| Svensk topografi, Dalarna |
|---|
|
Beskrifning öfver provinsen Dalarne. II. Ofvan-Siljans Fögderi. Falun, 1865-66. 246 s. Häftad.
Gott skick. Brunnsvikarnas Midsommarskrift 1930. Falun, 1930. 104 s. Häftad. Häftesomslaget slitet.
Något gulnad. Dalarna. Svenska Turistföreningens förlag, 1934. Sjätte upplagan. 250 s. Klotband. Ryggen
något trasig. Annars ett fint exemplar. Dalarna - ett bildverk. Allhems Förlag, 1971. 276 s. Dekorerat klotband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Färgat övre snitt. Rikligt illustrerad. Blått
klotband. Dalarna - ett bildverk. Allhems Förlag, 1971. 276 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Rikligt
illustrerad. rött klotband. En krönika om Stora Kopparberg från begynnelsen till 1960. Göteborg, 1960. 68 s. Pappband
med kassett. Anteckningar på försättsbladet. Kassetten något sliten. Annars ett fint exemplar. Från Kulturdagarna i Bonäs Bygdegård den 22 juni 1981. Almqvist & Wiksell, 1982. 53 s.
Häftad. Gott skick. Minnen från skog och älv. Malung, 1997. 154 s. Pappband med skyddsomslag. Numrerad
upplaga. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Rättvik, Del III Folkligt kulturliv organisationer. Västerås, 1959. 372 s. Halvklotband.
Anteckningar på försättsbladet. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Stora Kopparberg. Stockholm, 1956. In German. 84 p. Cased boards. Slightly rubbed on the
edges. Else fine. Stora Tuna, en sockenbeskrivning. Falun, 1959. 559 s. Halvfranskt band. Ryggen något blekt.
Ryggen något sliten. Annars ett fint exemplar. Västerby en jordbruksby i Dalarna. Konsthögskolans Arkitekturskola, 1981. 124 s. Häftad.
Rikligt illustrerad. Gott skick. Algård, N. Göran: Dalarna, Sveriges hjärta. Gerhards Försäljnings AB Leksand, 1980. Klotband
med skyddsomslag. Gott skick. Andersson, Sigås Eric: Anteckningar om Dalkarlarnas Frihetssträfvanden under Sextonde och
Sjuttonde århundradena Jemte Hvarjehanda intressanta underrättelser ur Gamla arkivhandlingar.
Utgifvarens Förlag, 1896. 54 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Burman, Eva: Dalälven Från havet till källorna.. Rabén & Sjögren, 1987. 141 s.
Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Burman, Eva: I Dan Anderssons fotspår. Bonniers, 1979. 94 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Eriksson, Ulf G: Dalarna. Brevskolan, 1986. 118 s. Cartonnageband. Gott skick. Fotoillustrerad.
Bandet något skevt. Namnteckningar på för- och eftersättsblad Fjällman, Nils (red.): Dalakonst i 25 år. Dalarnas Konsftörening, 1951. 94 s. Häftad.
Fotoillustrerad. Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Forsslund, Karl Erik: Med Dalälven från källorna till havet Del I Österdalälven Bok I
Österdalälven Bok lV. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1921. 180 s. Häftad. Bandet något slitet. Bandet
skevt. Bandet något fläckigt. Anteckningar på häftesomslaget. Med 170 bilder i texten, 1 dräktbild
och 38 uppteckningar av låtar. Forsslund, Karl Erik: Med Dalälven från källorna till havet Del I Österdalälven Bok X. Åhlén och
Åkerlunds förlag, 1923. 194 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Forsslund, Karl Erik: Med Dalälven från källorna till havet del II Väster Dalälven bok X. Åhlén
och Åkerlunds förlag, 1928. 240 s. Häftad. Illustrerad. Utvikbara kartor/planscher. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Forsslund, Karl Erik: Med Dalälven från källorna till havet Del II Väster Dalälven Bok IV. Åhlén
och Åkerlunds förlag, 1925. 198 s. Häftad. Fotoillustrerad. Ouppsprättad. Forsslund, Karl Erik: Med Dalälven från källorna till havet Del II Väster Dalälven Bok IX. Åhlén
och Åkerlunds förlag, 1928. 230 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna.
Forsslund, Karl Erik: Med Dalälven från källorna till havet Del II Väster Dalälven Bok VIII. Åhlén
och Åkerlunds förlag, 1927. 186 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna.
Forsslund, Karl Erik: Med Dalälven från källorna till havet Del III Söder Dalälven Bok II. Åhlén
och Åkerlunds förlag, 1930. 284 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna.
Friberg, Nils: Några folkmängdsberäkningar för 1600-talets Orsa. (utan årtal). Häftad. Blekt.
Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Gidlund, Alfons: Arbetarrörelsen. (utan årtal). Häftad. Gott skick. Gidlund, Alfons: Särtryck ur Malung - Ur en sockens historia. Arbetarrörelsen Av Alfons
Gidlund.. (utan årtal). sidorna 262 - 273. Häftad. Illustrerad. Hildebrand, Karl-Gustaf: Falu stads historia till år 1687, senare bandet. Falun, 1946.
Linneband. Bandet något fläckigt. Ryggen något bucklig. Understrykningar i texten. Annars ett fint
exemplar. Larsson i By, Carl: Bergsmanshistorier berättade för Carl Larsson i by (I-II). LTs förlag, 1976.
215 s. 2 vol. Häftad. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Näsström, Gustaf: Mitt Dalarna. Askild & Kärnekull, 1972. 144 s. Klotband. Gott skick. Ohlén, Carl-Eric: Från fars och farfars tid, en bokfilm om Dalarna. AB-förlaget, 1960. 542 s. Helt
skinnband. Guldsnitt. Mycket gott skick. Olsson / Anderson, Gunnar / Burnett: STORA KOPPARBERG. SIX HUNDRED YEARS OF
INDUSTRIAL ENTERPRISE. Stora Kopparbergs Bergslags Aktiebolag, Falun, Sweden.. Nordisk
Rotogravyr, Stockholm, 1955. 82 s. Klotband. Rikligt illustrerad. Ryggen något sliten. Roos, Anna Maria: Dalarna - läsebok för skola och hem. J.A. Lindblads förlag, 1918.
Originalupplaga. 444 s. Dekorerat klotband. Fotoillustrerad. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Rosén, Bo: Siljansbygden, färdvägar och vandringsleder. LTs förlag, 1982. 144 s. Häftad.
Ryggen något sliten. Annars ett fint exemplar. Rydberg, Sven: Dalälven - Industrifloden. Nordisk Rotogravyr, 1957. 127 s. Halvklotband. Gott
skick. Sundqvist, Nils: Bonäs bygdegård, stiftelsens tillkomst och syftemål. Malung, 1967. 58 s.
Häftad. Gott skick. Tuneld, Eric: Geographie öfver konungariket Swerige. Anders J. Nordström, 1793. Sjunde
upplagan. 78 s. Pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint
exemplar. Wingborg, Olle: Litteratur om Dalarna, Del 1 och 2. Almqvist & Wiksell, 1969, 1975. 552 s.
Pappband. Ryggen något sliten. Annars ett fint exemplar. |