| Skönlitteratur, Utländsk, Klassiker |
|---|
|
Ainsworth, Willam Harrison: THE TOWER OF LONDON + JACK SHEPPARD + THE FLITCH OF
BACON OR THE CUSTOM OF DUNMOW + ROOKWOOD + OLD ST. PAUL´S + THE LANCASHIRE
WITCHES + THE MISER´S DAUGHTER + THE SPENTHRIFT.. George Routhledge and Sons,
Limited, London., 1897. In English. 541+344+314+338+426+492+302+332 pages. 8 vol. Half -
leather binding. Raised bands. Gilt-Ornamented Spine. Upper gilt-edging. Illustrated.
Boccaccio, Giovanni: Decameron. B. Wahlströms bokförlag, 1933. Tredje upplagan. 713 s.
Halvfranskt band. Guldornerad rygg. Övre guldsnitt. Marmorerade pärmar. Rikligt illustrerad.
Ryggen med något nötta kanter, annars i gott skick Campe, Joachim Heinrich: Robinson der Jüngere. Ein Lesebuch für Kinder.
Siebenundvierzigste rechtmäszige Auflage. Erster - Zweiter Theil. Verlag der Schulbuchhandlung,
Braunschweig, 1854. In German. XIV + 160 + 216 pp. Contemporary half-leather binding. Marbeled
covers. Inscription on endpaper. Slightly rubbed on the edges. Casanova, Gian Giacomo: Memoarer del l-ll. Stockholm, 1946. 362+356. 2 vol. Förlagsband.
Färgat övre snitt. Inlagan fin. Komplett med alla inklistrade illustrationer i färg.Halvfranskt band i
skinnimitation.Gulnad rygg och gulnade för-eftersättsblad.Slitet etikettsfält på ryggen.En fläck på
främre pärmen del ll. Dante Alighieri, : Gudomliga komedi. Norstedt och söners förlag, 1913. Översatt av S.C. Bring.
606 s. Häftad. Något sliten. Något fläckig. Ouppsprättad. Dante Alighieri, : Gudomliga komedi (Supplement). W. Schultz, 1906. Originalupplaga. Översatt
av S.C. Bring. 182 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Dante Alighieri, : Gudomliga komedi, del I: Helvetet. Fahlcrantz & Co, 1902. Översatt av
Edvard Lindforss. 111 s. Dekorerat klotband. Något nött i kanterna. Namnteckning på
försättsbladet. Dante Alighieri, : I livets vår (Vita Nuova). Hugo Gebers, 1925. Andra upplagan. Översatt av
Fredrik Wulff. 187 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Namnteckning på smutstitelbladet. Dante Alighieri, : The Divina Comedy l-lll Hell, Purgatory and Paradise. Penguin Classics,
1969,1967,1967. In English. 346+388+400. 3 vol. Wrappered. Good condition. Dante Alighieri, : Vita Nuova. Bokvännerna, 1979. 1979 s. Inbunden. Mycket gott skick. Dickens, Charles: Syrsan vid spiseln. C. A. Bagge, Stockholm, 1847. 148 s. Guldornerad rygg.
Skinnryggband med blindpressade klotpärmar. Graverat titelblad. Mycket fint exemplar
Fielding, Henry: TOM JONES, ou HISTOIRE D'UN ENFANT TROUVÉ.. Imprimerie de Firmin
Didot Fréres, Paris, 1833 ( 1836 ). In French. 376+409+356+444 p. 4 vol. Contemporary half-
leather binding. Illustrated. Gilt-Ornamented Spine. Marbeled covers. Upper gilt-edging. Engraved
titlepages. Florian, : FABLES DE FLORIAN. Illustrées par J.J. Grandville suivies De Tobie et de Ruth.
Poëmes tirés de l´ecriture Sainte et precedees d´une notice sur la vie et les ouvrages de Florian
par P.J. Sthal.. Garnier Frères, Paris, 1842. In French. 20+292. Richly illustrated. Gilt-edged.
Slightly spotted. Else fine. Giltornamented and richly decorated covers. Gogol, Nikolaj Vasiljevitj: En Vansinnigs Dagbok. Fri öfversättning från 3:e upplagan.
Bokförlagsbyrån, Stockholm, 1886. Originalupplaga. 32 s. Häftad. Gott skick.
Holberg, Ludvig: Jubeludgave af Ludvig Holbergs samtlige Comoedier. Med 4 Bilag. Ernst
Bojesens Kunstforlag, Köpenhamn, 1883-1888. På danska. 551+567+44+151+75+62+14 pages.
3 vol. Bunden av hofbokbindare Gustaf Hedberg. Guldornerad rygg. Marmorerade
för/eftersättsblad. Marmorerade pärmar. Rikligt illustrerad. Slightly torn at the edges else in VG
condition Jerome, Jerome K.: Två veckor på Themsen + Rita : Striden om ett namn + Max Pemberton :
Den gyllene pansarkryssaren. En kortfattd berättelse om en del märkvärdiga äventyr till sjöss.
Bokförlags Aktiebolaget Fosterlandet + AB Svanbäcks Boktryckeri, Stockholm, 1897. 187+303+154
sidor. Samtida halvfranskt band. Guldornerad rygg. Marmorerade pärmar. Marmorerat snitt. Mycket
fint exemplar. Samlingsband med 3 sällsynta, tidigt översatta romaner Llull, Ramon: Boken om Evast och Blaquerna.. Lind & Co, 2002. 443 s. Klotband med
skyddsomslag. Nyskick. Illustrerad. Rosenhoff, Claudius: Ky-ky-li-ky ! Hanegal i Nytaarskvæld. H.P. Möller, Köpenhamn, 1855.
Originalupplaga. På danska. 2+56. Pappband. Bandet något slitet. Ryggen trasig. Något gulnad.
Inneåller frontespiece. Samtida nummeretikett på bakre pärmen. Mycket ovanlig Sage, Alain-René le: The Devil upon Two Sticks. Translated from the Diable Boiteaux of M.
LeSage. Embellished with Engravings to which are prafixed, Asmodeus´s Crutches, a Critical
Letter upon the Work : And Dialogues between Two Chimnies of Madrid. Cookes Edition. C. Cook,
London, 1793. In English. 18+268 pages. Contemporary full-leather binding. Gilt-Ornamented
Spine. Joints cracked. Slightly rubbed on the edges. Else fine. Schiller, Friedrich von: Schillers sämmtliche Werke in zwölf Bänden. Dritter Band. Gottaschen
Buchhandlung, Stuttgart und Tübingen, 1838. In German. 439 p. Contemporary half-leather
binding. Gilt-Ornamented Spine. Marbeled covers. Marbeled edges. Good condition. Schiller, Friedrich von: Schillers sämmtliche Werke in zwölf Bänden. Eilster band. Gottaschen
Buchhandlung, Stuttgart und Tübingen, 1838. In German. 499 p. Contemporary half-leather
binding. Gilt-Ornamented Spine. Marbeled covers. Marbeled edges. Good condition. Schiller, Friedrich von: Schillers sämmtliche Werke in zwölf Bänden. Achter Band. Gottaschen
Buchhandlung, Stuttgart und Tübingen, 1838. In German. 464 p. Contemporary half-leather
binding. Marbeled covers. Marbeled edges. Gilt-Ornamented Spine. Good condition. Swift, Jonathan: Gullivers resor. Illustrationerna av Jean Grandville. Holmquists Boktryckeri
& Bokförlag, Stockholm, 1926. 298+4. Halvfranskt band. Övre guldsnitt. Bandet slitet, ryggen
med skada i ryggens övre del. Diverse fläckar och något barnkladd i registret. |