| Skönlitteratur, Utländsk, På Norska och Danska |
|---|
|
40 år efter. En hilsen fra Danmark til Sverige 1945-1985. Dagbladet Børsen, 1985. På danska.
Illustrerad av Niels Vorting. Häftad. Anakreons Sange. H. Aschehoug & Co, 1943. På norska. Översatt av Arnold Holmboe.
Häftad. Ryggen något trasig. Apostlenes gerninger. Westermann, 1944. På danska. Illustrerad av Stefan Viggo Pedersen.
Häftad. Något nött i kanterna. Mark Twains verden. Lademann, 1978. På danska. Översatt av Ole Storm. Häftad. Något nött i
kanterna. Nordisk Nytaarshilsen. Det Berlingske Bogtrykkeri, 1943. På svenska/danska. Pappband.
Något sliten. Ryggen något trasig. Norsk krigslyrik. Stockholm, 1941. På norska. Häftad. Gott skick. Scener af Adam Homo. Gyldendal, 1956. På danska. Illustrerad av Jane Muus. Häftad. Något
nött i kanterna. I övrigt ett fräscht exemplar. Spektrum 1947, 1948, 1949. Oslo, 1947,1948,1949. På norska. 3 vol. Halvfranskt band. Bandet
något nött i kanterna. Svenske fortællere fra August Strindberg til Harry Martinson. Carit Andersens forlag, (utan
årtal). På danska. Klotband. Gott skick. Bandet något nött i kanterna. Abrahamson, Enok: Under grågåsens plog. Steenske Forlag, 1935. På norska. Häftad. Något
nött i kanterna. Ouppsprättad. Abrahamson, Enok: Under grågåsens plog. Steenske Forlag, (utan årtal). . På norska. Häftad.
Något nött i kanterna. Ouppsprättad. Albertsen, Leif Ludwig: Schillerklubben. Aarhus Universitet, 1978. På danska. 52 s. Pappband.
Gott skick. Illustrerad. Baggeseniana IX Albertsen, Leif Ludwig: Syvald og roserne. Baggeseniana VIII. Köpenhamn, 1977. På danska.
Häftad med pappersomslag. Gott skick. Andersen, Hans Christian: De to baronesser. Gyldendalske boghandels forlag, 1903. På
danska. Klotband. Gott skick. Andersen, Hans Christian: Den grimme ælling. Gyldendalske boghandel - Nordisk forlag,
1955. På danska. Illustrerad av Johannes Larsen. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget
något trasigt. Andersen, Hans Christian: Den grimme Ælling. Gyldendalske boghandel - Nordisk forlag,
1955. På danska. Illustrerad av Johannes Larsen. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Något
nött i kanterna. Andersen, Hans Christian: Den grimme Ælling. Gyldendalske boghandel - Nordisk forlag,
1955. På danska. Illustrerad av Johannes Larsen. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget
något trasigt. Annars ett fint exemplar. Andersen, Hans Christian: Eventyr & historier. Flensteds, 1949. På danska. 16 vol.
Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Rikligt illustrerad. Andersen, Hans Christian: Eventyr & historier. Gyldendal, 1903. På danska. Illustrerad av
Vilhelm Pedersen. 401 s. 13 vol. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Inlagan fin. Namnteckning
på häftesomslag. Andersen, Hans Christian: Eventyr II. Gyldendalske boghandel Nordisk forlag, 1919. På
danska. Halvfranskt band. Bandet något slitet. Andersen, Hans Christian: Eventyr og historier. Gyldendal, 1905. På danska. Illustrerad av
Vilhelm Pedersen/Lorenz Frølich. 876 s. 2 vol. Klotband. Gott skick. Namnteckning på
försättsbladet. Andersen, Hans Christian: Eventyr og historier 1805-1905. Gyldendalske boghandel Nordisk
forlag, 1905. På danska. 2 vol. Dekorerat klotband. Namnteckning på försättsbladet. Bandet något
nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Andersen, Hans Christian: Eventyr og historier I-V. Gyldendalske boghandel - Nordisk forlag,
1931. På danska. Helt skinnband. Ryggen något sliten. Annars ett fint exemplar. Andersen, Hans Christian: Lykke-Peer. Flensteds forlag, 1945. På danska. Illustrerad av Herluf
Jensenius. Pappband. Mycket gott skick. Andersen, Hans Christian: Nye eventyr og historier. C. A. Reitzels forlag, 1865. På danska.
Klotband. Namnteckning på försättsbladet. Gott skick. Andersen, Hans Christian: Snedronningen. Carlsen, 1967. På danska. Illustrerad av Lars Bo.
Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Andersen, Jens Lund: Floden og andre digte 1951-57. Kunst og kultur, 1959. På danska.
Illustrerad av Karen Westman. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Bang, Herman: Teatret. I.H. Schubothes Boghandel, 1892. Originalupplaga. På danska. 308 s.
Häftad. Något fläckig. Ryggen lagad. Inlagan fin. Bang, Herman: Tine. Gyldendalske boghandel, København, 1919. På danska. 178 s.
Dekorerat klotband. Ryggen något trasig i övre kanten. Bauditz, Sophus: Historier fra Skovridergaarden En Novelle-Cyclus. Det Reitzelske Forlag,
Köpenhamn, 1894. Fjärde upplagan. Illustrerad av Christiansen R. og Kabell L.. 316 s. Dekorerat
klotband. Bandet något nött i kanterna. Marmorerat snitt. Illustrerad. Inlagan bitvis fläckad. Bauditz, Sophus: Jægerblod. Gyldendalske boghandel Nordisk Forlag, 1907. På danska.
Häftad. Ryggen något trasig. Häftesomslaget något slitet. Bendix, Hans: Troskyldigt Forår. Gyldendal, 1967. På danska. Häftad med pappersomslag.
Häftesomslaget något slitet. Gott skick. Bergsøe, Svend: - & Son, Erindringer af Svend Bergsøe. Gyldendal, 1980. På danska. 233
s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Anteckningar på smutstitelbladet. Bergsøe, Wilhelm: Fra Piazza del Popolo. Gyldendalske boghandel - Nordisk forlag, 1909. På
danska. Dekorerat klotband. Gott skick. Exlibris. Beyer, Edvard: Norske noveller I. Gyldendal norsk forlag, 1967. På norska.
Skinnimitationsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar.
Bild och Ord Akademin, : Lilla encyklopedin. Kunnskapsforlaget, 1993. På norska. Pappband
med skyddsomslag. Gott skick. Bjarnehof, Karl: Det gode lys. Gyldendal, 1957. På danska. Häftad. Gott skick. Namnteckning
på försättsbladet. Bjørnson, Bjørnstjerne: Daglannet. Gyldendalske boghandel, 1904. Andra upplagan. På
norska. Guldornamenterat klotband. Namnteckning på försättsbladet. Marmorerade
för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Gott skick. Bjørnson, Bjørnstjerne: Det flager i byen og på havnen. Gyldendalske boghandels forlag, 1884.
Originalupplaga. På norska. Halvfranskt band. Färgat snitt. Häftesomslaget ej medbundet.
Upphöjda bind. Bandet något nött i kanterna. Bjørnson, Bjørnstjerne: Digte og sange. Gyldendalske boghandels forlag, 1880. På norska.
Dekorerat klotband. Guldsnitt. Namnteckning på titelbladet. Bandet något slitet. Bjørnson, Bjørnstjerne: Samlade værker. Gyldendal, 1911. På norska. 2705 s. 5 vol.
Halvklotband. Gott skick. Exlibris. Stämpel på försättsbladet. Bjørnson, Bjørnstjerne: Udvalgte fortællinger. Gyldendal, 1904. På norska. 321 s. Dekorerat
klotband. Gott skick. Namnteckning på försättsbladet. Mönstrade för/eftersättsblad. Blicher, Steen Steensen: Diana. Hans Reitzel, 1963. På danska. Illustrerad av Johannes
Larsen. Häftad. Något nött i kanterna. Blicher, Steen Steensen: Juleferierne. (utan årtal). På danska. Illustrerad av H. Bonde. Häftad.
Häftesomslaget något gulnat. Annars ett fint exemplar. Blicher, Steen Steensen: Søren Kanne, En vise om en sømand og en landmand. (utan årtal).
På danska. Häftad. Något sliten. Enstaka fuktfläckar. Blicher, Steen Steensen: Trækfuglene. Boghallen, 1950. På danska. Illustrerad av Mads Stage.
Häftad med kassett. Blicher-Clausen, J.: Kjell. En gatumålares historia. Albert Bonniers förlag, 1903. Illustrerad av
Louis Moe. Dekorerat helskinnband. Ryggen något sliten. Gott skick. Blicher-Clausen, J.: Violin I-II. Det nordiske forlag, 1902-03. På danska. Dekorerat klotband.
Bandet något slitet. Blixen, Karen: Skygger paa græsset. Gyldendal, 1960. På danska. Häftad med
pappersomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Ryggen något sliten. Boccaccio, Giovanni: Dekameron. A. Christiansens forlag, 1904. På danska. Översatt av S.
Prahl. Illustrerad av Jacques Wagrez. Dekorerat helskinnband. Ryggen något blekt. Mönstrade
för/eftersättsblad. Första häftets omslag medbundet. Praktutgåva Boesdal, Nis: Ble ved ble. Husets forlag, 1977. På danska. Illustrerad av Marianne Schneider.
Häftad. Något sliten. Boesdal, Nis: Dit barn græder. Husets Forlag/værkstedsserien, 1978. På danska. Häftad. Gott
skick. Boganis, : Jagtbreve og Nye Jagtbreve. Vilhelm Priors Forlag, 1946. På danska. Illustrerad av
Ebbe Fog. Häftad med kassett. Ryggen något trasig. Kassetten något sliten. Bøgh, Erik: Jonas Tværmoses ærgrelser I. Gyldendalske Boghandel, 1875. Andra upplagan.
På danska. Dekorerat klotband. Bandet något slitet. Exlibris. Bomholt, Jul.: Den gule Hertug. Forlaget Fremad, 1954. På danska. Häftad. Häftesomslaget
något trasigt. Anteckningar på försättsbladet. Borgen, Johan: Dronningen nikker. Gyldendalske boghandel - Nordisk forlag, 1974. På
danska. Häftad. Gott skick. Borgen, Johan: Jeg. Gyldendal norsk forlag, 1959. Originalupplaga. På norska. Häftad.
Häftesomslaget något trasigt. Smärre anteckningar. Borre, Marianne: Mest om forår. Husets forlag, 1977. På danska. Häftad. Gott skick. Bowen, Elizabeth: En plads i London. Novelle (In the Square). Det Schønbergske förlag, 1946.
På danska. Översatt av Jørgen L. Engberg. Häftad. Mycket gott skick. Bramsen, Bo: Også håndbøger kan have historie - ja, endog Forhistorie. Politikens forlag,
1971. På danska. Skinnimitationsband med skyddsomslag. Gott skick. Brandes, Edvard: Asgerd. P. G. Philipsens forlag, 1895. På danska. 224 s. Häftad. Bandet
slitet. Brandes, Edvard: En politiker. P. G. Philipsens forlag, 1889. På danska. Halvfranskt band.
Ryggen något trasig. Annars ett fint exemplar. Häftesomslaget ej medbundet. Brandes, Edvard: Kærlighed. P. G. Philipsens forlag, 1887. Originalupplaga. På danska.
Halvklotband. Bandet slitet. Annars ett fint exemplar. Häftesomslaget ej medbundet. Brandes, Edvard: Lægemidler. P. G. Philipsens forlag, 1881. På danska. 136 s. Häftad. Bandet
slitet. Brandes, Edvard: Lykkens blændværk. Gyldendalske boghandels forlag, 1898. På danska.
Halvfranskt band. Bandet något slitet. Delvis något fuktskadad. Upphöjda bind. Brandes, Georg: Hovedstrømninger I-III. Gyldendalske boghandel - Nordisk forlag, 1906-1907.
På danska. 3 vol. Vackert halvfranskt band. Gott skick. Upphöjda bind. Brandes, Georg: Samlede skrifter I-XVI. Gyldendalske boghandel - Nordisk forlag, 1906. På
danska. Dekorerat klotband. Bandet något nött i kanterna. Brandt, Jørgen Gustava: Almanak. Denmark, 1977. På danska. 29 s. Häftad. Gott skick. Brandt, Jørgen Gustava: Digte i udvalg 1949-1962. Gyldendal, 1963. På danska. 125 s. Häftad.
Gott skick. Ouppsprättad. Brandt, Jørgen Gustava: Upraktiske digte. Gyldendal, 1971. På danska. 215 s. Häftad. Gott
skick. Branner, H. C.: Et udvalg ved Sten Møller Kristensen. Gyldendal, 1966. På danska. Häftad med
pappersomslag. Gott skick. Ouppsprättad. Branner, H. C.: Et udvalg ved Sten Møller Kristensen. Gyldendal, 1966. På danska. Häftad med
pappersomslag. Gott skick. Ouppsprättad. Branner, H. C.: Ingen kender natten. Gyldendal, 1955. På danska. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Branner, H. C.: Om lidt er vi borte. Poul Branner, Köpenhamn, 1941. Fjärde upplagan. På
danska. 208 s. Häftad. Gott skick. Branner, H. C.: To minutters stilhed. Povl Branners forlag, 1944. På danska. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Ryggen något trasig. I övrigt ett fräscht exemplar. Branner, H. C.: To minutters stilhed. Poul Branners Forlag, Köpenhamn, 1944. På danska. 232
s. Häftad. Något nött i kanterna. Annars i gott skick. Branner, Jens: De rejsende. Gyldendal, 1959. På danska. Häftad med pappersomslag.
Ryggen något trasig. Häftesomslaget något slitet. Brekke, Paal: Aftenen er stille. Oslo, 1972. På norska. 103 s. Häftad. Gott skick. Bringsværd, Tor Åge: Gobi. Djevelens skinn og ben. Gyldendal, 1989. På norska. 384 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Bulatovic, Miodrag: Gullo Gullo. Gyldendal, 1984. På danska. Häftesomslaget något slitet. Capek, Karel: Krigen mod Salamandrene. Gyldendals nye serie, 1954. På danska. Översatt av
Else Westh Neuhard. Häftad med pappersomslag. Skyddsomslaget något slitet. Gott skick. Christiansen, Svend H. (red.): Bønner fra alverdens lande. Forlaget Notabene, 1981. På
danska. Pappband. Gott skick. Cour, Paul La: Alt kræver jeg. Gyldendalske boghandel - Nordisk forlag, 1938. På danska.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Cour, Paul La: Fragmenter af en dagbog. Gyldendalske Boghandel, 1950. På danska. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Cour, Paul La: Fragmenter af en dagbog. Gyldendalske boghandel - Nordisk forlag, 1951. På
danska. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Cour, Tage La: Danske illustrationer til H. C. Andersens eventyr. Gyldendalske boghandel -
Nordisk forlag, 1943. På danska. Häftad. Något fläckig. Något sliten. Sprickor i fogarna. Cour, Tage La: Vintermysterier (av F. McDermott, Ellery Queen, Dorothy L. Sayers, Margery
Allingham, Edgar Wallace, Sapper). Selskabet Bogvennerne, (utan årtal). På danska. Illustrerad av
Lars Bo. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Cour, Vilh. La: Med far i felten. På grundlag af breve fra 1864. Gyldendal, 1964. På danska.
Häftad med pappersomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad.
Cunha, Euclydes da: Oprøret paa højsletten. Westermann, 1948. På danska. Översatt av
Richard Wagner Hansen. Illustrerad av Ib Andersen. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars
ett fint exemplar. Ouppsprättad. Dantas, Julio: Kardinalens middag. Allhems Förlag, 1962. På danska. 26 s. Häftad. Gott skick.
Dinesen, Isak (Karen Blixen): Babettes gæstebud. Fremad. Köpenhamn, 1952. På danska. 62
s. Klotband. Mycket gott skick. Namnteckning på smutstitelbladet. Dinesen, Thomas: Boganis. Min fader, hans slægt, hans liv og hans tid. Gyldendal, 1972. På
danska. Häftad med pappersomslag. Gott skick. Dinesen, Thomas: Boganis. Min fader, hans slægt, hans liv og hans tid. Gyldendal, 1972. På
danska. Häftad med pappersomslag. Författarens signatur på försättsbladet. Gott skick. Dons, Aage: Rejse i Østrig. Carit Andersens Forlag, 1952. På danska. Illustrerad av Arne
Ungermann. Häftad med kassett. Kassetten något sliten. Annars ett fint exemplar. Drachmann, Holger: Kitzwalde. Det Schubotheske forlag, 1895. På danska. Illustrerad av Louis
Moe. Häftad. Något sliten. Nött i kanterna. Ryggen något trasig. Delvis något gulnad. Drachmann, Holger: Melodramer (Vølund smed, Renæssance, Dansen paa Koldinghus).
Gyldendalske boghandel - Nordisk forlag, 1910. På danska. Dekorerat klotband. Bandet något
slitet. Främre häftesomslag medbundet. Gott skick. Dumas, Alexandre: Fra Spanias Gryter. Ernst G. Mortensens Forlag, 1961. På norska. Häftad.
Ryggen något trasig. I övrigt ett fräscht exemplar. en, C. V.: Seks digte. Det Schønbergske Forlag, 1944. På danska. 8 s. Häftad. Gott skick. Engberg, Harald: Indeni Amerika. Politiken, 1967. På danska. Illustrerad av Poul Holck.
Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Engelstad, Carl Fredrik: Ronald Fangen en mann og hans samtid. Gyldendal norsk forlag,
1946. På norska. Klotband. Bandet något slitet. Eriksen, Jens-Martin: Den hvide væg. Gyldendal, 1990. På danska. Häftad. Gott skick. Estvad, Leo: Katedraler og Mineland. Tegninger og tekster fra Belgien. Seskabet Bogvennerne,
1962. På danska. Illustrerad av Leo Estvad. Häftad. Något sliten. Etlar, Carit ( Carl Brosböll ): Udvalgte fortællinger. Gyldendalske boghandels forlag, 1903. På
danska. Dekorerat klotband. Bandet något slitet. Gott skick. Ewald, Carl: Aeventyr I-XX. Gyldendalske boghandel - Nordisk forlag, 1914-16. På danska. 4
vol. Dekorerat pappband. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Ewald, Carl: AEventyr. Første samling. Gyldendalske boghandel - Nordisk forlag, 1921. På
danska. Halvfranskt band. Främre häftesomslag medbundet. Ewald, Carl: æventyr. Sjette samling. Gyldendalske boghandel - Nordisk forlag, 1921. På
danska. Halvklotband. Mycket gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Ferlin, Nils: Med mange kulørte lygter. Selskabet Bogvennerne, (utan årtal). På danska.
Översatt av Sigfred Pedersen. Illustrerad av Frede Christoffersen. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Exlibris. France, Anatole (Francois Anatole Thibault): Dronning Gaasefod. Martins Forlag, 1946. På
danska. Översatt av Valdemar Koppel. Illustrerad av Bertil Bull Hedlund. Klotband. Gott skick.
Namnteckning på smutstitelbladet. France, Anatole (Francois Anatole Thibault): Dronning Gaasefod. Martins forlag, 1946. På
danska. Översatt av Valdemar Koppel. Illustrerad av Bertil Bull Hedlund. Häftad. Något nött i
kanterna. France, Anatole (Francois Anatole Thibault): Dronning Gaasefod. Martins forlag, 1946. På
danska. Översatt av Valdemar Koppel. Illustrerad av Bertil Bull Hedlund. Häftad. Ryggen något
trasig. Fridegård, Jan: Gudernes kamp. Grafisk forlag, 1951. På danska. Häftad. Häftesomslaget
slitet. Annars ett fint exemplar. Författarens signatur på försättsbladet. Ouppsprättad. Fridegård, Jan: Juleaften i Bogladen. Selskabet bogvennerne, (utan årtal). På danska. Översatt
av Orla Lundbo. Illustrerad av Frits Bruzelius. Häftad. Exlibris. Fridegård, Jan: Juleaften i bogladen. Selskabet bogvennerne, (utan årtal). På danska. Översatt
av Orla Lundbo. Illustrerad av Frits Bruzelius. Häftad. Namnteckning på insidan av pärmen. Fried, Erich: 100 digte uden fædreland. Husets forlag/S.O.L., 1980. På danska. Översatt av
Søren K. Barsøe. Häftad. Mycket gott skick. Gauguin, Paul: Noa-Noa. Reisen til Tahiti. Gyldendal Norsk Forlag, 1948. På norska. Översatt
av Jørgen Alnæs. Pappband. Gott skick. Gautier, Théophile: Mademoiselle de Maupin. Gyldendal, 1945. På danska. Översatt av Agnete
Krabbe. Illustrerad av Adolf Hallman. Häftad med kassett. Namnteckning på försättsbladet.
Ryggen något sliten. Kassetten något sliten. Annars ett fint exemplar. Géraldy, Paul: Manden og Kærligheden. Thorkild Becks forlag, 1948. På danska. Illustrerad av
Adolf Hallman. Häftad. Något sliten. Namnteckning på försättsbladet. Gill, Claes: Norsk lyrikk I. Gyldendal norsk forlag, 1967. På norska. Skinnimitationsband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Gill, Claes: Norsk lyrikk II. Gyldendal norsk forlag, 1967. På norska. Skinnimitationsband med
skyddsomslag. Gott skick. Gjedsted, Rolf: Bevidsthedens have. Gyldendal, 1975. På danska. 93 s. Häftad. Gott skick. Goethe, Johann Wolfgang (von): Herman og Dorothea. Ernst Bojesens Kunstforlag, 1892. På
danska. Översatt av P. Hansen. Illustrerad av Arthur Ramberg. Halvfranskt band. Ryggen något
sliten. Nött i kanterna. Gogol, Nikolaj Vasiljevitj: Ivan Ivanovitsj. Selskabet Bogvennerne, u.å.. 133 s. Häftad. Gott skick.
Numrerad 876/1500 Goldoni, Carlo: Tjener for to herrer. Forening for Boghaandværk - Nyt Nordisk Forlag, 1968. På
danska. Översatt av Povl Ingerslev-Jensen. Illustrerad av Sven Okkels. Häftad. Grieg, Nordahl: Friheten. Bonniers, 1945. På norska. 104 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad.
Grønbech, Vilhelm: Sejersen fra variager. Løse blade af variager magasin. Povl Branner, 1940.
På danska. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Namnteckning på
smutstitelbladet. Gunnarsson, Gunnar: Salige er de enfoldige. Gyldendalske boghandel - Nordisk forlag, 1923.
På danska. Halvklotband. Mycket gott skick. Namnteckning på smutstitelbladet. Haalke, Magnhild: Rød haust?. H. Aschehoug & Co, 1941. På norska. Häftad. Gott skick.
Haalke, Magnhild: Syv år ved havet. Lykkedrømmen. H. Aschehoug & Co, 1943. På
norska. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Delvis något gulnad. Hagerup, Inger: Dikter i urval. Albert Bonniers förlag, 1961. På norska. 35 s. Pappband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Hamsun, Knut: Konerne ved vandposten I-II. Gyldendalske boghandel - Nordisk forlag, 1920.
På norska. Häftad. Häftesomslaget slitet. Ryggen något trasig. Hamsun, Knut: Konerne ved vandposten I-II. Gyldendalske boghandel - Nordisk forlag, 1920.
Originalupplaga. På norska. Klotband. Bandet något fläckigt. Annars ett fint exemplar.
Häftesomslaget ej medbundet. Hamsun, Knut: Markens grøde. Gyldendalske boghandel - Nordisk forlag, 1919. På norska.
Halvfranskt band. Bandet något slitet. Upphöjda bind. Exlibris. Hamsun, Knut: Victoria. En Kjaerlighets Historie. Gyldendalske boghandels forlag, 1924.
Tionde upplagan. På norska. 201 s. Halvfranskt band. Upphöjda bind. Guldornerad rygg.
Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerade pärmar. Främre häftesomslaget medbundet. Gullan
Pilos exlibris. Gott skick Hansen, Anton: Drengen drømte. Gyldendal, 1951. På danska. Illustrerad av Anton Hansen.
Häftad. Författarens signatur på smutstitelbladet. Hansen, Ernst: Vignetter. Grafisk Forlag, 1960. På danska. Häftad. Ryggen något trasig. Hansen, Ernst: Vignetter. Winthers Forlag, 1946. På danska. Illustrerad av Ernst Hansen.
Häftad. Hansen, Martin A.: Agerhønen. Gyldendal, 1951. Tredje upplagan. På danska. 186 s. Häftad.
Något sliten. Hansen, Martin A.: Orm og tyr. Gyldendal, 1967. På norska. Illustrerad av Sven Havsteen-
Mikkelsen. Skinnimitationsband. Något nött i kanterna. Skyddsomslaget något slitet. Hauge, Alfred: Vegen til det døde paradiset. Universitetsforlaget AS, 1985. På norska.
Illustrerad av Bjørn Bjørneboe. Skinnimitationsband med skyddsomslag. Hegna, Trond: Min versjon. Gyldendal norsk forlag, 1983. På norska. 308 s. Klotband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Heiberg, Johanne Luise: Et liv gjenoplevet i erindringen I,III,IV (Del II saknas). Gyldendalske
boghandel - Nordisk forlag, 1944. På danska. Halvfranskt band. Bandet något nött i kanterna.
Anteckningar på försättsbladet. Hellssen, Henry: Alfred Schmidt - Hans tid og hans tegninger. Westermanns Forlag, 1942. På
danska. Häftad. Något nött i kanterna. Ryggen något trasig. Sprickor i fogarna. Heltberg, Grethe: Rødt Mørke. Carit Andersens Forlag, (utan årtal). På danska. Illustrerad av
Ebbe Sadolin. Häftad. Delvis något gulnad. Något nött i kanterna. Herdal, Harald: Hegnets nattergal. Gyldendal, 1960. 60 s. Häftad. Något nött i kanterna. Hertz, Henrik: Lystspil. Nu samling. Gyldendalske boghandels forlag, 1903. På danska.
Dekorerat klotband. Gott skick. Exlibris. Holberg, Ludvig: Comoedier I-III. Gyldendalske boghandels forlag, 1923. På danska.
Illustrerad av Hans Tegner. Dekorerat halvfranskt band. Bandet något slitet. Annars ett fint
exemplar. Exlibris. Holberg, Ludvig: Peder Paars. J. C. Stochholms forlag, 1885. På danska. Illustrerad av Hans
Nikolai Hansen. Halvfranskt band. Delvis något gulnad. Något nött i kanterna. Upphöjda bind. Holst, Poul: Antikvar boghandel i Danmark 1640-1980. 1980. På danska. 150 s. Häftad. Gott
skick. Fotoillustrerad. Holstein, Ludvig: Naturlyrik i udvalg. Gyldendalske boghandel - Nordisk forlag, 1929. På
danska. 106 s. Guldornamenterat skinnband. Gott skick. Holt, Kåre: Hevnen hører meg til. Gyldendal norsk forlag, 1953. På norska. Häftad.
Häftesomslaget slitet. Namnteckning på smutstitelbladet. Homeros (Homer, Homère), : Odysseen. Dreyers Forlag, 1943. På norska. Översatt av Amund
Hønningstad (gjenfortalt ved). Illustrerad av H. Stenstadvold. Häftad. Något nött i kanterna. Delvis
gulnad. Hostrup, C.: Komedier I-III. Gyldendalske boghandels forlag, 1900. Dekorerat klotband. Gott
skick. Namnteckning på försättsbladet. Hughes, Langston: Blues. Rosendahl og Jørgensens forlag, 1945. På danska. Översatt av Ole
Sarvig. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Hughes, Langston: Blues. Rosendahl og Jørgensens forlag, 1945. På danska. Översatt av Ole
Sarvig. Häftad med pappersomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Hytte, Finn: Man kalder det hygge. Husets forlag, 1977. På danska. Häftad. Gott skick. Ibsen, Henrik: Brand. Gyldendalske boghandel - Nordisk forlag, 1910. På norska. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Ryggen något trasig. Ibsen, Henrik: Catilina & Keiser og galilæer. Gyldendalske boghandel - Nordisk forlag,
1914. På norska. Halvfranskt band. Bandet något slitet. Ryggen något blekt. Annars ett fint
exemplar. Ibsen, Henrik: Fru Inger til Østråt. Gyldendalske boghandels forlag, 1874. På norska. Klotband.
Bandet något nött i kanterna. Exlibris. Ibsen, Henrik: Fru Inger til Østråt & Hærmændene på Helgeland. Gyldendalske
boghandels forlag, 1874/1878. På norska. Klotband. Bandet något nött i kanterna. Namnteckning
på försättsbladet. Exlibris. Ibsen, Henrik: Hærmændene & Fru Inger & Kongsemnerne. Gyldendalske
boghandel - Nordisk forlag, 1914. På norska. Halvfranskt band. Bandet något slitet. Ryggen något
blekt. Annars ett fint exemplar. Ibsen, Henrik: Hærmændene på Helgeland. Gyldendalske boghandels forlag, 1878. Femte
upplagan. På norska. Klotband. Bandet något nött i kanterna. Namnteckning på försättsbladet. Ibsen, Henrik: Kærlighedens komedie. Gyldendalske boghandels forlag, 1891. På norska.
Klotband. Bandet något nött i kanterna. Ibsen, Henrik: Kærlighedens komedie. Gyldendalske boghandels forlag, 1877. På norska.
Klotband. Bandet något nött i kanterna. Namnteckning på försättsbladet. Exlibris. Ibsen, Henrik: Kejser og galilæer. Gyldendalske boghandels forlag, 1880. På norska.
Klotband. Bandet något nött i kanterna. Namnteckning på försättsbladet. Exlibris. Ibsen, Henrik: Kejser og galilæer I-II. Gyldendalske boghandels forlag, 1880. På norska. 2 vol.
Klotband. Bandet något nött i kanterna. Namnteckning på försättsbladet. Ibsen, Henrik: Kejser og galilæer. Et verdenshistorisk skuespil.. Gyldendalske boghandels
forlag, 1880. Tredje upplagan. På danska. 235+278 pages. Samtida halvfranskt band.
Guldornerad rygg. Marmorerade pärmar. Marmorerat snitt. Sprickor i fogarna. Ibsen, Henrik: KONGS - EMNERNE + GILDET PÅ SOLHAUG.. Gyldendalske boghandel -
Nordisk forlag, 1914. På norska. 118+60 pages. Häftad. Namnteckning på häftesomslag. Ibsen, Henrik: Kongs-emnerne. Gyldendalske boghandels forlag, 1894. På norska. Klotband.
Bandet något nött i kanterna. Ibsen, Henrik: Samlede værker I-VIII (Ej komplett). Gyldendalske boghandels forlag, 1898-
1900. På norska. Dekorerat klotband. Gott skick. Ibsen, Henrik: Samlede vaerker I-X. Gyldendalske boghandels forlag, 1898-1902.
378+491+511+436+463+480+397+533+469+577. Porträtt i första delen. Mycket vackra gröna
gulddekorerade halvfranska band, bundna av Kongl. Hovbokbindaren G Hedberg, Stockholm.
Röda ryggtitelfält, marmorerade pärmar, snitt och för/eftersättsblad. Ryggarna något blekta och
nötta, för övrigt ett mycket fint exemplar. Ingemann, B.S. (Bernhard Severin): Landsbybørnene. Gyldendalske boghandels forlag, 1900.
På danska. Klotband. Bandet något nött i kanterna. Jæger, Frank: Hvilket postbud - en due. Gyldendal, 1959. På danska. Häftad med
pappersomslag. Gott skick. Ouppsprättad. Jæger, Frank: Idylia. Digte. Gyldendal, 1967. På danska. Häftad med pappersomslag. Gott
skick. Anteckningar på försättsbladet. Jæger, Frank: Kapellanen og andre fortællinger. Gyldendal, 1957. På danska. Häftad med
pappersomslag. Gott skick. Jæger, Frank: Miraklernes bog (kasserede digte). Gyldendal, 1977. På danska. Häftad. Mycket
gott skick. Jæger, Frank: Velkommen, vinter og andre essays. Gyldendal, 1958. På danska. Häftad. Gott
skick. Ouppsprättad. Jæger, Frank: Vesterhav. Danske digte udvalgt af Frank Jæger. Chr. Erichsens Forlag, 1963.
På danska. Illustrerad av Ernst Clausen. Pappband med skyddsomslag. Något nött i kanterna. Jærn, Albin: Og så kom befrierne. Ekko forlag, 1945. På norska. Illustrerad av Albin Jærn.
Pappband. Något sliten. Jærn, Albin: Og så kom befrierne. Utdrag av min dagbok 1940-45. Ekko Forlag, 1945. På
danska. Illustrerad av Albin Jærn. Häftad. Något fuktskadad. Något sliten. Janssen, Børge: Christiern IIs datter. H. Hagerups forlag, 1921. På danska. Häftad.
Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Jensen, Erik Aalbaek: livet på öerne Bornholmere og folk i Storströmmen. Gyldendal, 1981. På
danska. 386 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett
mycket fint exemplar. Färgat övre snitt. Fotoillustrerad. Dekorerat blått skinnimitationsband. Jensen, Johannes V.: Aarstiderne. Gyldendalske boghandels forlag, 1947. På danska.
Illustrerad av Johannes Larsen. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Jensen, Johannes V.: Æstetik og udvikling. Gyldendal, 1923. På danska. 176 s. Häftad. Gott
skick. Jensen, Johannes V.: Den lange rejse. Gyldendalske boghandel - Nordisk forlag, 1944. På
danska. Halvfranskt band. Bandet något nött i kanterna. Främre häftesomslag medbundet.
Upphöjda bind. Jensen, Johannes V.: Den lange rejse. Gyldendal, 1944. På danska. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Ryggen något sliten. Jensen, Johannes V.: Den lange rejse. Gyldendalske boghandel - Nordisk forlag, 1944. På
danska. Halvfranskt band. Gott skick. Upphöjda bind. Främre häftesomslag medbundet. Jensen, Johannes V.: Den lange rejse I-II. Gyldendal, 1977. På danska. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Namnteckning på försättsbladet. Jensen, Johannes V.: Digte 1901-1941. Gyldendal, 1943. På danska. Häftad. Något nött i
kanterna. Annars ett fint exemplar. Jensen, Johannes V.: Mytens ring. Gyldendal, 1957. På danska. Häftad med pappersomslag.
Gott skick. Jensen, Johannes V.: Norne gæst. Gyldendal, 1919. På danska. 318 s. Häftat originalband.
Häftesomslaget något slitet. Inlagan fin. Jensen, Johannes V.: Skibet. Gyldendal, 1913. Andra upplagan. På danska. 254 s. Häftad. Gott
skick. Jensen, Knud Peder: Nåden og skammen. Gyldendal, 1985. På danska. Häftad. Gott skick. Jensen, Ove Jørgen Riisberg: Aks. Povl Branners forlag, 1945. På danska. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Jensen, Thit: Palle Ravns rejse i himmelrummet. Grafisk forlag, (utan årtal). På danska. Häftad
med pappersomslag. Gott skick. Ouppsprättad. Jepsen, Hans Lyngby: Paradishuset. Gyldendal, 1963. På danska. Häftad. Gott skick. Jespersen, Olfert: Oplevelser. Olfert Jespersens forlag, MCMXXX. På danska. Illustrerad av
Gerda Ploug-Sarp. Häftad. Sprickor i fogarna. Något sliten. Jespersen, Olfert: Oplevelser. Olfert Jespersens forlag, MCMXXX. På danska. Illustrerad av
Gerda Ploug-Sarp. Ouppsprättad. Sprickor i fogarna. Johansen, Niels Kaas (red.): Ung dansk lyrik. H. Hirschsprungs forlag, 1949. På danska.
Pappband. Bandet något slitet. Anteckningar på försättsbladet. Jørgensen, Johannes: Mit livs legende, 1 og 2. Gyldendalske boghandels forlag, 1949. På
danska. 2 vol. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Jørgensen, Leif: Dagen før imorgen. Gyldendal, 1963. På danska. Häftad. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Ouppsprättad. Jørgensen, Leif: Den ydersta dag. Gyldendal, 1912. På danska. 188 s. Häftad. Gott skick.
Namnteckning på försättsbladet. Kamban, Gudmundur (övers.): Hvide falke. Digte fra Islands lyriske guldalder. Ejnar
Munksgaard, 1944. På danska. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Namnteckning på
smutstitelbladet. Kielland, Alexander L.: Arbeidsfolk. Gyldendalske boghandels forlag, 1881. Klotband. Bandet
slitet. Kielland, Alexander L.: Jacob. Gyldendalske boghandel - Nordisk forlag, 1915. På norska.
Häftad. Häftesomslaget slitet. Namnteckning på försättsbladet. Ryggen något trasig. Kielland, Alexander L.: Novelletter. Gyldendal, 1881. Tredje upplagan. 159 s. Halvklotband.
Bandet något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Marmorerade pärmar. Kielland, Alexander L.: Samlade værker. Gyldendal, 1908. På norska. 1495 s. 3 vol. Klotband.
Gott skick. Kielland, Alexander L.: Samlade værker. Gyldendal, 1908. På norska. 1495 s. 3 vol. Klotband.
Gott skick. Kinck, Hans E.: Hvitsymre i Utslaatten. H. Aschehoug & Co, 1945. På norska. Illustrerad
av Thorbjørn Egner. Häftad. Något nött i kanterna. Häftesomslaget något slitet. Kinck, Hans E.: Italienere. H. Aschehoug & Co, 1904. På norska. Häftat originalband.
Sliten. Ryggen något trasig. Kjerulf, Axel: Det gamle apotek i Helsingør. Boghallen, 1951. På danska. Illustrerad av Henning
Koppel. Häftad. Ryggen något trasig. Knudsen, Erik: Digte 1945-58. Gyldendal, 1958. På danska. 132 s. Häftad. Gott skick. Knudsen, Jakob: Den gang. Gyldendal, 1916. På danska. 317 s. Häftad. Gott skick. Knudsen, Jakob: Rodfaestet. Gyldendal, 1911. Andra upplagan. På danska. 317 s. Häftad. Gott
skick. Knudsen, Jakob: Romaner og fortællinger V. En ungdom & Jyder. Gyldendal, 1917. På
danska. Halvfranskt band. Gott skick. Exlibris. Koch, Hal: Et udvalg. Gyldendal, 1963. På danska. Häftad med pappersomslag. Gott skick.
Ouppsprättad. Konwicki, Tadeusz: Den lille Apokalypse. Gyldendal norsk forlag, 1981. På norska. Klotband
med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Gott skick. Krag, Jens Otto: Dagbog ved et årsskifte. December 1971 - januar 1972. Gyldendalske
boghandel, 1972. På danska. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Krag, Thomas: Fortællinger I-II. Gyldendalske boghandel - Nordisk forlag, 1906. På norska. 2
vol. Halvklotband. Namnteckning på försättsbladet. Bandet något slitet. Kristensen, Sven Møller: Den dobbelte Eros. Gyldendal, 1967. Andra upplagan. På danska.
291 s. Häftad med pappersomslag. Bandet något nött i kanterna. Kristensen, Sven Møller: Digtningens teori. Scandinavian University Books, 1958. På danska.
198 s. Häftad. Bandet något nött i kanterna. Kristensen, Tom: Aabenhjertige fortielser, erindringsglimt. Gyldendal, 1966. På danska. 167 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Kristensen, Tom: Den evige uro. Gyldendal, 1958. På danska. 161 s. Häftad. Gott skick. Kristensen, Tom: Hvad er heta? Og andre fortællinger. Gyldendal, 1959. På danska. Häftad
med pappersomslag. Kristensen, Tom: Hvad var mit ærinde? Rejseglimt. Gyldendal, 1968. På danska. Häftad med
pappersomslag. Gott skick. Ouppsprättad. Kristensen, Tom: I min tid, fra klunketid til øgledage. Gyldendal, 1963. På danska. 208 s.
Häftad. Ryggen något lös. Annars ett fint exemplar. Kristensen, Tom: Mirakler. Vindrose, 1980. På danska. Häftad. Gott skick. Kristensen, Tom: Mord i pantomimeteatret. Gyldendal, 1962. På norska. Häftad. Ryggen något
lös. Kristensen, Tom: Oplevelser med lyrik. Gyldendal, 1957. På danska. 194 s. Häftad. Gott skick.
Kristensen, Tom: Rejse i Italien. Carit Andersens Forlag, 1951. På danska. Illustrerad av Helge
Kühn-Nielsen. Häftad. Något sliten. Något nött i kanterna. Kristensen, Tom: Udvalgte digte. Gyldendal, 1963. På norska. Häftad. Gott skick. Kristensen, Tom: Verdslige sange. Vindrose, 1980. På danska. Häftad. Gott skick. Kroepelien, Bjarne: Tuimata. J. W. Cappelens Forlag, 1944. På norska. Illustrerad av Guy
Krohg. Häftad. Något sliten. Lagerlöf, Selma: Mårbacka. Gyldendalske boghandels forlag, 1922. På norska. Häftad.
Häftesomslaget slitet. Exlibris. Ryggen något lös. Lagerlöf, Selma: Skrifter I-VI. Gyldendalske boghandel - Nordisk forlag, 1918. På danska.
Dekorerat halvfranskt band. Bandet slitet. Larsen, Alf (red.): Janus Nr 6 1934,. Nasjonalförlaget, Oslo, (utan årtal). På norska. Häftad. Gott
skick. Larsen, Gunnar: Sneen som falt i fjor. Gyldendal norsk forlag, 1948. På norska. Klotband. Gott
skick. Larsen, Karl: Søndagsbørn og hverdagsmennesker. Gyldendalske boghandel - Nordisk forlag,
1909. På danska. Halvfranskt band. Sprickor i fogarna. Bandet slitet. Främre häftesomslag
medbundet. Lasson, Frans: Fra Ekbátana til Klareboderne. En brevbog om Sophus Claussen og hans
forlæggere. Gyldendal, 1981. På danska. Häftad. Gott skick. Lexow, Einar: Norges kunst. Oslo, 1942. På norska. Halvklotband. Gott skick. Lie, Bernt: Et særsyn. H. Aschehoug & Co, 1903. På norska. Halvklotband. Något gulnad.
Bit av försättsbladet bortklippt. Anteckningar på försättsbladet. Bandet något nött i kanterna. Lie, Bernt: I eventyrland. Gyldendalske boghandel - Nordisk forlag, 1912. På norska. Dekorerat
klotband. Mycket gott skick. Lie, Bernt: I eventyrland. Gyldendalske boghandel - Nordisk forlag, 1912. På norska. Dekorerat
klotband. Bandet något nött i kanterna. Lie, Bernt: Ksper Bugge. H. Aschehoug & Co, 1898. På norska. Halvklotband. Bandet
något nött i kanterna. Bit av försättsbladet bortklippt. Något gulnad. Lie, Bernt: Overlærer Hauch. H. Aschehoug & Co, 1906. På norska. Klotband. Gott skick.
Bandet något nött i kanterna. Bit av försättsbladet bortklippt. Lie, Bernt: Raklev i Simavaag. H. Aschehoug, 1911. På norska. Häftad. Häftesomslaget slitet.
Ryggen något trasig. Namnteckning på häftesomslag. Lie, Bernt: Samlede værker I-V. Gyldendalske boghandel - Nordisk forlag, 1908-09. På norska.
Halvfranskt band. Bandet något slitet. Ryggen något blekt. Namnteckning på försättsbladet. Lie, Bernt: Søster Judit. H. Aschehoug & Co, 1901. På norska. Halvklotband. Bandet något
nött i kanterna. Bit av försättsbladet bortklippt. Något gulnad. Lie, Jonas: Dyre Rein. Gyldendalske boghandel - Nordisk forlag, 1910. På norska.
Halvklotband. Bandet något nött i kanterna. Häftesomslaget ej medbundet. Namnteckning på
titelbladet. Lie, Jonas: Familien på Gilje & Troll i utvalg. Gyldendal norsk forlag, 1967. På norska.
Skinnimitationsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Gott skick.
Namnteckning på försättsbladet. Lie, Jonas: Familien paa Gilje. Et interiör fra firtiaarene.. Gyldendalske boghandel - Nordisk
forlag, 1909. Tionde upplagan. På norska. 184 s. Samtida klotband. Guldornerad. Guldornerad
rygg. Mycket gott skick. Lie, Jonas: Samlade Værker. Gyldendal, 1914. På norska. 4099 s. 10 vol. Klotband. Gott skick.
Lie, Jonas: Samlade værker. Gyldendal, 1909. På norska. 3044 s. 5 vol. Klotband. Gott skick.
Lie, Jonas: Samlede værker I-V. Gyldendalske boghandel - Nordisk forlag, 1909. På norska. 5
vol. Dekorerat halvfranskt band. Bandet något nött i kanterna. Ryggen något blekt. Annars ett fint
exemplar. Upphöjda bind. Lie, Jonas: Troll. Gyldendal, 1958. På norska. Illustrerad av Hans Gerhard Sørensen. Häftad.
Något sliten. Lie, Jonas: Ulfvungerne. Gyldendalske boghandel - Nordisk forlag, 1904. På norska. Dekorerat
klotband. Bandet något nött i kanterna. Bandet något fläckigt. Namnteckning på försättsbladet. Lindgren, Astrid: Pippi Langströmpe Pippi Langströmpe går ombord, Pippi Langströmpe i
Sydhavet.. Skandinavisk Bogforlag, saknas. På danska. Illustrerad av Nyman Ingrid. 198 s.
Klotryggsband. Bandet något slitet. Inlagan fin. Illustrerad. Lo-Johansson, Ivar: Gaten. Tiden norsk forlag, 1938. På norska. Halvfranskt band. Bandet
något slitet. Longos, : Daphnis og Chloe. Nyt Nordisk Forlag. Arnold Busck, 1941. På danska. Översatt av
A. Kragelund. Illustrerad av Ebbe Sadolin. Häftad. Något sliten. Lundbye, Johan Thomas: Billeder i træsnit af Johan Thomas Lundbye med digte af Holger
Drachmann samt et omrids af konstnerens liv af Emil Bloch. Gyldendalske boghandels forlag,
1884. På danska. Illustrerad av Johan Thomas Lundbye. Halvklotband. Delvis gulnad. Delvis något
brunfläckig. Namnteckning på insidan av pärmen. Lundkvist, Artur: Indiabrand. Westermann, 1952. På danska. Översatt av Michael Tejn.
Illustrerad av Mads Stage. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Madslund, Sigurd: Skaar. Hasselbalch, 1950. På danska. Häftad. Häftesomslaget något nött i
kanterna. Malinovski, Ivan: Kritik af tavsheden. Borgen, 1974. På danska. 94 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Malmberg, Bertil: Excellencen, skuespil. Samlerens forlag, 1945. På danska. 96 s. Häftad.
Ouppsprättad. Något nött i kanterna. Maupassant, Guy de: Fru Telliers hus. Arthur Jensens Forlag, 1945. På danska. Översatt av
Ellen Kirk. Illustrerad av Cecil Valeur. Pappband. Methling, Finn: Rejsen til de grønne skygger. Arena, 1956. På danska. Häftad. Ouppsprättad.
Miller, Henry: Nexus I. Hans Reitzel, 1959. På danska. Halvklotband. Bandet något nött i
kanterna. Møller, Poul Martin: En dansk students eventyr. Gyldendal, 1963. Åttonde upplagan. På danska.
125 s. Inbunden. Bandet något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Møllgaard, Holger: Hvem er jeg? Toner fra det tyvende århundredes melodrama. Gyldendal,
1965. På danska. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Mørk, Petter: Fjerntog. Dreyer, 1971. På norska. Klotband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Gott skick. Mørk, Petter: Grått og grønt. Historier og noveller om det umyndige menneske. Dreyers forlag,
1972. På norska. Häftad. Gott skick. Mørk, Petter: Møte i august. Dreyers forlag, 1968. På norska. Klotband. Gott skick. Mortensen, Niels Th.: H. C. Andersen-illustratoren Vilhelm Pedersen. Ejnar Munksgaard, 1949.
På danska. Inbunden. Delvis något brunfläckig. Annars ett fint exemplar. Namnteckning på
insidan av pärmen. Mortensen, Niels Th.: H.C. Andersen-illustratoren Vilhelm Pedersen. Ejnar Munksgaard, 1949.
På danska. Delvis något brunfläckig. Namnteckning på försättsbladet. Mosebekk, Olav: Tegninger - Svart på hvitt. Tanum-Norli, 1979. På norska. Illustrerad av Olav
Mosebekk. Häftad. Munk, Kaj: Den skæbne ej til os. Nyt Nordisk Forlag. Arnold Busck, 1946. På danska. Häftad.
Ouppsprättad. Gott skick. Munk, Kaj: Foraaret saa sagte kommer. Westermann, 1942. På danska. Häftad.
Häftesomslaget något trasigt. Munk, Kaj: Foraaret saa sagte kommer. Erindringer. Westermann, 1947. På danska.
Halvfranskt band. Gott skick. Munk, Kaj: Himmel og jord. Nyt Nordisk Forlag. Arnold Busck, 1939. På danska. Häftad.
Ryggen något sliten. Häftesomslaget något nött i kanterna. Munk, Kaj: Liv og glade dager. Oslo, 1946. På norska. Översatt av Gunnar Larsen. Illustrerad av
Ridley Borchgrevink. Pappband. Bandet något nött i kanterna. Munk, Kaj: Med ordets sværd. Danske Prædikener 1941-42. Nyt Nordisk Forlag. Arnold Busck,
1942. På danska. Pappband. Ryggen något trasig. Understrykningar i texten. Munk, Kaj: Niels Ebbesen. Nyt Nordisk F. Arnold Busckorlag, 1942. På danska. Häftad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Munk, Kaj: Prædikener. Nyt Nordisk Forlag. Arnold Busck, 1948. På danska. Häftad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Ouppsprättad. Munk, Kaj: Saa fast en Borg. Nyt Nordisk Forlag. Arnold Busck, 1946. På danska. Häftad. Munk, Kaj: Sidste Digte. Samlerens Forlag, 1945. På danska. Häftad. Ryggen något lös.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Nansen, Peter: Judiths ægteskab. Gyldendalske boghandels forlag, 1898. Andra upplagan. På
danska. Häftad. Häftesomslaget något gulnat. Nansen, Peter: Samlede skrifter II (Et hjem, Fra rusaaret, Judiths ægteskab). Gyldendalske
boghandel - Nordisk forlag, 1920. På danska. Halvfranskt band. Gott skick. Exlibris. Nansen, Peter: Samlede skrifter I-III. Gyldendalske boghandels forlag, 1917. På danska.
Bunden av hofbokbindare Gustaf Hedberg. Exlibris. Bandet något nött i kanterna. Nash, Jørgen: Pistolen. Gyldendal, 1959. På danska. Häftad med pappersomslag. Gott skick.
Ouppsprättad. Nexø, Martin Andersen: De tomme pladsers passagerer I-II. Gyldendal, 1946. På danska. 2 vol.
Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Nexø, Martin Andersen: For Lud og koldt Vand. Gyldendal, 1969. På danska. Häftad. Gott skick.
Nexø, Martin Andersen: Under aaben Himmel. Gyldendal, 1969. På danska. Häftad med
pappersomslag. Gott skick. Nielsen, Jørgen: Det onde land. Gyldendal, 1957. På danska. Häftad med pappersomslag.
Gott skick. Ouppsprättad. Nielsen, Lauritz: Gyldendal gennem 175 aar. Gyldendalske boghandel - Nordisk forlag, 1945.
På danska. Pappband med kassett. Gott skick. Exlibris. Nielsen, Lean: Ballader om vold og ømhed. Gyldendal, 1976. På danska. Häftad. Gott skick.
Nielsen, Lean: Dansedigte. Gyldendal, 1971. På danska. Häftad. Gott skick. Nielsen, Lean: Egne digte. Gyldendal, 1973. På danska. Häftad. Gott skick. Nielsen, Lean: Hygge i Hedebygade. Gyldendal, 1972. På danska. Häftad. Gott skick. Oehlenschläger, Adam: Nordens guder. En episk digt. Universitetsboghandler Andr. Fred.
Hösts forlag, 1852. På danska. Dekorerat klotband. Bandet slitet. Bandet något fläckigt.
Namnteckning på insidan av pärmen. Oehlenschläger, Adam: Sanct Hansaften-spil. Gyldendalske boghandel Nordisk Forlag, 1908.
På danska. Illustrerad av Hans Nikolai Hansen. Klotband. Bandet något slitet. Namnteckning på
försättsbladet. Oehlenschläger, Adam: Tragødier. Köpenhamn, 1853. På danska. Halvfranskt band. Bandet
slitet. Ryggen något trasig. Lagerfläckad. Sprickor i fogarna. Oehlenschläger, Adam: Tragødier. Köpenhamn, 1853. På danska. Halvfranskt band. Bandet
slitet. Fuktskadad. Anteckningar på försättsbladet. Øksnevad, Reidar: Gamle franske kjærlighetsbrev. Bladkompaniet, 1950. På norska.
Halvklotband. Ryggen sliten. Annars ett fint exemplar. Exlibris. Østvedt, Einar: Den siste glede. Ni noveller fra virkeligheten. Oluf Rasmussen forlag, 1979. På
norska. Skinnimitationsband med skyddsomslag. Gott skick. Med dedikation. Øverland, Arnulf: Deilig er jorden. Noveller. H. Aschehoug & Co, 1923. Originalupplaga.
På norska. Häftad. Häftesomslaget slitet. Anteckningar på försättsbladet. Häftesomslaget något
gulnat. Øverland, Arnulf: Det har ringt for annen gang. Aschehoug, 1946. På norska. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Ryggen något trasig. Øverland, Arnulf: Tilbake til livet. H. Aschehoug & Co, 1946. Originalupplaga. På norska.
Halvfranskt band. Ryggen något trasig. Øverland, Arnulf: Tilbake til livet. Aschehoug, 1946. Originalupplaga. På norska. Häftad.
Häftesomslaget slitet. Paludan, Jacob: Fremad til nutiden. Steen Hasselbalchs forlag, 1953. På danska. Häftad.
Vikmärke på häftesomslaget. Annars ett fint exemplar. Paludan, Jacob: Fugle omkring fyret. Steen Hasselbalchs Forlag, 1931. På danska. 237 s.
Häftad. Något sliten. Paludan
Paludan-Müller, Fr.: Adam Homo. H. Hagerups forlag, 1928. På danska. Illustrerad av Gerda
Ploug-Sarp. Halvfranskt band. Mycket gott skick. Exlibris. Paludan
Paludan-Müller, Fr.: Adam Homo. Gyldendal, 1928. På danska. Häftad. Häftesomslaget slitet.
Ouppsprättad. Paludan
Paludan-Müller, Fr.: Adam Homo I-II. C. A. Reitzels forlag, 1863. På danska. 2 vol. Halvfranskt band.
Bandet något slitet. Parker, Dorothy: Samlede noveller. Gyldendal, 1948. På norska. Översatt av Per Wollebæk.
Halvklotband. Gott skick. Bandet något nött i kanterna. Petersen, Nis: For Tromme og Kastagnet. Utrykte ungdomsdigte. Gyldendal, 1951. På danska.
Häftad. Gott skick. Petersen, Nis: Nattens pibere. Gyldendalske boghandels forlag, 1950. På danska. Häftad. Gott
skick. Petersen, Nis: Sandalmagernes gade. Vilhelm Priors forlag, 1932. På danska. Häftad.
Häftesomslaget något trasigt. Ryggen något sliten. Poe, Edgar Allan: Den aflange kiste og andre uhyggelige fortællinger. Selskabet Bogvennerne,
(utan årtal). På danska. Illustrerad av Povl Christensen. Häftad med pappersomslag. Ryggen
något trasig. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Poulsen, Bjørn: Litterære bedømmelser. Gyldendal, 1979. På norska. Häftad. Gott skick. Rafn, Eyvind: Carl Bagger. Thejls bogtryck, 1959. På danska. Halvfranskt band med kassett.
Mycket gott skick. Rasmussen, Halfdan: De afsindige. Det Schøbergske forlag, 1948. På danska. 35 s. Häftad.
Gott skick. Reiter, Aage V.: Jorden damper. Hasselbalch, 1948. På danska. Häftad. Häftesomslaget något
nött i kanterna. Reusch, Hans: Samme liv. Attika, 1975. På danska. Häftad. Gott skick. Rode, Leif S.: - men det steg en grotid. Oslo, 1945. På norska. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Anteckningar på försättsbladet. Rohde, H. P.: Axel Nygaard. Forening for Boghaandværk, 1954. På danska. Halvklotband med
kassett. Romains, Jules: Jules Romains´ Paris. Pariserskildringer fra "De gode viljer". Det
Schønbergske forlag, 1949. På danska. Översatt av Tage Brüel. Illustrerad av Jane Muus. Häftad.
Rørdam, Valdemar: Regnar Lodbrogs saga. Foreningen "Fremtiden", 1935. På danska.
Illustrerad av Niels Skovgaard. Dekorerat halvfranskt band. Namnteckning på försättsbladet. Rousthøi, Einar: Hotel Paradis. Første del. Erslev & Hasselbalch, 1914. På danska.
Halvklotband. Bandet något slitet. Ryggen något blekt. Ruste, Arne: Midt i verden. Gyldendal norsk forlag, 1976. På norska. 70 s. Häftad.
Ouppsprättad. Gott skick. Sadolin, Ebbe: Tegninger. Carit Andersens Forlag, 1946. På danska. Häftad med
pappersomslag. Skyddsomslaget nött i kanterna och med trasig rygg. Annars ett fint exemplar. Samarkis, Antonis: Jeg nægter. Selskabet Bogvennerne, (utan årtal). På danska. Illustrerad av
Erling Olsen. Häftad. Sandel, Cora: Figurer på mørk bunn. Gyldendal norsk forlag, 1949. Originalupplaga. På
norska. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Ryggen något blekt. Sandemose, Aksel: Murene rundt Jeriko. Aschehoug, 1960. På norska. Halvklotband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Sandemose, Aksel: Verker i utvalg 1 (Dans, dans, Roselill - ). H. Aschehoug & Co, 1965.
På norska. Gott skick. Skyddsomslaget något fläckat. Sandemose, Aksel: Verker i utvalg 3 (Nybyggere i Alberta, En sjømann går i land). H.
Aschehoug & Co, 1966. På norska. Gott skick. Sandemose, Aksel: Verker i utvalg 4 (Klabautermannen, Vi pynter oss med horn. H.
Aschehoug & Co, 1966. På norska. Gott skick. Sandemose, Aksel: Verker i utvalg 5 (Det svundne er en drøm). H. Aschehoug & Co,
1966. På norska. Gott skick. Sandemose, Aksel: Verker i utvalg 6 (Tjærehandleren, Alice Atkinson og hennes elskere). H.
Aschehoug & Co, 1966. På norska. Skyddsomslaget något trasigt. Gott skick. Sandemose, Aksel: Verker i utvalg 7 (Varulven). H. Aschehoug & Co, 1966. På norska.
Delarna i olika band. Skyddsomslaget något trasigt. Sandemose, Aksel: Verker i utvalg 8 (Murene rundt Jeriko, Felicias bryllup). H. Aschehoug
& Co, 1966. På norska. Delarna i olika band. Skyddsomslaget något slitet. Sarvig, Ole: Glem ikke. Gyldendal, 1972. På danska. 146 s. Häftad. Mycket fint exemplar.
Ouppsprättad. Sarvig, Ole: Limbo. Gyldendal, 1963. På danska. Häftad med pappersomslag.
Skyddsomslaget något slitet. Sarvig, Ole: Stemmer i mørket. Gyldendal, 1970. På danska. Häftad med pappersomslag. Gott
skick. Ouppsprättad. Schade, Jens August: Hos skøgen Phyllis eller En forårsaften. 1957. På danska. Häftad. Gott
skick. Schade, Jens August: Jeg er tosset efter dig eller Modet paa Cuxton Slot. Thorkild Hansens
Forlag, 1945. På danska. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Schoulgin, Eugene: Minner om Mirella. Gyldendal norsk forlag, 1984. På norska. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Schwartz, Walter: Kwims. Bianco Lunos Bogtrykkeri, 1950. På danska. Pappband. Ryggen
något sliten. Secher, Alex: Fransk visit i Belgisk Congo. Carit Andersens Forlag, Utan årtal. På danska.
Illustrerad av Alex Secher. Häftad med kassett. Ségur, Louis-Philippe de: Erindringer. Thaning & Appels forlag, 1944. På danska.
Pappband. Bandet trasigt. Ryggen lös. Skard, Sigmund: Mennesket Halvdan Koht. Det norske samlaget, 1982. På norska. 275 s.
Skinnimitationsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Skeibrok, Kittelsen, Mathias, Theodor: Sannferdige skrøner. Gyldendal Norsk Forlag, 1952. På
norska. Halvklotband. Något nött i kanterna. Skram, Erik: Agnes Vittrup. Det Schubotheske forlag, 1897. På danska. Illustrerad av Hans
Nikolai Hansen. Häftad. Ryggen något sliten. Delvis något gulnad. Smith, Johannes: I randen af hverdagen. Gyldendal, 1968. På danska. Häftad med
pappersomslag. Gott skick. Ouppsprättad. Smith, Johannes: I randen af hverdagen. Gyldendal, 1968. På danska. Häftad med
pappersomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Søiberg, Harry: Hjemlig jord. Gyldendal, 1944. På danska. Häftad. Häftesomslaget något
upprivet i kanterna. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Stangerup, Hakon: Moderne Danske Kærlighedsdigte. Jespersen og Pios forlag, 1942. På
danska. Illustrerad av Ebbe Sadolin. Pappband. Ryggen något sliten. Steffensen, Steffen: Sønda å søgn. Hasselbalch, 1950. På danska. Häftad. Gott skick. Stuckenberg, Viggo: Sne. Gyldendal, 1927. På danska. 111 s. Guldornamenterat skinnband.
Något nött i kanterna. Annars i gott skick. Sunde, Biskop Johan: Nye barneprekener. Lutherstiftelsens förlag, 1932. På norska. Klotband.
Gott skick. Undset, Sigrid: Den brændende busk I-II. H. Aschehoug & Co, 1930. På norska.
Halvfranskt band. Gott skick. Bandet något nött i kanterna. Undset, Sigrid: Gymnadenia. 1929. På norska. Halvfranskt band. Gott skick. Bandet något nött i
kanterna. Undset, Sigrid: Kristin Lavransdatter I-III. H. Aschehoug & Co, 1922. På norska. Klotband.
Bandet något nött i kanterna. Bandet något fläckigt. Undset, Sigrid: Middelalderromaner Viga-ljot og Vigdis. Oslo, 1958. På norska. 205 s.
Halvfranskt band med skyddsomslag. Mycket fint exemplar. Vasegaard, Søren: Steen Steensen Blichers levned. P. Haase & søns forlag, 1932. På
danska. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Vicaz, Ann: Bagmands offer. Poul A. Andersens forlag, 1975. På danska. Häftad. Ouppsprättad.
Vilmorin, Louise de: Hennes lille hemmelighet. Stabenfeldt forlag, 1956. På norska.
Pappband. Bandet något nött i kanterna. Wergeland, Henrik: Friheten og fedrelandet. J.W. Cappelens Forlag, 1945. På norska. Häftad.
Nött i kanterna. Sprickor i fogarna. White, Gilbert: Selborne - Et sogns natur og fugleliv. H. Hagerup, 1951. På danska. Översatt av
Niels Haislund. Illustrerad av Mads Stage. Häftad. White, Gilbert: Selborne - Et sogns natur og fugleliv. H. Hagerup, 1951. På danska. Översatt av
Niels Haislund. Illustrerad av Mads Stage. Dekorerat halvfranskt band. Gott skick. Namnteckning
på försättsbladet. Guldsnitt. Wied, Gustaf: Fra land og by II. Gyldendalske boghandel - Nordisk forlag, 1907. På danska.
Dekorerat klotband. Bandet något nött i kanterna. Wied, Gustaf: Knagsted. Gyldendalske boghandel - Nordisk forlag, 1931. På danska. 216+2.
Häftad. Gott skick. Wied, Gustaf: Slægten. Lademann, 1979. På danska. Illustrerad av Arne Ungermann.
Skinnimitationsband med skyddsomslag. Wied, Gustaf: To kroner og halvtreds og andre skærmydsler. Det Schubotheske Forlag, 1901.
På danska. Illustrerad av Louis Moe. Halvfranskt band. Ryggen något sliten. Gott skick. Winther, Ole: Handlingsforløb. Borgens forlag, 1966. På danska. Ryggen lös. Woel, Cai M.: Mit livs Elvira. Carit Andersens Forlag, 1945. På danska. Illustrerad av Knud
Mühlhausen. Häftad med kassett. Sprickor i fogarna. Wulff, Johannes: Evighedsbruden. Gyldendal, 1949. På norska. Häftad. Häftesomslaget något
nött i kanterna. |