| Skolhistoria & Universitetshistoria |
|---|
|
Bakläxor Skolminnen berättade av Bengt Anderberg, Mats Arvidsson, Sun Axelsson, Jonas
Gardell , Lotten Gustafsson m.fl.. Hammarström & Åberg, 1989. 223 s. Pappband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Illustrerad. Folklivsforskning vid Stockholms universitet. Register över kandidatuppsatser och
doktorsavhandlingar 1975-1980. Institutet för folklivsforskning, 1981. 88 s. Häftad. Gott skick. Gästrike-Hälsinge Nation 1646-1946 Minnesskrift utgiven med anledning av nationens
trehundraårsjubileum. Almqvist & Wiksell, 1947. 151 s. Halvklotband. Gott skick. Enstaka
fläckar på bandet. Namnteckning på försättsbladet. Illustrerad. Göteborgs högskolas årsskrift 1905 Band XI. Wettergren & Kerber, Göteborg, 1905.
Halvfranskt band. Bandet något fläckigt. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Guldornerad. Upphöjda bindningar. Färgat snitt. Mönstrade för/eftersättsblad. Hemskolan första kursen A. B. C. - Bok. Rediviva, 1971. 51 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
Facsimileupplaga. Högre allmänna läroverket för gossar å Södermalm 1880-1940 Del IV ur samlingsverket
Sveriges studenter. Sveriges studenters förlag, Stockholm, 1952. 421 s. Dekorerat helskinnband.
Gott skick. Numrerad upplaga. Inbjudningsskrift till den högtidlighet med hvilken nya universitetsbyggnaden i Upsala kommer
att invigas den 17 maj 1887 utfärdad af universitetets rektor. Akademiska boktryckeriet Edv.
Berling, Uppsala, 1887. 32 s. Häftad. Karlskoga Praktiska Läroverk Grundat år 1882 av rektor Joh. Lindholm. Bröderna Borgströms
AB., 1947. 30 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Linköpings gymnasiums historia 1627-1927 Festskrift med anledning av gymnasiets 300-
årsjubileum. A.-B. P.M. Sahlströms bokhandel i distr., 1927. 459 s. Halvfranskt band. Bandet något
nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Marmorerat snitt. Minnesskrift utgiven av Stockholms högskolas studentkår vid invigningen av dess kårhus den
6 december 1935. 1935. 368 s. Halvfranskt band. Bandet något nött i kanterna. Ryggen något
blekt. Annars ett fint exemplar. Främre häftesomslag medbundet. Upphöjda bindningar.
Marmorerade för/eftersättsblad. Övre guldsnitt. Illustrerad. Torsten Nothins Ex Libris. Minnesskrift utgiven av Stockholms högskolas studentkår vid invigningen av dess kårhus den
6 december 1935. 1935. 368 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Anteckningar på titelbladet.
Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Norlandica Norrlands Nations skriftserie V. Festskrift till Gunnar Blix. Almqvist & Wiksell,
1961. 283 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Illustrerad. Norra Latin Femtio år 1880-1930 Historik Hågkomster av forna lärjungar. Norstedt och söners
förlag, 1930. 249 s. Halvklotband. Bandet något nött i kanterna. Namnteckning på försättsbladet.
Annars ett fint exemplar. Sista sidan lös. Om- och nybyggnaderna vid Högre allmänna läroverket i Falun 1934-1935. Falun, 1936. 37+
planscher. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Sigtunastiftelsens Humanistiska Läroverk Minnesskrift vid 50-årsjubiléet. 1976. 88 s. Häftad.
Gott skick. Skara läroverk 1641-1941 Festskrift med anledning av gymnasiets 300årsjubileum och
invigningen av läroverkets nybyggnader. Norstedt och söners förlag, 1941. 318 s. Häftad. Delvis
ouppsprättad. Häftesomslaget slitet. Stockholms högskola under Sven Tunbergs rektorat Minnesskrift tillägnad professor, juris och
filosofie doktor Sven Tunberg vid hans avgång från rektorsämbetet den 31 december 1949.
Norstedt och söners förlag, 1949. 313 s. Häftad. Namnteckning på försättsbladet. Häftesomslaget
något slitet. Annars ett fint exemplar. Delvis ouppsprättad. Illustrerad. Stockholms högskola under Sven Tunbergs rektorat Minnesskrift tillägnad professor, juris och
filosofie doktor Sven Tunberg vid hans avgång från rektorsämbetet den 31 december 1949.
Norstedt och söners förlag, 1949. 280 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Illustrerad. Stockholms Nation i Upsala Vårterminen 1912. Stockholms Nation, 1912. 128 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad. 138/250. Symbola litteraria Hyllningsskrift till Uppsala universitet vid jubelfesten 1927 från universitets-
bibliotekets tjänstemän och universitetets boktryckare Almqvist & Wiksells boktryckeri A.-B..
Almqvist & Wiksell, 1927. 305 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Bandet trasigt. Annars
ett fint exemplar. Illustrerad. Med utvikbar plansch. Trelleborgs läroverk fyller 100 år Några blad ur dess historia. Föreningen "Det gamla
Trelleborg", 1967. 100 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något slitet. Illustrerad. 1867-1967. Under Lundagårds kronor Minnen upptecknade av gamla studenter. Gleerups, 1955. 333 s.
Halvklotband. Enstaka fläckar på bandet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Under Lundagårds kronor En minneskrans vid tvåhundrafemtioårsfesten af gamla studenter.
Gleerups, 1918. 500 s. Häftad. Häftesomslaget saknas. Delvis något fuktskadad. Illustrerad. Universitet i utveckling Uppsala universitet under Torgny T. Segerstedts rektorat 1955-1978.
Almqvist & Wiksell, 1978. 491 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget trasigt.
Annars ett fint exemplar. Universitet i utveckling Uppsala universitet under Torgny T. Segerstedts rektorat 1955-1978.
Almqvist & Wiksell, 1978. 492 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Universitetet och forskningen Studier tillägnade Torgny T. Segerstedt på sextioårsdagen.
Almqvist & Wiksell, 1968. 422 s. Häftad. Ouppsprättad. Uppsala University The University Building. Uppsala, 1977. In English. Wrappered. Wrapper
slightly rubbed. Else fine. Richly illustrated. Värmlands i Uppsala. En nationshistorik. NWT:s Förlag, 1979. 355 s. Pappband. Illustrerad.
Gott skick. Tillskrivelse på försättsbladet från kuratorer och programsekrererare med stämplar Vestrogothica VIII. Skriftserie utgiven av Västgöta Nation i Uppsala genom dess
Landskapsförening. Västgöta Nation, Uppsala, 1948. 47 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Abrahamsson, Kenneth ( red. ): Hela vuxenutbildningen ! En framtidsbild i historiens ljus..
Utbildningsförlaget Brevskolan, 1992. 158 s. Pappband. Gott skick. Adrian, S: Inbjudningsskrift med anledning af invigningen af Malmö realskolas nya byggnad
måndagen den 23 november 1908.. 1908. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något slitet.
Illustrerad. Läroverkets rektor. Aldén, Gustav A: Hemma och i Uppsala Gymnasist-, student- och folkhögskoleminnen. Lars
Hökerbergs bokförlag, 1927. 285 s. Häftad. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Häftesomslaget
något slitet. Annars ett fint exemplar. Almqvist, Bertil: Upsalastudenten i Wennerbergsvers och Strindbergsprosa Med illustrationer.
Hugo Gebers förlag, 1926. 217 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Illustrerad. Med dedikation. Almqvist, Bertil: Upsalastudenten i Wennerbergsvers och Strindbergsprosa Med illustrationer.
Hugo Gebers förlag, 1926. 217 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Illustrerad. Arvidson, Stellan: Hudiksvalls läroverks historia 1650-1800. 1951. 366 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Bonde, Thord: Våra Öfverliggare. Akademiska studier...samt Ett Universitet i Sveriges
Hufvudstad. Bidrag till universitetsfrågans belysning af Oscar Svahn.. Albert Bonniers förlag, 1885.
8+372+3 sidor. Samtida pappband. Bandet något nött. Dahl, Evald: Norra Reals studenter jämte rektorer åren 1881-1923. Norstedt och söners förlag,
1924. 356 s. Halvklotband. Gott skick. Stänksnitt. Biografier samlade och utgivna av Evald
Dahl. Dahlberg, Ivar: När folkhögskolan kom till Stockholm. G.W. Engström & Co. Boktr,.
Stockholm, 1949. 15 s. Häftad. Med dedikation till Klas Lönn. Illustrerad. Ehn, Ola: De första nationshusen. Upplands Fornminnesförening, 1977. 73 s. Häftad.
Illustrerad. Utvikbara kartor/planscher. Mycket gott skick. Eklund, Ragnar: Modersmålslärarnas Förening Årsskrift 1962. Läsåret 1962/63. Lund, 1962.
346 s. Häftad. Bandet något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Red. Enbom, Gustaf: Den magnifika lundensiska jubileumskarusellen Biljetter och plakat till ära för
300-åriga Regia Academia Carolina. Gleerups, 1967. 35+47. 2 vol. Häftad med kassett. Kassetten
något sliten. Kassetten något trasig. Annars ett fint exemplar. Editio autoris. Jubileumskarusell på
Lundagård. Ronder i Lundalejonets tecken. I. Karolinsk vapenlek. II. Vitterlek en vår. Fehrman, Carl: Lund and Learning An informal history of Lund University. Studentlitteratur,
Lund University Press, Chartwell-Bratt, 1995. In English. 289 p. . Covers slightly worn. Good
condition. Illustrated. Co-author: Håkan Westling. Fredriksson, Viktor: Svenska Folkskolans Historia. Andra delen. Det svenska
folkundervisningsväsendet 1809-1860. Albert Bonniers förlag, 1942. XI+511 sidor. Halvfranskt
band. Illustrerad. Marmorerade pärmar. Marmorerat snitt. Mycket gott skick. Fredriksson, Viktor: Svenska Folkskolans Historia. Andra delen. Det svenska
folkundervisningsväsendet 1809-1860. Albert Bonniers förlag, 1942. XI+511 sidor. Häftad.
Illustrerad. Gott skick. Fredriksson, Viktor: Svenska Folkskolans Historia. Fjärde delen. Det svenska
folkundervisningsväsendet 1900-1920. Albert Bonniers förlag, 1940. XII+526 sidor. Häftad.
Illustrerad. Ouppsprättad. Gott skick. Fredriksson, Viktor: Svenska Folkskolans Historia. Fjärde delen. Det svenska
folkundervisningsväsendet 1900-1920. Albert Bonniers förlag, 1940. XII+526 sidor. Halvfranskt
band. Illustrerad. Marmorerade pärmar. Marmorerat snitt. Mycket gott skick. Fredriksson, Viktor: Svenska Folkskolans Historia. Första delen. Den svenska
folkundervisningen från Reformationen till 1809. Albert Bonniers förlag, 1940. XV+550 sidor.
Halvfranskt band. Illustrerad. Marmorerade pärmar. Marmorerat snitt. Mycket gott skick. Fredriksson, Viktor: Svenska Folkskolans Historia. Första delen. Den svenska
folkundervisningen intill 1809. Albert Bonniers förlag, 1940. XV+550 sidor. Häftad. Illustrerad. Gott
skick. Fredriksson, Viktor: Svenska Folkskolans Historia. Tredje delen. Det svenska
folkundervisningsväsendet 1860-1900. Albert Bonniers förlag, 1942. XII+532 sidor. Halvfranskt
band. Illustrerad. Marmorerade pärmar. Marmorerat snitt. Mycket gott skick. Fredriksson, Viktor: Svenska Folkskolans Historia. Tredje delen. Det svenska
folkundervisningsväsendet 1860-1900. Albert Bonniers förlag, 1942. XII+541 sidor. Häftad.
Illustrerad. Gott skick. Furuland, Lars: Folkhögskolan en bildningsväg för svenska författare. Bohusläningens AB,
Uddevalla, 1968. 551 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Dedikation, handskriven. Gierow, Krister: Lunds universitets historia III. 1790-1867. Gleerups, 1971. 488 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget fläckat och nött. Utgiven av universitetet till dess
300-årsjubileum. Gullers, K. W.: Uppsala universitet 500 KW Gullers Uppsala 500. Gullers International AB,
Stockholm, 1976. Cartonnageband. Namnteckning på försättsbladet. Gott skick. Rikligt illustrerad.
Foto: Björn Enström och KW Gullers. Text: Torgny Segerstedt. Henschen (red), Helena M: Skolbarn En folkundervisning växer fram. Tidens förlag,
Folksam/Stockholms stadsmuseum, 1985. 323 s. Cartonnageband. Bandet något fläckigt. Annars
ett fint exemplar. Rikligt illustrerad. Övriga medverkande: Helena Friman, Lena Högberg, Eva
Silvén-Garnert, Ingrid Söderlind. Hernlund, Hugo: Vid invigningen af Nya Elementarskolans lärohus Den 13 November 1899.
Central-Tryckeriet, 1899. 116 s. Häftad. Namnteckning på titelbladet. Bandet något trasigt. Bandet
något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Läroverkets rektor. Med utvikbara planscher. Isling, Åke: Lärare i litteraturen En antologi till folkskolans 150-årsminne.
Lärarförbundet/Stiftelsen Sveriges Allmänna Folkskollärarförening/Sober förlag, 1992. 383 s.
Cartonnageband. Gott skick. Bandet något fläckigt. Urval, redigering och inledande texter Åke
Isling. Karlson, K. Fr: Blad ur Örebro skolas äldsta historia I-IV Samlade och utgifna af K. Fr. Karlson.
Lektor vid Karolinska högre elem.-läroverket i Örebro/ Prost och Kyrkoherde i Nyköping. Örebro,
Bohlinska boktryckeriet/Abr. Bohlin, 1871-1899. 2 vol. Halvfranskt band. Ryggen något sliten.
Enstaka fläckar inuti boken. Annars ett fint exemplar. Utvikbara kartor/planscher. Karl Ingemar
Karlssons Ex Libris. Kruse, Anna: Skolminnen Brummerska skolans historia 1882-1929. Albert Bonniers förlag,
1930. 54 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Annars
ett fint exemplar. Långström / Stern, Erland / Gustaf: Göteborgs högskolas studenter 1891-1916 Biografisk
matrikel. N.P. Pehrssons förlag, Göteborg, 1916. 230 s. Häftad. Ryggen något fuktfläckad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Laurie, André: Axel Ebersen Le Gradué d´Upsala. Bibliothèque d´Éducation et de récréation J.
Hetzel et Cie, Paris, (not dated). In French. 364+8. Contemporary decorated cloth binding.
Inscription on endpaper. Joints occasionally cracked. Cover slightly rubbed on the edges. Else
fine. Illustrations par George Roux. La vie de collège dans tous les pays. Gilt-ornamented. Gilt-
edged. Lindroth, Sten: Uppsala universitet 1477-1977. Almqvist & Wiksell, 1976. 251 s. Klotband
med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Färgat
övre snitt. Lindroth, Sten: Uppsala universitet 1477-1977. Almqvist & Wiksell, 1976. 251 s. Klotband.
Enstaka fläckar inuti boken. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Lizell, Gustaf: Uppsaliensiskt studentliv kring sekelskiftet Några minnen och intryck. Almqvist
& Wiksell, 1924. 44 s. Häftad. Namnteckning på försättsbladet. Häftesomslaget något trasigt.
Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Lizell, Gustaf: Uppsaliensiskt studentliv kring sekelskiftet Några minnen och intryck. Almqvist
& Wiksell, 1924. 43 s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar.
Illustrerad. Marklund, Göran: Skola i glesbygd - en krönika i text och bild Om folkundervisningen i Jörns
socken. Natur och kultur, 1982. 263 s. Cartonnageband. Gott skick. Rikligt illustrerad. En fläck på
pärmen. Medförfattare: Hans Marklund. Meyer, Ernst: HOLMIA. Illustrerad skrift utgifven af Stockholms Nation till förmån för dess
byggnadsfond. C. & E. Gernandts förlagsaktiebolag, 1898. 120 s. Häftad. Illustrerad. Något
nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Norinder, A.V: Redogörelse för Wallinska flickskolan under arbetsåret 1876-77. Ivar
Haeggströms boktryckeri, Sthlm, 1877. På svenska/franska. 25 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Annars ett fint exemplar. Läroverkets rektor. Roosval, Albin: Nationshusen i Uppsala Illustrerade skildringar af flera författare. E.
Lundquists bokförlag, Stockholm, 1915. 298 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Sagnér, Alf: Den ljusnande framtid En festskrift tillägnad Sveriges sista studenter. Svenska
Biblioteksförlaget, 1968. 359 s. Klotband. Gott skick. Illustrerad. Red. Sallander, Hans: Uppsala universitet. Akademiska konsistoriets protokoll IX. 1671-1672.
Almqvist & Wiksell, 1972. 374 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet.
Klisterlapp på häftesomslaget. På universitetets uppdrag utgivna av Hans Sallander. Acta
universitatis upsaliensis. Skrifter rörande Uppsala universitet. C. Organisation och historia
18:9. Samuelsson, Sixten: Högre allmänna läroverket i Uppsala En gammal skolas öden från 1200-
talet till våra dagar. Almqvist & Wiksell, AB Lundequistska bokhandeln, 1952. 784 s.
Halvklotband. Gott skick. Bandet något slitet. Gustaf Sundbergs Ex Libris. Hilding Pleijels Ex
Libris. Samuelsson, Sixten: Högre allmänna läroverket i Uppsala En gammal skolas öden från 1200-
talet till våra dagar. Almqvist & Wiksell, AB Lundequistska bokhandeln, 1952. 784 s. Häftad.
Stämpel på försättsbladet. Häftesomslag fläckat. Sidor vikta. Annars ett fint exemplar. Delvis
ouppsprättad. Illustrerad. Scharp, Dag W: Chalma mater Del I: 1780-talet-1864. Axelsson & Lundberg Förlag AB,
Göteborg, 1967. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint
exemplar. Illustrerad. I redaktionen: Tekn. lic. John Forsberg, Informationschef Sven Schånberg,
Civilingenjör Rolf Svenson. Scharp, Dag W: Chalma mater Del V. 1950-1970. Axelsson & Lundberg Förlag AB,
Göteborg, 1971. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Skyddsomslaget något
slitet. I redaktionen: Tekn. lic. John Forsberg, Informationschef Sven Schånberg, Civilingenjör Rolf
Svenson. Scharp, Dag W: Chalma mater Del !!: 1864-1903. Axelsson & Lundberg Förlag AB,
Göteborg, 1968. Inbunden med skyddsomslag. Stämpel på försättsbladet. Skyddsomslaget
fläckat och nött. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. I redaktionen: Tekn. lic. John Forsberg,
Informationschef Sven Schånberg, Civilingenjör Rolf Svenson. Scharp, Dag W: Chalma mater Del IV: 1926-1949. Axelsson & Lundberg Förlag AB,
Göteborg, 1970. Inbunden med skyddsomslag. Stämpel på försättsbladet. Skyddsomslaget något
slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. I redaktionen: Tekn. lic. John Forsberg, Informationschef
Sven Schånberg, Civilingenjör Rolf Svenson. Schartau, Sigurd: Malmö högre allmänna läroverk En minneskrans till jubileet år 1929
överräckt av forna lärjungar. Gleerups, 1929. 254 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet.
Ouppsprättad. Illustrerad. Red. Minnen från svenska läroverk III. Schartau, Sigurd: Malmö högre allmänna läroverk under den danska tiden Festskrift på
uppdrag av Malmö h. allm. läroverks kollegium. Lundgrens Söners boktr. Malmö, 1929. 203 s.
Häftad. Gott skick. Illustrerad. Häftesomslaget något slitet. Häftesomslaget något upprivet i
kanterna. Bilaga till Malmö h. allm. läroverks årsredogörelse för läsåret 1929-1930. Seth, Lennart: Birkagårdens folkhögskolas elevförbund Årsskrift 1960-61 Årgång 5. 1960. 98 s.
Häftad. Anteckningar på häftesomslaget. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Red. Svahn, Oscar: Våra öfversittare Ungdomsminnen och Läroverksstudier. Albert Bonniers förlag,
1898. 451 s. Dekorerat originalklotband. Bandet något fläckigt. Stämpel på försättsbladet. Annars
ett fint exemplar. Sylwan, Otto: Fyrtiotalets student Anteckningar. Albert Bonniers förlag, 1914. 261 s. Klotband.
Namnteckning på smutstitelbladet. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Marmorerade
för/eftersättsblad. Med talrika bilder och porträtt. Thimon, Gösta (red.): Matrikel över Gästrike-Hälsinge Nation i Uppsala 1811-1961 Enligt
Nationens uppdrag utgiven under redaktion av Gösta Thimon. Almqvist & Wiksell, 1963. 596
s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Skyddsomslaget något trasigt.
Annars ett fint exemplar. Tunberg, Sven: Stockholms högskolas historia före 1950. Norstedt och söners förlag, 1957.
305 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Häftesomslaget något upprivet i kanterna.
Ouppsprättad. Illustrerad. Monografier utgivna av Stockholms kommunalförvaltning. Vaizey, John: Undervisningen i det moderna samhället. Aldus/Bonniers, 1967. 255 s. Häftad.
Gott skick. Fotoillustrerad. Prisetiketter på främre häftesomslaget. Weibull, Jörgen: Lunds universitets historia IV. 1868-1968. Gleerups, 1968. 516 s. Klotband.
Gott skick. Enstaka fläckar på bandet. Illustrerad. Utvikbara kartor/planscher. Wollin, Nils G.: Från ritskola till konstfackskola Konstindustriell undervisning under ett sekel.
Bröderna Lagerströms förlag, Stockholm, 1951. 379 s. Inbunden. Mycket gott skick. Illustrerad.
Främre häftesomslag medbundet. Marmorerade för/eftersättsblad. |