| Svensk topografi, Västergötland |
|---|
|
1800-talsstudier i Västergötland. Västergötlands fornminnesförenings tidskrift, 1977. 252 s.
Häftad. Fotoillustrerad. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Askims hembygdsförenings årsskrift 1982. Nordeström Tryckeri, 1981. 36 s. Häftad.
Fotoillustrerad. Gott skick. Billingsbygden 1982. Hembygdsföreningarna I Skövde kommun, 1982. 126 s. Häftad.
Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Bygd att bevara. Program för kulturminnesvård Åmåls Kommun.. Åmåls Kommun /
Länsstyrelsen Älvsborgs län, 1983. 115 sidor. Spiralband. Illustrerad. Gott skick. Kvänumsbygden 1964. Kvänumstraktens hembygdskrets, 1964. 85 s. Häftad. Fotoillustrerad.
Mycket gott skick. Magistratens, stads-fiscalens och stads-betjenternes i Sköfde underdåniga Bönfallan om
beskydd emot öfwerwåld af hustru Mariana Wetterman. Med efterskrift av Jörgen Elgström.
Sällskapet Bokvännerna, 1979. 7 s. Häftad. Gott skick. Minnen från Vestergötland. Hälsning till hembygden från dess i Upsala studerande ungdom.
Almqvist & Wiksell, 1901. 189 s. Dekorerat pappband. Fotoillustrerad. Bandet något nött i
kanterna. Skara-studier. Minnesskrift utgiven av Skara Humanistiska förbund. Norstedt och söners
förlag, 1939. 157 s. Häftad. Fotoillustrerad. Ouppsprättad. Gott skick. Västergötlad - ett bildverk. Allhems Förlag, 1967. Dekorerat klotband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Rikligt illustrerad. Bått band. Västergötland - ett bildverk. Allhems Förlag, 1955. 541 s. Dekorerat klotband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Rikligt illustrerad. Färgat
övre snitt. Rött band. Västergötland ett bildverk. Allhems Förlag, 1955. 540 s. Halvfranskt band med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Övre guldsnitt. Guldornerad rygg. Rött
halvfranskt band. Rikligt illustrerad. Västergötland i litteraturen. Västgötaförfattare från 1700-tal till nutid. Sobers förlag, 1978. 352 s.
Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Västergötlands Fornminnesförenings TIDSKRIFT 1960 sjätte delen, andra häftet.
Affärstryckeriet i Lidköping, 1960. 133 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick. Västergötlands fornminnesförenings tidskrift Fjärde delen sjunde och åttonde häftena.
Westgöta-postens boktryckeri, 1934. 212 s. Häftad. Gott skick. Västergötlands fornminnesförenings tidskrift Fjärde delen, tionde häftet. Westgöta-postens
boktryckeri, 1937. 161 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Västergötlands Fornminnesförenings Tidskrift fjärde delen, tredje och fjärde häftena. K/B
Västgöta-Tryckeriet, 1930. 165 s. Häftad. Anteckningar. Fotoillustrerad. Ahlgren / Hallbäck, John / Sven Axel: Gränsbygd i Västergötland. Carlsson & Jönsson
Bokförlag AB, 1983. 149 s. Cartonnageband. Fotoillustrerad. Ahlgren / Hallbäck, John / Sven Axel: Slättlandskapet i Västergötland. Liber Förlag, 1980. 186 s.
Cartonnageband. Nyskick. Anderholm / Eriksson, : Sommardagar I Borås. Cete förlag, 1969. Inbunden. Mycket gott skick.
Andersson, Bo: Skara II 1700-1970. Västergötlands tryckeri, 1975. 595 s. Klotband med
skyddsomslag. Fotoillustrerad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Arnborg, Gunnar: VÄSTERGÖTLAND I LITTERATUREN. Västgötaförfattare från 1700 - tal till
nutid.. Sobers Landskapsböcker, 1978. 352 s. Klotband med skyddsomslag. Sparsamt illustrerad.
Gott skick. Bengtsson, Sixten "Västgöta-": Västgöta-Bengtsson berättar Om Talekonst och Skrivarglädje.
Karlstedts bokhandel, 1989. Illustrerad av J.G.R. Ahlborg. 151 s. Klotband med skyddsomslag.
Nyskick. Cederbom / Friberg, : Skara Stifts Herdaminne 1850-1930. Svenska Kyrkans Diakonisyrelses
Bokförlag, 1928-1931. 748 s. 5 vol. Häftad. Ouppsprättad. Mycket gott skick. Corin, Carl-Fredrik: Vänersborgs historia I och II tiden till 1944. Oscar Isacsons boktryckeri AB,
1944. 445+358. Klotband. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Anteckningar på försättsbladet. Corin, Carl-Fredrik: Vänersborgs historia I tiden till 1834. Oscar Isacsons boktryckeri AB, 1944.
445 s. Häftad. Fotoillustrerad. Bandet slitet. Hagberg, Knut: Vägar I Västergötland. Wahlström & Widstrand, 1957. 152 s. Häftad.
Fotoillustrerad. Ouppsprättad. Gott skick. Jacobsson, Sten: Biblioteksminnen i Vara kommun. Vara kulturnämnd, 1981. Illustrerad av
Marie Falksten. 96 s. Häftad. Mycket gott skick. Jungmarker / Pettersson, Gunnar / Gösta: Från Falbygden. Sparbanken í Falköping, 1960. 151
s. Häftad. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Kalm, Pehr: Västgöta och Bohusländska resa. Wahlström & Widstrand, 1977. Illustrerad
av Gunnar Brusewitz. 264 s. Häftad. Gott skick. Lewenstam, Torsten: Seder och Sägner i gamla Västergötland. LTs förlag, 1980. 136 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Lundh, Göran: Skövde under 600 år. Skövde Stadsmuseum, 2000. 103 s. Häftad. Rikligt
illustrerad. Nyskick. Ödberg, Fridolf: VESTERGÖTLANDS FORNMINNESFÖRENINGS TIDSKRIFT. ANDRA
BANDET. TIONDE HÄFTET.. Länstidningens Tryckeri. Abr. A. Berg & C:o, Mariestad, 1909.
124+15+4+22 sidor. Häftad. Ouppsprättad. Illustrerad. Gott skick. Ödberg, Fridolf: VESTERGÖTLANDS FORNMINNESFÖRENINGS TIDSKRIFT. ANDRA
BANDET. ANDRA OCH TREDJE HÄFTENA.. Länstidningens Tryckeri. Abr. A. Berg & C:o,
Mariestad, 1903. 139+7 sidor. Häftad. Illustrerad. Ryggen något trasig. Understrykningar i texten.
Ödberg, Fridolf: VESTERGÖTLANDS FORNMINNESFÖRENINGS TIDSKRIFT. TIONDE
HÄFTET.. P. A. Norstedt & Söner, Stockholm, 1899. 111+2+16 sidor. Häftad. Illustrerad.
Understrykningar i texten. Ödberg, Fridolf: VESTERGÖTLANDS FORNMINNESFÖRENINGS TIDSKRIFT. ÅTTONDE OCH
NIONDE HÄFTENA.. C. E. Fritzes, Stockholm, 1897. 128 s. Häftad. Bandet något nött i kanterna.
Understrykningar i texten. Ödberg, Fridolf: VESTERGÖTLANDS FORNMINNESFÖRENINGS TIDSKRIFT. ANDRA
BANDET. FJÄRDE OCH FEMTE HÄFTENA.. Länstidningens Tryckeri. Abr. A. Berg & C:o,
Mariestad, 1904. 167+5 sidor. Häftad. Ödberg, Fridolf: VESTERGÖTLANDS FORNMINNESFÖRENINGS TIDSKRIFT. ANDRA
BANDET. ANDRA OCH TREDJE HÄFTENA.. Länstidningens Tryckeri. Abr. A. Berg & C:o,
Mariestad, 1903. 139+7 sidor. Häftad. Ouppsprättad. Illustrerad. Gott skick. Reis, Johan von: Kulturhistorisk byggnadsinventering utförd av Riksantikvariatämbetet.
Metodstudie I Borås kommu n.Rapport 1980:5. Ivarssons Tryckeri, 1980. 190 s. Häftad. Mycket gott
skick. Saltza, Edvard Fredrik von: Familjeanekdoter och minen från bardomen. Rediviva, 1987. 111 s.
Klotband med skyddsomslag. Mycket fint exemplar. Sandberg, Erik: Falbygden. Falbygdens hembygds och fornminnesförening, 1966. 146 s.
Häftad. Fotoillustrerad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Ouppsprättad. Söderberg, Sten: Saga och teknik. En bok om Trollhättan vid 50-årsjubileet. Trollhättans
kulturnämnd, 1965. 217 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett
fint exemplar. Swensson, Hugo: Utböling I Västergötland. Wahlström & Widstrand, 1946. 240 s.
Pappband. Bandet något slitet. |