| Svensk topografi, Östergötland |
|---|
|
Diktens Norrköping En antologi sammanställd av Norrköpings skolstyrelse. Urval: Gunnar
Ljunggren, Rune Oxelqvist. Natur och kultur, 1981. 210 s. Cartonnageband. Mycket gott skick.
Illustrerad. Från Östergötlands Bygder Berättelser och skizzer af författarinnan till "Högadals Prostgård"..
Oscar L. Lamms Förlag, 1890. 416 s. Halvfranskt band. Bandet något skevt. Marmorerade pärmar.
Bakre pärmen något sliten. Meddelanden från Östergötlands och Linköpings stads museum 1956-1957. (utan årtal). 223
s. Häftad med pappersomslag. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Miljöer i kulturlandskap En kulturhistorisk studie inom Linköpings kommun.
Riksantikvarieämbetet, 1977. Andra upplagan. 183 s. Häftad. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad.
Norrköpings Museum/ Del I och II. Norrköpings museum, 1948-1953. 441+343. Olika band.
Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Östergötland 1990. Östergötlands länsmuseums förlag, 1990. 128 s. Cartonnageband.
Fuktskadad. Illustrerad. Östergötland. En läsebok om hembygden. Sparbanken Östergötland, 1974. 330 s.
Cartonnageband. Fotoillustrerad. Gott skick. Studie av Bråviken och kusten söder om Nyköping. Länsstyrelsen i Östergötlands län., 1977.
215 s. Häftad. Gott skick. Rikligt illustrerad. Till Norrköpings krönikan I-V. A. Lundblads bokhandel, 1921-1922. 1500 s. 5 vol. Halvfranskt
band. Marmorerade för/eftersättsblad. Mycket gott skick. Bernhard, Waldemar: Hunnebergsgatan. A.-B.Östgöta Correspondentens Boktryckeri, 1934.
12 s. Gott skick. Dedikation, handskriven. Häfte med lumppappersomslag bundet med tvinnad
snodd och förgylld titeltext. Cnattingius, Bengt: Gamla Linköping. Föreningen Gamla Linköping, 1967. 48 s. Häftad. Gott
skick. Illustrerad. Cnattingius, Bengt: Meddelanden 1960-1961. Östergötlands och Linköpings stads museum,
1961. 311 s. Häftad. Fotoillustrerad. Främre häftesomslaget är löst. Dahlman, Paul R.: KULÖR I TRÄFF. MINNESSKRIFT vid invigningen av Färgargården i
Norrköping 20 maj 1939.. Nordisk Rotogravyr, 1939. 137 s. Häftad. Ouppsprättad. Illustrerad.
Bibliofilupplaga. Key, Viggo: Krogsfallsgården. Bilistens boktryckeri, 1920. 31 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott
skick. Lagerstedt, Torsten: Östergötland. AB Svensk Litteratur, 1955. 445 s. Halvfranskt band.
Fotoillustrerad. Gott skick. Guldsnitt. Lundberg, Erik: TOPOGRAFISKA STADSUNDERSÖKNINGAR. 1. SÖDERKÖPING. Mit
deutscher zusammenfassung.. Wahlström & Widstrand, 1928. 62 s. Häftad. Illustrerad.
Ouppsprättad. Innehåller utvikbara kartor. Malmberg, Arne: En ros åt NORRKÖPING. Norrköping in pictures. Norrköping in Bilden.
Norrköping par l' image.. Nermans Bokhandel, Norrköping, 1963. På
svenska/engelska/tyska/franska. 88 s. Pappband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad.
Skyddsomslaget något trasigt. Malmberg, Arne: Linköping där ute på slätten. Bonniers, 1968. Illustrerad av Latrs Guth. 202 s.
Dekorerat pappband. Ryggen något bucklig. Annars ett fint exemplar. Topelius, Christer: Sällsamheter i Östergötland, del 1. Rabén & Sjögren, 1990. 342 s.
Cartonnageband. Nyskick. Illustrerad. Wastenson, Leif: Vegetations- och markanvändningskartering med multispektral
svepradiometri från flygplan och satellit. Metodförsök inom Linköpingskommun. Naturvårdsverket
Rapport snv pm 1526. Naturvårdsverket, 1982. 93 s. Häftad. Gott skick. Något nött i kanterna.
Illustrerad. Medförfattare: Margareta Ihse och Wolter Arnberg |