| Äldre Journalistik |
|---|
|
DAS PFENNIG-MAGAZIN 1833 - 1834, der Gesellschaft zur Verbreitung gemeinnützinger
kenntnisse. Erster Band. Nr. 1 - 52.. In der Expedition des Pfennig-Magazins. F. A. Brockhaus,
Leipzig., 1833-1834. In German. 416 p. Cloth-spine binding. Richly illustrated. Foxed. Good
condition. DAS PFENNIG-MAGAZIN 1834 - 1835, der Gesellschaft zur Verbreitung gemeinnützinger
kenntnisse. Drittel Band. Nr. 92 - 143.. In der Expedition des Pfennig-Magazins. F. A. Brockhaus,
Leipzig., 1835. In German. 416 p. Cloth-spine binding. Richly illustrated. Foxed. Good condition.
Götheborgs Stifts - Tidningar. 1810 - 1813.. Samuel norberg, Göteborg, 1810-1813.
Klotryggsband. Färgat snitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Fint exemplar. LÄSEBIBLIOTHEKET 1845. Veckoskrift och magasin för den sköna Litteraturen. L.J. Hjerta,
Stockholm, 1845. 854 spalter + register. Samtida halvfranskt band. Illustrerad. 49 nummer av 50.
Nummer tre är urrivet, och där har inlagan släppt från pärmen. Endast lätt nötta kanter.
SOCKEN-BIBLIOTHEK till befordrande af allmän bildning. 1851.. P.G. Berg, Stockholm, 1851.
432 s. Samtida halvfranskt band. Illustrerad. Marmorerade pärmar. Färgat snitt. Något nött i
kanterna. SVEA. Tidskrift för Vetenskap och Konst.. Palmblad & C, Uppsala, 1818-1823. 3 vol.
Halvfranskt band. Guldornerad rygg. Marmorerade pärmar. Stänksnitt. Namnteckning. Häfte 1 - 6,
bundna i tre band. Liten skada överst på tredje bandets rygg. Annars i fint skick. Ahnfelt, Arvid: UR DAGENS KRÖNIKA. TIDSTAFLOR UNDER MEDVERKAN AF EMIL
SWENSÉN, G. NORDENSVAN, A. CANTOR, ALFRED HEDENSTIERNA, ARVID HULTIN...m.fl
svenska och utländska författare. Fjerde årgången, Häfte 1 - 4.. Oscar L. Lamm, Stockholm, 1884.
105+106+207 sidor. Samtida halvfranskt band. Guldornerad rygg. Ryggen delvis sprucken i
fogarna. Ahnfelt, Arvid: UR DAGENS KRÖNIKA. TIDSTAFLOR UNDER MEDVERKAN AF A . CANTOR,
MARCELLUS, HELEN ZIMMERN, GUSTAF GULLBERG m.fl svenska och utländska författare.
ANDRA ÅRGÅNGEN. HÄFTE 1 - 4.. Oscar L. Lamms Förlag, Stockohlm, 1882. 112+107+200 sidor.
Halvklotband. Guldornerad rygg. Marmorerade pärmar. Bandet något nött i kanterna. 4 delar i 1
band. En sida lös från bind. Ahnfelt, Arvid: UR DAGENS KRÖNIKA. TIDSTAFLOR UNDER MEDVERKAN AF MARCELLUS,
GEORG BRANDES m.fl svenska och utländska författare...Häfte 1 - 4.. Oscar L. Lamm, Stockholm,
1881. 115+130+109+116 sidor. Samtida halvfranskt band. Guldornerad rygg. Bandet något nött. 4
delar i 1 band. Ahnfelt, Arvid: UR DAGENS KRÖNIKA. MÅNADSSKRIFT FÖR SKÖNLITTERATUR, TEATER
OCH POLITIK. Under medverkan af flere svenska och utländska författare. Åttonde årgången
1888.. Looström & Komp, Stockholm, 1888. 956 s. Samtida klotband. Upphöjda bind. Något
nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. "Bunden hos H.Sundelius, Uddevalla." Ahnfelt, Arvid: UR DAGENS KRÖNIKA. TIDSTAFLOR UNDER MEDVERKAN AF EMIL SVENSÉN,
G. NORDENSVAN, A. CANTOR, ALFRED HEDENSTIERNA, ARVID HULTIN, m.fl svenska och
utländska författare. FJERDE ÅRGÅNGEN, HÄFTE 1 - 4.. Oscar L. Lamms Förlag, Stockholm,
1884. 105+106+199 sidor. Guldornerad rygg. Marmorerade pärmar. Något nött i kanterna. 4 delar i
1 band. Ahnfelt, Arvid: UR DAGENS KRÖNIKA. MÅNADSKRIFT FÖR SKÖNLITTERATUR,TEATER OCH
POLITIK, UNDER MEDVERKAN AF FLERE SVENSKA OCH UTLÄNDSKA FÖRFATTARE...SJETTE
ÅRGÅNGEN.. Carl Suneson, Stockholm, 1886. 975 s. Samtida något slitet, halvklotband med
sparsamt guldornerad rygg och marmorerade pärmar. Åstrand, J. J. ( Red ): ILLUSTRERADT MAGASIN. FÖR SPRIDANDE AF NYTTIGA KUNSKAPER.
1849.. Anders Lindgrens Förlag, Göteborg, 1849-1850. 286+24 s. Samtida halvfranskt band.
Rikligt illustrerad. Marmorerade pärmar. Innehåller tidningsstämplar. Bandet något nött, samt
några lösa blad. Bagge, Johan Fredric: Journalisten, Eller UTWALDA SAMLINGAR i Blandade Ämnen Hämtade
i Synnerhet Utur de Nyaste Journaler ; Till Nytta och Nöje För Medborgare af Bägge Könen.. Anders
Zetterberg, Stockholm, 1794. 382 s. Senare pappband. Färgat snitt. Namnteckning. Bandet något
slitet. Innehåller IV Tomen, första och andra kvartalet. Graverat titelblad. Kopparstick och
eftersättsblad saknas. Bagge, Johan Fredric: NYA JURNALISTEN, Eller Utvalda Samlingar i Blandade ämnen,
Hämtade i Synnerhet Utur de Nyaste och Bästa Engelska Jurnaler. Till Nytta och Nöje För
Medborgare af begge Könen. Af JOH. FREDR. BAGGE.. Nils Magnus Lindh, Örebro, 1807.
461+446 s. 2 vol. Samtida marmorerat pappband. Exlibris. Namnteckning. Lagerfläckad. Fint
exemplar. Del I innehåller graverad frontespis samt tre utvikbara graverade planscher,
lagerfläckad. Del II innehåller graverad frontespis, samt tre utvikbara graverade planscher. Båda
banden med ryggetiketter i rött och guld. Brag, Jonas ( Red ): SVERIGE. ÅRSBOK FÖR SVENSKA FOLKET. FÖRSTA ÅRGÅNGEN 1892..
Mortimer Carlssons Förlag, Stockholm, 1892. 176 s. Förlagets dekorerade klotband. Guldsnitt.
Rikligt illustrerad. Carlén, Joh. Gabr.: LÄSNING vid HUSLIGA HÄRDEN. Årsbok med upplysande teckningar för
bildning och nöje, 1861.. J. L. Brundins Förlag, Stockholm, 1860. 378 s. Samtida halvfranskt band.
Illustrerad. Upphöjda bind. Guldornerad rygg. Bandet något nött. Geijer, Erik Gustaf: LITTERATUR - BLADET Utgifvet af E. G. Geijer.. Norstedt och söners förlag,
1838-1840. Originalupplaga. Samtida halvfranskt band. Marmorerade pärmar. Guldornerad rygg.
Marmorerat snitt. Innehåller Litteratur-Bladet nr 1-7+11 för år 1838, samt 1-12 för år 1839 +
"BIHANG TILL LITTERATUR-BLADET" första och tredje häftet. Innehåller tidningsstämplar. Liten
bit bortriven i nederkant, sidan 89, No 5, Maj månad 1839. Bandet något nött, samt inlagan delvis
lagerfläckad.
Gjörwell, Carl Christoffer: Den Swenska Mercurius. Första Årgången.. 1755 - 1756. 768 s.
Samtida halvfranskt band. Upphöjda bind. Bandet slitet. Innehåller 1:a årgången, Juli 1755 - Juni
1756.
Grönstedt, Johan ( Utgivare ): NU. MÅNADSSKRIFT. Andra årgången, 1876.. Ivar Haeggströms
Boktryckeri, Stockholm, 1876. Originalupplaga. 400 s. Samtida halvfranskt band. Guldornerad rygg.
Upphöjda bind. Innehåller bidrag av bland andra C. M. Bellman, C. Snoilsky, Viktor Rydberg och
August Strindberg, ( o.u av den Fredlöse. ) Bandet något nött, men inlagan i fint skick. Nyblom, C. R.: SVENSK LITERATUR-TIDSKRIFT.1865. Utgiven af C.R. Nyblom.. W. Schultz,
Uppsala, 1866. 509 s. Samtida halvfranskt band. Guldornerad rygg. Marmorerat snitt. Del 1 av de
totalt 4 delar som utkom 1865 - 1868. Palmblad, V. F.: LÄSNING FÖR BILDNING OCH NÖJE. Månadsskrift, Redigerad Af V. F.
Palmblad.. Leffler och Sebell, Uppsala, 1847. Originalupplaga. 764 s. Samtida halvfranskt band.
Marmorerade pärmar. Marmorerat snitt. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Exlibris.
Wadström, B.( utg ): FÖRR OCH NU. Illustrerad läsning för hemmet. Utgifven och redigerad af
B. Wadström. Femte Bandet. Med omkr 300 illustrationer.. Expeditionen af Förr och Nu, Stockholm,
1875. 699 s. Dekorerat klotband. Guldornerad. Blindpressad. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick.
|