| Svensk topografi, Stockholm, närområden |
|---|
|
Boken om Stocksund. Stocksunds köping, 1963. 320 s. Inbunden med skyddsomslag.
Fotoillustrerad. Skyddsomslaget något trasigt. Djursholms kapell femtio år. Norstedts förlag, 1948. 245 s. Halvklotband. Gott skick. Ekerö förr och nu VII Skytteholmsdelen. Haglund & Ericson Boktryckeri, 1951. Häftad.
Fotoillustrerad. Gott skick. Hus och miljöer i Järfälla - en byggnadshistorisk inventering. Järfälla Kulturnämd, 1978. 143 s.
Häftad. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Lös, utvikbar adresskarta bifogad Industriminnen i Sundbyberg. Länsstyrelsen Stockholms län, nr 8 1978.
Planeringsavdelningen, Länsantikvarien, 1978. 51 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Något
fuktskadad Kulturminnesvårdsprogram för Norrtälje kommun 1. Kulturnämndens skriftserie Nr 12.
Byggnadsnämden och Kulturnämnden i Norrtälje Kommun, 1986. 127 s. Häftad. Rikligt illustrerad.
Mycket gott skick. Kulturminnesvårdsprogram för Vaxholms Kommun Kulturhistoriskt värdefulla områden.
Länsstyrelsen i Stockholms län 1982 nr 4. Länsstyrelsen i Stockholms län, 1982. 173 s. Häftad.
Rikligt illustrerad. Gott skick. Lidingön i våra dagar. Norstedts förlag, 1925. 260 s. Häftad. Ouppsprättad. Fotoillustrerad.
Häftesomslaget trasigt. Lidingön i våra dagar. Norstedt och söners förlag, 1925. 260 s. Klotband. Fotoillustrerad.
Anteckningar på smutstitelbladet. Gott skick. Rönninge. Kulturhistoriska miljöer. Stiftelsen Stockholms läns mueum / Salems kommun,
1986. 71 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick. Södertörns skärgård. Skärgårdsstiftelsen, 1993. 199 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad.
Mycket gott skick. Stockholm och dess nejder En kort framställning af hufvudstadens historia jemte beskrifning
på de märkligaste ställen så väl inom densamma som i dess närmaste grannskap. Rediviva,
(utan årtal). 71 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Försedd med 40 vackra afbildningar af de kungliga
lustslotten, hufvudstadens offentliga platser och mera framstående byggnader. Täby hembygdsförening 1942-1967. Täby hembygdsförenings skriftserie N:r 8, 1967. 74 s.
Häftad. Fotoillustrerad. Till Drottningholm, Swartsjö, Rosersberg, Sigtuna, Skokloster och Uppsala. Oumbärlig för
luftfarande till dessa ställen.. Rediviva, 1970. 44 s. Häftad. Gott skick. Häfte. Uppgift å nya och förändrade gatunamn inom Stockholm, enligt Öfverståthållare-Embetets
kungörelse den 1 augusti 1885. Rediviva, 1970. 24 s. Häftad. Gott skick. Upplands Väsby. 1. Ett förortssamhälles utveckling. Konsthögskolans Arkitekturskola 1975.
Konsthögskolans Arkitekturskola, 1976. 48 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Välkommen till Upplands Väsby. Bokförlaget Dragonen, 1987. 145 s. Cartonnageband.
Fotoillustrerad. Gott skick. Ahlberg/Jenvald, Gunnar/Arne: Nacka stad En bok för hembygdsstudiet. Natur och kultur, 1962.
116 s. Häftad. Något sliten. Inlagan fin. Namnteckning på insidan av pärmen. Fotoillustrerad. Aule, Laur: Tumba - en kulturgeografisk översikt. Botkyrka kulturnämnd, 1975. 92 s. Häftad. Bergengren, Kurt: Ro i Österled. Billbergs, 1966. Illustrerad av Bergengren Yrsa. 40 s. Häftad.
Gott skick. Illustrerad. Björnsson, Anders: Se Sundbyberg Antologi till 100-årsminne Antologi till ett 100-årsminne..
Carlsson Bokförlag, 1988. 174 s. Inbunden. Gott skick. Illustrerad. Bratt, Peter: Mälaröarna kulturhistoriska miljöer. Stiftelsen Stockholms läns museum, Ekerö
kommun., 1988. 206 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Illustrerad. Brynolf, Lars: Cykelguide Stockholm. Norra delen med Uppsala och Östhammar. Sevärdheter
och utförliga kartor. Essete Kartor AB, 1984. 12 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Dahlgren, Victor: Beskrifning jemte statistisk tabell och karta öfver LIDINGÖ SOCKEN 1847.
Rediviva, 1973. Dekorerat pappband. Nyskick. Durango, Sigfrid: Roslagsår. Wahlström & Widstrand, 1962. Illustrerad av Erik Palmquist.
161 s. Pappband med skyddsomslag. Anteckningar på försättsbladet. Skyddsomslaget något
slitet. Annars ett fint exemplar. Elfving, Hans: Utö en kulturhistorisk studie av ett skärgårdsamhälle. Stockholms läns
landsting, Kulturnämnden, 1986. 40 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Eriksson, Åke: Danderydsliv Djursholm, Stocksund, Danderyd. Norstedt och söners förlag,
1979. Illustrerad av författaren. 211 s. Dekorerat pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget
något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Fogelmarck, Stig: Bilder från Drottningholm. Kungl. Husgerådskammaren, 1952. 47 s. Häftad.
Ryggen något trasig. Fotoillustrerad. Namnteckning på titelbladet. Sidorna 3-6 nästa helt lösa. Forsgren, Nils: Råcksta Gård. Från Lilliecrantz till Vattenfall.. Civiltryck, Köping, 1984. 143 s.
Cartonnageband. Illustrerad. Gott skick. Gustafsson, Lars j:r: Järfällaboken. Järfälla kommunalfullmäktige, 1957. 846 s. Klotband.
Fotoillustrerad. Gott skick. Anteckningar på smutstitelbladet. Hansson, Gustav: Natur i Täby. Liber Förlag, 1986. 134 s. Cartonnageband. Gott skick.
Fotoillustrerad. Heijkenskjöld, Syster: I STOCKHOLM OCH PÅ SOMMARNÖJE 1849 - 1852. Ur Marie - Louise
Forsells sista dagboksanteckningar.. Albert Bonniers förlag, 1917. 225 s. Häftad. Illustrerad.
Gulnad. Ryggen lös. Hjorth / Edéus, Agnete / Anne - Marie: Sigtuna. Bilder. Hus och människor i gamla Sigtuna..
Carlsson Bokförlag, 1995. 296 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Ingelius, Axel Gabriel: Flickorna på Drottningholm Med förord av Yrjö Hirn. Sällskapet
Bokvännerna i Finland, 1951. 30 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Jansson, Alfred: Nacka Kring Nacka ström 1557-1887. Nacka kulturnämnd, 1960. 266 s.
Häftad. Gott skick. Illustrerad. Ouppsprättad. Lindblom, Andreas: EN BOK OM TYRESÖ.. Nordiska Museets förlag, 1933. 230 s.
Guldornamenterat skinnband. Guldsnitt. Guldornerad rygg. Upphöjda bind. Mycket gott skick.
Häftesomslagen medbundna. Nummer 378 av 1000 exemplar i numrerad upplaga. Lindorm, Erik: Sångerna om Stockholm, ett urval. Albert Bonniers förlag, 1930. Illustrerad av
Yngve Berg. 163 s. Halvfranskt band. Inlagan fin. Namnteckning på försättsbladet. Främre
häftesomslag medbundet. Marmorerade pärmar. Den guldornerade ryggen något sliten.Hörnen
något stötta. Blått halvfranskt band. Lönn / Sandstedt, : Flanör i Solna. Nordisk Rotogravyr, 1961. 139 s. Halvklotband. Rikligt
illustrerad. Gott skick. Namnteckning på försättsbladet. Möllersten, Björn ( red. ): Stockholm i naturen Naturen i Storstockholm och dess värden. Hoten
och möjliga lösningar.. Naturskyddsföreningen i Stockholms län, 1994. 166 s. Cartonnageband.
Mycket gott skick. Illustrerad. Nihlén, John: Slottet och ön Vandringar kring Drottningholm. Norstedt och söners förlag, 1970.
Illustrerad av Kumlien Bertil. 189 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något
nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Nordström, Alf: En bok om Upplands Väsby. Upplands Väsby Kulturnämd, 1973. 257 s.
Dekorerat klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar.
Illustrerad. Öhman, Meta: Vardagen som försvann. Djursholms-bilder och annat från seklets början.
Bokförlaget Dictum, Stockholm, 1976. 272 s. Häftad. Bandet något nött. Fotoillustrerad. Redelius, Gunnar: Årsta i Österhaninge. Södermanlands hembygds- och museiförbund, 1971.
32 s. Häftad. Illustrerad. En reva på främre häftesomslaget. Ribberfors, Birger: Nytt och gammalt Bilder från Vallentuna-Sveriges fornminnesrikaste bygd.
Affärstryckeriet, Norrtälje, 1977. 278 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Röttorp, Henry: Ekerö förr och nu Sockenhistorisk årsskrift lX. Haglund & Ericson
Boktryckeriaktiebolag, 1953. 48 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Sandahl, Martin: Lidingö under ett gånget sekel. Norstedts förlag, 1963. 274 s. Häftad. Bandet
något nött i kanterna. Fotoillustrerad. Sundfeldt / Geijerstam, Jan / Bengt af: Stockholms vildmarker. Prisma, 1986. 159 s. Inbunden
med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad. Tuulse, Armin: Mörby en adelsborg i Uppland. Wahlström & Widstrand, 1952. 144 s.
Häftad med pappersomslag. Fotoillustrerad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Vernborg, Alfred: Boken om Munsö. Alfred Vernborg, 1943. 108 s. Häftad. Fotoillustrerad.
Anteckningar på försättsbladet. Waern Bugge, Ingeborg: I DUVNÄS PÅ 10-TALET. Särtryck ur Nackaboken 1978.. Esslete
Herzog, Nacka, 1978. sidorna 7-28. Häftad. Illustrerad. Understrykningar i texten. Handskriven
Julhälsning/dedikation av författarinnan på främre pärmen. Wedberg, Birger: Lidingöliv i gamla dar. Norstedt och söners förlag, 1924. 341 s.
Klotryggsband. Något blekt. Fotoillustrerad. Främre häftesomslag medbundet. Gulddekorerad
främre pärm. Wedberg, Birger: Lidingöliv i gamla dar. Norstedts förlag, 1924. 341 s. Klotband.
Fotoillustrerad. Delvis något fuktskadad. Annars ett fint exemplar. Westergård, J.: Snömönster-en annorlunda bok om Väsby. Centraltryckeriet AB Uppsala, 1984.
Illustrerad av J. Westergård. Häftad. Mycket gott skick. |