| Svensk topografi, Gotland |
|---|
|
Bilder från Visby Gotland. Nordisk Rotogravyr, 1947. På svenska/engelska. 79 s. Häftad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Gotlands fornsal. Ur fornsalens samlingar. Särtryck ur Gotländskt arkiv. Länstryckeriet,
Nyköping, 1977. sidorna 75-94. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Gotländskt arkiv 1975. Barry Press Förlag, 1975. 144 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Sägnernas ö. Gotland i vers och prosa. Fahlcrantz & Gumaeus, 1950. 232 s. Pappband.
Vinterbilder från Visby. J. Ridelius, Visby, ej angivet. Häftad. Häftesomslaget vikt. Annars ett fint
exemplar. Visby och Gotland i bild. Förlag Aktiebolaget Grafisk Konst, (utan årtal). Häftad. Fotoillustrerad.
Gott skick. Wisby. (utan årtal). Inbunden. Bandet något nött i kanterna. Ryggen något lös. Ahlqvist, David: Utsikt från Bringsarve. Wessman & Petterssons Bokhandel Visby, 1952.
200 s. Pappband. Bandet något slitet. Främre häftesomslag medbundet. Ahlqvist, Henry: Gotländska allmogebåtar. eget, 1984. 16 s. Lösa blad i mapp. Mycket gott
skick. Fotostatkopierat Berg, Ejnar: Fornminnen på Fårö.. Studieförbundet Vuxenskolan, 1994. 21 s. Lösa blad i
mapp. Mycket gott skick. Illustrerad. Bergman, C. J.: Gotländska skildringar och minnen. Gotlands Allehandas Tr.-A.-B:s F, (utan
årtal). Fjärde upplagan. 307 s. Dekorerat klotband. Ryggen något blekt. Bandet något nött i
kanterna. I övrigt ett fräscht exemplar. Bergman, C. J.: Wisby. 30 bilder. Albert Bonniers förlag, 1891. In German. Illustrated by Karl
Romin. Decorated cloth binding. Spine/backstrip slightly faded. Cover slightly rubbed on the
edges. Cover lightly stained. Else fine. Bohman, Lennart: När tiden ömsar skinn. Press' Förlag, 1981. 220 s. Inbunden. Gott skick. Busch, Peter von: Skeppsristningar på Gotland. Riksantikvarieämbetet, 1993. 147 s.
Pappband. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Curry-Lindahl, Kai (red.): Natur på Gotland. Bokförlaget Svensk Natur, 1946. 283 s.
Halvklotband. Bandet något nött i kanterna. Fotoillustrerad. Edqvist, Dagmar: Gotland: Medelhavsön i Östersjön.. Bonniers, 1960. ej paginerad. Klotband
med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget något fläckat. Edqvist, Dagmar: Människor på en ö. Bonniers, 1971. 261 s. Häftad. Gott skick. Erlandsson, Th.: Gotländska kulturbilder Kulturhistoriska museets i Bunge samlingar. Nordisk
Rotogravyr, 1947. 124 s. Klotband. Bandet något fläckigt. Bandet något skevt. Inlagan fin.
Illustrerad. Hamberg, Ingegerd: Gotland en landskapsguide. Aldus/Bonniers, 1970. 63 s. Häftad.
Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Hammarlund, Olle: Fårets gröna öga en bok om en ö.. Askelin & Hägglund, 1987.
Illustrerad av Erik Prytz. 192 s. Förlagsband. Mycket gott skick. Illustrerad. Hedin, Svante: Mathias "Masse" Klintberg 1847-1932 - mångsidig forskare med Gotland i
fokus.. Gotlands Fornsal, 1997. 244 s. Klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Nyskick. Jakobson, Henning: Gotland-landet Annorlunda. Gotlandskonst A-B., 1966. 148 s. Häftad. Gott
skick. Fotoillustrerad. Jakobson, Henning: Gotland-landet Annorlunda. Gotlandskonst A-B,Visby, 1972. 148 s. Häftad.
Delvis något fuktskadad. Fotoillustrerad. Johansson, Valton: Visby. Wahlström & Widstrand, 1950. 155 s. Inbunden. Gott skick. Jonsson, Marita: Vägen till kulturen på Gotland. Gotlands Fornsal, 1988. 212 s. Pappband. Gott
skick. Rikligt illustrerad. Landell, Nils-Erik: Fårö. Bonniers, 1975. 92 s. Cartonnageband. Fotoillustrerad. Gott skick. Larsson, Lars-Ingvar: Förändringar i Visby innerstad. KKH Arkitekturskolan 1973. Svensk
Byggtjänst, Stockholm, 1974. 72 s. Klammerhäftad. Illustrerad. Gott skick. Linderholm, Helmer: Kalkugnen flammar. Tidens förlag, 1971. 262 s. Häftad. Gott skick. Lingegård, Ingeborg: Uti vår hage. En knippe gotländska folkviseblomster. Gotlandskonst AB,
1972. Illustrerad av Marianne Korsman. 50 s. Dekorerat pappband. Gott skick. Något nött i
kanterna. Ludin, Folke: Visby. Vepe Förlag, 1966. 153 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet.
Namnteckning på försättsbladet. I övrigt ett fräscht exemplar. Lundberg, Erik: Visbybilder från forntid och hansevälde. Nordisk Rotogravyr, 1939. 251 s.
Linneband. Anteckningar på försättsbladet. Exlibris. Gott skick. Mogren, Mats: Kvarteret Kalvskinnet genom 400 år. En stadsarkeologisk undersökning i Visby
innerstad. Rapport RAGU, Arkeologiska skrifter Nr 1988:2. Riksantikvarieämbetet, 1988. 59 s.
Häftad. Illustrerad. Gott skick. Nihlén, John: Från det okända Gotland. Wahlström & Widstrand, 1929. 221 s.
Halvklotband. Bandet något slitet. Inlagan fin. Nihlén, John: Sagornas ö. Sägner och sagor från Gotland. Natur och kultur, 1928. 232 s.
Häftad. Något sliten. Fotoillustrerad. Anteckningar på smutstitelbladet. Nihlén, John: Utgrävningarna på Stora Torget i Visby 1924-1926. Hanseproduktion, 1982. 66 s.
Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick. Nilson, Siv & Key L: Gotland - och öarna runt ön. LTs förlag, 1984. 143 s. Cartonnageband.
Bandet något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad. Nilson, Siv & Key L: Öarna runt ön. LTs förlag, 1978. 125 s. Inbunden. Gott skick. Nilson, Siv & Key L: Öarna runt ön. LTs förlag, 1978. 125 s. Cartonnageband. Mycket gott skick.
Fotoillustrerad. Nilsson, Nils J.: Karlsöarna. Norstedt och söners förlag, 1968. 147 s. Cartonnageband.
Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Persson, Gösta: Dikter och visor på Fårö. Studieförbundet Vuxenskolan, 1988. Illustrerad av
Arne Lüberg. 115 s. Häftad. Gott skick. Reis, Johan von: Gotska Sandöns bebyggelse. Riksantikvarieämbetet, 1986. 48 s. Häftad.
Illustrerad. Gott skick. Handskriven dedikation av författaren Rohr, Ingvar: Gotlands Kyrkklockor och Ringningsseder. Eget förlag, 1985. 451 s. Häftad.
Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Samelius, Sven: Gotland i bild. Saxon &Lindströms Förlag, 1959. På svenska/engelska.
Klotband. Ryggen något trasig i övre kanten. I övrigt ett fräscht exemplar. Samelius, Sven: Gotland i bild. Albin Michel, Saxon & Lindström, 1959. Klotband.
Fotoillustrerad. Anteckningar på försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Söderberg, Bengt: Gotland - ett bildverk. Allhems Förlag, 1959. 500 s. Halvfranskt band. Gott
skick. Övre guldsnitt. Guldornerad rygg. Rikligt illustrerad. Rött halvfranskt band. Sollerman, Pelle: Berättelsen om Gotlands Folkblad. Visby, 1978. 159 s. Häftad. Något nött i
kanterna. En fläck på häftesomslaget. Fotoillustrerad. Sollerman, Pelle: Klinteboherrar. Tidens förlag, 1983. 266 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Stannow, Christian: Sjöfarande varnas. Wahlström & Widstrand, 1973. 219 s. Klotband
med skyddsomslag. Gott skick. Svahnström, Gunnar (red.): Gotlands arkiv 1979. Föreningen Gotlands fornvänner, 1979. 143
s. Inbunden. Fotoillustrerad. Gott skick. Svahnström, Gunnar (red.): Gotländskt arkiv 1978. Föreingen Gotlands fornvänner, 1978. 124
s. Cartonnageband. Fotoillustrerad. Gott skick. Ugglas, Carl R. af: Visby, en bok om en gammal stad. Norstedt och söners förlag, 1914.
Illustrerad av John Österlund. 74 s. Linneband. Gott skick. Wennerdahl, Maj: Gotland. Bilda, 2001. Originalupplaga. 206 s. Pappband med
skyddsomslag. Nyskick. Fotoillustrerad. Wennersten, Oskar Vilh.: En ny bok om Visby. J. Ridelius Bokhandel Visby, 1921. Andra
upplagan. 92 s. Halvklotband. Bandet något slitet. Inlagan fin. |