| Svensk topografi, Småland |
|---|
|
Alvesta. Regionalt program för kulurminnesvården i Kronobergs län. Inventeringsdel,
planeringsunderlag - Alvesta. Länsstyrelsen Småland museum, 1979. 14 s. Häftad. Gott skick.
Illustrerad med kartor Eksjö. Riksantikvarieämbetet och Statens Historiska museer, Rapport Medeltidsstaden 65.
Riksantikvarieämbetet, 1984. 54 s. Häftad. Gott skick. Innehåller kartor Ett bilddokument om Västra Torget. Torghandel i Jönköping. Bildgruppen Femman, 1979.
Cartonnageband. Mycket gott skick. Orreforsaren i Glasriket. Tryckeri AB Småland, 1981. 191 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick.
Småländska skolminnen med bidrag av många kända förf. Bl.a. A. Lindgren. Zindermans,
1971. 206 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint
exemplar. Svenska stadsmonografier Jönköping Huskvarna Gränna Nässjö Eksjö Tranås Värnamo
Vetlanda sävsjö. Ringström & Ringström, 1950. 700 s. Dekorerat helskinnband.
Fotoillustrerad. Guldsnitt. Gott skick. Svenska stadsmonografier Växjö Ljungby Karlskrona Ronneby Karlskrona Sölvesborg.
Ringström & Ringström, 1957. 220+300. Dekorerat halvfranskt band. Fotoillustrerad. Övre
guldsnitt. Gott skick. Adolfsson, Gunnar: Liv och dikt i Småland. Liber Förlag, 1983. Illustrerad av Alvar Eliasson.
184 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Berglund / Christensen / Thavenius, : Liberalernas Jönköping. Stad i omvandling. Jönköpings
läns museum, 1990. 389 s. Cartonnageband. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Bergstrand-Poulsen, Elisabeth: Värendsmän från Långsjö socken i bilder och ord. Norstedt
och söners förlag, 1927. 51 s. Häftad. Häftesomslaget trasigt. Ilustrerad av författaren. Hemgjorda
skyddsomslag Bjurulf, Hjalmar: Västra Småland. Hembygdsböckerna. Lindblads, 1931. 424 s. Halvfranskt
band. Fotoillustrerad. Gott skick. Bjurulf, Hjalmar: Västra Småland. Hembygdsböckerna. Lindblads, 1931. 424 s. Inbunden.
Fotoillustrerad. Gott skick. Bock, Sixten: En bok om Småland. Utgiven av Smålands Gille i Stockholm.. Nordisk
Rotogravyr, 1943. 496 s. Klotryggsband. Illustrerad. Främre häftesomslag medbundet.
Marmorerade pärmar. Mycket gott skick. Ennes, B. A.: Det gamla fylkekonungariket Finnheden (vol 2 i Småländska Hembygdsböcker).
Björck & Börjesson, Stockholm, 1923. 52s+5 planscher. Häftad. Illustrerad. Enstaka
anteckningar i blyerts. Häftesomslaget något nött i kanterna. Franzén, Gunnar: Värend och världen. Smålandsposten, 1977. 219 s. Klotband med
skyddsomslag. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Gidstam, Björn: Småländska bilder Minnesmärken från ett kulturlandskap.. Norstedts förlag,
1993. 160 s. Pappband med skyddsomslag. Nyskick. Illustrerad. Hofrén, Manne: Kalmar. Appeltofts bokhandel, 1959. Dekorerat pappband. Fotoillustrerad. Gott
skick. Hyltén-Cavallius, Nils: Gamla Växjö berättar ännu en gång. Växjö, 1974. 215 s. Häftad. Rikligt
illustrerad. Gott skick. Jonas, Arvid: På upptäcktsresa i gamla timmerväggar. AB Johanson & son, Tranås, 1968.
199 s. Pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Kågén, Elis: Från Tranåsbygden åren 1780-1930. Kågéns förlag, 1975. 407 s. Häftad.
Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Key-Åberg, Sandro: Fridhem Småland Sverige. Bonniers, 1982. 190 s. Cartonnageband.
Fotoillustrerad. Gott skick. Recensionsstämpel. Lindgren, Astrid: Mitt Småland. Rabén & Sjögren, 1987. 54 s. Cartonnageband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Lindström / Vejde, Henry / P.G.: Växjö stads historia II. Smålandspostens
boktryckeriaktiebolag, 1942. 425+232. Häftad. Sliten. Malmberg, Sigvard: Det började vid Kalmarsund. Sparbanken i Kalmar, 1981. 171 s. Klotband
med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott skick. Nothin, Torsten: Finnvedens ansikte. Wahlström & Widstrand, 1958. 212 s. Häftad.
Ouppsprättad. Gott skick. Ohlén, Carl-Eric: Småland och Öland under 1800-talet. Bilder och texter samlade. Trevi, 1974.
112 s. Cartonnageband. Illustrerad. Mycket gott skick. Olsson, Bror: Småland - ett bildverk. Allhems Förlag, 1954. 417 s. Halvfranskt band med
skyddsomslag. Skyddsomslaget trasigt. Annars ett fint exemplar. Övre guldsnitt. Guldornerad rygg.
Rött halvfranskt band. Rikligt illustrerad. Olsson, Bror: Småland - ett bildverk. Allhems Förlag, 1964. Dekorerat klotband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget trasigt. Annars ett fint exemplar. Rikligt illustrerad. Rött band. Olsson, Bror: Småland - ett bildverk. Allhems Förlag, 1964. Dekorerat klotband. Gott skick.
Rikligt illustrerad. Färgat övre snitt. Blått band. Rydh, Sven-Eric: Strövtåg i Vilhelm Mobergs stenrike. Liber Förlag, 1985. 68 s.
Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Thornell, Isa: Berättelser om Växjö. Växjö, 1983. 127 s. Häftad. Fotoillustrerad. Mycket gott
skick. Thunwall, Christina: Stadsbilden i Kalmar. Förändringar i innerstaden 1945-1972. KKH
Arkitekturskolan / Svensk Byggtjänst, 1977. 216 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick.
Rättelseblad löst bifogat Wägner, Elin: TUSEN ÅR I SMÅLAND.. Wahlström & Widstrand, 1940. 310 s. Klotband.
Främre och bakre häftesomslag medbundna. Illustrerad. Mycket gott skick. Wahlén, Ingvar: Mitt småländska paradis. Askild & Kärnekull, 1972. Illustrerad av Eric
Palmquist. 151 s. Cartonnageband. Gott skick. |