|
30 dagar har.. En liten hushållsbok i present från J.G. Swartz Aktiebolag
Norrköping. Esselte Reklam, Stockholm, 1936. 28 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick.
Innehåller tips och recept för varje månad under året. Exempelvis "En glad och god Sylvestersupé"
i Januari, "Kaffekalas på Mariadagen" i Februari, "Valborgsmässoafton bjuder vårprimörer" i April,
"Kräftsexan är höstens evenemang" i Augusti midsommarkransar, step-skorpor, bridge-tårta,
Mårten-Tårta, Jul-stjärnor med mera ID Nr: 106605, SEK 150.
Tomtens praktiska bok. Victor Petterssons Bokindustriaktiebolag, Stockholm,
1931. 64 s. Häftad. Något nött i kanterna. Annars i gott skick. Innehåller bland annat bak- och
matrecept, "Guld- och silverstämplarna", "Musikaliska konstord", "Englands och Amerikas Förenta
staters mått och vikt", "Kalender för 200 år" och "Praktiska råd". "Låta Tomten hjälpa dig
på alla sätt han kan, då går även det tyngsta arbete som en dans och livet blir ljust som
solsken" ID Nr: 106604, SEK 160.
Adelsköld, Elise: Hemmets stora kokbok. A.-B. Nordiska bokförlaget,Erdheim
& C:o., 1931. 535 s. Dekorerat klotband. Något sliten. Illustrerad. Några små fläckar i slutet av
boken. Illustrerad i svartvitt och färg. ID Nr: 100411, SEK 250.
Audot, L.E.: La Cuisinere de la Campagne et de la ville ou la nouvelle Cuisine
economique. Quatre-vingt-unieme edition. Mise au courant du progres annuel, 400 figures dont 2
coloriees.. Librairie Audot, Paris, 1903. In French. 718 p. Contemporary decorated boards. Richly
illustrated. Good condition. ID Nr: 102431, SEK 500.
Björklund, Gustafva: KOKBOK FÖR HUSMÖDRAR, innehållande beskrifningar öfver mer än
2000 anrättningar. ( Jemte 100 anvisningar för tillredning af Svamprätter.) Med 106 gravyrer.. F.C.
Askerbergs förlag, Stockholm, 1893. 13:e upplagan. 512 s. Samtida halvfranskt band.
Marmorerade pärmar. Bandet något nött i kanterna. ID Nr: 216383, SEK 370.
Brillat-Savarin, Anthelme: Smakens Fysiologi eller studier i den högre gastronomien,
tillegnade Paris´gastronomer.. F.C. Askerbergs Förlag, Stockholm, 1883. 386 s. Samtida
halvfranskt band. Marmorerade pärmar. Guldornerad rygg. Marmorerat snitt. Något nött i kanterna.
Annars i gott skick ID Nr: 106924, SEK 1000.
Cadier, Jean Francois R. (red): ILLUSTRERAD KOKBOK. Genomsedd och
granskad samt försedd med förord.. Fr. Skoglunds, Stockholm, 1876. 6+308 sidor. Privatband.
Rikligt illustrerad. Främre häftesomslag medbundet. Bunden i ett modernt, grått linneband med
svart titeletikett på ryggen. Förgylld titeltext. Inlagan bitvis fläckad och med enstaka veck. ID
Nr: 216554, SEK 600.
Escoffier, A.: Escoffiers Stora kokbok. Stureförlaget, 1982. 399 s. Dekorerat
skinnimitationsband. Gott skick. Övre guldsnitt. Främre pärmens övre kant har en liten
skrapskada. Numrerad bibliofilupplaga. Facsimile. ID Nr: 179, SEK 300.
Escoffier, A.: Handledning i modern kokkonst. Norstedt och söners förlag, 1909. XII+723 sidor.
Guldornamenterat klotband. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Mycket fint
exemplar. ID Nr: 107092, SEK 700.
Folker, Erik: Hemmets Uppslagsbok, Barnavård, olycksfall och förgiftningar, sjuksängen,
rådgifvaren. Nordiska bokförlaget, 1917. Dekorerat klotband. Gott skick. Illustrerad. ID Nr: 185, SEK 210.
Grubb, Laura: Oumbärlig Rådgifvare för hvarje Hem. En lättfattlig Handbok för hvarje husmoder
att rådfråga samt en fullständig Kokbok. H.C. Kyhns Förlag, Malmö, 1897. Tredje upplagan.
9+403+23+388 sidor. Dekorerat klotband. Guldornerad. Blindpressad. Ryggen renoverad och
försedd med skinn. Gott skick ID Nr: 106923, SEK 250.
Hagdahl, Ch. E.: KOK - KONSTEN SOM VETENSKAP OCH KONST MED SÄRSKILDT
AFSEENDE PÅ HELSOLÄRANS OCH EKONOMIENS FORDRINGAR....Ny omarbetad upplaga. Med
inemot 3000 matrecept och 349 afbildningar.. (1896). 1006 s. Pappband. Guldornerad. Guldsnitt.
Rikligt illustrerad. Mycket fint exemplar. Andra avtrycket/nytryck. Numrerad faksimilupplaga,
2/1000 ID Nr: 107093, SEK 500.
Hagdahl, Ch. E.: KOK - KONSTEN SOM VETENSKAP OCH KONST MED SÄRSKILDT
AFSEENDE PÅ HELSOLÄRANS OCH EKONOMIENS FORDRINGAR....Ny omarbetad upplaga. Med
inemot 3000 matrecept och 349 afbildningar.. EM. Girons Förlag, Stockholm, 1891. Andra
upplagan. 1008 s. Halvfranskt band. Med Hagdahls porträtt. Bandet fläckigt och något nött
Innehåller " Utdrag af pressens omdömen om första upplagan af D:r Hagdahls KOKKONSTEN
". " De med * betecknade recepten äro afprofvade i eget kök ". ID Nr: 107091, SEK 1200.
Hagdahl, Ch. E.: Kok-Konsten som vetenskap och konst. Bonniers, 1979. 1006 s. Linneband
med skyddsomslag. Illustrerad. Skyddsomslaget med litet riss på främre pärmen samt blekt rygg.
Annars i mycket gott skick Faksimilupplaga utgiven av gastronomiska akademien.
Speciellt för faksimilutgåvan har intendent Mats Rehnberg och källarmästare Tore Wretman skrivit
inledning om Dr Hagdahl och hans verk ID Nr: 107096, SEK 400.
Hochheimer, Carl August Friedrich: Allmän Hushålls och Konstbok, eller
Samling af utwalda Föreskrifter Til Hushållares, Handtwerkares, Konstnärers och Konstälskares
tjenst.... Nils Magnus Lindh, Örebro, 1805-1807. 452+406+register. 2 vol. Samtida halvfranskt
band. Guldornerad rygg. Bandet något nött. Två samtida, ej uniforma, halfranska band, Del 1 med
fuktfläckar, och med gammal lagning på ryggen. Översatt från tyskan av S.N. Wahrman.
Innehåller 7 mindre gravyrer, bla " Beskrifning på en kniptång af ny upfinning för at utdraga Spikar
och grofwa Jernnaglar ". ID Nr: 204158, SEK 1350.
Nordström, Margaretha Emerentia: Handbok wid den nu brukliga finare
matlagningen; innehållande tillika beskrifning på confecturer, sylter och glacer; samt ett bihang, att
göra soja, fransk senap, ättickor, bär-winer, bär-safter, att inlägga anjovis, m.m.; jemte några :
underrättelser om slagt, bryggd och brödbakning, af Margaretha Nylander.. Henrik And. Nordström,
Stockholm, 1823. Andra upplagan. 288 s. Samtida halvfranskt band. Guldornerad rygg.
Marmorerade pärmar. Stänksnitt. Bandet något nött. Titelsidan saknas. Boken utgiven och
undertecknad pseudonymt , __a __a __m , av Margaretha Emerentia Nordström, född Zethelius,
1783 - 1876. Yttligare tre upplagor utkom under 1820-talet, åren 1822, 1826 och 1828. ID
Nr: 209755, SEK 750.
Norrby, Ida: Malmö Stora Walskvarns Kokbok för sparsamma Husmödrar. 100
bak- o matrecepter utarbetade av Fröken Ida Norrby, Föreståndarinna för fackskolan i Uppsala. +
Fredrikson, Stina : Hushållets Lilla Kokbok utarbetad av hemkonsulenten Stina Fredrikson. Agra
Margarin, Stockholm 1922. Malmö Stora Walskvarn, Skånska Lith AB, Malmö / Agra Margarin, Ivar
Haeggströms Boktryckeri AB, 1912-1922. 58+59 sidor. 2 vol. Häftad. 2 häften innehållande recept
mm. Häftet från Malmö Stora Walskvarn innehåller utvikbar kolorerad plansch föreställande
Walskvarnen. Båda häftena med något nötta kanter, varav "Hushållets lilla Kokbok" är i något
sämre skick ID Nr: 106606, SEK 300.
Rehnström, Wilhelm: Om Mjölkens Behandling och Gräddsättning. Råd till
dalarnes mindre Jordbrukare. Utdelad af hushållnings-Sällskapet.. Falu Boktryckeri-Aktiebolag,
Falun, 1878. 30 s. Häftad. Bakre pärmsidan något fläckad. ID Nr: 104412, SEK 150.
Rehnström, Wilhelm: OM SMÖRBEREDNING. Råd till Dalarnes mindre
jordbrukare.. Falu Boktryckeri-Aktiebolag, Falun, 1883. 19 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. ID
Nr: 104413, SEK 150.
Svensson, Gertrud: Hemmets stora bakbok. Wahlströms, 1931. 365 s. Dekorerat
klotband. Gott skick. Illustrerad. 6 färgplanscher. Några obetydliga fläckar på pärmarna. ID
Nr: 100412, SEK 300.
Warg, Cajsa ( Anna Christina ): Hjelpreda I Hushållningen För Unga Fruentimber.
AB Egnellska boktryckeriet, 1970. 738 s + register. Guldornamenterat skinnband. Guldsnitt. Mycket
fint exemplar. Originalet trycktes 1755. Facsimilutgåva, utgiven av Souvenirkommitén för
Örebro stad och län, 1970. " Detta är en speciellt framställd minnesupplaga bunden för Karin
Holmer." En Sturebok. ID Nr: 106427, SEK 600.
Warg, Cajsa ( Anna Christina ): Hjelpreda I Hushållningen För Unga Fruentimber. Lor. Ludv.
Grefing, Stockholm, 1970. Skinnimitationsband med skyddsomslag. Guldornerad. Mycket gott
skick. 738 sidor + register Facsimilutgåva, utgiven av Souvenirkommitén för Örebro stad
och län, 1970. En Sturebok. ID Nr: 107097, SEK 700.
Warg, Cajsa ( Anna Christina ): Hjelpreda I Hushållningen för unga Fruentimmer; Författad af
C. Warg, samt Tilökt med en Färgbok och et Bihang.. Kongl tryckeriet, 1790. Nionde upplagan.
80+528+166+1 sidor. Samtida halvfranskt band. Upphöjda bind. Bandet något slitet. Titelbladet
och första följande arket något trasigt. Sid 329-330 med bit borta i yttermarginalen och texten
saknar där enstaka bokstäver. Sidorna 351-354 med bläck-kladd. Bandet i övrigt något slitet och
inlagan mörknad. ID Nr: 106922, SEK 1900.
Wenström, Kerstin: Husmoderns hemkurer och goda råd. B. Wahlströms
bokförlag, 1935. Tionde upplagan. 422 s. Dekorerat klotband. Bandet något fläckigt. Inlagan fin.
Färgat snitt. namnstämpel på insidan pärmen. Juridiska råd för hemmet av E.O.
Hovrättsnotrie A. Berrgström. ID Nr: 103515, SEK 240.
Wenström, Kerstin: Husmoderns hemkurer och goda råd. B. Wahlströms
bokförlag, 1929. Femte upplagan. 428 s. Dekorerat klotband. Något sliten. Sprucken i främre
falsen. Juridiska råd för hemmet av E.O. Hovrättsnotrie A. Berrgström. ID Nr:
100410, SEK 240.
Wenström, Kerstin: Husmoderns Kokbok. B. Wahlströms bokförlag, 1935. Dekorerat
klotband. Mycket gott skick. Färgat snitt. Illustrationer i svartvitt och färg. ID Nr: 182, SEK 240.
Wenström, Kerstin: Husmoderns rådgivare. B. Wahlströms bokförlag, 1923.
Andra upplagan. 398 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Ryggen blekt. Illustrerad. Ryggen något
sliten i över- och underkant. Några små fläckar på bakre pärmen. Illustrerad i svartvitt och färg. ID Nr: 100409, SEK 240.
Zethelius, Ingeborg: Ingeborg Zethelius' hjälpreda i köket. Lilla hjälpredan i köket,
Söndagsmat, Kalas- och Vardagsmat om tillsammans 1068 recept. Lars Hökerbergs bokförlag,
1924. 408 s. Klotband. Bandet slitet. Ryggen trasig. Marmorerat snitt. Anteckningar på
försättsbladet. En fläck på snittet. Inlagan fuktskadad i övre högra hörnet . Namnteckning på
insidan pärmen. Sparsamt illustrerad. Den gyllene kokboken. ID Nr: 217074,
SEK 190.
Tillbaka
|