| Skönlitteratur, Utländsk, Antiken |
|---|
|
Aischylos, : De skyddssökande.. Hugo Gebers förlag, 1933. Översatt av Emil Zilliacus. 112 s.
Häftad. Ryggen lagad. Något nött i kanterna. Aristoteles, : Aristotle´s Poetics With an introductory essay by Francis Fergusson. Hill and
Wang, New York, 1961. In English. 118 p. Wrappered. Inscriptions. Sporadic underlining of text in
pencil. Wrapper slightly rubbed. Else fine. A Dramabook. Augustinus, : Enchiridion. En kort handbok om tro, hopp och kärlek. A.V. Carlsons Förlag,
Stockholm, 1887. 155+5 sidor. Häftad. Ryggen trasig. Baum, Vicki: Varning för rådjur. Albert Bonniers förlag, 1952. 328 s. Halvklotband. Gott skick.
Färgat övre snitt. Catullus, Caius Valerius: Ex libello C. Valerii Catulli carmina selecta. Ur Catullus' Diktning.
C.E.Fritzes, 1941. Översatt av Joh. Adolf Bruun. 91 s. Häftad. Gott skick. Dante Alighieri, : Vita Nova. Natur och kultur, 1961. 178 s. Pappband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Epiktetos, : HANDBOK I LIVETS KONST.. Björck & Börjesson, Stockholm, 1959. Nionde
upplagan. 80 s. Häftad. Gott skick. Euripides, : De fenikiska kvinnorna / De skyddssökande. Forum, 1970. Översatt av Tord
Bæckström. 138 s. Häftad. Gott skick. Euripides, : Hippolytos. Gyldendal, 1913. På danska. 151 s. Häftad. Bandet slitet. Gellius, Aulus: Attiska nätter. Forum, 1977. 301 s. Pappband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något fläckat. Annars ett fint exemplar. Herakleitos, : Fragment. Kykeon, 1997. 282 s. Häftad. Främre falsen sprucken annars i mycket
gott skick. Herodotos, : Historia Förra delen 1:a -4:e boken. Norstedt och söners förlag, 1920. Översatt av
Claes Lindskog. 646 s. Dekorerat halvklotband. Gott skick. Något blekt i överkanten på främre
pärmen. Herondas, : Mimer. Gebers, 1953. Översatt av Emil Zilliacus. Illustrerad av Yngve Svalander.
121 s. Häftad. Gott skick. Homeros (Homer, Homère), : Den grekiske hjelten Ulysses' irrfäder och äfventyr. Esaias
Edquist, 1861. Illustrerad av Flaxman. 212 s. Dekorerat klotband. Homeros (Homer, Homère), : Iliaden och Odysséen Utdrag ur Erland Lagerlöfs översättning.
Gleerups, 1952. 134 s. Häftad. Ryggen blekt. Anteckningar på eftersättsbladet. Exlibris. Homeros (Homer, Homère), : Odysséen. Albert Bonniers förlag, 1926. Översatt av Hugo
Bergstedt. 391 s. Halvfranskt band. Bandet något nött i kanterna. Marmorerade för/eftersättsblad.
Marmorerat snitt. Homeros (Homer, Homère), : Odysséen. Albert Bonniers förlag, 1926. 389 s. Halvfranskt band.
Gott skick. Marmorerade pärmar. Marmorerade för/eftersättsblad. Homeros (Homer, Homère), : Odysséen. Wahlström & Widstrand, 1991. Översatt av
Erland Lagerlöf. 308 s. Cartonnageband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något
nött i kanterna. Horatius Flaccus, Quintus: Epistlar och sista dikter.. Forum, 1960. 198 s. Klotryggsband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Horatius Flaccus, Quintus: Epistlar och sista dikter.. Forum, 1960. Översatt av Ebbe Linde. 197
s. Häftad. Gott skick. Horatius Flaccus, Quintus: Oden. Wahlström & Widstrand, 1946. Översatt av Nils
Östberg. 275 s. Häftad. Bandet något nött i kanterna. Horatius Flaccus, Quintus: Oden I - III.. Forum, 1963. 254 s. Klotryggsband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Horatius Flaccus, Quintus: Satirer och epoder.. Forum, 1959. Översatt av Ebbe Linde. 186 s.
Häftad. Gott skick. Något nött i kanterna. Kallimachos, : Hymner. C.W.K. Gleerup, 1925. Översatt av Elof Hellquist. 120 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Kallimachos, : Hymner.. Gleerups, 1925. Översatt av Elof Hellquist. 120 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Longos, : Daphnis och Chloë. En herderoman. Albert Bonniers förlag, 1928. Översatt av
Gunnar Valley. Illustrerad av Björn Berg. 113 s. Klotband. Illustrerad. Upphöjda bind. Monogram
inkarvat i främre pärmens nedre högra hörn. Gott skick Martialis, Marcus Valerius: Insikter och smädelser Epigram i urval och tolkning samt med
kommentar av Per Erik Wahlund. Symposion, 1999. 90 s. Pappband med skyddsomslag. Nyskick.
Pristeip på skyddsomslaget. McKeon, Richard: The basic works of Aristotle. Random House New York, 1941. In English.
1487 p. Clothbinding. Good condition. Exlibris. Inscription on endpaper. Eighteenth Printing. Oates/O'Neill, Whitney J./Eugene: The Complete Greek Drama in two volumes All the extant
tragedies of Aeschylus,Sophocles and Euripides, and the comedies of Aristophanes and
Menander, in a variety of translations.. Random House, New York, 1938. In English. 1284+1185. 2
vol. Clothbinding. Very good condition. Coloured upper edge. Sixteenth printing Ovidius, Publius Naso: Konsten att älska. Folket i Bilds Förlag, 1958. Översatt av Elias Janzon.
120 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Stämpel på försättsbladet. Ovidius, Publius Naso: Konsten att älska.. Forum, 1957. 121 s. Klotryggsband med
skyddsomslag. Gott skick. Ovidius, Publius Naso: Konsten att älska.. Niloe, 1983. Illustrerad av Aristide Maillot. 159 s.
Dekorerat skinnimitationsband med skyddsomslag. Gott skick. Pannwitz / Kokoschka, Rudolf / Oskar: Thebaïs / Hellas. Hans Carl / Nürnberg, 1965. In
German. 126 p. Decorated boards. Inscription on the wrapper. Dedication, hand-written. Good
condition. Petrarca, Francesco: Sonetti. Radiotjänst, 1955. På svenska/italienska. Illustrerad av
Snismarck Olle. 112 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Platon, : Dialoger. Sokrates försvarstal. Faidon. Faidros.. Forum, 1953. 197 s. Häftad. Gott
skick. Platon, : Fem dialoger i Folkupplaga. Hugo Gebers, 1926. Översatt av Claes Lindskog. 279 s.
Dekorerat klotband. Gott skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Platon, : Fem dialoger i folkupplaga. Gebers, 1939. Andra upplagan. Översatt av Claes
Lindskog. 279 s. Häftad. Delvis ouppsprättad. Något sliten. Platon, : Gorgias. Penguin, 1971. In English. 154 p. Wrappered. Sporadic underlining of text in
pencil. Platon, : Sokrates försvarstal. Konstindustriskolan i Göteborg, 1967. Lösa blad i mapp.
Mappen något trasig, blad i gott skick. Illustrerad Platon, : Timaeus and Critias. Penguin, 1977. In English. 167 p. Paperback. Good condition.
Platon, : Två dialoger Sokrates' sista samtal och hans död. Björck & Börjesson,
Stockholm, 1918. 87 s. Häftad. Namnteckning på titelbladet. Sprucken i främre falsen. Sidorna 3-
14 lösa.Annars i gott skick. Plautus, T. Maccus: Tre komedier (Lögnhalsen, Trinummus, Fångarna). Forum, 1956. 184 s.
Häftad. Gott skick. Plautus, T. Maccus: Trinummus och Fångarne. Komedier. Norstedt och söners förlag, 1925.
Översatt av Nils Lundqvist. 102 s. Häftad. Ouppsprättad. Plautus, T. Maccus: Trinummus och Fångarne. Komedier. Norstedt och söners förlag, 1925.
Översatt av Nils Lundqvist. 102 s. Häftad. Häftesomslaget slitet. Delvis ouppsprättad. Sofokles (Sophokles), : Konung Oidipus. Hugo Gebers förlag, 1927. Tredje upplagan. 56 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Ryggen trasig. Anteckningar på titelbladet. Sofokles (Sophokles), : Philoktetes. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1947. Översatt av Emil
Zilliacus. 136 s. Häftad. Gott skick. Anteckningar på smutstitelbladet. Suetonius Tranquillus, Gaius: Kejsarbiografier. Wahlström & Widstrand, 2001. 503 s.
Pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
Suetonius Tranquillus, Gaius: Kejsarbiografier: Tiberius och Nero. Natur och kultur, 1961. På
svenska/latin. 269 s. Pappband. Gott skick. Tournier, Michel: Kärleksmåltiden. Bonniers, 1991. 214 s. Klotband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Inlagan fin. Vergilius, : Sagan om Aeneas Förra delen: sångerna l-Vl. Norstedt och söners förlag, 1921.
Översatt av Johan Bergman. 451 s. Dekorerat halvklotband. Gott skick. Waldock, A. J. A.: Sophocles the Dramatist. Cambridge University Press, 1966. In English. 234
p. Wrappered. Good condition. Winnington-Ingram, R. P.: Sophocles An interpretation. Cambridge University Press, 1980. In
English. 343 p. Wrappered. Good condition. |