Tillbaka

Tidningshistoria & Journalistik

Allas veckotidning Nummer 37. Fredagen den 17 sept. 1943. Allhems Förlag, 1943. 50 s. Häftad. Illustrerad. Något fuktskadad.
ID Nr: 106609, SEK 30.

Allas veckotidning Nummer 6. 8 febr. 1946. Allhems Förlag, 1946. 42 s. Häftad. Illustrerad. Något fuktskadad.
ID Nr: 106610, SEK 30.

Archim Skjöldebrand En minnesbok på 50-årsdagen 21/3 1947. Dagens Nyheter, 1947. 79 s. Häftad. Gott skick. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 205232, SEK 120.

Böcker tryckta på Bohuslänningen 1950-1974. Bohuslänningens AB, 1974. 97 s. Häftad. Gott skick.
ID Nr: 6349, SEK 80.

Dagspressens struktur och ekonomi. En forskninngsrapport från dagspresskommittén. Liber Förlag, 1979. 181 s. Häftad. Gott skick.
Rapporten är undertecknad av Per-Erik Nilsson, Karl Erik Gustafsson och Sam Hanson
ID Nr: 6331, SEK 100.

Det tryckta ordet. LTs förlag, 1986. 111 s. Pappband. Gott skick. Illustrerad.
Artiklar om svensk tryckeriteknik undet 500 år. Redaktör: Marianne Landqvist. Förord: Museidirektör Bengt Nyström. .
ID Nr: 101761, SEK 95.

DN var där En reportagelek med tiden i DN sommaren 1973. Dagens Nyheter, 1973. 60 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 205039, SEK 60.

En fri tidning Arbetaren-syndikalistisk pressröst 60 år.. Federativs Förlag, 1981. 213 s. Pappband. Ryggen något trasig i övre kanten. Inlagan fin. Fotoillustrerad. Något nötta hörn.
ID Nr: 104880, SEK 150.

En krönika om Dagens Nyheter Tingstens tid 1946-63 och Stormarnas tid 1964-89. DN förlaget, 1989. 290 + 500. 2 vol. Klotband med skyddsomslag och kassett. Nyskick.
ID Nr: 205045, SEK 350.

Festskrift till Helge Heilborn på femtioårsdagen de 7.10.1947. Albert Bonniers förlag, 1947. 160 s. Häftad. Bandet något nött i kanterna.
ID Nr: 205033, SEK 120.

Hufvudstaden - En bildbok vid Hufvudstadsbladets 110-årsjubileum den 5 december 1974. Hufvudstadsbladet, 1974. 159 s. Dekorerat klotband. Fotoillustrerad. Gott skick.
Redaktionen: Bert Carpelan, Erik Kruskopf, Inger Lindman, K.G. Lindman, P-O Nyström
ID Nr: 6436, SEK 150.

Hvar 8 Dag. Illustrerat magasin, 26:te Årgången, 1924-25. Hvar 8 Dags Tryckeri, Göteborg, (utan årtal). 832 s. Halvklotband. Rikligt illustrerad. Bandet något nött i kanterna. Annars i gott skick.
ID Nr: 106521, SEK 100.

Lubbe, Struve och 20 andra.. Sundsvalls Tidning, 1990. 122 s. Häftad. Mycket gott skick. Illustrerad.
Sundsvalls Tidnings årsbok 1990.
ID Nr: 104889, SEK 60.

Martin Lammm tecknare i Dagens Nyheter. Dagens Nyheter, 1984. Illustrerad av Martin Lamm. 110 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick.
ID Nr: 205038, SEK 70.

Publicistklubben 1924. Publicistklubbens förlag, (utan årtal). 382+v. Helt skinnband. Nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Med dedikation till Svenska Journalistföreningen.
4/100.
ID Nr: 207255, SEK 150.

Publicistklubbens årsbok 1989. Tema: Journalistikens gränser. Publicistklubben, 1989. Illustrerad av Poul Ströyer. 200 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick.
Texter av bl a Sigurd Glans, Ingemar Unge, Pär-Arne Jungenius, Annelie Ewers, Hans Schöier, Monica Boëthius, Berndt Ahlqvist, Elisabeth Hedborg, Curt Bladh, Harry Schein, Anders Engman
ID Nr: 6336, SEK 90.

Tingstens tid. Stormarnas hus. En krönika om DN 1946-1963 och 1964-1989. DN.Förlaget, 1989. 291 s. 2 vol. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 217111, SEK 160.

Tor Roxendorff En minnesbok på femtioårsdagen 16/10 1934. Dagens Nyheter, 1934. 143 s. Halvfranskt band. Mycket gott skick. Övre guldsnitt. Marmorerade pärmar.
ID Nr: 205230, SEK 350.

VINTERGATAN 1937. Sveriges Författareförenings Jultidning 1937.. Albert Bonniers förlag, 1937. 86 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Inlagan delvis loss från bindningen. Annars i gott skick.
ID Nr: 105114, SEK 90.

VINTERGATAN 1939. Sveriges Författareförenings Jultidning 1939.. Albert Bonniers förlag, 1939. 88 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Med ett veck på bakre pärmen. Annars i gott skick.
ID Nr: 105113, SEK 150.

Almgren, Bertil (red.): Svenska Dagbladets Årsbok 1984-1985, Oktober till och med september. Svenska Dagbladet, 1985. 304 s. Skinnimitationsband med skyddsomslag. Gott skick. Facsimil av tidningssidor
ID Nr: 6437, SEK 110.

Anderson, Ivar: Otto Järte - en man för sig. Bonniers, 1965. 308 s. Häftad. Gott skick. Klisterlapp på häftesomslaget.
Otto Järte, tidigare chefredaktör för Svenska Dagbladet
ID Nr: 6335, SEK 110.

Andersson, Dan: Kulturjournalistik. Zindemans, 1971. 69 s. Klotband. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Bandet något nött.
ID Nr: 204770, SEK 75.

Andersson, Ivar: Svenska Dagbladets historia del I 1884-1940. Norstedt och söners förlag, 1960. 387 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick.
ID Nr: 205044, SEK 140.

Beyron, Ulla: Kring en redaktör. LTs förlag, 1978. Biografi över Beyron Carlsson. 194 s. Klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott skick.
ID Nr: 205028, SEK 120.

Boberg, Stig: Pressens historia. Almqvist & Wiksell, 1970. 239 s. Häftad. Gott skick.
ID Nr: 205030, SEK 120.

Ek, Sverker: Skämtare och allvarsmän i Stockholms Postens första årgångar. Studier i tidningens prosainlägg och Kjellgrens utveckling 1778-81. Gleerups, 1952. 382 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något trasigt.
ID Nr: 205029, SEK 120.

Erlandsson, Åke: Litterära smakdomare. Symposion, 1987. 278 s. Cartonnageband. Gott skick. Rikligt illustrerad.
Texter också av Ingamaj Beck, Kristian Gerner, Kjell A Johansson, Per-Erik Ljung
ID Nr: 204771, SEK 130.

Franzén, Gunnar: Värend och världen. Smålandsposten, 1977. 221 s. Klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott skick.
ID Nr: 205050, SEK 120.

Hallén, Sven: Klartext - en studie i spaltstil. Dagens Nyheter 1864-1964. Albert Bonniers förlag, 1964. 270 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
ID Nr: 6340, SEK 125.

Hallén, Sven: Klartext en studie i spalttext 1864-1964. Albert Bonniers förlag, 1964. 270 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
ID Nr: 207284, SEK 110.

Hallén, Sven: Klartext en studie i spalttext 1864-1964. Albert Bonniers förlag, 1964. 270 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
ID Nr: 205034, SEK 110.

Hasselberg, Gudmar: Rudolf Wall - Dagens Nyheters skapare. Albert Bonniers förlag, 1945. 446 s. Häftad. Något nött i kanterna.
ID Nr: 204776, SEK 110.

Hasselberg, Gudmar: Rudolf Wall - Dagens Nyheters skapare. Albert Bonniers förlag, 1945. 446 s. Halvfranskt band. Gott skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerade pärmar. Övre guldsnitt.
ID Nr: 204775, SEK 300.

Henrikson, Alf: En samling folk. Norstedt och söners förlag, 1943. Illustrerad av Birger Lundquist. 102 s. Halvklotband. Gott skick. Illustrerad.
Karikatyrer publicerade i DN.
ID Nr: 217136, SEK 130.

Henrikson, Alf: En samling folk. Norstedt och söners förlag, 1943. Illustrerad av Birger Lundquist. 102 s. Häftad. Något gulnad. Häftesomslaget något slitet. Illustrerad.
Karikatyrer publicerade i DN.
ID Nr: 217135, SEK 95.

Hjörne, Harry: Äventyr i tidningarnas värld. Gebers, 1965. 303 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Bandet något skevt. Recensionsstämpel. Gulnat snitt. Sparsamt fotoillustrerad.
ID Nr: 217102, SEK 75.

Hjörne, Harry: Små, små ord av kärlek. Gösta Skoogs bokförlag, 1984. 228 s. Inbunden med skyddsomslag. Anteckningar på försättsbladet. Annars ett fint exemplar.
ID Nr: 205037, SEK 90.

Jacobson, Sten: Dagens Nyheter. 125 år. Dagens Nyheter, 1989. Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick.
ID Nr: 6353, SEK 60.

Kihlberg, Leif: I annonsernas spegel. En revy över samhällets förvandling under hundra år. Albert Bonniers förlag, 1964. 254 s. Häftad. Gott skick. Rikligt illustrerad.
Boken fokuserar på Dagens Nyheter. Summary in English.
ID Nr: 204778, SEK 100.

Kihlberg, Leif: Lars Hierta i helfigur. Bonniers, 1968. 302 s. Halvklotband. Mycket gott skick.
ID Nr: 6341, SEK 200.

Lindskog, Claes: Sydsvenska Dagbladet Snällposten 100 år. Sydsvenska Dagbladets Aktiebolag, 1948. 276 s. Dekorerat halvfranskt band. Rikligt illustrerad. Bandet något nött i kanterna.
ID Nr: 6435, SEK 120.

Ljungquist, Ivar: Dagens nyheters historia del III 1922-1946. Albert Bonniers förlag, 1954. 638 s. Häftad. Delvis ouppsprättad. Något fläckig.
ID Nr: 6343, SEK 85.

Lönnroth / Mattsson, Ami / Per Eric: Tidningskungen. Lars Johan Hierta - den förste moderne svensken. Wahlström & Widstrand, 1996. 319 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
ID Nr: 6347, SEK 150.

Lundstedt, Bernhard: Svenska tidningar och tidskrifter utgifna inom Nord-Amerikas förenta stater. Bibliografisk öfversigt. Rediviva, 1979. 53 s. Häftad. Gott skick.
Facsimilutgåva efter original från 1886
ID Nr: 205027, SEK 100.

Norin, Jerker: Ordet måste stå fritt 115 år med Eskilstuna-Kuriren. Linderoths Tryckeri, Vingåker, 2005. 186 s. Cartonnageband. Nyskick. Fotoillustrerad.
ID Nr: 104790, SEK 150.

Öhman, Ivar: FIB 50 - Folket i Bild tidningen som var en folkrörelse. Albin Michel, Stockholms Kulturförvaltning, 1984. 64 s. Häftad. Inlagan fin. Rikligt illustrerad. Häftesomslag fläckat.
Texter också av Beate Sydhoff, Lars Furuland, Per Anders Fogelström, Anne Marie Rådström, Roland Svensson, Georg Johansson, Bengt Göransson, Anders Ehnmark, Margareta Persson och Torbjörn Schmidt
ID Nr: 204773, SEK 50.

Peterson, Bo: Mannaminne. En svensk mediehistoria. Norstedts förlag, 1988. 364 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 8469, SEK 180.

Peterson, P. G: Lars Johan Hierta. Skolan för bokhantverk, 1953. 40 s. Häftad. Gott skick.
ID Nr: 6337, SEK 90.

Segerstedt, Torgny: FORUM. FRISINNAD VECKOSKRIFT. Första och Andra årgångarna (Oktober 1914-December 1915). Albert Bonniers förlag, 1914-15. 156+654 sidor. Klotryggsband. Gott skick.
ID Nr: 104119, SEK 700.

Segerstedt, Torgny: Ur spalterna. Albert Bonniers förlag, 1933. 296 s. Häftad. Gott skick.
ID Nr: 6329, SEK 130.

Segerstedt, Torgny: Ur spalterna. Albert Bonniers förlag, 1933. 296 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad.
ID Nr: 6328, SEK 130.

Steinby, Gunnel: Oss väl och ingen illa. Söderström & Co, 1976. 344 s. Häftad. Ouppsprättad. Fotoillustrerad. Mycket gott skick.
ID Nr: 205041, SEK 100.

Sundell, Gunnar: Ord och öden i ett tidningshus. Ur Stockholms-Tidningens historia 1889- 1959. Tidens förlag, 1959. 277 s. Inbunden. Främre häftesomslag medbundet. Gott skick.
ID Nr: 6334, SEK 110.

Sundvik, Ivar: 100 år för ordets frihet Publicister i samhällsomdaningen 1874-1974.. Publicistklubben, 1974. 235 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick.
ID Nr: 207253, SEK 120.

Sundvik, Ivar: 100 år för ordets frihet Publicister i samhällsomdaningen 1874-1974. Publicistklubben, 1974. 235 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
ID Nr: 207252, SEK 120.

Sylwan, Otto: Ur Tidningspressens historia. Norstedt och söners förlag, 1902. 48 s. Häftad. Gott skick. Namnteckning på häftesomslag.
ID Nr: 6332, SEK 100.

Torekull, Bertil: Tusen och en dag i Linköping eller " Då tiden stod stilla i Östra Skrukeby ". Östgöta Correspondenten, 1985. 214 s. Häftad. Något sliten vid ryggen annars i gott skick.
Hundra och en krönika i Östgöta Corresondenten.
ID Nr: 101549, SEK 70.

Uddstam, Ingvar (red.): Svenska Dagbladets Årsbok 1985-1986, Oktober till och med september. Svenska Dagbladet, 1986. 301 s. Skinnimitationsband med skyddsomslag. Gott skick. Facsimil på tidningssidor
ID Nr: 6438, SEK 110.

Wadbring, Ingela: En tidning i tiden ? Metro och den svenska dagstidningsmarknaden. Institutionen för journalistik och masskommunikation, Göteborgs universitet, 2003. 389 s. Häftad. Mycket gott skick. Dedikation, handskriven.
ID Nr: 217448, SEK 130.

Weibull, Lennart: Tidningsläsning i Sverige. Publica, 1983. 521 s. Häftad. Något sliten.
ID Nr: 6338, SEK 100.

Wirén, Karl-Hugo: Från skilda håll. Aftonbladets textanskaffning 1886-87. Almqvist & Wiksell, 1979. 255 s. Häftad. Gott skick.
ID Nr: 6330, SEK 120.

Tillbaka