Tillbaka

Svensk topografi, Sörmland

Bidrag till Södermanlands äldre kulturhistoria XXVI. Södermanlands fornminnesförening, 1933. 52 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick.
ID Nr: 204766, SEK 100.

Bidrag till Södermanlands äldre Kulturhistoria XXXIV. Södermanlands fornminnesförening, 1941. 75 s. Häftad. Fotoillustrerad.
ID Nr: 204765, SEK 90.

Cykla, Vandra, Orientera i Katrineholmstrakten Anvisningar och karta utgivana av Katrineholms stads Idrotts- och Fritidsstyrelse. Katrineholms-Kurirens Tryckeri AB, 1946. 75 s. Häftad. Häftesomslag fläckat. Häftesomslaget något slitet. Häftesomslaget på väg att lossna. Inlagan i gott skick.
Inklusive karta.
ID Nr: 100598, SEK 70.

Cykla, Vandra, Orientera i Katrineholmstrakten Anvisningar och karta utgivna av Katrineholms stads Idrotts- och Fritidsstyrelse.. Katrineholms-Kurirens tryckeri AB, 1949. 75 s. Häftad. Gott skick. Karta saknas-
ID Nr: 100597, SEK 60.

Cykla, Vandra, Orientera i Katrineholmstrakten. Anvisningar och karta utgiven av Kartineholms stads Idrotts- och Fritidsstyrelse. Katrineholms-Kurirens tryckeri AB, 1951. 79 s. Häftad. Gott skick. Kartan saknas
ID Nr: 107149, SEK 50.

Eskilstuna Kyrka Minnesskrift vid invigningen den 9 maj 1929.. Nordisk Rotogravyr, 1929. 43 s. Häftad. Häftesomslaget något gulnat. Häftesomslaget något nött i kanterna. Inlagan fin. Illustrerad. Delvis ouppsprättad.
ID Nr: 101184, SEK 75.

Flen från by till stad. Västmanlands Folkblads tryckeri, 1964. 507 s. Dekorerat klotband. Fotoillustrerad. Gott skick.
ID Nr: 106745, SEK 250.

Flens Idrottsförening 50 år, 1919-1969. Jubileumsskrift. AB Flens boktryckeri, Flen, 1969. 72 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 106742, SEK 80.

Från Bie till Åsa 1872-1947. En historik över Södermanlands läns folkhögskola. Åsa Folkhögskola, 1947. 80 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 106749, SEK 120.

Gripsholm. Slottet och dess samlingar 1537-1937.. Nordisk Rotogravyr, Föreningen för Gripsholmsjubileet, 1937. 238 s. Helt skinnband. Ryggen blekt. Något sliten. Blindpressad. Illustrerad.
Festskrift i en numrerad bibliofilupplaga om 200 ex. Detta exemplar nr 59. Tryckt för Direktör Rolf Hult.
ID Nr: 101117, SEK 300.

Harpsund, den svenske statsministerns hedersbostad. Byggnadsstyrelsen, Fastighetsbyrån, 1987. På svenska/engelska/franska. 47 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 106739, SEK 70.

Julita Hembygdsförening Årsskrift 1984 med verksamhetsberättelse för år 1983. Linderoths tryckeri, Vingåker, (utan årtal). 63 s. Häftad. Gott skick. Dedikation, handskriven.
ID Nr: 100590, SEK 40.

JULITA. En kort historik och vägledning.. Norrköpings Tidningars Aktiebolag, Norrköping, 1956. 21 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 30001, SEK 70.

Katrineholm och katrineholmstrakten. A.-B. J. O. Öberg & Sons Boktryckeri, Eskilstuna, 1941. 31 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad.
ID Nr: 103407, SEK 50.

Katrineholmare skriver. Kulturnämnden i Katrineholm, 1986. 215 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 104770, SEK 70.

Katrineholmsortens hembygdsförening årsbok 1963. Sörmlands grafiska AB, Katrineholm, 1963. 112+reklam. Häftad. Inlagan fin. Illustrerad. Främre häftesomslaget löst.
ID Nr: 103414, SEK 80.

Katrineholmsortens hembygdsförening årsbok 1967. Sörmlands grafiska AB, Katrineholm, 1967. 56+reklam. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 103416, SEK 90.

Katrineholmsortens hembygdsförening årsbok 1968-69. Sörmlands grafiska AB, Katrineholm, 1969. 76 s. Häftad. Illustrerad. Sprucken i fogen mitt i häftet. Blad 41 löst.
ID Nr: 103415, SEK 75.

Konsten omkring oss i Eskilstuna kommun. Eskilstuna museer, 1995. 82 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad.
ID Nr: 216987, SEK 95.

Konstskatter från Sörmländska slott och herrgårdar. 1986. 24 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
Katalog 13.6-31.8 1986
ID Nr: 100023, SEK 45.

Lennart Reuterskiöld Landshövding i Södermanlands län 1906-1927. Norstedt och söners förlag, 1927. 136 s. Häftad med kassett. Häftesomslaget något fläckigt. Kassetten något sliten. Inlagan fin. Illustrerad. Sprucken i bakre fals
Några minnesblad.
ID Nr: 100010, SEK 250.

LENNART REUTERSKIÖLD LANDSHÖVDING I SÖDERMANLANDS LÄN 1906 - 1927. NÅGRA MINNESBLAD.. Norstedt och söners förlag, 1927. 137 s. Samtida halvfranskt band. Främre häftesomslag medbundet. Marmorerade pärmar. Upphöjda bind. Guldornerad rygg.
ID Nr: 215935, SEK 290.

Mälarlandskapen Svenska turistföreningens resehandbok. Svenska turistföreningens förlag, 1939. 441 s. Linneband. Liten spricka mellan pärm och inlaga.Fläckar på snittet.Annars gott skick. Sverigekarta medföljer.
ID Nr: 100005, SEK 110.

Med reguljär buss genom Södermanland. Södermanlands Läns Turisttrafikförbund, 1974. 22 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 30105, SEK 50.

Mellösahjulet - som blivit en svensk souvenir. Maj Eriksson, Flenmo, Mellösa, 1968. 16 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 106741, SEK 60.

Möt Sörmland dåtid nutid framtid. Södermanlands Läns Bildningsförbund, 1986. 94 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Karta medföljer.
ID Nr: 103412, SEK 90.

Natur i svenska landskap Södermanland. Liber Förlag, 1984. 161 s. Cartonnageband. Gott skick. Fotoillustrerad.
ID Nr: 103410, SEK 95.

NYKÖPING 1847 - 1857.. Svenska Handelsbanken, 1947. 20 s. Häftad. Något nött med stötta hörn och 2 cm reva i ytterkanten på sidan 7-8. Rikligt illustrerad med bla kartor över Nyköping (1857) och Eskilstuna (1855).
"Svenska Handelsbanken har utgivit denna skrift med anledning av att hundra år förflutit, sedan Mälareprovinsernas Enskilda Bank grundades."
ID Nr: 216432, SEK 130.

Nyköping i våra hjärtan Nyköpings hembygdsförening År 2004. (utan årtal). 112 s. Häftad. Gott skick.
ID Nr: 30039, SEK 75.

Östra Södermanlands Järnväg 1966-1976. Frank Stenvalls Förlag, Malmö, 1976. 96 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 106480, SEK 120.

Se ditt Södermanland En utflyktsguide från landskapets kommuner.. Stiftelsen Sveriges Landskapsvapen/Streiffert Förlag AB, 1993. 123 s. Cartonnageband. Gott skick. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 103411, SEK 110.

Södermanlands Läns Städer Nyköping av K.G. Grandinson Eskilstuna av C.A. von Friesendorff Torshälla av Richard Andersson Strängnäs av Isak Fehr Mariefred och Trosa av Gustaf Lindqvist. Norstedt och söners förlag, 1915. 80 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Fotoillustrerad. Marmorerade för/eftersättsblad. Några små fläckar på främre pärmen.
ID Nr: 105553, SEK 150.

Södermanlans läns städer. Norstedt och söners förlag, 1915. 80 s. Dekorerat klotband. Ryggen blekt. Fotoillustrerad. Marmorerade för/eftersättsblad. Pärmen något solkig annars i gott skick. Anteckning på försättsbladets baksida.
Nyköping: K.G. Grandinson Eskilstuna: C. A. von Friesendorff Torshälla: Richard Andersson Strängnäs: Isak Fehr Mariefred: Gustaf Lindqvist Trosa: Gustaf Lindqvist
ID Nr: 100773, SEK 150.

Sörmland i Adolph Törneros brev i urval av Gunborg Nyman.. Lokalhistoriska sällskapet i norra Södermanland, 1994. 237 s. Inbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick.
Årsbok.
ID Nr: 104567, SEK 95.

Sörmlands konstnärer kro. Flens Boktryckeri, 1972. 60 s. Häftad. Mycket fint exemplar.
Fotoillustrerad.
ID Nr: 201691, SEK 60.

Sörmlandsbygden 1941. Södermanlands Hembygdsförbunds, 1941. 216 s. Privatband. Marmorerade pärmar. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Illustrerad. Inlagan fuktskadad.
ID Nr: 101888, SEK 85.

Sörmlandsbygden 1954. Södermanlnds hembygdsförbund, 1954. 191 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Skyddsomslaget något nött i kanterna.
ID Nr: 101431, SEK 85.

Sörmlandsbygden 1956. Södermanlnds hembygdsförbund, 1956. 179 s. Klotryggsband. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 101432, SEK 85.

Sörmlandsbygden 1957. Södermanlnds hembygdsförbund, 1957. 160 s. Klotryggsband. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 101433, SEK 85.

Sörmlandsbygden 1958. Södermanlnds hembygdsförbund, 1958. 185 s. Klotryggsband. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 101434, SEK 85.

Sörmlandsbygden 1959. Södermanlnds hembygdsförbund, (utan årtal). 191 s. Klotryggsband. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 101435, SEK 85.

Sörmlandsbygden 1960. Södermanlnds hembygdsförbund, 1960. 185 s. Klotryggsband. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 101436, SEK 85.

Sörmlandsbygden 1963. Södermanlnds hembygdsförbund, 1963. 181 s. Klotryggsband. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 101439, SEK 85.

Sörmlandsbygden 1964. Södermanlnds hembygdsförbund, 1964. 187 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 101440, SEK 85.

Sörmlandsbygden 1965. Södermanlnds hembygdsförbund, 1965. 182 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Skyddsomslaget något slitet.
ID Nr: 101441, SEK 85.

Sörmlandsbygden 1966. Södermanlnds hembygdsförbund, 1966. 199 s. Klotryggsband. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 101442, SEK 85.

Sörmlandsbygden 1967. Södermanlnds hembygdsförbund, 1967. 192 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 101443, SEK 85.

Sörmlandsbygden 1968. Södermanlnds hembygdsförbund, 1968. 180 s. Klotryggsband. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 101444, SEK 85.

Sörmlandsbygden 1969. Södermanlnds hembygdsförbund, 1969. 176 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Skyddsomslaget något fläckat.
ID Nr: 101445, SEK 85.

Sörmlandsbygden 1970. Södermanlnds hembygdsförbund, 1970. 172 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 101446, SEK 85.

Sörmlandsbygden 1971. Södermanlnds hembygdsförbund, 1971. 202 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Skyddsomslaget något nött i kanterna.
ID Nr: 101447, SEK 85.

Sörmlandsbygden 1972-1973. Södermanlnds hembygdsförbund, 1973. 178 s. Klotryggsband. Mycket gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 101448, SEK 85.

Sörmlandsbygden 1974. Södermanlnds hembygdsförbund, 1974. 167 s. Klotryggsband. Nyskick. Illustrerad.
ID Nr: 101449, SEK 85.

Sörmlandsbygden 1978-1979. Södermanlnds hembygdsförbund, 1978. 181 s. Klotryggsband. Bandet något skevt. Illustrerad. Något stötta hörn.
ID Nr: 101451, SEK 85.

Sörmlandsbygden 1980. Södermanlands hembygdsförbund, 1979. 176 s. Pappband. Gott skick. Illustrerad.
Årsbok.
ID Nr: 101379, SEK 85.

Sörmlandsbygden 1981. Södermanlands hembygdsförbund, 1981. 207 s. Pappband. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 101890, SEK 85.

Sörmlandsbygden 1982. Södermanlands hembygdsförbund, (utan årtal). 231 s. Pappband. Gott skick. Illustrerad.
Årsbok.
ID Nr: 101380, SEK 85.

Sörmlandsbygden 1983. Södermanlands hembygdsförbund, (utan årtal). 227 s. Pappband. Gott skick. Illustrerad.
Årsbok.
ID Nr: 101381, SEK 85.

Sörmlandsbygden 1984. Södermanlands Hembygdsförbund, 1983. 256 s. Pappband. Mycket gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 101512, SEK 85.

Sörmlandsbygden 1985. Södermanlands hembygdsförbund, (utan årtal). 211 s. Pappband. Mycket gott skick. Illustrerad.
Årsbok.
ID Nr: 101382, SEK 85.

Sörmlandsbygden 1986. Södermanlands hembygdsförbund, (utan årtal). 239 s. Pappband. Gott skick. Illustrerad.
Årsbok.
ID Nr: 101383, SEK 85.

Sörmlandsbygden 1987. Södermanlands hembygdsförbund, (utan årtal). 247 s. Pappband. Gott skick. Illustrerad.
Årsbok.
ID Nr: 101384, SEK 85.

Sörmlandsbygden 1988:2. Södermanland hembygdsförbund, 1988. 293 s. Pappband. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 103408, SEK 85.

Sörmlandsbygden 1989. Södermanlands hembygdsförbund, (utan årtal). 216 s. Pappband. Mycket gott skick. Illustrerad.
Årsbok.
ID Nr: 101387, SEK 85.

Sörmlandsbygden 1990. Södermanlands hembygdsförbund, (utan årtal). 224 s. Pappband. Mycket gott skick. Illustrerad.
Årsbok.
ID Nr: 101388, SEK 85.

Sörmlandsbygden 1991. Södermanlands hembygdsförbund, (utan årtal). 224 s. Pappband. Mycket gott skick. Illustrerad.
Årsbok.
ID Nr: 101389, SEK 85.

Sörmlandsbygden 1992. Södermanlands hembygdsförbund, (utan årtal). 220 s. Pappband. Mycket gott skick. Illustrerad.
Årsbok.
ID Nr: 101390, SEK 85.

Sörmlandsbygden 1993. Södermanlands hembygdsförbund, (utan årtal). 213 s. Pappband. Mycket gott skick. Illustrerad.
Årsbok.
ID Nr: 101391, SEK 85.

Sörmlandsbygden 1994. Södermanlands hembygdsförbund, (utan årtal). 224 s. Pappband. Mycket gott skick. Illustrerad.
Årsbok.
ID Nr: 101392, SEK 85.

Sörmlandsbygden 1996. Södermanlands hembygdsförbund, (utan årtal). 288 s. Pappband. Mycket gott skick. Illustrerad.
Årsbok.
ID Nr: 101394, SEK 85.

Sörmlandsbygden 1998. Södermanlands hembygdsförbund, (utan årtal). 223 s. Pappband. Mycket gott skick. Illustrerad.
Årsbok.
ID Nr: 101396, SEK 85.

Sörmlandsbygden 2000. Södermanlands hembygdsförbund, (utan årtal). 206 s. Pappband. Mycket gott skick. Illustrerad.
Årsbok.
ID Nr: 101398, SEK 85.

Sörmlandsbygden 2002. Södermanlands hembygdsförbund, (utan årtal). 215 s. Pappband. Mycket gott skick. Illustrerad.
Årsbok.
ID Nr: 101399, SEK 85.

Sörmlandsbygden 2004. Södermanlands hembygdsförbund, (utan årtal). 224 s. Pappband. Mycket gott skick. Illustrerad.
Årsbok.
ID Nr: 101401, SEK 85.

Sörmlandsbygden 2005. Södermanlands hembygdsförbund, (utan årtal). 234 s. Pappband. Mycket gott skick. Illustrerad.
Årsbok.
ID Nr: 101402, SEK 85.

Sörmlandsbygden1976. Södermanlnds hembygdsförbund, 1976. 160 s. Klotryggsband. Nyskick. Illustrerad.
ID Nr: 101450, SEK 85.

Sörmländska Matminnen. Sörmalnds museum, Nyköping, 1998. 144 s. Cartonnageband. Nyskick. Rikligt illustrerad.
Urval, bearbetning och kompletteringar: Anna-Lena Bergtröm, Ingegerd Wachtmeister.
ID Nr: 100169, SEK 160.

Strängnäs med omgivningar. Strängnäs Rotaryklubb, 1946. 41 s. Häftad. Fuktskadad. Fotoillustrerad.
ID Nr: 104865, SEK 40.

Strängnäs och Strängnästrakten. Södermanlands Hembygdsförbund, 1956. Tredje upplagan. 48 s. Klammerhäftad. Illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 106472, SEK 90.

Strängnäs stift genom sekler En stiftshistorisk översikt. 2001. 134 s. Pappband. Mycket gott skick. Anteckningar på försättsbladet. Sparsamt illustrerad.
Strängnäs stiftshistoriska sällskap.
ID Nr: 100596, SEK 120.

Svenska turistföreningens Årsskrift 1927. Wahlström & Widstrand, 1927. 349 s. . Halvfranskt amatörband.Ryggen utan titelfält.Sprucken i falsarna.
ID Nr: 100008, SEK 80.

Svenska Turistföreningens Resehandböcker XX Södermanland och Närke. Wahlström & Widstrand, 1912. 244 s. Skinnimitationsband. Gott skick. Illustrerad. Guldornerad. Med 53 illustrationer, 3 kartor och 4 planer.
ID Nr: 102885, SEK 120.

TILL HEMBYGDEN. En julhälsning till församlingarna i Strängnäs stift från Stiftsrådet. Trettiosjunde årgången.. Ernst Westerbergs Boktryckeri AB, Stockholm, 1940. 197 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 103159, SEK 60.

Torshälla och Nyby - sida vid sida Berättelser om stad och brukssamhälle.. Stadsarkivet, Eskilstuna, 1990. 104 s. Klotryggsband. Mycket gott skick. Fotoillustrerad.
Lokalhistoriska Sällskapet i Norra Södermanland, skrivarverkstaden i Torshälla.
ID Nr: 216986, SEK 140.

Trosa år 1863 sedd genom stadsfullmäktiges första protkoll. Trosa Bok-& pappershandel, 1938. 24 s. Häftad. Något sliten. Något gulnad. Häftesomslagets framsida lagad
Skriften sammanställd till stadsfullmäktiges 75-årsjubilem den 26 jan. 1938
ID Nr: 100022, SEK 80.

Turingeboken del l-ll En sockenbeskrivning. Jakob Lybeck, Nykvarn, 1940. 310+ 336. 2 vol. Häftad. Fotoillustrerad. Inlagan fin. Något sliten i kanterna. Del ll med utvikbar karta.
Utgiven med anledning av Nykvarns bruks 350-årsjubileum år 1940.
ID Nr: 103406, SEK 450.

Utgifts- och inkomststat för Flens Stad år 1970. Sörmlands Grafiska AB, 1969. 175 s. Häftad. Mycket gott skick.
ID Nr: 106744, SEK 80.

Utställning af Äldre kyrklig konst från Strängnäs stift Katalog. Strängnäs, 1910. 240 s. Häftad. Skyddsomslaget något slitet. Ryggen något trasig i övre kanten.
ID Nr: 104866, SEK 75.

Vingåkersboken del l-ll. Vingåkers hembygdförening, 1945,1955. 368+432. 2 vol. Klotryggsband. Inlagan fin. Illustrerad. Färgat övre snitt. Del l ryggen något gulnad Del ll ryggtiteln nästa borta.Exlibrismärke insidan pärmen.Pärmdekor.
ID Nr: 103409, SEK 140.

Almquist, Johan Axel ( Red ): Frälsegodsen i Sverige under storhetstiden. Andra delen l-ll Med särskild hänsyn till proveniens och säteribildning.. Norstedt och söners förlag, 1934-35. 412 + 412-808. 2 vol. Häftad med kassett. Gott skick. Namnteckning på titelbladet. Privatbunden kassett.
Andra delen: Nyköpings län och Livgedingets Södermanlandsdel. Band 1: Inledning och tableller. Band 2: Säterier.
ID Nr: 102158, SEK 350.

Andersson, Nils och Olof: Svenska låtar: Södermanland. Gidlunds, 1978. 131 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Anteckningar på titelbladet.
ID Nr: 16522, SEK 150.

Arnell, Berit: Läsande fruar och mamseller om stifts-och läroverksbiblioteket i Strängnäs och dess kvinnliga låntagare under 1800-talets senare del.. 2000. 30 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad.
ID Nr: 104852, SEK 40.

Asklund, Erik: Runt min ö. Från Trosa skärgård.. Rabén & Sjögren, 1970. Illustrerad av Reinhold Ljunggren. 137 s. Inbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick.
ID Nr: 210836, SEK 70.

Asplund, Karl: En Stenhammarkrönika. Norstedt och söners förlag, 1954. 75 s. Pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Invändiga skador.
Illustrerad av Yngve Berg.
ID Nr: 201700, SEK 95.

Asplund, Karl: En Stenhammarkrönika. Norstedt och söners förlag, 1954. 75 s. Häftad. Gott skick. Något gulnad. Illustrerad.
ID Nr: 100018, SEK 80.

Bergquist, Eric Harry: Gamla Tälje i bild. Södertörns Tryckeri, 1963. 109 s. Häftad. Kassetten något sliten.
ID Nr: 201712, SEK 110.

Bergquist, Eric Harry: Gamla Tälje i bild. ÖstraSödermanlands kulturhistoriska förening, 1973. 111 s. Klotband. Mycket gott skick.
Fotoillustrerad.
ID Nr: 201767, SEK 100.

Bergquist, Eric Harry: Täljebygden 1965-1966. Ö. Södermanlands kulturhistoriska förening, 1967. 79 s. Häftad. Gott skick.
ID Nr: 201718, SEK 60.

Bergquist, Eric Harry: Täljebygden 1967. Ö.Södermanlands kulturhistoriska förening, 1967. 79 s. Häftad. Gott skick.
ID Nr: 201719, SEK 60.

Bergquist, Olle: Sörmländska konstnärer. Carlsson Bokförlag, 1997. 186 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 102729, SEK 140.

Bohrn, Erik ( red ): Nyköping. Wahlström & Widstrand, 1937. 76 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
Svenska Fornminnesplatser. Vägledningar utgivna genom Kungl.Vitt. och Antikvitets Akademien n:o 28.
ID Nr: 104780, SEK 75.

Bohrn, Erik ( red ): Nyköpings Renessansslott och Herkules Mida. Akademisk avhandling av Erik Bohrn. Victor Petterssons Bokindustri, Stockholm, 1941. 241+LXXXIV sidor. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Illustrerad med planscher
ID Nr: 217541, SEK 250.

Bohrn, Erik ( red ): Strängnäs Domkyrka. I:2 nyare tidens byggnadshistoria samt beskrivning av kyrkogården och begravningsplatsen. Södermanland Band I:2. Almqvist & Wiksell, 1968. sidorna 369 - 511. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick.
Volym 124 av Sveriges kyrkor, konsthistorisk inventering
ID Nr: 106665, SEK 110.

Boman, Lillemor: Folkdräkter i Vingåker och Österåker. Södermanlands museum-Vingåkers kulturnämnd, 1984. 8 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
Medförfattare: Eva Thunér- Ohlsson.
ID Nr: 103325, SEK 75.

Boström, Håkan: Kalenderblad från Sörmland. Liber Förlag, 1980. 173 s. Pappband. Gott skick.
Teckningar Jörgen Palle Jensen
ID Nr: 100007, SEK 110.

Boström, Håkan: Kalenderblad från Sörmland. Liber Förlag, 1981. 173 s. Cartonnageband. Mycket gott skick.
Teckningar:Jörgen Palle Jensen
ID Nr: 201740, SEK 100.

Boström, Håkan: Röster i Sörmland En antologi. En bok för alla, 1996. 251 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 103344, SEK 50.

Bratt, Eldon: Ljus över staden 1896-1946. En historik över eldistrutionen i Katrineholm sammanställd vid Kommunala Elverksaktiebolaget i Katrineholm. Holberg & söner Boktryckeri, Katrineholm, 1946. 84 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 106750, SEK 160.

Carlsson, Åke: Det gamla i det nya Ängar, betesmarker och gamla träd i Södermanlands län.. Länsstyrelsen i Södermanlands län., 1998. 63 s. Häftad. Gott skick. Rikligt illustrerad.
Teckningar: Nils Forshed. Fotografier: Tore Hagman.
ID Nr: 101365, SEK 100.

Cederlund, John: En liten bok om Flen. Franzén & Wenströms Tryckeri, Flen, 1950. 71 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 217587, SEK 90.

Collmar, Magnus: Sörmländska Härads Domböcker från 1500-talet. Sörmländska Handlingar Nr 16, 1953. 198 s. Häftad. Gott skick.
ID Nr: 103360, SEK 175.

Curman, Sigurd: Sveriges Kyrkor - Södermanland. Band l. Häfte 1. Strängnäs domkyrka medeltida byggnadshistoria. Planscher. Generalstabens Litografiska Anstalts Förlag, saknas. 29 pl.. Halvklotband. Gott skick.
Medred.: Armin Tuulse. Planscherna V-XX efter uppmätningsritningar utförda 1908-1910 av arkitekten Melchior Wernstedt under kyrkans restaurering. De återgivas här i skalan 1: 300. Originalen i skalan 1 : 50 förvaras hos K. Byggnadsstyrelsen. Originalen till övriga planscher förvaras , där ej annat angives, i ATA.
ID Nr: 101325, SEK 120.

Curry-Lindahl, Kai (red.): Natur i Södermanland. Bokförlaget Svensk Natur, 1952. 489 s. Halvfranskt band. Fotoillustrerad. Övre guldsnitt. Mycket gott skick.
Under redaktion tillsammans med Sten Bergman
ID Nr: 207165, SEK 200.

Degerman, Allan: Per Axel Levin-den sörmländske läkaren och folkbildningsmannen. Gust. Österbergs Tryckeri, 1975. 103 s. Häftad. Mycket gott skick.
Fotoillustrerad.
ID Nr: 201703, SEK 75.

Delblanc, Sven: Sörmland i minnet. Albert Bonniers förlag, 1989. Illustrerad av Reinhold Ljunggren. 101 s. Linneband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget lagat. Lagat med teip
ID Nr: 100012, SEK 250.

Denker / Helén / Nylén / Schnell / Ståhle, Nils / Gustaf / Anna-Maja / Ivar / Carl Ivar: Vingåkersboken. Del 1. Vingåkers hembygdsförening, 1945. 368 s. Dekorerat originalpappband. Fotoillustrerad. Endast del 1
ID Nr: 106748, SEK 150.

Ekström, Johan: Utkast til Beskrifning öfver Thuringe Församling. Östra Södermanlands kulturhistoriska förening, 1930. 62 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Ryggen lös. Ryggen något trasig i övre och nedre kanten. Illustrerad.
Bygdeböcker utgivna av Östra Södermanlands kulturhistoriska förening l.
ID Nr: 103358, SEK 100.

Eriksson, Ruhne: Mälarvår. Zindermans, 1970. 118 s. Pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad med teckningar av författaren
ID Nr: 100006, SEK 60.

Eriksson, Tommy: Korrektionsinrättningaen vid Nyköpingshus Historisk återblick på landstingets förbättringsanstalt. 1987. 84 s. Häftad. Gott skick.
Landstinget Sörmland Skriftserie ; 1
ID Nr: 30040, SEK 90.

Eriksson, Tommy: Malmköpings småskoleseminarium 1881-1931. Landstinget Sörmland, 2005. 103 s. Cartonnageband. Fotoillustrerad. Mycket gott skick.
ID Nr: 106746, SEK 140.

Eriksson, Tommy: Veterinärväsende och krigsmanskassa. Landstinget Sörmland, 1988. 178 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
Landstinget Sörmland Skriftserie; 2.
ID Nr: 100671, SEK 90.

Essén, Mats: Sörmländsk bibliografi. Sörmländska handlingar Nr 17, 1954. 151 s. Halvfranskt band. Ryggen något trasig i nedre kanten. Annars ett fint exemplar.
Bunden upp och ner.
ID Nr: 201741, SEK 150.

Essén, Mats: Sörmländsk bibliografi. Sörmländska handlingar Nr 17, 1954. 151 s. Häftad. Mycket gott skick.
ID Nr: 103348, SEK 95.

Fehr, Isak: Strängnäs Domkyrka vägledning för besökande med plankarta och bilder. Oskar Eriksons bokhandel., 1920. Tredje upplagan. 36 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 101429, SEK 60.

Flodin, Barbro: Jäders kyrka Sveriges kyrkor Södermanland. Österrekarne härad. Almqvist & Wiksell International, 1989. 215 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad.
Sveriges kyrkor. Konsthistoriskt inventarium volym 208.
ID Nr: 103336, SEK 120.

Friberg, Nils och Inga: Mälarområdets handelsgeografi några huvudlinjer. 1969. 62 s. Häftad. Gott skick.
Särtryck ur Samfundet S:t Eriks årsbok
ID Nr: 100024, SEK 15.

Fröberg, Björn: " Aller nådigste Herre " Familjen Rosenhane-En sörmländsk släktsaga under Sveriges stormaktstid.. Rosenhanska Sällskapet, 2008. 349 s. Cartonnageband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 105104, SEK 375.

Fröberg, Eva: Herrgårdsfolk En Sörmländsk rimkrönika. Wahlström & Widstrand, 1922. 91 s. Dekorerat pappband. Anteckningar på försättsbladet. Något nött i kanterna.
Illustrerad av Gustaf Clason.
ID Nr: 201704, SEK 75.

Gelotte, Göran: Täljebygden 1976-77. Ö. Södermanlands kulturhistoriska förening, 1977. 110 s. Häftad. Gott skick.
ID Nr: 201717, SEK 50.

Gisslandi, Bertha: Torshälla genom sekler. RiltunaGruppens förlag, 1979. Illustrerad av Jan Brandt. 135 s. Inbunden. Mycket gott skick.
ID Nr: 201818, SEK 130.

Grundström / Lagerquist, : Julita gård i Södermanland. En bildserie av Åke Grundström med text av Marshall Lagerquist.. Tryckeriet AB Thule, Stockholm, 1957. 10+20 sidor. Häftad. Fotoillustrerad. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 30000, SEK 70.

Hallman, Lars: Blacksta och Wassbro soknar 1748 och 1759 Utgivna av Sigurd Wallin. Bröderna Lagerströms Förlag, 1917. 186 s. Häftad med kassett. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Bandet något slitet. Privatbunden kassett i mycket gott skick.Karta över Vadsbro och Blacksta socknar av Anders Andersson 1679 i Lantmäteri
Karta över Vadsbrooch Blacksta socknar av Anders Andersson 1679 i Lantmäteristyrelsens arkiv.
ID Nr: 102156, SEK 300.

Helén, Gustaf: Vingåkersboken del 1-2. Vingåkers hembygdsförening, 1945, 1955. 368+432. 2 vol. Klotryggsband. Bandet något blekt. Inlagan fin. Illustrerad.
Medredaktörer: Ivar Schnell och Olof Olsson.
ID Nr: 102730, SEK 140.

Hellberg, Knut: Eskilstuna genom tiderna Del l-lll En svensk märkesstads historia. Författarens förlag, 1935, 1938, 1938. 287, 290,372. 3 vol. Privatband. Mycket gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Sparsamt illustrerad. Privatband med bokmärke i matchande marmoretat papper.Lagad reva med äldre teipmärken sid. 255.
ID Nr: 101363, SEK 485.

Hellberg, Knut: ESKILSTUNA, EN SVENSK MÄRKESSTAD. KLOSTER-, SLOTTS- OCH INDUSTRISTADENS ÖDEN GENOM SEKLERNA I HISTORISK BELYSNING AV KNUT HELLBERG.. Knut Hellbergs Förlag, Eskilstuna, 1919 - 1920. 200+414 sidor. Samtida halvfranskt band. Marmorerade pärmar. Illustrerad. Något nött i kanterna. Innehåller utvikbar, något veckad, vy. Ett blad löst i bokens slut.
Knut Hellberg, 1872 - 1944.
ID Nr: 215992, SEK 290.

Hellstedt, Jane: Tolv slott och gårdar i Sörmland. Bokförlaget Seminarium, 1987. 112 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad.
ID Nr: 103405, SEK 90.

Hernblom, Fredrik: Ett Köpmanshus i Katrineholm. Hernbloms Bokförlag, 2007. 224 s. Cartonnageband. Nyskick. Illustrerad.
ID Nr: 105106, SEK 275.

Hjelmberg, Hilding: Katrineholm Industristad Skolstad Handelsstad. Katrineholms-Kurirens tryckeriaktiebolag, 1952. 63 s. Häftad. Något nött i kanterna. Något fläckig. Illustrerad.
Katrineholmsortens Hembygdsförenings skriftserie nr 1.
ID Nr: 103334, SEK 75.

Hjelmberg, Hilding: Katrineholm. Bok 1 Bok 1: del 1-3: Ursprunget, Från stig till järnväg, Den första generationen.. Sörmlands grafiska, 1976. Andra upplagan. 187 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
ID Nr: 102728, SEK 190.

Hjelmberg, Hilding: Katrineholm. Bok 1-3 Bok 1: del 1-3: Ursprunget, Från stig till järnväg, Den första generationen. Bok 2: del 4-8: Från sekelskifte till stadsblivande. Bok 3: Mellan två världskrig.. Sörmlands grafiska, 1967-1979. 187+248+286. 3 vol. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Bok 3 har anteckningar på försättsbladet.
ID Nr: 102726, SEK 700.

Hjelmberg, Hilding: Stora Malms sockenstämmoprotokoll II, 1728-1741. Hilding Hjelmberg, Katrineholm, 1959. 132 s. Häftad.
Katrineholmsortens hembygdsförenings skriftserie nr 6
ID Nr: 107146, SEK 150.

Hjelmberg, Hilding: Stora Malms sockenstämmoprotokoll III, 1742-1760. Hilding Hjelmberg, Katrineholm, 1960. 156 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick.
Katrineholmsortens hembygdsförenings skriftserie nr 8
ID Nr: 107147, SEK 150.

Hjelmberg, Hilding: Stora Malms sockenstämmoprotokoll IV, 1761-1783. Hilding Hjelmberg, Katrineholm, 1962. 144 s. Häftad. Gott skick.
ID Nr: 107148, SEK 150.

Högman, Ingvar: Mälaren. Wahlström & Widstrand, 1951. 136 s. Häftad. Gott skick. Något gulnad. Illustrerad.
Teckningar: Tage Wasmouth
ID Nr: 100013, SEK 150.

Jägerstad, Hans: Strängnäs stads historia. Föreningen Strengnenses, 1959. 930 s. Klotband. Mycket gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 101367, SEK 240.

Jansson, E. Alfred: Boo sockens historia. Svenska Tryckeriaktiebolaget, 1946. 333 s. Häftad. Namnteckning på insidan av pärmen. Annars ett fint exemplar.
Fotoillustrerad.
ID Nr: 201824, SEK 220.

Jansson, E. Alfred: Boo sockens historia. Svenska Tryckeriaktiebolaget, 1946. 333 s. Inbunden. Mycket gott skick.
Fotoillustrerad.
ID Nr: 201825, SEK 275.

Jansson, E. Alfred: Boo sockens historia. Svenska tryckeriaktiebolaget, 1946. 333 s. Häftad. Mycket gott skick.
Fotoillustrerad.
ID Nr: 201823, SEK 240.

Jansson, Stig: Stiftelsen Sven Perssons minne 1978-1998. 1998. 40 s. Häftad. Gott skick.
Utgiven av Stiftelsen Sven Perssons minne.
ID Nr: 100589, SEK 70.

Kilström, Bengt Ingmar: Strängnäs Domkyrka genom seklen. Strängnäs Domkyrkoförsamling, 1991. 143 s. Dekorerat klotband. Mycket gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 101416, SEK 120.

Klercker, Cecilia af: Förgången glans En drottnings statsfru berättar.. Norstedt och söners förlag, 1944. 317 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Fotoillustrerad.
ID Nr: 216919, SEK 110.

Lagerquist, Marschall: Julita gård. Nordiska museet, 1982. 42 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
Tredje reviderade upplagan
ID Nr: 100021, SEK 40.

Landell, Nils-Erik: Det okända Sörmland. Strövtåg längs Sörmlandsleden. Bonniers, 1976. 92 s. Klotband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Skyddsomslaget något trasigt.
ID Nr: 215362, SEK 140.

Langborg, Gustaf: Krönikebok för Blacksta och Vadsbro. 1980. 272 s. Häftad med kassett. Mycket gott skick. Illustrerad. Privatbunden kassett.
Sörmländska handlingar 36, Södermanlands museum.
ID Nr: 102157, SEK 180.

Langborg, Gustaf: Krönikebok för Blacksta och Vadsbro. 1980. 272 s. Häftad. Gott skick. Ryggen något fläckig.
Sörmländska handlingar 36, Sörmlands Museum.
ID Nr: 30038, SEK 180.

Leijonhufvud, Karl A. K:son: Hantverkare i Strängnäs från 1500-talet till omkring 1800.. Lokalhistoriska sällskapet i Norra Sörmland, 2002. 261 s. Pappband. Nyskick. Illustrerad.
Årsbok 2003.
ID Nr: 100601, SEK 140.

Lewenhaupt, Adam ( utg ): EN FÄRD TILL MINNERNAS VÄRLD. Hågkomster från barndomen av Adam Lewenhaupt.. Wahlström & Widstrand, 1936. 230 s. Häftad. Illustrerad. Något nött i kanterna.
ID Nr: 103214, SEK 90.

Lilljekvist, Fredrik: Strengnäs och dess Domkyrka 1291- 1891 En kort historik och beskrifning jemte katalog öfver Kyrkomuseet.. R. Blaedel & C.o ( G. Chelius ), 1891. 69 s. Häftad. Gulnad. Ryggen något trasig. Illustrerad.
ID Nr: 101327, SEK 75.

Lindblad, Bobo ( red. ): Boken om Flen. Bobo Lindblad, Hot Dog Design, 1999. 139 s. Häftad. Nytt exemplar. Fotoillustrerad.
ID Nr: 101346, SEK 150.

Lindblad, Bobo ( red. ): Boken om Flen. Bobo Lindblad, Hot Dog Design, 1999. 139 s. Häftad med kassett. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Privatbunden kassett.
ID Nr: 102155, SEK 150.

Loewe, Walter: Mariefred Boken om en båt,en stad, ett tåg och ett slott. Prisma, 1986. 126 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Fotoillustrerad. Skyddsomslaget något slitet.
Foto: Segerström Stig
ID Nr: 100011, SEK 130.

Lo-Johansson, Ivar: Under de gröna ekarna i Sörmland. Forum, 1976. 210 s. Cartonnageband. Gott skick.
Trägravyrer av Sven Ljungberg
ID Nr: 201742, SEK 120.

Löwgren, Gunnar: Sörmlandsleden en vandringsguide. Skid-& Friluftsfrämjandet Sörmland, 1975. 256 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
Medredaktör: Bjarne Helin
ID Nr: 216242, SEK 120.

Lundgren, N. Aug.: Beskrifning öfver Vestra Vingåkers socken. Norstedt och söners förlag, 1932. 211 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Inlagan fin. Nedre bakre häftesomslaget löst.
Andra, omtryckta upplagan.
ID Nr: 103343, SEK 140.

Malmberg, Ernst: Rockelstad. (utan årtal). 32 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Några fläckar på häftesomslaget.
Särtryck ur Svenska hem, i ord och bilder. Stockholm P. Palmquists Aktieboalg 1929. Nytryck av Christer och Helene von Post på Rockelstad 1991.
ID Nr: 101983, SEK 90.

Matz, Edvard: På Gripsholm. Sägner Fakta Historia. Carlsson Bokförlag, 1987. 161 s. Dekorerat pappband. Rikligt illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 14249, SEK 90.

Mörner, Robert: Björkvik En Sörmlandssocken under mångas medverkan. J.A. Lindblads förlag, Uppsala, 1982. 528 s. Klotband. Bandet något slitet. Inlagan fin. Fotoillustrerad. Utvikbar karta längst bak.
ID Nr: 104615, SEK 300.

Munthe, Curt: Erstavik. Nacka stads kulturnämnd, 1962. 59 s. Häftad. Gott skick.
Medförfattare: Magnus af Petersens
ID Nr: 201714, SEK 70.

Nilsson, Hans: Hälsning från "Världens ände". Södermanlands hembygds-och museiförbund, 1974. 177 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Fotoillustrerad. Skyddsomslaget något slitet. Skyddsomslaget lagat.
ID Nr: 201828, SEK 150.

Nordin - Grip, Imber: MELLÖSA SOCKEN GENOM TIDERNA. Liten historik berättad av Imber Nordin-Grip.. Mellösa Hembygdsförening, (utan årtal). 45 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick.
ID Nr: 216611, SEK 90.

Nordli, Katarina: Sörmländsk matsafari. Flens kommun, 2006. 108 s. Pappband. Nytt exemplar. Fotoillustrerad.
ID Nr: 101018, SEK 220.

Ottosson, Harald: Vingåkers-Historier, andra delen. Linderoths tryckeri, Vingåker, 1983. 40 s. Häftad. Gott skick.
Utgivna av Västra Vingåkers Hembygdsförening.
ID Nr: 100592, SEK 50.

Ottosson, Harald: Vingåkers-Historier, första delen. Linderoths tryckeri, Vingåker, 1982. 44 s. Häftad. Gott skick.
Utgivna av Västa Vingåkers Hembygsförening.
ID Nr: 100591, SEK 50.

Persson, Carl Johan: EN GAMMAL HERREGÅRDSKUSK BERÄTTAR.. Eget Förlag : Kusken C.J. Persson, Ericsberg, Katrineholm, 1939. 173 s. Privatband. Illustrerad. Marmorerade pärmar. Främre häftesomslag medbundet. Mycket fint exemplar.
ID Nr: 216527, SEK 450.

Petri, Sigurd: Helgestagrenen av släkten Petri från Sörmland Två generationer 1880-1960. Petriska släktstiftelsen, 2006. 438 s. Dekorerat klotband. Mycket gott skick. Fotoillustrerad.
ID Nr: 100772, SEK 200.

Petri, Sigurd: Johan Eric och Christin En familjekrönika kring släkten Petri i Södermanland sammanställd ur brev och andra gamla dokument.. Sörmländska Handlingar Nr 33, 1974. 168 s. Biblioteksband. Något fläckig. Inlagan fin. Fotoillustrerad. Biblioteksstämplar. Lånefickamed kort. Utvikbar släktkarta.
ID Nr: 103351, SEK 95.

Rådström, Pär: Mordet - en sörmländsk herrgårdsroman. Norstedt och söners förlag, 1962. Originalupplaga. 209 s. Häftad. Något gulnad.
ID Nr: 9722, SEK 90.

Redelius, Gunnar: Äldre bebyggelse i de centrala delarna av Trosa.. Almqvist & Wiksell, 1971. 86 s. Häftad. Mycket gott skick.
Riksantikvarieämbetets byggnadsminnesavdelning Nr 3.
ID Nr: 201720, SEK 60.

Redelius, Gunnar: Tynnelsö Biskopshus,kungsgård och herresäte. 1996. 168 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 100017, SEK 160.

Reuterskiöld, L.: Några Minnesblad Stockholm 1927. Norstedt och söners förlag, 1927. 136 s. Halvfranskt band. Mycket gott skick. Ryggen blekt. Marmorerade pärmar. Marmorerade för/eftersättsblad. Övre guldsnitt. Guldornerad rygg.Upphöjda bind.
Omslag och anfanger är tecknade av Akke Kumliensom även övervakat verkets typografiska skick. Planscherna är utförda i djuptryck å Nordisk Rotogravyr. Av denna bok hava tryckts 351 exemplar varav 251 numrerade.Detta exemplar är nr. 249.
ID Nr: 100770, SEK 400.

Rosen, Brita von: Sällsamheter i Södermanland. Rabén & Sjögren, 1984. Originalupplaga. 254 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Andra tryckningen, 9:e tusendet
Utgiven i samarbete med Svenska turistföreningen.
ID Nr: 103338, SEK 130.

Rundström / Rundström / Johansson, Allan / Ivan / Ellert: ETT GODS - EN SOCKEN.. Tystberga Hembygdsförening, 1984. 111 s. Klotband med skyddsomslag. Illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 216349, SEK 120.

Rydberg, Lennart: Ångbåt till Mariefred. Förlag allt om Hobby, 1971. 48 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 106474, SEK 90.

Rydeman, Stig: Från vallgosse till prost. Om Johan Rydeman (1796-1869). Vadstena affärstryck, 1987. 55 s. Häftad. Mycket gott skick.
ID Nr: 201713, SEK 50.

Samuelsson, Wilhelmina: Bilder från Strängnäs Jämte några dikter av Vilhelmina Samuelsson. A.- B. Strengnäs Tidnings Tryckeri, 1923. Andra upplagan. opaginerad. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Andra tillökade upplagan.
ID Nr: 104816, SEK 60.

Samuelsson, Wilhelmina: Strängnäs med omgifningar. Westerlundska Boktryckeriet, 1914. 27 s. Häftad. Häftesomslaget trasigt. Inlagan fin. Fotoillustrerad. Namnteckning på häftesomslag.
ID Nr: 104815, SEK 130.

Sandgren, Gustav: Trosa. Bonniers, 1948. 82 s. Häftad med kassett. Mycket gott skick.
Illustrerad m målningar av Reinold Ljunggren
ID Nr: 201696, SEK 130.

Schmidt, Karl af: Röne och Hölebo härader Antikvariskt-topografiska anteckningar. Södermanlands Hembygdsförbund, 1936. 133 s. Häftad. En liten skada i överkanten av främre hädftesomslaget, annars i gott skick.
Sörmländska handlingar Nr. 1.
ID Nr: 216792, SEK 140.

Schnell, Ivar: De dödas vilorum. Särtryck ur Sörmlandsbygden 1974.. Inget förlag angivet, 1974. sidorna 90-104. Häftad. Illustrerad. Handskriven dedikation av författaren på främre pärmen.
ID Nr: 216396, SEK 60.

Schnell, Ivar: Kyrkorna i Södermanland. Södermanlands hembygds- och Museiförbund, 1965. 232 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Bandet inplastat. Biblioteksstämpel på titelbladet ( Husby-Rekarne Folkbibliotek ). Trasig biblioteksficka på bakre pärmen.
ID Nr: 101329, SEK 110.

Schnell, Ivar: Nyköpings historia. Sörmlands hembygds- och museiförbund, 1963. 189 s. Klotband. Mycket gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 100015, SEK 140.

Schnell, Ivar: Nyköpings historia. Södermanlands Hembygds- och Museiförbund, 1963. 189 s. Dekorerat halvfranskt band. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
ID Nr: 101534, SEK 180.

Schnell, Ivar: Sköldinge Kommun. Södermanlands hembygdsförbunds sockenbeskrivningar för hembygdsundervisning Nr 19. Gust. Österbergs Tryckeri AB, Nyköping, 1963. 80 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick.
ID Nr: 106740, SEK 60.

Schnell, Ivar: Södermanland. Allhems Förlag, 1965. 477 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad.
Från sidan 181 "En resa i bilder " foto av Erik Liljeroth och text Ivar Schnell.-
ID Nr: 100171, SEK 300.

Schnell, Ivar: Södermanland ett bildverk. Allhems Förlag, 1965. 180 s. Klotband. Gott skick. Rikligt illustrerad. 180 sidor text. Sista delen av boken är En resa i bilder med foto av Erik Liljeroth.Blå gulddekorerad pärm.
ID Nr: 100771, SEK 300.

Schnell, Ivar: Södermanland ett bildverk. Allhems Förlag, 1965. 180 s. Halvfranskt band. Gott skick. Övre guldsnitt. Guldornerad rygg. Anteckningar på titelbladet. 180 sidor text. Sista delen av boken är En resa i bilder med foto av Erik Liljeroth.Blå gulddekorerad pärm. Rött halvfranskt band.
ID Nr: 104097, SEK 300.

Schnell, Ivar: Sommaräventyr i Sörmland. Södermanlands Hembygdsförbunds förlag, 1947. Andra upplagan. 129 s. Klotryggsband. Något fläckig. Inlagan fin. Illustrerad.
Teckningar av Gösta Geerd.
ID Nr: 101368, SEK 90.

Schnell, Ivar: Sörmland genom tiderna. Södermanlands Hembygdsförbund, 1951-1952. 244 s. Halvfranskt band. Något sliten. Marmorerade pärmar. Illustrerad. Biblioteksstämplar på insidan pärmen och sid.9 .
ID Nr: 101348, SEK 130.

Schnell, Ivar: Sörmländska kyrkor Häften. Södermanlands Hembygdsförbund, (utan årtal). Häftad. Gott skick. Illustrerad. 10 kr / häfte eller 100 kr /alla.
Kyrkor: Vagnhärad, Trosa landsförsamling, Björnlunda, Alla Helgona Kyrka, Spelvik. Ludgo, Frustuna,Brännkyrka, Julita, Husby Oppunda, Toresund, Strängnäs, Vadsbro och S:T Botvid.
ID Nr: 101186, SEK 100.

Schnell, Ivar: Sörmländska Kyrkor band ll, IV-V och Vll. Södermanlands hembygdsförbund, 1943-1948. 6 vol. Halvklotband. Gott skick. Färgat övre snitt. Illustrerad. 90 kr per bok.
ID Nr: 101152, SEK 90.

Schnell, Ivar: Sörmländskt jordbruk. Sörmländska lantmännens centralförening, 1955. 167 s. Klotryggsband. Illustrerad. Marmorerade pärmar. Nytt band. Inlagan fläckad.
Utgiven med anledning av Sörmländska lantmännens centralförenings 50-åriga tillvaro.
ID Nr: 101349, SEK 80.

Schnell, Ivar: Sörmländskt jordbruk. Sörmländska lantmännens centralförening, 1955. 167 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Inlagan fin. Illustrerad.
Utgiven med anledning av Sörmländska lantmännens centralförenings 50-åriga tillvaro.
ID Nr: 103359, SEK 75.

Schnell, Ivar: Torshälla 650 år. Gust.Österbergs Tryckeri AB, Nyköping, 1967. 142 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad.
ID Nr: 104537, SEK 110.

Schnell, Ivar: Vägvisare genom Södermanland En studiehandledning i hembygdskunskap. Södermanlands Hembygds-och Museiförbund, 1971. Andra upplagan. 128 s. Häftad. Mycket gott skick. Illustrerad. 4:e till 7:e tusendet
ID Nr: 103404, SEK 60.

Silfverstolpe, Göran M.: Eskilstuna - Den månghamrande staden. Eskiltuna stad, 1963. 100 s. Häftad. Ryggen något sliten.
Fotoillustrerad
ID Nr: 201701, SEK 120.

Skyllberg, Eva: Södermanlands medeltida bergsbruk - en feodal angelägenhet. Sörmlands museums, 2001. 286 s. Häftad. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Understrykningar i texten. Blyertsanteckningar på sista sidan.
Sörmländska handlingar nr 50
ID Nr: 103352, SEK 200.

Söderberg, Brita: Grödinge. En sockens historia från medeltid till nutid. Bokförlaget Trevi, 1975. 254 s. Cartonnageband. Gott skick. Fotoillustrerad.
ID Nr: 201827, SEK 120.

Söderholm, Britt (red): Kvinnoliv i Sörmland. En antologi.. Länsbildningsförbundet Länsbibliotek Sörmland, 2008. 91 s. Häftad. Mycket gott skick.
ID Nr: 216610, SEK 90.

Spong, Berit: Strängnäs. Wahlström & Widstrand, 1953. Originalupplaga. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. 123 s. Häftad. Häftesomslaget något gulnat. Ryggen något trasig i övre kanten. Inlagan fin.
ID Nr: 101509, SEK 90.

Ståhle, Carl Ivar: Ortsnamn och bebyggelse i västra Vingåker. Sörmlänska Handlingar N:r 18. Bidrag till Södermanlands äldre kulturhistoria. Länstryckeriet i Södermanland AB, Nyköping, 1954. 153 s. Häftad. Gott skick.
ID Nr: 106738, SEK 90.

Sundler, Johannes: Nyköping 1735-1739. Södermanlands hembygds- och museiförbund, 1967. 238 s. Häftad. Gott skick.
Sörmländska handlingar N:r 23
ID Nr: 100009, SEK 120.

Svärdström, Elisabeth: Nyköpingsstaven och de medeltida kalenderrunorna. Antikvariskt Arkiv 29. Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien, 1966. 41 s. Häftad. Illustrerad. Mycket gott skick.
ID Nr: 106735, SEK 90.

Svedelius, Julia: Södermanland Läsebok för skola och hem. J.A. Lindblads förlag, Uppsala, 1918. 239 s. Häftad. Något gulnad. Fotoillustrerad.
Hembygdsböckerna.
ID Nr: 103341, SEK 80.

Tham, Wilhelm: Beskrifning öfver Nyköpings län. Maj Eriksson Flenmo, Mellösa, 1976. 359+ namnförteckning. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något fläckat. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Originalupplagan av denna bok utkom 1852. Exakt facsimileupplaga utgiven 1976.
ID Nr: 103357, SEK 190.

Tigerstedt, Örnulf: Det ekar under valven. Bilder och gestalter ur Hässelbyholms historia.. Fahlcrantz & Gumaelius Bokförlag, Stockholm, 1949. 495 s. Häftad. Ouppsprättad. Illustrerad.
ID Nr: 215388, SEK 240.

Tuulse, Armin: Der Kernbau des Doms zu Strängnäs und sein Umkreis. Almqvist & Wiksell, saknas. In German. 63 p. Wrappered with dustwrapper. Good condition. Illustrated. Unopened.
Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitetsakademien. Antikvariskt arkiv 25.
ID Nr: 101326, SEK 70.

Uggla, C. H.: Beskrifning öfwer Stora Malm 1749. Södermanlands Hembygdsförbund, 1935. 20 s. Häftad. Något blekt i kanterna annars i gott skick.
Sörmländska handlingar Nr. 2. Tryckt i 500 exemplar.
ID Nr: 216791, SEK 140.

Ugglas, Carl R. af: Katalog öfver Södermanlands Fornminnesförenings Kyrkomuseum i Strängnäs. Westerlundska Boktryckeriet, 1911. 140 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 104825, SEK 100.

Wahlberg, Evert: Nya indelningsverket Soldater och soldattorp Lilla Malma socken. Malmköpingsortens Hembygdsförening, (utan årtal). 135 s. Häftad. En fläck på häftesomslaget. Inlagan fin. Fotoillustrerad.
ID Nr: 217454, SEK 190.

Wallander, J.W.: Ett Bondbröllop uti Finnstorp 1851. Katrineholmsortens Hembygdsförenings Årskrift 1953. Katrineholms-Kurirens Tryckeriaktiebolag, 1953. 16 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Pärmarna lätt fläckade annars i gott skick
ID Nr: 217397, SEK 200.

Tillbaka