| Skönlitteratur, Utländsk, Lyrik (på svenska) |
|---|
|
Den eviga glädjens palats. Kinesiska dikter. AWE/ Gebers, 1958. Översatt av Kjell Hjern. 97 s.
Dekorerat pappband. Illustrerad. Inlagan fin. Bandet något slitet. Drakvindarna norrifrån. Ellerström, 1996. På svenska/norska. 47 s. Häftad. Illustrerad. Gott
skick. Litteraturen i dagens Kina. BLM 6.88. Bonniers, 1988. 448 s. Häftad. Gott skick. Ord om Vietnam - En internationell antologi. Bonniers, 1967. På svenska/norska/danska.
Illustrerad av Palle Nielsen, träsnitt tryckta direkt fr stockarn. 194 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Tyskt Drama och Tysk Lyrik II ur Världslitteraturen Medea (av Franz Grillparzer), Maria
Magdalena; Herodes och Marianne (av Friedrich Hebbel). Albert Bonniers förlag, 1928. 335 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Något gulnad. Alberti, Rafael: Du som är ljuset. Dikter ur Samlade verk, I, Poesi 1924-1967. Fripress, 1986.
Översatt av Bo Magnusson. 133 s. Cartonnageband. Gott skick. Alvarez, Carlos: Ord som piskor. Folket i Bilds Förlag, 1964. Översatt av Kjell A Johansson. 98
s. Häftad. Gott skick. Amikhai, Jehuda: Sjungen hoppfullt sånger om Jerusalem. René Coeckelberghs, 1976.
Översatt av Viveka Heyman. 95 s. Häftad. Något blekt. Stämpel på försättsbladet. Annars ett fint
exemplar. Andrade, Eugénio de: Ett solens ackord. Almaviva, 2003. 91 s. Häftad. Mycket gott skick. Anglund, Joan Walsh: Look Out of the Window.. Wm. Collins Sons & Co. Ltd, London,
1962. opaginerad. Förlagsband med pappersomslag. Rikligt illustrerad. Gott skick. Apollinaire, Guillaume (Wilhelm Apollinaris von Kostrowitzky): Den dräpte skalden. Lundquist
& Rising, 1985. 127 s. Häftad. Nyskick. Argyrakis, Minos: Gamar över staden. Folket i Bilds Förlag, 1968. Översatt av Olov Jonason.
Illustrerad av författaren. 43 s. Häftad. Mycket gott skick. Aridjis, Homeros: Dagbok utan datum. Norstedts förlag, 1986. Översatt av Pierre Zekeli. 90 s.
Häftad. Gott skick. Asplund / Silfverstolpe, Karl / Gunnar M.: Vers från Väster - Modern Engelsk lyrik - Ny samling.
Albert Bonniers förlag, 1924. 95 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Asturias, Miguel Angel: Vårlig klarvaka. Folket i Bilds Förlag, 1967. 100 s. Häftad. Gott skick. Auden, W. H. (Wystan Hugh): Och i vår tid. Albert Bonniers förlag, 1965. 98 s. Inbunden. Inlagan
fin. Bandet något nött i kanterna. Baudelaire, Charles: Det ondas blommor. Norstedt och söners förlag, 1986. Översatt av Ingvar
Björkeson. 213 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Bei Dao / Gu Cheng, : Stranden och det bortskämda barnet. Wiken, 1983. På
svenska/kinesiska. Översatt av Göran Malmqvist. 340 s. Pappband med kassett. Mycket gott skick.
Bjørnvig, Thorkild: Morgonmörker. Rabén & Sjögren, 1993. Översatt av Urban Andersson.
93 s. Häftad. Gott skick. Blomberg, Erik: Jadeberget och Hägerboet Kinesisk lyrik i urval av Erik Blomberg. Norstedt och
söners förlag, 1979. 170 s. Pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna.
Annars ett fint exemplar. Blomberg, Erik: Jadeberget. Kinesisk lyrik på svenska. Norstedt och söners förlag, 1950.
Tredje upplagan. 11 s. Häftad. Gott skick. Blomberg, Erik: Lyriska tolkningar. Tredje samlingen. Albert Bonniers förlag, 1935. 85 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Häftesomslaget något fläckigt. Blomberg, Erik: Modern Amerikansk lyrik. Från Walt Whitman till våra dagar. Albert Bonniers
förlag, 1937. 219 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget inplastat Blomberg, Erik: Nya tolkningar. Albert Bonniers förlag, 1931. 102 s. Häftad. Något gulnad. Blomberg, Erik: Tolkningar av engelsk och tysk lyrik. Albert Bonniers förlag, 1926. 76 s. Häftad.
Gott skick. Ouppsprättad. Bosquet, Alain: Talet är en mångfald. Bonniers, 1981. 93 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Ouppsprättad. Brecht, Bertolt: Sånger mellan krigen. Folket i Bilds Förlag, 1955. 79 s. Pappband med
skyddsomslag. Inlagan fin. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Brito, Casimiro de: Ingens herre ingens dräng. Aura Latina, 2002. Översatt av Lasse
Söderberg. 47 s. Häftad. Nytt exemplar. Brodsky, Joseph: kommentarer från en ormbunke dikter 1962-1994 i urval av Bengt Jangfeldt.
Månpocket, 1999. 333 s. Pocket. Nyskick. Anteckningar på försättsbladet. Brøgger, Suzanne: Edvard och Elvira. Ett spektrakel. Bra Lyrik, 1988. Översatt av Ann-Mari
Seeberg. Illustrerad av Merete Herrström. 43 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Bruun, Joh. Adolf: Främmande Lyror - Ett urval av äldre och nyare tysk lyrik i svensk tolkning.
C.E. Fritzes, 1929. 152 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Enstaka fläckar på
häftesomslaget. Numrerad upplaga 78/100 Byron, George Gordon, Lord: Don Juan. C.E. Fritzes Bokförlag, 1919. Översatt av C.V.A.
Strandberg. 352+385. 2 vol. Häftad. Gott skick. Chaucer, Geoffrey: Chaucerdikt i svensk dräkt. Två Canterburysägner: Mjölnarens och
Fogdens, Fåglarnas ting. Tidens förlag, 1933. Översatt av Harald Jernström. 99 s. Häftad. Något
nött i kanterna. Ouppsprättad. Claeson, Stewe: Försångare - Ny poesi från USA. Rallarros, 1981. 223 s. Häftad. Gott skick.
Corwin, Norman: Med en ton av triumf. Kooperativa Förbundets Bokförlag, 1945. Översatt av
Erik Lindegren. 71 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Cour, Paul La: Fragment av en dagbok. Norstedts förlag, 1955. 174 s. Häftad.
Understrykningar i texten med blyerts. Annars i gott skick. Csoóri, Sándor: Framför lampor och nävar. Fripress, 1982. Originalupplaga. 95 s. Häftad. Gott
skick. Csoóri, Sándor: Med en grön kvist i min hand. Bonniers, 1990. 66 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Anteckningar på titelbladet. Davies, Idris: Vredens sommar - En dikt ur 1926. Bo Cavefors, 1978. Originalupplaga. 89 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Edfelt, Johannes: Bomben och Lyran. Bonniers, 1946. 85 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad.
Edfelt, Johannes: Bomben och Lyran. Bonniers, 1946. 85 s. Häftad. Gott skick. Edfelt, Johannes: Broar. Bonniers, 1987. 76 s. Häftad. Gott skick. Edfelt, Johannes: Följeslagare. Dikttolkningar fråm sex decennier. Bra Lyrik, 1989. 328 s.
Dekorerat pappband. Gott skick. Edfelt, Johannes: Följeslagare. Dikttolkningar från sex decennier. Bonniers, 1989. 328 s.
Dekorerat pappband. Ett hörn något stött. Edfelt, Johannes: Hymner och Visor. Bonniers, 1942. 115 s. Häftad. Gott skick. Edfelt, Johannes: Hymner och Visor. Bonniers, 1942. 115 s. Häftad. Gott skick. Delvis
ouppsprättad. Edfelt, Johannes: Nya tolkningar. Bonniers, 1945. 121 s. Häftad. Gott skick. Delvis
ouppsprättad. Edfelt, Johannes: Nya tolkningar. Bonniers, 1945. 121 s. Häftad. Gott skick. Edfelt, Johannes: Purpurmolnet. Bonniers, 1955. 89 s. Häftad. Gott skick. Dikter av bl a
Hölderlin, Rilke, Werfel, Sachs, Pound. Edfelt, Johannes: Synkrets. Albert Bonniers förlag, 1974. 79 s. Häftad. Gott skick. Ekström, Margareta: Malibongwe - Dikter mot apartheid. Författarförlaget, 1986. 112 s. Häftad.
Fotoillustrerad. Gott skick. Enwall, Joakim (ed.): Outstretched Leaves on his Bamboo Staff. The Association of Oriental
Studies, Stockholm, 1994. In English. 300 p. Decorated cloth binding with dustwrapper. Very good
condition. Espriu, Salvador: Tjurskinnet och andra dikter. Forum, 1975. 86 s. Pappband. Mycket gott skick.
Ferlinghetti, Lawrence: Själens cirkus. Bo Cavefors, 1976. 116 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Ficowski, Jerzy: Att läsa i aska. Bonniers, 1987. 54 s. Klotband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något slitet. Forché, Carolyn: Landet mellan oss. Bra Lyrik, 1984. Översatt av Jan Karlsson. 63 s. Dekorerat
klotband. Mycket gott skick. Friberg, Gösta: Vi kommer att leva igen. Indianska dikter, myter och visioner. Folket i Bilds
Förlag, 1973. 223 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Géraldy, Paul: Mannen och Kärleken. Jan Förlag, 1949. Illustrerad av Adolf Hallman. 83 s.
Häftad. Häftesomslaget något fläckigt. Goethe, Johann Wolfgang (von): Goethes Ballader + Goethe. Visor och Dikter Öfversatta af Carl
Snoilsky. Hugo Gebers förlag, 1900-1901. 77+87 sidor. Vackert halvfranskt band. Guldornerad
rygg. Upphöjda bind. Marmorerade pärmar. Färgat snitt. Ett mycket fint exemplar Goethe, Johann Wolfgang (von): I diktens strålglans. Rabén & Sjögren, 1978. 188 s.
Klotband med skyddsomslag. Mycket fint exemplar. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Goethe, Johann Wolfgang (von): Romerska elegier. Symposion, 2000. 100 s. Inbunden med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Illustrerad. Goethe, Johann Wolfgang (von): Romerska elegier. Albert Bonniers förlag, 1929. Illustrerad av
Yngve Berg. 63 s. Privatband. Gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Illustrerad.
Bundet på Albert Bonniers Privatbokbinderi. Ryggtitel i skinn med guldtext. Goethe, Johann Wolfgang (von): Romerska elegier. Albert Bonniers förlag, 1929. Illustrerad av
Yngve Berg. 63 s. Häftad. Inlagan fin. Illustrerad. Nästan lös i främre och bakre falsen. Gonçalves, Egito: Nyheter från blockaden. Aura Latina, 2000. Översatt av Lasse Söderberg. 39
s. Häftad. Nytt exemplar. Graves, Robert: Dikter. Bo Cavefors, 1976. Översatt av Marie Louise Ramnefalk. 71 s. Häftad.
Gott skick. Grímsson, Stefán Hördur: Bilder utan vägg. Fripress/Legenda, 1990. 71 s. Häftad. Gott skick.
Guillén, Nicolás: Color cubano. René Coeckelberghs, 1975. 87 s. Häftad. Gott skick. Gullberg, Hjalmar: Den heliga vägen och andra tolkningar av främmande lyrik. Norstedt och
söners förlag, 1949. 110 s. Pappband med skyddsomslag. Anteckningar. I övrigt ett fräscht
exemplar. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Gullberg, Hjalmar: Den heliga vägen och andra tolkningar av främmane lyrik. Norstedt och
söners förlag, 1949. Andra upplagan. 110 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Gullberg, Hjalmar: Sången om en son och andra tolkningar om främmande lyrik. Norstedts
förlag, 1944. Originalupplaga. 108 s. Förlagsband med pappersomslag. Främre och bakre
häftesomslag medbundna. Gott skick. Gullberg, Hjalmar: Sången om en son och andra tolkningar av främmande lyrik. Norstedt och
söners förlag, 1045. Andra upplagan. 107 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Gullberg, Hjalmar: Sången om en son och andra tolkningar av främmande lyrik. Norstedt och
söners förlag, 1945. Andra upplagan. 107 s. Häftad. Gott skick. Gullberg, Hjalmar: Själens dunkla natt och andra tolkningar av främmande lyrik. Norstedt och
söners förlag, 1956. 117 s. Pappband. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Hallqvist, Britt G: Min dikt gäller en konung. Bonniers, 1959. 79 s. Dekorerat pappband. Något
nött i kanterna. Harder, Uffe: Förlåt, vem arbetar i er fantasi?. Rabén & Sjögren, 1985. 180 s. Häftad. Gott
skick. Harding, Gunnar: Akrobater i tredjeklasskupén. Bok och Bild, 1967. Originalupplaga. ej
paginerad. Häftad. Illustrerad. Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Dedikation,
handskriven. Harmaja, Saima: Tidig kallelse. Dagbok och dikter. Söderström & Co, 1949. Andra
upplagan. Översatt av Joel Rundt. 379 s. Häftad. Inlagan fin. Bandet något slitet. Tillskrivelse på
smutstitelbladet Harmaja, Saima: Tidig kallelse. Dagbok och dikter. Albert Bonniers förlag, 1949. Andra
upplagan. Översatt av Joel Rundt. 379 s. Häftad. Något nött i kanterna. Heaney, Seamus: På väg. Natur och kultur, 1995. 207 s. Skinnimitationsband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Heine, Heinrich: Dikter. Folket i Bilds Förlag, 1955. Översatt av Ture Nerman. 75 s. Pappband
med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Heine, Heinrich: Dikter. Folket i Bilds Förlag, 1955. Översatt av Ture Nerman. 75 s. Häftad. Gott
skick. Heine, Heinrich: På sångens vida vingar.. Atlantis Förlag, 1984. 245 s. Dekorerat klotband.
Mycket gott skick. Heine, Heinrich: Romanser i svensk tolkning. Sven I. Ahlström, 1996. 69 s. Häftad. Gott skick.
Hesse, Hermann: Dikter. Albert Bonniers förlag, 1946. 82 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad.
Hesse, Hermann: Dikter. Albert Bonniers förlag, 1946. 82 s. Häftad. Häftesomslaget något
fläckigt. Exlibris. Holmér, Gustaf: Fabliauer. Stockholms Universitet, 1996. 119 s. Häftad. Gott skick. Holmqvist, Bengt: En bukett fransk lyrik. Natur och kultur, 1951. Illustrerad av Yngve Berg. 59 s.
Konstnärligt inbunden med kassett. Gott skick. Huchel, Peter: Främlingen går sin väg. Bra Lyrik, 1988. 138 s. Dekorerat klotband. Bandet
något nött i kanterna. Huchel, Peter: Gycklarna är borta. René Coeckelberghs, 1975. Översatt av Johannes Edfelt. 47
s. Häftad. Något nött i kanterna. Hughes, Ted: Kråka. René Coeckelberghs, 1975. 86 s. Häftad. Gott skick. Ibarbourou, Juana de (Juana av Amerika): Döda är blodets falkar. Hugo Gebers förlag, 1962.
På svenska/spanska. 63 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Jaccottet, Philippe: Jordens avstånd.. René Coeckelberghs, 1976. Översatt av Bengt Erasmie.
91 s. Häftad. Något blekt. Häftesomslaget något nött i kanterna. Jacobsen, Rolf: Hemligt liv. Rabén & Sjögren, 1987. 204 s. Häftad. Gott skick. Jiménez, Juan Ramón: Rymd. Aforismer. Folket i Bilds Förlag, 1965. 62 s. Häftad. Gott skick.
Johannesen, Georg: Tala inte, tig inte. Janus, 1981. 47 s. Häftad. Gott skick. Johansson, Nils: I diktens strålglans. Goethe-dikter tolkade och kommenterade. Rabén &
Sjögren, 1978. 188 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Namnteckning på försättsbladet.
Skyddsomslaget något slitet. Jonsson, Thorsten: Mörk sång - Fyrtiofem amerikanska negerdikter i översättning. Albert
Bonniers förlag, 1963. Andra upplagan. Illustrerad av Birger Lundquist. 109 s. Dekorerat klotband.
Gott skick. Jonsson, Thorsten: Mörk sång - Negerlyrik i översättning. Bonniers, 1949. Illustrerad av Birger
Lundquist. 175 s. Dekorerat klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Jonsson, Thorsten: Mörk sång - Negerlyrik i översättning. Bonniers, 1949. Illustrerad av Birger
Lundquist. 175 s. Häftad. Bandet något slitet. Jouve, Pierre Jean: Himmelsk materia. René Coeckelberghs, 1977. 95 s. Häftad.
Ouppsprättad. Gott skick. Júdice, Nuno: Källskrift. Aura Latina, 1998. Översatt av Lasse Söderberg. 43 s. Häftad. Nytt
exemplar. Juhász, Ferenc: Kärleken till världsallt. René Coeckelberghs, 1976. Översatt av János Csatlós.
103 s. Häftad. Gott skick. Julén, Björn: Ingens hundar. Dikter från Indien. Bonniers, 1978. 65 s. Häftad. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Kaplinski, Jaan: Titanic och isen. Natur och kultur, 1997. Översatt av Enel Melberg. 136 s.
Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Keyes, Sidney: Dikter. Wahlström & Widstrand, 1950. Översatt av Carl Magnus von Seth.
67 s. Häftad. Ouppsprättad. Något gulnad. Kivi, Aleksis (Alexis Kiwi): Ljunglandet. Atlantis Förlag, 1995. Översatt av Thomas Warburton.
87 s. Häftad. Gott skick. Kjersmeier / Ziegler, Carl / Mogens: Afrikansk Negerdiktning. Ordspråk och dikter, berättelser
och sägner.. Norstedts förlag, 1948. 47 s. Dekorerat originalpappband. Rikligt illustrerad. Ryggen
trasig. Knutsson, Inge: Bränning och bleke. Dikter från Färöarna. Bo Cavefors, 1976. Originalupplaga.
Illustrerad av Sune Nordgren. 225 s. Häftad. Något nött i kanterna. Ouppsprättad. Kocbek, Edvard: Lippizanerhästar. Fripress, 1983. 44 s. Häftad. Gott skick. Krüger, Michael: I förnuftets dagsljus. Norstedt och söners förlag, 1985. Översatt av Lars
Gustafsson. 45 s. Häftad. Gott skick. Lampadaridou-Pothou, Maria: Mystisk passage. Albert Bonniers förlag, 1996. På
svenska/grekiska. 95 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Lång, Helmer: Dikter och pratbubblor. Festskrift till Jörgen Nash på 60-årsdagen 16/3 1980.
Åstorp, 1980. 121 s. Häftad med pappersomslag. Något nött i kanterna. Ryggen lagad. Rikligt
illustrerad. Larsen, Marianne: Gemensamt språk. Rabén & Sjögren, 1981. Översatt av Jan Berg. 139
s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något fläckigt. Lawrence, D.H. (David Herbert): Blommor och människor. Folket i Bilds Förlag, 1957. Översatt
av Erik Blomberg. 77 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Främre häftesomslag
medbundet. Lawrence, D.H. (David Herbert): Dikter. Tidens förlag, 1934. Översatt av Erik Blomberg. 95 s.
Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Leiser, Erwin: Nattstycken. Dikter om kärlek valda och tolkade. Folket i Bilds Förlag, 1960.
Illustrerad av Ingrid Rosell. 78 s. Dekorerat pappband. Mycket gott skick. Levtjev, Ljubomir: Position. Wahlström & Widstrand, 1982. 68 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Longfellow, Henry Wadsworth: Evangelina. En sägen från Arkadien. Norstedt och söners
förlag, 1901. 122 s. Klotband. Gott skick. Ryggen något blekt. Longley, Michael: Ekogrinden. Ellerströms, 1994. 58 s. Häftad. Nyskick. Malinovski, Ivan: Näktergalen och geväret talar samma språk. Rabén & Sjögren, 1979.
Översatt av Lasse Söderberg. 89 s. Häftad. Gott skick. Martin, Yves: Ett steg på de älskandes ö. Bra Lyrik, 1986. Översatt av Jan Berg. 119 s.
Dekorerat pappband. Något nött i kanterna. Mascaró, Roberto: Fält. Fripress, 1987. Originalupplaga. Översatt av Hans Bergqvist. 70 s.
Häftad. Gott skick. Melinescu, Gabriela: Den befruktande guden. René Coeckelberghs, 1977. Översatt av Pierre
Zekeli. 96 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Melinescu, Gabriela: Kvinnans spegel. René Coeckelberghs, 1986. 92 s. Häftad. Gott skick.
Melinescu, Gabriela: Kyskhetslöftet. René Coeckelberghs, 1975. 62 s. Häftad. Anteckningar på
smutstitelbladet. Häftesomslaget något nött i kanterna. Middleton, Christopher: I det dolda huset. Norstedts förlag, 1988. Översatt av Lars Gustafsson.
73 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Mistral, Gabriela: Dikter. Norstedt och söners förlag, 1946. Översatt av Hjalmar Gullberg.
Illustrerad av Bo Beskow. 85 s. Häftad. Gott skick. Montale, Eugenio: Ovädret och annat / La Bufera. Tidens förlag, 1975. På svenska/italienska.
66 s. Häftad. Gott skick. Montale, Eugenio: Poesie. Italica, 1960. Översatt av Gösta Andersson. 87 s. Häftad med
pappersomslag. Häftesomslaget något nött i kanterna. Anteckningar på titelbladet. Moore, Thomas: Irländska Melodier. Wahlström & Co, 1858. Översatt av Carl Rupert
Nyblom. 216 s. Klotband. Bandet något slitet. Anteckningar på insidan av pärmen. Något fläckig.
Moreau, Hégésippe: La Voulzie. Stockholm, 1940. På svenska/franska. Översatt av Henrik
Cornell. 23 s. Häftad. Något nött i kanterna. Fotoillustrerad. Ouppsprättad. Morgenstern, Christian: Det upplysta månlammet. Folket i Bilds Förlag, 1958. Översatt av
Sebastian Lybeck. 74 s. Häftad. Något nött i kanterna. Naidu, Sarojini: Dikter. Bonniers, 1930. Översatt av Teresia Eurén. 56 s. Häftad. Gott skick. Nash, Jørgen: Rebellen i vårt röda blod. Bo Cavefors, 1976. Illustrerad av Jørgen Nash. 87 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Rikligt illustrerad. Nilsson, Nils Åke: Rysk Lyrik.. Tidens förlag, 1950. 108 s. Häftad med pappersomslag. Gott
skick. O´Hara, Frank: Till minne av mina känslor. Rallarros, 1988. Översatt av Gunnar Harding. 97 s.
Dekorerat klotband. Något nött i kanterna. Österling, Anders: Fränder och Främlingar. Albert Bonniers förlag, 1921. Andra upplagan. 192
s. Häftad. Något nött i kanterna. Padrón, Justo Jorge: Helvetets kretsar. René Coeckelberghs, 1976. 88 s. Häftad. Något blekt.
Papakongos, Kostis: Polarnatt. Folket i Bilds Förlag, 1970. Översatt av Ingemar Rhedin. 93 s.
Häftad. Ouppsprättad. Parcerisas, Francesc: Minnet väger tungt. Aura Latina, 1998. Översatt av Lasse Söderberg. 31
s. Häftad. Nytt exemplar. Perse, Saint-John: Jord Vindar Hav. Bonniers, 1956. Översatt av Erik Lindegren. 136 s. Häftad.
Något gulnad. Pessarrodona, Marta: Hyllning till Walter Benjamin. Aura Latina, 1998. Översatt av Lasse
Söderberg. 31 s. Häftad. Nytt exemplar. Pottier, Eugène: Popo den gamle poeten. Interculture, 1984. 85 s. Häftad. Fotoillustrerad.
Anteckningar. Pound, Ezra: 25 dikter. Bonniers, 1953. Översatt av Lars Forssell. 30 s. Häftad. Gott skick. Pound, Ezra: 26 dikter. Bo Cavefors, 1973. Översatt av Lars Forssell. 40 s. Häftad. Mycket gott
skick. Pound, Ezra: Cantos XVIII-XXX. Bo Cavefors, 1961. 91 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Pound, Ezra: Hugh Selwyn Mauberley (Liv och möten). Bo Cavefors, 1962. På
svenska/engelska. Översatt av Bengt Höglund. 49 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna.
Ouppsprättad. Pound, Ezra: Sånger från Pisa - Cantos LXXIV-LXXXIV. Bo Cavefors, 1960. 146 s. Häftad. Gott
skick. Printz-Påhlson, Göran: Färdväg - 30 engengskspråkiga poeter i urval och översättning. Folket i
Bilds Förlag, 1990. 271 s. Häftad. Gott skick. Printz-Påhlson, Göran: Resan mellan poesi och poesi. Träsnitt Anders Österlin. Leif
Thomsens Boktryckeri, Köpenhamn, u.å. 12 s. Häftad. Gott skick. Proust, Marcel: På spaning efter den tid som flytt III. Kring Guermantes. Bonniers, 1984. 551 s.
Dekorerat klotband med skyddsomslag. Färgat övre snitt. Mycket gott skick. Rabenius, Olof: Visor och hymner ur världslitteraturen. Saxon & Lindström, 1946.
Illustrerad av Mark Sylwan. 256 s. Häftad. Ouppsprättad. Något nött i kanterna. Randel, Ane: Efterklanger från främmande lyror. Norstedt och söners förlag, 1938. 288 s.
Häftad. Delvis ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Ravikowitz, Dalia: Svår vinter. Eremit-press, 1975. Översatt av Viveka Heyman. 47 s. Häftad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Reusch, Hans: Havsband. Kaljedoskop, 1984/85. Översatt av Jan Östergren. Illustrerad av
Inge Reusch. 32 s. Häftad. Gott skick. Rifbjerg, Klaus: Kriget En diktcykel. Bonniers, 1994. Översatt av Anna och Per Svenson. 68 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Rifbjerg, Klaus: Och andra dikter. Bonniers, 1978. Översatt av Per Svenson. 97 s. Häftad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Rifbjerg, Klaus: Stadens tveljus. Bra Lyrik, 1987. Översatt av Per Svenson. 107 s.
Cartonnageband. Gott skick. Rukeyser, Muriel: Dikter. René Coeckelberghs, 1977. Översatt av Jan Berg. 105 s. Häftad. Gott
skick. Ouppsprättad. Saarikoski, Pentti: Dansgolvet på berget. Bonniers, 1977. 59 s. Häftad. Gott skick. Sachs, Nelly: Än hyllar döden livet. Albert Bonniers förlag, 1966. Översatt av Erik Lindegren. 70
s. Klotband. Gott skick. Sachs, Nelly: Dikter. Albert Bonniers förlag, 1967. 92 s. Pappband. Mycket gott skick. Sachs, Nelly: Flykt och förvandling. Folket i Bilds Förlag, 1966. 76 s. Pappband. Gott skick. Sandburg, Carl: Himlavalv av morgondagar. Folket i Bilds Förlag, 1958. 79 s. Häftad. Inlagan
fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Sandels, Marianne: Smaken av oceanerna - nutida portugisisk poesi. Folket i Bilds Förlag,
1982. 236 s. Häftad. Ouppsprättad. Något fläckig. Fotoillustrerad. Schiller, Friedrich von: Dikter, Don Carlos, Wilhelm Tell. Albert Bonniers förlag, 1926. 378 s.
Halvfranskt band. Något nött i kanterna. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Seifert, Jaroslav: Mozart i Prag. Askelin & Hägglund, 1984. 64 s. Häftad. Gott skick. Seifert, Jaroslav: Strängar av spindelväv. Fripress, 1985. 158 s. Cartonnageband. Mycket gott
skick. Simon, Claude: Berenikes hår. AWE/ Gebers, 1985. Översatt av C-G Bjurström. 26 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Snoilsky, Carl: Poetiska översättningar. Hugo Gebers, 1924. 292 s. Dekorerat klotband. Gott
skick. Söderman, Sven: Främmande Lyrik. Svenska Andelsförlaget, 1925. 141 s. Häftad. Ryggen
något sliten. Stanescu, Nichita: Kampen mellan inälvor och verklighet. René Coeckelberghs, 1975. 47 s.
Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Stanescu, Nichita: Ptolemaios död och uppståndelse. René Coeckelberghs, 1977. 91 s.
Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Strelerte, Veronika: Under höga träd. Fripress, 1981. 71 s. Häftad. Ett hörn något stött. Teasdale, Sara: Dikter. Albert Bonniers förlag, 1938. Översatt av Magnus Tigerschiöld. 57 s.
Häftad. Slarvigt uppsprättad, flera sidor skadade Theodorakis, Mikis: Fem meter från min cell. Folket i Bilds Förlag, 1971. Översatt av Theodor
Kallifatides. Illustrerad av Minos Argyrakis. 101 s. Häftad. Något nött i kanterna. Namnteckning på
insidan av pärmen. Theodorakis, Mikis: Fem meter från min cell. Folket i Bilds Förlag, 1971. Översatt av Theodor
Kallifatides. Illustrerad av Minos Argyrakis. 101 s. Häftad. Gott skick. Uriz, Francisco J: Ett skrik är ett skrik är ett Dikter från ett krig. Rabén & Sjögren, 1969.
89 s. Häftad. Gott skick. Villon, François: Det stora testamentet och andra ballader. Boklotteriet Stockholm, 1958.
Originalupplaga. Översatt av Axel Österberg. Illustrerad av Bengt Blomgren. 170 s. Häftad. Gott
skick. Villon, François: Det stora testamentet och andra ballader. Boklotteriet, 1958. Illustrerad av
Blomgren Bengt. 153 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Ouppsprättad. Villon, François: Det stora testamentet och andra ballader. Litteraturfrämjandet, 1986. Andra
upplagan. Översatt av Axel Österberg. Illustrerad av Bengt Blomgren. 153 s. Dekorerat pappband.
Gott skick. Inledning och kommentarer av Per Meurling Villon, François: Stora Testamentet. Bonniers, 1922. 199 s. Klotband. Gott skick. Vold, Jan Erik: Cirkel, Cirkel. Boken om prins Adrians resa. Bonniers, 1986. 174 s. Dekorerat
klotband med skyddsomslag. Gott skick. Vold, Jan Erik: En som heter Abel Ek. Bonniers, 1988. 227 s. Klotband med skyddsomslag.
Häftesomslaget lagat. Wen Yiduo / Ai Qing, : Dödvatten och gryning. Två röster från Kina. Wiken, 1983. Översatt av
Göran Malmqvist. 188 s. Pappband. Något nött i kanterna. Rikligt illustrerad. Ett hörn något stött.
Wen Yiduo / Ai Qing, : Dödvatten och gryning. Två röster från Kina. Wiken, 1983. Översatt av
Göran Malmqvist. 188 s. Pappband. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad. Werup, Jacques: Boulevarder och Fågelsträck - Tio nya franska poeter tolkade och
presenterade. Bonniers, 1984. 199 s. Dekorerat klotband. Fotoillustrerad. Gott skick. Werup, Jacques: Boulevarder och Fågelsträck - Tio nya franska poeter tolkade och
presenterade. Bra Lyrik, 1984. 199 s. Dekorerat pappband. Gott skick. Wilde, Oscar: Balladen om fängelset i Reading.. Björck & Börjesson, Stockholm, 1920.
Andra upplagan. 62 s. Häftad. Nött i kanterna. Inlagan fin. Innehåller anfanger. |