Tillbaka

Äldre Kokböcker & Hem och hushåll

30 dagar har.. En liten hushållsbok i present från J.G. Swartz Aktiebolag Norrköping. Esselte Reklam, Stockholm, 1936. 28 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Innehåller tips och recept för varje månad under året. Exempelvis "En glad och god Sylvestersupé" i Januari, "Kaffekalas på Mariadagen" i Februari, "Valborgsmässoafton bjuder vårprimörer" i April, "Kräftsexan är höstens evenemang" i Augusti midsommarkransar, step-skorpor, bridge-tårta, Mårten-Tårta, Jul-stjärnor med mera
ID Nr: 106605, SEK 150.

Tomtens praktiska bok. Victor Petterssons Bokindustriaktiebolag, Stockholm, 1931. 64 s. Häftad. Något nött i kanterna. Annars i gott skick. Innehåller bland annat bak- och matrecept, "Guld- och silverstämplarna", "Musikaliska konstord", "Englands och Amerikas Förenta staters mått och vikt", "Kalender för 200 år" och "Praktiska råd".
"Låta Tomten hjälpa dig på alla sätt han kan, då går även det tyngsta arbete som en dans och livet blir ljust som solsken"
ID Nr: 106604, SEK 160.

Adelsköld, Elise: Hemmets stora kokbok. A.-B. Nordiska bokförlaget,Erdheim & C:o., 1931. 535 s. Dekorerat klotband. Något sliten. Illustrerad. Några små fläckar i slutet av boken. Illustrerad i svartvitt och färg.
ID Nr: 100411, SEK 250.

Audot, L.E.: La Cuisinere de la Campagne et de la ville ou la nouvelle Cuisine economique. Quatre-vingt-unieme edition. Mise au courant du progres annuel, 400 figures dont 2 coloriees.. Librairie Audot, Paris, 1903. In French. 718 p. Contemporary decorated boards. Richly illustrated. Good condition.
ID Nr: 102431, SEK 500.

Björklund, Gustafva: KOKBOK FÖR HUSMÖDRAR, innehållande beskrifningar öfver mer än 2000 anrättningar. ( Jemte 100 anvisningar för tillredning af Svamprätter.) Med 106 gravyrer.. F.C. Askerbergs förlag, Stockholm, 1893. 13:e upplagan. 512 s. Samtida halvfranskt band. Marmorerade pärmar. Bandet något nött i kanterna.
ID Nr: 216383, SEK 370.

Brillat-Savarin, Anthelme: Smakens Fysiologi eller studier i den högre gastronomien, tillegnade Paris´gastronomer.. F.C. Askerbergs Förlag, Stockholm, 1883. 386 s. Samtida halvfranskt band. Marmorerade pärmar. Guldornerad rygg. Marmorerat snitt. Något nött i kanterna. Annars i gott skick
ID Nr: 106924, SEK 1000.

Cadier, Jean Francois R. (red): ILLUSTRERAD KOKBOK. Genomsedd och granskad samt försedd med förord.. Fr. Skoglunds, Stockholm, 1876. 6+308 sidor. Privatband. Rikligt illustrerad. Främre häftesomslag medbundet. Bunden i ett modernt, grått linneband med svart titeletikett på ryggen. Förgylld titeltext. Inlagan bitvis fläckad och med enstaka veck.
ID Nr: 216554, SEK 600.

Escoffier, A.: Escoffiers Stora kokbok. Stureförlaget, 1982. 399 s. Dekorerat skinnimitationsband. Gott skick. Övre guldsnitt. Främre pärmens övre kant har en liten skrapskada.
Numrerad bibliofilupplaga. Facsimile.
ID Nr: 179, SEK 300.

Escoffier, A.: Handledning i modern kokkonst. Norstedt och söners förlag, 1909. XII+723 sidor. Guldornamenterat klotband. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Mycket fint exemplar.
ID Nr: 107092, SEK 700.

Folker, Erik: Hemmets Uppslagsbok, Barnavård, olycksfall och förgiftningar, sjuksängen, rådgifvaren. Nordiska bokförlaget, 1917. Dekorerat klotband. Gott skick.
Illustrerad.
ID Nr: 185, SEK 210.

Grubb, Laura: Oumbärlig Rådgifvare för hvarje Hem. En lättfattlig Handbok för hvarje husmoder att rådfråga samt en fullständig Kokbok. H.C. Kyhns Förlag, Malmö, 1897. Tredje upplagan. 9+403+23+388 sidor. Dekorerat klotband. Guldornerad. Blindpressad. Ryggen renoverad och försedd med skinn. Gott skick
ID Nr: 106923, SEK 250.

Hagdahl, Ch. E.: KOK - KONSTEN SOM VETENSKAP OCH KONST MED SÄRSKILDT AFSEENDE PÅ HELSOLÄRANS OCH EKONOMIENS FORDRINGAR....Ny omarbetad upplaga. Med inemot 3000 matrecept och 349 afbildningar.. (1896). 1006 s. Pappband. Guldornerad. Guldsnitt. Rikligt illustrerad. Mycket fint exemplar. Andra avtrycket/nytryck. Numrerad faksimilupplaga, 2/1000
ID Nr: 107093, SEK 500.

Hagdahl, Ch. E.: KOK - KONSTEN SOM VETENSKAP OCH KONST MED SÄRSKILDT AFSEENDE PÅ HELSOLÄRANS OCH EKONOMIENS FORDRINGAR....Ny omarbetad upplaga. Med inemot 3000 matrecept och 349 afbildningar.. EM. Girons Förlag, Stockholm, 1891. Andra upplagan. 1008 s. Halvfranskt band. Med Hagdahls porträtt. Bandet fläckigt och något nött
Innehåller " Utdrag af pressens omdömen om första upplagan af D:r Hagdahls KOKKONSTEN ". " De med * betecknade recepten äro afprofvade i eget kök ".
ID Nr: 107091, SEK 1200.

Hagdahl, Ch. E.: Kok-Konsten som vetenskap och konst. Bonniers, 1979. 1006 s. Linneband med skyddsomslag. Illustrerad. Skyddsomslaget med litet riss på främre pärmen samt blekt rygg. Annars i mycket gott skick
Faksimilupplaga utgiven av gastronomiska akademien. Speciellt för faksimilutgåvan har intendent Mats Rehnberg och källarmästare Tore Wretman skrivit inledning om Dr Hagdahl och hans verk
ID Nr: 107096, SEK 400.

Hochheimer, Carl August Friedrich: Allmän Hushålls och Konstbok, eller Samling af utwalda Föreskrifter Til Hushållares, Handtwerkares, Konstnärers och Konstälskares tjenst.... Nils Magnus Lindh, Örebro, 1805-1807. 452+406+register. 2 vol. Samtida halvfranskt band. Guldornerad rygg. Bandet något nött. Två samtida, ej uniforma, halfranska band, Del 1 med fuktfläckar, och med gammal lagning på ryggen.
Översatt från tyskan av S.N. Wahrman. Innehåller 7 mindre gravyrer, bla " Beskrifning på en kniptång af ny upfinning för at utdraga Spikar och grofwa Jernnaglar ".
ID Nr: 204158, SEK 1350.

Nordström, Margaretha Emerentia: Handbok wid den nu brukliga finare matlagningen; innehållande tillika beskrifning på confecturer, sylter och glacer; samt ett bihang, att göra soja, fransk senap, ättickor, bär-winer, bär-safter, att inlägga anjovis, m.m.; jemte några : underrättelser om slagt, bryggd och brödbakning, af Margaretha Nylander.. Henrik And. Nordström, Stockholm, 1823. Andra upplagan. 288 s. Samtida halvfranskt band. Guldornerad rygg. Marmorerade pärmar. Stänksnitt. Bandet något nött. Titelsidan saknas.
Boken utgiven och undertecknad pseudonymt , __a __a __m , av Margaretha Emerentia Nordström, född Zethelius, 1783 - 1876. Yttligare tre upplagor utkom under 1820-talet, åren 1822, 1826 och 1828.
ID Nr: 209755, SEK 750.

Norrby, Ida: Malmö Stora Walskvarns Kokbok för sparsamma Husmödrar. 100 bak- o matrecepter utarbetade av Fröken Ida Norrby, Föreståndarinna för fackskolan i Uppsala. + Fredrikson, Stina : Hushållets Lilla Kokbok utarbetad av hemkonsulenten Stina Fredrikson. Agra Margarin, Stockholm 1922. Malmö Stora Walskvarn, Skånska Lith AB, Malmö / Agra Margarin, Ivar Haeggströms Boktryckeri AB, 1912-1922. 58+59 sidor. 2 vol. Häftad. 2 häften innehållande recept mm. Häftet från Malmö Stora Walskvarn innehåller utvikbar kolorerad plansch föreställande Walskvarnen. Båda häftena med något nötta kanter, varav "Hushållets lilla Kokbok" är i något sämre skick
ID Nr: 106606, SEK 300.

Rehnström, Wilhelm: Om Mjölkens Behandling och Gräddsättning. Råd till dalarnes mindre Jordbrukare. Utdelad af hushållnings-Sällskapet.. Falu Boktryckeri-Aktiebolag, Falun, 1878. 30 s. Häftad. Bakre pärmsidan något fläckad.
ID Nr: 104412, SEK 150.

Rehnström, Wilhelm: OM SMÖRBEREDNING. Råd till Dalarnes mindre jordbrukare.. Falu Boktryckeri-Aktiebolag, Falun, 1883. 19 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 104413, SEK 150.

Svensson, Gertrud: Hemmets stora bakbok. Wahlströms, 1931. 365 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Illustrerad. 6 färgplanscher. Några obetydliga fläckar på pärmarna.
ID Nr: 100412, SEK 300.

Warg, Cajsa ( Anna Christina ): Hjelpreda I Hushållningen För Unga Fruentimber. AB Egnellska boktryckeriet, 1970. 738 s + register. Guldornamenterat skinnband. Guldsnitt. Mycket fint exemplar. Originalet trycktes 1755.
Facsimilutgåva, utgiven av Souvenirkommitén för Örebro stad och län, 1970. " Detta är en speciellt framställd minnesupplaga bunden för Karin Holmer." En Sturebok.
ID Nr: 106427, SEK 600.

Warg, Cajsa ( Anna Christina ): Hjelpreda I Hushållningen För Unga Fruentimber. Lor. Ludv. Grefing, Stockholm, 1970. Skinnimitationsband med skyddsomslag. Guldornerad. Mycket gott skick. 738 sidor + register
Facsimilutgåva, utgiven av Souvenirkommitén för Örebro stad och län, 1970. En Sturebok.
ID Nr: 107097, SEK 700.

Warg, Cajsa ( Anna Christina ): Hjelpreda I Hushållningen för unga Fruentimmer; Författad af C. Warg, samt Tilökt med en Färgbok och et Bihang.. Kongl tryckeriet, 1790. Nionde upplagan. 80+528+166+1 sidor. Samtida halvfranskt band. Upphöjda bind. Bandet något slitet. Titelbladet och första följande arket något trasigt. Sid 329-330 med bit borta i yttermarginalen och texten saknar där enstaka bokstäver. Sidorna 351-354 med bläck-kladd. Bandet i övrigt något slitet och inlagan mörknad.
ID Nr: 106922, SEK 1900.

Wenström, Kerstin: Husmoderns hemkurer och goda råd. B. Wahlströms bokförlag, 1935. Tionde upplagan. 422 s. Dekorerat klotband. Bandet något fläckigt. Inlagan fin. Färgat snitt. namnstämpel på insidan pärmen.
Juridiska råd för hemmet av E.O. Hovrättsnotrie A. Berrgström.
ID Nr: 103515, SEK 240.

Wenström, Kerstin: Husmoderns hemkurer och goda råd. B. Wahlströms bokförlag, 1929. Femte upplagan. 428 s. Dekorerat klotband. Något sliten. Sprucken i främre falsen.
Juridiska råd för hemmet av E.O. Hovrättsnotrie A. Berrgström.
ID Nr: 100410, SEK 240.

Wenström, Kerstin: Husmoderns Kokbok. B. Wahlströms bokförlag, 1935. Dekorerat klotband. Mycket gott skick. Färgat snitt. Illustrationer i svartvitt och färg.
ID Nr: 182, SEK 240.

Wenström, Kerstin: Husmoderns rådgivare. B. Wahlströms bokförlag, 1923. Andra upplagan. 398 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Ryggen blekt. Illustrerad. Ryggen något sliten i över- och underkant. Några små fläckar på bakre pärmen. Illustrerad i svartvitt och färg.
ID Nr: 100409, SEK 240.

Zethelius, Ingeborg: Ingeborg Zethelius' hjälpreda i köket. Lilla hjälpredan i köket, Söndagsmat, Kalas- och Vardagsmat om tillsammans 1068 recept. Lars Hökerbergs bokförlag, 1924. 408 s. Klotband. Bandet slitet. Ryggen trasig. Marmorerat snitt. Anteckningar på försättsbladet. En fläck på snittet. Inlagan fuktskadad i övre högra hörnet . Namnteckning på insidan pärmen. Sparsamt illustrerad.
Den gyllene kokboken.
ID Nr: 217074, SEK 190.

Tillbaka