| Svensk topografi, Stockholm, allmänt |
|---|
|
Bröderna Martins Stockholmsbilder Utställning anordnad av Nationalmuseum och
Stockholms stadsmuseum till minnet av Elias Martins födelse d. 8 mars 1739.. 1939. 28 sid. +
illustrationer. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Carl Stephan Bennet som stockholmsskildrare. Utställning anordnad i samarbete med
Uppsal Universitetsbibliotek,. Stockholms Stadsmuseum, 1961. 24 s. Häftad. Gott skick.
Illustrerad. Fersenska Palatset -ett hus på Blasieholmen. 1976. 23 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
Häfte. God morgon Stockholm!. Dagens Nyheter, 1971. 84 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Kongl.Maj:ts nådiga förordning om Kommunalstyrelse i Stockholm Gifwen Stockholms slott
den 23 maj 1862. Norstedt och söners förlag, 1963. 20 s. Häftad. Gott skick. Konstnärernas Stockholm Utställning anordnad av Sveriges Allmänna Konstförening och
Liljevalchs konsthall 27 sept.-3 nov. 1963. 1963. 76 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Konstnärernas Stockholm. Liljevalchs Konsthall, 1963. 76 s. Häftad. Gott skick. Kring Brunkeberg En liten Stockholmsrapsodi i ord och bild. Göteborgs bank, 1965. 47 s.
Häftad. Något fläckig. Inlagan fin. Fotoillustrerad. Minnesskrift vid Stockholms Stadsfullmäktiges 50-årsjubileum den 20 april 1913. Norstedt och
söners förlag, 1913. 137 s. Häftad. Bandet slitet. Illustrerad. 3 olika Stockholmskartor i bakre
häftesomslaget. PROGRAM för invigningen av STOCKHOLMS STADSHUS OCH DE FESTLIGHETER SOM
ANORDNAS I SAMBAND DÄRMED SAMT till firande av Fyrahundraårsminnet av GUSTAV VASAS
INTÅG I STOCKHOLM. Midsommarafton 1923.. Norstedt och söners förlag, 1923. 22 s. Häftad. Riksdagens hus Återflyttningen till Helgeandsholmen. Byggförlaget, 1983. 221 s. Klotband
med skyddsomslag. Skyddsomslaget trasigt. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad. Saneringen i Gamla stan 1960 års kommitté för Gamla stan: Saneringen inom Staden Mellan
Broarna. Bröderna Siösteens Boktryckeri aAB, 1965. 211 + bilagor utvikbara kartor. Häftad. Något
nött i kanterna. Ryggen något trasig i övre kanten. Inlagan fin. Illustrerad. Skansen. Hus och gårdar. Nordiska Museets förlag, 1924. 6 sid. Text + 64 fotoplanscher.
Klotryggsband. Något sliten. Sprickor i fogarna. Marmorerade pärmar. Skansenboken .Skansenförenningens publikation. Nordiska Museets förlag, 1930. 13 sid. Text
+ 56 fotoplanscher. Pappband. Något sliten. Fuktskadad. Stadsvandringar 11 Stockholms stadsmuseum 1937-1987. Stockholms stadsmuseum, 1988.
172 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Namnteckning på smutstitelbladet. Stadsvandringar 3 Stockholms Stadsmuseum. Stockholms Stadsmuseum, 1980. 104 s.
Häftad. Gott skick. Illustrerad. Stieg Trenters Stockholm Foto Studio Harry Friberg. Bonniers, 1987 ?. 147 s. Pappband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad. Stockholm Svenska Turistföreningens Årsskrift 1973. Svenska Turistföreningens Förlag, 1973.
320 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Stockholm 1971 - 1984 - 2001. Diskussion kring Stockholms regionplanering. Svenska
Arkitektföreningen, 1971. 47 s. Häftad. Gott skick. Stockholm 700 år. Fyrisförlaget AB, 1951. 641 s. Dekorerat helskinnband. Sliten. Illustrerad.
Sprucken i främre falsen. Stockholm dygnet runt. J.A. Lindblads förlag, Uppsala, 1961. 102 s. Klotryggsband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Stockholm et Upsal Les villes D'Art célčbres. H. Laurens,Éditeur, (not dated). In French.
148+140+ 151. Half -leather binding. Slightly rubbed. Illustrated. Inscription on endpaper. Front
cover bound in. Stockholm förnyas. AB Citybyggen, 1982. 125 s. Cartonnageband. Ryggen något trasig i övre
kanten. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Stockholm med omgivningar. Wahlström & Widstrand, 1928. På
svenska/engelska/tyska/franska. Häftad. Bandet slitet. Fotoillustrerad. Stockholm tecknat av tio konstnärer. Nordisk Rotogravyr, 1927. 66 s. Pergamentryggband.
Fläckad. Något blekt. Marmorerade pärmar. 66 bilder, alla i mycket gott skick. Stockholms Intecknings Garanti Aktiebolag 1869-1919. Ivar Haeggströms Boktryckeri A. B.,
1919. 113 s. Linneband. Gott skick. Pärm- ryggtitel och pärmdekor i guld. Stockholms stads museinämds verksamhet under år 1946. K. L. Beckmans Boktryckeri, 1947.
28 s. Häftad. Något gulnad. Namnteckning på häftesomslag. Två små revor på bakre
häftesomslaget. Stockholmsfärden 1902 Tillegnas,,Sällskapet M. M. ". Albert Bonniers förlag, 1902. 99 s.
Halvfranskt band. Gott skick. Illustrerad. Främre häftesomslag medbundet. Namnteckning på
häftesomslag. Stockholmsliv genom konstnärsögon. 1942. 39 sid.+illustrationer. Häftad. Gott skick.
Illustrerad. Strömmen Dikt och prosa av Stockholmsstudenter. Norstedt och söners förlag, 1948. 99 s.
Häftad. Något gulnad. Anteckningar på smutstitelbladet. The wonderful adventures of Stockholm From Gustaf lll to the present day.. Natur och kultur,
1953. 97 s. Dekorerat halvklotband. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar.
Rikligt illustrerad. Trettiotalets Skansen Utveckling och omdaning under decenniet 1929-1939.. Thule, 1939. 313
s. Dekorerat helskinnband. Guldsnitt. Guldornerad. Något nött i kanterna. Ryggen blekt. Inlagan fin.
Rikligt illustrerad.Marmorerade för-och eftersättsblad. Tunnelbanan i Stockholm. Norstedt och söners förlag, 1957. 76 s. Häftad. Ryggen blekt.
Illustrerad. Häftesomslaget på väg att lossna. Uppgift å nya och förändrade gatunamn inom Stockholm. enligt Öfverståthållare-Embetets
kungörelse den 1 Augusti 1885.. Rediviva, 1970. 24 s. Häftad. Gott skick. Häfte. Ur Stockholms historia 1863-1963. Saxon & Lindströms Förlags AB, 1963. 95 s.
Linneband med skyddsomslag. Skyddsomslaget trasigt. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad.
Vårt Stockholm Stockholmsgillet 50 år 1914-1964. Bröderna Olofssons Boktryckeri, 1964. 104
s. Häftad med pappersomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Fotoillustrerad. Vögledning för anställda vid Kungl. Byggnadsstryrelsen. Kungl.Byggnadsstyrelsen, 1965. 25 s.
Häftad. Gott skick. Illustrerad. Åberg, Alf: Skansen och borgen Ladugårdsgärde som militär övningsplats. Billbergs, 1969. 36
s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Åberg / Brännströn, Lasse / Brasse: Allt om Stockholm för glada barn och barnsliga vuxna.
Brombergs, 1985. Illustrerad av Svante Lundin. 151 s. Cartonnageband. Fotoillustrerad. Gott skick.
Ahlberg, Gösta: Stockholms befolkningsutveckling efter 1850 Stockholms utveckling under de
senaste hundra åren.. Stockholm, 1958. 209 s. Häftad. Något nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Illustrerad. Ahnlund, Henrik ( red.): Historia kring Stockholm Red: Före 1520. Wahlström &
Widstrand, 1982. 525 s. Pocket. Gott skick. Illustrerad. Ahnlund, Nils: Ladugårdslandet. Till Hedvig Eleonora kyrkas 200-årsminne 1737-1937..
Svenska Tryckeriaktiebolaget, Stockholm, 1937. 423 s. Häftad. Illustrerad. Bandet något nött i
kanterna. Sidan 91-92 med reva i överkant, och ett par cm ner i texten. Ingen textförlust. Ahnlund, Nils: Ladugårdslandet. Till Hedvig Eleonora kyrkas 200-årsminne 1737-1937..
Svenska Tryckeriaktiebolaget, Stockholm, 1937. 423 s. Inbunden. Gott skick. Illustrerad. Övre
guldsnitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Pergamentrygg-och hörn. Marmorerade
pärmar.Ryggtiteletikett i skinn med guldtext. Främre häftesomslaget medbundet. Ahnlund, Nils: Stockholms historia före Gustav Vasa Utgiven på uppdrag av Stockholms stad..
Norstedt och söners förlag, 1953. 571 s. Halvfranskt band. Gott skick. Illustrerad. Främre och
bakre häftesomslag medbundna. Guldornerad rygg. Ryggen något blekt. Namnteckning på
försättsbladet. Ahnlund, Nils: Studier och handlingar rörande Stockholms historia ll. Almqvist & Wiksell,
1953. 220 s. Häftad. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Några små fläckar. Åkerhielm, Helge: Stockholm i berättelser och bilder. Lars Hökerbergs bokförlag, 1953. 263 s.
Klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar.
Guldornerad rygg. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Illustrerad. Allberg, Jan: Norrmalmsboken. Swed Media, 1985. 102+reklamsidor. Häftad. Gott skick.
Illustrerad. Alm, Henrik: Djurgårdsstaden - en trehundraårig idyll.. Förlag Antiquarius, 1964. Illustrerad av
Jan Afzelius och Hans Norsbo och Evert Taube. 144 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Alm, Henrik: Tre hus vid Skeppsbron Liten historik. N:ris 18,6 och 4. Kvarteren Diana och
Bootes.. Hagbard Dennel AB, 1961. Illustrerad av Persson Gunnar. 30 s. Häftad. Gott skick.
Illustrerad. Ancker, Bo: Bortom stadens yttersta staket.. Billbergs Bokhandel AB, 1965. 47 s. Häftad. Något
sliten. Inlagan fin. Ancker, Bo: I radions kvarter. Sveriges Radio, 1981. 94 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Illustrerad. Dedikation, handskriven. Ancker, Bo: Lykttändarens dotter. Wiken, 1988. Illustrerad av Erikson Hasse. 80 s. Klotband
med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
Ancker, Bo: Mormors porter. Stockholmsminnen från 20 - talet.. Wahlström & Widstrand,
1965. 122 s. Cartonnageband med skyddsomslag. Illustrerad. Gott skick. Ancker, Bo: Mormors Porter. Berättelser från Stockholm kring år 1930.. Rabén & Sjögren,
1977. 175 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Med teckningar av Björn Gidstam. Ancker, Bo: Turkiska paviljongen. Berättelser från Stockholm med omnejd. Rabén &
Sjögren, 1959. Illustrerad av Björn Gidstam. 253 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott
skick. Ancker, Bo: Vaktparaden kommer En taktfast rapsodi. Bok och Bild, 1970. 112 s. Dekorerat
klotband med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Namntecknig på skyddsomslaget. Andersson, Henrik O.: Stockholms byggnader. En bok om arkitektur och stadsbild i Stockholm
av Henrik O Andersson och Fredric Bedoire.. Prisma, 1973. 346 s. Cartonnageband. Rikligt
illustrerad. Andersson, Torsten: Kommunalt bostadsbyggande i Stockholm.. Allmännyttiga
Bostadsföretagen i Stockholm, 1966. 64 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Arfvidsson, Uno (red.): Fersenska Palatset. Renovering och tillbyggnad.. AB Skånska
Cementgjuteriet och J.M. Byggnads AB, Stockholm, 1977. 140 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad. Asklund, Erik: Ensamma lyktor. Studier och skisser. Kooperativa förbundets bokförlag, 1947.
Illustrerad av Charles Gl. Behrens. 161 s. Häftad. Något nött i kanterna. Något gulnad. Annars ett
fint exemplar. Illustrerad. Asklund, Erik: Staden mellan broarna. Nordisk Rotogravyr, 1965. Illustrerad av Erkner Gunnar.
121 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget slitet. Annars ett fint exemplar.
Illustrerad. Asklund, Erik: Stadens sånger Stockholmslyrik i urval. Folket i Bilds lyrikklubb, 1962. Illustrerad
av Svenolov Ehrén. 109 s. Inbunden. Ryggen blekt. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Asklund, Erik: Stadens sånger Stockholmslyrik i urval. Folket i Bilds lyrikklubb, 1962. Illustrerad
av Svenolov Ehrén. 109 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet.
Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Asklund, Erik: Stockholm - sommarstaden. Veckotidningen Vi, 1946. opaginerad.
Klotryggsband. Fotoillustrerad. Inlagan fin. Främre falsen något sprucken.Hörnen något stötta. Asklund, Erik: Under Stockholms broar. Nordisk Rotogravyr, 1964. Illustrerad av Erkner
Gunnar. 143 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint
exemplar. Illustrerad. Aurén, Sven: Stockholmspromenad Improvisationer. Albert Bonniers förlag, 1938. 171 s.
Häftad. Något sliten. Inlagan fin. Fotoillustrerad. Namnteckning på försättsbladet. Tredje
tusendet, Axel-Nilsson, Göran: Stadens klenoder. Norstedt och söners förlag, 1944. 40 s. Häftad. Gott
skick. Illustrerad. Dedikation till Fil.Dr. Gunnar Bolin. Axelsson, Carl Anton: Älskade Stockholm Skisser iord och bild.. Höjerings, 1996. 94 s. Häftad.
Mycket gott skick. Illustrerad. Bååth, L. M.: Helgeandsholmen och Norrström l-ll Från älsta tid till våra dagar. Del l till 1718
del ll från 1719. Almqvist & Wiksell, 1916-18. 339+323. Halvfranskt band. Främre
häftesomslag medbundet. Marmorerade pärmar. Guldornerad rygg. Färgat snitt. Illustrerad.
Bandet något slitet. Baehrendtz, Nils Erik: Boken om Skansen. Bra Böcker, 1980. 256 s. Skinnimitationsband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad. Berg, Gösta: Vandring på Skansen. Gebers, 1966. opaginerad. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Fotoillustrerad. Bergengren, Kurt: När skönheten kom till city. Aldus, 1976. 315 s. Dekorerat klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Bergman, Bengt: Stockholm genom tiderna. Kulturhistoriska detaljer av sevärdheter i
Stockholm.. Bokförlaget Thule, 1937. 300 s. Inbunden. Anteckningar på försättsbladet. Bandet
något slitet. Bergman, Bo: Stockholmsdikter. Albert Bonniers förlag, 1947. Illustrerad av Berg Yngve. 115 s.
Halvfranskt band. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Illustrerad. Marmorerade pärmar.
Rött skinn. Skinnryggen och hörnen något slitna och stötta annars i gott skick. Bergman, Bo: Stockholmsdikter. Albert Bonniers förlag, 1963. Illustrerad av Yngve Berg. 115 s.
Inbunden. Mycket gott skick. Bergqvist, Ulf: Stockholm En bok om den moderna storstadens miljöer, historia och
människor.. Brevskolan, 1983. 147 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Bergström, Eva: Apotekaren och hans hus Om 1700-talsapotekaren Johan Christian Georgi
och apoteket Kronan i Stockholm.. Apotekarsocietetens förlag, 1991. 77 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Beyron, Ulla: Stockholm i gasljus. Norstedt och söners förlag, 1962. Illustrerad av Kurt
Jungstedt. 164 s. Klotryggsband. Gott skick. Illustrerad. Främre häftesomslag medbundet.
Namnteckning på försättsbladet. Beyron, Ulla: Stockholm i gasljus. Norstedt och söners förlag, 1962. Illustrerad av Kurt
Jungstedt. 164 s. Häftad. Något fläckig. Något nött i kanterna. Inlagan fin. Illustrerad. Biörnstad, Arne ( red. ): Djurgårdsbron 1690-1977. Forum, 1977. 91 s. Klotband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Björnstad, Arne: Sjutton Skansenhus berättar om Stockholm. Rabén Prisma, 1998. 229 s.
Klotband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Blomé / Azmier, Gunni / Rakel G: Ditt Stockholm Stockholm for you. Förlags AB Marieberg,
1983. På svenska/engelska. 156 s. Pappband. Gott skick. Fotoillustrerad. Boëthius, Ulf: Vägvisare till kyrkorna i Stockholms län. Liber Förlag, 1980. Illustrerad av
Eriksson Monica. 295 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Bolin, Gunnar: I Stockholm. På historisk mark. En vägvisare till historiska platser i Stockholm..
Algot Levins Boktryckeri, 1937. 16 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Häfte. Bolin, Gunnar: Stockholms uppkomst Studier och undersökningar rörande Stockholms
förhistoria. Appelbergs Boktryckeri, 1933. 484 s. Skinnryggsband. Något nött i kanterna. Ryggen
blekt. Marmorerade pärmar. Marmorerat snitt. Författardedikation till Dr. Kjell Kumlien på
titelbladet.Blyertsanteckninagr på försättsbladet. Bolin, Gunnar: Stockholms uppkomst Studier och undersökningar rörande Stockholms
förhistoria.. Appelbergs boktryckeri A.-B., 1933. 488 s. Häftad. Sliten. Bakre häftesomslaget
fattas. Bolin / Östman / Hedberg, Gunnar / Nils / Tor: DJURGÅRDEN FÖRR OCH NU.. A.-B. Gunnar
Tisells Tekniska Förlag, Stockholm, 1925. 339 s. Häftad. Illustrerad. Inlagan fin. Ryggen blekt.
Bandet nött i kanterna. Bandet gulnat på häftesomslaget och ryggen. Bolin / Östman / Hedberg, Gunnar / Nils / Tor: DJURGÅRDEN FÖRR OCH NU.. A.-B. Gunnar
Tisells Tekniska Förlag, Stockholm, 1925. 340 s. Samtida halvfranskt band. Rikligt illustrerad.
Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerade pärmar. Brandt, Gustaf: Några blad ur Skeppsholms församlings historia. Fritzes K. Hovbokhandel,
1942. 125 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Med dedikation. Ojämt gulnad. Liten fläck på bakre
häftesomslaget. Brun, Frans de: DET MEDELTIDA STOCKHOLM.. Aug. Rietz´Bokhandel, Stockholm, 1911. 63 s.
Häftad. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Något nött i kanterna. Brun, Frans de: SAMFUNDET SANKT ERIKS ÅRSBOK AD 1919.. Centraltryckeriet, Stockholm,
1919. sidorna 102-159. Häftad. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Något nött i kanterna. Brunius, August: Det nya Stockholm.. Albert Bonniers förlag, 1926. 132 s. Häftad. Illustrerad.
Brusewitz, Gunnar: Björnholmen Historien om ett gammalt sommarnöje.. Höjerings, 1987. 95
s. Häftad. Inlagan fin. Illustrerad. Bakre häftesomslaget obetydligt fläckat. Brusewitz, Gunnar: Stockholm staden på landet. Wahlström & Widstrand, 1969. 207 s.
Klotband. Gott skick. Illustrerad. Exlibris. Brusewitz, Gunnar: Stockholm staden på landet. Wahlström & Widstrand, 1969. 207 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Byström / O:son Nordberg, Olof / Tord: STOCKHOLMSMINNEN I STADSMUSEET.. Nordisk
Rotogravyr, 1950. 174 sidor + 96 planscher. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick. Byström / O:son Nordberg, Olof / Tord: STOCKHOLMSMINNEN I STADSMUSEET.. Nordisk
Rotogravyr, 1950. 174 sidor + 96 planscher. Halvfranskt band. Rikligt illustrerad. Marmorerade
pärmar. Namnteckning. Fint exemplar. Främre häftesomslag medbundet. Calmfors, Hans: Vårt Stockholm En brevkurs om en storstad i arbete. Brevskolan, 1964. 175 s.
Häftad. Gott skick. Illustrerad. Cedercrantz, Bror: BERÄTTELSE OM ETT HUS PÅ DJURGÅRDEN.. Höjerings Bokförlag,
Stockholm, 1985. 93 s. Pappband. Illustrerad. Claesson, Stig "Slas": Stockholmsbilder. Askild & Kärnekull, 1975. Illustrerad av Svenolov
Ehrén. 109 s. Dekorerat klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget trasigt. Annars ett fint
exemplar. Illustrerad. Anteckningar på försättsbladet. Corin, Carl-Fredrik: Stockholms förmyndarkammare 1667-1956 Minnesskrift. Norstedt och
söners förlag, 1956. 79 s. Häftad. Gott skick. Cronström, Monica: Inom tullarna en bilderbok om Stockholm. Forum, 1978. 156 s. Dekorerat
pappband med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Dahlbäck, Göran: Helgeandsholmen. 1000 år i Stockholms ström. Liber Förlag, 1982. 505 s.
Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Bandet buktar lätt, annars i gott skick Dahlgren, Lotten: Grannarna på Kungsängsgatan Ett par kapitel ur en svensk tondoktares
historia. Wahlström & Widstrand, 1914. 226 s. Häftad. Bandet slitet. Främre häftesomslaget
saknas. Eklund, Hans: Brunkeberg något om åsens historia eller Sergels torg före Sergels torg.
Stockholms stadsmuseum, 1975. 30 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Eklund, Hans: Djurgårdsnöjen. Natur och kultur, 1974. 80 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Eklund, Hans: Enchantments of Stockholm. AB Fälths Tryckeri, Värnamo, 1972. In English. 40
p. Leather-imitation binding. Good condition. Illustrated. Record inside back cover. Eklund, Hans: Erik Wessel-Fougstedts Stockholmsbilder. Höjerings, 1981. 60 s. Häftad. Gott
skick. Illustrerad. Eklund, Hans: Fem Stockholmsmålare Naiv och intim konst. Allhems Förlag, 1951. 184 s.
Linneband. Rikligt illustrerad. Fläck på snittet som gått in i boken på sid. 71-72. Annars i mycket
gott skick. Eliaeson, Åke: Stockholms stads handtverksförening 1865-1915 Historik. Stockholms stads
hantverkarförening, 1915. 170 s. Pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött.
Inlagan fin. Illustrerad. Skyddsomslaget med hantverkarföreningens sigill. Enberg, John Chr. (red): Stockholms Triangel- och Polygonmätning utförd åren 1907-1911 av
Stockholms Stads Triangelmätningsnämd. Bilaga innehållande 1. Geologiska formulär 2.
Triangelkarta i skalan 1:20 000 Polygonkarta i två blad i skalan 1:6 000. Norstedt och söners
förlag, 1916. 9 sidor text + utvikbara tabeller + 3 stora utvikbara bilagor. Klotryggsband. Något nött i
kanterna. Eriks, Gustaf Rune: Läsbiten nr 8 1974. Stockholmiana.. WAN förlags AB, Stockholm, 1974. 96
s. Häftad. Illustrerad. Erixon, Sigurd: Skansens kulturhistoriska avdelning Vägledning för besökande.. Nordiska
Museets förlag, 1927. Andra upplagan. 201+ reklam. Häftad. Något sliten. Ryggen trasig. Inlagan
fin. Illustrerad. Gulnad i kanterna och snittet.Lagad med teip i ryggen. Erixon, Sigurd: Stockholms hamnarbetare Före fackföreningsrörelsens genombrott. En
etnologisk studie.. Nordisk Rotogravyr, 1949. 156 s. Häftad med pappersomslag. Inlagan fin.
Illustrerad. Främre pappersomslaget löst. Etzler, Gunnar ( red. ): Levande stad En bok om Stockholm tillägnad Carl Albert Anderson den
19 juli1959.. Rabén & Sjögren, 1959. Illustrerad av Hallman Adolf. 281 s. Klotryggsband. Gott
skick. Illustrerad. Etzler, Gunnar ( red. ): Levande stad En bok om Stockholm tillägnad Carl Albert Anderson den
19 juli1959.. Rabén & Sjögren, 1959. Illustrerad av Hallman Adolf. 281 s. Häftad med
pappersomslag. Skyddsomslaget trasigt. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Ferlin, P. R.: STOCKHOLMS STAD I JURIDISKT, ADMINISTRATIVT, STATISTISKT och
BORGERLIGT HÄNSEENDE.. P. G. Berg, Stockholm, 1858. 1920 s. 2 vol. Samtida halvfranskt
band. Marmorerade pärmar. Marmorerat snitt. Guldornerad rygg. Bandet något nött. Fischerström, Iwan W: Att promenera spatsera och flanera i Stockholm. Bok och Bild, 1969. 60
s. Pappband. Bandet slitet. Sparsamt illustrerad. Foerster, Svante: Nederland Mindre. Billbergs Bokhandel, 1972. Illustrerad av Lindroth Björn.
20 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Dedikation, handskriven. Fogelström, Per Anders: EN BOK OM KUNGSHOLMEN.. Bonniers, 1965. Originalupplaga. 165
s. Cartonnageband med skyddsomslag. Illustrerad. Fogelström, Per Anders: En bok om Stockholm. Bonniers, 1978. 250 s. Klotband. Gott skick.
Rikligt illustrerad. Fogelström, Per Anders: En bok om Stockholm.. Bonniers, 1978. 250 s. Klotband med
skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Fogelström, Per Anders: En resa till Stockholm 1871. Svenska Handelsbanken, 1971. 76 s.
Cartonnageband. Illustrerad. Gott skick. Fogelström, Per Anders: Ett berg vid vattnet. En bok om Fjällgatan och trakten däromkring..
Bonniers, 1969. 140 s. Pappband. Gott skick. Illustrerad. Fogelström, Per Anders: Kring Strömmen. Stockholmska bilder av Per Anders Fogelström..
Bonniers, 1980. 193 s. Pappband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Gott skick. Fogelström, Per Anders: Okänt Stockholm. En antologi av Per Anders Fogelström.. Albert
Bonniers förlag, 1967. 207 s. Pappband med skyddsomslag. Illustrerad. Fogelström, Per Anders: SÖDER OM TULLEN.. Bonniers, 1980. Illustrerad av Stig Claesson.
179 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Fogelström, Per Anders: SÖDER OM TULLEN.. Bonniers, 1969. 179 s. Cartonnageband.
Illustrerad. Fogelström, Per Anders: Stad i bild En stockholmskrönika 1860-1970. Albert Bonniers förlag,
1970. 197 s. Klotband. Något blekt. Rikligt illustrerad. Något ojämt blekt. Fogelström, Per Anders: Utsikt över stan. Stockholmska bilder. Bonniers, 1974. 159 s.
Pappband. Gott skick. Illustrerad. Fogelström, Stahre, Ferenius, Lundqvist, : Stockholms gatunamn.. Almqvist & Wiksell,
1983. 669 s. Klotband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Forsberg, Arne: Från min port i Nicolai Om människor i Gamla stan.. Proprius, 1974. Illustrerad
av Bååth Ingela. 110 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Teipmärke på bakre häftesomslaget. Forseth, Einar: Mälardrottningens Gyllene sal Mosaikbitar ur ett brokigt konstnärsliv. Allhems
Förlag, 1973. 143 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Inlagan fin. Illustrerad. Ouppsprättad. Forsstrand, Carl: Från Slottsbacken till Ladugårdslandet Släkt- och ungdomsminnen. Hugo
Gebers förlag, 1921. 286 s. Häftad. Sliten. Illustrerad. Främre häftesomslaget nästan helt löst. Forsstrand, Carl: Köpmanshus i Gamla Stockholm Nya bidrag till Skeppsbroadelns historia..
Hugo Gebers förlag, 1917. 207 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. 3 bilagor med Släkten Paulis,
Släkten Bedoires och Släkten Petersens stamtavlor. Forsstrand, Carl: Malmgårdar och sommarnöjen i gamla Stockholm.. Hugo Gebers förlag,
1919. 224 s. Häftad. Bandet något nött i kanterna. Forsstrand, Carl: Samfundet: Sankt:Eriks Årsbok : A.D: 1926. Centraltryckeriet Stockholm,
1926. 20 s. Häftad. Något sliten. Illustrerad. Dedikation, handskriven. Grandien, Bo: Stockholm i lågor. Albert Bonniers förlag, 1968. 119 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Inlagan fin. Illustrerad. Gustavsson, Rolf: Söder om Slussen. Askild & Kärnekull, 1975. 261 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Inlagan fin. Teipmärken på bakre
skyddsomslaget. Hagberg, Carl August: Ett borgarhus på Köpmangatan För trettio år sedan.. Bokvännerna,
1958. Illustrerad av Lindeberg Lars. 137 s. Häftad. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Illustrerad. Håkanson, Gudrun: Waldemarsudde Vandringar i parken. Liber Förlag, 1985. 87 s. Pappband.
Gott skick. Hallerdt, Björn ( red. ): Drottninghuset 300 år 1686-1986. Stockholmsmonografier utgivna av
Stockholms stad, 1986. 103 s. Dekorerat klotband med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Hallerdt, Björn ( red. ): Stockholmsskildrare Sankt Eriks årsbok 1990. Samfundet S:t Eriuk,
Stockholm, 1990. 201 s. Pappband. Mycket gott skick. Illustrerad. Hammarström, Ingrid: Stockholm i svensk ekonomi 1850-1914. Almqvist & Wiksell, 1970.
395 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Färgat övre snitt. Namnteckning på försättsbladet. Hasselblad, Björn: Stockholmsgator På upptäcksfärd bland Stockholms gatuskyltar.. AWE/
Gebers, 1975. 160 s. Pappband. Mycket gott skick. Illustrerad. Tredje reviderade upplagan. Hasselblad, Björn: STOCKHOLMSGATOR. På upptäcktsfärd bland Stockholms gatuskyltar.
Teckningar av Sven ryden.. Hugo Gebers förlag, 1962. 167 s. Klotband med skyddsomslag. Rikligt
illustrerad. Gott skick. Hasselgren, A.: Utställningen i Stockholm 1897 Beskrifning i ord och bild öfver Allmänna
Konst-& Industriutställningen. Fröléen & Co, 1897. 1051 s. Dekorerat klotband. Sliten.
Illustrerad. Förlagets rikt dekorerade röda klotband. Sid. 19 har en klisterskada och fogen
sprucken.Utvikbar karta som är trasig men alla delar finns. Hedlund / Widding / Blomé/Lagerström/Gudmundfson, : Gullers Stockholm. Gullers, 1988. 144
s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Hellbom, Thorleif: Ett stilla gathörn. Carlsson Bokförlag, 1992. Illustrerad av Erikson Hasse.
152 s. Förlagsband. Mycket gott skick. Illustrerad. Henrikson, Alf: Fram till Nybroplan Om Kungliga Dramatiska Teatern. Wiken, 1988. Illustrerad
av Erikson Hasse. 96 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Henrikson, Alf: Storkyrkan En svensk krönika. Bonniers, 1979. Illustrerad av Erikson Hasse.
142 s. Pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Illustrerad. Hentzel, Roland (red.): Klara i förvandling Tretton klaravänner berättar. Natur och kultur, 1965.
Illustrerad av Kumlien Bertil. 224 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Hentzel, Roland (red.): Mälardrottningens underliga öden. Från Gustaf lll till Gustaf Vl Adolf.
Natur och kultur, 139. 538 s. Dekorerat halvfranskt band. Ryggen lätt fläckad. Annars ett fint
exemplar. Övre guldsnitt. Upphöjda bind. Marmorerade pärmar, för-och-eftersättsblad. Rikligt
illustrerad. Hentzel, Roland (red.): Mälardrottningens underliga öden. Från Gustaf lll till Gustaf Vl Adolf.
Natur och kultur, 1953. 571 s. Dekorerat klotband. Ryggen blekt. Annars ett fint exemplar. Färgat
övre snitt. Rikligt illustrerad. Andra utökade upplagan. Hentzel, Roland (red.): Mitt Stockholm Tjugotvå utlänningar ser på stan.. Natur och kultur, 1959.
204 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget trasigt. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
Stänkmarmorerat snitt. Hentzel, Roland (red.): Mitt Stockholm Tjugotvå utlänningar ser på stan.. Natur och kultur, 1959.
204 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Inlagan fin. Anteckningar på försättsbladet.
Heurlin, Erland: MINNEN FRÅN GÅNGNA TIDER. 25 BLAD UR STOCKHOLMS
BYGGNADSHISTORIA. Teckningar och text av Erland Heurlin.. A-B. Hasse W. Tullbergs Förlag,
Stockholm, 1921. 161 s. Dekorerat helskinnband. Rikligt illustrerad. Guldornerad. Upphöjda bind.
Bandet något nött i kanterna. Höjer, Torgny: MONOGRAFIER utgivna av Stockholms kommunalförvaltning. STOCKHOLMS
STADS DRÄTSELKOMMISSION 1814-1864 och Börs-, bro- och hamnbyggnadskommitterande
1815-1846.. Ivar Haeggströms Boktryckeri A. B, Stockholm, 1953. 468 s. Häftad. Höjer, Torgny: Skrifter utgivna av Stockholms kommunalförvaltning. Nr 2. STOCKHOLMS
STADS DRÄTSELKOMMISSION 1814-1864 OCH BÖRS-, BRO- OCH
HAMNBYGGNADSKOMMITTERANDE 1815-1846. Sammanfattning av avhandling tryckt i serien "
Monografier utgivna av Stockholms Kommunalförvaltning.". Stockholms Kommunalförvaltning,
1955. 31 s. Häftad. Gott skick. Höjer, Torgny: Sockenstämmor och kommunalförvaltning i Stockholm fram till 1864. Almqvist
& Wiksell, Monografier utgivna av Stockholms kommunalförvaltning 29, 1967. 509 s.
Inbunden. Mycket gott skick. Illustrerad. Färgat övre snitt. Holk, Mårten: Från tull till tull. Stockholmsvandringar. Kulturhistoriska stockholmsbagateller..
Wahlström & Widstrand, 1945. 235 s. Häftad. Något blekt. Illustrerad. Holmbäck, Bure: " Ett teateridyllens eden " Om Humlegården i Hjalmar Söderbergs
författarskap.. Föreningen Biblis, 2007. 23 s. Häftad. Gott skick. Holmér, Folke: Stockholm Sett av 1900-talets målare. Sveriges Allmänna Konstförening, 1962.
270 s. Linneband. Något fläckig. Inlagan fin. Illustrerad. Främre häftesomslag medbundet. Holmér, Folke: Stockholm Sett av 1900-talets målare. Sveriges Allmänna Konstförening, 1962.
270 s. Häftad. Något nött i kanterna. Holmér, Folke: Stockholm Sett av 1900-talets målare.. Sveriges Allmänna Konstförening, 1962.
270 s. Halvfranskt band. Gott skick. Upphöjda bind. Illustrerad. Främre häftesomslag medbundet.
Mycket dekorativa pärmar.Marmorerade för-eftersättsblad. Horn, Paridon von: Staden sjunger 1860-1909 En Stockholmskavalkad i ord, bild och ton av
Paridon von Horn och Fritz Gustaf Sundelöf. Prisma, 1975. 158 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Med noter. Horn, Paridon von: Städernas stad 1910-1970 En Stockholmskavalkad i ord, bild och ton av
Paridon von Horn och Fritz Gustaf Sundelöf. Prisma, 1976. 159 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Hurd, John: Inside Stockholm. Askild & Kärnekull, 1970. In English. 80 p. Wrappered.
Good condition. Illustrated. Järbe, Bengt: ARBETSLIV I STOCKHOLM. HANTVERKARE OCH DAGAKARLAR.. Tidens förlag,
1976. 304 s. Pappband med skyddsomslag. Illustrerad. Skyddsomslaget något nött i kanterna.
Annars ett fint exemplar. Järbe, Bengt: Fredrika Bremers Stockholm. Tidens förlag, 1974. 214 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Järbe, Bengt: Krogarnas Stockholm. Tidens förlag, 1971. 223 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Järbe, Bengt: Med Fredrika Bremer och flyttkärra i 1800-talets Stockholm. Billbergs, 1971. 30 s.
Häftad. Gott skick. Illustrerad. Järbe, Bengt: Sagornas och sägnernas Stockholm. Tidens förlag, 1969. 222 s. Inbunden. Gott
skick. Illustrerad. Namnteckning på titelbladet. Johansson, Gotthard: Ur Svenska hjärtans djup! Bilder från Oscar ll:s Stockholm
sammanställda av Gotthard Johansson, Mats Rehnberg och Gösta Selling.. Wahlström &
Widstrand, 1987. 218 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Fotoillustrerad. Johansson, Gotthard: Ur Svenska hjärtans djup! Bilder från Oscar ll:s Stockholm
sammanställda av Gotthard Johansson, Mats Rehnberg och Gösta Selling.. Wahlström &
Widstrand, 1953. 218 s. Halvklotband. Gott skick. Illustrerad. Främre häftesomslag medbundet.
Stänksnitt. Rött halvklotband med marmorerade pärmar. Karlström, Sigvard: Ett fagert hus i en godan stad En krönika om Kungsholmen.En rapport om
hur Trygg-Hansa fick sitt nya huvudkontor.. Tryckeri AB Björkmans Eftr., 1978. 214+5 bilagor.
Pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Illustrerad. 2 utvikbara ritningar. Lagercrantz, Bo: Kungens glada dagar. Bilder från Carl XV:s tid.. Wahlström & Widstrand,
1954. 157 s. Klotryggsband. Gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Illustrerad.
Stänkmarmorerade pärmar.Sparsamt guldornerad rygg. Lagerqvist, Lars O: Gränden Sunnan Fiskastrand och Pollux 6 En fastighet, dess ägare och
miljö i Gamla Stan under sex århundraden.. Brolins, 1980. Andra upplagan. 87 s. Pappband.
Mycket gott skick. Illustrerad. Lagerstedt, Sven: Drömmaren från Norrlandsgatan. En studie i Henning Bergers liv och
författarskap. Almqvist & Wiksell, 1963. 317 s. Häftad. Något nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Ouppsprättad. Lamm, Martin: August Blanche som Stockholmsskildrare. Hugo Gebers förlag, 1931. 148 s.
Dekorerat helskinnband. Gott skick. Illustrerad. Marmorerat snitt. Marmorerade för/eftersättsblad.
Blått skinnband.Främre häftesomslaget medbundet. Landell, Nils-Erik: Den växande staden Stockholms bebyggelse- och naturhistoria. Rabén
& Sjögren, 1992. 220 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Fotoillustrerad. Dedikation,
handskriven. Landell, Nils-Erik: Gröna Söder. Norstedts Tryckeri, 1987. 32 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
Landell, Nils-Erik: NATURHUVUDSTAD STOCKHOLM.. Carlsson Bokförlag, 1998. 190 s.
Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Landell, Nils-Erik: STOCKHOLMS GRÖNA HJÄRTA. Med målningar av Nisse Sandström..
Interpublisshing, Stockholm, 1983. 167 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Landell, Nils-Erik: STOCKHOLMS SOLITÄRER. Växter och djur som levande kultur..
Interpublishing, Stockholm, 1986. 191 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Langenfelt, Gösta: STADEN VID DE LJUSA VATTNEN. 700 år i Stockholm.. KF.s Bokförlag,
Stockholm, 1953. 147 s. Häftad. Illustrerad. Understrykningar i texten. Larsson, Nisse: Sthlmsliv Bildurval Jeppe Wikström. Max Ström, 2006. 233 s. Pappband med
skyddsomslag. Nyskick. Rikligt illustrerad. Larsson, Yngve: Mitt liv i Stadshuset l-ll Del 1. Från fåvälde till demokratisk ordning Del 2. I
tjänst hos denna stolta stad.. Stockholm, 1977. 342+ 343-673. 2 vol. Klotband. Gott skick. Främre
och bakre häftesomslag medbundna. Illustrerad. Larsson, Yngve: På marsch mot demokratin Från hundragradig skala till allmän rösträtt (1900-
1920).. Almqvist & Wiksell, 1967. 585 s. Inbunden. Gott skick. Främre och bakre
häftesomslag medbundna. Illustrerad. Stockholms utveckling under de senaste hundra åren.
Monografier utgivna av Stockholms kommunalförvaltning. Illustrerad. Laurin, Carl G: Stockholm genom kostnärsögon. Norstedt och söners förlag, 1930. Andra
upplagan. 53 s. Häftad. Bandet slitet. Något gulnad. Illustrerad. Levertin, Oscar: Svensk konst och svensk natur Samlade skrifter. Albert Bonniers förlag, 1918.
255 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Ryggen blekt. Ouppsprättad. Illustrerad. Levertin, Oscar: Vårt gamla Stockholm Inledning: Stockholm i den svenska konsten intill slutet
af 1700-talet. Albert Bonniers förlag, 1911. 24 sid. Text + 80 sid. Bilder. Dekorerat klotband. Ryggen
något sliten. Illustrerad. Inlagan fin. Något stötta hörn. Lindahl, Annie: Stockholm vår hembygd för skolornas hembygdsstudium.. Svenska
Bokförlaget / Norstedts, 1955. Illustrerad av Kumlien Bertil. 94 s. Häftad. Något gulnad. Illustrerad.
Karta saknas. Anteckning på bakre häftesomslaget. Lindberg, Folke: Växande stad Stockholms Stadsfullmäktige 1862-1900. Stockholm, 1980. 553
s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Illustrerad. Lindblom, Andreas: En bok om Skansen. Norstedt och söners förlag, 1933. 226 s. Helt
skinnband. Mycket gott skick. Inre denteller. Guldsnitt. Främre häftesomslag medbundet. Rikligt
illustrerad. Lindblom, Andreas: Utsikt från Skansen. Norstedt och söners förlag, 1954. 215 s. Inbunden
med skyddsomslag. Skyddsomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Främre
häftesomslag medbundet. Stänkmarmorerade pärmar. Lindhagen, Anna: Idyller och utsikter Bilder från Stockholms natur och bebyggelse.. Rekolid,
1990. 128 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Lindorm, Erik: Sångerna om Stockholm, ett urval. Albert Bonniers förlag, 1930. Illustrerad av
Yngve Berg. 161 s. Häftad. Något nött i kanterna. Illustrerad. Ryggen och kanterna gulnade. Lindorm, Erik: Sångerna om Stockholm, ett urval. Albert Bonniers förlag, 1930. Illustrerad av
Yngve Berg. 161 s. Klotband. Gott skick. Illustrerad. Främre och bakre häftesomslag medbundna.
Lönn, Klas: Att samla Stockholmiana. Sällskapet Bokvännerna, 1950. 62 s. Häftad. Nött i
kanterna. Inlagan fin. Ett hörn borta på bakre häftesomslaget. Lundin, Claës: En gammal stockholmares minnen Andra delen.. Hugo Gebers förlag, 1905.
316 s. Klotband. Ryggen blekt. Något gulnad. Marmorerade för/eftersättsblad. Bandet något skevt.
Lundin, Claës: En stockholmspromenad på 1880-talet. Natur och kultur, 1963. 36 s. Häftad
med pappersomslag. Gott skick. Illustrerad. En liten bit borta på bakre skyddsomslaget.
Lundin, Claës: Nya Stockholm med talrika illustrtioner. Gidlunds, 1987. 752 s. Pappband. Gott
skick. Rikligt illustrerad. Lundin, Claës: Nya Stockholm med talrika illustrationer. Hugo Gebers förlag, 1890. 752 s.
Halvfranskt band. Bandet slitet. Inlagan fin. Guldornerad rygg. Brunt band. Lundin, Claës: Nya Stockholm med öfver 400 illustrationer. Hugo Gebers förlag, 1890. 752 s.
Halvklotband. Ryggen något blekt. Illustrerad. Marmorerade pärmar. Bakre häftesomslaget
medbundet. Lundin, Claës: Nya Stockholm med talrika illustrationer. Albert Bonniers förlag, 1969. 752 s.
Dekorerat klotband. Mycket gott skick. Namnteckning på försättsbladet. Förlagets rikligt dekorerade
röda klotband. Lundin, Claës: Nya Stockholm med över 400 illustrationer. Hugo Gebers förlag, 1890. 752 s.
Klotband. Bandet slitet. Ryggen lös. Marmorerat snitt. Försättsbladet löst. Förlagets rikt illustrerade
röda klotband. Lundqvist / Selling, Magnus / Gösta: Heinrich Neuhaus' Panorama över Stockholm på 1870-
talet. Generalstabens Litografiska Anstalts Förlag, Stockholm, 1954. 103 sidor + utvikbar karta i
färg. Dekorerat halvfranskt band. Guldornerad. Illustrerad. Mycket gott skick. Rättelsebladet löst. Moberg, Helge: Hur Stockholm styres. Begvalls, 1957. 34 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad.
Munthe, Arne: Del l: En stadsdel och dess kyrkliga liv intill mitten av 1800-talet. Del l: En
stadsdel och dess kyrkliga liv intill mitten av 1800-talet. Del ll: Stadsdelen och församlingslivet från
mitten av 1800-talet. Nordisk Rotogravyr, 1959-1965. 511+533. 2 vol. Klotband. Gott skick.
Illustrerad. Gult klotband. Del l något gulnad och fläckad. Munthe, Arne: Västra Södermalm l Del l: En stadsdel och dess kyrkliga liv intill mitten av 1800-
talet.. Nordisk Rotogravyr, 1959. 511 s. Klotband. Något fläckig. Något gulnad. Inlagan fin.
Illustrerad. Munthe, Arne: Västra Södermalm l-ll Del l: En stadsdel och dess kyrkliga liv intill mitten av
1800-talet. Del ll: Stadsdelen och församlingslivet från mitten av 1800-talet. Nordisk Rotogravyr,
1959-1965. 511+533. 2 vol. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Ouppsprättad. Del l har något gulnad-
fläckig rygg. Främre häftesomslaget har en klistrad dekorbild. Munthe, Gustaf: Stockholm-huvudstaden. KF:s bokförlag, 1958. 63 s. Häftad. Gott skick.
Illustrerad. Främre häfteomslaget har klistrad dekorbild. Näsström, Gustaf: Kungliga Riddarholmen. Norstedt och söners förlag, 1973. Illustrerad av
Gunnar Brusewitz. 123 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget slitet. Annars ett fint
exemplar. Illustrerad. Näsström, Gustaf: Södra Djurgården. Nordiska Museets förlag, 1930. Text 24 sid.+ 71 bilder.
Häftad. Fotoillustrerad. Sprickor i fogarna. Ryggen borta men lagad med teip. Nedgård / Balgård, Ann-Christin / Kerstin: STOCKHOM I LITTERATUREN 1700-1930..
Brevskolan, Stockholm, 1984. 158 s. Häftad. Gott skick. Nerman, Birger: Det forntida Stockholm. Victor Pettersons Bokindustri A. B., 1922. 51 s.
Klotband. Gott skick. Illustrerad. Främre häftesomslag medbundet. Stämpel och etikett "
Stockholms rådhus bibliotek/ arkiv.Ryggtitel i guld på skinnetikett. Nerman, Birger: Djurgården. Ett poesialbum. Saxon & Lindströms Förlags AB, 1954.
Illustrerad av Einar Nerman. 79 s. Klotryggsband. Illustrerad. Mycket gott skick. Nerman, Birger och Einar: DJURGÅRDEN. ETT POESIALBUM.. Saxon & Lindströms,
Stockholm, 1954. 79 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Illustrerad. Norbäck, Alf: Vårdkasen på Blasieholmen Blasieholmskyrkan 75 år 1868-1943. Evangeliska
Fosterlands-Stiftelsens Bokförlag, 1942. 162 s. Häftad. Häftesomslag fläckat. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Illustrerad. Norbelie, Harald: GATA UPP OCH GATA NER 1 - 2. Människor och miljöer i Stockholm förr och
nu.. Rabén Prisma, 1997. 377 s. Cartonnageband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Gott
skick. Norbelie, Harald: GATA UPP OCH GATA NER. Människor och miljöer i Stockholm förr och nu..
Rabén & Sjögren, 1991. 187 s. Cartonnageband med skyddsomslag. Illustrerad. Gott skick.
Nordberg, Tord O:son: Åter till Gamla Stan. Bröderna Lagerström, Boktryckare, Stockholm,
1951. 17 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Nordberg, Tord O:son: Söderport och Slussen En skildring av slussområdets historia i
anledning av slussbyggnadens invigning den 15 oktober 1935.. Stockholms stads
slussombyggnadskommitté, 1935. 89 s. Häftad. Ryggen något trasig i nedre kanten.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Häftesomslaget något gulnat. Illustrerad. Inlagan fin. Nordenfalk, Carl: Die Museumstadt Stockholm Kunst- und kulturgeschichtliche museen..
Bonniers, 1969. In German. 65 + bildförteckning 167 sid.. Clothbinding with dustwrapper.
Dustwrapper torn. Else fine. Richly illustrated. Nordenfalk, Carl: Museistaden Stocholm Konst-och kulturhistoriska museer.. Bonniers, 1969.
63 + bildförteckning 167 s.. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött.
Annars ett fint exemplar. Rikligt illustrerad. Nordenson, Clare: Föreningen Stigberget. Stockholms stadsmuseum, 1966. Illustrerad av
Kumlien Bertil. 15 s. Häftad. Något fläckig. Illustrerad. Anteckningar på insidan av pärmen. Nordensvan, Georg: Mälardrottningen En skildring af Sveriges hufvudstad och dess
omgifningar. Fahlcrantz & Co., 1897. 100 s. Dekorerat klotband. Något sliten. Illustrerad. Nordholm, Uno: Apoteket Korpen Gamla stan 300 år. AB Realtrycj Stockholm, 1974. 24 s.
Häftad. Något maskäten. Illustrerad. Häftet har varit vikt på mitten. Nordquist, Bengt: Förr och nu i Stockholm.Med Arvid Nordquist 100 år. Arvid Nordquist H.A.B.,
Stockholm, 1984. 207 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett
fint exemplar. Fotoillustrerad. Tiilskrift av Bengt Nordquist till Stefan Mehr, Chefredaktör
Månadsjournalen. Bilaga Jubileumsextra september 1984. Nordström, Alf: Stockholm med omgivningar Svenska Turistföreningens reshandböcker.
Svenska Turistföreningens Förlag, 1948. 356 s. Klotband. Ryggen blekt. Ryggen lös. Illustrerad.
Namnteckning på försättsbladet. Spricka i fogen till titelbladssidan. Kartficka med sverigekarta
längst bak i boken. Utvikbar storstockholmskarta inuti boken Nycander, Fredrik: Minne och munterhet Stockholmiana med porträtt och teckningar samlade
av Fredrik Nycander sekreterare i Sällskapet Stallmästargårdens vänner vars femårsperiod 1928-
1933 här hugfästes. Stallmästargårdens vänner, 1934. 192+porträtt och teckningar. Dekorerat
klotband. Inlagan fin. Ryggen blekt. Ryggkanterna spruckna. Pärmens kanter blekta.Grönt klotband
med grönt snitt. Ohlmarks, Åke: Boken om Gamla stan En jubileumsskrift. Under medverkan av Oscar
Wieselgren och Vera Siöcrona.. Förlagsaktiebolaget Boken, 1953. 648 s. Dekorerat helskinnband.
Ryggen blekt. Annars ett fint exemplar. Rikligt illustrerad. Upphöjda bind. Gulddekorerat grönt
skinnband med guldram på främre pärmen. Olsson, Jan Olof: DET GLADA STOCKHOLM. Urval och kommentarer av Jan Olof Olsson. Med
teckningar av Stig Claesson.. Wahlström & Widstrand, 1979. 179 s. Pappband. Illustrerad.
Gott skick. Utan pappersomslag. Olsson, Jan Olof: Stockholm. Rabén & Sjögren, 1973. På
svenska/engelska/tyska/franska. Illustrerad av Lundquist Jan. 47 s. Inbunden. Gott skick.
Marmorerade pärmar. Illustrerad. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Olsson, Jan Olof: Stockholm. Stadskolliegiets reklamkommité, 1968. På
svenska/engelska/tyska/franska. Illustrerad av Lundqvist jan. 57 s. Häftad. Något gulnad. Inlagan
fin. Illustrerad. Olsson, Martin: Alberget och Oakhill på Djurgården. Nordiska Museets förlag, 1970. 345 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Ouppsprättad. Öman, Ivar: Stockholms stads statistiska kontor femtio år. Några data upptecknade av Ivar
Öman. Stockholms stads statistiska kontor, 1955. 44 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Palme, Sven Ulrik: Stockholms krigshistoria. Prisma, 1964. 96 s. Häftad. Illustrerad. En liten
skada mitt på häftesomslaget som går igenom till s.57 Petersens / Tullberg, Lennart af / Sigurd: Hötorgscity förr och nu En stadsdel lever, går under
och uppstår på nytt. Skildring i bilder.. Bibliotekens bokförmedling, 1964. 157 s. Pappband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad. Peterzén, Ingvar: Studier rörande Stockholms historia under Gustav Vasa. Stockholms
kommunalförvaltning, 1945. 237 s. Häftad. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Namnteckning på smutstitelbladet. Rabenius, Olof: Mellan Stockholms strömdrag Glimtar från pressens, teaterns, musikens,
skolans och sällskapslivets värld.. C.E. Fritzes Bokförlag, 1943. 266 s. Häftad. Gott skick.
Illustrerad. Råberg, Marianne: Visioner och verklighet. En studie kring Stockholms 1600-talsstadsplan.
Stockholms stad, 1987. 272 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Rasch, Mårten: Bacchi Halfö Strömparterren i dikt och prosa. Bokvännerna, 1972. 18 s. Häftad.
Gott skick. Illustrerad. Några små fläckar på bakre häftesomslaget Rasch, Mårten: Bland litteratörer och schackspelare. Bokvännerna, 1972. 27 s. Häftad. Gott
skick. Illustrerad. Rasch, Mårten: Flanörstråket á la mode. Glimtar från Norrbro i 1850-talets konst och litteratur..
Bokvännerna, 1972. 21 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Ouppsprättad. Rasch, Mårten: Stockholmiana 5 häften Flanörstråket ā la mode, Boklådorna och Stallpalatset
vid Norrbro,Bacchi halfö, Strömparterren och Bland litteratörer och schackspelare.. Bokvännerna,
1972. Häftad med kassett. Gott skick. Illustrerad. Marmorerad kassett med klistrad bild på
framsidan. Rasch, Mårten: Strömparterren En glädjens oas.. Bokvännerna, 1972. 27 s. Häftad. Gott skick.
Illustrerad. Teipmärke på främre häftesomslaget. Reimers, Gerd: Diktens Stockholm staden som icke är. Legenda, 1993. 314 s. Inbunden med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Illustrerad. Reinius, Gunnar: Livet i ett svunnet Stockholm. Bonniers, 1963. 131 s. Klotryggsband. Gott
skick. Fotoillustrerad. Reuterskiöld, L.: Stockholm. Reuter & Reuter Bokförlags A.B., 1927. opaginerad. Häftad.
Häftesomslaget slitet. Häftesomslaget löst. Fotografierna i gott skick. Roosval, Albin: Stockholm i tusen bilder. under medverkan av Professor Ragnar Josephson
och Fil.Lic. Gösta Selling.. Albert Bonniers förlag, 1930. 456 s. Helt skinnband med kassett. Övre
guldsnitt. Guldornerad rygg. Fotoillustrerad. Marmorerade för/eftersättsblad. Gulddekorerad
pärm.Blått band. Rosell, Carl Magnus: Berns salonger före 1989. Försäkrings AB Skandia, 1989. 28 s. Häftad.
Gott skick. Illustrerad. Rosell, Carl Magnus: Kvarteret Träsket Från snus till försäkring. Försäkrings AB Skandia,
1981. 40 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Rosell, Carl Magnus: Oxen mindre Ett stockholmskvarters historia.. Försäkrings AB Skandia,
1979. 39 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Rudbeck, Gustaf: Stockholm. Skildring af hufvudstadens historia Från äldsta tider till
närvarande dagar. Rediviva, 1975. 99 s. Pappband. Gott skick. Illustrerad. Teipmärke på bakre
pärmen. Runmark, Bo: Det okända palatset på Blasieholmen. Berghs Förlag, 1989. 257 s. Klotband
med skyddsomslag. Mycket gott skick. Illustrerad. Rüster, Reijo: Stockholm Öarnas stad. Tjernquist, 1982. 133 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något fläckat. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Dedikation,
handskriven. Rydén, Runo: MITT STOCKHOLMS LIV.. Prisma, 1982. 235 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Fotoillustrerad. Rydén, Runo: MITT STOCKHOLMS LIV.. Prisma, 1982. 235 s. Inbunden. Gott skick.
Fotoillustrerad. Sadolin, Ebbe: På vandring i Stockholm. AWE/ Gebers, 1954. 164 s. Klotryggsband. Gott skick.
Illustrerad. Dekorerade pärmar. Sadolin, Ebbe: På vandring i Stockholm. AWE/ Gebers, 1954. 165 s. Häftad. Illustrerad. Något
gulnad på ryggen och i kanterna annars ett fint exemplar. Sadolin, Ebbe: Vandringer i Stockholm. Carit Andersens forlag, 1953. På danska. 163 s.
Halvfranskt band. Marmorerade pärmar. Illustrerad. Främre och bakre häftesomslag medbundna.
Upphöjda bind. Skinnet något slitet. Sadolin, Ebbe: Vandringer i Stockholm. Carit Andersens forlag, 1953. På danska. 163 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Sadolin, Ebbe: Vandringer i Stockholm. Carit Andersens forlag, 1953. På danska. 163 s.
Halvklotband. Mycket gott skick. Marmorerade pärmar. Främre och bakre häftesomslag
medbundna. Illustrerad. Sandberg, Robert: I slottets skugga Stockholm och kronan 1599 -1620. Stockholms stad,
1991. 529 s. Inbunden. Mycket gott skick. Illustrerad. Schück, Henrik: Stockhom vid 1400-talets slut På uppdrag av Svenska Akademien omarbetad
och utgiven av Tord O.son Nordberg.. Hugo Gebers förlag, 1951. Andra upplagan. 524 s. Häftad.
Häftesomslag fläckat. Illustrerad. 1 st utvikbar karta. Schück, Henrik: Stockhom vid 1400-talets slut. Wahlström & Widstrand, 1940. 281 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Ouppsprättad. Selander, Nils och Edvard: CARL XV:s GLADA DAGAR. UR TVÅ GAMLA STOCKHOLMARES
ANTECKNINGAR.. Norstedt och söners förlag, 1927. 213 s. Häftad. Något nött i kanterna. Selander, Nils och Edvard: Två gamla stockholmares anteckningar. Norstedt och söners
förlag, 1920. 263 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Illustrerad. Utvikbar karta i slutet av boken. Selling, Gösta: A T Gellerstedt och det Stockholm som går. Höjerings, 1986. 46 s. Häftad. Gott
skick. Illustrerad. Selling, Gösta: När Stadsmuseet kom till Särtryck ur stadsvandringar 11. (utan årtal). 52 s.
Häftad. Gott skick. Illustrerad. Selling, Gösta: När Stockholm blev storstad. En kulturhistorisk krönika till Stockholms
adresskalenders 100-årsjubileum 1955.. Esselte AB, Stockholm, 1955. 46 s. Häftad. Illustrerad.
Gott skick. Utvikbar karta Selling, Gösta: STOCKHOLM 700 ÅR. Forntid, Nutid, Framtid. Utställning sommaren 1953.
Liljevalchs Konsthall. Katalog 204.. Nordisk Rotogravyr, 1953. 104 s. Häftad. Fotoillustrerad.
Bandet något nött i kanterna. Bandet något fläckigt. Selling, Gösta: Stockholms Stads Brandförsäkringskontors Hus i kvarteret Aglaurus vid
Mynttorget. Stockholm, 1946. 115 s. Klotryggsband. Gott skick. Marmorerade pärmar. Illustrerad.
Författardedikation. Selling / Johansson / Axel-Nilsson, Gösta / Gotthard / Göran: SI ULLA DANSAR. En bilderbok
om Bellmans Stockholm.. Wahlström & Widstrand, 1987. 205 s. Inbunden med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad. Setterwall, Åke: Stockholms slott. Norstedt och söners förlag, 1948. 81 s. Klotryggsband. Gott
skick. Rikligt illustrerad. Dekorerat band. Setterwall / Fogelmarck / af Petersens, Åke / Stig / Lennart: Stockholms slott och dess
konstskatter. Albert Bonniers förlag, 1950. 199 s. Halvfranskt band. Något nött i kanterna. Inlagan
fin. Guldornerad rygg. Övre guldsnitt. Rikligt fotoillustrerad. Setterwall / Fogelmarck / af Petersens, Åke / Stig / Lennart: Stockholms slott och dess
konstskatter. Albert Bonniers förlag, 1950. 199 s. Häftad med pappersomslag. Skyddsomslaget
något trasigt. Ryggen något trasig i övre kanten. Dedikation, handskriven. Rikligt fotoillustrerad. Siöcrona, Vera: Granne med kungen.. Natur och kultur, 1944. 101 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Inlagan fin. Sirén, Osvald: Gamla Stockholmshus l-ll af Nicodemus Tessin D. Ä. och några samtida
byggnader. Norstedt och söners förlag, 1912-13. 243+269. Häftad. Delvis ouppsprättad.
Gulddekorerat häftesomslag.Rygg och band blekt . Del l falsen sprucken och inlagan loss från
sid.105. Söderberg, Elow: Haga Lustpark. Plus, 1980. 69 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Söderberg, Elow: Stolta stad Glimtar från Bellmans Stockholm idag. Wahlström &
Widstrand, 1988. 75 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Söderberg, Rolf: Stockholmsspegel En kulturhistorisk krönika i teckningar och akvareller ur en
bildskatt i Stockholms Stadsmuseums gömmor. Liber Förlag, 1985. 314 s. Cartonnageband.
Mycket gott skick. Illustrerad. Anteckningar på försättsbladet. Staav, Roland: Stadens fåglar. En bok om fågellivet i Stockholm.. Forum, 1980. 90 s.
Cartonnageband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott skick. Stålhane, Arvid: Ett bildreportage från Gustav lV Adolfs Stockholm. Norstedt och söners förlag,
1942. 146-164. Häftad. Något gulnad. Illustrerad. Stenström, Matts: Staden inom broarna En vägledning för vandraren i gamla Stockholm..
Hjalmar Lundberg & Gösta Olzon, 1918. Andra upplagan. 90 s. Häftad. Häftesomslaget något
nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Strindlund, Martin: En rimkrönika om prästgatan. Edition solaett, 1990. 140 s. Häftad med
pappersomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Ström-Billing, Inger: Stockholms hamn 1909-1939 Näringsliv och politik i samverkan. Liber
Förlag, 1984. 230 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Sundström, Jan: StockholmsBilder. Henki Tisens Förlag, 1981. opaginerad. Häftad. Gott skick.
Svanberg, Lena: Centralbadet. Ett vattenhål i stenstaden. Redaktör Lena Svanberg.. Legenda,
1989. 180 s. Inbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick. Illustrerad. Svedfelt, Torsten: Ur Stockholmslivet Från Bellman till Hjalmar Söderberg. Wahlström &
Widstrand, 1949. 291 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Illustrerad. Främre häftesomslag
medbundet. Skyddsomslaget nött och trasigt i kanterna annars ett fint exemplar. Svedfelt, Torsten: Ur Stockholmslivet Från Bellman till Hjalmar Söderberg. Wahlström &
Widstrand, 1949. 291 s. Klotryggsband. Ryggen något sliten. Annars ett fint exemplar.
Marmorerade för/eftersättsblad. Färgat övre snitt. Främre häftesomslaget medbundet.
Marmorerade pärmar. Illustrerad.Mälardrottningen i guldtryck på främre pärmen. Svedfelt, Torsten: Ur Stockholmslivet Från Bellman till Hjalmar Söderberg. Wahlström &
Widstrand, 1949. 291 s. Häftad. Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Svenson, Per: På spegeldäcket. Norstedt och söners förlag, 1981. 139 s. Häftad. Nött i
kanterna. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Swahn, Waldemar: HAGA. FRÅN TJUSARKONUNGENS TID TILL VÅRA DAGAR.. Norstedt och
söners förlag, 1922. 88 s. Dekorerat pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Sydow, Carl-Otto von: Holmiana Sjätte häftet. Stockholms Nation i Uppsala, 1967. 141 s.
Häftad. Gott skick. Illustrerad. Ouppsprättad. Sylwan, Otto: En Stockholmskrönika ur C. C. Gjörwells brev 1757-1778 Med en inledning.
Albert Bonniers förlag, 1920. 258 s. Häftad. Bandet slitet. Taube, Evert: Mosebacke räddas!. J.A. Lindblads förlag, Uppsala, 1958. 19 s. Häftad. Mycket
gott skick. Illustrerad. Taube, Evert: Stockholmsmelodi En antologi sammanställd av Evert Taube under medverkan
av Inga-Britt Fredholm. Rabén & Sjögren, 1965. Illustrerad av Sundin-Wickman Ulla. 285 s.
Klotryggsband. Gott skick. Marmorerade pärmar. Illustrerad. Taube, Evert: Stockholmsmelodi En antologi sammanställd av Evert Taube under medverkan
av Inga-Britt Fredholm. Rabén & Sjögren, 1965. Illustrerad av Sundin-Wickman Ulla. 285 s.
Klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Marmorerade
pärmar. Illustrerad. Tham, Wilhelm: Beskrifning öfver Stockholms län. Riksförbundet för hembygdsvård, 1978.
337+ Namnförteckning. Klotryggsband. Gott skick. Timell, Staffan: Människan, staden och ljuset En antologi i ord och bild. Stockholms elverk,
1968. 127+ foton. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint
exemplar. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. Timell, Staffan: Människan, staden och ljuset En antologi i ord och bild. Stockholms elverk,
1968. 127 + foton. Häftad. Något nött i kanterna. Inlagan fin. Illustrerad. Tjerneld, Staffan: En bok om Djurgården. Albert Bonniers förlag, 1968. 161 s. Pappband. Något
nött i kanterna. Inlagan fin. Illustrerad. Namnteckning på smutstitelbladet. Tjerneld, Staffan: Gröna Lund och andra Djurgårdsnöjen. Norstedt och söners förlag, 1978.
173 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Tjerneld, Staffan: Stockholmsliv i vår tid. Norstedt och söners förlag, 1972. 484 s. Dekorerat
klotband. Ryggen blekt. Annars ett fint exemplar. Guldornerad rygg. Namnteckning på
försättsbladet. Fotoillustrerad. Tjerneld, Staffan: Stockholmsliv l-ll Hur vi bott, arbetat och roat oss under 100 år.. Norstedt och
söners förlag, 1951,1952. Andra upplagan. 671+ 690. 2 vol. Dekorerat halvfranskt band. Något nött
i kanterna. Upphöjda bind. Guldornerad rygg. Övre guldsnitt. Ett extrablad med tillägnan på 50-
årsdagen.Inlagan fin. Tjerneld, Staffan: Stockholmsliv l-ll Hur vi bott, arbetat och roat oss under 100 år. Norstedt och
söners förlag, 1950. 669+690. Halvfranskt band. Marmorerade pärmar. Övre guldsnitt. Upphöjda
bind. Främre häftesomslag medbundet. Ryggen blekt och något nött. Tollstorp, J. P.: Kongl. Djurgården Historisk-statistisk. Rekolid, 1994. 92 s. Pappband. Gott
skick. Unger, Gunnar: Skeppsholmsbilder. Allhems Förlag, 1946. 430 s. Halvfranskt band. Mycket
gott skick. Upphöjda bind. Marmorerade pärmar. Illustrerad. Genomskinligt skyddspapper. Unger, Gunnar: Skeppsholmsbilder. Allhems Förlag, 1946. 430 s. Klotband. Gott skick.
Illustrerad. Wallén, Cyrus: En Södergrabb växer upp.. Nordiska Museets förlag, 1971. 256 s. Häftad. Wästberg, Per: Humlegårdsmästaren Ett skolkvarter på Östermalm. Bonniers, 1971. 159 s.
Pappband. Gott skick. Fotoillustrerad. Litet teipmärke på bakre pärmen. Wästberg, Per: Klara. En stadsdel i förvandling. Norstedt och söners förlag, 1957. 50 sid. text +
foton. Klotryggsband. Gott skick. Fotoillustrerad. Wästberg, Per: Klara. En stadsdel i förvandling. Norstedt och söners förlag, 1957. 50 sid.text +
foton. Häftad med pappersomslag. Något sliten. Inlagan fin. Fotoillustrerad. Wästberg, Per: Kring Sturegatan 38. Ekström & Lindmark Annonsbyrå AB, 1966.
opaginerad. Häftad med pappersomslag. Gott skick. Illustrerad. Författardedikation. Wästberg, Per: Kring Sturegatan 38. Ekström & Lindmark Annonsbyrå AB, 1966.
opaginerad. Häftad. Något nött i kanterna. Inlagan fin. Illustrerad. Wästberg, Per: Östermalm. Wahlström & Widstrand, 1962. 154 s. Inbunden. Anteckningar
på försättsbladet. Något nött i kanterna. Wästberg, Per: Östermalm. Wahlström & Widstrand, 1962. Andra upplagan. 156 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget trasigt. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad.
Wästberg, Per: Tyda stadens tecken. Stockholms kulturnämd, 1982. 22 s. Häftad. Gott skick.
Illustrerad. Wennerström, Thorsten: Stockholms stads borgargarde genom tiderna En kulturskildring..
Vepe, 1937. 260 s. Dekorerat helskinnband med guldsnitt. Något nött i kanterna. Ryggen blekt.
Guldornerad rygg. Illustrerad. Westman, Torsten: Lärkstan En skissbok. Höjerings, 1997. På svenska/engelska. 75 s.
Dekorerat pappband med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Wetterling, A. C.: Teckningar af Stockholm och dess närmaste omgifningar åren 1825-1826
Sepiateckningar och akvareller utförda av A. C. Wetterling.. Samfundet S:t Erik, 1948. opaginerad.
Häftad. Gott skick. Stänkmarmorerade häftesomslag. Wikström, Lars: Kungsholmen intill 1700-talets början Studier i en stadsdels förhistoria,
uppkomst och tidigaste utveckling.. Almqvist & Wiksell, 1975. 324 s. Klotband. Bandet något
fläckigt. Inlagan fin. Illustrerad. Främre och bakre häftesomslag medbundna. William-Olsson, William: MEDDELANDE FRÅN GEOGRAFISKA INSTITUTET VID
STOCKHOLMS HÖGSKOLA. N:o 37. HUVUDDRAGEN AV STOCKHOLMS GEOGRAFISKA
UTVECKLING 1850-1930. Del II av Ekonomisk-Geografisk undersökning av nutida Stockholm med
förorter. AKADEMISK AVHANDLING.. K. L. Beckmans Boktryckeri, Stockholm, 1937. 200 s. Häftad.
Utvikbara kartor/planscher. Dedikation från författaren på främre pärmen. William-Olsson, William: STOCKHOLMS FRAMTIDA UTVECKLING. Bilaga : Huvuddragen av
Stockholms geografiska utveckling 1850 - 1930.. Liber Förlag, 1984. 466 s. Förlagsband. Rikligt
illustrerad. Gott skick. Wingren, Bo: Stockholms museer. Liber Förlag, 1979. 118 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
Andra tryckningen. Wrangel, F. U.: BLASIEHOLMEN OCH DESS INBYGGARE.. Norstedt och söners förlag, 1914.
Andra upplagan. 174 s. Häftad. Något nött i kanterna. Wrangel, F. U.: BLASIEHOLMEN OCH DESS INBYGGARE.. Norstedt och söners förlag, 1914.
Andra upplagan. 174 s. Häftad. Illustrerad. Något nött i kanterna. Bakre pärmen lös. Wrangel, F. U.: Stockholmiana fjärde samligen. Norstedt och söners förlag, 1905. 222 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Inlagan fin. Delvis ouppsprättad. Fotoillustrerad. Wrangel, F. U.: Stockholmiana tredke samlingen. Norstedt och söners förlag, 1904. 180 s.
Häftad. Sliten. Fotoillustrerad. Fläckad. Zweigbergk, Eva von: Stockholmspromenader. Wahlström & Widstrand, 1956. Illustrerad
av Björn Berg. 149 s. Klotryggsband. Gott skick. Illustrerad. Gulddekorerad främre pärm. |