| Skönlitteratur, Utländsk, Romaner (på svenska) |
|---|
|
Finska berättare I & II i urval och presentation av Olof Enckell och Mika Waltari. Norstedt
och söners förlag, 1946. 494+403s. Klotryggsband. Gott skick. Något nött i kanterna. Homers Odyssee. Stuttgart, (not dated). In German. Decorated cloth binding. Good condition.
Två rumäner: Till det bittra slutet (av Vintila Ivanceanu), Döden genom fönstret (av Petru
Popescu).. Albert Bonniers förlag, 1972. 232 s. Häftad. Gott skick. Aamund, Jane: Coloradodrömmar. Wahlström & Widstrand, 1999. 298 s. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Aamund, Jane: Kameleonten. Wahlström & Widstrand, 2000. 340 s. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Aanrud, Hans: Berättelser. Albert Bonniers förlag, 1915. 247+249s. 2 vol. Dekorerat klotband.
Abercombie, Barbara: Spring för livet. Bonniers, 1986. 233 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Ackroyd, Peter: Chatterton.. Norstedts förlag, 1989. Översatt av Per Erik Wahlund. 338 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Adams, Alice: Dessa suveräna kvinnor.. Forum, 1985. 407 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Adams, Richard: Traveller.. Bonniers, 1990. 307 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Addison / Steele, Joseph / Richard: Sir Roger De Coverley.. Tidens förlag, 1959. 135 s. Häftad.
Gott skick. Adler, Renata: Beckmörker. Legenda, 1987. 205 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott
skick. Agnon, Samuel Josef: I havets mitt och andra noveller.. Albert Bonniers förlag, 1966.
Originalupplaga. Översatt av Viveka Heyman. 256 s. Häftad. Gott skick. Delvis ouppsprättad. Agnon, Samuel Josef: I havets mitt och andra noveller.. Albert Bonniers förlag, 1966.
Originalupplaga. Översatt av Viveka Heyman. 256 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Ahlenius, Holger: Frankrikes stämma. Franska noveller från sex århundraden. Albert Bonniers
förlag, 1945. 921 s. Halvklotband. Gott skick. Aho, Juhani: Enris och andra gamla och nya spånor från åren 1891 och 1899. Albert Bonniers
förlag, 189. 163 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Aho, Juhani: Enris, andra samlingen. Söderström & Co, 1900. 194 s. Halvklotband. Gott
skick. Överstrukna namnteckningar på försättsbladet och titelbladet Aho, Juhani: Järnvägen. Atlantis Förlag, 1978. Illustrerad av Raimo Puustinen. 183 s.
Cartonnageband. Gott skick. Aho, Juhani: Järnvägen. Atlantis Förlag, 1978. Illustrerad av Puustinen Raimo. 183 s.
Inbunden. Mycket gott skick. Illustrerad. Aho, Juhani: Panu. Skildringar från kristendomens och hedendomens sista strid i Finland.
Albert Bonniers förlag, 1923. Andra upplagan. 501 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något
slitet. Aho, Juhani: Samvetet. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1914. Andra upplagan. 235 s.
Häftad. Inlagan fin. Namnteckning på försättsbladet. Häftesomslaget något nött i kanterna. Ajtmatov, Tjingiz: Stupstocken. Gidlunds, 1987. 332 s. Cartonnageband. Gott skick. Bandet
något fläckigt. Aksanov, Sergej: En familjekrönika. Tidens förlag, 1948. 191 s. Häftad. Något gulnad. Inlagan
fin. Aksjonov, Vasilij: Stjärnbiljett. Wahlström & Widstrand, 1963. 232 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Aksjonov, Vasilij: Tomma tunnor. En berättelse med överdrifter och drömmar. Wahlström
& Widstrand, 1969. 111 s. Häftad. Gott skick. Alain-Fournier, Henri: Den store Meaulnes. Wahlström & Widstrand, 1947. 289 s. Häftad.
Gott skick. Alberti, Barbara: Delirium.. Folket i Bilds Förlag, 1980. 292 s. Cartonnageband. Mycket gott
skick. Alberti, Barbara: Evangelium enligt Maria.. Forum, u å. 141 s. Cartonnageband. Gott skick. Alcaron, Don Pedro-Antonio de: En andalusisk kärlekssaga.. Ernst M. Eklundhs Förlag, 1899.
Översatt av Karl Benzon. 277 s. Klotband. Gott skick. Exlibris. Invändig lagning. Aldanov, M. A.: Nionde Thermidor. Hugo Gebers förlag, 1924. 328 s. Halvfranskt band. Gott
skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Aldanov, M. A.: Nionde Thermidor. Hugo Gebers förlag, 1924. 328 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Aldridge, James: Havsörnen.. Albert Bonniers förlag, 1944. 244 s. Halvklotband med
skyddsomslag. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Aleramo, Sibilla: En kvinnas liv.. Forum, 1988. 200 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott
skick. Recensionsstämpel. Alexander, Lynn: Tillflykter.. Brombergs, 1986. 327 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Alijeva, Fazu: Och stenarna talar sitt språk. Rabén & Sjögren, 1979. 316 s. Häftad. Gott
skick. Ouppsprättad. Allen, Hervey: Anthony Adverse.. Norstedt och söners förlag, 1934. 406+441+560. 3 vol.
Halvklotband. Mycket gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Allende, Isabel: Den oändliga planen. Norstedts förlag, 1993. 481 s. Häftad. Häftesomslaget
vikt. Annars ett fint exemplar. Alter, Stephen: Liv på undantag.. Bonniers, 1980. 195 s. Häftad. Ouppsprättad. Något nött i
kanterna. Alter, Stephen: Siden och stål.. Bonniers, 1982. 306 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket
gott skick. Alther, Lisa: Arvsynder.. Trevi, 1981. 551 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Alther, Lisa: Fast mark.. Trevi, 1991. 345 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något slitet. Namnettikett på försättsbladet. Alther, Lisa: Närbilder. Roman om Ginny Babcock född 47.. Trevi, 1977. 452 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Namnteckning på försättsbladet. Skyddsomslaget något slitet. Alvarez, A.: Sin egen.. Rabén & Sjögren, 1978. 255 s. Skinnimitationsband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Alvaro, Corrado: Fasans land.. Natur och kultur, 1940. 271 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Stämplad "Kvinnliga Medborgarskolan vid Fogelstad". Alvaro, Corrado: Herdarna på Aspromonte.. Natur och kultur, 1944. 177 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Namnteckning på smutstitelbladet. Alvaro, Corrado: Herdarna på Aspromonte.. Natur och kultur, 1957. 115 s. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Namnteckning på försättsbladet. Skyddsomslaget fläckat och nött. Alvaro, Corrado: Orons år.. Natur och kultur, 1965. 241 s. Klotband. Mycket gott skick. Alvaro, Corrado: Orons år.. Natur och kultur, 1965. 241 s. Häftad. Gott skick. Delvis
ouppsprättad. Amado, Jorge: Dona Flor und ihre zwei Ehemänner. R. Piper & Co Verlag, 1968. In
German. Translated by Curt Meyer-Clason. Clothbinding with dustwrapper. Dustwrapper slightly
rubbed on the edges. Good condition. Inscriptions on endpaper. Amalrik, Andrej: Ofrivillig resa till Sibirien. Albert Bonniers förlag, 1970. 323 s. Häftad. Gott
skick. Namnteckning på titelbladet. Häftesomslaget något nött i kanterna. Amiel, Henri-Frédéric: En drömmares dagbok. Wahlström & Widstrand, 1900. 248 s.
Halvfranskt band. Inlagan fin. Stänksnitt. Bandet något skevt. Bandet något fläckigt. Amiel, Henri-Frédéric: En drömmares dagbok. Kalejdoskop förlag, 1982. 36 s. Häftad. Mycket
gott skick. Thomas Wulff (textcollage) och Tom Sandqvist (bildcollage) Amiel, Henri-Frédéric: En drömmares dagbok. (Fragments d´un Journal Intime) Urval och
öfversättning af Klara Johansson. Med ett företal af Ellen Key. Wahlström & Widstrand, 1903.
Andra upplagan. 256 s. Främre häftesomslag medbundet. Upphöjda bind. Mycket fint exemplar.
Dekorerat halvfranskt band bundet av Edith Welinder. Samtida namnteckning på
häftesomslaget Amis, Kingsley: Ta mig på allvar.. Albert Bonniers förlag, 1970. 241 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Andersch, Alfred: Far till en mördare.. Fripress, 1983. 138 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Andersen, Vita: Vilken hand vill du ha?. Alba, 1988. 376 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Anderson, Patrick: Rik som synden.. Wahlström & Widstrand, 1992. 363 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Anderson, Sherwood: Ur ingenstans in i ingenting.. C.E. Fritzes Bokförlag, 1952. 286 s. Häftad.
Häftesomslag fläckat. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Andrejev, Leonid: Det röda skrattet och andra berättelser. Natur och kultur, 1957. 152 s.
Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Andrejev, Leonid: Det röda skrattet och andra berättelser. Natur och kultur, 1957. 151 s.
Dekorerat pappband. Gott skick. Andrejev, Leonid: En berättelse om sju hängda. Tidens förlag, 1946. 140 s. Häftad med
pappersomslag. Något gulnad. Andrejev, Leonid: En berättelse om sju hängda. Tidens förlag, 1974. 139 s. Häftad. Gott skick.
En prislappsfläck på häftesomslaget Andric, Ivo: De fördömdas stad. Universitas, 1959. Översatt av Sven Stolpe. 164 s. Häftad. Gott
skick. Anteckningar på insidan av pärmen. Andric, Ivo: Konsulerna. Albert Bonniers förlag, 1961. 462 s. Klotband. Gott skick. Ex Libris:
Stockholms Odd Fellow-Bibliotek med numrering på insidan av främre och bakre pärmarna Andric, Ivo: Konsulerna. Albert Bonniers förlag, 1961. 462 s. Klotband med skyddsomslag.
Något fuktskadad. Andrzejewski, Jerzy: Aska och diamanter. Aldus/Bonniers, 1965. 262 s. Häftad. Bandet något
skevt. Andrzejewski, Jerzy: Kain och Abel.. René Coeckelberghs, 1978. Originalupplaga. 125 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Andrzejewski, Jerzy: Och mörkret täcker jorden .... René Coeckelberghs, 1975.
Originalupplaga. 131 s. Häftad. En fläck på snittet. Annars ett fint exemplar. Anet, Claude: När jorden darrade. Aktiebolaget Skoglunds Bokförlag, 1923. 309 s.
Halvklotband. Gott skick. Privatband Angelou, Maya: Samlas i mitt namn.. Bra Böcker, 1977. 223 s. Skinnimitationsband med
skyddsomslag. Gott skick. Anthony, Evelyn: Dockorna.. Bonniers, 1992. 258 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott
skick. Anthony, Evelyn: En främling vid porten.. Albert Bonniers förlag, 1975. 263 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Anthony, Evelyn: Farlig frihet.. Bonniers, 1992. 245 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott
skick. Anzengruber, Ludwig: Helene Zinshofer.. Almqvist & Wiksell, 1924. 304 s. Häftad. Något
sliten. Delvis ouppsprättad. Aridjis, Homeros: 1492 Juan Cabezons liv och levnad i Kastilien.. Gedins, 1988. 282 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget fläckat och nött. Arland, Marcel: Allt återgår till ordningen. Tidens förlag, 1930. 594 s. Häftad. Ouppsprättad.
Något nött i kanterna. Arland, Marcel: Två. Norlins, 1949. 221 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i
kanterna. Arnow, Harriette: Dockmakerskan.. Bra Böcker, 1987. 617 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Arpino, Giovanni: Sista akten.. Alba, 1988. 188 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott
skick. Arrabal, Fernando: Viva la Muerte!. Norstedts förlag, 1972. 113 s. Pocket. Gott skick. Arzjak, Nikolaj (Julij Daniel): Här talar Moskva. Albert Bonniers förlag, 1966. 174 s. Häftad.
Häftesomslag fläckat. Något sliten. Asmervik, Sverre: Bjarne på Skäret. Prisma, 1977. 136 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Asturias, Miguel Angel: Maladrón. De Gröna Andernas epos.. Bonniers, 1971. 241 s. Häftad.
Gott skick. Ouppsprättad. Exlibris. Atherton, Gertrude: Amerikanska fruar och engelska äkta män. Bokförlaget Svithiod, 1907. 260
s. Dekorerat klotband. Ryggen något blekt. Rött band. Atkinson, Kate: Mänsklig krocket. Forum, 1997. 325 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket
gott skick. Atlas, James: Bluffmakaren.. Brombergs, 1988. 305 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket
gott skick. Atwood, Margaret: Alias Grace. Rabén Prisma, 1997. 503 s. Klotryggsband. Nyskick.
Recensionsstämpel. Auel, Jean M.: Mammutjägarna.. Tidens förlag, 1986. 841 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Austen, Jane: Emma. Forum, 1998. 590 s. Pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget
något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Aymé, Marcel: Det gröna stoet. Wahlström & Widstrand, 1948. Andra upplagan. 317 s.
Häftad med pappersomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Aymé, Marcel: Det gröna stoet. Wahlström & Widstrand, 1948. Andra upplagan. 317 s.
Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Aymé, Marcel: Syndapengar. Wahlström & Widstrand, 1949. Andra upplagan. 266 s.
Klotryggsband. Gott skick. Färgat övre snitt. Babel, Isaak: Berättelser från Odessa.. Tidens förlag, 1960. 127 s. Häftad med
pappersomslag. Gott skick. Babel, Isaak: Solnedgång och andra noveller i urval och översättning av Stefan Lindgren.
Ordfronts förlag, 1988. 248 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Bainbridge, Beryl: Sömmerskan. Forum, 1975. 169 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Namnteckning på försättsbladet. Bainbridge, Beryl: Underbare William. Forum, 1983. 188 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Baker, A. L.: De oskuldsfulla. Variationer på ett tema.. Albert Bonniers förlag, 1948. 212 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Något fuktskadad. Baklanov, Grigorij: Evigt nitton år. Wahlström & Widstrand, 1980. 211 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Balchin, Nigel: Min egen bödel.. Albert Bonniers förlag, 1946. 344 s. Häftad. Något sliten.
Anteckningar på smutstitelbladet. Ballard, J. G.: Krigsfeber.. Wahlström & Widstrand, 1993. 221 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Anteckningar på försättsbladet. Balzac, Honoré de: Antikkabinettet. Norstedts förlag, 1973. 191 s. Pocket. Gott skick. Balzac, Honoré de: Bönderna. Norstedts förlag, 1973. 284 s. Häftad. Gott skick. Balzac, Honoré de: Den förtvivlade älskaren och andra lustiga historier. Rabén & Sjögren,
1944. Illustrerad av Gustave Doré. 118 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i
kanterna. Balzac, Honoré de: Den sköna Imperia och andra lustiga historier; Konungens älskarinna och
andra lustiga historier. Fröléen & Co, 1928. Illustrerad av Gustave Doré. 183+181s.
Halvklotband. Främre häftesomslag medbundet. Färgat övre snitt. Marmorerade för/eftersättsblad.
Balzac, Honoré de: En dunkel historia + Amuletten + Två unga hustrurs memoarer.
Världslitteraturens Förlag, Malmö, 1929. 209+267+193 sidor. Halvklotband. Färgat övre snitt.
Marmorerade pärmar. Gott skick. Balzac, Honoré de: Eugénie Grandet. Nordiska Förlaget, 1917. 191 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Balzac, Honoré de: Eugénie Grandet. Bokfrämjandet, 1970. 187 s. Dekorerat pappband.
Inlagan fin. Bandet något nött i kanterna. Balzac, Honoré de: Kusin Pons. Bokvännerna, 1961. Illustrerad av Torsten Billman. 378 s.
Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Inlagan fin. Balzac, Honoré de: Kusin Pons (Den mänskliga Komedin II). C. & E. Gernandts
förlagsaktiebolag, 1899. 409 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Balzac, Honoré de: Kvinnan på trettio år. Björck & Börjesson, Stockholm, 1906. 204 s.
Häftad. Bandet slitet. Gulnad. Sprucken i främre falsen. Balzac, Honoré de: Pappa Goriot. Stureförlaget, 1972. 320 s. Dekorerat skinnimitationsband.
Illustrerad. Övre guldsnitt. Mycket gott skick. Bang, Herman: Utan fädernesland. C.E. Fritzes Bokförlag, 1907. 386 s. 2 vol. Dekorerat
halvfranskt band. Ryggen något sliten. Annars ett fint exemplar. Stänksnitt. Barbellion, W. N. P. (Bruce Frederick Cummings): Ur en bruten mans anteckningar. Wahlström
& Widstrand, 1922. 160 s. Häftad. Något nött i kanterna. Inlagan fin. Barber, Noel: Paradisön (Del 1 av Koraloona). Forum, 1988. 369 s. Häftad med
pappersomslag. Gott skick. Namnteckning på försättsbladet. Barclay, Florence L.: De vita damerna av Worcester.. Fahlcrantz & Co, 1918. 256+263
sidor. Klotband. Gott skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Stänksnitt. Barclay, Florence L.: MITT HJÄRTA DET ÄR DÄR.. Fahlcrantz & Co, Stockholm, 1917. 64 s.
Häftad. Gott skick. Barjavel, René: Jean och Marie. Lars Hökerbergs bokförlag, 1950. 338 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Barlach, Ernst: En egenhändig levnadsteckning.. Tidens förlag, 1977. 132 s. Häftad. Gott skick.
Barnard, Christiaan: Kirurgen.. B. Wahlströms bokförlag, 1975. 441 s. Skinnimitationsband
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Barnard, Christiaan: Men du svarar icke.. Bra Böcker, 1981. 286 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Barnard, Christiaan: Men du svarar icke.. Bra Böcker, 1981. 286 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Barnes, Djuna: Natt bland hästar. Noveller. Hugo Gebers förlag, 1961. 123 s. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Barnes, Djuna: Nattens skogar. Hugo Gebers förlag, 1956. 178 s. Klotryggsband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Barthelme, Frederick: Slipat glas och andra berättelser.. Bonniers, 1990. 168 s. Klotband med
skyddsomslag. Inlagan fin. Namnteckning på försättsbladet. Klisterfläckar på eftersättsbladet.
Häftesomslaget fastklistrat. Bastide, Francois-Regis: Avskedet. Tidens förlag, 1958. 257 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något slitet. Bastide, Francois-Regis: Förtrollaren och vi. Bonniers, 1983. 379 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Recensionsstämpel. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Bates, H. E.: Det blodröda svärdet. Albert Bonniers förlag, 1951. 255 s. Häftad. Häftesomslag
fläckat. Något nött i kanterna. Ouppsprättad. Bates, H. E.: Julifesten. Albert Bonniers förlag, 1955. 202 s. Halvklotband med skyddsomslag.
Gott skick. Färgat övre snitt. Skyddsomslaget fläckat och nött. Bates, H. E.: Lydia och kärleken. Albert Bonniers förlag, 1953. 314 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Bates, H. E.: Purpurslätten. Albert Bonniers förlag, 1949. 261 s. Halvklotband. Mycket gott skick.
Något gulnad. Färgat övre snitt. Ex libris: Getten Tunell. Bates, Ralph: Paradisfälten. Albert Bonniers förlag, 1944. 382 s. Häftad. Något sliten. Battle, Lois: Krigsbrudar.. Albert Bonniers förlag, 1983. 381 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Baudelaire, Charles: Mitt nakna hjärta. Tidens förlag, 1960. 114 s. Häftad med
pappersomslag. Gott skick. Bauditz, Sophus: Hjortholm. Roman af Sophus Bauditz. Albert Bonniers förlag, 1906. Andra
upplagan. 402 s. Samtida halvfranskt band. Upphöjda bind. Marmorerade pärmar. Marmorerat
snitt. Gott skick. Bauditz, Sophus: Spårsnö. Albert Bonniers förlag, 1898. Illustrerad av Frants Henningsen. 119
s. Klotband. Främre häftesomslag medbundet. Gott skick. "Signe Henschen" i guld på främre
pärmen Baum, Vicki: Ballerina. Albert Bonniers förlag, 1962. 332 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något slitet. Baum, Vicki: Den huvudlösa ängeln. Albert Bonniers förlag, 1949. 355 s. Halvklotband. Inlagan
fin. Färgat övre snitt. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Baum, Vicki: Den stora realisationen. B. Wahlströms bokförlag, 1979. 239 s. Dekorerat
skinnimitationsband. Gott skick. Baum, Vicki: Människor på hotell. Bra Böcker, 1982. 291 s. Dekorerat skinnimitationsband.
Något nött i kanterna. Anteckningar på försättsbladet. Baum, Vicki: Människor på hotell. Albert Bonniers förlag, 1931. Fjärde upplagan. 306 s.
Halvklotband. Mycket gott skick. Stänksnitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Främre häftesomslag
medbundet. Bazin, Hervé: Den jag vågar älska. Bonniers, 1958. 245 s. Häftad. Gott skick.
Recensionsstämpel. Beattie, Ann: Djupt i vinterkylan.. Bonniers, 1977. 300 s. Häftad. Något nött i kanterna. Beckett, Samuel: Avigt & Co. Prosastycken 1945-1969. Hugo Gebers förlag, 1973.
Originalupplaga. 102 s. Pocket. Gott skick. Beckett, Samuel: Den onämnbare. Hugo Gebers förlag, 1964. 204 s. Häftad. Gott skick. Beckett, Samuel: Malone dör. Hugo Gebers förlag, 1964. 177 s. Häftad. Gott skick. Beckford, William: Vathek, eller Kalifen på resa. Wahlström & Widstrand, 1927. 229 s.
Häftad. Gott skick. Nummerlapp klistrad på främre pärmen Bedford, Martyn: Rannsakan.. Natur och kultur, 1997. 177 s. Klotband med skyddsomslag.
Nyskick. Begag, Azouz: Också hundarna. Anamma, 1997. 156 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Begley, Louis: Lögner i krigstid.. Gedins, 1993. 194 s. Klotband med skyddsomslag. Nyskick.
Belfrage, Sally: Ett rum i Moskva.. Sven-Erik Berghs Förlag, 1959. 240 s. Klotband. Gott skick.
Ex Libris: Getten Tunell. Bellow, Saul: Augie Marchs äventyr. Albert Bonniers förlag, 1955. 508 s. Klotryggsband. Gott
skick. Bellow, Saul: En stöld. Legenda, 1989. Översatt av Caj Lundgren. 108 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Bellow, Saul: Fler dör av krossat hjärta. Bra Böcker, 1988. Översatt av Caj Lundgren. 346 s.
Skinnimitationsband med skyddsomslag. Nyskick. Bellow, Saul: Han med foten i klaveret. Bra Böcker, 1985. 315 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Bellow, Saul: Herzog. Albert Bonniers förlag, 1965. 333 s. Häftad. Gott skick. Bellow, Saul: Humboldts gåta. Bonniers, 1976. Översatt av Caj Lundgren. 431 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Bellow, Saul: Professorns December.. Bra Böcker, 1982. Översatt av Caj Lundgren. 357 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Bellow, Saul: Regnkungen Henderson.. Bonniers, 1960. 331 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Ouppsprättad. Bellow, Saul: Regnkungen Henderson.. Bonniers, 1960. 331 s. Klotryggsband. Gott skick.
Färgat övre snitt. Namnteckning på försättsbladet. Belov, Vasilij Ivanovitj: Gammalt och vant. Rabén & Sjögren, 1980. 224 s. Häftad. Något
nött i kanterna. Benchley, Peter: Odjuret.. Wiken, 1992. 359 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Bennett, Arnold: Stadens stolthet.. Forum, 1946. 268 s. Halvklotband med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Benoit, Pierre: Axelle. Norstedt och söners förlag, 1929. 348 s. Häftad. Gott skick.
Namnteckning på smutstitelbladet. Benoit, Pierre: Axelle. Norstedt och söners förlag, 1929. 348 s. Halvklotband. Mycket gott skick.
Främre häftesomslag medbundet. Färgat övre snitt. Benoit, Pierre: Jättarnas stråkväg. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1922. 253 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Berger, John: King en gatuberättelse.. Ordfronts förlag, 1999. 210 s. Häftad med
pappersomslag. Mycket gott skick. Berger, John: King en gatuberättelse.. Ordfronts förlag, 1999. 210 s. Klotband med
skyddsomslag. Nyskick. Bergsöe, Vilhelm: Från Piazza del Popolo. Nordisk Rotogravyr, 1938. 442 s.
Pergamentryggband. Gott skick. Övre guldsnitt. Bernières, Louis de: Red Dog. En berättelse från Australien. Wahlström & Widstrand,
2002. 140 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Berri, Claude (Claude-Berri Langmann): Den gamle och pojken. Bra Böcker, 1971. 240 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Fotoillustrerad. Färgat övre snitt. Skyddsomslaget något
slitet. Bertolucci, Attilio: Sovrummet.. Symposion, 1992. 209 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket
gott skick. Bichsel, Peter: Årstiderna + 21 andra berättelser (Egentligen skulle fru Blom vilja lära känna
mjölkutköraren).. Norstedt och söners förlag, 1964. 166 s. Häftad. Gott skick. Billetdoux, Raphaële: Mina nätter är vackrare än era dagar. Atlantis Förlag, 1986. 123 s.
Cartonnageband. Billington, Rachel: Änglafall.. Askild & Kärnekull, 1983. 361 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Birmingham, Stephen: Auerbachs arv.. B. Wahlströms bokförlag, 1986. 380 s.
Cartonnageband. Gott skick. Bjarnhof, Karl: Denna sista sommar. Albert Bonniers förlag, 1968. 157 s. Häftad. Gott skick.
Recensionsstämpel. Bjarnhof, Karl: Jorim är mitt namn. Albert Bonniers förlag, 1962. 200 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Recensionsstämpel. Bjørnstad, Ketil: Stormen. Trevi, 1991. 251 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget lagat. Recensionsettikett Bladwin, James: Gå och förkunna det på bergen.. Wahlström & Widstrand, 1955. 242 s.
Häftad. Häftesomslaget vikt. Något nött i kanterna. Inlagan fin. Blicher, Steen Steensen: Noveller. Bra Böcker, 1980. 188 s. Dekorerat skinnimitationsband
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget lagat. Namnteckning på försättsbladet. Blicher, Steen Steensen: Noveller. Natur och kultur, 1958. 217 s. Dekorerat pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Blicher, Steen Steensen: Valda Noveller. Baltiska Förlaget Aktiebolag, 1927. 319 s. Halvfranskt
band. Bandet något nött i kanterna. Guldornerad rygg. Marmorerade pärmar. Upphöjda bind. Blicher-Clausen, J.: Farbror Frans. En det tystas historia. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1913.
160 s. Halvklotband. Något gulnad. Annars ett fint exemplar. Blicher-Clausen, J.: Inga Heine. Albert Bonniers förlag, 1918. Nionde upplagan. 203 s.
Dekorerat pappband. Inlagan fin. Bandet något nött i kanterna. Blicher-Clausen, J.: Kjell. En gatumålares historia. Albert Bonniers förlag, 1911. 133 s.
Klotband. En fläck inuti boken. Annars ett fint exemplar. Blicher-Clausen, J.: Sonja. Albert Bonniers förlag, 1905. Andra upplagan. 252 s. Halvklotband.
Gott skick. Blixen, Karen: Ehrengard. Bonniers, 1963. 125 s. Häftad. Gott skick. Blixen, Karen: Sista berättelser. Bonniers, 1957. 342 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Främre häftesomslag medbundet. Häftesomslag fläckat. Blixen, Karen: Sista berättelser. Forum, 1989. 342 s. Cartonnageband. Gott skick. Blixen, Karen: Sista berättelser. Bonniers, 1957. 342 s. Klotband. Gott skick. Främre
häftesomslag medbundet. Bloch-Michel, Jean: Vittnet. Albert Bonniers förlag, 1951. 164 s. Klotband. Gott skick. Främre
häftesomslag medbundet. Blume, Judy: Sommarsystrar.. Wahlström & Widstrand, 2000. 375 s. Pappband med
skyddsomslag. Nyskick. Blumenberg, Bettina: Förförelse. Bonniers, 1988. 117 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Bolger, Dermot: Ett andra liv.. Albert Bonniers förlag, 1996. 271 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Bolger, Dermot: Sången från Donegal.. Albert Bonniers förlag, 1999. 408 s. Pappband med
skyddsomslag. Nyskick. Böll, Heinrich: En clowns åsikter. aldus, 1973. 248 s. Pocket. Gott skick. Namnteckning på
smutstitelbladet. Böll, Heinrich: Grupporträtt med dam. Bonniers, 1973. 305 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Böll, Heinrich: Grupporträtt med dam. Alba, 1978. 305 s. Pappband med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något slitet. Böll, Heinrich: Hus utan väktare. Norstedt och söners förlag, 1956. 303 s. Klotryggsband med
skyddsomslag. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Skyddsomslaget något trasigt. Böll, Heinrich: Hus utan väktare. Norstedt och söners förlag, 1975. 251 s. Dekorerat pappband.
Gott skick. Bon, Francois: Buzons brott. Bonniers, 1989. 173 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget lagat. Bonnecarrere, Paul: Ultimatum. Brombergs, 1976. 278 s. Häftad. Bonner, Paul Hyde: Hôtel Talleyrand.. Albert Bonniers förlag, 1955. 253 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Bontempelli, Bruno: Hägringens ö.. Albert Bonniers förlag, 1994. 199 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Boo, Sigrid: Alla tänker på sig - det är bara jag som tänker på mig. Hugo Gebers förlag, 1934.
Fjärde upplagan. 216 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Boo, Sigrid: Alla tänker på sig - det är bara jag som tänker på mig. Hugo Gebers förlag, 1934.
216 s. Halvklotband. Främre häftesomslag medbundet. Marmorerade för/eftersättsblad.
Marmorerat snitt. Namnteckning på försättsbladet. Boon, Louis Paul: Menuett.. Rostrum/Forum, 1976. 127 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Ouppsprättad. Bor, Ambrus: Morion.. Fipress, 1986. 202 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Borgen, Johan: Blåtind. Norstedt och söners förlag, 1964. 252 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Borgen, Johan: Blåtind. Norstedt och söners förlag, 1964. 252 s. Häftad. Gott skick. Något
skuren. Borgen, Johan: Kaprifolium och andra noveller. Atlantis Förlag, 1979. 157 s. Cartonnageband.
Mycket gott skick. Borgen, Johan: Lillelord. Bra Böcker, 1984. 352 s. Dekorerat skinnimitationsband med
skyddsomslag. Gott skick. Borgen, Johan: Lillelord. Norstedt och söners förlag, 1956. 311 s. Häftad. Bandet något nött.
Borgen, Johan: Vi har honom nu. Norstedt och söners förlag, 1959. 271 s. Häftad.
Ouppsprättad. Gott skick. Borges, Jorge Luis: Gåvornas natt. Brombergs, 1979. 175 s. Häftad. Gott skick. Bossuat, Robert: Tristan och Isolde. Tidens förlag, 1959. 175 s. Häftad med pappersomslag.
Mycket gott skick. Boulle, Pierre: Bron över floden Kwai. Albert Bonniers förlag, 1958. 215 s. Dekorerat pappband.
Gott skick. Ett hörn något stött. Boulle, Pierre: Medaljens frånsida. Albert Bonniers förlag, 1959. 221 s. Dekorerat pappband
med skyddsomslag. Gott skick. Bourgeade, Pierre: Skåpet. Alba, 1978. 121 s. Häftad. Mycket gott skick. Bourget, Paul: Laurence Albani. Sveriges Kristliga Studentrörelses Förlag, 1922. 160 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Bowen, Elizabeth: En tid i Rom. Norstedt och söners förlag, 1960. 195 s. Klotryggsband. Gott
skick. Främre häftesomslag medbundet. Bowen, Elizabeth: En värld av kärlek. Norstedt och söners förlag, 1956. 204 s. Häftad. Gott
skick. Ouppsprättad. Bowen, Elizabeth: Huset i Paris. Norstedt och söners förlag, 1958. 260 s. Häftad. Gott skick.
Bowen, Elizabeth: Middagshöjd. Albert Bonniers förlag, 1950. 297 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Inlagan fin. Boyd, William: Brazzaville Beach.. Albert Bonniers förlag, 1992. 321 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Boylan, Clare: 11 Edward Street.. Albert Bonniers förlag, 1995. 285 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Boylan, Clare: Utvägar.. Bonniers, 1986. 230 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Boyle, T. Coraghessan: Världens ände.. Norstedts förlag, 1988. Översatt av Einar Heckscher.
445 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Bradbury, Ray: Blommande vin. Bokklubben Vår bok, 1963. 239 s. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Bradbury, Ray: Den kalla vinden och den varma. Norstedt och söners förlag, 1971. 267 s.
Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Bradbury, Ray: Glädjens mekanismer. Norstedt och söners förlag, 1965. 251 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Bradbury, Ray: Invasion på Mars. Bokklubben Vår Bok, 1961. 246 s. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Bradford, Barbara Taylor: ... och farlig att känna. Wahlström & Widstrand, 1996. 286 s.
Cartonnageband. Gott skick. Bradford, Barbara Taylor: Kärlek i en annan stad. Wahlström & Widstrand, 1997. 167 s.
Pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Bradford, Barbara Taylor: På egna villkor. Wahlström & Widstrand, 1996. 268 s. Klotband
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Braibant, Charles: Kungen sover. Natur och kultur, 1948. 291 s. Häftad. Inlagan fin.
Anteckningar på insidan av pärmen. Häftesomslaget något nött i kanterna. Branner, H. C.: Drömmen om en kvinna. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1942. 260 s. Häftad.
Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Branner, H. C.: En liten tid -. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1941. 213 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Brantôme, (Pierre de Bourdeille): Högförnäma damer. Hugo Gebers förlag, 1954. 411 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Recensionsstämpel. Brasch, Thomas: Före fäderna dör sönerna.. Bonniers, 1978. 130 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Braz, Anatole le: Legender om döden och andra berättelser från Bretagne. Utvalda och i
auktoriserad öfversättning utgifna af Karin Hirn med en inledning af Yrjö Hirn. Holger Schildts
förlagsaktiebolag, 1917. 257 s. Dekorerat originalpappband. Gott skick. Brecht, Bertolt: Caesar och hans legionär och andra berättelser. Tidens förlag, 1956. 132 s.
Häftad med pappersomslag. Gott skick. Brekstad, Kolbjørn: Stanken. Brombergs, 1987. 340 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Recensionsstämpel. Breytenbach, Breyten: En tid i Paradiset.. Norstedts förlag, 1986. 324 s. Häftad. Gott skick. Breytenbach, Breyten: Sanna bekännelser av en albinoterrorist.. Norstedt och söners förlag,
1985. 429 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Breytenbach, Breyten: Sanna bekännelser av en albinoterrorist.. Norstedt och söners förlag,
1985. 429 s. Klotband. Gott skick. Breza, Tadeusz: Das Bronzetor. Aufbau-Verlag, 1976. In German. Clothbinding with
dustwrapper. Dustwrapper slightly worn. Bright, Freda: Nära dig.. Forum, 1984. 369 s. Klotband. Gott skick. Recensionsstämpel. Brink, André: Ambassadören.. Forum, 1986. 308 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Brink, André: Den förlorade skuggan.. Forum, 1988. 249 s. Klotband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Brink, André: Kräftorna vänjer sig.. Forum, 1991. 653 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något slitet. Brink, André: Pestmuren.. Bonniers, 1986. 481 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Brink, André: Ut ur mörkret.. Forum, 1977. 354 s. Klotband. Mycket gott skick. Broch, Hermann: Vergilii död. Bo Cavefors, 1966. 476 s. Klotband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något fläckat. Annars i gott skick. Brøgger, Suzanne: Torkväder. Wahlström & Widstrand, 1980. 83 s. Häftad. Gott skick. Bromfield, Louis: Den sällsamma historien om miss Annie Spragg. Albert Bonniers förlag,
1951. 307 s. Klotryggsband. Mycket gott skick. Färgat övre snitt. Bromfield, Louis: Natt i Bombay. B. Wahlströms bokförlag, 1974. Andra upplagan. 253 s.
Skinnimitationsband. Mycket gott skick. Brontë, Emily Jane: Blåst. (Wuthering Heights). Norstedt och söners förlag, 1927. 397 s.
Klotryggsband. Något nött i kanterna. Främre häftesomslag medbundet. Brookner, Anita: ... mellan kvinnor.. Eva Bonnier AB, 1991. 265 s. Klotband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Brown, Dan: Da Vinci Koden.. Albert Bonniers förlag, 2004. 502 s. Förlagsband med
pappersomslag. Gott skick. Brown, Rosellen: Före och efter.. Brombergs, 1993. 300 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Brown, Rosellen: Inbördes krig.. Brombergs, 1986. 558 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Bruyn, Günter de: Buridans åsna.. René Coeckelberghs, 1979. Originalupplaga. 259 s.
Klotband. Mycket gott skick. Bruyn, Günter de: Prisutdelningen.. René Coeckelberghs, 1980. Originalupplaga. 173 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget fläckat och nött. Buchholtz, Johannes: Under det gyllene trädet. Saxon & Lindströms Förlags AB, 1947.
Illustrerad av Magnus Creutz. 303 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Gott skick. Buck, Pearl S.: Fränder.. Albert Bonniers förlag, 1950. 395 s. Klotryggsband. Gott skick. Färgat
övre snitt. Ex libris: Getten Tunell. Buck, Pearl S.: Pion.. Albert Bonniers förlag, 1948. 306 s. Klotryggsband. Gott skick. Färgat övre
snitt. Bulatovic, Miodrag: Hjälten på åsnan.. Albert Bonniers förlag, 1968. 382 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Något fläckig. Bulatovic, Miodrag: Vargen och klockan.. Wahlström & Widstrand, 1961. 303 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Namnteckning på smutstitelbladet. Bullen, Frank T.: Kaskelotten.. Natur och kultur, 1958. 300 s. Dekorerat pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Bulwer, Edward Lytton: Pompejis sista dagar.. Niloe, 1970. 320 s. Skinnimitationsband.
Illustrerad. Bulwer, Edward Lytton: Pompejis sista dagar.. AB Lindqvists, 1954. 224 s.
Skinnimitationsband. Mycket gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Bunin, Ivan: Mitias kärlek.. Tidens förlag, 1950. 149 s. Häftad med pappersomslag. Gott skick.
Burgess, Anthony: Djävulens tonart noveller. Brombergs, 1990. Översatt av Caj Lundgren. 359
s. Pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Dedikation, handskriven. Burgess, Anthony: Död man i Deptford. Månpocket, 1995. 275 s. Pocket. Gott skick. Burgess, Anthony: Järn i elden.. Brombergs, 1989. 373 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget fläckat och nött. Burgess, Anthony: Syndarnas rike.. Brombergs, 1985. 570 s. Klotband. Bandet något fläckigt.
Ryggen något bucklig. Inlagan fin. Butler, Samuel: Alla dödligas väg.. Natur och kultur, 1963. 451 s. 2 vol. Dekorerat pappband
med skyddsomslag. Gott skick. Butler, Samuel: Landet ingenstans (Erewhon).. Natur och kultur, 1957. 265 s. Dekorerat
pappband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Byatt, Antonia S.: Levnadstecknarens berättelse.. Wahlström & Widstrand, 2001. Översatt
av Caj Lundgren. 268 s. Klotband med skyddsomslag. Nyskick. Cable, George Washington: Kreolska dagar.. Tidens förlag, 1958. 159 s. Häftad. Gott skick. Cagnati, Inès: Tok-Jenny. Interculture, 1987. 159 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Caine, Hall: Den vite profeten.. A.B. Bohlin & Co, 1919. 332+333. 2 vol. Halvfranskt band.
Gott skick. Stänksnitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Något nött i kanterna. Caldwell, Erskine: Claudelle. B. Wahlströms bokförlag, 1959. 222 s. Halvklotband. Mycket gott
skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Färgat övre snitt. Marmorerade
för/eftersättsblad. Caldwell, Erskine: Den varma floden och andra noveller. Forum, 1946. 356 s. Häftad. Gott
skick. Caldwell, Erskine: Guds lilla land. Forum, 1947. 330 s. Halvklotband. Mycket gott skick. Främre
och bakre häftesomslag medbundna. Färgat övre snitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Caldwell, Erskine: Ingen ändrar på Jenny. B. Wahlströms bokförlag, 1961. 223 s. Halvklotband.
Mycket gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Färgat övre snitt. Marmorerade
för/eftersättsblad. Caldwell, Erskine: Snälla vita herrar .... Nybloms, 1942. 196 s. Häftad. Häftesomslaget vikt.
Annars ett fint exemplar. Caldwell, Erskine: Snälla vita herrar .... Nybloms, 1942. 196 s. Häftad. Gott skick. Del av
försättsbladet bortklippt. Caldwell, Erskine: Snälla vita herrar .... Nybloms, 1942. 196 s. Halvklotband. Mycket gott skick.
Främre och bakre häftesomslag medbundna. Färgat övre snitt. Marmorerade för/eftersättsblad.
Caldwell, Erskine: Son av Georgia. Forum, 1961. Översatt av Sven Barthel. Illustrerad av Birger
Lundquist. 251 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Caldwell, Erskine: Son av Georgia. Forum, 1945. Översatt av Sven Barthel. Illustrerad av Birger
Lundquist. 251 s. Häftad. Något nött i kanterna. Ex libris: Henning Wiren. Caldwell, Erskine: Son av Georgia. Forum, 1945. Översatt av Sven Barthel. Illustrerad av Birger
Lundquist. 251 s. Klotryggsband. Mycket gott skick. Färgat övre snitt. Caldwell, Erskine: Tobaksvägen. Tidens förlag, 1950. 250 s. Klotryggsband. Gott skick. Caldwell, Erskine: Tobaksvägen. Atlantis Förlag, 1983. 173 s. Dekorerat pappband. Mycket gott
skick. Camus, Albert: Främlingen. Aldus/Bonniers, 1962. 149 s. Pocket. Något snedläst. Camus, Albert: Främlingen. Bonniers, 1946. 141 s. Häftad. Enstaka fläckar på bandet. Annars i
gott skick. Camus, Albert: Landsflykten och riket. Bonniers, 1957. 219 s. Häftad. Ouppsprättad. Mycket
gott skick. Canetti, Elias: Förbländningen.. Forum, 1975. 430 s. Klotband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars i gott skick. Capek, Karel: Hordubal. Hugo Gebers förlag, 1936. 218 s. Häftad. Gott skick. Capek, Karel: Meteor. Hugo Gebers förlag, 1935. 213 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Capote, Truman: Med kallt blod. Albert Bonniers förlag, 1966. 366 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott
skick. Cardella, Lara: Nää'ru gubbdjävel.. Fischer & Co, 1996. 122 s. Cartonnageband. Nyskick.
Cardinal, Marie: Den stora oredan. Trevi, 1988. 231 s. Klotband. Mycket gott skick. Ex Libris:
Lennart Söderström Cardinal, Marie: Ett liv för två. Trevi, 1980. 246 s. Klotband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. En sida revad och vikt Cardoso (de Noronha), Luis: Krönika om en överfart. Bokförlaget Tranan, 2002. 171 s. Häftad.
Gott skick. Enstaka anteckningar och förstrykningar av recensent i blyerts Carpentier, Alejo: Harpan och skuggan.. Bonniers, 1981. 213 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Carrier, Roch: Krig, yes sir!. Interculture, 1990. 132 s. Häftad. Mycket gott skick. Carrière, Jean-Claude: Semestersabotören. Bonniers, 1959. Illustrerad av Pierre Etaix. 159 s.
Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Bakre häftesomslaget saknas Carroll, Jonathan: Skrattets rike.. Bra Böcker, 1990. 267 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Cather, Willa: De bästa åren.. Hugo Gebers förlag, 1950. Illustrerad av Lennart André. 133 s.
Häftad. Gott skick. Häftesomslag fläckat. Cather, Willa: Professorns hem.. Hugo Gebers förlag, 1927. 251 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Delvis ouppsprättad. Cavling, Viggo: 100 000 Dollars.. Ernst Bauer, Göteborg, 1918. 154 s. Dekorerat halvfranskt
band. Marmorerat snitt. Inlagan fin. Bandet något nött i kanterna. Cela, Camilo José: Bikupan. Atlantis Förlag, 1978. 261 s. Cartonnageband. Gott skick. Bandet
något slitet. Cela, Camilo José: Mazurka för två döda. Atlantis Förlag, 1989. 287 s. Klotband med
skyddsomslag. Nyskick. Cela, Camilo José: Pascual Duartes familj. Atlantis Förlag, 1989. 131 s. Cartonnageband.
Mycket gott skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Anteckningar på försättsbladet. Cela, Camilo José: San Camilos afton, dag och vecka år 1936 i Madrid. Atlantis Förlag, 1980.
367 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Céline, Louis-Ferdinand: Död på krita. AWE/ Gebers, 1977. 549 s. Häftad. Gott skick. Chabon, Michael: Kavalier & Clays fantastiska äventyr.. Tivoli, 2002. Översatt av Einar
Heckscher. 667 s. Pappband med skyddsomslag. Sidor vikta. Enstaka anteckningar.
Understrykningar i texten. Chamson, André: Galären Stoltheten. Norstedt och söners förlag, 1969. 337 s. Häftad. Charles-Roux, Edmonde: Glömma Palermo. Albert Bonniers förlag, 1967. 293 s. Häftad.
Delvis ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Klisterlapp på häftesomslaget. Châtaeubriant, Alphonse de: Brière. Almqvist & Wiksell, 1924. 383 s. Häftad.
Ouppsprättad. Något sliten. Châtaeubriant, Alphonse de: Toner i natten. Nordiska Förlaget, 1917. 190 s. Häftad.
Ouppsprättad. Något nött i kanterna. Chateaubriand, Francois René de: Atala. Norstedt och söners förlag, 1905. 143 s. Dekorerat
klotband. Gott skick. Illustrerad. Chatwin, Bruce: Vad gör jag här. Brombergs, 1991. 311 s. Pappband med skyddsomslag. Gott
skick. Cheever, John: Falconer.. Norstedt och söners förlag, 1978. 209 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Chen, Yuan-Tsung: Drakens by.. Hammarström & Åberg, 1981. 313 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Chessin, Serge de: Excellenser. Albert Bonniers förlag, 1929. 291 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något slitet. Chessman, Harriet Scott: Lydia Cassatt läser morgontidningen.. Forum, 2003. Illustrerad av
Mary Cassatt.. 161 s. Pappband med skyddsomslag. Nyskick. Recensionsstämpel. Chesterton, G.K. (Gilbert Keith): Mr Ponds paradoxer. Hugo Gebers förlag, 1937. 207 s. Häftad.
Gott skick. Chevallier, Gabriel: Pojkar och patrar.. Wahlström & Widstrand, 1950. 322 s.
Klotryggsband. Mycket gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Färgat övre snitt. Christensen, Lars Saabye: Herman. Wahlström & Widstrand, 1990. 219 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Christensen, Synnöve: Döttrarna Lindeman. Wahlström & Widstrand, 1955. 472 s. Häftad.
Bandet något trasigt. Sida något trasig. Christensen, Synnöve: Mor Maria. Wahlström & Widstrand, 1947. 255 s. Klotryggsband.
Gott skick. Christiansen, Sigurd: Två levande och en död. Albert Bonniers förlag, 1931. Fjärde upplagan.
246 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Clarín, Leopoldo Alas: Presidentskan.. Arbetarkultur, 1986. 640 s. Cartonnageband. Gott skick.
Clark, Walter Van Tilburg: Möte vid Ox-oket.. Albert Bonniers förlag, 1950. Översatt av Erik
Lindegren. 312 s. Klotryggsband. Mycket gott skick. Claudel, Paul: När dagen vänder. Bonniers, 1955. 127 s. Häftad. Gott skick. Clement, Aeron: De kalla månvarvens tid.. Forum, 1989. Illustrerad av Jill Clement. 282 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något trasigt. Clézio, JMG Le: Flykternas bok. Äventyrsroman. Hugo Gebers förlag, 1970. 284 s. Klotband
med skyddsomslag. Recensionsstämpel. Gott skick. Clézio, JMG Le: Kriget. AWE/ Gebers, 1974. 284 s. Häftad. Gott skick. Clézio, JMG Le: Öken. Norstedts förlag, 2008. 400 s. Pappband med skyddsomslag. Mycket
gott skick. Clézio, JMG Le: Rapport om Adam. Hugo Gebers förlag, 1964. 217 s. Häftad. Gott skick. Clézio, JMG Le: Skattsökaren. Norstedts förlag, 2008. 332 s. Häftad. Ryggen något trasig i
nedre kanten. Annars ett fint exemplar. Clézio, JMG Le: Vandrande stjärna.. Norstedts förlag, 1995. 273 s. Förlagsband med
pappersomslag. Gott skick. Clézio, JMG Le: Vandrande stjärna.. Norstedts förlag, 2008. 272 s. Pappband med
skyddsomslag. Nyskick. Cobb, J.F.: Fyrbåken på Lands End Berättelse från Wesleys tid. P. Palmquists Aktiebolag,
1894. 317 s. Halvklotband. Gott skick. Anteckningar på eftersättsbladet. Cobb, Thomas: Crazy Heart.. Bonniers, 1988. 280 s. Klotband. Mycket gott skick.
Namnteckning på försättsbladet. Coe, Jonathan: Huggsexa.. Wahlström & Widstrand, 1995. 493 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Colette, Gabrielle: Tiding blomning. Forum, 1954. 172 s. Klotryggsband. Gott skick. Colin, Gerty: Hennes stora kärlek.. Bonniers, 1960. 376 s. Klotband. Gott skick. Collins, Larry: Den femte ryttaren.. Askild & Kärnekull, 1981. 506 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Collins, Larry: Kall passion.. Prisma, 1985. 528 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Collins, Larry: Sol och skugga. Boken om El Cordobés.. Prisma, 1986. 351 s.
Cartonnageband. Fotoillustrerad. Gott skick. Collins, Norman: Anna. Fahlcrantz & Gumælius, 1942. 471 s. Klotryggsband. Gott skick.
Främre och bakre häftesomslag medbundna. Färgat övre snitt. Collins, Norman: Kärlek i vår tid. Norstedt och söners förlag, 1965. 234 s. Dekorerat klotband.
Gott skick. Bandet något fläckigt. Collins, Norman: Kärlek i vår tid. Norstedt och söners förlag, 1963. Andra upplagan. 255 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Conchon, Georges: Konfrontation. Prisma, 1977. 194 s. Klotband med skyddsomslag. Inlagan
fin. Skyddsomslaget något slitet. Condon, Richard: En oändlighet av speglar.. Albert Bonniers förlag, 1964. 279 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Inlagan fin. Connolly, Cyril: Klippskrevan. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1948. 179 s. Häftad. Något
fuktskadad. Conrad, Joseph (Jósef Konrad Korzeniowski): Almayers dårskap. Forum, 1953. 182 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något trasigt. Namnteckning på
försättsbladet. Conrad, Joseph (Jósef Konrad Korzeniowski): Almayers dårskap. Forum, 1953. 182 s. Häftad.
Gott skick. Något nött i kanterna. Conrad, Joseph (Jósef Konrad Korzeniowski): En fredlös på öarna. Aktiebolaget Ljus,
Stockholm, 1909. 286 s. Vackert halvfranskt band. Främre och bakre häftesomslag medbundna.
Guldornerad rygg. Lätt nötta kanter, annars i gott skick Conrad, Joseph (Jósef Konrad Korzeniowski): En fredlös på öarna. Aktiebolaget Ljus,
Stockholm, 1909. 286 s. Klotband. Något sliten. Sida något trasig. Conrad, Joseph (Jósef Konrad Korzeniowski): Fredlösa Historier. Wahlström &
Widstrand, 1903. 292 s. Häftad. Gott skick. 1:a svenska upplagan Conrad, Joseph (Jósef Konrad Korzeniowski): I fjärran farvatten. Tre berättelser. Albert
Bonniers förlag, 1914. 296 s. Dekorerat klotband. Namnteckning. Gott skick. Conrad, Joseph (Jósef Konrad Korzeniowski): Negern på Narcissus; Tyfon. Forum, 1948,
1952. 272+244. Helt skinnband. Inlagan fin. Bandet slitet. Constant, Benjamin: Adolphe. Natur och kultur, 1959. 133 s. Pappband med skyddsomslag.
Gott skick. Coppée, Francois: Henriette - en kärlekshistoria. Bokförlaget Svithiod, 1907. 120 s. Dekorerat
klotband. Gott skick. Coppée, Francois: Hvems är Skulden?. Albert Bonniers förlag, 1897. 266 s. Häftad. Coppée, Francois: Novell och Novellett. Adolf Johnson, 1894. 224 s. Halvklotband. Gott skick.
Marmorerat snitt. Ex Libris: A.J. Hultner Corbett, Anthony: Tundra.. Timbro, 1989. 311 s. Cartonnageband. Gott skick. Cordelier, Jeanne: Chez L'Espérance. Norstedt och söners förlag, 240. 240 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Cordelier, Jeanne: Vargen till mötes. Interculture, 1986. 192 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Recensionsstämpel. Corman, Avery: 50 (Femtio).. Wahlström & Widstrand, 1988. 261 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Corman, Avery: Kramer mot Kramer.. Wahlström & Widstrand, 1980. 239 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Cortanze, Gérard de: Giuliana - En passion.. Castora, 1988. 187 s. Klotband med
skyddsomslag. Nyskick. Corwin, Norman: Med en ton av triumf. Kooperativa Förbundets förlag, 1945. 71 s. Häftad.
Mycket gott skick. Cottonwood, Joe: Prima Potatisar.. AWE/ Gebers, 1981. 314 s. Häftad. Gott skick. Coulter, Stephen: Den farliga åtrån. Forum, 1960. 341 s. Klotryggsband. Gott skick. Courths-Mahler, Hedwig: Schein-Ehe + Im Waldhof. Hermann Hillger Verlag, (not dated). In
German. Half-cloth binding. Covers slightly worn. Sporadic underlining of text. Cozzens, James Gould: Besatt av kärlek.. Bonniers, 1958. 574 s. Klotband. Gott skick.
Namnteckning på försättsbladet. Cravens, Gwyneth: Hjärtats Lust.. Trevi, 1987. 287 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott
skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Crevel, René: Herr Kniv och fröken Gaffel. Kalejdoskop förlag, 1982. Illustrerad av Kriland
Gösta. 45 s. Häftad. Mycket gott skick. Illustrerad. Crichton, Michael: Det stora tågrånet.. Norstedt och söners förlag, 1976. 281 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Cronin, A.J. (Archibald Joseph): Citadellet.. Tidens förlag, 1958. Tredje upplagan. 348 s.
Halvfranskt band. Mycket gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Övre guldsnitt. Cronin, A.J. (Archibald Joseph): De gröna åren.. Tidens förlag, 1945. 371 s. Halvklotband.
Mycket gott skick. Färgat övre snitt. Cronin, A.J. (Archibald Joseph): Dr Finlay kommer tillbaka. Tidens förlag, 1966. 226 s. Häftad.
Gott skick. Cronin, A.J. (Archibald Joseph): Himmelrikets nycklar.. Tidens förlag, 1942. Sjätte upplagan.
350 s. Halvklotband. Mycket gott skick. Färgat övre snitt. Cronin, A.J. (Archibald Joseph): Ljuset från norr.. Tidens förlag, 1958. Andra upplagan. 277 s.
Klotryggsband. Gott skick. Färgat övre snitt. Cronin, A.J. (Archibald Joseph): Shannons väg.. Tidens förlag, 1951. 268 s. Klotryggsband.
Gott skick. Anteckningar på försättsbladet. Cronin, A.J. (Archibald Joseph): Stjärnorna blicka ned.. Wahlström & Widstrand, 1976.
265+282. 2 vol. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Cronin, A.J. (Archibald Joseph): Stjärnorna blicka ned.. Tidens förlag, 1956. 533 s.
Klotryggsband. Mycket gott skick. Cronin, A.J. (Archibald Joseph): Syster Anne.. Tidens förlag, 1958. 255 s. Klotryggsband.
Mycket gott skick. Färgat övre snitt. Cronin, A.J. (Archibald Joseph): Tre slags kärlek.. Tidens förlag, 1942. 398 s. Klotband. Mycket
gott skick. Färgat övre snitt. Crumhorn, Teodore: Oskulds upplevelser I den bästa av världar.. Almqvist & Wiksell,
1965. 224 s. Häftad. Recensionsstämpel. Något nött i kanterna. Ouppsprättad. Cummings, E.E. (Edward Estlin): Det jättestora rummet.. Tidens förlag, 1979. 355 s. Häftad.
Mycket gott skick. Cunningham, Laura Shaine: Ett hus på landet. Wahlström & Widstrand, 2001. 297 s.
Pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Curvers, Alexis: Tempo di Roma. Bonniers, 1959. 284 s. Klotryggsband. Gott skick. Dagan, Avigdor: Hovnarrarna.. Bokförlaget Renässans, 1996. 187 s. Häftad. Mycket gott skick.
Daly, Ita: Ellen.. Viva!, 1987. 207 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget
något slitet. Danticat, Edwidge: Magiska länkar.. Natur och kultur, 1996. 223 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Darien (Adrien), Georges Hyppolyte: Tjuven. Bo Cavefors, 1975. 333 s. Häftad. Förlagsny,
Ouppsprättad. Dart, Iris Rainer: Unga lejon.. Forum, 1987. 415 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Namnteckning på försättsbladet. Daudet, Alphonse: Brev från min kvarn. Forum, 1959. 171 s. Klotryggsband. Inlagan fin. Färgat
övre snitt. Bandet något nött i kanterna. Daudet, Alphonse: Brev från min kvarn. Forum, 1952. 171 s. Klotryggsband. Gott skick. Ex
Libris: Han G Thoresen Daudet, Alphonse: Brev från min kvarn. Bra Böcker, 1982. 240 s. Dekorerat
skinnimitationsband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Daudet, Alphonse: Brev från min kvarn. Bokfrämjandet, 1971. Illustrerad av André Nicolas
Suter. 189 s. Inbunden. Gott skick. Ryggen lätt fläckad. Daudet, Alphonse: Brev från min kvarn. Forum, 1952. 171 s. Häftad. Bandet något slitet. Daudet, Alphonse: En odödlig. Hugo Gebers förlag, 1888. 207 s. Halvfranskt band.
Marmorerade för/eftersättsblad. Stänksnitt. Bandet något nött i kanterna. Daudet, Alphonse: Fromont junior och Risler senior. Söderström & Co, 1943. 322 s.
Häftad. Daudet, Alphonse: Fromont junior och Risler senior. Natur och kultur, 1943. 322 s.
Halvklotband. Gott skick. Färgat övre snitt. Daudet, Alphonse: Fromont junior och Risler senior. Natur och kultur, 1943. 322 s.
Halvklotband. Något nött i kanterna. Namnteckning på försättsbladet. Stämpel på försättsbladet.
Inlagan fin. Daudet, Alphonse: Konungar i landsflykt. Jos. Seligmann & Co, 1879. 349 s.
Halvklotband. Något brunfläckig. Marmorerat snitt. Ryggen något sliten. Daudet, Alphonse: Numa Roumestan. Jos. Seligmann & Co, 1881. 266 s. Halvfranskt
band. Marmorerade för/eftersättsblad. Stänksnitt. Bandet något nött. Daudet, Alphonse: Rose och Ninette. Hugo Gebers förlag, 1892. 227 s. Häftad. Bandet något
slitet. Bakre häftesomslget lagat Daudet, Alphonse: Rose och Ninette. Sedeskildring från vår tid. Hugo Gebers förlag, 1892. 229
s. Halvfranskt band. Marmorerade för/eftersättsblad. Stänksnitt. Ryggen något sliten. Daudet, Alphonse: Tartarin från Tarascon. Bonniers, 1926. Illustrerad av Kurt Jungstedt. 155 s.
Dekorerat klotband. Gott skick. Guldornerad rygg. Färgat övre snitt. Främre häftesomslag
medbundet. Anteckning på försättsbladet. Daudet, Alphonse: Tartarin från Tarascon. Forum, 1977. 120 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Färgat snitt. Daudet, Alphonse: Tartarin från Tarascon. Forum, 1971. 120 s. Häftad. Gott skick. Daudet, Alphonse: Tartarin från Tarascon. Forum, 1977. 120 s. Inbunden med skyddsomslag.
Färgat snitt. Pappersomslaget vattenskadat. I övrigt är boken i gott skick Davidson, Lionel: Rosen från Tibet. Albert Bonniers förlag, 1964. 335 s. Häftad. Gott skick.
Stämpel på snittet. Davis, Jonathan: Änglar i Madrid.. Fahlcrantz & Gumælius, 1941. 321 s. Halvklotband.
Mycket gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Marmorerade för/eftersättsblad. Stänksnitt.
Recensionsstämpel. Namnteckning på försättsblad. Dean, Martin R.: De hemliga trädgårdarna.. Bonniers, 1984. 264 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Dean, Martin R.: Den befjädrade kvinnan.. Bonniers, 1986. 117 s. Klotband med kassett.
Mycket gott skick. Dean, Martin R.: Mannen utan ljus.. Bonniers, 1989. 209 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något slitet. Deane, Seamus: Läsa i mörkret. Natur och kultur, 1997. 221 s. Klotband med skyddsomslag.
Nyskick. Debray, Régis: Den ovälkomne. Tidens förlag, 1976. 246 s. Häftad. Gott skick. Några sidor
missfärgade av bilagda tidningsutklipp Delderfield, R.F. (Ronald Frederick): Gud är engelsman.. Bonniers, 1971. 390 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Delderfield, R.F. (Ronald Frederick): Gud är engelsman.. Wahlström & Widstrand, 1983.
390 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Deledda, Grazia: Andras synder.. Albert Bonniers förlag, 1928. 328 s. Häftad. Gott skick. Något
nött i kanterna. Deledda, Grazia: Regina Tagliamari.. Lars Hökerbergs bokförlag, 1927. 327 s. Häftad. Gott
skick. Något nött i kanterna. Denuzière, Maurice: I magnolians skugga. Bonniers, 1978. 314 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Denuzière, Maurice: När dagen åter gryr. Bonniers, 1980. 315 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något slitet. Déry, Tibor: Käre svärfar.. René Coeckelberghs, 1977. Originalupplaga. 133 s. Häftad. Mycket
gott skick. Deville, Patrick: I kikaren. Alba, 1989. 134 s. Häftad. Något nött i kanterna. Dew, Robb Forman: Dagar av insikt.. Bonniers, 1986. 226 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Recensionsstämpel. Dexter, Pete: Broderlig kärlek.. Norstedts förlag, 1992. Översatt av Einar Heckscher. 318 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Dickens, Charles: David Copperfield. Björck & Börjesson, Stockholm, 1908. 1090 s. 2 vol.
Halvklotband. Gott skick. Två sampaginerade volymer Dickens, Charles: Historien om Två Städer. Bra Böcker, 1971. 248+255 sidor.
Skinnimitationsband. Guldornerad. Gott skick. Sparsamt illustrerad Dickens, Charles: OLIVER TWIST. Samhällsroman af Charles Dickens. Öfversatt af Ernst
Lundquist. Illustrerad af J. Mahoney.. Ljus' Expedition, Stockholm, 1898. 256 s. Samtida halvfranskt
band. Illustrerad. Guldornerad rygg. Gott skick. Dickens, Charles: Pickwick-klubbens efterlämnade papper. Albert Bonniers förlag, 1950. 823
s. Klotband. Gott skick. Illustrerad. Med originalupplagans illustrationer av Robert Seymour och
Hablôt K. Browne ( "Phiz " ) Dickens, Charles: Vår gemensamma vän. Albert Bonniers förlag, 1864-65. 587+564. 2 vol.
Dekorerat halvfranskt band. Illustrerad. Något nött i kanterna. Dickson, Lovat: Vindarna blåser från västerns land.. Albert Bonniers förlag, 1945. 386 s.
Dekorerat halvfranskt band. Mycket gott skick. Övre guldsnitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Diderot, Denis: Rameaus brorson. Tidens förlag, 1951. 130 s. Häftad med pappersomslag.
Gott skick. Din, Gunga (Ali Mirdrekvandi): Ingen himmel för Gunga Din.. Natur och kultur, 1966. 119 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Dinesen, Isak (Karen Blixen): Sju romantiska berättelser. Albert Bonniers förlag, 1934. 461 s.
Halvfranskt band. Inlagan fin. Främre häftesomslag medbundet. Ryggen något nött ocvh blekt.
Halvt bortrivet exlibris. Dinesen, Isak (Karen Blixen): Sju romantiska berättelser. Albert Bonniers förlag, 1934. Nionde
upplagan. 461 s. Häftad. Gott skick. Något trasigt genomskinligt originalomslag. Dinesen, Marie: Källsprång. Evangeliska Fosterlands-Stiftelsens Bokförlag, Stockholm, 1930.
164 s. Häftad. Gott skick. Dinesen, Thomas: Syrenbusken. Gebers, 1951. Illustrerad av Einar Forseth. 213 s. Häftad.
Gott skick. Diop, Birago: Amadou Koumbas berättelser.. Bo Cavefors, 1979. Originalupplaga. 130 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Ditlevsen, Tove: Barndomens gata. Folket i Bilds Förlag, 1955. 238 s. Klotband. Anteckningar
på försättsbladet. Diver, Maud: Den stora talismanen. C.E. Fritzes Bokförlag, 1922. 390 s. Halvklotband. Gott
skick. Främre häftesomslag medbundet. Privatband. Djilas, Milovan: Den Spetälske och andra berättelser.. Natur och kultur, 1964. 250 s. Klotband.
Inlagan fin. Bandet något fläckigt. Ex Libris: Margit Norell. Doctorow, E. L.: Billy Bathgate gangsterns lärling.. Norstedts förlag, 1989. 382 s. Klotband.
Mycket gott skick. Doctorow, E. L.: Daniels bok.. Norstedt och söners förlag, 1978. 328 s. Klotband. Gott skick.
Doctorow, E. L.: Lomsjön.. Norstedt och söners förlag, 1981. Översatt av Caj Lundgren. 272 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Doctorow, E. L.: Ragtime.. Norstedts förlag, 1990. 248 s. Cartonnageband. Mycket gott skick.
Doctorow, E. L.: Ragtime.. Norstedt och söners förlag, 1976. 248 s. Klotband. Mycket gott skick.
Doctorow, E. L.: Världsutställning.. Norstedts förlag, 1986. Översatt av Caj Lundgren. 242 s.
Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Stämpel på snittet. Doerr, Harriet: Ibarra.. Tidens förlag, 1985. 236 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott
skick. Recensionsstämpel. Donleavy, J.P.: En inpiskad gentleman.. Wahlström & Widstrand, 1958. 324 s. Häftad.
Gott skick. Namnteckning på smutstitelbladet. Dorfman, Ariel: Änkorna.. Rabén & Sjögren, 1986. 221 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Dostojevskij, Fjodor M.: Aufzeichnungen aus einem toten Hause. I. Ladyschnikow Verlag, (not
dated). In German. Clothbinding. Cover slightly rubbed on the edges. Dostojevskij, Fjodor M.: Bröderna Karamasov. Bokfrämjandet, 1972. 419 + 466. 2 vol.
Dekorerat skinnimitationsband. Mönstrade för/eftersättsblad. Mycket gott skick. Dostojevskij, Fjodor M.: Brott och straff. Bonniers, 1922 1948. 365 + 321. 2 vol. Häftad. Bandet
något nött i kanterna. Dostojevskij, Fjodor M.: Den evige äkta mannen. Bokfrämjandet, 1969. Illustrerad av Bo
Bonfils. 205 s. Dekorerat skinnimitationsband. Mycket gott skick. Dostojevskij, Fjodor M.: Der spieler. Zürich, 1954. In German. Clothbinding. Good condition.
Dostojevskij, Fjodor M.: Die Brüder Karamasoff. C. Bertelsmann Verlag, (not dated). In
German. Translated by Karl Nötzel. Clothbinding. Cover lightly stained. Good condition. Dostojevskij, Fjodor M.: Die Dämonen. Vollmer Verlag, (not dated). In German. Clothbinding.
Good condition. Dostojevskij, Fjodor M.: Dubbelgångaren.. Tidens förlag, 1947. 198 s. Häftad med
pappersomslag. Gott skick. Dostojevskij, Fjodor M.: Erniedrigte und Beleidigte. Aufbau-Verlag, 1957. In German.
Clothbinding with dustwrapper. Dustwrapper slightly torn. Good condition. Dostojevskij, Fjodor M.: Erniedrigte und beleidigte. Vollmer verlag, (not dated). In German.
Clothbinding. Good condition. Dostojevskij, Fjodor M.: Farbrors dröm Njétotjka Njezvanova. Bokfrämjandet, 1971. 344 s.
Dekorerat skinnimitationsband. Nyskick. Mönstrade för/eftersättsblad. Illustrerad. Dostojevskij, Fjodor M.: Farbrors dröm och andra noveller. Forum, 1983. 323 s. Pocket. Gott
skick. Dostojevskij, Fjodor M.: Idioten. Aldus/Bonniers, 1964. 619 s. Häftad. Gulnad. Häftesomslaget
något slitet. Dostojevskij, Fjodor M.: Idioten. Bonniers, 1977. 619 s. Pocket. Inlagan fin. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Dostojevskij, Fjodor M.: Idioten. Wahlström & Widstrand, 2000. 585 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Dostojevskij, Fjodor M.: Idioten del l + ll. Bokfrämjandet, 1972. Illustrerad av Koull Gilbert.
333+297. Dekorerat skinnimitationsband. Mycket gott skick. Mönstrade för/eftersättsblad.
Illustrerad. Dostojevskij, Fjodor M.: Idioten. Wahlström & Widstrand, 2002. 585 s. 3 vol. Inbunden
med skyddsomslag. Nyskick. Dostojevskij, Fjodor M.: Idioten 1-2.. Albert Bonniers förlag, 1936. 780 s. 2 vol. Klotband. Gott
skick. Dostojevskij, Fjodor M.: Idioten I-II. Bonniers, 1964. 394+349 sidor. 2 vol. Klotryggsband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Dostojevskij, Fjodor M.: Idioten l+ll. Bra Klassiker, 1980. 377+371. 2 vol. Dekorerat
skinnimitationsband. Gott skick. Några repor på främre pärmen av del ll. Dostojevskij, Fjodor M.: Noveller.. Forum, 1947. 401 s. Pappband med skyddsomslag. Gott
skick. Dostojevskij, Fjodor M.: Noveller.. Forum, 1947. 401 s. Häftad. Något nött i kanterna. Dostojevskij, Fjodor M.: Raskolnikow. Berlin, 1956. In German. Clothbinding with dustwrapper.
Good condition. Dostojevskij, Fjodor M.: Raskolnikow (Brott och straff). Björck & Börjesson, Stockholm,
1906. 308+274s. 2 vol. Häftad. Något sliten. Inlagan fin. Namnteckning på titelbladet. Dostojevskij, Fjodor M.: Raskolnikow oder Schuld und Sühne. A. Weichert, (not dated). In
German. Decorated cloth binding. Spine/backstrip rubbed. Occasionally lightly browned.
Inscription on endpaper. Dostojevskij, Fjodor M.: Schuld und sühne Raskolnikow. Vollmer Verlag, (not dated). In
German. Clothbinding. Good condition. Dostojevskij, Fjodor M.: Spelaren, En löjlig människas dröm. Bokfrämjandet, (utan årtal). 233
s. Dekorerat skinnimitationsband. Mycket gott skick. Dostojevskij, Fjodor M.: Spelaren. Roman ur badlifvet. Rudolf Wall, 1888. 208 s. Häftad. Något
nött i kanterna. Dostojevskij, Fjodor M.: Stavrogins brott.. Tidens förlag, 1955. 136 s. Häftad med
pappersomslag. Gott skick. Dostojevskij, Fjodor M.: Vid ruletten. Albert Bonniers förlag, 1917. 158 s. Halvklotband.
Marmorerade pärmar. Gott skick. Dostojevskij, Fjodor M.: Weisse Nächte. Kleine Romane und Erzählungen 1848-1859. I.
Ladyschnikow Verlag, (not dated). In German. Clothbinding. Cover slightly rubbed on the edges.
Dostojevskij, Fjodor M.: Ynglingen 1-3. Roman i tre delar.. Albert Bonniers förlag, 1928.
452+294 sidor.. 2 vol. Klotband. Gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Tre delar
i två band. Douglas, Lloyd C.: Den store fiskaren. Forum, 1949. 513 s. Klotryggsband. Gott skick. Främre
häftesomslag medbundet. Ryggen lätt fläckad. Doyle, Arthur Conan: De fyras tecken. Världlitteraturens förlag, 1930. 182 s. Halvfranskt band.
Gott skick. Färgat övre snitt. Marmorerade pärmar. Namnteckning på insidan av pärmen. Doyle, Arthur Conan: Den röda lyktan. Världslitteraturens förlag, 1930. 191 s. Halvfranskt band.
Marmorerade pärmar. Färgat övre snitt. Namnteckning på insidan av pärmen. Blyertskladd på
eftersättsbladet. Röda fläckar från snittet i bokens överkant, annars i gott skick. Doyle, Arthur Conan: Sherlock Holmes' äventyr. Världlitteraturens förlag, 1930. 179 s.
Halvfranskt band. Gott skick. Färgat övre snitt. Marmorerade pärmar. Namnteckning på insidan av
pärmen. Inlagan något gulnad Doyle, Arthur Conan: Sherlock Holmes' bragder. Världlitteraturens förlag, 1930. 186 s.
Halvfranskt band. Gott skick. Färgat övre snitt. Marmorerade pärmar. Namnteckning på insidan av
pärmen. Doyle, Roddy: En stjärna kallad Henry.. Bilda Förlag Medlemsboken, 2000. 381 s. Dekorerat
skinnimitationsband med skyddsomslag. Nyskick. Doyle, Roddy: Kvinnan som gick in i dörrar.. Wahlström & Widstrand, 1997. 220 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Doyle, Roddy: Paddy Clarke Ha Ha Ha.. Wahlström & Widstrand, 1994. 273 s. Klotband
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Drabble, Margaret: Allt livets goda .... En Trevibok från Forum, 1997. 283 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Drabble, Margaret: Året vid Garrickteatern.. Trevi, 1982. 206 s. Pocket. Gott skick. Klisterlapp på
insidan av pärmen. Drabble, Margaret: Året vid Garrickteatern.. Albert Bonniers förlag, 1067. 206 s. Häftad. Något
sliten. Inlagan fin. Drabble, Margaret: Den strålande vägen.. Trevi, 1987. 432 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Drabble, Margaret: ElfenbensPorten.. Trevi, 1992. 394 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket
gott skick. Drabble, Margaret: Kvarnstenen.. Albert Bonniers förlag, 1968. 216 s. Häftad. Något sliten. Drabble, Margaret: Riken av guld.. Trevi, 1976. 362 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Drachmann, Holger: Förskrifna....I-II. Albert Bonniers förlag, 1907. 243+377 sidor. Halvfranskt
band. Upphöjda bind. Marmorerat snitt. Mycket gott skick. Inbunden hos C.J. Påhlmans,
Stockholm Drakulic, Slavenka: Förtärande kärlek.. Norstedts förlag, 1993. 237 s. Pappband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. I övrigt ett fräscht exemplar. Drakulic, Slavenka: Marmorhud.. Ordfronts förlag, 1995. 157 s. Pappband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Dreiser, Theodore: Jennie Gerhardt. Norstedt och söners förlag, 1930. 461 s. Dekorerat
halvklotband. Bandet något nött i kanterna. Namnteckning på försättsbladet. Främre häftesomslag
medbundet. Ducharme, Réjean: Slukad, slukare, slukast. René Coeckelberghs, 1977. 276 s. Häftad. Gott
skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Duché, Jean: Vi blir tre. AWE/ Gebers, 1956. 200 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Duffus, R.L.: Karavanen går mot väster.. Albert Bonniers förlag, 1936. Översatt av Sven Barthel.
Illustrerad av omslag Bertil Bull Hedlund. 292 s. Häftad. Något sliten. Inlagan fin. Duhamel, Georges: Civilisation. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1919. 230 s. Häftad. Gott
skick. Delvis ouppsprättad Duhamel, Georges: De vilda djurens lustgård. Albert Bonniers förlag, 1934. 222 s. Häftad.
Bandet något slitet. Duhamel, Georges: När livet leker. Boken om Cuib och Tioup. Ernst Wessmans bokförlag,
1926. 207 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Duhamel, Georges: Salavins historia. Albert Bonniers förlag, 1939. 468 s. Dekorerat klotband
med skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars i gott skick. Duhamel, Georges: Salavins historia. Albert Bonniers förlag, 1939. 468 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Duhamel, Georges: Två män. Albert Bonniers förlag, 1924. 239 s. Häftad. Delvis ouppsprättad.
Häftesomslaget något slitet. Ett hörn något stött. Duhamel, Georges: Två män. Albert Bonniers förlag, 1924. 239 s. Häftad. Delvis ouppsprättad.
Dumas, Alexandre: Ange Pitou. Svenska Bokförlaget, 1907-8. 271+255. 2 vol. Dekorerat
klotband. Gott skick. Dumas, Alexandre: De tre musketörena l-lll. Handelsaktiebolaget Norden, 1931. 733 s.
Halvfranskt band. Marmorerade pärmar. Något nött i kanterna. Gulnad. Namnteckning på
titelbladet. Namnteckning på insidan av bakre pärmen. Dumas, Alexandre: De tre musketörerna. Alba, 1983. 551 s. Skinnimitationsband. Gott skick.
Övre guldsnitt. Dumas, Alexandre: De tre musketörerna l-lll D'Artagnan, Richelieu, Mylady. Niloe, 1976. 320 +
320 + 319. 3 vol. Skinnimitationsband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Illustrerad.
Guldornerad rygg. Dumas, Alexandre: Den svarta tulpanen. Folket i Bilds Förlag, 1955. 284 s. Inbunden. Mycket
gott skick. Namnteckning på försättsbladet. Illustrerad. Dumas, Alexandre: Diana eller Grevinnan de Monsoreau. B. Wahlströms bokförlag, 1925.
478+482. 2 vol. Halvfranskt band. Illustrerad. Övre guldsnitt. Marmorerade för/eftersättsblad.
Ryggen blekt. Ryggen något nött Dumas, Alexandre: Grefvinnan de Monsoreau. Senare Delen. Aktiebolaget Hiertas Bokförlag,
Stockholm, 1907. 314 s. Dekorerat originalklotband. Guldornerad. Gott skick. Dumas, Alexandre: Vicomte de Bragelonne I-II. Fröléen & Co, 1926. 702+693s. 2 vol.
Dekorerat klotband. Illustrerad. Inlagan fin. Bandet något nött. Ex Libris: Waldemar Ditzinger Dumas, Alexandre: Vicomte de Bragelonne III-IV. Fröléen & Co, 1926. 644+662s. 2 vol.
Dekorerat halvfranskt band. Illustrerad. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Dumas, Alexandre d.y.: Kameliadamen. B. Wahlströms bokförlag, 1966. 220 s.
Skinnryggsband. Gott skick. Fotoillustrerad. Dumitriu, Petru: Mannen med de grå ögonen.. Folket i Bilds Förlag, 1968. 219 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Inlagan fin. Duranti, Francesca: Huset vid månsjön.. Forum, 1986. 195 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Recensionsstämpel. Durrell, Lawrence: Alexandriakvartetten Justine, Balthazar, Mountolive, Clea.. Norstedt och
söners förlag, 1983. 191+183+253+221. Dekorerat pappband. Gott skick. Durrell, Lawrence: Clea. Norstedt och söners förlag, 1961. 308 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Durrell, Lawrence: Justine. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1958. 236 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Durrell, Lawrence: Tunc. Norstedt och söners förlag, 1968. 313 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Ouppsprättad. Dürrenmatt, Friedrich: Vinterkriget i Tibet. Janus, 1983. 102 s. Häftad. Mycket gott skick.
Ouppsprättad. Dygat, Stanislav: Miraklet på Capri.. Brombergs, 1978. 250 s. Klotband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Skyddsomslaget något trasigt. Dymov, Osip: Vlas. Sepktrum, 1933. 144 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i
kanterna. Ebersohn, Wessel: Före stormen. Ordfronts förlag, 1985. 264 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Recensionsstämpel. Echenique, Alfredo Bryce: En värld för Julius. Fischer & Rye, 1989. 489 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Eco, Umberto: Baudolino. Brombergs, 2004. 433 s. Pocket. Häftesomslaget något nött i
kanterna. Eco, Umberto: Gårdagens ö. Brombergs, 1995. 397 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Eco, Umberto: Rosens namn. Brombergs, 2000. 559 s. Häftad. Gott skick. Eden, Dorothy: Den amerikanska arvtagerskan.. Albert Bonniers förlag, 1983. 286 s. Klotband
med skyddsomslag. Mycket gott skick. Ehrenburg, Ilja: Den nionde vågen. Arbetarkultur, 1953. 600+600s. 2 vol. Klotryggsband. Gott
skick. Ehrenburg, Ilja: Michail Lykov. Roman från revolutionsårens Sovjet-Ryssland. Tidens förlag,
1930. 516 s. Halvfranskt band. Övre guldsnitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Bandet något nött i
kanterna. Eirnæs, Anne Marie: Kvinnornas natt. Norstedts förlag, 1990. 220 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget lagat. Annars ett fint exemplar. Eirnæs, Anne Marie: Som svalan. Wahlström & Widstrand, 1986. 275 s. Inbunden med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Elegant, Robert S.: Dynastin I-II.. Askild & Kärnekull, 1979. 336+398. 2 vol. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Eliot, George (Mary Ann Evans): När slöjan lyftes. Tidens förlag, 1956. 123 s. Häftad. Gott skick.
Eliot, George (Mary Ann Evans): Silas Marner. Bra Böcker, 1980. 220 s. Dekorerat
skinnimitationsband. Gott skick. Eliot, George (Mary Ann Evans): Ur Landsortslifvet (Middlemarch) Senare delen.. Norstedt och
söners förlag, 1889. 465 s. Dekorerat klotband. Mycket gott skick. Endast del två. Elkjær, Sigurd: Fela och plog. LTs förlag, 1951. 156 s. Pappband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget trasigt. Annars ett fint exemplar. Elkjær, Sigurd: Flickan från Lystrup. LTs förlag, 1953. 177 s. Klotryggsband med
skyddsomslag. Gott skick. Elkjær, Sigurd: Nytt liv. LTs förlag, 1953. 293 s. Häftad. Anteckningar på försättsbladet. Stämpel
på eftersättsbladet. Elkjær, Sigurd: Strömvirvlar. LTs förlag, 1950. 237 s. Häftad. Elstad, Anne Karin: Så som dina dagar. Forum, 1998. 301 s. Klotband med skyddsomslag.
Nyskick. Emecheta, Buchi: Destination Biafra.. Brombergs, 1988. 375 s. Klotband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Endo, Shusaku: Skandal.. Norstedts förlag, 1988. 237 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket
gott skick. Endo, Shusaku: Tystnad.. Forum, 1971. 187 s. Häftad. Gott skick. Epstein, Leslie: Judarnas konung.. Prisma, 1981. 318 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Recensionsstämpel. Epstein, Seymour: På spaning efter Fred Schmidt.. Askild & Kärnekull, 1975. 327 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Erdman, Paul: Casinot.. Forum, 1989. 294 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något slitet. Recensionsstämpel. Erdrich, Louise: Kärleksbrygd.. Wahlström & Widstrand, 1985. 295 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Eriksen, Inge: Fuga för en stum nomad. Rabén & Sjögren, 1984. 151 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Estaunié, Edouard: Labyrinten. Tidens förlag, 1934. 319 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Etlar, Carit ( Carl Brosböll ): Af Björnesläkt. John E. Bergsjös förlag, 1898. 407 s.
Specialdesignat originalpappband. Mönstrade för/eftersättsblad. Mycket gott skick. Etlar, Carit ( Carl Brosböll ): Göingehövdingen. Bra Böcker, 1976. 381 s. Dekorerat
skinnimitationsband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Evensmo, Sigurd: Englandsfarare. Bonniers, 1945. 331 s. Häftad. Klisterlapp på insidan av
pärmen. Ewald, Carl: Danska drottningar utan krona III Sofie Amalie Moth. Bohlin & co, 1917. 239
s. Halvfranskt band. En fläck inuti boken. Annars ett fint exemplar. Ewald, Carl: Danska drottningar utan krona. Historisk roman.. Bohlin & C, 1917-1918. 3
vol. Halvfranskt band. Bandet något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Guldornerad rygg.
Marmorerade för/eftersättsblad. Grevinnan Danner/Dyveke, Kirstine Munk/Sofie Amalie Moth, Anna
Sofie Reventlow. Faber, Michel: Sugar, kvinnan som steg ut ur mörkret. Brombergs, 2003. 876 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Recensionsstämpel. Faecke, Peter: Mordbrännarna.. Bonniers, 1965. 142 s. Häftad. Häftesomslag fläckat. Något
nött i kanterna. Inlagan fin. Faldbakken, Knut: Bad boy. Forum, 1989. 271 s. Klotband. Gott skick. Faldbakken, Knut: Bröllopsresan. Forum, 1983. 280 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Faldbakken, Knut: E 18. Forum, 1982. 331 s. Klotband med skyddsomslag. Klisterlapp på
insidan av pärmen. Anteckningar på smutstitelbladet. Faldbakken, Knut: Förförelsen. Forum, 1986. 215 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott
skick. Faldbakken, Knut: Oår Aftonlandet. Forum, 1977. 289 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket
gott skick. Falkberget, Johan: Lisbet på Jarnfjäll. Folket i Bilds Förlag, 1961. 254 s. Cartonnageband med
skyddsomslag. Gott skick. Fallada, Hans (Rudolf Ditzen): Hackendahl ger sig aldrig.. Albert Bonniers förlag, 1940. 666 s.
Halvfranskt band. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Gott skick. Fallada, Hans (Rudolf Ditzen): Jag minns den ljuva tiden.. Lars Hökerbergs bokförlag, 1942.
337 s. Halvfranskt band. Främre häftesomslag medbundet. Mycket gott skick. Fallada, Hans (Rudolf Ditzen): Unge herr von Strammin.. Albert Bonniers förlag, 1954. 370 s.
Halvfranskt band. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Mycket gott skick. Faria, Almeida: Den ensamme drömmarens vandringar.. Almaviva, 2001. 111 s. Häftad. Mycket
gott skick. Farrell, James T.: Ellen Rodgers.. Tidens förlag, 1947. Andra upplagan. 492 s. Halvklotband.
Mycket gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Marmorerade för/eftersättsblad.
Färgat övre snitt. Farrère, Claude (Fréderic Chares Pierre Edouard Bargone): Mannen som mördade. Albert
Bonniers förlag, 1916. 224 s. Dekorerat klotband. Inlagan fin. Bandet något slitet. Fast, Howard: Immigranterna.. Albert Bonniers förlag, 1979. 383 s. Klotband. Gott skick. Faulkner, William: Björnen. Aldus/Bonniers, 1964. 140 s. Pocket. Gott skick. Exlibris. Prislapp
på främre häftesomslaget. Faulkner, William: De obesegrade.. Tidens förlag, 1965. 211 s. Klotband. Gott skick. Faulkner, William: De obesegrade.. Folket i Bilds Förlag, 1948. 267 s. Klotryggsband. Gott
skick. Färgat övre snitt. Faulkner, William: De obesegrade.. Tidens förlag, 1965. 211 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Faulkner, William: De vilda palmerna. Bonniers, 1949. 261 s. Häftad. Missfärgning av
tidningsklipp i ett uppslag, annars i gott skick Faulkner, William: Det allra heligaste. Albert Bonniers förlag, 1951. 237 s. Häftad.
Ouppsprättad. Gott skick. Faulkner, William: En legend.. Atlantis Förlag, 1978. Översatt av Thomas Warburton. 463 s.
Pappband. Mycket gott skick. Mönstrade för/eftersättsblad. Faulkner, William: Inkräktare i stoftet.. Albert Bonniers förlag, 1950. Översatt av Thomas
Warburton. 202 s. Klotryggsband. Gott skick. Färgat övre snitt. Faulkner, William: Sartoris. Bonniers, 1955. 285 s. Häftad. Exlibris. En fläck på pärmen. Faulkner, William: Soldatens lön.. Bonniers, 1962. 279 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Namnteckning på försättsbladet. Skyddsomslaget något trasigt. Faulkner, William: Tre rövare.. Bonniers, 1963. 251 s. Klotband. Gott skick. Färgat övre snitt.
Faviell, Frances: Ett hus vid Rhen.. Norstedt och söners förlag, 1955. 280 s. Häftad. Gott skick.
Federer, Heinrich: Umbriska resor.. LTs förlag, 1954. 209 s. Häftad. Gott skick. Fedin, Konstantin: Ung glädje bråd sorg. Askild & Kärnekull, 1977. 410 s. Klotband.
bandet något nött Fedin, Konstantin: Ung glädje bråd sorg. Arbetarkultur, 1954. Originalupplaga. 464 s. Häftad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Häftesomslaget anonymt och grått Fedin, Konstantin: Ung glädje bråd sorg. Askild & Kärnekull, 1977. 410 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Fedorova, Nina: Familjen. Forum, 1944. 325 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet.
Fedorova, Nina: Familjen. Albert Bonniers förlag, 1946. 359 s. Skinnryggsband. Feifer, George: Flickan från Petrovka.. AWE/ Gebers, 1975. 275 s. Pappband. Gott skick. Feiffer, Jules: Harry, svår på fruntimmer.. Albert Bonniers förlag, 1965. 179 s. Häftad.
Ouppsprättad. Något sliten. Feigenberg, Gerz: Bastard.. Legenda, 1986. 195 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Fejes, Endre: Skrotkyrkogården.. Albert Bonniers förlag, 1968. 221 s. Häftad. Mycket gott skick.
Ouppsprättad. Ferber, Edna: Högt spel i Saratoga. Albert Bonniers förlag, 1944. 299 s. Klotryggsband. Gott
skick. Exlibris. Fernandez, Dominique: I ängelns hand.. Bonniers, 1986. 539 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Feuchtwanger, Lion: Den fula hertiginnan.. Skoglunds Bokförlag, 1928. 352 s. Klotryggsband.
Mycket gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Färgat övre snitt. Feuchtwanger, Lion: Fjärrskådaren.. Folket i Bilds Förlag, 1951. 331 s. Klotryggsband. Gott
skick. Feuchtwanger, Lion: Frihetens soldater.. Norstedt och söners förlag, 1947. 456 s.
Klotryggsband. Gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Färgat övre snitt. Feuillet, Octave: En konstnärs hedersord. Svithiods förlag, 1907. 188 s. Dekorerat klotband.
Gott skick. Namnteckning på försättsbladet. Feydeau, Ernest: Fanny. Bra Böcker, 1980. 132 s. Dekorerat skinnimitationsband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Feydeau, Ernest: Fanny. Natur och kultur, 1959. 148 s. Pappband. Gott skick. Fielding, Gabriel (Alan Gabriel Barnsley): På Greenblooms tid.. Bonniers, 1959. 389 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Fielding, Henry: Historien om Tom Jones - ett hittebarn. Folket i Bilds Förlag, 1965. 373 s.
Klotband. Gott skick. Fielding, Henry: Tom Jones - berättelsen om ett hittebarn. Natur och kultur, 1965. 932 s. 2 vol.
Dekorerat pappband. Mycket gott skick. Figes, Eva: Ljus.. Författarförlaget, 1985. 134 s. Förlagsband med pappersomslag. Gott skick.
Fitzgerald, F. Scott: En man utan skrupler. Wahlström & Widstrand, 1928. 248 s. Häftad.
Bandet något slitet. Fitzgerald, Valerie: Zamindar.. AWE/ Gebers, 1985. 552 s. Pappband med skyddsomslag. Gott
skick. Fitzgerald, Zelda: Charleston.. Fantasia, 1999. 263 s. Klotband med skyddsomslag. Nyskick.
Flaubert, Gustave: Ett enkelt hjärta tre berättelser. Prisma, 1967. 127 s. Häftad. Gott skick.
Ryggen något gulnad. Häftesomslaget något gulnat i kanterna. Flaubert, Gustave: Hjärtats begärelse. Ehlins, 1957. 238 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Flaubert, Gustave: Lexikon över vedertagna åsikter. Tidens förlag, 1958. 26 s. Häftad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Illustrerad. Flaubert, Gustave: November. Wahlström & Widstrand, 1946. Illustrerad av Bertil Bull
Hedlund. 143 s. Dekorerat pappband. Ryggen något trasig i övre kanten. Inlagan fin. Flaubert, Gustave: November. Wahlström & Widstrand, 1964. Illustrerad av Bertil Bull
Hedlund. 126 s. Häftad. Häftesomslag fläckat. Något nött i kanterna. Flaubert, Gustave: Salammbô. Almqvist & Wiksell, 1925. 397 s. Häftad. Häftesomslaget
slitet. Flaubert, Gustave: Tre berättelser. Tidens förlag, 1951. 129 s. Häftad med pappersomslag.
Gott skick. Fleuron, Svend: Huggormarna. En skildring från den jylländska heden; Vildmarksfångarna.
Från en zoologisk trädgård. Albert Bonniers förlag, 1928; 1926. 195+243s. Halvklotband. Gott
skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Stänksnitt. Fleuron, Svend: Kronhjorten Kalv. Albert Bonniers förlag, 1930. 466 s. 2 vol. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Ryggen lagad. Fleuron, Svend: Sigurd Torleifsons hästar. Roman från Island. Albert Bonniers förlag, 1927.
268 s. Halvklotband. Gott skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Stänksnitt. Fløgstad, Kjartan: U3. Forum, 1985. 344 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Follett, Ken: Över mörka vatten.. Bonniers, 1992. Översatt av Sam J Lundwall. 421 s. Klotband
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Fonseca, Rubem: Den stora konsten.. Bokförlaget Tranan, 2000. 379 s. Klotband med
skyddsomslag. Något nött i kanterna. Inlagan fin. Forester, Cecil Scott: Fregatten Delaware. Albert Bonniers förlag, 1968. Illustrerad av Eric
Palmquist. 290 s. Pappband. Mycket gott skick. Illustrerad. Forster, Margaret: Kammarjungfrun.. Forum, 1992. 465 s. Klotband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Frain, Irène: Nabob. Norstedt och söners förlag, 1983. 513 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. France, Anatole (Francois Anatole Thibault): 12 samlade titlar. Norstedt och söners förlag,
1921, 1922, 1924. Inbunden. Gott skick. Ryggen blekt. France, Anatole (Francois Anatole Thibault): Ametistringen. Aktiebolaget Hiertas Bokförlag,
Stockholm, 1906. 387 s. Vackert halvfranskt band. Guldornerad rygg. Övre guldsnitt. Marmorerade
för/eftersättsblad. Marmorerade pärmar. Mycket fint exemplar France, Anatole (Francois Anatole Thibault): Änglarnas uppror. Tidens förlag, 1958. 224 s.
Häftad med pappersomslag. Mycket gott skick. France, Anatole (Francois Anatole Thibault): Den röda liljan. Saxon & Lindströms Förlags
AB, 1934. 270 s. Halvfranskt band. Inlagan fin. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt.
Bandet något nött. France, Anatole (Francois Anatole Thibault): Drottning Gåsfot. Norstedt och söners förlag,
1945. Översatt av Hjalmar Söderberg. Illustrerad av Bertil Bull Hedlund. 309 s. Dekorerat
helskinnband med guldsnitt. Inlagan fin. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Något nött i
kanterna. Ryggen lagad. France, Anatole (Francois Anatole Thibault): Drottning Gåsfot. Norstedt och söners förlag,
1945. Översatt av Hjalmar Söderberg. Illustrerad av Bertil Bull Hedlund. 309 s. Klotryggsband. Gott
skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Färgat övre snitt. France, Anatole (Francois Anatole Thibault): Drottning Gåsfot. Norstedt och söners förlag,
1950. Översatt av Hjalmar Söderberg. Illustrerad av Bertil Bull Hedlund. 309 s. Klotryggsband.
Främre häftesomslag medbundet. Färgat övre snitt. Mycket gott skick. France, Anatole (Francois Anatole Thibault): Drottning Gåsfot. Norstedt och söners förlag,
1924. Sjunde upplagan. Översatt av Hjalmar Söderberg. 308 s. Inbunden. Gott skick.
Pergamentimitationsryggband France, Anatole (Francois Anatole Thibault): Drottning Gåsfot. Natur och kultur, 1944. Översatt
av Hjalmar Söderberg. 422 s. Klotryggsband. Gott skick. France, Anatole (Francois Anatole Thibault): Drottning Gåsfot. Norstedt och söners förlag,
1921. Fjärde upplagan. 308 s. Halvklotband. Mycket gott skick. Stänksnitt. France, Anatole (Francois Anatole Thibault): Drottning Gåsfot. Norstedt och söners förlag,
1950. Översatt av Hjalmar Söderberg. Illustrerad av Bertil Bull Hedlund. 309 s. Häftad. Gott skick.
Delvis ouppsprättad. France, Anatole (Francois Anatole Thibault): Gudarna törsta. Norstedt och söners förlag, 1951.
Illustrerad av Bertil Bull Hedlund. 340 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget
något trasigt. Annars ett fint exemplar. Färgat övre snitt. Främre och bakre häftesomslag
medbundna. France, Anatole (Francois Anatole Thibault): Gudarna törsta. Vingförlaget, 1958. Illustrerad av
Bertil Bull Hedlund. 319 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. France, Anatole (Francois Anatole Thibault): Gudarna törsta. Norstedt och söners förlag, 1951.
Illustrerad av Bertil Bull Hedlund. 340 s. Häftad. Gott skick. France, Anatole (Francois Anatole Thibault): Gudarna törsta. Vingförlaget, 1958. Illustrerad av
Bertil Bull Hedlund. 319 s. Klotband. Gott skick. France, Anatole (Francois Anatole Thibault): Gudarna törsta. Norstedt och söners förlag, 1951.
Illustrerad av Bertil Bull Hedlund. 340 s. Klotryggsband. Gott skick. Främre och bakre
häftesomslag medbundna. France, Anatole (Francois Anatole Thibault): Gudarna törsta. Norstedt och söners förlag, 1951.
Illustrerad av Bertil Bull Hedlund. 340 s. Häftad. Gott skick. France, Anatole (Francois Anatole Thibault): Gyckelspel. Litteraturfrämjandet, 1968. Översatt av
Hjalmar Söderberg. 221 s. Häftad. Gott skick. France, Anatole (Francois Anatole Thibault): Gyckelspel. Stiftelsen Litteraturfrämjandet, 1968.
Översatt av Hjalmar Söderberg. 221 s. Dekorerat pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget
något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. France, Anatole (Francois Anatole Thibault): Herr Bergeret i Paris. Aktiebolaget Hiertas
Bokförlag, Stockholm, 1907. 368 s. Vackert halvfranskt band. Övre guldsnitt. Guldornerad rygg.
Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerade pärmar. Mycket fint exemplar France, Anatole (Francois Anatole Thibault): Herr Bergeret i Paris. Norstedt och söners förlag,
1921. Andra upplagan. 256 s. Inbunden. Gott skick. Pergamentimitationsryggband France, Anatole (Francois Anatole Thibault): Korgdockan. Aktiebolaget Hiertas Bokförlag,
Stockholm, 1906. 340 s. Vackert halvfranskt band. Guldornerad rygg. Marmorerade
för/eftersättsblad. Marmorerade pärmar. Övre guldsnitt. Mycket fint exemplar France, Anatole (Francois Anatole Thibault): Korgdockan. Norstedt och söners förlag, 1922.
221 s. Klotband. Gott skick. France, Anatole (Francois Anatole Thibault): Lille Pierre. Norstedt och söners förlag, 1920. 267
s. Klotband. Gott skick. Bandet något fläckigt. France, Anatole (Francois Anatole Thibault): Min väns bok. Björck & Börjesson,
Stockholm, 1919. 148 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. France, Anatole (Francois Anatole Thibault): På den vita stenen. Björck & Börjesson,
Stockholm, 1905. Andra upplagan. 206 s. Halvfranskt band. Inlagan fin. Stänksnitt. Marmorerade
för/eftersättsblad. Bandet något slitet. France, Anatole (Francois Anatole Thibault): På den vita stenen; Sylvester Bonnards
förbrytelse. Björck & Börjeson + Holmquists, 1919 + 1922. 206+191. Halvklotband. Gott skick.
Namnteckning på titelbladet. France, Anatole (Francois Anatole Thibault): Sylvestre Bonnards brott. Björck & Börjesson,
Stockholm, 1921. Andra upplagan. 224 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Namnteckning på
titelbladet. France, Anatole (Francois Anatole Thibault): Sylvestre Bonnards brott. Sohlmans förlag, 1960.
280 s. Dekorerat skinnimitationsband. Inlagan fin. Ryggen lagad. France, Anatole (Francois Anatole Thibault): Thaïs. Sällskapet Bokvännerna, 1956. Illustrerad
av Bertil Bull Hedlund. 193 s. Klotryggsband. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. France, Anatole (Francois Anatole Thibault): Under Almen. Aktiebolaget Hiertas Bokförlag,
Stockholm, 1905. 318 s. Vackert halvfranskt band. Guldornerad rygg. Övre guldsnitt. Marmorerade
för/eftersättsblad. Marmorerade pärmar. Mycket fin exemplar France, Anatole (Francois Anatole Thibault): Under almen. Norstedt och söners förlag, 1921.
Andra upplagan. 206 s. Klotband. Gott skick. France, Anatole (Francois Anatole Thibault): Under almen. Norstedt och söners förlag, 1927.
Fjärde upplagan. 187 s. Klotryggsband. Gott skick. France, Anatole (Francois Anatole Thibault): Under almen; Provdockan; Ametistringen;
Monsieur Bergeret i Paris. Norstedt och söners förlag, 1962. 385 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Francis, Clare: Natthimmel.. Norstedt och söners förlag, 1985. Översatt av Sam J Lundwall.
607 s. Cartonnageband. Gott skick. Francolin, Claude: De röda blommorna. En roman om Gauguin. Natur och kultur, 1959. 230 s.
Häftad. Illustrerad. Ouppsprättad. Något nött i kanterna. Annars i gott skick. Frazier, Charles: Åter till Cold Mountain. Forum, 1998. 400 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Freeman, H.W.: Josef och hans bröder.. Albert Bonniers förlag, 1929. 354 s. Häftad med
pappersomslag. Gott skick. Freemantle, Brian: Farväl till en gammal vän.. Forum, 1974. 191 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Skyddsomslaget något slitet. French, Marilyn: Det blödande hjärtat. Askild & Kärnekull, 1982. Andra upplagan. 433 s.
Cartonnageband. Gott skick. Namnteckning på försättsbladet. Frenssen, Gustav: De Tre.. Wilhelm Billes Bokförlags Aktiebolag, 1903. 375 s. Häftad. Något
sliten. Frenssen, Gustav: Hilligenlei.. Baltiska Förlaget, 1928. 318+315. 2 vol. Halvfranskt band. Gott
skick. Marmorerade pärmar. Guldornerad rygg. Upphöjda bind. Frenssen, Gustav: Hilligenlei.. Baltiska Förlaget, 1928. 318+315. 2 vol. Halvfranskt band. Gott
skick. Band 1 mer slitet än band 2, speciellt på ryggen. Freuchen, Peter: Fortfarande uppriktig. Albert Bonniers förlag, 1956. 318 s. Klotryggsband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Freuchen, Peter: Fortfarande uppriktig. Albert Bonniers förlag, 1960. 346 s. Inbunden med
skyddsomslag. Anteckningar på försättsbladet. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Freuchen, Peter: Ivalu. En roman frånpolareskimåernas land. Bonniers, 1946. 266 s.
Halvklotband. Gott skick. Något nött i kanterna. Freuchen, Peter: Min grönländska ungdom. Albert Bonniers förlag, 1944. 398 s. Klotryggsband.
Gott skick. Exlibris. Freuchen, Peter: Min grönländska ungdom. Albert Bonniers förlag, 1944. 397 s. Klotryggsband.
Inlagan fin. Bandet något fläckigt. Bandet något skevt. Freuchen, Peter: Min grönländska ungdom. Albert Bonniers förlag, 1958. 367 s.
Cartonnageband. Gott skick. Freuchen, Peter: Nigger - Dan. Albert Bonniers förlag, 1954. 318 s. Inbunden. Anteckningar på
försättsbladet. Gott skick. Freuchen, Peter: Nigger-Dan. Bonniers, 1952. 271 s. Häftad. Gott skick. Något nött i kanterna.
Frisch, Max: Anklagelsen.. Hugo Gebers förlag, 1957. 385 s. Klotryggsband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Namnteckning på
försättsbladet. Frischmuth, Barbara: Skuggan försvinner i solen.. Norstedt och söners förlag, 1974. 201 s.
Dekorerat klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Fruttero / Lucentini, Carlo / Franco: Söndagskvinnan. Norstedt och söners förlag, 1975. 393 s.
Dekorerat pappband. Mycket gott skick. Fuentes, Carlos: Hydrans huvud. Bra Böcker, 1979. 267 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Fuller, John: Flyga till ingenstans.. Forum, u å. 107 s. Klotband. Mycket gott skick. Füst, Milán: Historien om min hustru. Kapten Störrs anteckningar.. Fripress, 1979. 383 s.
Dekorerat klotband. Mycket gott skick. Gaarder, Jostein: Maya. Månpocket, 2001. 403 s. Pocket. Gott skick. Gaarder, Jostein: Sofies värld. Rabén & Sjögren, 2000. 532 s. Pocket. Gott skick. Gaffney, Patricia: Sin mors dotter.. Forum, 2001. 409 s. Klotband med skyddsomslag. Nyskick.
Gaines, Ernest J.: Miss Jane Pittmans självbiografi.. Bo Cavefors, 1975. 248 s. Häftad. Mycket
gott skick. Ouppsprättad. Gallagher, Patrick: Paddy.. Kooperativa förbundets bokförlag, 1948. 270 s. Klotryggsband. Gott
skick. Gallagher, Tess: Han som älskade hästar.. AWE/ Gebers, 1991. 223 s. Förlagsband med
pappersomslag. Gott skick. Galsworthy, John: Äppelträdet. Söderström & Co, 1919. 76 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Galsworthy, John: Aristokrater. Natur och kultur, 1943. 347 s. Klotryggsband. Inlagan fin.
Bandet något fläckigt. Galsworthy, John: Att hyra (Forsytesagan, del 3). Alba, 1986. 277 s. Cartonnageband. Mycket
gott skick. Galsworthy, John: En fejd. Svenska Andelsförlaget, Stockholm, 1926. 283 s. Häftad.
Ouppsprättad. Gott skick. Galsworthy, John: Förmöget folk. Alba, 1986. 324 s. Cartonnageband. Nyskick. Galsworthy, John: Forseythesagan: Bojor. Alba, 1986. 319 s. Cartonnageband. Gott skick. Galsworthy, John: Forsythesagan: Silverskeden. Alba, 1986. 259 s. Cartonnageband. Gott
skick. Galsworthy, John: Herrgården. Saxon & Lindströms Förlags AB, 1959. 351 s. Klotband.
Mycket gott skick. Galsworthy, John: Trots allt. Svenska Andelsförlaget, 1924. 387 s. Halvfranskt band. Bandet
något nött. Galt, John: Det hände i vår by. Mr. Balwhidders anteckningar och reflexioner om sig själv och
sina församlingsbor.. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1948. Illustrerad av Ch.E. Brock. 237 s.
Häftad. Gott skick. Gambini, Pier Antonio Quarantotti: Regattorna i San Francisco.. Wahlström & Widstrand,
1950. 239 s. Häftad. Gott skick. Något nött i kanterna. Gándara, Alejandro: Medeldistans.. Albert Bonniers förlag, 1993. 223 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Gantillon, Simon: Man och skepp. Kooperativa förbundets förlag, 1946. 171 s. Häftad. Något
nött i kanterna. Gardner, John: Nickelberget. Norstedt och söners förlag, 1975. 286 s. Dekorerat klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Gardner, John: Nickelberget. Norstedts förlag, 1990. 286 s. Cartonnageband. Mycket gott skick.
Gardner, John: Oktobers ljus. Norstedt och söners förlag, 1979. Översatt av Reidar Ekner. 417
s. Cartonnageband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Gardner, John: Soldialoger l-ll. Norstedt och söners förlag, 1979. 343+355. 2 vol. Häftad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Inlagan fin. Garland, Alex: Det okändas omkrets.. Forum, 2000. 27 s. Pappband med skyddsomslag. En
smärre inre skada. I övrigt nyskick. Gaskin, Catherine: Sara Dane.. AB Lindqvists Förlag, 1965. 314 s. Häftad. Nött i kanterna. Geelmuyden, Hans: Öppet hav. Jon Ramsøy är ung. Norstedts förlag, 1946. 284 s.
Klotryggsband. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Gott skick. Geelmuyden, Hans: Öppet hav. Jon Ramsøys verk. Norstedts förlag, 1948. 306 s. Häftad. Gott
skick. George, Elizabeth: Till minnet av Edward. Prisma, 1991. 398 s. Klotband. Gott skick. Gershon, Noel B.: Kejserlig gemål.. Gothia AB, 1960. 427 s. Klotryggsband. Gott skick. Ghalem, Ali: Fatiha och friheten.. Ordfronts förlag, 1981. 182 s. Dekorerat pappband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Ghose, Zulfikar: Eldorado.. Forum, 1983. 299 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något slitet. Recensionsstämpel. Gide, André: Äktenskapsskolan. Wahlström & Widstrand, 1948. 229 s. Häftad. Gott skick.
Namnteckning på smutstitelbladet. Gide, André: Den omoraliske. Hugo Gebers förlag, 1921. 211 s. Häftad. Ryggen delvis
sprucken i fogarna. Annars i gott skick. Gide, André: Den trånga porten. Hugo Gebers förlag, 1947. 204 s. Häftad. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Gide, André: Den trånga porten. Hugo Gebers förlag, 1920. 224 s. Häftad. Gott skick. Gide, André: Jordisk föda. Wahlström & Widstrand, 1947. Andra upplagan. 208 s. Häftad.
Gott skick. Gide, André: Om icke vetekornet dör. Wahlström & Widstrand, 1946. Originalupplaga. 348
s. Häftad. Gott skick. Gide, André: Pastoralsymfonien. Albert Bonniers förlag, 1946. Originalupplaga. 149 s. Häftad.
Gott skick. Något nött i kanterna. Gifford, Barry: Sailor och Lula.. Legenda, 1990. 187 s. Klotband. Gott skick. Gijsen, Marnix: Harmagedon.. René Coeckelberghs, 1978. Originalupplaga. 120 s. Häftad.
Gott skick. Häftesomslag fläckat. Gilbert, Jay: Gatans lag.. Wahlström & Widstrand, 1958. Översatt av Thomas Warburton.
285 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Gott skick. Främre och bakre häftesomslag
medbundna. Skyddsomslaget något slitet. Gimferrer, Pere: Fortuny.. Brombergs, 1991. 149 s. Klotband med skyddsomslag. Nyskick. Ginzburg, Natalia: Käre Michele.. Tidens förlag, 1974. 182 s. Häftad. Gott skick. Giono, Jean: Må min glädje vara. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1944. 390 s. Häftad.
Dedikation, handskriven. Gott skick. Gluck, Sinclair: Den vajande liljan. Lars Hökerbergs bokförlag, 1927. 262 s. Vackert halvfranskt
band. Upphöjda bind. Guldornerad rygg. Främre häftesomslag medbundet. Mycket gott skick. Godwin, Gail: Den gode maken.. Trevi, 1994. 446 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott
skick. Skyddsomslaget något slitet. Godwin, Gail: Uppbrottet.. Trevi, 1985. 331 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Goes, Albrecht: Brännoffret. En berättelse.. Nordisk Rotogravyr, 1958. 67 s. Häftad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Översättning av Bengt Anderberg
och Olov Jonason. Goethe, Johann Wolfgang (von): Den unge Werthers lidanden ur dikt och sanning. Albert
Bonniers förlag, 1949. 450 s. Häftad. Häftesomslaget något gulnat. Häftesomslaget något nött i
kanterna. Ryggen något bucklig. Namnteckning på försättsbladet. Sprucken i främre falsen.
Ouppsprättad. Goethe, Johann Wolfgang (von): Valfrändskap. En roman av J.W. von Goethe. Albert Bonniers
förlag, 1903. X+276 sidor. Vackert halvfranskt band. Guldornerad. Marmorerade för/eftersättsblad.
Marmorerade pärmar. Marmorerat snitt. Ryggen något blekt annars i mycket gott skick
Gogol, Nikolaj Vasiljevitj: Berättelser af Gogol. Fahlcrantz & Co, Stockholm, 1889. 110 s.
Häftad. Ryggen något nött annars i gott skick Gogol, Nikolaj Vasiljevitj: Döda själar eller Tschitschikoffs äfventyr. Åhlén och Åkerlunds förlag,
1910 - 1914. 415+222 sidor. 2 vol. Häftad. Gott skick. Gogol, Nikolaj Vasiljevitj: Döda själar.. Forum, 1958. 336 s. Pappband med skyddsomslag.
Gott skick. Gogol, Nikolaj Vasiljevitj: Kejsarinnans tofflor. Tidens förlag, 1948. 135 s. Häftad. Något
fuktskadad. Inlagan fin. Gogol, Nikolaj Vasiljevitj: Kejsarinnans tofflor. Tidens förlag, 1948. 136 s. Häftad. Gott skick.
Gogol, Nikolaj Vasiljevitj: Petersburgsnoveller. Tidens förlag, 1946. 152 s. Häftad med
pappersomslag. Gott skick. Gogol, Nikolaj Vasiljevitj: Petersburgsnoveller.. Tidens förlag, 1946. 153 s. Häftad med
pappersomslag. Gott skick. Gogol, Nikolaj Vasiljevitj: Ryska bilder. Två noveller + Berättelser. Kulturbilder i novellform.
Valda skildringar ur olika länders och tiders lif i öfversättning från nutidens bästa författare jämte
deras biografier och porträtt. Andra samlingen. Fr. Skoglunds Förlag + Jos. Seligmanns Förlag,
Stockholm, 1883 + 1889. 147+170 sidor. Halvklotband. Gott skick. Gogol, Nikolaj Vasiljevitj: Taras Bulba och den förfärliga hämnden. Folket i Bilds Förlag, 1946.
291 s. Förlagsband med pappersomslag. Guldornerad. Färgat övre snitt. Gott skick. Gogol, Nikolaj Vasiljevitj: Taras Bulba; Den förfärliga hämnden. Folket i Bilds Förlag, 1946. 290
s. Klotryggsband. Bandet något nött i kanterna. Golden, Arthur: En geishas memoarer. Bra Böcker, 2000. 460 s. Pocket. Häftesomslaget något
slitet. Golden, Arthur: En geishas memoarer. Bra Böcker, 1999. 462 s. Cartonnageband. Mycket gott
skick. Golding, Louis: Döttrarna Silver. Tidens förlag, 1942. 315+325. 2 vol. Klotryggsband. Gott skick.
Färgat övre snitt. Golding, Louis: Magnoliagatan. Albert Bonniers förlag, 1933. 580 s. 2 vol. Häftad. Gott skick.
Golding, William: Det synliga mörkret. Bonniers, 1981. 269 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Golding, William: Pappersmännen. Bonniers, 1984. 219 s. Klotband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Golding, William: Pyramiden. Bonniers, 1968. 212 s. Häftad. Gott skick. Golding, William: Spiran. Bonniers, 1983. Andra upplagan. 202 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Golding, William: Spiran. Bonniers, 1965. 202 s. Häftad. Gott skick. Goldschmidt, Meir: Kärlekshistorier från många länder. Bonniers, 1928. 138 s. Häftad. Bandet
något nött i kanterna. Goldsmith, Oliver: Lantprästen från Wakefield. Albert Bonniers förlag, 1934. 267 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Inlagan fin. Golowanjuk, Jascha: Främmande fågel.. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1944. Tredje
upplagan. 389 s. Halvfranskt band. Främre häftesomslag medbundet. Stänksnitt. Namnteckning
på smutstitelbladet. Något nött i kanterna. Gombrowicz, Witold: Förförelsen. Bonniers, 1967. 204 s. Häftad. Gott skick. Första svenska
upplagan Gomez-Arcos, Agustin: Mandelbrödet.. Forum, 1980. 269 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Goncourt, Edmond: Dagbok från Fransk-Tyska kriget. Tidens förlag, 1956. 231 s. Häftad med
pappersomslag. Gott skick. Goncourt, Edmond och Jules de: Germinie Lacerteux. Wahlström & Widstrand, 1923. 195
s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Goncourt, Edmond och Jules de: Renée Mauperin. Albert Bonniers förlag, 1925. 222 s. Häftad.
Illustrerad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Goncourt, Edmond och Jules de: Renée Mauperin. Bokförlaget Svithiod, 1901. 340 s.
Halvklotband. Inlagan fin. Bandet något fläckigt. Stänksnitt. Goncourt, Edmond och Jules de: Renée Mauperin. Bokförlaget Svithiod, 1901. 340 s.
Halvklotband. Inlagan fin. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Bandet något nött i kanterna. Gontjarov, Ivan Alexandrovitj: Bråddjupet. Bo Cavefors, 1977. 739 s. Klotband. Mycket gott skick.
Gordimer, Nadine: Burgers dotter.. Bonniers, 1980. 325 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Gordimer, Nadine: Hedersgästen.. Bonniers, 1991. 468 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Gordimer, Nadine: Hedersgästen.. Bonniers, 1977. 468 s. Klotband. Bandet något slitet.
Recensionsstämpel. Gordimer, Nadine: Julys folk.. Bonniers, 1991. 204 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott
skick. Gordon, Barbara: För hjärtats skull.. Forum, 1984. 289 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Recensionsstämpel. Gordon, Mary: Bland kvinnor.. Wahlström & Widstrand, 1982. 310 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Namnteckning på försättsbladet. Gorki (Gorkij), Maxim (Maksim): Barndom och vandringsår. Bokfrämjandet, 1971. 364+355s. 2
vol. Dekorerat skinnimitationsband. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Gorki (Gorkij), Maxim (Maksim): Foma Gardjejeff l-ll. Albert Bonniers förlag, 1937. 240+254s. 2
vol. Häftad. Ouppsprättad. Något nött i kanterna. Gorki (Gorkij), Maxim (Maksim): Foma Gardjejeff l-ll. Bonniers, 1937. 240+254. 2 vol.
Halvfranskt band. Något nött i kanterna. Annars ett mycket fint exemplar. Marmorerade
för/eftersättsblad. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Marmorerat övre snitt.Dekorerad
rtgg. Gorki (Gorkij), Maxim (Maksim): Husbonden. Tidens förlag, 1957. 142 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Gorki (Gorkij), Maxim (Maksim): Husbonden. Tidens förlag, 1957. 142 s. Häftad. Något sliten.
Gorki (Gorkij), Maxim (Maksim): Konovalhof med flera berättelser. Albert Bonniers förlag, 1936.
233 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Gorki (Gorkij), Maxim (Maksim): Konovalof med flera berättelser. Albert Bonniers förlag, 1936.
233 s. Dekorerat klotband. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Färgat övre snitt. Ryggen
något gulnad. Inlagan fin. Gorki (Gorkij), Maxim (Maksim): Natthärbärget. Albert Bonniers förlag, 1937. 171 s. Dekorerat
klotband. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Gott skick. Gorki (Gorkij), Maxim (Maksim): Provokatören jämte fyra andra berättelser. Folket i Bilds Förlag,
1946. 279 s. Klotryggsband. Bandet något nött i kanterna. Ryggen något bucklig. Gorki (Gorkij), Maxim (Maksim): Samlade verk I-XII. Albert Bonniers förlag, 1936-37. 12 vol.
Halvfranskt band. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Färgat övre snitt. Bandet något
nött i kanterna. Gorki (Gorkij), Maxim (Maksim): Tre människor. En roman. Jos. Seligmanns Förlag,
Stockholm, 1902. 216+192 sidor. 2 vol. Halvklotband. Marmorerade pärmar. Gott skick. Gorki (Gorkij), Maxim (Maksim): Urspårade med flera berättelser. Albert Bonniers förlag, 1936.
279 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Färgat övre
snitt. Gorki (Gorkij), Maxim (Maksim): Urspårade och andra noveller. Bokfrämjandet, 1972.
Illustrerad av Rolf Emne. 267 s. Dekorerat skinnimitationsband. Mycket gott skick. Mönstrade
för/eftersättsblad. Illustrerad. Gorki (Gorkij), Maxim (Maksim): Urspårade och andra noveller. Forum, 1956. 247 s. Häftad.
Inlagan fin. Något nött i kanterna. Ryggen lagad. Namnteckning på smutstitelbladet. Gorki (Gorkij), Maxim (Maksim): Vagabondnoveller. Tidens förlag, u å. 109 s. Häftad. Inlagan
fin. Något nött i kanterna. Gorkij, Maksim: Fängelset. Berättelse af Maxim Gorjkij. Förlagsaktiebolaget Helios,
Helsingfors / Björck & Börjesson, Stockholm, 1905. 80 s. Klotband. Marmorerade
för/eftersättsblad. Guldornerad rygg. Gott skick. Gorkij, Maksim: Husbonden. Tidens förlag, 1957. 143 s. Häftad med pappersomslag. Gott
skick. Gorkij, Maksim: Provokatören och andra noveller. Bokfrämjandet, 1972. 236 s. Dekorerat
skinnimitationsband. Mycket fint exemplar. Guldornerad rygg. Gulddekorerade
för/eftersättsblad. Gorkij, Maksim: Vagabondnoveller. Tidens förlag, 1956. 116 s. Häftad med pappersomslag.
Gott skick. Gorkij, Maksim: Vagabondnoveller. Tidens förlag, 1952. 119 s. Häftad med pappersomslag.
Gott skick. Gorz, André: Förrädaren.. Bo Cavefors, 1969. 312 s. Häftad. Något nött i kanterna. Gosse, Edmund: Far och son. En studie över två temperament.. Norstedt och söners förlag,
1927. Andra upplagan. 272 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget
något slitet. Namnteckning på försättsbladet. Gotthelf, Jeremias (Albert Bitzius): Tjäna två herrar.. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1943.
Översatt av Sven Stolpe. 304 s. Häftad. Något nött i kanterna. Inlagan fin. Enstaka anteckningar i
blyerts. Gover, Robert: Hök i duvslag.. Berghs Förlag AB, 1966. 204 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Inlagan fin. Goytisolo, Juan: Den ensamma fågelns dygder.. Bonniers, 1992. 164 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Goytisolo, Juan: I bakvattnet; Fly till en ö.. Bonniers, 1963-64. 182+170. Halvklotband. Mycket
gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Färgat övre snitt. Marmorerade
för/eftersättsblad. Grant, Joan: Jag var egyptens drottning.. Medéns Förlags Aktiebolag, 1938. Översatt av Frans
G Bengtsson. 324 s. Dekorerat linneband. Gott skick. Främre och bakre häftesomslag
medbundna. Grass, Günter: En invecklad historia. Albert Bonniers förlag, 1999. 569 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Grass, Günter: Flundran. Albert Bonniers förlag, 1999. 424 s. Inbunden med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Grass, Günter: Mötet i Telgte. Bonniers, 1980. 194 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Grass, Günter: Räcka ut tungan. Bonniers, 1990. Illustrerad av Günter Grass. 221 s.
Cartonnageband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Grass, Günter: Råttinnan. Albert Bonniers förlag, 1999. 412 s. Klotband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Grass, Günter: Tankefoster eller Tyskarna dör ut. Bonniers, 1981. 178 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Grass, Günter: Ur en snigels dagbok. Bonniers, 1973. 255 s. Häftad. Gott skick. Grau, Shirley Ann: Den svarte fursten och andra berättelser.. Bonniers, 1956. 261 s. Häftad.
Gott skick. Ouppsprättad. Graves, Robert: Achilles vrede. Tidens förlag, 1960. 371 s. Klotryggsband. Mycket gott skick.
Färgat övre snitt. Graves, Robert: Antigua, en penny, purpur. Tidens förlag, 1948. 293 s. Klotryggsband. Gott
skick. Färgat övre snitt. Graves, Robert: Fåvitskhetens öar. Tidens förlag, 1951. 377 s. Häftad. Gott skick. Bandet något
fläckigt. Graves, Robert: Fåvitskhetens öar. Tidens förlag, 1951. 377 s. Klotryggsband. Gott skick.
Marmorerade för/eftersättsblad. Färgat övre snitt. Graves, Robert: Homeros dotter. Tidens förlag, 1955. 264 s. Klotryggsband. Gott skick.
Marmorerade för/eftersättsblad. Färgat övre snitt. Namnteckning på försättsbladet. Graves, Robert: Kärlek på Nya Kreta. Tidens förlag, 1950. Originalupplaga. 317 s.
Klotryggsband. Främre häftesomslag medbundet. Marmorerade för/eftersättsblad. Färgat övre
snitt. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Graves, Robert: Kärlek på Nya Kreta. Tidens förlag, 1950. Andra upplagan. 317 s.
Klotryggsband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Graves, Robert: Lek av jokrar. Tidens förlag, 1959. 204 s. Häftad. Gott skick. Green, Henry: Älskog.. Albert Bonniers förlag, 1951. 273 s. Häftad. Något nött i kanterna. Green, Henry: Leva.. Tidens förlag, 1982. Översatt av Thomas Warburton. 260 s. Häftad. Mycket
gott skick. Green, Henry: Resa med förhinder.. Forum, 1984. 175 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket
gott skick. Green, Julien: Landet långt borta. Del 1 (2): I Södern. Forum, 1995. 431 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Green, Julien: Landet långt borta. Del 2 (2): Passioner. Forum, 1995. 490 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Greenberg, Joanne: De rättfärdigas väg.. Askild & Kärnekull, 1976. 331 s. Klotband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Namnteckning på försättsbladet. Annars ett fint
exemplar. Greenberg, Joanne: De rättfärdigas väg.. Wahlström & Widstrand, 1980. 31 s. Klotband
med skyddsomslag. Gott skick. Greenberg, Joanne: Röster från mörkret.. Askild & Kärnekull, 1974. 306 s. Klotband. Gott
skick. Greenberg, Joanne: Son till låns.. Askild & Kärnekull, 1982. 248 s. Klotband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Greene, Graham: Den mänskliga faktorn. Norstedts förlag, 1988. 289 s. Häftad. Gott skick. Greene, Graham: Hjärtpunkten. Norstedt och söners förlag, 1969. 251 s. Dekorerat klotband.
Gott skick. Greene, Graham: Hjärtpunkten. Vingförlaget, 1951. 287 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Färgat övre snitt. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Greene, Graham: Hjärtpunkten. Norstedt och söners förlag, 1949. Tredje upplagan. 328 s.
Klotryggsband. Gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Färgat övre snitt.
Namnteckning på försättsbladet. Greene, Graham: Hjärtpunkten. Vingförlaget, 1951. 287 s. Häftad. Gott skick. Något nött i
kanterna. Greene, Graham: Kaptenen och fienden. Norstedts förlag, 1988. 190 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Greene, Graham: Komedianterna. Norstedt och söners förlag, 1966. Andra upplagan. 304 s.
Häftad. Häftesomslag fläckat. Något nött i kanterna. Inlagan fin. Greene, Graham: Lagt kort ligger. Albert Bonniers förlag, 1939. 383 s. Häftad. Gott skick. Greene, Graham: Makten och härligheten, Hjärtpunkten, Slutet på historien. Norstedt och
söners förlag, 1962. 430 s. Halvfranskt band. Gott skick. Övre guldsnitt. Ryggen något sliten. Greene, Graham: Mannen inom honom. Lars Hökerbergs bokförlag, 1930. 266 s. Häftad.
Något gulnad. Annars i gott skick. Greene, Graham: Slutet på historien. Vingförlaget, Stockholm, 1957. 208 s. Klotryggsband. Gott
skick. Greene, Graham: Slutet på historien. Norstedt och söners förlag, 1951. 279 s. Häftad. Något
nött i kanterna. Grenville, Kate: Lilians liv.. Legenda, 1987. 238 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket fint
exemplar. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Grimble, Arthur: Ett smycke av öar.. Albert Bonniers förlag, 1955. 321 s. Klotryggsband. Mycket
gott skick. Grisham, John: Brödraskapet.. Bonniers, 2000. Översatt av Sam J Lundwall. 382 s. Klotband
med skyddsomslag. Mycket gott skick. Namnteckning på försättsbladet. Grisham, John: Julfritt. Albert Bonniers förlag, 2002. 177 s. Pappband med skyddsomslag.
Gott skick. Grosser, Karlheinz: Tamburas.. Albert Bonniers förlag, 1967. 340 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Grün, Max von der: Lavinen. Alfabeta, 1987. 294 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott
skick. Guillou, Jan: Fiendens fiende. Bra Böcker, 1989. 484 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Guldbrandsen, Alice: Hans sju kvinnor. Lars Hökerbergs Bokförlag, 1951. 439 s.
Klotryggsband. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Gott skick. Gunnarsson, Franzisca: Havregröt och livslycka. Barndom på sagoön. Wiken, 1990. 166 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Gunnarsson, Gunnar: Den oerfarne resenären. LTs förlag, 1955. Illustrerad av Gunnar
Gunnarsson d y. 307 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna.
Gunnarsson, Gunnar: Den oerfarne resenären. LTs förlag, 1955. Illustrerad av Gunnar
Gunnarsson d y. 307 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i
kanterna. Gunnarsson, Gunnar: Natten och drömmen. LTs förlag, 1955. Illustrerad av Gunnar
Gunnarsson d y. 326 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Gunnarsson, Gunnar: Skepp på himlen. LTs förlag, 1954. Illustrerad av Gunnar Gunnarsson d
y. 401 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Gutcheon, Beth: Inga spår efter Alex.. Forum, 1983. 357 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget slitet. Guterson, David: Öster om bergen. Norstedts förlag, 1999. 263 s. Pappband med
skyddsomslag. Nyskick. Guterson, David: Snön faller på cederträden. Litterära Klubben/Norstedts, 1997. 343 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Haanpää, Pentti: Hemfolk och strykare. Hugo Gebers förlag, 1927. 175 s. Häftad. Gott skick.
Haavikko, Paavo: Åren. Wahlström & Widstrand, 1967. 66 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Habe, Hans: Vandring i mörkret.. Tidens förlag, 1949. 427 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad.
Hackl, Erich: Auroras skäl.. Legenda, 1988. 123 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott
skick. Hackl, Erich: Farväl Sidonie. Legenda, 1990. 120 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick.
Hadfield, John: Kärlek på bilbanan. Bonniers, 1961. 256 s. Häftad. Gott skick. Haggard, Henry Rider: Beatrice I två volymer. Vol.l.. Nordiska Förlaget, 1913. 317 s. Klotband.
Bandet något skevt. Inlagan fin. Guldornerad rygg. Blindpressad dekor på främre pärmen. Hailey, Arthur: Banken. Bra Böcker, 1975. 361 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Hailey, Arthur: Senaste nytt. Bonniers, 1990. Översatt av Sam J Lundwall. 550 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Hall, James W.: I skydd av dagsljus.. Legenda, 1988. 292 s. Klotband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Halla, Onni: Mörka strömmar. Söderström & Co, 1953. 205 s. Häftad. Häftesomslag
fläckat. Ouppsprättad. Hammann, Kirsten: Vera Winkelvir. LeanderMalmsten, 1993. 216 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Hamsun, Knut: Kvinnfolken vid brunnen. Svenska Andelsförlaget, Stockholm, 1920. 417 s.
Häftad. Enstaka mindre fläckar på främre omslaget, annars i gott skick Hamsun, Knut: Landstrykare. Albert Bonniers förlag, 1927. 224+227s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Ryggen lagad. Hamsun, Knut: Markens gröda I - II. Svenska Andelsförlaget, Stockholm, 1918. 279 + 231
sidor. Vackert halvfranskt band. Upphöjda bind. Guldornerad. Marmorerade pärmar. Mycket fint
exemplar. Hamsun, Knut: Sista kapitler. Svenska Andelsförlaget, 1923. 398 s. Halvfranskt band. Inlagan
fin. Övre guldsnitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Bandet något nött i kanterna. Hamsun, Tore: Mannen från havet. Legenda, 1985. 186 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Handke, Peter: Den sanna känslans ögonblick. Bonniers, 1976. 166 s. Häftad. Gott skick.
Namnteckning på smutstitelbladet. Handl, Irene: Pärlan med Den kinesiska enbusken.. Trevi, 1987. 479 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Hannah, Barry: Alice, dotter till Jack.. Forum, 1990. 108 s. Klotband med skyddsomslag.
Nyskick. Recensionsstämpel. Hanrahan, Barbara: Ängladockan.. Forum, 1985. 165 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket
gott skick. Hanrahan, Barbara: Persikolunden.. Forum, 1983. 255 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket
gott skick. Hansen, Eric: Orkidefeber En berättelse om kärlek och galenskap. Forum, 2003. 282 s.
Pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Hansen, Lars: De fem ishavsgastarna. Saxon & Lindströms Förlags AB, 1947. Illustrerad
av Roland Svensson. 318 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Hansen, Martin A.: Påskharen och andra noveller. Forum, 1975. 151 s. Häftad. Gott skick. Hansen, Martin A.: Rapphönan. Norstedt och söners förlag, 1949. 185 s. Häftad. Gott skick.
Något nött i kanterna. Hansen, Ron: Atticus.. Rabén Prisma, 1997. 255 s. Klotband med skyddsomslag. Nyskick. Hansen, Thorkild: Kunglig sjökapten: Jens Munk mannen som på Kristian IV:s order för snart
350 år sedan seglade i Hudson Bay på spaning efter Nordvästpassagen.. Bra Böcker, 1979. 330
s. Inbunden med skyddsomslag. Illustrerad. Mycket gott skick. Hardy, Thomas: Borgmästaren i Casterbridge. Forum, 1946. 374 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Inlagan fin. Hardy, Thomas: En grupp förnäma damer. Albert Bonniers förlag, 1920. Andra upplagan. 346
s. Halvfranskt band. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Marmorerade för/eftersättsblad.
Harrigan, Stephen: Jakobs källa.. Rabén & Sjögren, 1986. 300 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Harris, MacDonald: Ballongfararna.. Wahlström & Widstrand, 1977. 306 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Harrison, Stuart: Snöfalken.. Bonniers, 2000. 351 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Harsanyi, Zsolt: Ungarische Rhapsodie. Der Lebensroman von Franz Liszt. Paul Neff Verlag,
1961. In German. Clothbinding. Good condition. Cover slightly rubbed on the edges. Harte, Bret: Skizzer och Berättelser.. F. & G. Beijers Bokförlagsaktiebolag, 1895.
252+243+267. 3 vol. Halvklotband. Något nött i kanterna. Inlagan fin. Härtling, Peter: Felix Guttmann.. Rabén & Sjögren, 1987. 279 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Härtling, Peter: Vindhjulet.. Rabén & Sjögren, 1985. 232 s. Klotband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Hasek, Jaroslav: Den tappre soldaten Svejks äventyr. Tidens förlag, 1955. Illustrerad av Josef
Lada. 563 s. Dekorerat pappband. Gott skick. Hasek, Jaroslav: Den tappre soldaten Svejks äventyr under världskriget. Symposion, 1994.
Illustrerad av Josef Lada. 939 s. 2 vol. Cartonnageband med kasett. Mycket gott skick. Hase-Riboud, Barbara: Slavinnan.. Forum, 1991. 421 s. Dekorerat originalpappband. Mycket
gott skick. Hauff, Wilhelm: En natt i rådhuskällaren. Sällskapet Bokvännerna, 1955. Illustrerad av Stig
Södersten. 89 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Hauptmann, Gaby: Impotent livskamrat sökes. Albert Bonniers förlag, 1997. 316 s. Häftad.
Mycket gott skick. Hauptmann, Gerhart: Emanuel Quint. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1913. Andra upplagan.
272+240 sidor. Vackert halvfranskt band. Upphöjda bind. Guldornerad rygg. 2 volymer i ett band.
Två små fläckar på främre pärmen annars ett mycket fint exemplar Hausmann, Manfred: Lampioon kysser flickor och unga björkar. En luffares äventyr. Albert
Bonniers förlag, 1933. Översatt av Axel Claëson. 229 s. Halvklotband. Något nött i kanterna.
Inlagan fin. Hawkes, John: Människoätaren. Tidens förlag, 1962. 205 s. Häftad. Gott skick. Hawthorne, Nathaniel: Historier och dagboksblad. Tidens förlag, 1959. 153 s. Häftad. Gott
skick. Delvis ouppsprättad. Hayden, Sterling: Jungfruresan. Askild & Kärnekull, 1978. 534 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Hayes, Nelson: Dildo Cay. Hugo Gebers förlag, 1940. 306 s. Linneband. Mycket gott skick.
Färgat övre snitt. Främre häftesomslag medbundet. Hearn, Lafcadio: Exotica. Noveller och studier. Natur och kultur, 1944. 571 s. Halvklotband. Gott
skick. Hearn, Lafcadio: NATALIKA.. Wahlström & Widstrand, 1905. 189 s. Häftad. Gott skick. Hebbel, Friedrich: Barberar Zitterlein och andra berättelser. Tidens förlag, 1951. 143 s.
Dekorerat pappband med skyddsomslag. Gott skick. Heine, Heinrich: Fyra prosastycken. Albert Bonniers förlag, 1909. Översatt av Ellen Wester. 136
s. Originalklotband. Mycket gott skick. Heine, Heinrich: Fyra prosastycken.. Albert Bonniers förlag, 1910. 136 s. Häftad. Gott skick.
Något nött i kanterna. Heine, Heinrich: Harz-resan; Baden i Lucca.. Tidens förlag, 1950. Översatt av Ture Nerman.
202 s. Dekorerat pappband med skyddsomslag. Gott skick. Heine, Thomas Theodor: Jag väntar på under.. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1944. 453 s.
Klotband. Bandet något nött. Inlagan fin. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Ex libris:
Robert Mossberg. Heine, Thomas Theodor: Sällsamt händer.. Hugo Gebers förlag, 1947. Illustrerad av
författaren. 183 s. Dekorerat pappband. Gott skick. Ex libris: Sten Törnblom. Heinesen, Jens Pauli: Vågorna rullar mot stranden. Bo Cavefors, 1975. Illustrerad av Sune
Norgren. 164 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Helleberg, Maria: Vredens plog Roman. Albert Bonniers förlag, 1990. 329 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något trasigt. Recensionsstämpel. Heller, Joseph: God som guld. Wahlström & Widstrand, 1979. Översatt av Caj Lundgren.
423 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Heller, Joseph: Nånting har hänt. Wahlström & Widstrand, 1974. Översatt av Caj
Lundgren. 459 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Heller, Joseph: Se bilden. Gedins, 1988. Översatt av Caj Lundgren. 358 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Hemingway, Ernest: Afrikas gröna berg. Bonniers, 1965. 194 s. Pocket. Gott skick. Hemingway, Ernest: Den gamle och havet.. Albert Bonniers förlag, 1954. 233 s. Dekorerat
pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Hemingway, Ernest: Farlig sommar. Bonniers, 1988. 212 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Hemingway, Ernest: Farväl till vapen. Forum, 1967. 280 s. Pocket. Bandet något nött i kanterna.
Anteckningar på smutstitelbladet. Hemingway, Ernest: Farväl till vapnen. Forum, 1967. 281 s. Pocket. Gott skick. Hemingway, Ernest: Farväl till vapnen.. Albert Bonniers förlag, 1953. 334 s. Pappband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Hemingway, Ernest: Klockan klämtar för dig. Albert Bonniers förlag, 1941. 486 s. Linneband.
Bandet något fläckigt. Ryggen något lös. En fläck inuti boken. Hemingway, Ernest: Klockan klämtar för dig. Forum, 1968. 493 s. Pocket. Gott skick. Hemingway, Ernest: Noveller. Albert Bonniers förlag, 1955. 372 s. Vackert halvfranskt band.
Upphöjda bind. Färgat övre snitt. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Guldornerad rygg.
Marmorerade pärmar. Mycket fint exemplar Hemingway, Ernest: Öar i strömmen. Bonniers, 1971. 342 s. Klotband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars i gott skick. Första svenska upplagan Hemingway, Ernest: Öar i strömmen. Bokförlaget Aldus, 1972. 409 s. Pocket. Gott skick. Hemingway, Ernest: Över floden in bland träden. Bokförlaget Aldus, 1973. Tredje upplagan.
205 s. Pocket. Gott skick. Hemingway, Lorian: Vägen ner till floden.. Norstedts förlag, 1993. 334 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Anteckningar på försättsbladet. Understrykningar i texten med blyerts.
Hemingway, Maggie: Stop House Blues.. Legenda, 1989. 240 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Hémon, Louis: Maria Chapdelaine. Berättelse från det franska Kanada. Victor Petterssons
Bokindustriaktiebolag, 1923. 225 s. Skinnryggsband. Inlagan fin. Bandet något nött i kanterna.
Ryggen något trasig i övre kanten. Herbart, Pierre: Kungsfiskaren. Wahlström & Widstrand, 1947. 116 s. Häftad. Gott skick.
Något nött i kanterna. Ex Libris: Jan Alfredson Herbert, Xavier: Capricornia.. C.E. Fritzes Bokförlag, 1944. Andra upplagan. 758 s. Halvfranskt
band. Gott skick. Något nött i kanterna. Utvikbara kartor/planscher. Främre häftesomslag
medbundet. Stänksnitt Herbert, Xavier: Capricornia.. C.E. Fritzes Bokförlag, 1944. 758 s. Dekorerat halvfranskt band.
Gott skick. Övre guldsnitt. Utvikbara kartor/planscher. Främre och bakre häftesomslag
medbundna. Herr, Paul: Resa utan ände.. Hugo Gebers förlag, 1962. 259 s. Dekorerat klotband. Gott skick.
Bandet något fläckigt. Hersch, Virginia: Att hålla fast en dröm. Romanen om Eugène Delacroix.. Norlin, 1949. 509 s.
Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Hersey, John: Floden. Norstedt och söners förlag, 1957. 151 s. Häftad. Gott skick. Hersey, John: Klockan i Adano.. Norstedt och söners förlag, 1944. 300 s. Häftad. Bandet något
slitet. Inlagan fin. Namnteckning på smutstitelbladet. Hersey, John: Muren. Norstedt och söners förlag, 1950. 652 s. Klotryggsband. Gott skick.
Främre och bakre häftesomslag medbundna. Hesse, Hermann: Brunnsgästen. Anteckningar från en brunnskur i Baden. Bonniers, 1972.
116 s. Häftad. Gott skick. Hesse, Hermann: Demian. Historien om Emil Sinclairs ungdom. Söderström & Co, 1925.
175 s. Häftad. Endast lätt nött i nedre kanten, annars i gott skick Hesse, Hermann: GERTRUD. Nordiska Förlaget, Stockholm, 1913. 222 s. Häftad.
Ouppsprättad. Gott skick. Första svenska upplagan Hesse, Hermann: Österlandsfärden. Bonniers, 1972. 74 s. Häftad. Gott skick. Hesse, Hermann: Peter Camenzind. Wahlström & Widstrand, 1905. 216 s. Häftad.
Endast lätt nötta kanter, annars i gott skick Hesse, Hermann: Rosshalde. Bonniers, 1972. 162 s. Pocket. Gott skick. Hesse, Hermann: Själens spegel. Valda noveller. Bonniers, 1939. 242 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Hesse, Hermann: Stäppvargen. Albert Bonniers förlag, 1932. 237 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Annars i gott skick. Hesse, Hermann: Under hjulet. Bonniers, 1972. 152 s. Häftad. Gott skick. Hesse, Hermann: Vandring. Anteckningar. Alba, 1977. 59 s. Häftad. Mycket gott skick. Heym, Stefan: Fem dagar i juni.. Prisma, 1977. 312 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något slitet. Heyward, Du Bose: Porgy. Bonniers, 1930. 191 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Higgins, Jack: Stormvarning.. Bonniers, 1976. Översatt av Sam J Lundwall. 276 s. Klotband.
Gott skick. Hijuelos, Oscar: Emilio Montez O'Briens fjorton systrar.. Brombergs, u å. 462 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Titelsidan saknas. Hildersheimer, Wolfgang: Falska fåglars paradis.. Gidlunds, 1992. 133 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Hilton, James: Adjö Mr. Chips.. Bra Böcker, 1973. 135 s. Klotband med skyddsomslag. Inlagan
fin. Skyddsomslaget fläckat och nött. Anteckningar på försättsbladet. Hilton, James: Adjö Mr. Chips.. Bra Böcker, 1973. 135 s. Klotband. Gott skick. Hilton, James: Adjö, Mr Chips!. Albert Bonniers förlag, 1935. 230 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Ryggen lagad. Hilton, James: Riddare utan rustning.. Albert Bonniers förlag, 1944. 384 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Ryggen lagad. Hjörne, Marika Cobbold: En smula dröm, en smula kärlek.. Albert Bonniers förlag, 1999.
Översatt av Gertrud Hemmel. 428 s. Pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Hjort, Angelo: De fosterlandslösa. Corona, 1981. 302 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. En klisterlapp med en hälsning från förlaget på bakre
pärmens insida Hobson, Laura: Publikfavoriten.. Forum, 1952. 237 s. Klotryggsband. Mycket gott skick. Hobson, Laura: Tyst överenskommelse.. Forum, 1948. 252 s. Klotryggsband. Mycket gott skick.
Høeg, Peter: Fröken Smillas känsla för snö. Norstedts förlag, 1994. 444 s. Klotband. Gott
skick. Høeg, Peter: Fröken Smillas känsla för snö. Norstedts förlag, 1994. 444 s. Klotband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. En fläck inuti boken. Hoel, Sigurd: Fjorton dagar före frostnätterna. Albert Bonniers förlag, 1950. 301 s.
Skinnryggsband. Gott skick. Hoel, Sigurd: Fjorton dagar före frostnätterna. Albert Bonniers förlag, 1937. 301 s. Häftad. Gott
skick. Hoem, Edvard: Tiden med Fröken Julie. Forum, 1986. 151 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Recensionsstämpel. Hoffmann, Ernst Theodor Amadeus: Riddar Gluck.. Bokvännerna, 1967. Illustrerad av
författaren. 50 s. Klotryggsband. Mycket gott skick. Hoffmann, Gert: Parabeln om de blinda.. Norstedts förlag, 1988. 141 s. Klotband med
skyddsomslag. Nyskick. Hogan, Desmond: Pojken med ikonerna. Forum, 1981. 212 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Recensionsstämpel. Holm, Sven: Sjuk och munter. Rabén & Sjögren, 1974. 193 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Holmes, Marjorie: Två från Galileen.. EFS-förlaget, 1973. 246 s. Skinnimitationsband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Holst, Hanne-Vibeke: Thereses tillstånd. Albert Bonniers förlag, 2000. 295 s. Inbunden med
skyddsomslag. Nyskick. Holt, Victoria: Min fiende drottningen.. Wahlström & Widstrand, 1981. 327 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Holt, Victoria: Skuggor över Kirkland. Wahlström & Widstrand, 1983. 282 s.
Cartonnageband. Gott skick. Hood, Mary: Och Venus är blå. Legenda, 1987. 247 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Hope, Christopher: Svarta svanen.. Legenda, 1987. Illustrerad av Gillian Barlow. 127 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Hortelano, Juan García: Sommarstorm.. Bonniers, 1962. 345 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Hougron, Jean: I solens bann. AWE/ Gebers, 1955. 377 s. Klotryggsband. Främre
häftesomslag medbundet. Färgat övre snitt. Gott skick. Huch, Ricarda: Från forna ofredsdagar. Historisk berättelse från trettioåriga krigets tid. J.A.
Lindblads förlag, Uppsala, 1915-17. 413+456+399+408s. 4 vol. Halvfranskt band. Illustrerad.
Inlagan fin. Marmorerat snitt. Bandet något nött i kanterna. Huch, Ricarda: Vita nätter. Tidens förlag, 1957. 122 s. Dekorerat pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Huddleston, Trevor: Natten är nära.. Norstedt och söners förlag, 1956. 229 s. Klotryggsband.
Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Hudson, Christopher: Hettan i Colombo.. Wahlström & Widstrand, 1987. 330 s. Klotband
med skyddsomslag. Gott skick. Hudson, Stephen: Tony. Bo Cavefors, 1960. 194 s. Häftad. Gott skick. Recensionsstämpel.
Ouppsprättad. Hudson, William Henry: Det blodröda landet. En viss Richard Lambs öden och äventyr i La
Banda Orientál i Sydamerika skildrade av honom själv.. Natur och kultur, 1944. 571 s.
Halvklotband. Mycket gott skick. Hudson, William Henry: I fjärran land och för länge sedan.. Natur och kultur, 1961. Översatt av
Gustav Sandgren. 322 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget slitet. Hudson, William Henry: I ombúträdets skugga. Berättelser från Argentina.. Wahlström &
Widstrand, 1922. 159 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Ouppsprättad. Hughes, Langston: Tant Hagers barn.. KFs Bokförlag, 1948. 341 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något trasigt. Namnteckning på smutstitelbladet. Hugo, Victor: Havets arbetare l-ll. Bonniers, 1927. Illustrerad av Kurt Jungstedt. 218 + 226. 2
vol. Dekorerat klotband. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Guldornerad rygg. Färgat
övre snitt. Hultberg, Peer: Preludier. Bonniers, 1991. 273 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Hultberg, Peer: Requiem. Bonniers, 1987. 625 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Hultberg, Peer: Staden och världen. Albert Bonniers förlag, 1994. 333 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Humphreys, Josephine: Efter orkanen.. Albert Bonniers förlag, 1992. 292 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Hunter, Evan: Det lätta steget. Sven-Erik Berghs Förlag, 1956. 439 s. Häftad. Innehåller en hel
del barnklotter med grönkrita. Hunter, Evan: Dröj hos mig främling. Lars Hökerbergs bokförlag, 1959. 418 s. Häftad. Gott
skick. Hürlimann, Thomas: Lusthuset.. Norstedts förlag, 1991. 143 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Hurst, Fannie: Tjocka släkten.. Bonniers, 1962. 233 s. Klotband. Gott skick. Huxley, Aldous: Bocksprång i det gröna. Wahlström & Widstrand, 1947. 303 s. Häftad.
Gott skick. Huxley, Aldous: Den mexikanska hatten. Wahlström & Widstrand, 1946. 291 s.
Halvklotband. Bandet något nött. Några sidor vikta. Färgat övre snitt. Huxley, Aldous: Det underbara leendet. Wahlström & Widstrand, 1934. 219 s. Häftad.
Mycket gott skick. Huxley, Aldous: Du sköna nya värld. Wahlström & Widstrand, 1932. 255 s. Häftad. En fläck
på häftesomslaget. Annars i gott skick. Huxley, Aldous: Du sköna nya värld. Wahlström & Widstrand, 1967. 210 s. Häftad. Gott
skick. W&Wserien 6 Huxley, Aldous: Efter många somrar. Wahlström & Widstrand, 1940. Tredje upplagan.
301 s. Häftad. Delvis ouppsprättad. Något nött i kanterna. Huxley, Aldous: Fyrverkeriet. Söderström & Co, 1931. 302 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Anteckningar på smutstitelbladet. Huxley, Aldous: Och sen levde de lyckliga ... Liber Förlag, 1967. 153 s. Dekorerat klotband.
Inlagan fin. Bandet något slitet. Huxley, Aldous: Tre gracer. Wahlström & Widstrand, 1944. 317 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Inlagan fin. Huxley, Aldous: Vissna löv. Wahlström & Widstrand, 1933. Andra upplagan. 446 s. Häftad.
Inlagan fin. Något nött i kanterna. Huxley, Aldous: Vissna löv. Wahlström & Widstrand, 1933. Andra upplagan. 446 s.
Halvklotband. Färgat snitt. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Mycket gott skick.
Samtida/Äldre anteckningar. Huygens, Ch.: Ljus och skugga. En roman om Rembrandts liv.. AB Lindqvists Förlag, 1948.
Illustrerad av Rembrandt Van Rijn. 357 s. Klotryggsband. Gott skick. Ilf / Petrov, Ilja / Jevgenij: Tolv stolar. Albert Bonniers förlag, 1937. 274 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Annars i gott skick. Ingalls, Rachel: Fru Caliban. Alba, 1988. Översatt av Thomas Warburton. 140 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Skyddsomslaget något trasigt. Insight, James: Präst på landet. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1962. Andra upplagan. 260
s. Klotryggsband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Irving, Washington: Ur Diedrich Knickerbockers papper. Tidens förlag, 1958. 166 s. Häftad
med pappersomslag. Gott skick. Isaacs, Susan: Vår kvinna i Berlin. Forum, 1990. 410 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Isler, Alan: Hamlet på West End Avenue.. Brombergs, 1996. 287 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något trasigt. Recensionsstämpel. Istrati, Panait: Baragans tistlar.. René Coeckelberghs, 1976. 117 s. Häftad. Nyskick. Istrati, Panait: Huset Thüringer.. René Coeckelberghs, 1978. 152 s. Häftad. Mycket gott skick.
Istrati, Panait: Kyra Kyralina.. René Coeckelberghs, 1974. Andra upplagan. 128 s. Klotband
med skyddsomslag. Mycket gott skick. Istrati, Panait: Kyra Kyralina.. René Coeckelberghs, 1988. 141 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslag fläckat. Istrati, Panait: Mot den fjärran elden. Efter sexton månaders vistelse i Sovjetunionen. Albert
Bonniers förlag, 1930. 233 s. Häftad. Ouppsprättad. Något nött i kanterna. Annars i gott skick. Istrati, Panait: Onkel Anghel. Albert Bonniers förlag, 1928. 192 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott
skick. Första svenska upplagan Istrati, Panait: Onkel Anghel.. René Coeckelberghs, 1974. Andra upplagan. 134 s. Klotband
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Ivasiuc, Alexandru: I maktens namn.. René Coeckelberghs, 1975. Originalupplaga. 333 s.
Häftad. Gott skick. Jackman, Stuart: Fallet Davidsson.. EFS-förlaget, 1970. Översatt av Sven Stolpe. 167 s.
Klotband med skyddsomslag. Något nött i kanterna. Jackson, Shirley: Liv bland vildarna, Mina små demoner. Bra Böcker, 1990. 219+327.
Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Jacobs, Claire Rainwater: Sova med faran.. Wahlström & Widstrand, 1999. 284 s.
Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något trasigt. Jacobsen, J. P. (Jens Peter): Fru Marie Grubbe. Bra Böcker, 1977. Illustrerad av Gudmund
Hentze. 273 s. Dekorerat skinnimitationsband med skyddsomslag. Gott skick. Jæger, Frank: Provinser. LTs förlag, 1972. 100 s. Häftad. Gott skick. James, Elizabeth: Claudia och Amy.. Bra Böcker, 2000. 523 s. Klotband med skyddsomslag.
Nyskick. James, Henry: Amerikan i Paris. Natur och kultur, 1944. 447 s. Halvklotband. Gott skick. Jarry, Alfred: Far Ubus läsebok. Carlsson Bokförlag, 1995. 297 s. Cartonnageband. Mycket gott
skick. Järventaus, Arvi: Trummorna. Fahlcrantz & Gumælius, 1951. 447 s. Klotryggsband. Gott
skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Jensen, Axel: Blodsband. Författarförlaget, 1982. 151 s. Häftad. Gott skick. Jensen, Bo Green: Medan året gick. Fripress, 1986. 183 s. Cartonnageband. Mycket gott skick.
Jensen, Brikt: Brev från ett stenhus. Wahlström & Widstrand, 1977. 99 s. Häftad. Inlagan
fin. Något nött i kanterna. Jensen, Johannes V.: Den långa resan. Albert Bonniers förlag, 1944. 382+413 sidor. 2 vol.
Privatband. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Marmorerade för/eftersättsblad.
Marmorerade pärmar. Mycket fint exemplar. Jensen, Johannes V.: Himmerlandshistorier Noveller. Atlantis Förlag, 1984. 203 s.
Förlagsband. Mycket gott skick. Marmorerade pärmar. Med 28 illustrationer av Jane Muus. Jepsen, Hans Lyngby: En bättre vår. Tidens förlag, 1976. 245 s. Klotband med skyddsomslag.
Jerome, Jerome K.: Fyra man om en bok. Bokförlaget Svithiods Förlag, Stockholm, 1899. 308
s. Senare pappband. Illustrerad. Mycket gott skick. Första svenska upplagan Jevtusjenko, Jevgenij: Bärmarker. Wahlström & Widstrand, 1982. 307 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget lagat. Jevtusjenko, Jevgenij: Bärmarker. Wahlström & Widstrand, 1982. 307 s. Klotband. Mycket
gott skick. Jie, Zhang: Arken. Prisma, 1987. 153 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Joenpelto, Eeva: Bara Johannes. Bonniers, 1954. 219 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Joenpelto, Eeva: Brittsommar. Albert Bonniers förlag, 1961. 197 s. Häftad. Gott skick. Något
nött i kanterna. Joenpelto, Eeva: Rik och rumsren. Rabén & Sjögren, 1988. 327 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Recensionsstämpel. Joffo, Joseph: Baby-foot.. Bra Böcker, 1979. 180 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Johansen, Hanna: Den stående klckan. Norstedts förlag, 1981. 172 s. Häftad. Gott skick.
Något nött i kanterna. Johansen, Oddvør: Livets sommar. Atlantis Förlag, 1985. 136 s. Häftad. Gott skick. Läsex-
omslag Johnson, Colin: Länge leve Sandawara.. Askild & Kärnekull, 1983. 253 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Johnson, Pamela Hansford: Sista utvägen.. Bonniers, 1959. 271 s. Klotryggsband. Gott skick.
Johnson, Samuel: Prins Rasselas av Abessinien.. Natur och kultur, 1964. 163 s. Pappband
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Johnston, Hamilton: Doktorns signatur.. Forum, 1959. 256 s. Dekorerat klotband. Gott skick.
Johnston, Hamilton: Minnet värker.. Forum, 1960. 232 s. Klotryggsband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Jones, Dennis: Vinterpalatset. Bra Spänning, 1990. 373 s. Klotband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Jones, James: Härifrån till evigheten. Albert Bonniers förlag, 1956. 610 s. Dekorerat klotband.
Något nött i kanterna. Jones, James: Härifrån till evigheten. Albert Bonniers förlag, 1956. 610 s. Häftad. Något sliten.
Jong, Erica: Fallskärmar och kyssar. Norstedt och söners förlag, 1985. 471 s. Klotband. Mycket
gott skick. Jong, Erica: Rädda livet!. Norstedt och söners förlag, 1977. 328 s. Dekorerat klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Jong, Erica: Serenissima. Bra Böcker, 1987. 243 s. Skinnimitationsband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Jørgensen, Leif: Dagen före morgondagen. Bonniers, 1963. 254 s. Häftad med
pappersomslag. Gott skick. Ouppsprättad. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Josipovici, Gabriel: I motljus. En triptyk efter Pierre Bonnard.. Lyth & Co, 1996. 193 s.
Pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Jouhandeau, Marcel: Porslinskrucifixet och andra berättelser. Albert Bonniers förlag, 1953. 255
s. Häftad. Inlagan fin. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Jouhandeau, Marcel: Porslinskrucifixet och andra berättelser. Albert Bonniers förlag, 1953. 255
s. Halvklotband. Marmorerade för/eftersättsblad. Färgat övre snitt. Främre och bakre häftesomslag
medbundna. Mycket gott skick. Joyce, James: Dublinbor. Prisma, 1966. 194 s. Pocket. Gott skick. Joyce, James: Dublin-Noveller. Wahlström & Widstrand, 1931. 215 s. Häftad. Gott skick.
Joyce, James: Ett porträtt av författaren som ung. Hugo Gebers förlag, 1970. 253 s. Pocket.
Gott skick. Joyce, James: Ett porträtt av författaren som ung. Hugo Gebers förlag, 1921. 271 s. Häftad.
Något nött i kanterna. En fläck på häftesomslaget. Första svenska upplagan Joyce, James: Odysseus.. Albert Bonniers förlag, 1953. Översatt av Thomas Warburton. 772 s.
Halvfranskt band. Färgat övre snitt. Mycket gott skick. Kaeser, H.J.: Kvinnan som besegrade slavägarna.. Svenska Journalens Förlag, 1956.
175+176. Klotband. Mycket gott skick. Kafka, Franz: Brev till Milena. Wahlström & Widstrand, 1954. 242 s. Häftad. Ouppsprättad.
Gott skick. Kafka, Franz: Franz Kafka. Skolan för bokindustri, Göteborg, 1964. 15 s. Häftad. Illustrerad. Gott
skick. Kafka, Franz: Processen. Bra Böcker, 1981. 186 s. Skinnimitationsband med skyddsomslag.
Gott skick. Kafka, Franz: Procssen. Bra Böcker, 1981. 186 s. Dekorerat skinnimitationsband. Gott skick.
Kafka, Franz: Slottet. Wahlström & Widstrand, 1980. 259 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Klisterfläck efter prislapp på skyddspappret. Kafka, Franz: Slottet. Wahlström & Widstrand, 1946. 259 s. Häftad. Något sliten.
Namnteckning på smutstitelbladet. Kafka, Franz: Slottet. Bokfrämjandet, 1971. 235 s. Dekorerat skinnimitationsband. Mycket fint
exemplar. Guldornerad rygg. Gulddekorerade för/eftersättsblad. Kagawa, Toyohiko: Vad väggarna viskat.. Sveriges Kristliga Studentrörelses Förlag, 1936. 286
s. Klotryggsband. Gott skick. Kailas, Uuno: Rökskuggan. Efterlämnade noveller. Hugo Gebers förlag, 1941. Översatt av
Thomas Warburton. 214 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Kaipainen, Anu: Ärkeängeln i Uleåborg. Fripress, 1980. 270 s. Pappband. Gott skick. Kaletski, Alexander: Metro.. Norstedts förlag, 1986. Illustrerad av författaren. 408 s. Klotband
med skyddsomslag. Gott skick. Kaniuk, Yoram: Gunghäst.. Forum, 1981. 449 s. Klotband. Bandet något fläckigt. Kardos, György: Abraham Bogatirs sju dagar.. René Coeckelberghs, 1976. Originalupplaga.
294 s. Häftad. Gott skick. Kardos, György: Vart tog alla blommor vägen?. René Coeckelberghs, 1978. Originalupplaga.
181 s. Häftad. Gott skick. Kaschnitz, Marie Luise: Platser.. Symposion, 1993. 224 s. Klotband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Katájev, Valentin: Försnillare. Folket i Bilds Förlag, 1963. 205 s. Dekorerat pappband. Gott
skick. Katkov, Norman: Drama på Hawaii.. Wahlström & Widstrand, 1985. 434 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Katz, Daniel: Orvar Kleins död. Rabén & Sjögren, 1978. 163 s. Häftad. Gott skick. Kaye, Tom: Där David låg.. Hugo Gebers förlag, 1962. 226 s. Cartonnageband. Gott skick. Kazan, Elia: Kärlekar.. Norstedts förlag, 1986. 343 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Kazan, Elia: Mördarna.. Bokhuset, 1981. 331 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Kazan, Elia: Uppgörelsen. Bokförlaget Spektra, 1970. 515 s. Förlagsband med
pappersomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Keizer, Bert: Stram tango med döden.. Symposion, 1996. 285 s. Klotband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Keller, Gottfried: Romeo och Julia i byn.. Natur och kultur, 1958. 157 s. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Keller, Gottfried: Valda berättelser (ur Folket i Seldwyla; ur Zürichnovellerna).. Albert Bonniers
förlag, 1927. 384 s. Dekorerat halvfranskt band. Mycket gott skick. Marmorerade för/eftersättsblad.
Marmorerat snitt. Kellermann, Bernhard: Tunneln.. Åhlén & Söners Förlag, 1933. 377 s. Dekorerat klotband.
Mycket gott skick. Färgat övre snitt. Kemal, Yasar: De tusen tjurarnas berg.. Gidlunds, 1976. 312 s. Klotband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något slitet. Anteckningar på försättsbladet. Kemal, Yasar: Gräset som aldrig dör.. Gidlunds, 1975. 343 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Kemal, Yasar: Hittebarnet.. Ordfronts förlag, 1998. 400 s. Pappband med skyddsomslag.
Nyskick. Kemal, Yasar: Mordet på smedernas torg.. Gidlunds, 1977. 471 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Kempff, Diana: Bortom gränsen.. Forum, 1983. 140 s. Häftad. Gott skick. Recensionsstämpel.
Kenji, Miyasawa: Björnarna på Nametokoyama. Sagor och dikter.. Norstedt och söners förlag,
1980. 228 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Kennedy, Jay Richard: Prins Bart.. Hugo Gebers förlag, 1953. 405 s. Klotryggsband. Gott skick.
Främre häftesomslag medbundet. Kennedy, William: Arvedelar.. Natur och kultur, 1992. Översatt av Caj Lundgren. 312 s.
Klotband med skyddsomslag. Nyskick. Kennedy, William: Billy Phelans största spel.. Legenda, 1985. Översatt av Caj Lundgren. 265 s.
Klotband. Gott skick. Kennedy, William: Järngräs.. Legenda, 1984. Översatt av Caj Lundgren. 205 s. Klotband. Gott
skick. Kennedy, William: Legs - ganstern.. Legenda, 1986. 351 s. Klotband. Mycket gott skick. Kennedy, William: Quinns bok.. Legenda, 1989. Översatt av Caj Lundgren. 311 s. Klotband
med skyddsomslag. Mycket gott skick. Kenney, Susan: I ett annat land.. Bra Böcker, 1986. 140 s. Klotband med skyddsomslag.
Bandet något fläckigt. Inlagan fin. Kent, Simon: Karibisk hamn.. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1956. 271 s. Klotryggsband. Gott
skick. Kersten, Paul: Min fars dagliga död.. Alba, 1979. 95 s. Häftad. Gott skick. Dedikation från
översättaren Karin Löfdahl. Kertész, Ákos: Marka - en vanlig människa.. Forum, 1978. 305 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Kesey, Ken: Gökboet. AWE/ Gebers, 1976. 407 s. Pocket. Något sliten. Något sned. Kesten, Hermann: Josef vill bli fri. Chelius & Co, 1931. 173 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Kesten, Hermann: Lyckliga människor. Spektrum, 1932. 208 s. Klotband. Mycket gott skick.
Färgat övre snitt. Keun, Irmgard: Gilgi - en av oss.. Berghs Förlag, 1980. 230 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Recensionsstämpel. Namnteckning på
försättsbladet. Keyserling, Eduard von: Beate och Mareile. Tidens förlag, 1951. 144 s. Dekorerat pappband.
Kielland, Alexander L.: Skeppar Worse. Bra Böcker, 1976. 260 s. Dekorerat
skinnimitationsband. Mycket gott skick. Kincaid, Jamaica: På flodens botten.. Stenströms, 1985. 144 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Kinck, Hans E.: Ungt folk. Folket i Bilds Förlag, 1956. 285 s. Dekorerat pappband. Gott skick.
King, Alexander: Mine Enemy Grows Older. Heinemann, 1959. In English. 374 p. Clothbinding.
Good condition. Kinsolving, William: Raven.. Rabén & Sjögren, 1985. 366 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Kipling, Rudyard: Då ljuset försvann. Bokförlaget Svithiods Förlag, 1907. 248 s. Häftad. Något
sliten. Kipling, Rudyard: Djungelboken I. Albert Bonniers förlag, 1936. Illustrerad av W.H. Drake & J.
Lockwood Kipling. 331 s. Halvfranskt band. Gott skick. Färgat övre snitt. Kipling, Rudyard: Emirens predikan och andra berättelser från Indien. F. & G. Beijers,
1898. 187 s. Halvklotband. Inlagan fin. Något nött i kanterna. Kipling, Rudyard: Höglandsbilder från Hindustan. Björck & Börjesson, Stockholm, 1907.
239 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Kipling, Rudyard: Kim. Albert Bonniers förlag, 1937. 253+244s. 2 vol. Halvfranskt band. Mycket
gott skick. Färgat övre snitt. Kipling, Rudyard: Många konster. Albert Bonniers förlag, 1938. 365 s. Halvfranskt band. Gott
skick. Färgat övre snitt. Kipling, Rudyard: Mörker. Albert Bonniers förlag, 1937. 320 s. Halvfranskt band. Gott skick.
Färgat övre snitt. Kipling, Rudyard: Mörker. En lifsbild. Beijers Bokförlagsaktiebolag, 1907. Tredje upplagan. 194
s. Halvklotband. Gott skick. Kipling, Rudyard: Mörker. En livsbild. Albert Bonniers förlag, 1937. 320 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Kipphardt, Heinar: März.. Alba, 1980. 264 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget
något trasigt. Recensionsstämpel. Annars ett fint exemplar. Kivi, Aleksis (Alexis Kiwi): Sju bröder. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1922. Andra upplagan.
357 s. Dekorerat linneband. Mycket gott skick. Kivi, Aleksis (Alexis Kiwi): Sju bröder. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1922. Andra upplagan.
357 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Färgat snitt. Upphöjda bind. Vinjetter av översättaren Kivi, Aleksis (Alexis Kiwi): Sju bröder. Norstedt och söners förlag, 1948. Illustrerad av Collin
Marcus. 429 s. Häftad. Bandet något slitet. Illustrerad. Kivi, Aleksis (Alexis Kiwi): Sju bröder. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1948. Illustrerad av
Collin Marcus. 430 s. Halvfranskt band. Bandet något slitet. Inlagan fin. Främre häftesomslag
medbundet. Anteckningar på smutstitelbladet. Kivi, Aleksis (Alexis Kiwi): Sju bröder. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1930. Fjärde
upplagan. 346 s. Häftad. Gott skick. Något nött i kanterna. Klaussner, Wolf: Hurra, fienden är här!. Ordfronts förlag, 1984. 208 s. Häftad. Häftesomslag
fläckat. Inlagan fin. Klein, Norma: Bytet. Rabén & Sjögren, 1985. 320 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något slitet. Kleist, Heinrich von: Michael Kohlhaas. Bra Böcker, 1979. Översatt av Alf Ahlberg. 158 s.
Dekorerat skinnimitationsband. Mycket gott skick. Kleist, Heinrich von: Michael Kohlhaas. Tidens förlag, 1950. Översatt av Alf Ahlberg. 147 s.
Dekorerat pappband med skyddsomslag. Gott skick. Kleist, Heinrich von: Michael Kohlhaas. Ur en gammal krönika.. Albert Bonniers förlag, 1911.
Översatt av Fredrik Böök. 145 s. Häftad. Något sliten. Kliment, Alexander: En lycklig kärlek.. René Coeckelberghs, 1987. 160 s. Pocket. Gott skick.
Kliment, Alexander: Ledan i Böhmen.. René Coeckelberghs, 1979. 213 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Knebel, Fletcher: Försvunnen. Wahlström & Widstrand, 1969. 345 s. Klotband. Gott skick.
Knight, Eric: Över allt förnuft.. Albert Bonniers förlag, 1943. 453 s. Klotryggsband. Gott skick. Knight, Eric: Över allt förnuft.. Albert Bonniers förlag, 1941. Originalupplaga. 453 s.
Halvlinneband. Gott skick. Koch, Paul de: Lilla syfröken Fyra delar i ett band. Bokförlagsföreningen Svea, 1882. 439 s.
Halvklotband. Bandet något slitet. Guldornerad rygg. Marmorerade pärmar. Kociancich, Vlady: William Shakespeares sista dagar.. Albert Bonniers förlag, 1993. 275 s.
Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Enstaka anteckningar i blyerts. Koestler, Arthur: Dialog med döden. Spanskt testamente, andra delen. Federativs Förlag,
Stockholm, 1939. sidorna 197-368. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Koestler, Arthur: Domens dag. Tidens förlag, 1945. 267 s. Häftad. Något nött i kanterna. Koestler, Arthur: Längtans tidsålder. Tidens förlag, 1951. 372 s. Häftad. Något sliten. Koestler, Arthur: Lotusen och roboten. Tidens förlag, 1960. 289 s. Klotband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Exlibris.
Namnteckning på försättsbladet. Koestler, Arthur: Spanskt testamente. I-II. Federativs Förlag, Stockholm, 1939. 368 s. Häftad.
Ouppsprättad. Gott skick. Koestler, Arthur: Tjuvar om natten. Tidens förlag, 1947. 413 s. Häftad. Något sliten. Kokko, Yrjö: Vargtänderna. Gleerups, 1953. 275 s. Halvlinneband. Inlagan fin. Främre
häftesomslag medbundet. Marmorerade för/eftersättsblad. Bandet något skevt. Koning, Hans: En skolpojkes död.. Lindquists Förlag, 1976. 287 s. Häftad. Gott skick. Konrád, György: Förloraren.. Alba, 1980. 418 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Konrád, György: Stenklockan.. Alba, 1995. 378 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Konrád, György: Trädgårdsfesten.. Alba, 1987. 370 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Konwicki, Tadeusz: Himmelsfärden.. René Coeckelberghs, 1979. 238 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Recensionsstämpel. Konwicki, Tadeusz: Vargmonstret.. Bra Böcker, 1980. 205 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Koontz, Dean: Isfällan.. Bra Böcker, 1996. 262 s. Cartonnageband. Gott skick. Korda, Michael: Livets goda.. Bonniers, 1984. 373 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något slitet. Korda, Michael: Lyckans gullgossar.. Brombergs, 1981. 400 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Korda, Michael: Queenie.. Bonniers, 1986. 561 s. Skinnimitationsband. Gott skick. Körmendi, Ferenc: Äventyr i Budapest.. Norstedt och söners förlag, 1936. 460 s. Halvklotband.
Gott skick. Något nött i kanterna. Kornblatt, Joyce Reiser: Inget med kärlek att göra.. Wahlström & Widstrand, 1983. 262 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Korolenko, Vladimir: Den blinde musikern. Psykologisk studie. Wilhelm Bille, 1890. 204 s.
Klotband. Färgat snitt. En fläck på pärmen. Annars i gott skick. Korolenko, Vladimir: Makars dröm och andra noveller. Tidens förlag, 1959. 143 s. Häftad med
pappersomslag. Gott skick. Kosinski, Jerzy: Blindträff. Tidens förlag, 182. 284 s. Klotband. Något nött i kanterna. En fläck
på snittet. En reva i försättsbladet. Kosinski, Jerzy: Flipper. Tidens förlag, 1982. 366 s. Klotband. Gott skick. Kosinski, Jerzy: Flipper. Tidens förlag, 1982. 366 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Kotzwinkle, William: Doktor Råtta.. Rostrum/Forum, 1978. 216 s. Häftad. Gott skick. Kovac, Mirko: Galler av kristall.. Bonnier Alba, 1996. 318 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Kovac, Mirko: Malvinas levnadshistoria.. Bokförlaget A, 1991. 83 s. Dekorerat klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Kraslinikoff, Arthur: Som landet ligger. Forum, 1986. 356 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Kristeva, Julia: Den gamle och vargarna.. Natur och kultur, 1994. 224 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Krleza, Miroslav: Begravning i Teresienburg (och andra noveller).. Bonniers, 1971. 197 s.
Häftad. Gott skick. Krokann, Inge: Blodrötterna. Bonniers, 1938. Originalupplaga. 281 s. Häftad. Gott skick. Krokann, Inge: Blodrötterna. Bonniers, 1938. Originalupplaga. 281 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Kruger, Rayne: Jag heter Celia.. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1956. 225 s. Klotryggsband.
Gott skick. Krüger, Horst: Ett hus i spillror. Rabén & Sjögren, 1967. 213 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Färgat övre snitt. Krylov, Ivan A.: Åsnan och näktergalen. Rabén & Sjögren, 1979. 67 s. Klotband. Gott skick.
Kujala, Kalervo: Myggans död. Tidens förlag, 1986. 204 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Kuniczak, W.S.: Slutstriden.. Tidens förlag, 1985. 455 s. Klotband med skyddsomslag. Något
nött i kanterna. Kuprin, Aleksander: Sjösjuka. Tidens förlag, 1949. 130 s. Häftad med pappersomslag. Inlagan
fin. Namnteckning på försättsbladet. Häftesomslaget något nött i kanterna. Kuprin, Aleksander: Sulamith. Lindqvists, 1959. Illustrerad av Yngve Berg. 96 s. Häftad. Inlagan
fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Recensionsstämpel. Kuprin, Aleksander: Sulamith. Lindqvists, 1959. Illustrerad av Yngve Berg. 96 s. Dekorerat
pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Kurajev, Michail: Kapten Dickstein. Brombergs, 1989. 231 s. Häftad. Gott skick. Kurzweil, Allen: En studie i sällsamheter.. Prisma, 1993. 361 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Kuznetsov, Anatolij: Babij Jar. Wahlström & Widstrand, 1967. 285 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Kyle, Duncan: Flykten ur isburen.. Bonniers, 1972. 214 s. Häftad. Något sliten. Lacretelle, Jacques de: Silbermann. Norstedt och söners förlag, 1929. 169 s. Häftad. Inlagan
fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Något gulnad. Lacroix, Paul: En trollkarl i Paris. Bokvännerna, (utan årtal). Illustrerad av Arhem Torsten. 54 s.
Häftad. Gott skick. Illustrerad. Lampo, Hubert: Joachim Stillers återkomst.. René Coeckelberghs, 1977. 184 s. Häftad. Gott
skick. Landes-Fuss, Marie-Gisèle: Den röda baracken. Brombergs, 1983. 279 s. Häftad. Gott skick.
Lange, Oliver: Vandenberg.. Norstedt och söners förlag, 1971. 347 s. Klotband. Gott skick. Langendorf, Jean-Jacques: Begravningstal över general August-Wilhelm von Lignitz, Riddare
av det preussiska storkorset Framfört i militärkyrkan i Progositz (Ost-Preussen) den 30 november
1821 av militärkaplanen greve von Rordorf. René Coeckelberghs, 1988. Originalupplaga. 123 s.
Häftad. Något stött i hörnen Lanzmann, Jacques: Kanaljen. Norstedt och söners förlag, 1979. 217 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Lanzmann, Jacques: Transsibirisk triangel. Norstedt och söners förlag, 1980. 221 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Larbaud, Valery: Fermina Márquez. Wahlström & Widstrand, 1951. 178 s. Häftad. Gott
skick. Delvis ouppsprättad. Lassen, Helene: Höstlöf. Albert Bonniers förlag, 1904. 92 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Laurent, Jacques: Damen på Kaspar Hausergatan. Papamoscas Förlag, 1995. 224 s. Häftad.
Gott skick. Recensionsstämpel. Lawrence, D.H. (David Herbert): Aarons stav. Tidens förlag, 1932. 376 s. Häftad. Ouppsprättad.
Gott skick. Lawrence, D.H. (David Herbert): Den befjädrade ormen. Tidens förlag, 1938. 518 s. Häftad.
Gott skick. Lawrence, D.H. (David Herbert): Flickan som sjönk. Tidens förlag, 1934. 423 s. Häftad. Något
nött i kanterna. Lawrence, D.H. (David Herbert): Flickan som sjönk.. Tidens förlag, 1957. 438 s. Dekorerat
pappband. Gott skick. Lawrence, D.H. (David Herbert): Flickan som sjönk.. Tidens förlag, 1935. Andra upplagan. 423
s. Halvlinneband. Främre häftesomslag medbundet. Stänksnitt. Mycket gott skick. Lawrence, D.H. (David Herbert): Flickan som sjönk.. Tidens förlag, 1934. Originalupplaga. 423
s. Halvklotband. Mycket gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Namnteckning på
smutstitelbladet. Lawrence, D.H. (David Herbert): Kärlek bland höstackar.. C.E. Fritzes Bokförlag, 1943. 119 s.
Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Lawrence, D.H. (David Herbert): Lady Chatterleys älskare. Folket i Bilds Förlag, 1950. 327 s.
Klotryggsband. Färgat övre snitt. Gott skick. Lawrence, D.H. (David Herbert): Lady Chatterleys älskare. Fritzes', 1961. 342 s. Dekorerat
pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Lawrence, D.H. (David Herbert): Lady Chatterleys älskare. Tidens förlag, 1956. 382 s.
Dekorerat pappband. Gott skick. Lawrence, D.H. (David Herbert): Lady Chatterleys älskare.. Tidens förlag, 1957. Tredje
upplagan. 382 s. Dekorerat pappband. Gott skick. Lawrence, D.H. (David Herbert): Mannen som dog och andra noveller. Valda och översatta av
Artur Lundkvist. Tidens förlag, 1939. 335 s. Häftad. Något nött i kanterna. Laxness, Halldór Kiljan: Land till salu. Vingförlaget, 1955. 215 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Namnteckning på försättsbladet. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Laxness, Halldór Kiljan: Land till salu. Vingförlaget, 1955. 215 s. Häftad. Gott skick. Laxness, Halldór Kiljan: Olafur Karason. Rabén & Sjögren, 1956. 479 s. Häftad. Något
nött i kanterna. Laxness, Halldór Kiljan: På tunet därhemma. Norstedt och söners förlag, 1979. 219 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Laxness, Halldór Kiljan: Salka Valka. Rabén & Sjögren, 1984. Sjätte upplagan. 246 s.
Cartonnageband. Något nött i kanterna. Laxness, Halldór Kiljan: Tidens gång i Backstugan. Rabén & Sjögren, 1957. 287 s.
Häftad. Gott skick. Delvis ouppsprättad. Laxness, Halldór Kiljan: Världens ljus. Kooperativa Förbundet, 1950. 284 s. Häftad. Inlagan fin.
Namnteckning på smutstitelbladet. Häftesomslaget något slitet. Laxness, Halldór Kiljan: Världens ljus. Folket i Bilds Förlag, 1955. 476 s. Klotband. Gott skick.
Leahy, Syrell Rogovin: Frankie.. Wiken, 1987. 329 s. Häftad med pappersomslag. Gott skick.
Leavitt, David: Där jag aldrig varit. Albert Bonniers förlag, 1993. 278 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Enstaka anteckningar i blyerts.
Leavitt, David: Familjedanser. Bonniers, 1985. 221 s. Klotband. Inlagan fin. bandet delvis
gulnat Leduc, Violette: Oäktingen. Albert Bonniers förlag, 1969. 444 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Annars i gott skick. Lehmann, Rosamond: Ett farligt möte. Albert Bonniers förlag, 1932. Andra upplagan. 246 s.
Helt skinnband. Övre guldsnitt. Inlagan fin. Bandet något nött i kanterna. Lehmann, Rosamond: Ett farligt möte. Albert Bonniers förlag, 1932. Originalupplaga. 246 s.
Häftad med pappersomslag. Skyddsomslaget något slitet. Namnteckning på smutstitelbladet. Lehmann, Rosamond: Ett farligt möte. Albert Bonniers förlag, 1932. Originalupplaga. 246 s.
Häftad. Något sliten. Namnteckning på smutstitelbladet. Lenz, Siegfried: Förebilden.. Norstedt och söners förlag, 1975. 310 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Lenz, Siegfried: Förhistorien.. Norstedt och söners förlag, 1982. 476 s. Klotband. Gott skick.
Lenz, Siegfried: Förhistorien.. Norstedt och söners förlag, 1982. 476 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget fläckat och nött. Leonov, Leonid: Gräshopporna. Tidens förlag, u å. Andra upplagan. 126 s. Häftad. Gott skick.
Leonov, Leonid: Tjuven. AWE/ Gebers, 1976. 465 s. Häftad. Gott skick. Lepelletier, Edmond: NAPOLEONS TVÄTTERSKA. HISTORISKT - ROMANTISKA SKILDRINGAR
FRÅN NAPOLEONS DAGAR.. E. A. Weijmers Bokförlag, Stockholm, 1898. Andra upplagan. 894 s.
Klotryggsband. Illustrerad. Bandet något nött. Lepelletier, Edmond: NAPOLEONS TVÄTTERSKA. HISTORISKT - ROMANTISKA SKILDRINGAR
FRÅN NAPOLEONS DAGAR.. E. A. Weijmers Bokförlag, Stockholm, 1898. Andra upplagan. 894 s.
Dekorerat klotband. Illustrerad. Bandet något nött. Ryggen blekt. Lermontov, Michail: Vår tids hjälte. Förlaget för litteratur på främmande språk, Moskva, u.å. 188
s. Dekorerat klotband med skyddsomslag. Illustrerad. Gott skick. Lermontov, Michail: Vår tids hjälte. Klassiska romaner utvalda av Fredrik Böök. Åhlén och
Åkerlunds förlag, 1926. 289 s. Vackert halvfranskt band. Upphöjda bind. Guldornerad rygg.
Marmorerade pärmar. Övre guldsnitt. Mycket gott skick Leskov, Nikolaj: Berättelser från Ryssland. Bokfrämjandet, 1970. Illustrerad av Wadströmer
Per. 270 s. Dekorerat skinnimitationsband. Mönstrade för/eftersättsblad. Illustrerad. Sprucken i
ryggen annars i gott skick. Leskov, Nikolaj: En döende ätt Furstarna Protozanovs familjekrönika. Bokfrämjandet, 1972.
Illustrerad av Mats Månsson. 292 s. Dekorerat skinnimitationsband. Mycket gott skick. Lessing, Doris: En överlevandes minnen.. Trevi, 1975. 183 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Lessing, Doris: Vanan att älska.. Forum, 1966. 215 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet.
Ouppsprättad. Letessier, Dorothée: Resan till Paimpol.. Brombergs, 1986. 157 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Levi, Carlo: Kristus stannade i Eboli. Albert Bonniers förlag, 1948. 315 s. Halvklotband. Främre
och bakre häftesomslag medbundna. Gott skick. Lévy, Bernard-Henri: Ängel och demon. Legenda, 1987. 420 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Lévy, Bernard-Henri: Ängel och demon. Legenda, 1988. 420 s. Pocket. Gott skick. Lewis, Sinclair: Ann Vickers. Norstedt och söners förlag, 1933. 528 s. Halvklotband. Gott skick.
Något nött i kanterna. Lewis, Sinclair: Av kungligt blod. Norstedt och söners förlag, 1966. 247 s. Dekorerat pappband
med skyddsomslag. Gott skick. Lewis, Sinclair: Babbitt - del 1. Norstedt och söners förlag, 1928. Tredje upplagan. 250 s.
Halvfranskt band. Något nött i kanterna. Lewis, Sinclair: Bethel Merriday. Norstedt och söners förlag, 1941. 421 s. Häftad. Något sliten.
Lewis, Sinclair: Dodsworth. Norstedt och söners förlag, 1929. 475 s. Halvklotband. Bandet
något fläckigt. Något nött i kanterna. Lewis, Sinclair: Han som kände Coolidge. Norstedt och söners förlag, 1928. 221 s. Häftad.
Något sliten. Lewis, Sinclair: Konstverket. Norstedt och söners förlag, 1934. 404 s. Halvklotband. Gott skick.
Främre häftesomslag medbundet. Lewis, Sinclair: Konstverket. Norstedt och söners förlag, 1934. 404 s. Häftad. Något sliten. Lewis, Sinclair: Konstverket. Saxon & Lindströms Förlags AB, 1942. 368 s.
Klotryggsband. Gott skick. Lewis, Sinclair: Vår Mr. Wrenn. Saxon & Lindströms Förlags AB, 1934. 335 s. Halvfranskt
band. Gott skick. Något nött i kanterna. Marmorerat snitt. Anteckningar på försättsbladet. Ex libris
(utan namn). Lewisohn, Ludwig: Stephen Escott. Norstedt och söners förlag, 1933. 324 s. Häftad. Bandet
något nött i kanterna. Lie, Bernt: En uppenbarelse. Albert Bonniers förlag, 1904. 184 s. Halvklotband. Gott skick. Lie, Bernt: Mot övermakten. Albert Bonniers förlag, 1908. 232 s. Halvklotband. Gott skick. Lie, Bernt: Syster Judit. Albert Bonniers förlag, 1902. 231 s. Klotband. Anteckningar på
försättsbladet. Mönstrade för/eftersättsblad. Gott skick. Lie, Bernt: Trollmakt. Albert Bonniers förlag, 1900. Illustrerad av Thorolf Holmboe. 216 s.
Klotband. Anteckningar på försättsbladet. Mönstrade för/eftersättsblad. Gott skick. Lie, Jonas: Den framsynte. Albert Bonniers förlag, 1906. Illustrerad av Thorolf Holmboe. 154 s.
Halvklotband. Gott skick. Bandet något nött i kanterna. Lie, Jonas: Den långa vägen hem. Albert Bonniers förlag, 1955. 284 s. Klotryggsband. Gott
skick. Färgat övre snitt. Lie, Jonas: Familjen på Gilje. Norstedt och söners förlag, 1930. Illustrerad av Erik
Werenskiold. 230 s. Halvfranskt band. Gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna.
Bandet något nött i kanterna. Lie, Jonas: Familjen på Gilje. En interiör från 1840-talet. Med teckningar av Erik Werenskiold..
Norstedt och söners förlag, 1930. 231 s. Samtida halvfranskt band. Rikligt illustrerad. Guldornerad
rygg. Upphöjda bind. Övre guldsnitt. Främre häftesomslaget medbundet. Mycket gott skick. Lie, Jonas: Rutland. Norstedt och söners förlag, 1910. 139 s. Dekorerat klotband. Gott skick.
Lie, Jonas: Samlade berättelser. Hæggströms förlagsexpedition, 1877. 555 s. Halvklotband.
Anteckningar på smutstitelbladet. Mönstrade för/eftersättsblad. Gott skick. Lie, Jonas: Samlade skrifter I. Norstedt och söners förlag, 1908. 88 +144 + 174 +151.
Dekorerat klotband. En fläck på ryggen. Annars ett fint exemplar. Lie, Jonas: Samlade Skrifter I-VII. Norstedt och söners förlag, 1908-11. 7 vol. Dekorerat
klotband. Gott skick. Lie, Jonas: Samlade skrifter VI. Norstedt och söners förlag, 1911. 104 + 98 + 84 + 52.
Dekorerat klotband. Gott skick. Lie, Jonas: Troll. Fripress, 1981. Originalupplaga. 231 s. Inbunden. Nyskick. Lightman, Alan: Diagnosen.. Brombergs, 2000. 359 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket
gott skick. Lind, Jakov: Landskap i betong.. Albert Bonniers förlag, 1967. 203 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslag fläckat. Recensionsstämpel. Lindquist, Mark: Bortom Nirvana. Albert Bonniers förlag, 2001. 289 s. Häftad. Gott skick. Linklater, Eric: Äventyrets konst.. Norstedts förlag, 1948. 330 s. Pappband med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Linklater, Eric: Barn och blomma.. Norstedt och söners förlag, 1935. 370 s. Halvklotband.
Mycket gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Färgat övre snitt. Linklater, Eric: Barn och blomma.. Norstedt och söners förlag, 1935. 370 s. Häftad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Linklater, Eric: Den trogne bundsförvanten.. Norstedt och söners förlag, 1956. 270 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Linklater, Eric: Förlåt obehaget.. Norstedt och söners förlag, 1952. 165 s. Klotryggsband.
Mycket gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Linklater, Eric: Gift med Delila.. Norstedt och söners förlag, 1962. 279 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslag fläckat. Linklater, Eric: Gift med Delila.. Norstedt och söners förlag, 1963. 279 s. Klotryggsband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Namnteckning på försättsbladet.
Linklater, Eric: Huset på heden.. Norstedt och söners förlag, 1955. Andra upplagan. 225 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Linklater, Eric: Juan i Amerika.. Vingförlaget, 1956. Översatt av Frans G Bengtsson. 437 s.
Klotryggsband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Skyddsomslaget något trasigt. Linklater, Eric: Juan i Kina.. Norstedt och söners förlag, 1937. Översatt av Frans G Bengtsson.
377 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Linklater, Eric: Juan i Kina.. Vingförlaget, 1957. Översatt av Frans G Bengtsson. 322 s.
Klotryggsband. Något fläckig. Namnteckning på försättsbladet. Linklater, Eric: Judas.. Norstedt och söners förlag, 1941. Översatt av Frans G Bengtsson. 192
s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Linklater, Eric: Judas.. Norstedt och söners förlag, 1941. Översatt av Frans G Bengtsson. 192
s. Häftad. Gott skick. Linklater, Eric: Mina fäder och jag.. Norstedt och söners förlag, 1959. Illustrerad av Hans
Tisdall. 230 s. Klotryggsband. Främre häftesomslag medbundet. Fuktskadad. Linklater, Eric: Mitt sämre jag.. Norstedt och söners förlag, 1943. 370 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Linklater, Eric: När klokheten kom till byn.. Norstedt och söners förlag, 1953. Tredje upplagan.
311 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något slitet. Linklater, Eric: När klokheten kom till byn.. Bokklubben Vår Bok, 1960. 283 s. Dekorerat
pappband. Gott skick. Linklater, Eric: När klokheten kom till byn.. Norstedt och söners förlag, 1953. Tredje upplagan.
311 s. Klotryggsband. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Linklater, Eric: Poeten på Pelikanen.. Norstedt och söners förlag, 1933. Översatt av Frans G
Bengtsson. 283 s. Halvklotband. Inlagan fin. Främre häftesomslag medbundet. Ryggen lätt
fläckad. Linklater, Eric: Poeten på Pelikanen.. Norstedt och söners förlag, 1933. Översatt av Frans G
Bengtsson. 283 s. Häftad. Något nött i kanterna. Linklater, Eric: Sälskinnsbyxorna och andra berättelser.. Saxon & Lindströms Förlags AB,
1953. 166 s. Inbunden. Gott skick. Linklater, Eric: Soldat Angelo.. Norstedt och söners förlag, 1946. Andra upplagan. 304 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Linklater, Eric: Soldat Angelo.. Vingförlaget, 1950. 272 s. Klotryggsband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Linklater, Eric: Soldat Angelo.. Vingförlaget, 1950. 272 s. Klotryggsband. Mycket gott skick. Linklater, Eric: Trolleri med gamla ben.. Norstedt och söners förlag, 1951. Illustrerad av
Michael Ayrton. 213 s. Häftad. Gott skick. Linklater, Eric: Ut i rymden.. Norstedt och söners förlag, 1954. 241 s. Häftad. Gott skick. Linklater, Eric: Vikingar.. Norstedt och söners förlag, 1958. 266 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Linna, Väinö: Högt bland Saarijärvis moar. Wahlström & Widstrand, 1972. 403 s. Pocket.
Bandet något slitet. Linna, Väinö: Högt bland Saarijärvis moar. Wahlström & Widstrand, 1961. 470 s.
Klotryggsband med skyddsomslag. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Gott skick. Linna, Väinö: Upp Trälar. Wahlström & Widstrand, 1979. 528 s. Cartonnageband. Gott
skick. Linna, Väinö: Upp, trälar. Wahlström & Widstrand, 1973. 457 s. Pocket. Bandet något
slitet. Linnakoski, Johannes: Flyktingarna. Albert Bonniers förlag, 1919. Andra upplagan. 159 s.
Häftad. Något sliten. Inlagan fin. Linnakoski, Johannes: Sången om den eldröda blomman. Albert Bonniers förlag, 1918. Fjärde
upplagan. 298 s. Halvklotband. Inlagan fin. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt.
Pärmarna nötta Linnakoski, Johannes: Sången om den eldröda blomman. Förlaget Union, Malmö, 1928. 270
s. Inbunden. Färgat övre snitt. Inlagan fin. Tunna, något buckliga pärmar Linnakoski, Johannes: Sången om den eldröda blomman. AB Lindqvists förlag, 1956. 264 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget lagat. Linnemann, Willy-August: Ödet är en skälm Europaberättelser lll. Rabén & Sjögren, 1964.
233 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Inlagan fin. Delvis ouppsprättad. Ljeskov, Nikolaj S.: Den förtrollade vandringsmannen. Albert Bonniers förlag, 1948. 205 s.
Klotryggsband med skyddsomslag. Färgat övre snitt. Skyddsomslaget något nött i kanterna.
Annars i gott skick. Ljeskov, Nikolaj S.: Den förtrollade vandringsmannen + Den förseglade ängeln. Albert
Bonniers förlag, 1928-1929. 205+213. Vackert halvfranskt band. Upphöjda bind. Marmorerade
pärmar. Övre guldsnitt. Mycket gott skick. Ljeskov, Nikolaj S.: Den gamla goda tiden. Tidens förlag, 1952. 111 s. Häftad med
pappersomslag. Häftesomslag fläckat. Något nött i kanterna. Ljeskov, Nikolaj S.: Den gamla goda tiden. Tidens förlag, 1959. 109 s. Häftad med
pappersomslag. Mycket gott skick. Ljeskov, Nikolaj S.: Katarina Ismajlova + Mästersmeden från Tula.. Tidens förlag, 1947. Häftad
med pappersomslag. Gott skick. Ljeskov, Nikolaj S.: Soldatnoveller. C.E. Fritzes Bokförlag, 1946. 244 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget slitet. Ljeskov, Nikolaj S.: Soldatnoveller. C.E. Fritzes Bokförlag, 1946. 244 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Llamazares, Julio: Minnets film.. Natur och kultur, 1995. 171 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Llamazares, Julio: Vargmåne.. Natur och kultur, 1993. 188 s. Klotband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Lockhart, R. H. Bruce (Sir Robert): My Rod My Comfort. Putnam, 1957. In English. Illustrated by
J. Gaastra. 78 p. Clothbinding. Corpus fine. Spine/back-strip faded. Loest, Erich: Det går sin gång eller Slättens mödor.. Bra Böcker, 1981. 253 s. Klotband med
skyddsomslag. Fläckad. Loewenstein, Prins Leopold av: Älska har sin tid, dö har sin.. Norstedt och söners förlag, 1972.
261 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. London, Jack: Afgrundsdjuret.. Bohlin & Co, 1917. 168 s. Skinnryggsband. Gott skick.
Guldornerad. Ryggen blekt. London, Jack: All världens fiende m. fl. berättelser.. Bohlin & Co, 1915. 248 s.
Skinnryggsband. Gott skick. Guldornerad. Ryggen blekt. London, Jack: Före Adam.. Bohlin & Co, 1917. Sjätte upplagan. 192 s. Skinnryggsband.
Gott skick. Guldornerad. Ryggen blekt. London, Jack: Hans fäders gud och andra berättelser från Klondyke.. Bohlin & Co, 1916.
Andra upplagan. 254 s. Skinnryggsband. Gott skick. Ryggen blekt. Ryggen något trasig i nedre
kanten. Guldornerad. London, Jack: Kärlek till livet.. Dahlbergs Förlag, 1919. 224 s. Klotband. Mycket gott skick.
Främre häftesomslag medbundet. Färgat snitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Ex Libris: Carl
Michaelson. London, Jack: Köldens Barn; Kärlek till livet.. Bohlin & Co, 1918. 189+191s.
Skinnryggsband. Bandet något nött. Marmorerade för/eftersättsblad. Stänksnitt. London, Jack: Köldens barn; Kärlek till livet; Varg-Larsen.. Bohlin & Co, 1918.
189+191+438s. Guldornamenterat halvfranskt band. Övre guldsnitt. Marmorerade
för/eftersättsblad. Bandet något nött i kanterna. London, Jack: Nigger Ballew.. Bohlin & Co, 1919. 381 s. Skinnryggsband. Guldornerad.
Marmorerat snitt. Gott skick. Ryggen blekt. London, Jack: Skriet från vildmarken.. Bra Böcker, 1981. Illustrerad av Eric Palmquist. 175 s.
Dekorerat skinnimitationsband med skyddsomslag. Gott skick. London, Jack: Söderhafsberättelser.. Bohlin & Co, 1915. 207 s. Skinnryggsband. Gott
skick. Guldornerad. Ryggen blekt. London, Jack: Solguld och andra berättelser.. Bohlin & Co, 1918. 154 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Inlagan fin. London, Jack: Vagabondliv; Äfventyr.. Bohlin & Co, 1918. 185+302s. Guldornamenterat
halvfranskt band. Övre guldsnitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Bandet något nött i kanterna. London, Jack: Varg-Larsen.. Bohlin & Co, 1918. 438 s. Skinnryggsband. Bandet något
nött. Marmorerade för/eftersättsblad. Stänksnitt. Loti, Pierre: Fru Plommons tredje ungdom. Dagboksanteckningar från Japan. Aktiebolaget
Hiertas bokförlag, 1905. 264 s. Skinnryggsband. Främre häftesomslag medbundet. Stänksnitt.
Namnteckning på försättsbladet. Gott skick. Loti, Pierre: Islandsfiskare. Tomas Förlag, 1961. 173 s. Häftad. Gott skick. Loti, Pierre: Islandsfiskare. Niloe, 1985. Illustrerad av E. Rudaux. 224 s. Dekorerat
skinnimitationsband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Louÿs, Pierre: Aphrodite. En roman om kärlek från antikens dagar. Illustrerad af Edouard Zier.
AB Weijmers Bokförlag, Stockholm, 1906. 357 s. Dekorerat klotband. Guldsnitt. Blindpressad.
Rikligt illustrerad. Gott skick. Ludlum, Robert: Fjärde rikets män.. B. Wahlströms bokförlag, 1997. 556 s. Cartonnageband.
Gott skick. Lúdvíksson, Vésteinn: Johannas eftertankar. Bo Cavefors, 1976. 141 s. Häftad. Ouppsprättad.
Något nött i kanterna. Lundbye, Vagn: Allvetande berättelser. Symposion, 1988. 113 s. Häftad. Gott skick.
Anteckningar på smutstitelbladet. Lundbye, Vagn: Tillbaka till Anholt. Rabén & Sjögren, 1982. 241 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Lundbye, Vagn: Vargens tid. Atlantis/Lettura, 1988. 143 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Lundholm, Anja: Den Gröne / Fadern. Askild & Kärnekull, 1974. 262 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Lundholm, Anja: Morgongryning. Askild & Kärnekull, 1980. 317 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Lyttkens, Alice: Flickan som inte bad om lov. Bonniers, 1969. 323 s. Linneband. Gott skick. Lyttkens, Alice: Ljug mig en saga. Bonniers, 1971. 307 s. Linneband. Gott skick. Maalouf, Amin: Leo Afrikanen. Bra Böcker, 1991. 341 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket
gott skick. Maass, Edgar: Den stolta fienden.. Albert Bonniers förlag, 1956. 321 s. Häftad. Bandet något
slitet. Maass, Edgar: En dam av börd.. Albert Bonniers förlag, 1953. 307 s. Klotryggsband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. En fläck på snittet. Mac Laverty, Bernard: Cal.. Brombergs, 1984. 213 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Mac Laverty, Bernard: Michael och Owen.. Brombergs, 1985. 190 s. Cartonnageband. Gott
skick. Macdonald, Hector: Spelet. Albert Bonniers förlag, 2001. 471 s. Pappband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. MacGill, Patrick: Vackra Norah Ryan.. Saxon & Lindströms Förlags AB, 1929. 349 s.
Dekorerat halvfranskt band. Mycket gott skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt.
Anteckningar på försättsbladet. MacLean, Alistair: Bäva, Californien!. Forum, 1978. Originalupplaga. 3348 s. Klotband. Bandet
något fläckigt. Anteckningar på försättsbladet. MacLean, Alistair: Bäva, Californien!. Forum, 1982. 338 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något slitet. Macpherson, Kenneth: Rom mitt på dagen.. Bonniers, 1966. 257 s. Häftad. Gott skick. Madden, Deirdre: Dolda symtom.. Författarförlaget, 1988. 151 s. Klotband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Maeterlinck, Maurice: Bikupan. (La vie des Abeilles). Albert Bonniers förlag, 1917. Tredje
upplagan. 218 s. Vackert halvfranskt band. Upphöjda bind. Marmorerade pärmar. Marmorerat snitt.
Mycket fint exemplar. Exlibris Emil Heijne Maeterlinck, Maurice: De ringes rikedomar. Norstedt och söners förlag, 1928. Sjätte upplagan.
132 s. Halvklotband. Gott skick. Maeterlinck, Maurice: De ringes rikedomar. Hiertas, 1910. Andra upplagan. 136 s.
Halvpergamentband. Inlagan fin. Bandet något slitet. Maeterlinck, Maurice: De ringes rikedomar. Hiertas, 1920. Femte upplagan. 132 s.
Halvklotband. Gott skick. Magerøy, Ragnhild: Gunhild. Forum, 1959. 281 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något slitet. Magris, Claudio: Ett annat hav. Forum, 1992. 185 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick.
Mailer, Norman: De nakna och de döda. Albert Bonniers förlag, 1950. 656 s. Häftad. Något
sliten. Mailer, Norman: En amerikansk dröm. Bonniers, 1965. 248 s. Häftad. Gott skick. Mailer, Norman: Hjortparken. Albert Bonniers förlag, 1987. 326 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Malamud, Bernard: Bilder av Fiedelman.. Atlantis Förlag, 1979. Översatt av Caj Lundgren. 173
s. Dekorerat pappband. Gott skick. Malamud, Bernard: Den magiska tunnan.. Atlantis Förlag, 1981. Översatt av Caj Lundgren. 184
s. Dekorerat pappband. Mycket gott skick. Malamud, Bernard: Dubins många liv.. Atlantis Förlag, 1980. Översatt av Caj Lundgren. 462 s.
Dekorerat pappband med skyddsomslag. Gott skick. Malamud, Bernard: Guds nåd.. Atlantis Förlag, 1984. Översatt av Caj Lundgren. 194 s.
Dekorerat pappband. Gott skick. Malamud, Bernard: Medhjälparen.. Bonniers, 1962. 233 s. Häftad. Gott skick. Något gulnad.
Malamud, Bernard: Syndabock.. Bonniers, 1968. Översatt av Viveka Heyman. 168 s. Klotband
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget fläckat och nött. Färgat övre snitt. Malraux, André: Antimemoarer. Albert Bonniers förlag, 1968. 411 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Malraux, André: Erövrarna. Tidens förlag, 1977. 202 s. Pocket. Gott skick. Malraux, André: Förtvivla ej. Albert Bonniers förlag, 1944. 364 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott
skick. Malraux, André: Förtvivla ej. Albert Bonniers förlag, 1944. Översatt av Gunnar Ekelöf. 363 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Malraux, André: Människans lott. Tidens förlag, 1934. 357 s. Häftad. Anteckningar. Något nött i
kanterna. Mankowitz, Wolf: En killing för en styver.. Forum, 1956. Illustrerad av Kaj Beckman. 161 s.
Dekorerat pappband. Gott skick. Mann, Thomas: Den helige syndaren. Albert Bonniers förlag, 1956. 246 s. Cartonnageband
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Mann, Thomas: Hans kungliga höghet. Vårt Hems förlag, 1930. 377 s. Halvfranskt band. Övre
guldsnitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Namnteckning på försättsbladet. Bandet något nött i
kanterna. Mann, Thomas: Huset Buddenbrook l-ll En familjs förfall. Forum, 1952. 371+328. 2 vol.
Klotryggsband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Färgat övre snitt. Mann, Thomas: Jaakobs upplevelser. Albert Bonniers förlag, 1935. 314 s. Häftad. Gott skick.
Mann, Thomas: Josef i Egypten. Albert Bonniers förlag, 1950. 701 s. Häftad. Något sliten. Mann, Thomas: Lotte i Weimar. Albert Bonniers förlag, 1946. 463 s. Klotryggsband. Mycket gott
skick. Färgat övre snitt. Främre häftesomslag medbundet. Mann, Thomas: Lotte i Weimar. Albert Bonniers förlag, 1946. 463 s. Häftad med
pappersomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Mann, Thomas: Lotte i Weimar. Albert Bonniers förlag, 1975. 313 s. Inbunden med
skyddsomslag. Inlagan fin. Skyddsomslaget lagat. Mann, Thomas: Lotte i Weimar. Albert Bonniers förlag, 1947. 463 s. Häftad. Delvis
ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Mann, Thomas: Sången om ett barn.. Folket i Bilds Förlag, 1971. 78 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Mann, Thomas: Tristan. Noveller. Albert Bonniers förlag, 1918. 246 s. Klotryggsband.
Blindpressad. Mycket gott skick. Mansfield, Katherine: Preludium och andra noveller.. Forum, 1971. 203 s. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Häftesomslag fläckat. Något nött i kanterna. Mao Dun, : Midnatt i Shanghai.. Ordfronts förlag, 1981. 254 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något trasigt. Recensionsstämpel. Marceau, Félicien: Creezy. Rabén & Sjögren, 1971. 168 s. Häftad. Marceau, Félicien: Hjärtats irrbloss. Wahlström & Widstrand, 1957. 212 s. Häftad. Inlagan
fin. Häftesomslaget något slitet. Marinkovic, Ranko: Händer.. Bonniers, 1964. 243 s. Häftad. Något nött i kanterna. Markish, David: Den första och sista dagen.. Forum, 1977. 309 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Markish, David: Ödefältet.. Forum, 1980. 388 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Recensionsstämpel. Markstein, George: Frysen. Forum, 1974. 250 s. Klotband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något slitet. Markstein, George: Frysen. Forum, 1974. 250 s. Klotband. Gott skick. Márquez, Gabriel García: Den onda timmen.. Wahlström & Widstrand, 1982. 156 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Márquez, Gabriel García: Patriarkens höst.. Wahlström & Widstrand, 1982. 215 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något fläckat. Márquez, Gabriel García: Tre sömngångares smärt och andra berättelser.. Tidens förlag, 1981.
125 s. Häftad. Häftesomslaget slitet. Inlagan fin. Marra, Nelson: Livvakten och andra noveller.. Nordan Comunidad, 1981. 113 s. Häftad. Gott
skick. Marshall, Edison: En gentleman.. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1956. 342 s. Klotryggsband.
Mycket gott skick. Färgat övre snitt. Masefield, John: Berättelsen om Döde Ned.. Albert Bonniers förlag, 1949. 282 s.
Klotryggsband. Gott skick. Färgat övre snitt. Masefield, John: Berättelsen om Döde Ned.. Albert Bonniers förlag, 1940. 282 s. Halvfranskt
band. Mycket gott skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Främre häftesomslag medbundet. Färgat
övre snitt. Masefield, John: Berättelsen om Döde Ned.. Albert Bonniers förlag, 1939. 282 s.
Klotryggsband. Mycket gott skick. Färgat övre snitt. Främre häftesomslag medbundet.
Marmorerade för/eftersättsblad. Masefield, John: Berättelsen om Levande Ned.. Albert Bonniers förlag, 1940. 414 s.
Halvfranskt band. Mycket gott skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Färgat övre snitt. Främre
häftesomslag medbundet. Masefield, John: Berättelsen om Levande Ned.. Albert Bonniers förlag, 1940. 414 s.
Klotryggsband. Mycket gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Färgat övre snitt.
Marmorerade för/eftersättsblad. Mason, A. E. W.: Mesallians i Hannover Filip Königsmarcks kärleksroman. Hugo Gebers
förlag, 1939. 362 s. Linneband. Mycket gott skick. Färgat övre snitt. Främre häftesomslag
medbundet. Mason, Bobbie Ann: I fält.. Norstedts förlag, 1986. 320 s. Klotband. Gott skick. Masson, Loys: Sköldpaddorna. Tidens förlag, 1957. 215 s. Klotryggsband med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget lagat. Masters, John: Fandango Rock.. Söderström & Co, 1960. 357 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Matinlompolo, Martta: Vem känner morgondagen ... Rabén & Sjögren, 1976. 218 s.
Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Mattheus, Ulo: Der Schein. Dipa, 1997. In German. Translated by Irja Grönholm. Cased boards
with dustwrapper. Very good condition. Matthews, James: Azikwelwa.. Bo Cavefors, 1962. Illustrerad av Peter Clarke. 171 s. Häftad.
Gott skick. Matthis, Henry Peter: Vårt hjärtas villospår.. Bokförlaget Norden, 1944. 350+325s. 2 vol.
Klotryggsband. Gott skick. Matute, Ana Maria: Fiesta i nordväst.. Bonniers, 1964. 115 s. Häftad. Gott skick. Maugham, W. Somerset: Bortom all ära och redlighet. Albert Bonniers förlag, 1943. 258 s.
Klotryggsband. Färgat övre snitt. Mycket gott skick. Maugham, W. Somerset: Honung och malört. Forum, 1955. 241 s. Klotryggsband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget slitet. Maugham, W. Somerset: Honung och malört. Forum, 1952. 241 s. Klotryggsband. Gott skick.
Maugham, W. Somerset: Teater. Albert Bonniers förlag, 1952. 279 s. Klotband. Gott skick.
Ryggen blekt. Maugham, W. Somerset: Teater. Albert Bonniers förlag, 1944. 369 s. Blockband. Gott skick.
Främre och bakre häftesomslag medbundna. Maupassant, Guy de: Bel-Ami. Hugo Gebers förlag, 1945. Illustrerad av Gunhild Wallin. 460 s.
Halvfranskt band. Inlagan fin. Främre häftesomslag medbundet. Bandet något nött i kanterna. Maupassant, Guy de: Bel-Ami. Folket i Bilds Förlag, 1959. 365 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Recensionsstämpel. Skyddsomslaget något slitet. Maupassant, Guy de: Bel-Ami. Folket i Bilds Förlag, 1959. 365 s. Inbunden. Gott skick. Maupassant, Guy de: Familjeliv och andra noveller. Forum, 1974. 235 s. Pappband. Gott skick.
Maupassant, Guy de: Olivdungen. Hugo Gebers förlag, 1949. 290 s. Dekorerat pappband.
Inlagan fin. Bandet något slitet. Mauriac, Francois: Den farisiska kvinnan. Tidens förlag, 1952. 181 s. Klotband. Gott skick. Mauriac, Francois: Galigai. Tidens förlag, 1952. 140 s. Häftad. Något nött i kanterna. Mauriac, Francois: Galigai. Tidens förlag, 1952. 140 s. Klotryggsband. Gott skick.
Namnteckning på försättsbladet. Mauriac, Francois: Galigai. Tidens förlag, 1952. 140 s. Häftad. Ouppsprättad. Något nött i
kanterna. Mauriac, Francois: Galigai. Eklund/Tiden, 1957. 140 s. Klotryggsband. Gott skick. Maurier, Daphne Du: Intill fjärde led. Hugo Gebers förlag, 1943. 506 s. Klotband. Något nött i
kanterna. Maurier, Daphne Du: Intill fjärde led. Hugo Gebers förlag, 1943. Tredje upplagan. 506 s.
Linneband. Mycket gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Färgat övre snitt. Maurier, Daphne Du: Slottet Dor. Gebers, 1962. 254 s. Klotband. Ryggen blekt. Annars ett fint
exemplar. Maurois, André: Det förlovade landet. Albert Bonniers förlag, 1946. 341 s. Halvklotband. Mycket
gott skick. Maurois, André: Det förlovade landet. Albert Bonniers förlag, 1946. 341 s. Häftad. Gott skick.
Maurois, André: Familjekretsen. Hugo Gebers förlag, 1932. 327 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Recensionsstämpel. Maurois, André: Greppet om lyckan. Hugo Gebers förlag, 1935. 198 s. Häftad. Inlagan fin.
Bandet något slitet. Maurois, André: Mejpe eller Flykten från verkligheten. Hugo Gebers förlag, 1926. 202 s. Häftad.
Bandet något slitet. Maurois, André: Själarnas vågmästare. Hugo Gebers förlag, 1931. 258 s. Häftad. Bandet något
nött i kanterna. Något fuktskadad. Maurois, André: Själarnas vågmästare. Fantastiska noveller. Hugo Gebers förlag, 1931. 258 s.
Häftad. Ouppsprättad. Något nött i kanterna. Maximov, Vladimir: Farväl från ingenstans. Brombergs, 1976. Illustrerad av Teresa
Lewandowska. 360 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i
kanterna. Maximov, Vladimir: Karantän. Brombergs, 1978. 303 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Maximov, Vladimir: Sju dagar av skapande. Brombergs, 1976. 456 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Mayse, Arthur: Flygplan försvunnet.. B. Wahlströms bokförlag, 1963. 250 s. Dekorerat
helskinnband. McBride, Regina: I väntan på gryningen.. Forum, 2002. 300 s. Pappband med skyddsomslag.
Ett hörn något stött. I övrigt ett fräscht exemplar. McCabe, John: Spigg.. Forum, 1999. 246 s. Häftad. Mycket gott skick. McCarthy, Elaine Clark: Mannen med falkarna.. Bra Böcker, 1997. 156 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. McCarthy, Mary: Kannibaler och missionärer.. Bra Böcker, 1981. 307 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. McCorkle, Jill: Virginias värld.. Bonniers, 1989. 350 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket
gott skick. McCorquodale, Robin: Dansville, Texas.. Bonniers, 1986. 330 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. McCourt, Frank: Ängeln på sjunde trappsteget. En irländsk barndom. Bonniers Alba, 1999. 455
s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick. McCrone, Guy: Röd plysch.. Fahlcrantz & Gumælius, 1948. 449 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslag fläckat. McCullough, Colleen: Damerna i Missalonghi. Legenda, 1988. 198 s. Cartonnageband. Gott
skick. Illustrerad. McEwen, Todd: Den unge Fishers lidanden.. Wahlström & Widstrand, 1984. Översatt av
Caj Lundgren. 218 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. McFarland, Dennis: Musikrummet.. Bonniers, 1991. 269 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. McInerney, Jay: Ransom.. Prisma, 1987. 302 s. Häftad. Gott skick. Recensionsstämpel. Meacham, Ellis K.: För kung och kompani.. Bra Böcker, 1978. 358 s. Skinnimitationsband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Melinescu, Gabriela: En solitär egoists dagbok. René Coeckelberghs, 1982. Originalupplaga.
360 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Melinescu, Gabriela: Lögnens fader. René Coeckelberghs, 1977. Originalupplaga. 245 s.
Häftad. Ett hörn något stött. Annars ett fint exemplar. Melinescu, Gabriela: Ruggningar. Albert Bonniers förlag, 1998. 166 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Melinescu, Gabriela: Tålamodets barn. René Coeckelberghs, 1979. Originalupplaga. 253 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något fläckat. Melinescu, Gabriela: Trädet i blåsten. René Coeckelberghs, 1987. 145 s. Pocket. Mycket gott
skick. Melinescu, Gabriela: Vargarnas himlafärd. René Coeckelberghs, 1981. Originalupplaga. 232
s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Författarens signatur. Melville, Herman: Billy Budd. Rabén & Sjögren, 1955. 132 s. Dekorerat pappband. Gott
skick. Ryggen något trasig i övre kanten. Melville, Herman: Mardi. Wahlström & Widstrand, 1949. 275 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Melville, Herman: Mardi. Wahlström & Widstrand, 1949. 275 s. Klotryggsband. Mycket gott
skick. Främre häftesomslag medbundet. Färgat övre snitt. Melville, Herman: Mardi. Wahlström & Widstrand, 1949. 275 s. Häftad. Gott skick. Något
nött i kanterna. Melville, Herman: Moby Dick Slutstriden Fyra kapitel ur boken om Den vita valen i
nyöversättning och med förord av Einar Malm.. Sohlmans Förlags AB, 1955. Illustrerad av Rockwell
Kent. 89 s. Häftad. Något nött i kanterna. Inlagan fin. Illustrerad. Meredith, George: Richard Feverels eldprof. En historia om far och son.. Albert Bonniers förlag,
1907. 321+313s. 2 vol. Klotband. Mycket gott skick. Marmorerat snitt. Meredith, George: Richard Feverels eldprov. En historia om far och son.. Natur och kultur,
1945. 422 s. Halvklotband. Mycket gott skick. Meresjkovski, Dimitri S: 14 December. Albert Bonniers förlag, 1921. 351 s. Gott skick.
Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Ex Libris: Astrid Hall Meresjkovski, Dimitri S: 14 December. Albert Bonniers förlag, 1921. 351 s. Häftad. Inlagan fin.
Något nött i kanterna. Ouppsprättad. Meresjkovski, Dimitri S: Alexander I. Hugo Gebers förlag, 1913. 553 s. 2 vol. Häftad. Något
sliten. Meresjkovski, Dimitri S: Gudarnas död (Kulianus avfällingen). Hugo Gebers förlag, 1907.
Andra upplagan. 335 s. Klotband. Gott skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Meresjkovski, Dimitri S: Gudarnas födelse (Tutankamon på Kreta). Albert Bonniers förlag,
1928. 232 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Meresjkovski, Dimitri S: Gudarnas uppståndelse (Leonardo da Vinci). Hugo Gebers förlag,
1903. 700 s. 2 vol. Klotband. Bandet något nött i kanterna. Namnstämpel flitigt använd på
försöättsbladen Meresjkovski, Dimitri S: Gudarnas uppståndelse. Kristus och Antikrist II.. Hugo Gebers förlag,
1903. 700 s. Vackert halvfranskt band. Guldornerad rygg. Marmorerat snitt. Endast lätt nötta kanter
annars i gott skick Meresjkovski, Dimitri S: Kristus och Antikrist, I-III. I. Gudarnas död (Julianus Affällingen.) II.
Gudarnas Uppståndelse (Leonardo Da Vinci.) III. Antikrist (Peter och Alexei.). Hugo Gebers förlag,
1902-1905. Originalupplaga. 335+704+552 sidor. 3 vol. Vackert halvfranskt band. Upphöjda bind.
Guldornerad rygg. Marmorerade pärmar. Mycket fint exemplar. Namnteckning på titelbladet Meresjkovski, Dimitri S: Messias. Albert Bonniers förlag, 1928. 375 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Meresjkovski, Dimitri S: Paul I:s död (Skådespel i fem akter). Hugo Gebers förlag, 1911. 126 s.
Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Meresjkovski, Dimitri S: Vilddjurens rike I-III (Paul I:s död, Alexander I, 14 December). Hugo
Gebers / Albert Bonnier, 1911 / 1921, 1913. 126+351+553. 2 vol. Halvfranskt band. Marmorerade
för/eftersättsblad. Främre häftesomslag medbundet. Bandet något nött i kanterna. Mergendahl, Charles: Näst kärleken.. Tidens förlag, 1961. 314 s. Klotryggsband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Meri, Veijo: Lika mot lika. Söderström & Co, 1963. 167 s. Häftad. Ouppsprättad. Något nött
i kanterna. Mérimée, Prosper: Bartolomeinatten. En berättelse från Karl IX:s Frankrike. Natur och kultur,
1963. 259 s. Privatband. Merino, José María: Flydda tiders jord.. Arbetarkultur, 1989. 191 s. Dekorerat pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Merle, Robert: Weekend vid kanalen. Forum, 1951. 296 s. Klotryggsband med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Meulenbelt, Anja: Alba.. Wahlström & Widstrand, 1985. 124 s. Häftad. Mycket gott skick.
Meyer, Conrad Ferdinand: Pescaras frestelse.. Almqvist & Wiksell, 1924. 250 s. Häftad.
Gott skick. Ouppsprättad. Meyer, G.J.: Executive Blues: Chef utan uppdrag.. Svenska Dagbladet, 1996. 271 s. Klotband
med skyddsomslag. Mycket gott skick. Michael, Ib: Resan tillbaka. Hammarström & Åberg, 1980. 320 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Michener, James A.: Sayonara.. Wahlström & Widstrand, 1955. Tredje upplagan. 256 s.
Häftad. Något sliten. Miller, Alice: Min cykel och andra vänner. Korpen, 1980. 110 s. Häftad. Gott skick. Miller, Andrew: Casanova. Norstedts förlag, 1999. Översatt av Caj Lundgren. 275 s. Inbunden
med skyddsomslag. Mycket gott skick. Miller, Andrew: Den sinnrika smärtan. Norstedts förlag, 1998. 311 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Miller, Andrew: Syre. Norstedts förlag, 2003. 292 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Miller, Henry: Den luftkonditionerade mardrömmen.. Hugo Gebers förlag, 1948. 304 s.
Klotband. Gott skick. Något nött i kanterna. Miller, Henry: Sexus I. Den rosenröda korsästelsen, första boken.. Wahlström &
Widstrand, 1962. 296 s. Klotryggsband. Bandet något slitet. Miller, Henry: Sexus II. Wahlström & Widstrand, 1965. Tredje upplagan. 214 s. Häftad.
Gott skick. Miller, Henry: Sexus II, Den rosenröda korsfästelsen, första boken.. Central Press, 1958. 294 s.
Häftad. Bandet något slitet. Miller, Henry: Stenbockens vändkrets.. Wahlström & Widstrand, 1962. 312 s. Häftad.
Delvis ouppsprättad. Något nött i kanterna. Miller, Henry: Stenbockens vändkrets.. Wahlström & Widstrand, 1987. 324 s.
Cartonnageband med skyddsomslag. Gott skick. Miller, Henry: Stilla dagar i Clichy. Wahlström & Widstrand, 1970. 93 s. Pocket.
Fotoillustrerad. Gott skick. Miller, Henry: Svart vår. AWE/ Gebers, 1979. 199 s. Pappband med skyddsomslag. Mycket gott
skick. Milosz, Czeslaw: Issadalen.. Brombergs, 1980. 431 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Minot, Susan: Ungar.. Brombergs, 1986. 194 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Miquel, André: Usámah: En syrisk prins i strid med korsfararna.. Atlantis Förlag, 1988. 123 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Mitchell, Margaret: Borta med vinden. Bonniers, 1980. 551 s. Dekorerat pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Anteckningar på försättsbladet. Moggach, Deborah: Bortrövade.. B. Wahlströms bokförlag, 1990. 319 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Molina, Antonio Muñoz: Krigarglöd.. Atlantis Förlag, 1997. 358 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Blindpressad. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Moníková, Libuse: Fasaden.. Bonniers, 1989. 398 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Mons, H. M. (pseud.): Monsieur de Paris.. Fahlcrantz & Gumælius, 1951. 431 s. Häftad.
Gott skick. Ouppsprättad. Monteilhet, Hubert: Neros stad.. Forum, 1987. 691 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något slitet. Montero, Rosa: Som en drottning.. Atlantis Förlag, 1990. 193 s. Klotband med skyddsomslag.
Inlagan fin. Skyddsomslaget fläckat och nött. Enstaka anteckningar i blyerts. Montherlant, Henry de: Beundrarinnorna. René Coeckelberghs, 1977. 214 s. Häftad. Gott skick.
Montherlant, Henry de: Medlidande med kvinnor. René Coeckelberghs, 1977. 189 s. Häftad.
Gott skick. Mooney, Ted: Lätt färd till andra planeter.. Norstedt och söners förlag, 1983. 251 s. Häftad. Gott
skick. Moore, Lorrie: Självhjälp. Rabén & Sjögren, 1987. Översatt av Caj Lundgren. 225 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Moosdorf, Johanna: Utanför.. Albert Bonniers förlag, 1964. 259 s. Dekorerat pappband med
skyddsomslag. Inlagan fin. Skyddsomslaget fläckat och nött. Moravia, Alberto: Desideria.. Bonniers, 1980. 277 s. Klotband. Gott skick. Moravia, Alberto: Desideria.. Bonniers, 1980. 277 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Moravia, Alberto: En sak är en sak.. Albert Bonniers förlag, 1969. 258 s. Klotband. Fläckad.
Inlagan fin. Moravia, Alberto: Landsortsflickan och andra noveller.. Albert Bonniers förlag, 1954. 271 s.
Klotband. Gott skick. Moravia, Alberto: Olydnaden.. Albert Bonniers förlag, 1951. 215 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Bit av försättsbladet bortklippt. Moravia, Alberto: Roboten och andra noveller.. Bonniers, 1964. 252 s. Dekorerat klotband med
skyddsomslag. Något fuktskadad. Skyddsomslaget något slitet. Moravia, Alberto: Romarinnan.. Albert Bonniers förlag, 1950. 373 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Moravia, Alberto: Två kvinnor.. Albert Bonniers förlag, 1961. 322 s. Dekorerat pappband. Gott
skick. Morazzoni, Marta: Flicka i turban.. Carlsson Bokförlag, 1995. 154 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Mørch, Dea Trier: Kastanjeallén. Tidens förlag, 1979. 232 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Morduch, Anna: Manja: En roman kring fem barn.. Rabén & Sjögren, 1961. 349 s.
Klotryggsband. Gott skick. Morgan, Charles: A Breeze of Morning. Macmillan & Co, 1951. In English. 236 p.
Clothbinding. Corpus fine. Cover slightly rubbed. Morgan, Charles: Domarens historia. Albert Bonniers förlag, 1947. 239 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Morgan, Charles: Källan. Albert Bonniers förlag, 1933. 329 s. Häftad. Något nött i kanterna. Morgan, Charles: Morgonvind. Albert Bonniers förlag, 1953. 227 s. Häftad. Några små fläckar
på främre häftesomslaget annars i gott skick. Anteckningar på insidan av främre
häftesomslaget. Morgner, Irmtraud: Amanda: En häxroman.. Arbetarkultur, 1987. 462 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Motley, Willard: Nattens spindlar. Wahlström & Widstrand, 1959. 308 s. Häftad. Något
sliten. Mukerji, Dhan Gopal: Brokhals, min indiska duva.. Natur och kultur, 1929. 203 s.
Klotryggsband. Mycket gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Illustrerad. Ryggen
blekt. Müller, Herta: Idag hade jag helst inte velat träffa mig själv. Wahlström & Widstrand, 2009.
215 s. Pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Munk, Kaj: Våren kommer så saktelig. Bonniers, 1944. 325 s. Klotryggsband. Fotoillustrerad.
Något nött i kanterna. Murari, T.N.: Se min älskade. Taj Mahal - kärlekens spegel. Bra Böcker, 1987. 376 s. Klotband
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Murdoch, Iris: Rött och grönt. Norstedt och söners förlag, 1969. 259 s. Dekorerat pappband
med skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. En fläck på snittet. Annars ett gott skick. Mure, Pierre La: Målaren på Moulin Rouge. En roman om Henri de Toulouse-Lautrecs liv..
Natur och kultur, 1953. Fjärde upplagan. 384 s. Klotryggsband. Gott skick. Murger, Henry: Bohême. Albert Bonniers förlag, 1926. Illustrerad av Kurt Jungstedt. 340 s.
Dekorerat klotband. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Färgat övre snitt. Anteckningar
på försättsbladet. Murger, Henry: Bohême. Med litografier och teckningar av Kurt Jungstedt. Albert Bonniers
förlag, 1926. 340 s. Halvfranskt band. Illustrerad. Upphöjda bind. Marmorerat snitt. Gott skick. Murger, Henry: Vagabondlif i Paris - Röda bilder ur konstnärs-och författarverlden - Scènes de
la vie de bohème. J. Beckmans Förlag, 1882. 296 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något
slitet. Murray, D.L.: Kärlekens pilgrim. Skoglunds Bokförlkag, 1941. 515 s. Häftad. Häftesomslaget
slitet. Musil, Robert: Mannen utan egenskaper, vol. I-IV. Albert Bonniers förlag, 1961, 1963, 1970,
1983. 371+431+443+121. 4 vol. Del I-III är häftade och slitna; del IV är klotband med
pappersomslag i mycket gott skick men med recensionsstämpel. Musset, Alfred de: Bekännelser av ett seklets barn. Hugo Gebers förlag, 1949. Illustrerad av
Ebbe Sadolin. 353 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget slitet. Ett hörn något stött. Musset, Alfred de: Bekännelser av ett seklets barn. Hugo Gebers förlag, 1949. Illustrerad av
Ebbe Sadolin. 353 s. Klotryggsband. Främre häftesomslag medbundet. Färgat övre snitt. Gott
skick. Baksidan av skyddsomslaget bilagt Musset, Alfred de: Bekännelser av ett seklets barn. Hugo Gebers förlag, 1949. Illustrerad av
Ebbe Sadolin. 353 s. Häftad. Gott skick. Något nött i kanterna. Musset, Alfred de: Bekännelser av ett seklets barn. Hugo Gebers förlag, 1949. Illustrerad av
Ebbe Sadolin. 353 s. Halvfranskt band. Övre guldsnitt. Främre häftesomslag medbundet. Bandet
något nött i kanterna. Ett hörn något stött. Musset, Alfred de: Emmeline. Svenska Andelsförlaget, 1918. Illustrerad av Einar Nerman. 91 s.
Dekorerat pappband. Inlagan fin. Färgat snitt. Recensionsstämpel. Bandet något nött. Musset, Alfred de: Gamiani. Tema-förlaget, 1965. 110 s. Inbunden. Gott skick. Myers, John Myers: Harpan och svärdet.. Tidens förlag, 1943. 377 s. Klotband. Gott skick.
Främre häftesomslag medbundet. Stänksnitt. Nabokov, Vladimir: Gåvan. Bonniers, 1965. 354 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Nabokov, Vladimir: Kung dam knekt. Albert Bonniers förlag, 1971. 247 s. Klotband. Gott skick.
Nadolny, Sten: Fräckhetens gud.. Natur och kultur, 1995. 262 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Næss, Atle: Upp från den absoluta nollpunkten. Fripress, 1987. Originalupplaga. 160 s.
Inbunden. Mycket gott skick. Naipaul, V.S.: Ett halvt liv.. Wahlström & Widstrand, 2001. 215 s. Pappband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Naipaul, V.S.: Ett hus åt Mr. Biswas.. Bonniers, 1974. 473 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Namnteckning på smutstitelbladet. Naipaul, V.S.: Ett hus åt Mr. Biswas.. Wahlström & Widstrand, 2002. 473 s. Pappband
med skyddsomslag. Gott skick. Nansen, Peter: Maria. En bok om kärlek. Alb. Crammermeyers förlag, 1895. 164 s.
Halvklotband. Inlagan fin. Ryggen sliten. Nash, Jørgen: Galgfågeln. Ett romanexperiment. Bo Cavefors, 1977. 156 s. Häftad. Gott skick.
Något nött i kanterna. Navarre, Yves: Djurparken. Brombergs, 1982. 320 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick.
Nelson, Eugene: Bracero.. Prisma, 1981. 315 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott
skick. Nesin, Aziz: Satiriska sagor.. Lindelöws Bokförlag, 1995. 157 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Neverov, Aleksander: Tasjkent - brödets stad. Tidens förlag, 1949. 179 s. Häftad med
pappersomslag. Gott skick. Neverov, Aleksander: Tasjkent - brödets stad. Tidens förlag, 1949. 178 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Newby, P.H.: Resa till det inre.. Albert Bonniers förlag, 1947. 281 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Nexö, Martin Andersen: Ditte människobarn. Bonniers, 1956. 371 s. Dekorerat pappband.
Inlagan fin. Bandet något nött i kanterna. Nexö, Martin Andersen: Ett litet kryp. AB Framtidens bokförlag, Malmö, 1932. 203 s. Häftad. Gott
skick. Något nött i kanterna. Recensionsstämpel. Niall, Ian: Fredlösa vandra de.. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1950. 319 s. Häftad. Gott skick.
Nichols, Beverley: Dåren säger i sitt hjärta.. Natur och kultur, 1936. Översatt av Sven Stolpe.
268 s. Klotband. Ryggen något blekt. Gott skick. Färgat övre snitt. Nichols, Beverley: Den stora primadonnan.. Natur och kultur, 1939. 338 s. Klotryggsband. Gott
skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Illustrerad. Nichols, Beverley: Mycket har jag sett.. Natur och kultur, 1950. 356 s. Klotryggsband. Inlagan
fin. Ryggen något sliten. Nielsen, Egon: Telefonstationen. Legenda, 1985. 146 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något slitet. Nielsen, Lean: Ett begagnat liv. Legenda, 1987. 219 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Nievo, Stanislao: Aurora.. Italica, u å. På svenska/italienska. Illustrerad av Sven Ljungberg. 236
s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Recensionsstämpel. Nikitin, Afanasij: Resan bortom de tre haven 1466-1472. Bo Cavefors, 1961. Illustrerad av
Svenolov Ehrén. 79 s. Häftad. Gott skick. Nin, Anaïs: Albatrossens barn. Wahlström & Widstrand, 1950. 189 s. Häftad. Gott skick.
Nin, Anaïs: Albatrossens barn. Wahlström & Widstrand, 1977. 105 s. Pocket. Gott skick.
Nin, Anaïs: Henry & June. Ur Anïs Nins ocensurerade dagbok. Trevi, 1990. 234 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Nin, Anaïs: Hjärtat har fyra kammare. Wahlström & Widstrand, 1957. 170 s. Häftad.
Ouppsprättad. Bandet något slitet. Nin, Anaïs: Venusbarn. Erotiska noveller. Trevi, 1991. 150 s. Cartonnageband. Gott skick. Nizan, Paul: Antoine Bloyé. Alba, 1979. 255 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något slitet. Nizan, Paul: Sammansvärjningen.. René Coeckelberghs, 1975. 195 s. Häftad. Gott skick. Nodier, Charles: Bibliomanen. Norstedt och söners förlag, 1947. Illustrerad av Ebbe Sadolin.
98 s. Pappband. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Färgat övre snitt. Inlagan fin.
Bandet något nött i kanterna. Nordhoff / Hall, Charles / James Norman: Botany Bay.. Albert Bonniers förlag, 1945. 389 s.
Klotryggsband. Gott skick. Nordhoff / Hall, Charles / James Norman: Botany Bay.. Albert Bonniers förlag, 1942. 345 s.
Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Nordhoff / Hall, Charles / James Norman: Botany Bay.. Albert Bonniers förlag, 1942. 345 s.
Klotband. Gott skick. Namnteckning på insidan av pärmen. Nordhoff / Hall, Charles / James Norman: Kamp mot sjön.. Albert Bonniers förlag, 1935. 186 s.
Häftad. Inlagan fin. Utvikbara kartor/planscher. Bandet något slitet. Nordhoff / Hall, Charles / James Norman: Kamp mot sjön; Myteristernas ö.. Bonniers, 1948.
543 s. Klotryggsband. Något nött i kanterna. Missfärgningar av för- och eftersättsblad. Nordhoff / Hall, Charles / James Norman: Myteri!. Albert Bonniers förlag, 1934. 342 s.
Halvklotband. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Stänksnitt. Ryggen något nött. Nordhoff / Hall, Charles / James Norman: Myteriet på Bounty.. Bonniers, 1955. 453 s.
Cartonnageband. Inlagan fin. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Illusterad med foton från filmen
med Charles Laughton. Nordhoff / Hall, Charles / James Norman: Myteristernas ö.. Albert Bonniers förlag, 1936. 349 s.
Halvklotband. Mycket gott skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Stänksnitt. Främre häftesomslag
medbundet. Nordhoff / Hall, Charles / James Norman: Orkan över Söderhavet.. Albert Bonniers förlag,
1946. 250 s. Halvklotband. Gott skick. Norfolk, Lawrence: Lemprières lexikon.. Forum, 1995. 444 s. Klotband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Nörgaard, Lise: Sommargästerna. Forum, 1991. 167 s. Pappband med skyddsomslag. Gott
skick. Nossack, Hans Erich: Senast i november.. Norstedt och söners förlag, 1964. 235 s.
Klotryggsband med skyddsomslag. Gott skick. Nova, Craig: En god son.. Bra Böcker, 1984. 444 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Nova, Craig: Kongressmannens dotter.. Bra Böcker, 1987. 356 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Novak, Helga Maria: Järnnätterna.. Alba, 1981. 268 s. Häftad. Gott skick. Novak, Helga Maria: Kollektivet.. Bonniers, 1970. 104 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Nynatten, H.J. Van: Jorden mitt fosterland.. Natur och kultur, 1957. Andra upplagan. 236 s.
Klotryggsband. Gott skick. Nynatten, H.J. Van: Murgrönan.. Natur och kultur, 1966. Andra upplagan. 227 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. O´Brien, Tim: Soldatens drömmar.. Norstedts förlag, 1980. 329 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. O´Connor, Joseph: Desperados.. Norstedts förlag, 1996. 408 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Oates, Joyce Carol: Brudgummen. Natur och kultur, 2002. 297 s. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Enstaka anteckningar i blyerts. Oates, Joyce Carol: Den tatuerade flickan. Albert Bonniers förlag, 2004. 290 s. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Oberski, Jona: Barnaår.. Tidens förlag, 1987. 103 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget slitet. Obrutjev, Vladimir: Sannikovs land. Förlaget för litteratur på främmande språk, Moskva, u å.
Illustrerad av J. Krasnyj. 359 s. Dekorerat klotband. Mycket gott skick. Obstfelder, Sigbjørn: Korset En kärlekshistoria.. Fripress, 1984. Originalupplaga. 131 s.
Pappband. Gott skick. Illustrerad. Oemler, Marie Conway: Hans hustru inför lagen. Hugo Gebers förlag, 1926. 381 s. Häftad. Gott
skick. Något nött i kanterna. Ognjev, Nikolaj: Kostia Rjabtsevs dagbok. En femtonårings anteckningar från skollivet i
Sovjetryssland. Albert Bonniers förlag, 1929. 286 s. Häftad. Ouppsprättad. Något nött i kanterna.
Okudzjava, Bulat: Sjipovs äventyr eller En gammal vaudeville. Prisma, 1981. 237 s. Klotband
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget lagat. Olesja, Jurij: Kärlek och andra noveller.. Tidens förlag, 1961. 111 s. Häftad med
pappersomslag. Gott skick. Olivia (pseud.), : Olivia. Norstedt och söners förlag, 1949. Andra upplagan. 157 s.
Klotryggsband. Mycket gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Oljesja, Jurij: Avund. Forum, 1961. 194 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget
något slitet. Annars ett fint exemplar. Ondaatje, Michael: Anils skugga.. Albert Bonniers förlag, 2000. 298 s. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Ormond, Jacqueline: Mellan två världar. Norstedt och söners förlag, 1969. 161 s. Häftad. Gott
skick. Orwell, George (Eric Blair): 1984. Atlantis Förlag, 1983. Översatt av Thomas Warburton. 283 s.
Dekorerat pappband. Gott skick. Orwell, George (Eric Blair): 1984. Atlantis Förlag, 1984. Översatt av Thomas Warburton. 283 s.
Häftad. Något fuktskadad. Orwell, George (Eric Blair): 1984. Bra Böcker, 1984. Översatt av Thomas Warburton. 282 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Orwell, George (Eric Blair): 1984. Dagens Nyheter, 1983. 283 s. Häftad. Gott skick. Något nött i
kanterna. Osorgin, Michail: Den gröna världen. Tidens förlag, 1940. 231 s. Linneband. Gott skick. Främre
häftesomslag medbundet. Marmorerade för/eftersättsblad. Ryggen blekt. Osorgin, Michail: Den långa färden. Tidens förlag, 1936. 239 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Osorgin, Michail: Den tysta gatan. Tidens förlag, 1932. 398 s. Halvfranskt band. Marmorerade
för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Bandet något nött. Ex Libris: Astrid Hall Osorgin, Michail: Frimuraren. Tidens förlag, 1938. 290 s. Häftad. Ouppsprättad. Bandet något
slitet. Ousmane, Sembene: Niiwam.. Ordfronts förlag, 1989. 125 s. Pappband med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget fläckat och nött. Överland, Arnulf: Valda noveller. Albatross/Norstedts, 1947. 194 s. Pappband. Gott skick. Ozick, Cynthia: Puttermesser och Xantippa.. Bonniers, 1987. 261 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Paasilinna, Arto: Adam och Eva. Brombergs, 2002. 216 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Paige, Frances: Förlorad tid.. Bonniers, 1987. 244 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Palazzeschi, Aldo: Rom. En nutidsroman från Den eviga staden.. Natur och kultur, 1955. 219 s.
Klotryggsband. Gott skick. Palmer, Lilli: Nattmusik.. Brombergs, 1984. 380 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott
skick. Pamuk, Orhan: Den vita borgen. Norstedts förlag, 2006. 163 s. Pappband med skyddsomslag.
Bandet något skevt. Annars ett fint exemplar. Pamuk, Orhan: Istanbul Minnen av en stad. Norstedts förlag, 2006. 361 s. Pappband.
Fotoillustrerad. Gott skick. Anteckningar med blyerts på flera ställen i boken och längst bak i
boken. Pamuk, Orhan: Istanbul Minnen av en stad. Norstedts förlag, 2006. 361 s. Pappband med
skyddsomslag. Nyskick. Panas, Henryk: Enligt Judas (apokryf).. Forum, 1981. 277 s. Häftad. Gott skick. Panduro, Leif: En man från Danmark. Norstedt och söners förlag, 1963. 175 s. Häftad. Gott
skick. Ouppsprättad. Paretti, Sandra: Caroline och Napoleon.. Skoglunds, 1968. 424 s. Häftad. Gott skick. Något nött
i kanterna. Paretti, Sandra: Det förtrollade skeppet.. Wahlström & Widstrand, 1979. 318 s. Klotband
med skyddsomslag. Gott skick. Paretti, Sandra: Önsketrädet.. Wahlström & Widstrand, 1978. 278 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Paris, John: Kimono.. AB Skoglunds förlag, 1924. Andra upplagan. 383 s. Halvpergamentband.
Inlagan fin. Färgat snitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Främre häftesomslag medbundet.
Häftesomslaget lagat. Ryggen något nött. Parise, Goffredo: Chefen.. Bonniers, 1969. 223 s. Häftad. Ouppsprättad. Recensionsstämpel.
Anteckningar på smutstitelbladet. Parise, Goffredo: Chefen.. Bonniers, 1969. 223 s. Häftad. Gott skick. Något nött i kanterna. Parise, Goffredo: Den vackre prästen.. Albert Bonniers förlag, 1956. 269 s. Häftad. Gott skick.
Något nött i kanterna. Parker, Alice Anne: Det sista drömfolket.. Isis Förlag, 1999. 219 s. Klotband med
skyddsomslag. Nyskick. Parker, Dorothy: En enda ros. Poesi och prosa i urval.. Bra Böcker, 1978. 251 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget slitet. Passos, John Dos: 1919.. Albert Bonniers förlag, 1939. Översatt av Artur Lundkvist. 375 s.
Dekorerat klotband. Mycket gott skick. Färgat övre snitt. Främre häftesomslag medbundet. Passos, John Dos: 1919.. Albert Bonniers förlag, 1939. Översatt av Artur Lundkvist. 375 s.
Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Passos, John Dos: 42:a breddgraden.. Albert Bonniers förlag, 1932. 333 s. Dekorerat
helskinnband. Övre guldsnitt. Inlagan fin. Ryggen något trasig i övre kanten. Pasternak, Boris: En berättelse. Tidens förlag, 1958. 92 s. Häftad. Inlagan fin. Stötskador på
främre häftesomslag Pasternak, Boris: Försök till självbiografi. Bonniers, 1958. Originalupplaga. 113 s. Klotband
med skyddsomslag. Gott skick. Häftesomslaget något trasigt. Med banderoll Pasternak, Boris: Försök till självbiografi. Bonniers, 1958. Originalupplaga. 113 s. Klotband
med skyddsomslag. Understrykningar i texten. Pasternak, Boris: Ljuvers barndom. Söderström & Co, 1958. 105 s. Häftad. Gott skick. Pasternak, Boris: Ljuvers barndom. Forum, 1958. 105 s. Häftad. Ouppsprättad. Något nött i
kanterna. Pastor, Arturo Giménez: Monsieur Armand Duval och andra berättelser.. Hugo Gebers förlag,
1927. 186 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Paton, Alan: Hymn till en älskad. Norstedt och söners förlag, 1970. 145 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Paton, Alan: Järnhård är lagen. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1954. Originalupplaga. 225 s.
Häftad. Gott skick. Något nött i kanterna. Namnteckning på smutstitelbladet. Paton, Alan: Järnhård är lagen. Vingförlaget, 1958. 232 s. Dekorerat pappband. Mycket gott
skick. Paton, Alan: Liv för liv. Norstedt och söners förlag, 1962. 163 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Paton, Alan: Vad ert land är vackert. Norstedt och söners förlag, 1984. 284 s. Klotband med
skyddsomslag. Inlagan fin. Stämpel på snittet. Skyddsomslaget fläckat och nött. Patterson, Harry: Bytet är fångat.. Norstedt och söners förlag, 1977. 245 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget fläckat och nött. Paul, Elliot: Vår i Paris. Wahlström & Widstrand, 1951. 330 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Paustovskij, Konstantin: En nordisk berättelse. Progress-förlaget, Moskva, Arbetarkultur,
Stockholm, u å. 181 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Paustovskij, Konstantin: Mot en okänd tid. Bokfrämjandet, 1972. Illustrerad av Gert L. Rosberg.
288 s. Dekorerat skinnimitationsband. Gott skick. Paustovskij, Konstantin: Under en lycklig stjärna. Bokfrämjandet, 1970. Illustrerad av Gert
Rosberg. 339 s. Dekorerat skinnimitationsband. Mycket gott skick. Paustovskij, Konstantin: Ungdomsår. Bokfrämjandet, 1971. Illustrerad av Gert L. Rosberg. 383
s. Dekorerat skinnimitationsband. Gott skick. Pauwels, Louis: Kärlekens vrångbild. Bonniers, 1957. 226 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick.
Pavic, Milorad: Vindens insida eller Romanen om Hero och Leander.. Symposion, 1995.
82+67. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Pearson, Diane: Czardas: De gyllene åren.. Bonniers, 1976. 306 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Pearson, Michael: Det stora varuhuset. Butiken i Chelsea.. Bonniers, 1983. 265 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Pedersen, Poul: Gör det ont?. Rabén & Sjögren, 1978. 237 s. Häftad. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Peisson, Edouard: Kapten Goddes brott. Wahlström & Widstrand, 1957. 263 s. Häftad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Pellico, Silvio: I fängelse.. Almqvist & Wiksell, 1925. 257 s. Häftad. Gott skick. Något nött i
kanterna. Pellico, Silvio: I fängelse.. Almqvist & Wiksell, 1925. 257 s. Halvfranskt band. Mycket gott
skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Ex LIbris: Astrid Hall. Pellico, Silvio: I fängelse.. Almqvist & Wiksell, 1925. 257 s. Halvfranskt band. Något nött i
kanterna. Marmorerat snitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Inlagan fin. Pellico, Silvio: I fängelse.. Almqvist & Wiksell, 1925. 257 s. Halvlinneband. Mycket gott
skick. Främre häftesomslag medbundet. Ex Libris: Lars A. Lindgren. Dedikation från översättaren,
Florrie Hamilton, på inklistrat vykort. Pemberton, Margaret: Förlorade år.. Wahlström & Widstrand, 1993. 548 s.
Cartonnageband. Gott skick. Pepys, Samuel: Pepys´ Dagbok.. Forum, 1953. 300 s. Klotryggsband. Anteckningar på
försättsbladet. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar. Färgat övre snitt. Pepys, Samuel: Pepys´ Dagbok.. Forum, 1953. 300 s. Häftad. Något nött i kanterna. Peregrinus, Conrad (Kurt Friedlaender): En resa till Springistan. Federativs Förlag, 1948.
Översatt av Viveka Heyman. 151 s. Häftad. Något nött i kanterna. Dedikation, handskriven. Petersen, Josef: En värld stiger ur havet. En roman om Columbus. B. Wahlströms bokförlag,
1936. 510 s. Halvlinneband. Gott skick. Färgat övre snitt. En diskret fläck på bakre pärmen Petit, Marc: Jättedvärgen. Norstedts förlag, 1995. 361 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket
gott skick. Peyré, Joseph: Blod och prakt. Albert Bonniers förlag, 1936. 344 s. Häftad. Gott skick. Phillips, Caryl: Frihetens tillstånd.. Gedins, 1987. 156 s. Dekorerat pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Phillips, Jayne Anne: Sommarlägret.. Forum, 1995. 305 s. Klotband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Philpot, Oliver: Tredje mannens flykt.. Lars Hökerbergs bokförlag, 1951. 364 s. Häftad. Inlagan
fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Piercy, Marge: Den långa natten.. Forum, 1989. 809 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Recensionsstämpel. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Pinilla, Ramiro: De blinda myrorna.. Tidens förlag, 1961. 319 s. Häftad. Gott skick. Piovene, Guido: Novisens bekännelser.. Wahlström & Widstrand, 1949. 208 s. Häftad.
Gott skick. Ouppsprättad. Pirajno, Alberto Denti Di: Doktor i Afrika.. Albert Bonniers förlag, 1956. 254 s. Häftad. Något nött
i kanterna. Pividal, Rafaël: Visedömen.. Rabén & Sjögren, 1982. 220 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Plath, Sylvia: Glaskupan. Forum, 2004. 205 s. Förlagsband. Mycket gott skick. Plessen, Elisabeth: Kohlhaas.. René Coeckelberghs, 1981. Originalupplaga. 257 s. Klotband
med skyddsomslag. Inlagan fin. Författarens signatur. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Plessen, Elisabeth: Meddelande till adeln.. René Coeckelberghs, 1978. Originalupplaga. 203
s. Häftad. Gott skick. Plisnier, Charles: Familjen Annequin del II Hemkomsten. Forum, 1946. 209 s. Häftad.
Häftesomslaget trasigt och fläckat. Plunkett, James: Trolös stad.. Bonniers, 1970. 483 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Recensionsstämpel. Plutarch, : Lebensbeschreibungen I-VI. Wilhelm Goldmann Verlag, 1964. In German. 6 vol.
Paperback. Wrapper slightly rubbed. Plutarch, : Römische Heldenleben. Stuttgart, 1938. In German. Clothbinding. Good condition.
Poirot-Delpech, Bertrand: Mammas stora pojke. Bonniers, 1961. 162 s. Häftad. Gott skick. Poliakov, S.: Messias. Hugo Gebers förlag, 1925. 276 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet.
Pollier, Anne: Den underbaraste dagen. Rabén & Sjögren, 1959. 165 s. Klotryggsband
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Pombo, Alvaro: Hjälten i vindsvåningen.. Bonniers, 1985. 236 s. Klotband. Gott skick. Pomjalovskij, Nikolaj: Prästseminariet.. Tidens förlag, 1955. 127 s. Häftad med
pappersomslag. Gott skick. Popescu, Dumitru Radu: Den kungliga jakten.. Symposion, 1996. 135 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Popescu, Petru: Backanalens slut.. Alba, 1977. 173 s. Häftad. Gott skick. Porter, Katherine Anne: Narrskeppet. En roman om vår tid.. Bonniers, 1963. 503 s. Häftad. Gott
skick. Något nött i kanterna. Post, Laurens van der: Jägaren och valen. Norstedt och söners förlag, 1969. 307 s. Klotband.
Gott skick. Post, Laurens van der: Vågspel i det inre. Norstedt och söners förlag, 1953. Sjunde upplagan.
213 s. Häftad. Gott skick. Post, Laurens van der: Vågspel i det inre. Vingförlaget, 1954. 239 s. Klotryggsband. Gott skick.
Post, Laurens van der: Vågspel i det inre. Norstedt och söners förlag, 1952. Andra upplagan.
213 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Postgate, Raymond: Varje människa är Gud.. Norstedt och söners förlag, 1959. 304 s. Häftad.
Gott skick. Powell, Padgett: Edisto.. Norstedts förlag, 1986. Översatt av Einar Heckscher. 226 s. Häftad.
Gott skick. Power, M.S.: Gårdagens barn. Rabén & Sjögren, 1987. 299 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Power, M.S.: Höstens dårar. Rabén & Sjögren, 1986. 209 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Prager, Emily: Fotlinderskan och andra berättelser.. Stenströms, 1984. 158 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Prario, Lucy Napoli: Tre vita slöjor.. Natur och kultur, 1959. 259 s. Klotryggsband. Mycket gott
skick. Pratolini, Vasco: Ungdomsår i Santa Croce.. Folket i Bilds Förlag, 1954. 294 s. Dekorerat
klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Preda, Marin: Vanvettets upptakt.. René Coeckelberghs, 1980. 553 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Prévost, Jean: Bröderna. Tidens förlag, 1931. 275 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något
slitet. Prévost, Marcel: Half-Oskuld. Adolf Bonnier, Stockholm, 1898. 351 s. Halvklotband. Gott skick.
Ex Libris: Romare Prévost, Marcel: Kampen för ett ideal. Alf. Samuelssons förlag, 1899. 408 s. Halvklotband.
Bandet något nött. Ryggen blekt. Namnteckning på titelbladet. Prévost (d'Exiles), Antoine "Abbé": Manon Lescaut. Albert Bonniers förlag, 1914. 211 s.
Klotband. Något fuktskadad. Prévost (d'Exiles), Antoine "Abbé": Manon Lescaut. Albert Bonniers förlag, 1927. 437 s.
Halvfranskt band. Marmorerat snitt. Inlagan fin. Bandet något nött i kanterna. Price, Nancy: Nattkvinnan.. Folket i Bilds Förlag, 1993. 314 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Priestley, J.B. (John Boynton): Faraway. Albert Bonniers förlag, 1933. 502 s. 2 vol. Häftad.
Något fuktskadad. Priestley, J.B. (John Boynton): Jenny Villiers. Albert Bonniers förlag, 1949. Illustrerad av M.
Elaine Hancock. 190 s. Häftad. Något nött i kanterna. Prisjvin, Michail: Livets rot. Tidens förlag, 1956. 127 s. Häftad. Häftesomslag fläckat. Inlagan
fin. Prokosch, Frederic: Åskans tid. Tidens förlag, 1945. 333 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad.
Originalomslag saknas. Ersatt med privat lösning. Prokosch, Frederic: Konspiratörer. Tidens förlag, 1943. Andra upplagan. 283 s. Häftad. Gott
skick. Delvis ouppsprättad. Prou, Suzanne: Fåglarna - de onda. Rabén & Sjögren, 1977. 171 s. Häftad. Ouppsprättad.
Gott skick. Proust, Marcel: Noveller. Tidens förlag, 1950. 170 s. Häftad med pappersomslag. Mycket gott
skick. Proust, Marcel: Noveller. Tidens förlag, 1950. 169 s. Häftad med pappersomslag.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Proust, Marcel: På spaning efter den tid som flytt III Kring Guermantes. Bonniers, 1966. 330 s.
Dekorerat klotband. Mönstrade för/eftersättsblad. Färgat övre snitt. Proust, Marcel: På spaning efter den tid som flytt II. I skuggan av unga flickor i blom. Bonniers,
1984. 501 s. Dekorerat klotband med skyddsomslag. Färgat övre snitt. Mycket gott skick. Proust, Marcel: På spaning efter det svunna II Swann och kärleken. Bonniers, 1930. 353 s.
Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Pröysen, Alf: Trastsommar. Folket i Bilds Förlag, 1954. Illustrerad av Uno Stallarholm. 239 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget lagat. Purcell, Deirdre: Den hemlige gästen.. Albert Bonniers förlag, 2001. 319 s. Pappband med
skyddsomslag. Nyskick. Purcell, Deirdre: Genom eld och vatten.. Albert Bonniers förlag, 1997. 383 s. Klotband med
skyddsomslag. Nyskick. Purdy, James: Malcolm.. Albert Bonniers förlag, 1966. 241 s. Häftad. Gott skick. Purdy, James: Mister Evening. Noveller.. Carlsson Bokförlag, 1992. 175 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Recensionsstämpel. Pusjkin, Aleksander: Spader dam och andra noveller.. Tidens förlag, 1948. 164 s. Häftad med
pappersomslag. Gott skick. Puzo, Mario: Omertà.. Bonniers, 2001. 319 s. Klotband med skyddsomslag. Nyskick. Raabe, Wilhelm: Hungerprästen. F.C. Askerbergs Bokförlags-aktiebolag, Uppsala, 1914. 374
s. Klotband. Gott skick. Bandet något fläckigt. Anteckningar på titelbladet. Främre häftesomslag
medbundet. Rabelais, Francois: Den gudomliga flaskans orakel. Fahlcrantz & Gumælius, 1949.
Illustrerad av Gustave Doré. 283 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslag fläckat. Något sliten. Ex
Libris: Waldemar Ditzinger Rabelais, Francois: Den gudomliga flaskans orakel. Atlantis Förlag, 1985. Illustrerad av
Gustave Doré. 265 s. Dekorerat pappband. Mycket gott skick. Rabelais, Francois: Den märkvärdiga resan till Bacbuc. Atlantis Förlag, 1984. Illustrerad av
Gustave Doré. 365 s. Dekorerat pappband. Mönstrade för/eftersättsblad. Mycket gott skick. Rabelais, Francois: Den märkvärdiga resan till Bacbuk. Fahlcrantz & Gumælius, 1948.
Illustrerad av Gustave Doré. 392 s. Häftad. Bandet något blekt. Rabelais, Francois: Gyckelmakaren Panurge och hans giftasfunderingar. Atlantis Förlag, 1982.
Illustrerad av Gustave Doré. 340 s. Dekorerat pappband. Mönstrade för/eftersättsblad. Mycket gott
skick. Rabelais, Francois: Pantagruel de törstigas konung. Atlantis Förlag, 1981. Illustrerad av
Gustave Doré. 243 s. Dekorerat pappband. Mönstrade för/eftersättsblad. Mycket gott skick. Radiguet, Raymond: Djävulen i kroppen. Bokorama, 1986. 175 s. Dekorerat
skinnimitationsband. Guldsnitt. Nyskick. Radiguet, Raymond: Djävulen i kroppen. Tidens förlag, 1951. Andra upplagan. 151 s. Häftad
med pappersomslag. Gott skick. Railo, Eino: Granriskransen. Albert Bonniers förlag, 1937. 292 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Ransmayr, Christoph: Den sista världen.. Forum, 1989. 225 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Rappaport, Leon: Determinantan.. Bo Cavefors, 1977. 389 s. Häftad. Något sliten.
Anteckningar på försättsbladet. Rascovich, Mark R.: Intermezzo i Ishavet.. Forum, 1964. 273 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Inlagan fin. Ratel, Simonne: Belle-Jolie. Albert Bonniers förlag, 1933. 150 s. Dekorerat helskinnband med
guldsnitt. Ryggen något trasig i övre kanten. Anteckningar på smutstitelbladet. Ratel, Simonne: Belle-Jolie. Bonniers, 1933. 250 s. Häftad. Anteckningar på häftesomslaget.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Rathenow, Lutz: Räkna med det värsta.. Legenda, 1986. 187 s. Klotband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Rathenow, Lutz: Vind 411. Stycken att läsa och texter att spela.. Legenda, 1987. 174 s.
Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Ravera, Lidia: Mitt eget barn.. Forum, 1981. 151 s. Klotband. Mycket gott skick. Ravera, Lidia: Slå ihjäl tiden.. Forum, 1980. 203 s. Klotband. Mycket gott skick. Rawlings, Marjorie Kinnan: I hjortkalvens marker.. Albert Bonniers förlag, 1943. 299 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Inlagan fin. Raymond, Ernest: De höllo ut.. Lars Hökerbergs bokförlag, 1942. 352 s. Klotryggsband. Gott
skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Anteckningar på försättsbladet. Raymond, Ernest: Var det kärlek den gången?. Lars Hökerbergs bokförlag, 1943. 362 s.
Klotryggsband. Mycket gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Namnteckning på
smutstitelbladet. Raymond, Marcel: Französische liebesgeschichten. Zürich, 1951. In German. Wrappered.
Good condition. Read, Piers Paul: Professorns dotter.. Rabén & Sjögren, 1972. 259 s. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Reed, John: Mexiko i uppror och andra reportage.. Norstedt och söners förlag, 1981. 222 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Ex Libris: Owe Nilsson. Rees, Celia: Häxa. Pandang, 2005. 229+6 tomma sidor. Pocket. Gott skick. Remarque, Erich Maria: Tid att älska, dags att dö.. Albert Bonniers förlag, 1954. 327 s. Häftad.
Bandet något fläckigt. Något nött i kanterna. Inlagan fin. Överstruken namnteckning på
smutstitelbladet. Remarque, Erich Maria: Tid att älska, dags att dö.. Wahlströms, 1984. 317 s. Cartonnageband.
Gott skick. Remarque, Erich Maria: Triumfbågen.. Bra Böcker, 1981. 262+251. 2 vol. Dekorerat
skinnimitationsband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Resjetnikov, Fjodor: Pråmdragarna. Tidens förlag, 1974. 140 s. Häftad. Gott skick. Resjetnikov, Fjodor: Pråmdragarna. Tidens förlag, 1949. 141 s. Häftad med pappersomslag.
Mycket gott skick. Reuter, Fritz: Fransmän i stan.. Natur och kultur, 1960. 259 s. Pappband med skyddsomslag.
Gott skick. Anteckningar på försättsbladet. Reuter, Fritz: Lifvet på landet.. Albert Bonniers förlag, 1895-96. Illustrerad av Gerda Tirén.
360+406. Klotband. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Inlagan fin. Reuter, Fritz: Livet på landet. Ll Världslitteraturens mest bekanta verk.. Baltiska Förlaget, 1927.
316 s. Halvfranskt band. Bandet något nött i kanterna. Marmorerade pärmar. Guldornerad.
Upphöjda bind. Redaktör Torsten Wennström. Reuter, Fritz: Valda berättelser.. Albert Bonniers förlag, 1897. Illustrerad av Nils Larson och
Einar Torsslow. 199+266+256+276s. 2 vol. Dekorerat klotband. Gott skick. Något nött i kanterna.
Ex Libris: A.V. och A.M.B. Romare Reynolds, Jack: En kvinna i Bangkok.. Bonniers, 1958. 363 s. Klotryggsband. Gott skick. Rhodes, Evan H.: En armé av barn.. Bra Böcker, 1981. 405 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Ribeiro, Aquilino: När vargarna yla.. Norstedt och söners förlag, 1961. 272 s. Häftad. Något nött
i kanterna. Ribeiro, Joao Ubaldo: Brasilien, Brasilien.. Wiken, 1991. 680 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Richardson, Henry Handel: Ultima Thule. Richard Mahonys sista år.. Wahlström &
Widstrand, 1933. 339 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget slitet. Richebourg, Emile: Marthe. P A Huldbergs Bokförlag, 1890. 208 s. Skinnimitationsband. Gott
skick. Ägarnamn i guldtryck på främre pärmen Riel, Jørn: Du bor i ditt namn. Corona, 1981. 358 s. Linneband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Stämpel på titelsidan med hälsning från förlaget Rifbjerg, Klaus: Anna (jag) Anna. Albert Bonniers förlag, 1970. 263 s. Klotband. Gott skick. Rifbjerg, Klaus: Dilettanterna. Bonniers, 1974. 203 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Rifbjerg, Klaus: Ett bortvänt ansikte. Bonniers, 1979. 225 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Recensionsstämpel. Rifbjerg, Klaus: Tack för turen. Bonniers, 1977. 197 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Rinaldi, Angelo: Plinius Rosor.. Bonniers, 1990. 274 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något trasigt. Rinaldi, Angelo: Sista festen på Café Imperial.. Bonniers, 1984. 203 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något trasigt. Rinser, Luise: En främling går förbi.. Natur och kultur, 1953. 83 s. Häftad. Gott skick. Rinser, Luise: Ringar av glas.. Natur och kultur, 1951. 178 s. Häftad. Gott skick. Något nött i
kanterna. Rio, Michel: Felsteget. Anamma, 1998. På svenska/franska. 189 s. Häftad. Enstaka
anteckningar i blyerts. Annars ett fint exemplar. Rivoyre, Christine de: Boy. Forum, 1976. 253 s. Klotband med skyddsomslag.
Recensionsstämpel. Skyddsomslaget något trasigt. Rivoyre, Christine de: Morgonstund. Forum, 1977. 197 s. Klotband med skyddsomslag.
Namnteckning på försättsbladet. Skyddsomslaget något slitet. Roberts, Kenneth: Nordvästpassagen.. Albert Bonniers förlag, 1938. Fjärde upplagan. 548 s.
Linneband. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Färgat övre snitt. Bandet något fläckigt.
Roberts, Kenneth: Nordvästpassagen.. B. Wahlströms bokförlag, 1969. 254+255. 2 vol.
Skinnimitationsband. Mycket gott skick. Roberts, Kenneth: Nordvästpassagen.. Albert Bonniers förlag, 1938. Originalupplaga. 548 s.
Halvfranskt band. Mycket gott skick. Färgat övre snitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Främre
häftesomslag medbundet. Robertson, E. Arnot: Även i de bästa familjer .... Hugo Gebers förlag, 1934. 378 s. Halvfranskt
band. Gott skick. Övre guldsnitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Främre häftesomslag medbundet.
Robertson, R.B.: Valen och hans överman.. Tidens förlag, 1957. Illustrerad av Torsten
Bergentz. 223 s. Dekorerat pappband. Gott skick. Fotoillustrerad. Robinson, Henry Morton: Kardinalen.. Forum, 1964. 393 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget
något slitet. Namnteckning på smutstitelbladet. Roblés, Emmanuel: Vesuvius. Interculture, 1985. 279 s. Häftad. Gott skick. Roch, Herbert: Kvinnomålaren på Montparnasse. Roman om Amedeo Modigliani.. Gothia,
1958. 343 s. Inbunden. Bandet något fläckigt. Inlagan fin. Stämplad "Arkivexemplar". Roché, Henri-Pierre: Den långa kyssen. Korpen, 1979. 256 s. Dekorerat klotband. Mycket gott
skick. Rock, Phillip: Den långa sommaren.. Wahlström & Widstrand, 1981. 295 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Rock, Phillip: Krigets klockor. Wahlström & Widstrand, 1981. 258 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Rodoreda, Mercè: Kameliagatan.. Fischer & Co, 1992. 234 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Rodoreda, Mercè: Krossad spegel.. Fischer & Co, 1991. 316 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Rolland, Romain: Clerambault. En fri andes historia under kriget. Albert Bonniers förlag, 1920.
424 s. Vackert halvfranskt band. Upphöjda bind. Guldornerad rygg. Marmorerade pärmar. Mycket
gott skick. Rolland, Romain: Jean-Christophe I-X. Albert Bonniers förlag, 1919-20. 5 vol. Dekorerat
halvfranskt band. Övre guldsnitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Inlagan fin. Bandet något nött i
kanterna. Rolland, Romain: Jean-Christophe I-X. Albert Bonniers förlag, 1916-18. 10 vol. Dekorerat
halvfranskt band. Gott skick. Marmorerat snitt. Romains, Jules: Någon är död. Albert Bonniers förlag, 1935. 183 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget slitet. Anteckningar på insidan av bakre häftesomslaget Romains, Jules: Verdun. Bonniers, 1939. 438 s. Häftad. Anteckningar på försättsbladet.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Rombi, Paride: Perdu.. Albert Bonniers förlag, 1955. 164 s. Häftad. Mycket gott skick.
Ouppsprättad. Romero, Luis: Stöten.. Tidens förlag, 1962. 251 s. Häftad. Något nött i kanterna. Rosegger, Peter: I. N. R. I. En fattig syndares glada budskap.. Hiertas, 1904. 313 s. Halvfranskt
band. Inlagan fin. Övre guldsnitt. Bandet något slitet. Marmorerade för/eftersättsblad. Främre
försätsblad saknas. Ex Libris inklistrat upp och ner på eftersättsbladet: Albert Janse Elfvik Rosei, Peter: Utanför.. Rabén & Sjögren, 1980. 132 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Rosen, Erwin: En odågas äventyr i Amerika. Minnen och intryck. Wahlström & Widstrand,
1914. Andra upplagan. 251 s. Halvfranskt band. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt.
Inlagan fin. Bandet något slitet. Rossner, Judith: Emmeline. Bonniers, 1982. 341 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något slitet. Rostböll, Erik: ... och hanen gol för andra gången. Albert Bonniers förlag, 1954. 199 s. Häftad.
Inlagan fin. Tejpfläckar på första och sista uppslagen Roth, Edgar: Vad är då en människa. Gummessons, 1959. 281 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Roth, Henry: Kalla det sömn. Rabén Prisma, 1994. 463 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något trasigt. Roth, Philip: Lustans professor. Albert Bonniers förlag, 1978. Översatt av Caj Lundgren. 229 s.
Klotband med skyddsomslag. Något fuktskadad. Namnteckning på försättsbladet. Roth, Philip: Lustans professor. Bonniers, 1978. Översatt av Caj Lundgren. 229 s. Klotband
med skyddsomslag. Mycket gott skick. Rothberg, Abraham: Döden har tusen dörrar. Wahlström & Widstrand, u å. 222 s.
Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Rouart, Jean-Marie: Rovdjurskvinnan. Forum, 1991. 164 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Roulund, Grete: I morgon Mario. Wiken, 1984. 238 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Rousseau, Jean Jacques: Bekännelser Senare delen Tredje volymen. Albert Bonniers förlag,
1922. 599 s. Halvklotband. Illustrerad. Gott skick. Rousseau, Jean Jacques: Den ensamme vandrarens drömmerier. Tidens förlag, 1951. 145 s.
Häftad med pappersomslag. Mycket gott skick. Rousseau, Jean Jacques: Julie eller Den nya Héloïse. Natur och kultur, 1983. 482 s. Klotband
med skyddsomslag. Gott skick. Roux, Dominique de: Dragspelståget. Tidens förlag, 1965. 130 s. Häftad. En fläck på ryggen.
Rózewicz, Tadeusz: Min dotter. Albert Bonniers förlag, 1970. 112 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Ruark, Robert: Uhuru. Bonniers, 1963. 489 s. Häftad. Gott skick. Delvis ouppsprättad.
Häftesomslag fläckat. En delvis bortriven recensionsetikett på smutstitelbladet. Rücker, Günther: Herr von Oe.. Alba, 1987. 131 s. Häftad. Gott skick. Något nött i kanterna. Rudnick, Paul: Darlings !. AWE/ Gebers, 1987. 215 s. Klotband. Mycket gott skick. Ruesch, Hans: Svart törst.. LTs förlag, 1960. 380 s. Klotryggsband. Gott skick. Rushdie, Salman: Morens sista suck.. Albert Bonniers förlag, 1996. 405 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Russier, Gabrielle: Brev från fängelset. Forum, 1971. 137 s. Häftad. Ouppsprättad. En fläck på
häftesomslaget. Inlagan fin. Russo, Richard: Sams grabb.. Gedins, 1989. 450 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Ruuth, Alpo: Hemlandet. Rabén & Sjögren, 1975. 546 s. Pappband med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Sabatier, Robert: De hemliga åren i en människas liv. Forum, 1986. Översatt av Viveka
Heyman. 428 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint
exemplar. Saer, Juan José: Undersökningen.. Albert Bonniers förlag, 1999. 168 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Safire, William: Att intet förtiga.. Bra Böcker, 1979. 569 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Sagan, Françoise: En främlings ansikte. Albert Bonniers förlag, 1976. 171 s. Klotband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Sagan, Françoise: Något av ett leende. Bonniers, 1956. 166 s. Pappband. Bandet något blekt.
Inlagan fin. Namnteckning på smutstitelbladet. Anteckningar på försättsbladet. Sage, Alain-René le: Gil Blas. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1945. 684 s. Dekorerat klotband.
Färgat övre snitt. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Saïd, Mustafa: En mans liv. Hälften av varje.. Forum, 1974. 161 s. Häftad. Något sliten. Saïd, Mustafa: En mans liv. Hälften av varje.. Forum, 1974. 161 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Något nött i kanterna. Saint-Exupéry, Antoine de: Kamrater på en irrande planet. Kooperativa Förbundets förlag,
1939. 248 s. Pappband. Gott skick. Saint-Pierre, Bernardin de: Paul och Virgine. Huldberg, 1880. 120 s. Dekorerat klotband.
Illustrerad. Gott skick. Saint-Pierre, Bernardin de: Paul och Virgine. Huldbergs förlag, 1880. 120 s. Dekorerat
klotband. Illustrerad. Anteckningar på insidan av pärmen. Eftersättsbladet saknas Salama, Hannu: Bouppteckning efter Kosti. Rabén & Sjögren, 1977. 232 s. Pappband
med skyddsomslag. Gott skick. Namnteckning på titelbladet. Häftesomslaget något nött i
kanterna. Salama, Hannu: Kommer upp i tö. Rabén & Sjögren, 1978. 421 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget lagat. Salama, Hannu: Midsommardansen. Bonniers, 1965. 196 s. Häftad. Gott skick. Något nött i
kanterna. Salisbury, Harrison E.: Irena Galina.. Tidens förlag, 1965. 326 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Saltykov, Michail: Oskyldiga berättelser.. Tidens förlag, 1949. 130 s. Häftad med
pappersomslag. Gott skick. Sandel, Cora: Alberte och friheten. Forum, 1948. 297 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet.
Namnteckning på smutstitelbladet. Sandel, Cora: Alberte och friheten. Albert Bonniers förlag, 1997. 295 s. Pappband. Liten skada
på ryggen, annars i gott skick Sandel, Cora: Alberte och Jakob. Albert Bonniers förlag, 1997. 312 s. Pappband. Gott skick. Sandel, Cora: Alberte och Jakob. Forum, 1948. 291 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet.
Namnteckning på smutstitelbladet. Sandel, Cora: Bara Alberte. Forum, 1948. 296 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet.
Namnteckning på försättsbladet. Sandel, Cora: Bara Alberte. Albert Bonniers förlag, 1997. 362 s. Pappband. Gott skick. Sandel, Cora: Bara Alberte. Forum, 1954. 286 s. Klotryggsband. Gott skick. Namnteckning på
försättsbladet. Sandel, Cora: Figurer på mörk botten. Forum, 1950. 260 s. Klotryggsband. Främre
häftesomslag medbundet. Gott skick. Sandel, Cora: Köp inte Dondi. Forum, 1958. 257 s. Klotryggsband. Gott skick. Sandel, Cora: Köp inte Dondi. Forum, 1958. 257 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något
nött i kanterna. Namnteckning på smutstitelbladet. Sandel, Cora: Kranes konditori. Forum, 1946. 207 s. Klotryggsband. Gott skick. "IOGT" präglat
på främre pärmen Sandemose, Aksel: Alice Atkinson och hennes älskare. Forum, 1970. 212 s. Klotband med
skyddsomslag. Inlagan fin. Skyddsomslaget fläckat och nött. Sandemose, Aksel: En sjöman går iland. Tidens förlag, 1935. Översatt av Eyvind Johnson. 316
s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Sandemose, Aksel: En sjöman går iland. Tidens förlag, 1935. Översatt av Eyvind Johnson. 316
s. Klotband. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Sandemose, Aksel: En sjöman går iland. Folket i Bilds Förlag, 1958. Översatt av Eyvind
Johnson. 236 s. Dekorerat pappband. Gott skick. Sandemose, Aksel: Klabautermannen. Forum, 1969. 221 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Sansom, William: En bädd av rosor. Albert Bonniers förlag, 1957. 276 s. Dekorerat pappband
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Sansom, William: En bädd av rosor. Albert Bonniers förlag, 1955. 239 s. Häftad. Inlagan fin.
Bandet något nött i kanterna. Sansom, William: Farväl. Albert Bonniers förlag, 1968. 223 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Sansom, William: Svartsjuka. Albert Bonniers förlag, 1950. 233 s. Häftad. Mycket gott skick.
Ouppsprättad. Sansom, William: Tre. Albert Bonniers förlag, 1946. 250 s. Häftad. Gott skick. Saperstein, Alan: Hur gammal var Lolita?. Legenda, 1989. 289 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget lagat. Sariola, Esa: Käre vän. Legenda, 1987. 156 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick.
Sariola, Esa: Käre vän. Legenda, 1987. 156 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick.
Dedikation, handskriven. Saroyan, William: Jag vill se min son.. C.E. Fritzes Bokförlag, 1951. 372 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Saroyan, William: Jag vill se min son.. C.E. Fritzes Bokförlag, 1951. 372 s. Halvklotband. Gott
skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Exlibris. Sartre, Jean-Paul: Frihetens vägar Första delen Mogen ålder. Albert Bonniers förlag, 1947.
332 s. Halvklotband. Sartre, Jean-Paul: Frihetens vägar Första delen Mogen ålder. Albert Bonniers förlag, 1947. 332
s. Linneband. Mönstrat snitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Främre häftesomslag medbundet.
Sartre, Jean-Paul: Frihetens vägar l-lll Frihetens vägar, Fristen, Med döden i hjärtat.. Bonniers,
1964. 332+372+312. 3 vol. Dekorerat klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något fläckat.
Annars ett fint exemplar. Färgat övre snitt. Sartre, Jean-Paul: Med döden i hjärtat. Bonniers, 1964. 312 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Sartre, Jean-Paul: Zeit der reife. Hamburg, 1950. In German. Clothbinding. Good condition. Savan, Glenn: White Palace.. Wahlström & Widstrand, 1989. 344 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Scarborough, Mildred: Lillys trädgård. Tryckningskommitténs Förlagsexpedition, Stockholm,
1916. 214 s. Häftad. Gott skick. Schade, Jens August: Jag är galen i dig. Wahlström & Widstrand, 1946. Illustrerad av
författaren. 204 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Schade, Jens August: Mäniskor möts och ljuv musik uppstår i hjärtat. ARS Förlag, 1945.
Illustrerad av Anne Grete. 296 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Schade, Jens August: Människor möts och ljuv musik uppstår i hjärtat. ARS, 1945. Illustrerad
av Anne Grete. 296 s. Häftad. Inlagan fin. Delvis ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Schaeffer, Susan Fromberg: En förförd kvinnas besatthet.. Forum, 1986. 546 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Schallück, Paul: Den osynliga porten.. Bonniers, 1956. 208 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad.
Recensionsstämpel. Scheffel, Joseph Victor von: Ekkehard. Berättelse från det tionde århundradet.. Norstedt och
söners förlag, 1905. 487 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Schenzinger, Karl Aloys: Anilin. Roman om en storindustri.. Dagens Böcker AB, Malmö, 1941.
380 s. Linneband. Färgat övre snitt. Gott skick. Schimmel / Gabriel, Betty / Joyce: Att åter se dig. Betty Schimmels historia.. Forum, 1999. 245
s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Schlegel, Friedrich: Lucinde. Bokgillet, 1957. 151 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något
slitet. Schlumberger, Jean: Saint - Saturnin. A-B Skoglunds bokförlag, 1933. 301 s. Häftad. Gott
skick. Schmidt, Michael: Innan Chayo försvann.. Fripress, 1985. 183 s. Inbunden. Gott skick. Schneck, Stephen: Nattportiern. En absolut sann bekännelse.. Bonniers, 1966. 197 s. Häftad.
Häftesomslag fläckat. Annars ett fint exemplar. Schnëur, Salman: Dnjeprs sång. Folket i Bilds Förlag, 1958. 351 s. Dekorerat pappband. Gott
skick. Schnitzler, Arthur: Doktor Gräsler Badläkare. Ivar Baarsens Förlag, 1917. 239 s. Halvklotband.
Mycket gott skick. Privatband. Schnitzler, Arthur: Spel i gryningen.. Tidens förlag, 1949. Översatt av Per Erik Wahlund. 153 s.
Pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Schnitzler, Arthur: Spel i gryningen.. Tidens förlag, 1949. Översatt av Per Erik Wahlund. 153 s.
Pappband. Gott skick. Schoendoerffer, Pierre: Farväl till kungen. Bonniers, 1971. 203 s. Häftad. Delvis ouppsprättad.
Schoonover, Lawrence: Fången på Tordesillas.. Albert Bonniers förlag, 1961. 266 s. Häftad.
Gott skick. Ouppsprättad. Schoulgin, Eugene: Minnen av Mirella. Författarförlaget, 1988. 241 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Schreiber, Hermann: Sjörövare och korsarer.. Rabén & Sjögren, 1967. 235 s. Klotband.
Schulberg, Budd: Knockout.. Albert Bonniers förlag, 1959. 319 s. Dekorerat pappband. Gott
skick. Något fläckig. Schulberg, Budd: Varför springer Sammy?. Folket i Bilds Förlag, 1961. 295 s. Dekorerat
pappband. Något snedläst. Schumacher, H.V.: Lord Nelson och Lady Hamilton. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1923. Fjärde
upplagan. 406 s. Vackert halvfranskt band. Övre guldsnitt. Upphöjda bind. Marmorerade pärmar.
Främre häftesomslag medbundet. Illustrerad. Mycket gott skick Schwartz, Lynne Sharon: Det slutna hjärtat.. Forum, 1984. 428 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Scibor-Rylski / Wajda, Aleksander / Andrzej: Polsk rapsodi.. Brombergs, 1982. 275 s.
Inbunden. Gott skick. Scott, J.D.: Slutet på en gammal visa.. Norstedt och söners förlag, 1956. 256 s. Häftad. Inlagan
fin. Häftesomslag fläckat. Något nött i kanterna. Scott, Walter: Anna af Geierstein eller Töcken-flickan. Axel Hellsten, 1856. 462 s.
Klotryggsband. Något brunfläckig. Scott, Walter: Bruden af Lammermoor. F. & G. Beijers förlag, 1888. 444 s. Halvfranskt
band. Något nött i kanterna. Ex Libris: Romare. Scott, Walter: Canongate's krönika. Axel Hellsten, Stockholm, 1854. 316 s. Klotryggsband. Gott
skick. Scott, Walter: Det farliga slottet. F. & G. Beijers förlag, 1888. 118 s. Halvfranskt band.
Något nött i kanterna. Ex Libris: Romare. Scott, Walter: Fanatismen. Axel Hellsten, Stockholm, 1855. 395 s. Klotryggsband. Gott skick.
Namnteckning på titelbladet. Scott, Walter: Fornforskaren. Axel Hellsten, 1856. 410 s. Klotryggsband. Något brunfläckig.
Namnteckning på titelbladet. Scott, Walter: Fornforskaren. Valda romaner af Walter Scott, 3. Godtköpsupplaga. F. & G.
Beijers förlag, 1887. 348 s. Originalklotband. Något nött i kanterna. Scott, Walter: Ivanhoe. AB Linqvist förlag, Stockholm, 1962. Tredje upplagan. 213+216 s.
Dekorerat pappband. Gott skick. Ryggen något bucklig. Namnteckning på försättsbladet. Scott, Walter: Klockorna ringer i S:t Leonard Originalets titel The Heart of Midlothian. Harriers,
1960. 333 s. Skinnimitationsband. Bandet något skevt. Inlagan fin. Färgat övre snitt. Namnstämpel
på insidan pärmen. Scott, Walter: Midlothians hjärta. Albert Bonniers förlag, 1926. 659 s. Dekorerat halvfranskt
band. Gott skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Scott, Walter: Midlothians hjärta. Albert Bonniers förlag, 1926. 660 s. Halvfranskt band.
Marmorerade pärmar. Marmorerat snitt. Mycket gott skick. Innehåller porträttfrontespiece Scott, Walter: Nigels äfventyr. F. & G. Beijers förlag, 1888. 382 s. Halvfranskt band. Något
nött i kanterna. Ex Libris: Romare. Scott, Walter: Sanct Valentins dag eller Den vackra flickan i Perth. Gleerups, 1880. 541 s.
Dekorerat klotband. Illustrerad. Marmorerat snitt. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Scott, Walter: Talismanen. F. & G. Beijers förlag, 1887. 259 s. Halvfranskt band. Något
sliten. Ex Libris: Romare. Scott, Walter: Woodstock eller Rojalisten. F. & G. Beijers förlag, 1888. 384 s. Halvfranskt
band. Något nött i kanterna. Ex Libris: Romare. Seaberg, Rönnog: Guds ansikte. Rabén & Sjögren, 1965. Originalupplaga. 151 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Seabrook, William B.: Asyl.. Natur och kultur, 1936. 228 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet.
Inlagan fin. Searls, Hank: Överbord.. AWE/ Gebers, 1979. 346 s. Klotband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något slitet. Seeberg, Peter: Bipersonerna. Bo Cavefors, 1961. 209 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något slitet. Seeberg, Peter: Fågelsmulor. Atlantis Förlag, 1981. 104 s. Pappband. Gott skick. Seeberg, Peter: Hedar. Atlantis Förlag, 1980. 118 s. Pappband. Gott skick. Seeberg, Peter: Om fjorton dagar. Atlantis Förlag, 1984. 186 s. Pappband. Gott skick. Seeberg, Peter: Vid havet. Atlantis Förlag, 1980. 150 s. Pappband. Mycket gott skick. Segal, Erich: Klassen.. Bra Böcker, 1989. 647 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott
skick. Segal, Erich: Tro, hopp och kärlek.. Bra Böcker, 1992. 566 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Selvadurai, Shyam: Funny boy - inte som andra.. Natur och kultur, 1996. 292 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Anteckningar på eftersättsbladet.
Seppänen, Unto: Flyktingskolan. Albert Bonniers förlag, 1930. 252 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Serafimovitj, Aleksander: Järnströmmen. Tidens förlag, 1949. 220 s. Häftad med
pappersomslag. Gott skick. Service, Robert W.: Guldgrävartåget anno 98.. Tidens förlag, 1942. Översatt av Ture Nerman.
326 s. Klotband. Gott skick. Seton, Anya: Djävulsvattnet.. Albert Bonniers förlag, 1966. 503 s. Dekorerat pappband. Gott
skick. Seuren, Günter: Fallet Lebeck.. Norstedt och söners förlag, 1968. 202 s. Häftad. Gott skick. Sexton, Ethol: Räkna mig bland de levande.. Tidens förlag, 1947. 422 s. Klotryggsband. Gott
skick. Shakespeare, William: W. Shakespeare´s dramatische Werke. Deutsche Verlags-Anstalt, (not
dated). In German. Translated by Schlegel/Tieck. Decorated cloth binding. Covers slightly worn.
Light browning. Inscriptions on endpaper. Shapiro, Lionel: Den sjätte juni.. Albert Bonniers förlag, 1964. 346 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Shaplen, Robert: Våldets minut.. Tidens förlag, 1960. Översatt av Ture Nerman. 441 s.
Klotryggsband. Namnteckning på titelbladet. Sharpe, Tom: Bestseller.. Bo Cavefors, 1978. Originalupplaga. 257 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Shaw, George Bernard: Artistkärlek. Saxon & Lindströms Förlags AB, 1934. 343 s.
Guldornamenterat halvfranskt band. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Något nött i
kanterna. Namnteckning på insidan av pärmen. Shaw, George Bernard: Min kära Dorothea. En praktisk metod för moralisk uppfostran av
kvinnor, utformad i ett brev till en ung person av detta kön.. Berghs Förlag, 1957. Illustrerad av
Clare Winster. 60 s. Häftad. Gott skick. Shaw, George Bernard: Mr Byrons yrke. Söderström & Co, 1920. 331 s. Linneband. Gott
skick. Namnteckning på smutstitelbladet. Några fläckar på sidorna 110-115. Shaw, George Bernard: Sankta Johanna. Ett krönikerspel i sex scener och en epilog. Albert
Bonniers förlag, 1925. 267 s. Vackert halvfranskt band. Guldornerad rygg. Upphöjda bind.
Marmorerat snitt. Mycket fint exemplar. Främre häftesomslaget medbundet. Exlibris Greta
Strömbom Shaw, Irwin: De unga lejonen. Albert Bonniers förlag, 1959. 392 s. Dekorerat pappband. Gott
skick. En fläck på snittet. Shaw, Irwin: De unga lejonen. Albert Bonniers förlag, 1949. 703 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Ryggen lätt fläckad. Shaw, Irwin: Stormvarning. Albert Bonniers förlag, 1952. 418 s. Klotryggsband. Gott skick. Shaw, Irwin: Stormvarning. Albert Bonniers förlag, 1954. 445 s. Dekorerat pappband. Shaw, Irwin: Tiggare och tjuv. Bonniers, 1978. 318 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Shaw, Irwin: Tiggare och tjuv. Albert Bonniers förlag, 1980. 376 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Shaw, Irwin: Två veckor i en annan stad. Bonniers, 1961. 390 s. Klotband. Bandet något
fläckigt. Något nött i kanterna. Shaw, Irwin: Välgöraren. Bonniers, 1983. 445 s. Klotband. Gott skick. Anteckningar på
försättsbladet. Shaw, Robert: Gömstället.. Norstedt och söners förlag, u å. 223 s. Häftad. She, Lao: Lao Li söker kärleken. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1950. 330 s. Häftad. Något nött
i kanterna. Sheff, Harry: Lucrezia Borgia.. Wahlström & Widstrand, 1921. 285 s. Halvfranskt band.
Bandet något nött. Sheldon, Sidney: Tracys hämnd.. Bonniers, 1985. 391 s. Förlagsband med pappersomslag.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Gott skick. Shellabarger, Samuel: Kungens kavaljer.. Albert Bonniers förlag, 1950. 428 s. Häftad. Något
nött i kanterna. Sheppard, Stephen: De fyrahundra.. Bra Böcker, 1980. 389 s. Klotband med skyddsomslag.
Shields, Carol: Kärlekens republik.. Tidens förlag, 1995. 393 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Shields, Carol: Mary Swann - en litterär kriminlgåta.. Rabén Prisma, 1996. 311 s. Klotband
med skyddsomslag. Mycket gott skick. Shields, Carol: Stendagböckerna.. Tidens förlag, 1995. 313 s. Cartonnageband. Gott skick. Shulman, Alix Kates: Svängen.. Bra Böcker, 1983. 320 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Sick, Ingeborg Maria: Högfjällsprästen. Fr. Skoglunds förlag, 1903. 220 s. Halvfranskt band.
Färgat snitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Bandet något nött i kanterna. Inlagan fin. Sienkiewicz, Henryk: Quo Vadis. Bra Böcker, 1975. 299 s. Skinnimitationsband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
Anteckningar på försättsbladet. Signoret, Simone: Adjö Volodja. Forum, 1986. 474 s. Klotband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Sigurdadottir, Frida A.: Medan natten lider. Tidens förlag, 1992. 229 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Sillanpää, Frans Eemil: Änglarnas skyddslingar och andra berättelser. Vårt Hems förlag, 1930.
346 s. Dekorerat halvfranskt band. Övre guldsnitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Något
fuktskadad. Sillanpää, Frans Eemil: Det fromma eländet; En mans väg; Livet och solen; Människor i
sommarnatten; Silja. Wahlström & Widstrand, 1938. 294+324+278+242+306s. 5 vol.
Dekorerat halvfranskt band. Gott skick. Färgat övre snitt. Sillanpää, Frans Eemil: En mans väg. Wahlström & Widstrand, 1939. Sjätte upplagan.
290 s. Helt skinnband. Inlagan fin. Guldsnitt. Inre denteller. Ryggen något sliten. Sillanpää, Frans Eemil: Livet och solen. Wahlström & Widstrand, 1939. Tredje upplagan.
278 s. Helt skinnband. Inlagan fin. Guldsnitt. Inre denteller. Ryggen sliten. Sillanpää, Frans Eemil: Männsikor i sommarnatten. Wahlström & Widstrand, 1938.
Åttonde upplagan. 242 s. Klotryggsband. Inlagan fin. Ryggen fläckad Sillanpää, Frans Eemil: Silja. Berättelsen om ett gammalt släktträds sista gröna skott. Holger
Schildts förlagsaktiebolag, 1932. Tionde upplagan. 389 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Sillitoe, Alan: Sergeantens son.. Atlantis Förlag, 1979. 324 s. Dekorerat pappband. Gott skick.
Sillitoe, Alan: Utvägen.. Legenda, 1988. Illustrerad av Peter Farmer. 131 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Anteckningar på försättsbladet. Silone, Ignazio: En näve björnbär.. Tidens förlag, 1953. 333 s. Häftad. Häftesomslaget något
nött i kanterna. Inlagan fin. Silone, Ignazio: Fontamara.. Tidens förlag, 1946. 259 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad.
Exlibris. Silone, Ignazio: Sädeskornet under snön.. Albert Bonniers förlag, 1945. 430 s. Klotryggsband.
Gott skick. Namnteckning på försättsbladet. Silva, Miguel Otero: Döda hus.. Tidens förlag, 1964. 143 s. Häftad. Gott skick. Simatupang, Iwan: Pilgrimen.. Ordström, 1984. Illustrerad av Ulf Melvin Fjellström. 113 s.
Häftad. Mycket gott skick. Simecka, Milan: Vår kamrat Winston Smith. Att läsa "1984" i Östeuropa.. Askelin &
Hägglund, 1984. Illustrerad av Jan Kristofori. 110 s. Häftad. Mycket gott skick. Simenon, Georges: Antoine och Julie. Bonniers, 1976. 211 s. Klotband. Recensionsstämpel.
Anteckningar på försättsbladet. Anteckningar på eftersättsbladet. Simenon, Georges: De oskuldsfulla. Bonniers, 1974. 188 s. Klotband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Simenon, Georges: Det lilla helgonet och Augustes död. Albert Bonniers förlag, 1969. 303 s.
Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. En fläck på försättsbladet.
Annars ett fint exemplar. Simenon, Georges: November. Bonniers, 1975. 188 s. Klotband med skyddsomslag.
Recensionsstämpel. Skyddsomslaget något trasigt. Ryggen sliten. Simmel, Johannes Mario: Älska din nästa.. Wiken, 1987. 470 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Simmel, Johannes Mario: O fosterland, var tryggt.. Albert Bonniers förlag, 1968. 418 s.
Klotryggsband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Simon, Claude: Georgica. AWE/ Gebers, 1985. 274 s. Häftad. Mycket gott skick. Simon, Claude: Historia. AWE/ Gebers, 1985. 329 s. Pocket. Simon, Claude: Saklära. AWE/ Gebers, 1985. 155 s. Häftad. Nyskick. Simon, Claude: Vägen till Flandern. Gebers, 1960. 255 s. Dekorerat klotband. Främre
häftesomslag medbundet. Anteckningar på försättsbladet. Bandet något nött i kanterna. Simon, Claude: Vägen till Flandern. AWE/ Gebers, 1985. 255 s. Häftad. Gott skick. Sinclair, Upton: Brev till Judd. Axel Holmströms förlag, 1928. 128 s. Häftad. Delvis
ouppsprättad. Häftesomslag fläckat. Något sliten. Sinclair, Upton: Bunny Ross.. Folket i Bilds Förlag, 1950. 454 s. Klotryggsband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Sinclair, Upton: Drakens tänder. Axel Holmströms förlag, 1943. Andra upplagan. Översatt av
Erik, Karl Lindegren & Vennberg. 696 s. Halvklotband. Stänksnitt. Inlagan fin. Bandet något nött.
Sinclair, Upton: Drakens tänder. Axel Holmströms förlag, 1943. Originalupplaga. Översatt av
Erik, Karl Lindegren & Vennberg. 696 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något gulnat. Ryggen
något sliten. Sinclair, Upton: Drakens tänder. Tidens förlag, 1950. Fjärde upplagan. Översatt av Erik, Karl
Lindegren & Vennberg. 603 s. Inbunden. Gott skick. Bandet något nött. Sinclair, Upton: Jimmie Higgins.. Axel Holmströms förlag, 1929. Fjärde upplagan. 384 s.
Häftad. Gott skick. Sinclair, Upton: Kung Kol.. Folket i Bilds Förlag, 1950. 381 s. Klotryggsband. Gott skick. Sinclair, Upton: Kung Kol.. Axel Holmströms förlag, 1941. Femte upplagan. 396 s.
Halvklotband. Gott skick. Sinclair, Upton: Kung Kol.. Axel Holmströms förlag, 1941. Fjärde upplagan. 396 s. Linneband.
Mycket fint exemplar. Främre häftesomslag medbundet. Marmorerade för/eftersättsblad.
Stänksnitt. Sinclair, Upton: Olja.. Axel Holmströms förlag, 1926. Andra upplagan. 276 s. Halvfranskt band.
Främre häftesomslag medbundet. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Något nött i
kanterna. Sinclair, Upton: Så gör man dollar. Tidens förlag, 1950. 291 s. Klotryggsband. Gott skick. Sinclair, Upton: Samuel Sökaren; Jimmie Higgins.. Axel Holmströms förlag, 1928-29. Fjärde
upplagan. 229+384. Halvfranskt band. Gott skick. Övre guldsnitt. Ryggen blekt. Marmorerade
för/eftersättsblad. Sinclair, Upton: Våta paraden.. Axel Holmströms förlag, 1934. 571 s. Häftad. Gott skick. Sinclair, Upton: Vildmarken.. Axel Holmströms förlag, 1928. Femte upplagan. 479 s. Häftad.
Gott skick. Något nött i kanterna. Sinclair, Upton: Vildmarken.. Folket i Bilds Förlag, 1950. 409 s. Klotryggsband. Gott skick.
Något nött i kanterna. Sinclair, Upton: Vildmarken.. Albert Bonniers förlag, 1945. 479 s. Häftad. Gott skick. Något nött i
kanterna. Sinclair, Upton: Vildmarken.. Tidens förlag, 1975. 356 s. Cartonnageband. Bandet något slitet.
Anteckningar på försättsbladet. Sinclair, Upton: Vildmarken.. Axel Holmströms förlag, 1925. 479 s. Halvfranskt band. Främre
häftesomslag medbundet. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Något nött i kanterna.
Sinclair, Upton: Vildmarken.. Nordisk Bokförlagsexpedition, 1906. 303 s. Dekorerat klotband.
Rikligt illustrerad. Gott skick. Bandet något skevt. Sinclair, Upton: Vildmarken.. Axel Holmströms förlag, 1928. Sjätte upplagan. 479 s. Halvfranskt
band. Marmorerade för/eftersättsblad. Övre guldsnitt. Ryggen blekt. Sinervo, Elvi: William bortbyting. Berättelsen om en gosse som ville bli lik Danko. kooperativa
Förbundets bokförlag, 1947. 297 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Singer, Isaac Bashevis: Godset.. Bra Böcker, 1982. 338 s. Pappband med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något slitet. Singer, Isaac Bashevis: Jacobys hus.. Bra Böcker, 1981. 385 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Singer, Isaac Bashevis: Markernas herre. Brombergs, 1988. 312 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Singer, Isaac Bashevis: Trollkarlen från Lublin.. Brombergs, 1978. Översatt av Caj Lundgren.
332 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Skovgaard-Petersen, C.: Källsprångens land. Reseskisser och pilgrimstankar från det heliga
landet. J.A. Lindblads förlag, 1923-24. 430+502s. Halvfranskt band. Illustrerad. Övre guldsnitt.
Marmorerade för/eftersättsblad. Gott skick. Inritade bilder av M. Lundgren 1934 på respektive
smutstitelblad Skvorecky, Josef: Dannys förlorade ungdom.. Brombergs, 1986. 601 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skvorecky, Josef: Saxofonen.. Brombergs, 1980. 99 s. Häftad. Gott skick. Slaughter, Frank G.: Djävulens skördar.. Norstedt och söners förlag, 1966. 234 s. Dekorerat
klotband med skyddsomslag. Gott skick. Slaughter, Frank G.: Panik på läkarkongressen.. Norstedt och söners förlag, 1978. 284 s.
Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Slaughter, Frank G.: Två år för Nancy.. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1950. 413 s. Häftad.
Bandet något skevt. Slavejkov, Pentjo: Sången om blodet. Norstedt och söners förlag, 1913. Översatt av Alfred
Jensen. 312 s. Häftad. Ouppsprättad. Något sliten. Namnteckning på titelbladet. Slyke, Helen Van: Hos dig vill jag vara.. Bra Böcker, 1979. 345 s. Klotband. Bandet något
fläckigt. Slyke, Helen Van: Hos dig vill jag vara.. Bra Böcker, 1979. 345 s. Klotband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Smiley, Jane: Tusen tunnland.. Norstedts förlag, 1992. 378 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Smith, Godfrey: Kaviar.. Rabén & Sjögren, 1979. 241 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Smith, Lillian: En enda timme. Norstedt och söners förlag, 1962. 368 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Smith, Lillian: Sällsam Frukt. Albert Bonniers förlag, 1980. Översatt av Erik Lindegren. 300 s.
Dekorerat skinnimitationsband med skyddsomslag. Smith, Lillian: Sällsam Frukt. Albert Bonniers förlag, 1945. 372 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Smith, Patrick: En liten stad på Irland. Bonniers, 1976. 241 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad.
Smith, Robert Kimmel: I skuggan av Jane.. Forum, 1986. 322 s. Klotband. Gott skick. Smith, Robert Kimmel: I skuggan av Jane.. Forum, 1986. 322 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Sneider, Vern: Thehuset Augustimånen.. Sven-Erik Berghs Förlag, 1954. Andra upplagan. 317
s. Häftad med pappersomslag. Gott skick. Ouppsprättad. 3:e - 6:e tusendet. Snow, Charles Percy: Maktens korridorer.. Norstedt och söners förlag, 1967. 340 s. Häftad.
Gott skick. Ouppsprättad. Snow, Charles Percy: Rektorsvalet.. Norstedt och söners förlag, 1954. 312 s. Häftad. Bandet
något nött i kanterna. Soldati, Mario: Den gröna kavajen.. Norstedt och söners förlag, 1954. 219 s. Häftad. Något nött
i kanterna. Soldati, Mario: Silvestris sanna jag.. Norstedt och söners förlag, 1957. 183 s. Häftad. Gott
skick. Soldati, Mario: Skuggan i spegeln.. Norstedt och söners förlag, 1966. 246 s. Häftad.
Ouppsprättad. Något nött i kanterna. Namnteckning på smutstitelbladet. Solsjenitsyn (Solzhenitsyn), Alexander: Augusti fjorton. Wahlström & Widstrand, 1972. 499
s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Solsjenitsyn (Solzhenitsyn), Alexander: Den första kretsen. Wahlström & Widstrand, 1972.
615 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Solsjenitsyn (Solzhenitsyn), Alexander: En kalv med eken stångades. Wahlström &
Widstrand, 1975. 449 s. Klotband. Gott skick. Solsjenitsyn (Solzhenitsyn), Alexander: En kalv med eken stångades. Wahlström &
Widstrand, 1975. 449 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i
kanterna. Solsjenitsyn (Solzhenitsyn), Alexander: Högra handen och andra noveller. Wahlström &
Widstrand, 1970. 190 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet.
Solsjenitsyn (Solzhenitsyn), Alexander: Högra handen och andra noveller. Wahlström &
Widstrand, 1972. 190 s. Pocket. Gott skick. Sontag, Susan: Välgöraren.. Brombergs, 1980. 277 s. Pocket. Gott skick. Sørensen, Villy: Den ryktbare Odysseus. Atlantis Förlag, 1991. Illustrerad av Tommy Östmar.
158 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket fint exemplar. Namnteckning på försättsbladet. Sotola, Jiri: Hälsa ängeln.. René Coeckelberghs, 1978. Originalupplaga. 410 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Sotola, Jiri: Landstrykare, dockor och soldater.. René Coeckelberghs, 1976. Originalupplaga.
317 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något fläckigt. Soya, Carl Erik: Min farmors hus. Hugo Gebers förlag, 1945. 414 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Soya, Carl Erik: Min farmors hus. Bra Böcker, 1972. Illustrerad av Des Asmussen. 291 s.
Klotband med skyddsomslag. Inlagan fin. Skyddsomslaget slitet. Soya, Carl Erik: Min farmors hus. Trevi, 1972. Illustrerad av Des Asmussen. 291 s. Klotband
med skyddsomslag. Gott skick. Färgat övre snitt. Skyddsomslaget något slitet. Soyinka, Wole: Aké - barndomsåren.. Wahlström & Widstrand, 1986. 273 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Spark, Muriel: Balladen om djävulens sändebud. Norstedt och söners förlag, 1965. 178 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Ett hörn något stött. Spark, Muriel: Falska fasader. Norstedt och söners förlag, 1985. 217 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Spark, Muriel: I annan ägo. Norstedt och söners förlag, 1978. 253 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Spark, Muriel: Mandelbaumporten. Norstedt och söners förlag, 1966. 319 s. Häftad. Något nött
i kanterna. Spark, Muriel: Mandelbaumporten.. Norstedt och söners förlag, 1973. 278 s. Dekorerat
pappband med skyddsomslag. Gott skick. Spence, Jonathan D.: Äktenskapsbryterskan.. Brombergs, 1980. 231 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Klisterlapp på insidan av
pärmen. Spencer, Elizabeth: Det brinner en morgon.. Wahlström & Widstrand, 1950. 245 s. Häftad.
Gott skick. Något nött i kanterna. Spengler, Tilman: Lenins hjärna.. Albert Bonniers förlag, 1992. 239 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Speyer, Wilhelm: Roman om en natt.. Albert Bonniers förlag, 1932. Översatt av Eyvind Johnson.
274 s. Guldornamenterat skinnband. Övre guldsnitt. Bandet något nött i kanterna. Spoerl, Heinrch: Bröllopsresan.. AWE/ Gebers, 1955. 150 s. Häftad. Sprigge, Elizabeth: Viljan att leva.. Albert Bonniers förlag, 1934. 282 s. Guldornamenterat
skinnband. Övre guldsnitt. Bandet något nött i kanterna. Spring, Howard: Äran min sporre.. Albert Bonniers förlag, 1945. 417 s. Klotryggsband. Bandet
något nött i kanterna. Spring, Howard: Äran min sporre.. Albert Bonniers förlag, 1941. 500 s. Halvklotband. Mycket
gott skick. Färgat övre snitt. Främre häftesomslag medbundet. Spring, Howard: Äran min sporre.. Tidens förlag, 1964. 425 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget fläckat och nött. Spring, Howard: Huset Dunkerley.. Albert Bonniers förlag, 1947. 272 s. Klotband. Mycket gott
skick. Springer, Michael: Idag är imorgon.. Barrikaden, 1980. 227 s. Häftad. Gott skick.
Recensionsstämpel. Stacpoole, H. de Vere: Tuan.. Albert Bonniers förlag, 1927. 238+264. Halvfranskt band. Gott
skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Stafford, Ann: Det kan aldrig hända oss.. Göteborgs Handelstidning, 1939. 555 s.
Halvklotband. Gott skick. Stafford, Jean: Puman.. Albert Bonniers förlag, 1949. 225 s. Häftad. Inlagan fin. Bandet något
slitet. Stancu, Zaharia: Så länge elden brinner.. René Coeckelberghs, 1974. Originalupplaga. 396 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Stangerup, Helle: Christine. Bra Böcker, 1987. 393 s. Pappband med skyddsomslag. Gott
skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Stangerup, Henrik: Vägen till Lagoa Santa. Atlantis Förlag, 1984. 310 s. Pappband. Gott skick.
Starkie, Walter: Zigenarfiolen. Vagabondliv på Ungerns och Rumäniens landsvägar.. Holger
Schildts förlagsaktiebolag, 1933. 268 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Steel, Danielle: Löftet.. Bonniers, 1998. 235 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Steel, Danielle: Vandringstlust.. Bra Böcker, 1988. 367 s. Pappband med skyddsomslag. Gott
skick. Steen, Marguerite: Anna.. Natur och kultur, 1954. Tredje upplagan. 283 s. Klotryggsband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget fläckat och nött. Steen, Marguerite: Anna.. Natur och kultur, 1954. 283 s. Klotryggsband. Gott skick.
Namnteckning på försättsbladet. Steen, Marguerite: Skuggorna flyr i gryningen.. Natur och kultur, 1952. 272 s. Klotryggsband.
Gott skick. Steen, Marguerite: Solen är mitt öde.. Bonniers, 1957. 455 s. Dekorerat pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Stein, Gertrude: Melanctha. Tidens förlag, 1961. 162 s. Häftad med pappersomslag. Mycket
gott skick. Steinbeck, John: Buss på villovägar. Albert Bonniers förlag, 1947. 287 s. Klotryggsband. Något
nött i kanterna. Namnteckning på smutstitelbladet. Steinbeck, John: En underbar torsdag. Albert Bonniers förlag, 1957. 250 s. Cartonnageband.
Inlagan fin. Något nött i kanterna. Anteckningar på insidan av pärmen. Steinbeck, John: Konung för en dag. Albert Bonniers förlag, 1957. 20 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Steinbeck, John: Månen har gått ner.. Albert Bonniers förlag, 1942. Originalupplaga. 208 s.
Halvklotband. Gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Färgat övre snitt.
Marmorerade för/eftersättsblad. Steinbeck, John: Månen har gått ner.. Albert Bonniers förlag, 1942, (utan årtal). 208 s. Klotband.
Gott skick. Namnteckning på försättsbladet. Färgat övre snitt. Steinbeck, John: Missnöjets vinter.. Bonniers, 1961. Originalupplaga. 274 s. Halvklotband.
Främre och bakre häftesomslag medbundna. Marmorerade för/eftersättsblad. Färgat övre snitt.
Mycket gott skick. Steinbeck, John: Missnöjets vinter.. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1961. Originalupplaga.
274 s. Häftad. Inlagan fin. Bandet något trasigt. Steinbeck, John: Öster omn Eden. Albert Bonniers förlag, 1982. 264 + 266-576. 2 vol.
Dekorerat skinnimitationsband. Mycket gott skick. Steinbeck, John: Pärlan.. Aldus/Bonniers, 1963. 126 s. Pocket. Ryggen något sliten. Steinbeck, John: Resa med Charley för att upptäcka Amerika.. Bonniers, 1963. 252 s. Häftad.
Bandet något slitet. Något fuktskadad. Steinbeck, John: Riddarna kring Dannys bord. Forum, 1944. 260 s. Klotryggsband. Ryggen
något fuktfläckad. Något nött i kanterna. Namnteckning på insidan av pärmen. Några små fläckar
på snittet annars i gott skick. Steinbeck, John: Riddarna kring Dannys bord. Forum, 1963. 189 s. Pappband. Bandet något
fläckigt. Inlagan fin. Färgat snitt. Exlibris. Steinbeck, John: Riddarna kring Dannys bord. Forum, 1968. 189 s. Pocket. Något nött i
kanterna. Anteckningar på titelbladet. Steinbeck, John: Vredens druvor l-ll. Albert Bonniers förlag, 1944. 264+522. 2 vol.
Klotryggsband. Gott skick. Stendhal, (Henri Beyle): Abedissan i Castro. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, Enkronas
biblioteket, 1906. 82 s. Häftad. Stendhal, (Henri Beyle): En egocentrikers minnen. Prisma, 1965. 121 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslag fläckat och nött Stendhal, (Henri Beyle): En egocentrikers minnen. Tidens förlag, u.å.. 144 s. Häftad med
pappersomslag. Något nött i kanterna. Stendhal, (Henri Beyle): Italienska berättelser. Natur och kultur, 1962. 195 s. Klotband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget lagat. Stendhal, (Henri Beyle): Lucien Leuwen. Norstedts förlag, 1993. 668 s. Klotband med
skyddsomslag. Anteckningar av författaren. Skyddsomslaget lagat. Annars ett fint exemplar. Stendhal, (Henri Beyle): Rött och svart.. Forum, 1991. 507 s. Cartonnageband. Gott skick. Stephan, Ruth: Flykten. Albert Bonniers förlag, 1958. 280 s. Klotryggsband med
skyddsomslag. Gott skick. Bandet något skevt. Sterchi, Beat: Blösch. Fischer & Co, 1990. 351 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något trasigt. Recensionsstämpel. Stern, Mario Rigoni: Mina träd. Carlsson Bokförlag, 1996. 159 s. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Sterne, Laurence: En sentimental resa genom Frankrike och Italien av "Mr. Yorick". Natur och
kultur, 1958. 152 s. Dekorerat pappband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något
nött i kanterna. Stevanovic, Vidosav: Snön och hundarna. Ordfronts förlag, 1994. 376 s. Pappband med
skyddsomslag. Nyskick. Stevenson, Robert Louis: Arvingen till Ballantrae. Saxon & Lindströms Förlags AB, 1944.
Illustrerad av Bertil Lybeck. 295 s. Klotryggsband. Gott skick. Stevenson, Robert Louis: Arvingen till Ballantrae. Natur och kultur, 1944. 508 s. Halvklotband.
Mycket gott skick. Stevenson, Robert Louis: Skatten i Franchard. Svenska Andelsförlaget, 1918. Översatt av Ture
Nerman. Illustrerad av Evald Dahlskog. Omslag av Einar Nerman. 136 s. Dekorerat pappband.
Inlagan fin. Ryggen lagad. Bandet något nött i kanterna. Stevenson, Robert Louis: Vrakplundraren. Saxon & Lindströms Förlags AB, 1944.
Illustrerad av Bertil Lybeck. 350 s. Klotryggsband. Gott skick. Stifter, Adalbert: Brokiga stenar (Ett urval).. Tidens förlag, 1949. 159 s. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Stirling, Jessica: Livets djupa källa.. Bonniers, 1986. 439 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Stockenström, Wilma: Expeditionen till baobabträdet.. Författarförlaget, 1987. Illustrerad av
Channa Bankier. 148 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Stone, Irving: Odödlig kvinna. Natur och kultur, 1945. Andra upplagan. 407 s. Häftad med
pappersomslag. Inlagan fin. Namnteckning på titelbladet. Skyddsomslaget något slitet. Stone, Irving: Presidentens hustru. Natur och kultur, 1953. Andra upplagan. 335 s. Häftad.
Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Stone, Robert: Flagga för soluppgången.. Norstedt och söners förlag, 1983. 387 s. Klotband
med skyddsomslag. Storm, John: Målarinnan från Montmatre. Romanen om Suzanne Valadon.. Wahlström &
Widstrand, 1958. 236 s. Klotryggsband. Mycket gott skick. Främre häftesomslag medbundet.
Färgat övre snitt. Storm, Theodor: Pole dockspelare; Aquis Submersus.. Tidens förlag, 1951. 174 s. Dekorerat
pappband med skyddsomslag. Gott skick. Stow, Randolph: Besökare.. Forum, 1983. 233 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Strong, L.A.G: Bröderna. Albert Bonniers förlag, 1933. 295 s. Häftad. Gott skick. Stuart, Frank S.: Biets gyllene stad (i romantiserad skildring). Westerbergs, Stockholm, 1953.
217 s. Klotryggsband. Mycket gott skick. Namnteckning på försättsbladet. Sturgis, Robert: Allting är sig likt. Fahlcrantz & Gumælius, 1948. 270 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Styron, William: Sophies val. Wahlström & Widstrand, 1983. Översatt av Caj Lundgren.
581 s. Cartonnageband. Gott skick. Sudermann, Hermann: Åtrå. Världslitteraturens Förlag, Malmö, 1927. 512 s. 2 vol.
Guldornamenterat halvfranskt band. Inlagan fin. Färgat övre snitt. Bandet något nött i kanterna. Sudermann, Hermann: Resan till Tilsit Berättelser från Litauen.. Svenska Andelsförlaget, 1918.
386 s. Halvklotband. Mycket gott skick. Privatband. Sue, Eugène: De sju dödssynderna. AB Hiertas bokförlag, Stockholm, 1892-93.
286+256+304+185+182+118+117 sidor. 6 vol. Dekorerat halvfranskt band. Guldornerad rygg.
Guldsnitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Gott skick. Sue, Eugène: Den vandrande juden. AB Hiertas Bokförlag, Stockholm, 1887-88.
379+423+385+383 sidor. 4 vol. Dekorerat halvfranskt band. Guldornerad rygg. Guldsnitt.
Marmorerade för/eftersättsblad. Gott skick. Sue, Eugène: Paris´ mysterier. Albert Bonniers förlag, 1931. 240 +204 + 230 +147 sidor. 4 vol.
Dekorerat klotband. Illustrerad. Gott skick. Sugimoto, Etsu Inagaki: Blommor i ny jord. Wahlström & Widstrand, 1934. Andra
upplagan. 368 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Anteckningar på
smutstitelbladet. Sugimoto, Etsu Inagaki: Blommor i ny jord. Wahlström & Widstrand, 1934.
Originalupplaga. 368 s. Guldornamenterat halvfranskt band. Gott skick. Främre häftesomslag
medbundet. Övre guldsnitt. Ryggen blekt. Sulitzer, Paul-Loup: Hannah. Bra Böcker, 1989. 511 s. Inbunden med skyddsomslag. Mycket
gott skick. Susann, Jacqueline: Presidentens hustru. AWE/ Gebers, 1977. 163 s. Klotband. Mycket gott
skick. Süskind, Patrick: Parfymen. En mördares historia. Wahlström & Widstrand, 1986. 244 s.
Pappband. Bandet något fläckigt. Inlagan fin. Suyin, Han: ... och regnet min dryck. Norstedt och söners förlag, 1968. 268 s. Dekorerat
pappband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Suyin, Han: ... och regnet min dryck. Norstedt och söners förlag, 1955. Tredje upplagan. 264 s.
Häftad. Gott skick. Suyin, Han: ... och regnet min dryck. Norstedt och söners förlag, 1955. Andra upplagan. 264 s.
Häftad. Sliten. Namnteckning på smutstitelbladet. Suyin, Han: Bergen äro unga. Norstedt och söners förlag, 1958. 483 s. Klotband. Gott skick.
Suyin, Han: De fyra ansiktena. Norstedt och söners förlag, 1964. Originalupplaga. 313 s.
Häftad. Gott skick. Suyin, Han: De fyra ansiktena. Norstedt och söners förlag, 1964. Originalupplaga. 313 s.
Klotryggsband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Suyin, Han: De fyra ansiktena. Norstedt och söners förlag, 1964. Originalupplaga. 313 s.
Klotryggsband. Gott skick. Suyin, Han: Förtrollerskan. Bra Böcker, 1987. 402 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick.
Suyin, Han: Kärlek. Norstedt och söners förlag, 1963. Andra upplagan. 299 s. Klotryggsband.
Gott skick. Något fläckig. Suyin, Han: Kärlek. Två romaner: Vinterkärlek, En enda skugga. Norstedt och söners förlag,
1963. Andra upplagan. 299 s. Häftad. Gott skick. Något nött i kanterna. Suyin, Han: Morgonens flod. Mao Tse-tung och den kinesiska revolutionen 1893-1953.
Norstedt och söners förlag, 1974. 495 s. Klotband. Gott skick. Suyin, Han: Skimrande dagar. Norstedt och söners förlag, 1984. 319 s. Cartonnageband. Gott
skick. Suyin, Han: Tills morgonen gryr. Norstedt och söners förlag, 1984. 590 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Swift, Graham: En högre rymd. Norstedts förlag, 1988. 224 s. Klotband med skyddsomslag.
Nyskick. Swift, Jonathan: Gullivers resor. Baltiska förlaget aktiebolag, 1929. 157 s. Inbunden. Gott skick.
Guldornerad rygg. Förkortad upplaga. Swift, Jonathan: Gullivers resor. Holmquists Boktryckeri & Bokförlag, Stockholm, 1926.
298 s. Halvklotband. Bandet något nött i kanterna. Inlagan fin. Illustrerad. Marmorerade pärmar.
Sykes, Christopher: Trofasthet. Fyra studier. Norstedts förlag, 1947. 244 s. Pappband med
skyddsomslag. Szepesy, Andrew: Bestämmelser angående nedsväljandet av sängfjädrar. Prisma, 1982. 200
s. Dekorerat pappband. Gott skick. Recensionsstämpel. Tai-Yi, Lin: Den grymma våren. Hugo Gebers förlag, 1962. 321 s. Häftad. Gott skick. Stämpel
på insidan av pärmen. Tai-Yi, Lin: Familjen på Kampoon Street. Hugo Gebers förlag, 1965. 286 s. Klotband. Gott
skick. Blindpressad. Talvio, Maila: Ninives barn. Albert Bonniers förlag, 1915. 317 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Tejn, Michael: Drömmen och verkligheten. Albert Bonniers förlag, 1944. 48 s. Klotryggsband.
Främre häftesomslag medbundet. Gott skick. Anteckningar på häftesomslaget. Tennant, Emma: I skogen vid Ardo. Stenströms, 1985. 169 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Thackeray, William Makepeace: Den stora Hoggartydiamanten. Lindqvist, Stockholm, 1975.
214 s. Skinnimitationsband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget fläckat och nött. Thackeray, William Makepeace: Familjen Newcome. Ivar Hæggström, 1875.
217+268+268+306. 2 vol. Dekorerat klotband. Gott skick. Namnteckning på försättsbladet. Bandet
något nött i kanterna. Ex Libris: Waldemar Ditzinger Thackeray, William Makepeace: Historien om Samuel Titmarsh och den stora
Hoggartydiamanten. Tidens förlag, 1956. 162 s. Häftad. Gott skick. Thackeray, William Makepeace: Samuel Titmarsh och den stora Hoggartydiamanten. Nordiska
bokförlaget, 1911. 181 s. Guldornamenterat skinnband. Gott skick. Thackeray, William Makepeace: Snobbar och andra fabeldjur. Förlagshuset Hagaberg, 1985.
Illustrerad av författaren. 174 s. Cartonnageband. Gott skick. Thackeray, William Makepeace: Världsmarknaden. En roman utan någon hjälte. Beijers, 1913.
271+189. Dekorerat klotband. Marmorerat snitt. Namnteckning på försättsbladet. Bandet något
skevt. Något fläckig. Thackeray, William Makepeace: Världsmarknaden. En roman utan någon hjälte. Albert
Bonniers förlag, 1926. 488+430. 2 vol. Halvfranskt band. Marmorerade för/eftersättsblad.
Marmorerat snitt. Bandet något nött. Ex Libris: Svante Folin Thackeray, William Makepeace: Världsmarknaden. En roman utan någon hjälte. Albert
Bonniers förlag, 1936. 916 s. 3 vol. Häftad. Delvis ouppsprättad. Något nött i kanterna. Tharaud, Jérome och Jean: En ökendröm. Wahlström & Widstrand, 1923. 190 s. Häftad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Theotokas, Giorgos: Argo. Albert Bonniers förlag, 1944. 365 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Ryggen lagad. Theotokas, Giorgos: Leonis. Berättelse från Konstantinopel under förra världskriget. Albert
Bonniers förlag, 1945. 191 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Theroux, Paul: En bomb i familjen. Norstedt och söners förlag, 1977. 293 s. Klotband. Gott
skick. Namnteckning på försättsbladet. Theroux, Paul: O-Zonen. Bra Böcker, 1988. 512 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Thiong´o, Ngugi wa: En blomma av blod. Bo Cavefors, 1981. 459 s. Häftad. Inlagan fin. Ryggen
något sliten. Thomas, Craig: Rovfågeln. Forum, 1990. 522 s. Klotband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Thomas, D.M.: Flöjtspelerskan. AWE/ Gebers, 1983. 266 s. Pappband med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Thomas, D.M.: Vita Hotellet. AWE/ Gebers, 1982. 279 s. Pappband med skyddsomslag. Mycket
gott skick. Thomas, Dylan: Porträtt av konstnären som valp; Äventyr i skinnbranschen. Atlantis Förlag,
1938. 229 s. Dekorerat pappband. Gott skick. Thompson, E.V.: Dit vinden blåser. Rabén & Sjögren, 1980. 351 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Thorgeirsson, Thorgeir: Solo på en glansbild. Surrealistisk dokumentärroman. Norstedt och
söners förlag, 1979. 136 s. Häftad. Gott skick. Thorn, Ronald Scott (pseud.): Experiment med Eros. Bra Böcker, 1971. 259 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Thorup, Kirsten: Himmel och helvete. Norstedts förlag, 1989. 448 s. Cartonnageband. Thorup, Kirsten: Himmel och helvete. Norstedts förlag, 1984. 448 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Thubron, Colin: Och ängeln föll. Stenströms, 1991. 191 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Tillard, Paul: Skymfen. Bonniers, 1961. 168 s. Häftad. Tillier, Claude: Onkel Benjamin. Natur och kultur, 1959. 265 s. Pappband. Anteckningar på
försättsbladet. Gott skick. Tjechov, Anton: En okänd människas berättelse och andra noveller. Wahlström &
Widstrand, 1990. 258 s. Pocket. Något sliten. Tjechov, Anton: Ett jaktdrama. Prisma, 1984. 231 s. Inbunden. Mycket gott skick. Tjechov, Anton: Herdepipan. Rabén & Sjögren, 1969. 231 s. Häftad. Gott skick. Tjechov, Anton: Mitt liv.. Tidens förlag, 1960. 159 s. Häftad med pappersomslag. Gott skick. Tjechov, Anton: Ravinen - Bönderna. Tidens förlag, 1974. 123 s. Häftad. Gott skick. Tjechov, Anton: Ravinen och andra noveller. Bokfrämjandet, 1970. Illustrerad av Per
Wadströmer. 261 s. Dekorerat skinnimitationsband. Gott skick. Tjechov, Anton: Sachalin. AWE/ Gebers, 1961. 234 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något
nött i kanterna. Tjechov, Anton: Tre år och andra noveller. Bokfrämjandet, 1971. Illustrerad av Per Wadströmer.
301 s. Dekorerat skinnimitationsband. Mycket gott skick. Tjechov, Anton: Tre år och andra noveller. Forum, 1955. 269 s. Häftad. Delvis ouppsprättad.
Något nött i kanterna. Tjirikoff, Eugen: Ungdom. Albert Bonniers förlag, 1917. 268 s. Dekorerat klotband. Gott skick.
Något brunfläckig. Toledo, Isabel Alvarez de: Strejken. Forum, 1973. 228 s. Häftad. Något sliten. Tolstoi, Leo N.: Kosackerna.. Albert Bonniers förlag, 1927. 482 s. Klotband. Mycket gott skick.
Tolstoi, Leo N.: Kreutzer-sonaten. Jämte efterskrift för svenska upplagan.. Albert Bonniers
förlag, 1914. Sjätte upplagan. 174 s. Häftad. Gott skick. Tolstoi, Leo N.: Krieg und Frieden. C. Bertelsmann Verlag, 1957. In German. Clothbinding.
Good condition. Tolstoi, Leo N.: Krieg und Frieden I-II. Bertelsmann lesering, (not dated). In German. 2 vol. Half-
cloth binding. Very good condition. Tolstoj, Aleksej: Aelita prinsessa av Mars. Arbetarkultur, 1956. 207 s. Klotband. Gott skick.
Namnteckning på försättsbladet. Ryggen blekt. Tolstoj, Aleksej: År 1918. Norstedt och söners förlag, 1947. 393 s. Klotryggsband. Gott skick.
Främre och bakre häftesomslag medbundna. Tolstoj, Aleksej: År 1918. Norstedt och söners förlag, 1947. 393 s. Häftad. Något sliten. Inlagan
fin. Tolstoj, Aleksej: Nikitas barndom. Tidens förlag, 1946. 167 s. Häftad med pappersomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Tolstoj, Aleksej: Systrarna. Norstedt och söners förlag, 1946. 355 s. Häftad med
pappersomslag. Ouppsprättad. Något nött i kanterna. Tolstoj, Aleksej: Systrarna. Norstedt och söners förlag, 1946. 355 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Något gulnad. Inlagan fin. Tolstoj, Leo: Anna Karenina. Forum, 1991. 433 s. Cartonnageband. Gott skick. Tolstoj, Leo: Anna Karenina band l Förälskelsen. Niloe, 1988. 317 s. Skinnimitationsband med
skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Tolstoj, Leo: Anna Karenina del lll. Forum, 1958. 296 s. Klotryggsband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Tolstoj, Leo: Anna Karenina l-ll. Bokfrämjandet, 1970. 481+424. 2 vol. Dekorerat
skinnimitationsband. Illustrerad. Guldornerad. Del l sprucken i ryggen annars i mycket gott skick-
Tolstoj, Leo: Barndomen, Pojkåren, Ungdomen. Bokfrämjandet, 1970. Illustrerad av Marek
Rudnicki. 456 s. Dekorerat skinnimitationsband. Ryggen delvis loss i bakre falsen. För övrigt i gott
skick Tolstoj, Leo: Döden skildrad i sex berättelser. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1910. 189 s. Häftad.
Bandet något slitet. Namnteckning på häftesomslag. Tolstoj, Leo: Efter fyrtio år Berättelse från Lill-Ryssland. Aktiebolaget Weimers Bokförlag, 1907.
94 s. Halvklotband. Gott skick. Marmorerade pärmar. Mönstrade för/eftersättsblad. Privatband. Tolstoj, Leo: Familjelycka. Världslitteraturens förlag, 1928. 319 s. Halvfranskt band. Gott skick.
Marmorerade pärmar. Marmorerat snitt. Namnteckning på insidan av pärmen. Tolstoj, Leo: Furst Nechljudof. Nordiska Förlaget, 1913. 158+156s. Halvklotband. Gott skick.
Stänksnitt. Tolstoj, Leo: Hadsji Murat - hjälten från Kaukasus.. Tidens förlag, 1947. 183 s. Häftad med
pappersomslag. Gott skick. Tolstoj, Leo: Hadsji-Murat och andra berättelser (Efterlämnade skrifter III). Albert Bonniers
förlag, 1912. 326+150. Halvfranskt band. Gott skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat
snitt. Ryggen blekt. Tolstoj, Leo: HVAD ÄR ATT GÖRA ? BEKÄNNELSER.. Albert Bonniers förlag, 1887. 234 s.
Häftad. Tolstoj, Leo: Kosackerna. Forum, 1956. 194+197s. 2 vol. Häftad. Något nött i kanterna. Tolstoj, Leo: Kosackerna. Albert Bonniers förlag, 1927. 482 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Tolstoj, Leo: Kosackerna och andra berättelser. Bokfrämjandet, 1972. 285 s. Dekorerat
skinnimitationsband. Mycket gott skick. Guldornerad. Illustrerad. Tolstoj, Leo: Noveller. Världslitteraturens Förlag, 1928. 314 s. Halvfranskt band. Inlagan fin.
Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Ryggen något sliten. Tolstoj, Leo: Polikusjka + Efter balen.. Tidens förlag, 1952. 124 s. Häftad med pappersomslag.
Gott skick. Tolstoj, Leo: Uppståndelse. Albert Bonniers förlag, 1927. Fjärde upplagan. 500 s. Häftad. Gott
skick. Namnteckning på smutstitelbladet. Något nött i kanterna. Tolstoj, Leo: Uppståndelse l-lll. Finsk Tidskrifts Tryckeri Aktiebolag, 1899. 368+294+127. 2 vol.
Halvklotband. Ryggen blekt. Annars ett fint exemplar. Marmorerade pärmar. Mönstrade
för/eftersättsblad. Privatband. Tornius, Valerian: Zwischen hell und dunkel. Insel Verlag, 1956. In German. Clothbinding with
dustwrapper. Good condition. Tóth, Judit: Startbana. Norstedt och söners förlag, 1984. 236 s. Häftad. Gott skick. Stämpel på
snittet. Tournier, Jacques: Kungens utvalda. Forum, 1994. 163 s. Klotband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Tournier, Michel: Den röda dvärgen. Bonniers, 1980. 234 s. Klotband med skyddsomslag.
Anteckningar på insidan av pärmen. Häftesomslaget något nött i kanterna. Inlagan fin. Tournier, Michel: Den röda dvärgen och andra berättelser. Bonniers, 1980. 234 s. Klotband
med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Traba, Marta: Samtal i söder. Nordan, 1983. 179 s. Häftad. Gott skick. Trampe, Poul-Henrik: Två år efter. Bokförlaget Plus, 1980. 270 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget lagat. Traven, B. (pseud.): Djungelgeneralen. Folket i Bilds Förlag, 1971. 379 s. Pappband. Gott
skick. Traven, B. (pseud.): Dödsskeppet. En amerikansk sjömans historia. Atlantis Förlag, 1978.
Illustrerad av Torsten Billman. 415 s. Pappband. Nyskick. Traven, B. (pseud.): Kärran. Folket i Bilds Förlag, 1970. 287 s. Pappband. Gott skick. Traven, B. (pseud.): Marschen till Caobans rike. Folket i Bilds Förlag, 1970. 333 s. Pappband.
Gott skick. Traven, B. (pseud.): Miljarder på spel. Tidens förlag, 1960. 251 s. Dekorerat pappband. Gott
skick. Traven, B. (pseud.): Sierra Madres skatt. Tidens förlag, 1949. 313 s. Klotryggsband. Gott
skick. Trevor, William: Andras världar. Bra Böcker, 1983. 242 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Trevor, William: Färdvägar. Bra Böcker, 1984. 224 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Häftesomslaget något slitet. Trevor, William: Ödets narrar. Bra Böcker, 1985. 251 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Trew, Antony: Klebers konvoj. Forum, 1975. 255 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något slitet. Trew, Antony: Myteristerna. Forum, 1974. 255 s. Inbunden med skyddsomslag. Inlagan fin.
Skyddsomslaget något slitet. Trifonov, Jurij: Ett annat liv. Tidens förlag, 1980. 201 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Trifonov, Jurij: Preliminärt bokslut. Forum, 1981. 186 s. Häftad. Gott skick. Trilling, Lionel: Vid vägens mitt. Wahlström & Widstrand, 1949. 309 s. Häftad. Gott skick.
Tristan, Frédérick: De vilsekomna. Bonniers, 1986. 381 s. Inbunden. Gott skick. Tristan, Frédérick: De vilsekomna. Bonniers, 1986. 381 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. I övrigt ett fräscht exemplar. Trollope, Joanna: Älskarinnan. Wahlström & Widstrand, 2000. 329 s. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget lagat. Tschechow, Anton: Heitere Erzählungen. Berlin, (not dated). In German. Clothbinding with
dustwrapper. Good condition. Tschechow, Anton: Kleine Romane Band II. Berlin, 1955. In German. Clothbinding with
dustwrapper. Good condition. Tsernjanski, Milos: Vandringar. Norstedts förlag, 1994. 295 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Turgenev, Ivan: Elena. Svenska Andelsförlaget, 1922. 236 s. Halvklotband. Mycket gott skick.
Främre häftesomslag medbundet. Privatband. Turgenev, Ivan: Fäder och Söner + Tjechov, Anton : Noveller. Modern Världslitteratur, de
levande mästerverken utvalda av Knut Hagberg och E.N. Tigerstedt. Söderström & Co, 1945.
453 s. Häftad. Ouppsprättad. Inlagan har släppt från bindningen, annars i gott skick Turgenev, Ivan: Rök. Svenska Andelsförlaget, 1923. 243 s. Halvklotband. Mycket gott skick.
Främre häftesomslag medbundet. Privatband. Turgenev, Ivan: Rudin. Svenska Andelsförlaget, 1922. 180 s. Halvklotband. Mycket gott skick.
Främre häftesomslag medbundet. Privatband. Turgenjev, Ivan: En steppens Kung Lear. Holmquists Boktryckeris Förlag, Stockholm, 1913.
158 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget lagat. Turgenjev, Ivan: Fäder och söner. Baltiska Förlaget, 1928. 314 s. Halvfranskt band. Gott skick.
Marmorerade pärmar. Guldornerad rygg. Upphöjda bind. Turgenjev, Ivan: Fäder och söner. Bokfrämjandet, 1969. Illustrerad av Carelman Jaques. 241 s.
Dekorerat skinnimitationsband. Mycket gott skick. Mönstrade för/eftersättsblad. Illustrerad. Turgenjev, Ivan: Fem berättelser: En byns Kung Lear, En Brefvexling, Tre porträtt, Annuschka,
Andrei Kolossov. Z. Hæggströms, 1885. 329 s. Inbunden. Gott skick. Marmorerat snitt. Turgenjev, Ivan: Fem berättelser: En byns Kung Lear, En Brefvexling, Tre porträtt, Annuschka,
Andrei Kolossov + En gammal mans berättelser på P.A. Huldbergs Bokförlags-Aktiebolag 1895. Z.
Hæggströms, 1885. 329+196. Halvklotband. Marmorerade pärmar. Marmorerat snitt. Exlibris. Ex
libris Löwenhielm. Turgenjev, Ivan: Herrgårdsnoveller.. Tidens förlag, 1954. 134 s. Häftad med pappersomslag.
Gott skick. Turgenjev, Ivan: Min första kärlek.. Tidens förlag, 1948. 136 s. Häftad med pappersomslag.
Gott skick. Turgenjev, Ivan: Vårflöden. Svenska Andelsförlaget, 1923. 176 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Tute, Warren: Den gyllene greken. Bonniers, 1964. 252 s. Klotryggsband med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Tuuri, Antti: Ån strömmar genom staden. Norstedt och söners förlag, 1983. 269 s. Häftad. Gott
skick. Twain, Mark (Samuel Langhorne Clemens): En landstrykares anteckningar. Jorden runt längs
ekvatorn. Natur och kultur, 1946. 503 s. Häftad. Något nött i kanterna. Twain, Mark (Samuel Langhorne Clemens): En landstrykares anteckningar. Jorden runt längs
ekvatorn. Natur och kultur, 1946. 503 s. Klotband. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet.
Marmorerade för/eftersättsblad. Twain, Mark (Samuel Langhorne Clemens): Jeanne d'Arc. Lindfors, 1945. 248 s.
Klotryggsband. Gott skick. Marmorerade pärmar. Färgat övre snitt. Främre häftesomslag
medbundet. Premiummärke på insidan pärmen. Twain, Mark (Samuel Langhorne Clemens): Jeanne d'Arc. Lindfors, 1945. 248 s. Häftad.
Illustrerad. Ouppsprättad. Något fuktskadad. Twain, Mark (Samuel Langhorne Clemens): Mark Twain Berättar. Folket i Bilds Förlag, 1961.
312 s. Skinnimitationsband. Gott skick. Twain, Mark (Samuel Langhorne Clemens): Min vän Rogers. Forum, 1948. 16 s. Häftad med
pappersomslag. Gott skick. Twain, Mark (Samuel Langhorne Clemens): Snälla gossar och stygga. Forum, 1961. 282 s.
Häftad med pappersomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Twain, Mark (Samuel Langhorne Clemens): Ur en landstrykares anteckningar Ny följd. Hugo
Gebers förlag, 1898. 488 s. Skinnryggsband. Upphöjda bind. Guldornerad rygg. Ryggen något
sliten. Marmorerade pärmar. Tyler, Anne: Djupandning. Trevi, 1989. 286 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Tyler, Anne: Utan bagage. Trevi, 1995. 371 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Tynjanov, Jurij: Vaxfiguren. Tidens förlag, 1964. 172 s. Häftad. Gott skick. Något nött i kanterna.
Tynjanov, Jurij: Vaxfiguren. Tidens förlag, 1964. 172 s. Häftad. Gott skick. Uhlands, : Gedichte und dramer. Berlin, (not dated). In German. Decorated cloth binding. Good
condition. Uibopuu, Valev: Ingen hör oss. Symposion, 1990. 468 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Uibopuu, Valev: Markus hjälparen. LTs förlag, 1963. 383 s. Häftad. Ullman, James Ramsay: Vita tornet. Albert Bonniers förlag, 1946. 483 s. Halvfranskt band.
Övre guldsnitt. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Inlagan fin. Ryggen blekt. Bandet
något nött i kanterna. Ullman, James Ramsay: Vita tornet. Albert Bonniers förlag, 1946. 483 s. Halvklotband. Gott
skick. Ullmann, Linn: Innan du somnar. Norstedts förlag, 1999. 296 s. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Namnteckning på smutstitelbladet. Undset, Sigrid: Brudkronan. Norstedt och söners förlag, 1928. Nionde upplagan. 334 s.
Halvfranskt band. Gott skick. Övre guldsnitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Undset, Sigrid: Den lyckliga åldern. AB Dahlberg & Co, 1913. 304 s. Häftad. Bandet
mycket slitet. Namnteckning på insidan av pärmen. Undset, Sigrid: Kristin Lavransdotter del l-lll. Norstedt och söners förlag, 1986. 859 s.
Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget fläckat och nött. Något gulnad.
Namnteckning på försättsbladet. Undset, Sigrid: Olav Audunsson och hans barn. Norstedts förlag, 1989. 585 s. Dekorerat
klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Undset, Sigrid: Olav Audunsson och hans barn. Norstedt och söners förlag, 1928. 343 s.
Klotryggsband. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Färgat övre snitt. Undset, Sigrid: På livets skuggsida. Norstedt och söners förlag, 1923. 196 s. Klotryggsband.
Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Färgat övre snitt. Undset, Sigrid: På livets skuggsida. Norstedt och söners förlag, 1924. Tredje upplagan. 196 s.
Halvfranskt band. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Övre guldsnitt. Bandet något slitet.
Inlagan fin. Unger, Douglas: En förlorad dröm. Forum, 1985. 324 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Recensionsstämpel. Unsworth, Barry: Efter Hannibal. Natur och kultur, 1998. 251 s. Klotband med skyddsomslag.
Nyskick. Unsworth, Barry: Nelsons skugga. Natur och kultur, 2000. 318 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Updike, John: Basar i fattighuset. Albert Bonniers förlag, 1962. 192 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Updike, John: Boken om Bech. Forum, 1971. 163 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Updike, John: Duvfjädrar. Albert Bonniers förlag, 1965. 246 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad.
Updike, John: Från gården. Albert Bonniers förlag, 1970. 171 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Updike, John: Gift dig med mig. Forum, 1977. 305 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Updike, John: Haren är rik. Forum, 1982. 501 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Updike, John: Haren är rik. Forum, 1982. 501 s. Klotband. Gott skick. Updike, John: Haren är rik. Forum, 1987. 501 s. Cartonnageband. Gott skick. Updike, John: Häxorna i Eastwick. Bra Böcker, 1985. 339 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Updike, John: Kentauren. Albert Bonniers förlag, 1963. 298 s. Häftad. Inlagan fin. Ryggen
trasig. Ex libris: Gunilla Markby Updike, John: Kuppen. Forum, 1979. 303 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Uris, Leon: Mitlapasset. Bra Böcker, 1989. 491 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick.
Uris, Leon: Röd gryning. AWE/ Gebers, 1976. 463 s. Klotband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget fläckat och nött. Något fuktskadad. Uspenskij, Gleb: Den förlorade gatan. Tidens förlag, 1974. 141 s. Häftad. En fläck på
häftesomslaget. Annars ett fint exemplar. Uspenskij, Gleb: Den förlorade gatan. Tidens förlag, 1950. 142 s. Häftad med pappersomslag.
Gott skick. Uurto, Iris: Den brinnande ön. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1957. 246 s. Häftad. Inlagan
fin. Häftesomslaget något slitet. Vachek, Emil: Hönsastegen. Tidens förlag, 1949. Illustrerad av Josef Capek. 329 s.
Klotryggsband. Gott skick. Vaculík, Ludovík: Marsvinen. René Coeckelberghs, 1976. 161 s. Häftad. Gott skick. Vailland, Roger: Lagen. Bonniers, 1958. 279 s. Häftad. Vallejo, Manuel Mejia: Tuppar och män. Tidens förlag, 1969. 272 s. Häftad. Gott skick. Valtiala, Nalle: En galen tebjudning. Editum, 1991. 229 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Valtiala, Nalle: Nationens hjälte. Bra Böcker, 1986. 229 s. Klotband med skyddsomslag. Vartio, Marja-Liisa: Känslor. Albert Bonniers förlag, 1963. 297 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Vartio, Marja-Liisa: Man som man, flicka som flicka. Albert Bonniers förlag, 1959. 239 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Vassilikos, Vassilis: Fotografierna. Bonniers, 1971. 179 s. Häftad. Gott skick. Vassilikos, Vassilis: Harpungeväret. Bonniers, 1972. 206 s. Häftad. Bandet något nött i
kanterna. Vassilikos, Vassilis: Monarken. Bonniers, 1976. 188 s. Häftad. Gott skick. Anteckningar på
smutstitelbladet. Vassilikos, Vassilis: Z. Albert Bonniers förlag, 1968. 327 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget
något slitet. Vautel, Clément: Inga barn. Almqvist & Wiksell, 1926. 283 s. Halvklotband. Bandet något
nött i kanterna. Veressajev, V.: Spindelväf. Noveller. Hugo Gebers förlag, 1905. 126 s. Häftad. Ryggen något
trasig i övre kanten. Annars i gott skick. Vesaas, Tarjei: Huset och fågeln. LTs förlag, 1973. 183 s. Häftad. Ouppsprättad. Något nött i
kanterna. Vesper, Guntram: Norr om kärleken söder om hatet. Bonniers, 1982. 282 s. Klotband med
skyddsomslag. Inlagan fin. Recensionsstämpel. Namnteckning på försättsbladet.
Skyddsomslaget lagat. Vestdijk, Simon: El Greco i Toledo. En roman från inkvisitionens Spanien. Natur och kultur,
1954. 331 s. Klotryggsband. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Vicent, Manuel: Balladen om Kain. Fischer & Rye, 1989. 165 s. Klotband med
skyddsomslag. Inlagan fin. Bandet något skevt. Papersomslaget något nött Vidal, Gore: Duellen. En roman från Washingtons tid. Norstedt och söners förlag, 1975. 437 s.
Klotband. Gott skick. Vieira, Luandino: Domingos Xaviers verkliga liv, Lucas Matessos kapprock, Två berättelser från
Luanda. Bo Cavefors, 1976. Originalupplaga. 119 s. Häftad. Viertel, Joseph: Släktband. Bra Böcker, 1984. 640 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Vigny, Alfred de: Krigarlivets tvång och storhet. Forum, 1948. 223 s. Häftad. Ouppsprättad. Viirlaid, Arved: Gravar utan kors. Andromeda Förlag, Stockholm, 1959. 477 s. Dekorerat
pappband med skyddsomslag. Gott skick. Stänksnitt. Skyddsomslaget något slitet. Vilhjálmsson, Thor: Månskära. Bo Cavefors, 1977. Originalupplaga. 286 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Villon, François: Det lilla testamentet. Folket i Bilds Förlag, 1959. 76 s. Pappband med
skyddsomslag. Främre häftesomslag medbundet. Gott skick. Villon, François: Stora testamentet. Bonniers, 1922. 199 s. Häftad. Bandet något nött. Vilmorin, Louise de: Den ljuva kärleken. Wahlström & Widstrand, 1953. 171 s. Häftad.
Häftesomslaget något trasigt. Anteckningar på insidan av pärmen. Vladimov, Georgij: Den trogna Ruslan. Bonniers, 1976. 177 s. Häftad. Gott skick. Volkoff, Vladimir: Major Popovs omvändelse. Coeckelberghs, 1982. 450 s. Klotband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Volkoff, Vladimir: Montaget. Norstedt och söners förlag, 1984. 431 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Vollquartz, Ingeborg: Kapten Gerkes lycka. Lars Hökerbergs bokförlag, 1919. Åttonde
upplagan. 189 s. Häftad. Bandet mycket slitet. Häftesomslaget löst. Voltaire, Francois Marie Arouet de: Candide. Forum, 1985. 137 s. Pocket. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Voltaire, Francois Marie Arouet de: Candide. Bokfrämjandet, 1968. 221 s. Skinnimitationsband.
Mycket gott skick. Voltaire, Francois Marie Arouet de: Candide. Forum, 1963. 137 s. Häftad. Gott skick. Vonnegut, Kurt: Burfågel. Norstedt och söners förlag, 1980. 245 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Vonnegut, Kurt: Moder natt. Norstedts förlag, 1971. 202 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Vonnegut, Kurt: Slapstick eller Aldrig mera ensam. Norstedt och söners förlag, 1978. 195 s.
Klotband. Gott skick. Vorwerk, Dietrich: Vulkaniska människor. B-Ms Bokförlag, 1924. Illustrerad av Albrecht
Biedermann. 463 s. Klotband. Inlagan fin. Bandet något fläckigt. Ryggen något sliten. Vries, Anne de: Hilde. Wahlström & Widstrand, 1939. 309 s. Klotryggsband. Mycket gott
skick. Främre häftesomslag medbundet. Vries, Theun de: Livet återvänder. En Rembrandtroman. Fahlcrantz & Co, 1937. 319 s.
Linneband. Mycket gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Vuco, Aleksandar: Fridagarna. Tidens förlag, 1965. 371 s. Häftad. Gott skick. Wallace, Irving: Den allsmäktige. Askild & Kärnekull, 1983. 420 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Wallace, Irving: Mannen i Vita Huset. Tidens förlag, 1965. 350 s. Pappband. Mycket gott skick.
Wallace, Lewis: Ben Hur. Bra Böcker, 1977. 309 s. Dekorerat skinnimitationsband med
skyddsomslag. Gott skick. Wallach, Anne Tolstoi: En kvinnas karriär. Bonniers, 1982. 383 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Walters, Minette: Dödlig list.. Albert Bonniers förlag, 2003. 443 s. Förlagsband med
pappersomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Gott skick. Warner, Rex: Caesar - härskaren. Norstedt och söners förlag, 1961. 322 s. Klotband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Skada på pärmarnas frånsida. Warner, Rex: Den unge Caesar. Norstedt och söners förlag, 1959. 316 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Warner, Rex: Den unge Caesar. Norstedt och söners förlag, 1959. 316 s. Klotband. Mycket gott
skick. Främre häftesomslag medbundet. Warner, Rex: Flygfältet. Albert Bonniers förlag, 1946. 299 s. Klotband. Mycket gott skick. Färgat
övre snitt. Warner, Rex: Män av sten. Natur och kultur, 1951. 245 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Warner, Rex: Män av sten. Natur och kultur, 1951. 245 s. Klotband. Mycket gott skick. Färgat
övre snitt. Warner-Vieyra, Myriam: Juletane - Svart dagbok. Berghs Förlag, 1985. 115 s. Pappband. Mycket
gott skick. Wassermann, Jakob: Fallet Maurizius. Albert Bonniers förlag, 1930. 319+285. Häftad. Gott
skick. Ouppsprättad. Wassermann, Jakob: Renate. Baltiska förlaget, 1928. 351 s. Halvfranskt band. Något nött i
kanterna. Ett hörn något stött. Wassermann, Jakob: Renate Fuchs. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1902. 419 s. Häftad.
Bandet något slitet. Två klistermärken från "Jubileumsfonden" på hjäftesomslaget. Wassermann, Jakob: Ulrike Woytich. Svenska Andelsförlaget, 1924. 478 s. 2 vol. Häftad.
Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Watson, Sheila: Dubbelkroken. Tidens förlag, 1959. 150 s. Häftad. Något nött i kanterna. Waugh, Alec: Olja på elden. Bonniers, 1962. 365 s. Klotryggsband. Gott skick. Weldon, Fay: Ett jordiskt paradis. Stenströms, 1991. 286 s. Pappband med skyddsomslag.
Gott skick. Weldon, Fay: Hemsökelsen. Stenströms, 1992. 233 s. Klotband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Weldon, Fay: Kärlekens lust och vånda. Stenströms, 1988. 352 s. Klotband med
skyddsomslag. En fläck på pärmen. Skyddsomslaget något slitet. Weldon, Fay: Presidentens son. Rabén & Sjögren, 1983. 219 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Weldon, Fay: Shrapnel-akademien. Stenströms, 1986. 216 s. Klotband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Wellershoff, Dieter: Människojakt i stilla landskap. Tidens förlag, 1974. 211 s. Häftad. Gott
skick. Ouppsprättad. Wells, H.G. (Herbert George): Försök till självbiografi. En genomsnittsbegåvnings iakttagelser
och slutsatser (från och med år 1866). Albert Bonniers förlag, 1935. 370+311s. 2 vol. Häftad med
pappersomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Ex Libris: Ditzinger Wells, H.G. (Herbert George): Gift Folk. Svenska Andelsförlaget, 1920. 531 s. Klotband. Gott
skick. En fläck på ryggen. Främre häftesomslag medbundet. Wells, H.G. (Herbert George): Herr Lewisham och kärleken. Världslitteraturens Förlag, Malmö,
1931. 186 s. Halvfranskt band. Färgat övre snitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Något nött i
kanterna. Ryggen blekt. Wells, H.G. (Herbert George): Herr Lewisham och kärleken. Svenska Andelsförlaget, 1920.
299 s. Halvfranskt band. Färgat övre snitt. Inlagan fin. Bandet något skevt. Något nött i kanterna.
Wells, H.G. (Herbert George): Mr.Pollys historia. Tidens förlag, 1960. 249 s. Häftad. Något
brunfläckig. Wells, H.G. (Herbert George): Tono-Bungay. Albert Bonniers förlag, 1912. 271+255s. 2 vol.
Häftad. Inlagan fin. Bandet något nött i kanterna. Bakre häftesomslag saknas på band 2. Wells, Rebecca: Små altare överallt. Albert Bonniers förlag, 2000. 269 s. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Werfel, Franz: Det förskingrade himmelriket. Albert Bonniers förlag, 1940. 353 s. Klotband.
Inlagan fin. Bandet något fläckigt. Ryggen blekt. Werfel, Franz: Det förskingrade himmelriket. Albert Bonniers förlag, 1940. 353 s. Halvklotband.
Mycket gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Färgat övre snitt. Werfel, Franz: Syskonen från Neapel. Albert Bonniers förlag, 1934. 393 s. Helt skinnband.
Guldsnitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Något nött i kanterna. Werfel, Franz: Syskonen från Neapel. Albert Bonniers förlag, 1934. 393 s. Halvklotband. Mycket
gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Färgat övre snitt. West, Morris: Harlekin. Bonniers, 1975. 286 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. De
sista sidorna något revade utan textåverkan West, Morris: Salamandern. Bonniers, 1974. 286 s. Klotband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Westkirch, Louise: "Han skall vara din Herre". Looström & Komp:s förlag, 1892. 197 s.
Häftad. Bandet något slitet. Weston, Christine: Indigo. Albert Bonniers förlag, 1945. 392 s. Klotryggsband. Gott skick.
Namnteckning på försättsbladet. Wharton, Edith: En skymt av månen. Trevi, 1996. 245 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Wheatley, Dennis: Fången med masken. Skoglunds, 1958. 367 s. Klotryggsband. Främre
häftesomslag medbundet. Färgat övre snitt. Bandet något nött Wheatley, Dennis: Satans utsände. Skoglunds, 1961. Andra upplagan. 418 s. Häftad. Gott
skick. Något nött i kanterna. Wheelis, Allen B.: Flöjten och svärdet eller Syndafallet återberättat. Brombergs, 1985. 261 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Whipple, Maurine: Löftets land. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1942. 651 s. Klotryggsband.
Främre och bakre häftesomslag medbundna. Inlagan fin. En fläck på snittet. Bandet något
nött.Mjult i bindningen White, Patrick: Det kluvna minnet. Alex Xenophon Demirjian Grays memoarer. Forum, 1989.
175 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget lagat. White, Patrick: En frans av löv. Forum, 1979. 412 s. Klotband med skyddsomslag. Något nött i
kanterna. White, Patrick: Fallet Twyborn. Forum, 1981. 489 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något slitet. White, Patrick: Målaren. Bonniers, 1970. 547 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget lagat. White, Patrick: Skavanker i spegeln. Ett självporträtt. Forum, 1984. 328 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. White, Patrick: Stormens öga. Forum, 1975. 509 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget lagat. Anteckningar på försättsbladet. White, W.L.: Det sägs i stan. Hugo Gebers förlag, 1939. 586 s. Klotryggsband. Inlagan fin.
bakre pärmen lätt bruten Wicker, Tom: Dags att dö. Askild & Kärnekull, 1975. 366 s. Klotband. Gott skick. Wiechert, Ernst: Det enkla livet. Wahlström & Widstrand, 1940. 319 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Wiechert, Ernst: Det heliga året. Wahlström & Widstrand, 1937. 90 s. Häftad. Inlagan fin.
Bandet något nött i kanterna. Främre häftesomslaget vikt Wiechert, Ernst: Det heliga året. Fem noveller. Wahlström & Widstrand, 1937. 90 s.
Häftad. Ouppsprättad. Mycket gott skick. Wiechert, Ernst: Majorskan. Wahlström & Widstrand, 1935. 229 s. Dekorerat pappband.
Främre häftesomslag medbundet. Marmorerade pärmar. Färgat övre snitt. Gott skick. Wiechert, Ernst: Majorskan. Wahlström & Widstrand, 1935. Andra upplagan. 229 s.
Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Wiesel, Elie: Den femte sonen. Atlantis Förlag, 1986. 188 s. Cartonnageband. Mycket gott
skick. Wiesel, Elie: Från en mördad judisk poet. Ett testamente. Atlantis Förlag, 1983.
Originalupplaga. 302 s. Cartonnageband. Gott skick. Något gulnad. Wiesel, Elie: Från en mördad judisk poet. Ett testamente. Atlantis Förlag, 1986. 302 s.
Cartonnageband. Mycket gott skick. Wiesel, Elie: Löfte i Kolvillàg. Forum, 1975. 262 s. Klotband. Gott skick. Överstruken
namnteckning på försätsbladet Wiesel, Elie: Porträtt och legender. Om chassidismen. Forum, 1978. 304 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Wiesel, Elie: Skymning i fjärran. Atlantis Förlag, 1989. 224 s. Klotband med skyddsomslag.
Nyskick. Wilde, Oscar: Spöket på Canterville och andra berättelser. Världslitteraturens förlag, 1928. 156
s. Halvfranskt band. Något nött i kanterna. I övrigt ett fräscht exemplar. Marmorerade
för/eftersättsblad. Wildenvey, Gisken: Andrine Skjæret. Hugo Gebers förlag, 1938. 326 s. Klotryggsband. Mycket
gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Färgat övre snitt. Wilder, Thornton: San Luis' bro. Åhlén & Söners Förlag, 1933. Illustrerad av Amy
Drevenstedt. 199 s. Dekorerat klotband. Mycket gott skick. Wilder, Thornton: Sommarens nio städer. Norstedt och söners förlag, 1975. 351 s. Klotband.
Gott skick. Bandet något fläckigt. Willard, Nancy: Osynligheter. En roman om tillvarons magi. AWE/ Gebers, 1986. 316 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Williams, Eric: Trähästen. AB Lindqvists förlag, 1950. 316 s. Klotryggsband. Gott skick.
Namnteckning på titelbladet. Klisterlapp på insidan av pärmen. Williams, Eric: Trähästen. AB Lindqvists förlag, 1950. Femte upplagan. 316 s. Häftad. Inlagan
fin. Häftesomslaget något slitet. Williams, Eric: Tunneln. AB Lindqvists förlag, 1951. Fjärde upplagan. 223 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Willock, Colin: Storviltfångare. Albert Bonniers förlag, 1965. 241 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Willumsen, Dorrit: Mannen som svepsjäl. Brombergs, 1981. 126 s. Häftad. Gott skick. Willumsen, Dorrit: Marie. Alba, 1984. 273 s. Klotband med skyddsomslag. Willumsen, Dorrit: Sucka mitt hjärta. Alba, 1986. 251 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Recensionsstämpel. Wilson, Angus: Britter emellan. Norstedt och söners förlag, 1958. 383 s. Häftad. Gott skick. Wilson, Angus: Giftdryck. Norstedt och söners förlag, 1953. 254 s. Klotryggsband. Gott skick.
Främre häftesomslag medbundet. Wilson, Angus: Giftdryck. Norstedt och söners förlag, 1953. 254 s. Häftad. Gott skick. Wilson, Angus: Giftdryck. Norstedt och söners förlag, 1953. 254 s. Klotryggsband med
skyddsomslag. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Wilson, Colin: Outsidern. Bonniers, 1959. 275 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något nött
i kanterna. Namnteckning på smutstitelbladet. Häftesomslaget något gulnat i kanterna. Wilson, Edmund: Minnen från Hecate County. Albert Bonniers förlag, 1948. 353 s. Häftad.
Inlagan fin. Häftesomslaget slitet. Wilson, Edmund: Minnen från Hecate County. Albert Bonniers förlag, 1948. 353 s.
Halvklotband. Mycket gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Färgat övre snitt. Wilson, Sloan: Djupare värden. Hugo Gebers förlag, 1962. 442 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Windthorst, Rolf E.: Erhellungen. Eigenverlag Rolf E. Windthorst, 1982. In German.
Clothbinding with dustwrapper. Dustwrapper slightly worn. Else fine. Winsor, Kathleen: Alltid Amber. Bonniers, 1954. 393 s. Dekorerat pappband med
skyddsomslag. Inlagan fin. Skyddsomslaget något slitet. Winsor, Kathleen: Calais. Askild & Kärnekull, 1983. 536 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Wirtanen, Atos: Stoft och öde.. Söderström & Co, 1941. Originalupplaga. 139 s. Häftad.
Gott skick. Wiseman, Thomas: Levande och döda. Norstedt och söners förlag, 1971. 324 s. Dekorerat
pappband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Wittig, Monique: Opoponax. Albert Bonniers förlag, 1966. 192 s. Häftad. Ouppsprättad. Wodehouse, P.G.: Blixt och dunder. Bonniers, 1984. 267 s. Pappband med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Wodehouse, P.G.: Hett om öronen. C.E. Fritzes Bokförlag, 1936. Tredje upplagan. 303 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Wodehouse, P.G.: Kvällar med Mr Mulliner. Bonniers, 1952. 237 s. Häftad. Ryggen något
trasig. Häftesomslaget något gulnat. Namnteckning på insidan av pärmen. Wodin, Natascha: En gång levde jag. Bonniers, 1001. 203 s. Pappband med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Wohl, Burton: Kinasyndromet. Rabén & Sjögren, 1979. 230 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Wohmann, Gabriele: Så bra att ingen vet. Atlantis Förlag, 1982. 325 s. Cartonnageband.
Bandet något nött i kanterna. Inlagan fin. Wohmann, Gabriele: Tidig höst i Badenweiler. Atlantis Förlag, 1981. 184 s. Cartonnageband.
Mycket gott skick. Recensionsstämpel. Wohmann, Gabriele: Utflykt med modern. Atlantis Förlag, 1979. 94 s. Cartonnageband. Mycket
gott skick. Woiwode, L.: Sista skottet. Norstedt och söners förlag, 1972. 269 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Wolff, Tobias: Den här pojkens liv. Norstedts förlag, 1990. 303 s. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Wolff, Tobias: I Faraos armé. Minnen från det förlorade kriget. Norstedts förlag, 1997. 248 s.
Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Wolitzer, Meg: Dolda bilder. Wahlström & Widstrand, 1988. 278 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Wolkers, Jan: En ros av kött. Forum, 1978. 178 s. Häftad. Mycket gott skick. Wolkers, Jan: En ros av kött. Forum, 1975. 179 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Wolkers, Jan: Horrible tango. Forum, 1876. 133 s. Häftad. Häftesomslag fläckat. Något nött i
kanterna. Wolkers, Jan: Kyssen. Forum, 1978. 359 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något slitet. Wood, Barbara: Paradisets jungfrur. Wahlström & Widstrand, 1993. 422 s. Pappband
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Wood, Barbara: Regnbågsormens land. En roman från Australien.. Bokförlaget Viva, 1992. 466
s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Wormer, Laura Van: Riverside Drive. Bonniers, 1989. 390 s. Klotband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Recensionsstämpel. Wouk, Herman: Innanför, utanför. Wahlström & Widstrand, 1985. 603 s. Klotband. Gott
skick. Namnteckning på försättsbladet. Wouk, Herman: Marjorie Morningstar. Bonniers, 1956. 580 s. Halvfranskt band. Mycket fint
exemplar. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Färgat övre snitt. Privatband Wouk, Herman: Myteriet på Caine. Albert Bonniers förlag, 1953. 583 s. Halvfranskt band.
Mycket gott skick. Färgat övre snitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Privatband Woyte, Curt: Xenophons kyrupadie. Leipzig, 1911. In German. Clothbinding. Good condition.
Wren, P.C.: Ökenfortets hemlighet Öden i främlingslegionen. Allhems Förlag, 1937. 352 s.
Halvklotband. Gott skick. Färgat övre snitt. Marmorerade pärmar. Fotoillustrerad. Wright, Harold Bell: Helen från det gamla huset.. Thall & Carlsson - Stockholm, 1922. 319
s. Häftad. Bandet mycket slitet. Wright, Richard: Black boy. Wahlström & Widstrand, 1979. 223 s. Klotband. Gott skick. Wright, Richard: Black Boy. En berättelse om barndom och ungdom. Albert Bonniers förlag,
1946. 335 s. Häftad. Gott skick. Wright, Richard: Black boy. En berättelse om barndom och ungdom. Albert Bonniers förlag,
1948. 256 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna.
Wright, Richard: Black boy. En berättelse om barndom och ungdom. Albert Bonniers förlag,
1946. 354 s. Halvklotband. Mycket gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Färgat
övre snitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Wright, Richard: Den långa drömmen. Albert Bonniers förlag, 1959. Originalupplaga. 441 s.
Halvklotband. Mycket gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Färgat övre snitt.
Marmorerade för/eftersättsblad. Wright, Richard: Hunger i Amerika. Wahlström & Widstrand, 1978. 201 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Wright, Richard: Son av sitt land. Albert Bonniers förlag, 1943. 455 s. Klotryggsband. Gott skick.
Främre och bakre häftesomslag medbundna. Wright, Richard: Son av sitt land. Albert Bonniers förlag, 1944. 456 s. Klotryggsband. Färgat
övre snitt. Gott skick. Wright, Richard: Son av sitt land. Albert Bonniers förlag, 1944. 455 s. Halvklotband. Mycket gott
skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Färgat snitt. Marmorerade för/eftersättsblad.
Wright, Richard: Son av sitt land. Albert Bonniers förlag, 1943. 455 s. Klotryggsband. Främre
och bakre häftesomslag medbundna. Bandet något slitet. Anteckningar på försättsbladet. Ryggen
något mjuk Wright, Richard: Son av sitt land. Bonniers, 1949. Illustrerad av Eric Palmquist. 415 s. Häftad.
Gott skick. Namnteckning på insidan av pärmen. En fläck på häftesomslaget. Wright, Richard: Utanför. Albert Bonniers förlag, 1956. 387 s. Dekorerat pappband. Gott skick.
Wright, Richard: Utanför. Albert Bonniers förlag, 1954. Originalupplaga. 387 s. Halvklotband.
Mycket gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Färgat övre snitt. Marmorerade
för/eftersättsblad. Wurzel, Elizabeth: Prozac - Min generations tröst. LeanderMalmsten, 1995. 431 s. Klotband
med skyddsomslag. Inlagan fin. Omslaget något fuktskadat Yeh, Chun-Chan: En by i bergen. Gedins, 1987. 252 s. Dekorerat pappband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Yehoshua, A.B.: Herr Mani. Forum, 1994. 385 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Yount, John: Toots!. Bra Böcker, 1987. 235 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Yourcenar, Marguerite: Fromma minnen. Forum, 1981. 321 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Yutang, Lin: De oskyldigas flykt. Natur och kultur, 1965. 274 s. Klotband. Gott skick. Yutang, Lin: Den blodröda porten. Albert Bonniers förlag, 1954. 358 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Anteckningar på försättsbladet. Inlagan fin. Yutang, Lin: Den röda pionen. Natur och kultur, 1962. 378 s. Klotband. Gott skick. Yutang, Lin: Ett blad i stormen. Albert Bonniers förlag, 1943. 385 s. Klotband. Gott skick.
Främre häftesomslag medbundet. Färgat övre snitt. Yutang, Lin: Ett blad i stormen. Albert Bonniers förlag, 1943. 385 s. Halvfranskt band. Gott
skick. Främre häftesomslag medbundet. Övre guldsnitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Zahn, Ernst: Den urtida sången. Två berättelser av Ernst Zahn.. J.A. Lindblads Förlag, Uppsala,
(utan årtal). 254 s. Häftad. Bandet något slitet. Zalygin, Sergej: Byn vid floden Istysj. Norstedt och söners förlag, 1982. 231 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Zameenzad, Adam: Min vän Matt och horan Hena. Ordfronts förlag, 1993. 294 s. Dekorerat
pappband. Mycket gott skick. Zamjatin, Jevgenij: Draken och andra berättelser. AWE/ Gebers, 1981. 301 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Zangwill, Israel: Ghettons barn. En studie af ett egendomligt folk. Aktiebolaget Ljus, Stockholm,
1908. 415 s. Halvpergamentband. Gott skick. Stänksnitt. Zangwill, Israel: Ghettons barn; Från ghetton; Ghettons barnbarn; De sopm vandra i mörker;
Ghettons drömmare. AB Ljus/Hiertas/Gernandt, 1901+1908-10. 415+484+298+417+272s. 5 vol.
Mycket vackert halvfranskt band. Mycket gott skick. Stänksnitt. Zaroulis, Nancy: Lågan som brinner. Bra Böcker, 1983. 639 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget lagat. Zassenhaus, Hiltgunt: Muren och straden. En kvinnas kamp mot tredje riket. Norstedt och
söners förlag, 1974. 259 s. Klotband med skyddsomslag. Inlagan fin. Skyddsomslaget något nött i
kanterna. Zinovjev, Alexander: Den ljusa framtiden. Coeckelberghs, 1979. 302 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Zjuchovitskij / Hesslind, Leonid / Lars: Om kärlek. Berättelser om Kärlek i Öst och Väst. Bra
Böcker, 1989. 338 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Zola, Émile: Blodsoffren. Wilh. Siléns förlag, 1905. Illustrerad av Gunnar Widholm. 598 s.
Dekorerat klotband. Bandet något slitet. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Zola, Émile: Dagbräckning. Fröléen & Co, 1927. 582 s. Halvfranskt band. Bandet något
nött i kanterna. Marmorerade pärmar. Marmorerat snitt. Upphöjda bind. Inlagan fin. Zola, Émile: Dagbräckning. Fröléen & Co, 1927. 582 s. Halvfranskt band. Bandet något
nött i kanterna. Ryggen något blekt. Marmorerade pärmar. Marmorerat snitt. Rött halvfranskt band.
Ex libris. Inlagan fin. Zola, Émile: Drömmen. Fröléen & Co, 1927. Illustrerad av Kurt Jungstedt. 246 s.
Dekorerat klotband. Mönstrat snitt. Inlagan fin. Ryggen något sliten. Zola, Émile: Drömmen. Fröléen & Co, 1910. 213 s. Klotband. Ryggen något sliten.
Namnteckning på insidan av pärmen. Inlagan något gulnad annars i gott skick. Zola, Émile: Ett blad ur kärlekens bok. Björck & Börjesson, Stockholm, 1908. 384 s.
Halvklotband. Mönstrade för/eftersättsblad. Zola, Émile: Hans excellens. Fröléen & Co, 1911. 267 s. Klotband. Något fläckig. Ryggen
något sliten. Namnteckning på insidan av pärmen. Bandet något snett och inlagan något
gulnad. Zola, Émile: Hans Excellens - Rovet. Fröléen & Co, 1927. 445+366. Halvfranskt band.
Bandet något nött i kanterna. Ryggen något blekt. Marmorerade pärmar. Marmorerat snitt. Rött
halvfranskt band. Inlagan fin. 2 volymer i ett band. Ex libris. Zola, Émile: På lif och död. Historisk roman från Fransk-Tyska kriget. Wilh. Siléns Förlag, 1899.
Illustrerad av Garibaldi Lindberg. 475 s. Dekorerat klotband. Namnteckning på försättsbladet.
Bandet något slitet. Zola, Émile: Pengar. Fröléen & Co, 1910. 256 s. Klotband. Ryggen något sliten.
Namnteckning på insidan av pärmen. Inlagan något gulnad annars i gott skick. Zola, Émile: Pengar - Ett blad ur kärlekens bok.. Fröléen & Co, 1927. 442+381.
Halvfranskt band. Bandet något nött i kanterna. Ryggen blekt. Marmorerade pärmar. Marmorerat
snitt. Rött halvfranskt band. Inlagan fin. Ex libris. 2 volymer i ett band. Zola, Émile: Rofvet. Fröléen & Co, 1910. 216 s. Klotband. Namnteckning på insidan av
pärmen. Inlagan något gulnad annars i gott skick. Zola, Émile: Rougonernas uppkomst. Fröléen & Co, 1911. 242 s. Klotband. Mönstrat snitt.
Främre häftesomslag medbundet. Zola, Émile: Rovet. Fröléen & Co, 1927. 366 s. Halvfranskt band. Bandet något nött i
kanterna. Marmorerade pärmar. Marmorerat snitt. Upphöjda bind. Inlagan fin. Zola, Émile: Sanning. Stockholms-Tidningen, 1902. 1072 s. 2 vol. Halvklotband. Namnteckning
på försättsbladet. Marmorerat snitt. Bandet något nött. Ett par sidor i början av vol 2 naggade i
kanten Zola, Émile: Thérèse Raquin. Prisma, 1983. 195 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Zosjtjenko, Michail: Sentimentala berättelser. Tidens förlag, 1977. 260 s. Häftad. Gott skick. Zsuffa, Joseph: Babels avgrund. Bra Böcker, 1982. 189 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Zùccoli, Luciano: Övermakt. Hugo Gebers förlag, 1926. 376 s. Halvfranskt band. Marmorerade
för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Bandet något nött i kanterna. Zuckmayer, Carl: En kärlekshistoria. Victor Pettersons Bokindustri, 1935. Illustrerad av Isaac
Grünewald. 70 s. Klotryggsband. Mycket gott skick. Zuckmayer, Carl: En kärlekshistoria. Victor Pettersons Bokindustri, 1935. Illustrerad av Isaac
Grünewald. 70 s. Klotryggsband med kasett. Mycket gott skick. Illustrerad. Zweig, Stefan: Brasilien, framtidslandet. AB Skoglunds Bokförlag, 1941. 315 s. Halvfranskt
band. Gott skick. Fotoillustrerad. Övre guldsnitt. Främre häftesomslag medbundet. Zweig, Stefan: Den outgrundliga hemligheten. Romantiska och andra berättelser. AB
Skoglunds Bokförlag, 1936. 367 s. Halvfranskt band. Övre guldsnitt. Främre häftesomslag
medbundet. Bandet något nött. Zweig, Stefan: Den outgrundliga hemligheten. Romantiska och andra berättelser. AB
Skoglunds Bokförlag, 1936. 367 s. Klotband. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Zweig, Stefan: Hjärtats oro. AB Skoglunds Bokförlag, 1943. 376 s. Halvfranskt band. Gott skick.
Främre häftesomslag medbundet. Övre guldsnitt. Zweig, Stefan: Hjärtats oro. AB Skoglunds Bokförlag, 1943. 376 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Zweig, Stefan: Maria Stuart Marie Antoinette. S. Fischer Verlag GmbH, Frankfurt/Main, saknas.
In German. 767 p. Leather-imitation binding. Very good condition. Gilt-Ornamented Spine. Exlibris.
Zweig, Stefan: Odödliga ögonblick i mänsklighetens historia. AB Skoglunds Bokförlag, 1942.
305 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslag fläckat. Något nött i kanterna. |