| Svensk topografi, Värmland |
|---|
|
Ditt Värmland. Länsstyrelsen Värmlands län, 1990. 191 s. Dekorerat pappband. Mycket gott
skick. En verkstad i Karlstad Weverk. Nermans tryckerier, 1950. Illustrerad av Sylwan. 108 s.
Cartonnageband. Gott skick. FRÅN N. RÅDABYGDEN I VÄRMLAND. En serie föredrag utgivna av Hagfors Föreläsnings- och
Hembygdsförening.. Nermans Trycksaker, Karlstad, 1943. 239 s. Klotband. Rikligt illustrerad. Gott
skick. Kulturminnesvårdens Riksintressen i Värmlands län. Fysisk Riksplanering. Länsstyrelsen i
Värmlands län, 1980. 142 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick. Rottneros. Albert Bonniers förlag, 1959. Häftad. Gott skick. Ryggen något trasig i övre kanten.
Svenska stadsmonografier Karlstad Kristinehamn Arvika Filipstad Hagfors Säffle.
Förlagsaktiebolaget Religion & Kultur, 1952. 746 s. Dekorerat halvfranskt band.
Fotoillustrerad. Marmorerade för/eftersättsblad. Bandet något nött i kanterna. Värmland i litteraturen. Sobers landskapsböcker, 1985. 368 s. Klotband med skyddsomslag
och kassett. Gott skick. Berg, Bengt: På väg genom Värmland. LTs förlag, 1989. 65 s. Cartonnageband. Gott skick.
Fotoillustrerad. Berger, Tage: En värmländsk vilde. NWTs förlag, 1972. 142 s. Cartonnageband. Bandet något
nött i kanterna. Bosaeus, Elis: Två brukspatroner Ekman och cellulosatekniken. Almqvist & Wiksell,
1945. 125 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Dahlgren, Lotten: RANSÄTER. VÄRMLÄNDSKA SLÄKTMINNEN FRÅN
ADERTONHUNDRATALETS FÖRRA HÄLFT.. Wahlström & Widstrand, 1923. Femte
upplagan. 277 s. Häftad. Ouppsprättad. Illustrerad. Innehåller utvikbart notblad. De Geer, Gerard: Dalkarlssjön. Adolf Bonnier, Stockholm, 1957. 152 s. Cartonnageband.
Försättsbladet bortklippt. Annars ett fint exemplar. Djurklou, Nils Gabriel: Bidrag till Wermlands antiqvariska topografi: Första delen: Östra
Wermland; Andra delen: Westra Wermland. Karlstad, 1954, 1956. 143+243s. Dekorerat
pappband. Illustrerad. Inlagan fin. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Gustavson, Sigurd: Värmland vår hembygd lll. Värmlands hembygdsförbund, 1959. 255 s.
Häftad. Bandet något slitet. Inlagan fin. Fotoillustrerad. Anteckningar på smutstitelbladet. Hallgren, Bengt: Järtecken i Värmland.. Trevi, 1973. 109 s. Häftad. Gott skick. Nisbeth, Åke: Värmländska glasbruk l Carlsdal, Anneberg och Liljedal i Bro. Värmlands
museum, 1963. 87 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Nord / Sundemar, Roger / Åke: Markanvändning i Karlstadsdeltat - en studie av landskapets
omdaning mot bakgrund av den fysiska planeringen. Konsthögskolans Arkitekturskola, 1984. 47 s.
Häftad. Illustrerad. Gott skick. Torpe, Ulla: Utmaningen, en skröna från västra Värmland. LTs förlag, 1977. 244 s. Klotband
med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. |