Tillbaka

Svensk topografi, Ångermanland

Ångermanland - ett bildverk. Allhems Förlag, 1976. 232+ bildavsnitt. Dekorerat klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Färgat övre snitt. Rikligt illustrerad. Blått klotband.
Text och bildkommentarer: Karl Erik Johansson i Backe, Birger Norman, Evert Baudou, Bengt G. Söderberg, Richard Holmström. Foto: Erik Liljeroth, Hilding Mickelsson, Lars Guvå.
ID Nr: 216783, SEK 400.

Bebyggelsefrågor i Örnsköldsviks kommun. Konsthögskolans Arkitekturskola, 1980. 231 s. Dekorerat originalpappband. Rikligt illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 106552, SEK 190.

Västernorrland med Höga Kusten. Lars Bergström, 1976. 206 s. Cartonnageband. Fotoillustrerad. Mycket gott skick.
ID Nr: 203200, SEK 100.

Åman, Anders: Stenstaden i Sundsvall. Sundsvalls museum, 1988. 48 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad.
Zusammenfassung, Summary,Tiivistelmä.
ID Nr: 217090, SEK 90.

Gullberg, Hans: Arbetsmiljölagen i lydelse den 1 januari 1984 Kommentar och författningar. Publica/LiberFörlag, 1985. Fjärde upplagan. 361 s. Häftad.
Medförfattare: Karl-Ingvar Rundkvist, Hilding Starland. Utgiven av Föreningen för arbetarskydd.
ID Nr: 209443, SEK 50.

Gustawsson, K.A.: Borgs by- ett levande kulturminne. Almqvist & Wiksell, 1976. 32 s. Häftad. Fotoillustrerad. Mycket gott skick.
ID Nr: 203202, SEK 50.

Guvå, Lars: Trysunda. En ö i Höga Kusten. Cewe-förlaget, 1983. 134 s. Inbunden med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott skick.
Medförfattare: Lars Gunnar Rönnqvist
ID Nr: 203057, SEK 120.

Guvå, Lars: Västernorrland med Höga Kusten. Höga Kusten förlag, 1976. Illustrerad av Lars- Ola Norén. 207 s. Dekorerat klotband. Rikligt illustrerad. Gott skick.
Textbidrag från Jan W. Mascher, Hans Norberg, Jan Lundqvist, Sven Wallmark och Birger Norman.
ID Nr: 9843, SEK 80.

Hellman, Bo: Länsmuseet- Murberget. 1979. 23 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick.
ID Nr: 203203, SEK 40.

Molin, Pelle: Ådalens poesi - skisser och berättelser. Wahlström & Widstrand, 1934. Illustrerad av Eigil Schwab. 216 s. Inbunden. Exlibris. Namnteckning på smutstitelbladet. En sida lagad (s 7-8)
Inledning av Gösta Attorps. Mönstrat tygband.
ID Nr: 8594, SEK 150.

Nordström, Ludvig: Vi, trä-folk Till alla besökare av sommarens 350-års jubileums-utställning i Härnösand och för resten till varje svensk.. Bonniers, 1935. 15 s. Häftad. Gott skick.
ID Nr: 106222, SEK 75.

Norell, Olle: Surströmmingskusten och landet NOLASKOGS. Norstedt och söners förlag, 1969. Illustrerad av Gunnar Erkner. 204 s. Pappband. Gott skick.
ID Nr: 203198, SEK 120.

Norell, Olle: Surströmmingskusten och landet Nolaskogs. Norstedt och söners förlag, 1969. Illustrerad av Gunnar Erkner. 204 s. Pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick.
ID Nr: 3911, SEK 140.

Norell, Olle: Surströmmingskusten och landet Nolaskogs. Norstedt och söners förlag, 1969. Illustrerad av Gunnar Erkner. 204 s. Pappband. Ryggen delvis sprucken i fogarna.
ID Nr: 3912, SEK 80.

Tedebrand, Lars - Göran: Sundsvalls historia, del III. Ett verk om Sundsvall från äldsta tid till nutid. Särtryck.. Gummerus Printing, Jyväskylä, 1997. 69 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick.
Stadshistoriska Kommittén Sundsvalls Kommun.
ID Nr: 215282, SEK 90.

Tillbaka