| Svensk topografi, Närke |
|---|
|
Bönnera där hemma.Viser på Närkesmål. Nutidens förlag1922, (utan årtal). 122 s. Klotband.
Gott skick. Från Bergslag och Bondebygd 1960. Littorin Rydén, 1960. 220 s. Halvklotband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Från Bergslag och Bondebygd 1963. Liitorin Rydén, 1963. 187 s. Halvklotband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Från Bergslag och Bondebygd. Örebro läns Hembygdsförbunds årsbok 1967. Ludvig Larsson
Boktryckeri, 1967. 200 s. Halvklotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna.
Annars ett fint exemplar. Risebergaboken. Risebergastiftelsen, 1931. 335 s. Dekorerat helskinnband. Bandet något
slitet. Något fläckig. Annars ett fint exemplar. Marmorerade för/eftersättsblad. Så var det på min tid! 50 berättelser från svunnen tid i Örebro län. Ljungföretagen, 1981. 582 s.
Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Bergman, Hjalmar: Örebrobekanta och bekanta örebroare. Nerikes allehanda, 1983. 137 s.
Cartonnageband. Bandet något blekt. Anteckningar på försättsbladet. Bergström, Carl Olof: Genom ett brovalv. Littorin Rydén, 1962. 145 s. Cartonnageband. Bandet
något nött i kanterna. Curry-Lindahl / Rosenberg, : Naturen i Närke. Bokförlaget Svensk Natur, 1947. 286 s.
Inbunden. Fotoillustrerad. Gott skick. Djurklou, Nils Gabriel: Nerikes folkspråk och folklif. Liber Förlag, 1978. 136 s. Inbunden. Mycket
gott skick. Forss, Harald: Skomakarstan. Rabén & Sjögren, 1965. 189 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Hansson, Pär: Närke.. Hugo Gebers förlag, 1981. 236 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad.
Gott skick. Hedin, G.: BESKRIFNING öfver Kräklinge Socken i Neriket i anledning af den föreskrift, som är
gifven i K. Vetenskaps Academiens Handlingar för År 1741, pag 5. af G. Hedin K. i K.. Gleerups,
1916. 53 s. Häftad. Gott skick. Faximil Helgstand, Gustaf: I Lerbäck på sockenstämmans tid Liten sockenkrönika. CT, Helsingborg,
1986. 200 s. Cartonnageband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Illustrerad. Johansson, Johan: DAGBOKSANTECKNINGAR 1, 1869-1877. Utgivna av Erik Holmkvist..
Noraskogs Arkiv, Nora, 1957. 264 s. Klotband. Mycket gott skick. Johansson, Johan: DAGBOKSANTECKNINGAR 1, 1869-1877. Utgivna av Erik Holmkvist..
Noraskogs Arkiv, Nora, 1957. 264 s. Klotband. Gott skick. Johansson, Johan: DAGBOKSANTECKNINGAR 2, 1881-1889. Utgivna av Erik Holmkvist..
Noraskogs Arkiv, Nora, 1958. 303 s. Klotband. Mycket gott skick. Johansson, Johan: DAGBOKSANTECKNINGAR 3, 1890-1894. Utgivna av Erik Holmkvist..
Noraskogs Arkiv, Nora, 1961. 224 s. Klotband. Gott skick. Johansson, Johan: DAGBOKSANTECKNINGAR 4, 1895-1900. Utgivna av Erik Holmkvist..
Noraskogs Arkiv, Nora, 1965. 190 s. Klotband. Gott skick. Johansson, Johan: NORASKOGS ARKIV. Bergshistoriska samlingar och anteckningar. +
NORASKOGS ARKIV Bergshistoriska samlingar och anteckningar. Första bandet (Häft. 1-3). Ivar
Haeggströms Boktryckeri, Stockholm, 1889-1891. 10+640+208 sidor. Halvfranskt band. Ryggen
något trasig i övre och nedre kanten. Annars ett fint exemplar. Innehåller planscher, sockenkarta
över Nora samt stor utvikbar karta, med reva i marginalen. Karlsson, Britt: I Tiveden. Reflex, Mariestad, 1970. 190 s. Dekorerat klotband. Mycket gott skick.
Linder, Erik Hjalmar: Wadköpingsvandring. Littorin Rydén, 1966. 46 s. Inbunden. Gott skick.
Palmær, Margit: Örebro. Bonniers, 1966. 208 s. Klotband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Palmær, Margit: Örebro i äldre tid. AB Littorin Rydén, 1965. 318 s. Inbunden. Mycket gott skick.
Palmær, Margit: Örebro i konsten. Littrin Rydén, 1965. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något trasigt. Rock, Robert: Örebro läns landsting. W.Anderssons annonsb, 1968. 74 s. Klotband.
Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Roseen, Sture: Året vid kvarnforsen. Rabén & Sjögren, 1972. Illustrerad av Gunnar
Brusewitz. 231 s. Inbunden. Ryggen något blekt. Annars ett fint exemplar. Ruhnbro, Eva-Lena: Siggebohyttan. Tetab tryckeri, 1978. Häftad. Mycket gott skick. Spong, Berit: Sju år i Närke. Wahlström & Widstrand, 1935. 227 s. Häftad. Anteckningar
på försättsbladet. Ryggen något trasig. Thaning, Olof: Närke. Svenska turistföreningens Årsskrift 1975.. Esselte Herzogs, Nacka,
1975. 320 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Waldén, Bertil: Askers och Sköllersta Tingslag. Minnesskrift.. AB Littorin Rydén Boktryckeri,
Örebro, 1949. 238 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick. Waldén, Bertil: Närke - ett bildverk. Allhems Förlag, 1960. 478 s. Halvfranskt band med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Övre guldsnitt.
Guldornerad rygg. Rött halvfranskt band. Rikligt illustrerad. Waldén, Bertil: Närke - ett bildverk. Allhems Förlag, 1960. 478 s. Dekorerat klotband. Gott skick.
Rikligt illustrerad. Färgat övre snitt. Blått band. Wetterholm, Allan: Medeltid och förändringstid i en bergslagssocken Det medeltida Noraskog.
Norabok HB, 1993. 149 s. Cartonnageband. Nyskick. Illustrerad. |