| Svensk topografi, Skåne |
|---|
|
1996 SKÅNE Turistföreningens årsbok. Svenska Turistföreningen, 1995. 216 s. Inbunden.
Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Bara kontrakts 27 kyrkor. Bara Kontraktsråd i Lunds stift, 1983. 32 s. Häftad. Rikligt illustrerad.
Gott skick. Broarna i Malmöhus Län. En inventering 1976-77. Riksantikvarieämbetet och Statens
Historiska Museer Rapport 1977:4. Riksantikvarieämbetet, 1977. 96 s. Häftad. Rikligt illustrerad.
Gott skick. De lärde i Lund Några synpunkter på byggande och boende. Esselte, 1970. Illustrerad av
Gunnar Bergenholz. 94 s. Klotband. Nyskick. Folklivsarkivet Lund 1913-1988. 1988. 319 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Från Lundagård och Helgonbacken Lundensisk kalender. Waldemar Bülow, Lund, 1893. 164
s. Häftad. Bandet slitet. Anteckningar på häftesomslaget. Anteckningar på titelbladet. Exlibris.
Bakre häftesomslaget något trasigt i kanten. Kävlinge. Ett skånskt järnvägssamhälle. Konsthögskolans Arkitekturskola, 1983. 80 s. Häftad.
Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Lundabok. Albert Bonniers förlag, 1964. 96 s. Häftad. Delvis något brunfläckig. Annars ett fint
exemplar. Malmö. Borgströms Tryckeri, 1970. 61 s. Cartonnageband. Fotoillustrerad. Gott skick. Norra Mellby sockenbok. Svantessons boktryckeri, 1956. 311 s. Biblioteksband.
Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Skånes goda sidor Ett försök till porträtt av en landsända. Tidningen Arbetet i Malmö, 1976.
175 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Svenska stadsmonografier Hälsingborg Landskrona Eslöv Höganäs Lund. Ringström &
Ringström, 1952. 472 s. Dekorerat helskinnband. Fotoillustrerad. Guldsnitt. Mycket gott skick. Svenska stadsmonografier Malmö. Orbis, 1946. 725 s. Dekorerat helskinnband.
Fotoillustrerad. Guldsnitt. Bandet något nött i kanterna. Svenska Turistföreningens Resehandböcker Xlll Skåne. Wahlström & Widstrand, 1912.
Andra upplagan. 200 s. Skinnimitationsband. Gott skick. Ryggen blekt. Illustrerad. Guldornerad.
Med 52 illustrationer, 7 öfversiktskartor och 8 stadsplaner. TOPOGRAFISKA och STATISTISKA UPPGIFTER OM KRISTIANSTADS LÄN UTGIFNA AF
GENERALSTABENS TOPOGRAFISKA AFDELNING.. Norstedt och söners förlag, 1876. 290 s.
Samtida pappersband. Innehåller två utvikbara kartor. Två städer och en bygd. Helsingborg och Landskrona. NordJem, 1986. 126 s. Klotband med
skyddsomslag. Fotoillustrerad. Mycket fint exemplar. Andersson, Ingvar: Skånes historia. Norstedt och söners förlag, 1974. 478 s. Klotband med
skyddsomslag. Fotoillustrerad. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Andersson / Lindbom, Thorsten / Gunnar: BOKEN OM KRISTIANSTAD.. Natur och kultur, 1982.
Andra upplagan. 272 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Anglert, Mats: Kyrkor och herravälde. Från kristnande till sockenbildning i Skåne. Lund Studies
in Medieval Archaeology 16. Eget förlag, 1995. 229 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Arvidsson, Karl Axel: Att ligga i Lund. Wahlström & Widstrand, (utan årtal). 127 s. Häftad.
Gott skick. Ås, Jan: Åsens sång och annat. En bok om Åsens barn på vers och prosa. Förlag Lengertz,
1936. Andra upplagan. 199 s. Häftad med pappersomslag. Illustrerad. Mycket gott skick. Bååth-Holmberg, Cecilia: NÄR SEKLET VAR UNGT. BERÄTTELSE FRÅN DET GAMLA LUND..
Fahlcrantz & Co, Stockholm, 1897. 204+187 sidor. Samtida halvfranskt band. Guldornerad
rygg. Bandet något nött. Annars ett fint exemplar. Två delar i ett band. Bellander, Ulla: Ur hävden och minnet. Gleerups, 1919. 272 s. Häftad. Häftesomslaget något
gulnat. Bengtsson, Bengt: Flanör i Lund. Norstedt och söners förlag, 1969. Illustrerad av Sven Bunnel.
87 s. Pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Blom / Bolinder / Moen, : Lund. Hermods förlag, 1975. 76 s. Klotband. Fotoillustrerad. Mycket
gott skick. Bringmark, Gösta: FRÅN DAGATRÄL TILL MEDBORGARE. MALMÖ STADSFULLMÄKTIGE 100
ÅR. EN KRÖNIKA I ORD OCH BILD OM STADENS UTVECKLING.. Tryckeriaktiebolaget Framtiden,
Malmö, 1962. 168 s. Häftad. Rikligt illustrerad med ett stort antal dokumentärt intressanta foton. Carlsson, Fr.: Från Skåne. Wahlström & Widstrand, 1905. 77 s. Halvklotband.
Fotoillustrerad. Cavallin, S.: UR SKÅNSKA PRESTEHUSENS HÄFDER.. Gleerups, 1878. 125 s. Häftad. Något
sprucken i bindningen. Främre pärmen lös. Dhejne, Hans: Skåne i vindrutan. Gleerups, 1939. 195 s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt.
Gott skick. Ek, Sven B.: Stadens födelse. bmtryck, 1978. 66 s. Häftad. Understrykningar i texten. Annars ett
fint exemplar. Ericsson, Acke: Litteratur om Skåne 1976. föen.Malmö stadsbibl vänner, 1977. 91 s. Häftad.
Mycket gott skick. Fischer, Ernst: Nutida Skånskt måleri. Bonniers, 1946. 83 s. Linneband. Något fläckig. Annars
ett fint exemplar. Follin, Elias: Helsingborgs historia. Rediviva, 1972. 488 s. Pappband. Nyskick. Furst, Lotte: Simpevarp-en halvö i förvandling. Riksantikvarieämbetet, 1985. 89 s. Häftad. Gott
skick. Harrie, Ivar: Hem till Skåne. Wahlström & Widstrand, 1961. Illustrerad av E.Lindahl. 149 s.
Häftad. Gott skick. Heimer, Astri: De mörka åren från skånsk horisont. Norstedts förlag, 1967. 162 s. Häftad.
Fotoillustrerad. Gott skick. Heintz, Ingeborg: Litteratur om Malmö. Malmö Stadsbiblioteks vänner, 1945. 150 s. Häftad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Holmqvist, Ann-Marie & Lasse: Våra skånska bilder. Askild & Kärnekull, 1977. 206 s.
Klotband. Mycket gott skick. Janstad, Hans: På kryss i Malmö. Liber Förlag, 1982. 136 s. Cartonnageband. Fotoillustrerad.
Mycket gott skick. Jonsson, Bengt Inge: 55 Skånska smultronställen. Liber Förlag, 1985. 192 s. Pappband. Gott
skick. Fotoillustrerad. Jönsson, Gabriel: Skånska somrar. Bonniers, 1950. 222 s. Pappband. Anteckningar på
försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Karlin, G. J:son: Kulturhistorisk Förening och Museum i Lund 1882-1932 En minnesskrift
utgiven till 50-årsjubileet av John Kroon A.B. Malmö Ljustrycksanstalt.. 1932. 365 s. Halvfranskt
band. Bandet något slitet. Ryggen blekt. Inlagan fin. Namnteckning på insidan av pärmen.
Fotoillustrerad. Främre häftesomslag medbundet. Lengertz, William: Böcker och publicister Hälsingborgslitteratur. Lengertz Antikvariatbokhandel,
1935. 136 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick. Liljeroth, Erik: Lund. Ett bildverk av Erik Liljeroth.. Allhems Förlag, 1951. 184 s. Häftad. Rikligt
illustrerad. Lindal, Harald: Kring Jacob Malmros' köpmangård. Trelleborg Allehanda tryckeri, 1957. 167 s.
Dekorerat halvklotband. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Guldsnitt. Lindbom, Gunnar: Rapport från ankdammen. Möllers Bokhandel, 1982. 160 s. Inbunden.
Fotoillustrerad. Gott skick. Lindbom, Gunnar: Vår lilla vidgade-den annorlunda KRISTIANSTADSBOKEN. Möölers
Bokhandel, 1978. 160 s. Inbunden. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Lindström, Hjalmar: Bilder från Bjärebygden. Liber Förlag, 1988. 156 s. Cartonnageband.
Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Löfström, Tomas: På Österlen. Liber Förlag, 1981. 178 s. Klotband. Mycket gott skick.
Fotoillustrerad. Lovén, Nils: Nicolovius barndomsminnen av folklivet i Skytts härad vid början av 1800-talet.
Gleerups, 1924. 262 s. Häftad. Fotoillustrerad. Ouppsprättad. Ludvig, Nils: Lund. Wahlström & Widstrand, 1949. Illustrerad av Emil Johansson-Thor.
126 s. Cartonnageband. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Ludvig, Nils: Mitt Skåne. Wahlström & Widstrand, 1950. 212 s. Häftad. Gott skick. Lundkvist, Artur: Snapphanens liv och död. Litteraturfrämjandet, 1968. 237 s. Cartonnageband.
Bandet något nött i kanterna. Mårtensson, Anders W.: Attraktiv kulturbygd På upptäcksfärd i Kristianstads kommun..
Kristianstads kommun, 1995. 336 s. Cartonnageband. Gott skick. Rikligt illustrerad. Nerman, Peggy: Hamn, Hommor och Hav. Fiskare på Österlen. Carlsson Bokförlag, 1993. 80
s. Cartonnageband. Bandet något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Ohlén, Carl-Eric: Dagligt liv i Skåne Boken om liv och leverne i landskapet från 1800 till 1920.
Jubileumsböcker, Göteborg, 1970. 495 s. Dekorerat skinnimitationsband. Mycket gott skick. Rikligt
illustrerad. Guldornerad rygg. Olsson, Nils: Charlotte Berlin och hennes museum. Ystads Allehanda civil, 1976. 31 s. Häftad.
Gott skick. Fotoillustrerad. Osberg, Nils Petter: LUNDAMINNEN, FRÅN 1820-, 30- OCH 40- TALEN av Nils Petter Osberg.
Med kommentarer och personregister utgivna av Gunnar Carlquist.. berlingska Boktryckeriet, Lund,
1927. 157 s. Häftad. Illustrerad. Ouppsprättad. Rasmusson, Olof: Blann Stuegubba å Gårafolk. Svenska bokförlaget, Malmö, 1936. 168 s.
Häftad. Bandet något nött i kanterna. Roth / Rosborn m. fl., : Malmö museum gräver. Malmö museum, 1979. 18 s. Häftad. Mycket
gott skick. Sanderberg, Martin: Stationshuset i Lund. Föreningen Gamla Lund, 1967. 59 s. Häftad.
Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Schiller, Harald: FRÅN DET LEVANDE SKÅNE.. AB svensk Litteratur, Stockholm, 1948. 223 s.
Halvfranskt band. Illustrerad. Något nött i kanterna. Sjöcrona, C. H.: Händelser och människor i Landskrona under fyra sekler. 1948. 290 s.
Linneband. Fotoillustrerad. Bakre pärmen något fläckad annars i gott skick. Sjöström, Gunnar: Annetorpshemmet och dess föregångare 1882-1982. Lunds offset, 1982.
63 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick. Skote, Malena: Om Simrishamns dörrar. AB Centraltryckeriet i Ystad, 1995. 16 s. Häftad.
Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Stoltz, Elof: SOM LITEN I RAVLUNDA PRÄSTGÅRD.. Walter Ekstrand Bokförlag, Lund, 1978.
173 s. Cartonnageband. Illustrerad. Sundstedt, Fredrik: Sommarsemestern Skåne II Södra o Östra Skåne. Åhléns och söner,
1939. 199 s. Häftad. Fotoillustrerad. Bandet något nött i kanterna. Ouppsprättad. Swahn, Sven Christer: Detta LUND. Bonniers, 1965. Illustrerad av Göran Lindgren. 217 s.
Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Torgny, Ove: Skåneboken: Resenärer i Skåne. Fahlén & Torgny AB, 1989. 158 s.
Pappband. Inlagan fin. Rikligt illustrerad. Pärmarna något slitna i kanterna. Werin, Algot: Skånes fyra hörn. Natur och poesi. Gleerup, 1966. Illustrerad av H. Dhejne. 21 s.
Häftad. Gott skick. |