| Svensk topografi, Västmanland |
|---|
|
Arosiana ser. I -IV. Plock ur Arosbrödernas arkiv. 1910-1922. 80 +81 +164 +181. Privatband.
Fotoillustrerad. Gott skick. Arosiana ser. V samt Från Arosdjäknarnas stad. Arosiana del VI. K L Beckmans boktryckeri,
1932-1944. 257 + 297. Privatband. Fotoillustrerad. Gott skick. Den kulturhistoriska utvecklingen i Västmanlands län. Kulturminnesvårdsprogram Del 1.
Västmanlands läns museum, Länsstyrelsen i Västmanlands län, 1981. 108+3 sidor. Häftad.
Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Dingtuna Lillhärad genom århundraden. VTL Press, 1992. 237 s. Cartonnageband.
Fuktskadad. Illustrerad. Dingtuna Lillhärad genom århundraden. Primatryck, 1998. 240 s. Cartonnageband.
Fuktskadad. Illustrerad. Vår Hembygd häfte nr 1. Hembygdens förlag, Östervåla, 1977. 32 s. Häftad. Fotoillustrerad.
Gott skick. Vår hembygd Häfte nr 3. Hembygdens förlag, Östervåla, 1979. 184 s. Häftad. Fotoillustrerad.
Gott skick. Västmanlands fornminnesförenings årsskrift XLI. 1958-1959. Vestmanlands Läns Tidning,
1959. 90 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick. Berggren, Bonzo: Strömsholms kanal En kulturhistorisk skildring av människor och miljöer.
Rabén & Sjögren, 1977. 190 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Drakenberg, Sven: Västerås. Bonniers, (utan årtal). Illustrerad av Nunne von Unge. 188 s.
Dekorerat pappband. Skyddsomslaget något slitet. Anteckningar på försättsbladet. Annars ett fint
exemplar. Ekeberg / Hasselblad / Pihl, : Västmanland I och II Hembygdsböckerna. J.A. Lindblads förlag,
1922. 343+216. Halvfranskt band. Fotoillustrerad. Gott skick. Gummerus, Teddy: ur ett landskap Bild:Göran Nilsson. Eget förlag, 1981. 30 s. Pappband
med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Helge, Per: Om Sala. Historien om en stad. Kulturnämnden i Sala, 1989. 235 s. Klotband med
skyddsomslag. Fotoillustrerad. Nyskick. Helge, Per: Röster i Västmanland En antologi. En bok för alla, 1996. 251 s. Cartonnageband.
Gott skick. Illustrerad. Jansson, Assar: Silverek och mistel. En beskrivning av Västmanlands län förr och nu.
Westmanlands läns sparbank, 1964. 112 s. Halvfranskt band med skyddsomslag och kassett.
Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Johansson, Axel: Från 1800-talets Huddunge. Ågren & Holmbergs boktryckeri AB, 1974.
253 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick. Lundberg, Jakob: Minnen från gamla Sala. Eget förlag, 1952. Illustrerad av Gun Nyberg-
Karlsson. 125 s. Häftad. Anteckningar på försättsbladet. Annars ett mycket fint exemplar. Malmström, Carl: Skyddsområdet Åholmen i Rytterne socken, Västmanland. En historisk-
botanisk beskrivning av området. Almqvist & Wiksell, 1969. 74 s. Häftad. Fotoillustrerad.
Ouppsprättad. Nyblom, Elsa: Västmanland - ett bildverk. Allhems Förlag, 1957. 547 s. Klotband.
Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Rikligt illustrerad. Färgat övre snitt. Blått
dekorerat klotband. Nyblom, Elsa: Västmanland - ett bildverk. Allhems Förlag, 1957. 547 s. Halvfranskt band. Övre
guldsnitt. Guldornerad rygg. Rikligt illustrerad. Rött halvfranskt band. Något nött i nedre kanten
annars i gott skick. Österberg, K.J.: Medeltidsminnen i Köping. Köping-Posten, 1943. 258 s. Halvfranskt band.
Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Rosenius-Högman, Ruth: Sätra Brunn genom tiderna. Sätra Brunns Förlag, 1962. 264 s.
Klotband med skyddsomslag. Främre häftesomslag medbundet. Illustrerad. Skyddsomslaget
något nött i kanterna. Annars i gott skick. Settervik, Hans: Västerås som sjöfarts- och handelsstad. Göteborgs högskolas geografiska
institution, 1947. 190 s. Häftad. Gott skick. Sjögren, Karl-Erik: Strömsholms kanal Räddningskomitténs arbete 1955-1962. 1993. 44 s.
Häftad. Gott skick. Ström, Krister ( Red.): Bergslagens pulsåder Strömsholms kanal 200 år. Kururtryck,
Katrineholm, 1995. 257 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad. Sundquist, Nils: En bok om Enköping. Almqvist & Wiksell, 1944. 178 s. Linneband. Gott
skick. Illustrerad. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Illustrerad. Lös kartbilaga. Walldén / Curry-Lindahl, : Natur i Västmanland. Svensk Natur, 1958. 421 s. Pappband.
Fotoillustrerad. Anteckningar på försättsbladet. Annars ett fint exemplar. |