers förlag, 1939. 331 s. Linneband. Gott skick.
Främre häftesomslag medbundet. Rosendahl, Sven: Elden och skärorna. Hugo Gebers förlag, 1946. 315 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Rosendahl, Sven: Frid på jorden. Settern, 1979. 254 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Rosendahl, Sven: Frid på jorden. Hugo Gebers förlag, 1945. 254 s. Häftad. Gott skick.
Recensionsstämpel. Rosendahl, Sven: Galtkvädet. Svinets memoarer. Bok och bild, 1969. 140 s. Häftad. Gott skick.
Rosendahl, Sven: Gud Fader och tattaren. Tidens förlag, 1951. Tredje upplagan. 327 s.
Klotryggsband. Gott skick. Ryggen blekt. Rosendahl, Sven: Gud Fader och tattaren. Albert Bonniers förlag, 1964. 342 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Rosendahl, Sven: Jättarna leker. Tidens förlag, 1953. Andra upplagan. 370 s. Häftad. Inlagan
fin. Häftesomslaget något slitet. Rosendahl, Sven: Jättarna leker. Tidens förlag, 1957. 314 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Rosendahl, Sven: Jättarna leker. Tidens förlag, 1953. 370 s. Klotryggsband. Inlagan fin.
Författarens signatur. Bandet något skevt. Rosendahl, Sven: Jordens fägring. Bonniers, 1978. 227 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Recensionsstämpel. Rosendahl, Sven: Lämlarna. En saga om makt och hunger. Albert Bonniers förlag, 1970. 216
s. Häftad. Gott skick. Recensionsstämpel. Rosendahl, Sven: Lojägarna. Bokförlaget Settern, 1985. 294 s. Inbunden. Gott skick. Rosendahl, Sven: Lojägarna. Albert Bonniers förlag, 1956. 294 s. Häftad med pappersomslag.
Ett hörn något stött. Pappersomslaget något slitet och lagat Rosendahl, Sven: Midsommardomen. Albert Bonniers förlag, 1958. 222 s. Klotryggsband. Gott
skick. Rosendahl, Sven: Midsommardomen. Albert Bonniers förlag, 1958. Originalupplaga. 222 s.
Häftad med pappersomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Rosendahl, Sven: Någon har rest bort. Bonniers, 1961. 441 s. Häftad. Ouppsprättad. Ett hörn
något stött. Häftesomslaget något slitet. Rosendahl, Sven: Sommar i Svartböle. Tidens förlag, 1952. Andra upplagan. 173 s. Häftad.
Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Rosendahl, Sven: Svartstarr. Tidens förlag, 1950. Tredje upplagan. 227 s. Klotryggsband.
Inlagan fin. Bandet något nött i kanterna. Ryggen lätt fläckad. Rosendahl, Sven: Svartstarr. Tidens förlag, 1949. Originalupplaga. 227 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Rosendahl, Sven: Ulvaskallen. Hugo Gebers förlag, 1943. 242 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Rosendahl, Sven: Ulvaskallen. Tidens förlag, 1952. Illustrerad av Arne Lundell. 223 s.
Klotryggsband. Gott skick. Rosendahl, Sven: Varulven. Tidens förlag, 1954. 172 s. Häftad. Gott skick. Rosengren, Bernt: Den sprängda ligan. Roman om Söder. Rabén & Sjögren, 1969. 166
s. Inbunden med skyddsomslag. Inlagan fin. Pappersomslaget slitet och lagat Rottböll, Grethe: Att vara Emilia. Norstedt och söners förlag, 1981. 172 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Rubin, Anny Marwig: Land under vatten. LTs förlag, 1971. Illustrerad av Wilhelm Schmidt. 152
s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Ruin, Hans: Det sjunkna hornet. Wahlström & Widstrand, 1957. Andra upplagan. 273 s.
Klotryggsband. Gott skick. Ruin, Hans: Drömskepp i torrdocka. Wahlström & Widstrand, 1952. Tredje upplagan. 185
s. Häftad. Gott skick. Ruin, Hans: Hem till sommaren. Wahlström & Widstrand, 1960. Illustrerad av Gunnar
Brusewitz. 242 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Främre och bakre häftesomslag
medbundna. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Ruin, Hans: Rummet med de fyra fönstren. Natur och kultur, 1940. Illustrerad av Bertil Bull
Hedlund. 195 s. Dekorerat halvfranskt band. Marmorerade för/eftersättsblad. Färgat övre snitt.
Namnteckning på försättsbladet. Bandet slitet. Ruin, Hans: Rummet med de fyra fönstren. Natur och kultur, 1940. Originalupplaga. Illustrerad
av Bertil Bull Hedlund. 195 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Ruin, Hans: Rummet med de fyra fönstren. Wahlström & Widstrand, 1966. Illustrerad av
Bertil Bull Hedlund. 114 s. Inbunden. Gott skick. Något trasigt genomskinligt originalomslag. Ruin, Hans: Rummet med de fyra fönstren. Natur och kultur, 1940. Originalupplaga. Illustrerad
av Bertil Bull Hedlund. 195 s. Halvklotband. Mycket gott skick. Främre och bakre häftesomslag
medbundna. Färgat övre snitt. Ruin, Hans: Uppbrott och återkomst. Dagboksblad 1933-1973. Wahlström & Widstrand,
1977. 212 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Ruin, Hans: Världen i min fickspegel. Wahlström & Widstrand, 1969. 199 s. Klotband.
Gott skick. Runa, (Elisabeth Beskow 1870-1928): Allt eller intet. Evang. Fosterlands-stiftelsens Förlags-
exp,, 1920. Tionde upplagan. 184 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Runa, (Elisabeth Beskow 1870-1928): Fader och son. Albert Bonniers förlag, 1938. Tionde
upplagan. 285 s. Dekorerat halvfranskt band. Marmorerade för/eftersättsblad. Färgat övre snitt.
Inlagan fin. Bandet något nött. Runa, (Elisabeth Beskow 1870-1928): Sif I-II. Albert Bonniers förlag, 1937. Sjunde upplagan.
519 s. Dekorerat halvfranskt band. Marmorerade för/eftersättsblad. Färgat övre snitt. Inlagan fin.
Bandet något nött. Runa, (Elisabeth Beskow 1870-1928): Testamentet. Albert Bonniers förlag, 1937. Sjätte
upplagan. 334 s. Dekorerat halvfranskt band. Marmorerade för/eftersättsblad. Färgat övre snitt.
Inlagan fin. Bandet något nött i kanterna. Runa, (Elisabeth Beskow 1870-1928): Vildfågel; Vildfågels fäste. Albert Bonniers förlag, 1937.
174+207s. Dekorerat halvfranskt band. Marmorerade för/eftersättsblad. Färgat övre snitt. Inlagan
fin. Bandet något nött. Rundberg, Arvid: 1969. Norstedt och söners förlag, 1970. 249 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något slitet. Rundberg, Arvid: Kvinnorna i Valerosa. Norstedt och söners förlag, 1968. 220 s. Häftad. Gott
skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Rundberg, Arvid: Luna. Norstedt och söners förlag, 1969. 272 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Namnteckning på försättsbladet.
Rundberg, Arvid: Mannen från Amerika. Tidens förlag, 1964. 235 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Rundberg, Arvid: Mannen i mitten. Norstedt och söners förlag, 1965. 204 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Rundberg, Arvid: Mannen i mitten. Norstedt och söners förlag, 1968. 216 s. Inbunden. Gott
skick. Namnteckning på försättsbladet. Rundberg, Arvid: Mannen i mitten. Norstedt och söners förlag, 1965. 204 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget fläckat och nött. Namnteckning på försättsbladet. Rundberg, Arvid: Mr. Bilks död. Tidens förlag, 1963. 207 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Rundquist, Per E.: De små vid havet. Hugo Gebers förlag, 1948. 244 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Rundquist, Per E.: Den spanska schalen. Rabén & Sjögren, 1955. 255 s. Klotryggsband
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Rundquist, Per E.: Den spanska schalen. Rabén & Sjögren, 1955. 255 s. Häftad. Gott
skick. Ouppsprättad. Rundquist, Per E.: Den strimma av verklighet. Hugo Gebers förlag, 1946. 221 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Rundquist, Per E.: Farväl till sommaren. Hugo Gebers förlag, 1945. 339 s. Häftad. Gott skick.
Delvis ouppsprättad. Rundquist, Per E.: Generalen. Rabén & Sjögren, 1953. 333 s. Klotryggsband med
skyddsomslag. Gott skick. Rundquist, Per E.: Generalen. Rabén & Sjögren, 1953. 333 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Rundquist, Per E.: Irene. Norstedt och söners förlag, 1958. 148 s. Häftad. Gott skick.
Ägarstämpel i relief på smutstitelbladet Rundquist, Per E.: Kalla mig Ismael!. KF:s Bokförlag, 1950. Femte upplagan. 346 s. Häftad.
Gott skick. Rundquist, Per E.: Kalla mig Ismael!. Albert Bonniers förlag, 1959. 253 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Rundquist, Per E.: Nöjesresa. Norstedt och söners förlag, 1957. 225 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Stämpel på eftersättsbladet. Rundquist, Per E.: Nöjesresa. Norstedt och söners förlag, 1957. 225 s. Klotryggsband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget slitet. Rundquist, Per E.: Pank bland fågerlfria. Hugo Gebers förlag, 1942. 229 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Rundquist, Per E.: Sven-Patrik. Vingförlaget, 1952. 200 s. Klotryggsband. Inlagan fin. Bandet
något nött i kanterna. Rundquist, Per E.: Utsatt till vargarna. KF:s Bokförlag, 1950. 216 s. Häftad. Gott skick. Delvis
ouppsprättad. Namnteckning på smutstitelbladet. Rundquist, Per E.: Visst kan delfiner tala!. Norstedt och söners förlag, 1966. 172 s. Häftad. Gott
skick. Runeborg, Björn: De bländade. Söderström & Co, 1964. 272 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Runeborg, Björn: Drakula. Gidlunds, 1981. 162 s. Inbunden. Gott skick. Runeborg, Björn: Riddaren från Mjölby. Gidlunds, 1977. 259 s. Inbunden med skyddsomslag.
Inlagan fin. Skyddsomslaget slitet. Runeborg, Björn: Statsbesöket. Bonniers, 1965. 217 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Runeborg, Björn: Statsbesöket. Bonniers, 1965. 217 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Runeborg, Björn: Ur en företagsledares liv. Gidlunds, 1974. Illustrerad av Kristina Anshelm.
140 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Runeborg, Björn: Väduren. Albert Bonniers förlag, 1999. 237 s. Inbunden med skyddsomslag.
Nyskick. Runefelt, Eva: Hejdad tid. Albert Bonniers förlag, 1994. 84 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Runefelt, Eva: I svackan. Bonniers, 1975. 172 s. Häftad. Recensionsstämpel. Något nött i
kanterna. Rutberg, Marianne: Asfaltstränder. Trevi, 1992. 263 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Rutberg, Marianne: Café Electric. Trevi, 1995. 270 s. Klotband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Ruuth, Marianne: Vem känner Anna Helm?. Askild & Kärnekull, 1978. 154 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Rydell, Sölve: De tama längtar, de vilda flyger. Rabén Prisma, 1996. 319 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Rydén, Allan: Giva liv för liv. Berättelsen om ett drama i Värend. Askild & Kärnekull, 1982.
194 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Ryding, Erik: Karon i luren tutar. Doxa, u å. 106 s. Häftad. Gott skick. Rydström, Gunnar: Biståndarna. Norstedt och söners förlag, 1978. 212 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Rydström, Gunnar: Vattumannen. Norstedt och söners förlag, 1966. Originalupplaga. 180 s.
Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Rying, Matts: Blindskrift. Albert Bonniers förlag, 1948. 169 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Säfve, Torbjörn: Druidparken. Rabén Prisma, 1996. 266 s. Inbunden med skyddsomslag.
Nyskick. Säfve, Torbjörn: Dygden har jag platt försummat. Rabén Prisma, 1995. 395 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Säfve, Torbjörn: Gorilla. Prisma, 1986. 277 s. Inbunden med skyddsomslag. Inlagan fin.
Bandet något slitet. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Säfve, Torbjörn: Jag har valt att dyrka kvinnorna. Prisma, 1993. 272 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Säfve, Torbjörn: Kuperad lek eller Skändaren från Skänninge. Prisma, 1990. 209 s. Inbunden
med skyddsomslag. Säfve, Torbjörn: Över palissaden. Askild & Kärnekull, 1979. 122 s. Häftad. Gott skick.
Illustrerad. Säfve, Torbjörn: Var inte rädd. Prisma, 1992. 284 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick.
Sährendal, Larry: Amerika Amerika. Legus, 1995. 191 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Sährendal, Larry: Lantvind. Norstedt och söners förlag, 1971. 125 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Sährendal, Larry: Sommargiga. Norstedt och söners förlag, 1975. 251 s. Häftad. Gott skick. Sährendal, Larry: Violinbäraren. Norstedt och söners förlag, 1977. 258 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Salje, Sven Edvin: Du tysta källa. Folket i Bilds Förlag, 1956. 283 s. Dekorerat pappband. Gott
skick. Bandet något nött. Säll, Arne: Utan titel. Tidens förlag, 1993. 151 s. Pappband med skyddsomslag. Mycket gott
skick. Sällström, Maranne: Dubbeltrasten. Bonniers, 1984. 161 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Salminen, Sally: Den långa våren. Wahlström & Widstrand, 1939. Andra upplagan. 392 s.
Linneband. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Gott skick. Salminen, Sally: Jerusalem. LTs förlag, 1970. Illustrerad av Ruth Levin. 218 s. Häftad.
Ouppsprättad. Gott skick. Salminen, Sally: Katrina. Wahlström & Widstrand, 1937. 17:e upplagan. 385 s.
Linneband. Gott skick. Namnteckning på försättsbladet. Främre häftesomslag medbundet. Salminen, Sally: På lös sand. Wahlström & Widstrand, 1941. 294 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Salmson, Jöran: Strax före slaktarens död. Forum, 1977. Illustrerad av författaren. 251 s.
Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Salomonson, Kurt: Skönast på jorden är Kvikkjokk om våren. Intryck från en resa i Sverige.
Norstedt och söners förlag, 1981. 169 s. Inbunden med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott skick.
Skyddsomslaget lagat. Salomonson, Kurt: Sveket. Norstedt och söners förlag, 1959. Andra upplagan. 284 s. Häftad.
Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Samson, Claes: Grodan. Delta Förlag, 1976. 123 s. Häftad. Mycket gott skick. Stämpel på
eftersättsbladet. Sand, Arne: Drömboken. Bonniers, 1958. Originalupplaga. 251 s. Häftad. Ouppsprättad. Något
fuktskadad. Sand, Arne: Enhörningarna En efterlämnad beättelse. Bonniers, 1965. 126 s. Häftad. Gott
skick. Ouppsprättad. Sand, Arne: Erövraren. Albert Bonniers förlag, 1951. Originalupplaga. 367 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Sand, Arne: Förföljaren. Albert Bonniers förlag, 1949. Originalupplaga. 316 s. Häftad. Inlagan
fin. Häftesomslaget något slitet. Sand, Arne: Ljugarstriden. Albert Bonniers förlag, 1956. 245 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Sand, Arne: Väderkvarnarna. Bonniers, 1962. Originalupplaga. 257 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Sandberg, Algot: Blårävsgarnityret, Hennes stora kärlek,Fröken Aisa: Stocholmsromaner. AB
Populära Böckers Förlag, 1932. 95+95+95s. Dekorerat halvfranskt band. Inlagan fin. Marmorerade
för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Anteckningar på försättsbladet. Bandet något slitet Sandberg, Algot: Fru Dora. En bok om en kvinna och en man. Åhlén och Åkerlunds förlag,
1911. 216 s. Klotband. Inlagan fin. Mönstrade för/eftersättsblad. Bandet något nött. Sandberg, Kristina: Ta itu. Norstedts förlag, 2003. 252 s. Inbunden med skyddsomslag. Mycket
gott skick. Sandberg, Svea: Biskopens son. Litteraturförlaget, 1978. 281 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Sandberg, Svea: Biskopens son. Litteraturförlaget, 1978. 281 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget fläckat och nött. Sandelin, Peter: Vedhuggaren i natten. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1995. 158 s.
Inbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick. Sandén, John: Brandgatan. En berättelse om fattigt folk. Karlstad, 1950. 130 s. Häftad. Inlagan
fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Sandgren, Gunnar E.: Förklaringsberget. Bonniers, 1960. 204 s. Häftad med pappersomslag.
Häftesomslaget något slitet. Inlagan fin. Sandgren, Gunnar E.: Järnsparven. Bonniers, 1973. 321 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad.
Sandgren, Gunnar E.: Prinsen. Bonniers, 1979. 165 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Recensionsstämpel. Sandgren, Gustav: Cresilas herden. Tidens förlag, 1955. 260 s. Häftad. Häftesomslag fläckat.
Delvis ouppsprättad. Sandgren, Gustav: Dans till gryningen. Albert Bonniers förlag, 1937. Originalupplaga. 277 s.
Häftad. Häftesomslaget något fläckigt. Inlagan fin. Sandgren, Gustav: David blir människa. Bonniers, 1943. Originalupplaga. 269 s. Häftad.
Ouppsprättad. Gott skick. Sandgren, Gustav: De uppriktigas klubb. Albert Bonniers förlag, 1948. 199 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Inlagan fin. Sandgren, Gustav: Ett fönster mot söder. Albert Bonniers förlag, 1933. Originalupplaga. 251 s.
Häftad. Inlagan fin. Namnteckning på smutstitelbladet. Häftesomslaget något fläckigt. Sandgren, Gustav: Liv, ge oss svar!. Bonniers, 1949. 287 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något slitet. Sandgren, Gustav: Livet är rikt. Albert Bonniers förlag, 1932. Originalupplaga. 233 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Sandgren, Gustav: Livets glasögon. Albert Bonniers förlag, 1938. Originalupplaga. 196 s.
Linneryggsband. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Troligen amatörband Sandgren, Gustav: Livets glasögon. Albert Bonniers förlag, 1938. 196 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Sandgren, Gustav: Livsresa. Tidens förlag, 1965. 285 s. Inbunden med skyddsomslag.
Inlagan fin. Skyddsomslaget slitet. Sandgren, Gustav: Människor och drömmar. Albert Bonniers förlag, 1939. 251 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Sandgren, Gustav: Maria. Albert Bonniers förlag, 1942. 219 s. Häftad. Inlagan fin.
Namnteckning på smutstitelbladet. Häftesomslag fläckat. Något sliten. Sandgren, Gustav: Sjung, Clary, sjung!. Albert Bonniers förlag, 1946. 280 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Sandgren, Gustav: Skall detta ske på nytt?. Albert Bonniers förlag, 1945. 197 s. Häftad.
Ouppsprättad. Sandgren, Gustav: Skymningssagor. Albert Bonniers förlag, 1936. Illustrerad av Stig Åsberg.
145 s. Häftad. Något nött i kanterna. Något gulnad. Ouppsprättad. Illustrerad. Ryggen gulnad. Sandgren, Gustav: Skymningssagor Andra samlingen. Albert Bonniers förlag, 1946. Illustrerad
av Stig Åsberg. 140 s. Häftad. Något nött i kanterna. Inlagan fin. Illustrerad. Sandgren, Gustav: Skymningssagor. Bonniers, 1936. Illustrerad av Stig Åsberg. 145 s.
Linneband. Något gulnad. Inlagan fin. Illustrerad. Anteckningar på försättsbladet. Främre
häftesomslag medbundet. Sandgren, Gustav: Skymningssagor I-II. Albert Bonniers förlag, 1955. 267 s. Skinnryggsband.
Gott skick. Övre guldsnitt. Sandgren, Gustav: Styrman Ejder. LTs förlag, 1947. 216 s. Klotryggsband. Främre
häftesomslag medbundet. Färgat övre snitt. Mycket gott skick. Sandgren, Gustav: Styrman Ejder. LTs förlag, 1947. 216 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet.
Inlagan fin. Sandgren, Gustav: Tiggaropera. Albert Bonniers förlag, 1949. 131 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Anteckningar på smutstitelbladet. Sandin, Birger: Den översvämmade kusinen. Bonniers, 1960. 121 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Sanmark, Kurt: Väven. Söderström & Co, 1953. 101 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Recensionsstämpel. Sarri, Margareta: Då Simon Fjällborg med flera kom till insikt. Bonniers, 1971. 154 s. Häftad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Anteckningar på smutstitelbladet. Sarri, Margareta: Konfetti. Bonniers, 1986. 246 s. Inbunden med skyddsomslag. Inlagan fin.
Bandet något skevt. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Sarri, Margareta: Man borde hänga sig i en tall. Bonniers, 1972. 161 s. Häftad. Delvis
ouppsprättad. Sarri, Margareta: Ta dej en slav. Bonniers, 1975. 163 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Recensionsstämpel. Sarri, Margareta: Under hallonträdet. Bonniers, 1980. 202 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Säverman, Ove: Passagerarliv. Prisma, 1978. 180 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Schein, Harry: I slutet av evigheten. Bonniers, 1991. 214 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. En fläck på snittet. Scherer, Maria: Kejsarvalsen. Tre kärleksromaner (Kejsarvalsen, Silvertrumpeten,
Maskeradbalen). Bonniers, 1990. 623 s. Cartonnageband. Gott skick. Scherer, Maria: Mitt i hjärtat. Albert Bonniers förlag, 1993. 177 s. Inbunden med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Schildt, Runar: Armas Fager. Albert Bonniers förlag, 1920. Originalupplaga. Illustrerad av
Carolus Lindberg. 121 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Namnteckning
på häftesomslag. Schildt, Runar: Hemkomsten och andra noveller. Albert Bonniers förlag, 1937. 317 s.
Klotryggsband. Inlagan fin. Bandet något nött. Marmorerade för/eftersättsblad. Schildt, Runar: Lättsinniga berättelser. Rabén & Sjögren, 1977. 284 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Schildt, Runar: Perdita och andra noveller. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1920. Andra
upplagan. 193 s. Häftad. Inlagan fin. Namnteckning på insidan av pärmen. Ryggen lagad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Fläckar efter tidigare tejplagning Schildt, Runar: Regnbågen. Bra Böcker, 1977. 129 s. Dekorerat skinnimitationsband med
skyddsomslag. Gott skick. Schildt, Runar: Regnbågen. Albert Bonniers förlag, 1916. 185 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Schildt, Runar: Regnbågen och andra noveller. Forum, 1945. 276 s. Häftad. Bandet något nött i
kanterna. Delvis ouppsprättad. Schoultz, Solveig von: Den blomstertid. Wahlström & Widstrand, 1958. 166 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Schoultz, Solveig von: Ingenting ovanligt. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1947. Andra
upplagan. 180 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Schoultz, Solveig von: Närmare någon. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1951. 170 s. Häftad.
Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Ex Libris: Gunvor och Bertil Hökby Schütt, Bertil: Förbjudet att beträda -. Albert Bonniers förlag, 1944. 271 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Schütt, Bertil: Lyktfisken. Albert Bonniers förlag, 1946. Originalupplaga. 333 s. Häftad. Inlagan
fin. Dedikation, handskriven. Häftesomslaget något nött i kanterna. Ex Libris: Ingegerd
Granlund Schütt, Bertil: Lyktfisken. Albert Bonniers förlag, 1946. 333 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad.
Schütt, Bertil: Min enda glädje. Albert Bonniers förlag, 1948. Originalupplaga. 231 s. Häftad.
Ouppsprättad. Gott skick. Schütt, Bertil: Tio dyrkar. Albert Bonniers förlag, 1952. 133 s. Häftad. Gott skick. Schütt, Bertil: Triangelsolo. Albert Bonniers förlag, 1947. 174 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Schütt, Bertil: Triangelsolo. Albert Bonniers förlag, 1947. 174 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget slitet. Seeberg, Staffan: Aprilfloden. Bonniers, 1995. 277 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något slitet. Seeberg, Staffan: Cancerkandidaterna. Norstedt och söners förlag, 1975. Andra upplagan. 121
s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Seeberg, Staffan: Därför. Norstedts förlag, 1990. 240 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Seeberg, Staffan: Fem berättelser. Norstedt och söners förlag, 1968. 125 s. Häftad. Gott skick.
Seeberg, Staffan: Grodorna. Norstedt och söners förlag, 1967. 183 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Seeberg, Staffan: Grönlandsskogen. Norstedt och söners förlag, 1980. 225 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Ett hörn något stött. Seeberg, Staffan: Grönlandsskogen. Norstedt och söners förlag, 1980. 252 s. Häftad. Gott
skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Seeberg, Staffan: Holobukk. Norstedt och söners förlag, 1977. 227 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Seeberg, Staffan: Lauras ansikte. Bonniers, 1997. 317 s. Inbunden med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Seeberg, Staffan: Lungfisken. Norstedt och söners förlag, 1971. 167 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Seeberg, Staffan: P:s lidanden. Norstedt och söners förlag, 1966. 158 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Seeberg, Staffan: Stellas frihet. Norstedt och söners förlag, 1985. 250 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Seeberg, Staffan: Stellas frihet. Norstedt och söners förlag, 1985. 250 s. Inbunden med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Stämpel på snittet. Segebladh, Torsten: Fallet Lens. Bonniers, 184. 184 s. Häftad. Delvis ouppsprättad.
Häftesomslaget något slitet. Segebladh, Torsten: Principalen. Bonniers, 1957. 169 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i
kanterna. Seger, Olof: Som människa. Albert Bonniers förlag, 1933. 334 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna.
Segerståhl, Fredrik: Institutionen. Ett urval oförrätter begångna vid Norra Stambanan. Askild
& Kärnekull, 1978. 186 s. Häftad. Gott skick. Segerståhl, Fredrik: Vargdagar. Askild & Kärnekull, 1981. 240 s. Häftad. Mycket gott skick.
Selin, Åke G.: Hjälpgruppen. Bonniers, 1958. 166 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Sem-Sandberg, Steve: En lektion i pardans. Natur och kultur, 1993. 389 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Sem-Sandberg, Steve: Glasets färger. Lindfors, 1979. 253 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Sem-Sandberg, Steve: Sökare i dödsskuggan. Bokád, 1976. 120 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget fläckat och nött. Seth, Carl Magnus von: Det gamla huset. Wahlström & Widstrand, 1953. 151 s. Häftad.
Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Setterlind, Bo: Alexandrine. Albert Bonniers förlag, 1952. Originalupplaga. 163 s. Häftad. Gott
skick. Ett hörn något stött. Setterlind, Bo: Alexandrine. Albert Bonniers förlag, 1952. 163 s. Häftad. Ouppsprättad. Mycket
gott skick. Setterlind, Bo: Ekegårdens sagor. Albert Bonniers förlag, 1960. Illustrerad av Torsten Renqvist.
92 s. Häftad. Gott skick. Setterlind, Bo: Ekegårdens sagor. Albert Bonniers förlag, 1960. Illustrerad av Torsten Renqvist.
92 s. Häftad. Dedikation, handskriven. Gott skick. Setterlind, Bo: Ett underligt sälskap. Albert Bonniers förlag, 1955. Originalupplaga. 150 s.
Häftad. Gott skick. Recensionsstämpel. Setterlind, Bo: Från världens alla hörn. Egen prosa i urval. Bonniers, 1989. 210 s. Inbunden
med skyddsomslag. Mycket gott skick. Recensionsstämpel. Setterlind, Bo: Från världens alla hörn. Egen prosa i urval. Bonniers, 1989. 210 s. Inbunden.
Mycket gott skick. Setterlind, Bo: Hallelúja!. Albert Bonniers förlag, 1951. Originalupplaga. 229 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Setterlind, Bo: Hallelúja!. Albert Bonniers förlag, 1951. Originalupplaga. 229 s. Häftad. Inlagan
fin. Enstaka anteckningar i blyerts. Häftesomslaget något nött i kanterna. Setterlind, Bo: Hamlet i Strängnäs. Albert Bonniers förlag, 1953. Andra upplagan. 207 s.
Häftad. Mycket gott skick. Ouppsprättad. Setterlind, Bo: Hamlet i Strängnäs. Albert Bonniers förlag, 1953. Originalupplaga. 207 s.
Häftad. Gott skick. Ryggen lätt fläckad. Setterlind, Bo: Mor Augustins diamanter. Bonniers, 1968. 240 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Setterlind, Bo: Panoras ask. En roman om den hemska lusten att fylla tomrum. Folket i Bilds
Förlag, 1960. 222 s. Cartonnageband. Gott skick. Setterlind, Bo: Panoras ask. En roman om den hemska lusten att fylla tomrum. Folket i Bilds
Förlag, 1960. 222 s. Cartonnageband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något
slitet. Setterlind, Bo: Panoras ask. En roman om den hemska lusten att fylla tomrum. Albert Bonniers
förlag, 1957. Originalupplaga. 308 s. Häftad. Gott skick. Setterlind, Bo: Paus i snöskottningen. Albert Bonniers förlag, 1958. Originalupplaga. 169 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget slitet. Setterlind, Bo: Paus i snöskottningen. Albert Bonniers förlag, 1958. Originalupplaga. 169 s.
Häftad. Ouppsprättad. Recensionsstämpel. Häftesomslaget något solkigt Setterlind, Bo: Paus i snöskottningen. Albert Bonniers förlag, 1958. 169 s. Häftad. Gott skick.
Setterlind, Bo: Poet i Peru. Bonniers, 1973. 144 s. Pappband. Gott skick. Setterlind, Bo: Pojken som trodde på Djävulen. Bonniers, 1962. Originalupplaga. 253 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Setterlind, Bo: Pojken som trodde på Djävulen. Albert Bonniers förlag, 1975. 231 s. Klotband
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Setterlind, Bo: Sex världar. Bollnäs, 1974. 42 s. Häftad med pappersomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Setterlind, Bo: Stoft och skuggor. Några noveller och andra prosastycken och en dikt. Bonniers,
1963. 155 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Setterlind, Bo: Tabu. Albert Bonniers förlag, 1954. 205 s. Häftad. Gott skick. Sidenbladh, Cecilia: Amanda & Ira eller Historien om ett lögnaktigt skådespelarpar.
Wiken, 1990. 187 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Sidenbladh, Cecilia: Apotekare Brandts sista år. Trevi, 1976. 138 s. Skinnimitationsband med
skyddsomslag. Gott skick. Namnteckning på försättsbladet. Siöcrona, Willy (Maud Wilmut): Lavinia Vecelli, Tizians dotter. Hugo Gebers förlag, 1917. 216 s.
Dekorerat pappband. Inlagan fin. Främre häftesomslag medbundet. Namnteckning på
smutstitelbladet. Marmorerade för/eftersättsblad. Sstänksnitt. Ryggen något sliten i övre kanten Siwertz, Sigfrid: Att vara ung. Minnen. Albert Bonniers förlag, 1949. Originalupplaga. 252 s.
Häftad med pappersomslag. Ouppsprättad. Skyddsomslaget något slitet. Ex Libris: Ingegerd
Granlund Siwertz, Sigfrid: Att vara ung. Minnen. Albert Bonniers förlag, 1949. 252 s. Klotband. Inlagan fin.
Stänksnitt. Bandet något fläckigt. Ex Libris: Nils Viklund Siwertz, Sigfrid: De Gamla. Albert Bonniers förlag, 1909. Originalupplaga. 420 s. Häftad.
Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Namnteckning på smutstitelbladet. Siwertz, Sigfrid: Den goda trätan. Bonniers, 1956. 301 s. Häftad med pappersomslag. Inlagan
fin. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Siwertz, Sigfrid: Den goda trätan. Bonniers, 1956. Originalupplaga. 301 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget fläckat och nött. Stänksnitt. Främre häftesomslag
medbundet. Siwertz, Sigfrid: Det stora bullret. Essayer. Albert Bonniers förlag, 1938. 177 s. Häftad. Gott
skick. Delvis ouppsprättad. Siwertz, Sigfrid: Fåfäng gå... Minnen, vandringar, utkast. Bonniers, 1959. 242 s. Dekorerat
klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Siwertz, Sigfrid: Glasberget. Albert Bonniers förlag, 1954. 297 s. Dekorerat pappband. Gott
skick. Siwertz, Sigfrid: Glasberget. Albert Bonniers förlag, 1952. 297 s. Häftad. Ett hörn något stött.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Siwertz, Sigfrid: Hem från Babylon. Albert Bonniers förlag, 1943. 342 s. Klotryggsband. Inlagan
fin. Ryggen något sliten. Siwertz, Sigfrid: Jorden min hobby. Albert Bonniers förlag, 1936. Tredje upplagan. 337 s.
Dekorerat klotband. Illustrerad. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Bandet något slitet.
Siwertz, Sigfrid: Klas och Bob. Sällskapet Bokvännerna, 1946. Illustrerad av Bertil Lybeck. 75 s.
Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Siwertz, Sigfrid: Klas och Bob. Sällskapet Bokvännerna, 1946. Illustrerad av Bertil Lybeck. 75 s.
Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Siwertz, Sigfrid: Korsade spår. Prosa från trettio år. Bonniers, 1958. 425 s. Klotband. Gott skick.
Siwertz, Sigfrid: Lågan. Albert Bonniers förlag, 1937. 309 s. Klotryggsband. Inlagan fin.
Marmorerade för/eftersättsblad. Bandet något nött. Siwertz, Sigfrid: Lågan. Albert Bonniers förlag, 1932. Fjärde upplagan. 309 s. Häftad. Inlagan
fin. Häftesomslaget något slitet. Siwertz, Sigfrid: Lata Latituder. Bonniers, 1924. Fjärde upplagan. 407 s. Halvlinneband.
Fotoillustrerad. Liten skada med äldre tejplagning sid17/18 Siwertz, Sigfrid: Liten herre i grå kostym. Bokklubben Svalan, 1955. Illustrerad av Mark Sylwan.
80 s. Pappband. Gott skick. Siwertz, Sigfrid: Mälarpirater. Albert Bonniers förlag, 1955. Illustrerad av Torsten Schonberg.
126 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Siwertz, Sigfrid: Mer än skuggor. Albert Bonniers förlag, 1940. Originalupplaga. 255 s. Häftad
med pappersomslag. Inlagan fin. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Siwertz, Sigfrid: Pagoden. Albert Bonniers förlag, 1954. 315 s. Häftad med pappersomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Siwertz, Sigfrid: Pagoden. Albert Bonniers förlag, 1954. 315 s. Klotband. Inlagan fin. Främre
häftesomslag medbundet. Bandet något nött. Siwertz, Sigfrid: Slottsfinal. Albert Bonniers förlag, 1950. 300 s. Dekorerat klotband. Gott skick.
Siwertz, Sigfrid: Slottsfinal. Albert Bonniers förlag, 1950. Originalupplaga. 300 s. Häftad med
pappersomslag. Inlagan fin. Skyddsomslaget något slitet. Siwertz, Sigfrid: Spegeln med amorinerna. Albert Bonniers förlag, 1947. Originalupplaga. 258
s. Häftad med pappersomslag. Illustrerad. Dedikation, handskriven. Inlagan fin. Skyddsomslaget
något slitet. Siwertz, Sigfrid: Spegeln med amorinerna. Askild & Kärnekull, 1976. 148 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Siwertz, Sigfrid: Ställverket. Albert Bonniers förlag, 1931. Fjärde upplagan. 265 s. Häftad. Delvis
ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Namnteckning på smutstitelbladet. Siwertz, Sigfrid: Trådar i en väv. Bonniers, 1957. 258 s. Häftad med pappersomslag. Delvis
ouppsprättad. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Namnteckning på smutstitelbladet. Slarvig
uppsprättning Siwertz, Sigfrid: Trådar i en väv. Albert Bonniers förlag, 1960. 239 s. Cartonnageband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Siwertz, Sigfrid: Vattenvärlden. Albert Bonniers förlag, 1925. Originalupplaga. Illustrerad av
Bertil Lybeck. 233 s. Pergamentryggband. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Bandet
något nött i kanterna. Siwertz, Sigfrid: Vattenvärlden. Albert Bonniers förlag, 1925. Originalupplaga. Illustrerad av
Bertil Lybeck. 233 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Siwertz, Torkel: Alla Fästen Falla. Lars Hökerbergs bokförlag, 1948. 308 s. Klotryggsband.
Främre och bakre häftesomslag medbundna. Mycket gott skick. Sjöberg, Birger: Kvartetten som sprängdes. Albert Bonniers förlag, 1924. 750 s. 2 vol. Häftad.
Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Sjöberg, Gösta: Nordsman och Son. Roman med åtta berättare. Norstedt och söners förlag,
1952. 283 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet.
Dedikation, handskriven. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Sjöberg, Gösta: Svarta Båken. Norstedt och söners förlag, 1940. 392 s. Häftad. Inlagan fin.
Dedikation, handskriven. Häftesomslaget något slitet. Sjöberg, Kjell: Galna Lotta. Höglunds, 1980. Illustrerad av Folke Persson. 215 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Sjödin, Birger: Noveller De nya berättarna. Ur Sveriges litteratur 1900-1925 Urval och
redigering av Fredrik Böök.. Albert Bonniers förlag, 1927. 287 s. Häftad. Bandet något slitet.
Ryggen något gulnad. Ryggen något sliten. Inlagan fin. Sjögren, Jan: Önskedomen. Tidens förlag, 1956. 214 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget
något slitet. Sjögren, Peder: Damen. Norstedt och söners förlag, 1951. Originalupplaga. 195 s. Häftad. Gott
skick. Sjögren, Peder: Elis. Norstedt och söners förlag, 1964. 171 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Sjögren, Peder: Kärlekens bröd. Bra Böcker, 1982. 133 s. Dekorerat skinnimitationsband med
skyddsomslag. Gott skick. Sjögren, Peder: Kärlekens bröd. Medéns, 1945. Originalupplaga. 162 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något slitet. Sjögren, Peder: Mannen som försökte smita. Norstedt och söners förlag, 1949.
Originalupplaga. 280 s. Häftad. Gott skick. Sjögren, Peder: Svarta palmkronor. Vingförlaget, 1952. 264 s. Klotryggsband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget slitet. Sjögren, Peder: Svarta palmkronor. Folket i Bilds Förlag, 1958. 319 s. Dekorerat pappband
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget lagat. Sjögren, Peder: Svarta palmkronor. Bra Böcker, 1978. 306 s. Inbunden. Gott skick. Sjögren, Peder: Svarta palmkronor. Folket i Bilds Förlag, 1958. 319 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något slitet. Sjöman, Vilgot: Körsbärstid. Norstedt och söners förlag, 1955. 286 s. Klotryggsband. Inlagan
fin. Främre häftesomslag medbundet. Färgat övre snitt. Bandet något nött i kanterna. Sjöman, Vilgot: Körsbärstid. Norstedt och söners förlag, 1955. Andra upplagan. 286 s. Häftad.
Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Sjöman, Vilgot: Kvinnobild. Norstedt och söners förlag, 1951. 354 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott
skick. Sjöman, Vilgot: Kvinnobild. Norstedt och söners förlag, 1951. 354 s. Klotryggsband. Mycket gott
skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Färgat övre snitt. Sjöman, Vilgot: Lektorn. Norstedt och söners förlag, 1948. Originalupplaga. 481 s. Häftad.
Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Sjöman, Vilgot: Lisel, en medaljong. Norstedt och söners förlag, 1968. Originalupplaga. 105 s.
Inbunden. Gott skick. Dedikation, handskriven. Sjöman, Vilgot: Lisel, en medaljong. Norstedt och söners förlag, 1968. Originalupplaga. 105 s.
Inbunden. Gott skick. Sjöman, Vilgot: Oskuld och förbittring (Garaget + Konsten at göra slut. Två berättelser).
Norstedt och söners förlag, 1975. 189 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Sjöman, Vilgot: Stand-In. Norstedts förlag, 1987. 153 s. Inbunden med skyddsomslag. Inlagan
fin. Skyddsomslaget något slitet. Sjöstrand, Ingrid: Blommande sköna dalar. Bonniers, 1974. 213 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Recensionsstämpel. Sjöström, Hans O: Står min lycka i Guds händer. Norstedts förlag, 1991. 195 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Sjöström, Henning: Männen från byn. Bonniers, 1974. 244 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Författarens signatur. Sjöström, Henning: Mördaren i byn. Bonniers, 1975. 222 s. Inbunden. Gott skick.
Namnteckning på försättsbladet. Sjöström, Henning: Pigorna i byn. Bonniers, 1976. 187 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något slitet. Skantze, Alexander: Rikets Tjänst. Albert Bonniers förlag, 1997. 407 s. Häftad. Gott skick.
Recensentanteckningar på smutstitelbladet Skoglund, Sigge: Ifrån långvården. Askild & Kärnekull, 1980. 209 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Slenning, Kah: Beskydd. Bonniers, 1985. 296 s. Klotband med skyddsomslag. Nyskick.
Recensionsstämpel. Slenning, Kah: Snett leende. Bonniers, 1988. 253 s. Inbunden med skyddsomslag. Mycket gott
skick. Smedberg, Åke: Strålande stjärna. Albert Bonniers förlag, 1996. 194 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Smith, Ejnar: Britt-Marie Colstrup. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1923. Illustrerad av Einar
Nerman. 300 s. Dekorerat klotband. Inlagan fin. Bandet något fläckigt. Smith, Johanna (Kerstin Söderquist): Du får honom efter mig. Bonniers, 1961. 260 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Snellman, Anja: Rädslans geografi. Norstedts förlag, 2000. 424 s. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Snellman, Christian: Blues för bröder. Albert Bonniers förlag, 1960. 287 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Recensionsstämpel. Snismarck, Olle: I slutet av en regnig oktober. Rabén & Sjögren, 1965. 151 s. Häftad. Gott
skick. Ouppsprättad. Söderberg, Hans (Elis)(f.1939): Eugenialegender. Carlsson Bokförlag, 1993. 133 s.
Cartonnageband. Gott skick. Klisterlapp på pärmen. Söderberg, Hjalmar: Forntid och saga. Albert Bonniers förlag, 1921. 222 s. Häftad.
Häftesomslag fläckat. Något sliten. Söderberg, Hjalmar: Martin Bircks ungdom. Bonniers, 1967. 133 s. Pocket. Häftesomslag
fläckat. Något sliten. Söderberg, Hjalmar: Sista boken. Varia från senare år. Albert Bonniers förlag, 1942. 248 s.
Häftad. Inlagan fin. Namnteckning på häftesomslag. Häftesomslaget något slitet. Ryggen delvis
sprucken i fogarna. Söderberg, Hjalmar: Vers och varia, Forntid och saga. Albert Bonniers förlag, 1921. 373+222s.
Linneband. Gott skick. Namnteckning på titelbladet. Söderberg, Sten: Blåa band. Hugo Gebers förlag, 1940. 340 s. Linneband. Gott skick. Främre
häftesomslag medbundet. Söderberg, Sten: Blåa band. Hugo Gebers förlag, 1940. 340 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Dedikation, handskriven. Söderberg, Sten: Vita hästar. Saxon & Lindströms Förlags AB, 1947. Illustrerad av Mark
Sylwan. 319 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Söderbergh, Bengt: De lyckliga öarna. Norstedts förlag, 1960. Illustrerad av Gösta Kriland. 193
s. Klotryggsband med skyddsomslag. Gott skick. Söderbergh, Bengt: Den förstenade. Norstedt och söners förlag, 1948. Originalupplaga. 135 s.
Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Söderbergh, Bengt: Fem famnar djupt. Vingförlaget, 1964. 261 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Söderbergh, Bengt: Om tjänarens liv. Norstedt och söners förlag, 1957. Originalupplaga. 167
s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Söderbergh, Bengt: Stigbygeln. Norstedt och söners förlag, 1961. Andra upplagan. 253 s.
Häftad. Gott skick. Söderbergh, Bengt: Stigbygeln. Bokklubben Vår Bok, 1963. 253 s. Dekorerat pappband. Mycket
gott skick. Söderbergh, Bengt: Teresa. Liv och kärlek 1929-1968. Norstedt och söners förlag, 1971. 220
s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Söderbergh, Bengt: Ur sommarnattens famn. Norstedts förlag, 1991. 301 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Söderbergh, Bengt: Ur sommarnattens famn. Norstedts förlag, 1991. 301 s. Inbunden. Gott
skick. Söderbergh, Bengt: Våren. Norstedt och söners förlag, 1964. Originalupplaga. 251 s. Häftad.
Något sliten. Söderbergh, Bengt: Vid flodens strand. Norstedt och söners förlag, 1959. Andra upplagan. 224
s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Södergren, Sigfrid: Solspår. Forum, 1966. Illustrerad av författaren. 184 s. Klotband. Inlagan fin.
Bandet något fläckigt. Söderhjelm, Alma: Den lössläppta tungan. Kåserier. Albert Bonniers förlag, 1947. 203 s.
Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Söderhjelm, Alma: Fem bröd och två fiskar. Vardagskåserier. Albert Bonniers förlag, 1933.
Originalupplaga. 186 s. Häftad. Inlagan fin. Dedikation, handskriven. Häftesomslaget något slitet.
Söderhjelm, Alma: Hur står det till?. Albert Bonniers förlag, 1943. 172 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Söderhjelm, Alma: UNGA TRÄD. Iduns Romanbibliotek LXXVII.. Iduns Redaktion, Stockholm,
1925. 310 s. Klotryggsband. Marmorerade pärmar. Gott skick. Söderhjelm, Martin: Fem skärvor åt damen. AWE/ Gebers, 1963. 203 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Söderlund, Olle: Medvindsmannen. Brombergs, 1986. 233 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Något nött i kanterna. Södersten, Bo: Övertygelser. Albert Bonniers förlag, 1962. 156 s. Häftad. Gott skick. Något
brunfläckig. Söderström, Axel: Guldkonungen. Berättelser från Gustav II Adolfs tid. Karlstad, 1932. 119 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Söderström, Ole: Avsked till det igenkännliga. Norstedts förlag, 1999. 149 s. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Söderström, Ole: Drömmar vid spår sju. Norstedts förlag, 1997. 157 s. Pappband med
skyddsomslag. Nyskick. Söderström, Ole: Farväl Sverige. Norstedt och söners förlag, 1980. 332 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Söderström, Ole: Jugend. Norstedt och söners förlag, 1978. 278 s. Inbunden med
skyddsomslag. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Söderström, Ole: Olivkvisten och svärdet. Norstedt och söners förlag, 1985. 240 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Söderström, Ole: Tidens brunn. Norstedts förlag, 1988. 201 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Söderström, Ole: Vägen till Nörholm. Norstedt och söners förlag, 1974. 241 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Söderström, Ole: Victoria. Roman om en skådespelerskas äktenskap. Norstedt och söners
förlag, 1978. 234 s. Inbunden. Inlagan fin. Ett hörn något stött. Skyddsomslaget något slitet. Sörbom, Ebba: Åter till Novi Sad. Ordfronts förlag, 1993. 89 s. Häftad. Nyskick. Sörensson, Hillevi: Avstånd, närhet. Forum, 1977. 99 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Sörman, Py: Spelet måste ha sin gång. Albert Bonniers förlag, 1933. 174 s. Häftad. Bandet
något nött i kanterna. Bandet skevt. Sörman, Py: Toto. Albert Bonniers förlag, 1929. 139 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget
något slitet. Sourander, Bobi: Vinnarna. Roman om en tidning. Natur och kultur, 1993. 344 s. Inbunden
med skyddsomslag. Nyskick. Sparre, Anna: Älskade dronning. Bra Böcker, 1989. 223 s. Pappband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Sparre, Anna: Vännen min. AWE/ Gebers, 1986. 239 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Dedikation, handskriven. Sparre, Birgit Th: Lindöarvet. Nordisk Rotogravyr, 1940. 223 s. Häftad. Bakre pärmen med ett
veck, annars i gott skick Sparre, Birgit Th: Stormvioler. AWE/ Gebers, 1969. 227 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomlaget
något fläckat och nött Spong, Berit: Barnen från Tarrow. Norstedt och söners förlag, 1967. Andra upplagan. 277 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Anteckningar på titelbladet. Spong, Berit: I Östergyllen. Norstedt och söners förlag, 1926. 278 s. Halvklotband. Mycket gott
skick. Främre häftesomslag medbundet. Stänksnitt. Spong, Berit: I Östergyllen. Vårt Hems Förlag, 1930. 257 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Spong, Berit: I Östergyllen. Norstedt och söners förlag, 1926. Tredje upplagan. 278 s. Häftad.
Gott skick. Spong, Berit: Kråknatten. Norstedt och söners förlag, 1965. 235 s. Dekorerat pappband.
Inlagan fin. Bandet något solkigt Spong, Berit: Kungsbuketten. Norstedt och söners förlag, 1928. Tredje upplagan. 287 s.
Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något nött och fläckad Spong, Berit: Morris och hans rivaler. Norstedt och söners förlag, 1970. Andra upplagan.
Illustrerad av Gunnar Brusewitz. 196 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget
fläckat och nött. Spong, Berit: Nävervisan. Bokklubben Vår Bok, 1960. 381 s. Inbunden med skyddsomslag. En
fläck på snittet. Skyddsomslaget något slitet. Namnteckning på försättsbladet.
Spong, Berit: Spelet på Härnevi. Norstedt och söners förlag, 1938. Tredje upplagan. 490 s.
Pappband. Främre häftesomslag medbundet. Något fuktskadad. Spong, Berit: Vätterballad, särtryck ur HISTORIER KRING VÄTTERN. Norstedt och söners
förlag, 1968. 61 s. Häftad. Gott skick. Ståhlberg, Ester: Söndag. Albert Bonniers förlag, 1936. 304 s. Halvfranskt band. Mycket gott
skick. Främre häftesomslag medbundet. Stänksnitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Stannow, Christian: Fursten, en otidsenlig berättelse. Arkturus, 1976. 43 s. Häftad. Gott skick.
Stannow, Christian: Kattan. En äventyrlig berättelse. Atlantis Förlag, 1984. 54 s.
Cartonnageband. Mycket gott skick. Stannow, Christian: Orfeus i överjorden. Wahlström & Widstrand, 1974. 243 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Stannow, Christian: Sängen i trädet. Atlantis Förlag, 1989. 270 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Starfelt, Viveka: Ej så, min kung. Bonniers, 1957. 241 s. Häftad. Något brunfläckig. Starfelt, Viveka: Kägelspel. Bonniers, 1966. 222 s. Häftad. Gott skick. Recensionsstämpel. Starfelt, Viveka: Kägelspel. Bonniers, 1966. 222 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Starfelt, Viveka: Lika barn... Bonniers, 1974. 234 s. Häftad. Gott skick. Starfelt, Viveka: Nödhamn. Albert Bonniers förlag, 1968. 223 s. Klotryggsband. Gott skick. Starfelt, Viveka: Nödhamn. Albert Bonniers förlag, 1968. 223 s. Häftad. Gott skick.
Recensionsstämpel. Starfelt, Viveka: Pors och lavendel. Bonniers, 1965. 246 s. Häftad. Häftesomslaget nött och
fläckat Starfelt, Viveka: Tulipanaros. Bonniers, 1971. 207 s. Häftad. Gott skick. Starfelt, Viveka: Tulipanaros. Bonniers, 1971. 207 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad.
Recensionsstämpel. Starfelt, Viveka: Under Demoklessvärdet. Albert Bonniers förlag, 1969. 206 s. Häftad. Gott
skick. Recensionsstämpel. Starfelt, Viveka: Under Demoklessvärdet. Albert Bonniers förlag, 1969. . 206 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Stark, Ulf: Skärgårdsliv. Wahlström & Widstrand, 1967. 168 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något slitet. Stefanson, Charlotte (Maja Björkman f. 1889): Gula Kliniken. Åhlén & Söners Förlag,
1937. 255 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Sten, Anders: Vad kostar åsnan? Orientaliska bagateller. Norstedt och söners förlag, 1930.
206 s. Halvklotband. Främre häftesomslag medbundet. Färgat övre snitt. Bandet något nött i
kanterna. Stenberg, Birgitta: Detta med Doris. Wahlström & Widstrand, 1989. 326 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Stenberg, Birgitta: Mina öar. LTs förlag, 1997. 141 s. Häftad. Nyskick. Fotoillustrerad. Stenudd, Stefan: Evigheten väntar. Askild & Kärnekull, 1982. 215 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Stenudd, Stefan: Mord. Janus, 1987. 104 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslag fläckat. Stiernstedt, Marika: Alma Wittfogels rykte. Albert Bonniers förlag, 1935. 290 s. Helt skinnband.
Inlagan fin. Övre guldsnitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Bandet något nött. Stiernstedt, Marika: Attentat i Paris. Saxon & Lindströms Förlags AB, 1952. 286 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Färgat övre snitt. Skyddsomslaget något nött i kanterna.
Stiernstedt, Marika: Banketten. Albert Bonniers förlag, 1950. 374 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Exlibris. Namnteckning på försättsbladet. Stiernstedt, Marika: Daniela Herz. Albert Bonniers förlag, 1930. Femte upplagan. 288 s.
Klotband. Gott skick. Stiernstedt, Marika: Daniela Herz. Albert Bonniers förlag, 1912. Originalupplaga. 355 s.
Halvklotband. Gott skick. Stänksnitt. Mönstrade för/eftersättsblad. Främre häftesomslag
medbundet. Namnteckning på smutstitelbladet Stiernstedt, Marika: De fyra marskalkstavarna. Albert Bonniers förlag, 1933. Tredje upplagan.
396 s. Halvfranskt band. Bandet något nött. Enstaka sidor med revor eller delvis lösa Stiernstedt, Marika: De fyra marskalkstavarna. Albert Bonniers förlag, 1933. 396 s. Dekorerat
klotband. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Stiernstedt, Marika: Fröken Liwin. Albert Bonniers förlag, 1925. Tionde upplagan. 344 s.
Halvklotband. Gott skick. Stänksnitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Stiernstedt, Marika: Fröken Liwin. Albert Bonniers förlag, 1935. 273 s. Helt skinnband. Inlagan
fin. Övre guldsnitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Bandet något nött. Några fläckar på snittet Stiernstedt, Marika: Fröken Liwin. Albert Bonniers förlag, 1925. Andra upplagan. 344 s.
Dekorerat klotband. Gott skick. Namnteckning på försättsbladet. Stiernstedt, Marika: Gena - April. Albert Bonniers förlag, 1935. 320 s. Helt skinnband. Inlagan
fin. Övre guldsnitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Bandet något nött. Stiernstedt, Marika: Gena - April. Albert Bonniers förlag, 1935. 320 s. Häftad. En fläck på snittet.
Häftesomslaget något slitet. Stiernstedt, Marika: Indiansommar 39. Albert Bonniers förlag, 1944. 391 s. Halvklotband.
Inlagan fin. Insidan av bakre pärmen fläckad och sliten. En sida vikt i tryckeriet. Stiernstedt, Marika: Landshöfdingens dotter. Albert Bonniers förlag, 1911. Andra upplagan. 358
s. Halvklotband. Mönstrade för/eftersättsblad. Stänksnitt. Bandet något slitet. Något fuktskadad.
Stiernstedt, Marika: Landshövdingens dotter - Daniela Herz. Albert Bonniers förlag, 1935. 268
s. Helt skinnband. Inlagan fin. Övre guldsnitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Bandet något nött.
Stiernstedt, Marika: Lilas äktenskap. Albert Bonniers förlag, 1935. 287 s. Helt skinnband. Övre
guldsnitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Bandet något nött. Enstaka fläckar inuti boken. Stiernstedt, Marika: Man glömmer ingenting. Tidens förlag, 1948. 319 s. Klotryggsband. Gott
skick. Färgat övre snitt. Stiernstedt, Marika: Sven Vingedal - Slätten. Albert Bonniers förlag, 1934. 235 s. Helt
skinnband. Inlagan fin. Övre guldsnitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Bandet något nött. Ryggen
sprucken, tejpad Stiernstedt, Marika: von Sneckenströms. Albert Bonniers förlag, 1924. Sjunde upplagan. 382 s.
Halvfranskt band. Guldornerad rygg. Marmorerade pärmar. Marmorerat snitt. Främre
häftesomslag medbundet. Sprucken i övre delen av främre fogen, annars i gott skick Stiernstedt, Marika: Von Sneckenströms. Albert Bonniers förlag, 1935. 271 s. Helt skinnband.
Inlagan fin. Övre guldsnitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Bandet något nött. Stiernstedt, Marika: Von Sneckenströms. Albert Bonniers förlag, 1924. Sjätte upplagan. 382 s.
Dekorerat klotband. Något fläckig. Namnteckning på insidan av pärmen. Ryggen något bucklig. Stjerna, Mariana: Miriams Sång: En roman om dödahavsrullarnas folk esséerna. Ad Astra,
1990. 201 s. Cartonnageband. Inlagan fin. Bandet något nött i kanterna. Stockenstrand, J. L.: Den gyllene trappan. Albert Bonniers förlag, 1901. 217 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Stockfelt, Torbjörn: Endeckare; Idimensioner. Bonniers, 1966. 111 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Stockfelt, Torbjörn: Enstämt; Idimensioner. Bonniers, 1965. 89 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Stockfelt, Torbjörn: Enstämt; Idimensioner. Bonniers, 1965. 89 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Dedikation, handskriven. Stockfelt, Torbjörn: Prefekten. Bonniers, 1971. 149 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Stockfelt, Torbjörn: Prefekten. Bonniers, 1971. 149 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något
slitet. Stockfelt, Torbjörn: Sveriges försvar, en historia om revolution och korruption eller Så länge vi
har snus, knäckebröd och fruntimmer, så nog blir Sverige försvarat. Bonniers, 1974. 183 s. Häftad.
Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Recensionsstämpel. Stockfelt, Torbjörn: Sveriges försvar, en historia om revolution och korruption eller Så länge vi
har snus, knäckebröd och fruntimmer, så nog blir Sverige försvarat. Bonniers, 1974. 183 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Recensionsstämpel. Stolpe, Staffan: Någon måste betala. Askild & Kärnekull, 1976. 147 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Recensionsstämpel. Stolpe, Sven: Excellensen. Bokförlaget Norden, 1944. 278 s. Dekorerat halvfranskt band.
Färgat övre snitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Namnteckning på försättsbladet. Bandet något
slitet. Ryggen sprucken/lagad i fogarna Stolpe, Sven: Excellensen. Bokförlaget Norden, 1944. 278 s. Klotryggsband. Gott skick.
Marmorerade för/eftersättsblad. Färgat övre snitt. Försättsbladet bortrivet Stolpe, Sven: Excellensen. Bokförlaget Norden, 1944. 278 s. Klotryggsband. Gott skick.
Marmorerade för/eftersättsblad. Färgat övre snitt. Eftersättsbladet vikt Stolpe, Sven: I dödens väntrum. Albert Bonniers förlag, 1931. Åttonde upplagan. 304 s. Häftad.
Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Stolpe, Sven: Järnbröderna. En skälmroman. Albert Bonniers förlag, 1933. Andra upplagan.
487 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Julhälsning på smutstitelbladet Stolpe, Sven: Lätt, snabb och öm -. J.A. Lindblads förlag, Uppsala, 1960. 402 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Stolpe, Sven: Sakrament. Albert Bonniers förlag, 1948. 291 s. Klotband. Gott skick. Stolpe, Sven: Världen utan nåd. Albert Bonniers förlag, 1945. 395 s. Klotryggsband. Inlagan fin.
Namnteckning på insidan av pärmen. Bandet något slitet. Strand, Dieter: En socialdemokrats död. Norstedt och söners förlag, 1982. 212 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Strandberg, Bo: Det rasslar i rågen. Tidens förlag, 1956. 239 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Strandberg, Kerstin: Annemonas gördel. Bonniers, 1990. 271 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Strandberg, Kerstin: Klotjorden. Albert Bonniers förlag, 1970. 164 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Strandberg, Kerstin: Undangömda berättelser. Albert Bonniers förlag, 1995. 192 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Stridsberg, Gusti: Hjärtats äventyr. Rabén & Sjögren, 1967. Andra upplagan. 166 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Stridsberg, Gusti: Målat på glas. Rabén & Sjögren, 1964. 220 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Stridsberg, Gusti: Slottet vid gränsen. Rabén & Sjögren, 1965. 163 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Stridsberg, Gusti: Tänk inte med hjärtat. Rabén & Sjögren, 1966. 215 s. Klotband. Gott
skick. Stridsberg, Gusti: Vår stund med varandra. Rabén & Sjögren, 1968. 205 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Strindberg, August: Samlade skrifter Trettionionde delen Näktergalen i Wittenberg, Kristina,
Gustav lll.. Albert Bonniers förlag, 1924. 437 s. Halvfranskt band. Ryggen blekt. Ryggen något
sliten. Marmorerade pärmar. Marmorerade för/eftersättsblad. Övre guldsnitt. AB Nordiska
bokhandeln. Strindberg, August: Siste riddaren & Riksföreståndaren & Bjälbo-Jarlen. Albert
Bonniers förlag, 1923. 356 s. Häftad. Bandet något slitet. Ryggen något blekt. Strindberg, Axel: Resa mot gränsen Dikter skisser och noveller.. FIB:s Lyrikklubb, 1960. 116 s.
Häftad. Gott skick. Strindberg, Axel: Resa mot gränsen. Dikter, skisser och noveller. Folket i Bilds Förlag, 1960.
116 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Ströhm, Bertil: Tretton episoder. Malmö, 1852. 127 s. Häftad. Gott skick. Ström, Bengt: Timmermän och nyckelpigor. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1913. 288 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Ström, Eva: Bröd. Albert Bonniers förlag, 1999. 172 s. Inbunden med skyddsomslag. Mycket
gott skick. Ström, Folke: Folket i Simlångsdalen. Sig Folkesons historia.. Folket i Bilds Förlag, 1941. 252
s. Häftad. Nött i kanterna. Ström, Fredrik: Marit Vankelmods öde. Folket i Bilds Förlag, 1944. 240 s. Häftad. Bandet något
slitet. Bandet något skevt. Dedikation, handskriven. Exlibris. Ström, Fredrik: Nya himlar och en ny jord - första boken. Ljungbergs Förlag, 1930. Andra
upplagan. 254 s. Häftad. Gott skick. Ström, Fredrik: Rebellerna. Folket i Bilds Förlag, 1949. 351+335+333+415+375s. 5 vol.
Skinnryggsband. Mycket gott skick. Färgat övre snitt. Ström, Göran: Mil efter mil. Förlags AB Marieberg, 1979. Illustrerad av Hasse Erikson. 159 s.
Häftad. Gott skick. Ström, Johanne: Den kritiske främlingen. Albert Bonniers förlag, 1957. 223 s. Häftad. Något
fläckig. Inlagan fin. Märke efter etikett på smutstitelbladet. Strömholm, Stig: Annat folk. Sex berättelser. Norstedts förlag, 1983. 222 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Strömholm, Stig: Den hösten. Norstedt och söners förlag, 1978. 299 s. Inbunden. Gott skick.
Ett hörn något stött. Strömholm, Stig: Den hösten. Norstedt och söners förlag, 1978. 299 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Strömholm, Stig: Dödstid. Ryttmästaren friherre Bengt Karcks efterlämnade anteckningar.
Norstedts förlag, 1991. 250 s. Inbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick. Strömholm, Stig: Fältkamrern. Norstedts förlag, 1995. 214 s. Inbunden med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Strömholm, Stig: Sändebudet. Norstedts förlag, 1986. 314 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Strömholm, Stig: Skogen. Norstedt och söners förlag, 1980. 338 s. Inbunden. Gott skick. Stubbendorff, Bertil: Mobben. Norstedt och söners förlag, 1963. 165 s. Häftad. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Suber, Margareta: De otrogna. Norstedt och söners förlag, 1953. 207 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Suber, Margareta: Himmelsö. Norstedt och söners förlag, 1955. Illustrerad av Lennart Rodhe.
183 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslag fläckat. Något nött i kanterna. Stämpel på
häftesomslaget. Suber, Margareta: Himmelsö. Norstedt och söners förlag, 1957. 130 s. Häftad. Gott skick. Suber, Margareta: Mot rött ljus. Norstedt och söners förlag, 1945. 275 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Stämpel på häftesomslaget. Suber, Margareta: Musikanter på livstid. Norstedt och söners förlag, 1950. 243 s. Häftad. Gott
skick. Namnteckning på insidan av pärmen. Häftesomslaget något fläckigt. Sund, Lars: Lanthandlerskans son. Söderström & Co, 1997. 430 s. Pappband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Sundberg, Dan: Elefantsamlerskan och andra berättelser. Inferi, 1984. 101 s. Häftad. Gott
skick. Sundborg, Bertil: Den skiten Per Andersson. En lycksökare från Christinas tid. Bonniers, 1967.
271 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget slitet. Sundelin, Arne: Huset bland träden. Natur och kultur, 1999. 162 s. Inbunden med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Sundelin, Arne: Minnet kastar falska tärningar. Legenda, 1987. 192 s. Inbunden med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Sundgren, Dagny: Vem var den skyldige?. Harriers Förlag, 1950. 378 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget slitet. Sundgren, Tatiana: Noveller. Söderström & Co, 1958. 98 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Recensionsstämpel. Sundman, Per Olof: Berättelsen om Såm. Norstedt och söners förlag, 1977. 253 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Sundman, Per Olof: Expeditionen. Pan/Norstedts, 1967. 182 s. Pocket. Gott skick. Exlibris. Sundman, Per Olof: Expeditionen. Norstedt och söners förlag, 1962. 223 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Sundman, Per Olof: Ingenjör Andrées luftfärd. Norstedt och söners förlag, 1867. Andra
upplagan. 343 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Sundman, Per Olof: Ingenjör Andrées luftfärd. Norstedt och söners förlag, 1967.
Originalupplaga. 343 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Sundman, Per Olof: Skytten. Norstedt och söners förlag, 1965. 25251 s. Dekorerat klotband.
Något fläckig. Inlagan fin. Sundman, Per Olof: Skytten. Norstedt och söners förlag, 1965. 251 s. Dekorerat klotband med
skyddsomslag. Inlagan fin. Namnteckning på försättsbladet. Skyddsomslaget fläckat och nött. Sundman, Per Olof: Trumslagaren. Norstedts förlag, 1967. Illustrerad av Erik Prytz. 94 s.
Häftad. Gott skick. Sundvall, Viveca Lärn: Tre noveller. Julboken Produktion HB, 1994. 45 s. Häftad. Mycket gott
skick. Sunesson, Ola: Solskensaxiomet. Legenda, 1988. 225 s. Inbunden med skyddsomslag.
Inlagan fin. Något nött i kanterna. Svedberg, Annakarin: Se upp för trollen! eller: Äntligen en bok om livet sådant det verkligen är.
Bonniers, 1963. 229 s. Häftad. Gott skick. Svedberg, Annakarin: Vårvinterdagbok. Bonniers, 1957. 115 s. Häftad. Häftesomslag fläckat.
Inlagan fin. Svedberg, Annakarin: Vingklippta. Bonniers, 1962. 235 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget
något solkigt Svedelid, Olov: Kejsarbrevet. Forum, 1994. 417 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Svenning, Olle: Älska makten. Tidens förlag, 1985. 243 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Svenning, Olle: Inte bli som vi. Tidens förlag, 1979. 268 s. Häftad. Något nött i kanterna. Svensson, Ingemar: Pyramidens grund och andra noveller. Förlaget Barrikaden, 1980. 137 s.
Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Svensson, Vidar: Theodiga. Bonniers, 1984. 247 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Svenstedt, Carl Henrik: Berättelser för Tina. Bonniers, 1991. 193 s. Inbunden med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Svenstedt, Carl Henrik: I provinsens ljus. Ordfronts förlag, 1984. Illustrerad av Mark Sylwan.
185 s. Häftad. Gott skick. Svenstedt, Carl Henrik: Invasionen. Bonniers, 1966. 95 s. Häftad. Gott skick. Svenstedt, Carl Henrik: Invasionen. Bonniers, 1966. 95 s. Häftad. Mycket gott skick.
Ouppsprättad. Svenstedt, Carl Henrik: Kriget. Bonniers, 1965. 96 s. Häftad. Gott skick. Svenstedt, Carl Henrik: Kriget. Bonniers, 1965. 96 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något
nött i kanterna. Swahn, Jan Henrik: Lingonkungen. Albert Bonniers förlag, 2003. 350 s. Inbunden med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Recensionsstämpel. Swahn, Jan Henrik: Pengarna. Albert Bonniers förlag, 1996. 200 s. Inbunden med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Swahn, Jan Henrik: Vandrarna. Albert Bonniers förlag, 2001. 350 s. Inbunden med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Swahn, Sven Christer: Bäste bror. Albert Bonniers förlag, 1960. 250 s. Häftad. Titelbladet
saknas, häftesomslaget något solkigt Swahn, Sven Christer: Bäste bror. Bonniers, 1960. 250 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Swahn, Sven Christer: Enhörningens död. Legender och fantasistycken. Transit, 1984. 60 s.
Häftad. Gott skick. Swahn, Sven Christer: Förmedlarna. Lindfors, 1978. 285 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något slitet. Swahn, Sven Christer: I ondo. Adolf Bonnier, Stockholm, 1962. 154 s. Häftad. Ouppsprättad.
Gott skick. Swahn, Sven Christer: I ondo. Albert Bonniers förlag, 1962. 154 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Swahn, Sven Christer: Närmare Dig. Bonniers, 1964. 205 s. Häftad. Gott skick. Swahn, Sven Christer: Stanna alla klockor och andra kusliga berättelser. Rabén &
Sjögren, 1991. Illustrerad av Fibben Hald. 134 s. Cartonnageband med skyddsomslag. Mycket gott
skick. Swahn, Waldemar: Herr Windelcrantz sällsamma resa. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1918. 357
s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Swanberg, Lena Katarina: Springflod. Forum, 2001. 284 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Syk, Robert: Denna sagolika tid. Legenda, 1984. 214 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Sylwan, Mark: Et ego in Bavaria. Bo Cavefors, 1969. 183 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Sylwan, Mark: Farmors hemlighet. Norstedt och söners förlag, 1978. 270 s. Klotband. Gott
skick. Sylwan, Mark: Lunch med demiurgen. En anakrönika. Norstedt och söners förlag, 1974. 219 s.
Häftad med pappersomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Taube, Evert: Än spelar Pan Berättelser i urval av Ib Fredholm.. Bonniers, 1965. Illustrerad av
Sundin-Wickman Ulla. 208 s. Dekorerat pappband med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Taube, Evert: Don Diego Karlsson de la Rosas roman. Albert Bonniers förlag, 1962. 244 s.
Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Taube, Evert: Don Diego Karlsson de la Rosas roman. Albert Bonniers förlag, 1962. 244 s.
Häftad. Häftesomslaget fläckat och slitet Taube, Evert: Eldflugorna dansar. Albert Bonniers förlag, 1978. 305 s. Inbunden med
skyddsomslag. Illustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget fläckat och nött. Taube, Evert: Flyg till Pampas. Bonniers, 1968. 100 s. Pappband. Gott skick. Taube, Evert: I Najadernas gränd; De fyra vindarnas gata. Albert Bonniers förlag, 1966. 259 s.
Cartonnageband. Gott skick. Namnteckning på insidan av pärmen. Taube, Evert: I Najadernas gränd; De fyra vindarnas gata. Albert Bonniers förlag, 1966.
Illustrerad av Astri Taube. 259 s. Cartonnageband. Gott skick. Taube, Evert: Samlade berättelser med tillhörande visor och ballader, Vol IV: De Fyra
Vindarnas gata, Västlig horisont. Albert Bonniers förlag, 1966. Illustrerad av författaren och Kurt
Jungstedt. 230 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Taube, Evert: Samlade berättelser med tillhörande visor och ballader, Vol IV: De Fyra
Vindarnas gata, Västlig horisont. Albert Bonniers förlag, 1966. Illustrerad av författaren och Kurt
Jungstedt. 230 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Pappersomlsaget något solkigt Taube, Evert: Strövtåg i Ranrike. Vingförlaget, 1957. 200 s. Klotryggsband med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Taube, Evert: Västlig horisont. Forum, 1974. Andra upplagan. Illustrerad av Kurt Jungstedt. 172
s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget slitet. Taube, Evert: Vid tiden för Astri och Apollon. Bonniers, 1964. Illustrerad av författaren och Astri
Bergman-Taube. 140 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Gott skick. Taube, Evert: Vid tiden för Astri och Apollon. Bonniers, 1964. Illustrerad av författaren och Astri
Bergman-Taube. 140 s. Klotryggsband. Mycket gott skick. Tegen, Gunhild: Den trånga cirkeln. Bokförlaget Norden AB, 1945. 327 s. Klotryggsband. Gott
skick. Bandet något nött i kanterna. Marmorerade för/eftersättsblad. Färgat övre snitt. Tegen, Gunhild: Jakobs skugga. Författarena Förlag, 1953. 176 s. Häftad. Gott skick. Tegen, Gunhild: Lyckan kommer... Bokförlaget Norden AB, 1944. 276+276s. 2 vol.
Klotryggsband. Gott skick. Bandet något nött i kanterna. Tegen, Gunhild: Resan hem. Bokgillet, 1958. 140 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Tengroth, Birgit: Den stora glädjen. Wahlström & Widstrand, 1957. 158 s. Klotryggsband
med skyddsomslag. Gott skick. Färgat övre snitt. Främre och bakre häftesomslag medbundna.
Pappersomslaget nött och lagat Tenhovaara, Mika Henry: Y - en berättelse. Janus Förlag, 1987. 92 s. Häftad. Nyskick. Thorén, Fritz: Äktenskap. Albert Bonniers förlag, 1948. 451 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget lagat. Thorén, Lill: Lilla Fågel. Rabén & Sjögren, 1980. 163 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Thoris, Lars: Närstridsinstruktörens höst. Norstedt och söners förlag, 1974. 186 s. Häftad. Gott
skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Thörngren, Torbjörn: Mitten. Tidens förlag, 1961. 237 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget
något slitet. Thörngren, Torbjörn: Mitten. Tidens förlag, 1961. Originalupplaga. 237 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Thörngren, Torbjörn: Staden spelar om natten. Tidens förlag, 1961. 222 s. Cartonnageband
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Thyselius, Thorborg: Den namnlöse. Rabén & Sjögren, 1969. 163 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Tidholm, Thomas: Semester med Sven. Wahlström & Widstrand, 1999. 235 s. Inbunden.
Mycket gott skick. Tikkanen, Henrik: Efter hjältedöden. Alba, 1979. 135 s. Cartonnageband med skyddsomslag.
Inlagan fin. Bandet något nött i kanterna. Tikkanen, Henrik: Mariegatan 26 Kronohagen. Albert Bonniers förlag, 1977. 126 s. Pappband
med skyddsomslag. Skyddsomslaget slitet. Inlagan fin. Tikkanen, Märta: Rödluvan. Trevi, 1992. 312 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Tikkanen, Märta: Rödluvan. Trevi, 1987. 312 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Tikkanen, Märta: Sofia vuxen med sitt MBD. Forum, 1998. 252 s. Inbunden. Mycket gott skick.
Tjerneld, Staffan: Flickan och miljonären. En berättelse från 1970-talet. Bonniers, 1974. 228 s.
Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Tjerneld, Staffan: Flickan och miljonären. En berättelse från 1970-talet. Bonniers, 1974. 228 s.
Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Torhamn, Urban: Resan till Ghanda. Albert Bonniers förlag, 1969. 237 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Tormod, Mats: En annan historia. Författarförlaget, 1988. 230 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Tormod, Mats: Movie. Författarförlaget, 1985. 263 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Tornborg, Rita: Salomos namnsdag. Bonniers, 1979. 313 s. Inbunden. Gott skick.
Recensionsstämpel. Törnquist, Anders: Faber. Författarförlaget, 1979. 125 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget
något slitet. Torpe, Ulla: Det slutna rummet. LTs förlag, 1979. 196 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Trolle, Alice: Bland sårade. Intryck från en resa krigsåret 1915. Åhlén och Åkerlunds förlag,
1916. 191 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Trolle, Börje: Bellman och Ulla Winblad. Den svenske paschan. Carl XV:s sista kärlek.
Bokexepeditionens Förlag, 1918. Andra upplagan. 168+176+159s. Klotryggsband. Gott skick.
Bandet något nött i kanterna. Illustrerad. Trolle, Elsa af: Välsignade ovisshet. C.E. Fritzes Bokförlag, 1946. 386 s. Halvklotband. Främre
och bakre häftesomslag medbundna. Färgat övre snitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Bandet
något slitet. Trotzig, Astrid: Främmande i detta land. Albert Bonniers förlag, 2003. 332 s. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Trotzig, Birgitta: Berättelser. Bonniers, 1977. 166 s. Häftad. Ett hörn något stött.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Trotzig, Birgitta: Berättelser. Bonniers, 1977. Originalupplaga. 166 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Trotzig, Birgitta: Dubbelheten. Tre sagor. Albert Bonniers förlag, 1998. Originalupplaga. 136 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Trotzig, Birgitta: I Kejsarens tid. Bonniers, 1975. 151 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Trotzig, Birgitta: Jaget och världen. Författarförlaget, 1977. 132 s. Häftad. Häftesomslaget något
nött i kanterna. Trotzig, Birgitta: Levande och döda. Tre berättelser. Bonniers, 1964. 220 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget fläckat och nött. Trotzig, Birgitta: Levande och döda. Tre berättelser. Bonniers, 1964. 220 s. Klotryggsband.
Främre häftesomslag medbundet. En fläck på pärmen. Trotzig, Birgitta: Sjukdomen. Bonniers, 1972. Originalupplaga. 245 s. Häftad. Gott skick. Tunström, Göran: Juloratoriet. Albert Bonniers förlag, 1996. 328 s. Cartonnageband. Gott skick.
Tunström, Göran: Prästungen. Bonniers, 1985. Illustrerad av Lena Cronqvist. 269 s. Inbunden
med skyddsomslag. Inlagan fin. Skyddsomslaget fläckat och nött. Tunström, Göran: Skimmer. Albert Bonniers förlag, 1996. Originalupplaga. 242 s. Inbunden
med skyddsomslag. Inlagan fin. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Bandet något
fuktskadat Ullman, Gustaf: Kärlekens sommar. Albert Bonniers förlag, 1929. 255 s. Pergamentryggband.
Illustrerad. Bandet något nött i kanterna. Unge, Ingemar: Både och. Prosastycken. Forum, 1973. 186 s. Häftad. Ett hörn något stött.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Utvik, Magnus: Hata regnet Hata livet. Gedins, 1994. 172 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Valitala, Nalle: Nationens hjälte. Bra Böcker, 1986. 229 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Väring, Astrid: Föranleder ingen åtgärd. Wahlström & Widstrand, 1947. Andra upplagan.
224 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Väring, Astrid: Föranleder ingen åtgärd. Wahlström & Widstrand, 1947. Originalupplaga.
224 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Väring, Astrid: Frosten Skildring från 1860-talets Västerbotten. Vårt Hems förlag, 1929. 276 s.
Dekorerat klotband. Gott skick. Namnteckning på titelbladet. Väring, Astrid: Manuel. Norstedt och söners förlag, 1931. Originalupplaga. 235 s. Dekorerat
pappband. Gott skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Främre häftesomslag medbundet. Väring, Astrid: Marja. Berättelse från fjället. Norstedt och söners förlag, 1928. Originalupplaga.
250 s. Halvfranskt band. Övre guldsnitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Främre och bakre
häftesomslag medbundna. Bandet något slitet. Värnlund, Rudolf: Den befriade glädjen. Tidens förlag, 1946. Originalupplaga. 259 s.
Klotryggsband. Mycket gott skick. Värnlund, Rudolf: Den befriade glädjen. Tidens förlag, 1950. Andra upplagan. Illustrerad av
Ulla Sundin. 224 s. Klotryggsband. Gott skick. Bandet något blekt. Färgat övre snitt. Värnlund, Rudolf: Det druckna kvarteret. Berättelse kring legenden om busen John Johnson.
Albert Bonniers förlag, 1929. Originalupplaga. 245 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något
slitet. Värnlund, Rudolf: Döda människor. Albert Bonniers förlag, 1924. Originalupplaga. 203 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Slarvigt uppsprättad Värnlund, Rudolf: Döda människor. Albert Bonniers förlag, 1924. Originalupplaga. 203 s.
Häftad. Gott skick. Delvis ouppsprättad. Recensionsstämpel. Värnlund, Rudolf: Döda människor; Den befriade glädjen. Tidens förlag, 1956. 328 s.
Dekorerat pappband med skyddsomslag. Gott skick. Färgat övre snitt. Värnlund, Rudolf: En dålig mans dagbok. Albert Bonniers förlag, 1929. Originalupplaga. 226 s.
Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Namnteckning på smutstitelbladet. Värnlund, Rudolf: En kvinnas leende. Albert Bonniers förlag, 1932. Originalupplaga. 204 s.
Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Värnlund, Rudolf: Hedningarna som icke hava lagen. Tidens förlag, 1936. Originalupplaga.
452 s. Häftad. Häftesomslaget slitet. Ryggen sliten. Inlagan fin. Värnlund, Rudolf: Ingen mans land. Albert Bonniers förlag, 1925. Originalupplaga. 276 s.
Häftad. Gott skick. Delvis ouppsprättad. Värnlund, Rudolf: Man bygger ett hus. Tidens förlag, 1938. Originalupplaga. 329 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Värnlund, Rudolf: Man bygger ett hus. Tidens förlag, 1975. 222 s. Cartonnageband. Gott skick.
Värnlund, Rudolf: Ung fröken. Albert Bonniers förlag, 1927. Originalupplaga. 250 s. Häftad.
Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Värnlund, Rudolf: Ungar och andra. Tidens förlag, 1941. Originalupplaga. 331 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Inlagan fin. Värnlund, Rudolf: Ungar och andra. Tidens förlag, 1941. Originalupplaga. 331 s. Häftad.
Ouppsprättad. Gott skick. Veits, Ulf (K. Sivert Lindberg): Återkomst. Bonniers, 1959. 154 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Veits, Ulf (K. Sivert Lindberg): Medan Tya levde. Albert Bonniers förlag, 1964. 136 s. Häftad.
Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Veits, Ulf (K. Sivert Lindberg): Medan Tya levde. Albert Bonniers förlag, 1964. 136 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Veslen, Börje: Då har livet inget värde. Janus, 1983. 89 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Veslen, Börje: Vadhelst i haven gjort. Actum Förlag, 1951. Illustrerad av författaren. 46 s.
Häftad. Vetterlund, Fredrik: Novelletter och miniatyrer. Albert Bonniers förlag, 1946. 187 s. Häftad.
Delvis ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Viksten, Albert: Bäverbäcken. Tidens förlag, 1957. Illustrerad av Eric Palmquist. 222 s.
Dekorerat pappband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Viksten, Albert: Bäverbäcken. LTs förlag, 1948. Illustrerad av Eric Palmquist. 232 s. Häftad.
Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Viksten, Albert: Bäverbäcken. Bra Böcker, 1976. Illustrerad av Eric Palmquist. 302 s.
Skinnimitationsband med skyddsomslag. Gott skick. Viksten, Albert: Blå gryning. LTs förlag, 1950. 302 s. Häftad. Namnteckning på smutstitelbladet.
Häftesomslaget något slitet. Viksten, Albert: Blå gryning. LTs förlag, 1950. Andra upplagan. 302 s. Dekorerat pappband.
Främre häftesomslag medbundet. Färgat övre snitt. Gott skick. Bandet något nött i kanterna. Viksten, Albert: Blå gryning. Folket i Bilds Förlag, 1954. 237 s. Inbunden. Blindpressad. En fläck
på snittet. Något fuktskadad. Viksten, Albert: Byfolket. Folket i Bilds Förlag, 1941. 248 s. Halvklotband. Marmorerade pärmar.
Marmorerat snitt. Gott skick. Viksten, Albert: Den stora kärleken. LTs förlag, 1952. Illustrerad av Eric Palmquist. 247 s.
Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Viksten, Albert: Den vita vidden. Albert Bonniers förlag, 1936. 256 s. Helt skinnband. Guldsnitt.
Inre denteller. Marmorerade för/eftersättsblad. Ryggen blekt. Gott skick Viksten, Albert: Ödets väg. Saxon & Lindströms Förlags AB, 1947. 301 s. Klotryggsband
med skyddsomslag. Gott skick. Färgat övre snitt. Skyddsomslaget något slitet. Viksten, Albert: Spelet under skyarna. LTs förlag, 1949. Illustrerad av Eric Palmquist. 245 s.
Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Viksten, Sven: Innan gräset vissnar. Tidens förlag, 1961. 223 s. Häftad. Namnteckning på
smutstitelbladet. Recensionsstämpel. Häftesomslaget något nött i kanterna. Viksten, Sven: Trygghetens byar. Tidens förlag, 1975. 284 s. Inbunden med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Vikström, Birger: Den svenska människan Avhandling med illustrationer av författaren.
Bonniers, 1959. 91 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Inlagan fin.
Originalupplaga. Vikström, Birger: Gyllene tider Skisser och berättelser. Albert Bonniers förlag, 1948. 124 s.
Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Originalupplaga. Viktor, Viktor (Elsa Maria Otto): Himmelrikets vägar. Fritt efter legenden om Sankt Sigfrid.
Bonniers, 1972. 271 s. Klotband med skyddsomslag. Inlagan fin. Skyddsomslaget något slitet. Villius, Lars: Dina fotspår i sanden. Albert Bonniers förlag, 1949. 196 s. Häftad. Delvis
ouppsprättad. Voors, Barbara: Älskade du. Gedins, 1990. 187 s. Linneband med skyddsomslag. Mycket gott
skick. Voors, Barbara: Sömnlös. Wahlström & Widstrand, 2000. 337 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Wägner, Elin: Åsa-Hanna. Albert Bonniers förlag, 1930. Sjunde upplagan. 393 s. 2 vol. Häftad.
Inlagan fin. Namnteckning på smutstitelbladet. Häftesomslaget något slitet. Wägner, Elin: Åsa-Hanna. Albert Bonniers förlag, 1946. Originalupplaga. 293 s. Häftad. Inlagan
fin. Namnteckning på försättsbladet. Häftesomslaget fläckligt och slitet Wägner, Elin: De fem pärlorna. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1939. 225 s. Linneband. Mycket
gott skick. Wägner, Elin: Den namnlösa. Albert Bonniers förlag, 1922. 341 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Recensionsstämpel. Wägner, Elin: Den odödliga gärningen. Albert Bonniers förlag, 1928. Tredje upplagan. 237 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Wägner, Elin: Gammalrödja. Skildring från en bygd som ömsar skinn. Albert Bonniers förlag,
1931. Originalupplaga. 245 s. Häftad. Gott skick. Wägner, Elin: Gammalrödja. Skildring från en bygd som ömsar skinn. Albert Bonniers förlag,
1931. Fjärde upplagan. 245 s. Häftad med pappersomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något
slitet. Wägner, Elin: Gammalrödja. Skildring från en bygd som ömsar skinn. Albert Bonniers förlag,
1931. Tredje upplagan. 245 s. Häftad. Gott skick. Wägner, Elin: Korpungen och jag. Albert Bonniers förlag, 1930. 153 s. Dekorerat klotband. Gott
skick. Wägner, Elin: Korpungen och jag. Albert Bonniers förlag, 1930. 153 s. Häftad. Gott skick. Wägner, Elin: Kvarteret Oron. Albert Bonniers förlag, 1919. Andra upplagan. 210 s. Häftad.
Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Wägner, Elin: Kvarteret Oron. Litteraturfrämjandet, 1976. Illustrerad av Jan Forsberg. 170 s.
Cartonnageband. Gott skick. Wägner, Elin: Natten till söndag. Albert Bonniers förlag, 1926. Andra upplagan. 224 s. Häftad.
Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Wägner, Elin: Silverforsen. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1931. 255 s. Dekorerat klotband. Gott
skick. Färgat övre snitt. Namnteckning på försättsbladet. Bandet något blekt. Wägner, Elin: SILVERFORSEN. Iduns Romanbibliotek LXXV.. Iduns Redaktion, Stockholm,
1924. 336 s. Klotryggsband. Marmorerade pärmar. Gott skick. Wägner, Elin: Svalorna flyga högt. Albert Bonniers förlag, 1944. 323 s. Klotryggsband. Mycket
gott skick. Wägner, Elin: Svalorna flyga högt. Albert Bonniers förlag, 1929. Originalupplaga. 323 s.
Dekorerat klotband. Gott skick. Wägner, Elin: Väckarklocka. Bonniers, 1978. 250 s. Pocket. Gott skick. Wägner, Elin: Väckarklocka Valda skrifter. Albert Bonniers förlag, 1953. 337 s. Klotryggsband.
Gott skick. Namnteckning på insidan av pärmen. Wägner, Elin: Vändkorset. Albert Bonniers förlag, 1935. Tredje upplagan. 398 s. Häftad med
pappersomslag. Inlagan fin. Ryggen något bucklig. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Wahlén, Ingvar: Berättelser från skogen. LTs förlag, 1951. 170 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Wahlén, Ingvar: Gärdsgårdsbyggarens hus. LTs förlag, 1965. 223 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Wahlén, Ingvar: Kungariket Kalvåsen. LTs förlag, 1959. 286 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Wahlén, Ingvar: Nya berättelser från skogen. LTs förlag, 1958. 235 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Wahlén, Ingvar: Pojken och fågeln. LTs förlag, 1952. 253 s. Häftad. Recensionsstämpel.
Namnteckning på insidan av pärmen. Häftesomslaget trasigt. Wahlén, Ingvar: Råttorna. LTs förlag, 1977. 121 s. Häftad. Gott skick. Wahlén, Ingvar: Skräcken gör mördaren. Tidens förlag, 1957. 202 s. Dekorerat pappband. Gott
skick. Wahlenberg, Anna: Den stora kärleken. Albert Bonniers förlag, 1918. 359 s. Klotband. Gott
skick. Främre häftesomslag medbundet. Wahlenberg, Anna: Två slags folk. Iduns Romanbibliotek XXXVII, 1905 + Lagerlöf, Selma : Herr
Arnes penningar. Iduns Romanbibliotek XXXIII, 1903.. Iduns Redaktion, Stockholm, (utan årtal).
278+95 sidor. Halvklotband. Mycket gott skick. 2 romaner i ett band. Wahlgren, Anna: Den sjunde vintern. Bonniers, 1975. 196 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Wahlgren, Anna: I kärlekens namn. Bonniers, 1985. 442 s. Inbunden. Inlagan fin. Bandet något
fläckigt. Wahlgren, Anna: Lust och längtan. Bonniers, 1979. 222 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Wahlgren, Anna: Lust och längtan. Bonniers, 1979. 222 s. Häftad med pappersomslag.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Läsexemplar utan pärmar Wahlgren, Anna: Men icke hade kärlek. Bonniers, 1977. 211 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Wahlgren, Anna: Sorgen. Bonniers, 1987. 238 s. Inbunden med skyddsomslag. Mycket gott
skick. Wahlöö, Inger: Anders och Emma En roman om Anders och Emma Zorn. Wiken, 1993. 367 s.
Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Dedikation, handskriven. Wahlöö, Inger: Du som är så stark. AWE/ Gebers, 1971. 141 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Ryggen något sned. Wahlöö, Inger: Förrän förtrollningen är bruten. Legenda, 1986. 201 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Wahlöö, Per: Generalerna. Norstedt och söners förlag, 1965. 315 s. Klotryggsband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Exlibris. Wahlöö, Per: Generalerna. Norstedt och söners förlag, 1965. 315 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Wahlöö, Per: Hövdingen. Bra Böcker, 1984. 306 s. Dekorerat skinnimitationsband med
skyddsomslag. Gott skick. Wahlöö, Per: Lastbilen. Norstedt och söners förlag, 1962. 269 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Wahlöö, Per: Uppdraget. Norstedt och söners förlag, 1963. 233 s. Dekorerat pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Wahlöö, Per: Uppdraget. Norstedt och söners förlag, 1963. 233 s. Dekorerat pappband.
Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Wahlström, Gunnar: Främlingars rike. Gummessons Bokförlag, 1965. 199 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Suddig stämpel på baksidan Waldemarsson, Eva: Ett hus åt Ira. LTs förlag, 1989. 245 s. Inbunden med skyddsomslag.
Inlagan fin. Skyddsomslaget något slitet. Waldemarsson, Eva: Inom natt och år. LTs förlag, 1965. 219 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Waldemarsson, Eva: Som rosen mitt hjärta. LTs förlag, 1963. 263 s. Häftad. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Wall, Bengt V.: De profundis. Tidens förlag, 1947. 188 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Wall, Bengt V.: Rapport från Zenotien. Tidens förlag, 1971. 178 s. Häftad. Delvis ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Wall, Bengt V.: Trädgårdsmästarn och Döden. Tidens förlag, 1956. 198 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Recensionsstämpel. Wall, Bengt V.: Vännen Patrik eller Den sällsamma resan. Tidens förlag, 1948. 356 s. Häftad.
Inlagan fin. Häftesomslaget något solkigt Waller, Erland: Kyrkoherden i Östervik En berättelse från en svunnen tid. Fahlcrantz & Co,
1917. Femte upplagan. Illustrerad av Einar Nerman. 235 s. Inbunden. Främre häftesomslag
medbundet. Stänksnitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Bandet något slitet. Wallman, Marina: Gränden. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1983. 192 s. Häftad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Wallquist, Einar: Att få komma. Albert Bonniers förlag, 1947. 225 s. Klotband. Gott skick.
Illustrerad. Stänksnitt. Främre häftesomslag medbundet. Wallquist, Einar: Att få komma. Albert Bonniers förlag, 1947. 225 s. Häftad. Inlagan fin.
Illustrerad. Häftesomslaget något slitet. Wallquist, Einar: Lappmarksdoktor. Albert Bonniers förlag, 1943. 241 s. Klotryggsband. Gott
skick. Ryggen något nött Wallquist, Einar: Med varandra. Albert Bonniers förlag, 1949. Illustrerad av författaren. 225 s.
Klotband med skyddsomslag. Inlagan fin. Främre häftesomslag medbundet. Stänksnitt.
Skyddsomslaget något slitet. Wallquist, Einar: Mer än mantalsskriven. Albert Bonniers förlag, 1951. 230 s. Klotband.
Illustrerad. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Stämpel på eftersättsbladet.
Namnteckning på försättsbladet Wallquist, Einar: Mer än mantalsskriven. Albert Bonniers förlag, 1951. 230 s. Häftad.
Illustrerad. Häftesomslaget något slitet. Slarvigt uppsprättad Wallquist, Einar: Möte med granne. Albert Bonniers förlag, 1954. 273 s. Klotryggsband. Gott
skick. Illustrerad. Wallquist, Einar: Närstående. Bonniers, 1963. Illustrerad av författaren. 206 s. Häftad. Inlagan
fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Wallquist, Einar: Väster om väg. Albert Bonniers förlag, 1945. 267 s. Klotband. Gott skick.
Illustrerad. Främre häftesomslag medbundet. Stänksnitt. Wallquist, Einar: Väster om väg. Albert Bonniers förlag, 1949. 293 s. Klotryggsband. Gott skick.
Wallquist, Einar: Väster om väg. Albert Bonniers förlag, 1945. 267 s. Häftad. Illustrerad. Gott
skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Warren, Stig: Brevduvan från dödsriket. LTs förlag, 1977. 139 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Warren, Stig: Monika. LTs förlag, 1978. 112 s. Häftad. Mycket gott skick. Wassing, Åke: Dödgrävarens pojke. Albert Bonniers förlag, 1967. 479 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Wassing, Åke: Gropen i skogen. AWE/ Gebers, 1965. 477 s. Klotryggsband med
skyddsomslag. Inlagan fin. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Skyddsomslaget något nött i
kanterna. Wassing, Åke: Slottet i dalen. Albert Bonniers förlag, 1962. 476 s. Linneband. Gott skick.
Marmorerade för/eftersättsblad. Något skuren. Wassing, Åke: Slottet i dalen. AWE/ Gebers, 1960. Andra upplagan. 510 s. Klotryggsband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Wästberg, Per: Arvtagaren. Wahlström & Widstrand, 1958. Originalupplaga. 416 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Wästberg, Per: Bergets källa. Wahlström & Widstrand, 1987. Originalupplaga. 521 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Wästberg, Per: Eldens skugga. Wahlström & Widstrand, 1986. Originalupplaga. 409 s.
Inbunden med skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet. Gott skick. Häftesomslaget något
nött i kanterna. Wästberg, Per: En ung mans dagbok. Oskar Eriksons Bokhandel B, 1988. 1988 s. Häftad. Gott
skick. Wästberg, Per: Enskilt arbete. Wahlström & Widstrand, 1952. Originalupplaga. 148 s.
Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Wästberg, Per: Ett gammalt skuggspel. Wahlström & Widstrand, 1952. Originalupplaga.
149 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något gulnat. Wästberg, Per: Förbjudet område. Wahlström & Widstrand, 1960. Originalupplaga. 266 s.
Klotband. Inlagan fin. Främre häftesomslag medbundet. Bandet något fläckigt. Wästberg, Per: Förbjudet område. Albert Bonniers förlag, 1963. 248 s. Dekorerat pappband
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Wästberg, Per: Halva kungariket. Wahlström & Widstrand, 1955. Andra upplagan. 484 s.
Häftad. Inlagan fin. Namnteckning på smutstitelbladet. Häftesomslaget slitet. Wästberg, Per: Halva kungariket. Wahlström & Widstrand, 1983. 484 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Dedikation, handskriven. Wästberg, Per: Jordmånen. Wahlström & Widstrand, 1972. Originalupplaga. 392 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Inlagan fin. Oskuren Wästberg, Per: Jordmånen. Wahlström & Widstrand, 1972. Andra upplagan. 392 s.
Klotband. Gott skick. Wästberg, Per: Luftburen. Wahlström & Widstrand, 1970. 296 s. Pocket. Gott skick. Wästberg, Per: På svarta listan. Albert Bonniers förlag, 1964. 291 s. Dekorerat pappband med
skyddsomslag. Wästberg, Per: På svarta listan. Wahlström & Widstrand, 1960. Originalupplaga. 307 s.
Häftad. Något blekt. Wästberg, Per: Ung mans dagbok. Fråhn tolv till sexton år 1946-1950. Wahlström &
Widstrand, 1996. Originalupplaga. 335 s. Halvklotband. Nyskick. Weckström, Tor: Brusande eskapad. AB Lindqvists Förlag, 1956. 191 s. Klotryggsband. Gott
skick. Weiss, Alexander: Fragment. Bo Cavefors, 1969. 39 s. Häftad. Gott skick. Weiss, Alexander: Kris. Bo Cavefors, 1975. 181 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något
nött i kanterna. Weiss, Peter: Brännpunkt. Bo Cavefors, 1968. 168 s. Pocket. Gott skick. Häftesomslag fläckat.
Weiss, Peter: Brännpunkt. Bo Cavefors, 1964. Originalupplaga. 219 s. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget fläckat och nött. Weiss, Peter: Situationen. Albert Bonniers förlag, 2001. 230 s. Inbunden med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Weiss, Peter: Vandring för tre röster. Bo Cavefors, 1964. Originalupplaga. 85 s. Häftad. Delvis
ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Namnteckning på smutstitelbladet. Weiss, Peter: Vandring för tre röster. Bo Cavefors, 1964. Originalupplaga. 85 s. Häftad. Inlagan
fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Wennström, Bo: Felix. Fischer & Rye, 1898. 151 s. Inbunden med skyddsomslag.
Nyskick. Wentz / Waleij, Kersti / Monica: Min vän min vän. Wahlström & Widstrand, 1961. 201 s.
Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Recensionsstämpel. Werkmäster, Johan: Nattfåglar och Flygfän. Två berättelser. Prisma, 1990. 155 s. Inbunden
med skyddsomslag. Nyskick. Werup, Jacques: Casanovas senare resor. Bonniers, 1979. 394 s. Klotband med
skyddsomslag. Något sliten. Inlagan fin. Werup, Jacques: Casanovas senare resor. Roman tillägnad minnet av Jacques Giacomo
Casanova de Seingalt (1725-1798). Bonniers, 1979. 396 s. Förlagsband med pappersomslag.
Gott skick. Werup, Jacques: Pornografens död. Bonniers, 1988. 242 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Werup, Jacques: Shimanoffs längtan. Bonniers, 1983. Originalupplaga. 312 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Namnetikett på insidan av bakre pärmen. Rött band med brandgult
omslag. Werup, Jacques: Shimanoffs längtan. Bonniers, 1984. 312 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Blått band (Svalan) meed bått omslag Werup, Jacques: Swiss Made. Bonniers, 1975. 200 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Werup, Jacques: Vem är Nora Prentiss?. Bra Böcker, 1984. 128 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Westman, Lars: Hemliga ön. Rabén & Sjögren, 1984. 190 s. Cartonnageband. Mycket
gott skick. Wichman(n), Eva: Där vi går -. Söderström & Co, 1949. 131 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Namnettikett på insidan av främre omslaget Wichman(n), Eva: Här är allt som förut. Söderström & Co, 1938. Originalupplaga.
Illustrerad av Sven Grönvall. 130 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna.
Wickberg, Nils-Eric: Jag bär mitt mörker med mej. Bokförlaget Settern, 1977. 167 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Widding, Lars: 1812. Norstedt och söners förlag, 1979. 263 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Widding, Lars: Då tystnar sången. Norstedt och söners förlag, 1981. 398 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget fläckat och nött. Widding, Lars: Den sista karolinen. AWE/ Gebers, 1977. 517 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Widding, Lars: Elden och askan. Norstedt och söners förlag, 1984. Illustrerad av Hasse
Erikson. 466 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna.
Widding, Lars: En afrikansk affär. Norstedt och söners förlag, 1985. Illustrerad av Gunnar
Brusewitz. 368 s. Inbunden. Gott skick. Widding, Lars: En tid för hjältar. AWE/ Gebers, 1974. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. 488 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Anteckningar på
försättsbladet. Widding, Lars: En tid för hjältar. Albert Bonniers förlag, 1977. 297 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Widding, Lars: En tid för vreden. Wahlström & Widstrand, 1976. 330 s. Klotband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något fläckat. Annars ett fint exemplar. Widding, Lars: En tid för vreden. Albert Bonniers förlag, 1976. 330 s. Klotband. Gott skick. Widding, Lars: En tid för vreden. AWE/ Gebers, 1975. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. 442 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Widding, Lars: Galgfågeln. AWE/ Gebers, 1970. 147 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Widding, Lars: Gyllene vingar. Norstedt och söners förlag, 1975. 223 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Widding, Lars: Längesen förbi. Norstedt och söners förlag, 1982. 263 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Widding, Lars: Leoparderna. Bokfrämjandet, 1986. 212 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Widding, Lars: Leoparderna. Bra Böcker, 1986. 212 s. Inbunden. Gott skick. Bandet något
fläckigt. Namnetikett på försättsbladet Widding, Lars: Majors avsked. Albert Bonniers förlag, 1971. 271 s. Klotband. Gott skick. Widding, Lars: Majors avsked. Norstedt och söners förlag, 1978. 261 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Widding, Lars: Majors avsked. Hugo Gebers förlag, 1969. 425 s. Klotband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något trasigt. Ryggen något sned Widding, Lars: På ryttmästarns tid. Norstedt och söners förlag, 1977. 273 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Widding, Lars: Rovfågeln!. Expressen, 1972. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. 224 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Widding, Lars: Sista sommarlovet. Norstedt och söners förlag, 1975. 224 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Widding, Lars: Svanesång. AWE/ Gebers, 1972. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. 411 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Widding, Lars: Två berättelser: Flykten från Moskva, Pojken med hakkorset. Norstedt och
söners förlag, 1982. 260 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i
kanterna. Widebäck, Barbro: Lekkamraterna. Bra Böcker, 1977. 219 s. Skinnimitationsband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Widén, Albin: Eviga byar. Wahlström & Widstrand, 1948. 279 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Widén, Albin: Flickan i Vilda Västern. Wahlström & Widstrand, 1949. 320 s. Häftad.
Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Anteckningar på smutstitelbladet. Widén, Albin: Nu blommar prärien. Saxon & Lindströms Förlags AB, 1951. 303 s.
Klotryggsband med skyddsomslag. Gott skick. Färgat övre snitt. Skyddsomslaget något nött i
kanterna. Widén, Albin: Nu blommar prärien. Wahlström & Widstrand, 1945. Andra upplagan. 372 s.
Halvlinneband. Främre häftesomslag medbundet. Marmorerade för/eftersättsblad. Namnteckning
på smutstitelbladet. Bandet något nött. Widerberg, Bo: Erotikon. Bonniers, 1957. 298 s. Klotryggsband. Inlagan fin. Främre
häftesomslag medbundet. Bandet nött och vattenskadat Widerberg, Bo: Kyssas. Albert Bonniers förlag, 1952. 199 s. Häftad. Gott skick. Widholm, Per: Kondoren flykt. Bonniers, 1961. 171 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Widholm, Per: Oxbacken. Fyra noveller. Bonniers, 1964. 162 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Widholm, Per: Oxbacken. Fyra noveller. Bonniers, 1964. 162 s. Häftad. Gott skick. Widman, Kristina: Djävulssteget. Rabén & Sjögren, 1969. 129 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Wieland, Arthur: Mänskor vid havet. Albert Bonniers förlag, 1943. 202 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Wieland, Arthur: Solgata. LTs förlag, 1960. Illustrerad av Lars Frick. 235 s. Klotryggsband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Wieland, Arthur: Solgata. LTs förlag, 1960. Illustrerad av Lars Frick. 235 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Wieland, Arthur: Torbjörn Torberntsson. LTs förlag, 1968. 250 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Wieland, Arthur: Torbjörn Torberntsson. LTs förlag, 1968. 250 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Wijkmark, Carl-Henning: Dacapo. Norstedts förlag, 1994. 328 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Wijkmark, Carl-Henning: Sista dagar. Norstedts förlag, 1986. 276 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Wikberg, Kerstin: Herodias. Bonniers, 1982. 191 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick.
Recensionsstämpel. Wiklander, Iwo: Skandalen i Hjortgalleriet. Zindermans, 1976. 191 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Wikman, Sture: Tavlorna i Jorvik. Tidens förlag, 1985. 584 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Wikström, Olga: Mari. Settern, 1979. 195 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Wilhelmsson, Märta: Krister Davidsson - nutidsmännsika. En annorlunda Jesus-bok.
Gummessons, 1978. 229 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något
slitet. Willebrand-Hollmerus, Margit von: Ursula Kastellporten. Söderström & Co, 1944. Andra
upplagan. 479 s. Halvpergamentband. Gott skick. Färgat övre snitt. Ryggen något nött Willén, Liselott: Sten för sten. Albert Bonniers förlag, 2001. 426 s. Inbunden med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Winckelmann, Barbara: Din vredes dag. Bra Böcker, 1979. 262 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Windahl, Olof: Ersättaren. Bonniers, 1976. 182 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Windahl, Olof: Konstfiberkvinnan. Bonniers, 1971. 153 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Wine, Maria: Född med svarta segel. Albert Bonniers förlag, 1950. 101 s. Häftad. Gott skick.
Dedikation, handskriven. Wine, Maria: Kanskes osäkra båt. Albert Bonniers förlag, 1957. Originalupplaga. 149 s. Häftad.
Gott skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Wine, Maria: Man har skjutit ett lejon. Folket i Bilds Förlag, 1956. Illustrerad av Claes
Bäckström. 155 s. Dekorerat pappband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget fläckat
och nött. Wine, Maria: Man har skjutit ett lejon. Albert Bonniers förlag, 1951. 138 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Namnteckning på smutstitelbladet. Wine, Maria: Man har skjutit ett lejon. Folket i Bilds Förlag, 1958. Illustrerad av Claes
Bäckström. 155 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Wine, Maria: Munspel under molnen. Bonniers, 1956. Originalupplaga. 125 s. Häftad. Inlagan
fin. Namnteckning på försättsbladet. Ryggen blekt. Wine, Maria: Resor i glädje och fruktan. Trevi, 1976. 175 s. Inbunden. Gott skick. Wine, Maria: Ring i ring. Albert Bonniers förlag, 1948. Originalupplaga. 98 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Wine, Maria: Virveldans. Albert Bonniers förlag, 1953. Originalupplaga. 161 s. Häftad. Något
nött i kanterna. Wirén, Herta: En bit bröd med Anna. Tidens förlag, 1944. 134 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Wulff, Thomas: Pang, pang, du är död. Söderström & Co, 1996. 136 s. Häftad. Gott skick.
Yngve, Ellen: Flyttfåglar och andra berättelser. J.A. Lindblads förlag, Uppsala, 1928. 134 s.
Häftad. Inlagan fin. Ryggen något sliten. Recensionsstämpel. Yrlid, Rolf: Tidsbilder. Bo Cavefors, 1975. 84 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något
nött i kanterna. Yvell, Erik: Slutavverkat. LTs förlag, 1980. 110 s. Häftad. Gott skick. Zetterholm, Tore: De främmande djävlarna. Bra Böcker, 1977. 303 s. Skinnimitationsband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Zetterholm, Tore: De främmande djävlarna. Norstedt och söners förlag, 1977. 303 s.
Skinnimitationsband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Zetterholm, Tore: Den röde buddha. Bra Böcker, 1983. 237 s. Pappband med skyddsomslag.
Gott skick. Zetterholm, Tore: Drama på Gräshoppsstigen. Tidens förlag, 1945. 311 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Zetterholm, Tore: En pajas vill predika. Fredborgs Förlag, 1946. Illustrerad av Gunnar
Brusewitz. 195 s. Pocket. Häftesomslaget något nött i kanterna. Zetterholm, Tore: En pajas vill predika. Fredborgs Förlag, 1946. Illustrerad av Gunnar
Brusewitz. 195 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Zetterholm, Tore: Gudarnas tystnad. Bra Böcker, 1992. 227 s. Pappband med skyddsomslag.
Gott skick. Zetterholm, Tore: Krevad. Norstedt och söners förlag, 1948. 217 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Zetterholm, Tore: Oannes. Bra Böcker, 1980. 276 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något slitet. Zetterholm, Tore: Predikare-Lena. Norstedt och söners förlag, 1974. 269 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Zetterholm, Tore: SOS Romanen efter pjäsen. Proprius, 1968. 124 s. Pocket. Gott skick.
Illustrerad. Skyddsomslaget något fläckat. Zetterholm, Tore: Turisterna. Bra Böcker, 1976. 167 s. Skinnimitationsband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Zetterholm, Tore: Vi möts vid Rynge. Norstedt och söners förlag, 1973. 229 s. Klotband. Gott
skick. Namnteckning på försättsbladet. Zetterholm, Tore: Vi möts vid Rynge. Norstedt och söners förlag, 1973. 229 s. Klotband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Exlibris. Zetterström, Marianne "Viola": Kom nära. Bonniers, 1988. 129 s. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Zilliacus, Emil: Italienare. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1930. Originalupplaga. 155 s.
Dekorerat halvfranskt band. Inlagan fin. Främre häftesomslag medbundet. Marmorerade
för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Ryggen något sliten Zilliacus, Emil: Italienare. Hugo Gebers förlag, 1953. Andra upplagan. Illustrerad av Einar
Forseth. 159 s. Klotband med skyddsomslag. Främre häftesomslag medbundet. Gott skick.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Zilliacus, Jutta: Innan du vet ordet av. Forum, 1976. 203 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Recensionsstämpel. Zilliacus, Konni: Från ofärdstid och oroliga år. Lindqvists Förlag, 1960. 187 s. Klotryggsband.
Gott skick. Bandet något nött i kanterna. Zweigbergk, Eva von: Stugan och vi. Norstedt och söners förlag, 1947. 237 s. Linneryggsband.
Mycket gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. |