| Svensk topografi, Allmän |
|---|
|
Ångermanland och Medelpad. Wahlström & Widstrand, 1926. 155 s. Klotband. Bandet
något slitet. Med 37 Illustrationer och 6 kartor. Året på gården. City tryck, 1995. 120 s. Cartonnageband. Bandet något nött i kanterna. Annars
ett fint exemplar. Bondetåget 1914. Stockholm, 1914. Marockängband. Bandet något nött i kanterna. Annars ett
fint exemplar. Främre och bakre häftesomslag medbundna. En bok om Mälarlandskapen. Bygd och näringar genom tiderna. Mälarprovinsernas
hypoteksförening, 1953. 501 s. Pappband. Bandet något slitet. Ryggen sliten. Fotoillustrerad. Göteborg. En översikt vid trehundraårsjubileet 1923. Göteborg, 1923-35. 20 vol. Halvfranskt
band. Något nött i kanterna. Ryggen något blekt. I övrigt ett fräscht exemplar. Upphöjda bind. Rikligt
illustrerad Gripsholm. Slottet och dess samlingar 1537-1937. Nordisk Rotogravyr, Föreningen för
Gripsholmsjubileet., 1937. 238 s. Helt skinnband. Något nött i kanterna. Ryggen något blekt.
Blindpressad. Illustrerad. Historien i landskapet. Utbildningsradion, 1990. 176 s. Cartonnageband. Nyskick.
Fotoillustrerad. Lennart Reuterskiöld. Landshövding i Södermanlands län 1906-1927. Några minnesblad.
Stockholm, 1927. Biografi över Lennart Reuterskiöld. Halvfranskt band. Bandet något nött i
kanterna. Bandet något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Exlibris. Norrköpings historia I-VI. Stockholm, 1965-1976. 6 vol. Skinnimitationsband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Norrlands Södra Kustlandskap Ångermanland, Medelpad , Helsingland, Gästrikland..
Wahlström & Widstrand, 1904. 127 s. Klotband. Gott skick. Ryggen blekt. Namnteckning på
försättsbladet. Rött band. Utvikbar karta. Titel i guld. Panorama öfver Sverige eller 192 vyer af de förnämsta och praktfullaste städer, fästningar,
slott, kyrkor, ruiner, bruk och egendomar i Fäderneslandet. Rediviva, 1969. Dekorerat pappband.
Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Resa genom Sverige. Vårt fosterland. IPC International Publishing Company, 2005. 128 s.
Dekorerat skinnimitationsband med skyddsomslag. Nytt exemplar. Rikligt illustrerad. Guldsnitt.
Sörmlandsboken. Norstedt och söners förlag, 1918. Häftad. Häftesomslaget slitet. Ryggen
något trasig. Annars ett fint exemplar. Sörmlandsbygden 1975. Södermanlands hembygds- och museiförbund, 1975. 210 s.
Klotryggsband. Mycket gott skick. Illustrerad. Statistik ofver Sverige. Grundad på Offentliga Handlingar. Andra upplagan 1833. Rediviva,
1978. 336 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Sverige genom barnaögon Folket i Bilds teckningstävling för skolungdom.
Nationalmuseum/Folket i Bild, 1940. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Sverige i färg. Grako AB, 1969. Klotband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Gott skick. Värmland ett storslaget och egenartat landskap. AB Svensk litteratur, 1946. Dekorerat
helskinnband. Mycket gott skick. Inre denteller. Guldsnitt. Adrup, Karl Anders: Hundra svenska smultronställen!. Bra Böcker, 1986. Illustrerad av Berg,
Brusewitz & Eriksson. 200 s. Inbunden med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott skick. Backlund, Helge G.: OM KEMISKA FÖRÄNDRINGAR VID METAMORFOS. Aftryck ur Geologiska
Föreningens i Stockholm Förhandlingar. Maj 1919.. Norstedt och söners förlag, 1919. sidorna 383
- 395. Häftad. Bæijer, Georg Henric: Beskrifning över Staden Ystad. Ystads Fornminnesförening, 1965.
Klotband. Fint exemplar. Berefelt, Gunnar: Svensk landskapskonst. Sveriges allmänna konstförening, 1965. 239 s.
Halvfranskt band. Fotoillustrerad. Ett hörn något stött. Annars ett fint exemplar. Berefelt, Gunnar: Svensk landskapskonst från renässans till romantik. Sveriges Allmänna
Konstförening, 1965. 239 s. Halvfranskt band. Mycket gott skick. Illustrerad. Upphöjda bind. Främre
och bakre häftesomslag medbundna. Bergström, G.: Arboga krönika I-II. Örebro, 1892-95. Bunden av hofbokbindare Gustaf Hedberg.
Bandet något nött i kanterna. Ryggen något blekt. Annars ett fint exemplar. Billow, Anders: SVERIGE. Fyrahundraåttio bilder, belysande natur och kultur i gången tid och
nutid.. Nordisk Rotogravyr, Stockohlm, 1931. 284 s. Halvfranskt band. Rikligt illustrerad. Bandet
något nött. Blicher, Steen Steensen: Sommarresa i Sverige år 1836. Sällskapet Bokvännerna, 1961. 95 s.
Klotryggsband. Mycket fint exemplar. Blomberg, Albert: Beskrifning till kartbladet Skagersholm. Sveriges Geologiska Undersökning.
Ser Aa. Kartblad i skalan 1:50 000 med beskrifningar. N:o 128. Norstedt och söners förlag, 1904.
23 s. Häftad. Gott skick. Detaljkarta i färg Cinthio, Erik: Skåne - ett bildverk. Allhems Förlag, 1962. 232+ Bildavsnittet. Halvfranskt band
med skyddsomslag. Något nött i kanterna. Övre guldsnitt. Guldornerad rygg. Illustrerad. Rött
hakvfranskt band. Dahlberg, Folke: Göta Kanal. Wahlström & Widstrand, 1954. Originalupplaga. 173 s.
Häftad. Häftesomslaget något fläckigt. Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Illustrerad. Dahlberg, Folke: Vättern- Leva vid Vättern. Wahlström & Widstrand, 1978. 189 s.
Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Donner, Jörn: Sverigeboken. Wahlström & Widstrand, 1973. 275 s. Klotband. Gott skick.
Edberg, Rolf: De glittrande vattnens land. Bra Böcker, 1980. 254 s. Dekorerat
skinnimitationsband med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Englund, Kay G.: Djurgården i ord och bild. Rekolid, 2000. 221 s. Häftad. Nytt exemplar.
Illustrerad. Erixon, Sigurd: Svenska kulturgränser och kulturprovinser. LTs förlag, 1948. 65 s. Häftad.
Fotoillustrerad. Gott skick. Forsell, Carl G. af: STATISTIK ÖFVER SVERIGE. Grundad på Offentliga Handlingar. Andra
Uplagan Tillökt och förbättrad.. Rediviva, 1978. 336 s. Förlagsband. Gott skick. Illustrerad med
rikligt med tabeller. Fries, Carl: De stora öarna i Östersjön. Wahlström & Widstrand, 1978. 293 s. Inbunden
med skyddsomslag. Mycket gott skick. Illustrerad. Fries, Carl: Den svenska södern. Wahlström & Widstrand, 1963. 305 s. Klotband. Gott
skick. Illustrerad. Fries, Carl: Den svenska södern. Wahlström & Widstrand, 1978. 305 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Fries, Carl: Gammalsverige Från Lagastigen till Hälsingskogen. Wahlström & Widstrand,
1978. 318 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Illustrerad. Fries, Carl: Mot väster-och österhav. Wahlström & Widstrand, 1966. 318 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Fries, Carl: Skogland och fjäll. Wahlström & Widstrand, 1978. 321 s. Inbunden med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Illustrerad. Fries, Carl: Svensk kust: Några naturbilder. Aktiebolaget Svensk Litteratur, 1947. Andra
upplagan. 469 s. Halvfranskt band. Mycket fint exemplar. Fotoillustrerad. Sidenpärmar. Hallbäck, Sven Axel: Vänerns stränder-utblickar. Liber Förlag, 1982. Andra upplagan.
Illustrerad av Ahlgren John. 162 s. Klotband. Mycket gott skick. Illustrerad. Hallman, Lars: Det gamla och nya Strengnäs. Rediviva, 1971. Pappband. Nyskick. Hammarskjöld, Dag: Från Sarek till Haväng. Svenska Turisföreningen, 1961. Illustrerad av
Georg Lagerstedt. 114 s. Häftad. Gott skick. Hammarskjöld, Dag: Från Sarek till Haväng. Svenska Turistföreningens Förlag, 1961. 114 s.
Klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Illustrerad. Exlibris. Hammarström, Tommy: Sverige från ovan. Max Ström, 2006. 304 s. Dekorerat pappband med
skyddsomslag. Nyskick. Fotoillustrerad. Hawthorne, Nathaniel: Rappaccinis Tochter und andere Erzählungen. Manesse verlag, 1966.
Översatt av Ilse Krämer. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i
kanterna. Hedin, Sven: PÅ SVENSK MARK. Resor och minnen av Sven Hedin. Redigerad av Gösta
Montell. AB Hasse Tullberg, Stockholm, 1944. 296 s. Illustrerad. Skyddsomslaget något fläckat.
Gott skick. Halvlinneband med skyddsomslag Hemming, Mari: Svenskt A-Ö. Albert Bonniers förlag, 2001. 131 s. Cartonnageband. Rikligt
illustrerad. Nyskick. Hidemark / Rosengren, Elisabet / Annette: Resa i Sverige. Om våra resor under 500 år..
Nordiska Museets förlag, 1978. 32 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Hjorth / Vahlquist, Margareta / Gudrun: Sällsamheter i Värmland del 2. Rabén & Sjögren,
1984. 373 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. Hofberg, Herman: Genom Sveriges Bygder. Skildringar af vårt land och folk.. Rediviva, 1981.
543 s. Dekorerat helskinnband med guldsnitt. Bandet något nött. Snittet nött. Hollertz, Magnus: Resa omkring en mycket liten bit av jorden. Albert Bonniers förlag, 1949. 337
s. Pappband. Gott skick. Hollertz, Magnus: Resa omkring en mycket liten bit av jorden. Albert Bonniers förlag, 1949. 335
s. Häftad. Något nött i kanterna. Illustrerad. Holmberg, Åke: SVERIGE SÖDERUT med STINA och ANDERS.. Ehlins - Folkbildningsförlaget
AB, 1956. 111 s. Klotryggsband. Illustrerad. Hörnell, Sven: Mitt Lappland. Sarek, Kebnekaise, Torneträsk. Utgiven på eget förlag, 1982.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Johannesson, Gösta: Helsingborgshistoria. Del V : 1-3. Kommunfullmäktige i Helsingborg,
1979. 3 vol. Pappband med kassett. Mycket gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Johansson, Ulf ( red ): DE STORA SJÖARNA. Svenska Turistföreningens Årsbok 1991..
Almqvist & Wiksell, 1990. 215 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Jönsson, Thomas: Öresund runt. Bilda, 2000. 72 s. Dekorerat pappband. Fotoillustrerad.
Nyskick. Knorring, Eric Oscar von: Genom Lappland, Skåne och Seeland. Rediviva, 1987. 398 s.
Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Krantz, Claes: Att resa i Sverige. Wahlström & Widstrand, 1953. Illustrerad av Författaren.
283 s. Klotryggsband. Inlagan fin. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. Främre pärmen
blekt i överkanten. Pärmarna har enl liten stötskada. Larsson, Uno: Nya hembygder. Vid Kattegatt, Södertälje kanal samt mellan Vänern och
Vättern. LTs förlag, 1984. 282 s. Dekorerat klotband. Mycket gott skick. Laurin, Carl G: Sverige genom konstnärsögon. Norstedt och söners förlag, 1911. 58 s.
Dekorerat klotband. Exlibris. Gott skick. Laurin, Carl G: SVERIGE, genom konstnärsögon. + STOCKHOLM, genom konstnärsögon..
Norstedt och söners förlag, 1911-1912. 58+52. Halvfranskt band. Rikligt illustrerad. Guldornerad
rygg. Marmorerade pärmar. Fint exemplar. Två böcker bundna i ett band. Manker, Ernst: Sameår. Jahreslauf der Samen. Tre Tryckare, 1964. In German. Leather-
imitation binding. Dustwrapper slightly rubbed on the edges. Else fine. Patterned endpaper. Matz, Edvard: Mälardalens sällsamheter. Rabén & Sjögren, 1978. 243 s.
Cartonnageband. Illustrerad. Något fuktskadad. Matz, Edvard: Mälaren Seglatser och strandhugg. Rabén & Sjögren, 1989. 157 s.
Cartonnageband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Illustrerad. Mjöberg, Lotte: Heliga marker. Forna dagars platser för offer, rit och bön. Bonniers Alba, 1997.
151myc. Klotband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Modig, Evert: Ångbåtarna på Jämtlands sjöar. Frank Stenvalls Förlag, 1986. 112 s. Klotband
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Fotoillustrerad. Nihlén, John: Svensk bygd och natur. Kulturhistoriska förlaget, 1954. 499 s. Halvfranskt band.
Gott skick. Övre guldsnitt. Guldornerad rygg. Illustrerad. Nihlén, John: SVENSK BYGD OCH NATUR.. Kulturhistoriska Förlaget, Göteborg, 1958. Fjärde
upplagan. 506 s. Skinnimitationsband. Rikligt illustrerad. Guldornerad rygg. Guldsnitt. Bandet
något nött. Nyström, J. F.: SVERIGES RIKE. I. HANDBOK FÖR DET SVENSKA FOLKET.. Expeditionen af
Ljus, Stockholm, 1899. 304 s. Dekorerat klotband. Rikligt illustrerad. Halvsides paginering. Ogier, Charles: FRANSMANNEN CHARLES D'OGIERS DAGBOK, öfver dess Resa i Sverige
med Franska Ambassadören, Grefve d' Avaux. År 1634. Ett bidrag till Fäderneslandets
Sedehistoria för denna tid.. Bokförlaget Gothia AB, Stockholm, 1955. 46 s. Häftad. En Julhälsning
1955, i förkortad form, efter 1828 års utgåva. Ohlsson, Sven-Erik: Södermanland. AWE/ Gebers, 1985. 227 s. Cartonnageband. Mycket gott
skick. Fotoillustrerad. Olsson, Jan Olof "Jolo": Någonstans i Sverige. Bonniers, 1974. 255 s. Klotband med
skyddsomslag. Fotoillustrerad. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Östman, Nils: Stockholms magistrat och rådhusrätt kortfattad öfversikt. (utan årtal). 62 s.
Häftad. Bandet mycket slitet. Häftesomslaget löst. Illustrerad. Rollof, Yngve: Sveriges inre vattenvägar del 2 Medelpad-Ångermanland-Västerbotten-
Norrbotten. Rabén & Sjögren, 1978. 351 s. Cartonnageband. Fotoillustrerad. Gott skick. Rollof, Yngve: SVERIGES INRE VATTENVÄGAR. Del 2. Medelpad, Ångermanland, Västerbotten,
Norrbotten.. Rabén & Sjögren, 1978. 351 s. Cartonnageband. Illustrerad. Gott skick. Rydelius, Ellen: Möte med Stockholm. Vepe, 1950. 342 s. Klotryggsband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget trasigt. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Dekorerat band.Skyddsomslagets
rygg gulnad. Sandel, Cora: Figurer på mørk bunn. Gyldendal norsk forlag, 1949. Pappband. Bandet något
nött i kanterna. Setterlind, Bo: Sverige/Sweden/Schweden. Esselte Grako, 1981. 150 s. Cartonnageband med
skyddsomslag. Mycket fint exemplar. Sjöbeck, Mårten: Södermanland. Färdvägar och vandringsstigar utgående från järnvägarna.
Stockholm, 1941. Andra upplagan. 329 s. Häftad. Inlagan fin. Fotoillustrerad. Namnteckning +
anteckningar på smutstitelbladet.Häftesomslaget delvis löst.Utvikbar karta. Stahre, ulf: Den alternativa staden Stockholms stadsomvandling och byalagsrörelsen..
Stockholmia Förlag, 199. 272 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Illustrerad. Stiernstedt, Marika: Riksäpplet En bok från Uppland. Wahlström & Widstrand, 1941. 285
s. Häftad. Bandet mycket slitet. Sprickor i fogarna. Illustrerad. Sundström, Lennart (red.): Boken om Sverige. AB Lindqvists förlag, 1949. Andra upplagan.
Pappband. Rikligt illustrerad. Bandet något nött i kanterna. Tidander, L. G.: VÅRT FÄDERNESLAND I BILDER. 600 FOTOGRAFISKA VYER FRÅN
SVERIGES STÄDER SAMT FRÅN ANDRA MÄRKLIGA OCH NATURSKÖNA TRAKTER AF VÅRT
LAND.. Fröléen & Comp, Stockholm, 1901. 320 s. Guldornamenterat klotband. Något nött i
kanterna. Tidander, L. G.: VÅRT FÄDERNESLAND I BILDER. 600 FOTOGRAFISKA VYER FRÅN
SVERIGES STÄDER SAMT FRÅN ANDRA MÄRKLIGA OCH NATURSKÖNA TRAKTER AF VÅRT
LAND.. Fröléen & Comp, Stockholm, 1902. 256 s. Guldornamenterat klotband. Rikligt
illustrerad. Tolstoi, Leo N.: Les récits de Sébastopol. Moskva, 1955. Översatt av A. Roudnikov. Illustrerad
av P. Pavlinov. Dekorerat klotband. Bandet något nött i kanterna. Gott skick. Wahlund, Per Erik: Sverigeresan Från Smygehuk till Pajala sommaren 1975. Bonniers, 1976.
Illustrerad av Sven Rydén. 188 s. Klotband. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Författarens signatur. Wrangel, Ewert: Sverige i färg och bild. Allhems Förlag, 1936. 229 s. Halvfranskt band. Rikligt
illustrerad. Inlagan fin. Bandet något slitet. Zweigbergk, Eva von: Upptäcksfärd i Stockholm. AWE/ Gebers, 1957. Illustrerad av Björn Berg.
195 s. Inbunden. Gott skick. Illustrerad. Genomskinligt skyddspapper. |